PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrzewający elektrycznością z COP=1 - WYSTĄP !!!



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 [122] 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177

Tomasz Brzęczkowski
13-06-2014, 10:21
Tylko cena sie liczy? Zdrowie juz nie? WM głównie wykonuje się dla zdrowia. Odzysk ciepła dla komfortu i oszczędzania energii.

Pyxis
13-06-2014, 10:24
Pan naprawdę ma coś z głową - podaje Pan Swoje teksty jako moje!

Podaje Ci tekst w ktorym byl poruszony temat wentylacji i jej czyszczenia i od ktorego zaczela sie dyskusja, bo "zapomniales".

Jestes chyba ostatnia osoba, ktora moze komus robic uwagi w temacie "glowy". :D

compi
13-06-2014, 10:25
To akurat nie jest prawdą:no: WG działa zawsze prawidłowo gdy temp na zewnątrz jest niższa niż wewnątrz, a taką sytuacje mamy przynajmniej przez 95% roku - wystarczy spojrzeć na rozkład temperatur. Prawdą jest, że poniżej -10st jest za mocna, a powyżej 30st za słaba, ale to są temperatury sporadycznie występujące w Polsce.
Zaznaczam, że osobiście tez wolałbym mieć mechaniczną, bo lubię nowoczesne rozwiązania i uważam, że jest to prawidłowy kierunek rozwoju, ale nie ma też co pisać, że jest to rozwiązanie beznadziejne, bo sprawdzało się od setek lat i jakoś wszyscy żyjemy. Kwestia jest prawidłowego wykonania takiej instalacji - ja mam komin WG w każdym jednym pomieszczeniu i działa to dość dobrze, a w mrozy nawet za dobrze:) a okna rozszczelniam jedynie w dodatnich temperaturach - zimą kompletnie nie ma takiej potrzeby. Co do czyszczenia - to nie czyszczę:D choć wiem, że trochę syfu się tam zbiera, bo jak ostatnio ściągałem kratkę do malowania to wewnętrzny "filtr" był dość mocno zakurzony (po 4 latach).

Lepsze jest wrogiem dobrego. Komfort i zbliżone koszty do WG sprawiają, że nie ma się nad czym zastanawiać, ani doszukiwać się epidemii w kanałach WM.

Pyxis
13-06-2014, 10:26
WM głównie wykonuje się dla zdrowia. Odzysk ciepła dla komfortu i oszczędzania energii.

Dla tej 1kWh oszczedznosci na energii, ktora Ci przykladowo policzylem? :)

Pyxis
13-06-2014, 10:28
Lepsze jest wrogiem dobrego. Komfort i zbliżone koszty do WG sprawiają, że nie ma się nad czym zastanawiać, ani doszukiwać się epidemii w kanałach WM.

WG mozna wykonac dobrze lub zle. WM tez mozna wykonac dobrze lub zle.
IMHO lepsza dobrze zrobina WG niz zle WM. Nie zawsze za rozsadzna kase da sie dobrze wykonac WM. Zwlaszcza, jesli sie tego nie przemysli na poziomie wyboru projektu.

Ja nikomu nie wciskam, ze WG do swietne rozwiazanie. Przy opcji zle wykonanej WM i dobrze WG wybralem po prostu WG.

mitch
13-06-2014, 10:31
No dobra, nawet jeśli założymy, że trzeba WM czyścić, to mam pytanie z czego? Powietrze nawiewane pochodzi z zewnątrz, tak samo jak w przypadku WG. Z taką różnicą, że w przypadku WM powietrze jest filtrowane przez co najmniej 2 filtry, jeden na czerpni, drugi w centrali. Powietrze w WG jest filtrowane tylko z większych zanieczyszczeń (szczelina w nawietrzakach, lub przy rozszczelnieniu okien). Przy takich małych różnicach temperatur, nie ma prawa tam się nic kisić (w sensie biologicznym). Pozostają zanieczyszczenia mechaniczne (kurz), które nie zostały wychwycone przez filtry. Tylko co tam się ma kurzyć? Tam jest tylko mały kanał i ciągły ruch świeżego powietrza. Nic się nie cofa, cały czas jest pompowane nowe powietrze.

compi
13-06-2014, 10:35
WG mozna wykonac dobrze lub zle. WM tez mozna wykonac dobrze lub zle.
IMHO lepsza dobrze zrobina WG niz zle WM. Nie zawsze za rozsadzna kase da sie dobrze wykonac WM. Zwlaszcza, jesli sie tego nie przemysli na poziomie wyboru projektu.

Ja nikomu nie wciskam, ze WG do swietne rozwiazanie. Przy opcji zle wykonanej WM i dobrze WG wybralem po prostu WG.

I tak trzeba było od początku, a nie straszenie ludzi nie wiadomo czym w przypadku stosowania WM. W moich postach również nie znajdziesz całkowitej negacji WG. Jest po prostu gorszym, ale nie niewłaściwym rozwiązaniem w dzisiejszych czasach.

compi
13-06-2014, 10:37
No dobra, nawet jeśli założymy, że trzeba WM czyścić, to mam pytanie z czego? Powietrze nawiewane pochodzi z zewnątrz, tak samo jak w przypadku WG. Z taką różnicą, że w przypadku WM powietrze jest filtrowane przez co najmniej 2 filtry, jeden na czerpni, drugi w centrali. Powietrze w WG jest filtrowane tylko z większych zanieczyszczeń (szczelina w nawietrzakach, lub przy rozszczelnieniu okien). Przy takich małych różnicach temperatur, nie ma prawa tam się nic kisić (w sensie biologicznym). Pozostają zanieczyszczenia mechaniczne (kurz), które nie zostały wychwycone przez filtry. Tylko co tam się ma kurzyć? Tam jest tylko mały kanał i ciągły ruch świeżego powietrza. Nic się nie cofa, cały czas jest pompowane nowe powietrze.
Jeśliby nawet to wykonuje się to w sposób opisany przez TB, ale nie mechanicznie w przypadku flexów.

Tomasz Brzęczkowski
13-06-2014, 10:42
4000kWh to z pompy - 1200kWh poza tym, kiepski komfort jak zimnym wieje, Gorsze zdrowie - cofki z zagrzybionych kanałów, Brak filtrów na czerpni. Kanały trzeba czyścić ... Ma Pan jakiś +?

Liwko
13-06-2014, 10:51
No dobra, nawet jeśli założymy, że trzeba WM czyścić, to mam pytanie z czego? Powietrze nawiewane pochodzi z zewnątrz, tak samo jak w przypadku WG. Z taką różnicą, że w przypadku WM powietrze jest filtrowane przez co najmniej 2 filtry, jeden na czerpni, drugi w centrali. Powietrze w WG jest filtrowane tylko z większych zanieczyszczeń (szczelina w nawietrzakach, lub przy rozszczelnieniu okien). Przy takich małych różnicach temperatur, nie ma prawa tam się nic kisić (w sensie biologicznym). Pozostają zanieczyszczenia mechaniczne (kurz), które nie zostały wychwycone przez filtry. Tylko co tam się ma kurzyć? Tam jest tylko mały kanał i ciągły ruch świeżego powietrza. Nic się nie cofa, cały czas jest pompowane nowe powietrze.

Jak widać niektórym ciężko to zrozumieć.

Liwko
13-06-2014, 10:53
Pyxio, spieprzenie WM jest niemal niemożliwe. Trzeba by było urodzić się kompletnym idiotą żeby to spieprzyć. Natomiast spieprzenie WG jest niemal nagminne.

Pyxis
13-06-2014, 11:00
Pyxio, spieprzenie WM jest niemal niemożliwe. Trzeba by było urodzić się kompletnym idiotą żeby to spieprzyć. Natomiast spieprzenie WG jest niemal nagminne.

Zalezy od przyjetych kryterow. Jesli jedynym kryterium jest zapewnienie wymiany powietrza, to tak, masz racje. Jesli juz sie przyjmie akceptowalny poziom halasu, to niekoniecznie.
Dla mnie WM bez mozliwosci jej okresowego wyczyszczenia jest juz klasyfikowana jako zle wykonana. Podkreslam DLA MNIE.

Pyxis
13-06-2014, 11:04
4000kWh to z pompy - 1200kWh poza tym, kiepski komfort jak zimnym wieje, Gorsze zdrowie - cofki z zagrzybionych kanałów, Brak filtrów na czerpni. Kanały trzeba czyścić ... Ma Pan jakiś +?

4000kWh to bardzo pesymistyczne zalozenie dla typowego domu i to z pompy raczej 1k kWh pradu.Przynajmniej z mojej. To kwota 300 zl. Jesli zalozysz WM (niech bedzie te 80W na minimum) dzialnie calodobowo na pradzie dwutaryforym, to wyjdzie w okolicach 300 zl. (~700kWh x 45gr). Jesli na G11 to 400 zl. Oszcednosci wiec tu nie bedzie a co najwyzej wyzsze koszty. Nalezy rozpatrywac tylko komfort.

Liwko
13-06-2014, 11:04
Podkreslam DLA MNIE.

No i żyj z tym, ale nie marudź innym, że tak powinno się robić. Nie powinno, a jest to zwyczajny wymysł marketingowy i wyciąganie kasy.
Wymieniać filtry i cieszyć się świeżym powietrzem. Nic więcej :)

Liwko
13-06-2014, 11:05
4000kWh to bardzo pesymistyczne zalozenie dla typowego domu i to z pompy raczej 1k kWh pradu.Przynajmniej z mojej. To kwota 300 zl. Jesli zalozysz WM (niech bedzie te 80W na minimum) dzialnie calodobowo na pradzie dwutaryforym, to wyjdzie w okolicach 300 zl. (~700kWh x 45gr). Jesli na G11 to 400 zl. Oszcednosci wiec tu nie bedzie a co najwyzej wyzsze koszty. Nalezy rozpatrywac tylko komfort.

Moja średnio zużywa 30W w G12. Łatwo policzysz ile zapłacę :)

compi
13-06-2014, 11:07
Zalezy od przyjetych kryterow. Jesli jedynym kryterium jest zapewnienie wymiany powietrza, to tak, masz racje. Jesli juz sie przyjmie akceptowalny poziom halasu, to niekoniecznie.
Dla mnie WM bez mozliwosci jej okresowego wyczyszczenia jest juz klasyfikowana jako zle wykonana. Podkreslam DLA MNIE.

Wyduś z siebie z CZEGO! ma być czyszczona?

Liwko
13-06-2014, 11:07
Zresztą oszczędności to sprawa drugorzędna, szczególnie przy PC. Wiedziałem o tym przy instalacji ale dzisiaj po pięciu latach ponownie zrobiłbym WM z reku. Może wybrałbym tylko inny rekuperator.

Liwko
13-06-2014, 11:10
Wyduś z siebie z CZEGO! ma być czyszczona?

Muchomory, prawdziwki, rydze. Od czasu do czasu jakaś opona czy flaszka. Do tego jeszcze zapierdalający pod prąd osad z tłuszczu po frytkach. Mało tego?

Pyxis
13-06-2014, 11:10
No dobra, nawet jeśli założymy, że trzeba WM czyścić, to mam pytanie z czego? Powietrze nawiewane pochodzi z zewnątrz, tak samo jak w przypadku WG. Z taką różnicą, że w przypadku WM powietrze jest filtrowane przez co najmniej 2 filtry, jeden na czerpni, drugi w centrali.

Mozesz przyjac sredniowwieczne podejscie Liwka, ze jesli czegos nie widac, to tego nie ma. Jesli w kanalach masz chociaz odrobine wilgoci, a w kazdym powietrzu ta wilgoc jest, to bedziesz mial predzej czy pzoniej warunki do rozwoju zycia i zycie tam bedzie. Pytanie tylko w jak bardzo szkodliwej dla Ciebie postaci.

mitch
13-06-2014, 11:14
Zalezy od przyjetych kryterow. Jesli jedynym kryterium jest zapewnienie wymiany powietrza, to tak, masz racje. Jesli juz sie przyjmie akceptowalny poziom halasu, to niekoniecznie.
Dla mnie WM bez mozliwosci jej okresowego wyczyszczenia jest juz klasyfikowana jako zle wykonana. Podkreslam DLA MNIE.

Ok, każdy ma jakieś fobie. Nie usiłuję tu nikogo (również Ciebie) obrazić, sam również jakieś posiadam. Jedne irytujące, inne nie. Jeśli źle byś się z taką WM czuł, to zrozumiałe, że będziesz jej unikał.

A'propos hałasu, u mnie słychać centralę tylko w nocy i tylko przy maksymalnym nawiewie i tylko w jednym pomieszczeniu - małym WC, które przylega do pomieszczenia technicznego. Dzieli je raptem 3 metry kanałów. I prawdę mówiąc, bardziej słychać starą lodówkę no-frost, niż wentylację w tym WC. :lol2:

Pyxis
13-06-2014, 11:14
Wyduś z siebie z CZEGO! ma być czyszczona?

Grzyby, bakterie (dezynfekcja) i wszelki syf najdujacy sie w kurzu (roztocza) i to juz mechanicznie.


Pierwszy link z Googla:
http://ladnydom.pl/budowa/1,106582,9877891,Wentylacja_mechaniczna___konserwa cja.html

Czyszczenie mechaniczne. Wykonanie tego zadania należy zlecić fachowcowi. Polega ono na wprowadzeniu do wnętrza każdego kanału specjalnej obracającej się okrągłej szczotki, która zbiera nieczystości znajdujące się na ściankach. Szczotka podłączona jest do dużego wentylatora wyciągowego (pełni rolę „odkurzacza”) wyposażonego w worek na kurz. Koszt takiego czyszczenia wynosi od kilkuset do około 3000 zł. Warto je robić co 5-6 lat.

Fachowiec może przeprowadzić mechaniczne czyszczenie, jedynie wtedy, gdy kanały zostały zbudowane ze sztywnych przewodów, na przykład stalowych rur spiro. Jeśli inwestor - ze względu na niższą cenę - zdecydował się na montaż systemu z aluminiowych rur elastycznych, to czyszczenie tą metodą nie jest możliwe. Obracająca się szczotka zniszczy bowiem cienką warstwę folii aluminiowej, pozostawiając odkrytą warstwę izolacji. Dlatego najczęściej wentylację z rur elastycznych należy po kilku latach użytkowania wymienić na nową.

Dodatkowa dezynfekcja. Niektóre firmy proponują użytkownikom instalacji wentylacyjnej, jako dodatkową usługę, jej dezynfekcję. Wtedy podczas czyszczenia kanałów są one spryskiwane specjalnym płynem odkażającym. Taki zabieg przydaje się raczej w systemach wyposażonych w klimatyzatory. W nich bowiem, ze względu na dużą różnicę temperatury powietrza ciepłego i schłodzonego, dochodzi do wykraplania się pary wodnej oraz namnażania grzybów i bakterii na wewnętrznych ściankach przewodów.

Uwaga! Część firm oferuje dezynfekcję aluminiowych przewodów elastycznych traktując ją jako zabieg umożliwiający ich wyczyszczenie. Zwolennicy takiego rozwiązania powinni porównać je z próbą wytrzepania worka odkurzacza pełnego zanieczyszczeń i kurzu za pomocą spryskania jego wnętrza niewielką ilością środka dezynfekcyjnego . Z pewnością nie jest to skuteczna, a w związku z tym zalecana metoda.

compi
13-06-2014, 11:17
Mozesz przyjac sredniowwieczne podejscie Liwka, ze jesli czegos nie widac, to tego nie ma. Jesli w kanalach masz chociaz odrobine wilgoci, a w kazdym powietrzu ta wilgoc jest, to bedziesz mial predzej czy pzoniej warunki do rozwoju zycia i zycie tam bedzie. Pytanie tylko w jak bardzo szkodliwej dla Ciebie postaci.
Jesteśmy coraz bliżej qlou twoich wywodów. Podaj przepis na wentylację spełniającą twoje wymogi. Bo przyznasz chyba, że twoja ich nie spełnia. Oglądałeś swoje nawiewniki? Wilgotne powietrze wpada tam ciągle i pewnie tam panuje harmider jak w telewizyjnej reklamie preparatów do WC. Bakterie zastanawiają się, które płuco u Pyxisa dzisiaj napocząć, hehe.

Pyxis
13-06-2014, 11:18
A'propos hałasu, u mnie słychać centralę tylko w nocy i tylko przy maksymalnym nawiewie i tylko w jednym pomieszczeniu - małym WC, które przylega do pomieszczenia technicznego. Dzieli je raptem 3 metry kanałów. I prawdę mówiąc, bardziej słychać starą lodówkę no-frost, niż wentylację w tym WC. :lol2:

Czyli masz OK. Moj kolega sporo sie nagimnastykowal z tlumikami, zeby w sypialni moc normalnie spac. Centrale ma na stryszku nad poddaszem.

Pyxis
13-06-2014, 11:18
Jesteśmy coraz bliżej qlou twoich wywodów. Podaj przepis na wentylację spełniającą twoje wymogi. Bo przyznasz chyba, że twoja ich nie spełnia. Oglądałeś swoje nawiewniki? Wilgotne powietrze wpada tam ciągle i pewnie tam panuje harmider jak w telewizyjnej reklamie preparatów do WC. Bakterie zastanawiają się, które płuco u Pyxisa dzisiaj napocząć, hehe.

