PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrzewający elektrycznością z COP=1 - WYSTĄP !!!



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 [27] 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177

Liwko
03-01-2012, 13:11
No zajmujesz się wentylacją, więc o to pytam;)

Piczman
03-01-2012, 13:19
No zajmujesz się wentylacją, więc o to pytam;)

Nie tylko ;)

Gdzie budujesz ?
Będe w okolicy konina u @maluxa20 za tydzień, wpadnij :D

eniu
03-01-2012, 13:22
Kółko różańcowe zakładacie ?:D To ja może składki będę zbierać,
za prąd oczywiście, żeby w temacie było...

Liwko
03-01-2012, 13:33
Nie tylko ;)

Gdzie budujesz ?
Będe w okolicy konina u @maluxa20 za tydzień, wpadnij :D

Za daleko. Kolega się buduje w północnej Wielkopolsce. Ten co miał mu zakładać w ch... wali, i trzeba szybko znaleźć innego. Konstrukcja bardziej skomplikowana niż u mnie, więc się za to nie biorę. Wiadomo, kolega, i niech tak zostanie:)

bitter
03-01-2012, 14:53
To to pikuś.

Pisałem już kilka razy ale przypomnę ,,,
Mój znajomy wybudował dom, ocieplił go "dychą" styro i wydał 70 tyś na kominek z płaszczem, instalację gazową + grzejniki + elektryczne podłogowe w kilku pomieszczeniach .
Rok po zamieszkaniu musiał postawić wiatę na drewno za 10 tyś żeby móc składować drewno do kominka który jest teraz głównym źródłem ciepła .

Teraz ma kotłownie w salonie, zimne płytki w łazienkach i kuchni ( bo za drogo to grzać) i wydał 80 tyś !
Domek ok. 170 m2 z poddaszem ,,,

Zapytam dyskretnie czy zapytałeś go czy ma świadomość tego co uczynił?

bitter
03-01-2012, 15:00
Nie jest zalecane sadzenie niczego z duzym systemem korzeniowym. Nie wiem jakie korzenie ma sosna - trzebaby spytac ogrodnika ;)

Sosna ma tzw. korzeń palowy. Tyle co nad ziemią to i sosny prawie pod ziemią ;-) U mnie grunt taki dziwny, piach ale wysokie wody gruntowe - na metrze już wodę można zobaczyć więc nie wiem czy to 25 czy 10W/m. Ale nawet przy 25 to daje 200m dla mocy 5kW. Czyli działka na dwa metry skopana (rozumiem, że to jedna rurka "fi jakieśtam" idzie? Niby nic ale jakoś to sadzenie drzew mnie niepokoi, że nie będzie można. Choć powiem, że korci korci aby spróbować. Tyle, że przy pompie o jakiej pisze Arturo da się pracować nawet przy mocno ujemych temperaturach więc nie wiem czy jest sens kopać. Dla COP o kilkanaście procent lepszego? Bo pamiętajcie, że latem DZ takiej pompy ma i ze 30stopni na plusie co jest niebagatelne przy grzaniu CWU.

Daga&Adam
03-01-2012, 15:12
Sosna ma tzw. korzeń palowy. Tyle co nad ziemią to i sosny prawie pod ziemią ;-) U mnie grunt taki dziwny, piach ale wysokie wody gruntowe - na metrze już wodę można zobaczyć więc nie wiem czy to 25 czy 10W/m. Ale nawet przy 25 to daje 200m dla mocy 5kW. Czyli działka na dwa metry skopana (rozumiem, że to jedna rurka "fi jakieśtam" idzie?

Jedna rurka (fi32 lub 40) co metr, jak nie planujesz wiekszych drzewek czy tujek przy plocie to moze byc pierwsza rurka 0,5m od plotu, a kolejna 1,5m od plotu. Jak jednak planujesz tujki 0,5mb od plotu to lepiej zaczac metr od (a druga rurka - dwa metry od). Jak jestes pewien ze ta woda tam jest przez caly rok i jest to potwierdzone przez geologa to masz farta bo do kalkulacji mozesz przyjac nawet 35-40W/mb, choc ja bym mimo wszystko przyjal te 25W/mb - lepiej miec zapas na wszelki wypadek :) Nie uwazam ze COP jest kilkanascie procent lepszy - ja narazie od poczatku sezonu (polowa listopada) jade na COPie 4-4,5, zasilanie mam 8-5stC, przy srednich temperaturach na zewnatrz w okolicy -5stC do +5stC. Jaki COP bedzie miala powietrzna w takich temperaturach ?

Na lato tez nie ma co patrzec bo raz ze temperatury 30stC to rzadkosc, a dwa ze ogolnie grzanie CWU w lato to tylko bardzo niewielka czesc potrzebnych w ciagu calego roku kWh :)

Niby nic ale jakoś to sadzenie drzew mnie niepokoi, że nie będzie można. Choć powiem, że korci korci aby spróbować. Tyle, że przy pompie o jakiej pisze Arturo da się pracować nawet przy mocno ujemych temperaturach więc nie wiem czy jest sens kopać. Dla COP o kilkanaście procent lepszego? Bo pamiętajcie, że latem DZ takiej pompy ma i ze 30stopni na plusie co jest niebagatelne przy grzaniu CWU.[/QUOTE]

Liwko
03-01-2012, 16:38
Ja bitter bardziej bym się obawiał trwałości PC p-w. Co w domu, to w domu. Zobacz na jakich różnicach temperatur pracują i jedne i drugie.

bitter
03-01-2012, 20:32
Masz 20 stopni pod ziemią? Mieszkasz w okolicy równika? ;-)

kszh.uint
03-01-2012, 22:20
Masz 20 stopni pod ziemią? Mieszkasz w okolicy równika? ;-)

mieszka na wulkanie, tylko jeszcze o tym nie wie :P

Liwko
03-01-2012, 22:23
Masz 20 stopni pod ziemią? Mieszkasz w okolicy równika? ;-)

Najlepsze jest to, że on faktycznie tak ma;)

kszh.uint
03-01-2012, 22:24
To nie Pani, tylko Pan. Zadowolonym można też być, gdy się ma sponsora ;)

90kpln

ostatecznie zawsze to lepiej władować w pompkę, niż przepisać oszczędności na Ojca Dyrektora, chociaż i pompa i on to dowód na to, że Szatan istnieje :)

kszh.uint
03-01-2012, 22:25
Najlepsze jest to, że on faktycznie tak ma;)

:) a termometr kalibruje obrotem tarczy przy nieruchomej wskazówce :)

Daga&Adam
03-01-2012, 22:26
90kpln

ostatecznie zawsze to lepiej władować w pompkę, niż przepisać oszczędności na Ojca Dyrektora, chociaż i pompa i on to dowód na to, że Szatan istnieje :)

Chlop dba o gospodarke a Wy go besztacie, nieladnie ;)

kszh.uint
03-01-2012, 22:29
ojciec dyrektor czy spadkobierca?

Daga&Adam
03-01-2012, 22:30
ojciec dyrektor czy spadkobierca?

Spadkobierca ofkors ;) Ktos musi nam ten PKB nakrecac ;)

kszh.uint
03-01-2012, 22:33
Spadkobierca ofkors ;) Ktos musi nam ten PKB nakrecac ;)

... czyli teściowa kręci całą gospodarką... bosh, co za czasy :P


- - - - - - - - - - - - -

na koniec przeczytane gdzieś na muratorowym forum:

W regonalnej w artykule ,,Podwyżki po cichu" pan xxx (prezez ZWiK) tak min. uzasadnił podwyżki wody iścieków, cyt. ,,Mieszkańcy zaczęli oszczędzać i spółka to odczuła". Takie podejście zapwene mają PGNiG, ENEA, ZUZ (oczyszczanie i odbiór odpadów. Wniosek im więcej oszczędzamy tym mniej zużywamy np. kubików wody ale cena kubika rośnie o inflację, wzrost zarobków i o niedobór wpłat wynikłych z mniejszego zużycia wody, ciepła itp.
Pezes ŻWiK daje przez to do zrozumienia, że kasy musi wpływać do firmy tyle co w ub. roku lub nawet więcj, bo np. dochodzi inflacja. Dlaczego tak ano dlatego, że np. na pensje idzie określona kwota, na amortyzację itd. a oszczędzając zmiejszamy srodki na min. te wydatki. Zwolnić nikogo na wskutek oszczędzania przez ludzi się nie da, tendencja jest odwrotna, pensje muszą rosnąć bo inflacja, podobnie jak energia, podatki itd. Tak więc lansowane np. przez GL wymiany żarówek, pralek itd. co podwyżka energi elektrycznej to nic innego jak robienie z ludzi głupków.
Niestety, rozrost biurokracji w tym w firmach podległych np. urzędom gmin itp. będzie powodował, że zyżywając mniej wcale nie będzie znaczyło w sumie taniej.


czyli podwyżki cen kWh to przez pompiarzy :) w ramach solidarnej polski proszę wydłuzyć czas pracy pompy wg poniższego wzoru:

aktualny czas pracy pompy x współczynnik COP = nowy, sprawiedliwy społecznie i uzasadniony finansowo czas pracy pompy*

*w przypadku, gdyby było za ciepło, proszę - nie wyłączając WM - uchylić okno; kablarze grzeją bez zmian

andriuss
03-01-2012, 23:17
Nie uwazam ze COP jest kilkanascie procent lepszy - ja narazie od poczatku sezonu (polowa listopada) jade na COPie 4-4,5, zasilanie mam 8-5stC, przy srednich temperaturach na zewnatrz w okolicy -5stC do +5stC. Jaki COP bedzie miala powietrzna w takich temperaturach ?


Tu nie chodzi o konkurs na najwyższy COP. Załóżmy zużycie ciepła 10 MWh rocznie, czyli:
- 4 KPLN czystym prądem,
- 1,6 KPLN chińczykiem P-W (COP 2,5),
- 1 KPLN gruntówką (COP 4).

Przy założeniu, że podwyżki niewiele odbiegają od kosztu pieniądza (pamiętajcie o inflacji !), dla oszczędności 600 zł / rok ile jesteś w stanie dać w sumie więcej za gruntówkę względem powietrznej? A powietrzną, w szczególności monobloka, stawiasz i masz. A co do trwałości, szczęśliwie Chińczycy własnych sprężarek nie robią, tylko wstawiają Copelanda lub podobne. Mam nadzieję, że kluczowym parametrem jest liczba startów, bo jak to się rozgrzeje, to warunki zewnętrzne powinny być obojętne. Także jeśli umiesz ograniczyć do 500 rocznie, nie powinno być źle.

andriuss
04-01-2012, 00:00
czyli podwyżki cen kWh to przez pompiarzy :) w ramach solidarnej polski proszę wydłuzyć czas pracy pompy wg poniższego wzoru:

aktualny czas pracy pompy x współczynnik COP = nowy, sprawiedliwy społecznie i uzasadniony finansowo czas pracy pompy*

*w przypadku, gdyby było za ciepło, proszę - nie wyłączając WM - uchylić okno; kablarze grzeją bez zmian

Nie no, nie ten etap rozwoju, na razie pompiarze wespół z kablarzami przypieprzają gazowcom i groszkom ;) Ja w ramach solidarności z kablarzami (w końcu dostaną 4 razy bardziej w tyłek) kiedyś sobie kupię samochód na prund, a do tego czasu, to może saunę jakąś albo parę kW świecidełek świątecznych na domu ;)

Daga&Adam
04-01-2012, 10:01
A co do trwałości, szczęśliwie Chińczycy własnych sprężarek nie robią, tylko wstawiają Copelanda lub podobne.

A wedlug Ciebie sama porzadna sprezarka to juz pelen sukces? Zajrzyj na elektroda.pl do watku gdzie ludzie buduja swoje pompy (watek od kilku lat istnieje) to zobaczysz ze to nie jest takie proste :) Jakosc spawow, kontrola jakosci, jakosc uzytych pozostalych elementow (chocby grubosc rurek) - u chinczyka to jest wszystko na najnizszym poziomie zeby cene zbic. W zyciu nie kupilbym PC chinczyka bo to wytrzyma max kilka lat.

Liwko
04-01-2012, 10:14
Rozmawiałem jakieś pół roku temu z instalatorem, który mi montował PC. Klient poprosił go by mu podłączył chińczyka. W rękach się ponoć rozsypywała. Jakoś mu się ją w końcu udało podłączyć, ale mówi, że patrzeć nie dotykać. Dla mnie to jazda po bandzie.

andriuss
04-01-2012, 10:28
W zyciu nie kupilbym PC chinczyka bo to wytrzyma max kilka lat.

Wiesz, to trochę jak z samochodami - jeden kupuje wyłącznie nowe i trzyma góra 3 lata, żeby się nie zaczęły psuć, a ja np. kupuję wyłącznie używane, bo na tyle się znam, że biorę na klatę ryzyko napraw i awarii. A w ramach premii za ryzyko kupuje je za ułamek ceny nowego. W tym przypadku też zaryzykuję, ale w pełni szanuję Twój wybór - zapłaciłeś za święty spokój i brak niespodzianek - Twoja kasa i innym nic do tego.

Daga&Adam
04-01-2012, 10:30
Wiesz, to trochę jak z samochodami - jeden kupuje wyłącznie nowe i trzyma góra 3 lata, żeby się nie zaczęły psuć, a ja np. kupuję wyłącznie używane, bo na tyle się znam, że biorę na klatę ryzyko napraw i awarii. A w ramach premii za ryzyko kupuje je za ułamek ceny nowego. W tym przypadku też zaryzykuję, ale w pełni szanuję Twój wybór - zapłaciłeś za święty spokój i brak niespodzianek - Twoja kasa i innym nic do tego.

Sek w tym ze mozna przeciez tez kupic chinska pompe gruntowa - ceny chyba takie same jak za powietrzna, o ile nie nizsze ;-) Wiem, ze trzeba DZ ale jak ktos bierze na klate chinska gruntowke to znaczy ze ja ma na tyle mocno rozbudowana ze DZ to lopata bez problemu w tydzien wykopie :) :) :)

budowlany_laik
04-01-2012, 11:01
Chłopcy od pompek, chyba wątki Wam się pomieszały :)

coulignon
04-01-2012, 11:46
Pompiarze tu często zagladają. Z zazdrości. A Liwko z sympatii do Marcina.

Daga&Adam
04-01-2012, 11:46
Chłopcy od pompek, chyba wątki Wam się pomieszały :)

Chlopcu od kabli - my tez ogrzewamy elektrycznoscia, czesciowo ;)

Liwko
04-01-2012, 11:57
Chlopcu od kabli - my tez ogrzewamy elektrycznoscia, czesciowo ;)

Jak to częściowo? Nie mów że masz jeszcze śmieciucha:D

Daga&Adam
04-01-2012, 11:59
Jak to częściowo? Nie mów że masz jeszcze śmieciucha:D

No moga sie przyczepic ze w 1/4 tylko, a 3/4 z gruntu ;)

Nie mam smieciucha :-)

Liwko
04-01-2012, 12:02
Pompiarze tu często zagladają. Z zazdrości. A Liwko z sympatii do Marcina.

Z zazdrości? Bynajmniej. Z sympatii? Ależ oczywiście:)

malux20
04-01-2012, 12:54
Pompiarze tu często zagladają. Z zazdrości. A Liwko z sympatii do Marcina.


prezes zajrzyj proszę do komentarzy dziennika .

budowlany_laik
04-01-2012, 13:07
Z zazdrości? Bynajmniej. Z sympatii? Ależ oczywiście:)
A do wątku o Legalett'cie porównując zużytą energię na CO zapominając przy tym o COP - z jakiego powodu?

Liwko
04-01-2012, 13:12
A do wątku o Legalett'cie porównując zużytą energię na CO zapominając przy tym o COP - z jakiego powodu?

Z prostego. Nie widzę żadnych plusów tego rozwiązania. Ty je widzisz?

jasiek71
04-01-2012, 13:30
Z prostego. Nie widzę żadnych plusów tego rozwiązania. Ty je widzisz?

he he...
co żeś się czepił tych "legalettowców" ??

swiki
04-01-2012, 14:09
Hejka - dawno mnie nie bylo - niektorzy sledzili moj watek (dzieki raz jeszcze za kibicowanie i kciuki i wszystkie porady ) a dla niewtajemniczonych - przeprowadzilam sie dokladnie ostateniego dnia 2011 r i od sylwestra codziennie biegam i zalaczam recznie esy - wiec prosba wielka- jakbyscie mi mogli podac jak macie poustawiane regulatory?? W jakich godzinach jakie temp (podlogi, powietrza?) Jak narazie wiem ze troche przesadzam z grzaniem (zobacze to pewnie na pierwszym rachunku ;)) ale czasu brak bylo, by cos poczytac (czy odnalesc instrukcje obslugi regulatorow... )

Ale musze powiedziec ze jestem mega zadowolona z bojlera (choc zle pokazuje mi temp wody - np woda leci goraca a on pokazuje ze jest tylko 17 stopni hm...???) no ale te 120 litrow jest w zupelnosci ok jak dla 4 osobowej rodziny nawet z wanna i jak narazie recznym myciem garow (zmywarka mi nie dzialala kilka dni - montujac kuchnie zagieli weza) a ja myje gary tak, ze non stop leci woda. (oczywiscie herosa mam z galmetu ;))

A i jeszcze cos - na panelach sa cholerne stratyt, nie wiem na ile macie tak, ze panele lacza sie z kafelkami i ustawione sa te same temp podlogi, ale u mnie roznica jest masakryczna... I troche trwalo zanim sie przyzwyczailam do takiego rozkladu temperatur ;) Do dzis chodzilam w swetrze pomimo jakis 25 stopni bo mi non stop w ramiona zimno bylo)

Liwko
04-01-2012, 14:11
he he...
co żeś się czepił tych "legalettowców" ??

