PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrzewający elektrycznością z COP=1 - WYSTĄP !!!



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 [170] 171 172 173 174 175 176 177

klaudiusz_x
12-12-2018, 21:58
A co z łazienka? I takim małym wiatrołapem? Tam mogę zainstalować grzejnik konwektorowy, na podczerwien albo może grzałki pod płytkami. A, no i istotne pytanie: czy taki piec jest bardzo gorący? Dzieci w domu.
W łazience?
Na podłodze?
Zalejesz go wodą i porażenie masz na 100%.

Pratchawiec
12-12-2018, 21:58
Marta

Jdnostkę (i) zewn. możesz postawić gdzie chcesz, byle nie dalej niż powiedzmy ok. 20 m od domu.
Ogrzewanie nadmuchowe (klimatyzacją) jest dla takiego jak Twój "drewniaka" prawie idealne. Grzejesz wtedy kiedy chcesz.
Nie masz w tym domu elementów akumulujących ciepło, więc tak czy owak musisz grzać powietrze.
A klimatyzatorem w miarę dobrze dobranym zrobisz to 3-4 razy taniej niż zwykłymi grzejnikami.

Grzałem się tak ponad 8 lat

Pozdrawiam

Pratchawiec

EMarta
12-12-2018, 22:18
Grzejnik w łazience może wisieć na ścianie, to może go nie zaleje.

Klimatyzator to fajna opcja, ale co z hałasem w domu i co z hałasem na dworzu? Sąsiad bardzo blisko. A w domu bardzo hałasuje?

Kaizen
12-12-2018, 23:43
No a jeśli grzejniki to jaka taryfa. Obecnie mam G11

G12as. Droga strefa jak G11, tania najtaniej.

JTKirk
13-12-2018, 04:49
A ja mam w domu grzejniki, mają 10 lat. Różnej wielkości i mocy są. Mówicie, że mam je przytwierdzić do ściany ( bo niektóre pozdejmowane) i zacząć grzać. No to zrobię eksperyment na dniach. Boje się ich trochę ze względu na wiek, boje się że zrobi się zwarcie jakieś czy coś.

No i mi ta strona cieplowlasciwie wyliczyło że mocy grzewczej mam mieć nieco ponad 5 kW.

No a jeśli grzejniki to jaka taryfa. Obecnie mam G11, no bo jestem cały dzień w domu. Wiem że jest ta antysmogowa, ale wg mojego małego rozumku to ta antysmogowa mogłaby być dobra do pieca akumulacyjnego. A do grzejników?

Pierwsze co powinnaś zrobić, to przejść na taryfę G12w lub tą antysmogową (a może nawet G13 jak jest dostępna) - ale to trzeba policzyć (!!!), która się bardziej opłaca!!!

tomno
13-12-2018, 06:20
Klimatyzator to fajna opcja, ale co z hałasem w domu i co z hałasem na dworzu? Sąsiad bardzo blisko. A w domu bardzo hałasuje?

U mnie jednostka zewnętrzna 3,5 kW wisi na ścianie o drewnianej konstrukcji obok okna. Nie słychać jej w ogóle. Aby sprawdzić czy pracuje muszę dotknąć ściany, bo trochę przenosi drgania. Trzeba by lepsze amortyzatory zastosować to nie byłoby w ogóle wiadomo czy pracuje.
Wewnętrznej jednostki też nie słychać (pracuje na najniższych obratach)z głośniej chodzi komputer i laptop ;)

EMarta
13-12-2018, 06:41
U mnie jednostka zewnętrzna 3,5 kW wisi na ścianie o drewnianej konstrukcji obok okna. Nie słychać jej w ogóle. Aby sprawdzić czy pracuje muszę dotknąć ściany, bo trochę przenosi drgania. Trzeba by lepsze amortyzatory zastosować to nie byłoby w ogóle wiadomo czy pracuje.
Wewnętrznej jednostki też nie słychać (pracuje na najniższych obratach)z głośniej chodzi komputer i laptop ;)

Co to za maszyny? Zaraz wyczytam o nich.


Dla mnie jest niepojęte że Twój dom traci 6 stopni w 8-10 godzin.
Zanim cokolwiek zrobisz zidentyfikuj gdzie to ciepło ucieka.
Mój szkieleciak, w największe mrozy, bez ogrzewania z powodu braku prądu, przez dwa dni stracił 3 stopnie (z 23 do 20C).
Mam tylko o 5cm więcej wełny w ścianach i dachu, ale mam ocieploną podłogę i wodne OP.
Czy ten Twój kominek jest zasilony w powietrze z zewnątrz, czy bierze powietrze z pomieszczenia?

Kominek bierze powietrze z zewnątrz ( pod kominkiem jest rura). No z moich obserwacji to ten dom działa tak, że ja rozpalamy kominek, ogrzewam powietrze na dole, w salonie mam 23, do kuchni mało co dociera więc jest 19, a całe ciepło z pokoju idzie na górę ( na schodach na górę są Bahamy). Nad tymi schodami, w tak zwanej klatce schodowej (?) w suficie jest okrągła kratka i jak stanę pod tą kratką to czuć jak powietrZe hula. Nie ma ciągu zwrotnego, sprawdzałam dosc prymitywnie zapalniczką chyba, no i ta kratka wg mnie wyciąga ciepło. Ale to ciepło które nie pójdzie w tą kratkę to rozchodzi się po górze i jest tam bardzo przyjemnie (oprócz łazienki bo tam nie zamontowali tych dziurek od DGP, a jak drzwi zamknięte to tam niewiele dociera). Zimno napływało do salonu poprzez łączenie podłogi i ściany i cały dom dookoła piankuje pianką niskoprezną (no jestem w trakcie bo na raty to robię ale już 3/4 za mną, chodzi o to, że między ścianą z gk a deskowaniem na podłodze jest szczelina i tam wwiewalo zimne powietrze - sprawdzałam strzelanym termometrem co prawda, ale wychodziło, że w kącie domu było 9 stopni. Teraz gdy zapiankowane to powiedzmy za łóżkiem, gdzie to ciepłe powietrze nie dochodzi zabardzo jest 17*). Druga sprawa - może to podłogą tak wieje zimne powietrze. O podłodze nic nie wiem, wiem tylko, że jest wentylowana przez takie grzybki wokół domu.

Może wezwać kogoś z kamerą termowizyjną?

Dzięki Panowie, że w ogóle podjęliście temat i cokolwiek możecie mi napisać, bo wiedza wasza jest ogromna. Oczywiście mogłabym zawołać przedstawiciela handlowego jakiejś firmy, wcisnalby mi grzejniki na podczerwien i powiedział " będzie Pani zadowolona", ale no może uda mi się zamieszkać dalej w tym domu w komfortowych warunkach.423142

michalck81
13-12-2018, 08:18
Kupiłaś/dostałaś dom, więc również jakieś kwity do niego, np. projekt budowlany. Poszukaj, wrzuć tutaj przekroje przegród budowlanych (ściana, podłoga). Pomogłyby też fotki z zewnątrz jak to wygląda na wysokości gruntu, podłogi. Ile ten dom ma lat? Może dobrze byłoby zaprosić komercyjnie kogoś ogarniętego, jakiegoś w miarę młodego kierownika budowy (chodzi o to, żeby był do przodu, a nie zacofany technologicznie jak większość starych), mój brat np. (kierownik budowy) często jest "proszony" o wizję lokalną, specyfikację techniczną dotyczącą rozwiązania danego problemu budowlanego (to tak po mojemu) również termomodernizacji. Poszukaj kogoś takiego w swoim rejonie, bo forumowe rozmowy w tym przypadku dadzą ci jedynie podpowiedzi, ale nigdy nie zastąpią rzeczywistych oględzin, które w mojej ocenie są wręcz niezbędne.

tomno
13-12-2018, 10:17
U mnie wisi Midea MISSION Extreme 3.5 kW. Masz niską wilgotność w domu co oznacza, że wentylacja jest zbyt wydajna (może za dużo nieszczelności). Ogranicz trochę wentylację.

EMarta
13-12-2018, 10:57
U mnie wisi Midea MISSION Extreme 3.5 kW. Masz niską wilgotność w domu co oznacza, że wentylacja jest zbyt wydajna (może za dużo nieszczelności). Ogranicz trochę wentylację.

Tak, tą wilgotność to też problem, nie powiązała tego wcześniej z wentylacją. Nieszczelności wydaje mi się, że polikwidowałam, ale no może mi się tylko wydaje. Mam tą wentylację nad schodami, na suficie, takie plastikowe kółko. Czy mogę je zamknąć do końca ( teraz jest do połowy, ale wcześniej była bardziej otwarta bo nie miałam jak się do niej dostać) przy kominku? Nic się nie stanie? Nie zaczadzimy się? Mam dwa czujniki czadu w razie czego. Już pisałam wyżej, że wydaje mi się, że ta głupią kratka wywiewa 80% ciepła, bo stojąc pod nią czuć jak ciągnie.
Próbuje już jakiś czas znaleźć człowieka, który powie mi co jest z tym domem ale termomodernizacja domu, którt postawiła firma której już nie ma, nie jest prosta sprawą. Ludzie mnie zbywają, nie umieją i nie chcą się podjąć tego. To naprawdę problem.

EMarta
13-12-2018, 11:13
Czy ta rura pod kominkiem jest do niego hermetycznie podłączona, czy tylko dostarcza powietrze pod kominek?
Druga sprawa to wentylacja tego domu wygląda jak ze średniowiecza.
Powietrze dostarczane przez szpary w podłodze i wyrzucane przez dziurę w suficie.
Tak były wentylowane jurty mongolskie i wigwamy indiańskie. Ogrzewane były ogniskiem na środku. Taką rolę ogniska u Ciebie wykonuje kominek.
Ja widziałem takie zbiorcze odprowadzenie powietrza przez dużą kratkę w suficie ostatniej kondygnacji w Kanadzie, ale tam wentylacja byla mechaniczna połączona z ogrzewaniem i klimatyzacją. Ruch powietrza był tam pod pełną kontrolą.
Zaproś jakiegoś fachowca od wentylacji, pokaż mu plany tego domu i poproś o opinię jak to wszystko poprawić.
Bez tego wydasz majątek na ogrzewanie, niezależnie jaką metodę grzania wybierzesz.

Narazie żadna kamera termowizyjna nie jest potrzebna. Wystarczy świeczka. :)

Ale piankowanie tych wszystkich szpar spowoduje że zablokujesz "wentylację" całkowicie i zaczniesz chodować w domu grzyby i pleśnie. :(

Rura nie jest hermetycznie podłączona, jest po prostu pod kominkiem.
Jurty mongolskie i wigwamy? No śmiechłam, ale wychodzi na to, że mieszkam w wigwamie. Postaram się znaleźć fachowca od wentylacji, bo tak to wygląda jak napisałeś. No kurcze, może się da coś naprawić.
Racja, zapiankowałam szpary, ale tam naprawdę ostro wwiewało. Wszystkich nie zapiankowałam na pewno, skoro dalej wentylacja jest ekstremalna.
Mam możliwość przejścia na gaz, jednak wolałabym prąd, poza tym ile ja tego gazu wkotłuje w ten dom, a to i tak będzie hulało.
Dzięki za wszystkie rady, może coś się w końcu uda

EMarta
13-12-2018, 12:26
Wentylacja jest nadal extremalna bo ta rura pod kominkiem dostarcza zimne powietrze z zewnątrz a kratka w suficie powietrze ogrzane wyrzuca.
Zapewne jeszcze szpary w podłodze dostarczają zimne powietrze z tej wentylowanej (grzybkami) pustlki pod podłogą. Sama podłoga jest pewnie też zimna bo pod nią jest zimne powietrze.
Mam wrażenie że konstrukcja tego domu pochodzi z kraju o znacznie łagodniejszych zimach.
Wydaje się że aby ten dom doprowadzić do stanu nadającego się do naszej strefy klimatycznej trzeba trochę zainwestować.
1. Kominek powinien brać powietrze tylko z zewnątrz. (rura podłączona bezpośrednio do kominka)
2. Ocieplona podłoga (min 20cm styropianu) i może zainstalowane wodne ogrzewanie podłogowe.
3. Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem.
Jeśli pozostanie wentylacja grawitacyjna (taka jak teraz jest) to trzeba w oknach zainstalować mikrowentylację aby dostarczać świeże powietrze.
4. Ogrzewanie pompą ciepła jeśli będzie ogrzewanie podłogowe lub klimatyzatorem jeśli OP nie będzie.

1. Planowałam tak zrobić, bo u innych ludzi tak jest, że ta rura dochodzi do samego kominka. Da się to przeinaczyć prawie bezinwazyjnie?
2. Mam deski sosnowe. Da się je zerwać i docieplić? Czy jak się zerwie to koniec i trzeba kupować nowe?
3. Myślałam o rekuperatorze też ale on jakoś odprowadza to ciepłe powietrze z powrotem do domu. Czy znów jakoś bezinwazyjnie da się to zrobić czy to bardzo inwazyjna sprawa? No i co z tym ciepłym powietrzem? Lecialoby tymi kanałami od DGP kominkowego? No to kanały są tylko na piętrze, na dole żadnego nie ma.
4. Ogrzewanie klimatyzatorem na razie wygrywa. Pompa ciepła raczej odpada.

Na tą chwilę poszukuję dalej specjalisty, który mi pomoże, ale chyba to nie takie proste.

423144423145

Znalazłam te współczynniki U i chyba budowę podłogi.

EMarta
13-12-2018, 12:51
Ad. 4 Jak nie zrobisz ogrzewania podłogowego to rzeczywiście pozostaje tylko klimatyzator z funkcją ogrzewania. Jednak może pomyśl o ogrzewaniu podłogowym na etapie zrywania podłogi i jej ocieplania. W przyszłości, mając OP, możesz zmienić ogrzewanie na PC i cieszyć się ciszą i wygodą.

No ale ja czegoś nie kumam. Można zerwać deski i zrobić podłogowe, jasne ale... Jak mam je zrobić? Na prąd? Najpierw muszę dociągnąć gaz a potem zrobić podłogowe? Czy jak ono ma funkcjonować?
Aha, no i jak to podłogowe jak to deski na legarach? Trzeba lać beton w tą dziurę pod deskami? Ja nie wiem jak to ogarnąć.

EMarta
13-12-2018, 14:55
Czy to są dane z Twojego domu?
Jeśli tak to znaczy że podłogę masz ocieploną 18 cm wełny a ściany mają 12cm wełny.

No tak, to są dane tego domu. Ja myślałam, że 20 cm wełny. Jak to wyczytałeś? Gdzie to jest? Zaraz się okaże, że jeszcze muszę wełny dokładać

EMarta
13-12-2018, 21:33
Ale dzięki Wam wiem już bardzo dużo na temat grzania elektrycznego, kłopotów mojego wigwamu i przynajmniej nakreślone mam, z jakim fachowcem mogę pogadać. Pomimo wszystko nadal nie stawiam na gaz, wolałabym prąd, pasuje mi opcja z klimatyzacją jak poprawię wentylację. Może i uda się podziałać z tą rekuperacją. Ale to jak znajdę człowieka od wentylacji w woj.mazowieckim

Aydin
15-12-2018, 07:43
Mnie to wygląda trochę jak domek letniskowy, który Wy użytkujecie jako całoroczny. Ciężko uwierzyć, że zaprojektowano coś takiego w naszej strefie klimatycznej. 12 cm wełny na ścianach i to szkieletowych? Jeszcze żeby to beton komórkowy albo coś takiego... A tak ciężko nawet myśleć, czy bez naprawdę grubej ingerencji w konstrukcję da się poprawić izolacyjność tego domu. Każda inwestycja w kolejne instalacje ogrzewania czy WM z rekuperacją to i tak może być gra niewarta świeczki, skoro ciepło ucieka praktycznie wszędzie. I przez ściany, i przez wentylację (cały dom działa jak komin - zasysa zimne dołem a wyciąga ogrzane górą). Natomiast niefachowe próby izolacji mogą doprowadzić do zaburzenia istniejącego systemu wentylacji grawitacyjnej, a stąd tylko krok do zawilgocenia, grzyba i pleśni. Zwróć uwagę, że napisano w tabliczce o spełnieniu wymogów dot. "punktu rosy". Zmiana wentylacji ścian może to zaburzyć.

EMarta
15-12-2018, 19:36
Mnie to wygląda trochę jak domek letniskowy, który Wy użytkujecie jako całoroczny. Ciężko uwierzyć, że zaprojektowano coś takiego w naszej strefie klimatycznej. 12 cm wełny na ścianach i to szkieletowych? Jeszcze żeby to beton komórkowy albo coś takiego... A tak ciężko nawet myśleć, czy bez naprawdę grubej ingerencji w konstrukcję da się poprawić izolacyjność tego domu. Każda inwestycja w kolejne instalacje ogrzewania czy WM z rekuperacją to i tak może być gra niewarta świeczki, skoro ciepło ucieka praktycznie wszędzie. I przez ściany, i przez wentylację (cały dom działa jak komin - zasysa zimne dołem a wyciąga ogrzane górą). Natomiast niefachowe próby izolacji mogą doprowadzić do zaburzenia istniejącego systemu wentylacji grawitacyjnej, a stąd tylko krok do zawilgocenia, grzyba i pleśni. Zwróć uwagę, że napisano w tabliczce o spełnieniu wymogów dot. "punktu rosy". Zmiana wentylacji ścian może to zaburzyć.

Nie nie, ściany mają więcej wełny, na pewno, na dniach będę miała informacje ile ale z tych współczynników to wynika i z grubości ścian. Dzieki za uwagę o punkcie rosy. Doczytam i przeanalizuje o co z tym chodzi. Warto wiedzieć na przyszłość.

kulibob
17-12-2018, 09:40
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Emilewicz-W-nowy-rok-wejdziemy-ze-starymi-taryfami-cen-energii-4186926.html

J&D
17-12-2018, 11:44
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Emilewicz-W-nowy-rok-wejdziemy-ze-starymi-taryfami-cen-energii-4186926.html

Przecież to całe towarzystwo w chaosie żyje, nawet na konferencje nie potrafią jednolitego tekstu przekazać.
Najważniejsze że w przyszłym roku są wybory wiec żadnych podwyżek nie będzie. Ale martwi mnie to że też na inwestycje w energetyce nic nie będzie i za kilka lat i tak to wszystko wywali się do góry nogami.

kris1234
17-12-2018, 22:21
Tak nie do końca, nie będzie na inwestycje. Z tego co się narazie wydaje (szczegółów nie znamy) to firmy dostaną mniej więcej tyle ile chcą a przynajmniej dużo więcej niż teraz a różnicę poniesie budżet Państwa. Tak właściwie to dla mnie bez znaczenia w jakiej formie Państwo płaci jeśli ja mam prąd w tej samej cenie. To tak naprawdę przelewanie z jednej kieszeni do drugiej pieniędzy państwowych (czyli naszych).

budowlany_laik
19-12-2018, 13:35
Mam Fortum od paru miesięcy.
Stan licznika podaje dla nich operator OSD. Niestety zużycia na fakturach z Fortum mają się nijak do rzeczywistości - na moją niekorzyść naturalnie.
Reklamowałem 2 pierwsze faktury załączając zdjęcie licznika - uwzględnili.

Na trzeciej fakturze odczyty również były niezgodne z prawdą - jednak reklamacja została odrzucona tym razem.

Podejrzewam, że operator OSD podaje dane szacunkowe, co zresztą pani na infolinii sama zasugerowała.

Miał ktoś podobne problemy? Jak zwyciężyć z nimi?
Pani sugeruje usługę podawania stanu przez telefon, ale kosztuje to 5 zł/miesiąc.

JTKirk
19-12-2018, 15:39
budowlany_laik - sprawdziłem właśnie ostatnią fakturę. U mnie wszystko jest ok - taki stan licznika jaki jest na fakturze dystrybutora, taki sam jest w Fortum. Czyli wszystko ok. Ale ciekaw jestem, jakie będzie wyglądać rozliczenie, jak 31.12 skończy się umowa z Fortum.
A wszystko pewnie jest ok, bo przyuważyłem kiedyś pracownika OSD, który robił odczyt....

Bigbox1
19-12-2018, 23:45
Witam w przyszłym roku buduje dom. Z pregabrykatów keramzytobetonowych. Tak że w okolicach sierpnia koniec. Dom 179m2 po podłogach. Wg. Ciepłowłaściwe.pl zapotrzebowanie na co+cwu 13000kWh rocznie. Wychodzi to ok 72kWh/m2/rok z czego wiem ze będzie to lepszy wynik bo budynki w tej technologii osiągają ok 60-65kWh/m2/rok ( i to słabiej ocieplone niż mój) ale przyjąłem juz "bezpiecznie" te 1MWh rocznie. Teraz pytanko planuje bufor 1000-1200L + 2 grzałki 3x3kWh jedna dół bufora druga (awaryjna+na cwu lato) w 2/3 lub 3/4 wysokości bufora. Ale mam problem jak to wszystko sklecić do kupy. Sam zbiornik jak powinien wyglądać? Ma ktoś schemat od a do z sprawdzony? Grzałki jak podłanczać na jakich przewodach? Jakie zabezpieczenie prądowe? Jakie sterowanie? Planuje termostat z wyjściem na podłogówke i cwu przepływowe w górze bufora również z termostatem

Proszę o sugestie opinie może znacie już jakieś gotowe rozwiązania może byc również priv.

Pozdrawiam

gawel
20-12-2018, 06:30
Witam w przyszłym roku buduje dom. Z pregabrykatów keramzytobetonowych. Tak że w okolicach sierpnia koniec. Dom 179m2 po podłogach. Wg. Ciepłowłaściwe.pl zapotrzebowanie na co+cwu 13000kWh rocznie. Wychodzi to ok 72kWh/m2/rok z czego wiem ze będzie to lepszy wynik bo budynki w tej technologii osiągają ok 60-65kWh/m2/rok ( i to słabiej ocieplone niż mój) ale przyjąłem juz "bezpiecznie" te 1MWh rocznie. Teraz pytanko planuje bufor 1000-1200L + 2 grzałki 3x3kWh jedna dół bufora druga (awaryjna+na cwu lato) w 2/3 lub 3/4 wysokości bufora. Ale mam problem jak to wszystko sklecić do kupy. Sam zbiornik jak powinien wyglądać? Ma ktoś schemat od a do z sprawdzony? Grzałki jak podłanczać na jakich przewodach? Jakie zabezpieczenie prądowe? Jakie sterowanie? Planuje termostat z wyjściem na podłogówke i cwu przepływowe w górze bufora również z termostatem

Proszę o sugestie opinie może znacie już jakieś gotowe rozwiązania może byc również priv.

Pozdrawiam

A dlaczego grzałki z buforem? Ceny prądu w taryfach dwustrefowych aż tak zróżnicowane nie są aby kiedykolwiek wyrównać zrekompensować tę inwestycję.
Jaki rodzaj centralnego ogrzewania planujesz?

asolt
20-12-2018, 07:01
A dlaczego grzałki z buforem? Ceny prądu w taryfach dwustrefowych aż tak zróżnicowane nie są aby kiedykolwiek wyrównać zrekompensować tę inwestycję.
Jaki rodzaj centralnego ogrzewania planujesz?

Jak nie są zróznicowane jak są?, to teren Tauronu, mamy G12w, G13. Zajrzyj do cennika to bedziesz wiedział ze w G13 I tar to ok 78 gr, II ok 50 gr III ok 27 gr. To małe zróznicowanie? Oczywiscie ceny z tego roku, bez podwyzek

kulibob
20-12-2018, 07:08
A dlaczego grzałki z buforem? Ceny prądu w taryfach dwustrefowych aż tak zróżnicowane nie są aby kiedykolwiek wyrównać zrekompensować tę inwestycję.
Jaki rodzaj centralnego ogrzewania planujesz?

Co Ty gadasz mi wychodzi 27 do 66gr więc to jest przepaść

budowlany_laik
20-12-2018, 07:21
budowlany_laik - sprawdziłem właśnie ostatnią fakturę. U mnie wszystko jest ok - taki stan licznika jaki jest na fakturze dystrybutora, taki sam jest w Fortum. Czyli wszystko ok. Ale ciekaw jestem, jakie będzie wyglądać rozliczenie, jak 31.12 skończy się umowa z Fortum.
A wszystko pewnie jest ok, bo przyuważyłem kiedyś pracownika OSD, który robił odczyt....
Masz na fakturach stan licznika? Bo u mnie tylko zużycie. Mam jedną fakturę z Fortum, zarówno za energię, jak i za dystrybucję.

JTKirk
20-12-2018, 08:10
Masz na fakturach stan licznika? Bo u mnie tylko zużycie. Mam jedną fakturę z Fortum, zarówno za energię, jak i za dystrybucję.

też mam tylko zużycie - ale od dystrybutora mam stan licznika i zuzycie. I widzę, że to zużycie jest identyczne na obu fakturach. Mam osobną fakturę za energię od Fortum i za dystrybucję od dystrybutora. W momencie podpisywania mojej umowy, nie było jeszcze opcji umowy kompleksowej.

gawel
20-12-2018, 08:40
Jak nie są zróznicowane jak są?, to teren Tauronu, mamy G12w, G13. Zajrzyj do cennika to bedziesz wiedział ze w G13 I tar to ok 78 gr, II ok 50 gr III ok 27 gr. To małe zróznicowanie? Oczywiscie ceny z tego roku, bez podwyzek

Sorry może za bardzo uprościłem :cool:Na Tauronie świat się nie kończy, i nie zaopatruje on w prąd całej Polski. Obecnie mam cen w II strefie 3x niższą niż w dziennej ale to jest w Fortum do końca br.( z tym że cena brutto całkowita 1 KWh wynosi 24gr -II i 80 gr II) Natomiast jak porównywałem z taryfami PGE do którego wracam od 1 stycznia 2019 to ta różnica jest zdecydowanie niższa. Grzejąc konwektorami elektrycznymi i cuw już obecnie PC przy mojej strukturze zużycia całkowitego zużycia prądu 3:1 (II:I) akumulowanie ciepła z prądu nie ma sensu. Tym bardziej że w tej 1/3 zużycia jest normalne korzystanie z urządzeń domowych i w tym przypadku bufory i grzałki nie pomogą. O ile ta proporcja mogła być korzystniejsza o 15 %??? i dopiero z tej różnicy pomiędzy taryfami pomniejszonej o straty bufora i gorszej od konwektorów sterowalności moglibyśmy liczyć opłacalność inwestycji w bufor z grzałkami.

W moim przypadku bufor i centralne nigdy by mi się nie zwróciło bo nie będę żył 115 lat raczej.

Dla mnie wodne centralne może mieć sens jako etap przejściowy pomiędzy PC i to jest fajny pomysł ale bez buforów, kupiłbym kocioł elektryczny i zaobserwował jakie będzie zużycie i jakie jest praktycznie zapotrzebowanie na moc . Po montażu PC można kocioł sprzedać, albo zostawić jako awaryjne źródło ciepła przy silnych mrozach i ewentualnej Powietrznej PC.

gawel
20-12-2018, 08:47
Co Ty gadasz mi wychodzi 27 do 66gr więc to jest przepaść

No co z tego ze przepaść ? Ja mam obecie 24 do 80 groszy i nie opłaca mi się inwestowanie w bufory, dotychczas średnie CAŁKOWITE na wszelkie cele zużycie prądu w moim domu kosztowało mnie 350-380 zł miesięcznie. Obecnie po montażu PC cuw pomimo lekkiej podwyżki w stosunku do Fortum zejdę z rachunkiem do oko lo 300 zł.