Tylko ja mam to pare dni w roku, a Ty masz te atrakcje w pelnym wymiarze. :)

Liwko
13-06-2014, 11:22
Grzyby, bakterie (dezynfekcja) i wszelki syf najdujacy sie w kurzu (roztocza) i to juz mechanicznie.


Pierwszy link z Googla:
http://ladnydom.pl/budowa/1,106582,9877891,Wentylacja_mechaniczna___konserwa cja.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fladnydom.pl%2Fbudo wa%2F1%2C106582%2C9877891%2CWentylacja_mechaniczna ___konserwacja.html)

Czyszczenie mechaniczne. Wykonanie tego zadania należy zlecić fachowcowi. Polega ono na wprowadzeniu do wnętrza każdego kanału specjalnej obracającej się okrągłej szczotki, która zbiera nieczystości znajdujące się na ściankach. Szczotka podłączona jest do dużego wentylatora wyciągowego (pełni rolę „odkurzacza”) wyposażonego w worek na kurz. Koszt takiego czyszczenia wynosi od kilkuset do około 3000 zł. Warto je robić co 5-6 lat.

Fachowiec może przeprowadzić mechaniczne czyszczenie, jedynie wtedy, gdy kanały zostały zbudowane ze sztywnych przewodów, na przykład stalowych rur spiro. Jeśli inwestor - ze względu na niższą cenę - zdecydował się na montaż systemu z aluminiowych rur elastycznych, to czyszczenie tą metodą nie jest możliwe. Obracająca się szczotka zniszczy bowiem cienką warstwę folii aluminiowej, pozostawiając odkrytą warstwę izolacji. Dlatego najczęściej wentylację z rur elastycznych należy po kilku latach użytkowania wymienić na nową.

Dodatkowa dezynfekcja. Niektóre firmy proponują użytkownikom instalacji wentylacyjnej, jako dodatkową usługę, jej dezynfekcję. Wtedy podczas czyszczenia kanałów są one spryskiwane specjalnym płynem odkażającym. Taki zabieg przydaje się raczej w systemach wyposażonych w klimatyzatory. W nich bowiem, ze względu na dużą różnicę temperatury powietrza ciepłego i schłodzonego, dochodzi do wykraplania się pary wodnej oraz namnażania grzybów i bakterii na wewnętrznych ściankach przewodów.

Uwaga! Część firm oferuje dezynfekcję aluminiowych przewodów elastycznych traktując ją jako zabieg umożliwiający ich wyczyszczenie. Zwolennicy takiego rozwiązania powinni porównać je z próbą wytrzepania worka odkurzacza pełnego zanieczyszczeń i kurzu za pomocą spryskania jego wnętrza niewielką ilością środka dezynfekcyjnego . Z pewnością nie jest to skuteczna, a w związku z tym zalecana metoda.

http://emoty.blox.pl/resource/rotflwt.gif

I tak się łowi jeleni, a biedny Pyxio się wystraszył i założył archaiczną i zdecydowanie gorszą dla zdrowia jego i jego rodziny WG. Ojojoj Pyxio :o

Pyxis
13-06-2014, 11:23
I tak się łowi jeleni, a biedny Pyxio się wystraszył i założył archaiczną i zdecydowanie gorszą dla zdrowia jego i jego rodziny WG. Ojojoj Pyxio :o

Moge sie zalozyc, ze w fazie budowy domu nawet do glowy Ci nie przyszlo, ze WM trzeba serwisowac. :D

compi
13-06-2014, 11:37
Tylko ja mam to pare dni w roku, a Ty masz te atrakcje w pelnym wymiarze. :)

Tzn jakie. Mam zielono w środku? Twoje nawiewniki sprawdzasz przez cały rok? Zajrzyj, może coś dojrzysz.

Liwko
13-06-2014, 11:40
Moge sie zalozyc, ze w fazie budowy domu nawet do glowy Ci nie przyszlo, ze WM trzeba serwisowac. :D

Wbij sobie do tej swojej głowy, że serwisowanie WM z rekuperatorem polega na okresowej wymianie filtrów, przepłukaniu wymiennika i nic więcej.

Przed budową też mi wciskano, że PC trzeba serwisować. No i serwisuję, samemu :yes:

compi
13-06-2014, 11:42
http://emoty.blox.pl/resource/rotflwt.gif

I tak się łowi jeleni, a biedny Pyxio się wystraszył i założył archaiczną i zdecydowanie gorszą dla zdrowia jego i jego rodziny WG. Ojojoj Pyxio :o

Liczyłem na to, że podadzą przykłady badań potwierdzających teorię o zaleganiu w kanałach zarazy. Mogę zaproponować w tej cenie cykliczne czyszczenie nawiewników higrosterowalnych w oknach. Coś wymyślę i sprzedam usługę naszemu teoretykowi. Najlepsze w tym cytacie jest to otrzepywanie worka z kurzu. Jakiego k... kurzu? Tego co na filtrach osiadł czy tego z odkurzania dzień wcześniej garażu w siedzibie firmy?

Liwko
13-06-2014, 11:44
Tzn jakie. Mam zielono w środku? Twoje nawiewniki sprawdzasz przez cały rok? Zajrzyj, może coś dojrzysz.

Nie wysilaj się, odpowiedzi nie otrzymasz :no:

W każdym moim następnym domu było by ogrzewanie podłogowe i WM. To są dwie rzeczy, o których nie miałem bladego pojęcia a które bardzo doceniam po pięciu latach użytkowania :yes:

compi
13-06-2014, 11:54
Nie wysilaj się, odpowiedzi nie otrzymasz :no:

W każdym moim następnym domu było by ogrzewanie podłogowe i WM. To są dwie rzeczy, o których nie miałem bladego pojęcia a które bardzo doceniam po pięciu latach użytkowania :yes:
Faktycznie! To już 5 lat! U mnie ponad 3. Może pora zrobić pokazowy wymaz i przeprowadzić badania?

Liwko
13-06-2014, 12:03
Faktycznie! To już 5 lat! U mnie ponad 3. Może pora zrobić pokazowy wymaz i przeprowadzić badania?

Proponuję wetknąć tam jakąś grzybnię i poczekać na efekt. Może będzie to taka wewnątrzdomowa pieczarkarnia... :D

A tak na poważnie. Prędzej tam wysuszę zebrane w lesie grzybki niż je rozmnoże. Środowisko tam jest zdecydowanie nieatrakcyjne dla grzybków. To przecież wentylacja ;)

Pyxis
13-06-2014, 12:19
No jasne, a prawem regulowane wymogi czyszczenia takich instalacji w obiektach uzytecznosci publicznej to wymysly inzynierow-debili. Tylko Liwko i compi to jedyne wartosciowe zrodlo informacji. :)

Liwko widzial te zalecenia, ale swiadomie ignoruje ich istnienie. Taki syndrom "szesliwego idioty". :)

_artur_
13-06-2014, 12:23
może ktoś streścić o co teraz chodzi? w wątku o ogrzewaniu elektrycznością kłócicie się o czyszczenie WM i o WG - do tego nie wiem kto jest za a nawet przeciw..

Pyxis
13-06-2014, 12:35
może ktoś streścić o co teraz chodzi? w wątku o ogrzewaniu elektrycznością kłócicie się o czyszczenie WM i o WG - do tego nie wiem kto jest za a nawet przeciw..

Bo to jest staly temat na falme. :)

Tu cos dla Liwka. Moze sobie w koncu wbije do tej swojej glowy.:

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2002 roku. (Dz.U. Nr 75 z dn. 15.06.2002, poz.690)
W sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

W rozdziale VI stwierdza się, że:

§ 153, ust.6. Przewody powinny być wyposażone w otwory rewizyjne umożliwiające oczyszczenie wnętrza tych przewodów, a także innych urządzeń i elementów instalacji, o ile konstrukcja nie pozwala na czyszczenie w inny sposób niż przez te otwory, przy czym nie należy ich sytuować w pomieszczeniach o podwyższonych wymaganiach higienicznych.

I teraz "dylemat". Sluchac ustawodawcy, czy Liwka i compiego? :D

compi
13-06-2014, 12:36
No jasne, a prawem regulowane wymogi czyszczenia takich instalacji w obiektach uzytecznosci publicznej to wymysly inzynierow-debili. Tylko Liwko i compi to jedyne wartosciowe zrodlo informacji. :)

Liwko widzial te zalecenia, ale swiadomie ignoruje ich istnienie. Taki syndrom "szesliwego idioty". :)

Prawo też mówi o płytkach do samego sufitu w WC. Masz tak zrobione?

Liwko
13-06-2014, 12:37
No jasne, a prawem regulowane wymogi czyszczenia takich instalacji w obiektach uzytecznosci publicznej to wymysly inzynierow-debili. Tylko Liwko i compi to jedyne wartosciowe zrodlo informacji. :)

Liwko widzial te zalecenia, ale swiadomie ignoruje ich istnienie. Taki syndrom "szesliwego idioty". :)

Stawiam wszystkie pieniądze, że moje kanały WM po 20 latach będą krystalicznie czyste w porównaniu do twoich z WG. Nawet jak je wyczyścisz. Zakład?

Liwko
13-06-2014, 12:42
Bo to jest staly temat na falme. :)

Tu cos dla Liwka. Moze sobie w koncu wbije do tej swojej glowy.:

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2002 roku. (Dz.U. Nr 75 z dn. 15.06.2002, poz.690)
W sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

W rozdziale VI stwierdza się, że:

§ 153, ust.6. Przewody powinny być wyposażone w otwory rewizyjne umożliwiające oczyszczenie wnętrza tych przewodów, a także innych urządzeń i elementów instalacji, o ile konstrukcja nie pozwala na czyszczenie w inny sposób niż przez te otwory, przy czym nie należy ich sytuować w pomieszczeniach o podwyższonych wymaganiach higienicznych.

I teraz "dylemat". Sluchac ustawodawcy, czy Liwka i compiego? :D

Pyxio a o czym ty teraz piszesz? O kilku metrach rurki w domku czy o kilometrach przewodów wentylacyjnych w dużych przedsięwzięciach?
Masz chłopski rozum to się zastanów, w jaki sposób (podaj-plisss) zasyfią mi się kanały nawiewne WM??? Nie mam pojęcia jak i kiedy to nastąpi.

map78
13-06-2014, 12:45
może ktoś streścić o co teraz chodzi? w wątku o ogrzewaniu elektrycznością kłócicie się o czyszczenie WM i o WG - do tego nie wiem kto jest za a nawet przeciw..

Spoko:)
Każdy watek jest dobry, żeby rozpętać w nim małą wojenkę;)

A ja takie porównanie w sieci znalazłem:D:
http://www.iv.pl/images/99507901867087112151.jpg (http://www.iv.pl/)

Pyxis
13-06-2014, 12:47
Pyxio a o czym ty teraz piszesz? O kilku metrach rurki w domku czy o kilometrach przewodów wentylacyjnych w dużych przedsięwzięciach?
Masz chłopski rozum to się zastanów, w jaki sposób (podaj-plisss) zasyfią mi się kanały nawiewne WM??? Nie mam pojęcia jak i kiedy to nastąpi.

To ze nie masz pojecia, to jeszcze nie znaczy, ze nie nastapi. No ale Ty wiesz lepiej, a takie ustawy to pierdzielenie.

Czy myslisz, ze Twoje filtry WM maja 100% skutecznosc? Jesli nie maja (a nie maja), to wez to na chlopski rozum.

Pyxis
13-06-2014, 12:50
Spoko:)
Każdy watek jest dobry, żeby rozpętać w nim małą wojenkę;)


Tez widze, ze pisza cos o "regularnym czyszczeniu". "Dyletanci". :)

Liwko
13-06-2014, 12:50
A ja takie porównanie w sieci znalazłem:D:


Jak widać sieć wszystko przyjmie :)

No dobra, znajdę chwilę czasu to pstryknę kilka fotek kanałów nawiewnych i zrobię test białej chusteczki :)

Ale to i tak nic nie da :D

compi
13-06-2014, 12:52
To ze nie masz pojecia, to jeszcze nie znaczy, ze nie nastapi. No ale Ty wiesz lepiej, a takie ustawy to pierdzielenie.

Czy myslisz, ze Twoje filtry WM maja 100% skutecznosc? Jesli nie maja (a nie maja), to wez to na chlopski rozum.

Ale ty w ogóle filtrów nie masz. Założyłeś że się coś lęgnie w kanałach. Co?!!!

Liwko
13-06-2014, 12:53
Czy myslisz, ze Twoje filtry WM maja 100% skutecznosc? Jesli nie maja (a nie maja), to wez to na chlopski rozum.

Nie mają i nie wymagam tego od nich. Mają wyłapać tyle ile mogą a reszta wpadnie do domu. U ciebie wpada wszystko, u mnie minimalna część, taka to subtelna różnica. Kanały są na tyle gładkie i suche!, że nic tam nie zostanie :)

Pyxis
13-06-2014, 12:53
Ale to i tak nic nie da :D

Nic nie da, bo Ty wiesz lepiej. Nawet wymogi prawne ignorujesz. W swoim wlasnym domu Ci wolno.

Pyxis
13-06-2014, 12:56
Ale ty w ogóle filtrów nie masz. Założyłeś że się coś lęgnie w kanałach. Co?!!!

"A u Was bija Murzynow". :D


Nie mają i nie wymagam tego od nich. Mają wyłapać tyle ile mogą a reszta wpadnie do domu. U ciebie wpada wszystko, u mnie minimalna część, taka to subtelna różnica. Kanały są na tyle gładkie i suche!, że nic tam nie zostanie :)

Nawet na szkle by zostalo, bo tajfunu w tych kanalach nie masz.
Faktycznie nie miales o tym pojecia jak budowales, bo nadal masz mgliste. ;)

compi
13-06-2014, 13:02
"A u Was bija Murzynow". :D



.....

No żesz.... wykaż przewagę WG w zakresie higieny, a nie zbywasz temat.

Pyxis
13-06-2014, 13:03
No żesz.... wykaż przewagę WG w zakresie higieny, a nie zbywasz temat.

Wrecz przeciwnie. Czekam, az pokazesz jakies wytyczne wg ktorych powinienem czyscic WG. Ja do WM pokazalem.

map78
13-06-2014, 13:06
Jak widać sieć wszystko przyjmie :)

Jest to obiektywne porównanie wyciągnięte z artykułu dotyczącego wentylacji. Wiadomo, że jak wejdziesz np na stronę rekuperatory.pl to tam nic pozytywnego o WG nie przeczytasz;)
Ja tam Pyxiego nie bronię, bo gdybym budował nowy dom jak on to na pewno zrobiłbym WM, ale też nie przesadzajcie, że WG to samo zło. A co do tej fobii przed zanieczyszczonym powietrzem to nie rozumiem:confused: wszak większość z nas domy buduje na wsi i np u mnie od wiosny do jesieni drzwi tarasowe są prawie non stop otwarte na przestrzał, żeby pies, kot i dzieci mieli swobodę korzystania z ogrodu, a to przecież to samo powietrze co wlatuje przez nawietrzaki i którym na co dzień oddychamy:)

compi
13-06-2014, 13:11
Wrecz przeciwnie. Czekam, az pokazesz jakies wytyczne wg ktorych powinienem czyscic WG. Ja do WM pokazalem.

Gdybym się kierował w życiu wytycznymi urzędników to nie rozmawiał bym teraz na forum. W tym przytoczonym przepisie brakuje mi podstaw do badań. Pewnie zalecenie ministerialnego urzędnika, który głowił się nad tym z półtora roku. Płytki do samego sufitu, pamiętaj!

