PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrzewający elektrycznością z COP=1 - WYSTĄP !!!



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 [43] 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177

asbe
11-04-2012, 09:55
Ciekawe rozwiazanie- choc pewnie chlopaki juz maja wyrobione zdanie na ten temat. Tylko nie bardzo rozumie- w srodku jest mniejszy zibiornik (ilu litrowy) na wode uzytkowa?? I on nagrzewa sie na grzalke?? Czy jes t w jakiejs izolacji? Latem nie bedzie oddawal ciepla na zewnatrz??
Jakies dodatkowe informacje by sie przydaly, jakas instrukcja czy cos takiego??

No więc podobno, na górze przy wężownicy do cwu mają być dwie grzałki, które będą grzały okolice wężownicy. Na dole będą dwie grzałki 6W do co. Cwu użytkowa ma się grzać przepływowo (trochę nie mogę w to uwierzyć). Boję się takiej sytuacji, gdzie po wykorzystaniu wody z wężownicy (która się nagrzeje w jakimś tam czasie) kolejna partia wody mi sie nie zdąży nagrzać przez tą wężownicę i będzie leciała zimna. Poza tym, przeciez ten cały układ będzie się mieszał - woda z góry bufora będzie jednak oddawała ciepło do wody na dole bufora i w ten sposób i latem i zimą będę grzała całe 1000 l. Co o tym sądzicie? Może lepiej zastosować patent z wbudowanym zbiornikiem cwu (200l). Tak naprawdę, to nigdy czegoś takiego nie widziałam, a tym bardziej nie widziałam jak to faktycznie działa. To jest propozycja asolt-a, który mi robił OZC i projekt ogrzewania. Może ktoś ma takie coś lub posiada większą wiedzę na ten temat i mi doradzi co powinnam zrobić?

asbe
11-04-2012, 10:22
Dom ma 122 m2 użytkowej. Ocieplenie to 20 cm styro w podłodze, 20 elewacja i 35 wełny na stropie, fundament 10 strrodur na zewnątrz i 5 wewnątrz. Z wyliczeń wynika, że 800 l wystarczy i chyba takie tez są. Też się boję, że będe grzała cały rok tak dużą ilość wody bez potrzeby. Chyba pakuję się w coś, czego nie rozumiem, choć chciałabym, aby to było wszystko w jednym i zależy mi, aby nie brakowało cwu, bo moja rodzinka (choć 3-osobowa) dużo zużywa.

asbe
11-04-2012, 10:25
Z drugiej strony kupować oddzielnie bufor, piec i bojler, to podobnie kwotowo wychodzi, ale może w eksploatacji będzie lepsze, choć zajmie niestety więcej miejsca w mojej niezbyt dużej kotłownio-pralni.

asbe
11-04-2012, 10:31
[QUOTE=asbe;5320584]Z drugiej strony kupować oddzielnie bufor, piec i bojler, to podobnie kwotowo wychodzi, ale może w eksploatacji będzie lepsze, choć zajmie niestety więcej miejsca w mojej niezbyt dużej kotłownio-pralni.

Ej tam, chyba nie będę kombinowała na własna rękę i zdam się na asolt-a. On chyba wie co mówi, choć może jak ktoś z Was sie na tym zna, to jak by co wkładam kij w mrowisko:)

jasiek71
11-04-2012, 10:37
normalny bufor ciepła z przepływowym grzaniem cwu ...
Piczman ma coś takiego ...
bardzo dobre rozwiązanie można podłączyć do tego co dusza zapragnie albo tylko wkręcić grzałki ...

Liwko
11-04-2012, 10:41
Dom ma 122 m2 użytkowej. Ocieplenie to 20 cm styro w podłodze, 20 elewacja i 35 wełny na stropie, fundament 10 strrodur na zewnątrz i 5 wewnątrz. Z wyliczeń wynika, że 800 l wystarczy i chyba takie tez są. Też się boję, że będe grzała cały rok tak dużą ilość wody bez potrzeby. Chyba pakuję się w coś, czego nie rozumiem, choć chciałabym, aby to było wszystko w jednym i zależy mi, aby nie brakowało cwu, bo moja rodzinka (choć 3-osobowa) dużo zużywa.

Jak dużo zużywa to bym pomyślał o jakiejś PC do CWU (w niższej cenie niż za ten baniak), albo przynajmniej o kolektorze Jaśka.

Jacekss
11-04-2012, 10:45
a pytanie do czego ten bufor będzie podłączony, co będzie źródłem ciepła (kocioł, piec, pc?)
jak dla mnie takie rozwiązanie jest sensowne do pieców na paliwo stałe (węglowe, drewno, pellety, i pochodne)

jasiek71
11-04-2012, 10:46
albo przynajmniej o kolektorze Jaśka.
nie chciałem o tym głośno mówić :P
ale do bufora nadaje się jak najbardziej:)

jasiek71
11-04-2012, 10:48
a pytanie do czego ten bufor będzie podłączony, co będzie źródłem ciepła (kocioł, piec, pc?)
jak dla mnie takie rozwiązanie jest sensowne do pieców na paliwo stałe (węglowe, drewno, pellety, i pochodne)
podłączasz do czego pasuje, możesz grzać grzałkami w taniej taryfie a używać jak potrzeba ...

jasiek71
11-04-2012, 10:58
Boję się takiej sytuacji, gdzie po wykorzystaniu wody z wężownicy (która się nagrzeje w jakimś tam czasie) kolejna partia wody mi sie nie zdąży nagrzać przez tą wężownicę i będzie leciała zimna.
dopóki bufor nie wystygnie bedzie leciała ciepła ...

Poza tym, przeciez ten cały układ będzie się mieszał - woda z góry bufora będzie jednak oddawała ciepło do wody na dole bufora i w ten sposób i latem i zimą będę grzała całe 1000 l.
spróbuj zagrzać wodę od góry...
poniżej grzałek od cwu woda się nie zagrzeje ...

jasiek71
11-04-2012, 11:00
Tak, tylko czy przy tak prawie ze pasywnym domu jest sens robic bufowy? Pozatym to cena za sam bufor?? Jeszcze osobno trzeba do tego jakies systemy? No to siejak dla mnie jakas kosmiczna kwota robi za system ogrzewania... CO dla pradu ma byc tanie by moglo "nadrobic" koszty eksploatacji a jezeli bedzie kosztowalo tyle co CO na gaz czy PC to nie lepiej pomyslec o innym rozwiazaniu.

Dla mnie to bezsensu - mnie cale kable wlacznie z robocizna tyle kosztowaly co sam bufor...
jak ktoś chce to kto mu zabroni ;)
przecież wszyscy (prawie;) )muszą mieć dywersyfikację :P

Jacekss
11-04-2012, 11:01
duży bufor duże straty kWh/doba... chyba że się go dobrze ociepli

jasiek71
11-04-2012, 11:03
duży bufor duże straty kWh/doba... chyba że się go dobrze ociepli

strata jest ogrzewaniem ...
poza sezonem grzejesz tylko część od cwu...
no chyba że podłączysz do tego solary ...

jasiek71
11-04-2012, 11:12
Nie no - pewnie jak ktos chce to niech sie dywersyfikuje :P Tylko ... chyba takze chodzi o jakis sens zastosowania tego systemu i najwazniejsze jego oplacalnosc...
dla większości MY jesteśmy dziwakami, prawie wszyscy muszą mieś wodę do grzania chałupy...
wodę zagrzejesz na różne sposoby ...

tu buforek, tam rozdzielaczyk, gdzie indziej pompeczka, piecyk, sterowniczek, jakieś sprzęgiełko ...
i..., mają "taniej"...

Liwko
11-04-2012, 11:27
Jak szaleć to szaleć...
http://www.wnp.pl/wiadomosci/167271.html

jasiek71
11-04-2012, 11:30
Jak szaleć to szaleć...
http://www.wnp.pl/wiadomosci/167271.html

amortyzacja nastąpi w ...
przyszłym stuleciu :P
więc jest "tanio"...

jasiek71
11-04-2012, 11:40
no ok ja jeszcze rozumie ze wode - rozumie ze maja ludzie obawy bo sama jeszcze niedawno je mialam ( juz wiem ze niepotrzebnie i ze dobrze zrobilam) ale nie rozumei zuplenie jak mozna CO do pradu ktore normlalnie w calosci kosztuje do 10 tys zrobic za... 20-30 tys?? To chyba jakis bezsens lekki.

A dziewczyna jeszcze deyczji nie podjela, nie wiem co to za magik jej to doradzil, ale mamy jeszcze czas by ja na dobra droge sprowadzic - zwlaszcza przy takim ociepleniu jakie ma - to naprawde zbrodnia w bialy dzien moim zdaniem. Czy ten kolega co doradzal sprzedaje te urzadznie?

problem w tym że większość jak zaczyna temat z CO to idzie do hydraulika...
a on niestety prądu nie instaluje ...

Liwko
11-04-2012, 11:43
Budowa biurowca pasywnego to część współfinansowanego z unijnych środków projektu pod nazwą "Utworzenie Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum - rozwój i zastosowanie nowych technologii w obszarze poszanowania energii i jej odnawialnych źródeł". Unijne fundusze pochodzą z programu Innowacyjna Gospodarka.

Czyli od nas strzyżonych baranów, które im to finansują http://emoty.blox.pl/resource/wallbash.gif
I jeszcze w dodatku tym się chwalą...

asolt
11-04-2012, 12:01
no ok ja jeszcze rozumie ze wode - rozumie ze maja ludzie obawy bo sama jeszcze niedawno je mialam ( juz wiem ze niepotrzebnie i ze dobrze zrobilam) ale nie rozumei zuplenie jak mozna CO do pradu ktore normlalnie w calosci kosztuje do 10 tys zrobic za... 20-30 tys?? To chyba jakis bezsens lekki.

A dziewczyna jeszcze deyczji nie podjela, nie wiem co to za magik jej to doradzil, ale mamy jeszcze czas by ja na dobra droge sprowadzic - zwlaszcza przy takim ociepleniu jakie ma - to naprawde zbrodnia w bialy dzien moim zdaniem. Czy ten kolega co doradzal sprzedaje te urzadznie?

Myślę ze nic straconego, instalacja nie jest jeszcze wykonana a swiki przygotuje nowy rewelacyjny projekt, bo przecież sie na tym zna jak mało kto na tym forum.
Żeby kogoś krytykować trzeba najpierw poznać jakie były ustalenia i życzenia inwestora, mieć dokładne obliczenia ozc które to swiki również wykonuje, i na ich podstawie mozemy projektowac dalej.
Nie jestem sprzedawcą, producentem, hurtownikiem urządzen przeze mnie polecanych, nie mam z tego tytułu żadnych gratyfikacji. Doceniam chęć do odkrycia prawdy ale ta teoria jest nieprawdziwa

kbab
11-04-2012, 12:29
Nie jestem sprzedawcą, producentem, hurtownikiem urządzen przeze mnie polecanych, nie mam z tego tytułu żadnych gratyfikacji. Doceniam chęć do odkrycia prawdy ale ta teoria jest nieprawdziwa
To jaka jest prawda, co przemawia za w/w zbiornikiem, w czym jest lepszy od tańszych rozwiązań?

asolt
11-04-2012, 12:37
Tylk ojest jeden problem - ja tez idac do instalatora mialam jakies swoje ustalenia - wizje z kosmosu jak teraz o tym mysle - i on zaprojektowal mi wszystko wg moich wizji ale nie probowal np wybic czegos z glowy bo cos nie ma snesu, jest zbyt drogie itd.

Nie - nie znamustalen inwestorki- poza tym iktore podala na forum a wg nich ma byc tani o iw eksploatacji i w wykonaniu - nie wiem jak w eksploatacji - moim zdaniem - jezeli dobrze system rozumie - zima bede taniej jezeli chodzi o CWU - pewnie tak, choc patrzac na odleglosc ipomieszczen od kotlowni - jest syrkulacja zaprojektowana??? Ale latem - nie mam odp na kilka pytac ktore zadalam i ktore zostaly pominiete, ale jezeli jest tak jak mysle sobie, to wyjdzie duzo drozej przez co calkowity koszt ogrzewnai i CWU nie bedzie jakims oblednym wynikiem (ale byc moze sie myle - mysle ze inwestorka prosila o jakies wyliczenia ile bedzieja kosztowalo w eksploatacji?) no ale napewno nie tani w wykonaniu - nie widze sensu takiego bufora przy takiej podlodze - prosze mi wyjasnic - ja potrafie sie przyznac do pomylki ;) Ale potrzebuje argumentow.

Gdy uzyskam zgodę asbe na upublicznienie ustaleń to się wypowiem.
Zuzycie 11000 kWh na ogrzewanie i cwu nie jest małym zuzyciem a uzyskanie tej energii w wiekszym stopniu z I taryfy nie jest zbyt ekonomiczne.

Brygada RR
11-04-2012, 12:59
Aż miło poczytać forum dzisiaj, nawet osoby które dawno tu nie zachodziły wróciły co na pewno odbije się korzyścią dla tego wątku, w sumie dobrze że niektórzy ciecie już nie piszą i nie rozwalają bardzo ciekawych dyskusji.

TAK TRZYMAĆ

piotrmak
11-04-2012, 15:44
Pierwszy raz chyba zgadzam się w 100% ze swiki. Po co w takim prostym układzie typu grzałki-woda-podłoga jeszcze komplikacje w postaci bufora?
Jeśli docelowo solary, kominek z płaszczem, jakaś pompa powietrzna, piec na wszystko w celu zaoszczędzenia na śmietniku to rozumiem. Ale bufor, żeby wpiąć grzałki?

R&K
11-04-2012, 17:34
przy wodnej podłogówce nie ma sensu pchać się w gruba wylewkę - zrobiłbym normalna 5-6 cm - jakieś minimum byle dało sie się po tym chodzić - postaci zbiornika 1000 l który będzie akumulował ciepło do ogrzewania podłogówki 24h oraz CWU - to jest najtańszy i najsensowniejszy układ jaki można zrobić - można go później rozbudowywać i wspomagać przeróżnymi solarami, pompami czy kolektorami ala Jasiek71

bufor 1000 l można własnymi siłami zrobić znacznie taniej
w na lato można oddzielić CWU od ogrzewania CO

asbe - skontaktuj się z Piczmanem - on ma takie rozwiązanie u siebie ze zbiornikiem 1000 l - doradzi Ci co nie co

Arturo72
11-04-2012, 18:51
przy wodnej podłogówce nie ma sensu pchać się w gruba wylewkę - zrobiłbym normalna 5-6 cm - jakieś minimum byle dało sie się po tym chodzić - postaci zbiornika 1000 l który będzie akumulował ciepło do ogrzewania podłogówki 24h oraz CWU - to jest najtańszy i najsensowniejszy układ jaki można zrobić - można go później rozbudowywać i wspomagać przeróżnymi solarami, pompami czy kolektorami ala Jasiek71

Widać wpływ Piczmana na Twój pogląd ;)
Bufor ciepła nie jest najtańszym sposobem na grzanie w II taryfie,powiedziałbym nawet,że bardzo drogim jeśli nie chce się,nie ma się możliwości i umiejętności,żeby samemu zrobić.
Kup mi ocieplone 1000l z grzałkami 9kW w cenie piecyka elektrycznego czyli za jakieś 3tys.zł ;)
Jest to dobre rozwiązanie ale nie najtańsze,system z dobrym buforem to koszt ponad 10tys.zł

R&K
11-04-2012, 19:32
no wiesz ... ja tylko i wyłącznie myślałbym o buforze zrobionym własnoręcznie lub silami rodziny i znajomych - coraz bardziej przemawiają do mnie rozwiązania dedykowane - a nie gotowce ze sklepowej półki

Liwko
11-04-2012, 20:02
asbe - skontaktuj się z Piczmanem - on ma takie rozwiązanie u siebie ze zbiornikiem 1000 l - doradzi Ci co nie co

Piczman ma kocioł na paliwo stałe i nadmiar mocy sobie magazynuje. Przy innych typach ogrzewania nie ma takiej potrzeby.

asbe
11-04-2012, 20:28
Asbe : uf - doczytalam - jeee :P Jestem wielka... 45 minut przez Ciebei stracilam na Twoje posty - kawa mi sie nalezy dobra ;)

Ocieplenie super, rozumie ze kominek bedzie, wm ale bez reku?

I ogrzewanie podlogowe wodne 8-10 cm wylewki na 20 cm styro... Dziewczyno, jezeli tak budujesz jak pisalas po jasna cholerke Ci jakies bufory?? Nigdy w zyciu nie pchaj sie w takie cuda - zwykly kociol kospel czy cos takiego i do tego bojler do lazienek a na kuchnie (bo daleko) kupilabym przeplywowy ogrzewacz podszawkowy. BEdzie Cie to kosztowalo wszystko maks 3-4 tys (napewno nie tyle samo)

Własnie wróciłam ze swojej budowy i zaglądam na FM, a tu........... faktycznie - kij w mrowisko.
swiki, miło mi, że zainteresował cie mój skromny przypadek. Miło mi też, że mi dobrze życzysz. Całą przygodę z tym moim budowaniem zaczęłam od lektury FM i na całe szczęście, bo dużo się tu nauczyłam. Zgodnie z sugestiami wielu z Was zgłosiłam się do asolta z prośbą zrobienie dla mnie OZC mojego domu. Takie OZC robi sie dla konkretnego przypadku, a w szczególności dla oczekiwań co do temperatury pomieszczeń i ilości cwu. Z tych wyliczeń jasno wynika, że do ogrzania mojego domu do zadanej przeze mnie temperatury konieczny będzie bufor, lub po prostu trzeba będzie grzać również w drogiej taryfie. Tu zapadła decyzja, że BUFOR TAK. Druga rzecz, to komfort ciepłej wody - dla mnie to jedna z ważniejszych rzeczy, dlatego albo duży bojler, albo BUFOR Z WĘŻOWNICĄ DO CWU - tu osiągnę już dwa w jednym. Moim źródłem ciepła jest prąd i tylko prąd (należę do tych, którzy jeszcze nie dojrzeli do zakupu PC - wkurza mnie cena za PC i odwierty - jeszcze poczekam), a kominek z PW to kotłownia w salonie - nie dla mnie. W tym miejscu szukałam czegoś, co będzie właśnie również piecem co. Na takie moje oczekiwania kolega asolt zaproponował mi taki niemiecki produkt w postaci tego bufora z wężownicą i grzałkami do co. Tak na oko, to kupując to ustrojstwo mam to czego chciałam, tzn kocioł (ok. 2700 zł), bojler (min 300 l to kolejne ponad 2000 zł a ciepłej wody i tak nie za wiele) no i mam tez zapas wody do co, aby nie musieć grzać w drogiej taryfie (taki goły bufor to kolejne około 2500 zł). Reasumując - koszt duży, ale nie większy, niz gdybym kupowała wszystko osobno. Zysk - dużo miejsca w pralni i komfort ciepłej wody oraz grzeje tylko w taniej taryfie. Oczywiście próbuję znaleźć coś podobnego, tylko tańszego, ale nie mogę znaleźć - prawdopodobnie nic takiego gotowego nie ma na rynku. Wiem, że podobno nie jest to trudne do zrobienia, ale dla fachowców, a ja takim nie jestem.
Dzisiaj dzwoniłam do firmy, która to sprzedaje (chyba nazywa się KENO) i przyznam, że panowie okazali się mniej kompetentni w temacie tego sprzętu od kolegi asolta, który polecił ich produkt. Po tej rozmowie powiedzieli mi również oni, że ten pomysł z zastosowaniem grzałek do co i grzałek do cwu przy wężownicy to świetny pomysł dla mojego przypadku, więc potwierdza się, że kolega asolt miał to dobrze przemyślane.
Co do reku, to pewnie w końcu ja zrobię, ale na razie jeszcze nie jestem przekonana - ja ma mi nie działać w duże mrozy (podobno zamarza) to po co mi reku - przecież właśnie wtedy najbardziej by się przydała. Zrobię samą WM, po to, aby było świeże powietrze - najwyżej będę je grzała za te pieniążki, które wydałabym na reku, a to dość duże pieniążki, więc na jakiś czas starczy:)
Przy okazji pochwale się moimi postępami w budowie - od 28 lutego do dzisiaj mam już dom pod dachem (wiązary z Moderndachu -super), mam elektrykę i hydraulikę, jutro montują okna, a w poniedziałek przychodzi tynkarz. Wprowadzam się przed 27 czerwca, więc będzie tego 4 miesiące. Trzymajcie z łaski swojej kciuki, co by się udało:)
swiki - jak mi się uda, to zdaję się pobity zostanie Twój rekord. Przyznam, że będzie to zasługa lektury FM - udało mi się zorganizować ekipy polecane przez innych forumowiczów.

