PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrzewający elektrycznością z COP=1 - WYSTĄP !!!



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 [54] 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177

Brygada RR
27-11-2012, 19:43
Jeśli się nie ustabilizuje i jest zrobiony duży błąd w ociepleniu, to w nieszczęściu szczęście, że masz bitter rurki z wodą.
Co najwyżej zaczniesz się w przyszłym sezonie udzielać na wątku "ekonomiczne spalanie węgla"

Zawsze może odkopać fundamenty i zaizolować ponownie

jasiek71
27-11-2012, 19:46
Zawsze może odkopać fundamenty i zaizolować ponownie
szczególnie jak się ma zagospodarowane podwórko (kostka i inne duperele )...:cool:

malux20
27-11-2012, 19:47
bitter a miałeś przy takim przepalaniu do 27 stop pełno wilgoci w domu
jak u mnie posadzka miała na wierzchu 35-37 stop to miałem 2-3 dnii że jak otwierałem drzwi to wilgoć czułem na twarzy-jakbym wchodził do sauny
moim zdaniem to jest kwestia wygrzewania , czekaj spokojnie na przyszły sezon .
a ile w pionie u niego przez fundamenty ucieknie
szacuję że ma z50mb nośnych

piotrmak
27-11-2012, 19:50
Zawsze może odkopać fundamenty i zaizolować ponownie

Chyba właśnie to rrrrroooobbbbiiiii:P bo miał podać ewentualne różnice w licznikach (legalizowany i nielegalizowany) ale przepadł bez wieści:)

Brygada RR
27-11-2012, 19:58
szczególnie jak się ma zagospodarowane podwórko (kostka i inne duperele )...:cool:

Najgorzej wyciągnąć pierwszą, reszta łatwo pójdzie :)

jasiek71
27-11-2012, 19:59
a ile w pionie u niego przez fundamenty ucieknie
szacuję że ma z50mb nośnych
obstawiam tak z 700kwh może trochę mniej bo mu się temp. pod chałupą podniesie po kilku sezonach...
w tym sezonie pewnie z 800-900kwh wessie ...

Brygada RR
27-11-2012, 20:01
zmierz temperaturę ścian w narożnikach przy podłodze...:yes:
obstawiam ze 12-13*...:cool:

U mnie też nie za dobrze z ociepleniem fundamentu (cholerny kierbud) tylko 8cm, sprawdziłem temp w narożniku 18,5 C

Liwko
27-11-2012, 20:12
Chyba właśnie to rrrrroooobbbbiiiii:P bo miał podać ewentualne różnice w licznikach (legalizowany i nielegalizowany) ale przepadł bez wieści:)

Może padł pod licznikiem i potrzebuje pomocy, a ty się tu nabijasz :P

Schwarz żart ;)

jasiek71
27-11-2012, 20:18
Może padł pod licznikiem i potrzebuje pomocy, a ty się tu nabijasz :P


pewnie latarki nie może znaleźć ...:D

a tak na poważnie to nie ma co siać paniki...
zeżre mu prądu za 2-3 stówy więcej w sezonie i tyle:cool:

malux20
27-11-2012, 20:19
jednak liczniki różnie naliczały
?
ten energetyki więcej?

_artur_
27-11-2012, 20:27
ja sie wtrącę co do pogodówki i sterowania tym ustrojstwem i krzywymi grzewczymi..
mamy w firmie kocioł viessmana olejowy 105kW czy jakoś tak..
budynek suterena grzana i parter wysoki razem 1400m2
jak budynek był nieocieplony i okna stare byly to palił 6000 litrów oleju na 1,5 miesiąca , właścicielom to nie przeszkadzało bo tepsa bogata jest, kupilismy budynek, od razu na ściany 20cm styro, okna 3 szybowe, wymiana grzejników i 20cm ekofibru w strop, odkopane całe fundamenty u Xps przyklejany.. kasy poszło tyle ze az strach ale, po zeszłej zimie wiemy ze byly 2 tankowania tylko.. teraz na sterowniku jet ustawione że ma byc w pomieszczeniach 14* (słownie czternaście stopni) a w pomieszczeniach jest 24.. fachowcy zmieniali juz krzywe, programowali piec itp. i tak działa to jak chce..
skonczyło sie na załozeniu eurostera za dwie stówy i elektrozaworu na część instalacji (część grzana jest 24h) a biura tylko na dzien.. i jest wreszcie w miare poprawnie.. te krzywe mozna sobie w d.. wsadzic..