Liwko
13-06-2014, 13:18
A co do tej fobii przed zanieczyszczonym powietrzem to nie rozumiem:confused:

No ja też tego nie rozumiem. Jeżeli powietrze wpada u Pyxiego przez okno to jest ok, ale jeżeli to samo powietrze przejdzie przez dwa filtry i kawałek rury to już jest zagrożenie życia :D

malux20
13-06-2014, 13:24
taaa...
już widzę te uchylone okna w zimie ...:lol2:
zmywarka też jest bee... bo są inne sposoby ...;)
wszystko jest bee..., tylko PC jest dobra nw wszystko ...:D

nie bardzo kumam po kiego wyskakujesz z tymi rachunkami, masz dobrze ocieplony i nieduży domek pędzony pompą to czego niby można się spodziewać ...?
wsadź PC do chałupy j-j to dopiero będą rachunki ...( oczywiście to tylko zasługa pompy bo reszta przecież się nie liczy ...;) )

jasiu
problem wietrzyć regularnie oknami
ewntualnie dorobić wentylację wyciągową mechaniczną
dom j-j-
pamiętamy wszyscy że to typowy domek 95m2 z oknami w pokojach 1,2na 1,2 [no może na 1,40]
domek w którym w tajemnicy przed mężem żona dogrzewa się świeczkami[pamiętamy męża jak się tutaj nad tym ubolewał]

zakładam że jego i moja rodzina zużywa cwu tyle samo[ja niestety nie zmniejsza łem ciśnienia wody żeby żona nie była świadoma że zużywa mniej wody hehe.]
policzmy
u mnie na wodę rocznie 1000kwh
u niego 2000kwh[he he]
u mnie grzanie domu 123m2 przy temperaturach 23 stop to 1000kwh
u niego 95 m2 x20kwhm2rok=1900kwh rok dzielone copem 2,5=760 kwh [temperatury świeczkowe zapewne]
dom o 30m2 mniejszy zużyłby 140 kwh rocznie mniej na co --łoło nieżle
te moje pół metra drewna w kominku równoważy się ilością świeczek i skręcaniem wentylacji do takiego stopnia że na szybach pojawiała się wilgoć

jasiu tyle razy ci to tłumaczyłem dlaczego zmywarkę wprzeciwienstwie do kablowców uważam za energochłonną maszynę że już idę po młotek do wbicia tego samego nty raz w główkę cichego instalatora kablów itp
w czerwcu pompa produkuje wodę nie zużywajać 2,5kwh na dobę [2 prysznice , 2 wanny-kobiece] pełno garów
pochwal się ile zużywasz na cwu na dobę i zmywarkę teraz
jakbyś mógł to nie pisz brednii o odzysku ze ścieków ciepła-zakładam że talerzy tym nie myjesz ani pod swoimi pachami
pozdrawiam serdecznie

compi
13-06-2014, 13:25
No ja też tego nie rozumiem. Jeżeli powietrze wpada u Pyxiego przez okno to jest ok, ale jeżeli to samo powietrze przejdzie przez dwa filtry i kawałek rury to już jest zagrożenie życia :D
Nie przez okno, a przez zagrzybione nawiewniki. Przecież powietrze niesie wilgoć, a to już powinno wzbudzić jego czujność, ba, nawet obawy o stan tych aparatów i swojego zdrowia.

Pyxis
13-06-2014, 13:25
Płytki do samego sufitu, pamiętaj!

Podeslij akty prawne to normujace.


No ja też tego nie rozumiem. Jeżeli powietrze wpada u Pyxiego przez okno to jest ok, ale jeżeli to samo powietrze przejdzie przez dwa filtry i kawałek rury to już jest zagrożenie życia :D

No patrz Pan jakie czary!. :)
Woda w studni zdrowa a niech postoi troche w chalupie i jakis swinstwo sie zacznie rozwijac.

Liwko
13-06-2014, 13:26
No żesz.... wykaż przewagę WG w zakresie higieny, a nie zbywasz temat.

Zapomnij. Osioł ma to do siebie, że jest uparty jak... osioł :D

Ciekaw jestem kto na forum ma najstarszą instalację WM i mógłby pokazać Pyxiowi na jego gały jak wyglądają po czasie kanały nawiewne.

Pyxio, w domu z WM bardzo ciężko zachować odpowiednią wilgotność co jest wymogiem dla wzrostu grzybów (nie mówiąc o temperaturze), a skoro tej wilgotności zazwyczaj raczej brakuje, łazienki szybciutko wysychają, herbatniki i paluszki na stole aż trzeszczą z suchości to dlaczego w kanale nawiewnym miało by być inaczej? Masz na to jakieś logiczne wytłumaczenie?

Pyxis
13-06-2014, 13:35
to dlaczego w kanale nawiewnym miało by być inaczej? Masz na to jakieś logiczne wytłumaczenie?

Fizyka. Ppowietrze zewnetrzne majac temperature 25*C i RH 70-80% niesie ogromne ilosci wilgoci, a na pewno wystarczajace, zeby w tym ciemnym i chociaz lekko zakurzonym po latach kanale cos moglo zyc. Dla grzyba to nie problem. :)

compi
13-06-2014, 13:35
Podeslij akty prawne to normujace.



........

Twoje podejście do tego typu tematów powinno wręcz z automatu podpowiedzieć ci, że trzeba do sufitu, bo przecież zarazki itp. Poszukajmy badań nad tymi zarazami znajdującymi się w kanałach. A może właśnie zdrowy rozsądek wystarczy i nie pisanie głupot? Jeśli założyć ze masz rację i w blokach WG nie działa prawidłowo to chyba epidemia na każdym osiedlu powinna występować? Chyba nie kierował się tym minister podpisując ustawę z tym zapisem.

compi
13-06-2014, 13:37
Fizyka. Ppowietrze zewnetrzne majac temperature 25*C i RH 70-80% niesie ogromne ilosci wilgoci, a na pewno wystarczajace, zeby w tym ciemnym i chociaz lekko zakurzonym po latach kanale cos moglo zyc. Dla grzyba to nie problem. :)

Ale ty wiesz czy ci się tylko wydaje lub podejrzewasz?

Pyxis
13-06-2014, 13:41
Twoje podejście do tego typu tematów powinno wręcz z automatu podpowiedzieć ci, że trzeba do sufitu, bo przecież zarazki itp. Poszukajmy badań nad tymi zarazami znajdującymi się w kanałach. A może właśnie zdrowy rozsądek wystarczy i nie pisanie głupot? Jeśli założyć ze masz rację i w blokach WG nie działa prawidłowo to chyba epidemia na każdym osiedlu powinna występować? Chyba nie kierował się tym minister podpisując ustawę z tym zapisem.

Zaczyna sie pierdzielenie o Szopenie.

Sa te akty prawne nakazujace plytki pod sufit, czy ich nie ma?


Ale ty wiesz czy ci się tylko wydaje lub podejrzewasz?

Wiem. Moge ci policzyc ile wody zawiera 1m3 powietrza o takich parametrach.

Liwko
13-06-2014, 13:45
Fizyka. Ppowietrze zewnetrzne majac temperature 25*C i RH 70-80% niesie ogromne ilosci wilgoci, a na pewno wystarczajace, zeby w tym ciemnym i chociaz lekko zakurzonym po latach kanale cos moglo zyc. Dla grzyba to nie problem. :)

Mówisz? A czy dla grzyba nie stanowi tez problemu, że jest tam stały przepływ świeżego powietrza?

Liwko
13-06-2014, 13:47
Wiem. Moge ci policzyc ile wody zawiera 1m3 powietrza o takich parametrach.

To gdzie do cholery jasnej jest ta woda w moim domu, bo ja jakoś nie mogę na moim higrometrze jej odnaleźć? Ukrywa się swołocz w kanałach? Co za menda :mad: :D

compi
13-06-2014, 13:50
Zaczyna sie pierdzielenie o Szopenie.

Sa te akty prawne nakazujace plytki pod sufit, czy ich nie ma?



Wiem. Moge ci policzyc ile wody zawiera 1m3 powietrza o takich parametrach.

Mówię ci montuj płytki pod sufit. Ja wiem że bez nich na bank masz zarazę nad głową.
Policz też przepływ, opory flexa i wylicz ile tych bakterii namnożysz w kanale o długości np. 10m. Jak wykażesz dogodne warunki do wegetacji czegoś zielonego pogadamy dalej.

Pyxis
13-06-2014, 13:50
To gdzie do cholery jasnej jest ta woda w moim domu, bo ja jakoś nie mogę na moim higrometrze jej odnaleźć? Ukrywa się swołocz w kanałach? Co za menda :mad: :D

Oczywiscie, ze jest. Odczytaj z termometru temperature i RH. Ile jest?

Pyxis
13-06-2014, 13:52
Mówię ci montuj płytki pod sufit. Ja wiem że bez nich na bank masz zarazę nad głową.
Policz też przepływ, opory flexa i wylicz ile tych bakterii namnożysz w kanale o długości np. 10m. Jak wykażesz dogodne warunki do wegetacji czegoś zielonego pogadamy dalej.

Heheh.... czyli to tylko Twoja chora wyobraznia? Ale blazenada compi. Tak konczy sie mowienie polprawd, ktore sa calymi klamstwami. :D

compi
13-06-2014, 13:55
Heheh.... czyli to tylko Twoja chora wyobraznia? Ale blazenada compi. Tak konczy sie mowienie polprawd, ktore sa calymi klamstwami. :D
Policzyłeś?

Liwko
13-06-2014, 14:00
Oczywiscie, ze jest. Odczytaj z termometru temperature i RH. Ile jest?

W większości przypadków za mało (wilgotności). Tak to już jest z tą WM, można łatwo z nią przesadzić.
Ale wytłumacz mi dlaczego grzyby mają mi rosnąć w kanałach wentylacyjnych a nie np. w ciemnym, ciepłym pomieszczeniu gospodarczym, gdzie mam zlew i pralkę?

Pyxis
13-06-2014, 14:09
Policzyłeś?

temperatura powietrza: 25 oC
wilgotność powietrza: 75 %rh

Wilgotność bezwzględna (losc wody w m3): 17.27 g/m3

Liwko
13-06-2014, 14:12
To może prościej.

Gdzie słyszałeś o problemach z nadmiarem wilgoci?
a) w domach z WM
b) w domach z WG

Gdzie słyszałeś o problemach z grzybem?
a) w domach z WM
b) w domach z WG

Ja jeszcze nie słyszałem o ani jednym przypadku problemów z nadmiarem wilgoci czy grzybem w domu z WM.

Gdzie widziałeś na własne gały zanieczyszczone kanały nawiewne WM? To że firmy chcą je czyścić to mnie nie dziwi, ale gdzie ty takie widziałeś?

Liwko
13-06-2014, 14:13
temperatura powietrza: 25 oC
wilgotność powietrza: 75 %rh

Wilgotność bezwzględna (losc wody w m3): 17.27 g/m3

No i gdzie ten grzyb?

compi
13-06-2014, 14:14
temperatura powietrza: 25 oC
wilgotność powietrza: 75 %rh

Wilgotność bezwzględna (losc wody w m3): 17.27 g/m3
I co dalej? Już urosło, dopiero się narodziło czy może przy tym wichrze nastąpi aborcja? Tydzień deszczu i po nas ! Hahaa! Po tobie chyba również, bo przecież co z tym zrobisz?

Pyxis
13-06-2014, 14:14
W większości przypadków za mało (wilgotności). Tak to już jest z tą WM, można łatwo z nią przesadzić.
Ale wytłumacz mi dlaczego grzyby mają mi rosnąć w kanałach wentylacyjnych a nie np. w ciemnym, ciepłym pomieszczeniu gospodarczym, gdzie mam zlew i pralkę?

Przy 30*C i RH90% punkt rosy to 28,2*C. Wystarczy, ze w kanale bedzie chlodniej o 1,8K niz na zewnarz i wykropli sie woda. W tej norce z pralka masz krople wody na scianach?

Pyxis
13-06-2014, 14:15
Gdzie widziałeś na własne gały zanieczyszczone kanały nawiewne WM? To że firmy chcą je czyścić to mnie nie dziwi, ale gdzie ty takie widziałeś?

Czyli sredniowiecze. To czego nie widac, tego nie ma. :)

Podalem Ci przepisy. Mozesz je OLAC, tylko dlaczego namiawiasz do takiej ignorancji innych?

Pyxis
13-06-2014, 14:17
I co dalej? Już urosło, dopiero się narodziło czy może przy tym wichrze nastąpi aborcja? Tydzień deszczu i po nas ! Hahaa! Po tobie chyba również, bo przecież co z tym zrobisz?

Nie kompi, nie udawaj idioty. Mowimy o latach. 5, 10, 20 lat. Nie o tygodniu deszczu. :)

compi
13-06-2014, 14:21
Nie kompi, nie udawaj idioty. Mowimy o latach. 5, 10, 20 lat. Nie o tygodniu deszczu. :)
Chłopie, podałeś jakieś warunki, które będą chwilowe w tej całej historii. Potem przyjdzie suche powietrze zimą lub latem i co dalej z tą zarazą? Mech?

mitch
13-06-2014, 14:22
I teraz "dylemat". Sluchac ustawodawcy, czy Liwka i compiego? :D

Nie mówię, żeby ich słuchać. Ale również to, że coś jest napisane w ustawie, nie oznacza, że jest to coś mądrego. Ustaw nie piszą osoby mądrzejsze od nas. Mało tego, one nawet często nie słuchają rad specjalistów. Albo słuchają rad wybitnych-inaczej specjalistów. Sam zresztą znasz wiele takich kwiatków.

Wg mnie najważniejsze, żebyś dobrze się ze swoim wyborem czuł.

Tylko też bez dorabiania jakiś dziwnych teorii ;)

Pyxis
13-06-2014, 14:25
Tylko też bez dorabiania jakiś dziwnych teorii ;)

No wlasnie. Dorabianie dziwnych teorii do blednie wykonanej (bez mozliwosci czyszcznia) WM w swoim domu, jest conajmniej zastanawiajace. :)

Pyxis
13-06-2014, 14:26
Chłopie, podałeś jakieś warunki, które będą chwilowe w tej całej historii. Potem przyjdzie suche powietrze zimą lub latem i co dalej z tą zarazą? Mech?

Zagrzyb sobie raz dom, a grzyba sie juz nie pozbedziesz. Nawet jak bedzie pozniej juz sucho.

Liwko
13-06-2014, 14:34
Zagrzyb sobie raz dom, a grzyba sie juz nie pozbedziesz. Nawet jak bedzie pozniej juz sucho.

Kolejna bzdura!

Liwko
13-06-2014, 14:36
Przy 30*C i RH90% punkt rosy to 28,2*C. Wystarczy, ze w kanale bedzie chlodniej o 1,8K niz na zewnarz i wykropli sie woda. W tej norce z pralka masz krople wody na scianach?

I co z tą wykroploną wodą się stanie skoro w kanale jest stały ruch powietrza w jednym kierunku? Zostanie tam, czy zgodnie z prawami fizyki trafi do domu?

Liwko
13-06-2014, 14:38
I pytanie do posiadaczy WM z centralką. Czy kiedykolwiek przy zmianie filtrów wyczuliście że są one wilgotne?

Pyxis
13-06-2014, 14:40
I co z tą wykroploną wodą się stanie skoro w kanale jest stały ruch powietrza w jednym kierunku? Zostanie tam, czy zgodnie z prawami fizyki trafi do domu?

Zgodnie z prawami fizyki zostanie, az sie nie zmienia warunki na takie, kiedy bedzie mogla odparowac. Powietrze w punkcie rosy niczego nie wysuszy nawet zeby nie wiem jak mocno wialo i jak bardzo bys chcial. :)

Liwko, a dlaczego sie odkaza kanaly klimy w samochodzie? Przeciez wystarczyloby wylaczyc klime i je wysuszyc. Jakie to proste! :D

Pyxis
13-06-2014, 14:53
Kolejna bzdura!

Niestety nie. Ludzie walcza z grzybem latami.Formy przetrwalnikowe grzyba najczesciej zostaja w scianach i nawet krotkotrwaly wzrost wilgotnosci w takim pomieszczeniu doprowadza do ich rozwoju. Mozesz nasaczyc sciany fungicydami, ale one niestety tez sa szkodliwe dla ludzi. Malo jest takich kamikadze, ktorzy sie na to w budynku mieszkalnym zdecyduja.

Liwko
13-06-2014, 15:11
Zgodnie z prawami fizyki zostanie, az sie nie zmienia warunki na takie, kiedy bedzie mogla odparowac. Powietrze w punkcie rosy niczego nie wysuszy nawet zeby nie wiem jak mocno wialo i jak bardzo bys chcial. :)

Liwko, a dlaczego sie odkaza kanaly klimy w samochodzie? Przeciez wystarczyloby wylaczyc klime i je wysuszyc. Jakie to proste! :D

No i kolejny raz się mylisz PYxio. Gdyby klimatyzacja działała cały czas (tak jak WM) nic by się w niej nie zalęgło i nie trzeba byłoby jej odgrzybiać. Ale inaczej się stanie jak będzie okresowo wyłączana. Dla mnie logiczne, dla ciebie nie.

I powiedz mi dlaczego ten punkt rosy ma wystąpić akurat w kanale a nie np. na anemostacie?
Widać ignorancie, że nigdy na oczy nie widziałeś WM i bajki piszesz jak ci lepiej. ja jeszcze nigdy nie słyszałem o zagrzybionym domu z WM i raczej nie usłyszę, natomiast nagminnie słyszy się o grzybach w domach z WG. WG w tym temacie nie ma najmniejszych szans do WM. Nigdy jej w tym nie dorówna, więc temat wilgoci i grzybków powinniśmy rozpatrywać tylko w wypadku WG!
Amen

Liwko
13-06-2014, 15:25
Niestety nie. Ludzie walcza z grzybem latami.Formy przetrwalnikowe grzyba najczesciej zostaja w scianach i nawet krotkotrwaly wzrost wilgotnosci w takim pomieszczeniu doprowadza do ich rozwoju. Mozesz nasaczyc sciany fungicydami, ale one niestety tez sa szkodliwe dla ludzi. Malo jest takich kamikadze, ktorzy sie na to w budynku mieszkalnym zdecyduja.