kbab
11-04-2012, 21:13
Dzisiaj dzwoniłam do firmy, która to sprzedaje (chyba nazywa się KENO) i przyznam, że panowie okazali się mniej kompetentni w temacie tego sprzętu od kolegi asolta, który polecił ich produkt. Po tej rozmowie powiedzieli mi również oni, że ten pomysł z zastosowaniem grzałek do co i grzałek do cwu przy wężownicy to świetny pomysł dla mojego przypadku, więc potwierdza się, że kolega asolt miał to dobrze przemyślane.
Jeśli grzałka do cwu będzie się włączać przy pobieraniu cwu to często będzie grzać w droższej taryfie - a przecież pomysł na duży bufor miał ograniczyć zużycie prądu w droższej taryfie, poza tym aby bufor spełniał swoje zadanie musiałby pracować przy wysokich temperaturach generując wyższe straty. Osobiście wybrałbym tańsze rozwiązanie w inwestycji, chociażby z w/w strony duży (300, może 400l) zbiornik cwu z 2 wężownicami i większą grzałką, do tego małą pc pw. Przy takiej inwestycji liczyłbym na spore oszczędności w eksploatacji takiego systemu w porównaniu z samym prądem.

asolt
11-04-2012, 21:23
Jeśli grzałka do cwu będzie się włączać przy pobieraniu cwu to często będzie grzać w droższej taryfie - a przecież pomysł na duży bufor miał ograniczyć zużycie prądu w droższej taryfie, poza tym aby bufor spełniał swoje zadanie musiałby pracować przy wysokich temperaturach generując wyższe straty. Osobiście wybrałbym tańsze rozwiązanie w inwestycji, chociażby z w/w strony duży (300, może 400l) zbiornik cwu z 2 wężownicami i większą grzałką, do tego małą pc pw. Przy takiej inwestycji liczyłbym na spore oszczędności w eksploatacji takiego systemu w porównaniu z samym prądem.

Bufor bedzie ocieplony ponad standartowo, będzie grzany do wyższych temperatur. Pojemność bufora jest dostosowana do strat ciepła przy -20 oC i 23 oC wewnątrz, oraz zapasie ok 350 l cwu. Pci pw i innej miało nie być, wszystko w II taryfie. Koszt zbiornika 2 wezownicowego i pci pw niekoniecznie nizszy niz duzego
bufora z wezownicą cwu, koszt grzałek pomijalny (ok 80 zł/szt.). Brak miejsca miał również znaczenie.

asbe
11-04-2012, 21:24
Jeśli grzałka do cwu będzie się włączać przy pobieraniu cwu to często będzie grzać w droższej taryfie - a przecież pomysł na duży bufor miał ograniczyć zużycie prądu w droższej taryfie, poza tym aby bufor spełniał swoje zadanie musiałby pracować przy wysokich temperaturach generując wyższe straty. Osobiście wybrałbym tańsze rozwiązanie w inwestycji, chociażby z w/w strony duży (300, może 400l) zbiornik cwu z 2 wężownicami i większą grzałką, do tego małą pc pw. Przy takiej inwestycji liczyłbym na spore oszczędności w eksploatacji takiego systemu w porównaniu z samym prądem.

Z tego co mi tłumaczył asolt, to grzałka będzie załączała się tylko w drugiej taryfie, a wody w wężownicy będzie na tyle dużo, że powinno wystarczyć do kolejnego grzania. Te grzałki będą zamontowane przy wężownicy, a woda na górze nie będzie się mieszała z tą na dole, (latem, gdy dolne grzałki do co nie będą włączane).

kbab
11-04-2012, 21:32
Koszt zbiornika 2 wezownicowego i pci pw niekoniecznie nizszy niz duzego
Ta sam firma oferuje 300l za 2340zł,

Z tego co mi tłumaczył asolt, to grzałka będzie załączała się tylko w drugiej taryfie, a wody w wężownicy będzie na tyle dużo, że powinno wystarczyć do kolejnego grzania. Te grzałki będą zamontowane przy wężownicy, a woda na górze nie będzie się mieszała z tą na dole, (latem, gdy dolne grzałki do co nie będą włączane).
Cwu w tym zbiorniku jest podgrzewana w wężownicy na całej jej długości, zatem tylko górna część (kilkanaście litrów) będzie miała wysoką początkowo temperaturę, producent nie podaje dokładnych danych (chodzi o rozkład temperatur w buforze) przy których cwu będzie miała wymaganą np 55* - swoją drogą warto zapoznać się bliżej ze szczegółowymi danymi tego bufora, bo w w/w ofercie są wyjątkowo skąpe.

asolt
11-04-2012, 21:35
Ta sam firma oferuje 300l za 2340zł,

Dołóżmy jeszcze pci pw i koszt rosnie, 300l w samej tylko II taryfie moze nie starczyć

Liwko
11-04-2012, 21:41
Pewnie że akumuluje. A czy starczy jej na czas drogiej taryfy to inna para kaloszy.

Arturo72
11-04-2012, 21:52
Sluchajcie, ja chyba nie rozumie - na jakiej zasadzie dziala wodna podlogowka?? Nie tak jak kable, nie akumule ciepla w sobie po to by je oddawac cala dobe?Przeciez zawsze mowiliscie ze wodna podlogowka i caly system jest tak malo skomplikowany i tak samo tani jak kable,wiec po co te bufory?? Czy ktos mi wyjasni??

Wodna podłogówka działa na podobnej zasadzie co kable,tam też wylewka akumuluje ciepło z II taryfy.
Może asolt wyjaśni w czym problem i jaka różnica ?
Przecież można zwiększyć moc przez zmniejszenie rozstawu rurek lub wyższej temperatury a i tak wylewka będzie miała swoje st.C,które zatrzyma...

Liwko
11-04-2012, 21:52
ok to dlaczego starczy przy kablach a przy wodnje przy takich samych parametrach domu juz nie??

A moc źródła ciepła?

kbab
11-04-2012, 22:00
Dołóżmy jeszcze pci pw i koszt rosnie, 300l w samej tylko II taryfie moze nie starczyć
Jeśli z całorocznego zapotrzebowania 11kkWh udałoby się 80% dostarczyć pc pw z cop 3,5 to zużycie roczne energii osiągnie nieco ponad 4700kWh (zwrot z takiej inwestycji bardzo szybki). Jeśli policzyłeś zapotrzebowanie na dobę przy -25* to można przekalkulować czy system da radę w tańszej taryfie. Z grubsza na co przy temp wewnątrz 22*wypada ok 85kWh/dobę, aby w taki mroźny dzień zmieścić się w tańszej taryfie z cwu to rzeczywiście potrzeba mocy ok 10kW,

asolt
11-04-2012, 22:23
Co znaczy wody bedzie tyle ze wystarczy do nastepnej kapieli.. tzn?? W litrach poprosze (doczytalam ze 350 l??) i jaka temp wody??

Kurcze, no wybaczcie ale poki co zero konkretow - jakies takie - wody bedzie odpowiednio, bedzie grzalo dopowiednio.... To wszystko takie wzgledne..

Skoro swiki wywolała mnie do tablicy, czuję się uczen ktory sciągał na kartkówce a przy tablicy sie nie da.
Kilka konkretów, na początek obliczenia ozc , które i tak swiki zakwestionuje.
Projektowe obciazenie cieplne = 5198 W, zapotrzebowanie na ciepło = 7875 kWh dla 23 oC dla wszystkich pomieszczen oprócz łazienek tam 25 oC z wm z rekuperacją.
Projektowe obciazenie cieplne = 6882 W, zapotrzebowanie na ciepło = 11603 kWh dla 23 oC dla wszystkich pomieszczen oprócz łazienek tam 25 oC z wm bez rekuperacji.
Rekuperator nie bedzie montowany w najbliższym czasie.
Zapotrzebowanie na cwu, to nie da sie niestety dokładnie wyliczyć, pozostają szacunki oparte na normach czyli 3 osoby = 3000 kWh.
Teraz podłogówka, dla warunków brzegowych czyli -20 oC (III strefa klimatyczna) i 23 oC w pomieszczeniach i różnych wykonczeniach podłogi dobrałem temp zasilania = 42 oC , temp. powrotu = 37 oC dT=5 oC przy przeplywie 17,55 l/min. Rozstawy uzaleznione od strat w poszczególnych pomieszczeniach i temp zadanej
w zakresie od 0,1 m do 0,3 m. Projekt OP zaklada wm z rekuperacją, prosze porównac wyniki do wm bez rekuperacji. Temp zasilania i powrotu dobrane zostały tak aby przy najmniejszej mozliwej wartości zapewniły utrzymanie zadanej temperatury wewnątrz przy temp zewn -20 oC, a w zapewniły w przypadku ewentualnego montażu w przyszłości pci pracę pci przy jak najwyzszym COP (to był jeden z warunków asbe). W takich warunkach nie nastepuje akumulacja energii w posadzce i trzeba ją akumulować w buforze, oczywiście mówimy o II taryfie.
Sprawa cwu jet załatwiona jakby przy okazji. Cała automatyka nie jest zbyt skomplikowana i kosztowna pod wzgledem serwisowym w zasadzie nie ma sie co zepsuc.
Były pewne ograniczenia ze strony asbe i starałem sie do nich dopasować, nie jestem alfą i omegą, ale krytyka bez poznania wszystkich uwarunkować i założeń nie jest zbyt konstruktywna

jasiek71
11-04-2012, 22:23
wielki magazyn dla ekstremalnych temperatur których jest raptem kilkanaście dni w roku ...
poza sezonem grzewczym jest tylko generatorem dodatkowych strat CWU ...

asbe
11-04-2012, 22:30
No tak, ale w takim razie dlaczego nie podoba się Wam ten bufor - bo drogi? A jak kupię osobno piec Kospel to jest coś koło 2700zł. Bojler na 300l - też coś około 2500 zł. Z OZC wynika, że jednak i tak nie starczy bez bufora (chciałam temperaturę na poziomie 23 st), więc albo grzeję w drogiej taryfie, albo kupuję bufor - kolejne 2500 zł. Dodam, że sama nic nie zrobię, więc wszystko muszę i tak kupić. Mając na uwadze to co napisałam, to czy ten "bufor 3 w 1" nie jest jednak dobrym rozwiązaniem? Może czegoś nie ogarniam.

jasiek71
11-04-2012, 22:31
Rekuperator nie bedzie montowany w najbliższym czasie.


dlaczego ?
czy zwykła Luna za 1,5k nie spełnia wymogów i lepsze będą same wiatraczki ?

czyżby czekała aż zaczną produkować przydomowe reaktory atomowe;)

jasiek71
11-04-2012, 22:34
więc albo grzeję w drogiej taryfie, albo kupuję bufor

ile będzie takich dni w roku że trzeba się podeprzeć drogą taryfą...
o ile więcej zapłacisz za ogrzewanie ...?

asolt
11-04-2012, 22:34
wielki magazyn dla ekstremalnych temperatur których jest raptem kilkanaście dni w roku ...
poza sezonem grzewczym jest tylko generatorem dodatkowych strat CWU ...

Jezeli miałbym wykonac obliczenia i projekt dla temp zewn. np 0 oC zrobiłbym to, a tym roku temp zew była nawet niższa od obliczeniowej czyli mniej niż -20 oC.

Brygada RR
11-04-2012, 22:36
wielki magazyn dla ekstremalnych temperatur których jest raptem kilkanaście dni w roku ...
poza sezonem grzewczym jest tylko generatorem dodatkowych strat CWU ...

Zgadzam się z Jaśkiem, potem wszystko jest przewymiarowane: kable, grubość wylewki - po co dla kilku dni w roku, a u mnie średnia całoroczna około 8C

Co do Luny to polecam, planując jej zakup nastawiłem się bardziej na lepszą wymianę powietrza jak na korzyści płynące z oszczędności ale może się miło zaskocze.

asolt
11-04-2012, 22:36
dlaczego ?
czy zwykła Luna za 1,5k nie spełnia wymogów i lepsze będą same wiatraczki ?

czyżby czekała aż zaczną produkować przydomowe reaktory atomowe;)

To pytanie nie do mnie

jasiek71
11-04-2012, 22:41
Co do Luny to polecam, planując jej zakup nastawiłem się bardziej na lepszą wymianę powietrza jak na korzyści płynące z oszczędności ale może się miło zaskocze.

może być też Tywent...
jest bardzo cichy ...
i nie produkuje skroplin ...

a jak zależy wam na lepszych parametrach to czerpnia pod południową połacią dachu ...;)

jasiek71
11-04-2012, 22:45
Bojler na 300l - też coś około 2500 zł.
a po co tobie taki duży zbiornik ?
chyba tylko po to aby generować większe straty dobowe ...

asbe
11-04-2012, 22:53
To pytanie nie do mnie
Tak, do mnie, ale na razie jeszcze nie mam zaufania do skuteczności i faktycznych oszczędności płynących z reku - pewnie się mylę, ale z jakiegoś powodu podchodzę do tego jak do jeża - chyba powodem jest to, że nigdy czegoś takiego nie widziałam na żywo. Asolt też próbował mnie przekonać, ale jeszcze się trzymam:)
No i mam co chciałam.
To co, lepiej kupić Kospela i bojler 300l i liczyć, że wylewka 8-8,5 cm zakumuluje wystarczająco? ściany też są z silki - pewnie przez większość sezonu by się udało, a jak nie, to coś tam podgrzeję w gorszej taryfie. To też jakiś pomysł jest. Za pozostałe pieniążki może kupiłabym ten rekuperator :) :).
Asolt zaproponował mi takie rozwiązanie, które spełni moje oczekiwania. Oczekiwania w sumie tez można zmienić. Wiedziałam, że będzie ciężko z ostateczną decyzją, ale tak czy inaczej dzięki za wszystkie rady. Jak zawsze każdy kij ma dwa końce.

Arturo72
11-04-2012, 22:57
To co, lepiej kupić Kospela i bojler 300l i liczyć, że wylewka 8-8,5 cm zakumuluje wystarczająco?
300l grzane do 60st.C to ok.450l cwu zdatnej do mycia na dobę !
Czy nie wystarczy 140l grzane do 60st.C i ok.250l do mycia ?

asbe
11-04-2012, 22:59
a po co tobie taki duży zbiornik ?
chyba tylko po to aby generować większe straty dobowe ...

A to jest to, na czym mi najbardziej zależy - dużo cwu - po prostu bardzo dużo potrzebujemy - obie z córką uwielbiamy wannę i nienawidzimy jak jej brakuje.

Arturo72
11-04-2012, 23:01
A to jest to, na czym mi najbardziej zależy - dużo cwu - po prostu bardzo dużo potrzebujemy - obie z córką uwielbiamy wannę i nienawidzimy jak jej brakuje.
Jeśli tak to nawet bym się nie zastanawiał nad pompą ciepła do cwu.
Też będę miał tylko wannę ;)

Arturo72
11-04-2012, 23:05
Jeśli tak to nawet bym się nie zastanawiał nad pompą ciepła do cwu.
Też będę miał tylko wannę ;)
Ale z drugiej strony to jesli pompa do cwu-6tys.zł+kospel-3tys.zł to czy nie warto pomyślec nad pompą ciepła do calości za 16tys.zł ?
I rachunki zmniejszą się o 2,5 raza :)

Sam sobie odpowiedziałem,że warto ;)

asbe
11-04-2012, 23:07
Jeśli tak to nawet bym się nie zastanawiał nad pompą ciepła do cwu.
Też będę miał tylko wannę ;)

A gdyby tak, to jaką i gdzie to miało by stanąć - już dawno przestałam śledzić temat pc - to taki kolejny jeż dla mnie:) Pewnie sprawność jej zimą będzie kiepska, ale latem?

Arturo72
11-04-2012, 23:11
A gdyby tak, to jaką i gdzie to miało by stanąć - już dawno przestałam śledzić temat pc - to taki kolejny jeż dla mnie:) Pewnie sprawność jej zimą będzie kiepska, ale latem?
Miejsce na pompę to raczej kotłownia,na pewno zajmnie mniej miejsca niż bufor 1000l :)
Zimą COP liczę na 2,5 a latem na pewno dużo wyższy,coś koło 4.
A jaką ? Ja wybrałem powietrzną Atlantica S8.

asbe
11-04-2012, 23:15
Ale z drugiej strony to jesli pompa do cwu-6tys.zł+kospel-3tys.zł to czy nie warto pomyślec nad pompą ciepła do calości za 16tys.zł ?
I rachunki zmniejszą się o 2,5 raza :)

Sam sobie odpowiedziałem,że warto ;)

No i koło się zamyka. Robi się już zbyt drogo. Zakładając, że 16 tys. pompa, plus bojler, to o co najmniej 10 tys za dużo - na ile lat wystarczy tych 10 tys. na dopłatę do rachunków za prąd? Chyba na wieeeeele.

Arturo72
11-04-2012, 23:16
No i koło się zamyka. Robi się już zbyt drogo. Zakładając, że 16 tys. pompa, plus bojler, to o co najmniej 10 tys za dużo - na ile lat wystarczy tych 10 tys. na dopłatę do rachunków za prąd? Chyba na wieeeeele.
16tys.zł z zasobnikiem 300l i montażem :)

asbe
11-04-2012, 23:18
16tys.zł z zasobnikiem 300l i montażem :)

Ale to ciągle jednak dużo do zainwestowania na dzień dobry.