bitter
27-11-2012, 20:42
bitter
podłącz sobie normalny sterownik pokojowy do tego kociołka, ustaw taką temperaturę jaka was interesuje i czekaj aż budynek ( ziemia pod nim też...:yes: ) na akumuluje odpowiednią ilość energii
masz ściany z silikatów bezpośrednio na ścianach fundamentowych a izolacji tyle co kot napłakał ...
ocieplenie powinno sięgać przynajmniej do ław a nie tyle że pod ziemię ...
teraz grzejesz ziemię za pośrednictwem ścian, po jakimś czasie temperatura gruntu się ustabilizuje na jakimś uśrednionym poziomie ale cudów nie oczekuj, a już na pewno nie w tym sezonie ...:bash:

Jasiek wywaliłem normalny termostat bo jak napaliłem w kominku to piec głupiał bo miał ciepło i wyłaczał ogrzewanie. Grzanie z krzywymi jest ok, piec grzeje tylko w nocy w domu jest temperatura stabilna ok 22- 23 stopnie tyle, że zużycie za duże.
Co do izolacji fundamentów to chyba nie przeczytałeś dokładnie. Mam 12cm styroduru na ścianach fundamentowcyh, ściany są ocieplone aż do ław ale to "aż" to tylko 40cm bo tyle ma ściana fundamentowa a potem zaczyna się już ława o grubości (wysokości) 40 cm. Nie da się ocieplać ławy bo musiałbym ją odkopać co groziło by osunięciem budynku - zresztą nikt przecież nie ociepla ław. Niskie osadzenie budynku może powodować słabszą izolację ale nie da się tego zaizolować inaczej i lepiej - chyba że ktoś mi podpowie jak miałem to zrobić. (poza płytą fundamentową oczywiście)

zmierz temperaturę ścian w narożnikach przy podłodze...:yes:
obstawiam ze 12-13*...:cool:

yyyyyyyyyyy a w jaki sposób?


Też obstawiam, że się nie wygrzał. Co najwyżej nagrzał i chwilowo przegrzał w trakcie odpalania kominka.
Grzać, grzać i jeszcze raz grzać. Woda musi wyjść poza ocieplenie (styropian).
Co z licznikami? Są jakieś znaczące różnice?
Jeśli się nie ustabilizuje i jest zrobiony duży błąd w ociepleniu, to w nieszczęściu szczęście, że masz bitter rurki z wodą.
Co najwyżej zaczniesz się w przyszłym sezonie udzielać na wątku "ekonomiczne spalanie węgla"

Węgla nie ale PCI może być prawdopodobna, zresztą dlatego też zrobiłem rurki z wodą ... tak na wszelki wypadek


bitter a miałeś przy takim przepalaniu do 27 stop pełno wilgoci w domu
Wilgoci u mnie niet


pewnie latarki nie może znaleźć ...:D

a tak na poważnie to nie ma co siać paniki...
zeżre mu prądu za 2-3 stówy więcej w sezonie i tyle:cool:

Obawiam się, że więcej ...


Przypomniało mi się jeszcze coś. Miałem awarię i przeciek wody CO w grzejnikach do ręczników w łazienkach (dwie sztuki). Dopuszczałem chyba z 5 razy wodę i cały czas schodziło ciśnienie. Potem przestałem i wezwałem hydraulika. Na szczęście te grzejniki były na osobnych rurkach, założyliśmy zawory i odcięliśmy tę część instalacji. Ale .... ta woda gdzieś poszła, pewnie w styropian w podłodze. I po pierwsze ... mogła wpłynąć na parametry izolacji? Styro coś tam pewnie wchłonął. Po drugie .... jak ma się stamtąd wydostać? Chudziak izolowany folią, na to styro, potem folia od podłogówki i wylewka ...

malux20
27-11-2012, 20:50
kiedyś wyschnie
i to pierwotne i to awaryjne myślę że to jeden z głównych powodów , a wykuszu jakie miałeś łączniki rurowe?
ja fundam nośne i działowe zrobiłem na isomurach

k-g
27-11-2012, 21:04
Najlepszą metodą na ocieplenie (pomijając płytę) jest odcięcie ław i ścian fundamentowych warstwą termiczną w poziomie styropianu posadzki np tym
http://www.foamglas.co.uk/building/foamglas_perinsul/
oczywiście przy ograniczonej masie budynku,
lub Isomur Plus: λpion=0,33 W/m*K
ale najekonomiczniej wyjdzie jednak beton komórkowy np 2 bloczki (ważna izolacja przeciwwilgociowa) dadzą podobne Upion do isomuru

W twoim przypadku pozostaje docieplenie ławy fundamentowej w części pionowej

piotrmak
27-11-2012, 21:35
Jak już nic bitter nie pomoże to podaj nick i nazwisko tego co skasował za OZC:bash:

Jacekss
27-11-2012, 21:37
bitter to może zrobić termowizje jak będzie zimniej (mrozy) może pokaże ci gdzie masz mostki termiczne ?!