I od tego jest wentylacja. Sprawnie działająca wentylacja. A taką jest bez wątpienia WM. Z WG bywa różnie, nawet prawidłowo wykonana nie zawsze działa.

Tomasz Brzęczkowski
13-06-2014, 15:25
Niestety nie. Ludzie walcza z grzybem latami.Formy przetrwalnikowe grzyba najczesciej zostaja w scianach i nawet krotkotrwaly wzrost wilgotnosci w takim pomieszczeniu doprowadza do ich rozwoju. Mozesz nasaczyc sciany fungicydami, ale one niestety tez sa szkodliwe dla ludzi. Malo jest takich kamikadze, ktorzy sie na to w budynku mieszkalnym zdecyduja.
W PZH "powietrzem" zajmuje się dr Krogulski, można zapytać się, ze największym dostarczycielem zarodników grzybów strzępkowych jest wentylacja grawitacyjna .
Służę też bogatym materiałem na ten temat ze kongresów "Problemy jakości powietrza wewnętrznego w Polsce" organizowanego od 1999r
265201

Pyxis
13-06-2014, 15:32
Widać ignorancie, że nigdy na oczy nie widziałeś WM i bajki piszesz jak ci lepiej. ja jeszcze nigdy nie słyszałem o zagrzybionym domu z WM i raczej nie usłyszę, natomiast nagminnie słyszy się o grzybach w domach z WG. WG w tym temacie nie ma najmniejszych szans do WM. Nigdy jej w tym nie dorówna, więc temat wilgoci i grzybków powinniśmy rozpatrywać tylko w wypadku WG!
Amen

Po tym autosugestywnym wywodzie poewnie bedziesz spal spokojniej, ale to ie wyczysci Twojej WM niestety. Ona NIGDY nie bedzie czyszczona, bo ja spierdzieliles. I kto tu jest ignorantem? :)

Pyxis
13-06-2014, 15:36
W PZH "powietrzem" zajmuje się dr Krogulski,

To pewnie ten sam PZH ktory doradzal przy pisaniu ustawy, zeby zamiescic obowiazek czyszczenia kanalow WM. :)

Liwko
13-06-2014, 15:37
Nigdy nie będzie czyszczona bo działa zawsze, w przeciwieństwie do WG.
Ale ty i tak tego nie zrozumiesz.

Miałem cię przez długi czas w ignorowanych i chyba powinieneś ponownie tam wrócić. Kopanie się z tobą nie ma najmniejszego sensu. Bywaj Pyxio.

rybniczanin
13-06-2014, 15:51
Nigdy nie będzie czyszczona bo działa zawsze, w przeciwieństwie do WG.
Ale ty i tak tego nie zrozumiesz.

Miałem cię przez długi czas w ignorowanych i chyba powinieneś ponownie tam wrócić. Kopanie się z tobą nie ma najmniejszego sensu. Bywaj Pyxio.

Z tym działaniem zawsze nie byłbym taki pewny. Poczekaj jak dojdzie do kontrolowanych wyłączeń energii elektrycznej, co jest w niedalekiej przyszłości możliwe.Wtedy działanie nie będzie "zawsze".;)

map78
13-06-2014, 15:55
Nigdy nie będzie czyszczona bo działa zawsze, w przeciwieństwie do WG.

Liwko, w pełni popieram, że WM jest lepsza od WG i to pod wieloma względami. Jednak co do czyszczenia nie masz racji:no: Wiadomo, że nikt cię za jaja nie powiesi jak nie wyczyścisz, bo to Twój dom i Twoje powietrze, ale nie znaczy to że nie jest to konieczne. Tu masz wycinek z normy, która to nakazuje:
http://www.iv.pl/images/97626894149052518836.jpg (http://www.iv.pl/)
a dalej piszą tam również o częstotliwości czyszczenia i dla niektórych budynków jest to nawet co 6miesięcy, zaś dla domów mieszkalnych minimum co 5lat, więc powinieneś niedługo się tym zająć;)

Pyxis
13-06-2014, 15:57
Nigdy nie będzie czyszczona bo działa zawsze, w przeciwieństwie do WG.
Ale ty i tak tego nie zrozumiesz.

Miałem cię przez długi czas w ignorowanych i chyba powinieneś ponownie tam wrócić. Kopanie się z tobą nie ma najmniejszego sensu. Bywaj Pyxio.

Jak dziala zawsze? Zostawiasz wlaczona nawet jak nie ma nikogo w domu? Przeciez sam pisales, ze wtedy nie trzeba. ;)

Mnie? Do ignorowanych? Chyba sie zaraz rozplacze ...... ja Cie nigdy tam nie dodam. Za duzo radosci mi przynosisz swoimi "teoriami". :D

Liwko
13-06-2014, 16:01
Z tym działaniem zawsze nie byłbym taki pewny. Poczekaj jak dojdzie do kontrolowanych wyłączeń energii elektrycznej, co jest w niedalekiej przyszłości możliwe.Wtedy działanie nie będzie "zawsze".;)

Nie przesadzaj, to są ilości nad którymi nawet nie będziemy się pochylać.

Pyxis
13-06-2014, 16:07
Liwko, w pełni popieram, że WM jest lepsza od WG i to pod wieloma względami. Jednak co do czyszczenia nie masz racji:no: Wiadomo, że nikt cię za jaja nie powiesi jak nie wyczyścisz, bo to Twój dom i Twoje powietrze, ale nie znaczy to że nie jest to konieczne. Tu masz wycinek z normy, która to nakazuje:
http://www.iv.pl/images/97626894149052518836.jpg (http://www.iv.pl/)
a dalej piszą tam również o częstotliwości czyszczenia i dla niektórych budynków jest to nawet co 6miesięcy, zaś dla domów mieszkalnych minimum co 5lat, więc powinieneś niedługo się tym zająć;)

Zatkalo chlopaka? Moze tez juz map jestes w ingnorowanych za "nieprawomyslnosc". :D

Liwko
13-06-2014, 16:08
Liwko, w pełni popieram, że WM jest lepsza od WG i to pod wieloma względami. Jednak co do czyszczenia nie masz racji:no: Wiadomo, że nikt cię za jaja nie powiesi jak nie wyczyścisz, bo to Twój dom i Twoje powietrze, ale nie znaczy to że nie jest to konieczne. Tu masz wycinek z normy, która to nakazuje:
http://www.iv.pl/images/97626894149052518836.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.iv.pl%2F)
a dalej piszą tam również o częstotliwości czyszczenia i dla niektórych budynków jest to nawet co 6miesięcy, zaś dla domów mieszkalnych minimum co 5lat, więc powinieneś niedługo się tym zająć;)

Czytaj ze zrozumieniem. Elementy wewnątrz których możliwe jest osadzanie się zanieczyszczeń powinny mieć łatwo dostępne otwory wyczystne.
W kanałach nawiewnych wentylacji mechanicznej takie osadzanie się zanieczyszczeń nie jest możliwe. Koniec tematu.

"Prałem" dwa lata temu wymiennik centrali (tak zalecano), woda była czyściutka, żadnych farfocli, żadnego brudu. Zajrzałem latarką w kanały i one również były czyste. Gdzie ten syf, gdzie ten grzyb się pytam? A no nie ma i nie będzie. Jestem o tym święcie przekonany.

Pyxis
13-06-2014, 16:15
Te "elementy wewnatrz ktorych mozliwe jest osadzanie sie zanieczyszczen" to sa wlasnie kanaly WM. :)

Jak myslisz, jakie "elementy" WM tworca PN mial na mysli? Gdzie on sugeruje te otwory wyczystne? W jakich elementach rzeczonej WM?

"Uwaga, teraz bedzie smiesznie" :D

map78
13-06-2014, 16:18
Czytaj ze zrozumieniem. Elementy wewnątrz których możliwe jest osadzanie się zanieczyszczeń powinny mieć łatwo dostępne otwory wyczystne.
W kanałach nawiewnych wentylacji mechanicznej takie osadzanie się zanieczyszczeń nie jest możliwe. Koniec tematu.

"Prałem" dwa lata temu wymiennik centrali (tak zalecano), woda była czyściutka, żadnych farfocli, żadnego brudu. Zajrzałem latarką w kanały i one również były czyste. Gdzie ten syf, gdzie ten grzyb się pytam? A no nie ma i nie będzie. Jestem o tym święcie przekonany.

Dla mnie zdanie "powinny mieć łatwo dostępne otwory wyczystne, których liczba, rozmieszczenie i wielkość umożliwia całkowite wyczyszczenie tych elementów" jednoznacznie wskazuje, że chodzi tu o kanały, ale być może źle to rozumiem:o
A to, że u Ciebie się nie brudzą też jest możliwe, jak pamiętasz nasz wspólny kolega Kaszpir suszy gacie w kotłowni węglowej i też mu się nic nie brudzi, więc ja już głupi jestem i we wszystko wierzę:D

Pyxis
13-06-2014, 16:21
Dla mnie zdanie "powinny mieć łatwo dostępne otwory wyczystne, których liczba, rozmieszczenie i wielkość umożliwia całkowite wyczyszczenie tych elementów" jednoznacznie wskazuje, że chodzi tu o kanały, ale być może źle to rozumiem:o

Zapewne mial na mysli puszke z przewodami elektrycznymi wewnatrz rekuperatora. ;)
Dobrze zroumiales. Tylko Liwko udaje, ze tego nie rozumie.

Liwko
13-06-2014, 16:32
A to, że u Ciebie się nie brudzą też jest możliwe, jak pamiętasz nasz wspólny kolega Kaszpir suszy gacie w kotłowni węglowej i też mu się nic nie brudzi, więc ja już głupi jestem i we wszystko wierzę:D

Dla ciebie też potrzebny jest test białej chusteczki? :D

Zastanów się. Jeżeli odwrócisz bieg odkurzacza centralnego, który będzie cały czas włączony, to zalęgnie się w tym czasie coś w rurach? Nie ma szans. To samo z WM, pracując cały czas nie dopuści do wylęgu czegokolwiek. Tam zwyczajnie są niesprzyjające ku temu warunki.
Jeżeli będziesz u kogoś w domu z WM poproś o zajrzenie do kanałów, szczególnie nawiewnych, może to da ci do myślenia :)

Pyxis
13-06-2014, 16:44
Zastanów się. Jeżeli odwrócisz bieg odkurzacza centralnego, który będzie cały czas włączony, to zalęgnie się w tym czasie coś w rurach? Nie ma szans. To samo z WM, pracując cały czas nie dopuści do wylęgu czegokolwiek. Tam zwyczajnie są niesprzyjające ku temu warunki.
Jeżeli będziesz u kogoś w domu z WM poproś o zajrzenie do kanałów, szczególnie nawiewnych, może to da ci do myślenia :)

:rotfl:

Ale wydumane to jest! I tak dobrze, ze nie podajesz jako przyklad silnika odrzutowego ;)

map78
13-06-2014, 16:49
Dla ciebie też potrzebny jest test białej chusteczki? :D

Zastanów się. Jeżeli odwrócisz bieg odkurzacza centralnego, który będzie cały czas włączony, to zalęgnie się w tym czasie coś w rurach? Nie ma szans. To samo z WM, pracując cały czas nie dopuści do wylęgu czegokolwiek. Tam zwyczajnie są niesprzyjające ku temu warunki.
Jeżeli będziesz u kogoś w domu z WM poproś o zajrzenie do kanałów, szczególnie nawiewnych, może to da ci do myślenia :)

Być może jest tak jak mówisz. Na razie nie mam znajomych którzy maja WM od kilku lat, więc opieram się na wiedzy, którą można znaleźć w internecie, tudzież na obowiązujących przepisach prawnych, a te niestety stoją w opozycji do tego co mówisz. Co nie znaczy, że u Ciebie nie jest czysto - Kaszpir też udowodnił, że w kotłowni może być czysto - ja choćbym nie wiem jak się sprężył nie byłbym w stanie wysprzątać mojej tak jak u niego na zdjęciach:D

BTW: zobacz co jeszcze znalazłem w temacie;)
http://www.iv.pl/images/75800595350363863737.jpg (http://www.iv.pl/)

i jeszcze takie cuś...;)
http://www.iv.pl/images/07374470551085831030.jpg (http://www.iv.pl/)

Liwko
13-06-2014, 17:13
Idę klikać.

Tomasz Brzęczkowski
13-06-2014, 17:20
Zatkalo chlopaka? Moze tez juz map jestes w ingnorowanych za "nieprawomyslnosc". :D
Szanowny Panie Pyxis
Czy PN-EN 13829 - test szczelności budynku - "przejdzie" Pana durszlak?
Szanowny Panie Pyxis
Tu jest PN-EN 13370 o stratach ciepła do gruntu - pokazująca jak izolować fundament
Dorzucę skan
265208
Zrobił Pan tak?

mistalova
13-06-2014, 17:23
Ciekawe jak dlugo Pyxis bedzie udowadnial wyzszosc WG nad WM w watku o ogrzewaniu - az go przekona czy tez pierwszy zareaguje admin... :)

Tomasz Brzęczkowski
13-06-2014, 17:28
Wie, że źle zrobił i chce sam siebie przekonać.
Tych co "posmakowali" WM z odzyskiem ciepła - nikt na "grawitacje" nie nawróci.

Liwko
13-06-2014, 18:03
No to jedziemy

https://lh5.googleusercontent.com/-8zm8XM3Nwpg/U5sm2JQ1NxI/AAAAAAAAAp8/-vpZjHlVtHM/s640/SAM_1568.JPG

https://lh6.googleusercontent.com/-C3nQHeHKDUo/U5snZA9uQGI/AAAAAAAAAqE/srCAPf6wiJ0/s640/SAM_1570.JPG

To bez lampy

I z lampą

https://lh5.googleusercontent.com/-GPYYIFWU2LQ/U5soDx_6GJI/AAAAAAAAAqI/Kgsh1B2x1kg/s640/SAM_1571.JPG

I chusteczka

https://lh3.googleusercontent.com/-eqcjywiWePc/U5soqeu2hEI/AAAAAAAAAqM/F6TLUEKMG-0/s640/SAM_1572.JPG

I drugi kanał

https://lh4.googleusercontent.com/-6uSbIXNkLxc/U5so_lpeFjI/AAAAAAAAAqQ/NmODOdad9z8/s640/SAM_1573.JPG

https://lh5.googleusercontent.com/-6RYlW4uNlG8/U5spWvMzR4I/AAAAAAAAAqU/zER5HVV998w/s640/SAM_1574.JPG

https://lh3.googleusercontent.com/-4K6mMFiDpe4/U5sp9ItXiII/AAAAAAAAAqY/L-StBvg4CRU/s640/SAM_1575.JPG

I na koniec ciekawostka.
Anemostat nawiewny, na którym jest kurz. Ciekawe skąd ten kurz skoro powinien się przykleić do kanału a go tam nie ma. No i ilość tego kurzu. Po pięciu latach jest go mniej niż po tygodniu na szafkach. Cuda panie, cuda.

https://lh5.googleusercontent.com/-c3qQZX4gDOI/U5sqhyK2ODI/AAAAAAAAAqc/czvJOygKhFg/s640/SAM_1576.JPG

Jeżeli po 20 latach użytkowania kanały będą cztery razy bardziej brudne, to i tak jestem pewien, że będą bardziej czyste niż kanały WG nawet po czyszczeniu :)

Chyba nie powinno być pytań i powinniśmy zakończyć dyskusję z alfą i omegą.

Hippek
13-06-2014, 18:31
No to jedziemy


Jeżeli po 20 latach użytkowania kanały będą cztery razy bardziej brudne, to i tak jestem pewien, że będą bardziej czyste niż kanały WG nawet po czyszczeniu :)

Chyba nie powinno być pytań i powinniśmy zakończyć dyskusję z alfą i omegą.


Drodza Admini! proponuję dla pyxisa BIG BAN!

tygodniowy - powinno wystarczyć, żeby przetrawić, co tutaj napisano...

p.s. pyxis podda te zdjęcia expertyzie i napisze - tak, jak w przypadku foty jego salonu z temometrem wskazujacym 19stC - ze to fotomontaż...

p.s.2. chętnie obejrzałabym foty kanałów WG pyxisa :) co wy na to?

Liwko
13-06-2014, 18:44
p.s.2. chętnie obejrzałabym foty kanałów WG pyxisa :) co wy na to?

No co ty, on ma nawietrzniki sterylnie czyste, a do domu dostaje się mniej syfu niż po przejściu dwóch filtrów WM. Do tego kanały wywiewne to istna oaza czystości i żadna cofka mu i jego rodzinie nie groźna.
Nie zrobił WM bo nie ma możliwości czyszczenia kanałów, swoje czyści codziennie.

Hippek
13-06-2014, 18:53
Do tego kanały wywiewne to istna oaza czystości i żadna cofka mu i jego rodzinie nie groźna.


sugerujesz, że pyxis jest wykonany w technologii Bluetec lub analogicznej? Nie wierzę, że nie puści bąka, jak fordowski TDCi podczas redukcji... zwłaszcza, że byle co je, bo i byle co gada...