A wiesz jaką jest twoja struktura zużycia prądu? Ile zużyjesz w jakiej strefie żeby móc podjąć właściwe decyzje. Ja po 15 latach grzania prądem wiem doskonale i nie gdybam.

asolt
20-12-2018, 09:03
Sorry może za bardzo uprościłem :cool:Na Tauronie świat się nie kończy, i nie zaopatruje on w prąd całej Polski. Obecnie mam cen w II strefie 3x niższą niż w dziennej ale to jest w Fortum do końca br.( z tym że cena brutto całkowita 1 KWh wynosi 24gr -II i 80 gr II) Natomiast jak porównywałem z taryfami PGE do którego wracam od 1 stycznia 2019 to ta różnica jest zdecydowanie niższa. Grzejąc konwektorami elektrycznymi i cuw już obecnie PC przy mojej strukturze zużycia całkowitego zużycia prądu 3:1 (II:I) akumulowanie ciepła z prądu nie ma sensu. Tym bardziej że w tej 1/3 zużycia jest normalne korzystanie z urządzeń domowych i w tym przypadku bufory i grzałki nie pomogą. O ile ta proporcja mogła być korzystniejsza o 15 %??? i dopiero z tej różnicy pomiędzy taryfami pomniejszonej o straty bufora i gorszej od konwektorów sterowalności moglibyśmy liczyć opłacalność inwestycji w bufor z grzałkami.

W moim przypadku bufor i centralne nigdy by mi się nie zwróciło bo nie będę żył 115 lat raczej.

Dla mnie wodne centralne może mieć sens jako etap przejściowy pomiędzy PC i to jest fajny pomysł ale bez buforów, kupiłbym kocioł elektryczny i zaobserwował jakie będzie zużycie i jakie jest praktycznie zapotrzebowanie na moc . Po montażu PC można kocioł sprzedać, albo zostawić jako awaryjne źródło ciepła przy silnych mrozach i ewentualnej Powietrznej PC.
Czy tak trudno odczytac skąd jest kol. Bigbox1, podaje ze z Zywca, a Zywiec to teren Tauronu. Po co ma szukac innych sprzedawców (dystrybutora nie zmieni) skoro Tauron daje najnizsze ceny. Co do opłacalnosci bufora i zuzycia domowego to bezkonkurencyjna jest taryfa G13 która ma najwiecej godzin najnizszej III taryfy, ma równiez II posrednią i tylko 5 godzin na dobę najdrozsza I taryfe (w zimie bo w lecie jest to tylko 3 godz.) Na Tauronie swiat nie konczy ale tylko Tauron ma taką taryfę, a skoro jest sie na jego terenie to dlaczego z tego nie skorzystac. Co do kotła elektrycznego to nie zapewni tego co zapewni bufor z grzalkami czyli równomiernosc grzania przez cała dobę tylko w najnizszej taryfie oraz cwu grzaną tylko w tej samej taryfie czyli najnizszej. Pomijam fakt braku wymiany anody, wymiany calego zasobnika co kilka/kilkanascie lat.

Kaizen
20-12-2018, 09:20
Obecnie po montażu PC cuw pomimo lekkiej podwyżki w stosunku do Fortum zejdę z rachunkiem do oko lo 300 zł.

Będziesz miał w PGE ponad 80gr/kWh?
No i skoro używasz PC to nie ten wątek.

gawel
20-12-2018, 09:21
Czy tak trudno odczytac skąd jest kol. Bigbox1, podaje ze z Zywca, a Zywiec to teren Tauronu. Po co ma szukac innych sprzedawców (dystrybutora nie zmieni) skoro Tauron daje najnizsze ceny. Co do opłacalnosci bufora i zuzycia domowego to bezkonkurencyjna jest taryfa G13 która ma najwiecej godzin najnizszej III taryfy, ma równiez II posrednią i tylko 5 godzin na dobę najdrozsza I taryfe (w zimie bo w lecie jest to tylko 3 godz.) Na Tauronie swiat nie konczy ale tylko Tauron ma taką taryfę, a skoro jest sie na jego terenie to dlaczego z tego nie skorzystac. Co do kotła elektrycznego to nie zapewni tego co zapewni bufor z grzalkami czyli równomiernosc grzania przez cała dobę tylko w najnizszej taryfie oraz cwu grzaną tylko w tej samej taryfie czyli najnizszej. Pomijam fakt braku wymiany anody, wymiany calego zasobnika co kilka/kilkanascie lat.


A co z opłacalnością inwestycji w bufor?

gawel
20-12-2018, 09:22
Będziesz miał w PGE ponad 80gr/kWh?
No i skoro używasz PC to nie ten wątek.

Proszę p przeczytanie ze zrozumieniem . Obecnie mam 80 groszy w Fortum do końca roku

gawel
20-12-2018, 09:23
Będziesz miał w PGE ponad 80gr/kWh?
No i skoro używasz PC to nie ten wątek.

Ogrzewam cuw Pc dom ogrzewam prądem i tego nie planuje zmieniać gratuluję czytania ze zrozumieniem.

Kaizen
20-12-2018, 09:27
Proszę p przeczytanie ze zrozumieniem . Obecnie mam 80 groszy w Fortum do końca roku

No i piszesz, że "pomimo lekkiej podwyżki w stosunku do Fortum zejdę z rachunkiem". Czytam tak, jak piszesz.

gawel
20-12-2018, 09:31
No i piszesz, że "pomimo lekkiej podwyżki w stosunku do Fortum zejdę z rachunkiem". Czytam tak, jak piszesz.

Bo to prawda po pół roku posiadania PC do ciepłej wody mam o 1000 Kwh mniej więc ogólnie rachunek zmaleje.

Całkowite roczne zużycie mam do 9000 kwh i myslę że do 7000 zjadę

Kaizen
20-12-2018, 09:34
Bo to prawda po pół roku posiadania PC do ciepłej wody mam o 1000 Kwh mniej więc ogólnie rachunek zmaleje.

Pimimo tego, że zapłacisz >80gr/kWh?

gawel
20-12-2018, 09:37
Sorry może za bardzo uprościłem :cool:Na Tauronie świat się nie kończy, i nie zaopatruje on w prąd całej Polski. Obecnie mam cen w II strefie 3x niższą niż w dziennej ale to jest w Fortum do końca br.( z tym że cena brutto całkowita 1 KWh wynosi 24gr -II i 80 gr II) Natomiast jak porównywałem z taryfami PGE do którego wracam od 1 stycznia 2019 to ta różnica jest zdecydowanie niższa. Grzejąc konwektorami elektrycznymi i cuw już obecnie PC przy mojej strukturze zużycia całkowitego zużycia prądu 3:1 (II:I) akumulowanie ciepła z prądu nie ma sensu. Tym bardziej że w tej 1/3 zużycia jest normalne korzystanie z urządzeń domowych i w tym przypadku bufory i grzałki nie pomogą. O ile ta proporcja mogła być korzystniejsza o 15 %??? i dopiero z tej różnicy pomiędzy taryfami pomniejszonej o straty bufora i gorszej od konwektorów sterowalności moglibyśmy liczyć opłacalność inwestycji w bufor z grzałkami.

W moim przypadku bufor i centralne nigdy by mi się nie zwróciło bo nie będę żył 115 lat raczej.

Dla mnie wodne centralne może mieć sens jako etap przejściowy pomiędzy PC i to jest fajny pomysł ale bez buforów, kupiłbym kocioł elektryczny i zaobserwował jakie będzie zużycie i jakie jest praktycznie zapotrzebowanie na moc . Po montażu PC można kocioł sprzedać, albo zostawić jako awaryjne źródło ciepła przy silnych mrozach i ewentualnej Powietrznej PC.

było:(

kulibob
20-12-2018, 09:44
A co z opłacalnością inwestycji w bufor?

Dla mnie bufor też jest bzdurą przynajmniej w nowym budownictwie ale to nie jest jakiś mega wydatek jak kupisz goły sam ocieplisz i podłączysz. Jak dla mnie lepiej zamiast bufora dać splita

gawel
20-12-2018, 09:45
Dla mnie bufor też jest bzdurą przynajmniej w nowym budownictwie ale to nie jest jakiś mega wydatek jak kupisz goły sam ocieplisz i podłączysz. Jak dla mnie lepiej zamiast bufora dać splita

dokładnie:yes:

JTKirk
20-12-2018, 10:34
Czy tak trudno odczytac skąd jest kol. Bigbox1, podaje ze z Zywca, a Zywiec to teren Tauronu. Po co ma szukac innych sprzedawców (dystrybutora nie zmieni) skoro Tauron daje najnizsze ceny. Co do opłacalnosci bufora i zuzycia domowego to bezkonkurencyjna jest taryfa G13 która ma najwiecej godzin najnizszej III taryfy, ma równiez II posrednią i tylko 5 godzin na dobę najdrozsza I taryfe (w zimie bo w lecie jest to tylko 3 godz.)
Nie dla każdego będzie ona taka bezkonkurencyjna...

gawel
20-12-2018, 10:39
Ktoś tu podawał, że koszt instalacji takiego samego bufora to 15tyś.

Bardzo drogo

gawel
20-12-2018, 11:04
Dla mnie bufor też jest bzdurą przynajmniej w nowym budownictwie ale to nie jest jakiś mega wydatek jak kupisz goły sam ocieplisz i podłączysz. Jak dla mnie lepiej zamiast bufora dać splita

jestem za :yes:

asolt
20-12-2018, 12:09
Nie dla każdego będzie ona taka bezkonkurencyjna...

Im mniejsze zuzycie na cele bytowe i brak ogrzewania i przygotowania cwu prądem to zgoda, ale chyba nie tym tu mowa.

asolt
20-12-2018, 12:16
Zgadzam się.

To czy drogo to rzecz dyskusyjna jezeli wezmiemy pod uwagę brak kosztów płatnego serwisu w okresie gwarancyjnym, ze to kompletna kotłownia, ze zawiera sterowanie na czujniki ruchu z blokadą czasowa cyrkulacji cwu wraz z pompami cyrkulacyjnymi duzej mocy cwu, koszty ewentualnego serwisu w okresie pogwarancyjnym są smiesznie małe, ze współpracuje z regulatorami strefowymi calkowicie bezproblemowo, ze zapewnia zuzycie w 100% tylko w II/III taryfie. Nie zauwazyłem ze ktos tu na forum dopytywał jak i co ustawic aby praca bufora była optymalna, wynika to z faktu ze tych ustawien jest bardzo mało.

JTKirk
20-12-2018, 12:55
Im mniejsze zuzycie na cele bytowe i brak ogrzewania i przygotowania cwu prądem to zgoda, ale chyba nie tym tu mowa.

wiem, że to szczególny przypadek, ale....wracam do "oryginalnego" dostawcy. Podpisałem umowę pod koniec września z gwarancją ceny na 2 lata. Musze wrócić do G12w. Dopiero 2.01.2019 mogę zmienić na G13. Ale podejrzewam, że zwyczajnie mi się to nie będzie opłacać(będą gorsze ceny). I to konkretnie miałem na myśli :P

Wcześniej robiłem symulacje zużycia dla G13 i wyszło korzystniej, ale bez szaleństw....a też nie do końca jestem pewien, czy przyjęte założenia są prawidłowe.....

gawel
20-12-2018, 13:59
To czy drogo to rzecz dyskusyjna jezeli wezmiemy pod uwagę brak kosztów płatnego serwisu w okresie gwarancyjnym, ze to kompletna kotłownia, ze zawiera sterowanie na czujniki ruchu z blokadą czasowa cyrkulacji cwu wraz z pompami cyrkulacyjnymi duzej mocy cwu, koszty ewentualnego serwisu w okresie pogwarancyjnym są smiesznie małe, ze współpracuje z regulatorami strefowymi calkowicie bezproblemowo, ze zapewnia zuzycie w 100% tylko w II/III taryfie. Nie zauwazyłem ze ktos tu na forum dopytywał jak i co ustawic aby praca bufora była optymalna, wynika to z faktu ze tych ustawien jest bardzo mało.

A jak nie masz kotłowni o czym tu dyskutować?
Ja nie mam szkoda mi było miejsca w domu i nie zakładałem wodnego centralnego ogrzewania bo po co? Druga strefa w taryfach nie zrobi nie wiadomo jakich oszczędności, a ty piszesz jakby była ona za darmo i jakiekolwiek włączenie ogrzewania na taryfie dziennej groziło bankructwem. Ja grzeję normalnie i jakoś mi się to finansowo spina. Faktem jest że 4 lata temu jeszcze paliłem w kominku ale odkąd mam taryfę g12w to już tego nie robię bo si,e to nie opłaca.

Jedną z zalet wykorzystania prądu jako źródła ogrzewania jest jego doskonała sterowalność i brak strat, i ja to wykorzystuję. Natomiast idea ogrzewania wody prądem żeby ogrzewać powietrze w domu jest dla mnie niezrozumiała bo raz że ponosimy nieuzasadniane koszty inwestycyjne budując kotłownię (w której się niczego nie spala defacto) i decydujemy się na niższą sprawnosć bo bufor stygnie i woda w rurach też, oddając ciepło nie tam gdzie bylibyśmy chcieli. Układ wodny zwłaszcza podłogówka ma dużą bezładność i ciężko jest zużyć tyle energii ile akurat jest niezbędne.

Gdybym miał się decydować na grzanie tylko 2 strefą prądem to ewentualnie podłogówka z warstwą akumulacyjną i kablami grzejnymi.

gawel
20-12-2018, 14:03
wiem, że to szczególny przypadek, ale....wracam do "oryginalnego" dostawcy. Podpisałem umowę pod koniec września z gwarancją ceny na 2 lata. Musze wrócić do G12w. Dopiero 2.01.2019 mogę zmienić na G13. Ale podejrzewam, że zwyczajnie mi się to nie będzie opłacać(będą gorsze ceny). I to konkretnie miałem na myśli :P

Wcześniej robiłem symulacje zużycia dla G13 i wyszło korzystniej, ale bez szaleństw....a też nie do końca jestem pewien, czy przyjęte założenia są prawidłowe.....

Ja robiłem symulacje g13 i u mnie to nie wchodzi w grę bo, to jest dla gospodarstw domowych które zaczęły ogrzewać prądem i na zasadzie różnicy w zużyciu dotychczasowym i po zmianie źródła ogrzewania. Ja grzeję od 15 lat to u mnie różnica wyszłaby żadna. Tak mi to ktoś przynajmniej na forum kiedyś wytłumaczył.

gawel
20-12-2018, 15:28
To co piszesz dotyczy taryfy G12as a nie G13.

Masz rację mea culpa:yes:

asolt
20-12-2018, 16:47
Ja robiłem symulacje g13 i u mnie to nie wchodzi w grę bo, to jest dla gospodarstw domowych które zaczęły ogrzewać prądem i na zasadzie różnicy w zużyciu dotychczasowym i po zmianie źródła ogrzewania. Ja grzeję od 15 lat to u mnie różnica wyszłaby żadna. Tak mi to ktoś przynajmniej na forum kiedyś wytłumaczył.

Czy mozna wiedziec po co robiłes taką symulację, przeciez twój dystrybutor nie ma takiej taryfy i nie zanosi sie na to zeby miał. Sztuka dla sztuki?.
A jaki był algorytm tej symulacji, masz dokladne pomiary zuzycia w godzinach które obejmują te trzy taryfy? czy tez symulacja na oko?

asolt
20-12-2018, 17:09
A jak nie masz kotłowni o czym tu dyskutować?
Ja nie mam szkoda mi było miejsca w domu i nie zakładałem wodnego centralnego ogrzewania bo po co? Druga strefa w taryfach nie zrobi nie wiadomo jakich oszczędności, a ty piszesz jakby była ona za darmo i jakiekolwiek włączenie ogrzewania na taryfie dziennej groziło bankructwem. Ja grzeję normalnie i jakoś mi się to finansowo spina. Faktem jest że 4 lata temu jeszcze paliłem w kominku ale odkąd mam taryfę g12w to już tego nie robię bo si,e to nie opłaca.

Jedną z zalet wykorzystania prądu jako źródła ogrzewania jest jego doskonała sterowalność i brak strat, i ja to wykorzystuję. Natomiast idea ogrzewania wody prądem żeby ogrzewać powietrze w domu jest dla mnie niezrozumiała bo raz że ponosimy nieuzasadniane koszty inwestycyjne budując kotłownię (w której się niczego nie spala defacto) i decydujemy się na niższą sprawnosć bo bufor stygnie i woda w rurach też, oddając ciepło nie tam gdzie bylibyśmy chcieli. Układ wodny zwłaszcza podłogówka ma dużą bezładność i ciężko jest zużyć tyle energii ile akurat jest niezbędne.

Gdybym miał się decydować na grzanie tylko 2 strefą prądem to ewentualnie podłogówka z warstwą akumulacyjną i kablami grzejnymi.

A czy trzeba miec kotłownię, gdzies trzeba umiescic zasobnik cwu, stacje uzdatniania, odkurzacz centralny, rekuperator, rozdzielacz zwu, filtry, reduktor , wodomierz. Ok nie masz kotłowni/pom. technicznego (jak zwał tak zwał) roozumiem ze te wszystkie sprzety masz w kuchni, salonie, łazience, pokoju, nie ma co super lokalizacja. Wiekszosc chce miec to jednak w pomieszczeniu do tego przeznaczonym, Ty nie, twój wybór.
Jezeli chodzi o płacalnosc grzania w II taryfie na terenie działania PGE a zdaje sie to twoj teren, to nikomu nie polecam grzania buforem z grzałkami, jezeli komus to polecam to zawsze sprawdzam jakiego ma dystrybutora, polecam na ternie Tauronu.
Co co sterowalnosci podłogówki wodnej to swego czasu kol. homeligic prezentował wykresy zmian temperatury w funkcji czasu na przykładzie swojej wodnej podłogówki. Coz sie okazało wahania nie były wieksze niz 0,1 oC przy regulacji ciągłej i zastosowaniu regulatorów PID. Przy powszechnie stosowanych regutlatorach dwustanowych z funkcją PWM bez trudu osiągniemy wahania rzędu 0,2 oC, przy czym bufor nie ma czegos takiego jak taktowanie, jest nam stanie zapewnic dowolną moc od najmniejszej do najwiekszej jaka by była konieczna.Jak oceniasz procentowo straty wynikajace z stygniecia bufora i strat na przesyle? Dla przypomnienia całosezonowe przewyzszenie temp. o 1 oC calego domu ponad zadaną to wzrost zapotrzebowania na ciepło ok 6-7%. Ja szacuje ze te straty w okresie grzewczym nie przekraczają 2-3 %, jezeli uwazasz ze wiecej to podaj ile i uzasadnij na liczbach.
Najwiecej mają do powiedzenia ci którzy danego rozwiazania nie mają, czasem nawet nie widzieli w realu, ale zdaje im sie ze wiedzą na ten temat wszystko.
Owszem grzejniki konwektorowe to inwestycja najmniejsza z mozliwych, tyle tylko ze nie przygotuje cwu, nie zapewnią cyrkulacji cwu wraz z automatyką, ja to daje w komplecie.
Dlatego tez oprócz samych grzejników nalezałoby by doliczyc zasobnik cwu z montażem, pompy cyrkulacyjne cwu wraz z automatyką sterujacją. Bedzie wtedy porównywalnie, a tak to jest tylko porównywanie nieporównywalnego.

Bigbox1
20-12-2018, 17:19
Czyli rozumiem że nikt nie ma sprawdzonego schematu dla bufora ogrzewanego grzałkami w 2taryfie :)?
Tak btw u mnie 2taryfa 0.256zł /kWh

gawel
20-12-2018, 18:22
A czy trzeba miec kotłownię, gdzies trzeba umiescic zasobnik cwu, stacje uzdatniania, odkurzacz centralny, rekuperator, rozdzielacz zwu, filtry, reduktor , wodomierz. Ok nie masz kotłowni/pom. technicznego (jak zwał tak zwał) roozumiem ze te wszystkie sprzety masz w kuchni, salonie, łazience, pokoju, nie ma co super lokalizacja. Wiekszosc chce miec to jednak w pomieszczeniu do tego przeznaczonym, Ty nie, twój wybór.

Zadajesz idiotyczne pytania i udzielasz jeszcze głupszych odpowiedzi, dowodząc własnej ograniczoności . Ja nie jestem większością jak Ty , nie mieszkam na zadupiu i mam świetną i tanią wodę z wodociągu nie mam więc stacji uzdatniania, Nie mam również dziwnych i całkowicie zbytecznych urządzeń które wymieniłeś. Poprzedni zasobnik wody znajdował się w łazience na poddaszu we wnęce. Po jego likwidacji obecne źródło c.u.w - pompa ciepła wraz z zasobnikiem zajmuje 0,5 m2 i znajduje w przyległej do łazienki spiżarni, to na dal nie jest żadna kotłownia.która jest zbyteczna. Można było również zasobnik z pc umieścić w garażu, ale tak nie zdecydowałem.



Najwiecej mają do powiedzenia ci którzy danego rozwiazania nie mają, czasem nawet nie widzieli w realu, ale zdaje im sie ze wiedzą na ten temat wszystko.
Owszem grzejniki konwektorowe to inwestycja najmniejsza z mozliwych, tyle tylko ze nie przygotuje cwu, nie zapewnią cyrkulacji cwu wraz z automatyką, ja to daje w komplecie.
Dlatego tez oprócz samych grzejników nalezałoby by doliczyc zasobnik cwu z montażem, pompy cyrkulacyjne cwu wraz z automatyką sterujacją. Bedzie wtedy porównywalnie, a tak to jest tylko porównywanie nieporównywalnego.

Dokładnie tu się z Tobą zgodzę nie masz takiego rozwiązania jak ja a negujesz je i dorabiasz ideologię. Samo ogrzewanie wody nie uzasadnia stawiania bufora lub gigantycznego zasobnika a tym samym robienie kotłowni. Podobnie jak posiadanie cyrkulacji też nie jest obowiązkowe w tym kraju. Jest to kolejna zbyteczna fanaberia nie dopuszczasz nawet myśli ze może ktoś ma np ogrzewacze przepływowe w punktach poboru wody i o jakiej cyrkulacji Ty mówisz?. Masz ponadto fobię na temat automatyki i tego to już nie rozumiem.
BTW Najprostszą automatykę oferuje bojler za 326 zł :cool:

asolt
20-12-2018, 18:44
@asolt ile gwarancji na taki bufor, bez przeglądów?

Standardowo 2 lata, ale nawet po 5-6 latach nic sie nie dzieje złego. Raz tylko wymieniłem zestaw grzałek po tygodniu pracy, okazało sie ze była wada fabryczna i raz pompę cyrkulacyjną cwu, ten sam problem i to by było na tyle.

asolt
20-12-2018, 18:52
Zadajesz idiotyczne pytania i udzielasz jeszcze głupszych odpowiedzi, dowodząc własnej ograniczoności . Ja nie jestem większością jak Ty , nie mieszkam na zadupiu i mam świetną i tanią wodę z wodociągu nie mam więc stacji uzdatniania, Nie mam również dziwnych i całkowicie zbytecznych urządzeń które wymieniłeś. Poprzedni zasobnik wody znajdował się w łazience na poddaszu we wnęce. Po jego likwidacji obecne źródło c.u.w - pompa ciepła wraz z zasobnikiem zajmuje 0,5 m2 i znajduje w przyległej do łazienki spiżarni, to na dal nie jest żadna kotłownia.która jest zbyteczna. Można było również zasobnik z pc umieścić w garażu, ale tak nie zdecydowałem.



Dokładnie tu się z Tobą zgodzę nie masz takiego rozwiązania jak ja a negujesz je i dorabiasz ideologię. Samo ogrzewanie wody nie uzasadnia stawiania bufora lub gigantycznego zasobnika a tym samym robienie kotłowni. Podobnie jak posiadanie cyrkulacji też nie jest obowiązkowe w tym kraju. Jest to kolejna zbyteczna fanaberia nie dopuszczasz nawet myśli ze może ktoś ma np ogrzewacze przepływowe w punktach poboru wody i o jakiej cyrkulacji Ty mówisz?. Masz ponadto fobię na temat automatyki i tego to już nie rozumiem.
BTW Najprostszą automatykę oferuje bojler za 326 zł :cool:

Gigantyczny bufor zajmuje ok 0,9 m2, twój zasobnik 0,5 m2 róznica jak łatwo policzyc 0,4 m2. Czy to jest az tak duza róznica. Co do całkowicie zbytecznych sprzetów to czy rekuperator jest nim smiem wątpic, ale jak widze za wentylacja grawitacyna ma sie dobrze i ma zagorzałych zwolenników. Najwazniejsze aby nie miec dodatkowego pomieszczenia technicznego bo jest calkowicie zbedne. Zgoda ze nie mam ogrzewania konwektorowego elektrycznego ale zdecydowana wiekszosc nowych inwestorów nie chce miec zadnych grzejników, warunkowo zgadzajac sie na grzejniki łazienkowe i to nie dlatego ze boją sie ogrzewania pradem bo jednak na kable czasem sie decydują. Po prostu grzejniki im nie odpowiadaja. Fakt sa tanie, ale sam koszt instalacyjny to nie wszystko. To samo dotyczy ogrzewania cwu przepływowo w punkcie poboru.

gawel
20-12-2018, 19:04
Gigantyczny bufor zajmuje ok 0,9 m2, twój zasobnik 0,5 m2 róznica jak łatwo policzyc 0,4 m2. Czy to jest az tak duza róznica. Co do całkowicie zbytecznych sprzetów to czy rekuperator jest nim smiem wątpic, ale jak widze za wentylacja grawitacyna ma sie dobrze i ma zagorzałych zwolenników. Najwazniejsze aby nie miec dodatkowego pomieszczenia technicznego bo jest calkowicie zbedne. Zgoda ze nie mam ogrzewania konwektorowego elektrycznego ale zdecydowana wiekszosc nowych inwestorów nie chce miec zadnych grzejników, warunkowo zgadzajac sie na grzejniki łazienkowe i to nie dlatego ze boją sie ogrzewania pradem bo jednak na kable czasem sie decydują. Po prostu grzejniki im nie odpowiadaja. Fakt sa tanie, ale sam koszt instalacyjny to nie wszystko. To samo dotyczy ogrzewania cwu przepływowo w punkcie poboru.

No to jest konkretna odpowiedź. Dziękuję. Ja budowałem się że tak powiem 15 lat temu to były inne czasy, technologie, materiały i możliwości finansowe też. Bardzo podoba mi się podłogówka, ale w moim domu koszt i sam fakt rujnowania wylewek mnie dobija i trochę też bezsens efektu końcowego. Rozmawiałem z Grzesiem z FM i po podaniu wszystkich danych dot. mojego domu i ewentualnych korzyści gdybym zdecydował się na inwestycję np w pc do ogrzewania powiedział że w moim przypadku to się po prostu nie opłaca. Oprócz skomplikowania całego układu grzejnego i "wątpliwych" kilku-dziesięciozłotowych oszczędności w sezonie grzewczym na 1 msc nic bym nie uzyskał ani też nie poprawił komfortu. Stąd też może trochę apodyktycznie brzmią te treści o moim domu. Sekret pewno nie w samym rozwiązaniu ale i w wielkości samego domu (zakładam że wszystkie domy są dobrze ocieplone). Mały dom małe rachunki ale przy domu 3x takim będą one proporcjonalnie większe +/-koszt cuw zależny od ilości osób.

Ale przyznaj Asolt czy gdybyś miał tanie inwestycyjnie i eksploatacyjnie ogrzewanie to być nie uważał że to rozwiązanie godne polecenia?

asolt
20-12-2018, 19:29
...
Ale przyznaj Asolt czy gdybyś miał tanie inwestycyjnie i eksploatacyjnie ogrzewanie to być nie uważał że to rozwiązanie godne polecenia?