Dostałem taką odpowiedź na pytanie o korzyści płynące z zastosowania legalettu


Jeśli chodzi o mnie to:
- inwestycja nie jest mała, wręcz duża,
- niskie koszty eksploatacji pod warunkiem budowy domu energooszczędnego,
- komfort użytkowania był zaburzony przez hałas dobywający się z jednego z agregatów. Po rozwiązaniu tego problemu (czyt. post wyżej) komfort użytkowania tego systemu jest wysoki i on jest największą zaletą tego systemu.

1. To po co legalett?
2. To chyba dotyczy każdego systemu
3. A w czym ten komfort jest lepszy od innych systemów bezobsługowych?

Moim zdaniem, nie ma żadnego racjonalnego powodu stosowania technologii legalett.

miloszenko
04-01-2012, 14:28
Dostałem taką odpowiedź na pytanie o korzyści płynące z zastosowania legalettu



1. To po co legalett?
2. To chyba dotyczy każdego systemu
3. A w czym ten komfort jest lepszy od innych systemów bezobsługowych?

Moim zdaniem, nie ma żadnego racjonalnego powodu stosowania technologii legalett.

No jest jeden plus, w poziomie zero mamy instalacje grzewcza, taka sama jakby dac kable w plyte czy tez wodna podlogowke, co do cen to wszyscy wiedza co za ile :)

Pozdrawiam

jasiek71
04-01-2012, 14:32
Dostałem taką odpowiedź na pytanie o korzyści płynące z zastosowania legalettu



1. To po co legalett?
2. To chyba dotyczy każdego systemu
3. A w czym ten komfort jest lepszy od innych systemów bezobsługowych?

Moim zdaniem, nie ma żadnego racjonalnego powodu stosowania technologii legalett.

jakiś czas temu to analizowałem i doszedłem do takiego samego wniosku;)

moje spostrzeżenia odnośnie ogrzewania są takie...
jak budynek akumulacyjny to ogrzewanie akumulacyjne z buforem...
jak budynek nie akumulacyjny to ogrzewanie nadmuchowe z buforem...
bufor zasilany wedle uznania...
to tyle jeżeli chodzi o ekonomię i komfort:P

jasiek71
04-01-2012, 14:42
Hejka - dawno mnie nie bylo - niektorzy sledzili moj watek (dzieki raz jeszcze za kibicowanie i kciuki i wszystkie porady ) a dla niewtajemniczonych - przeprowadzilam sie dokladnie ostateniego dnia 2011 r i od sylwestra codziennie biegam i zalaczam recznie esy - wiec prosba wielka- jakbyscie mi mogli podac jak macie poustawiane regulatory?? W jakich godzinach jakie temp (podlogi, powietrza?) Jak narazie wiem ze troche przesadzam z grzaniem (zobacze to pewnie na pierwszym rachunku ;)) ale czasu brak bylo, by cos poczytac (czy odnalesc instrukcje obslugi regulatorow... )

Ale musze powiedziec ze jestem mega zadowolona z bojlera (choc zle pokazuje mi temp wody - np woda leci goraca a on pokazuje ze jest tylko 17 stopni hm...???) no ale te 120 litrow jest w zupelnosci ok jak dla 4 osobowej rodziny nawet z wanna i jak narazie recznym myciem garow (zmywarka mi nie dzialala kilka dni - montujac kuchnie zagieli weza) a ja myje gary tak, ze non stop leci woda. (oczywiscie herosa mam z galmetu ;))

A i jeszcze cos - na panelach sa cholerne stratyt, nie wiem na ile macie tak, ze panele lacza sie z kafelkami i ustawione sa te same temp podlogi, ale u mnie roznica jest masakryczna... I troche trwalo zanim sie przyzwyczailam do takiego rozkladu temperatur ;) Do dzis chodzilam w swetrze pomimo jakis 25 stopni bo mi non stop w ramiona zimno bylo)

normalnie wymiękam z tymi twoimi postami...
ustaw na początek...
w pomieszczeniu tyle ile cię interesuje w godzinach taniej taryfy
podłogi daj o dwa stopnie więcej, ta pod panelami to z pięć więcej niż pokojowa
histerezę najniżej jak się da...
w godzinach drogiej taryfy o jeden stopień mniej
każde pomieszczenie z osobna (najlepiej robic zapiski bo się pogubisz )
na następny dzień obserwuj co się dzieje i tu opisz dokładnie ... ew. na priw lub tel. (numer masz )
trzeba się uzbroić w cierpliwość tak od razu to się nie da;)

kszh.uint
04-01-2012, 14:56
i od sylwestra codziennie biegam i zalaczam recznie esy

... to już po nowych cenach :) czyń tę czynność rozważnie i z namaszczeniem




Ale musze powiedziec ze jestem mega zadowolona z bojlera (choc zle pokazuje mi temp wody - np woda leci goraca a on pokazuje ze jest tylko 17 stopni hm...???) (oczywiscie herosa mam z galmetu ;))

bo jednoczesnie obniża ciśnienie wewnątrz i woda wrze już w temp. 40stC



A i jeszcze cos - na panelach sa cholerne stratyt, nie wiem na ile macie tak, ze panele lacza sie z kafelkami i ustawione sa te same temp podlogi, ale u mnie roznica jest masakryczna...

a jaki masz podkład?

piotrmak
04-01-2012, 15:51
wmnich:) spisuj też licznik energi, może to trochę pomóc. Załącz w końcu to sterowanie. Pewnie coś przegrzewasz nie potrzebnie, a coś masz nie dogrzane i masz odczucie "zimna w ramionach".
PS. Myślałem już że poległaś na budowie:) Kupę czasu Cię nie było

R&K
04-01-2012, 16:06
Ale musze powiedziec ze jestem mega zadowolona z bojlera (choc zle pokazuje mi temp wody - np woda leci goraca a on pokazuje ze jest tylko 17 stopni hm...???) no ale te 120 litrow jest w zupelnosci ok jak dla 4 osobowej rodziny nawet z wanna i jak narazie recznym myciem garow (zmywarka mi nie dzialala kilka dni - montujac kuchnie zagieli weza) a ja myje gary tak, ze non stop leci woda. (oczywiscie herosa mam z galmetu ;))

fajnie że napisałaś - właśnie mi chodzi o 120/140 l i też będę mieć wannę - wiec do konca nie wiedziałem czy 120 wystarczy - bo 140 nie robią i w gre by wchodził stojący

Konrad

Andrzej.K
04-01-2012, 19:54
... czyli teściowa kręci całą gospodarką... bosh, co za czasy :P


- - - - - - - - - - - - -

na koniec przeczytane gdzieś na muratorowym forum:

W regonalnej w artykule ,,Podwyżki po cichu" pan xxx (prezez ZWiK) tak min. uzasadnił podwyżki wody iścieków, cyt. ,,Mieszkańcy zaczęli oszczędzać i spółka to odczuła". Takie podejście zapwene mają PGNiG, ENEA, ZUZ (oczyszczanie i odbiór odpadów. Wniosek im więcej oszczędzamy tym mniej zużywamy np. kubików wody ale cena kubika rośnie o inflację, wzrost zarobków i o niedobór wpłat wynikłych z mniejszego zużycia wody, ciepła itp.
Pezes ŻWiK daje przez to do zrozumienia, że kasy musi wpływać do firmy tyle co w ub. roku lub nawet więcj, bo np. dochodzi inflacja. Dlaczego tak ano dlatego, że np. na pensje idzie określona kwota, na amortyzację itd. a oszczędzając zmiejszamy srodki na min. te wydatki. Zwolnić nikogo na wskutek oszczędzania przez ludzi się nie da, tendencja jest odwrotna, pensje muszą rosnąć bo inflacja, podobnie jak energia, podatki itd. Tak więc lansowane np. przez GL wymiany żarówek, pralek itd. co podwyżka energi elektrycznej to nic innego jak robienie z ludzi głupków.
Niestety, rozrost biurokracji w tym w firmach podległych np. urzędom gmin itp. będzie powodował, że zyżywając mniej wcale nie będzie znaczyło w sumie taniej.


czyli podwyżki cen kWh to przez pompiarzy :) w ramach solidarnej polski proszę wydłuzyć czas pracy pompy wg poniższego wzoru:

aktualny czas pracy pompy x współczynnik COP = nowy, sprawiedliwy społecznie i uzasadniony finansowo czas pracy pompy*

*w przypadku, gdyby było za ciepło, proszę - nie wyłączając WM - uchylić okno; kablarze grzeją bez zmian
Ale jedno w tym wszystkim może być całkem fajne podwyżki energi spowoduja podwyżki cen w końcu wzrosną płacę czyli goniącą się inflacje to bardzo dobra wiadomość dla osób mających duże kredyty w złotówkach, niby odsetki będa również rosły lecz kapitał zawsze pozostanie w pierwotnym stanie:)

kbab
04-01-2012, 20:02
Ale jedno w tym wszystkim może być całkem fajne podwyżki energi spowoduja podwyżki cen w końcu wzrosną płacę czyli goniącą się inflacje to bardzo dobra wiadomość dla osób mających duże kredyty w złotówkach, niby odsetki będa również rosły lecz kapitał zawsze pozostanie w pierwotnym stanie:)
Jeśli dochody społeczeństwa nie wzrosną to ludzie wyrażą swój sprzeciw - historia zna takie - i to całkiem niedawne, większość pamięta.

kszh.uint
04-01-2012, 20:36
e tam - szara strefa z obecnych 30% wzrośnie do 60... to wszystko... bedzie jak za Mieszka I - pieniążki z łapki do łapki...

Zielony ogród
04-01-2012, 21:10
dostałam dzis rachunek za prąd - wrzesień-grudzień (4 m-ce)
pogoda sprzyja
wyszło około 400 zł za ogrzewanie (kable) za wrzesień, październik, listopad i grudzień
fakt, pogoda sprzyja
dla przypomnienia - ściany tylko 1W ytong, tanie kabelki no-name, dom niecałe 100m2, temp. średnia ok.23 st, często kominek odpalany wieczorem dla uzyskania 25 st. (moja ulubiona temperatura, która doprowadzi w końcu do rozwodu - mąż zażadał izolatki-chłodni)

kszh.uint
04-01-2012, 21:31
to ja wyjątkowo o ilość drewna nie spytam, boś płeć piękna :P ... :) liczac na szybko te 4 miesiące, średnio wyszło mi 9.5kWh/24h przy Twojej mocy kabli :)

... tylko ja w domu, co zużywa teraz średnio 42kWh/24h zacząłem sezon grzewczy 10 października...

coś tu nie teges - nie zapomniałaś jedynki z przodu przy 400?

Zielony ogród
04-01-2012, 21:59
no mniej więcej tak wychodzi. W wietrzne dni grzalismy dłużej, w słoneczne prawie wcale, we wrzesniu pewnie prawie w ogóle nie grzalismy.. W weekendy (taryfa G12) jedneak najprościej jest ustawic grzanie na cały dzien na zadaną temperaturę, bez zadnej akumulacji - wtedy jest komfortowo, a kable bardzo rzadko i na krótko się załączają.
Ile drewna - nie wiem ile to metrów, bo niewiele z wiaty ubyło, ale obrazowo - począwszy od października jakieś 5 polan średnio grubych 4 -5 razy w tygodniu. Trudno tym sterować, bo od razu gorąco się robi.
we wrzesniu nie było potrzeby palenia - przy naszych oknach i wystawie domu słońce jest wielkim grzejnikiem)
przy nie najlepszych parametrach domu (za to tani był) i tak nie możemy sie nacieszyc tymi kablami. Załozyłam w domowym budżecie (3 lata temu), że na ogrzewanie przeznaczymy 3 tys/rok (jak w ocieplonym bloku, w którym mieszkalismy).

R&K
04-01-2012, 22:20
A nie myślałeś nad tym by zamontować dwa szeregowo? Koszt Herosów Elektroników Pro niewielki, a dwa to już 240 litrów. Jeden stoi, drugi grzeje, braknie wody, dołączysz drugi i będzie.

ktoś tu pisał już o takim rozwiązaniu - przeszło mi to wtedy przez myśl - ale na razie tak robić nie będę
1. kosz boilera może niewielki ale trzeba je ze sobą oba sprzężyc by 2 załączał się opcjonalnie (podejżewam że warunkiem byłvy spadek tem w 1 poniżej X stopni C)
2. pytanie w jakim czasie nagrzewa się boiler od temperatury bazowej do pożadanej
3. już chyba lepiej wstawić 160-180 i grzać non- stop

i
4. czy np w kuchni nie zrobić osobnego ? np przepływowego ? kuchnia znacznie dalej - 10 m od WC i PG, wymagana pompka, instalacja , straty mimo wszystko podczas krążenia

R&K
04-01-2012, 22:21
A nie myślałeś nad tym by zamontować dwa szeregowo? Koszt Herosów Elektroników Pro niewielki, a dwa to już 240 litrów. Jeden stoi, drugi grzeje, braknie wody, dołączysz drugi i będzie.

ktoś tu pisał już o takim rozwiązaniu - przeszło mi to wtedy przez myśl - ale na razie tak robić nie będę
1. kosz boilera może niewielki ale trzeba je ze sobą oba sprzężyc by 2 załączał się opcjonalnie (podejżewam że warunkiem byłvy spadek tem w 1 poniżej X stopni C)
2. pytanie w jakim czasie nagrzewa się boiler od temperatury bazowej do pożadanej
3. już chyba lepiej wstawić 160-180 i grzać non- stop

i
4. czy np w kuchni nie zrobić osobnego ? np przepływowego ? kuchnia znacznie dalej - 10 m od WC i PG, wymagana pompka, instalacja , straty mimo wszystko podczas krążenia

coulignon
05-01-2012, 07:09
nie robiłbym szeregowo tylko jeden osobny zrobił do wanny a drugi prysznica i umywalki. Kuchnia osobno - tam potzrebujesz wody natychmiast ale małą ilość. Bojlerek 10 - 15 litrów starcza - mam tak u siebie.

jasiek71
05-01-2012, 07:22
Kuchnia osobno - tam potzrebujesz wody natychmiast ale małą ilość. Bojlerek 10 - 15 litrów starcza - mam tak u siebie.

potwierdzam
też mam taki 15l pod zlewem...
pożera średnio 0,4 kwh na dobę

eksperymentowałem też z przepływowym ale bojlerek jest znacznie bardziej sterowalny

jasiek71
05-01-2012, 07:33
ktoś tu pisał już o takim rozwiązaniu - przeszło mi to wtedy przez myśl - ale na razie tak robić nie będę
1. kosz boilera może niewielki ale trzeba je ze sobą oba sprzężyc by 2 załączał się opcjonalnie (podejżewam że warunkiem byłvy spadek tem w 1 poniżej X stopni C)
2. pytanie w jakim czasie nagrzewa się boiler od temperatury bazowej do pożadanej
3. już chyba lepiej wstawić 160-180 i grzać non- stop

i
4. czy np w kuchni nie zrobić osobnego ? np przepływowego ? kuchnia znacznie dalej - 10 m od WC i PG, wymagana pompka, instalacja , straty mimo wszystko podczas krążenia

Konrad ty u siebie masz wszystkie łazienki w okolicach pomieszczenia gospodarczego...
jedynie kuchnia po drugiej stronie domu, tam trzeba mały bojler
cyrkulację wybij sobie z głowy, no chyba że lubisz płacić za przesadne grzanie wody...

bojler ma być pionowy
w poziomym jest znacznie mniej wody do wykorzystania niż przy pionowym o tej samej pojemności

Dareckyy
05-01-2012, 07:36
Dostałem taką odpowiedź na pytanie o korzyści płynące z zastosowania legalettu



1. To po co legalett?
2. To chyba dotyczy każdego systemu
3. A w czym ten komfort jest lepszy od innych systemów bezobsługowych?

Moim zdaniem, nie ma żadnego racjonalnego powodu stosowania technologii legalett.

Liwko,

dziękuję, że cytujesz moje wypowiedzi. Szanuję Twoje zdanie, jednak ja ze swojego wyboru jestem zadowolony i uważam go za racjonalny. Nie staram się też udowadniać, że jest to najlepsze rozwiązanie dla wszystkich. W moim przypadku nieracjonalnym byłby wybór pompy ciepła. Nie mam jednak powodu, aby kwestionować jej zastosowanie przez innych.