Liwko
13-06-2014, 18:53
tak, jak w przypadku foty jego salonu z temometrem wskazujacym 19stC - ze to fotomontaż...


A z tym termometrem to faktycznie tak było czy ściemniacie?
Bosze, jak można to robić swojej rodzinie...:o

Liwko
13-06-2014, 18:54
sugerujesz, że pyxis jest wykonany w technologii Bluetec lub analogicznej? Nie wierzę, że nie puści bąka, jak fordowski TDCi podczas redukcji...

:lol2:

Hippek
13-06-2014, 18:58
A z tym termometrem to faktycznie tak było czy ściemniacie?
Bosze, jak można to robić swojej rodzinie...:o

klasyczne faux pas... i się wydało... a dwa routery w kotłowni... a programatorek do PC, żeby nie wejść w droga taryfę... było tego troszkę...

imrahil
13-06-2014, 19:10
nie bardzo kumam po kiego wyskakujesz z tymi rachunkami, masz dobrze ocieplony i nieduży domek pędzony pompą to czego niby można się spodziewać ...?
wsadź PC do chałupy j-j to dopiero będą rachunki ...( oczywiście to tylko zasługa pompy bo reszta przecież się nie liczy ...;) )

to już nie można się spodziewać, że wszyscy jadą na jednym wózku?

map78
13-06-2014, 19:46
Chyba nie powinno być pytań i powinniśmy zakończyć dyskusję z alfą i omegą.

No to zwracam honor. Faktycznie czystsze niż kotłownia Kaszpira;) - jednak internet kłamie:D
BTW: Fajne kafle:) chyba takie jak u mnie:)

map78
13-06-2014, 19:49
A z tym termometrem to faktycznie tak było czy ściemniacie?
Bosze, jak można to robić swojej rodzinie...:o

Było, było ja tez widziałem i to chyba nawet w tym wątku:yes:
Musiałbyś przejrzeć parę miesięcy wstecz. Nie wyglądało na fotomontaż i rzeczywiście było 19st;)

owp
13-06-2014, 19:58
Liwko, a dlaczego sie odkaza kanaly klimy w samochodzie? Przeciez wystarczyloby wylaczyc klime i je wysuszyc. Jakie to proste! :D
A jak auto jest bez klimy, to też się odkaża kanały?

Arturo72
13-06-2014, 20:36
Nie wyglądało na fotomontaż i rzeczywiście było 19st;)
Dla mnie był to fotomontaż :)
Po drugie nie sądze,żeby pompiarze musieli oszczedzać obniżając temperaturę aż do 19st.C,przeciwnie,to kablarze znani są z takich "komfortowych" temperatur no i symbolicznego zużycia cwu :)

Hippek
13-06-2014, 21:37
Dla mnie był to fotomontaż :)
Po drugie nie sądze,żeby pompiarze musieli oszczedzać obniżając temperaturę aż do 19st.C,przeciwnie,to kablarze znani są z takich "komfortowych" temperatur no i symbolicznego zużycia cwu :)

Kto na przyklad? Wymien jednego czy dwoch?

map78
13-06-2014, 22:10
Dla mnie był to fotomontaż :)
Po drugie nie sądze,żeby pompiarze musieli oszczedzać obniżając temperaturę aż do 19st.C,przeciwnie,to kablarze znani są z takich "komfortowych" temperatur no i symbolicznego zużycia cwu :)

Ja też tak nie sądzę. Bardziej myślę, że to zasługa pierwszego sezonu grzewczego, gdzie czasem trudno jest osiągnąć nominalną temperaturę, szczególnie gdy się testuje ogrzewanie akumulacyjne. Lub może pompa włączona po jakiejś przerwie w dostawie prądu, bo nie sądzę żeby ktoś tak się na niego uwziął żeby taki fotomontaż robić;)

Pyxis
13-06-2014, 22:21
Szanowny Panie Pyxis
Czy PN-EN 13829 - test szczelności budynku - "przejdzie" Pana durszlak?
Szanowny Panie Pyxis
Tu jest PN-EN 13370 o stratach ciepła do gruntu - pokazująca jak izolować fundament
Zrobił Pan tak?

A co ma piernik do wiatraka? Jest z Toba gorzej niz myslalem. :D

Arturo72
13-06-2014, 22:25
Kto na przyklad? Wymien jednego czy dwoch?
Zgadnij do kogo to było ?

jakis czas temu pisales o tym, ze w ąłzience 21st a w sypialni 19st a to nie są drobne różnice

Pyxis
13-06-2014, 22:26
https://lh5.googleusercontent.com/-c3qQZX4gDOI/U5sqhyK2ODI/AAAAAAAAAqc/czvJOygKhFg/s640/SAM_1576.JPG

I na koniec ciekawostka.
Anemostat nawiewny, na którym jest kurz. Ciekawe skąd ten kurz skoro powinien się przykleić do kanału a go tam nie ma. No i ilość tego kurzu. Po pięciu latach jest go mniej niż po tygodniu na szafkach. Cuda panie, cuda.


Dokladnie to masz w zakamarkach Twoich kanalow. To samo co na anemostacie. Przeciez przy nim jest najwieksza predkosc przeplywu powietrza, bo to kryza. Jak na nim sie zebralo, to wewnatrz tez jest.
Ta chusteczka lzy mozesz otrzec co najwyzej, ale niewiele to zmieni. :)

Pyxis
13-06-2014, 22:29
klasyczne faux pas... i się wydało... a dwa routery w kotłowni... a programatorek do PC, żeby nie wejść w droga taryfę... było tego troszkę...

Dziwie sie, ze ktos sie jeszcze na te 10x odgrzewane brednie jeszcze sie nabiera. Ja juz nawet tego nie "dementuje" za mocno, bo trakatuje Cie jako "folklor". Zeszmacilas sie w tym watku juz na tyle, ze nawet logowanie sie pod innymi nickami nie pomaga, bo Cie po 10 postach demaskuja.

Pyxis
13-06-2014, 22:43
Było, było ja tez widziałem i to chyba nawet w tym wątku:yes:
Musiałbyś przejrzeć parę miesięcy wstecz. Nie wyglądało na fotomontaż i rzeczywiście było 19st;)

"Obrzuc kogos goownem, a zawsze cos sie przyklei". Ona do tego fotomontazu wraca namietnie caly czas. Nie dodala tylko, ze wstawila swoj termometr z 19*C i RH60%. Jesli masz watpliwosci, to sluze RAWem. Sam sobie obejrzysz i ocenisz kto Ci robi wode z mozgu. :)

Arturo72
13-06-2014, 23:19
Kto na przyklad? Wymien jednego czy dwoch?
Następny:


w domu temperatura nie spada poniżej 21*C (za wyjątkiem WC dla gości oraz przedsionka)

Jak widać,rodzina kablarzy preferuje rześkie temperatury w domu ;)
U mnie nie ma możliwości spadku temperatury pon.22st.C bo zwyczajnie poniżej jest mi zimno.
OZC w moim przypadku było liczone dla 22st.C ale realnie nie ma to nic wspólnego z rzeczywistością po zamieszkaniu bo nie będę na siłę twierdził,że jak jest zimno to jest ciepło i przez większość doby i sezonu grzewczego w domu jest temperatura 22,5st.C.

compi
14-06-2014, 07:18
Dla mnie był to fotomontaż :)
Po drugie nie sądze,żeby pompiarze musieli oszczedzać obniżając temperaturę aż do 19st.C,przeciwnie,to kablarze znani są z takich "komfortowych" temperatur no i symbolicznego zużycia cwu :)

Przeczytaj ostatnie dwie trzy strony z postami Pyxisa i wyłów tekst o temperaturze komfortowej w jego domu. Hipka na to zwróciła uwagę również jakies dwie strony temu.


Liwko, szacunek. Wszedłem wczoraj na drabinkę i również odkręciłem anemostat. Można by rzecz, że siła sugestii naszej omego mnie do tego kroku popchnęła. Mam identyczny efekt, ale stwierdziłem, że zdjęć już nie będę publikował i ciągnął tematu.



Pyxis, weź teraz patyczki kosmetyczne i pogmeraj w zasyfionych nawiewnikach. Zmierz profesorze ich wilgotność, ja obstawiam, że będa suche, ale wiesz, wg twoich teorii powinny być i wilgotne i zielone. Potem podziękuj za radę. Jeden anemostat będziesz miał jako tako oczyszczony z grzybów, hehe. Żartowałem, nic nie rób. Nie warto. Obniżysz sobie w ten sposób na zimę temperaturę.

Pyxis
14-06-2014, 08:52
Nawet o temperaturach trzeba czytac ze zrozumieniem. To moze Cie przerastac niestety. :)

Czyli "wnioski" z tej krotkiej dyskusji odnosnie WM:
1) Sa przepisy prawne (ustawa) nakazujace ich czyszczenie - wymysl politykow
2) Sa PN nakazujace to samo - zmowa inzynierow
3) Sa sztywne kanaly do robienia WM umozliwiajace jej machaniczne czyszczenie - zbedna fatyga
4) Kanaly maja wyczystki - dla bajery
5) Sa firmy swiadczace uslugi higieny WM - banda naciagaczy
6) Pokrywa sie kanaly warstweka z jonami srebra - nikt nie wie po co, bo "tam nic nie ma"
7) Masz po 5 latach usyfiony anemostat - to nic, bo reszta instalacji jest sterylna i za 20 lat bedzie taka sama
8 ) Czy zaklinasz rzeczywistosc odnosnie swojej WM - nie, musisz tylko mocno "pyskowac" na forum, a pozostanie czysta i sterylna na wieki wiekow. Amen.

Wekto
14-06-2014, 10:17
Najbardziej spodobał mi się ten końcowy wpis "Amen". Może wątek wróci (o naiwności moja) do tematu.

Pozdrowienia.

imrahil
14-06-2014, 10:27
Może wątek wróci (o naiwności moja) do tematu. Pozdrowienia.

jaki wybrać regulator pokojowy bezprzewodowy do mojego baniaka z grzałką? szukać tylko wśród auratonów i eurosterów czy może ktoś korzysta z czegoś jeszcze innego?

mitch
14-06-2014, 10:30
Czyli "wnioski" z tej krotkiej dyskusji odnosnie WM:
1) Sa przepisy prawne (ustawa) nakazujace ich czyszczenie - wymysl politykow
2) Sa PN nakazujace to samo - zmowa inzynierow
3) Sa sztywne kanaly do robienia WM umozliwiajace jej machaniczne czyszczenie - zbedna fatyga
4) Kanaly maja wyczystki - dla bajery
5) Sa firmy swiadczace uslugi higieny WM - banda naciagaczy
6) Pokrywa sie kanaly warstweka z jonami srebra - nikt nie wie po co, bo "tam nic nie ma"
7) Masz po 5 latach usyfiony anemostat - to nic, bo reszta instalacji jest sterylna i za 20 lat bedzie taka sama
8 ) Czy zaklinasz rzeczywistosc odnosnie swojej WM - nie, musisz tylko mocno "pyskowac" na forum, a pozostanie czysta i sterylna na wieki wiekow. Amen.
Ale Pyxis, bez jaj.
Punkty 3,4,5 wynikają bezpośrednio z punktu 1. Punkt 6 - dobrze wiesz, że marketing rządzi się swoimi prawami, a teraz jony srebra dodają nawet do skarpetek (sam mam takie :rotfl:). Sorry, ale taki mamy klimat.
A jakby kto się wczytał w rozporządzenie, to jeszcze mógłby odkryć, że czyszczenie dotyczy nie tylko instalacji WM, ale także i grawitacyjnej. Taka sytuacja :lol2: I jak się okazuje, nikt święty nie jest, bo ja też nie mam na przykład przepustnicy odcinającej dopływ i odpływ powietrza.

A i tak więcej syfu w moim domu aktualnie robi fachowiec od płytek w garażu i ogólnego wykańczania chałupy, niż ta biedna WM,

Liwko
14-06-2014, 10:58
Dokladnie to masz w zakamarkach Twoich kanalow. To samo co na anemostacie. Przeciez przy nim jest najwieksza predkosc przeplywu powietrza, bo to kryza. Jak na nim sie zebralo, to wewnatrz tez jest.
Ta chusteczka lzy mozesz otrzec co najwyzej, ale niewiele to zmieni. :)

Wiesz po co dodałem to zdjęcie? Po to, żeby największy idiota zrozumiał, że ostatnie resztki jakie przepuści filtr (a pamiętaj że im bardziej zasyfiony filtr tym mniej przepuści) wpadają do domu a nie zatrzymują się na bardzo gładkich kanałach, które jak widać są nadal niemal idealnie czyste. Ktoś kto ma odrobinę oleju w głowie przyzna rację i to zrozumie, inaczej jest z idiotą.

Pyxis
14-06-2014, 11:07
Wiesz po co dodałem to zdjęcie? Po to, żeby największy idiota zrozumiał, że ostatnie resztki jakie przepuści filtr (a pamiętaj że im bardziej zasyfiony filtr tym mniej przepuści) wpadają do domu a nie zatrzymują się na bardzo gładkich kanałach, które jak widać są nadal niemal idealnie czyste. Ktoś kto ma odrobinę oleju w głowie przyzna rację i to zrozumie, inaczej jest z idiotą.

Wytlumaczylem Ci chyba, ze anemostat to kryza. Tam predkosc przeplywu jest najwyzsza w calej instalacji. Tego wlasnie idiota pojac nie da rady.

PS.
Mialem byc u Ciebie w ignorowanych przeciez? ;)

Liwko
14-06-2014, 11:19
Wytlumaczylem Ci chyba, ze anemostat to kryza. Tam predkosc przeplywu jest najwyzsza w calej instalacji. Tego wlasnie idiota pojac nie da rady.

PS.
Mialem byc u Ciebie w ignorowanych przeciez? ;)

Każdy idiota zrozumie (szczególnie jak jest informatykiem), że osoba niezalogowana widzi wszystkie posty.

Co do tego anemostatu.
Dla idiotów.
Powierzchnia anemostatu jest kilkukrotnie bardziej chropowata niż gładki kanał z foli aluminiowej, a przepływ powietrza potrafi być na tyle mały,że potrafią się na nim nawet muchy zesrać.

Pyxis
14-06-2014, 11:25
Wyloguj sie jeszcze raz przeczytaj moje wypunktowane wnioski. Podpadasz spokojnie pod pkt 7 i 8. Tak z marszu.

Masz duzy tupet, zeby piszac tu takie wywody nazywac kogos idiota. :D
Raz piszesz, ze tam jest przeplyw jak w odkurzaczu centralnym, a innym razem, ze go prawie nie ma. Musisz sie na cos zdecydowac.


PS.
Czy to jest ten "gladki" kanal z folii, o ktorym piszesz?

https://lh5.googleusercontent.com/-GPYYIFWU2LQ/U5soDx_6GJI/AAAAAAAAAqI/Kgsh1B2x1kg/s640/SAM_1571.JPG

mic81
14-06-2014, 11:32
Liwko nawet jak by do Ciebie przyjechał sprawdzić i wpakował tam swój łep to powie, że specjalnie wszystko wyczyściłeś - to jest taki typ który jak już idzie to w zaparte podobny do Arturo72 - nie ma sensu dalej argumentować gdyż i tak nie przyzna Ci racji mimo że ją masz.

Pyxis
14-06-2014, 11:35
Liwko nawet jak by do Ciebie przyjechał sprawdzić i wpakował tam swój łep to powie, że specjalnie wszystko wyczyściłeś - to jest taki typ który jak już idzie to w zaparte podobny do Arturo72 - nie ma sensu dalej argumentować gdyż i tak nie przyzna Ci racji mimo że ją masz.

mic, Ty masz nie dosyc ze WM, to jeszcze "trupi odorek" z GWC. Twoja opinia tu jest naprawde nie na miejscu. :)

mic81
14-06-2014, 11:40
mic, Ty masz nie dosyc ze WM, to jeszcze "trupi odorek" z GWC. Twoja opinia tu jest naprawde nie na miejscu. :)

nie mam ani WM ani GWC o trupim o odorku nie wspominając - coś Ci się chyba pomieszało

Pyxis
14-06-2014, 11:43
nie mam ani WM ani GWC o trupim o odorku nie wspominając - coś Ci się chyba pomieszało

A tekst w stopce "GWC WM + recu" to oczywiscie Wanna Mosiezna z recyyklingu? ;)

Liwko
14-06-2014, 11:49
Liwko nawet jak by do Ciebie przyjechał sprawdzić i wpakował tam swój łep to powie, że specjalnie wszystko wyczyściłeś - to jest taki typ który jak już idzie to w zaparte podobny do Arturo72 - nie ma sensu dalej argumentować gdyż i tak nie przyzna Ci racji mimo że ją masz.