Gdybym uczestniczył w nieustajacym konkursie pt. "kto zrobi taniej" to moze tak, ale nie tylko koszt jest jedynym czynnikiem decydujacym o wyborze tego czy innego rozwiazania.
Poniewaz rozmawiam z racji zawodu z wieloma inwestorami (kilkaset do prawie tysiaca rocznie) to jakis poglad na ich oczekiwania mam, a w kazdym razie na pewno duzo wiekszy o od zwyczajnego inwestora.
Poza tym chyba rozmawiamy o domach nowych, nie klikunastoletnich lub starszych, a to zmienia
punkt widzenia.

asolt
20-12-2018, 19:32
To zwykła rękojmia. Jak zrezygnuję z przeglądów PC i kotła gazowego, to tez mam 2 lata gwarancji.
Za 20 tyś kaszpir007 zrobił PC + CWU 9kW marki LG. Bufor to ani tanio inwestycyjnie, ani tanio poda względem eksploatacji. Bufor to ja sobie podłączyłem pod mojego smoka w starym domu. W nowym domu tylko kable w wylewce, jeżeli COP=1 lub PC/PW.

To kwestia nazewnictwa, formalnie dla klienta sie nic nie zmienia, przeglady są zbyteczne poniewaz w tym przypadku nic nie dają, nie dają bo nic nie trzeba sprawdzac, regulowac, uzupelniac lub wymieniac.

eprom
20-12-2018, 19:45
Wątek na temat ogrzewania cop=1 a tu do pomp ciepła namawiają, ciekawe

asolt
20-12-2018, 20:27
Nie chodzi o nazewnictwo. Chodzi o argument, że nie ma przeglądów. Żaden.
Jeżeli grzać z COP=1 to tylko kable, żadne bufory. Po co przepłacać jak mamy to samo. Tyle.

Nie mamy to samo, nie da sie uzyskac 100% taryfy przy kablach, nawet R&K który ma ponadstandardowe ocieplenie tylu nie uzyskał, poza tym mamy cwu w praktycznie wiecznym zasobniku, bez legiolnelli i anod, dodatkowo sterowanie automatyczne cyrkulacją cwu. Dlaczego zestawiasz tylko kable kontra bufor, dlaczego nie dodasz tych pozostałych elementów? Czy do kabli w przyszłosci mozemy podpiąc PC, oczywiscie nie, czy bufor mozemy w przyszłosci przy pompie wykorzystac jako zasobnik cwu, oczywiscie ze tak.

asolt
20-12-2018, 20:53
Próbowałeś z kablami, że wiesz, że nie da rady? Np. _arutr_ i artix1 jakoś dawali rady. Są tez inni. Jak położę kable to dołożę PV. Nie potrzebuje nic innego. Mam wydać teraz więcej czyli 15tyś i potem jeszcze raz kupować inne urządzenie grzewcze. Chyba coś nie tak. Zresztą PC do bufora to nie najlepszy pomysł. Wniosek jest taki. Jak COP=1 to tylko kable. Po co podłogówka wodna? Nic to nie daje. Tylko wyższe koszty.

Jezeli jest załozona mała histereza to nie da sie, nie muszę sam to miec aby to stwierdzic, wystarczy ze pytałem moich klientów którzy to mają, jezeli ktos dopuszcza wieksze wahania temperatury to i owszem.
Co do bufora i PC nie chodzi mi o bufor połaczony z PC i działajcy jako bufor. Chodziło mi tylko o to ze ewentualnie w przyszłosci gdy ktos zechce zaintstalowac PC i ten bufor wykorzysta jako zasobnik cwu a nie jako typowy bufor i nic wiecej. Dołozyc PV mozna i mając bufor, argument zaden.

gawel
20-12-2018, 20:58
Próbowałeś z kablami, że wiesz, że nie da rady? Np. _arutr_ i artix1 jakoś dawali rady. Są tez inni. Jak położę kable to dołożę PV. Nie potrzebuje nic innego. Mam wydać teraz więcej czyli 15tyś i potem jeszcze raz kupować inne urządzenie grzewcze. Chyba coś nie tak. Zresztą PC do bufora to nie najlepszy pomysł. Wniosek jest taki. Jak COP=1 to tylko kable. Po co podłogówka wodna? Nic to nie daje. Tylko wyższe koszty.

Dzięki Ci za to zdanie 423434

gawel
20-12-2018, 21:03
Jezeli jest załozona mała histereza to nie da sie, nie muszę sam to miec aby to stwierdzic, wystarczy ze pytałem moich klientów którzy to mają, jezeli ktos dopuszcza wieksze wahania temperatury to i owszem.
Co do bufora i PC nie chodzi mi o bufor połaczony z PC i działajcy jako bufor. Chodziło mi tylko o to ze ewentualnie w przyszłosci gdy ktos zechce zaintstalowac PC i ten bufor wykorzysta jako zasobnik cwu a nie jako typowy bufor i nic wiecej. Dołozyc PV mozna i mając bufor, argument zaden.

Czy warto za to ponieść koszty bufora i podłogówki? ile to wyjdzie 30 tyś ? W moim przypadku starczyło by to za SAMO ogrzewanie na 15 lat. Można odwrócić to pytanie czy kosztem gdybania co warto w przyszłości warto jest wydać od razu 30 tys (o ile nie trzeba tego kredytować bo jeżeli tak to nawet dużo więcej) żeby zrezygnować z ogrzewania przez najbliższe 15 lat za darmo??

gawel
20-12-2018, 21:12
Jezeli jest załozona mała histereza to nie da sie, nie muszę sam to miec aby to stwierdzic, wystarczy ze pytałem moich klientów którzy to mają, jezeli ktos dopuszcza wieksze wahania temperatury to i owszem.
Co do bufora i PC nie chodzi mi o bufor połaczony z PC i działajcy jako bufor. Chodziło mi tylko o to ze ewentualnie w przyszłosci gdy ktos zechce zaintstalowac PC i ten bufor wykorzysta jako zasobnik cwu a nie jako typowy bufor i nic wiecej. Dołozyc PV mozna i mając bufor, argument zaden.

Mając normalne proste ogrzewanie elektryczne nie muszę posiadać jakiejś histerezy. Co to w ogóle jest i po co to komu? Kubson pyta się Ciebie o sens komplikowania ogrzewania prądem poprzez układ hydrauliczny , a Ty zaczynasz zdanie od "Jezeli jest załozona mała histereza to nie da sie (...)' A co ma piernik do wiatraka . Wiesz to taki dialog Kubson o zupie a Ty o dupie. To żeście sobie pogadali.

asolt
20-12-2018, 21:23
Mając normalne proste ogrzewanie elektryczne nie muszę posiadać jakiejś histerezy. Co to w ogóle jest i po co to komu? Kubson pyta się Ciebie o sens komplikowania ogrzewania prądem poprzez układ hydrauliczny , a Ty zaczynasz zdanie od "Jezeli jest załozona mała histereza to nie da sie (...)' A co ma piernik do wiatraka . Wiesz to taki dialog Kubson o zupie a Ty o dupie. To żeście sobie pogadali.

Moze wystarczy przeczytac dokladnie, Kubson stwierdził ze da sie kablami grzac wyłacznie w II taryfie, ja na podstawie doswiadczem moich klientów posiadajacych kable twierdze ze sie nie da w 100% chyba ze zwiekszymy histerezę. Jezeli nie wiesz co to histereza regulatora to po co twój komentarz z kąsliwa uwagą o pierniku i wiatraku. Własnie ze histereza ma znaczenie o stopniu wykorzystania II taryfy.. Kubson pyta ogolnie o sens wodnej podłogówki ale pytanie o wykorzystanie 100% II taryfy juz nie było takie ogolne.
Wracajac do histerezy to twoje termostaty zainstalowane w grzejnikach tez ją posiadają. Kazdy regulator głownie dwustanowy niezaleznie gdzie i jak jest zainstalowany ją posiada, jeden wiekszą inny mniejszą, jeszcze inny regulowana ale kazdy ją ma. Po prostu Ty tez ją posiadasz chociaz o niej nic nie wiesz.

gawel
20-12-2018, 21:30
Ok teraz rozumiem. Już dziś pisałem że darzenie do grzania tylko w II strefie za wszelką cenę jest bezzasadne. Bo różnica w cenie prądu przez kilka h w ciągu dnia pomiędzy strefami jest na tyle nie wielka że nie wiem ile lat by musiało to trwać aby uzbierało się na bufor+podłogówka moze z 50 lat? Ja grzeję układem prostym i te rachunki sa na prawdę małe i ciężko by było je zmniejszyć czy wyzerować no nie wiem?

W mojej ocenie gdyby jednak koszty inwestycyjne były pomijalne to łatwiej będzie na pewno sterować buforem i wodnym układem niż kablami w wylewce. Z tym ze precyzyjne sterowanie np pojedynczymi pomieszczeniami w podłogówce tanie raczej nie będzie.

asolt
20-12-2018, 21:34
Czy warto za to ponieść koszty bufora i podłogówki? ile to wyjdzie 30 tyś ? W moim przypadku starczyło by to za SAMO ogrzewanie na 15 lat. Można odwrócić to pytanie czy kosztem gdybania co warto w przyszłości warto jest wydać od razu 30 tys (o ile nie trzeba tego kredytować bo jeżeli tak to nawet dużo więcej) żeby zrezygnować z ogrzewania przez najbliższe 15 lat za darmo??

W twoim przypadku dyskusja o opłacalnosci jest calkowicie zbedna, masz konwektory, na kablarzy bedziesz patrzył z politowaniem ze poniesli koszty inwestycyjne duzo wieksze, a ci którzy zdecydowali sie na wodną podłogówkę są niespełna rozumu bo kto widział tak przepłacac. Jak widzisz nie wszyscy podzielają Twoj punkt widzenia, nie ma jednego słusznego wyboru, chyba ze akurat to twój.

gawel
20-12-2018, 21:39
W twoim przypadku dyskusja o opłacalnosci jest calkowicie zbedna, masz konwektory, na kablarzy bedziesz patrzył z politowaniem ze poniesli koszty inwestycyjne duzo wieksze, a ci którzy zdecydowali sie na wodną podłogówkę są niespełna rozumu bo kto widział tak przepłacac. Jak widzisz nie wszyscy podzielają Twoj punkt widzenia, nie ma jednego słusznego wyboru, chyba ze akurat to twój.

No nie do końca ja początkowo planowałem piece akumulacyjne, ale straciłem samochód pod koniec budowy i kupiłem konwektory i jest ok. Tez mnie kusiło aby zmienić coś w ogrzewaniu ale nic sie nie opłaca i ja to wiem, ale już inni nie i dlatego oni mi raczej nie wierzą a mi jest bardzo trudno zrozumieć ich tok rozumowania i nierzadko ładowanie się duzy kredyt co dodatkowo powoduje że inwestycja staje się nieopłacalna tylko że oni tego tak nie liczą. Ale masz rację nie ma co nawracać na siłę

asolt
20-12-2018, 21:40
O... Z tym ze precyzyjne sterowanie np pojedynczymi pomieszczeniami w podłogówce tanie raczej nie będzie.

Tylko niewiele drozsze od sterowania kablami, przy wodnej podłogówce oprócz tych samych regulatorów potrzebne są siłowniki, przy kablach przydałyby sie styczniki dla zwiekszenia trwałosci regulatorów.
Co do róznicy w cenie prądu to jest ona duza tym bardziej ze na tygodniu mamy przy taryfie g12w po 14 godz. I taryfy a tylko 10 godz. II taryfy, biorac pod uwage 25gr do 68 gr to dązenie do grzania w jak najwiekszym procencie w II taryfie staje sie zrozumiałe, szkoda ze nie dla Ciebie

gawel
20-12-2018, 21:46
Tylko niewiele drozsze od sterowania kablami, przy wodnej podłogówce oprócz tych samych regulatorów potrzebne są siłowniki, przy kablach przydałyby sie styczniki dla zwiekszenia trwałosci regulatorów.
Co do róznicy w cenie prądu to jest ona duza tym bardziej ze na tygodniu mamy przy taryfie g12w po 14 godz. I taryfy a tylko 10 godz. II taryfy, biorac pod uwage 25gr do 68 gr to dązenie do grzania w jak najwiekszym procencie w II taryfie staje sie zrozumiałe, szkoda ze nie dla Ciebie

u mnie to jest różnica 25 groszy. zużywam na cele grzewcze + cuw ok 4000 kwh rocznie z tego 25% w 1 strefie czyli 1000 kwh x25 groszy = 250 zł /rok . Bufor+podłogówka policzę że 25 000/250= 100 lat czas zwrotu . Ja mam 47 lat choćbym stanął na penisie mnie się to nie zwróci nawet mojej córce i domu już tez pewno dawno nie będzie.

eprom
20-12-2018, 21:50
Ja mam wodną podłogówkę grzaną kotłem elektrycznym, cała inwestycja kosztowała mnie ok 7tys zł, a wiem teraz ze można było taniej bo sterownik kosztował mnie 1400 zł, a wystarczyłby taki za 400 zł. Grzeję tylko w taniej taryfie, i teraz z opisów tutaj na forum wynika że jestem niespełna rozumu.

gawel
20-12-2018, 21:52
Ja mam wodną podłogówkę grzaną kotłem elektrycznym, cała inwestycja kosztowała mnie ok 7tys zł, a wiem teraz ze można było taniej bo sterownik kosztował mnie 1400 zł, a wystarczyłby taki za 400 zł. Grzeję tylko w taniej taryfie, i teraz z opisów tutaj na forum wynika że jestem niespełna rozumu.

Dlaczego ? Właśnie że niekoniecznie. Jężeli koszty eksploatacji sa akceptowalne i w porównaniu do innych mediów energetycznych wypadaja ok to jest bardzo dobrze. Kosztyinwestycyjne wyszły ci bardzo niskie. Masz też prostą drogę do zainstalowania Pc dodatkowo może sprawdzić praktycznie jaka moc pompy będzie najoptymalniejsza

Kaizen
20-12-2018, 22:07
u mnie to jest różnica 25 groszy.

Pewny jesteś? W "moim" PGE różnica dla G12 to 33,05gr/kWh, G12W 32,45gr/kWh, a w G12as 35,8gr/kWh. W Fortum G12 mam 40,66gr/kWh różnicy (włącznie z dystrybucją PGE). I nie trzeba bufora, żeby zmniejszyć zużycie prądu w drogiej strefie - wystarczy okładzina o większym oporze cieplnym czy wykładzina albo dywan na podłodze.

Tak czy inaczej instalacja wodna z buforem i kotłem elektrycznym to koszt ze 2x większy, niż kable. Do tego obsługowość i awaryjność nieporównywalna.



Kazdy regulator głownie dwustanowy niezaleznie gdzie i jak jest zainstalowany ją posiada, jeden wiekszą inny mniejszą, jeszcze inny regulowana ale kazdy ją ma. Po prostu Ty tez ją posiadasz chociaz o niej nic nie wiesz.

Przy kablach łatwo i tanio odmierzać kWh bez patrzenia na histerezę. Przy odrobinie zabawy można też modułować moc jak ktoś woli na takiej samej zasadzie, jak w kuchenkach indukcyjnych.

asolt
20-12-2018, 22:08
u mnie to jest różnica 25 groszy. zużywam na cele grzewcze + cuw ok 4000 kwh rocznie z tego 25% w 1 strefie czyli 1000 kwh x25 groszy = 250 zł /rok . Bufor+podłogówka policzę że 25 000/250= 100 lat czas zwrotu . Ja mam 47 lat choćbym stanął na penisie mnie się to nie zwróci nawet mojej córce i domu już tez pewno dawno nie będzie.

Nie wiem dlaczego uporczywie sugerujesz ze jest bufor czy tez inne rozwiazania inne niz twoje są nieopłacalne bo Ty zuzywasz tylko 4000 kWh, przyjmij na wiare ze takich uzytkowników z tym zuzyciem jest bardzo mało, opłacalnosc tego czy innego rozwiazania jest scisle uzalezniona od zuzycia, nie u kazdego bedzie to róznica 25 gr. Traktujesz wszystkich jedną miarą, Twoją miarą. Kazdy ma inne warunki brzegowei i załozenia do obliczen. Dlatego tez powinienes zaznaczyc ze twoje rozwiazanie jest opłacalne tylko dla Ciebie a niekoniecznie dla innych.

gawel
20-12-2018, 22:13
Pewny jesteś? W "moim" PGE różnica dla G12 to 33,05gr/kWh, G12W 32,45gr/kWh, a w G12as 35,8gr/kWh.

Tak czy inaczej instalacja wodna z buforem i kotłem elektrycznym to koszt ze 2x większy, niż kable. Do tego obsługowość i awaryjność nieporównywalna.




Przy kablach łatwo i tanio odmierzać kWh bez patrzenia na histerezę. Przy odrobinie zabawy można też modułować moc jak ktoś woli na takiej samej zasadzie, jak w kuchenkach indukcyjnych.

Powiem dokładnie w lutym po zmianie umowy, nawet gdyby ta różnica wyniosła 35 groszy w moim przypadku dla 350 zł rocznie nie opłacało się inwestować w nic droższego niż konwektory. Nawet teraz ciężko coś jeszcze zracjonalizować i żeby to było ekonomicznie uzasadnione. Ostatnio korzystając z dopłaty unijnej OZE zamontowałem Pompę ciepła do cuw i lekko licząc zużycie prądu spadnie mi o 2000 kwh rocznie a to już coś pomiająjc że woda ciepła nigdy sie kończy zasobnik 300 l

asolt
20-12-2018, 22:13
Pewny jesteś? W "moim" PGE różnica dla G12 to 33,05gr/kWh, G12W 32,45gr/kWh, a w G12as 35,8gr/kWh. W Fortum G12 mam 40,66gr/kWh różnicy (włącznie z dystrybucją PGE). I nie trzeba bufora, żeby zmniejszyć zużycie prądu w drogiej strefie - wystarczy okładzina o większym oporze cieplnym czy wykładzina albo dywan na podłodze.

Tak czy inaczej instalacja wodna z buforem i kotłem elektrycznym to koszt ze 2x większy, niż kable. Do tego obsługowość i awaryjność nieporównywalna.

.

Moze cos wiecej o tej obsługowosci tzn jak rozumiem masz taki bufor lub kable masz naoczne porównanie. Co do awaryjnosci to przy kablach dołoz awaryjnosc zasobnika cwu wraz z cyrkulacją a nie tylko samych kabli, bo bufor to wszystko zawiera. Tak bedzie obiektywnie.

gawel
20-12-2018, 22:16
Nie wiem dlaczego uporczywie sugerujesz ze jest bufor czy tez inne rozwiazania inne niz twoje są nieopłacalne bo Ty zuzywasz tylko 4000 kWh, przyjmij na wiare ze takich uzytkowników z tym zuzyciem jest bardzo mało, opłacalnosc tego czy innego rozwiazania jest scisle uzalezniona od zuzycia, nie u kazdego bedzie to róznica 25 gr. Traktujesz wszystkich jedną miarą, Twoją miarą. Kazdy ma inne warunki brzegowei i załozenia do obliczen. Dlatego tez powinienes zaznaczyc ze twoje rozwiazanie jest opłacalne tylko dla Ciebie a niekoniecznie dla innych.

Nie jestem ani smokiem kilkugłowym i mogę pisac tylko o własnych doświadczeniach i po prostu napisałem powyżej że nie mogę zrozumieć wyborów innych ludzi a tym bardziej tego że nie potrafią ich uzasadnić . Po stepują tak bo wszyscy tak robią. No niestety fakt że coś robią Wszyscy nie oznacza że nie jest to po prostu głupie.

Kaizen
20-12-2018, 22:19
Moze cos wiecej o tej obsługowosci tzn jak rozumiem masz taki bufor lub kable masz naoczne porównanie. Co do awaryjnosci to przy kablach dołoz awaryjnosc zasobnika cwu wraz z cyrkulacją a nie tylko samych kabli, bo bufor to wszystko zawiera. Tak bedzie obiektywnie.

Z wodnym ogrzewaniem mam doświadczenia - z raz na miesiąc musiałem dobijać ciśnienie w układzie, w trzy lata dwa razy pampa podła obiegowa. To w małym, nowym bloku w którym robiłem za zarząd i administratora w jednym. Co roku był przegląd całej kotłowni.

Na zasobnik mam 12 lat gwarancji (jeden przegląd po roku dla takiej gwarancji, potem luz - zero serwisu, brak elektrody bo nierdzewka). Na kable 20. Pierwsze co mi padnie, to pewnie pompa cyrkulacyjna. Przy buforze byłoby lepiej?

gawel
20-12-2018, 22:19
Moze cos wiecej o tej obsługowosci tzn jak rozumiem masz taki bufor lub kable masz naoczne porównanie. Co do awaryjnosci to przy kablach dołoz awaryjnosc zasobnika cwu wraz z cyrkulacją a nie tylko samych kabli, bo bufor to wszystko zawiera. Tak bedzie obiektywnie.

Dlaczego uważasz że cyrkulacja cuw jest obowiązkowa dla każdego?

gawel
20-12-2018, 22:20
Z wodnym ogrzewaniem mam doświadczenia - z raz na miesiąc musiałem dobijać ciśnienie w układzie, w trzy lata dwa razy pampa podła obiegowa. To w małym, nowym bloku w którym robiłem za zarząd i administratora w jednym. Co roku był przegląd całej kotłowni.

Na zasobnik mam 12 lat gwarancji. Na kable 20. Pierwsze co mi padnie, to pewnie pompa cyrkulacyjna.

A jaki był powód spadku ciśnienia???

asolt
20-12-2018, 22:23
Nie jestem ani smokiem kilkugłowym i mogę pisac tylko o własnych doświadczeniach i po prostu napisałem powyżej że nie mogę zrozumieć wyborów innych ludzi a tym bardziej tego że nie potrafią ich uzasadnić . Po stepują tak bo wszyscy tak robią. No niestety fakt że coś robią Wszyscy nie oznacza że nie jest to po prostu głupie.

Nie wiem jak mozna nie rozumiec ze wiekszosc chce miec podłogówke, nieistotne jaką ale podłogówke. Moze wg Ciebie jest to głupie, ale czy tak faktycznie jest nie podejmuję sie osadzic.

Kaizen
20-12-2018, 22:25
A jaki był powód spadku ciśnienia???

Nie wiem. W bloku nie zapanujesz, czy ktoś nie rozszczelnia układu, czy gdzieś się sączy czy układ był zapowietrzony czy jeszcze inna przyczyna.

Tak czy inaczej - ciśnienie przynajmniej trzeba sprawdzać.

A co do awarii pompy, to był błąd w instalacji. Brakowało bypasu i jak głowice w mieszkaniach się pozamykały, to pompa tego nie przeżywała.
Kable są w zasadzie na to odporne - tu nie ma co zepsuć instalator. Nie mogą być za gęsto, nie trzeba uzależniać gęstości ułożenia w jednym pomieszczeniu od drugiego, żeby uzyskać potrzebną moc przy tej samej temperaturze zasilania.

gawel
20-12-2018, 22:25
Nie wiem. W bloku nie zapanujesz, czy ktoś nie rozszczelnia układu, czy gdzieś się sączy czy układ był zapowietrzony czy jeszcze inna przyczyna.

Kurde a ja zrozumiałem ze z podłogówki w bloku ubywało:(

asolt
20-12-2018, 22:28
Dlaczego uważasz że cyrkulacja cuw jest obowiązkowa dla każdego?

Nie uwazam ze jest obowiązkowa, po prostu dla mnie bufor to komplet zawierajacy grzanie podłogówki wodnej, przygotowanie cwu, cyrkulacja cwu wraz z automatyką i o takim tez caly czas pisze i taki jest własnie koszt który ktos wczesniej podał. Mysle ze to objasniłem calkiem zrozumiale.
Jezeli byłby to sam tylko bufor to koszt jego byłby calkiem inny i inna tez opłacalnosc. Własnie dlatego.

asolt
20-12-2018, 22:31
Nie wiem. W bloku nie zapanujesz, czy ktoś nie rozszczelnia układu, czy gdzieś się sączy czy układ był zapowietrzony czy jeszcze inna przyczyna.

Tak czy inaczej - ciśnienie przynajmniej trzeba sprawdzać.

A co do awarii pompy, to był błąd w instalacji. Brakowało bypasu i jak głowice w mieszkaniach się pozamykały, to pompa tego nie przeżywała.
Kable są w zasadzie na to odporne - tu nie ma co zepsuć instalator. Nie mogą być za gęsto, nie trzeba uzależniać gęstości ułożenia w jednym pomieszczeniu od drugiego, żeby uzyskać potrzebną moc przy tej samej temperaturze zasilania.

Zdawało sie ze wspomniałes o awaryjnosci bufora a nie podłogówki czy tez instalacji grzejnikowej. Wróc moze do awaryjnosci bufora z automatyką. Wydawało mi sie ze cos na ten temat wiem bo instaluję, a jednak ci którzy nie mają wiedzą wiecej. Cuda panie, cuda.

Kaizen
20-12-2018, 22:39
Zdawało sie ze wspomniałes o awaryjnosci bufora a nie podłogówki czy tez instalacji grzejnikowej.

Wspominałem o awaryjności wodnego systemu ogrzewania. I jego obsługowości. W porównaniu do systemu opartego na kablach.
O konieczności pilnowania ciśnienia, sprawdzania i czyszczenia filtrów, skomplikowanym sterowaniu, awaryjności pomp które mają zazwyczaj ledwo dwa lata gwarancji.

gawel
20-12-2018, 22:43
Nie wiem jak mozna nie rozumiec ze wiekszosc chce miec podłogówke, nieistotne jaką ale podłogówke. Moze wg Ciebie jest to głupie, ale czy tak faktycznie jest nie podejmuję sie osadzic.

A na jakiej podstawie tak sadzisz? jesteś tego pewien?

gawel
20-12-2018, 22:46
Nie uwazam ze jest obowiązkowa, po prostu dla mnie bufor to komplet zawierajacy grzanie podłogówki wodnej, przygotowanie cwu, cyrkulacja cwu wraz z automatyką i o takim tez caly czas pisze i taki jest własnie koszt który ktos wczesniej podał. Mysle ze to objasniłem calkiem zrozumiale.
Jezeli byłby to sam tylko bufor to koszt jego byłby calkiem inny i inna tez opłacalnosc. Własnie dlatego.

Rozumiem że popierasz takie rozwiązanie ale czy ono ma uszczęśliwić wszystkich bez wyjątku bo Ty o tym piszesz. Może nie narzucaj przyjetych czy też sprzedawanych rozwiązań jako jedynych słusznych i podlegających negocjacjom.

Może np ktoś nie zechce cyrkulacji bo jest ona nieekologiczna i zużywa za dużo energii?

asolt
20-12-2018, 22:56
Wspominałem o awaryjności wodnego systemu ogrzewania. I jego obsługowości. W porównaniu do systemu opartego na kablach.
O konieczności pilnowania ciśnienia, sprawdzania i czyszczenia filtrów, skomplikowanym sterowaniu, awaryjności pomp które mają zazwyczaj ledwo dwa lata gwarancji.

Albo nie zrozumiałem co napisałes albo napisałes to nieprecyzyjnie bo cyt.
"Tak czy inaczej instalacja wodna z buforem i kotłem elektrycznym to koszt ze 2x większy, niż kable. Do tego obsługowość i awaryjność nieporównywalna."
Zaznaczyłes wyraznie ze z buforem lub kotłem nie wyszczegolniajac procentowo awaryjnosci samgo bufora czy tez kotła, a moze by to warto podac, tylko skad wziac takie dane. Co do sprawdzania to wiekszosc moich klientów poswieca na obsługę tylko tyle czasu ile trwa przłęczenie trybu lato/zima i odwrotnie (czas to klika sekund - dwa razy w roku i zmiana temperatury grzania bufora ( tu faktycznie dłuzej bo ok 2 min - tez dwa razy w roku). Owszem jest to dłuzej w stosunku do kabli bo tam nic do obsługi ale te kilka minut tez nie jest za wiele. Co do sprawdzania filtrów to instalacja podczas montazu jest przepłukana i odpowietrzona a na koncu zalana wodą destylowaną. Jeszcze nigdy nie czysciłem u nikogo filtrów, nie byo takiej potrzeby. Jezeli chodzi o pompy obiegowe to stosuje wyłacznie pompy Wilo, poza jednym przypadkiem kiedy pompa nie działała od początku nie wymieniałem ani jednej, niektóre pracują po 6 lat i nic sie nie dzieje.

asolt
20-12-2018, 23:01
Rozumiem że popierasz takie rozwiązanie ale czy ono ma uszczęśliwić wszystkich bez wyjątku bo Ty o tym piszesz. Może nie narzucaj przyjetych czy też sprzedawanych rozwiązań jako jedynych słusznych i podlegających negocjacjom.