Czytam ten wątek równie często jak o Legalecie, bo również zaliczam się do ogrzewających prądem :)

jasiek71
05-01-2012, 07:42
dostałam dzis rachunek za prąd - wrzesień-grudzień (4 m-ce)
pogoda sprzyja
wyszło około 400 zł za ogrzewanie (kable) za wrzesień, październik, listopad i grudzień
fakt, pogoda sprzyja


ty raczej ogrzewasz kominkiem, a dogrzewasz tylko kablami;)

podaj ile kwh zużyliście na wszystko i jaka całkowita kwota była na fakturze bo jak wiadomo większość prądów jest ogrzewaniem

budowlany_laik
05-01-2012, 07:49
Zielony ogród, każdy kg drewna to ok. 4 kWh. Spróbuj policzyć, przemnożyć, a mogą wyjść zastanawiające rezultaty.

leszekf
05-01-2012, 09:33
...bo jak wiadomo większość prądów jest ogrzewaniem
W uzupełnieniu i na serio!
Wykluczyć tylko można promieniowanie elektromagnetyczne (drobne miliwaty na WiFi i z komórek) i światło widzialne emitowane przez żarówki, TV itp. Cała reszta zużywanego prądu grzeje.

Zielony ogród
05-01-2012, 09:45
ty raczej ogrzewasz kominkiem, a dogrzewasz tylko kablami;)

podaj ile kwh zużyliście na wszystko i jaka całkowita kwota była na fakturze bo jak wiadomo większość prądów jest ogrzewaniem

nie przeczę nie przeczę, może i tak
ale jest wygodnie z tymi kablami, bo rozpalam w kominku kiedy chcę, a nie bo muszę
a wiem, że mój domek nie ma zbyt dobrych parametrów, i własnie dlatego sie cieszę, że pomimo tego nie bankrutuję na ogrzewanie
kwota na fakturze - dokładnie 534 zł dopłaty, przedpłata była w sierpniu 780 zł, razem więc 1314zł za za okres 20.08-22.12Latem zuzywamy prądu w domu za około 300 zł/mc. Sporo, ale jakos tak nam wychodzi - duzo lamp, ciepłej wody, hydrofor, podlewanie ogródka itp. Odjęłam pompę do ogródka i wyszła mi kwota za ogrzewanie. Szacunkowa, wiem, ale nie będę drobiazgowa.
Pewnie kominek daje więcej kilowatów niż kable w tej chwili, ale i tak bysmy w nim palili, więc dobrze, że jest wykorzystany. Tak sie cieszę, że w 3 roku mieszkania w domku mój M znalazł swoje powołanie - rąbanie drewna:). ma juz narabane na 3 lata do przodu, i jest załamany, że tak ciepło i słabo drewno schodzi. Nieźle jest porąbany....
Chyba aspekt przyjemnościowy tez jest wazny w ogrzewaniu domu?

Zielony ogród
05-01-2012, 09:47
W uzupełnieniu i na serio!
Wykluczyć tylko można promieniowanie elektromagnetyczne (drobne miliwaty na WiFi i z komórek) i światło widzialne emitowane przez żarówki, TV itp. Cała reszta zużywanego prądu grzeje.

wierzę, bo jak np. pieke ciasto w piekarniku, to w kuchni kable sie nie załączają (jest ciepło)
jak suszę włosy suszarką - w łazience robi sie 26 stopni itd.

budowlany_laik
05-01-2012, 09:49
Cała reszta zużywanego prądu grzeje.
Teraz pytanie: w ilu procentach ta energia zamienia się na ciepło? Pamiętam, że jakiś czas temu była taka dyskusja (chyba nawet w tym wątku?) Nie uważam by było to 100%.

leszekf
05-01-2012, 10:02
W żarówce ok 5% to światło widzialne, reszta to przyjemne ciepełko, świetlówka ma ok 8 krotnie większą sprawność, czyli 40%...50% to światło reszta ciepełko itd. Ledy też grzeją - po to właśnie te dużej mocy (3W i więcej) mają radiatory, bo złącze półprzewodnikowe się przegrzewa. TV LCD czy plazma to po prostu duży 150...300W grzejnik - światła widzialnego z tego niewiele, reszta ciepełko :) TV LED też emitują ciepło, ale proporcjonalnie mniej (lepsza sprawność oświetlenia matrycy)

Zielony ogród
05-01-2012, 10:08
W żarówce ok 5% to światło widzialne, reszta to przyjemne ciepełko, świetlówka ma ok 8 krotnie większą sprawność, czyli 40%...50% to światło reszta ciepełko itd. Ledy też grzeją - po to właśnie te dużej mocy (3W i więcej) mają radiatory, bo złącze półprzewodnikowe się przegrzewa. TV LCD czy plazma to po prostu duży 150...300W grzejnik - światła widzialnego z tego niewiele, reszta ciepełko :) TV LED też emitują ciepło, ale proporcjonalnie mniej (lepsza sprawność oświetlenia matrycy)

to chyba dobrze - przynajmniej zimą. nie mamy wpływu na to, że te urządzenia grzeją - grzeja one również w domach ogrzewanych np. węglem. gorzej latem. na szczęście latem spędzamy w domu o wiele mniej czasu.

piotrmak
05-01-2012, 10:49
wierzę, bo jak np. pieke ciasto w piekarniku, to w kuchni kable sie nie załączają (jest ciepło)
jak suszę włosy suszarką - w łazience robi sie 26 stopni itd.

No chyba, że masz włosy do pasa:)

piotrmak
05-01-2012, 10:52
W żarówce ok 5% to światło widzialne, reszta to przyjemne ciepełko, świetlówka ma ok 8 krotnie większą sprawność, czyli 40%...50% to światło reszta ciepełko itd. Ledy też grzeją - po to właśnie te dużej mocy (3W i więcej) mają radiatory, bo złącze półprzewodnikowe się przegrzewa. TV LCD czy plazma to po prostu duży 150...300W grzejnik - światła widzialnego z tego niewiele, reszta ciepełko :) TV LED też emitują ciepło, ale proporcjonalnie mniej (lepsza sprawność oświetlenia matrycy)

Tylko jaką masz korzyść z ciepła pod samym sufitem? Lepsze ciepło jest w podłodze, chociaż kilowaty na liczniku te same

Zielony ogród
05-01-2012, 10:52
No chyba, że masz włosy do pasa:)

wystarczy że podmucham suszarka na termostat :rotfl:

Zielony ogród
05-01-2012, 10:54
Tylko jaką masz korzyść z ciepła pod samym sufitem? Lepsze ciepło jest w podłodze, chociaż kilowaty na liczniku te same

lepsze, ale co z tego? mam nie uzywać żarówek i telewizora?

leszekf
05-01-2012, 10:54
piotrmak
... albo mała łazienka przy sypialni.

piotrmak
05-01-2012, 10:55
lepsze, ale co z tego? mam nie uzywać żarówek i telewizora?

Korzystać więcej ze światła kominkowego:)

kbab
05-01-2012, 11:00
Tylko jaką masz korzyść z ciepła pod samym sufitem? Lepsze ciepło jest w podłodze, chociaż kilowaty na liczniku te same
Jak się sporo pali światła na dole, to góra mniej ciepła traci i to przez podłogę;)

Zielony ogród
05-01-2012, 11:03
Korzystać więcej ze światła kominkowego:)

ludzie, nie bądźcie tacy, dajcie chociaz trochę enerdze czy enei zarobić
za telefony płace niewiele mniej niz za prad, przydałoby się forum pomagajace na tym zaoszczędzić.....

u mnie teraz tak wieje, że tak sobie myslę, ile to byłoby prądu z tego wiatru......

Zielony ogród
05-01-2012, 11:06
Tylko jaką masz korzyść z ciepła pod samym sufitem? Lepsze ciepło jest w podłodze, chociaż kilowaty na liczniku te same

mam pomysł - podświetlane podłogi, telewizor przy podłodze, kuchenka wmontowana w posadzkę, laptop na podłodze :)

kbab
05-01-2012, 11:06
ile to byłoby prądu z tego wiatru......
niewiele, przydomowa MEW jest nierentowna.

mam pomysł - podświetlane podłogi, telewizor przy podłodze, kuchenka wmontowana w posadzkę, laptop na podłodze :)
może mały wiatraczek pod sufitem byłby lepszy?

Zielony ogród
05-01-2012, 11:17
niewiele, przydomowa MEW jest nierentowna.

może mały wiatraczek pod sufitem byłby lepszy?

naprawdę jest nierentowna? to marzenie na przyszłość mojego M, chce byc samowystarczalny.....

leszekf
05-01-2012, 11:29
Taka MEW to inwestycja rzędu 20...100tys zł w zależności od potrzebnej mocy. Sam wiatrak z generatorem 2kW to ok 12...15 tys zł. Do tego bateryjka akumulatorów, falownik odpowiedniej mocy i parę dodatkowych rzeczy. Co jakiś czas wymiana akumulatorów, przegląd i konserwacja wiatraka/generatora i tak w koło macieju..

swiki
05-01-2012, 11:42
R&K: Sa wiszace do 150l - na bank bo sprawdzalam, ale kosztuja juz dwa razy tyle conajmnie, bo do 150 litrow grzalka 2 kw to malo...Wczoraj wykapalm 2 dzieci (w wannie) umylam butelki itp, (w dzien tez cos korzystalam z wody bo bojler chodZI od 13-15 i nastawiony jest na 60 stopni) i jeszcze wzielam kapiel z duza iloscia wody i braklo owszem, pod koniec kapieli jak namietnie przez pol godziny dolewalam, by miec ciagle goracaq wode ;) Takze mysle ze 120 jest ok (mam wanne 135x135 wiec ogromna jest). Czas nagrzewania bojlera - wg tego co pisza w instrukcji to okolo 2 godzin, ale ciepla temp masz duzo szybciej. U mnie bojler idzie te dwie godziny w dzien i w nocy nie wiem ile - nastawiony jest na 60 stopni.

Zielony ogród - my mamy tak w sypialni i uwielbiam tam wchodzic bo caly dom goracy a sypialnia zaledwie 22 stopnie. A spi sie rewelacyjnie, bo zalaczam ogrzewanie dopiero jak ide spac, wiec wychladza sie jeszcze bardziej. I buhaha no tak - jak suszarka w termostat ...;) hehe dobre
A u nas niedaleko maja trzy wiatraki, uwielbiam obserwowac jak jade jak sie kreca, widac kiedy zimniej, wczoraj np szedl tylko jeden bardzo powoli, a jak byly mrozy (no byly w tym roku prawda ;)) to szly wszystkie i to mega szybko.
A moje rachunki za telefon - nie schodza ponizej 400 zl, wiec dokladnie, o czym my tu mowimy z tym pradem ;)

swiki
05-01-2012, 11:43
coulignon; Zgodze sie, ze przy takiej odleglosci, zrobilabym osobyny w kuchni,ale napewno nie robilabym osobnego do wanny - bez przesady, jak czesto tez korzysta sie z wanny i bierze dlugie kapiele - raz, dwa razy w tygodniu? Podwyzszam temp w ten dzien na bojlerze na maksymalna i spokojnie wystarcza.

jasiek71 - w 100% zgodze sie - mielismy bojler poziomy 100l na 2 osoby i ciagle brakowalo nam wody, wczesniej mielismy pionowa 100 i wystarczlo na dwa dni, czasem i trzy. I wiem wiem, wszystcy uwielbiacie moje dlugie posty, wiec specjalnie dla Was powstal ten ;) A p[owaznie, to nie bradzo rozumie tej instrukcji ustawiania - jakbys mogl podac dokladnie jak u Ciebie to wyglada? Ja mam teraz ustawione podlogi na 30 stopni i juz wiem ze zle robie(mialam na 35 bo uwielbiam takie cieplo w stopy ale bylo za cieplo w domu) bo podloga idzie cala noc i nad ranem nie zdazy sie juz naladowac i dzis np musialam zalaczyc w salonie na godzine bo podloga byla zimna. Co to histeryza?? I jezeli dobrze rozumie, jezeli w dzien chce miec 25 stopni to w nocy ustawiam 27? Ale w jakich godzinach? Miedzy 5-7 wystarczy? I potem 2 godziny w dzien?
Na tel pisac nie bede, bo mi malz sie zlosci i tak, ze z jakimis facetami dyskusje prowadze non stop (no bo nie da sie ukryc z ekobiet na tym watku malo ;)) wiec o telefony to dopiero jazda bedzie hehe.

Zytko: yyy jeszcze raz, tak po chlopsku prosze i lapotologicznie z tym cisnieniem? Podklady mam do ogrzewania podlogowego, ale panele za dobre chyba i za grube, bo udzieci 1cm maja a u nas 9 mm pergo.

Piotrmak - czekam az laskawie elektryk zamontuje mi licznik w domu, bo ten co mamy przy bramie jakos tak cofniety jest w tej skrzynce i nie potrafie sie polapac ktora taryfa dzienna itd - jakies cholernie male te cyferki i chyba bym normalnie lornetke potrzebowala by tak odczytac. I prawie ze poleglam, byly momenty ze mialam serdecznie dosc;) No i na maksa zasuwalismy, spac nie bylo czasu ;) Ale jest jest, udalo sie ;)

leszekf
05-01-2012, 11:55
chyba że tymi recami się zrobi - jak mój kolega...wtedy koszty są niewielkie...ma 2 wiatraki do tego jakieś fotogniwa..twierdzi że w rok wyciąga z tego około 3500kwh
Wiatrak, tak. Z generatorem już gorzej. Automatyka i falownik tylko jeśli jesteś biegły w projektowaniu elektroniki. Akumulatory ... tylko zakup. Pewnym rozwiązaniem może być akumulator w postaci dużego zbiornika na ciepła wodę z grzałkami i wykorzystanie tego do CO/CWU - to będzie najtańsze inwestycyjnie wykorzystanie energii wiatru.

jasiek71
05-01-2012, 12:01
wmnich

te twoje post to jakaś masakra....

podstawowe pytanie, czy ty chcesz mieć ciepło w nogi (czyt. ciepła podłoga ) czy optymalną temperaturę w domu ?
jedno i drugie da się połączyć co najwyżej w siarczyste mrozy( tak z -30* )
w takich warunkach jak obecnie (0* ) aby mieć te dwadzieścia pare stopni podłogi nie będą ciepłe...
ty włączając co jakiś czas ogrzewanie doprowadzasz do nadmiernego wzrostu temp., bo wyłączasz jak czujesz że już ciepłe...
przy takim huśtaniu będzie zawsze uczucie zimna od ścian
napisałem wcześniej jak zacząć ustawianie
poczytaj instrukcję sterowników, posłuchaj samej siebie...

jasiek71
05-01-2012, 12:03
Wiatrak, tak. Z generatorem już gorzej. Automatyka i falownik tylko jeśli jesteś biegły w projektowaniu elektroniki. Akumulatory ... tylko zakup. Pewnym rozwiązaniem może być akumulator w postaci dużego zbiornika na ciepła wodę z grzałkami i wykorzystanie tego do CO/CWU - to będzie najtańsze inwestycyjnie wykorzystanie energii wiatru.

właśnie takie rozwiązanie chodzi mi po głowie;)
ładować bufor i kiedy trzeba oddawać nagrzewnicą kanałową poprzez układ WM

swiki
05-01-2012, 12:12
wmnich

te twoje post to jakaś masakra....

podstawowe pytanie, czy ty chcesz mieć ciepło w nogi (czyt. ciepła podłoga ) czy optymalną temperaturę w domu ?
jedno i drugie da się połączyć co najwyżej w siarczyste mrozy( tak z -30* )
w takich warunkach jak obecnie (0* ) aby mieć te dwadzieścia pare stopni podłogi nie będą ciepłe...
ty włączając co jakiś czas ogrzewanie doprowadzasz dmiernego wzrostu temp., bo wyłączasz jak czujesz że już ciepłe...
przy takim huśtaniu będzie zawsze uczucie zimna od ścian
napisałem wcześniej jak zacząć ustawianie
poczytaj instrukcję sterowników, posłuchaj samej siebie...
Jasiek wiem wiem, nie dosc ze dlugie, to jeszcze haotyczne, ale pisz sobie posta jak dwojka dzieci non stop chce cos od Ciebie ;) Albo musze napisac cos szybko, albo pisanie posta trwa czasem godzinami, jedno i druga opcja powoduje, ze jest malo skladnie, bo albo wybijam sie i nie pamietam o co chodzilo, albo pisze i probuje w miedzy czasie zabawic corke, dac synowi flipsa, puscic bajke, jedno i drgueie po mnei skacze i jeszcze skupic sie. Niestety nie jestem w stanie inaczej funkcjonowac( chyba ze dzieci wydam komus - chetny ktos?) wiec sadze, ze moje posty beda bardziej czytelniejsze za...jakies 5 lat? ;) no musicie wytrzymac ;)

No komfort cieplej podlogi musi byc wlasnie i wlasnie widze, ze jak chce ciepla podloge to przegrzewam pomieszczenie, dlateo moze jakby nastawiac tylko nad samym ranem podlogowke to moze byloby ok? I dlaczego bedzie czuc zimno do scian? (Odrazu mowie - ciezki mam dzien i moze byc dzis ciezko do mnie dotrzec - wiec prosze pisac duzymi i drukowanymi literami bardzo prosto i lopatologicznie ;)) Syn dzis dobil - wzial lopatke i porysowal (czytaj porobil dziury) w nowej scianie .... .Czarna scianie porysowal papuciami, a teraz do domofonu non stop doczepia jakies zelastwo znow niszczac sciane, do tgo skacze po kanapie, rozlqal picie - mam dosc ;) Oj widac ze moje dzieci ostatnio babcia wychowywala i wiele czasu minie zanim wroca do normalnosci an ja do tego czasu zeswiruje tutaj....

piotrmak
05-01-2012, 12:22
wmnich: tak łopatologicznie!!! Wybij sobie z głowy ciepłą podłogę. Nie da się i koniec kropka!!!
Ja mam ciepłą podłogę tylko w kibelku na dole. Tak miało być i jest. Tylko tam jest więcej rurek niż betonu!!! I mam wiecznie otwarte drzwi do kibelka. Przy zamkniętych to po godzinie robi się ze 30 stopni

Zielony ogród
05-01-2012, 12:27
podłoga nie będzie ciepła, to prawda. ona po prostu nie jest zimna, ale ciepła tez nie będzie. a chłód od ścian tez czułam przez pierwszą zime po budowie.

jasiek71
05-01-2012, 12:31
Nie da się i koniec kropka!!!


co się nie da....
pootwierać okna i ogrzewanie na okrągło;)

kszh.uint
05-01-2012, 12:45
właśnie takie rozwiązanie chodzi mi po głowie;)
ładować bufor i kiedy trzeba oddawać nagrzewnicą kanałową poprzez układ WM


by-zy-du-ra - jak mawia ani mru-mru;
panie jasiek - przy kanałach od WM w suficie ciepłe powietrze rozejdzie się...pod sufitem...
zeby to zadzialało - ciepłe powietrze trzeba podawać kanałem umieszczonym w podłodze...

kszh.uint
05-01-2012, 12:46
wmnich: tak łopatologicznie!!! Wybij sobie z głowy ciepłą podłogę. Nie da się i koniec kropka!!!
Ja mam ciepłą podłogę tylko w kibelku na dole. Tak miało być i jest. Tylko tam jest więcej rurek niż betonu!!! I mam wiecznie otwarte drzwi do kibelka. Przy zamkniętych to po godzinie robi się ze 30 stopni

jak chcesz, to podam Ci namiary na dobrego gastrologa :P

miloszenko
05-01-2012, 12:50
by-zy-du-ra - jak mawia ani mru-mru;
panie jasiek - przy kanałach od WM w suficie ciepłe powietrze rozejdzie się...pod sufitem...
zeby to zadzialało - ciepłe powietrze trzeba podawać kanałem umieszczonym w podłodze...