Masz rację, nie karmmy Trolla.

mic81
14-06-2014, 11:57
A tekst w stopce "GWC WM + recu" to oczywiscie Wanna Mosiezna z recyyklingu? ;)

To jest to co będę miał - tego jeszcze fizycznie nie ma

surgi22
14-06-2014, 12:52
Jak na wątek o ogrzewaniu elektrycznym to niezły syf na kilku ostatnich stronach . admin powinien to przerzuć do reku albo do kosza. :bye:

jasiek71
14-06-2014, 14:25
Jak na wątek o ogrzewaniu elektrycznym to niezły syf na kilku ostatnich stronach . admin powinien to przerzuć do reku albo do kosza. :bye:
dla admina to tylko ilość klepanych postów się liczy ...:P

mistalova
14-06-2014, 18:32
Zeby bylo weselej, to odkurze stary tekst : "kto nie ma WM ten przegral zycie" :) :) :)

Hippek
14-06-2014, 20:50
Zeby bylo weselej, to odkurze stary tekst : "kto nie ma WM ten przegral zycie" :) :) :)

Z tym kurzem to ostrożnie, bo pyxis wyjdzie z nory...

yaiba83
15-06-2014, 20:09
Jak na wątek o ogrzewaniu elektrycznym to niezły syf na kilku ostatnich stronach . admin powinien to przerzuć do reku albo do kosza. :bye:

Kolejny wątek gdzie pojawiają się pewne osoby i zaczyna się koszmarny syf. Admin już dawno powinien zacząć częstować dożywotnim banem.
Już nawet na wątkach o pompach ciepła robią syf. Ciekawe gdzie ich nie było :(

eprom
15-06-2014, 21:23
Czy ktos moze ogrzewa dom za pomoca grzejnikow nogen, czy one faktycznie sa az tak energooszczedne ?

jasiek71
15-06-2014, 21:58
Czy ktos moze ogrzewa dom za pomoca grzejnikow nogen, czy one faktycznie sa az tak energooszczedne ?
normalnie jak "turbinka Kowalskiego...":cool:
ja nie łykam tego...:no:
jeżeli jakieś pomieszczenie potrzebuje np. 10kwh na dobę dla utrzymania zadanej temperatury to jakim cudem grzejnik elektryczny zużyje jej mniej...?
jeżeli ma ponad 100% sprawności to skąd bierze się reszta energii...?
kwh to kwh ...:yes:

jasiek71
15-06-2014, 22:04
Kolejny wątek gdzie pojawiają się pewne osoby i zaczyna się koszmarny syf. Admin już dawno powinien zacząć częstować dożywotnim banem.
Już nawet na wątkach o pompach ciepła robią syf. Ciekawe gdzie ich nie było :(
jak to ktoś kiedyś napisał...
"osiągnęliśmy poziom morski czyli samo dno ...":cool:
jak by adminom zależało na poziomie to usuwali by wszystkich nadgorliwych , przynajmniej można by spokojnie podyskutować a tak kilku "szczęściarzy" cały czas tylko czyha aby komuś wsadzić "filcaka"...:(

a tak swoją drogą dlaczego Liwko ma znowu bana chociaż według mnie jest jak najbardziej spoko...?

surgi22
15-06-2014, 22:08
Ostatnio dyskusje są na poziomie rowu Mariańskiego - myślę że parę dni przerwy wystudziłoby niektórym głowy :cool:

jasiek71
15-06-2014, 22:16
Ostatnio dyskusje są na poziomie rowu Mariańskiego - myślę że parę dni przerwy wystudziłoby niektórym głowy :cool:
te kilka dni nic nie zmieni...:no:
najlepiej jak by tak kilku "czołowych działaczy" wykluczyć na stałe i pilnować na bieżąco co by kolejny user się nie rozpędził ...:yes:

Pyxis
15-06-2014, 22:26
Kurde, jak tu teraz "merytorycznie" jest! :D

PS.


a tak swoją drogą dlaczego Liwko ma znowu bana chociaż według mnie jest jak najbardziej spoko...?

Moze znowu zbyt mocno chamciak z niego wylazl.

Ana.
16-06-2014, 17:51
Jaki podkład proponujecie pod panele na ogrzewanie kablami,tylko coś niedrogiego :no:

1964as
16-06-2014, 18:45
Jaki podkład proponujecie pod panele na ogrzewanie kablami,tylko coś niedrogiego :no:
Na pewno REKORDZIŚCI FORUM zaproponują ci pompę ciepła najlepsza i najtańsza gruntowa oczywiście:D:D

asolt
16-06-2014, 18:56
Jaki podkład proponujecie pod panele na ogrzewanie kablami,tylko coś niedrogiego :no:

Podkład taki sam jak do podłogówki wodnej, wybór duzy, poczawszy od niedrogiej tektury do drozszych podkładów z xps

Arturo72
16-06-2014, 19:20
Jaki podkład proponujecie pod panele na ogrzewanie kablami,tylko coś niedrogiego :no:
Odpowiedziałem już w Dzienniku ogólnie a tutaj z ceną ;)
http://allegro.pl/pianomat-pod-panele-podlogowe-gr-3mm-szary-i4280468999.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fpiano mat-pod-panele-podlogowe-gr-3mm-szary-i4280468999.html)

Jeśli chodzi o jakość w stosunku do podkładu izofloor to bez porównania.

adkwapniewski
16-06-2014, 19:46
Odpowiedziałem już w Dzienniku ogólnie a tutaj z ceną ;)
http://allegro.pl/pianomat-pod-panele-podlogowe-gr-3mm-szary-i4280468999.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fpiano mat-pod-panele-podlogowe-gr-3mm-szary-i4280468999.html)

Jeśli chodzi o jakość w stosunku do podkładu izofloor to bez porównania.

W linku który podałeś zawarta jest taka informacja :

"Ociepla i dociepla
Podkład Pianomat 4mm ma też bardzo dobre właściwości izolacji cieplnej. Zastosowany pod panele podłogowe dodatkowo ociepla podłogę. Współczynnik przewodzenia ciepła wynosi: 0,041W/mK. "

Nadaje się na grzejnik podłogowy ?

jasiek71
16-06-2014, 19:51
Nadaje się na grzejnik podłogowy ?
przy kablach nie ma to większego znaczenia bo wylewka rozgrzeje się do odpowiedniej temperatury tak aby wypromieniować odpowiednią ilość energii ...
w układzie wodnym jesteś ograniczony do temp. zasilania...

Arturo72
16-06-2014, 20:20
W linku który podałeś zawarta jest taka informacja :

"Ociepla i dociepla
Podkład Pianomat 4mm ma też bardzo dobre właściwości izolacji cieplnej. Zastosowany pod panele podłogowe dodatkowo ociepla podłogę. Współczynnik przewodzenia ciepła wynosi: 0,041W/mK. "

Nadaje się na grzejnik podłogowy ?
A xps się nadaje ? izofloor to xps ;)
To jest tylko 3mm,w każdym razie mam ciepło w domu a przy okazji nie ma typowego dla paneli gluchego odgłosu.

Arturo72
16-06-2014, 20:23
przy kablach nie ma to większego znaczenia bo wylewka rozgrzeje się do odpowiedniej temperatury tak aby wypromieniować odpowiednią ilość energii ...
w układzie wodnym jesteś ograniczony do temp. zasilania...
Przy wodnej podlogowce nie ma to większego znaczenia bo wylewka rozgrzeje się do odpowiedniej temperatury tak aby wypromieniowac odpowiednią ilość energii...

jasiek71
16-06-2014, 21:02
Przy wodnej podlogowce nie ma to większego znaczenia bo wylewka rozgrzeje się do odpowiedniej temperatury tak aby wypromieniowac odpowiednią ilość energii...
taaa...
szczególnie jak temp. zasilania będzie 28* bo inaczej płytki w innych pomieszczeniach zaczną parzyć ...;)
nie pisz głupot chłopie bo o ogrzewaniu kablami nie masz pojęcia ...:yes:

Arturo72
16-06-2014, 21:11
nie pisz głupot chłopie bo o ogrzewaniu kablami nie masz pojęcia ...:yes:
Głupoty piszesz Ty bo ja o kablach się nawet nie zająknąłem.
Badziew,to badziew.

jasiek71
16-06-2014, 21:13
Głupoty piszesz Ty
a w którym miejscu...?:o

Arturo72
16-06-2014, 21:16
a w którym miejscu...?:o
Ni przypiął,ni przyłatał:


nie pisz głupot chłopie bo o ogrzewaniu kablami nie masz pojęcia ...:yes:
A pisałem :

Przy wodnej podlogowce nie ma to większego znaczenia bo wylewka rozgrzeje się do odpowiedniej temperatury tak aby wypromieniowac odpowiednią ilość energii...

jasiek71
16-06-2014, 21:20
A pisałem :
pisać to sobie można ...:lol2:
a jakim cudem się rozgrzeje skoro temp. zasilania jest niska więc i moc nędzna ...

Arturo72
16-06-2014, 21:22
pisać to sobie można ...:lol2:
a jakim cudem się rozgrzeje skoro temp. zasilania jest niska więc i moc nędzna ...
A jaki problem widzisz przy niskiej temperaturze zasilania ?
Wg Ciebie wylewka się ochłodzi przy niskiej temperaturze zasilania np.do 20st.C przy temp.zasilania 28st.c ?
Jeśli tak to nie mam pytań i faktycznie,kable zakładają "rozumni"...

Arturo72
16-06-2014, 21:26
I jeszcze raz test na "rozumność" kablarza,malux ma wodną podłogówkę i deski drewniane na wylewce i zasilanie 28st.C
Co Ty na to ? Malux ma ciepło w domu czy zimno ? Wylewka się grzeje czy się ochładza ?

jasiek71
16-06-2014, 21:28
A jaki problem widzisz przy niskiej temperaturze zasilania ?
Wg Ciebie wylewka się ochłodzi przy niskiej temperaturze zasilania np.do 20st.C przy temp.zasilania 28st.c ?
Jeśli tak to nie mam pytań i faktycznie,kable zakładają "rozumni"...
to teraz policz mi jaką moc ma taki system grzewczy w którym wylewka ma 28* i temp. zasilania jest też 28*...:yes:
prędkość przepływu możesz podstawić dowolną ...:cool:
jeżeli już się naliczysz to powiedz mi jaką ilość energii wypromieniowuje taka podłoga ...:stirthepot:

jasiek71
16-06-2014, 21:31
I jeszcze raz test na "rozumność" kablarza,malux ma wodną podłogówkę i deski drewniane na wylewce i zasilanie 28st.C
Co Ty na to ? Malux ma ciepło w domu czy zimno ? Wylewka się grzeje czy się ochładza ?
niech sobie rozszczelni okna i dalej zasila tymi 28* to sobie pogadamy o utrzymaniu ciepła ...:yes:

Arturo72
16-06-2014, 21:45
to teraz policz mi jaką moc ma taki system grzewczy w którym wylewka ma 28* i temp. zasilania jest też 28*...:yes:
prędkość przepływu możesz podstawić dowolną ...:cool:
jeżeli już się naliczysz to powiedz mi jaką ilość energii wypromieniowuje taka podłoga ...:stirthepot:
Masz blade pojęcie o wodnej podłogówce.
Wylewka nie nagrzewa się do 28st.C przy temperaturze zasialnia 28st.C,moc grzewcza systemu przy tej temperaturze zasilania zależy od rozstawu rur i długości pętli w pomieszczeniu i wynosi od 5-15W/m.

Pyxis
16-06-2014, 21:50
Masz blade pojęcie o wodnej podłogówce.


Ale "merytoryczny jasko" to juz udowadnial wielokrotnie. Nie ma najmniejszego pojaecia jak dziala w praktyce wodna podlogowka.
Nie karm trolla Arturo. :)

Tomasz Brzęczkowski
16-06-2014, 21:57
Jaki podkład proponujecie pod panele na ogrzewanie kablami,tylko coś niedrogiego :no:
Kable układa się na podkładzie!

asolt
16-06-2014, 22:18
Kable układa się na podkładzie!

Ale co to ma do rzeczy, kol. Ana pytał(a) o podkład pod panele przy ogrzewaniu kablowym, a nie na czym układa sie kable. Moze lepiej czytac ze zrozumieniem i przestac pisac nie na temat

Wivaldi
17-06-2014, 03:11
Moze mial na mysli na pokladzie... rozszerza moze oferte i bedzie sie zajmowal zaglowcami izolowanymi autonomicznymi.... wiatr jest za darmo ;)

No własnie ! Przecież mówi się : Wszystkie kable na pokład !
Zaraz, a może to chodziło o ręce ? :p

Tomasz Brzęczkowski
17-06-2014, 03:16
Ale co to ma do rzeczy, kol. Ana pytał(a) o podkład pod panele przy ogrzewaniu kablowym, a nie na czym układa sie kable. Moze lepiej czytac ze zrozumieniem i przestac pisac nie na temat
Może warto wiedzieć !
Kiedyś było ogrzewanie hydrauliczne, tam cieplejszy czynnik wrócił do zasobnika. We współczesnym ogrzewaniu bezpośrednim, po przykryciu wygłuszeniem i panelem kabli, znacznie wzrośnie temperatura wylewki. Wzrosną, więc straty do gruntu. Panie Andrzeju, powinien Pan mniej więcej wiedzieć, że zwłaszcza jak się ma minimalną izolację od gruntu 30 cm styro -to wzrost delta T o 10-15 st.C to spora strata. Dlatego przy panelach należy stosować 1mm kabel na wygłuszeniu.

asolt
17-06-2014, 06:47
Może warto wiedzieć !
Kiedyś było ogrzewanie hydrauliczne, tam cieplejszy czynnik wrócił do zasobnika. We współczesnym ogrzewaniu bezpośrednim, po przykryciu wygłuszeniem i panelem kabli, znacznie wzrośnie temperatura wylewki. Wzrosną, więc straty do gruntu. Panie Andrzeju, powinien Pan mniej więcej wiedzieć, że zwłaszcza jak się ma minimalną izolację od gruntu 30 cm styro -to wzrost delta T o 10-15 st.C to spora strata. Dlatego przy panelach należy stosować 1mm kabel na wygłuszeniu.

Temperatura podłogi przy kablach jak i przy wodnej podłogowce musi byc taka sama aby uzupełnić straty. Oczywiscie ze kazdy podkład jest dodatkowym oporem który zawsze uwzgledniam w obliczeniach podłogówki. Skąd Panu sie wziął wzrost dT o 10-15 oC przez podkład, prosze o obliczenia to pokazujace, kolejny powód aby klienta naciągnąc na dodatkowe 1 mm kable?

Tomasz Brzęczkowski
17-06-2014, 07:01
Temperatura podłogi przy kablach jak i przy wodnej podłogowce musi byc taka sama aby uzupełnić straty. Oczywiscie ze kazdy podkład jest dodatkowym oporem który zawsze uwzgledniam w obliczeniach podłogówki. Skąd Panu sie wziął wzrost dT o 10-15 oC przez podkład, prosze o obliczenia to pokazujace, kolejny powód aby klienta naciągnąc na dodatkowe 1 mm kable? Temperaturę się mierzy, ja przynajmniej tak robię. W starych systemach, czynnik w rurkach nie będzie cieplejszy niż wychodząc z zasobnika. W przypadku kabli, większy opór cieplny powoduje wzrost temperatury. Może Pan na podłodze rozłożyć gazetę, i po h zmierzyć, że temperatura będzie o 5 st. wyższa.

asolt
17-06-2014, 07:21
Temperaturę się mierzy, ja przynajmniej tak robię. W starych systemach, czynnik w rurkach nie będzie cieplejszy niż wychodząc z zasobnika. W przypadku kabli, większy opór cieplny powoduje wzrost temperatury. Może Pan na podłodze rozłożyć gazetę, i po h zmierzyć, że temperatura będzie o 5 st. wyższa.

Tak to jest prawda ze wiekszy opór powoduje wzrost temperatury posadzki, ale jest regulator ASIC aby ten wzrost zatrzymał bo nastąpi przegrzanie. Temperatura posadzki dla okreslonych strat jest dokładnie taka sama dla grzania podłgówką wodną jak i kablami. tak i jednakowow sie zwiekszy dT przez zastosowanie podkładu. Dalej nie widzę uzasadnienia stosowania dodatkowych 1 mm kabli. Gdyby zastosowanie tych dodatkowych kabli obnizało temp posadzki o 15 oC (????) to moze i tak. Uzsadnienie jest tylko dla instalatora z wiadomych powodów.

Tomasz Brzęczkowski
17-06-2014, 07:30
Tak to jest prawda ze wiekszy opór powoduje wzrost temperatury posadzki, ale jest regulator ASIC aby ten wzrost zatrzymał bo nastąpi przegrzanie. Temperatura posadzki dla okreslonych strat jest dokładnie taka sama dla grzania podłgówką wodną jak i kablami. tak i jednakowow sie zwiekszy dT przez zastosowanie podkładu. Dalej nie widzę uzasadnienia stosowania dodatkowych 1 mm kabli. Gdyby zastosowanie tych dodatkowych kabli obnizało temp posadzki o 15 oC (????) to moze i tak. Uzsadnienie jest tylko dla instalatora z wiadomych powodów.
Termostat mierzy temperaturę powierzchni podłogi, nie wylewki, w przypadku parkietów, wykładzin itp. Pomiar temperatury wylewki nie miałby sensu.

asolt
17-06-2014, 07:35
Termostat mierzy temperaturę powierzchni podłogi, nie wylewki, w przypadku parkietów, wykładzin itp. Pomiar temperatury wylewki nie miałby sensu.