Może np ktoś nie zechce cyrkulacji bo jest ona nieekologiczna i zużywa za dużo energii?

Nie narzucam nikomu nic na siłe, skad taki wniosek. Jezeli ktos nie chce cyrkulacji to jej nie instaluję, a cena jest odpowiednio mniejsza. Zawsze negocjuje czy moze ustalam z klientem zakres montazu. Nie jestem drugim TB, i nie mam jedngo słusznego rozwiazania. Co do zuzycia zbyt wysokiego energii przez cyrkulację cwu to wlasnie dlatego instaluje automatykę jej uruchamiania za pomoca czujek ruch i układów czasowych. Wszystko po to aby przy zachowaniu komfortu uzytkowania zapewnic mozliwei najmnjesze straty, straty które w okresie grzewczym de facto stratami nie są.

Kaizen
20-12-2018, 23:01
Albo nie zrozumiałem co napisałes albo napisałes to nieprecyzyjnie bo cyt.
"Tak czy inaczej instalacja wodna z buforem i kotłem elektrycznym to koszt ze 2x większy, niż kable. Do tego obsługowość i awaryjność nieporównywalna."
Zaznaczyłes wyraznie ze z buforem lub kotłem

Teraz wyraźniej?


niektóre pracują po 6 lat i nic sie nie dzieje.

Skąd wiesz? Robisz regularne przeglądy czy wnioskujesz z tego, że właściciel się nie odzywa?

asolt
20-12-2018, 23:04
A na jakiej podstawie tak sadzisz? jesteś tego pewien?

A jak mam rozumiec taki zapis:
"No niestety fakt że coś robią Wszyscy nie oznacza że nie jest to po prostu głupie."
Czy aby nie jest to odniesienie to powszechnosci montazu podłogówki ?
Dla mnie taki był kontekst tej własnie wypowiedzi

gawel
20-12-2018, 23:11
A jak mam rozumiec taki zapis:
"No niestety fakt że coś robią Wszyscy nie oznacza że nie jest to po prostu głupie."
Czy aby nie jest to odniesienie to powszechnosci montazu podłogówki ?
Dla mnie taki był kontekst tej własnie wypowiedzi

NIe absolutnie to znacznie szersze pojęcie podłogówka to nie problem. Np wszyscy biorą kredyty na pierdoły ale czy to jest opłacalne i mądre? Raczej nie. Duża cześć ludzi pali papierosy i co czy to jest mądre? Przykładów jest bardzo dużo.

Gdybym budował dom po raz 2 to na 90% chciałbym mieć podłogówkę, nie byłoby to może najtańsze inwestycyjnie ale upchnąłbym to w budżecie. Z reszta przy okazji remontu zrobię podłogówkę elektryczną w kuchni.

asolt
20-12-2018, 23:12
Teraz wyraźniej?



Skąd wiesz? Robisz regularne przeglądy czy wnioskujesz z tego, że właściciel się nie odzywa?

Nie chodzi mi o lub, tylko o to ze wspomniałes o buforze lub kotle elektrycznym, a przeciez jest to przypadłosc wodnej podłogówki niezaleznie od zródła grzewczego.
Nie robie regularnych przeglądów bo po co?. Ogledziny zewnetrzne pompy sa bez sensu, a sprawdzenie filtra tylko po to aby sie przekonac ze jest czysty tez bez sensu. Oczywiscie ze klienci nie dzwonią bo po mają wydzwaniac skoro sie nic nie dzieje. Po pewnym czasie zapominają o tym co stoi w kotłowni/pomieszczeniu technicznym. Wolny czas mozna spozytkowac na wiele sposobów, a ogledziny bufora nie jest zbyt interesującym sposobem wykorzystania wolnego czasu.

gawel
20-12-2018, 23:15
Nie chodzi mi o lub, tylko o to ze wspomniałes o buforze lub kotle elektrycznym, a przeciez jest to przypadłosc wodnej podłogówki niezaleznie od zródła grzewczego.
Nie robie regularnych przeglądów bo po co?. Ogledziny zewnetrzne pompy sa bez sensu, a sprawdzenie filtra tylko po to aby sie przekonac ze jest czysty tez bez sensu. Oczywiscie ze klienci nie dzwonią bo po mają wydzwaniac skoro sie nic nie dzieje. Po pewnym czasie zapominają o tym co stoi w kotłowni/pomieszczeniu technicznym. Wolny czas mozna spozytkowac na wiele sposobów, a ogledziny bufora nie jest zbyt interesującym sposobem wykorzystania wolnego czasu.

Ile lat ma nastrasza instalacja?

asolt
20-12-2018, 23:15
Gdybym budował dom po raz 2 to na 90% chciałbym mieć podłogówkę, nie byłoby to może najtańsze inwestycyjnie ale upchnąłbym to w budżecie. Z reszta przy okazji remontu zrobię podłogówkę elektryczną w kuchni.

A jednak sam koszt inwestycji to nie wszystko, komfort chyba tez cos znaczy, tym bardziej ze budujemy dla siebie a nie dla innych. Pomijam akurat w tym konkretnym przypadku fakt zwiekszenia unoszenia kurzu przy grzejnikach sciennym niestototne jakiego rodzaju i typu.

asolt
20-12-2018, 23:18
Ile lat ma nastrasza instalacja?

7

gawel
20-12-2018, 23:19
A jednak sam koszt inwestycji to nie wszystko, komfort chyba tez cos znaczy, tym bardziej ze budujemy dla siebie a nie dla innych. Pomijam akurat w tym konkretnym przypadku fakt zwiekszenia unoszenia kurzu przy grzejnikach sciennym niestototne jakiego rodzaju i typu.

Czy według ciebie jedyna miarą komfortu jest nie unoszenie kurzu? Nawiasem mówiąc ja kurzu nie mam po zakupie odpowiedniego odkurzacza fakt z miesiąc regularnego odkurzania zajęło odsyfienie domu teraz już nic się nie unosi. Z resztą znajomi mają podłogówkę i syf jest straszny nie wiem skąd ale taki jest fakt.

Kaizen
20-12-2018, 23:19
Nie chodzi mi o lub, tylko o to ze wspomniałes o buforze lub kotle elektrycznym, a przeciez jest to przypadłosc wodnej podłogówki niezaleznie od zródła grzewczego.

O buforze i kotle, bo polecasz bufor, który wymusza wodną podłogówkę z jej wszystkimi wadami. Jakby bufor dało się podpiąć do kabli, to by nie pociągał za sobą wszystkich wad wodnej podłogówki.


Oczywiscie ze klienci nie dzwonią bo po mają wydzwaniac skoro sie nic nie dzieje.

A po co mają dzwonić, jak sami mogą wymienić pompę taniej i szybciej? Czy wyczyścić filtr?
Tyle wątków jest o tym, że coś się dzieje z wodną podłogówką. A to filtr zapchany, a to instalacja skopana (tak, wiem - robisz idealne, bezbłędne i nic się nie dzieje, ale jesteś wyjątkiem sądząc po wątkach i moich doświadczeniach). A to trzeba układ przepłukać... Tylko skąd tam taki syf, skoro nawet w kranówie tego nie ma? Czy może tu ktoś złośliwy szambem zalał układ?


https://www.youtube.com/watch?v=Dg8jqT_15Dg


BTW. Naprawdę naciągasz inwestorów na zalewanie układu wodą destylowaną? Przecież ona ma niskie PH i przyspiesza korozję.

A jakiś o problem z funkcjonowaniem podłogówki z kablami widziałeś na FM?

gawel
20-12-2018, 23:20
7

A to jeszcze bardzo świeża sprawa pogadamy za kolejne 20

gawel
20-12-2018, 23:26
O buforze i kotle, bo polecasz bufor, który wymusza wodną podłogówkę z jej wszystkimi wadami. Jakby bufor dało się podpiąć do kabli, to by nie pociągał za sobą wszystkich wad wodnej podłogówki.

(...)
BTW. Naprawdę naciągasz inwestorów na zalewanie układu wodą destylowaną? Przecież ona ma niskie PH i przyspiesza korozję.

A jakiś o problem z funkcjonowaniem podłogówki z kablami widziałeś na FM?

Dziękuje że to napisałeś , układy hydrauliczne to anachronizm biorący się z zamierzchłych czasów grzania piecami węglowymi wody w grawitacyjnych układach CO.

asolt
20-12-2018, 23:30
O buforze i kotle, bo polecasz bufor, który wymusza wodną podłogówkę z jej wszystkimi wadami. Jakby bufor dało się podpiąć do kabli, to by nie pociągał za sobą wszystkich wad wodnej podłogówki.

Oczywiscie ze klienci nie dzwonią bo po mają wydzwaniac skoro sie nic nie dzieje.

A po co mają dzwonić, jak sami mogą wymienić pompę taniej i szybciej? Czy wyczyścić filtr?
Tyle wątków jest o tym, że coś się dzieje z wodną podłogówką. A to filtr zapchany, a to instalacja skopana (tak, wiem - robisz idealne, bezbłędne i nic się nie dzieje, ale jesteś wyjątkiem sądząc po wątkach i moich doświadczeniach). A to trzeba układ przepłukać... Tylko skąd tam taki syf, skoro nawet w kranówie tego nie ma? Czy może tu ktoś złośliwy szambem zalał układ?


https://www.youtube.com/watch?v=Dg8jqT_15Dg


BTW. Naprawdę naciągasz inwestorów na zalewanie układu wodą destylowaną? Przecież ona ma niskie PH i przyspiesza korozję.

A jakiś o problem z funkcjonowaniem podłogówki z kablami widziałeś na FM?[/QUOTE]

Naciągam???
Widziałem grzałki przepalone przez kamień i dlatego zalewam, dlatego tez nie mam z nimi kłopotu. Nie ma mam tez klopotu z osadami i zapychaniem filtrów. Widze ze masz sporo informacji co do pracy i awaryjnosci buforów, chetnie poczytam wiecej, wiedzy nigdy nie dosyc szczegolnie tej teoretycznej, bo praktyke mam w miarę opanowaną. Co do korozji to woda zdemineralizowana nie powoduje zwiekszonej korozji. Kiedys to tłumaczył na któryms z watków Adam_mk, który zdaje sie był nauczycielem chemii

asolt
20-12-2018, 23:32
Dziękuje że to napisałeś , układy hydrauliczne to anachronizm biorący się z zamierzchłych czasów grzania piecami węglowymi wody w grawitacyjnych układach CO.

Faktycznie, pompy ciepła PW czy GW to anachronizm i to zamierzchły.

asolt
20-12-2018, 23:40
A to jeszcze bardzo świeża sprawa pogadamy za kolejne 20

Rozumiem ze o trwałosci twojej pci cwu również, czy tez bedzie ona jedynie mglistym wspomnieniem

gawel
20-12-2018, 23:53
Rozumiem ze o trwałosci twojej pci cwu również, czy tez bedzie ona jedynie mglistym wspomnieniem

Nie wiem ale zapłaciłem za nią jedynie 20% ceny a resztę dostałem w prezencie ud UE, poza tym jest w niej grzałka 1,5 kw gdyby pompa się skończyła a jak zbiornik zerdzewieje to wywalę nic nie jest wieczne ale jestem pewien że nie po 6 latach.

gawel
20-12-2018, 23:56
Faktycznie, pompy ciepła PW czy GW to anachronizm i to zamierzchły.

GW to totalny pic dla naiwnych podobnie jak i rekuperator z systemem rur, a PC nie musi wcale ogrzewać wody można mieć klimatyzację i zarówno ogrzewać jak i chłodzić powietrze to jest normalność w większości rozwiniętych krajów a nie jakieś wodne średniowieczne rozwiązania.

gawel
20-12-2018, 23:59
Ok miło się dyskutuje i trzeba iść spać , asolt rozumiem że handlujesz takimi układami centralnego jest to twoja praca i będziesz bronił swoich racji , dla mnie pełnisz dodatkowo funkcje kustosza, ale skoro towar się sprzedaje to życzę powadzenia i dużo klientów.

asolt
21-12-2018, 00:13
GW to totalny pic dla naiwnych podobnie jak i rekuperator z systemem rur, a PC nie musi wcale ogrzewać wody można mieć klimatyzację i zarówno ogrzewać jak i chłodzić powietrze to jest normalność w większości rozwiniętych krajów a nie jakieś wodne średniowieczne rozwiązania.

Ci co mają klimatyzacje jakos z tej normalnosci jezeli chodzi o grzanie nie są zadowoleni, a przynajmniej tak tak tu pisza na forum. To ze nie podoba sie Tobie wm z rekuperacja to twoje zdanie, czy to jest pic nie wiem, a przynajmniej nie ma potwierdzen tu na forum. Ale ok nie chcesz nie musisz miec.

Kaizen
21-12-2018, 01:12
Widziałem grzałki przepalone przez kamień

W instalacji CO? Czy w bojlerze?
Od kamienia to wystarczy tania zmiękczona woda. Nie potrzeba drogiej (ze 1,5zł/l) destylowanej.


Co do korozji to woda zdemineralizowana nie powoduje zwiekszonej korozji. Kiedys to tłumaczył na któryms z watków Adam_mk, który zdaje sie był nauczycielem chemii

To lejesz demineralizowaną czy destylowaną?

Czy nie rozróżniasz?
poczytaj dla edukacji (https://www.instalator.pl/2017/11/woda-demineralizowana-dejonizowana-destylowana-woda-ultraczysta/)

Z istotnych rzeczy:
Z powodu obecności dwutlenku węgla w destylacie jego pH ~ 5,0. Czyli woda destylowana jest kwaśna i przyspiesza korozję. PH neutralne to 7 - i w tych okolicach ma woda demineralizowana. Ale przecież Ty lejesz destylowaną. Szkodzisz klientom i jeszcze naciągasz ich na koszty.

asolt
21-12-2018, 07:09
W instalacji CO? Czy w bojlerze?
Od kamienia to wystarczy tania zmiękczona woda. Nie potrzeba drogiej (ze 1,5zł/l) destylowanej.



To lejesz demineralizowaną czy destylowaną?

Czy nie rozróżniasz?
poczytaj dla edukacji (https://www.instalator.pl/2017/11/woda-demineralizowana-dejonizowana-destylowana-woda-ultraczysta/)

Z istotnych rzeczy:
Z powodu obecności dwutlenku węgla w destylacie jego pH ~ 5,0. Czyli woda destylowana jest kwaśna i przyspiesza korozję. PH neutralne to 7 - i w tych okolicach ma woda demineralizowana. Ale przecież Ty lejesz destylowaną. Szkodzisz klientom i jeszcze naciągasz ich na koszty.

W jakim bojlerze, oczywiscie ze w buforze. Chodzi o wodę zdemineralizowana.
W czym szkodzę skoro po wielu latach nic sie nie dzieje?

gawel
21-12-2018, 07:11
W jakim bojlerze, oczywiscie ze w buforze. Chodzi o wodę zdemineralizowana.
W czym szkodzę skoro po wielu latach nic sie nie dzieje?

Cześć , od razu się doczepię 6 lat to ma być wiele??? :P

gawel
21-12-2018, 07:26
Mam pytanie : czy posiadasz jakieś doświadczenia z rekuperatorami kanałowymi, bo się nad nimi zastanawiam.

gawel
21-12-2018, 07:43
Ale takie są fakty. Po co mam robić wodną podłogówkę jak mam grzać z COP=1. Wiem, że liczy się tylko kasa dla instalatora, ale to inwestor ma myśleć, bo to jego pieniądze.

Ja poszedłem jeszcze dalej i grzeje konwektorami. Ma to swoje wady i zalety jak wszytko.

asolt
21-12-2018, 07:47
Argument bez najmniejszego sensu.

Policz to rzetelnie.

Koszty
1. Bufor i wodna podłogówka -> 25tyś
2 Kable +CWU -> 10tys.

Rożnica 15 tyś.

Koszty eksportacji takie same . Grzejemy COP=1 . TAKIE SAME. Komfort taki sam.

Widzisz tutaj sens ekonomiczny instalacji bufora i wodnego OP, jeżeli ktoś chce grzać COP=1?

Nie są takie same, nie da sie sie przy tej samej małej histerezie grzac pradem kablami tylko w II taryfie.
Na ile wyliczasz cwu z cyrkulacja i automatyką jej zalączania? Oczywiscie porównujemy zasobnik cwu z nierdzewki z buforem chociaz nie do konca bo trwałosc grzalki w taki zasobniku i tak jest mniejsza niz grzałek w buforze. Pomijam fakt ze zasobnik cwu z nierdzewki musi miec odpowiednią pojemnosc aby cwu grzana była tylko w II taryfie

gawel
21-12-2018, 07:51
Ale takie są fakty. Po co mam robić wodną podłogówkę jak mam grzać z COP=1. Wiem, że liczy się tylko kasa dla instalatora, ale to inwestor ma myśleć, bo to jego pieniądze.

Asolt ma firmę i używa FM jako kanału marketingowego, z 2 strony reklamuje to na co ma popyt nie będzie zbawiał świata na siłę, tylko że do dyskusji konstruktywnej to sie nie za bardzo nadaje bo nie potrafi uzasadnić zasadności tego co montuje. Doświadczenia trudno mu odmówić ale musi iść z prądem lub zmienić profesję..

asolt
21-12-2018, 07:51
Ale takie są fakty. Po co mam robić wodną podłogówkę jak mam grzać z COP=1. Wiem, że liczy się tylko kasa dla instalatora, ale to inwestor ma myśleć, bo to jego pieniądze.

Ok. ale wielu inwestorów nie chce miec kabli w podłodze, nie chce i juz. Nie ma sposobu na ich przekonanie. Znasz takie sposoby, niejaki TB tez przekonuje ze w domu ty tylko instalacja HVAC, wszystkie inne rozwiazania to oszustwo i spisek ciepłowników. Nie zawsze wygrywa bezwzgledny rachunek ekonomiczny, to nie wczorajsze Chiny gdzie wszyscy mieli jednakowe mundurki i rowery.

asolt
21-12-2018, 07:55
Asolt ma firmę i używa FM jako kanału marketingowego, z 2 strony reklamuje to na co ma popyt nie będzie zbawiał świata na siłę, tylko że do dyskusji konstruktywnej to sie nie za bardzo nadaje bo nie potrafi uzasadnić zasadności tego co montuje. Doświadczenia trudno mu odmówić ale musi iść z prądem lub zmienić profesję..

Dzieki za troskę o moją zawodową przyszłosc, nawet jakbym nie montował zadnych buforów to i tak zdania nie zmienię, mam praktykę wiem jakie są zuzycia i awaryjnosc, wiem ze nie mam zadnych reklamacji i ciagle mam zapytania o bufory. Zreszta wystarczy poczytac forum ile jest tematów zwiazanych z buforem. Jest tym tematem sprore zainteresowanie. Dla mnie to temat jakby poboczny i okazyjny., na codzien zajmuje sie troche innymi tematami.

gawel
21-12-2018, 07:56
Nie są takie same, nie da sie sie przy tej samej małej histerezie grzac pradem kablami tylko w II taryfie.
Na ile wyliczasz cwu z cyrkulacja i automatyką jej zalączania? Oczywiscie porównujemy zasobnik cwu z nierdzewki z buforem chociaz nie do konca bo trwałosc grzalki w taki zasobniku i tak jest mniejsza niz grzałek w buforze. Pomijam fakt ze zasobnik cwu z nierdzewki musi miec odpowiednią pojemnosc aby cwu grzana była tylko w II taryfie

No masz i znowu założenie grzania tylko w 2 taryfie , ręce opadają . czy jeżeli do czasu 2 strefy dołożysz 20% zużycia w strefie 1 to różnica w cenie cię zabije?
W moim przypadku to jest 250-350 zł rocznie !!!! i nie przejmując się tym oszczędziłem sobie kłopotów i buforów czy innych udziwnień i komplikacji. Wiem wiem gdyby wszyscy mieli miec jak ja to być nie miał klientów i to rozumiem ale podaj jakis rozsądny argument i nie zaklinaj rzeczywistości. I daj spokój z histerezami bo używanie modnych słów nie pomaga i nic nie wnosi do dyskusji, zwłaszcza powtarzane w kółko

asolt
21-12-2018, 07:56
Zasobnik z "nierdzewki" 300L, bez wężownicy z dwoma grzałkami koszty ok 2,5 tys do tego kable i sterownie 7,5, tyś. Koszt inwestycji 10tyś kable. Bufor + wodna OP 25 tyś? Różnica 15tyś.

Jaka różnica w koszcie eksploatacji bufor vs kable i CWU?

Mozna link do takiego zasobnika?

gawel
21-12-2018, 07:57
Dzieki za troskę o moją zawodową przyszłosc, nawet jakbym nie montował zadnych buforów to i tak zdania nie zmienię, mam praktykę wiem jakie są zuzycia i awaryjnosc, wiem ze nie mam zadnych reklamacji i ciagle mam zapytania o bufory. Zreszta wystarczy poczytac forum ile jest tematów zwiazanych z buforem. Jest tym tematem sprore zainteresowanie. Dla mnie to temat jakby poboczny i okazyjny., na codzien zajmuje sie troche innymi tematami.

Zasugerowałem się stroną internetową. mam pytanie na marginesie ile mniej więcej kosztuje m2 podłogówki b rutto na gotowo

asolt
21-12-2018, 07:58
No masz i znowu założenie grzania tylko w 2 taryfie , ręce opadają . czy jeżeli do czasu 2 strefy dołożysz 20% zużycia w strefie 1 to różnica w cenie cię zabije?
W moim przypadku to jest 250-350 zł rocznie !!!! i nie przejmując się tym oszczędziłem sobie kłopotów i buforów czy innych udziwnień i komplikacji. Wiem wiem gdyby wszyscy mieli miec jak ja to być nie miał klientów i to rozumiem ale podaj jakis rozsądny argument i nie zaklinaj rzeczywistości. I daj spokój z histerezami bo używanie modnych słów nie pomaga i nic nie wnosi do dyskusji, zwłaszcza powtarzane w kółko

Przeciez ta dyskusja nie dotyczy, nie przy takim zuzyciu, dlaczego ciagle odnosisz to do siebie. Przypomnij gdzie napisałem ze w twoim przypadku taki bufor to racjonalne rozwiazanie. Jestes z terenu PGE, a tam nikomu nie polecałem tego rowiazania, pisałemjuz wczesniej o tym.

kulibob
21-12-2018, 07:59
Argument bez najmniejszego sensu.

Policz to rzetelnie.

Koszty
1. Bufor i wodna podłogówka -> 25tyś
2 Kable +CWU -> 10tys.

Rożnica 15 tyś.

Koszty eksportacji takie same . Grzejemy COP=1 . TAKIE SAME. Komfort taki sam.

Widzisz tutaj sens ekonomiczny instalacji bufora i wodnego OP, jeżeli ktoś chce grzać COP=1?

Jeśli chce sz porównywać kable OP to powinieneś to chyba robić bez bufora

asolt
21-12-2018, 08:03
Zasugerowałem się stroną internetową. mam pytanie na marginesie ile mniej więcej kosztuje m2 podłogówki b rutto na gotowo

Gdzie na stronie napisałem ze montaz buforów to wiodąca czesc mojej działalnosci? To tylko twoja nadinterpretacja, nie wiem z czego wynikajaca.
Koszt wykonania podłogówki to ok 95-100 zł brutto (8% VAT) z materiałem, ale bez kosztów styropianu bo to jest koszt izolacji termicznej, bez kosztów wylewki. Oczywiscie z ułozeniem tego styropianu .W cenie porojekt ogrzewania podłogowego wykonany na podstawie obliczen ozc.

gawel
21-12-2018, 08:03
Przeciez ta dyskusja nie dotyczy, nie przy takim zuzyciu, dlaczego ciagle odnosisz to do siebie. Przypomnij gdzie napisałem ze w twoim przypadku taki bufor to racjonalne rozwiazanie. Jestes z terenu PGE, a tam nikomu nie polecałem tego rowiazania, pisałemjuz wczesniej o tym.

Pamiętam co napisałeś. ale argument o wyborze wyposażenia domu w zależności od taryfy lokalnego dostawcy prądu to kompletna głupota.
Dostawcę można zmienić to po 1 i po 2 jeżeli mnie opłaca się grzać konwektorami przy mniej korzystnych warunkach niż ma Tauron to coś z buforami chyba nie tak . Logicznie rozumując grzanie w Tauronie konwektorami czy czymkolwiek byłoby zawsze najtańsze.

gawel
21-12-2018, 08:05
Gdzie na stronie napisałem ze montaz buforów to wiodąca czesc mojej działalnosci? To tylko twoja nadinterpretacja, nie wiem z czego wynikajaca.
Koszt wykonania podłogówki to ok 95-100 zł brutto (8% VAT) z materiałem, ale bez kosztów styropianu bo to jest koszt izolacji termicznej, bez kosztów wylewki. Oczywiscie z ułozeniem tego styropianu .W cenie porojekt ogrzewania podłogowego wykonany na podstawie obliczen ozc.

Kurde to sporo doliczyć trzeba pewno ze 20 złotych. Czy cena uwzględnia rozdzielacze ?

asolt
21-12-2018, 08:10
Zasobnik z "nierdzewki" 300L, bez wężownicy z dwoma grzałkami koszty ok 2,5 tys do tego kable i sterownie 7,5, tyś. Koszt inwestycji 10tyś kable. Bufor + wodna OP 25 tyś? Różnica 15tyś.

Jaka różnica w koszcie eksploatacji bufor vs kable i CWU?

Pogratulowac kreatywnego liczenia
Znaazłem bojler
https://www.alplus.pl/pl/p/Bojler-elektryczny-300L-JOULE-CYCLONE-DIRECT-nierdzewka-grzalka-2x3kW-podgrzewacz-CWU-bez-wezownicy-Wysylka-gratis-/94
szkoda tylko ze nie kosztuje on 2500 zł, a wiecej. Gdzie koszty montazu bojlera, koszty montazu cyrkulacji i automatyki sterujacej cyrkulacją. Porównuj to co sie powinno porównac a nie tylko wybiórczo w celu udowodnienia swoje tezy.

asolt
21-12-2018, 08:10
Ja liczyłe 80zł/m2. Widac ceny się zmieniają No to wyjdzie jeszcze więcej za bufor i OP wodne.

Co miałoby by byc w tej cenie?

gawel
21-12-2018, 08:13
Pogratulowac kreatywnego liczenia
Znaazłem bojler
https://www.alplus.pl/pl/p/Bojler-elektryczny-300L-JOULE-CYCLONE-DIRECT-nierdzewka-grzalka-2x3kW-podgrzewacz-CWU-bez-wezownicy-Wysylka-gratis-/94
szkoda tylko ze nie kosztuje on 2500 zł, a wiecej. Gdzie koszty montazu bojlera, koszty montazu cyrkulacji i automatyki sterujacej cyrkulacją. Porównuj to co sie powinno porównac a nie tylko wybiórczo w celu udowodnienia swoje tezy.

Załóżmy że bojler ma termostat w cenie i klient nie chce cyrkulacji i szeroko pojętej i nic nie znaczącej automatyki gdyż grzałka i termostat starczy w zupełności i jie wymaga dopłat.

asolt
21-12-2018, 08:33
Załóżmy że bojler ma termostat w cenie i klient nie chce cyrkulacji i szeroko pojętej i nic nie znaczącej automatyki gdyż grzałka i termostat starczy w zupełności i jie wymaga dopłat.