Arturo72
11-04-2012, 23:19
Ale to ciągle jednak dużo do zainwestowania na dzień dobry.
11000kWh=4400zł
11000kWh/2,5=1760zł
lub
11000kWh/3=1466zł
:)

asbe
11-04-2012, 23:20
Może w ciągu kilku najbliższych lat cena na pc spadnie - czuję, że tak - wtedy zawsze można sobie dokupić.

asbe
11-04-2012, 23:23
11000kWh=4400zł
11000kWh/2,5=1760zł
lub
11000kWh/3=1466zł
:)

Zmniejszę sobie temperaturę z 23 na 22 i zapotrzebowanie mocno spadnie - jak by co, to w salonie podgrzeje sie kominkiem a jak zamrzne to pójde spac - w chłodnym pomieszczeniu zdrowiej będzie :)

Arturo72
11-04-2012, 23:24
Może w ciągu kilku najbliższych lat cena na pc spadnie - czuję, że tak - wtedy zawsze można sobie dokupić.
Coś tam spadnie ale Ty chcesz na dzień dobry zainwestować prawie 10tys.zł w bufor,żeby za kilka lat zmienić na pompę.
Czy nie jest to wyrzucenie kasy w błoto ?
Zamierzasz za kilka lat kupić pompę to kup na początek tanie rzeczy,kospel bez bajerów to 2,5tys.zł a bojler 800zł.

asbe
11-04-2012, 23:25
Tak serio, to chyba trzeba wybrać jakies optimum - pewnie , że najlepiej byłoby iść na maksa, ale to ma swoje konsekwencje, które nie zawsze są do przełknięcia -zwłaszcza, że na różnych odcinkach budowy się pojawiają podobne dylematy.

Arturo72
11-04-2012, 23:27
Tak serio, to chyba trzeba wybrać jakies optimum - pewnie , że najlepiej byłoby iść na maksa, ale to ma swoje konsekwencje, które nie zawsze są do przełknięcia -zwłaszcza, że na różnych odcinkach budowy się pojawiają podobne dylematy.
Twoja kasa,Twój dom,Twoje dylematy ;)

asbe
11-04-2012, 23:33
Coś tam spadnie ale Ty chcesz na dzień dobry zainwestować prawie 10tys.zł w bufor,żeby za kilka lat zmienić na pompę.
Czy nie jest to wyrzucenie kasy w błoto ?
Zamierzasz za kilka lat kupić pompę to kup na początek tanie rzeczy,kospel bez bajerów to 2,5tys.zł a bojler 800zł.

No właśnie. Może warto jeszcze pomyśleć - może przesadzam z tymi swoimi oczekiwaniami - przy takim układzie też może być nieźle, a jednak sporo taniej. Jak sie odkuje po budowie to zapodam sobie tanią (już tanią) pompę ciepła. Ale jak by nie patrzeć, to jednak wodna podłogówka górą:) - Prawda? (to taki kolejny kij w mrowisko:):):).
Chyba trzeba iść spać, bo jutro czekają mnie okna - już się nie mogę doczekać.

asbe
11-04-2012, 23:37
Twoja kasa,Twój dom,Twoje dylematy ;)

Niby tak, ale co wiele głów to nie jedna i zawsze warto posłuchać różnych opcji.

jasiek71
12-04-2012, 07:04
Niby tak, ale co wiele głów to nie jedna i zawsze warto posłuchać różnych opcji.

jak widzę to u ciebie problem nie jest z ogrzewaniem a z CWU ...
dom budujesz niewielki i ciepły więc ze zmniejszeniem kosztów na CO za bardzo nie na fikasz ...
chcecie wylewać dużo podgrzanej wody...

zamontuj sobie za ok. 3 tys. kable do CO ...
i PPCi razem z zasobnikiem do CWU...
dokręć do tego jakąś tanią centralę wentylacyjną (Luna, Tywent ),bo z tego co czytam to instalację do WM masz mieć ...
będzie tanio w inwestycji i rachunki cię nie zjedzą ;)

asbe
12-04-2012, 07:44
jak widzę to u ciebie problem nie jest z ogrzewaniem a z CWU ...
dom budujesz niewielki i ciepły więc ze zmniejszeniem kosztów na CO za bardzo nie na fikasz ...
chcecie wylewać dużo podgrzanej wody...

zamontuj sobie za ok. 3 tys. kable do CO ...
i PPCi razem z zasobnikiem do CWU...
dokręć do tego jakąś tanią centralę wentylacyjną (Luna, Tywent ),bo z tego co czytam to instalację do WM masz mieć ...
będzie tanio w inwestycji i rachunki cię nie zjedzą ;)

No faktycznie, ale kable to moja fobia (kolejna obok reku i pc? - trochę tego dużo :). Co do wodnej podłogówki, to jednak już tak zostanie, ale jednak chyba zrezygnuję z tego wypasionego bufora, choć to na pewno byłaby fajna opcja. Dzisiaj jeszcze zadzwonię do Niemców, bo polski dystrybutor niestety nawet tego nie ma u siebie i nie można ocenić możliwości zamontowania grzałek do cwu; poza tym warto sprawdzić ile to kosztuje bezpośrednio u producenta.

asbe
12-04-2012, 07:52
To teraz będą kolejne problemy - będę musiała na szybko ogarniać, który piec z tych od Kospela i jaki bojler (300l), żeby można tym wszystkim odpowiednio sterować i żeby było odpowiednie do mojego zapotrzebowania ciepła. Gdzie najlepiej kupić te rzeczy? Mam nadzieję, że mój hydraulik mi to wszystko da radę zmontować. Na co w razie czego powinnam zwrócić uwagę?

Arturo72
12-04-2012, 08:10
To teraz będą kolejne problemy - będę musiała na szybko ogarniać, który piec z tych od Kospela i jaki bojler (300l), żeby można tym wszystkim odpowiednio sterować i żeby było odpowiednie do mojego zapotrzebowania ciepła. Gdzie najlepiej kupić te rzeczy? Mam nadzieję, że mój hydraulik mi to wszystko da radę zmontować. Na co w razie czego powinnam zwrócić uwagę?

Ale żeś uparła się na te 300l z grzałkami czy kospelem.Kup sobie PCi za 6tys.zł z zasobnikiem 300l i masz po kłopocie a przy okazji tanią cwu.Połączenie kospela z takim zasobnikiem zrodzi problemy z wydajnością cwu po musi być to grzane przez dużą i wydajną wężownice.Zasobniki z wydajnymi wężownicami są w podobnej cenie jak PCi zintegrowana z zasobnikiem.
Swego czasu Keno Energy miało taką pompę także asolt będzie zadowolony ;)
http://keno-energy.com/pdf/cwumieda.pdf

Arturo72
12-04-2012, 08:27
To teraz będą kolejne problemy - będę musiała na szybko ogarniać, który piec z tych od Kospela http://kospel.pl/pl/produkty/elektryczne-kotly-co/ekcomn.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fkospel.pl%2Fpl%2Fp rodukty%2Felektryczne-kotly-co%2Fekcomn.html)
lub tańsza opcja na okres przejściowy http://kospel.pl/pl/produkty/elektryczne-kotly-co/ekcoln2p.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fkospel.pl%2Fpl%2Fp rodukty%2Felektryczne-kotly-co%2Fekcoln2p.html)

asolt
12-04-2012, 08:40
Swego czasu Keno Energy miało taką pompę także asolt będzie zadowolony ;)
http://keno-energy.com/pdf/cwumieda.pdf

Znów spiskowe teorie, nie jestem przedstawicielem Keno ani jakiejkolwiek innej firmy, moze to być sprzęt od przysłowiowego pana Staszka byle był dobry.
Jest mi to naprawdę obojetne jaki bedzie producent. Nie sprzedaję i nie instaluję.
Arturo Ty z kolei wyglądasz mi na akwizytora Kospela.
Idąc takim tokiem myslenia kazdy który podaje linki do konretnych urzadzen zaczyna byc uwazany za przedstawiciela producenta, a ci którzy czesto to robią i podają linki do róznych producentów to zapewne pławią sie w luksusie bo takie mają z tego dochody

Arturo72
12-04-2012, 08:45
Znów spiskowe teorie, nie jestem przedstawicielem Keno ani jakiejkolwiek innej firmy, moze to być sprzęt od przysłowiowego pana Staszka byle był dobry.
Jest mi to naprawdę obojetne jaki bedzie producent. Nie sprzedaję i nie instaluję.

Spoko,widzisz,że tam jest przymrużone oko ;)Nie sądzę,żeby inwestor poszukujący najlepszych rozwiązań szedł ślepo jak owieczka za głosem instalatora oferującego konkretny produkt,bo to jest dla mnie dziwne.Przynajmniej ja muszę poznać wszystko od A-Z na temat interesującego mnie rozwiązania i to ja będę wybierał a nie ktoś za mnie :)A wybór pomp tego rodzaju jest naprawdę duży.
A Keno jest z mojej wioski... :)


Arturo Ty z kolei wyglądasz mi na akwizytora Kospela.


Racja,na pierwszej stronie mojego dziennika jest info,że będę grzał piecem...Elterm-a ;)A koniec końców nie będę grzał wogóle piecem elektrycznym :)
http://www.elterm.pl/pl/files/karta_ekw_major.pdf

zyzolek
12-04-2012, 10:18
Kup sobie PCi za 6tys.zł z zasobnikiem 300l i masz po kłopocie a przy okazji tanią cwu.
Swego czasu Keno Energy miało taką pompę także asolt będzie zadowolony ;)
http://keno-energy.com/pdf/cwumieda.pdf

Zapomniałeś dodać, że te 6 tys. to cena netto

Arturo72
12-04-2012, 10:42
Zapomniałeś dodać, że te 6 tys. to cena netto

Akurat w tej firmie i bez negocjacji :)Tego typu pompę można już kupić za 5tys.zł brutto :)Jak pisałem wcześniej,wystarczy zainteresowac się tematem i poszukać a nie jak owieczka iść za głosem ludu czy instalatora ;)

asbe
12-04-2012, 18:25
Znów spiskowe teorie, nie jestem przedstawicielem Keno ani jakiejkolwiek innej firmy, moze to być sprzęt od przysłowiowego pana Staszka byle był dobry.
Jest mi to naprawdę obojetne jaki bedzie producent. Nie sprzedaję i nie instaluję.
Arturo Ty z kolei wyglądasz mi na akwizytora Kospela.
Idąc takim tokiem myslenia kazdy który podaje linki do konretnych urzadzen zaczyna byc uwazany za przedstawiciela producenta, a ci którzy czesto to robią i podają linki do róznych producentów to zapewne pławią sie w luksusie bo takie mają z tego dochody

Absolutnie potwierdzam to, co pisze asolt. Zaproponował mi taki patent, bo o cos takiego mi chodziło. Ludzie z KENO, do których się zwróciłam z pytaniem o warunki zakupu nie bardzo ogarniali nawet, że można ten bufor wykorzystać w taki sposób, jak asolt proponował, tak, że na pewno nie są "w zmowie". Dajmy już spokój tym śmiesznostkom.

asbe
12-04-2012, 18:32
Akurat w tej firmie i bez negocjacji :)Tego typu pompę można już kupić za 5tys.zł brutto :)Jak pisałem wcześniej,wystarczy zainteresowac się tematem i poszukać a nie jak owieczka iść za głosem ludu czy instalatora ;)

Arturo, dzięki za wszystkie sugestie. Powiedz proszę, czy masz może taką pompę; jak się sprawuje i czy nie ma żadnych problemów z eksploatacją>

asbe
12-04-2012, 18:47
Jasko dobrze Ci mowi - ile bedzie tak zimnych dni by ew dogrzewac w I taryfie (o ile wogole)

Tyle cm wylewki przy dobrze zrobionym ogrzewaniu nie ma sznas by nie akumulowalo wystarczajaco - powiem tak - moje zuzycie w dni zwyklej zimy ok 45 kW, w dni ostrej zimy ok 75 kW (pewnie o jednostki ktos sie doczepi znow) wszystko w II taryfie i mam tylko 4-7 cm wylewki wiec zdecydowanie mniej niz Ty.a nawet jezeli caly system w te najzimniejsze dni zalaczy sie na godzinke czy diwe, to policz sobie (wg moich wyliczen na szybko bufor zwroci sie za ok 15 - 20 lat... ile wogole.)

Nie jestem technikiem, ale wiele sie dowiedzialam budujac swoj dom, moze wydaje sie ze nie slucham , ale ukladam sobie wszystkie te informacje i patrzac na to co sama mam w domu (a zapomnialam dodac u mnie temp w domu 24 stopnie...), to system jest mocno przesadzony i przekombinowany z powodu Twych oczekiwan, moze bardziej obawy - mialam podobnie. Za duzo kombinowalam gdzies na poczatku. Naszczescie zrobilam najprosciej jak sie dalo i jestem usatysfakcjonowana na maksa.

Bojler : przeczytaj raz jeszcze - mam wanne 140x140 - bojler chodzi - 2 godziny w nocy nad ranem, 2 godziny w dzien i godzine po 21. NIgdy ale to nigdy nie braklo mi wody, mimo ze nie raz wieczorem byly sytuacje ze najpierw dzieciaki sie kapaly a jak siedza 15 minut tak te 15 minut leci caly czas woda z wylewki - wody po pachy maja, potem ja wskoczylam do wanny - dodam ze wode wymienilam:P a wszary mam do pasa wiec duzo mi wody schodzi na samo mysie ich, jeszcze garnki oplukalam, itp itd. Ja nie mowie 120l bo moze byc troche malo, ale 300 to wielka przesada. Mysle ze 150 by wystarczylo i sa jeszcze w miare relatywnie niskich kwotach a i 150 da sie jeszcze powiesic na scianie - przy braku miejsca wazna rzecz, ew 200 stojaca juz bedzie ze hej.

I nie odpowiedzialas co z kuchnia - bedzie cyrkulacja czy podgrzewacze - przemyslalas to sobie ? Ile razy chce sie szklanke oplukac a u Ciebie ciepla woda bedzie po dosc sporym okresie czasu... Duzo strat - cholernie duzo na tym odcinku.

Co do reku - sama nie montowalam i nadal mam mieszane odczucia..

Dzięki, chyba faktycznie trochę przekombinowałam. W końcu po to budowałam z silki i z gruba wylewką, żeby postawić na akumulację. Na dzisiaj moje postanowienie to - Kospel około 12-15 kW (tylko do co) i bojler z grzałkami - stojący 200 l - czy będzie ok?
Dzisiaj przerobiłam instalacje, żeby gniazda były we właściwych miejscach. Mój hydraulik przewidział cyrkulację, tylko jest problem, bo nie dał po rurkami n a chudziaku podkładek ze styropianu - tu będą pewnie straty ciepła, jak pompka cyrkulacyjna będzie chodziła cały czas. Wtedy woda w bojlerze będzie się chyba stopniowo schładzała. Musze to jakoś rozwiązać. W sumie, to można by zrezygnować z cyrkulacji, ale wtedy będę długo czekała na ciepłą wodę , zwłaszcza w kuchni, no i szkoda tej wody, nawet tej zimnej.

Arturo72
12-04-2012, 19:27
Arturo, dzięki za wszystkie sugestie. Powiedz proszę, czy masz może taką pompę; jak się sprawuje i czy nie ma żadnych problemów z eksploatacją>
Nie mam takiej pompy ale nie sądzę,żeby coś dziwnego mogło się z nią dziać.Na forum jest kilka osób posiadających taką pompę i bez narzekań,m.in.ProStaś,którego już chyba nie ma tutaj ...

Mój hydraulik przewidział cyrkulację, tylko jest problem, bo nie dał po rurkami n a chudziaku podkładek ze styropianu - tu będą pewnie straty ciepła, jak pompka cyrkulacyjna będzie chodziła cały czas. Wtedy woda w bojlerze będzie się chyba stopniowo schładzała. Musze to jakoś rozwiązać. W sumie, to można by zrezygnować z cyrkulacji, ale wtedy będę długo czekała na ciepłą wodę , zwłaszcza w kuchni, no i szkoda tej wody, nawet tej zimnej.
Rozważ pod zlewem i umywalkami malutkie bojlerki 5l lub przepływowe podgrzewacze wody.Wtedy bez cyrkulacji się obędziesz.

asbe
12-04-2012, 19:53
Uwazam ze tak bedzie jak najbardziej ok i nawet az za hej:)
Przerobka instalacji - elektrycznej praktycznie nie ruszalam, wode zmienialam 3 razy :P
Pomysl w takim razie jednak o podgrzewaczu pod zlew. Moga byc i tak zbyt duze straty jezeli masz gole rurki na chudziaku... Zmaszczona sprawa i to bardzo, ja mam rurki nie dosc ze w styro to jeszcze w piance a te co po scianach w tych gabeczkach i powiem Ci ze w wannie nietstety trzeba czekac troche na ta wode - o ile w wannie to nie problem no to w kuchni bedziesz sie wkurzac, czesto sie na moment przeciez wode puszcza by cos oplukac itd.

Moje rurki są wszystkie w piance, tylko, że między nimi a chudziakiem nie ma styropianu. Myślę, że dopóki nie ma wylewki, to można to jeszcze poprawić i podłożyć pod rurki styropian - trzeba tylko te haczyki, którymi są mocowane pozrywać i założyć jeszcze raz. Hydraulik nie będzie pewnie zadowolony, ale trudno.

R&K
12-04-2012, 20:02
.... tu będą pewnie straty ciepła, jak pompka cyrkulacyjna będzie chodziła cały czas. Wtedy woda w bojlerze będzie się chyba stopniowo schładzała. Musze to jakoś rozwiązać. W sumie, to można by zrezygnować z cyrkulacji, ale wtedy będę długo czekała na ciepłą wodę , zwłaszcza w kuchni, no i szkoda tej wody, nawet tej zimnej.

cyrkulacja wody nawet zaizolowana daje większe straty niż spuszczanie zimnej wody - ponadto jesli zbiornik z wodą będziesz grzać w taniej taryfie to nie ma sensu go wychładzać poprzez cyrkulację

ewentualnie możesz rozważyć cyrkulację połączoną z zegarem czasowym i np zaworem z termostatem czy jakos tak to się nazywa - wtedy do obiegu wpuszczana jest woda tak by miala zadaną temperaturę np 40 stopni a nie 60 - niższa temperatura - mniejsze straty

musisz sama rozważyć co będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem

ja np do kuchni (ok 8m) nie robię obiegu - będzie zmywarka więc użytkowanie sporadyczne - dlatego narazie podłanczam ciepłą wodę bezpośrednio z boilera i będę spuszczał wodę z rur (tam mam te najcieńsze zrobione by mniej wody tracić) a jak będzie mi to przeszkadzać założę przepływowy
do łazienki robię obieg z zegarem 6-9 i 18-21

asbe
12-04-2012, 20:16
Dzisiaj zamontowali mi moje wypasione okna - są super. Nie montowałam w warstwie ocieplenia, ale są wysunięte ze 3 cm, więc będzie podobno dość ciepłe to połączenie. Teraz tylko powinnam chyba przypilnować ludzi od elewacji, żeby odpowiednio powycinali styropian. Czy ktoś z Was ma tak montowane okna i na co trzeba zwrócić uwagę? Podobno będa mniejsze straty ciepła przy takim montażu

asbe
12-04-2012, 20:22
cyrkulacja wody nawet zaizolowana daje większe straty niż spuszczanie zimnej wody - ponadto jesli zbiornik z wodą będziesz grzać w taniej taryfie to nie ma sensu go wychładzać poprzez cyrkulację

ewentualnie możesz rozważyć cyrkulację połączoną z zegarem czasowym i np zaworem z termostatem czy jakos tak to się nazywa - wtedy do obiegu wpuszczana jest woda tak by miala zadaną temperaturę np 40 stopni a nie 60 - niższa temperatura - mniejsze straty

musisz sama rozważyć co będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem

ja np do kuchni (ok 8m) nie robię obiegu - będzie zmywarka więc użytkowanie sporadyczne - dlatego narazie podłanczam ciepłą wodę bezpośrednio z boilera i będę spuszczał wodę z rur (tam mam te najcieńsze zrobione by mniej wody tracić) a jak będzie mi to przeszkadzać założę przepływowy
do łazienki robię obieg z zegarem 6-9 i 18-21

Ciekawe to co piszesz. Chyba faktycznie w kuchni będę czekała na wodę i już, a łazienki mam bardzo blisko bojlera - jedna nawet tylko z pół metra od umywalki, a z tej najczęściej będzie się korzystało.