Hippek
27-11-2012, 22:06
Jak już nic bitter nie pomoże to podaj nick i nazwisko tego co skasował za OZC:bash:

mysle, ze to nie jest tajemnica i mozna powiedziec

a w ogole co powiada OZC na ten temat?

Hippek
27-11-2012, 22:08
bitter to może zrobić termowizje jak będzie zimniej (mrozy) może pokaże ci gdzie masz mostki termiczne ?!

zdecydowanie.Szarego kozuszka grzyba nie sposob nie zauwazyc:-)

Jacekss
27-11-2012, 22:28
eee grzybek to sie może pojawić ale po paru sezonach i niekoniecznie od mostka termicznego a od braku wentylacji

reniutek
27-11-2012, 23:01
dobry wieczór wszystkim:)
zastanawiam się, czemu bitter masz wentylację ustawioną na 50% kubatury? bo podane 150 m3 to 50% kubatury, prawda? albo więcej nawet niż 50%? nie wiem, jaką masz kubaturę, ale to dom ok.100m2? wysokość pomieszczeń też pewnie standardowa, czyli kubatura ok.280 m3?
Jestem oczywiście totalnym laikiem, ale trochę już Was czytam. Wielokrotnie pisano - może błędnie - że zimą stosuje się ok. 0,3, a nawet 0,2 wymiany (to już chyba przesada).
Przy parametrach bittera również odzysk ciepła z rekuperatora jest chyba nieduży? Jaką masz temp. nawiewu na anemostatach? Marcin (Lobo) pisał zdaje się wątku o wentylacji, że najwyższy odzysk jest, jak rekuperator pracuje na 30% wydajności.
Pewnie się mylę, najwyżej na mnie nakrzyczycie, ale może bitter sobie to sprawdzi?:)

reniutek
27-11-2012, 23:13
Dodam jeszcze, ze też grzeję prądem:) Dom jest nieco większy (124 m2), gorzej ocieplony (ściany zewnętrzne 20cm styro 0,031, podłoga 18 cm styro 0,036, strop wełna 37-50 cm) + kilka mostków, większość nie do poprawienia (np. nie odcięta ściana zewnętrzna od fundamentowej, a ściany z silikatów :(
Zużycie na ogrzewanie od 01.11.2012 do dzisiaj ok.650 kwh, czyli ok. 24 kwh na dobę (ostatnie dni to 21-22 kwh na dobę). Niemało, ale jednak mniej niż u bittera, mimo gorszych parametrów domu. Dom zamieszkany od 25.11.2011 (czyli drugi sezon grzewczy).

Lobo_M
28-11-2012, 07:35
miedzy 30 a 50% nie bdzie aż tak dużej roznicy w zapotrzebowaniu na ciepło jakiej bitter sie spodziewa. skoro teraz ma ok 40-45kWh/dobe a spodziewał się 15kWh.

Jacekss
28-11-2012, 07:42
@reniutek - masz dom wygrzany i przede wszystkim użytkowany, zyski bytowe napewno są spore, o tym chyba tu zapominamy. co innego grzac dom pusty a co innego zamieszkany i użytkowany. bittera dom jest świeżutki :) miesiąc od wprowadzenia