Czyli dla takiej opcji dobrze miec kanaly rozprowadzone tez w posadzce :)

Pozdrawiam

Daga&Adam
05-01-2012, 12:55
by-zy-du-ra - jak mawia ani mru-mru;
panie jasiek - przy kanałach od WM w suficie ciepłe powietrze rozejdzie się...pod sufitem...
zeby to zadzialało - ciepłe powietrze trzeba podawać kanałem umieszczonym w podłodze...

Nie mowiac juz o tym ze WM ktore dziala 100-200-300m3/h przetransportuje tak malo ciepla ze ho ho :)

leszekf
05-01-2012, 12:55
by-zy-du-ra - jak mawia ani mru-mru;
panie jasiek - przy kanałach od WM w suficie ciepłe powietrze rozejdzie się...pod sufitem...
zeby to zadzialało - ciepłe powietrze trzeba podawać kanałem umieszczonym w podłodze...
Jeśli zamiast +15 z WM będzie wdmuchiwał +20 to już nie bzdura. Bo zimne leci w dół i podłogówka musi je ogrzać, a jak wdmuchujesz ciepłe, to nie ma takiej potrzeby.
edit:
Tu raczej nie chodzi o ogrzanie pomieszczenia, a zabezpieczenie przed wychłodzeniem.

miloszenko
05-01-2012, 12:59
by-zy-du-ra - jak mawia ani mru-mru;
panie jasiek - przy kanałach od WM w suficie ciepłe powietrze rozejdzie się...pod sufitem...
zeby to zadzialało - ciepłe powietrze trzeba podawać kanałem umieszczonym w podłodze...

Ale jakto, jesli powietrze wdmuchamy "od dolu" to przeciez i tak pojdzie do gory zgodnie z gradientem temperatur, w koncu i tak sie wyrowna wiec nie bardzo rozumiem...

Pozdrawiam

jasiek71
05-01-2012, 13:00
by-zy-du-ra - jak mawia ani mru-mru;
panie jasiek - przy kanałach od WM w suficie ciepłe powietrze rozejdzie się...pod sufitem...
zeby to zadzialało - ciepłe powietrze trzeba podawać kanałem umieszczonym w podłodze...

panie żytko...
taki temat to ja już przerabiałem , przesadzacie trochę z tym powietrzem pod sufitem ;)
bzdury to ty piszesz, mam zrealizowane dogrzewanie domu słońcem poprzez WM i zdziwiłbyś się jak to hula...
zrobiłem kiedyś też wspomaganie niewydolnego ogrzewania przez założenie klimakonwektora i nawiew anemostatami z sufitu...
działa aż miło:)

Daga&Adam
05-01-2012, 13:01
Jeśli zamiast +15 z WM będzie wdmuchiwał +20 to już nie bzdura. Bo zimne leci w dół i podłogówka musi je ogrzać, a jak wdmuchujesz ciepłe, to nie ma takiej potrzeby.
edit:
Tu raczej nie chodzi o ogrzanie pomieszczenia, a zabezpieczenie przed wychłodzeniem.

5stC roznicy przy 150m3/h = 200W przetransportowanej energii, to bardzo malo :)

jasiek71
05-01-2012, 13:02
Nie mowiac juz o tym ze WM ktore dziala 100-200-300m3/h przetransportuje tak malo ciepla ze ho ho :)

a taki wiatraczek to niby ile wytworzy ?
mieląc te 100m3 kilka kilowatów wdmuchniesz do chałupy w ciągu doby...

jasiek71
05-01-2012, 13:04
5stC roznicy przy 150m3/h = 200W przetransportowanej energii, to bardzo malo :)

daj na zasilaniu nagrzewnicy 60*, grzałką można zagrzać zbiornik do takiej temp. bez problemu

Daga&Adam
05-01-2012, 13:04
a taki wiatraczek to niby ile wytworzy ?
mieląc te 100m3 kilka kilowatów wdmuchniesz do chałupy w ciągu doby...

4,8kWh dokladnie. Pompa ciepla wyprodukowanie takiej energii w ciagu doby przy COP3 i w taniej taryfie kosztuje 0,5 pln. Czyli w ciagu roku (365 dni) = 180 pln. Jezeli instalacja kosztuje mniej niz ~1,5k pln to jest sens, jezeli powyzej - nie widze zadnego :)

Daga&Adam
05-01-2012, 13:05
daj na zasilaniu nagrzewnicy 60*, grzałką można zagrzać zbiornik do takiej temp. bez problemu

W sposob ciagly, wiatraczkiem? Jestes pewien ? ;-) Bo w ten sposob odkryles darmowy sposob ogrzewania nawet slabo ocieplonego i duzego domu ;-)

leszekf
05-01-2012, 13:10
5stC roznicy przy 150m3/h = 200W przetransportowanej energii, to bardzo malo :)
W Polsce sezon grzewczy to ca 6..8 miesięcy
7 x 30 x 24 x 200 = 1008000 Wh czyli 1008kWh .... dla mnie byłby to istotny zysk

jasiek71
05-01-2012, 13:11
4,8kWh dokladnie. Pompa ciepla wyprodukowanie takiej energii w ciagu doby przy COP3 i w taniej taryfie kosztuje 0,5 pln. Czyli w ciagu roku (365 dni) = 180 pln. Jezeli instalacja kosztuje mniej niz ~1,5k pln to jest sens, jezeli powyzej - nie widze zadnego :)

następny się czepił porównania z PC:P
jeden chce kable, drugi legalett, trzeci PC, czwarty śmieciucha
jak ktoś chce wiatraczek to niech zakłada;)

Andrzej.K
05-01-2012, 13:13
Taka MEW to inwestycja rzędu 20...100tys zł w zależności od potrzebnej mocy. Sam wiatrak z generatorem 2kW to ok 12...15 tys zł. Do tego bateryjka akumulatorów, falownik odpowiedniej mocy i parę dodatkowych rzeczy. Co jakiś czas wymiana akumulatorów, przegląd i konserwacja wiatraka/generatora i tak w koło macieju..
Tak na szybko znalazłem taniej :)
http://allegro.pl/elektrownie-wiatrowe-pradnica-neodymowa-i2024731789.html
http://allegro.pl/pradnica-i2033844969.html
http://allegro.pl/elektrownia-wiatrowa-pradnica-3kw-i2034376639.html
jest tego mase generalnie na pewno własną pracą będzie nas to kosztować mniej, wiatrak pionowej osi obrotu nie jest wcale skomplikowany do zrobienia wystarczy beczke przeciąć na pół tylko trzeba dokładnie przeliczyć pole powierzchni turbiny czy nie będzie za małe lub za duże do generatora. Do tego jakiś maszt albo na dachu tylko ciekawe co z wibracjami ? no i czy wieje wiaterek. Ale zazwyczaj jest tak ze właśnie jesień i zima wieje mocniej . Ja bym jak już to tylko do grzałek podłączył taniej a karzdy W wykorzystamy

jasiek71
05-01-2012, 13:14
W sposob ciagly, wiatraczkiem? Jestes pewien ? ;-) Bo w ten sposob odkryles darmowy sposob ogrzewania nawet slabo ocieplonego i duzego domu ;-)

darmowy, nie darmowy....
ale zawsze jest jakaś możliwość...

swiki
05-01-2012, 13:14
czyi w skrocie wybralam zly system ogrzewania... mial byc ekogroszek, otwarte okna non stop hehe no nic - zobacze rachunki, to wtedy stwierdze czy mnie stac na komfort cieplej podlogi, bo mieszkajac przez tyle lat na parterze nad zimna piwnica fajnie teraz miec ciepelko w stopki ;) Nawet jezeli to ma troche wiecej kosztowac.

Narazie ustawilam regulatory tak:
Temp dzienna 30 stopni 5-7, 13-15 i na niektorych (salon, kuchnia i przedpokoj) bedzie miedzy 21-23. Zobacze jak pokoje dzieci i lazienka po 1-2 dniach takiego nastawienia.
Temp nocna 23 stopnie. (wszedzie jak narazie jest nastawiona temp podlogi)

Daga&Adam
05-01-2012, 13:14
W Polsce sezon grzewczy to ca 6..8 miesięcy
7 x 30 x 24 x 200 = 1008000 Wh czyli 1008kWh .... dla mnie byłby to istotny zysk

Tylko jakim kosztem? W II taryfie czystym pradem te 1tyskWh to ~320 pln - ile bedzie kosztowala wymiana akumulatorow co 3-5 lat i coroczna konserwacja sprzetu, nawet takiego typowego DYI ? :) Poki co IMHO nie ma to sensu, pozatym nie uzyskasz przez 24/h w ciagu sezonu 200W - polowe czasu wiatrak pewnie bedzie stal.

leszekf
05-01-2012, 13:14
W sposob ciagly, wiatraczkiem? Jestes pewien ? ;-) Bo w ten sposob odkryles darmowy sposob ogrzewania nawet slabo ocieplonego i duzego domu ;-)
Pewnie że nie w sposób ciągły.... toć przecież ładuje akumulator z H2O, a zimą wiatru raczej nie brakuje.

kszh.uint
05-01-2012, 13:16
panie żytko...
taki temat to ja już przerabiałem , przesadzacie trochę z tym powietrzem pod sufitem ;)
bzdury to ty piszesz, mam zrealizowane dogrzewanie domu słońcem poprzez WM i zdziwiłbyś się jak to hula...
zrobiłem kiedyś też wspomaganie niewydolnego ogrzewania przez założenie klimakonwektora i nawiew anemostatami z sufitu...
działa aż miło:)

to napisz jeszcze, z jaką wydajnością nawiewałes...

Daga&Adam
05-01-2012, 13:16
Pewnie że nie w sposób ciągły.... toć przecież ładuje akumulator z H2O, a zimą wiatru raczej nie brakuje.

Ja mieszkam na poludniu, cytat wikipedii:

" Miasto leży w strefie wiatrów średnich i słabych wiejących najczęściej z kierunku Bramy Morawskiej." wiec sie tematem za bardzo nie interesuje ;)

andriuss
05-01-2012, 13:20
daj na zasilaniu nagrzewnicy 60*, grzałką można zagrzać zbiornik do takiej temp. bez problemu

Powietrze można podgrzać do 52*, powyżej pali się kurz. Przy założeniu maks 1m3 / 1m2 można ogrzewać wentylacją z zapotrzebowaniem 10W / m2. Polecam do poduszki:

http://www.ibp.com.pl/Portals/IBP/docs/tagi/BUDYNKI%20PASYWNE%20W%20POLSKICH%20WARUNKACH%20KLI MATYCZNYCH1.pdf

Jasiek, skoro tak lubisz ciepłe powietrze i masz warsztaty czy inne garaże, może spróbujesz mój stary pomysł: podłoga na legarach, powietrze prowadzisz przez pomieszczenie pod podłogą, zamiast w kanałach, i wypuszczasz pod oknem. Przy odrobinie farta będziesz miał ciepłą podłogę i nadmuchowe w jednym ;).

leszekf
05-01-2012, 13:23
Ja mieszkam na poludniu, cytat wikipedii:

" Miasto leży w strefie wiatrów średnich i słabych wiejących najczęściej z kierunku Bramy Morawskiej." wiec sie tematem za bardzo nie interesuje ;)
Ja z kolei na północy w okolicach trójmiasta. Z sąsiadami się śmiejemy że gdy wszędzie jest cisza i spokój, to u nas p... jak na Uralu :)

jasiek71
05-01-2012, 13:24
to napisz jeszcze, z jaką wydajnością nawiewałes...

ok. 350m3

jasiek71
05-01-2012, 13:29
Powietrze można podgrzać do 52*, powyżej pali się kurz. Przy założeniu maks 1m3 / 1m2 można ogrzewać wentylacją z zapotrzebowaniem 10W / m2. Polecam do poduszki:

http://www.ibp.com.pl/Portals/IBP/docs/tagi/BUDYNKI%20PASYWNE%20W%20POLSKICH%20WARUNKACH%20KLI MATYCZNYCH1.pdf

Jasiek, skoro tak lubisz ciepłe powietrze i masz warsztaty czy inne garaże, może spróbujesz mój stary pomysł: podłoga na legarach, powietrze prowadzisz przez pomieszczenie pod podłogą, zamiast w kanałach, i wypuszczasz pod oknem. Przy odrobinie farta będziesz miał ciepłą podłogę i nadmuchowe w jednym ;).

zasilałem klimakonwektor temp. 60* bezpośrednio z pieca gazowego i jakoś sie nic nie paliło, nie było tez jakiegoś podejrzanego zapaszku

w garażu to mam taki wynalazek nadmuchowy ze starego bojlera zrobiony...

kszh.uint
05-01-2012, 13:34
w garażu to mam taki wynalazek nadmuchowy ze starego bojlera zrobiony...

rozwiń, proszę

dmuchasz półcalowa rurką w bojler? :P

jasiek71
05-01-2012, 13:40
rozwiń, proszę

dmuchasz półcalowa rurką w bojler? :P

piec ze starego bojlera...
ma wspawany poprzecznie pęk rur nad paleniskiem przez które wentylator tłoczy powietrze...
jak dobrze się napali to te rury czerwone i takie z nich gorąco że poparzyć się można stojąc w pobliżu...

miloszenko
05-01-2012, 13:44
piec ze starego bojlera...
ma wspawany poprzecznie pęk rur nad paleniskiem przez które wentylator tłoczy powietrze...
jak dobrze się napali to te rury czerwone i takie z nich gorąco że poparzyć się można stojąc w pobliżu...

Zytko, jakbys poswiecil chwile na poczytanie dziennika Jaska to bys wiedzial o co kaman :) Ja na bank bede latem robil solara powietrznego do wspomagania wentylacji i na pewno podziele sie spostrzezeniami, ale zeby dogrzac CWu to juz chyba Jaskowi zlece :P

Pozdrawiam

andriuss
05-01-2012, 13:46
zasilałem klimakonwektor temp. 60* bezpośrednio z pieca gazowego i jakoś sie nic nie paliło, nie było tez jakiegoś podejrzanego zapaszku

w garażu to mam taki wynalazek nadmuchowy ze starego bojlera zrobiony...