Arturo72
12-04-2012, 20:41
Teraz tylko powinnam chyba przypilnować ludzi od elewacji, żeby odpowiednio powycinali styropian. Czy ktoś z Was ma tak montowane okna i na co trzeba zwrócić uwagę? Podobno będa mniejsze straty ciepła przy takim montażu
Niech nie wycinają styropianu w żaden sposób,to jest błąd.Dojechać normalnie styro do 1-2cm od ramy okna,powstałą szczelinę dokładnie piankujemy a następnie doklejamy na piankę niskoprężną węgarek zachodzący na ramę.
Takie wysunięcie okna jest jak najbardziej rozsądnym posunięciem :)

kbab
12-04-2012, 20:48
Chyba faktycznie w kuchni będę czekała na wodę i już, a łazienki mam bardzo blisko bojlera - jedna nawet tylko z pół metra od umywalki, a z tej najczęściej będzie się korzystało.
Najkorzystniej jest zainstalować mały przepływowy podgrzewacz pod zlewem z termostatem - termostat rozłącza prąd w chwili dopływu ciepłej wody ze zbiornika cwu. Podgrzewacz podgrzewa tylko zimną wodę, którą zamierzasz spuścić.

zbynek001
12-04-2012, 20:48
Dzisiaj zamontowali mi moje wypasione okna - są super. Nie montowałam w warstwie ocieplenia, ale są wysunięte ze 3 cm, więc będzie podobno dość ciepłe to połączenie. Teraz tylko powinnam chyba przypilnować ludzi od elewacji, żeby odpowiednio powycinali styropian. Czy ktoś z Was ma tak montowane okna i na co trzeba zwrócić uwagę? Podobno będa mniejsze straty ciepła przy takim montażu
Asbe, a jakie okna zamontowałaś, tzn. jaki profil z 3 szybami ?

R&K
12-04-2012, 21:28
Najkorzystniej jest zainstalować mały przepływowy podgrzewacz pod zlewem z termostatem - termostat rozłącza prąd w chwili dopływu ciepłej wody ze zbiornika cwu. Podgrzewacz podgrzewa tylko zimną wodę, którą zamierzasz spuścić.

czy każdy podgrzewacz przepływowy tak ma? czy musi byc to jakis specjalny model ? bo nie badałem tego tematu ...

asbe
12-04-2012, 21:28
Asbe, a jakie okna zamontowałaś, tzn. jaki profil z 3 szybami ?

Postawiłam na okna z fabryki Adams z Mrągowa. Okna są trzyszybowe z ciepłą ramką. One sa na profilu Brugemann, zamówiłam je w firmie Ciepłe Okna z Grodziska Mazowieckiego. Pan Tomasz - właściciel to bardzo rzetelny rozsądny człowiek, wzbudził u mnie zaufanie, a poza tym zarówno fabryke Adams jak i samęgo pana Tomka chwalił nawet forumowy Stary. Okna maja piekny profil (chyba nazywa się Rondo), a poza tym jest niby 5-komorowy, ale w tym właśnie profilu jest jeszcze dodatkowa komora, więc to dodatkowy plus, a cena taka sama jak na profilu Classic. Podoba mi się i profil i kolor - ten orzech jest super.

kbab
12-04-2012, 21:32
czy każdy podgrzewacz przepływowy tak ma? czy musi byc to jakis specjalny model ? bo nie badałem tego tematu ...
Każdy włącza prąd przy poborze wody, ale zwykły termostat na rurze może przerwać dopływ prądu z chwilą dopłynięcia ciepłej wody, tu wystarczy tani małej mocy podgrzewacz - za to korzyści wymierne i bez kosztownej cyrkulacji.

asbe
12-04-2012, 21:33
Najkorzystniej jest zainstalować mały przepływowy podgrzewacz pod zlewem z termostatem - termostat rozłącza prąd w chwili dopływu ciepłej wody ze zbiornika cwu. Podgrzewacz podgrzewa tylko zimną wodę, którą zamierzasz spuścić.
A mógłbyś podpowiedzieć jakiego konkretnie podgrzewacza szukać? Może podesłałabyś jakiegoś przykładowego linka :). Nigdy nie miałam do czynienia z podgrzewaczami przepływowymi.

asbe
12-04-2012, 21:35
Każdy włącza prąd przy poborze wody, ale zwykły termostat na rurze może przerwać dopływ prądu z chwilą dopłynięcia ciepłej wody, tu wystarczy tani małej mocy podgrzewacz - za to korzyści wymierne i bez kosztownej cyrkulacji.
To faktycznie byłoby super, tylko cholera, nie zrobiłam tam dodatkowego gniazdka - jest tylko do zmywarki.

piotrmak
12-04-2012, 21:38
czy każdy podgrzewacz przepływowy tak ma? czy musi byc to jakis specjalny model ? bo nie badałem tego tematu ...

Każdy, bo uzna, że już zagrzał:) Dalej grzejąc by zagotował, ale nie pozwoli termostat.
Po prostu się wyłączy i "przepuści" ciepłą wodę dalej
Jest jedno ale. Na bank będzie duży spadek ciśnienia. Wyleczyłem się z przepływowych na rzecz pojemnościowych pomimo większych strat

kbab
12-04-2012, 21:39
jest tylko do zmywarki.
wystarczy, zmień na podwójne.

A mógłbyś podpowiedzieć jakiego konkretnie podgrzewacza szukać? .
wkleję ale to nie reklama - do wyboru, do tego nadają się te bez kraników.
http://allegro.pl/listing.php/search?string=podgrzewacz+przep%C5%82ywowy&category=0&order=p&change_view=1

Na bank będzie duży spadek ciśnienia.
zwykle ciśnienie zależy od mocy podgrzewacza.

piotrmak
12-04-2012, 21:40
A mógłbyś podpowiedzieć jakiego konkretnie podgrzewacza szukać? Może podesłałabyś jakiegoś przykładowego linka :). Nigdy nie miałam do czynienia z podgrzewaczami przepływowymi.
Nigdy nie myłaś rąk na jakiejś stacji paliwowej?
Raz za gorąca, raz za zimna, a nie raz to i łapki poparzone:P

asbe
12-04-2012, 21:43
Podpowiedzcie proszę jaki bojler kupić? Myślę o 200 l pionowy z grzałkami. Jkaiej mocy grzałki powinny sie znaleźć w takim bojlerze. Czy poza pianką fabryczną warto/można bojler dodatkowo "ogacić"?

Arturo72
12-04-2012, 21:53
Podpowiedzcie proszę jaki bojler kupić? Myślę o 200 l pionowy z grzałkami. Jkaiej mocy grzałki powinny sie znaleźć w takim bojlerze. Czy poza pianką fabryczną warto/można bojler dodatkowo "ogacić"?
Szukaj bojlera gdzie grzałki masz na dole,wg mnie 4kW to minimum na taki litraż.
Straty na tak dużym bojlerze będą spore,na 140l są ok.2,5 kWh na dobę czyli na 200l jakies 3,5kWh a rocznie ok.1200kWh ,także warto ocieplić dodatkowo.

asbe
12-04-2012, 22:03
Szukaj bojlera gdzie grzałki masz na dole,wg mnie 4kW to minimum na taki litraż.
Straty na tak dużym bojlerze będą spore,na 140l są ok.2,5 kWh na dobę czyli na 200l jakies 3,5kWh a rocznie ok.1200kWh ,także warto ocieplić dodatkowo.

A takie coś będzie ok? Tylko dać grzałki 2 x mocniejsze?
http://allegro.pl/bojler-podgrzewacz-elektryczny-200-l-20l-gratis-i2243243497.html
Cos tam piszą, że wymaga okresowej kontroli - na czym ma ona polegać?

jasiek71
12-04-2012, 22:04
Każdy włącza prąd przy poborze wody, ale zwykły termostat na rurze może przerwać dopływ prądu z chwilą dopłynięcia ciepłej wody, tu wystarczy tani małej mocy podgrzewacz - za to korzyści wymierne i bez kosztownej cyrkulacji.

ja nie polecam przepływek małej mocy ...
raz że ograniczają strumień wody to jeszcze nie można jej puścić większym strumieniem bo leci zimna ...

u siebie mam założony 15L z grzałką 1,2 kw bezpośrednio pod wylewką, rozwiązanie najlepsze z możliwych

jasiek71
12-04-2012, 22:07
A takie coś będzie ok? Tylko dać grzałki 2 x mocniejsze?
http://allegro.pl/bojler-podgrzewacz-elektryczny-200-l-20l-gratis-i2243243497.html
Cos tam piszą, że wymaga okresowej kontroli - na czym ma ona polegać?

raczej nie bardzo ...
musi mieć grzałkę na samym dole ...
ten ma tylko wyczystkę a grzałka jest powyżej połowy ...

kbab
12-04-2012, 22:10
ja nie polecam przepływek małej mocy ...
raz że ograniczają strumień wody to jeszcze nie można jej puścić większym strumieniem bo leci zimna ...

u siebie mam założony 15L z grzałką 1,2 kw bezpośrednio pod wylewką, rozwiązanie najlepsze z możliwych
Ile l/min wody przepuści ten podgrzewacz i w czym jest najlepszy?

Arturo72
12-04-2012, 22:14
A takie coś będzie ok? Tylko dać grzałki 2 x mocniejsze?
http://allegro.pl/bojler-podgrzewacz-elektryczny-200-l-20l-gratis-i2243243497.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fbojle r-podgrzewacz-elektryczny-200-l-20l-gratis-i2243243497.html)
Cos tam piszą, że wymaga okresowej kontroli - na czym ma ona polegać?
Jako,żem "przedstawiciel" Kospela to zapodam:
http://kospel.pl/pl/produkty/wymienniki-i-zasobniki-cwu/se-termo-max.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fkospel.pl%2Fpl%2Fp rodukty%2Fwymienniki-i-zasobniki-cwu%2Fse-termo-max.html)
I ma tylko 2kWh strat na dobę.
Oczywiście nie musi być ten konkretny ale patrz na grzałkę.

jasiek71
12-04-2012, 22:20
Ile l/min wody przepuści ten podgrzewacz i w czym jest najlepszy?

to jest zasobnik 15L z grzałką ( taki mały bojlerek )

można na raz wylać dwa wiadra wody ...
po 20 min masz zagrzaną z powrotem ...

u nas na dobę zużywa średnio ok,0,6 kwh

jasiek71
12-04-2012, 22:27
Jako,żem "przedstawiciel" Kospela to zapodam:
http://kospel.pl/pl/produkty/wymienniki-i-zasobniki-cwu/se-termo-max.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fkospel.pl%2Fpl%2Fp rodukty%2Fwymienniki-i-zasobniki-cwu%2Fse-termo-max.html)
I ma tylko 2kWh strat na dobę.
Oczywiście nie musi być ten konkretny ale patrz na grzałkę.
potwierdzam, ostatnio montowałem taki 140L

jeszcze taka mała informacja odnośnie takich zasobników i podgrzewania ich okresowo grzałkami...( w określonych godzinach )
bardzo lubią się "pocić" i robić kałużę na podłodze więc radze stawiać na jakiejś szczelnej tacy ...

andriuss
12-04-2012, 22:36
Jako,żem "przedstawiciel" Kospela to zapodam:
http://kospel.pl/pl/produkty/wymienniki-i-zasobniki-cwu/se-termo-max.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fkospel.pl%2Fpl%2Fp rodukty%2Fwymienniki-i-zasobniki-cwu%2Fse-termo-max.html)
I ma tylko 2kWh strat na dobę.


Chciałbym zapytać czego tu nie rozumiem: aby tracić 2 kWh na dobę, musi promieniować z mocą ca. 80W. Taki zasobnik 200l ma trochę ponad 2 m2, co przy delta T = 40* oznacza, że współczynnik przenikania dla izolacji wynosi ok. 1. To tak trochę mało rewelacyjnie. To o co chodzi z tymi stratami?

asbe
12-04-2012, 22:39
A taki kocioł będzie ok?
http://www.zielonydom24.pl/KOCIOL-ELEKTRYCZNY-C-O-21kW-400V-EKCO-LP-21-KOSPEL%283,101571,89462%29.aspx

Ciekawe, duża moc a cena jakas dziwnie niska. Czym grozi przewymiarowanie mocy kotła, u mnie chyba powinno wystarczyć 12-15kW- czy można dac większy?

kbab
12-04-2012, 22:46
można na raz wylać dwa wiadra wody ...
nie o to pytałem, w przepływowym bez zbiornika na raz można wylać kilka albo kilkanaście wiader, zatem w tym zdecydowanie nie jest lepszy

asbe
12-04-2012, 22:51
Jako,żem "przedstawiciel" Kospela to zapodam:
http://kospel.pl/pl/produkty/wymienniki-i-zasobniki-cwu/se-termo-max.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fkospel.pl%2Fpl%2Fp rodukty%2Fwymienniki-i-zasobniki-cwu%2Fse-termo-max.html)
I ma tylko 2kWh strat na dobę.
Oczywiście nie musi być ten konkretny ale patrz na grzałkę.

Nie moge go nigdzie znaleźć - w sensie w żadnym sklepie ani na allegro. Na ceneo jakis sklep proponuje pokazał 400l za około 2100 zł, więc 200l będie raczej sporo tańszy - oby

asbe
12-04-2012, 22:53
Arturo72, a Ty na jakim etapie jesteś ze swoją budową? Zdaje się, że zaczynałeś jakoś późnym latem.

Arturo72
12-04-2012, 23:07
Nie moge go nigdzie znaleźć - w sensie w żadnym sklepie ani na allegro. Na ceneo jakis sklep proponuje pokazał 400l za około 2100 zł, więc 200l będie raczej sporo tańszy - oby
Rzuć zapytanie do jakiegoś sprzedawcy Kospela na allegro o wycenę,w firmowym katalogu zasobnik ten kosztuje ok.1800zł brutto,także na allegro powinno być taniej.
Grzałka 4,5kW to koszt 865zł brutto.
Piecyk,który zapodałaś jak się nie mylę to starszy typ kospela i golas,bez naczynia wzbiorczego,szukaj takiego z naczyniem w środku,żeby kotłownia w miarę wyglądałą ;)
Moc wg mnie może być przewymiarowana,piec dobiera sobie sam moc grzania w zależności ile potrzebuje.Tam jak się nie mylę jest kilka grzałek po 3kW,część można wogóle wyłączyć w menu serwisowym.

Arturo72, a Ty na jakim etapie jesteś ze swoją budową? Zdaje się, że zaczynałeś jakoś późnym latem.
Jestem po zalaniu wieńcy,kończy się przerwa technologiczna i od poniedziałku jedziemy z dachem :)

asbe
12-04-2012, 23:25
O, chyba znalazłam - rozumiem, że on jest bez grzałki
http://www.zielonydom24.pl/ZASOBNIK-STOJACY-200L-SE-200-TERMO-MAX-KOSPEL%283,234,89341%29.aspx

bitter
13-04-2012, 05:56
Najkorzystniej jest zainstalować mały przepływowy podgrzewacz pod zlewem z termostatem - termostat rozłącza prąd w chwili dopływu ciepłej wody ze zbiornika cwu. Podgrzewacz podgrzewa tylko zimną wodę, którą zamierzasz spuścić.

Pozwolę zasiać wątpliwość. A jeżeli używasz wody do mycia zębów, często zamykając kran, albo myjesz twarz i puszczasz wodę w odległej łazience na ok 30sekund. To zobacz co się dzieje. Ciepła woda leci z bojlera ale podgrzewacz grzeje bo jeszcze nie doleciała. Jak już doleci to właśnie skończyłeś myć zęby i woda sobie stoi w rurce i stygnie. Tym samym nagrzałeś zimną wodę podgrzewaczem i zmarnowałeś ciepłą wodę z bojlera. Nie mam racji?


ja nie polecam przepływek małej mocy ...
raz że ograniczają strumień wody to jeszcze nie można jej puścić większym strumieniem bo leci zimna ...
u siebie mam założony 15L z grzałką 1,2 kw bezpośrednio pod wylewką, rozwiązanie najlepsze z możliwych

Możesz podrzucić linka? Jakie to duże? 15 litrów to spore wiadro. W kuchni rozumiem się zmieści ale w łazience to już chyba nie. I co to znaczy "bezpośrednio pod wylewką?"

Ciągle się zastanawiam co zastosować bojler czy przepływowy. Bojler - nie wiem jakiej musi być wielkości i ile się nagrzewa. Co będzie jak 3 osoby po sobie rano pójdą umyć zęby, ogolic się i przepłukać facjatę? Przy przepływówkach woda non stop ciepła a przy bojlerach będzie chyba lipa. No i oczywiście na wszelki wypadek zrobię doprowadzenie ciepłej wody rurą z bojlera, ale jak nie będę tego używał i tam woda non sto będzie stała to chyba się tam zagnieździ milion bakterii? (myślę o odcinku pomiedzy umywalką a rozgałęzieniem tej rury od głównej magistrali).