reniutek
28-11-2012, 08:25
wygrzany pewnie już tak, ale zysków nie przeceniałabym:) u bittera są pewnie większe - ma małe dziecko, kobitka pewnie z nim w domu, gotowanie, pranie itd. codziennie. U nas dom zamieszkany przez 3 osoby, , w tygodniu zyski to chyba tylko od od komputerów, prania i lodówki;) i to od późnego popołudnia, pełne użytkowanie tylko w weekendy;)
Marcin,15 a 45 kwh to rzeczywiście kosmos. Ale pewnie na tak duże zużycie składa się kilka mniejszych spraw: duża wentylacja, mostki na nadprożach, nierównomierne jednak grzanie, pierwszy sezon itp. Ziarnko do ziarnka .. Choć nie liczyłabym na 15 kwh :(
Poza tym te 40 -45 to chyba już po włączeniu grzania w całym domu? Ja odczekałabym ze 3 doby - tak z mojego doświadczenia tegorocznego. Przez pierwsze dni sezonu grzewczego też grzałam tylko pół domu, bo w części dziennej było po prostu ciepło. Zyski ze słońca i co 2-3 dni kominek wieczorkiem. Jak włączyłam grzanie w całym domu, żuzycie gwałtownie, nieproporcjonalnie wzrosło, a potem się unormowało.

reniutek
28-11-2012, 08:37
I jeszcze wrócę do tej wentylacji jednak.
Nikt z nas przeciez nie wymienia ponad połowy kubatury w domu na godzinę? Jak wrzucę w rekuperatorze 2 bieg (teraz działa na 1 - 90m3) i zapomnę przełączyć, to po kilku godzinach dom się jednak wychładza. A bitter ma tak non stop.
Pozostaje jeszcze ten odzysk. Nie wiem, jaki duży ma rekuperator bitter, ale te 50% wymiany KUBATURY to może być znacznie więcej niż 50% wydajności rekuperatora (bo np. rekuperator wybrał na styk). A wtedy już odzysk minimalny i nawiewa mu np. 10st.C
Pewnie jest to malutki kamyczek do ogródka, ale po dodaniu przez Was możliwych wcześniejszych wynik jest taki jaki jest:(

jasiek71
28-11-2012, 08:43
U mnie też nie za dobrze z ociepleniem fundamentu (cholerny kierbud) tylko 8cm, sprawdziłem temp w narożniku 18,5 C

ja mam zależnie od narożnika od 18,4 do 19,6* , nie mam ocieplenia fundamentów ale mam ściany z klocków ...:cool:

jasiek71
28-11-2012, 08:56
Jasiek wywaliłem normalny termostat bo jak napaliłem w kominku to piec głupiał bo miał ciepło i wyłaczał ogrzewanie.
no jak się ma sterownik w salonie ...;)

Co do izolacji fundamentów to chyba nie przeczytałeś dokładnie. Mam 12cm styroduru na ścianach fundamentowcyh, ściany są ocieplone aż do ław ale to "aż" to tylko 40cm bo tyle ma ściana fundamentowa a potem zaczyna się już ława o grubości (wysokości) 40 cm.
nagrzejesz sobie ziemię pod chałupą to sie polepszy...:cool:


yyyyyyyyyyy a w jaki sposób?
jakimś termometrem...:cool:
może być nawet termostat pokojowy z czujką podłogową (ustawisz na temp. podłogi a sondę do ściany...)




Wilgoci u mnie niet
zapodaj WM na minimum przez np. dobę i zobacz czy nie zaczyna rosnąć...

orko
28-11-2012, 10:41
Mam 12cm styroduru na ścianach fundamentowcyh, ściany są ocieplone aż do ław ale to "aż" to tylko 40cm bo tyle ma ściana fundamentowa a potem zaczyna się już ława o grubości (wysokości) 40 cm. Nie da się ocieplać ławy bo musiałbym ją odkopać co groziło by osunięciem budynku - zresztą nikt przecież nie ociepla ław. Niskie osadzenie budynku może powodować słabszą izolację ale nie da się tego zaizolować inaczej i lepiej - chyba że ktoś mi podpowie jak miałem to zrobić. (poza płytą fundamentową oczywiście)

Da się ocieplić i to aż do końca ław!
Nawet fundament lany w gruncie można skutecznie ocieplić przy pomocy proszku poliuretanowego.

k-g
28-11-2012, 11:09
Straty do gruntu do około 12m2 ścian fundamentowych nie licząc ścian wewnętrznych i tu tkwi problem

asolt
28-11-2012, 11:52
I jeszcze wrócę do tej wentylacji jednak.
Nikt z nas przeciez nie wymienia ponad połowy kubatury w domu na godzinę? Jak wrzucę w rekuperatorze 2 bieg (teraz działa na 1 - 90m3) i zapomnę przełączyć, to po kilku godzinach dom się jednak wychładza. A bitter ma tak non stop.
Pozostaje jeszcze ten odzysk. Nie wiem, jaki duży ma rekuperator bitter, ale te 50% wymiany KUBATURY to może być znacznie więcej niż 50% wydajności rekuperatora (bo np. rekuperator wybrał na styk). A wtedy już odzysk minimalny i nawiewa mu np. 10st.C
Pewnie jest to malutki kamyczek do ogródka, ale po dodaniu przez Was możliwych wcześniejszych wynik jest taki jaki jest:(