Bufory montuje w róznych konfirguracja bez cyrkulacji takze i wtedy cena inna, wy jednak uparliscie sie tylko na 15000. A tylko opcja z najwiekszym wyposazeniem.

asolt
21-12-2018, 08:35
Dobro robimy korektę. Porównuje tak jak to się powinno porównać. Jeżeli gdzieś się pomyliłem to proszę korektę z wyliczeniami.
Ceny sie widać zmieniaja.
Jeszcze raz Dom 120m2

Koszty:
1. OP wodne + Bufor -> podłogówka 12 tyś + bufor 15tyś = 27tyś
2. Kable + CWU -> CWU nierdzewka, automatyka, cyrkulacja (8% vat) 5tyś. do tego kable + sterownie nawet nich będzie 10 tyś. Masz 15 tyś.

Różnica 12 tyś na korzyść kabli.

Jakie różnice w kosztach ekstrapolacji?

Czekam na odpowiedź. Rzetelną.

Ok, tylko podaj jak liczyłes koszty cyrkulacji :
dwa niezalezne obiegi
3 czujki ruchu
2 pompy cwu duzej mocy (max 80 W)
układ sterwania tymi pompami (układy czasowe, przekazniki, regulacja i uruchomienie
zawór antyoparzeniowy ESBE

gawel
21-12-2018, 08:36
Bufory montuje w róznych konfirguracja bez cyrkulacji takze i wtedy cena inna, wy jednak uparliscie sie tylko na 15000. A tylko opcja z najwiekszym wyposazeniem.

Mnie "system grzewczy kosztował 2000+bojler500+rozbudowana tablica el 500=3000 do 15 000to jeszcze kosmos

asolt
21-12-2018, 08:41
Kurde to sporo doliczyć trzeba pewno ze 20 złotych. Czy cena uwzględnia rozdzielacze ?

A widziałes gdzies podłogówkę bez rozdzielaczy, zalaną woda lub z powietrzem (w zimie) i próbą cisnieniową. A prawda nie widziałaes bo jej nie masz.

asolt
21-12-2018, 08:44
Mnie "system grzewczy kosztował 2000+bojler500+rozbudowana tablica el 500=3000 do 15 000to jeszcze kosmos

Nie kazdy ma tak jak Ty, nie kazdy chce miec tak jak Ty, ogolnie mówiąc jest bardzo mało takich domów. Rozumiem ze wszystko porównujesz do siebie, ale rozejrzyj sie, cały swiat to nie tylko Ty i twoj dom

asolt
21-12-2018, 08:45
Dobrze korekta. Dodajemy 2 tyś do CWU. Koszty kabli tez są już zawyżone.

Jeszcze raz Dom 120m2

Koszty:
1. OP wodne + Bufor -> podłogówka 12 tyś + bufor 15tyś = 27tyś
2. Kable + CWU -> CWU nierdzewka, automatyka, cyrkulacja (8% vat) 7tyś. do tego kable + sterownie nawet nich będzie 10 tyś. Masz 17 tyś.

Różnica 10 tyś na korzyść kabli.

Jakie różnice w kosztach eksploatacji?

Czekam na odpowiedź. Rzetelną.

Do takiego domu daje bufor mniejszy bo 800l który jest tanszy o ok 1000 zł.

gawel
21-12-2018, 08:45
A widziałes gdzies podłogówkę bez rozdzielaczy, zalaną woda lub z powietrzem (w zimie) i próbą cisnieniową. A prawda nie widziałaes bo jej nie masz.

A widziałeś kiedyś Wieżę Eiffla? No jasne że nie bo jej nie masz.

asolt
21-12-2018, 08:50
Pamiętam co napisałeś. ale argument o wyborze wyposażenia domu w zależności od taryfy lokalnego dostawcy prądu to kompletna głupota.
Dostawcę można zmienić to po 1 i po 2 jeżeli mnie opłaca się grzać konwektorami przy mniej korzystnych warunkach niż ma Tauron to coś z buforami chyba nie tak . Logicznie rozumując grzanie w Tauronie konwektorami czy czymkolwiek byłoby zawsze najtańsze.

Dystrybutora nie mozesz zmienic jestes do niego przypisany na zawsze, chyba ze na swoim terenie masz kilku dystrybutorów ( nie znam takiego przypadku) To nic ze podpisujesz umowe kompleksową z innym podmiotem. Niestety PGE jest najdrozszy i Ty tego nie zmienisz.

gawel
21-12-2018, 08:52
Nie kazdy ma tak jak Ty, nie kazdy chce miec tak jak Ty, ogolnie mówiąc jest bardzo mało takich domów. Rozumiem ze wszystko porównujesz do siebie, ale rozejrzyj sie, cały swiat to nie tylko Ty i twoj dom

Ani również twoja firma i wciskane przez ciebie rozwiązania łatwiej skasować od klienta 20 tyś niż 3 tyś. Ja kubson, czy kazen nie jesteśmy twoimi klientami i argumentacja że kit sie sprzedaje nie jest wystarczająca do przyznania racji Tobie czy sprzedawanym rozwiązaniom. Ale jak napisałem wcześniej jestes przedsiębiorcą i reagujesz na rynek , Chce klient kit za 20 tyś ok jego wybór, nie pracujesz dla idei, Ale przekonywanie mnie możesz sobie darować podobnie jak używanie słowa histereza oraz cyrkulacja.

asolt
21-12-2018, 08:53
A widziałeś kiedyś Wieżę Eiffla? No jasne że nie bo jej nie masz.

Co to ma do rzeczy, skoro tak dobrze sie znasz na podłogówce wodnej to po co takie pytania? Pytanie o rozdzielacz w podłogówce mozna porównac powiedzmy do pytania czy w cenie samochodu sa ujete koła.

gawel
21-12-2018, 08:57
Dystrybutora nie mozesz zmienic jestes do niego przypisany na zawsze, chyba ze na swoim terenie masz kilku dystrybutorów ( nie znam takiego przypadku) To nic ze podpisujesz umowe kompleksową z innym podmiotem. Niestety PGE jest najdrozszy i Ty tego nie zmienisz.

I co z tego bo nie rozumiem? Napisałem że wybór rodzaju ogrzewania nie powinien być oparty na być może chwilowym najtańszym dostawcy prądu , a Ty napisałeś że proponujesz bufor tylko dla klientów Taurona. co oznacza że dal mnie by się potencjalnie nie opłacił.

Przy moich konwektorach i dogrzewaniu również w 1 strefie jest cenowo ok przy PGE, dlatego to rozwiązanie nawet biorąc pod uwagę wyższe ceny Pge jest po prostu lepsze niż bufory . A pozostaje jeszcze kwestia kosztów inwestycyjnych.

asolt
21-12-2018, 08:57
Ani również twoja firma i wciskane przez ciebie rozwiązania łatwiej skasować od klienta 20 tyś niż 3 tyś. Ja kubson, czy kazen nie jesteśmy twoimi klientami i argumentacja że kit sie sprzedaje nie jest wystarczająca do przyznania racji Tobie czy sprzedawanym rozwiązaniom. Ale jak napisałem wcześniej jestes przedsiębiorcą i reagujesz na rynek , Chce klient kit za 20 tyś ok jego wybór, nie pracujesz dla idei, Ale przekonywanie mnie możesz sobie darować podobnie jak używanie słowa histereza oraz cyrkulacja.

A czy ja Ciebie i Kubsona, Kaizena chce przekonac? pytacie to odpowiadam, po co miałbym was przekonywac?, a w szczegolnosci Kaizena który wie wszystko na kazdy temat.

gawel
21-12-2018, 08:58
Co to ma do rzeczy, skoro tak dobrze sie znasz na podłogówce wodnej to po co takie pytania? Pytanie o rozdzielacz w podłogówce mozna porównac powiedzmy do pytania czy w cenie samochodu sa ujete koła.

To Ty wciskasz kity i przypisujesz mi treści których nie napisałem . Sam mnie pytasz i odpowiadasz w moim imieniu pisząc kłamstwa. Gratuluję

asolt
21-12-2018, 09:00
I co z tego bo nie rozumiem? Napisałem że wybór rodzaju ogrzewania nie powinien być oparty na być może chwilowym najtańszym dostawcy prądu , a Ty napisałeś że proponujesz bufor tylko dla klientów Taurona. co oznacza że dal mnie by się potencjalnie nie opłacił.

Przy moich konwektorach i dogrzewaniu również w 1 strefie jest cenowo ok przy PGE, dlatego to rozwiązanie nawet biorąc pod uwagę wyższe ceny Pge jest po prostu lepsze niż bufory . A pozostaje jeszcze kwestia kosztów inwestycyjnych.

Dla Ciebie zadne inne rozwiazanie sie nie opłaca, bo konwektorów i ogrzewaczy przepływowych nic nie przebije. Dyskusja jest zbedna.

asolt
21-12-2018, 09:01
To Ty wciskasz kity i przypisujesz mi treści których nie napisałem . Sam mnie pytasz i odpowiadasz w moim imieniu pisząc kłamstwa. Gratuluję

Ja nie pytałem o rozdzielacze bo to jest oczywista oczywistosc w podłogówce, po co wiec pytac?

gawel
21-12-2018, 09:03
Dla Ciebie zadne inne rozwiazanie sie nie opłaca, bo konwektorów i ogrzewaczy przepływowych nic nie przebije. Dyskusja jest zbedna.

No to podaj mi konkretny , techniczny czy ekonomiczny argument że korzystniej jest zużyć np 1000 kwh do ogrzania domu według twojego systemu , zamiast np moimi konwektorami czy tez kablami.

Mamy powiedzmy 20 tyś, wybieramy system grzewczy czyli zarówno inwestycje i późniejszą eksploatację . Na ile lat starczy nam te 20 tyś ? W moim przypadku na kilka w Twoim na 0 lat bo koszty inwestycyjne zużyją całą kwotę na starcie.

gawel
21-12-2018, 09:04
Dla Ciebie zadne inne rozwiazanie sie nie opłaca, bo konwektorów i ogrzewaczy przepływowych nic nie przebije. Dyskusja jest zbedna.

Do ciepłej wody miałem bojler, ale teraz mam PC powietrzną

asolt
21-12-2018, 09:17
No to podaj mi konkretny , techniczny czy ekonomiczny argument że korzystniej jest zużyć np 1000 kwh do ogrzania domu według twojego systemu , zamiast np moimi konwektorami czy tez kablami.

Mamy powiedzmy 20 tyś, wybieramy system grzewczy czyli zarówno inwestycje i późniejszą eksploatację . Na ile lat starczy nam te 20 tyś ? W moim przypadku na kilka w Twoim na 0 lat bo koszty inwestycyjne zużyją całą kwotę na starcie.

Gdybym miał dom o zapotrzebowaniu 1000 kWh to byłby dom pasywny i wtedy kable niezbyt duzej mocy i do tego klimatyzacje

gawel
21-12-2018, 09:21
Gdybym miał dom o zapotrzebowaniu 1000 kWh to byłby dom pasywny i wtedy kable niezbyt duzej mocy i do tego klimatyzacje

A gdzie napisałem że to całkowite roczne zużycie???

To ponawiam pytanie No to podaj mi konkretny , techniczny czy ekonomiczny argument że korzystniej jest zużyć np 1 kwh do ogrzania domu według twojego systemu , zamiast np moimi konwektorami czy tez kablami.

asolt
21-12-2018, 09:25
A gdzie napisałem że to całkowite roczne zużycie???

To ponawiam pytanie No to podaj mi konkretny , techniczny czy ekonomiczny argument że korzystniej jest zużyć np 1 kwh do ogrzania domu według twojego systemu , zamiast np moimi konwektorami czy tez kablami.

Dlaczego tylko ekonomiczny czy techniczny argument, jak widac waga tych argumentów nie jest tak duza jak sie Tobie wydaje, skoro tego typu ogrzewan są sladowe ilosci. Nie wszyscy chcą i nie wszyscy uczestniczą w nieustajacym konkursie kto zrobi taniej.

gawel
21-12-2018, 09:33
Dlaczego tylko ekonomiczny czy techniczny argument, jak widac waga tych argumentów nie jest tak duza jak sie Tobie wydaje, skoro tego typu ogrzewan są sladowe ilosci. Nie wszyscy chcą i nie wszyscy uczestniczą w nieustajacym konkursie kto zrobi taniej.

No nareszcie! Odpowiedź jest bardzo prosta według mnie przynajmniej. Stosujesz takie rozwiązanie na jakie jest zapotrzebowanie:: ze strony klientów bez jakiegokolwiek ekonomicznego uzasadnienia i bardzo dobrze.:yes:

Nie ma co kogokolwiek uszczęśliwiać na siłę, nie wyobrażam sobie jak byś nawet miał przekonywać potencjalnych klientów do konwektorów to jest strach wynikający z niewiedzy i tyle. Mnie nikt nie wierzy że mało płacę za prąd więc robię tragiczna minę i odpowiadam że muszę trudno jakość znieść te wysokie koszty, natomiast w duchu sobie myśle płać lemingu za gaz czy węgiel i wyrzucaj pieniądze za okno ja pojadę sobie za oszczędności na wczasy a Ty zapier do zdechu. I w ten sposób wszyscy maja racje i wszyscy sa szczęśliwi i jest OK :D

asolt
21-12-2018, 09:46
Nie ma co kogokolwiek uszczęśliwiać na siłę, nie wyobrażam sobie jak byś nawet miał przekonywać potencjalnych klientów do konwektorów to jest strach wynikający z niewiedzy i tyle. Mnie nikt nie wierzy że mało płacę za prąd więc robię tragiczna minę i odpowiadam że muszę trudno jakość znieść te wysokie koszty, natomiast w duchu sobie myśle płać lemingu za gaz czy węgiel i wyrzucaj pieniądze za okno ja pojadę sobie za oszczędności na wczasy a Ty zapier do zdechu. I w ten sposób wszyscy maja racje i wszyscy sa szczęśliwi i jest OK :D

Dlaczego tak piszesz, ja wierzę, moze nawet nie tyle wierzę bo to nie kwestia wiary, ja wiem ze piszesz prawdę odnosnie zuzycia, Wiem bo sie tym zajmuje i nie ty jedem ma niskie zuzycie. Problem jest inny, nie kazdy chce miec grzejniki, niezaleznie czym zasilane. Nie mozesz negowac indywidualnego wyboru kazdego inwestora, jezeli ktos nie chce ich miec to nie bedzie miał nawet kosztem (na ogół niewielkim) zwięikszenia kosztów grzania

asolt
21-12-2018, 09:48
Oprócz możliwości podłączenia rożnych źródeł enrgii przy OP wodnym, jest jeszcze jeden powód aby nie stosować kabli w podłodze.
Chodzenie po polu elektromagnetycznym emitowanym przez kable może być niezdrowe. Zaznaczam że nie wszyscy w ten wpływ na zdrowie wierzą.

I to jest powód aby nie brac tylko pod uwagę wzgledów ekonomicznych, niezalezniej od tego czy taki wpływ jest czy go nie ma lub jest zawyzony.

asolt
21-12-2018, 09:59
Jeżeli OP wodne to tylko PC/PW do tego. .

Powiedz to tym którzy mają kocioł gazowy, a takich jest stosunkowo duzo, w szczgolnosci w domach modernizowanych gdzie praktycznie koszt to sama instalacja kotła bo wszystko inne juz jest.

asolt
21-12-2018, 10:08
J
Aha mam jeszcze pytanie. Bufor 800L to jest z nierdzewki, czy tylko wężownica CWU?

Nie bufor jest z blachy stalowej czarnej, wezownica 8 m2 z nierdzewki karbowana.

JTKirk
21-12-2018, 11:09
Oprócz możliwości podłączenia rożnych źródeł enrgii przy OP wodnym, jest jeszcze jeden powód aby nie stosować kabli w podłodze.
Chodzenie po polu elektromagnetycznym emitowanym przez kable może być niezdrowe. Zaznaczam że nie wszyscy w ten wpływ na zdrowie wierzą.

to samo dotyczy negatywnego wpływu żył wodnych...Zaznaczam że nie wszyscy w ten wpływ na zdrowie wierzą:D

asolt
21-12-2018, 11:17
to samo dotyczy negatywnego wpływu żył wodnych...Zaznaczam że nie wszyscy w ten wpływ na zdrowie wierzą:D

Równie dobrze mozna by to samo powiedziec o grzejnikach elektrycznych konwektorowych i wpływie pola elektromagnetycznego emitowanego przez te grzejniki, i tak jak zaznaczyles nie wszyscy w ten wpływ na zdrowie wierzą

marcin_5
21-12-2018, 11:49
Dobrym argumentem przeciwko kablom jest to, że jesteś skazany na łaskę i niełaskę dziadów rządzących Polską i euro sojuzem. Od nowego roku ceny prądu idą gwałtownie do góry nawet o 70%. Mając kable możesz jedynie klnąć lub stawiać farmę ogniw fotowoltaicznych.
Do ogrzewania wodnego podłączysz wszystko. Od kozy z płaszczem wodnym przez grzałkę do pompy ciepła.
Podłogówkę polecam wykonać samemu. Robota czysta i przyjemna. Koszt na dobrych materiałach około 35z\m2

gawel
21-12-2018, 13:04
Dobrym argumentem przeciwko kablom jest to, że jesteś skazany na łaskę i niełaskę dziadów rządzących Polską i euro sojuzem. Od nowego roku ceny prądu idą gwałtownie do góry nawet o 70%. Mając kable możesz jedynie klnąć lub stawiać farmę ogniw fotowoltaicznych.
Do ogrzewania wodnego podłączysz wszystko. Od kozy z płaszczem wodnym przez grzałkę do pompy ciepła.
Podłogówkę polecam wykonać samemu. Robota czysta i przyjemna. Koszt na dobrych materiałach około 35z\m2

Wszystko drożeje podwyżka gazu była od sierpnia ponad 8%, natomiast węgiel drożeje na bieżąco u mnie panad 1000 zł/t + transport

gawel
21-12-2018, 13:09
Dlaczego tak piszesz, ja wierzę, moze nawet nie tyle wierzę bo to nie kwestia wiary, ja wiem ze piszesz prawdę odnosnie zuzycia, Wiem bo sie tym zajmuje i nie ty jedem ma niskie zuzycie. Problem jest inny, nie kazdy chce miec grzejniki, niezaleznie czym zasilane. Nie mozesz negowac indywidualnego wyboru kazdego inwestora, jezeli ktos nie chce ich miec to nie bedzie miał nawet kosztem (na ogół niewielkim) zwięikszenia kosztów grzania

No na pewno masz bezapelacyjnie większe doświadczenie zarówno w zakresie systemów jak i preferencji klientów, ale ja słyszę zawsze jeden durny argument odnośnie podłogówki który świadczy o nie posiadaniu bladego pojęcia z tego rodzaju systemem grzewczym mianowicie bo chcemy mieć ciepłą podłogę :bash:

Sam powiedz czy zakładając obecne temperatury i dobrze ocieplony dom temperatura podłogi to średnio nie przekracza około 25 st C ? przy 35 pewno nikt by w domu nie wytrzymał

kulibob
21-12-2018, 13:41
Wszystko drożeje podwyżka gazu była od sierpnia ponad 8%, natomiast węgiel drożeje na bieżąco u mnie panad 1000 zł/t + transport

Dupa jakoś od 3 lat kupuję w przedziale 695-739 i juz na przyszła zimę mam kupiony

gawel
21-12-2018, 14:41
Dupa jakoś od 3 lat kupuję w przedziale 695-739 i juz na przyszła zimę mam kupiony

To zależy jaki gatunek i czy suchy i w jakim regionie w okolicach warszawy tanio nie jest i nigdy nie było.

marcin_5
21-12-2018, 14:58
Jasne tylko my tu o kosztach kompleksowych. Sa i tacy za 5tyś robili bufor, tylko nie dla wszystkich. Bufor tez przed tym nie chroni. Mam teraz wydać 15 tyś, a potem jeszcze raz na PC. To juz lepiej od razu PC. Szczególnie, że schodzimy od razu z kosztów ogrzewania. No ale kto bogatemu zabroni i do tego jak ma kaprysy.

Polecam czytać ze zrozumieniem. Pisałem o wyższości wodnej podłogówki nad kablami w kontekście galopujących cen energii elektrycznej a nie o buforze. Bufor do ogrzewania podłogówki nie jest konieczny, ale według mnie w połączeniu z wężownicą CWU jest to lepsze rozwiązanie niż piecyk elektryczny + osobny bojler do CWU.

gawel
21-12-2018, 15:01
Polecam czytać ze zrozumieniem. Pisałem o wyższości wodnej podłogówki nad kablami w kontekście galopujących cen energii elektrycznej a nie o buforze. Bufor do ogrzewania podłogówki nie jest konieczny, ale według mnie w połączeniu z wężownicą CWU jest to lepsze rozwiązanie niż piecyk elektryczny + osobny bojler do CWU.

A dlaczego?

O ile u Ciebie zdrożał prad bo u mnie na razie wcale

asolt
21-12-2018, 15:07
No na pewno masz bezapelacyjnie większe doświadczenie zarówno w zakresie systemów jak i preferencji klientów, ale ja słyszę zawsze jeden durny argument odnośnie podłogówki który świadczy o nie posiadaniu bladego pojęcia z tego rodzaju systemem grzewczym mianowicie bo chcemy mieć ciepłą podłogę :bash:

Sam powiedz czy zakładając obecne temperatury i dobrze ocieplony dom temperatura podłogi to średnio nie przekracza około 25 st C ? przy 35 pewno nikt by w domu nie wytrzymał

Zalezy co kto rozumie przez pojecie ciepłej podłogi. Dla temperatur zewnętrznych około zera temperatura podłogi jest ok 2-2,5 oC wyzsza niz powietrza, a ok 5-5.5 oC dla -20 oC (srednio)
Wbrew pozorom łatwo wyczuc czy podłoga ma 18 czy 23 oC, chodzi mi o róznice temperatur a nie o wartosci bezwzgledne bo nikt nie termometru w stopach. I Własnie te 22-25 oC jest przyjemnym odczuciem i nic dziwnego ze kazdy tak chce miec. Oczywiscie ze ci którzy nigdy nie mieli podłogówki a jest zdecydowana wiekszosc sa nieco zawiedzeni ze podłoga nie jest az tak ciepła ale po pewnym czasie sie przyzwyczajają. Te 35 oC to troche pojechałes po bandzie, oczywiscie ze nikt by nie wytrzymał. Trzeba Ta róznica jest uzalezniona od strat ciepła w danym budynku, im wieksze tym wyzsza temperatura posadzki.

kulibob
21-12-2018, 15:08
To zależy jaki gatunek i czy suchy i w jakim regionie w okolicach warszawy tanio nie jest i nigdy nie było.

Z interneta więc region niema znaczenia tylko czekam na promocje

gawel
21-12-2018, 15:23
Z interneta więc region niema znaczenia tylko czekam na promocje

Promocje nie trwają wiecznie i czasem nie zrobisz przestoju w paleniu bo nie ma promocji, podobnie z prądem. Miałem fortum przez 3,5 roku i warunki były bardzo dobre, ale promocja sie skonczyła i obecne oferty dyskwalifikują ogrzewających prądem bo sa limitowane do 2500 kwh/rok.

Kaizen
21-12-2018, 15:54
Bufor to droższe ogrzewanie. Bo ma straty. Ile? 200W? 250? Tylko po co tam 24 czy więcej stopni, z czego wynikają większe straty na zewnątrz? Pompy obiegowe też nie grzeją sypialni czy salonu. Można powiedzieć, że to nie straty, tylko ogrzewanie pomieszczenia technicznego czy skrzynek z rozdzielaczami.
Kable produkują ciepło tam, gdzie chcemy. I czemu niby nie wystarczy grzać w taniej strefie? Za to pompy przy buforze ciągną prąd w drogiej strefie.
Bufor ma sens przy grzejnikach wodnych. Przy podłogówce wodnej bez sensu. Co znaczy te 500 czy 800kg, przy 30 czy 40t wylewek? Do tego grzejąc przepływowo CWU trzeba utrzymywać taką temperaturę, że by pod koniec drogiej strefy ogrzać wodę do 42-45*. Czyli bufor grzejący podłogówkę w tym czasie pracuje na maksymalnych temperaturach=duże straty.

gawel
21-12-2018, 16:41
Masz rację ale mało kto zwraca na to uwagę i zamiast dogrzać w droższej strefie zaczyna się kombinowanie i wyrzucanie pieniędzy w błoto żeby niby oszczędzić cokolwiek.

Atlantic robi takie grzejniki które reagują na ruch i załączają dodatkowy promiennik kiedy ktoś przebywa w pomieszczeniu aby zwiększyć komfort, Ciekaw jestem jak to działa w praktyce

https://www.atlantic-polska.pl/grzejnik-elektryczny/tatou/

asolt
21-12-2018, 17:04
Bufor to droższe ogrzewanie. Bo ma straty. Ile? 200W? 250? Tylko po co tam 24 czy więcej stopni, z czego wynikają większe straty na zewnątrz? Pompy obiegowe też nie grzeją sypialni czy salonu. Można powiedzieć, że to nie straty, tylko ogrzewanie pomieszczenia technicznego czy skrzynek z rozdzielaczami.
Kable produkują ciepło tam, gdzie chcemy. I czemu niby nie wystarczy grzać w taniej strefie? Za to pompy przy buforze ciągną prąd w drogiej strefie.
Bufor ma sens przy grzejnikach wodnych. Przy podłogówce wodnej bez sensu. Co znaczy te 500 czy 800kg, przy 30 czy 40t wylewek? Do tego grzejąc przepływowo CWU trzeba utrzymywać taką temperaturę, że by pod koniec drogiej strefy ogrzać wodę do 42-45*. Czyli bufor grzejący podłogówkę w tym czasie pracuje na maksymalnych temperaturach=duże straty.

I znowu przypuszczenia i domysły, twoja teoria nie pokrywa sie z praktyką. Owszem dla -20 oC te temperatury będą wysokie ale ile mamy godzin/dni z taką temperaturą?
Skad wiesz jak jest temperatura w pomieszczeniu technicznym gdzie jest bufor? Masz takie pomiary, podziel sie z nimi, zawsze to lepiej miec rzeczywiste dane niz wydumane teorie. Dlaczego ma nie wystarczyc w II taryfie? i znowu teoretyzowanie. Zapytaj R&K dlaczego nie grzeje w 100% kablami w II taryfie, zapytaj Kaszpira dlaczego nie grzeje pompą tylko w II taryfie. Moze zamiast wymyslania nowych teorii poczytaj jakie mają doswiadczenia ci którzy grzali tylko w II taryfie i z tego zrezygnowali. Wniosek z ich wypowiedzi jest jeden. Koszty wzrosły ale poprawił sie komfort.
Bufor nie ma sensu przy grzejnikach wodnych poniewaz te grzejniki pracuje na wyzszych temperaturach i niestety bufor musiałby byc grzany do wysokich temperatur, co innego podłogówka jako grzejnik niskotemperaturowy. Tak to jest jak sie bufor widziało tylko na zdjeciu a praktyka jest zadna.

kaszpir007
21-12-2018, 17:13
Bufor to droższe ogrzewanie. Bo ma straty. Ile? 200W? 250? Tylko po co tam 24 czy więcej stopni, z czego wynikają większe straty na zewnątrz? Pompy obiegowe też nie grzeją sypialni czy salonu. Można powiedzieć, że to nie straty, tylko ogrzewanie pomieszczenia technicznego czy skrzynek z rozdzielaczami.
Kable produkują ciepło tam, gdzie chcemy. I czemu niby nie wystarczy grzać w taniej strefie? Za to pompy przy buforze ciągną prąd w drogiej strefie.
Bufor ma sens przy grzejnikach wodnych. Przy podłogówce wodnej bez sensu. Co znaczy te 500 czy 800kg, przy 30 czy 40t wylewek? Do tego grzejąc przepływowo CWU trzeba utrzymywać taką temperaturę, że by pod koniec drogiej strefy ogrzać wodę do 42-45*. Czyli bufor grzejący podłogówkę w tym czasie pracuje na maksymalnych temperaturach=duże straty.