A już miałem nadzieję, że Cię namówię na połączenie kolektora słonecznego, legaletta i wentylacji i będę z wypiekami śledził relacje ;). Cóż, może ktoś inny się skusi.

jasiek71
05-01-2012, 13:48
Narazie ustawilam regulatory tak:
Temp dzienna 30 stopni
???:jawdrop:

jasiek71
05-01-2012, 13:51
A już miałem nadzieję, że Cię namówię na połączenie kolektora słonecznego, legaletta i wentylacji i będę z wypiekami śledził relacje ;). Cóż, może ktoś inny się skusi.
kolektor powietrzny na ścianie z legalett...
czemu nie ;)

jasiek71
05-01-2012, 13:53
Zytko, jakbys poswiecil chwile na poczytanie dziennika Jaska to bys wiedzial o co kaman :)

raczej "solar tymi ręcami"....;)

kszh.uint
05-01-2012, 14:16
obiecuję nadrobić lekturę;

ok - przeczytałem, rzeczywiście ma to sens przy balsze;

pokażę ojcu - on taki sam dłubak, jak jasiek; u siebie ma blachę - może coś się z tego urodzi;

tak czy tak szacun :P

swiki
05-01-2012, 17:39
???:jawdrop:
znaczy sie rozumie ze za duzo? To ile ma byc? Wlasnie o to pytam? 30 to podlogi sa cieplutkie ;)

coulignon
05-01-2012, 18:22
znaczy sie rozumie ze za duzo? To ile ma byc? Wlasnie o to pytam? 30 to podlogi sa cieplutkie ;)

zwykle, w normalnie docieplonych domach podłaga ma temp nie przekraczającą 23-24 stC. Inaczej jest za ciepło.

swiki
05-01-2012, 19:55
coulignon : czyli wychodzi ze ostro przegrzewam. Tzn poniewaz u dzieci panele to tam zostawic te 30 stopni a vszedzie na maks 25?

kitesurf
05-01-2012, 20:17
Mam pytanie. Planuję podłogówkę wodną zasilaną piecem elektrycznym. Dom ma być bardzo ciepły. Docelowo ( może za kilka lat ) - zależy od cen energii elektr. będę robił pompę ciepła. Czy warto zaplanować jakieś "przejście" na zewnątrz do pompy? Chodzi o to, żebym za kilka lat nie demontował połowy ściany lub posadzki.

Pozdrawiam!
Michał

aadamuss24
05-01-2012, 20:21
2 x fi 100

Arturo72
05-01-2012, 20:21
Mam pytanie. Planuję podłogówkę wodną zasilaną piecem elektrycznym. Dom ma być bardzo ciepły. Docelowo ( może za kilka lat ) - zależy od cen energii elektr. będę robił pompę ciepła. Czy warto zaplanować jakieś "przejście" na zewnątrz do pompy? Chodzi o to, żebym za kilka lat nie demontował połowy ściany lub posadzki.
Pozdrawiam!
Michał
Jak najbardziej warto zrobić przepust,to nic nie kosztuje a być może będzie w przyszłości zbawienne ;)
Sam mam przepust pod płytą w tym celu :)
Za 10 lat pompy ciepła będą za grosze...
P.S.
Nie wiem czy pamiętacie ale z 10 lat temu telewizor plazmowy 50 cali kosztował 99999zł :D
(nie pomyliłem ilości dziewiątek)

kitesurf
05-01-2012, 20:31
Dziękówa. W tej chwili raczej zrezygnuję z instalacji pompy ze względu na koszty, ale kto wie co będzie za kilka lat. Generalnie skłoniłem się ku systemowi podłogówki z piecem elektrycznym. Zastanawiam się jeszcze, czy jeśli piec mam podłączony bezpośrednio w system rurek, to czy moge zastosować siłowniki zamykające/otwierające konkretne obwody w rozdzielaczach? No i czy w takim przypadku jestem w stanie regulować temperaturą w różnych pomieszczeniach? Czy raczej musiałbym mieć jakis bufor?

Czy ktoś z Was ma grzejnik konwektorowy zainstalowany np. w sufice? Zależy mi na tym, żeby w konkretnych godzinach przed prysznicem nagrzać sobię szybko łazienkę ponad normę :). Podłogówka jak wiadomo będzie niskotemperaturowa, zatem jakiś dodatkowy grzejnik przydałby się w łazience.

kszh.uint
05-01-2012, 20:36
tak, ostro przegrzewasz. daj te 24C wszędzie, a przy panelach możesz dać minimalnie więcej. 30 to zdecydowanie za dużo...
A to jak ostro przegrzewasz powie ci termometr :D

termometr to tylko zasygnalizuje a po otrzymaniu faktury będzie prawdziwa histereza :P

Lobo_M
05-01-2012, 21:07
coulignon : czyli wychodzi ze ostro przegrzewam. Tzn poniewaz u dzieci panele to tam zostawic te 30 stopni a vszedzie na maks 25?
U mnie nie ma różnicy w nastawach panele/kafle. wszedzie temp posadzki jest praktycznie taka sama. To co Ty teraz robisz jest nieekonomiczne, niezdrowe i coś m się wydaje że i niekomfortowe.

swiki
05-01-2012, 21:18
tak, ostro przegrzewasz. daj te 24C wszędzie, a przy panelach możesz dać minimalnie więcej. 30 to zdecydowanie za dużo...
A to jak ostro przegrzewasz powie ci termometr :D
Dzieki ;)

termometr to tylko zasygnalizuje a po otrzymaniu faktury będzie prawdziwa histereza :P
Histerezy chyba nie bedzie, bo nawet przy takim grzaniu i mocy kabli 10 kw i przy zalozeniu ze w sumie idzie 7 godzin ( a mysle ze tyle nie idze, ale ok) to nie wyjdzie wiecej niz 630 zl . Jak na to ze zaczynam sie uczyc grzac to chyba niezle ;)

U mnie nie ma różnicy w nastawach panele/kafle. wszedzie temp posadzki jest praktycznie taka sama. To co Ty teraz robisz jest nieekonomiczne, niezdrowe i coś m się wydaje że i niekomfortowe.No ok, dlatego prosilam, by mi napisac jak Wy macie, nie jak ja powinnam itd, tylko chcialam wiedziec jak to jest u innych by jakos podobnie ponastawiac, a wszyscy mi mowia ze mam zle, ale nikt nie napisal jeszcze jak ma u siebie.

slazaczka
05-01-2012, 21:21
a co myślicie o tego typu grzejnikach ? Warto? Czy aż tak z nimi źle..http://img13.imageshack.us/img13/9306/beztytuubwwr.jpg

kszh.uint
05-01-2012, 22:01
Histerezy chyba nie bedzie, bo nawet przy takim grzaniu i mocy kabli 10 kw i przy zalozeniu ze w sumie idzie 7 godzin ( a mysle ze tyle nie idze, ale ok) to nie wyjdzie wiecej niz 630 zl . Jak na to ze zaczynam sie uczyc grzac to chyba niezle ;) .

żartem pisałem; zauważ tylko, że nie ma zimy tego roku :P

napisz, jakie masz termostaty, to ktoś, kto ma takie same, podpowie coś więcej - tak myślę

swiki
05-01-2012, 22:23
ok zmienilam, jak narazie dzienna dalam 22 (teraz mam podloge 28,5 i zimna jest...) a nocna 27. Regulatory maja sie zalaczac tylko miedzy 5-7 rano i pomiedzy 13-15 oraz w salonie i lazience i kuchni 21-23. Pokoi dzieci narazie nie ruszalam bo spia.

Zytko: termostaty mam auratony, ale je juz opanowalam- latwe w obsludze jak pryszcz, bardziej zalezy mi wlasnie jak dobrac temp i w jakich godzinach zalaczac.

No i zimy brak (z tego powodu akurat ubolewam strasznie bo na placu mam takie blocisko ze szok i nic z tym zrobic sie teraz nie da... )

coulignon
06-01-2012, 08:02
[FONT="Courier New"]a co myślicie o tego typu grzejnikach ? Warto? Czy aż tak z nimi źle..

nie warto. Marny termostat i ile jakis tam jest.

Lobo_M
06-01-2012, 11:12
No ok, dlatego prosilam, by mi napisac jak Wy macie, nie jak ja powinnam itd, tylko chcialam wiedziec jak to jest u innych by jakos podobnie ponastawiac, a wszyscy mi mowia ze mam zle, ale nikt nie napisal jeszcze jak ma u siebie.
U mnie większość sterowników jest na nastawie 4,7 co daje temp posadzki 22,8-23. w pokojach/sypialniach jest nastawa 21,5oC i posadzka ma taka sama temp. Sataram się z temp w domu zejsc do 21,5 a w sypialniach 21oC. proces jest powolny żeby żona nie zauważyła:-)

Lobo_M
06-01-2012, 11:25
ok zmienilam, jak narazie dzienna dalam 22 (teraz mam podloge 28,5 i zimna jest...) a nocna 27. Regulatory maja sie zalaczac tylko miedzy 5-7 rano i pomiedzy 13-15 oraz w salonie i lazience i kuchni 21-23. Pokoi dzieci narazie nie ruszalam bo spia.

Ja bym ustawił żeby sterowniki mogły się załączać w całej II taryfie. Masz dwójkę dzieci więc może masz termometr/pirometr jeśli tak zmierz sobie faktyczna temp posadzki.

aadamuss24
06-01-2012, 11:50
Kitesurf spokojnie możesz dać podlogowke z jakimś przeplywowym elaktrycznym. Bufor jest bez sensu w tym przypadku. Dalsze sterowanie przez silowniki na rozdzielaczu i jeden sterownik główny. Przy takim ogrzewaniu zawsze możesz zmienić źródło ciepła.

swiki
06-01-2012, 12:31
U mnie większość sterowników jest na nastawie 4,7 co daje temp posadzki 22,8-23. w pokojach/sypialniach jest nastawa 21,5oC i posadzka ma taka sama temp. Sataram się z temp w domu zejsc do 21,5 a w sypialniach 21oC. proces jest powolny żeby żona nie zauważyła:-)
Brrr ja bym zamarzla, dzis rano mialam zaledwie 22 stopnie (wentylacja mi wywiala cale cieplo...) i sie trzeslam z zimna ;) (mowie o temp powietrza) Temp podlogi byla 27 i za zimna zdecydowanie, jednak chce miec ciepla podloge, zreszta jak narazie budynek jest zimny i przy tak niskiej temp podlogi od scian strasznie ciagnie.

Ja bym ustawił żeby sterowniki mogły się załączać w całej II taryfie. Masz dwójkę dzieci więc może masz termometr/pirometr jeśli tak zmierz sobie faktyczna temp posadzki.Mam pirometr - po co maja sie zalaczac w calej drugiej taryfie jezeli jest wystarczajaco cieplo??

Lobo_M
06-01-2012, 13:18
Mam pirometr - po co maja sie zalaczac w calej drugiej taryfie jezeli jest wystarczajaco cieplo??
Bo wtedy bedziesz miec stabilniejsza temp w domu, stałe promieniowanie ciepła więc i wiekszy odczuwalny komfort przy niższej temperaturze. Zmierz ile faktycznie maja twoje posadzki na "wierzchu"

swiki
06-01-2012, 15:03
to zmierze (jak odnajde termotetr ;))

Ok to musze tak moze sprobowac, tzn nizsza temp podlogi, ale na cala noc - szkoda ze nie da sie nastawic trzeciej temperatury, bo wtedy nad ranem dawalabym te pare stopni wiecej by jednak miec ciepla podloge, a takto w dzien musze obnizyc by sie nie wlaczalo, w nocy musi byc wyzsza, ale nie moze byc az tak cieplo no i brakuje mi ....


No i wcale nie tak latwo z tymi sterowaniami jak mi sie wydawalo.... Bo one maja jakis inteligenty system no i zamiast zalaczyc sie o 13 to zalaczyl sie....nie wiem ile wczesniej, ale o 13 zaczelam czuc ze podloga robi sie ciepla, wiec pewnie okolo 11.....:( by wlasnie na 13 osiagnac juz danma temperature.... (chyba, tak sobie mysle ze tak to dziala, bo szly wszystkie) yyyyyyyy

kurt76
06-01-2012, 15:11
Przez 6 dni zuzylem 193 kwh taniej taryfy co daje srednio 32 kwh/24h.
Grzanie 450 m3 i cwu 140 l wylacznie w taniej taryfie.
Na dole temp 21, gora 18

kszh.uint
06-01-2012, 15:13
to zmierze (jak odnajde termotetr ;))

No i wcale nie tak latwo z tymi sterowaniami jak mi sie wydawalo.... Bo one maja jakis inteligenty system no i zamiast zalaczyc sie o 13 to zalaczyl sie....nie wiem ile wczesniej, ale o 13 zaczelam czuc ze podloga robi sie ciepla, wiec pewnie okolo 11.....:( by wlasnie na 13 osiagnac juz danma temperature.... (chyba, tak sobie mysle ze tak to dziala, bo szly wszystkie) yyyyyyyy

przeczytaj raz jeszcze instrukcję ze zrozumieniem - zwłaszcza rozdziały o:
a) offsecie temp posadzki (może tam coś elektryk lub Ty popstrykałaś)
b) ISRO (jest opisane, kiedy się załącza, a kiedy nie)

termometr / pirometr zostaw konowałom i ministru Arłukowiczu

kszh.uint
06-01-2012, 15:13
Przez 6 dni zuzylem 193 kwh taniej taryfy co daje srednio 32 kwh/24h.
Grzanie 450 m3 i cwu 140 l wylacznie w taniej taryfie.
Na dole temp 21, gora 18

na górze rześko, że się tak wyrażę :) CWU z legionellą czy bez?

kurt76
06-01-2012, 15:16
na górze rześko, że się tak wyrażę :)

Na gorze brak grzejnikow (nie uruchomione), za malo nas jest zeby to wszystko zasiedlic ;)

Arturo72
06-01-2012, 15:17
za malo nas jest zeby to wszystko zasiedlic ;)
Czyli dom skrojony na miarę ;)

piotrmak
06-01-2012, 16:26
Na gorze brak grzejnikow (nie uruchomione), za malo nas jest zeby to wszystko zasiedlic ;)

Jeśli szybko nie uruchomisz grzejników i nie podniesiesz temp. na 22-23* to nigdy nie zasiedlisz tego domu. Przynajmniej nie swoimi potomkami:) Jak mawiają starzy ludzie, w zimnym wszystko się kurczy:)

Daga&Adam
06-01-2012, 16:49
Jeśli szybko nie uruchomisz grzejników i nie podniesiesz temp. na 22-23* to nigdy nie zasiedlisz tego domu. Przynajmniej nie swoimi potomkami:) Jak mawiają starzy ludzie, w zimnym wszystko się kurczy:)

Ale w zimnym go bedzie pod koldre ciaglo, a pod pierzynka cieplo ;)

bitter
06-01-2012, 16:53
Brrr ja bym zamarzla, dzis rano mialam zaledwie 22 stopnie (wentylacja mi wywiala cale cieplo...) i sie trzeslam z zimna ;) (mowie o temp powietrza) Temp podlogi byla 27 i za zimna zdecydowanie, jednak chce miec ciepla podloge, zreszta jak narazie budynek jest zimny i przy tak niskiej temp podlogi od scian strasznie ciagnie.
Mam pirometr - po co maja sie zalaczac w calej drugiej taryfie jezeli jest wystarczajaco cieplo?? Jak podniesiesz jeszcze temp podłogi to skończy się za kilka lat żylakami na nogach ;( ... cosik musi być nie tak z tą Twoją chatą. Może wieje gdzie, jakieś nieszczelności. A zmierzyłaś wilgotność? Może masz dużą wtedy odczuwa się przy niższych temperaturach zimno dotkliwiej.

bitter
06-01-2012, 17:35
Ktoś tu pisał, że ma już zboczenie i jak ogląda budujące się domy to robi wzrokowy audyt energetyczny ;-) Dziś na spacerze z psem też taki uczyniłem. Dom z poddaszem użytkowym, na moje oko ze 150 użytkowej, z silikatów i ... 6cm styropianu ;-)

kitesurf
06-01-2012, 17:48
Ktoś tu pisał, że ma już zboczenie i jak ogląda budujące się domy to robi wzrokowy audyt energetyczny ;-) Dziś na spacerze z psem też taki uczyniłem. Dom z poddaszem użytkowym, na moje oko ze 150 użytkowej, z silikatów i ... 6cm styropianu ;-)

Jam to nie chwaląc się sprawił. Co prawda mój dom jeszcze nie stoi, ale jakbym zobaczył 6 cm na styro na silce, to delikatnie mówiąc zdziwienie byłoby rzeczą naturalną.

Pozdrawiam!
Michał

Tomek B..
06-01-2012, 18:07
Zastanawiam się czy robić ogrzewanie podłogowe na poddaszu z otwartą antresolą w części środkowej. Na poddaszu zrobiłem 60m2 sypialnię. Ciepłe powietrze unosi się do góry więc wymiana na pewno będzie. Jak myślicie czy warto robić ogrzewanie na poddaszu z przegrodami U=0,12 ?

kurt76
06-01-2012, 18:10
Czyli dom skrojony na miarę ;)

2+2, ale na dole sa dwie sypialnie, a dziewczynki w wieku przedszkolnym wlasciwie.

kszh.uint
06-01-2012, 18:11
Jam to nie chwaląc się sprawił. Co prawda mój dom jeszcze nie stoi, ale jakbym zobaczył 6 cm na styro na silce, to delikatnie mówiąc zdziwienie byłoby rzeczą naturalną.