Dzięki za porady.

bitter
13-04-2012, 06:01
Nie moge go nigdzie znaleźć - w sensie w żadnym sklepie ani na allegro. Na ceneo jakis sklep proponuje pokazał 400l za około 2100 zł, więc 200l będie raczej sporo tańszy - oby

Ktoś kiedyś z tego wątku polecił mi ten i wygląda bombowo! http://eko-kotly.pl/wymienniki-cwu/elektryczny-ogrzewacz-elmet-120l-ecoway-eco-way

bitter
13-04-2012, 06:28
Mam jeszcze jedno pytanie do tych co kleili styropian grafitowy na piankę a nie klej z worka. Co polecacie? W hurtowni mają obawy dco do trzymania kleju do śliskiej powierzchni grafitu.

jasiek71
13-04-2012, 06:40
Chciałbym zapytać czego tu nie rozumiem: aby tracić 2 kWh na dobę, musi promieniować z mocą ca. 80W. Taki zasobnik 200l ma trochę ponad 2 m2, co przy delta T = 40* oznacza, że współczynnik przenikania dla izolacji wynosi ok. 1. To tak trochę mało rewelacyjnie. To o co chodzi z tymi stratami?

w tamtym roku jak wyjeżdżaliśmy na wakacje celowo zostawiłem bojler na podtrzymaniu ...
pojemność 80L grzany do 60*
średnio z tygodnia wyszło 1,1 kwh na dobę

jasiek71
13-04-2012, 06:47
nie o to pytałem, w przepływowym bez zbiornika na raz można wylać kilka albo kilkanaście wiader, zatem w tym zdecydowanie nie jest lepszy

spróbuj taką przepływką 3-4 kw nalać te dwa wiadra ciepłej wody to zobaczysz w jakim tempie leci ...
oczywiście można kupić znacznie mocniejszy i wypasiony ze stabilizacją temperatury ale nie za kilka setek ...

po co ci w kuchni więcej wody na raz skoro większość i tak w zmywarce ...
ja u siebie mam cały czas podłączony bez podziału na taryfy, wystarczy że wylejesz kilka litrów a się załączy i po kilku minutach masz zagrzany z powrotem ...

jasiek71
13-04-2012, 06:53
Możesz podrzucić linka? Jakie to duże? 15 litrów to spore wiadro. W kuchni rozumiem się zmieści ale w łazience to już chyba nie. I co to znaczy "bezpośrednio pod




http://allegro.pl/bojler-ariston-ti-shape-15l-najtaniej-i2270550963.html
pod wylewką to znaczy że w szafce pod zlewem...

jasiek71
13-04-2012, 07:03
Ciągle się zastanawiam co zastosować bojler czy przepływowy. Bojler - nie wiem jakiej musi być wielkości i ile się nagrzewa. Co będzie jak 3 osoby po sobie rano pójdą umyć zęby, ogolic się i przepłukać facjatę? Przy przepływówkach woda non stop ciepła a przy bojlerach będzie chyba lipa. No i oczywiście na wszelki wypadek zrobię doprowadzenie ciepłej wody rurą z bojlera, ale jak nie będę tego używał i tam woda non sto będzie stała to chyba się tam zagnieździ milion bakterii? (myślę o odcinku pomiedzy umywalką a rozgałęzieniem tej rury od głównej magistrali).

Dzięki za porady.

ja u siebie do łazienki mam doprowadzona wodę zmieszaną do odpowiedniej temperatury przez centralną baterię mieszającą zamontowaną na wyjściu z bojlera
do prysznica, umywalki idzie tylko jedna rura...
wanna ma bezpośrednie podłączenie poza mieszaczem żeby można było dopuścić cieplejszej, odchylenie zaworu w jedną stronę to leci zmieszana..., a w drugą to gorąca (nie ma zimnej...)

(wiem, wiem ..., jestem normalny inaczej ...:P )

kszh.uint
13-04-2012, 07:17
ja mam dokładnie odwrotnie, tzn przepływowy z dedykowaną baterią z perlatorem i jeszcze raz zrobiłbym tak samo.

jasiek71
13-04-2012, 07:21
ja mam dokładnie odwrotnie, tzn przepływowy z dedykowaną baterią z perlatorem i jeszcze raz zrobiłbym tak samo.

oczywiście odpowiedniej mocy ...:P

jasiek71
13-04-2012, 07:29
Nie moge go nigdzie znaleźć - w sensie w żadnym sklepie ani na allegro. Na ceneo jakis sklep proponuje pokazał 400l za około 2100 zł, więc 200l będie raczej sporo tańszy - oby

a ja proponuje założyć dwa takie obok siebie i połączyć szeregowo ...
http://allegro.pl/podgrzewacz-wody-elektryczny-2000w-bojler-100l-f-v-i2259857921.html
za ok. 1,1 k mamy 200L i 4kw mocy...
można używać ze zróżnicowaną temperaturą wedle potrzeb ...

kbab
13-04-2012, 07:32
spróbuj taką przepływką 3-4 kw nalać te dwa wiadra ciepłej wody to zobaczysz w jakim tempie leci ...
oczywiście można kupić znacznie mocniejszy i wypasiony ze stabilizacją temperatury ale nie za kilka setek ...

po co ci w kuchni więcej wody na raz skoro większość i tak w zmywarce ...
ja u siebie mam cały czas podłączony bez podziału na taryfy, wystarczy że wylejesz kilka litrów a się załączy i po kilku minutach masz zagrzany z powrotem ...
Rozwlekasz temat, przecież nie o to chodziło, oczywiście mały zbiornik wody pod umywalką ma zalety ale również poważne wady.
Do zalet można zaliczyć grzałkę mniejszej mocy, oraz doprowadzenie wody tylko zimnej, za to wad ma o wiele więcej, zajmuje sporo miejsca a najważniejsza to że system jest nieekonomiczny - zużyje więcej energii, ma straty na podtrzymanie temperatury.
Np w moim przypadku w kuchni czekam na ciepłą wodę ok 10sek w tym czasie zleci 0,8l wody (u mnie nie spuszcza się jej do kanalizacji tylko do naczynia i służy do podlewania roślin). Gdybym zainstalował w/w podgrzewacz to miałbym ciepłą wodę od razu, podgrzewałbym jedynie 0,8l wody przy przepływie 2l/min trwałoby to 24sek. Zaletą takiego systemu jest to, że termostat przed podgrzewaczem nie uruchamiałby jego za każdym razem tylko wtedy gdy woda w instalacji się wychłodzi do temperatury zadanej na termostacie. Koszt eksploatacji zależałby od ilości załączeń, np podgrzewacz 3,5kW włączający się 5 razy na dobę będzie miał pobór prądu 12kWh/rok - dużo?, mało? - każdy ocenia sam. Twój system w tym czasie weźmie 219kWh. Nie bez znaczenia jest fakt, że użytkownicy solarów słono płacą za podgrzew latem chociaż w zbiorniku mają cwu niemal za darmo.

jasiek71
13-04-2012, 07:46
np podgrzewacz 3,5kW włączający się 5 razy na dobę będzie miał pobór prądu 12kWh/rok - dużo?, mało? - każdy ocenia sam. Twój system w tym czasie weźmie 219kWh
czy ty używałeś takiego 3,5 kw ?, moge dać ci w prezencie:P

te 219kwh to jest całkowite zużycie energii przez ten zasobnik...
a nie jego straty ...

dla przypomnienia ...
ja ogrzewam dom prądem tak że przez ok. 200 dni w roku straty są ogrzewaniem...
przez pozostałe 160 dni straci na podtrzymanie ze 30kwh czyli tyle co nic;)

bitter
13-04-2012, 07:57
możecie jaśniej?

kbab
13-04-2012, 08:07
czy ty używałeś takiego 3,5 kw ?, moge dać ci w prezencie:P

te 219kwh to jest całkowite zużycie energii przez ten zasobnik...
a nie jego straty
Używałem takiego, był w warsztacie i można było nawet brać prysznic, nie było tragedii.
- nie usiłuj mi wmówić że stwierdziłem, że to strata - znowu coś kombinujesz? Porównałem tylko zużycie energii przez oba systemy.

jasiek71
13-04-2012, 08:18
Używałem takiego, był w warsztacie i można było nawet brać prysznic, nie było tragedii.
- nie usiłuj mi wmówić że stwierdziłem, że to strata - znowu coś kombinujesz? Porównałem tylko zużycie energii przez oba systemy.
wiem w jakim tempie leci woda z takiego 3,5 kw ale jak ktoś ma czas na stanie i czekanie aż się opłucze to czemu nie ...

nic nikomu nie wmawiam
te 219kwh wyliczyłeś z moich 0,6 kwh całkowitego zużycia;)
wodę doprowadzoną do kuchni tez czymś podgrzewasz...
ja wszystko prądem więc jest bez znaczenia ...

założysz przepływkę z termostatem żeby zaoszczędzić kilkanaście kwh rocznie ?

bitter
13-04-2012, 08:32
no pytałem o jaśniejszy opis obu systemów. Ja chcę do umywalki i zlewu zastanawiam się i proszę o opinię PRAKTYKÓW ;-)

1. Czy każdy przepływowy podgrzewacz można podłączyć pod rurę z ciepłą wodą? Czy jak poleci zimna i nagle dopłynie ciepła podgrzewacz nie przegrzeje wody, nie puści wrzątku nie zepsuje się?
2. Czy to na pewno jest ekonomiczne? Jednak część podgrzanej wody z bojlera zostanie w rurze (ile to może być litrów np na odległości 10m)
3. Czy temperatura z podgrzewacza przepływowego w zlewie umywalce jest stała? (mówię o porządnych podgrzewaczach)

Brygada RR
13-04-2012, 08:38
Mam jeszcze jedno pytanie do tych co kleili styropian grafitowy na piankę a nie klej z worka. Co polecacie? W hurtowni mają obawy dco do trzymania kleju do śliskiej powierzchni grafitu.

U mnie druga warstwa styropianu jest przyklejona na pianke czyli grafit do grafitu po roku wszystko trzyma nic się nie dzieje, prędzej zniszczył bym styropian niż oderwal

kbab
13-04-2012, 08:45
1. Czy każdy przepływowy podgrzewacz można podłączyć pod rurę z ciepłą wodą? Czy jak poleci zimna i nagle dopłynie ciepła podgrzewacz nie przegrzeje wody, nie puści wrzątku nie zepsuje się?
2. Czy to na pewno jest ekonomiczne? Jednak część podgrzanej wody z bojlera zostanie w rurze (ile to może być litrów np na odległości 10m)
3. Czy temperatura z podgrzewacza przepływowego w zlewie umywalce jest stała? (mówię o porządnych podgrzewaczach)
Niektórzy producenci mówią aby temperatura wody na zasilaniu nie przekraczała 28*, być może (trzeba dopytać) przy wyższej ze zbiornika jak doleci taki sprzęt sam odłączy grzałkę - wtedy nic nie trzeba robić - będzie dobrze, grzałka nie przegrzeje wody wrzątek nie poleci, w innym przypadku jak w/w potrzeba zainstalować termostat.
Do umywalek i zlewów cwu ciągnie się rurami o przekroju ok 1,13cm2, co oznacza, że na odcinku 10mb jest jej 1,13l.
Temperatura wody zależy od przepływu i mocy grzałki, dlatego sprzęty o mniejszej mocy mają ograniczony przepływ, ale już 2l/min to wcale nie tak mało.

jasiek71
13-04-2012, 08:49
no pytałem o jaśniejszy opis obu systemów. Ja chcę do umywalki i zlewu zastanawiam się i proszę o opinię PRAKTYKÓW ;-)

1. Czy każdy przepływowy podgrzewacz można podłączyć pod rurę z ciepłą wodą? Czy jak poleci zimna i nagle dopłynie ciepła podgrzewacz nie przegrzeje wody, nie puści wrzątku nie zepsuje się?
2. Czy to na pewno jest ekonomiczne? Jednak część podgrzanej wody z bojlera zostanie w rurze (ile to może być litrów np na odległości 10m)
3. Czy temperatura z podgrzewacza przepływowego w zlewie umywalce jest stała? (mówię o porządnych podgrzewaczach)

1. tylko full wypas sie nadają ale też nie do końca bo zależy jaką maksymalną temp. wody można je zasilać
2. w tej rurze będzie z 1,5L wody
3. tak ale przy rozsądnym przepływie w stosunku do mocy

kszh.uint
13-04-2012, 08:55
oczywiście odpowiedniej mocy ...:P

bynajmniej... tak czy tak leci 42stC :)

Hothar
13-04-2012, 11:54
Witam. Przejrzałem cały wątek (uff. czasem ciężko było) i chciałbym się poradzić ponieważ również zostałem "porażony prądem". Jestem na etapie ssz domu szkieletowego o powierzchni 78 m2 użytkowych po całości ok 95m2. Domek jest parterowy z nieużytkowym poddaszem wg projektu TK 109L.
Ocieplenie: ściany 29 cm wełny, podłoga to płyta wykonana przez legallet ale nie grzewcze 20 cm ocieplona 20 cm styro eps 100, do poziomu wykończonej podłogi mam jakieś 15 cm na ogrzewanie i izolację, strop aktualnie ma 15 cm wełny ale na bank dołożę jeszcze 15 lub 20, okna niestety mają U ok. 1,4( dwuszybowe plastiki (nie wiem dokładnie bo muszę wykończyć po firmie która zamiast kompleksowo zostawiła nie dokończony dom, kart produktów czy jakoś tak brak).
Oczywiście wentylacja z reku planuje zastosować lunę bo tania, mała i ... tania ;) i stoję przed dylematem wyboru ogrzewania. Przez cały okres budowy planowałem ogrzewanie podłogowe zasilane głównie przez kominek z pw a awaryjnie (jak nas nie będzie) kocioł kospel. W którymś momencie trafiłem tutaj i zaczęły się wątpliwości... próbowałem wyliczyć ozc i wyszło mi EAH=47,3 kWh/ (m2*rok), prosiłem w wątku o obliczeniach ozc o ocenę ale chyba "chęci brak" i nikt nie odpowiada. Dodam że bawiąc się ustawieniami wentylacji zapotrzebowanie skacze do nawet 60 kWh/m2*rok Moje pytanie brzmi czy z moim domkiem lepiej:
1. zrobić podłogowe wodne i zasilać je piecykiem kospela i kominkiem .
2. kominek zrobić zwykły (tani) rekreacyjnie, reszta jak wyżej.
3. Dodać bufor ok 400l (tylko na taki mam miejsce) reszta jak wyżej.
4. kable grzejne ze sterowaniem ( tu wątpliwość czy po pierwszym rachunku zawału nie dostane)
We wszystkich przypadkach cwu z bojlera 140l, myśle że na 2 osoby kąpiące się w wannie wystarczy ew. 2 os. plus brzdąc jak już będzie :)
Oczywiście chciałbym wybrać rozwiązanie ekonomiczne i jak najtańsze inwestycyjnie :P
Uff mam nadzieję że nie zamieszałem zbytnio, czekam na efekty tego "kija w mrowisku:
Pozdrawiam Jacek

Ps. buduję się w okolicach Kielc

jasiek71
13-04-2012, 12:23
podłoga to płyta legallet 20 cm ocieplona 20 cm styro eps 10

jak masz legallet to po co ci jeszcze inne ogrzewanie ?

czy to tylko płyta fundamentowa ...?

Hothar
13-04-2012, 12:30
Legallet jako nazwa firmy która fundament wykonała ...:o Sama płyta bez systemu grzewczego. Już zedytowałem.

jasiek71
13-04-2012, 12:53
Oczywiście chciałbym wybrać rozwiązanie ekonomiczne i jak najtańsze inwestycyjnie :P


do takiej chatki to kabelki, kominek z DGP, WM z Luną ( w zupełności wystarczy ...)

qubic
13-04-2012, 13:04
Hothar nie wiem jakie ty masz pojęcie o OZC ale ja np.wolałem to przekazać naszemu forumowemu specjaliście - asoltowi.Wydaje mi się że od OZC trzeba zacząć bo to determinuje nasze póżniejsze decyzje dotyczące ogrzewania,ocieplenia,itd.

Hothar
13-04-2012, 13:09
No dzięki. Twoje argumenty przekonały mnie w zupełności:P
A tak na serio to może podpowiesz ile kosztowały by mnie kable ze sterowaniem jak już polecasz. :rolleyes:
Dodam że kable czy rurki chciałbym rozłożyć sam. Więc koszt robocizny odpadnie.
Podsuniesz jakiś program w którym policzę ile tych kabli wejdzie na dom?
Pozdrawiam
Edit: to była odpowiedź na post kolegi Jasiek71

Odnośnie kolegi qubic:
Mój dom to przysłowiowa stodoła bez wydziwień i skomplikowanych mostków, poddaszy, ścianek kolankowych i skosów, do obliczeń ozc usiadłem sam bo jakoś tak mam zacięcie żeby samemu dojść co i jak działa, jak coś zrobić i ogólnie taka "Zosia samosia ze mnie" oczywiście jeśli nic sam nie wskóram lub będzie to opierało się o za duży margines błędu to udam się o pomoc do specjalistów. Dlatego wspomniałem że przestawiając ustawienia wentylacji w ozc wychodziła mi różnica w zapotrzebowaniu. Rozumiem że jeśli skopałem ozc to grzejąc czy kablami czy wodną podłogówką to za ogrzewanie zapłacę krocie. Ale groszkowca i tak sobie nie wstawię...

jasiek71
13-04-2012, 13:22
No dzięki. Twoje argumenty przekonały mnie w zupełności:P
A tak na serio to może podpowiesz ile kosztowały by mnie kable ze sterowaniem jak już polecasz. :rolleyes:
Dodam że kable czy rurki chciałbym rozłożyć sam. Więc koszt robocizny odpadnie.
Podsuniesz jakiś program w którym policzę ile tych kabli wejdzie na dom?
Pozdrawiam
Edit: to była odpowiedź na post kolegi Jasiek71
a co tu liczyć ?
zainstaluj z 5-6 kw na cały dom, ze sterownikami wyrobisz się w 3,5-4 k
przelicz sobie powierzchnię pomieszczenia razy 50-60w i masz moc kabla, kup taki o mocy 10w/m i długości odpowiadającej mocy w danym pomieszczeniu, ułóż równomiernie i to wszystko ...

Hothar
13-04-2012, 14:37
No to idźmy dalej...
Czy izolować płytę fundamentową dodatkowym styropianem i później wylewka o grubości ... cm ?
Czy dać tylko folię i zrobić sobie bufor betonowy na 35 cm razem z płytą. Dom jest drewniany więc szybko będzie się wychładzał trochę boję się że jak wasze murowane będą trzymać ciepło przez dzień to mój będę musiał dogrzewać w I taryfie...

Oczywiście czekam na wypowiedzi zwolenników rurek w betonie :)

kbab
13-04-2012, 14:54
Oczywiście czekam na wypowiedzi zwolenników rurek w betonie :)
Jeśli się nie pomyliłeś to na ogrzewanie i cwu będziesz potrzebował do 8000kWh rocznie, prąd jest najdroższym nośnikiem, osobiście zrobiłbym wodną, zwłaszcza że kombinujesz z kominkiem z pw. Płyta grzewcza izolowana od fundamentowej powinna wystarczyć na akumulację ciepła, przecież przy -25* nie przekroczysz zapotrzebowania do 50kWh/dobę. Może jakaś tania pc pw, ale w takim domku w okresach przejściowych wystarczy mały klimatyzator inwerter z opcją grzania. Kable ograniczają dostęp do tańszego ciepła - wybór jak zwykle należy do inwestora.

jasiek71
13-04-2012, 15:19
prąd jest najdroższym nośnikiem
właśnie dla tego ogrzewanie będzie go kosztowało paczkę fajek dziennie...
jak pali to rzuci ...
będzie miał ogrzewanie za darmo a przy okazji będzie zdrowszy :P

R&K
13-04-2012, 15:48
No to idźmy dalej...
Czy izolować płytę fundamentową dodatkowym styropianem i później wylewka o grubości ... cm ?
Czy dać tylko folię i zrobić sobie bufor betonowy na 35 cm razem z płytą. Dom jest drewniany więc szybko będzie się wychładzał trochę boję się że jak wasze murowane będą trzymać ciepło przez dzień to mój będę musiał dogrzewać w I taryfie...