Grzałem pompą dom tylko w II taryfie. Dom raczej ciepły i ze sporą akumulacją ciepła, jest płyta , jest silikat , jest WM.
Obecnie grzeję cały czas i jak dla mnie nie ma porównania. Cały dzień stabilna temperatura , podłoga cały czas ciepła ...
Komfort nieporównywalny ...

Jak dla mnie grzanie tylko w II taryfie jest niekomfortowe ...

Tyle że u mnie przy pompie grzanie nonstop zbytnio nie nadszarpnie mojego budżetu , ale grzejąc czystym prądem już tak różowo by nie było ...

asolt
21-12-2018, 17:22
Grzałem pompą dom tylko w II taryfie. Dom raczej ciepły i ze sporą akumulacją ciepła, jest płyta , jest silikat , jest WM.
Obecnie grzeję cały czas i jak dla mnie nie ma porównania. Cały dzień stabilna temperatura , podłoga cały czas ciepła ...
Komfort nieporównywalny ...

Jak dla mnie grzanie tylko w II taryfie jest niekomfortowe ...

Tyle że u mnie przy pompie grzanie nonstop zbytnio nie nadszarpnie mojego budżetu , ale grzejąc czystym prądem już tak różowo by nie było ...

To jest własnie odpowiedz dla tych którzy chcą grzac wyłacznie w II taryfie. Oszczednosc ponad wszystko i dlatego negacja tego co zapewnia stała temperaturę.

tomno
21-12-2018, 17:32
Mam do ogrzania domek o pow. 35m2.
Nie chcę kabli w podłodze bo uważam że są niezdrowe. :)
Co zaproponujesz na system grzewczy.
Domek raczej średnio ocieplony. Konstrukcja szkieletowa. 20cm styro w podlodze i 15cm wełny w ścianach i skosach na poddaszu.
Pompa ciepła powietrze - powietrze. W zimie grzeje w lecie chłodzi.

Kaizen
21-12-2018, 17:49
Od nowego roku ceny prądu idą gwałtownie do góry nawet o 70%.

Nie ma takiej opcji, bo nie zostały jeszcze ogłoszone nowe taryfy, a wchodzą w życie 14 dni od ogłoszenia. Żaden rząd na to nie pójdzie przed wyborami. W przyszłym i w kolejnym roku mamy wybory. Zresztą po doświadczeniach z żółtymi kamizelkami nie sądzę, że kiedykolwiek zechcą przegiąć tak bardzo. Szybciej podrożeje gaz, węgiel, drewno czy opodatkują wiatr i PV.



Skad wiesz jak jest temperatura w pomieszczeniu technicznym gdzie jest bufor? Masz takie pomiary, podziel sie z nimi, zawsze to lepiej miec rzeczywiste dane niz wydumane teorie.

Praw fizyki nie oszukasz. I po co grzać pomieszczenie techniczne? Parametry techniczne buforów każdy może sobie sprawdzić i znajdzie tam straty postojowe. Przy wodnej podłogówce grzeją też pompy, zawory i inne grzejące się od wody rzeczy (chyba ich nie izolujesz - a zimne nie są). A i otulina jest śmieszna i mało daje (jakby była skuteczna, to nikt nie kombinował ze sterownikami do cyrkulacji, tylko chodziłaby cały czas).


Dlaczego ma nie wystarczyc w II taryfie? i znowu teoretyzowanie. Zapytaj R&K dlaczego nie grzeje w 100% kablami w II taryfie, zapytaj Kaszpira dlaczego nie grzeje pompą tylko w II taryfie.

Zajrzyj do wątku, gdzie użytkownicy PC chwalą się zużyciem prądu. Liczne informacje o zużyciu niewiele poniżej 100% w taniej strefie również ci bez buforów.

Z resztą i w wątku, w którym dyskutujemy masz informacje o grzaniu w taniej strefie


Mieszkam na podkarpaciu, mam taryfę G12W Taurona (taryfa sprzedawcy, bez gwarancji ceny), roczne zużycie na wszystkie cele to max. 5500kWh, średnie zużycie w taniej strefie to 75%.



Bufor nie ma sensu przy grzejnikach wodnych poniewaz te grzejniki pracuje na wyzszych temperaturach

Na wyższych niż CWU? Dla CWU bufor ma sens, a dla grzejników nie?

marcin_5
21-12-2018, 18:09
A dlaczego?

O ile u Ciebie zdrożał prad bo u mnie na razie wcale


Żartujesz sobie? Podwyżka cen energii elektrycznej na giełdzie jest już faktem. Jeżeli na razie tego nie odczuwasz, to gratuluję dobrego samopoczucia. Ta bomba prędzej czy później wybuchnie nam w twarz.

https://serwisy.gazetaprawna.pl/energetyka/artykuly/1304377,podwyzki-cen-pradu-2019-ile-zaplacimy-za-energie.html
https://wysokienapiecie.pl/13041-ceny-energii-rosna-jakie-beda-konsekwencje/

gawel
21-12-2018, 18:22
Żartujesz sobie? Podwyżka cen energii elektrycznej na giełdzie jest już faktem. Jeżeli na razie tego nie odczuwasz, to gratuluję dobrego samopoczucia. Ta bomba prędzej czy później wybuchnie nam w twarz.

https://serwisy.gazetaprawna.pl/energetyka/artykuly/1304377,podwyzki-cen-pradu-2019-ile-zaplacimy-za-energie.html
https://wysokienapiecie.pl/13041-ceny-energii-rosna-jakie-beda-konsekwencje/

Pożyjemy zobaczymy, powstrzymaj swoją sraczkę na razie żadnych podwyżek nie ma . Ja nie kupuje prądu na giełdzie tylko w PGE i na razie problem mnie nie dotyczy,

tomno
21-12-2018, 18:34
Widzę, że spora dyskusja na temat bufora, to może jako użytkownik takowego dorzucę kilka zdań ;)
Bufor mam niestety pewnie o 50% za duży. Był zrobiony do kotła węglowego i było OK, jednak gdy podłączyłem grzałki taki duży jest kompletnie bez sensu u mnie (1350l., mieszkanie 80m2, zeszłej zimy poszło około 4000 kWh). Stoi w nieogrzewanej piwnicy 4 pietra poniżej mieszkania, więc każdy ubytek ciepła jest dla mnie stratą, a było to około 100 kWh/mies. Gdybym robił go ponownie, to zrobiłbym mniejszy, a dał więcej ocieplenia. Gdyby stał w piwnicy w bryle domu, to byłby zamiast grzejnika ;) W domu grzejniki, bufor grzany do 65*C na górze. Działało dobrze. W każdym pokoju na grzejniku zawór termostatyczny elektroniczny, więc można było sterować temperatura dl każdego pomieszczenia osobno. Jednak ze względu na straty w przesyle ciepła z piwnicy do mieszkania, poma obiegowa nie działała ciągle tylko wyłączał ją sterownik pokojowy.

asolt
21-12-2018, 18:42
Widzę, że spora dyskusja na temat bufora, to może jako użytkownik takowego dorzucę kilka zdań ;)
Bufor mam niestety pewnie o 50% za duży. Był zrobiony do kotła węglowego i było OK, jednak gdy podłączyłem grzałki taki duży jest kompletnie bez sensu u mnie (1350l., mieszkanie 80m2, zeszłej zimy poszło około 4000 kWh). Stoi w nieogrzewanej piwnicy 4 pietra poniżej mieszkania, więc każdy ubytek ciepła jest dla mnie stratą, a było to około 100 kWh/mies. Gdybym robił go ponownie, to zrobiłbym mniejszy, a dał więcej ocieplenia. Gdyby stał w piwnicy w bryle domu, to byłby zamiast grzejnika ;) W domu grzejniki, bufor grzany do 65*C na górze. Działało dobrze. W każdym pokoju na grzejniku zawór termostatyczny elektroniczny, więc można było sterować temperatura dl każdego pomieszczenia osobno. Jednak ze względu na straty w przesyle ciepła z piwnicy do mieszkania, poma obiegowa nie działała ciągle tylko wyłączał ją sterownik pokojowy.

Kazde doswiadczenie jest warte opisu, ale twoj przypadek jest mocno nietypowy, tak w zasadzie jednostkowy. Tu jest mowa o samodzelnych domach gdzie bufor jest w pomieszczeniu technicznym, w ktorym są tez inne sprzety i ktore jest ogrzewane, strat postojowe w okresie grzewczym to nie są straty bo grzeją te pomieszczenie.
Kaizen zdeje sie pytał o ich wilekosc, kazde przewyzszenie o 1 oC ponad temp. zadaną w calym okresie grzewczym to zwiekszenie kosztu ogrzewania o ok 6-7%, jezeli to przewyzszenie jest tylko w pomieszczeniu techn. to straty moga byc rzedu 1% 1,5 %. U Ciebie jest niestety inaczej

tomno
21-12-2018, 18:55
Kazde doswiadczenie jest warte opisu, ale twoj przypadek jest mocno nietypowy, tak w zasadzie jednostkowy. Tu jest mowa o samodzelnych domach gdzie bufor jest w pomieszczeniu technicznym, w ktorym są tez inne sprzety i ktore jest ogrzewane, strat postojowe w okresie grzewczym to nie są straty bo grzeją te pomieszczenie.

Dlatego też napisałem, że gdyby stał w piwnicy w bryle domu, byłby zamiast grzejnika i wtedy nie byłoby żadnej straty.

J&D
22-12-2018, 09:01
Powiem dokładnie w lutym po zmianie umowy, nawet gdyby ta różnica wyniosła 35 groszy w moim przypadku dla 350 zł rocznie nie opłacało się inwestować w nic droższego niż konwektory. Nawet teraz ciężko coś jeszcze zracjonalizować i żeby to było ekonomicznie uzasadnione. Ostatnio korzystając z dopłaty unijnej OZE zamontowałem Pompę ciepła do cuw i lekko licząc zużycie prądu spadnie mi o 2000 kwh rocznie a to już coś pomiająjc że woda ciepła nigdy sie kończy zasobnik 300 l

Nie liczył bym na takie oszczędności.
U mnie przy 5 osobach i prysznicu miesięcznie cwu (podlicznik) wychodzi od 200 kWh do 220 kWh. Zasobnik 300 litrów z grzałką w II taryfie, wychodzi to śr. 2520 kWh/r czyli 630 zł/rok lub 52,5 zł miesięcznie.
Więc pc cwu wydaje mi się zbędnym wydatkiem, chyba że familia wielopokoleniowa lub liczna to bym się zastanowił.

gawel
22-12-2018, 09:14
Nie liczył bym na takie oszczędności.
U mnie przy 5 osobach i prysznicu miesięcznie cwu (podlicznik) wychodzi od 200 kWh do 220 kWh. Zasobnik 300 litrów z grzałką w II taryfie, wychodzi to śr. 2520 kWh/r czyli 630 zł/rok lub 52,5 zł miesięcznie.
Więc pc cwu wydaje mi się zbędnym wydatkiem, chyba że familia wielopokoleniowa lub liczna to bym się zastanowił.

Od czerwca do listopada br oszczędność wyniosła 1300kwh zakładając ze jest teraz zimniej spokojnie dobiję do 2000 kwh na rok.

Zeby Pc zużyła 250 kwh na miesiąc musiałaby pracować po 20h/dobę , u mnie pracuje około 5-6 w tej chwili jak trochę przymrozi, natomiast w lecie pracowała 2h

J&D
22-12-2018, 09:33
Tylko, że jak chce wodną OP to tylko PC/PW. Mamy tutaj oszczędności, bo np. COP=3. No, ale widać co i jak. Dokładam 5tyś i mam dużo mniejszy koszt eksploatacji niż przy buforze.

Jasne jak ktoś ma takie kaprysy to pewnie. Bufor i OP wodne też może być. No ale kto bogatemu zabroni.

Trochę nie tak liczysz.
Przy PC i buforze różnice robi tylko źródło ciepła ponieważ system op jest taki sam.
Źródło ciepła kompletne z pompą to ok. 20 tyś, a bufor z grzałką to ok. 4 tyś. I tu nie trzeba jakiegoś ekstra baniaka tylko taki który zgodnie z ozc pozwoli ci przeskoczyć mię okienkami z I taryfą i tylko tyle. U mnie to zwykła 500 l wygrzewana do 60*C.
Nie patrz na dział o buforach, bo tam jest przerost treści nad formą nie mający nic wspólnego z cop-1.

gawel
22-12-2018, 09:44
Nie mam żadnego centralnego wodnego ani bufora ani również podłogówki, tak że pojęcia nie mam o co ci chodzi :o.trzna
Mnie powietrzna pompa ciepła z zasobnikiem 300l do podgrzewania wody kosztowała dokładnie 2400 zł wraz z podłączeniem 3000 zł , pojęcia nie mam skąd masz takie ceny?

agb
22-12-2018, 10:21
I znowu przypuszczenia i domysły, twoja teoria nie pokrywa sie z praktyką. Owszem dla -20 oC te temperatury będą wysokie ale ile mamy godzin/dni z taką temperaturą?
Skad wiesz jak jest temperatura w pomieszczeniu technicznym gdzie jest bufor? Masz takie pomiary, podziel sie z nimi, zawsze to lepiej miec rzeczywiste dane niz wydumane teorie. Dlaczego ma nie wystarczyc w II taryfie? i znowu teoretyzowanie. Zapytaj R&K dlaczego nie grzeje w 100% kablami w II taryfie, zapytaj Kaszpira dlaczego nie grzeje pompą tylko w II taryfie. Moze zamiast wymyslania nowych teorii poczytaj jakie mają doswiadczenia ci którzy grzali tylko w II taryfie i z tego zrezygnowali. Wniosek z ich wypowiedzi jest jeden. Koszty wzrosły ale poprawił sie komfort.
Bufor nie ma sensu przy grzejnikach wodnych poniewaz te grzejniki pracuje na wyzszych temperaturach i niestety bufor musiałby byc grzany do wysokich temperatur, co innego podłogówka jako grzejnik niskotemperaturowy. Tak to jest jak sie bufor widziało tylko na zdjeciu a praktyka jest zadna.

Bo to jest kolejny teoretyk, który jeszcze nie mieszka, a już wie, że w swoich 30-40t wylewek i ścianach z BK zakumuluje energię na tydzień.

Dobrze, że przypomniałeś o R&K, bo wielu chyba zapomniało. Czy u M.A.G-a nie było podobnie?

tomno
22-12-2018, 10:29
Nie mam żadnego centralnego wodnego ani bufora ani również podłogówki, tak że pojęcia nie mam o co ci chodzi :o.trzna
Mnie powietrzna pompa ciepła z zasobnikiem 300l do podgrzewania wody kosztowała dokładnie 2400 zł wraz z podłączeniem 3000 zł , pojęcia nie mam skąd masz takie ceny?

Jaki to zasobnik i pompa, że taka tania?

asolt
22-12-2018, 11:39
Jaki to zasobnik i pompa, że taka tania?

To nie pompa jest tania, a była dotacja do pompy.

J&D
22-12-2018, 13:58
Jak przymierzałem się do budowy domu to zacząłem liczyć co i jak z przyłożeniem na oś czasu.
I wyszło, że przy prądzie w domach do pow. do 110 m2 to opłacalnym jest iść w kable, przy 110-160 m2 to buforek z grzałką a powyżej 160 m2 to PC.
Wynika to z nakładu finansowego na instalację i kosztów jej użytkowania które przyrównywałem do jednostki czasu 15 i 20 lat.
Dlatego ja poszedłem w bufor z grzałką, siostra idzie w kable (83m3) a zięć jeszcze się waha pomiędzy kablami a buforem z grzałką (112m2) ze względu na idealną południową ekspozycje dachu (pod PV).
Obydwoje planują cwu mieć w osobnym baniaku podobnie jak ja mam. Tak wychodzi ekonomiczniej niż jeden duży baniak z wężownicą wewnątrz oraz łatwiej wysterować dwa niezależne układy.

asolt
22-12-2018, 14:11
J...
Obydwoje planują cwu mieć w osobnym baniaku podobnie jak ja mam. Tak wychodzi ekonomiczniej niż jeden duży baniak z wężownicą wewnątrz oraz łatwiej wysterować dwa niezależne układy.

Zaden problem wysterowac grzanie bufora i cwu. To robi jedna automatyka, dla mnie łatwiej wysterowac to i to razem. Po co dwa baniaki jak mozna jeden, szczegolnie ze niektórym szkoda nawet 0,5 m2. To czy ekonomiczniej to kwestia dyskusyjna, dobry zasobnik cwu z nierdzewki to ponad 3500 zł z praktycznie zadnym sterowaniem. Bufor bez wezownicy tez kosztuje chyba ze wykonany samodzielnie, ale nie takim tu mowa.

marcin_5
22-12-2018, 15:01
Ja nie kupuje prądu na giełdzie tylko w PGE i na razie problem mnie nie dotyczy,

Hahaha, tak i PGE specialnie dla ciebie będzie tę energię wyciągał spod stołu i sprzedawał poniżej ceny rynkowej, żeby nie niszczyć twojego dobrego samopoczucia.
Moderowano
Z takimi cenami energii jak teraz grzanie z COP = 1 stanie się nie opłacalne.

J&D
22-12-2018, 15:06
Jak jedziesz na II taryfie i o 21 potrzeba kąpiel brać a tu grzanie w podłogę idzie a woda w baniaku ma 36*C, to trochę kicha.
Bywam w takim domu co ma baniak (800) z wężownicą i właściciel bardzo narzeka na taki układ.
Ja mam oddzielnie i zawsze gorącą wodę do kąpieli przy 5 osobach, dlatego chwalę oddzielny układ.

gawel
22-12-2018, 15:23
Jak jedziesz na II taryfie i o 21 potrzeba kąpiel brać a tu grzanie w podłogę idzie a woda w baniaku ma 36*C, to trochę kicha.
Bywam w takim domu co ma baniak (800) z wężownicą i właściciel bardzo narzeka na taki układ.
Ja mam oddzielnie i zawsze gorącą wodę do kąpieli przy 5 osobach, dlatego chwalę oddzielny układ.

Dokładnie m masz rację, jestem za oddzielnymi układami do cuw i co dla pradu, gazu i Pc , zwłaszcza przy podłogówkach, woda w podłodze ma 25-30 st i mycie się w takiej temperaturze grozi utrata jajek i nie tylko:) . Ponadto jak padnie ukąłd dualny to nie masz nic an ie cuw ani co a tak prawdopodobieństwo awari spada o 50%.. Kosztowo to też nie problem. ja mam 300l cuw na Pc powietrznej na 2 osoby temperatura zadana 46,5 st jest ok ale na 5 osob tzreba by dac max 55 i ustawić zawór niemieszający bo jest.

gawel
22-12-2018, 15:26
Jak przymierzałem się do budowy domu to zacząłem liczyć co i jak z przyłożeniem na oś czasu.
I wyszło, że przy prądzie w domach do pow. do 110 m2 to opłacalnym jest iść w kable, przy 110-160 m2 to buforek z grzałką a powyżej 160 m2 to PC.
Wynika to z nakładu finansowego na instalację i kosztów jej użytkowania które przyrównywałem do jednostki czasu 15 i 20 lat.
Dlatego ja poszedłem w bufor z grzałką, siostra idzie w kable (83m3) a zięć jeszcze się waha pomiędzy kablami a buforem z grzałką (112m2) ze względu na idealną południową ekspozycje dachu (pod PV).
Obydwoje planują cwu mieć w osobnym baniaku podobnie jak ja mam. Tak wychodzi ekonomiczniej niż jeden duży baniak z wężownicą wewnątrz oraz łatwiej wysterować dwa niezależne układy.

Może i tak ja mam 130m2 konwektory kable były dla mnie za drogie:(

kulibob
22-12-2018, 16:37
Dlaczego w tej dyskusji nie bierzecie pod uwagę podłogi ładowanej w taniej taryfie i zamiast bufora spita?
Wydaje mi się to do przyjęcia. GRzejesz podłogę i jeśli trzeba uruchamiasz splita. W cenie bufora można spokojnie jeden klimatyzator założyć do łazienki jakiś farelka z czujką ruchu ekstra.
A w okresie przejściowym co bytowe nie wystarczą można jechać na samej klimie.
A CWU baniak 200-300l grzany w taniej.

Aydin
22-12-2018, 19:59
Żartujesz sobie? Podwyżka cen energii elektrycznej na giełdzie jest już faktem. Jeżeli na razie tego nie odczuwasz, to gratuluję dobrego samopoczucia. Ta bomba prędzej czy później wybuchnie nam w twarz.

https://serwisy.gazetaprawna.pl/energetyka/artykuly/1304377,podwyzki-cen-pradu-2019-ile-zaplacimy-za-energie.html
https://wysokienapiecie.pl/13041-ceny-energii-rosna-jakie-beda-konsekwencje/

Artykuły nieświeże. Jeden z października, drugi sprzed ponad tygodnia. Od tego czasu trochę się zmieniło. Morawiecki nie chce mieć tu drugiej Francji i odbiorcom indywidualnym nie wzrośnie rachunek. Co prawda uwierzę, jak zobaczę, ale... Przyszły rok wyborczy, to jestem przekonany, że jeszcze tyle "kiełbasy" rzucą ze wszystkich stron, że Polska okaże się krajem mlekiem i miodem płynącym :D
Gowin obiecuje możliwość odsprzedaży prądu z PV i liczy na powstanie 5 milionów mikroinstalacji. To już jest śmieszne, bo facet mówi jakby nie zdawał sobie sprawy z konsekwencji, jakie byłyby nieuchronne po czymś takim. Szkoda nawet rozważać jego pomysły.

Mam jeszcze jedno pytanie, bo kilka stron wstecz naczytałem się bardzo ożywionej dyskusji nt. różnych rozwiązań i ich wyższości nad innymi. Niewiele z tego zrozumiałem, bo nawet jak ktoś miał jakieś realne dane liczbowe a nie tylko własne przemyślenia, to albo niewiele mi one mówiły albo były podważane przez interlokutorów.
Zastanawiam się w co zainwestować, bo zdecydowany jestem na 100% prądu wspomaganego PV, zapewne 10kWp.
Dotąd zdecydowany byłem na kable w kilku centymetrach betonu jako akumulacja, 100l. bufor cwu z grzałką/ami (2-3 osoby w parterowym domu 130 m2). O ile kable (lub maty, ale wtedy bez akumulacji) to na pewno, o tyle zastanawiam się nad buforem, bo trochę tu napisaliście nieciekawych rzeczy o buforach. Czy może zamiast bufora lepiej przepływowe podgrzewacze przy punktach poboru wody? W kuchni czy pomieszczeniu gospodarczym małe, ale w łazienkach większej mocy (2 większe: nasza prywatna i jedna gościnna, raczej rzadko używana). Jak sądzicie? I raczej nie chodzi mi o jakieś dokładne wyliczenia co do złotówki i kWh, ale w przybliżeniu. Czy różnice mogą być duże?

gawel
22-12-2018, 20:18
Artykuły nieświeże. Jeden z października, drugi sprzed ponad tygodnia. Od tego czasu trochę się zmieniło. Morawiecki nie chce mieć tu drugiej Francji i odbiorcom indywidualnym nie wzrośnie rachunek. Co prawda uwierzę, jak zobaczę, ale... Przyszły rok wyborczy, to jestem przekonany, że jeszcze tyle "kiełbasy" rzucą ze wszystkich stron, że Polska okaże się krajem mlekiem i miodem płynącym :D
Gowin obiecuje możliwość odsprzedaży prądu z PV i liczy na powstanie 5 milionów mikroinstalacji. To już jest śmieszne, bo facet mówi jakby nie zdawał sobie sprawy z konsekwencji, jakie byłyby nieuchronne po czymś takim. Szkoda nawet rozważać jego pomysły.

Mam jeszcze jedno pytanie, bo kilka stron wstecz naczytałem się bardzo ożywionej dyskusji nt. różnych rozwiązań i ich wyższości nad innymi. Niewiele z tego zrozumiałem, bo nawet jak ktoś miał jakieś realne dane liczbowe a nie tylko własne przemyślenia, to albo niewiele mi one mówiły albo były podważane przez interlokutorów.
Zastanawiam się w co zainwestować, bo zdecydowany jestem na 100% prądu wspomaganego PV, zapewne 10kWp.
Dotąd zdecydowany byłem na kable w kilku centymetrach betonu jako akumulacja, 100l. bufor cwu z grzałką/ami (2-3 osoby w parterowym domu 130 m2). O ile kable (lub maty, ale wtedy bez akumulacji) to na pewno, o tyle zastanawiam się nad buforem, bo trochę tu napisaliście nieciekawych rzeczy o buforach. Czy może zamiast bufora lepiej przepływowe podgrzewacze przy punktach poboru wody? W kuchni czy pomieszczeniu gospodarczym małe, ale w łazienkach większej mocy (2 większe: nasza prywatna i jedna gościnna, raczej rzadko używana). Jak sądzicie? I raczej nie chodzi mi o jakieś dokładne wyliczenia co do złotówki i kWh, ale w przybliżeniu. Czy różnice mogą być duże?

Z tego co piszesz to na razie tak mi to przypomina wybór małej dziewczynki przed calą ścianą ciastek i tak bierze wszystko nie zastanawiając się nad kosztami, celowością i czymkolwiek. Napisz może jaką zamierzasz przeznaczyć kwotę na instalacje grzewczą i jakie interesują cię miesięczne koszty ogrzewania to porozmawiamy.

A jeżeli koszty sie nie liczą to weź cokolwiek bo i tak to nie będzie miało żadnego znaczenia, gdybym miał nieograniczone zasoby finansowe to niczym bym domu nie ogrzewał tylko wylewał wodę z rur i wyjeżdżał na wczasy do wiosny,

Aydin
22-12-2018, 20:42
Z tego co piszesz to na razie tak mi to przypomina wybór małej dziewczynki przed calą ścianą ciastek i tak bierze wszystko nie zastanawiając się nad kosztami, celowością i czymkolwiek. Napisz może jaką zamierzasz przeznaczyć kwotę na instalacje grzewczą i jakie interesują cię miesięczne koszty ogrzewania to porozmawiamy.

A jeżeli koszty sie nie liczą to weź cokolwiek bo i tak to nie będzie miało żadnego znaczenia, gdybym miał nieograniczone zasoby finansowe to niczym bym domu nie ogrzewał tylko wylewał wodę z rur i wyjeżdżał na wczasy do wiosny,

Napisałem o zamiarach, zwłaszcza PV i kable raczej nie mam wątpliwości. Pytam przede wszystkim o wyższość zasobnika cwu około 150l. do użytku bieżącego vs. przepływowe podgrzewacze przy każdym punkcie (lub w przypadku niedużej odległości dwóch punktów mógłby obsługiwać go jeden podgrzewacz). Tylko tyle, bez filozofii. Jak będę wiedział jak wygląda opłacalność i funkcjonalność obu rozwiązań, to podejmę decyzję, czy mnie na to stać. Nie mam ustalonej kwoty w kieszeni, bo na razie badam możliwości, a nie rozpoczynam inwestycję.

gawel
22-12-2018, 21:17
Napisałem o zamiarach, zwłaszcza PV i kable raczej nie mam wątpliwości. Pytam przede wszystkim o wyższość zasobnika cwu około 150l. do użytku bieżącego vs. przepływowe podgrzewacze przy każdym punkcie (lub w przypadku niedużej odległości dwóch punktów mógłby obsługiwać go jeden podgrzewacz). Tylko tyle, bez filozofii. Jak będę wiedział jak wygląda opłacalność i funkcjonalność obu rozwiązań, to podejmę decyzję, czy mnie na to stać. Nie mam ustalonej kwoty w kieszeni, bo na razie badam możliwości, a nie rozpoczynam inwestycję.