Temperatura podłogi jest zalezna od temperatury wylewki, zaleznosc tak jest taka sama dla róznych zródeł ciepła

miloszenko
17-06-2014, 07:43
Masz blade pojęcie o wodnej podłogówce.
Wylewka nie nagrzewa się do 28st.C przy temperaturze zasialnia 28st.C,moc grzewcza systemu przy tej temperaturze zasilania zależy od rozstawu rur i długości pętli w pomieszczeniu i wynosi od 5-15W/m.

WIdze, ze jak ktos kupi PC to juz rozumu za grosz nie zostaje...

Jak zasilasz 28 stopni w obieg to myslisz, ze wylewka tez ma tyle samo? Bezstratne masz to ogrzewanie?

Przy zasilaniu 33 stopnie wylewka dobija do 25-26 przy przecietnym przeplywie, o to tutaj chodzi.

Jak Ci juz wskazano policz jak szybko woda w rurkach podlogowki musialaby plynac zeby przy zasilaniu 28 stopni uzyskac temp wylewki taka sama? Tylko uwazaj, zeby excel wytrzymal wyniki :P

Arturo72
17-06-2014, 07:49
WIdze, ze jak ktos kupi PC to juz rozumu za grosz nie zostaje...

Jak zasilasz 28 stopni w obieg to myslisz, ze wylewka tez ma tyle samo? Bezstratne masz to ogrzewanie?

Przy zasilaniu 33 stopnie wylewka dobija do 25-26 przy przecietnym przeplywie, o to tutaj chodzi.

Jak Ci juz wskazano policz jak szybko woda w rurkach podlogowki musialaby plynac zeby przy zasilaniu 28 stopni uzyskac temp wylewki taka sama? Tylko uwazaj, zeby excel wytrzymal wyniki :P
Czytaj ze zrozumieniem.

Tomasz Brzęczkowski
17-06-2014, 07:51
Temperatura podłogi jest zalezna od temperatury wylewki, zaleznosc tak jest taka sama dla róznych zródeł ciepła Tylko jak woda 35st.C zagrzeje wylewkę do 36st.C ? Pod wykładziną wylewka jest mocno ciepła .

Tomasz Brzęczkowski
17-06-2014, 07:53
Fajnie wyglądałaby podłogówka 15W/m2 gdy kable mają 17 W/mb

asolt
17-06-2014, 08:02
Tylko jak woda 35st.C zagrzeje wylewkę do 36st.C ? Pod wykładziną wylewka jest mocno ciepła .

A dlaczego woda 35 oC ma zagrzac wylewke do 36 oC. Wiem do czego Pan zmierza, jak udowodnić zwiekszenie dT wylewki przy podkładzie pod panele tak aby uzasadnic potrzebę stosowania dodatkowych kabli, które spowodują znaczne zmiejszenie strat do gruntu w stosunku do tradycyjnego montazu kabli, sprytne. Znając Pana mozliwosci w otumanianiu swoich klientów przychodzi to panu z łatwoscią, czekam na obliczenia pokazujące ewidentne zyski ale zyski dla inwestora uzsadniające te dodatkowe kable. Termometr to urzadzenie dokładne i proste w obsłudze ale ma zasadniczą wade bo nie pokazuje uzasadnienia dla Pana wydumanych tez.

asolt
17-06-2014, 08:06
Fajnie wyglądałaby podłogówka 15W/m2 gdy kable mają 17 W/mb

Są tez kable o mocy 10W/mb, rozstaw co 30 cm daje nam wtedy 33W/m2 czyli prawie dwukrotne przewymiarowanie, rzecznik Elektry (jak i Devi rowniez) potwierdzili ze
przewymiarowanie o 30-40% jest wystarczajace. Zapewne nie wiedzieli ze ze im moc zainstalowana jest wieksza tym większe oszczednosci. Ale co tam przeciez producent(ci) kabli wcale na tym nie muszą sie znac. Jest tylko jeden znawca, a jest nim TB.

Hippek
17-06-2014, 08:43
Są tez kable o mocy 10W/mb, rozstaw co 30 cm daje nam wtedy 33W/m2 czyli prawie dwukrotne przewymiarowanie, rzecznik Elektry (jak i Devi rowniez) potwierdzili ze
przewymiarowanie o 30-40% jest wystarczajace. Zapewne nie wiedzieli ze ze im moc zainstalowana jest wieksza tym większe oszczednosci. Ale co tam przeciez producent(ci) kabli wcale na tym nie muszą sie znac. Jest tylko jeden znawca, a jest nim TB.

wiesz co - Ty naprawdę nic nie rozumiesz :)

asolt
17-06-2014, 08:54
wiesz co - Ty naprawdę nic nie rozumiesz :)

Stwierdzenie nadzwyczaj odkrywcze, a ile w nim tresci. Kolejny(a) z sekty TB, czym on was tak omamił ze traktujecie jego słowa jak wyrocznię?

Hippek
17-06-2014, 09:18
Stwierdzenie nadzwyczaj odkrywcze, a ile w nim tresci. Kolejny(a) z sekty TB, czym on was tak omamił ze traktujecie jego słowa jak wyrocznię?

tutaj Cię zdziwię - mam kable 10W/m w całym domu :) piąty sezon, więc znam je na wylot :)

a wiec to TY teoretyzujesz w temacie, bo takowych nie posiadasz...
jedyne, co masz wspólnego z kablami, to kablowanie adminom, jak Cię temat przerasta :)

asolt
17-06-2014, 09:34
tutaj Cię zdziwię - mam kable 10W/m w całym domu :) piąty sezon, więc znam je na wylot :)

a wiec to TY teoretyzujesz w temacie, bo takowych nie posiadasz...
jedyne, co masz wspólnego z kablami, to kablowanie adminom, jak Cię temat przerasta :)


To ze ktos ma kable 10W/m wcale mnie nie dziwi, dlaczego ma mnie dziwić, czy ja mam cos przeciwko kablom 10W/m, czesto je projektuję. W czym problem?
Czy ktos kto zajmuje sie kablami musi je miec? Przecież lekarz ginekolog (mezczyzna) nigdy w ciązy nie bedzie, co nie oznacza ze na ciązy sie nie zna.
Tak samo TB w swoim domu pod panelami zapewne nie ma 1mm dodatkowych kabli, ale uwaza ze sie na tych kablach zna.
Co do kablowania to faktycznie zwróciłemraz lub 2 razy adminowi uwage na Twoje wulgarne wypowiedzi, co jak widac przyniosło skutek i to wszystko. Nie zgłaszałem nigdy do admina wypowiedzi TB i kogo kolwiek innego. Na Twoje wulgaryzmy zwróciłem uwagę gdyz nie uznaje takiego stylu wypowiedzi na publicznym forum, prywatnie mozesz uzywac kwiecistej łaciny, ale czytelnicy tego forum zapewne nie zyczą sobie takiego jezyka.

Hippek
17-06-2014, 09:39
To ze ktos ma kable 10W/m wcale mnie nie dziwi, dlaczego ma mnie dziwić, czy ja mam cos przeciwko kablom 10W/m, czesto je projektuję. W czym problem?
Czy ktos kto zajmuje sie kablami musi je miec? Przecież lekarz ginekolog (mezczyzna) nigdy w ciązy nie bedzie, co nie oznacza ze na ciązy sie nie zna.
Tak samo TB w swoim domu pod panelami zapewne nie ma 1mm dodatkowych kabli, ale uwaza ze sie na tych kablach zna.
Co do kablowania to faktycznie zwróciłemraz lub 2 razy adminowi uwage na Twoje wulgarne wypowiedzi, co jak widac przyniosło skutek i to wszystko. Nie zgłaszałem nigdy do admina wypowiedzi TB i kogo kolwiek innego. Na Twoje wulgaryzmy zwróciłem uwagę gdyz nie uznaje takiego stylu wypowiedzi na publicznym forum, prywatnie mozesz uzywac kwiecistej łaciny, ale czytelnicy tego forum zapewne nie zyczą sobie takiego jezyka.

ponoć projektujesz, więc napisz, jaki rozstaw kabli 10W/m zaproponujesz mi w pomieszczeniu 10m2 o zapotrzebowaniu 15kWh/m2/rok?

napisz dwa warianty: w kleju i w wylewce :)

krótka piłka: co ile cm? czas start!

Tomasz Brzęczkowski
17-06-2014, 09:43
Są tez kable o mocy 10W/mb, rozstaw co 30 cm daje nam wtedy 33W/m2 czyli prawie dwukrotne przewymiarowanie, rzecznik Elektry (jak i Devi rowniez) potwierdzili ze
przewymiarowanie o 30-40% jest wystarczajace. Zapewne nie wiedzieli ze ze im moc zainstalowana jest wieksza tym większe oszczednosci. Ale co tam przeciez producent(ci) kabli wcale na tym nie muszą sie znac. Jest tylko jeden znawca, a jest nim TB. Z tym, że już przy 20 cm odstępu - czuć paski!. Są kable 6W/mb i są już konfekcjonowane co 5 cm.

Tomasz Brzęczkowski
17-06-2014, 09:47
z sekty TB, Sekty, to trzymały ludzi w ciemnocie lub silnej indoktrynacji. To Pan i Pan sekta ciepłowników jest przeciwna nauce i wiedzy. To Pan jeszcze w XXI wieku dopuszcza hydrauliczne ogrzewanie a durszlak zużywający 30 czy więcej kWh /m2 domem !
Pan zwalcza izolację i postęp w tej dziedzinie.

Hippek
17-06-2014, 09:48
Z tym, że już przy 20 cm odstępu - czuć paski!. Są kable 6W/mb i są już konfekcjonowane co 5 cm.

niepotrzebnie Pan uprzedził, panie Tomaszu... a pan asolt liczy i liczy i liczy - pewnie za pomocą całek potrójnych...

asolt
17-06-2014, 09:48
ponoć projektujesz, więc napisz, jaki rozstaw kabli 10W/m zaproponujesz mi w pomieszczeniu 10m2 o zapotrzebowaniu 15kWh/m2/rok?

napisz dwa warianty: w kleju i w wylewce :)

krótka piłka: co ile cm? czas start!

Podaj obciazenie cieplne tego pomieszczenia, po co mi zapotrzebowanie na ciepło, krótka piłka: podajesz straty i wyliczymy.

Tomasz Brzęczkowski
17-06-2014, 09:50
Gdyby Pan miał kable 17W/m2 i co 10 cm - zużycie kWh byłoby takie same. A gdyby Pan programował temperatura/pomieszczenie/ czas - to nawet mniejsze przy większej mocy na m2.

Tomasz Brzęczkowski
17-06-2014, 09:51
Podaj obciazenie cieplne tego pomieszczenia, po co mi zapotrzebowanie na ciepło, krótka piłka: podajesz straty i wyliczymy.

A po co jak jest termostat i 80-100W/m2?

asolt
17-06-2014, 09:51
niepotrzebnie Pan uprzedził, panie Tomaszu... a pan asolt liczy i liczy i liczy - pewnie za pomocą całek potrójnych...



R&K ma rozstawy co 20 cm i rzadziej, ale zadnych pasków nie czuje, TB zapewne ma indywidualne odczuwanie dziesiątych czesci stopnia co uniemozliwia mu korzystanie z z takiego ogrzewania

Hippek
17-06-2014, 09:56
Podaj obciazenie cieplne tego pomieszczenia, po co mi zapotrzebowanie na ciepło, krótka piłka: podajesz straty i wyliczymy.

przyjmijmy 0,75kW

asolt
17-06-2014, 09:57
Z tym, że już przy 20 cm odstępu - czuć paski!. Są kable 6W/mb i są już konfekcjonowane co 5 cm.

Widzę ze producenci jednak powoli sie dostosowują do zmniejszonych strat i produkują kable o mniejszych mocach, zeby Pan nie odczuwał dyskomfortu zawsze mozna je ułozyc z mniejszym rozstawem niz 5 cm. Zysk ten sam a inwestor i tak zapłaci

Ana.
17-06-2014, 09:58
A może w tej całej dyskusji ktoś rzuciłby propozycję podkładu pod panele,który będzie położony na wylewkę,w której zatopione są kable:cool:

asolt
17-06-2014, 10:00
przyjmijmy 0,75kW

TB nazwał by to durszlakiem, ale niech bedzie, proponuję kable 17W/mb o mocy całkowitej 1050 W w rozstawie ok 16 cm

Hippek
17-06-2014, 10:01
Widzę ze producenci jednak powoli sie dostosowują do zmniejszonych strat i produkują kable o mniejszych mocach, zeby Pan nie odczuwał dyskomfortu zawsze mozna je ułozyc z mniejszym rozstawem niz 5 cm. Zysk ten sam a inwestor i tak zapłaci

nie widzisz pan, tylko pan żeś się przed chwilą o tym dowiedział : )

asolt
17-06-2014, 10:02
A może w tej całej dyskusji ktoś rzuciłby propozycję podkładu pod panele,który będzie położony na wylewkę,w której zatopione są kable:cool:

http://allegro.pl/podklad-pod-panele-na-ogrzewanie-podlogowe-3mm-xps-i4276221030.html

Hippek
17-06-2014, 10:02
TB nazwał by to durszlakiem, ale niech bedzie, proponuję kable 17W/mb o mocy całkowitej 1050 W w rozstawie ok 16 cm


ok to teraz poproszę o rozstaw w wariancie:
a) w kleju
b) w wylewce

asolt
17-06-2014, 10:05
nie widzisz pan, tylko pan żeś się przed chwilą o tym dowiedział : )

Wiedziałem o tych kablach, ale są one są rzadziej wykorzystywane, wiecej na temat sprzedazy tych kabli moze powiedziec TB, jako duzy instalator i odbiorca kabli, ja nie posiadam statystyk sprzedaży poszczegolnych rodzajów kabli

Tomasz Brzęczkowski
17-06-2014, 10:06
A może w tej całej dyskusji ktoś rzuciłby propozycję podkładu pod panele,który będzie położony na wylewkę,w której zatopione są kable:cool: Można wiedzieć co to za kable - producent i ile mają W/mb ? Nie wszystkie kable się nadają do tego.

asolt
17-06-2014, 10:08
ok to teraz poproszę o rozstaw w wariancie:
a) w kleju
b) w wylewce

to było dla wylewki, dla kleju proponuję kable 10W/m2 w rozstawie ok 10 cm, kosztowo trzeba przeliczyc jakie są róznice inwestycyjne.

Tomasz Brzęczkowski
17-06-2014, 10:10
Do chłodni w grunt robi się kable 1-2W/mb.

Hippek
17-06-2014, 10:13
to było dla wylewki, dla kleju proponuję kable 10W/m2 w rozstawie ok 10 cm, kosztowo trzeba przeliczyc jakie są róznice inwestycyjne.

podchodzisz do kabli, jak do siermiężnej podłogówki wodnej - czytaj: nie masz o tym pojęcia; oszczędzę Ci juz pytanie, co ile i jaki kabel dać pod deskę barlinecką 12mm...

odpowiedź, czy czuć rozstaw kabli 10W/m w kleju co 10cm, pozostawię dla siebie - nie będę Cię przecież wszystkiego uczyć...

może TB Ci odpowie, jak go poprosisz :)

asolt
17-06-2014, 10:13
Do chłodni w grunt robi się kable 1-2W/mb.

W ilu domach izolowanych Pan montował takie kable?

asolt
17-06-2014, 10:17
odpowiedź, czy czuć rozstaw kabli 10W/m w kleju co 10cm, pozostawię dla siebie - nie będę Cię przecież wszystkiego uczyć...

może TB Ci odpowie, jak go poprosisz :)

Oczywiscie, on wyczuwa nie dzisiąte, a setne czesci stopnia, od Ciebie nie oczekuję zadnej nauki, no moze jak kłamac lub oszukiwać. Ale akurat tym nie jestem zainteresowany.

Hippek
17-06-2014, 10:26
Oczywiscie, on wyczuwa nie dzisiąte, a setne czesci stopnia, od Ciebie nie oczekuję zadnej nauki, no moze jak kłamac lub oszukiwać. Ale akurat tym nie jestem zainteresowany.

zainwestuj w kamerę termowizyjną, żeby zobaczyć na własne oczy, co doradziłeś parę postów temu... z mojej strony EOT

asolt
17-06-2014, 10:32
zainwestuj w kamerę termowizyjną, żeby zobaczyć na własne oczy, co doradziłeś parę postów temu... z mojej strony EOT



Cóz z tego ze są róznice kilku dziesiątych stopnia, czy to powoduje dyskomfort uniemozliwiający przebywanie w tak ogrzewanych domach, przy podłogówce wodnej tez są takie róznice. Czy z tego powodu mamy zageszczac rozstawy do granic mozliwosci? Cóz takiego złego doradziłem, co jest nieprawidłowego w rozstawach 16 lub 10 cm?.