Oczywiście czekam na wypowiedzi zwolenników rurek w betonie :)


Jeśli się nie pomyliłeś to na ogrzewanie i cwu będziesz potrzebował do 8000kWh rocznie, prąd jest najdroższym nośnikiem, osobiście zrobiłbym wodną, zwłaszcza że kombinujesz z kominkiem z pw. Płyta grzewcza izolowana od fundamentowej powinna wystarczyć na akumulację ciepła, przecież przy -25* nie przekroczysz zapotrzebowania do 50kWh/dobę. Może jakaś tania pc pw, ale w takim domku w okresach przejściowych wystarczy mały klimatyzator inwerter z opcją grzania. Kable ograniczają dostęp do tańszego ciepła - wybór jak zwykle należy do inwestora.

przelicz zapotrzebowanie w OZC - tak by mieć pewność ile faktycznie będzie - bo 6l trochę dużo mi się wydaje ....chyba że liczyłeś dla tych 15 cm wełny na dachu ...
później przelicz nakłady inwestycyjne na każde z możliwych rozwiązań i sprawdź po jakim czasie zrównają się kable np z piecem i rurkami lub PC (+ prąd) i rurkami etc
przy tak małym domu i realnie niższych niż podajesz wartościach zapotrzebowania na ciepło może się okazać że różnice w rachunku będą minimalne a nakłady inwestycyjne duże
policz też sobie koszt ewentualnego styropianu i wylewki - ja bym już niczego do obecnej płyty nie dodawał

bitter
13-04-2012, 18:10
2. w tej rurze będzie z 1,5L wody

Hmmm no to trochę strat jest

bitter
13-04-2012, 18:15
U mnie druga warstwa styropianu jest przyklejona na pianke czyli grafit do grafitu po roku wszystko trzyma nic się nie dzieje, prędzej zniszczył bym styropian niż oderwal

A jakiego kleju używałeś?

Używał ktoś INsta Stick? http://allegro.pl/klej-do-styropianu-insta-stik-wydajnosc-15m2-tytan-i2265637309.html

Brygada RR
13-04-2012, 22:09
A jakiego kleju używałeś?

Używał ktoś INsta Stick? http://allegro.pl/klej-do-styropianu-insta-stik-wydajnosc-15m2-tytan-i2265637309.html

Z tego co pamiętam coś od DEN BRAVEN

piotrmak
13-04-2012, 23:15
Hmmm no to trochę strat jest

Tak, duże straty, ale większe generuje ogrodnik na co dzień:)
Nie wiem czy już tu piszecie serio czy jednak jaja sobie robicie

andriuss
14-04-2012, 00:31
w tamtym roku jak wyjeżdżaliśmy na wakacje celowo zostawiłem bojler na podtrzymaniu ...
pojemność 80L grzany do 60*
średnio z tygodnia wyszło 1,1 kwh na dobę

Kosmos, b. dobry bojler 200 l. generujący 700 kWh strat rocznie. Jasne, że większość wchodzi do bilansu ogrzewania, ale jakby ktoś miał np. grawitacyjną w 'kotłowni', to naprawdę żal. Tak więc, zważywszy, że taki bojler ma ok. 2 m2 powierzchni, mocno pozytywnie zakręconym pozostaje kupić nieocieplony i zainwestować w cały jeden m3 wełny, aby te straty zredukować np. do 150 kWh, i ja tak zrobię. A że nie będzie taki ładny, no cóż, można np. pomalować w kolory tęczy. No i zajmie ciut więcej miejsca.

A z pomysłów abstrakcyjno - niepraktyczno - eksperymentalnych - ciekawe jak trudne byłoby wymajsterkowanie sobie termosu pod zlew, być może z malutką grzałką, powiedzmy na jakieś osiem litrów. Żeby tracił powiedzmy stopień na godzinę, żeby po odkręceniu kranu woda z wystygniętej rury zmieszała się z tą z termosu i dała wystarczająco ciepłą w kranie. Wiem, że ciśnienie, ale np. butle turystyczne dostają ciśnieniem próbnym 30 bar.

piotrmak
14-04-2012, 04:29
A z pomysłów abstrakcyjno - niepraktyczno - eksperymentalnych - ciekawe jak trudne byłoby wymajsterkowanie sobie termosu pod zlew, być może z malutką grzałką, powiedzmy na jakieś osiem litrów. Żeby tracił powiedzmy stopień na godzinę, żeby po odkręceniu kranu woda z wystygniętej rury zmieszała się z tą z termosu i dała wystarczająco ciepłą w kranie. Wiem, że ciśnienie, ale np. butle turystyczne dostają ciśnieniem próbnym 30 bar.

Chyba jednak jaja piszący tu sobie robią.

andriuss
14-04-2012, 08:36
PIotrze -tez mam wrazenie ze jaja sobie robia z tymi mega stratami :P Cale iles tam wody - no masakra normalnie :P Ktory wczoraj piwo wypil - ale to straty - przelecialo z predkoscia blyskawicy a 3 zl kosztowalo (jedno, a pewnie po kilka kazdy spozyl)



Siem nie denerwujcie tak, bo złość piękności szkodzi. Mój samochód pali średnio po mieście 14 litrów benzyny, a jak wyskoczę z kumplami, to potrafię na mieście zostawić tysiaka w jeden wieczór. Ostatni post miał charakter zabawy intelektualnej, może ktoś podejmie dla samego fun-u rozważań. To, że jakaś grupa konstruuje ultra-oszczędny samochód (taki kosmiczny, na cienkich kołach) nie wynika z tego, że są strasznie biedni i na inny ich po prostu nie stać. Po prostu dla niektórych to świetna zabawa.

andriuss
14-04-2012, 09:21
adiqq: ;) sie rozpisales ;)


Mi juz nic nie zaszkodzi to im sie denerwuje :P ;) (ok ok powaznie - nikt sie tu nie denerwuje)
Ale no wlasnie - zabawa zabawą, ale tracenie rozsadku z powodu nastu zl miesiecznie (a niektorzy wlansie go traca) to lekka paranoja ot i tyle ;)
Dla mnie zabawa bylo zrobienie domu A+ ze zwyklymi oknami i bez reku :P Za ogrzewanie place mniej niz wydaje na prad na potrzeby bytowe ;) Niezle nie ;)
No ale ... skoro pali 14 - to co za kombajna masz?? :P Chwal sie ;)

Ależ skąd, rozsądek zawsze górą, chodzi o to, że zasobnik nieocieplony plus jeden metr sześcienny wełny kosztuje mniej niż zasobnik ocieplony, a przy odrobinie farta da się zaoszczędzić np. stówę rocznie. Więc formalne kryterium sensu jest spełnione. Reszta jest funkcją tego, czy komuś się chce, czy czerpie satysfakcję osobistę z majsterkowania, kombinowania i eksperymentowania na sobie. Ja zdecydowanie tak. Jaguarem, silnik 4.2 l. V8, na wszelki tankuję Pb98. To moja druga pasja, zasadniczo całkiem niespójna z pasją energooszczędności ;)

qubic
14-04-2012, 09:33
Kosmos, b. dobry bojler 200 l. generujący 700 kWh strat rocznie. Jasne, że większość wchodzi do bilansu ogrzewania, ale jakby ktoś miał np. grawitacyjną w 'kotłowni', to naprawdę żal. Tak więc, zważywszy, że taki bojler ma ok. 2 m2 powierzchni, mocno pozytywnie zakręconym pozostaje kupić nieocieplony i zainwestować w cały jeden m3 wełny, aby te straty zredukować np. do 150 kWh, i ja tak zrobię. A że nie będzie taki ładny, no cóż, można np. pomalować w kolory tęczy. No i zajmie ciut więcej miejsca.

A z pomysłów abstrakcyjno - niepraktyczno - eksperymentalnych - ciekawe jak trudne byłoby wymajsterkowanie sobie termosu pod zlew, być może z malutką grzałką, powiedzmy na jakieś osiem litrów. Żeby tracił powiedzmy stopień na godzinę, żeby po odkręceniu kranu woda z wystygniętej rury zmieszała się z tą z termosu i dała wystarczająco ciepłą w kranie. Wiem, że ciśnienie, ale np. butle turystyczne dostają ciśnieniem próbnym 30 bar.

nie ma co wymyślać,możesz kupic zwykły mały np.5l podgrzewacz pojemnościowy albo jeszcze coś tańszego i wpiąć go pod ciepłą wodę,nawet nie podłączać do prądu i zawsze to da ci taki mini bufor ciepła woda zaraz po odkręceniu kranu

piotrmak
14-04-2012, 09:46
Porady poradami, ale te niektóre oszczędności są po prostu śmieszne:)
Żeby nie było, też jestem w jakiś sposób oszczędny, ale trzeba zachować trochę rozsądku

5.30 na forum powiadasz. Szukałem pewnej osoby, jej wpisów.Ostatnio mało aktywna była:P

asbe
14-04-2012, 09:51
swiki, znaczy, że masz samą WM? Dużo Cię to kosztowało?
napisz coś, jak się sprawdza i jak było zimą?
też tak planuję, ale mówią, że będzie mi mroźne powietrze do domu leciało
tak sobie myślę, że podobnie jak z wietrzeniem "analogowym" można zapanować nad wietrzeniem WM.

kbab
14-04-2012, 10:02
Hmmm no to trochę strat jest
nie trudno policzyć, załóżmy że ta woda średnio na dobę studzi się w rurze o 25* 5 razy dziennie to;
1,5x5*365=2737,5, zatem na podgrzanie tej ilości wody o 25* potrzeba 80kWh/rok - dużo?, mało? - oczywiście w sezonie grzewczym to ciepło ogrzewa dom.

asbe
14-04-2012, 10:32
Dzięki. alej to dla mnie to dalej jeszcze czarna magia, choć na chłopski rozum to chyba doś proste być powinno. Asolt ma mi zaprojektować WM z opcją ewentualnego, późniejszego podpięcia reku. Jak już będę miała ten projekt to może w końcu zrozumiem. Do tej pory, to tak sobie to wyobrażam:
będą wentylatory i kanały, którymi powietrze z pomieszczeń będzie wydalane na zewnątrz, a drugimi rurami z zewnątrz będzie wtłaczane powietrze z zewnątrz. Wczoraj zastanawiałam się, jak to będzie z okapem i czy okap powinien być podpięty po WM i doszłam do wniosku, że chyba nie i do okapu powinnam wyrzucić wywiew bezpośrednio w dachu.

R&K
14-04-2012, 10:54
to zalezy na czym bedziesz gotowac i jakie masz wyobrazenie w tej kwestii
ja nie montuje opkapu wcale, w kuchni beda 2 wywiewy , płyta indukcyjna

z moich dotychczasowych obserwacji wynika że najwiekszym problemem jest osad ktory pojawia sie w kuchniach gdzie gotuje sie na gazie
i w mieszczeniu gdzie obecnie mam gaz i jest okap i tak jest on trusty i pokryty taka mazia - bo nie zawsze go włączamy

jasiek71
14-04-2012, 11:12
Znow zaczynam z dlugimi postami - jakis dzis dzien taki jest...

Jezeli myslisz o samej wm to napewno do lazienek i kuchni srednica conajmniej 120mm wentylatorkow - bedziesz miala jak ja pewnie blisko scian zewnetrznych (patrzac na uklad domu) wiec higrostat odpada w jednej lazience i kuchni ale napewno timer (chodzi jakis czas jeszcze po wylaczeniu) , wdrugiej lazience tej bardziej oodalonej - z higrostatem i timerem 120mm.
I jeszcze napewno w tym pom gosp- jezeli tam chcesz pranie to napewno z higrostatem i tam jeszcze wieksza srednice bym robila.
Pisalas ze masz wykonana instalacje elektryczna , pewnie musialabys cos poprzerabiac, ja mam wentylatory pod kontakty podpiete ale osobno - nie zalaczaja sie z oswietleniem i to dobre rozwiazanie, ponadto caly czas podawane jest na nie napiecie wlasnie po to by dzialaala eletkronika.
A i ja mam wentylatory na sufitach nei na scianach :P
a podobno to ja jestem "druciarz " ...:P

Liwko
14-04-2012, 11:21
to zalezy na czym bedziesz gotowac i jakie masz wyobrazenie w tej kwestii
ja nie montuje opkapu wcale, w kuchni beda 2 wywiewy , płyta indukcyjna

z moich dotychczasowych obserwacji wynika że najwiekszym problemem jest osad ktory pojawia sie w kuchniach gdzie gotuje sie na gazie
i w mieszczeniu gdzie obecnie mam gaz i jest okap i tak jest on trusty i pokryty taka mazia - bo nie zawsze go włączamy

Potwierdzam. Indukcja tak nie syfi.

jasiek71
14-04-2012, 11:22
wymajsterkowanie sobie termosu pod zlew, być może z malutką grzałką, powiedzmy na jakieś osiem litrów. Żeby tracił powiedzmy stopień na godzinę,
czyli 24* na dobę... ?
pierwszy lepszy gotowiec robi znacznie mniejsze straty ...

asbe
14-04-2012, 11:28
Potwierdzam. Indukcja tak nie syfi.

ja chetnie bym nie robiła wcale tego okapu, bo musiałby byc wyspowy, a nie uśmiecha mi sie (wizualnie) taki na środku kuchni. Tez oczywiście będe miała płyte indukcyjna i nie gotuję codziennie, więc może odpuścić?

jasiek71
14-04-2012, 11:33
ja chetnie bym nie robiła wcale tego okapu, bo musiałby byc wyspowy, a nie uśmiecha mi sie (wizualnie) taki na środku kuchni. Tez oczywiście będe miała płyte indukcyjna i nie gotuję codziennie, więc może odpuścić?

zrób sobie tylko wnękę w suficie nad tą kuchnią i podłącz do tego kanał od WM

asbe
14-04-2012, 11:37
czy moglibyście wrzucić kilka zdjęć, jak u Was wyglądają te kratki/wentylatory/wyciągi (:)) w sufitach czy w ścianach?

piotrmak
14-04-2012, 15:18
Tu jeden twardziel już miesiąc temu skończył sezon grzewczy:P
To jest dopiero oszczędność prądu i sprężarki, nie to co 1.5 litra wody:P

bitter
14-04-2012, 16:39
Czy Wy nie sypiacie???? NOrmalnie masakra 5:30???PIotr.... Liwko widze tez od rana buszuje, Bitter wcale nie lepiej - jej chlopaki
No ja od czasu jak zacząłem budowę i moja kobita w ciąży to budzę się o 5 rano. Wieczorem jestem tak zrypany że o 22 już śpię, a że zrypany to zasypiam jak niemowlę i o 5 rano budzę się i myślę " a czy ta izolacja pod fundamentem to dobra, a tą scianę to im powiedziałem, żeby przesunąć, kurde a elektryk był i przyspawał uziemienie?, a dzisiaj już muszę zamawiać kanalizę czy dopiero jutro ... po 5 minutach takiego wewnętrznego dialog mówię ... pi...ole wstaję bo ten gość mnie zamęczy.


.... blagam Was, to samo a z tymi kosmicznymi udziwnieniami pod zlewem.. tu chodzi tylko i wylacznie o praktycznosci i wygode - chce umyc szklanke to nie czekam 5 minut az mi woda zimna z rur splynie bo idzie k...dostac... a w kuchni czesto wlasnie jest woda potrzeban na moment - mi tylk o oto chodzilo - a ze straty - nie unikniemy ;)
Swiki a co w zamian? Cyrkulacja? To już nie generuje strat wielkości piwa a sporo więcej.


Siem nie denerwujcie tak, bo złość piękności szkodzi. Mój samochód pali średnio po mieście 14 litrów benzyny, a jak wyskoczę z kumplami, to potrafię na mieście zostawić tysiaka w jeden wieczór.
No to kolega tutaj raczej tylko z powodów towarzyskich, przy takiej kieszeni to można prądem w I taryfie i otwartych oknach ;-P


Ale wiecie co - genialny jest ten watek elektryczny - tania w wykonaniu instalacja sugeruje, ze wybieraja ja osoby lekko bez pojecia ktore chca zaoszczedzic w trakcie budowy (co oczywiscie nie jest prawda) a im dluzej czytam ten watek i im wiecej informacji co poniektore osoby o sobie gdzies ujawniaja (czasem pewnie lekko neiswiadomie nawet :P) to nagle okazuje sie, ze mamy tu ludzi glownie wygodnickich, ktorych stac zaplacic troche wyzsze rachunki jezeli by tak bylo (a nie jest co nas milo lechta) byleby tylko nie robic nic :P
No i tego nie rozumiem, bo gdybym w garażu miał takie cuś czyli sporo w portfelu to w d..pie miałbym czy zapłacę 3 tys czy 6 za ogrzewanie.

Swiki. Nie wiem jakiej przeglądarki używasz ale polecam firefoxa z zainstalowanym dodatkiem do sprawdzania pisowni. Po napisaniu wyrazu, jak go nie ma w słowniku zaznacza na czerwono i możesz od razu poprawić. Szanujmy jednak nasz ojczysty język. Zobacz co ja widzę w firefoxie jak odpowiadam Ci na posta:

http://img194.imageshack.us/img194/766/6410298874b740f58ada10e.png

R&K
14-04-2012, 17:18
widzisz bitter - TY jestes moze polonista - albo z tych ktorzy kozystaja z koputera znacznie krocej niz ja czy swiki - to ze piszemy bez polskich znakow wynika z przyzwyczajenia - np moje jest takie ze dawno dawno temu nie bylo czegos takiego jak polska klawiatura programisty , klawisze w calej europie byly jednakowe i pozniej weszlo cos takiego jak "mazowia" czyli sterowniki do polskich liter ... ale pojawil sie jeden problem jak ktos mial zainstalowane i posal z ą ę ż ć a inna osoba nie miala sterownikow widziala mnustwo tzw "krzaczkow" czyli roznych znakow z tabeli kodow aski (chyba tak to sie nazywalo) cos jak dzis #@%$^*!

tak wiec nie powinno sie - wrecz NIE NALEZY sie czepiac innych o brak pisowni bez ogonkow .... co innego gdy ktos robi bledy ort. h ch u ó ż rz itp.

OK?

R&K
14-04-2012, 17:29
swiki - myśle że dla 90% kablarzy podstawową kwestią było to że układ jest bezobsługowy (niemalze), czysty (nie wymaga kotlowni i drewna/wegla i innych takich)
2 powód - oszczednsc instalacji , 3 przy dobrze skonstruowanym domu i instalacji - realnie tani w eksploatacji
przy czym 2 i 3 sa tylko i wylacznie utwierdzeniem o slusznym wyborze

R&K
14-04-2012, 17:39
widzisz adiqq - ja w tamtym roku odstawilem w pracy jeden z komputerow na ktorym mialem DOS'a i NC tylko dlatego że nasz madry rząd zmienil stawki VAT na tyle ze wymagalo to zmieny w całym oprogramowaniu a nie tylko w 1 czy 2 miejscach w tabelach ...a program ktorego uzywalismy od 2005 roku nie byl rozwijany i aktualizowany - bo zrobili wersję pod okienka ... gdyby nie to moj komputer w pracy działałby jeszcze 8-10 lat w pełni sprawny i w sposob wystarczajacy

stad moje przyzwyczajenie jest tak silne i trudne do zmiany - bo jak mi FF wyrzuca wszytskie bledy i mialbym je poprawiac to robiłbym 2x tyle co pisanie postu

malux20
14-04-2012, 19:18
taki rozmowy ze samym sobą to niestety norma
a jak dorzucisz jakieś grzanie prądem czy pp-w to kombinujesz na wszystkie sposoby.


mam problem u mnie paroizolacja bedzie przycisnieta dwoma warstwami fermacela do stelaża
w te plyty wejdzie kilka tysięcy wkrętów czy to nie rozszczelni chałupy[pod kątem reku]
ja wszystkie stelaże obklejam tasmą dwustronną [zmieni to coś]?
a może każdy wkręt moczyc w silikon-:sick:

Arturo72
14-04-2012, 19:33
mam problem u mnie paroizolacja bedzie przycisnieta dwoma warstwami fermacela do stelaża
w te plyty wejdzie kilka tysięcy wkrętów czy to nie rozszczelni chałupy[pod kątem reku]
ja wszystkie stelaże obklejam tasmą dwustronną [zmieni to coś]?
a może każdy wkręt moczyc w silikon-:sick:
Wpakuj styro zamiast wełny na stelaż i po kłopocie ;)

kszh.uint
14-04-2012, 19:43
Z ciekawosic:
Zytko - naprawde zakoczyles sezon grzewczy? Bo u mnei nadal podlogi chodza - dzis np do poludnia sloneczko swiecilo, ale teraz pada i sie chlodno zrobilo a noce dosc zimne jednak bywaja.