Czyli na razie tak ogólnie się rozglądasz, OK. Jeżeli masz już na oku jakiś projekt to trzeba tez zrobić wstępny kosztorys i wybrać ogrzewanie. Możesz np nie robić kotłowni, czy np zrezygnować z komina to są potencjalne środki do np dołożenia do pompy ciepła.

Widzę że z twych wpisów że jestes zdecydowany barzdziej na PV niż na sam dom trochę to dziwne. Ja pomimo 80% dofinansowania prze OZE UE i przystapienia do tego programu wycofałem się tu są powody: https://forum.budujemydom.pl/topic/28943-panele-fotowoltaiczne-z-80-dofinansowaniem-czy-warto/

Reasumując powód mojej rezygnacji to by się finansowo nie spięło musiałbym mieć taryfę G-11.

Jeżeli chcesz grzać cuw w II strefie lub podczas dnia PV to zasobnik 150 litrów sobie daruj. To będzie na styk. Miałem na 2 osoby bojler 100 l na II strefie i na prysznice starczało i mam taryfę g12w więc w weekendy i sprzątania i aktywność w kuchni bojler wyrabiał na styk. Natomiast od lutego mam zasobnik 300l z PC powietrzną do cuw i to jest rewelacja , całkiem inne życie. Przez 11 lat miałem szambo więc ten bojler był OK ale odkąd mam kanalizę to był za mały. Co do przepływuwek to jeżeli punkt poboru jest bardzo daleko to możesz wziąć dodatkowo. Ale pamietaj że od 6kw wzwyż to jest już przeciążenie sieci i zsilanie jest na 400volt dodatkowo musisz mieć większe zabezpieczenie główne, nie wiem jak na takie walnięcie mocy reaguje konwerter PV trzeba się zapytać kogoś kto to ma.

Co do ogrzewania ja mam konwektory elektryczne od 15 lat i podłogówkę w łazienkach, po remoncie zamieniam konwektor w kuchni na elektryczną podłogówkę ale mate nie kable, zamieniam mocniejsze maty w łazienkach i wymieniam w salonie konwektor 2,kw na 3,4 piec akumulacyjny statyczny +1kw konwektor, bo salon powiększam.

Aydin
22-12-2018, 21:21
Zbiornik 150l może być za mały, ale to zależy ile wody zużywasz. Jak kąpiele to będzie ciężko szczególnie zimą.

Kąpiele rzadko, zwykle prysznic, choć nie wykluczam czasem relaksu w wannie. Jednak nie będzie to codziennie i chyba mogę wtedy ustawić maksymalną temperaturę w zasobniku? Zwykle byłaby około 50 st., to chyba taka norma, czy może nie? Nie wiem jak jest w domach, ale w mieszkaniu mam 30l. zaledwie z temperaturą 50 st. własnie i spokojnie wystarcza na prysznic. Ale póki co mieszkam sam. Norma mówi chyba o 50l. na osobę, dlatego zakładając max. 3 osoby w domu przewiduję 150l. Jeśli różnica w cenie nie będzie wielka i będzie zasadność to oczywiście mogę i 200l. zamontować, ale chyba wolę zapotrzebowanie regulować temperaturą niż grzać na zapas, bo jeśli będziemy używać poniżej 100l. to chyba będą niepotrzebne straty za przewymiarowanym zasobniku. Czy może są to kwoty pomijalne? Warto się nad tym zastanawiać?

Kosmita
22-12-2018, 21:21
Siemka,
dawno na Muratora nie zaglądałem, a widzę że o buforach się temat przewija. Z doświadczenia wiem, że użytkowników takich wynalazków jest mało więc podzielę się swoimi uwagami.

Mam bufor 1500l - a w nim 3 grzałki po 2kw. Ocieplenie bufora po minimum 50 cm z każdej strony (jedynie od spodu jest 20cm). Do tego podłączone 3 panele solarne płytowe wodne.
Dom 150 m - energetycznie wybudowany jak najbardziej poprawnie. Użytkowników 4rech w tym 2 kaczki lubiące ciepłą wodę :)

Poprzedni rok zamknąłem na poziomie 13000 kWh. Gazu brak. Prąd 3 taryfowy. Rachunek za cały rok w granicach 4000 zł.
Ogólne doświadczenia z użytkowania bufora - JEST MEGA SUPER.
Plusy z jego użytkowania:
1. Mogę do niego podpiąć co mi się podoba: solary / kocioł / pompa ciepła i co tam jeszcze nauka przyniesie. Ale póki co lecę na gołych grzałkach i solarach.
2. Jest absolutnie niezniszczalny - najgorsze co się może trafić to wymiana pompy lub jakiejś grzałki (ojoj toż to jakieś 500 zl max)
3. Bez problemu można go ładować na taniej taryfie i podawać zadaną temperaturę na całą instalację (albo poprzez termostat za buforem albo na rozdzielaczach do podłogówki).
4. Działa prosto, bezawaryjnie - łatwy w sterowaniu (zwłaszcza jak się dobrze zmontuje sterowanie na podstawie temperatury w buforze, a nie na termostacie wbudowanym w grzałce).

Minusy:
1. W mojej okolicy absolutnie nie ma fachowej ekipy, która potrafi od ręki dobrze zmontować instalację w oparciu o bufor. Zawory zwrotne pokonują większość mądrali o samej idei grzania prądem nie wspomne.
2. Dobrze jest mieć bufor odpowiedniej wielkości - najlepiej nie za mały (500 l na 150 m domu było by porażką), za duży też bez sensu. Mój jest w sam raz. Łyknie każdą porcję ciepła z solarów, a i grzałki mają co ładować na taniej taryfie. Mój budował zacny forumowy kolega adam_mk - i szczerze go polecam (min. z uwagi na odpowiednią długość wężownic itd.)
3. Grzałki z oryginalną regulacją temperatury są do dupy. Tylko gołe grzałki do tego czujnik temperatury w buforze + sterownik i działa jak cudo.
Uczciwie przyznam, że bardziej komfortowo było by mieć 3 grzałki po 3kW albo np 3 po 5 kW(tak dla komfortu w razie uszkodzenia jednej z nich).
Zaglądam na forum rzadko - nie wiem czy odpowiem na ewentualne pytania - ale rozwiązanie buforowe polecam :)

tomno
22-12-2018, 21:23
Napisałem o zamiarach, zwłaszcza PV i kable raczej nie mam wątpliwości. Pytam przede wszystkim o wyższość zasobnika cwu około 150l. do użytku bieżącego vs. przepływowe podgrzewacze przy każdym punkcie (lub w przypadku niedużej odległości dwóch punktów mógłby obsługiwać go jeden podgrzewacz). Tylko tyle, bez filozofii. Jak będę wiedział jak wygląda opłacalność i funkcjonalność obu rozwiązań, to podejmę decyzję, czy mnie na to stać....
Nie toleruje w domu podgrzewaczy przeplywowych (przynajmniej takich z jakimi się spotkalem, a nie wiem czy są jakieś lepsze), bo: temperatura wody zależy od przeplywu, nie da sie puścić malej strużki cieplej wody - zużywa się niepotrzebnie więcej wody, co podnosi koszt uzytkowania - woda + energia na jej podgrzanie. Nie da się grzać tylko w taniej taryfie, więc mimo iż może zużyje mniej kWh, to koszt będzie wyższy. Nie daje takiego komfortu w użytkowaniu jak bojler.

gawel
22-12-2018, 21:29
Siemka,
dawno na Muratora nie zaglądałem, a widzę że o buforach się temat przewija. Z doświadczenia wiem, że użytkowników takich wynalazków jest mało więc podzielę się swoimi uwagami.

Mam bufor 1500l - a w nim 3 grzałki po 2kw. Ocieplenie bufora po minimum 50 cm z każdej strony (jedynie od spodu jest 20cm). Do tego podłączone 3 panele solarne płytowe wodne.
Dom 150 m - energetycznie wybudowany jak najbardziej poprawnie. Użytkowników 4rech w tym 2 kaczki lubiące ciepłą wodę :)

Poprzedni rok zamknąłem na poziomie 13000 kWh. Gazu brak. Prąd 3 taryfowy. Rachunek za cały rok w granicach 4000 zł.
Ogólne doświadczenia z użytkowania bufora - JEST MEGA SUPER.
Plusy z jego użytkowania:
1. Mogę do niego podpiąć co mi się podoba: solary / kocioł / pompa ciepła i co tam jeszcze nauka przyniesie. Ale póki co lecę na gołych grzałkach i solarach.
2. Jest absolutnie niezniszczalny - najgorsze co się może trafić to wymiana pompy lub jakiejś grzałki (ojoj toż to jakieś 500 zl max)
3. Bez problemu można go ładować na taniej taryfie i podawać zadaną temperaturę na całą instalację (albo poprzez termostat za buforem albo na rozdzielaczach do podłogówki).
4. Działa prosto, bezawaryjnie - łatwy w sterowaniu (zwłaszcza jak się dobrze zmontuje sterowanie na podstawie temperatury w buforze, a nie na termostacie wbudowanym w grzałce).

Minusy:
1. W mojej okolicy absolutnie nie ma fachowej ekipy, która potrafi od ręki dobrze zmontować instalację w oparciu o bufor. Zawory zwrotne pokonują większość mądrali o samej idei grzania prądem nie wspomne.
2. Dobrze jest mieć bufor odpowiedniej wielkości - najlepiej nie za mały (500 l na 150 m domu było by porażką), za duży też bez sensu. Mój jest w sam raz. Łyknie każdą porcję ciepła z solarów, a i grzałki mają co ładować na taniej taryfie. Mój budował zacny forumowy kolega adam_mk - i szczerze go polecam (min. z uwagi na odpowiednią długość wężownic itd.)
3. Grzałki z oryginalną regulacją temperatury są do dupy. Tylko gołe grzałki do tego czujnik temperatury w buforze + sterownik i działa jak cudo.
Uczciwie przyznam, że bardziej komfortowo było by mieć 3 grzałki po 3kW albo np 3 po 5 kW(tak dla komfortu w razie uszkodzenia jednej z nich).
Zaglądam na forum rzadko - nie wiem czy odpowiem na ewentualne pytania - ale rozwiązanie buforowe polecam :)


Jaka jest powierzchnia domu? i po ile masz prąd. 13000 kwh to jest kosmos dla mnie nie do przyjęcia a z solarami to masakra :(

Aydin
22-12-2018, 21:39
Czyli na razie tak ogólnie się rozglądasz, OK. Jeżeli masz już na oku jakiś projekt to trzeba tez zrobić wstępny kosztorys i wybrać ogrzewanie. Możesz np nie robić kotłowni, czy np zrezygnować z komina to są potencjalne środki do np dołożenia do pompy ciepła.

Widzę że z twych wpisów że jestes zdecydowany barzdziej na PV niż na sam dom trochę to dziwne. Ja pomimo 80% dofinansowania prze OZE UE i przystapienia do tego programu wycofałem się tu są powody: https://forum.budujemydom.pl/topic/28943-panele-fotowoltaiczne-z-80-dofinansowaniem-czy-warto/

Reasumując powód mojej rezygnacji to by się finansowo nie spięło musiałbym mieć taryfę G-11.

Jeżeli chcesz grzać cuw w II strefie lub podczas dnia PV to zasobnik 150 litrów sobie daruj. To będzie na styk. Miałem na 2 osoby bojler 100 l na II strefie i na prysznice starczało i mam taryfę g12w więc w weekendy i sprzątania i aktywność w kuchni bojler wyrabiał na styk. Natomiast od lutego mam zasobnik 300l z PC powietrzną do cuw i to jest rewelacja , całkiem inne życie. Przez 11 lat miałem szambo więc ten bojler był OK ale odkąd mam kanalizę to był za mały. Co do przepływuwek to jeżeli punkt poboru jest bardzo daleko to możesz wziąć dodatkowo. Ale pamietaj że od 6kw wzwyż to jest już przeciążenie sieci i zsilanie jest na 400volt dodatkowo musisz mieć większe zabezpieczenie główne, nie wiem jak na takie walnięcie mocy reaguje konwerter PV trzeba się zapytać kogoś kto to ma.

Co do ogrzewania ja mam konwektory elektryczne od 15 lat i podłogówkę w łazienkach, po remoncie zamieniam konwektor w kuchni na elektryczną podłogówkę ale mate nie kable, zamieniam mocniejsze maty w łazienkach i wymieniam w salonie konwektor 2,kw na 3,4 piec akumulacyjny statyczny +1kw konwektor, bo salon powiększam.

Moje projekty są w sygnaturze, tam więcej się rozpisałem na ten temat. Zapoznam się z Twoimi wnioskami co do PV. Jednak na PV zdecydowałbym się tak czy inaczej, jeśli wszystko ma być na prąd. Z PC i wodnej podłogówki zrezygnowałem, więc nie przewiduję powielania instalacji do różnych celów, bo to koszt sumarycznie znacznie większy, a z każdym "bardziej opłacalnym" źródłem pozostałe tracą na opłacalności.

Jako że projekty to parterówki (co prawda nie za duże), to odległości mogą jakieś tam być, może nawet spore, choć nie wiem czy 8-10 m od zasobnika do punktu to dużo. Co do przepływówek to też nie wiem, jakie są moce. 6kW to sporo faktycznie, choć to zapotrzebowanie będzie krótkookresowe. W domu na pewno będzie 3-fazowy, zabezpieczenie przedlicznikowe o ile pamiętam 25A przy mocy 16kW, ewentualnie 32A przy 20kW.

Strefy użycia prądu... nie wiem, czy przy PV ma to sens. W ciągu dnia zużycie z bieżącej produkcji + niedobór z sieci. Po zmierzchu co oczywiste tylko sieć, ale... Czy prosumenci mogą także być tak rozliczani? Skoro bilansowania są w okresie rocznym, to choć na pewno z PV braknie mi trochę i będę musiał dopłacić do rachunku, to czy liczy mi wtedy w której strefie to zużyłem? No bo (o ile zrozumiałem inne dyskusje) jeśli NIE zabraknie mi prądu z PV w bilansie rocznym, to ZE nie interesuje, kiedy pobierałem więcej energii, bo jest ona rozliczana 1:1 (pomijając 20% haraczu).

asolt
22-12-2018, 21:40
Zaglądam na forum rzadko - nie wiem czy odpowiem na ewentualne pytania - ale rozwiązanie buforowe polecam :)

Nie pisz w ten sposób o buforze, zaraz forumowi przeciwnicy tego rozwiazania nazwia Ciebie łosiem, rozrzutnym i innym mniej przyjemnymi okresleniami. Powinines miec konwektory i zwykły bojlerek a najlepiej ogrzewacze przepływowe cwu. Bufor to fanaberia, a Tobie tylko sie zdaje ze jestes zadowolony.

J&D
22-12-2018, 21:40
gawel
W cytacie zacytowałeś: 150 m2 i 13 000 kWh:cool: czyli ponad 86,6 kWh/m2/rok, przy takim wyniku prąd? Do odważnych świat należy.

gawel
22-12-2018, 21:46
gawel
W cytacie zacytowałeś: 150 m2 i 13 000 kWh:cool: czyli ponad 86,6 kWh/m2/rok, przy takim wyniku prąd? Do odważnych świat należy.

te 13000 kwh to może być całkowite zużycie roczne na wszelkie cele i te nie grzewcze , martwi mnie to że bufor wspomagany jest solarami czyli od 1 maja do 30 września cuw masz za darmo a dodatkwo wrzesień również i ogrzewanie na spokojnie i skąd takie kosmiczne zuzycie?

Mnie wychodzi całkowite zyżycie 14 tys kwh ale na 2 lata ! i nie mam zadnych solarów pv itp

J&D
22-12-2018, 21:47
Nie pisz w ten sposób o buforze, zaraz forumowi przeciwnicy tego rozwiazania nazwia Ciebie łosiem, rozrzutnym i innym mniej przyjemnymi okresleniami. Powinines miec konwektory i zwykły bojlerek a najlepiej ogrzewacze przepływowe cwu. Bufor to fanaberia, a Tobie tylko sie zdaje ze jestes zadowolony.

Przeciwnicy mogą tylko teoretyzować bo nie znają przyjemności jaka płynie z użytkowania takiego układu i żal im że histereza przez całą dobę wynosi tylko 0,5*C a nie 1*C co jest już odczuwalne.
Co ciekawe u mnie na nowym sterowniku histereza wynosi tylko 0,25*C:D taki jest sprytny.

asolt
22-12-2018, 21:49
Jaka jest powierzchnia domu? i po ile masz prąd. 13000 kwh to jest kosmos dla mnie nie do przyjęcia a z solarami to masakra :(

To zaden kosmos, bardzo czesto licze takie domy, widzę za bardzo odpłynałes i wszelkie porównania i rozwiazania odnosisz tylko do swojego domu, te 4000 kWh to naprawdę wielka rzadkosc.

asolt
22-12-2018, 21:52
Przeciwnicy mogą tylko teoretyzować bo nie znają przyjemności jaka płynie z użytkowania takiego układu i żal im że histereza przez całą dobę wynosi tylko 0,5*C a nie 1*C co jest już odczuwalne.
Co ciekawe u mnie na nowym sterowniku histereza wynosi tylko 0,25*C:D taki jest sprytny.

A cóz to jest 0,25 oC, jakby to było 0,1 oC to i owszem, zaczynam miec zapytania o regulatory z taką histerezą. Niestety w dobrej cenie praktycznie ich nie ma.

J&D
22-12-2018, 21:55
te 13000 kwh to może być całkowite zużycie roczne na wszelkie cele i te nie grzewcze , martwi mnie to że bufor wspomagany jest solarami czyli od 1 maja do 30 września cuw masz za darmo a dodatkwo wrzesień również i ogrzewanie na spokojnie i skąd takie kosmiczne zuzycie?

Mnie wychodzi całkowite zyżycie 14 tys kwh ale na 2 lata ! i nie mam zadnych solarów pv itp

Dużo mu wychodzi nawet jak na całość dodatkowo wspomagane solarami. Ponadto taki układ to trochę przekombinowany jest no i pociągną niemało "dudków" zanim ruszył.

J&D
22-12-2018, 22:00
A cóz to jest 0,25 oC, jakby to było 0,1 oC to i owszem, zaczynam miec zapytania o regulatory z taką histerezą. Niestety w dobrej cenie praktycznie ich nie ma.

Dziwne jest to że w instrukcji jest podane 0,5*C, ale jego praca wygląda tak że jak ma zadaną 23,5*C to ciągnie do 24*C a następnie się usypia i ponownie odpala jak spadnie do 23,5*C. Taki inny jest ten sterownik, bo normalnie działają na +-0,5*C czyli sumarycznie 1*C.

gawel
22-12-2018, 22:03
.

Moje projekty są w sygnaturze, tam więcej się rozpisałem na ten temat. Zapoznam się z Twoimi wnioskami co do PV. Jednak na PV zdecydowałbym się tak czy inaczej, jeśli wszystko ma być na prąd. Z PC i wodnej podłogówki zrezygnowałem, więc nie przewiduję powielania instalacji do różnych celów, bo to koszt sumarycznie znacznie większy, a z każdym "bardziej opłacalnym" źródłem pozostałe tracą na opłacalności. Z tym się zgodzę , ale od 15 lat mam wlasnie wszystko na prąd i PV jest dla mnie nieopłacalne , więc dlaczego ma być opłacalne dla ciebie? Ile przewidujesz na to wydać?

Jako że projekty to parterówki (co prawda nie za duże), to odległości mogą jakieś tam być, może nawet spore, choć nie wiem czy 8-10 m od zasobnika do punktu to dużo. Co do przepływówek to też nie wiem, jakie są moce. 6kW to sporo faktycznie, choć to zapotrzebowanie będzie krótkookresowe. W domu na pewno będzie 3-fazowy, zabezpieczenie przedlicznikowe o ile pamiętam 25A przy mocy 16kW, ewentualnie 32A przy 20kW. Tak ale 5 kw to jest ogrzewacz jednopunktowy np do prysznica, jezeli jak pisałes chciałbyś do całej łazienki to się robi kilkanaście kw a to już angażuje sporo mocy, żebyś w ręczniku nie leciał do skrzynki licznikowej:yes:

Strefy użycia prądu... nie wiem, czy przy PV ma to sens. W ciągu dnia zużycie z bieżącej produkcji + niedobór z sieci. Po zmierzchu co oczywiste tylko sieć, ale... Czy prosumenci mogą także być tak rozliczani? Skoro bilansowania są w okresie rocznym, to choć na pewno z PV braknie mi trochę i będę musiał dopłacić do rachunku, to czy liczy mi wtedy w której strefie to zużyłem? No bo (o ile zrozumiałem inne dyskusje) jeśli NIE zabraknie mi prądu z PV w bilansie rocznym, to ZE nie interesuje, kiedy pobierałem więcej energii, bo jest ona rozliczana 1:1 (pomijając 20% haraczu). Zgadzam się dlatego nie robie pv bo zysk na strefach jest większy niż zysk na g11 +pv, Poza tym PV produkują prąd wtedy kiedy najmniej go zużywam czyli w lecie i w dzień. Najzimniej jest w nocy i najwięcej pradu zuzywam w weekendy i dlatego mam taryfę g12w. Powiem tak jestem nietechniczny i bez emocjonalny jeżeli chodzi o koszty utzrymania ogólnie w tym domu. Ma być po 1 komfort i 100% bezobsługowość (bo nie wiem np czy za 2 lata nie zacznę podróżować i najzwyczajniej dom zostanie pusty z prostym ogrzewaniem nastawionym n *, nie wiem czy miałbym taki komfort przy buforach i PV. Innymi słowy im prościej tym lepiej.)

Mogę Ci tylko doradzić abyś sobie to wsztko przeliczył na excelu z cyframi sie nie dyskutuje zwłaszcza w zł lub innej walucie.Ale tok rozumowania odnosnie ogrzewania masz jak najbardziej słuszny.:yes:

asolt
22-12-2018, 22:03
Strasznie mieszasz, ale nic dziwnego. J&D zrobił go za 4tyś, nawet jak dołoży koszty CWU to i tak jest spora różnica. Twój jest za 15tyś. Widzisz różnicę? O to chodzi.

Bedzie róznica jak bedzie za te kwote wykonywał dla innych dokladnie to samo co ja.

asolt
22-12-2018, 22:12
Do kol. Gawła, na takie argumenty które uzyłes w skasowanym poscie (nie wiem przez kogo) nie mam odpowiedzi. Ale ok, nie zamierzam odpowiadac ani ustosunkowac sie do Twojego zadnego postu. A argumenty zabrzmiały zgoła nie swiatecznie

gawel
22-12-2018, 22:15
Dużo mu wychodzi nawet jak na całość dodatkowo wspomagane solarami. Ponadto taki układ to trochę przekombinowany jest no i pociągną niemało "dudków" zanim ruszył.

NIe wiemy jakie sa preferencje mieszkańców kurcze Cieszyn też nie jest biegunem zimna w RP. Kosztowo 4 tys za ogrzewanie to finansowo dobry wynik a jeżeli dotyczy całkowitego zużycia to nawet bardzo dobre, pomijając te solary

asolt
22-12-2018, 22:16
No to właśnie o tym dyskutujemy. Nie ma sensu bufor bo np. za 20tys kaszpir miał PC LG 9kW z montażem i CWU do tego. Rozumiesz teraz?

Nie, nie dyskutujemy czy sie da zrobic taniej to samo co (ale dokladnie to samo), gdyby sie dało to cena była nizsza. Dyskusja jest w temacie co w zamian lub jakie inne rozwiazania.

Aydin
22-12-2018, 22:22
Mogę Ci tylko doradzić abyś sobie to wsztko przeliczył na excelu z cyframi sie nie dyskutuje zwłaszcza w zł lub innej walucie.Ale tok rozumowania odnosnie ogrzewania masz jak najbardziej słuszny.:yes:

Hehe, żebym wiedział CO i JAK mam liczyć, to bym policzył :)
Tok rozumowania także może być obarczony sporym błędem, ale wyszedłem z założenia, że jeśli prąd musi być na 100% w domu, to może jedną instalację wykorzystać do wszystkiego? Jeśli wspomogę się sporą PV, to rachunki nie powinny być rujnujące.

Założenia opieram na lekturze FM i wnioskach własnych. Nie mieszkam w domu i nie mam porównania do innych rozwiązań czerpanych w własnego doświadczenia, dlatego wspomagam się Waszymi.

Edycja:
A ten Twój temat na innym forum przerzuciłem. Nic z niego nie wynika oprócz Twoich początkowych wahań. Nikt nie rozwiał ich i nie udzielił satysfakcjonującej odpowiedzi. Poza tym z Twoich 5 punktów PRZECIW PV u mnie chyba żaden nie gra roli. Ewentualnie kwestie ubezpieczenia, ale w to jeszcze się wczytam. Pozostałe punkty nie są PRZECIW, ale niewiadomymi. Wg mnie pomijalne.

asolt
22-12-2018, 22:28
No właśnie w zamian za bufor za 15tyś to PC 20 tyś. Koszty prądu i rachunki mniejsze. Widzisz różnice?

Czy ta PC za 20 tys ma cyrkujację cwu dwa obiegi pompy cyrkulacyjne i automatykę załaczania cyrkulacji? Nie musisz odpowiadac ja wiem ze nie ma. Co do kosztów eksploatacyjnych to na ile lat przewidujesz bezkosztowa prace takiej pompy (brak awarii) jakie ewentualne koszty napraw. Pompa wiecznie działac nie bedzie. Dla przypomnienia najdrozsza czesc budfora oprocz niego samego (praktycznie przezyje własciciela) to pompa obiegowa Wilo, w PC taka sama lub podobna jest. Pompa obiegowa c.o. i pompa(y) cyrkulacyjne w buforze to jedyne elementy z ruchomymi czesciami. W PC jest ich troche wiecej.

gawel
22-12-2018, 22:29
Do kol. Gawła, na takie argumenty które uzyłes w skasowanym poscie (nie wiem przez kogo) nie mam odpowiedzi. Ale ok, nie zamierzam odpowiadac ani ustosunkowac sie do Twojego zadnego postu. A argumenty zabrzmiały zgoła nie swiatecznie

Przepraszam, ale mnie poniosło. Wczoraj doszliśmy do konkretnych wniosków i generalnie każdy z nas pozostał na swoim stanowisku z szacunkiem dla rozmówcy, dlatego mnie to trochę wkurzyło, ale już mi przeszło :hug:

gawel
22-12-2018, 22:34
Hehe, żebym wiedział CO i JAK mam liczyć, to bym policzył :)
Tok rozumowania także może być obarczony sporym błędem, ale wyszedłem z założenia, że jeśli prąd musi być na 100% w domu, to może jedną instalację wykorzystać do wszystkiego? Jeśli wspomogę się sporą PV, to rachunki nie powinny być rujnujące.

Założenia opieram na lekturze FM i wnioskach własnych. Nie mieszkam w domu i nie mam porównania do innych rozwiązań czerpanych w własnego doświadczenia, dlatego wspomagam się Waszymi.

Mam dla Ciebie dobra i złą wiadomość, dobra to taka że ja już takie rozwianie czyli 100% na prad stosuje z powodzeniem od 15 lat a ówczesny koszt doprowadzenia gazu oraz zrobienia centralnego wodnego jeszcze mi sie nie zwrócił.
Zła wiadomość taka że nie dostaniesz za to Nobla, ani Oscara ani nawet złotej patelni :D.