Pozdrawiam!
Michał

przy okolo 300 postach bedziesz także na innych forach głosił tezę, że bez OZC ni chu-chu... ostatnio pobuszowałem po sieci i niektórzy, którzy na tym forum raczkują, na innych są prawie expertami :)

od OZC - rzecz jasna :P

kitesurf
07-01-2012, 06:55
przy okolo 300 postach bedziesz także na innych forach głosił tezę, że bez OZC ni chu-chu... ostatnio pobuszowałem po sieci i niektórzy, którzy na tym forum raczkują, na innych są prawie expertami :)

od OZC - rzecz jasna :P

Zapomniałem jeszcze dodać. Na razie mieszkamy jeszcze w gierkowskiej kostce. Jak przyjechali "fachowcy" od ocieplenia i powiedziałem im, że chcę ocieplić 15-20 cm styropianem, to powiedzieli: cyt: " panie - za dużo siudymkom wystarczy - zrobisz pan termos w domu" . :)

Lobo_M
07-01-2012, 12:13
No i wcale nie tak latwo z tymi sterowaniami jak mi sie wydawalo.... Bo one maja jakis inteligenty system no i zamiast zalaczyc sie o 13 to zalaczyl sie....nie wiem ile wczesniej, ale o 13 zaczelam czuc ze podloga robi sie ciepla, wiec pewnie okolo 11.....:( by wlasnie na 13 osiagnac juz danma temperature.... (chyba, tak sobie mysle ze tak to dziala, bo szly wszystkie) yyyyyyyy
To jest funkcja adaptacyjna, i jeśli jest załączona to sterownik włacza wtedy tak aby na 13-ta była już temp zadana. U mnie wystraczy że w ustawieniach z "ADAPT" zmienię na "OFF"

R&K
07-01-2012, 12:47
ale czego ty wymagasz...u mnie w przerwie technologicznej podczas budowy - ekipa która mi murowała - ocieplała dom jednego z tych moich pracowników - całe 5cm styro dali :D A termosem też mnie straszyli, normalka.

przychodzi do mnie hydraulik , staje w drzwiach i widzi styro i mówi "Jezu.. tyle styropianu? kto to widział i to jeszcze jakiś brudny, a te bloczki to co to ??" mówię że silka "a co to i skąd to Pan wziął? i co ? mówi Pan że ciepło będzie ??" no ma być - odpowiadam , "A czym Pan będzie grzał?? " - nie chciało mi się ciągnąć tematu powiedziałem że kominkiem z rozprowadzeniem powietrza po domu ....

jasiek71
07-01-2012, 12:52
"A czym Pan będzie grzał?? " - nie chciało mi się ciągnąć tematu powiedziałem że kominkiem z rozprowadzeniem powietrza po domu ....

widzę że wszyscy "elektryczni" tak samo....
wystarczy że wspomniesz o prądzie i od razu się zaczyna....

coulignon
07-01-2012, 17:24
przychodzi do mnie hydraulik , staje w drzwiach i widzi styro i mówi "Jezu.. tyle styropianu? kto to widział i to jeszcze jakiś brudny, a te bloczki to co to ??" mówię że silka "a co to i skąd to Pan wziął? i co ? mówi Pan że ciepło będzie ??" no ma być - odpowiadam , "A czym Pan będzie grzał?? " - nie chciało mi się ciągnąć tematu powiedziałem że kominkiem z rozprowadzeniem powietrza po domu ....

ha! Prądu się wstydzisz??!! Sterownika do podłogówki niegodzien Ty ogladać....

kszh.uint
07-01-2012, 17:38
celowo tak zagrał, żeby hydra nie pomyślała, że bogacz, jak grzeje prądem... dzięki temu uniknął strzyżenia :P
to się nazywa przytomność umysłu :P

kitesurf
07-01-2012, 18:06
przychodzi do mnie hydraulik , staje w drzwiach i widzi styro i mówi "Jezu.. tyle styropianu? kto to widział i to jeszcze jakiś brudny, a te bloczki to co to ??" mówię że silka "a co to i skąd to Pan wziął? i co ? mówi Pan że ciepło będzie ??" no ma być - odpowiadam , "A czym Pan będzie grzał?? " - nie chciało mi się ciągnąć tematu powiedziałem że kominkiem z rozprowadzeniem powietrza po domu ....

Hehe. Jakbyś powiedział, że prądem, to chłop by zawału dostał - " Panie, a gdzie kotłownia i piec? Prundem? Powariował Pan - kup se Pan piec na wungiel - najtaniej bydzie"

bitter
07-01-2012, 19:33
A bo grzejący prądem to są chyba jedyni, którzy wiedzą, że koszt ogrzewania to też np. koszt wybudowania kotłowni czy wiaty na 30m3 drewna ;-) Wunglowcy nie zrozumieją - przeca tej wiaty się nie pali to się nie liczy ;-)

R&K
07-01-2012, 20:32
zrozumieć pewnie by nie zrozumiał - ten w istocie był prawdziwie za głupi na to .... albo jak żytko pisze ... cwaniaczek z niego był bo wywiad na dzień dobry zrobił , pomacał , powypytywał i wiedział pewnie jaką cenę od danego klienta wołać ... jeszcze mi jej nie podał a ja już wiem że u mnie robić nie będzie
przyjechał 2 , młody , od razu inna gadka , dla niego GWC , WM , solary czy pompa ciepła nic nowego ... zapytał tylko czy pasywny ... a ja mu Panie zwykły energooszczędny , może nieco lepiej zaizolowany :D

coulignon - prądu się nie wstydzę - wręcz przeciwnie - po prostu z takim jak tamten szkoda było języka szczępić

swiki
07-01-2012, 22:01
Przyszedl elektryk montowac licznik i wszystko mi rozregulowal - musze na nowo ustawiac :Foch:

przeczytaj raz jeszcze instrukcję ze zrozumieniem - zwłaszcza rozdziały o:
a) offsecie temp posadzki (może tam coś elektryk lub Ty popstrykałaś)
b) ISRO (jest opisane, kiedy się załącza, a kiedy nie)
termometr / pirometr zostaw konowałom i ministru Arłukowiczu:
czytalam, ale musze jeszcze raz poczytac bo zawsze na szybko to robilam, pisalo wlasnie cos o 20 minutach, 2 stopniach roznicy...

Jak podniesiesz jeszcze temp podłogi to skończy się za kilka lat żylakami na nogach ;( ... cosik musi być nie tak z tą Twoją chatą. Może wieje gdzie, jakieś nieszczelności. A zmierzyłaś wilgotność? Może masz dużą wtedy odczuwa się przy niższych temperaturach zimno dotkliwiej.
Wilgotnosci nie zmierzylam - chcialam dzis kupic higrometr, ale w praktikerze takiego cuda nie maja..... Wilgotnosc napewna duza - przeciez dopiero co skonczylam budowac, na drzwiach i oknach mokro (podobno i tak nie jest tak zle, znajomy mowil ze jemu po scianach cieklo)

to naprawde proste - opisane dokladnie w instrukcji
ja akurat używam auratony3000 i steruję temperaturą pokojową.
Jak temperatura jest niższa niż zadana do 0,5C, to grzanie się załącza 10 minut wcześniej, jak temperatura jest niższa o więcej niż 0,5C od nastawionej, to włącza się 20m wcześniej. Można to opóznić o 10m - przycisnać pokrętło na 9s i dać offset na 10.
podejrzewam, że przy temperaturze podłogi będzie podobnie
mam wszedzie offset na 10 - ale mi napewno wlaczylo sie duzo wczesniej bo w 20 minut nie nagrzaloby tak podlogi, a ja kaplam sie ze idzie podloga bo cieplo poczulam.

To jest funkcja adaptacyjna, i jeśli jest załączona to sterownik włacza wtedy tak aby na 13-ta była już temp zadana. U mnie wystraczy że w ustawieniach z "ADAPT" zmienię na "OFF"
Musze poszukac jak tu to wyglada.

A bo grzejący prądem to są chyba jedyni, którzy wiedzą, że koszt ogrzewania to też np. koszt wybudowania kotłowni czy wiaty na 30m3 drewna ;-) Wunglowcy nie zrozumieją - przeca tej wiaty się nie pali to się nie liczy ;-)Swiete slowa.

piotrmak
08-01-2012, 21:55
A bo grzejący prądem to są chyba jedyni, którzy wiedzą, że koszt ogrzewania to też np. koszt wybudowania kotłowni czy wiaty na 30m3 drewna ;-) Wunglowcy nie zrozumieją - przeca tej wiaty się nie pali to się nie liczy ;-)

Ale nie wszyscy budują za ostatnie pieniądze. 30 metrów w lewo czy w prawo? Pozdrawiam Cię bitter. Nie wszyscy mają kredyt na 30 lat:)

sosna radosna
09-01-2012, 13:26
Witam Was,

Od ponad roku śledzę to forum z zaciekawieniem. W nowo wybudowanym domu założyłem kable grzejne, mieszkam od dwóch miesięcy i od kilku dni je testuję. Potrzebuję Waszej pomocy. Posiadam dom z poddaszem użytkowym, 130 mkw po podłodze, zwarta bryła, dach dwuspadowy. Ściany zewnętrzne beton komórkowy 24 cm + 15 cm styropianu, podłoga 15 cm styropianu, dach 20 cm wełny. Kable grzejne w wylewce betonowej 5-6 cm o mocy:
Parter:
salon 37 mkw – 5610W (152W/mkw)
przedpokój 16,4 mkw – 2250W (137W/mkw)
pom. gospodarcze 6,5 mkw – 900W (138W/mkw)ł
kuchnia 13,5 mkw – 1870W (138W/mkw)
Poddasze:
łazienka 8 mkw – 1080W (180W/mkw)

3 pokoje na poddaszu na razie bez ogrzewania, w przyszłości najprawdopodobniej konwektory.
Kominek z DGP 15 kW
Podczas kilkudniowych testów (temp. zewn. 3-6 st.C), bez uruchamiania kominka kable zostały włączone w godzinach 3-6 i 13-15.
Do godz 9.00 oraz do godziny 18.00 temperatura powietrza na wysokości 1,5m utrzymywała się na poziomie 21 st.C, następnie malała do 20 st.C.
Ustawienia na sterownikach dla każdego pomieszczenia osobno 21 st.C, łazienka 23 st.C (w łazience temp nigdy nie osiągnęła 23 st.C). Sterowniki znajdują się 20 cm powyżej posadzki i czujnik temperatury znajduje się środku obudowy sterownika. Czyli sterownik wyłącza grzanie po osiągnięciu zadanej temp. na wysokości 20 cm od posadzki. We wszystkich pomieszczeniach posadzki z płytek gresowych.
Doszedłem do wniosku, że nie jestem w stanie uzyskać stałej temp. 21 lub 22 st.C przez cały dzień grzejąc tylko w godzinach II taryfy.
Jak Waszym zdaniem powinienem grzać (w jakich godzinach) oraz przy jakich ustawieniach aby temperatura oscylowała w zakresie 21-22 st.C? Czy z uwagi na 5-6 cm wylewki nie jestem w stanie zakumulować dostatecznie dużo ciepła aby wystarczyło na czas pomiędzy godzinami II taryfy? Będę wdzięczny za wszystkie porady.

Ps: Mam możliwość ustawienia na sterownikach tylko dwie wielkości temp.

jasiek71
09-01-2012, 13:32
witam
bez ogrzewania pokoi na poddaszu nie ma szans na utrzymanie zadanej temp. w tak długim czasie...
wielka moc kabli i niewielka możliwość akumulacji

MCB
09-01-2012, 13:39
1. Proszę pamiętać o konieczności wygrzania całej wylewki oraz wszystkich przegród oraz stropu.
2. Brak informacji odnośnie zastosowanej wentylacji.
3. Brak informacji o wilgoci technologicznej.

R&K
09-01-2012, 14:14
brak info czy WM , wg mnie za mała izolacja na ścianach i poddaszu , brak grzania + mała warstwa akumulacji powodują szybki spadek temperatury, mierzysz temperaturę na 1,5 m a sterowniki dałeś na 20 cm ? dlaczego ? jakie masz sterowniki ?

Krzysiek_BB
09-01-2012, 16:39
Witam
Ja mam zrobione tak w domu parterowym (z mozliwoscia adaptacji poddasza) jeszcze nieocieplonym

http://img535.imageshack.us/img535/2377/mocgrzania.jpg

dogrzewam tylko okresowo w celu utrzymania temp. powyżej 5*C.
Natomiast moja wylewka to od 12 do 15 cm wraz z płytkami jak właduję w nią 120kW
to dopiero po 3 - 4 dniach temperatura spada do stanu poczatkowego w okolice 4-5*C
(dom nieocieplony sciana porotherm 25 tylko pozioma zaprawa) bez ocieplenia lipa na max-a.
Czekam na wiosne :) Pozdrawiam

http://img515.imageshack.us/img515/4791/gruboscwyle.jpg

sosna radosna
09-01-2012, 19:06
wentylacja grawitacyjna
sterowniki http://digitime.pl/media/DIGITIME600e%20instr%20A4%20new.pdf
podaję temperaturę, która występuje na wysokości gdzie jest najbardziej odczuwalna - 1,5m (20-21 st.C), ponieważ temperatura na wysokości sterownika - 20 cm - po czasie nagrzewania jest taka jak zadana czyli 21 st.C a następnie obniża się w ciągu 3-4 godzin do 18-19 st.C.
Czy może powinienem włączać ogrzewanie dłużej np: w godzinach 0.00 - 6.00 oraz 13-15 z temp zadaną na 22 st.C?
W pokojach na poddaszu bez kabli zostaną zamontowane konwektory. W łazience drabinka.

Arturo72
09-01-2012, 19:33
wentylacja grawitacyjna
.
Podziwiam za decyzję grzania kablami i jeszcze tak mizerna izolacja :)
Coś cieniutko poszła ta nauka jak od roku czytasz forum ;)
Mam nadzieję,że liczysz się z dużymi rachunkami za prąd ?
Jakie masz zapotrzebowanie ?
Pobieżnie widzę jakieś 80kWh/m2/rok czyli ok.4tys.zł,grzanie jedynie w II taryfie ale przy takim zapotrzebowaniu to oj,będzie ciężko.

sosna radosna
09-01-2012, 19:52
Grubość izolacji wybrałem z pełną świadomością. Oczywiście liczę się z tym, że rachunki będą wyższe niż przy izolacji zew. 30 cm i dachu 40 cm oraz WM. Niższe koszty inwestycji i wyższe rachunki.
Nie wiem jakie mam zapotrzebowanie. Nie liczyłem.
Zastanawiam się jedynie co jest głównym powodem, że temperatura 21-22 st.C nie chce utrzymywać się w przerwach pomiędzy II taryfą. Wydaje mi się, że przede wszystkim wylewka 5-6 cm zamiast 8-10 cm. Może macie jakiś pomysł na inne ustawienia sterowników?. Testy przeprowadzałem zaledwie 4 dni. Może to zbyt krótki czas?

malux20
09-01-2012, 20:02
wylewka też
ale izolacyjność przede wszystkim

R&K
09-01-2012, 21:35
spróbuj grzać w nocy nieco dłużej i do nieco wyższej temperatury o 1-1,5 stopnia więcej
zobaczysz co i jak się zmieni

wiesz - życzę Ci naprawdę z całego serca jak najlepiej i jak najniższych rachunków - ale bez dokładnych wyliczeń , lepszej izolacji i większej akumulacji to rosyjska ruletka - coś czuję że będą się inni na Tobie uczyć jak nie powinno się robić

nakład inwestycyjny na dodatkowe 15 cm styropianu na ścianie ok 2 tyś
dodatkowe 10 cm wełny na dach 2tyś
wylewka grubsza o kilka cm 1 tys
wentylacja mechaniczna - koszt komina/ów 3-4 tyś

rachunki co rok - 1/3 niższe niż obecnie

Lobo_M
09-01-2012, 21:39
Może macie jakiś pomysł na inne ustawienia sterowników?. Testy przeprowadzałem zaledwie 4 dni. Może to zbyt krótki czas?
Sterowniki ustaw tak żeby w całej II taryfie miały wartość zadaną np. 21oC, niech same decydują o tym kiedy i ile mają chodzić.
Pomiar temp w pomieszczeniu powinien być na 1,5m a nie 20cm. No ale w tej kwestii chyba już nic więcej nie zrobisz. jedyne co to sprawdż jaką masz różnicę temp. między 20cm a 1,5m o godzinie 15:00. Jesli w domu chcesz mieć 21oC, a o 15:00 na 1,5m masz 20oC to zwiększ nastawę na 22oC. Dzialaj emipycznie.
4 dni to może być mało, zważywszy że jest to dom dopiero co zamieszkały. temp ścian jest napewno sporo niższa niż 21oC. z czasem powinno być lepiej.
Nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem (izolacja WM), testuj zmieniaj nastawy i poczekaj aż wygrzejesz dom.

jasiek71
09-01-2012, 21:59
Sterowniki ustaw tak żeby w całej II taryfie miały wartość zadaną np. 21oC, niech same decydują o tym kiedy i ile mają chodzić.