24min dzis grzał dół, góra wcale

bitter
15-04-2012, 06:35
Ja jeszcze w temacie cyrkulacji. Tak sobie myślę, żeby nie zwariować i wybrać coś pomiędzy ekonomią a komfortem użytkowania to chyba sprawię sobie taki wynalazek z czujkami ruchu. Otóż zamontuje w łazienkach i w kuchni czujki kierunkowe i podłącze je do uruchamiania pompy cyrkulacyjnej, pompa uruchamiana będzie tylko na 30 sekund tak aby wprowadzić ciepłą wodę do rur. Co sądzicie o tym?

bitter
15-04-2012, 06:47
No i najpierw napisałem a potem poszukałem ;-) Jest już taki temat na forum i może coś z tego będzie - polecam oszczędno-prądo-grzejacym ;-)

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?197922-Sterowanie-czyjkami-od-alarmu-cyrkulacj%C4%85-c.w.u

i na elektrodzie:

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2021640.html

Liwko
15-04-2012, 09:55
Tu jeden twardziel już miesiąc temu skończył sezon grzewczy:P


To był falstart:D
Od tego czasu (16.03) do dzisiaj poszło 280kWh, czyli około 200kWh na CO. No i z 5 razy paliłem w kominku. Od wczoraj znowu nie grzeję, bo wczoraj było u nas słoneczko i teraz rano mam 22*

R&K
15-04-2012, 10:02
jeszcze max tydzien maja byc zimne noce
koncem miesiaca grubo ponad 20 stopni
tak wiec koncem tygodnia oglosisz koniec sezonu

jasiek71
15-04-2012, 10:07
hehe, dokładnie :P
u mnie też podłogi jeszcze "chodzą" :P

swiki - usatysfakcjonowana? :P

żeby nie było ...
u mnie ostatnie dni średnio 16-20 kwh/ doba
pokoje na piętrze już się nie załączają

Liwko
15-04-2012, 10:07
jeszcze max tydzien maja byc zimne noce
koncem miesiaca grubo ponad 20 stopni
tak wiec koncem tygodnia oglosisz koniec sezonu

konec konców konec sezonu :D

jasiek71
15-04-2012, 10:13
mam problem u mnie paroizolacja bedzie przycisnieta dwoma warstwami fermacela do stelaża
w te plyty wejdzie kilka tysięcy wkrętów czy to nie rozszczelni chałupy[pod kątem reku]
ja wszystkie stelaże obklejam tasmą dwustronną [zmieni to coś]?
a może każdy wkręt moczyc w silikon-:sick:
ja pirer....
ciekawe co będzie następnym krokiem ...

Liwko
15-04-2012, 10:15
Liwko...:P a ja mam takie dziwne odczucie, ze chocbys mial w domu mniej to i tak nam juz nie napiszesz :P

No pewnie :P
I jeszcze jedno swiki. Przysięgam że nie czytałem, nie czytam, i czytać nie będę twoich długich postów! Tak mi dopomóż... i wszyscy w tym wątku.

jasiek71
15-04-2012, 10:40
wczoraj byłem u znajomych w nowym domu...
went. grawitacyjna...( wieje z kratki w kuchni... )
ogrzewanie piecem śmieciuchem, grzejniki plus podłogowe w kuchni i łazienkach...
jak zapytałem dlaczego nie w całym domu (bo takie były plany ) to usłyszałem że podłogowe jest niezdrowe dla nóg ...
a poza tym trzeba specjalne panele itp. ...
podłoga ładuje się tylko w tedy jak się pali w piecu i z tą samą temp. co grzejniki...
efekt...
po dłuższym paleniu podłogi robią się za ciepłe i zaczyna robić się gorąco w kuchni i łazienkach...
o tym że nie ma żadnego sterowania temperaturą w domu to już nawet nie wspomnę...
po prostu jak się robi za zimno to się idzie i pali w piecu...
jak już się na pali to jest za gorąco...
luzik...
niech żyją fachowcy ...

Liwko
15-04-2012, 10:46
wczoraj byłem u znajomych w nowym domu...
went. grawitacyjna...( wieje z kratki w kuchni... )
ogrzewanie piecem śmieciuchem, grzejniki plus podłogowe w kuchni i łazienkach...
jak zapytałem dlaczego nie w całym domu (bo takie były plany ) to usłyszałem że podłogowe jest niezdrowe dla nóg ...
a poza tym trzeba specjalne panele itp. ...
podłoga ładuje się tylko w tedy jak się pali w piecu i z tą samą temp. co grzejniki...
efekt...
po dłuższym paleniu podłogi robią się za ciepłe i zaczyna robić się gorąco w kuchni i łazienkach...
o tym że nie ma żadnego sterowania temperaturą w domu to już nawet nie wspomnę...
po prostu jak się robi za zimno to się idzie i pali w piecu...
jak już się na pali to jest za gorąco...
luzik...
niech żyją fachowcy ...

he he. Wczoraj miałem właśnie rozmowę z kolegą, który ma podobny system. Na pytanie dlaczego podłogówka nie po całości odpowiedział, nie zdrowo, kurz zapierdala non stop :) Dramat.

bitter
15-04-2012, 11:55
wiesz, uwazam ze to juz jest wlasnie popadanie w pranoje i czy wogole ta cyrkulacja sobie poradzi by w tak szybkim tempie zadzialac ? - wchodze do kuchni podchodze do zlewu - ma jakies 5 sekund...??

To nie paranoja. W poprzednim domu zbiornik 120l wychładzał mi się o 20 stopni przez cyrkulację w ciągu 3 godzin. Rurki niestety były tylko w piankowej standardowej otulinie. Ale koszt nagrzania tych 120 litrów to już kilka złotych jest, jeżeli cyrkulacja chodzi non stop i pomnożysz to przez 31 dni w miesiącu to może się kilkadziesiąt złociszy uzbierać. Skoro i tak będę miał centralę alarmową i czujki to w czym problem aby z centralki puścić jeden kabelek do skrzynki z bezpiecznikami, tam wstawić przekaźnik czasowy i od nie go puścić osobne zasilanie na pompę cyrkulacyjną?

A co do czasu oczekiwania na tę wodę to pewnie zależy od tego gdzie umieścisz czujkę. Jeżeli na wejściu do kuchni to będziesz się ścigać żeby kran otworzyć? :P

jasiek71
16-04-2012, 09:10
SPrawdizlam wczoraj licznik (dawno tego nie robilam, ostatnio 1.04) i przez 15 dni wychdozi, ze
I srednio 1kW dziennie, II 25,8 kW dziennie - czyli moje podlogi srednio chodza jakies prawie 3 godziny.

No a dzisiejsza noc...(od 19 dnia wczorajszego)
I - dokladnie 0,6kW - gdzies sie sterowniki zalaczaja na moment przed 21 albo po 7 jeszcze cos idzie, ale raczej sadze ze SI auratonow uruchamia podlogi wczesniej.
II - 16kW

z ciakawosci sprawdze tez w dzien pomiedzy 13-15.

u mnie przez ostatnie 15 dni zużyte 402kwh czyli średnio 26,8 kwh/doba :P,
plus 42 kwh na cwu czyli średnio 2,8 kwh/doba ( to specjalnie dla Liwko:P )
w tym czasie wylane średnio 279,8 L wody na wszystko wg. wodomierza

od wczoraj na ogrzewanie 19,8 kwh

jasiek71
16-04-2012, 10:22
cos male masz to zuzycie pradu - az tyle zyskow generujesz z tych Twoich wynalazkow??

poza sezonem grzewczym jest jeszcze mniejsze...:yes:

jasiek71
16-04-2012, 10:46
Z tego co pamietam to poza ogrzewaniem wody pod dachem to jeszcze przez jakies rury to przechodzi - jeszcze cos?? Ile w sumie caly ten system Cie kosztowal??

ogrzewanie "dachowe" w moim domu nie jest zainstalowane bo mam dach w kierunku wschód / północ /zachód ...
mam zamontowany wymiennik w kanalizacji ( cała łazienka na piętrze ) i taki system do odzysku ciepła z powietrza wentylacyjnego który jest uzależniony od temperatury zewnętrznej ( czym cieplej na zewnątrz tym więcej energii dostarcza ...)
ile wszystko kosztowało to nie wiem bo jest częścią większej konstrukcji która docelowo ma także dogrzewać cały dom ...
ja dużo konstruuję i eksperymentuję, czasem coś kupuję a potem idzie w kąt bo nastąpi jakaś zmiana ...

sam wymiennik do kanalizacji kosztował jakieś z 400 zł materiały plus dzień roboty ...
oszczędza ok. 30% energii na podgrzanie wody, ale takie rozwiązanie to do łazienki na piętrze i częstego korzystania z prysznica ...

jasiek71
17-04-2012, 12:15
hm - dzis..
I 2kW
II 28 kW ...
troche duzo ale u nas nadal zimno...

u nas pogoda mokra ...
6 kwh...
napaliłem wieczorem w kominku dla klimatu ...:P
dzisiaj pewnie też napalę...:D

nurek
17-04-2012, 15:36
a ile zużywaliście kwh na podłogówke w tym sezonie grzewczym? i ile macie m2? interesują mnie średnie koszta, bo planuje dom do 100m2 pow. całk.

jasiek71
17-04-2012, 16:01
a ile zużywaliście kwh na podłogówke w tym sezonie grzewczym? i ile macie m2? interesują mnie średnie koszta, bo planuje dom do 100m2 pow. całk.

poczytaj sobie mój dziennik ...
( w stopce )

R&K
17-04-2012, 16:30
napaliłem wieczorem w kominku dla klimatu ...:P
dzisiaj pewnie też napalę...:D

pewnie nie tylko napalisz ... skoro znów wyjeżdżasz ...
;)

jasiek71
17-04-2012, 16:33
pewnie nie tylko napalisz ... skoro znów wyjeżdżasz ...
;)

się ma ...
to się pali ...:P
:D

fajny tajny
18-04-2012, 11:11
A nie moglibyscie tych konskich zalotow prowadzic w jakims innym watku ?? Dziwicie sie adminowi ze zmienil jego tytul ?? Swojego czasu byl to najciekawszy watek, teraz to juz sciagneliscie go totalnie w dol, a szkoda.

Pozdrawiam

Tytuł już wrócił do poprzedniej formy, może zainteresowani tematami budowlanymi podtrzymają poprzedni poziom wątku :)
Natomiast bardziej zainteresowani amorami mogą zabawiać się w wątku, który w tym celu założyli

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?198850-Ogrzewaj%C4%85cy-elektryczno%C5%9Bci%C4%85-w%C4%85tek-towarzyski-na-odpowiedzialno%C5%9B%C4%87-uczestnik%C3%B3w/page14

pozdrawiam wszystkich :)

Arturo72
18-04-2012, 11:38
Tytuł już wrócił do poprzedniej formy, może zainteresowani tematami budowlanymi podtrzymają poprzedni poziom wątku :)
Natomiast bardziej zainteresowani amorami mogą zabawiać się w wątku, który w tym celu założyli

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?198850-Ogrzewaj%C4%85cy-elektryczno%C5%9Bci%C4%85-w%C4%85tek-towarzyski-na-odpowiedzialno%C5%9B%C4%87-uczestnik%C3%B3w/page14

pozdrawiam wszystkich :)
Przychylam się do prośby i liczę na to :)

kbab
18-04-2012, 20:36
Jak to coś ma COP > 1 to zawsze wyjdzie taniej niż samymi kablami a jeśli działa od temp. zewn >=0*C to praktycznie większość okresu grzewczego.
testowałem w tym sezonie coś takiego, zbiorcze wyniki są tu
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?172206-pr%C4%85d-gaz-olej-w%C4%99giel-inne&p=5244742&viewfull=1#post5244742
wcześniej w tym temacie szczegółowe pomiary - to się opłaca zwłaszcza dla "kablarzy".

piotrmak
19-04-2012, 00:01
Moderatorzy jak się przyłożą to z 60% wątku mogą spokojnie skasować

Lobo_M
19-04-2012, 07:09
Moderatorzy jak się przyłożą to z 60% wątku mogą spokojnie skasować
Trzymam za Nich kciuki.


aktualnie posiadam w mieszkaniu od chyba 5ciu lat i w pewnych okresach całkiem przyjemnie i niedrogo grzeje więc na pewno zabiorę go do nowego domq celem testów i gdy będą pozytywne to może zastosuję więcej w razie potrzeby jako alternatywne ogrzewanie
Też bym w salonie zamontował ale musiałbym zrobić to bezinwazyjnie, a chyba jest to niemożliwe, choć jak znalazłbym jakiegoś "magika" to kto wie.

KrzysztofLis2
19-04-2012, 07:16
A zastanawiał się ktoś z Was nad DOGRZEWANIEM (=ogrzewanie dodatkowe) w okresach przejściowych powietrzną PC za drobne grosze (ok. 1000zł) - klima split z funkcją grzania? Jak to coś ma COP > 1 to zawsze wyjdzie taniej niż samymi kablami a jeśli działa od temp. zewn >=0*C to praktycznie większość okresu grzewczego.
Świetne rozwiązanie, moim zdaniem. Tanie ciepło, nie musisz się bawić w uruchamianie całej instalacji w okresie przejściowym, a latem masz klimatyzację.

kszh.uint
19-04-2012, 07:24
Kochani,

jak to jest z tymi opłatami w sezonie grzewczym, jeżeli ogrzewacie dom elektrycznie?
i czy ktoś ma jakieś doświadczenia z piecami KOSPEL?
proszę bardzo o wymianę doświadczeń w tym temacie?

prawdopodobnie zdecyduje się na:
elektryczność piecami KOSPEL + dodatkowo kominek z rozprowadzeniem kanałowym

gazu ziemnego w pobliżu jeszcze nie ma
gazu z butli nie chcę (bomba w ogródku)
oleju również (za duże jednorazowe opłaty za olej)
na węgiel jesteśmy za wygodni
koszt kotłowni olejowej czy gazowej dużo droższy od piecy elektrycznych
czysta energia

tylko jaka tak naprawdę jest różnica w rachunkach?
mam 250m 2 dobrze ocieplonego domu (w tym 100m podłogówki)

Liwko
19-04-2012, 10:26
Kochani,

jak to jest z tymi opłatami w sezonie grzewczym, jeżeli ogrzewacie dom elektrycznie?
i czy ktoś ma jakieś doświadczenia z piecami KOSPEL?
proszę bardzo o wymianę doświadczeń w tym temacie?

prawdopodobnie zdecyduje się na:
elektryczność piecami KOSPEL + dodatkowo kominek z rozprowadzeniem kanałowym

gazu ziemnego w pobliżu jeszcze nie ma
gazu z butli nie chcę (bomba w ogródku)
oleju również (za duże jednorazowe opłaty za olej)
na węgiel jesteśmy za wygodni
koszt kotłowni olejowej czy gazowej dużo droższy od piecy elektrycznych
czysta energia

tylko jaka tak naprawdę jest różnica w rachunkach?
mam 250m 2 dobrze ocieplonego domu (w tym 100m podłogówki)

Najlepiej obliczyć sobie sezonowe zapotrzebowanie na ciepło i to co wyjdzie pomnożyć przez cenę prądu w twoim zakładzie energetycznym. Ja za ogrzewanie domu o powierchni 135m2 mam zamiar płacić poniżej 3000 zł rocznie. Są to wyliczenia dla taryfy całodobowej.

Arturo72
19-04-2012, 10:29
Ale se jaja robicie ;)
Po ile kWh w II taryfie ? po 0,2zł ?
Czy po wyjściu z UE nie będzie taniej ?

kszh.uint
19-04-2012, 10:47
Najlepiej obliczyć sobie sezonowe zapotrzebowanie na ciepło i to co wyjdzie pomnożyć przez cenę prądu w twoim zakładzie energetycznym. Ja za ogrzewanie domu o powierchni 135m2 mam zamiar płacić poniżej 3000 zł rocznie. Są to wyliczenia dla taryfy całodobowej.

a jak to obliczyć ?

Liwko
19-04-2012, 10:48
a jak to obliczyć ?

W muratorze było opisane jak to policzyć, są też programy ale ja takich nie mam.

kszh.uint
19-04-2012, 10:53
W muratorze było opisane jak to policzyć, są też programy ale ja takich nie mam.

Czy po wejsciu do Unii, nie bedzie znacznych podwyżek?

żytko skarżypytko
19-04-2012, 11:09
I zapętla...

à propos zapętlania
warto w chałupie 100m2 ciągnąć pętle kabla grzejnego do wszystkich pomieszczeń, czy pominąć niektóre pomieszczenia np kibelek rozmiar 1,7m2, lub pomieszczenie techniczne ok 10m2, ale znajdujące się między łazienką a garderobą , czy ominąć garderobę 6m2, ale w pomieszczeniu technicznym już kłaść ? A może kłaść wszędzie jak leci ?

kszh.uint
19-04-2012, 11:12
à propos zapętlania
warto w chałupie 100m2 ciągnąć pętle kabla grzejnego do wszystkich pomieszczeń, czy pominąć niektóre pomieszczenia np kibelek rozmiar 1,7m2, lub pomieszczenie techniczne ok 10m2, ale znajdujące się między łazienką a garderobą , czy ominąć garderobę 6m2, ale w pomieszczeniu technicznym już kłaść ? A może kłaść wszędzie jak leci ?

wszędzie pominąć

Liwko
19-04-2012, 11:15
à propos zapętlania
warto w chałupie 100m2 ciągnąć pętle kabla grzejnego do wszystkich pomieszczeń, czy pominąć niektóre pomieszczenia np kibelek rozmiar 1,7m2, lub pomieszczenie techniczne ok 10m2, ale znajdujące się między łazienką a garderobą , czy ominąć garderobę 6m2, ale w pomieszczeniu technicznym już kłaść ? A może kłaść wszędzie jak leci ?