Moja rada inwestowanie czy budowa bez planu jest jak jazda samochodem bez kierownicy, albo ostry sex w ciemnym pomieszczeniu bez pewności że są w nim kobiety. Ale co kto lubi to jego sprawa. Zrób sobie plan i kalkulację lub jak zwał kosztorys i możesz go zawsze zweryfikować w ostateczności po budowie z sentymentem się do niego odniesiesz.

asolt
22-12-2018, 22:36
Przepraszam, ale mnie poniosło. Wczoraj doszliśmy do konkretnych wniosków i generalnie każdy z nas pozostał na swoim stanowisku z szacunkiem dla rozmówcy, dlatego mnie to trochę wkurzyło, ale już mi przeszło :hug:

Ja rozumiem ze ferworze dyskusji mozna sie zapomniec, ale kulturalnie da sie dyskutowac. Kiedys Arturo nazwał mnie sprzedajną dz***ką tylko za to pojawił sie odnosnik/link na stronie sprzedawcy kotłow (forumowego) do mojej strony jako reklama wykonywania ozc. Nie wpisałem go do ignorowanych bo co to da, nie wspomne o Liwko i innych. Mozna sie sie nie zgadzac co do meritum ale da sie normalnie dyskutowac. Ja naprawde staram sie nikogo nie obrazac, chociaz nieraz napisze nieco uszczypliwie ale znam granice.

Kaizen
22-12-2018, 22:37
Reasumując powód mojej rezygnacji to by się finansowo nie spięło musiałbym mieć taryfę G-11

Czemu nie G12as? Droga strefa jak G11, tania najtaniej ze wszystkich taryf.


Nie pisz w ten sposób o buforze, zaraz forumowi przeciwnicy tego rozwiazania nazwia Ciebie łosiem, rozrzutnym i innym mniej

13MWh/r + solary - to nielicha rezydencja. 1,5m3 bufora nie w kij dmuchał. Przez jakieś typowe drzwi to wejdzie? Czy demolka ścian, jakby trzeba było wymienić?
Skoro na dole ma 20cm izolacji, od góry 50, to jaką ma wysokość pomieszczenie, w którym to stoi? Taki galmet 1,5m3 ma bez ocieplenia wysokość 2,7m a średnicę 1,1m.

Właśnie to było moją pierwszą obawą, jak wszedłem do pomieszczenia, w którym stały takie dwa monstra z fabrycznym ociepleniem w bloku, którym zarządzałem. "Qrcze, co będzie, jak to wysiądzie i trzeba będzie wymienić? Trzeba będzie demolować ściany - pewnie razem z elewacją. A to nie jest kwestia "czy" ale "kiedy"" Drzwi standardowe co do wymiarów. Deweloper to zamontował pewnie zanim postawił ściany.

Albo durszlak. Nijak się ma do współczesnych domów większości inwestorów na FM, gdzie i bez solarów zużycie w okolicach połowy tego. Nawet z bytowym zazwyczaj poniżej 10MWh.

gawel
22-12-2018, 22:42
Czemu nie G12as? Droga strefa jak G11, tania najtaniej ze wszystkich taryf.



13MWh/r + solary - to nielicha rezydencja. 1,5m3 bufora nie w kij dmuchał. Przez jakieś typowe drzwi to wejdzie? Czy demolka ścian, jakby trzeba było wymienić?
Skoro na dole ma 20cm izolacji, od góry 50, to jaką ma wysokość pomieszczenie, w którym to stoi? Taki galmet 1,5m3 ma bez ocieplenia wysokość 2,7m a średnicę 1,1m.

Albo durszlak. Nijak się ma do współczesnych domów większości inwestorów na FM, gdzie i bez solarów zużycie w okolicach połowy tego. Nawet z bytowym zazwyczaj poniżej 10MWh.

No dokładnie, nie wiemy ile osób mieszka i jak korzysta z cuw oj można licznik podszlifować na cuw.

BTW mam prośbę o wytłumaczenie tej taryfy G12 as bo ja nie rozumiem zasady jej liczenia.

asolt
22-12-2018, 22:51
O czym tu dyskutować. Ma w pracy PC PP 16 lat pracy. 356 dni w roku. Bez awarii.
.

Mysłałem ze dyskutujemy o pompie PW, a nie o PP. Czy masz jakies dane potwierdzajacę taką samą awaryjnosc pomp PP I PW? Twierdzisz bufor jest równie awaryjny co PC PW. Ciekawe z czego to wnosisz.
Jezeli chodzi o koszty eksploatacji to jezeli podam jakikolwiek % procent wykorzystania II taryfy przy PC, czy kablach i tak bedziesz go kontestował. Uwazam ze chcąc zachowac taki sam stopien komfortu nie powinno byc wiecej niz 75% II taryfy i 25% I taryfy w porównaniu do 100% II taryfy przy buforze. Róznica w kosztacg uzalezniona jest od kosztów energii, inna bedzie w PGE innna w Tauronie, inna w G12w inna w G13.

Aydin
22-12-2018, 22:53
Mam dla Ciebie dobra i złą wiadomość, dobra to taka że ja już takie rozwianie czyli 100% na prad stosuje z powodzeniem od 15 lat a ówczesny koszt doprowadzenia gazu oraz zrobienia centralnego wodnego jeszcze mi sie nie zwrócił.
Zła wiadomość taka że nie dostaniesz za to Nobla, ani Oscara ani nawet złotej patelni :D.

Moja rada inwestowanie czy budowa bez planu jest jak jazda samochodem bez kierownicy, albo ostry sex w ciemnym pomieszczeniu bez pewności że są w nim kobiety. Ale co kto lubi to jego sprawa. Zrób sobie plan i kalkulację lub jak zwał kosztorys i możesz go zawsze zweryfikować w ostateczności po budowie z sentymentem się do niego odniesiesz.

Wczytałem się też w ten program gminy Nadarzyn z 2016 roku o którym wspomniałeś i to chyba jakiś gruby przekręt. Dla mnie tam za dużo niewiadomych i dziwnych sformułowań typu "firma ekspercka" czy "właściciel nieruchomości podpisuje umowę użyczenia na rzecz gminy na okres 5 lat". WTF????
Ale nie będę zaśmiecać tym wątku.

Czyli nie wiem nadal czy warto rozkminiać zasobnik 150 czy już nawet 300 l. vs. przepływowe podgrzewacze. Trudno, dzięki za poświęcony czas.

asolt
22-12-2018, 22:57
Czemu nie G12as? Droga strefa jak G11, tania najtaniej ze wszystkich taryf.



13MWh/r + solary - to nielicha rezydencja. 1,5m3 bufora nie w kij dmuchał. Przez jakieś typowe drzwi to wejdzie? Czy demolka ścian, jakby trzeba było wymienić?
Skoro na dole ma 20cm izolacji, od góry 50, to jaką ma wysokość pomieszczenie, w którym to stoi? Taki galmet 1,5m3 ma bez ocieplenia wysokość 2,7m a średnicę 1,1m.

Właśnie to było moją pierwszą obawą, jak wszedłem do pomieszczenia, w którym stały takie dwa monstra z fabrycznym ociepleniem w bloku, którym zarządzałem. "Qrcze, co będzie, jak to wysiądzie i trzeba będzie wymienić? Trzeba będzie demolować ściany - pewnie razem z elewacją. A to nie jest kwestia "czy" ale "kiedy"" Drzwi standardowe co do wymiarów. Deweloper to zamontował pewnie zanim postawił ściany.

Albo durszlak. Nijak się ma do współczesnych domów większości inwestorów na FM, gdzie i bez solarów zużycie w okolicach połowy tego. Nawet z bytowym zazwyczaj poniżej 10MWh.

Zwróc uwagę na to ze kol. Kosmita jest na terenie działania Tauronu, i ma do wyboru G12w i G13. Taryfa G12as przy buforze w porównaniu do w/w taryf jest nieopłacalna. Skąd to wiem ano jeden z moich klientów z buforem uparł sie na taką taryfe. Skutek jest taki ze na wieczór trzeba grzac w I taryfie. Taryfa g12as nie ma okienka dziennego i to ją calkowicie dyskwalifikuje w odniesieniu do buforów grzanych grzałką, nie ma tez weekendów w II taryfie, swiąt na tygodniu zresztą tez, cóz z tego II taryfa to 21 gr, skoro trzeba wiecej zuzywac w I taryfie, gdzie sens takiego rozwiazania. Co do jego zuzycia zrozum ze istnieje rzeczywistosc z domami o jeszcze wiekszym zapotrzebowaniu na ciepło, a tych domów to zdecydowana wiekszosc.

gawel
22-12-2018, 23:00
Wczytałem się też w ten program gminy Nadarzyn z 2016 roku o którym wspomniałeś i to chyba jakiś gruby przekręt. Dla mnie tam za dużo niewiadomych i dziwnych sformułowań typu "firma ekspercka" czy "właściciel nieruchomości podpisuje umowę użyczenia na rzecz gminy na okres 5 lat". WTF????
Ale nie będę zaśmiecać tym wątku.

Czyli nie wiem nadal czy warto rozkminiać zasobnik 150 czy już nawet 300 l. vs. przepływowe podgrzewacze. Trudno, dzięki za poświęcony czas.

Więc tak:
1) żaden przepływowy podgrzewacz nie zapewni takiego komfortu jak pojemnościowy
2) jeżeli planujesz pv to mozna darować PC /cuw i nawet jak pv nie zrobisz to weźmiesz taryfę G12w i nie będzie problemu koszty cie nie zjedzą.
3) Kup porządny bojler 150-200 litrów bo bez względu na źródło prądu moc grzałki nie jest zbyt duża.
4) do kuchni kup 10 litrowy inoxowy podgrzewacz z grzałką 2 kw , w bojlerze zawsze starczy ci wody ale jak pracując w kuchni zaczniesz korzystać ze zlewu to zabraknie wody do kąpieli.

Dlatego z programu skorzystałem tylko z PC do cuw , a pv sobie odpuściłem.

gawel
22-12-2018, 23:03
Zwróc uwagę na to ze kol. Kosmita jest na terenie działania Tauronu, i ma do wyboru G12w i G13. Taryfa G12as przy buforze w porównaniu do w/w taryf jest nieopłacalna. Skąd to wiem ano jeden z moich klientów z buforem uparł sie na taką taryfe. Skutek jest taki ze na wieczór trzeba grzac w I taryfie. Taryfa g12as nie ma okienka dziennego i to ją calkowicie dyskwalifikuje w odniesieniu do buforów grzanych grzałką, nie ma tez weekendów w II taryfie, swiąt na tygodniu zresztą tez, cóz z tego II taryfa to 21 gr, skoro trzeba wiecej zuzywac w I taryfie, gdzie sens takiego rozwiazania. Co do jego zuzycia zrozum ze istnieje rzeczywistosc z domami o jeszcze wiekszym zapotrzebowaniu na ciepło, a tych domów to zdecydowana wiekszosc.

Czy to sa domy nowobudowane?
Z czego wynika zapotrzebowanie? z wielkości czy gównianych parametrów? czy jeszcze z czegoś innego??

Kaizen
22-12-2018, 23:05
BTW mam prośbę o wytłumaczenie tej taryfy G12 as bo ja nie rozumiem zasady jej liczenia.

Klik (https://forum.muratordom.pl/showthread.php?334458-Nowa-taryfa-dla-ogrzewaj%C4%85cych-si%C4%99-pr%C4%85dem-mo%C5%BCe-wejdzie-w-%C5%BCycie) - weszła w życie i każdy operator MUSI mieć ją w ofercie.

gawel
22-12-2018, 23:06
Klik (https://forum.muratordom.pl/showthread.php?334458-Nowa-taryfa-dla-ogrzewaj%C4%85cych-si%C4%99-pr%C4%85dem-mo%C5%BCe-wejdzie-w-%C5%BCycie) - weszła w życie i każdy operator MUSI mieć ją w ofercie.

Nie dobijaj mnie już to czytałem i nic :(.

gawel
22-12-2018, 23:10
Klik (https://forum.muratordom.pl/showthread.php?334458-Nowa-taryfa-dla-ogrzewaj%C4%85cych-si%C4%99-pr%C4%85dem-mo%C5%BCe-wejdzie-w-%C5%BCycie) - weszła w życie i każdy operator MUSI mieć ją w ofercie.

Już mi chyba tłumaczyłeś i to ma dotyczyć wzrostu zużycia w związku z rozpoczęciem ogrzewania domu prądem. Ale jak ja juz grzeję to jedyne rozwiązanie to zacząć ogzrewać szklarnie z pomidorami żeby wykazać wzrost, i teraz nie wiem czy ten wzrost odhaczam raz na całe życie czy musze co rok zuzywać coraz więcej?

asolt
22-12-2018, 23:14
Czy to sa domy nowobudowane?
Z czego wynika zapotrzebowanie? z wielkości czy gównianych parametrów? czy jeszcze z czegoś innego??

Tak głownie nowo budowane, z czego wynika? ze wszytkiego po trochu. Z parametrów, lokalizacji (wbrew pozorom bardzo istotna) z wielkosci również, zapotraebowanienie na cwu wynika przede wszystkim z ilosci domowników, z jakosci instalacji cwu (ukladanie rur cwu na chudziaku w symbolicznej izolacji to powszeche zjawisko, niestety takich mamy hydraulików, ale głowna wina lezy po stronie KB, którzy w zakresie termoizolacji mają szczatkową wiedze i takie samo zaangazowanie w proces budowy nadzorowanych domów).
O błedach wykonawczych a przede wszystkim projektowych bo gówniane parametry to wina i to wyłaczna architektów. Suma tego wszystkiego daje to co daje. Co mnie bardzo dziwi bo wydanie od 0,5 do 1 mln na swoj dom i niedopilnowanie ze strony inwestora to trzeba nie miec poszanowania dla swoich ciezko zarobionych pieniedzy. Ale jak to sie mówi kazdy kowalem swojego losu.

Kaizen
22-12-2018, 23:14
Taryfa G12as przy buforze

Masz jakąś fobię w temacie bufora? Odpowiadałem w kwestii ogrzewacza przepływowego.

Ale skoro się upierasz, to udowodnisz na liczbach? Przeliczając z uwzględnieniem czasu i zużycia bytowego nieopłacalność G12as? Czy tylko opierasz się na opinii Goździkowej?

gawel
22-12-2018, 23:19
Tak głownie nowo budowane, z czego wynika? ze wszytkiego po trochu. Z parametrów, lokalizacji (wbrew pozorom bardzo istotna) z wielkosci również, zapotraebowanienie na cwu wynika przede wszystkim z ilosci domowników, z jakosci instalacji cwu (ukladanie rur cwu na chudziaku w symbolicznej izolacji to powszeche zjawisko, niestety takich mamy hydraulików, ale głowna wina lezy po stronie KB, którzy w zakresie termoizolacji mają szczatkową wiedze i takie samo zaangazowanie w proces budowy nadzorowanych domów).
O błedach wykonawczych a przede wszystkim projektowych bo gówniane parametry to wina i to wyłaczna architektów. Suma tego wszystkiego daje to co daje. Co mnie bardzo dziwi bo wydanie od 0,5 do 1 mln na swoj dom i niedopilnowanie ze strony inwestora to trzeba nie miec poszanowania dla swoich ciezko zarobionych pieniedzy. Ale jak to sie mówi kazdy kowalem swojego losu.

Ostatnio w mojej okolicy powstaje mnóstwo nowych domów w wiekszości pięrowych i maja w sumie wszystkie okna balkonowe minimum podwojne , do kibelka normalne, Zakładając nawet ze są wstawione nez mostków termicznych to i tak sa gorsze termicznie od najgorszej sciany i nagrzanie tego to wymaga niezłej ilości ciepła.

asolt
22-12-2018, 23:32
Masz jakąś fobię w temacie bufora? Odpowiadałem w kwestii ogrzewacza przepływowego.

Ale skoro się upierasz, to udowodnisz na liczbach? Przeliczając z uwzględnieniem czasu i zużycia bytowego nieopłacalność G12as? Czy tylko opierasz się na opinii Goździkowej?

Moj klient który sobie dokladnie to przelicza i notuje czasy zalączenia I taryfy nie jest bynajmniej jak to dowcipnie okresliłes Gozdzikową. Jezeli chodzi o liczby to opłacalnosc tej taryfy czyli G12as w stosunku do G12w lub G13 jest rózna w zaleznosci od dystrybutora. Podaj lokalizację dla której mam cos policzyc. Dla wszystkich na pewno liczył nie bedę. Wcacając do kwesti ogrzewacza przepływowego to G12as jest wyjątkowo niekorzystna dla niego. Dlaczego? dlatego ze zdecydowana wiekszosc czasu gdzie wykorzystujemy cwu to przedział miedzy 6 rano a 22 wieczorem czyli to czas I taryfy, uzywanie po 22 to zaledwie kilka procent calosci wykorzystania cwu.

Aydin
22-12-2018, 23:33
Więc tak:
1) żaden przepływowy podgrzewacz nie zapewni takiego komfortu jak pojemnościowy
2) jeżeli planujesz pv to mozna darować PC /cuw i nawet jak pv nie zrobisz to weźmiesz taryfę G12w i nie będzie problemu koszty cie nie zjedzą.
3) Kup porządny bojler 150-200 litrów bo bez względu na źródło prądu moc grzałki nie jest zbyt duża.
4) do kuchni kup 10 litrowy inoxowy podgrzewacz z grzałką 2 kw , w bojlerze zawsze starczy ci wody ale jak pracując w kuchni zaczniesz korzystać ze zlewu to zabraknie wody do kąpieli.

Dlatego z programu skorzystałem tylko z PC do cuw , a pv sobie odpuściłem.

ad. 1. Gdzieś czytałem o ponoć bardzo dobrym (opinia użytkownika) przepływowym podgrzewaczu dużej mocy, chyba rzędu 8-16kW z jakimś sterowaniem "yntelygentnym" i możliwością regulacji mocy w 3 zakresach (8, 12, 16) oraz regulacją przepływu. Ponoć jeden daje radę na cały dom, nawet zakładając, że 2 osoby jednocześnie korzystają z prysznica. Znaczy z 2 pryszniców, żeby była jasność ;) Myślałem, że znane są forumowiczom takie egzemplarze, nie tylko małe grzałki po 2kW.
ad. 2. Nie jest kwestią robić czy nie robić PV. Pewnie, że prawdopodobnie lepiej byłoby grzać prądem bez PV i pokombinować z buforem, akumulacją i II taryfą, ale przy nowych domach trzeba spełnić jakieś tam normy OZE w zapotrzebowaniu na energię. Jeśli podstawię COP=1 to nijak mi nie wyjdzie ta norma, nawet nie wnikam ocb w niej, bo wiem, że muszę mieć jakieś dodatkowe źródło odnawialnej energii. Dlatego PV.
ad. 3. Tak zrobię ;)
ad. 4. Zastanawiałem się nad ABO-ABO. Jeśli już bojler, to żadnych przepływowych. W kuchni będzie używana raczej zimna woda, rzadko ciepła. Mycie naczyń = zmywarka. Ewentualnie czasem większe rzeczy typu blacha czy patelnia to w zlewie. A tak to nie potrzeba ciepłej za dużo. Chyba więc inwestycja nieopłacalna.

asolt
22-12-2018, 23:38
Ostatnio w mojej okolicy powstaje mnóstwo nowych domów w wiekszości pięrowych i maja w sumie wszystkie okna balkonowe minimum podwojne , do kibelka normalne, Zakładając nawet ze są wstawione nez mostków termicznych to i tak sa gorsze termicznie od najgorszej sciany i nagrzanie tego to wymaga niezłej ilości ciepła.

Podwójne szyby? jezeli tak to na ogół nie spełniaja WT2017, alez ci architekci oszukują w charakterystykach energetycznych. Przeciez takie projekty nie powinny otrzymac PNB. Nie bedzie dobrze, ale kasta architektów jest chyba nie do ruszenia, co da program czystego powietrza jezeli przedstawicie zawodu publicznego zaufania robią takie przekrety. czy to z niedouczenia czy z pazernosci na kazdy grosz.

Kaizen
22-12-2018, 23:38
Dla wszystkich na pewno liczył nie bedę.


Wybierz najwygodniejszą dla Twojego stanowiska.


G12as jest wyjątkowo niekorzystna dla niego. Dlaczego? dlatego ze zdecydowana wiekszosc czasu gdzie wykorzystujemy cwu to przedział miedzy 6 rano a 22 wieczorem czyli to czas I taryfy

Której cena jest taka sama, jak w G11, czyli najtańsza z "drogich" stref.

Czekam na wyliczenia.

Kaizen
22-12-2018, 23:39
Podwójne szyby?

Wrzuć w googla "okno podwójne", skoro nie wiesz co to.

gawel
22-12-2018, 23:41
Podwójne szyby? jezeli tak to na ogół nie spełniaja WT2017, alez ci architekci oszukują w charakterystykach energetycznych. Przeciez takie projekty nie powinny otrzymac PNB. Nie bedzie dobrze, ale kasta architektów jest chyba nie do ruszenia, co da program czystego powietrza jezeli przedstawicie zawodu publicznego zaufania robią takie przekrety. czy to z niedouczenia czy z pazernosci na kazdy grosz.

nie szyby okna tzn tafle szkła

rwojtek
22-12-2018, 23:43
Tak głownie nowo budowane, z czego wynika? ze wszytkiego po trochu. Z parametrów, lokalizacji (wbrew pozorom bardzo istotna) z wielkosci również, zapotraebowanienie na cwu wynika przede wszystkim z ilosci domowników, z jakosci instalacji cwu (ukladanie rur cwu na chudziaku w symbolicznej izolacji to powszeche zjawisko, niestety takich mamy hydraulików, ale głowna wina lezy po stronie KB, którzy w zakresie termoizolacji mają szczatkową wiedze i takie samo zaangazowanie w proces budowy nadzorowanych domów).
O błedach wykonawczych a przede wszystkim projektowych bo gówniane parametry to wina i to wyłaczna architektów. Suma tego wszystkiego daje to co daje. Co mnie bardzo dziwi bo wydanie od 0,5 do 1 mln na swoj dom i niedopilnowanie ze strony inwestora to trzeba nie miec poszanowania dla swoich ciezko zarobionych pieniedzy. Ale jak to sie mówi kazdy kowalem swojego losu.

Mój domek asolt liczył i to co mam w stopce dało około 10000kWh na samo ogrzewanie.

asolt
22-12-2018, 23:44
Wrzuć w googla "okno podwójne", skoro nie wiesz co to.

Ty wiesz lepiej, Ty wiesz wszystko najlepiej. Nie wszyscy posiedli wiedzę na Twoim poziomie dlatego zdarza sie im nieraz okreslic cos mniej precyzyjnie. Wracając do okien z podwójnymi szybami to czasem licze takie domy. Nie mysl ze wszyscy teraz instalują tylko okna z potrójnymi szybami, ale tak to jest jak sie widzi tylko koniec własnego nosa.

asolt
22-12-2018, 23:46
nie szyby okna tzn tafle szkła

Ok, zrozumiałem ze chodzi o podwojne szyby. Czesto uzywane (jeszcze ) w oknach połaciowych.

asolt
22-12-2018, 23:47
Wybierz najwygodniejszą dla Twojego stanowiska.



Której cena jest taka sama, jak w G11, czyli najtańsza z "drogich" stref.

Czekam na wyliczenia.

Moze jutro, bo i czas pozny.

Kaizen
22-12-2018, 23:49
Mój domek asolt liczył i to co mam w stopce dało około 10000kWh na samo ogrzewanie.

20cm EPS w podłodze, 20cm grafitu na elewacji, 30cm styro na stropie i 10000kWh/147m2=68kWh/m2 na samo CO? Bez wentylacji i CWU? Nawet jak na Białystok to dla mnie szok. Szybciej poza kołem podbiegunowym bym się spodziewał.

A jak to się ma do rzeczywistości?

gawel
22-12-2018, 23:49
Ok, zrozumiałem ze chodzi o podwojne szyby. Czesto uzywane (jeszcze ) w oknach połaciowych.

Nieeee chodzi mi że okna są duże balkonowe 2- taflowe a ile maja szyb to nie wiem minimum 2 a maksymalnie pewno 4 z drogi nie widac a podchodzic blisko nie wypada.

Kaizen
22-12-2018, 23:50
Moze jutro, bo i czas pozny.

Bardzo wczesny. Dzisiaj będzie jeszcze ponad 23 godziny.

Jesteś znietrzeźwiony, czy tak ułomną logikę masz na trzeźwo?

Kaizen
22-12-2018, 23:50
Ty wiesz lepiej, Ty wiesz wszystko najlepiej. Nie wszyscy posiedli wiedzę na Twoim poziomie

Nie przesadzaj. Jak nie wiesz, nie pytaj mnie - pytaj googla.

gawel
22-12-2018, 23:51
20cm EPS w podłodze, 20cm grafitu na elewacji, 30cm styro na stropie i 10000kWh/147m2=68kWh/m2 na samo CO? Bez wentylacji i CWU? Nawet jak na Białystok to dla mnie szok. Szybciej poza kołem podbiegunowym bym się spodziewał.

A jak to się ma do rzeczywistości?

Od cholery dużo i mnie też wychodziły jakieś pojebane kosmosy ale znalazłem na to sposób olałem ciepłym moczem. Teraz wiem ile mam zużycia kwh bo 15 latach wiem jakie mam zużycie roczne i dobowe np przy -30 st c i silnym wietrze.

kulibob
23-12-2018, 04:50
Mój domek asolt liczył i to co mam w stopce dało około 10000kWh na samo ogrzewanie.

Jak to jest możliwe że tyle Ci wychodzi?
Ja mam prawie 150m2 ogrzewanej powierzchni (PUogrzewana wg projektu 116m2 jest trochę więcej)Temp ustawiona 22,8-23,5
Puszczam kominem przez 7mc okresu grzewczego w drugim sezoni ok12000kWh w tym będzie mniej.
Ściana 20biały podłoga 12cm(9grafit+3biały) dach 28)średnie parametry) Reku DIY i GWC DIY+ Solary DIY co w tym okrecie praktycznie nie grzeją.
Na CO i CWU spalam uwzględniając sprawność 60-70% (7200-8400)

JTKirk
23-12-2018, 08:04
Siemka,
dawno na Muratora nie zaglądałem, a widzę że o buforach się temat przewija. Z doświadczenia wiem, że użytkowników takich wynalazków jest mało więc podzielę się swoimi uwagami.

Mam bufor 1500l - a w nim 3 grzałki po 2kw. Ocieplenie bufora po minimum 50 cm z każdej strony (jedynie od spodu jest 20cm). Do tego podłączone 3 panele solarne płytowe wodne.
Dom 150 m - energetycznie wybudowany jak najbardziej poprawnie. Użytkowników 4rech w tym 2 kaczki lubiące ciepłą wodę :)

Poprzedni rok zamknąłem na poziomie 13000 kWh. Gazu brak. Prąd 3 taryfowy. Rachunek za cały rok w granicach 4000 zł.
Ogólne doświadczenia z użytkowania bufora - JEST MEGA SUPER.

można wiedzieć, ile cię kosztował ten bufor?

agb
23-12-2018, 09:51
Moj klient który sobie dokladnie to przelicza i notuje czasy zalączenia I taryfy nie jest bynajmniej jak to dowcipnie okresliłes Gozdzikową. Jezeli chodzi o liczby to opłacalnosc tej taryfy czyli G12as w stosunku do G12w lub G13 jest rózna w zaleznosci od dystrybutora. Podaj lokalizację dla której mam cos policzyc. Dla wszystkich na pewno liczył nie bedę. Wcacając do kwesti ogrzewacza przepływowego to G12as jest wyjątkowo niekorzystna dla niego. Dlaczego? dlatego ze zdecydowana wiekszosc czasu gdzie wykorzystujemy cwu to przedział miedzy 6 rano a 22 wieczorem czyli to czas I taryfy, uzywanie po 22 to zaledwie kilka procent calosci wykorzystania cwu.

W PGE mazowieckie przewaga G12W (0,36/0,66) nad G12as (0,18 czy 0,19/0,56) jest mocno wątpliwa. Bo przy 1,5m3 to co my w te 2h dziennego okienka zyskamy? Natomiast w nocy można go znacznie taniej naładować do wysokiej temp.