Marcin
na początek wydaje mi się że lepiej ustawić zadaną temperaturę bez podziału na taryfy
po kilku dniach jak się unormuje zobaczyć ile mu potrzeba mocy na utrzymanie tej temp. i wtedy wyliczyć ile trzeba grzać, w jakich godzinach będzie najbardziej optymalnie i o ile trzeba przekroczyć nastawy aby uzyskać tą średnią 21*

piotrmak
09-01-2012, 22:12
Dokładnie jak pisze jasiek71. Cztery dni to niekiedy trwa wesele na wschodzie PL :) Wygrzej chałupę ze 40+czery dni i zobacz co z wilgotnością. Za krótko żeby ferować wyrok. Lepiej by było dla Ciebie i nowej wilgotnej chałupy na zewnątrz na minusie, szybciej by schła

sosna radosna
09-01-2012, 22:26
Dzięki za wszystkie dobre rady.
A z ciekawości zapytam czy jesteście w stanie określić jak duże znaczenie na koszt ogrzewania kablami ma WM? Czy można oszacować lub obliczyć jak duże różnice będą dla takiego samego domu z WM i bez?

bitter
10-01-2012, 06:06
Ale nie wszyscy budują za ostatnie pieniądze. 30 metrów w lewo czy w prawo? Pozdrawiam Cię bitter. Nie wszyscy mają kredyt na 30 lat:)

Wolę nie zadręczać się tą myślą, że nie należę do tej grupki wybrańców ;-) Ale nawet oni zamiast wydawać kasę na ogrzewanie mogą pojechać za to na wakacje, no chyba że to już taki poziom zarobków, że domy stawiają co kilka lat. Ciekawe ilu na tym forum jest takich ;-). A swoją drogą widzę wielu ludzi budujących naprawdę drogie domy i szukających ogrzewania węglem. Jakby trochę paradoks co nie?

jasiek71
10-01-2012, 07:49
Dzięki za wszystkie dobre rady.
A z ciekawości zapytam czy jesteście w stanie określić jak duże znaczenie na koszt ogrzewania kablami ma WM? Czy można oszacować lub obliczyć jak duże różnice będą dla takiego samego domu z WM i bez?

tak dla jakiegoś odniesienia...
100m3/h grawitacją daje nam ok.16kwh strat na dobę przy 0* na zewnątrz i 20* wewnątrz
czyli jakieś 3200 kwh w sezonie grzewczym ( 200 dni ze średnią 0* )

100m3/h z rekuperatorem o sprawności 80% daje nam ok.3 kwh straty na dobę plus 1 kwh na napęd wentylatorów
czyli jakieś 800 kwh na sezon grzewczy

różnica 2400 kwh przy zakładanej wymianie 100 m3/h
znając życie przy grawitacji będzie większa, więc straty również ...

Brygada RR
10-01-2012, 09:06
tak dla jakiegoś odniesienia...
100m3/h grawitacją daje nam ok.16kwh strat na dobę przy 0* na zewnątrz i 20* wewnątrz
czyli jakieś 3200 kwh w sezonie grzewczym ( 200 dni ze średnią 0* )

100m3/h z rekuperatorem o sprawności 80% daje nam ok.3 kwh straty na dobę plus 1 kwh na napęd wentylatorów
czyli jakieś 800 kwh na sezon grzewczy

różnica 2400 kwh przy zakładanej wymianie 100 m3/h
znając życie przy grawitacji będzie większa, więc straty również ...

Z tego co piszesz to przy mniejszym domu te zyski finansowe nie są takie wielkie 2400 kwh to ok 760 PLN (II taryfa) odejmując od tego koszty utrzymania reku prąd + filtry to nie zostaje zbyt wiele, jednak wychodzi na to że największym zyskiem jest świeże powietrze!

miloszenko
10-01-2012, 09:13
Z tego co piszesz to przy mniejszym domu te zyski finansowe nie są takie wielkie 2400 kwh to ok 760 PLN (II taryfa) odejmując od tego koszty utrzymania reku prąd + filtry to nie zostaje zbyt wiele, jednak wychodzi na to że największym zyskiem jest świeże powietrze!

To sa tylko szacunki, tak naprawde w kazdym domu z WG jest duzo wieksza wymiana niz tu zakladamy, zwlaszcza, ze w okresie zimowym okna sa czesto uchylane/otwierane, bo przed spaniem sie wietrzy, rano sie wietrzy, przy gotowaniu, itd.

Pozdrawiam

MCB
10-01-2012, 09:30
Z tego co piszesz to przy mniejszym domu te zyski finansowe nie są takie wielkie 2400 kwh to ok 760 PLN (II taryfa) odejmując od tego koszty utrzymania reku prąd + filtry to nie zostaje zbyt wiele, jednak wychodzi na to że największym zyskiem jest świeże powietrze!

U mnie w II taryfie to 911 PLN.
Prąd na reku Jasiek71 chyba już uwzględnił.
Filtry wystarczy umyć.

PS.
Bez rekuperatora niskie temperatury nawiewu z reguły niweluje się podkręcając termostaty a to powoduje wzrost kosztów.

Liwko
10-01-2012, 10:26
Z tego co piszesz to przy mniejszym domu te zyski finansowe nie są takie wielkie 2400 kwh to ok 760 PLN (II taryfa) odejmując od tego koszty utrzymania reku prąd + filtry to nie zostaje zbyt wiele, jednak wychodzi na to że największym zyskiem jest świeże powietrze!

I jeszcze zależy to czym grzejesz. Jeżeli PC to jak podzielisz to przez 3-4, to wychodzi na to, że koszt utrzymania jest równy z zyskami z reku. Inwestycja nigdy nawet się nie zbliży do zwrotu, ale to nie znaczy, że nie warto mieć reku. Warto!

miloszenko
10-01-2012, 10:30
I jeszcze zależy to czym grzejesz. Jeżeli PC to jak podzielisz to przez 3-4, to wychodzi na to, że koszt utrzymania jest równy z zyskami z reku. Inwestycja nigdy nawet się nie zbliży do zwrotu, ale to nie znaczy, że nie warto mieć reku. Warto!

Zostaw raz na 1 dobe w zimie okno otwarte (przy WG to latwo zapomniec zamknac) i bedzie od razu widac ile to kosztuje :)

Pozdrawiam

Piczman
10-01-2012, 10:45
Wystarczy dom opomiarowany i grzany konwektorami na pokojówce i załączyć by-pass w centrali na 24 godziny .
To jest dość proste, może ktoś by się pokusił ?

@coulignon

:)

MCB
10-01-2012, 11:13
W te mrozy???!!!

Liwko
10-01-2012, 11:21
Zostaw raz na 1 dobe w zimie okno otwarte (przy WG to latwo zapomniec zamknac) i bedzie od razu widac ile to kosztuje :)

Pozdrawiam

Mówię o kontrolowanym dopływie świeżego powietrza, tzn. o wentylacji mechanicznej bez reku. Jakby nie liczył, przy PC reku należy traktować raczej jako komfort niż zysk.

Lobo_M
10-01-2012, 12:49
Wystarczy dom opomiarowany i grzany konwektorami na pokojówce i załączyć by-pass w centrali na 24 godziny .
To jest dość proste, może ktoś by się pokusił ?

@coulignon

:)
U mnie od wczoraj rano WM chodzi na 70-80% okno w sypialni jest otwarte, bo pomalowałem sciany farba "magnetyczną" i niemiłosiernie śmierdzi, dzisiaj już jest lepiej. No ale niestety nie spisałem liczników przed ta "operacją" więc dużo nie powiem jak to wpłynęło na grzanie.

Liwko
10-01-2012, 15:39
ProStaś, jesteś gdzieś? Mam pytanie do ciebie.

jasiek71
10-01-2012, 16:00
pozwolę sobie wkleić takie porównanie z inne go wątku...

Cytat Napisał Liwko Zobacz post
" Ostatnią fakturę mam dnia 21.11
Do dzisiaj, na całość domu od 21.11 poszło 1654kWh (I-280,II-1374), PC 1050kWh (I-91, II-969)
Dom 133m2, 3 osoby, ściany 24+15, dach 25, okna 3-szyby bez wodotrysków, reku bez GWC."


czyli jakieś 33 kwh na dobę po całości dla domu 133m2
0,25 kwh na 1m2 (średnia z ostatnich 50 dni )

u mnie 68 kwh na dobę dla domu 154m2
0,44 kwh na 1m2 (średnia z ostatnich 14 dni )

dla całego domu COP 1,76

u ciebie na ogrzewanie i CWU 21 kwh doba
czyli 0,16 kwh na 1 m2

u mnie na ogrzewanie i CWU 55 kwh doba
czyli 0,36 kwh na 1 m2

COP 2,25

pamiętasz jak debatowałem z tym COP-em...

dalej twierdzę że dla PC kontra kable wychodzi COP 2

może inni zrobią takie porównanie ???

Liwko
10-01-2012, 16:28
Pozwolę sobie wkleić moją odpowiedź:)

Jasiek, porównywanie dwóch różnych domów, oraz upodobań ich użytkowników nie ma sensu. Wiesz o tym dobrze, że zbyt dużo zmiennych.
Ty masz dom w zabudowie, ja mam w szczerym polu. Ty masz drzwi, ja mam wrota od północy. Ty nie masz zysków ze słońca, ja mam, ale ich jakoś w tym czasie mało było. Ty mieszkasz gdzie indziej i ja gdzie indziej. Ty masz bajery do grzania CWU ja mam PC. Ty masz więcej ocieplenia, ja mniej. Ty masz okna z dwiema szybami a ja z trzema tyle że bardzo dużymi. Ja mam 4 okna dachowe, ty nie pamiętam. Zbyt dużo różnic by można to było jednoznacznie stwierdzić.
Najlepiej by było, jakby firma wybudowała dwa identyczne domy, w identycznym miejscu, i zamieszkiwały by w nich identyczne rodziny. Jjeden by był ogrzewany kablami a drugi PC. Wtedy wynik byłby niemal bezbłędny. Teraz to tylko możemy zgadywać.

jasiek71
10-01-2012, 16:32
Pozwolę sobie wkleić moją odpowiedź:)

Jasiek, porównywanie dwóch różnych domów, oraz upodobań ich użytkowników nie ma sensu. Wiesz o tym dobrze, że zbyt dużo zmiennych.
Ty masz dom w zabudowie, ja mam w szczerym polu. Ty masz drzwi, ja mam wrota od północy. Ty nie masz zysków ze słońca, ja mam, ale ich jakoś w tym czasie mało było. Ty mieszkasz gdzie indziej i ja gdzie indziej. Ty masz bajery do grzania CWU ja mam PC. Ty masz więcej ocieplenia, ja mniej. Ty masz okna z dwiema szybami a ja z trzema tyle że bardzo dużymi. Ja mam 4 okna dachowe, ty nie pamiętam. Zbyt dużo różnic by można to było jednoznacznie stwierdzić.
Najlepiej by było, jakby firma wybudowała dwa identyczne domy, w identycznym miejscu, i zamieszkiwały by w nich identyczne rodziny. Jjeden by był ogrzewany kablami a drugi PC. Wtedy wynik byłby niemal bezbłędny. Teraz to tylko możemy zgadywać.

he he....
może niech inni zrobią swoje wyliczenia:P

Liwko
10-01-2012, 16:37
Ale w sumie to pięknie wychodzi. Za cały dom, rachunek za prąd wychodzi mi niemal dwa razy mniejszy:)
Płacę rocznie około 3500zł. Zastrzelił bym się, gdybym miał teraz płacić siedem. Kryzys:(

jasiek71
10-01-2012, 16:43
Ale w sumie to pięknie wychodzi. Za cały dom, rachunek za prąd wychodzi mi niemal dwa razy mniejszy:)
Płacę rocznie około 3500zł. Zastrzelił bym się, gdybym miał teraz płacić siedem. Kryzys:(

w sezonie grzewczym kolego ...;)

płacę rocznie ok.5000zł za 154 m2 wskaźnik 32,46zł/m2

ty 3500zł za 133 m2 wskaźnik 26,31/m2

to taki COP 1,23:P

Liwko
10-01-2012, 16:45
Pięknie:) Licz, licz, zaraz wyjdzie COP ujemny:D

jasiek71
10-01-2012, 16:46
jasiek - u mnie wychodzi za grudzień 39,4kwh/dzień, czyli licząc powierzchnię użytkową 130m2 wyjdzie 0,3kwh/m2, licząc razem z piwnicą 75m2(którą też grzeję) wyjdzie 0,19kwh/m2. Nie wiem czy liczyć też garaż(50m2) który jest symbolicznie dogrzewany...
dla PC za grudzień poszło 1T=167kwh, 2T=569kwh, licznik główny za grudzień 1T=482, 2T=739

to ja powinienem też strych na którym jest ok. 13*;)

jasiek71
10-01-2012, 16:47
Pięknie:) Licz, licz, zaraz wyjdzie COP ujemny:D

he he he....
nie martw się nie wyjdzie:)

jasiek71
10-01-2012, 16:54
hehe, strych też mam :P
a piwnica jest ogrzewana do 18-18,5C :P
garaż można pominąć...2 grzejniki na pętli podłogówki z piwnicy, ale w mrozy do utrzymania + wystarczy...

tylko że piwnica siedzi w ziemi więc ma o połowę mniejsze straty...
policz z połowę powierzchni tej piwnicy, uważam że tak będzie dość wiarygodnie:yes:

Andrzej.K
10-01-2012, 18:56
he he....
może niech inni zrobią swoje wyliczenia:P
Mieszkanie 47 m2 od 01 11.2011 do 08 .01. 2012 koszt ogrzewania i podgrzania ciepłej wody to 82 zł blok z ytonga 8 cm styro bez reku okna najtańsze z najtańszych słońce jak świeci to bezpośrednio dociera do wewnątrz między 9:30 a 10 pużniej już inny blok zasłania ogrzewanie z cieplika porónywalna cena do prądu z 2 taryfy W przybliżeniu wychodzi za ciepłą wodę i ogrzewanie jakieś 0,085 kwh :)

Andrzej.K
10-01-2012, 18:57
na m2

coulignon
10-01-2012, 20:33
Ale w sumie to pięknie wychodzi. Za cały dom, rachunek za prąd wychodzi mi niemal dwa razy mniejszy:)
Płacę rocznie około 3500zł. Zastrzelił bym się, gdybym miał teraz płacić siedem. Kryzys:(

Problem polega na tym ze płacisz. Nie w rachunku z elektrowni ale płacisz.

Lobo_M
10-01-2012, 21:19
garaż można pominąć...2 grzejniki na pętli podłogówki z piwnicy, ale w mrozy do utrzymania + wystarczy...
Wystarczy nie zaizolować posadzki i zawsze jest "+", u mnie w tym roku nie spadło poniżej +7, choć nadal strop w 20-25% jest nieocieplony.

kbab
10-01-2012, 21:37
Ale w sumie to pięknie wychodzi. Za cały dom, rachunek za prąd wychodzi mi niemal dwa razy mniejszy:)
Płacę rocznie około 3500zł.
Jesienią podliczałem swój roczny koszt za gaz, prąd i drewno, też coś koło tego wypadło. Teraz wg rachunków będę rozliczał tylko jesienią bo gaz wg zużycia w W-2 będzie rozliczany raz w roku. Pewne jest to, że jeśli zaoszczędzimy coś na energii tej zimy to podwyżki to wyrównają - nominalnie i tak zapłacimy więcej.

Liwko
10-01-2012, 22:00
Jesienią podliczałem swój roczny koszt za gaz, prąd i drewno, też coś koło tego wypadło. Teraz wg rachunków będę rozliczał tylko jesienią bo gaz wg zużycia w W-2 będzie rozliczany raz w roku. Pewne jest to, że jeśli zaoszczędzimy coś na energii tej zimy to podwyżki to wyrównają - nominalnie i tak zapłacimy więcej.

Nie miałem przy sobie faktur jak to pisałem, i nadal nie mam ostatniej faktury którą zamknę rok po ustawieniu podlicznika PC, ale dla całego domu po podliczeniu z faktur wyjdzie około 3250zł. Drewna zużyłem za jakieś 50-70zł. W przyszłym sezonie mam zamiar palić częściej (jak starczy zapału), zobaczymy jak wyjdą kWh na liczniku.

kszh.uint
10-01-2012, 22:05
pozwolę sobie wkleić takie porównanie z inne go wątku...

Cytat Napisał Liwko Zobacz post


ble ble ble i wyszło

COP 2,25

pamiętasz jak debatowałem z tym COP-em...

dalej twierdzę że dla PC kontra kable wychodzi COP 2

może inni zrobią takie porównanie ???

pisałem jakiś miesiąc temu, że pompiarzom przy takiej zimie wychodzi COP 2 i troszkę;
niemniej musimy przyznać, że tegoroczna zima to dla nas - kablarzy - taki bonus od pana booga;

swiki
10-01-2012, 22:06
Mam pierwsze odczyty z licznika:
od soboty okolo 11 do poniedzialku okolo 11:
I taryfa 28 kW
II taryfa 66 kW
Przy czym tak duzo w pierwszej taryfie, bo elektryk mi poprzestawial sterowniki i zanim zauwazylam to troche nabilo, no i to, ze nie zauwazylam, ze zalaczaja sie wczesniej

Doczytalam o tym systemie - to nie do konca tak jak pisaliscie(albo znow cos zle zrozumialam) bo z tego co doczytalam to godzine wczesniej zalacza sie sterownik i sprawdza temp, jezeli jest wiecej niz 2 stopnie roznicy to zalacza sie i podgrzewa o 1 stopien, po kilku minutach powtarza i wlasnie 20 minut przed zalaczeniem zalacza sie juz na stale. Zmienilam tak, by w dzien zalaczalo sie miedzy 14-15, ale zle ustawilam zegary i tu moj blad, bo dzis napewno szlo mi w dziennej po 15 ale mlody mi sie pochorowal i nie mialam glowy zmieniac tego.