Hippek
17-06-2014, 10:34
Cóz z tego ze są róznice kilku dziesiątych stopnia, czy to powoduje dyskomfort uniemozliwiający przebywanie w tak ogrzewanych domach, przy podłogówce wodnej tez są takie róznice. Czy z tego powodu mamy zageszczac rozstawy do granic mozliwosci? Cóz takiego złego doradziłem, co jest nieprawidłowego w rozstawach 16 lub 10 cm?.

EOT pisałam, ale się odezwę - nie masz o kablach zielonego pojęcia.

asolt
17-06-2014, 10:41
EOT pisałam, ale się odezwę - nie masz o kablach zielonego pojęcia.

Moze lepiej sie było jednak nie odzywać, to ze masz kable w domu nie czyni Ciebie ekspertem w tej dziedzinie, taka sama jak widać megalomania jak przypadku TB, ale to jedna sekta.

Hippek
17-06-2014, 10:43
Moze lepiej sie było jednak nie odzywać, to ze masz kable w domu nie czyni Ciebie ekspertem w tej dziedzinie, taka sama jak widać megalomania jak przypadku TB, ale to jedna sekta.

sekta nie sekta ale to nie zmienia faktu, ze na temat kabli nie masz pojęcia :)

jasiek71
17-06-2014, 10:44
podchodzisz do kabli, jak do siermiężnej podłogówki wodnej - czytaj: nie masz o tym pojęcia

dokładnie ...:yes:
wyliczają rozstawy i inne pierdoły które tak naprawdę są bez większego znaczenia ...:cool:
przyjmujesz sobie 70-100w na 1m2 pomieszczenia, rozkładasz równomiernie to co zakupiłeś, podłączasz sterownik pokojowy i zapominasz o ogrzewaniu, jakichś okresach przejściowych, dżumach i innych anomaliach ...
w każdym pomieszczeniu możesz położyć sobie inną okładzinę ( od płytek po grube dywany ...) a i tak ogrzewanie będzie działało równomiernie w każdych warunkach ...:yes:
a tak przy okazji ..., ja "żyję" z robienia układów hydraulicznych a nie elektrycznych więc teksty typu że niby handluję czy instaluje kable są nie na miejscu...:P

Pyxis
17-06-2014, 10:45
Można wiedzieć co to za kable - producent i ile mają W/mb ? Nie wszystkie kable się nadają do tego.

A po co to info. Niech da minimum 30cm styro. ;)

Pyxis
17-06-2014, 10:46
w każdym pomieszczeniu możesz położyć sobie inną okładzinę ( od płytek po grube dywany ...) a i tak ogrzewanie będzie działało równomiernie w każdych warunkach ...:yes:


To nic, ze wylewka bedzie miala 50*C. Bedzie dzialalo :)

Pyxis
17-06-2014, 10:47
sekta nie sekta ale to nie zmienia faktu, ze na temat kabli nie masz pojęcia :)

U ciebie to wrecz fanatyzm. Taki mocny, po podbudowany kompletna ignorncja. :)

jasiek71
17-06-2014, 10:47
Moze lepiej sie było jednak nie odzywać, to ze masz kable w domu nie czyni Ciebie ekspertem w tej dziedzinie,
a kto jest większym ekspertem...?
wiem...!
handlarz czy instalator z kolorowymi broszurkami....:lol2:

asolt
17-06-2014, 10:47
sekta nie sekta ale to nie zmienia faktu, ze na temat kabli nie masz pojęcia :)

Twoje stwierdzenie faktu jest tyle warte co nic, szkoda nawet z Tobą dyskutowac, moze zechcesz przedstawic swoje doswiadczenie zawodowe w dziedzinie ogrzewania kablowego, doboru, obliczen sterowania, schematów, niemożliwe abys tego nie potrafiła wykonywać, przeciez jestes ekspertem.

jasiek71
17-06-2014, 10:50
To nic, ze wylewka bedzie miala 50*C. Bedzie dzialalo :)
a dlaczego ma niby mieć 50*...?
wylewka będzie miała dokładnie taką temperaturę jaka jest potrzebna do utrzymania tej zadanej w danym pomieszczeniu, temperatura ta SAMA zmienia się zależnie od warunków ZEWNĘTRZNYCH...:yes:
oczywiście ktoś kto nigdy nie mieszkał w domu z takim ogrzewaniem o tym nie wie ...:no:

Pyxis
17-06-2014, 10:53
a dlaczego ma niby mieć 50*...?
wylewka będzie miała dokładnie taką temperaturę jaka jest potrzebna do utrzymania tej zadanej w danym pomieszczeniu, temperatura ta SAMA zmienia się zależnie od warunków ZEWNĘTRZNYCH...:yes:
oczywiście ktoś kto nigdy nie mieszkał w domu z takim ogrzewaniem o tym nie wie ...:no:

Im wiekszy opor cieplny okladziny, tym wieksza musi byc roznica temperatur posadzka-pomieszczenie. Fizyka jaksko, fizyka. :yes:

asolt
17-06-2014, 10:55
dokładnie ...:yes:
wyliczają rozstawy i inne pierdoły które tak naprawdę są bez większego znaczenia ...:cool:
przyjmujesz sobie 70-100w na 1m2 pomieszczenia, rozkładasz równomiernie to co zakupiłeś, podłączasz sterownik pokojowy i zapominasz o ogrzewaniu, jakichś okresach przejściowych, dżumach i innych anomaliach ...
w każdym pomieszczeniu możesz położyć sobie inną okładzinę ( od płytek po grube dywany ...) a i tak ogrzewanie będzie działało równomiernie w każdych warunkach

Dlaczego mam przyjmować 100 W/m2 jezeli w pomieszczeniu jest wymagane 10W, kto chce niech liczy, kto nie chce niech instaluje 100W.
TB twierdzi ze przy 20 cm ogrzewanie nie jest równomierne i jemu i Hipce to przeszkadza, innym juz nie.

asolt
17-06-2014, 10:58
a dlaczego ma niby mieć 50*...?
wylewka będzie miała dokładnie taką temperaturę jaka jest potrzebna do utrzymania tej zadanej w danym pomieszczeniu, temperatura ta SAMA zmienia się zależnie od warunków ZEWNĘTRZNYCH...:yes:
oczywiście ktoś kto nigdy nie mieszkał w domu z takim ogrzewaniem o tym nie wie ...:no:

Nie wylewka a temp wykonczenia (gres panele, parkiet) temperatura na wylewce a pod wykonczeniem podłogi bedzie w kazdym z tych przypadków rózna dla takiej samej temp . wykonczenia podłogi

jasiek71
17-06-2014, 10:59
Im wiekszy opor cieplny okladziny, tym wieksza musi byc roznica temperatur posadzka-pomieszczenie. Fizyka jaksko, fizyka. :yes:
aaa...
to przy wodnej jest inna fizyka ...:lol2:

miałeś nie karmić trola ...???

asolt
17-06-2014, 11:02
aaa...
to przy wodnej jest inna fizyka ...:lol2:

miałeś nie karmić trola ...???

Przy wodnej jest dokładnie tak samo

Hippek
17-06-2014, 11:03
Twoje stwierdzenie faktu jest tyle warte co nic, szkoda nawet z Tobą dyskutowac, moze zechcesz przedstawic swoje doswiadczenie zawodowe w dziedzinie ogrzewania kablowego, doboru, obliczen sterowania, schematów, niemożliwe abys tego nie potrafiła wykonywać, przeciez jestes ekspertem.

skan dyplomu, nr uprawnień, izbę?? ok - jak kupisz sobie płatny profil na fm :) wchodzisz w to? a może spotkamy się na piwku? wystarczy Ci odwagi?

jasiek71
17-06-2014, 11:03
Przy wodnej jest dokładnie tak samo
wytłumacz to "pyksiowi" ....:yes:

Hippek
17-06-2014, 11:06
Dlaczego mam przyjmować 100 W/m2 jezeli w pomieszczeniu jest wymagane 10W, kto chce niech liczy, kto nie chce niech instaluje 100W.

jak Ty słodko dalej nic nie rozumiesz :)

zostawiam Cię sam na sam z pyxisem - poklepcie sie po pleckach i problem się rozwiąże :)

chodź, jasiu, idziemy - nic tu po nas :)

Pyxis
17-06-2014, 11:08
aaa...
to przy wodnej jest inna fizyka ...:lol2:

miałeś nie karmić trola ...???

Identycznie, tylko tam moc jest dostarczana na cala wylewke (dom) z jednego zrodla. Nie "przepchnie" sie przez okladzine tego pomieszczenia, to znajdzie ujscie w innym, tylko nieznacznie podnoszac temperature powrotu. Przy kablach energia nie ucieknie poza dane pomieszczenie. Moze tylko rosnac temperatura wylewki.

Pyxis
17-06-2014, 11:11
[B]
chodź, jasiu, idziemy - nic tu po nas :)

Ladna parka trolli. Nawet nie chce myslec, jak by sie Wasze potomstwo kiedys zalogowalo na to forum, co to by bylo. TB wezcie na ojca chestnego. :D

asolt
17-06-2014, 11:16
jak Ty słodko dalej nic nie rozumiesz :)

zostawiam Cię sam na sam z pyxisem - poklepcie sie po pleckach i problem się rozwiąże :)

chodź, jasiu, idziemy - nic tu po nas :)

Tak bo nie mogę zrozumiec wpychania na siłe nieswiadomemu inwestorowi 10 krotnego przewymiarowania skoro wg zalecen producentów wystarczy 40%.
Tak tak mozesz isc ale nie z jasiem a z TB, jasiu nie instaluje kabli to i nie szuka takich inwestorów, poklepcie sie z TB i wymyslcie kolejne warstwy kabli pod panelami bo te w wylewce juz nie wystarczają, a przez mozna zwiekszyc jeszcze moc kabli na m2 bo wieksze oszczednosci

Hippek
17-06-2014, 11:17
Identycznie, tylko tam moc jest dostarczana na cala wylewke (dom) z jednego zrodla. Nie "przepchnie" sie przez okladzine tego pomieszczenia, to znajdzie ujscie w innym, tylko nieznacznie podnoszac temperature powrotu. Przy kablach energia nie ucieknie poza dane pomieszczenie. Moze tylko rosnac temperatura wylewki.

po to wymyślono termostat :)

u Ciebie PC oddaje wszystko przez płytki w kotłowni, zanim pójdzie na dom, bo w salonie słynne już 19stC :)

u arturo np. PC oddaje 90% mocy w tym małym korytarzyku, gdzie wylewkarze wylewkę upychali pomiędzy rurki wykałaczką, bo nic innego nie wchodziło :)

Hippek
17-06-2014, 11:19
Tak bo nie mogę zrozumiec wpychania na siłe nieswiadomemu inwestorowi 10 krotnego przewymiarowania skoro wg zalecen producentów wystarczy 40%.
Tak tak mozesz isc ale nie z jasiem a z TB, jasiu nie instaluje kabli to i nie szuka takich inwestorów, poklepcie sie z TB i wymyslcie kolejne warstwy kabli pod panelami bo te w wylewce juz nie wystarczają, a przez mozna zwiekszyc jeszcze moc kabli na m2 bo wieksze oszczednosci

jasiu, ja i TB mamy kable od lat paru a Ty widziałeś je jedynie w internecie. Tym się różnimy.

asolt
17-06-2014, 11:32
jasiu, ja i TB mamy kable od lat paru a Ty widziałeś je jedynie w internecie. Tym się różnimy.

Tak oczywiscie, jak je instalowałem na budowie to miałem opaskę na oczach, aby na nie nie spojrzec. Pamietałem ich wygląd jedynie z internetu, ale dałem sobie radę, w koncu jako elektryk mam z kablami do czynienia juz od technikum elektrycznego czyli od lat 35. Ale tak naprawdę dobrze sie stało ze jest internet i mogę sobie porównac kable które instaluje z tymi na zdjeciach i upewniam sie ze to jednak te same, moja radosc z tego powodu nie ma granic.

Hippek
17-06-2014, 11:38
Tak oczywiscie, jak je instalowałem na budowie to miałem opaskę na oczach, aby na nie nie spojrzec. Pamietałem ich wygląd jedynie z internetu, ale dałem sobie radę, w koncu jako elektryk mam z kablami do czynienia juz od technikum elektrycznego czyli od lat 35. Ale tak naprawdę dobrze sie stało ze jest internet i mogę sobie porównac kable które instaluje z tymi na zdjeciach i upewniam sie ze to jednak te same, moja radosc z tego powodu nie ma granic.

cieszę się i ja wobec tego :)

asolt
17-06-2014, 11:39
cieszę się i ja wobec tego :)

Przynajmniej w jednym sie zgadzamy.

Tomasz Brzęczkowski
17-06-2014, 11:42
W ilu domach izolowanych Pan montował takie kable? Napisałem, że są do gruntu, pod chłodnią.

Pyxis
17-06-2014, 11:42
po to wymyślono termostat :)

u Ciebie PC oddaje wszystko przez płytki w kotłowni, zanim pójdzie na dom, bo w salonie słynne już 19stC :)


A co ma termostat do rzeczy. Zeby sie wylaczyl, to przy kablach musi sie z wylewki ta energia jakos wydostac. I sie wydostanie. Tylko jej temperatura musi odpowiednio wzrosnac.

Ta, przez plytk w kotlowni. Twoje dyletanctwo jest wrecz przyslowiowe. :)

Tomasz Brzęczkowski
17-06-2014, 11:49
jasiu, ja i TB mamy kable od lat paru a Ty widziałeś je jedynie w internecie. Tym się różnimy. Ja mam od 91' ogrzewanie podłogi podczerwienią - folie ESWA na suficie... i od 4 sezonów inwerter Toschiby.

asolt
17-06-2014, 11:55
Ja mam od 91' ogrzewanie podłogi podczerwienią - folie ESWA na suficie... i od 4 sezonów inwerter Toschiby.

To jak sie moze Pan znac na kablach jak nie ma Pan ich w domu?, wg Hipki posiadanie i uzytkowanie ogrzewania kablowego daje tak niesamowitą wiedze ze czyni uzytkowników ekspertami w zakresie doboru, montazu, podłaczenia. To tak jakby posiadanie samochodu czyniło nas expertami motoryzacyjnymi, posiadanie tv elektronikami, projektantami i serwisantami, posiadanie pralki dawało nam wiedze o jej budowie.

Tomasz Brzęczkowski
17-06-2014, 11:58
Jakoś mi się udaje od prawie ćwierć wieku doradzać , sprzedawać, montować i mimo apeli, brak jest niezadowolonych z komfortu i zużycia.

asolt
17-06-2014, 12:01
Jakoś mi się udaje od prawie ćwierć wieku doradzać , sprzedawać, montować i mimo apeli, brak jest niezadowolonych z komfortu i zużycia.

W to akurat nie wątpię, ale poddałem w wątpliwosc słowa Hipki, Pana wiernej wyznawczyni.
Moze warto uzgodnic wspólne stanowisko w tej kwestii

Hippek
17-06-2014, 12:03
To jak sie moze Pan znac na kablach jak nie ma Pan ich w domu?, wg Hipki posiadanie i uzytkowanie ogrzewania kablowego daje tak niesamowitą wiedze ze czyni uzytkowników ekspertami w zakresie doboru, montazu, podłaczenia. To tak jakby posiadanie samochodu czyniło nas expertami motoryzacyjnymi, posiadanie tv elektronikami, projektantami i serwisantami, posiadanie pralki dawało nam wiedze o jej budowie.

dokładnie tak!

a pan asolt wszystko posiada a o niczym nie ma zielonego pojęcia - wzorowy klient do strzyżenia - aż dziw, ze jeszcze nie wciśnięto panu PC :)

p.s. o wszystkich w w/w rzeczach a konkretniej podstawach ich działania, uczono już w podstawówce na fizyce :)

Pyxis
17-06-2014, 12:05
Jakoś mi się udaje od prawie ćwierć wieku doradzać , sprzedawać, montować i mimo apeli, brak jest niezadowolonych z komfortu i zużycia.

Hehe.. pokaz jednego zadowolonego. ;)

Hippek
17-06-2014, 12:06
Hehe.. pokaz jednego zadowolonego. ;)


budowlany_laik :)

asolt
17-06-2014, 12:09
dokładnie tak!

a pan asolt wszystko posiada a o niczym nie ma zielonego pojęcia - wzorowy klient do strzyżenia - aż dziw, ze jeszcze nie wciśnięto panu PC :)

Przyjdzie czas, ze sobie sam zamontuję, gdyz i tym również sie zajmuję, na razie jednak mam inne wazniejsze wydatki.
Kto dzisiaj nie posiada samochodu, tv , pralki? Czy to oznacza ze ci wszyscy to klienci do strzyzenia? poniekąd tak gdyz gdzies to kupić muszą, ale czy akurat do strzyzenia?

asolt
17-06-2014, 12:10
budowlany_laik :)

On był klientem TB?

asolt
17-06-2014, 12:12
dokładnie tak!



Czyli co?, potwierdzamy ze TB nie zna sie na kablach, bo ich nie ma w domu?