Kibelek bym pominął. Nikt wtedy nie będzie siedział w nim godzinami. (zadziała tylko zimą)

kszh.uint
19-04-2012, 11:18
Kibelek bym pominął. Nikt wtedy nie będzie siedział w nim godzinami. (zadziała tylko zimą)

mniej much bedzie latem

Hothar
19-04-2012, 11:21
A może w ramach uspokajania wątpliwości ktoś pokusi się o podpowiedź jakich rachunków mogę się spodziewać w domku parterowym 95m. Ozc wyrzuciło:
zapotrzebowanie na ciepło 5900 kWh/rok, Eah: 62,7 kWh/m2*rok przy grzaniu kablami w 2 taryfie?

Arturo72
19-04-2012, 11:28
A może w ramach uspokajania wątpliwości ktoś pokusi się o podpowiedź jakich rachunków mogę się spodziewać w domku parterowym 95m. Ozc wyrzuciło:
zapotrzebowanie na ciepło 5900 kWh/rok, Eah: 62,7 kWh/m2*rok przy grzaniu kablami w 2 taryfie?
Średnia cena kWh w systemie dwutaryfowym to 0,4-0,42zł i to razy 5900kWh :)

kszh.uint
19-04-2012, 11:33
Średnia cena kWh w systemie dwutaryfowym to 0,4-0,42zł i to razy 5900kWh :)

netto czy brutto czy tarra?

Lobo_M
19-04-2012, 11:38
A może w ramach uspokajania wątpliwości ktoś pokusi się o podpowiedź jakich rachunków mogę się spodziewać w domku parterowym 95m. Ozc wyrzuciło:
zapotrzebowanie na ciepło 5900 kWh/rok, Eah: 62,7 kWh/m2*rok przy grzaniu kablami w 2 taryfie?


Średnia cena kWh w systemie dwutaryfowym to 0,4-0,42zł i to razy 5900kWh :)
Energa obszar Słupsk taryfa G12r, cena I taryfy 0,73gr/kWh II taryfy 0,29gr/kWh, stawka na 2012.

kszh.uint
19-04-2012, 11:59
Energa obszar Słupsk taryfa G12r, cena I taryfy 0,73gr/kWh II taryfy 0,29gr/kWh, stawka na 2012.

to jest z gwarancja ceny na najblizszy rok?

Lobo_M
19-04-2012, 12:55
to jest z gwarancja ceny na najblizszy rok?

Nie, standardowa cenna dla każdego chętnego.

Hothar
19-04-2012, 13:47
A możecie podpowiedzieć dlaczego realna cena taryfy dziennej jest ponad dwa razy wyższa niż nocnej w porównaniu do cen podawanych w cenniku na stronie, mnie obejmuje pge zeork (mieszkam pod Kielcami) i czy nie macie dylematów w lato gdy sporo przepłacacie za prąd, czy coś da zmiana dostawcy? Jestem w 99.9% przekonany na połączenie kabli w wylewce z kominkiem z ewentualnym dgp (domek mam mały) rozwiązanie to zwyciężyło z wodną podłogówką podłączoną do kominka z pw. Potrzebowałbym pomocy w dobraniu kabli i sterowników do mojego domku. Może tu ktoś w miarę obyty spojrzy na moje ozc. bo w wątku o obliczeniach nikt się nie odzywa...
Jak coś to zrzuty wyników są tu : https://picasaweb.google.com/106476242426229141592/10Kwietnia2012?feat=email
A jak ktoś poda adres e-mail to prześlę cały plik, mam go w purmo 4.8 pro

asolt
19-04-2012, 13:53
Zmien normę na obliczanie zapotrzebowania na ciepło, norma 02025 jest przestarzała, uzyj 13790
Wyniki będą bardziej dokładne

Lobo_M
19-04-2012, 13:56
Taryfę możesz zmienić raz na 12miesięcy. W cennikach może masz tylko cene energii a nie uwzględniają ceny przesyłu. Dobór kabli to nie jest żadna filozofia podaj projekt a sie cos zadziała.
Jesli nawet masz użycie 50/50 I/II taryfa to i tak jesteś do przodu.

Hothar
19-04-2012, 14:10
Projekt to tk 109L, teraz jestem w robocie i nie mam rzutu parteru a nie wiem czy z takich internetowych rzutów coś wywróżysz? Jedyna zmiana to likwidacja pom. technicznego na rzecz łazienki.
Do Asolt: z rozbiegu zapisałem czysty projekt na moim jak wrócę do domku to poprawię tą normę, myślisz że to polepszy mój wynik??:D
Edit. coś udał mi się odzyskać.
Po zmianie normy wynik zapotrzebowania na ciepło hmm to 4673 kWh/rok EAH= 49 kWh/m2*rok ?? Chyba coś za dobrze...

kszh.uint
19-04-2012, 14:13
Taryfę możesz zmienić raz na 12miesięcy. W cennikach może masz tylko cene energii a nie uwzględniają ceny przesyłu. Dobór kabli to nie jest żadna filozofia podaj projekt a sie cos zadziała.
Jesli nawet masz użycie 50/50 I/II taryfa to i tak jesteś do przodu.

ile kosztuje u Ciebie dobór kabli?

mmr
19-04-2012, 17:52
ile kosztuje u Ciebie dobór kabli?
Ja też chętnie się dowiem.

kszh.uint
19-04-2012, 20:10
zaniemówił albo ma pełne portki przed skarbowym

piotrmak
19-04-2012, 21:37
zaniemówił albo ma pełne portki przed skarbowym

Inni handlowcy i ukryci usługodawcy jakoś też zamilkli:P

piotrmak
19-04-2012, 22:04
Zacznijcie to robić oficjalnie i będzie wszystko ok. Warto wziąść chociażby przykład z wątku o kominkach. Tam każdy ma w stopce jasno napisane czym się zajmuje i to jest chyba najlepsze rozwiązanie. Tu głównie porady w kontekście ukrytych zysków.
Widocznie luźna formuła wątku rozmydlała trochę przychody i tu widocznie był problem:P

jasiek71
19-04-2012, 22:56
a pomimo to ogrzewanie sie zalaczylo hm... i od wczoraj nabilo 17 kW w II i cos tam w I - no i przyznam ze teraz nie wiem co tam nabija - teraz slysze ze tez podlogi cykaja
sterowniki to mierzą temperaturę podłogi czy pomieszczenia ?

Lobo_M
20-04-2012, 07:13
ile kosztuje u Ciebie dobór kabli?

żytko ty amnezji doznałeś?Bo jakos nie poznaję kolegi:-)

Ja za nic nie kasuję u mnie jak w Caritasie;-)

Lobo_M
20-04-2012, 07:16
ile kosztuje u Ciebie dobór kabli?


zaniemówił albo ma pełne portki przed skarbowym

Bardziej już sie nie da mieć u nich przechlapane:-)
ja po 15 odstawiam kompa na bok, oczy wysiadają, no i sezon grillowo ognisowy juz się zaczął.

żytko skarżypytko
20-04-2012, 08:34
tak - udaję się na dłuższą kurację właśnie - ale mam tutaj, na forum, godnego następcę :)

;) godny i czujny już przywdziewam uniform , uzbrajam się w odrobinę ironii, sarkazmu i dobrego humoru, a wiedzy poszukam w 2003 :P

bitter
20-04-2012, 11:03
Hej macie zamontowane zawory termostatyczne mieszające za bojlerem? Jeżeli tak to do całej instalacji czy omijacie np kuchnię i wannę (w kuchni przydaje się gorąca woda do czajnika a wannę szybciej się napełni napuszczając gorącą i zimną z kranu naraz)

Lobo_M
20-04-2012, 11:41
ile kosztuje u Ciebie dobór kabli?


Hej macie zamontowane zawory termostatyczne mieszające za bojlerem? Jeżeli tak to do całej instalacji czy omijacie np kuchnię i wannę (w kuchni przydaje się gorąca woda do czajnika a wannę szybciej się napełni napuszczając gorącą i zimną z kranu naraz)
nie mam, a po co ci gorąca woda do czajnika? jaki to ma sens?

jasiek71
20-04-2012, 12:30
Hej macie zamontowane zawory termostatyczne mieszające za bojlerem? Jeżeli tak to do całej instalacji czy omijacie np kuchnię i wannę (w kuchni przydaje się gorąca woda do czajnika a wannę szybciej się napełni napuszczając gorącą i zimną z kranu naraz)

ja mam ..., ja mam...:D
do kuchni tylko zimna i mały bojler pod zlewem ...
do łazienek tylko zmieszana ...
wanna ma zmieszaną lub gorącą (wajcha w lewo to zmieszana, a czym bardziej w prawo to coraz gorętsza ... )

bitter
20-04-2012, 13:02
Jasiek a jak ci się ten bojler sprawuje w kuchni i jaką ma pojemność? Nie lepiej było doprowadzić do niego zmieszaną wodę? Zawsze miałby mniej do dogrzania i dopływała by woda z II taryfy choć z drugiej strony cholera wie ile strat byłoby na wystudzeniu tej wody . W rurze 10m będzie ze 2 litry. Jeżeli nie zmywamy naczyń a tylko omywamy ręce i to rzadko to wody zejdzie mało. Jakie miałeś argumenty żeby w wannie zamiast zimnej wody była zmieszana? Wariant "prysznic na siedzdąco bez poparzeń"?

kurt76
20-04-2012, 15:58
Od 31.12 do 10.04 zuzylem 4016 kwh w taniej taryfie na co + cwu + pranie + zmywanie + drobne bytowe, daje to 57 kwh/doba

qubic
20-04-2012, 16:24
czy ma ktoś zainstalowane kable grzewcze Nexans ?
http://www.nexans.no/eservice/Norway-en/navigate_162204/Calculation_.html


i czy ktoś rozważał zainstalowanie systemu Ebeco?

Arturo72
20-04-2012, 18:59
żytko zmnienił nicka ?
To cwaniak ;)
http://forum.muratordom.pl/member.php?159897-kszh.uint

Lobo_M
20-04-2012, 19:38
Od 31.12 do 10.04 zuzylem 4016 kwh w taniej taryfie na co + cwu + pranie + zmywanie + drobne bytowe, daje to 57 kwh/doba

A co na celu miało podanie takiego zużycia? Ani to na ogrzewanie, ani na wszystko bo tylko II taryfa, a może Wy w I taryfie odcinacie zasilanie?;-)
Podaj za CO i ewentualnie za CWU, reszta nie potrzebna.

kurt76
20-04-2012, 20:04
A co na celu miało podanie takiego zużycia? Ani to na ogrzewanie, ani na wszystko bo tylko II taryfa, a może Wy w I taryfie odcinacie zasilanie?;-)
Podaj za CO i ewentualnie za CWU, reszta nie potrzebna.

Podaje takie dane jakie mam, szacunkowo na samo CO wyjdzie 42 kWh/doba. (2940 kwh za caly okres)

Te rzeczy, ktore wymienilem mam podpiete do drugiego, niezaleznego obwodu sterowanego zegarem, wiec mam pewnosc, ze tania taryfa.

Lobo_M
20-04-2012, 20:20
No ale w jaki sposób szacujesz ile poszło na CO? Dla mnie to mało dokładne dane. Dlaczego nie masz podlicznika pod CO, to nie jest duży koszt.

jasiek71
20-04-2012, 20:38
Jasiek a jak ci się ten bojler sprawuje w kuchni i jaką ma pojemność? Nie lepiej było doprowadzić do niego zmieszaną wodę? Zawsze miałby mniej do dogrzania i dopływała by woda z II taryfy choć z drugiej strony cholera wie ile strat byłoby na wystudzeniu tej wody . W rurze 10m będzie ze 2 litry. Jeżeli nie zmywamy naczyń a tylko omywamy ręce i to rzadko to wody zejdzie mało. Jakie miałeś argumenty żeby w wannie zamiast zimnej wody była zmieszana? Wariant "prysznic na siedzdąco bez poparzeń"?

bojler ma 15L i zużywa średnio ok. 0,6 kwh/ doba bez podziału na taryfy, jak dla mnie rozwiązanie jest dobre bo ciepłą wodę mam od razu po odkręceniu kranu...
odnośnie wanny to bardzo łatwo regulować i dopuszczać cieplejszej w takiej konfiguracji...
generalnie centralna bateria narzuca temperaturę dla prysznica, w umywalce jest przez to w sam raz..., ale w wannie była by za chłodna po nalaniu...
dlatego lekkie przesunięcie zaworu powoduje że leci cieplejsza, a jak chcemy dopuścić cieplejszej bo zaczyna stygnąć to odchylam bardziej w kierunku ciepłej ...
jak namydlisz głowę i chcesz spłukać to dajesz na pozycje w przeciwną stronę i masz zmieszana jak w prysznicu ...

u mnie w domu woda zimna ma temperaturę pokojową za sprawą specjalnego układu ze zbiornikiem i odzyskowi ciepła z wentylacji ...

kurt76
20-04-2012, 20:47
No ale w jaki sposób szacujesz ile poszło na CO? Dla mnie to mało dokładne dane. Dlaczego nie masz podlicznika pod CO, to nie jest duży koszt.

Pomylka moze wynosic maksymalnie 2 kWh/doba. Odejmuje 15 kwh/doba na ogrzanie 140 l cwu, zmywanie, pranie reku lodowka... liczylem to pare miesiecy temu.

W czym problem Panie ??!

head67
21-04-2012, 00:32
bitter a nie lepiej jakiś przepływowy w kuchni i mniejszy bojler na resztę

bitter
21-04-2012, 07:40
Podoba mi się ten pomysł z bojlerem osobnym w kuchni. Miejsce pod szafką się znajdzie a woda nagrzana w nocy starczy może i na cały dzień. Ta zmieszana woda zamiast zimnej do wanny to chyba też dobry pomysł.

Lobo_M
22-04-2012, 08:15
Pomylka moze wynosic maksymalnie 2 kWh/doba. Odejmuje 15 kwh/doba na ogrzanie 140 l cwu, zmywanie, pranie reku lodowka... liczylem to pare miesiecy temu.

W czym problem Panie ??!

zaden problem, ale na tyle skladowych moze nadal twierdze ze wynik jest niedokladny i moze byc on tak samo zanizony jak i zawyzony. przez co dla mnie jest nieadekwatny, kup podlicznik i bedzie pewne na 100%.

kitesurf
22-04-2012, 09:27
Witam. Mam warunki przyłącza z ENEI na 16kW. Przysłali mi umowę do podpisania. Zastanawiam się, czy nie zmienić na 12kW. Każdy kW kosztuje około 185 PLN brutto / kW. A wiem, że zarówno 16kW jak i 12kW mają zabezpieczenie 25. Czy starczy mi 12kW zakładając, że cały dom będzie na elektrykę? Płyta indukcyjna, ogrzewanie - generalnie wszystko. Pozdrawiam!

Michał

joliska
22-04-2012, 16:24
Swiki poszła na zasłużony urlop, mam nadzieję, że pod jej nieobecność do tematu wróci rzeczowość :)

qubic
22-04-2012, 17:59
Witam. Mam warunki przyłącza z ENEI na 16kW. Przysłali mi umowę do podpisania. Zastanawiam się, czy nie zmienić na 12kW. Każdy kW kosztuje około 185 PLN brutto / kW. A wiem, że zarówno 16kW jak i 12kW mają zabezpieczenie 25. Czy starczy mi 12kW zakładając, że cały dom będzie na elektrykę? Płyta indukcyjna, ogrzewanie - generalnie wszystko. Pozdrawiam!

Michał

wydaje się że przy takim zapotrzebowaniu na ciepło jaki ma twój dom to nie ma potzreby zwiększać mocy -wystarczy.

kitesurf
22-04-2012, 18:15
Chyba tak zrobię. Zrobię na razie 12 kW ( zaoszczędzę ok. 800 PLN ), a w razie jakiś cyrków podwyższe o potrzebną ilość kW.

zbynek001
22-04-2012, 20:33
pytanie do posiadających kominek i w domu... Mam lada dzień budowany komin systemowy i nie wiem czy montować kratkę wentylacyjną do wełny, to dodatkowy mostek i wentylacja, a przy rekuperacji to raczej nie pożądane (a nie wiem czy konieczna ta wentylacja wełny) i jeszcze jedno czy skraplacz muszę wyprowadzić do kanalizy jak z tą wodą w kominie w praktyce zbiera się jej sporo, może ktoś rozwiązał to inaczej ?

Lobo_M
23-04-2012, 06:56
Da się, tylko wspólny mały otwór na kable i rureczki wykonaj. Ja planuję wymiennik na strychu (bo tam cieplej i nie szpeci, nie hałasuje na zewnątrz ) więc przez strop.
W mieszkaniu zrobiłem bez żadnych ceregieli tak, że też dasz radę:)
Tyle że jeszcze trzeba gdzieś odprowadzić skrobliny. Musiałbym nad tym sie zastanowić, ale na rzie nie ma na to czasu i kasy, za dużo rzeczy czeka juz w kolejce.

kszh.uint
23-04-2012, 20:26
No jak nie zaplanowałeś a nie montujesz jednostki wewnętrznej na ścianie zewnętrznej ani blisko kanalizacji to są klimatyzatory z pompkami (mam w f-mie - trochę burczy raz na jakiś czas jak się woda zbierze i ją wypompowuje).

dodam jeszcze, że te w firmie działaja już pare lat i trochę juz czuć stechlizną

Liwko
23-04-2012, 22:46
Żytko ? ;)

Ewólował. Najpierw awatar, i wreszcie nick. Czy to już koniec? :D

bitter
25-04-2012, 06:30
Dziewczyny i chopaki jaki komin zastosować do kominka powietrznego? Polecają mi taki http://www.schiedel.pl/produkty/schiedel-rondo/opis-techniczny (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.schiedel.pl%2F produkty%2Fschiedel-rondo%2Fopis-techniczny) i mówią, że wełny w środku nie ma :jawdrop:

Arturo72
25-04-2012, 07:29
Dziewczyny i chopaki jaki komin zastosować do kominka powietrznego? Polecają mi taki http://www.schiedel.pl/produkty/schiedel-rondo/opis-techniczny (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.schiedel.pl%2F produkty%2Fschiedel-rondo%2Fopis-techniczny) i mówią, że wełny w środku nie ma :jawdrop:

Ja kupiłem na allegro uniwersalny,ocieplony na całej wysokości wełną.Bez różnicy jakościowej ale znacznie taniej:http://allegro.pl/7-2m-fi200-uniwersal-komin-kominy-promocja-i2244334221.html

Liwko
25-04-2012, 08:13
Dziewczyny i chopaki jaki komin zastosować do kominka powietrznego? Polecają mi taki http://www.schiedel.pl/produkty/schiedel-rondo/opis-techniczny (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.schiedel.pl%2F produkty%2Fschiedel-rondo%2Fopis-techniczny) i mówią, że wełny w środku nie ma :jawdrop:

Mam taki i jest ok;)

SUSPENSER
25-04-2012, 16:14
Witajcie ogrzewający prądem elektrycznym.

Czy znacie moderatory zimnoplazmowe - może ktoś ich używa ?

Link:
http://www.yox-pol.wroclaw.pl/elektrody.html

Brygada RR
25-04-2012, 17:57
Witajcie ogrzewający prądem elektrycznym.

Czy znacie moderatory zimnoplazmowe - może ktoś ich używa ?

Link:
http://www.yox-pol.wroclaw.pl/elektrody.html

Wszystko jest na forum http://forum.muratordom.pl/showthread.php?129856-Ogrzewanie-domu-Moderator-Zimnoplazmowy-JOGI-pomoc