Zmienilam tez sterowanie na powietrze+podloga, temp w dziennej 25 stopni z blokada podlogi na 33 i widze ze to lepsze rozwiazanie, bo nie blokuje podlogi i nagrzewa sie tak ze jest ciepla i fajne cieplo jest w powietrzu, nie ma uczucia chlodu, ale dzis w nocy napewno przegrzalo sie, bede obnizala o 1 stopien, ale jak mlody sie lepiej poczuje, pozniej podam odczyty z licznika od wczoraj.

kszh.uint
10-01-2012, 22:11
zrozumiałaś dobrze a młodemu nie grzej a wychłodź dom do normalnej temperatury, bo nigdy nie wyzdrowieje...

jasiek71
10-01-2012, 22:13
niemniej musimy przyznać, że tegoroczna zima to dla nas - kablarzy - taki bonus od pana booga;

ja tam nie widzę różnicy w zużyciu energii względem poprzedniego roku...
tylko że śniegu jak na lekarstwo...

kszh.uint
10-01-2012, 22:19
ja tam nie widzę różnicy w zużyciu energii względem poprzedniego roku...
tylko że śniegu jak na lekarstwo...

ja widzę, mazowieckie;

u mnie jutro stuknie 4k kWh :) jak u Ciebie?

P.S. Uwaga pompiarze! potrzebna pomoc - http://forum.muratordom.pl/showthread.php?193344-Kto-%C5%BCa%C5%82uje-%C5%BCe-ma-PC-i-dlaczego/page6 pierwszy post od góry. Można się wykazać!
P.S.2. Arturo już jest:P

jasiek71
10-01-2012, 22:24
ja widzę, mazowieckie;

u mnie jutro stuknie 4k kWh :) jak u Ciebie?

dzisiaj pykło 4159 kwh, jak by nie te wyczyny z went. w październiku to pewnie by było jak u ciebie:P

okolice Zamościa

kszh.uint
10-01-2012, 22:32
dzisiaj pykło 4159 kwh, jak by nie te wyczyny z went. w październiku to pewnie by było jak u ciebie:P

okolice Zamościa

u mnie luty w tym roku ma 29 dni, więc się wyzeruje :)

swiki
10-01-2012, 22:40
Licznik - dzis 10.01.2012 godz 23:40
I taryfa - 36
II taryfa - 135 (ogrzewanie idzie od 21)

Musze zaczac spisywac o tej samej godzinie, bo teraz nie wiem ile nabilo, ew jutro okolo 11 jak spisze, to bedzie jakies porownanie, no ale 10 kw nabilo mi w dzien... czyli godzine szly wszystkie podlogi hm... cos namieszalam jeszcze z tymi ustawieniami.

Maz jest zadowolony, wg tego wychodzi, ze maks bedzie okolo 600 zl miesiecznie rachunek za dosc mocne grzanie i to pierwszej zimy (fakt ze zimy moze nie ma, ale sciany dopiero lapia temp i wilgotnosc spora) i jak narazie jest sporo przegrzewane.

Aha i jeszcze cos - przy takich ustawieniach regulatorow mniej wilgoci...hm...

swiki
10-01-2012, 22:44
zrozumiałaś dobrze a młodemu nie grzej a wychłodź dom do normalnej temperatury, bo nigdy nie wyzdrowieje...
Nie, dzieci nie maja takich temp u nich jest maks 23 a w nocy wogole jest chlodno - tylko na godzinke sie podloga wieczorem zalacza i potem dopiero nad ranem. Ale mlody ma jelitowke, wiec akurat z temp nic wspolnego nie ma ;)

kszh.uint
10-01-2012, 22:49
jakby był pełnoletni, to ja bym Ci powiedział, czym go leczyć...

swiki
10-01-2012, 22:51
jakby był pełnoletni, to ja bym Ci powiedział, czym go leczyć...
Mozesz powiedziec, bo patrzac na zniwo jakie niesie ta choroba (cala rodzina meza juz chorowala tylko nas minelo do tej pory) to lada dzien bede umierala tez ja....

kszh.uint
10-01-2012, 23:02
tylko czysta, markowa wódeczka...

swiki
10-01-2012, 23:11
tylko czysta, markowa wódeczka...
myslalam ze o zoladkowej wspomnisz ;) Chyba w takich momentach rozstrojenia zoladkowego nie odwazylabym sie na czysta...
Choc...pies nam sie kiedys zatrul, ojciec wyniosl go do starego mieszkania, wlal kieliszek wodki (podobno dogorywal juz) i nastepnego dnia pies zdrowy zupelnie....

kszh.uint
11-01-2012, 00:15
czysta, tylko czysta;

żołądkową możesz opić sukces, jak przejdzie :P

Jacekss
11-01-2012, 08:15
dzisiaj pykło 4159 kwh, jak by nie te wyczyny z went. w październiku to pewnie by było jak u ciebie:P
okolice Zamościa

a to zużycie całkowite czy tylko CO ?

jasiek71
11-01-2012, 08:38
a to zużycie całkowite czy tylko CO ?

CO

całkowite od 12,07,2011 do 10,01,2012 ( pół roku )

N- 4739 kwh
D- 1258 kwh

andriuss
11-01-2012, 12:37
Za dzisiejszą gazeta.pl:

Resort gospodarki uważa, że dzięki wprowadzeniu inteligentnych sieci energetycznych, których częścią są nowe liczniki, konsumenci będą mogli bezpośrednio kontrolować swoje zużycie energii i zarządzać nim. Ministerstwo, podobnie jak urzędnicy unijni, spodziewa się, że będzie to silny bodziec do oszczędzania energii, zwłaszcza w połączeniu z wprowadzeniem cen energii uzależnionych od pory dnia i roku. Spadek zużycia energii w całej UE jest ponadto jednym z celów tzw. pakietu klimatycznego.


Ciekawe, czy dojdą do wniosku, że największe marnotrawstwo odbywa się zimą po nocach i zadbają o wystarczająco silny bodziec, abyśmy zaczęli wtedy bardziej oszczędzać ;)

aksamitka
11-01-2012, 12:42
jak pomysle ze ja place za 24m2 131zl miesiecznie caly rok :sick:( za wodę ciepla 35,50/m3 )

jasiek71
11-01-2012, 12:51
jak pomysle ze ja place za 24m2 131zl miesiecznie caly rok :sick:( za wodę ciepla 35,50/m3 )

grzejąc w G 11, 60zł miesięcznie było by mocno dość...
mówimy oczywiście o podgrzaniu tej ilości wody w ciągu roku;)

malux20
14-01-2012, 09:17
mam prośbę
dotyczy domku 123m2 [opis na dole]
kupiona pompa powietrzna-wiadomo będzie zabawa z taryfami
domek parterowy kuchnia z salonem tworzy wspólna cześć [około 60m2]
podobają sie nam kominki nordpreisa-nordstara
mam pytanie jakie macie doswiadczenia brac wkład jak najmniejszy 6kw [6-7 tyś] czy tez wziąść z 10 kw [12-13 tyś]
i mieć większy zapas na duze mrozy .
jak do tego podejsc ?
moze pamiętacie na których stronach tego tematu było to poruszane.

aadamuss24
14-01-2012, 09:45
Lepiej mniejszy.

Piczman
14-01-2012, 09:54
Dodaj że masz max obciążenie cieplne ok. 3 KW ;)

Liwko
14-01-2012, 10:01
Dodaj że masz max obciążenie cieplne ok. 3 KW ;)

Przy małym wkładzie i paleniu od góry nie przegrzeje chatki.
malux20, przy dobrze ocieplonych domach, nie brak mocy kominków jest problemem a jej nadmiar.

coulignon
14-01-2012, 13:05
mniejszy. Kominki generalnie nie lubią palenia "na pół gwizdka" - wtedy mają osmalone szyby i szamoty.
No i palenie od góry - świetna sprawa.

malux20
14-01-2012, 16:47
paweł co to znaczy 3 kw
?
tylko sie nie smiejcie

Tomek B..
14-01-2012, 18:05
paweł co to znaczy 3 kw
?
tylko sie nie smiejcie
Paweł ma na myśli to ile Twój dom traci ciepła przez wszystkie przegrody, więc wszystko co generuje kominek powyżej tej mocy to nadmiar ciepła. Dlatego w dobrze ocieplonym domu kominek powinien być jak najmniejszej mocy.

Piczman
14-01-2012, 18:24
Piotrek, biorąc pod uwagę moc 6 kw i sprawność ten mniejszy da Ci 3 kw mocy cieplnej .
Takie potrzeby będzie miał cały Twój dom kiedy za oknem będzie -20 C .

W zimie takiej jak teraz będzie aż nad to mocy !!!

Kup mniejszy !
To chciałem napisać ;)

malux20
14-01-2012, 19:50
ja piszę to w wątku o o.elektr.
ponieważ macie tu dobre wyczucie o zapotrzebowaniu
paweł ty nie cwaniakuj kominka nie masz masz zwykly piec , kupujesz 1,5-2 tony wegla i masz w nosie czy pompa wydoli , jaki kominek brać .
i przy tej zimie palisz co 2-3 dzień.- jednym slowem jesteś niobiektywny.

przy tej zimie wyjdą ci 2 tony?

:p

jasiek71
14-01-2012, 20:02
ja piszę to w wątku o o.elektr.
ponieważ macie tu dobre wyczucie o zapotrzebowaniu
paweł ty nie cwaniakuj kominka nie masz masz zwykly piec , kupujesz 1,5-2 tony wegla i masz w nosie czy pompa wydoli , jaki kominek brać .
i przy tej zimie palisz co 2-3 dzień.- jednym slowem jesteś niobiektywny.

przy tej zimie wyjdą ci 2 tony?

:p

dzisiaj rozpaliłem o 17:40 kominek o mocy 14 kw z DGP w domu było 21,2*
do tej pory (20:50 ) spalone trzy kawałki drzewa a czwarty się pali w domu jest 24,6*
może to zobrazuje tobie dlaczego mało palimy w kominku:D
Paweł dobrze ci radzi weź mały, ja na dzień dzisiejszy u siebie zakładał bym max 6-7 kw ale jak montowałem u siebie to nie wiedziałem czym "pachnie" założenie za dużego wkładu...

malux20
14-01-2012, 20:15
jasiu ja twojego posta nie pokaże żonie bo jak zobaczy 24,5 stop.
to odrazu bedzie kazala kupić mocniejszy.

jasiek71
14-01-2012, 20:28
jasiu ja twojego posta nie pokaże żonie bo jak zobaczy 24,5 stop.
to odrazu bedzie kazala kupić mocniejszy.

zanim się dopali będzie ze 26*, ogrzewanie w nocy sie nie włączy, rano będą już kompletnie "rozładowane" podłogi,temp. zacznie lecieć na "pysk" i ok.11-12:00 zacznie się włączać ogrzewanie w drogiej taryfie i będzie chodziło do ok.16:00 zanim dom osiągnie 22,5*
znaczna cześć wyjdzie w drogiej taryfie...
w ciągu tej doby kwh będzie mniej ale w zł to bez różnicy...
tak właśnie wygląda przepalanie okazjonalne w kominku:D

kitesurf
14-01-2012, 20:31
Dlatego ja nie planuję kominka z DGP :). Tylko "zwykły".

malux20
14-01-2012, 20:33
a na jakich taryfach jedziesz żona stwierdziła że 24 stop. będzie w sam raz

kitesurf
14-01-2012, 20:38
Kolego "malux 20" - nie wiem, czy zauważyłeś, ale napisałem "nie planuję", czyli w tej chwili nie mam. 24st - ok! Ja tez lubię tyle, ale latem na zewnątrz. W domu jak dla mnie to za dużo. Ale to tylko moje skromne zdanie. Pozdrawiam!

jasiek71
14-01-2012, 20:43
Dlatego ja nie planuję kominka z DGP :). Tylko "zwykły".

DGP służy do rozprowadzania powietrza i nie ma wpływu na ilość energii...
bez nadmuchu do pomieszczeń miał bym w salonie ze 30* a w kuchni 20*

kitesurf
14-01-2012, 20:45
Hm.. No właśnie - jak tu poszukać wspólnego mianownika? Ja MUSZĘ mieć kominek! Mam nadzieję, że sauny z domu mi nie zrobi.

Arturo72
14-01-2012, 20:51
Ja MUSZĘ mieć kominek!
No i pozytywnie :)
U mnie kominek też będzie,jako rezerwowe źródło ciepła,jak komuś zechce się wyłączyć prąd na kilka dni ;)
DGP to jest dobra sprawa :)

malux20
14-01-2012, 20:53
Kolego "malux 20" - nie wiem, czy zauważyłeś, ale napisałem "nie planuję", czyli w tej chwili nie mam. 24st - ok! Ja tez lubię tyle, ale latem na zewnątrz. W domu jak dla mnie to za dużo. Ale to tylko moje skromne zdanie. Pozdrawiam!


to miało dojść do terespola

kitesurf
14-01-2012, 20:58
to miało dojść do terespola

Hehe. Spoko! Tak pomyślałem po napisaniu posta, ale nie chciało mi się edytować. Generalnie jestem zdania, że kominek to CUDOWNA sprawa!

coulignon
14-01-2012, 20:59
Hm.. No właśnie - jak tu poszukać wspólnego mianownika? Ja MUSZĘ mieć kominek! Mam nadzieję, że sauny z domu mi nie zrobi.
Dlatego zaplanuj DGP. Łatwiej jest zgubić dodatkowe kwh ciepła na całej powierzchni domu niż na 30m2 salonu. Ja u siebie mam kominek z nasadką wodna (lazar silesia) do grzania CWU która odbiera mi jakieś 5 kW z ogólnej mocy kominka - zawsze to lepiej niz "wyemitować" je na salon.

malux20
14-01-2012, 21:00
wiesz przy powietrznej to jednak sie dobrze zabezpieczyć
zresztą przy prądzie też

Arturo72
14-01-2012, 21:03
wiesz przy powietrznej to jednak sie dobrze zabezpieczyć
zresztą przy prądzie też
Ja bym się o to nie martwił,od tego masz grzały w pompie :)

kitesurf
14-01-2012, 21:03
Couligon - ja bardzo poważnie o tym myslałem, ale:

Jak takie ogrzewanie ma się do akumulacyjnej wodnej podłogówki ( elektrycznej ). Załóżmy, że wieczorkiem napalę sobie w kominku. Bedzie super ciepełko, klimat itp. etc. Czy w takim przypadku nie zostanie "oszukana" podłogówka? No bo przecież wszelkie temp. będą ok, to po co piecyk będzie się miał załączać? A nad ranem...?

jasiek71
14-01-2012, 21:07
Couligon - ja bardzo poważnie o tym myslałem, ale:

Jak takie ogrzewanie ma się do akumulacyjnej wodnej podłogówki ( elektrycznej ). Załóżmy, że wieczorkiem napalę sobie w kominku. Bedzie super ciepełko, klimat itp. etc. Czy w takim przypadku nie zostanie "oszukana" podłogówka? No bo przecież wszelkie temp. będą ok, to po co piecyk będzie się miał załączać? A nad ranem...?

ja właśnie to opisałem wcześniej...
wszystko zależy jak masz sterowniki...

malux20
14-01-2012, 21:09
a teraz argumentacja żony -weżniemy mocniejszy kominek to w salonie będzie z 28 a w reszcie domu z 21
nie chce sobie psuć stosunków z żoną z soboty na niedzielę:D i nie wchodziłem w dyskusję

kitesurf
14-01-2012, 21:12
Też w takiej sytuacji nie wchodzę w polemikę z żoną hehe! Bo straty byłyby dużo większe niż jakiekolwiek współczynniki :)

coulignon
14-01-2012, 21:28
Couligon - ja bardzo poważnie o tym myslałem, ale:

Jak takie ogrzewanie ma się do akumulacyjnej wodnej podłogówki ( elektrycznej ). Załóżmy, że wieczorkiem napalę sobie w kominku. Bedzie super ciepełko, klimat itp. etc. Czy w takim przypadku nie zostanie "oszukana" podłogówka? No bo przecież wszelkie temp. będą ok, to po co piecyk będzie się miał załączać? A nad ranem...?
Jasiek opisał.
Pamiętam że dlatego zrezygnowałem z akumulacyjnej podłogówki. Zanęcałem się na system devi który wtedy był tj pogodowy regulator ładawania podłogi. Gość z Devi powiedział że on nie podejmuje się skofigurowania systemu tak żeby działał sprawnie przy kominku.
Jeśli wodna podłogówka to może kominek z PW i niech ją zasila?

malux20
14-01-2012, 21:31
pw ja nie chcę zapasowe żródlo ma być bezprądowe

coulignon
14-01-2012, 21:41
no to tylko DGP. ale wtedy pojawią sie problemy z akumulacją o których pisał jasiek.

Lobo_M
14-01-2012, 22:03
mam pytanie jakie macie doswiadczenia brac wkład jak najmniejszy 6kw [6-7 tyś] czy tez wziąść z 10 kw [12-13 tyś]
i mieć większy zapas na duze mrozy .
jak do tego podejsc ?
moze pamiętacie na których stronach tego tematu było to poruszane.
jak najbardziej mniejszy