OZC powinno być liczone na wymianę normową, czyli ok 0,7do 1,3 wym/h w zalezności od ilości i kubatury łazienek i kuchni. Nadwyżki z realnie zmniejszonej wymiany
kompensują niedokładności wykonawcze lub nie przewidziane mostki. Jezeli wszystkie przegrody zostały wykonane tak jak to przewiduje ozc to róznica między wynikami rzeczywistymi a obliczonymi, nawet uwzględniając fakt ze dom zawiera duzo wilgoci technologicznej jest za duża. Wynika z tego ze te obliczenia były wykonane jednak niezbyt rzetelnie.

reniutek
28-11-2012, 14:05
ok - co do nierzetelności OZC się zgodzę, o ile było robione i wyszło znacznie lepiej niż faktyczne zużycie.
Ale pomijając rzetelność OZC tak na zdrowy rozum (nie krzyczcie prosze:) sami oceniacie, że zuzycie kwh u bittera jest chyba zbyt duże, biorąc pod uwagę obecne temp. zewnętrzne, powierzchnię domku i parametry ocieplenia, mimo pierwszego sezonu grzewczego. Jego dom "zachowuje się", jakby był 8-10 litrowy ...
Mój dom posiada podobne mankamenty, jak bittera (wszystkie radości domu parterowego z drewnianym stropem + klasyczne mostki itp.), jest gorzej ocieplony i większy trochę, a zjada jednak mniej energii - o 40%? Czyli co jest naprawdę nie halo u niego?
Na miejscu bittera zmniejszyłabym jednak wentylację (podawane tu przez użytkowników faktyczne zużycia są jednak przy mniejszym wentylowaniu), sprawdziła działanie sterowników (patrz post tutli_putli), dociepliła czym prędzej nadproża i poczekała ze 3-4 dni, aż CAŁA posadzka się wygrzeje (to już radziliście oczywiście). Nie demonizowałabym mostka do gruntu, bo mam taki sam:) On na pewno zjada kwh, ale nie aż tyle.
No ale na 15 kwh z notowanych teraz 45 to raczej nie ma co liczyć. Chyba, ze jednak ten podlicznik jest zepsuty. Bitter, nie bój się i sprawdź moze licznik elektrowni:)

Rozpisałam się jak swiki (której bardzo dziękuję za dociekliwość - skorzystałam z tego niejednokrotnie czytając ten wątek):) Chyba tylko Hipka potrafi krótko i treściwie;)

orko
28-11-2012, 14:17
Przypomnijcie sobie ile zeżarło kwh wygrzewanie płyty u budowlanego_laika a nie będziecie szukać dziury w całym. Bitter śpi na wodzie a podłogówka pracowicie ją usuwa.
Nie bez powodu ustawił grzanie na 26oC i tych 26oC nie może osiągnąć.

bitter
28-11-2012, 14:49
Drodzy moi dziękuję za tak żywe zainteresowanie moim problemem i spieszę odpowiedzieć na wiele wątpliwości.

Otóż jużdwa dni grzałem cały dom i temperatura wody w podłogówce osiągnęła 30 stopni i po wyłaczeniu pieca schodzi po dwóch godzinach do 29 stopni więc zakładam, że podłoga naładowała się już pierwszego dnia do swojej właściwej temperatury. Wczoraj i dziś podobne zużycia podchodzące pod 50kWh.

Idąc za radą Jaśka zmierzyłem temperaturę w narożnikach ścian - 18,8 stopnia gdy w pomieszczeniu 24 (trochę za ciepło niby ale odczuwalni było ok). Czujnik przykleiłem do ściany i przykryłem kocem polarowym aby nie podgrzewał się od powietrza z pomieszczenia i zostawiłem tak na godzinę. W ścianie nośnej w środku domu 23,4 stopnia. Czyli według mnie widać ucieczkę w narożnikach do gruntu ale nie taką straszną bo R&K też tak ma, pomiar 10cm nad podłogą.

Wentylacja. Mój reku ma maks wydajnosć 350 (Jan-Gaz). Ustawiłem 50% bo jestem typem który uwielbia tlen (narty, kitesurfing żagle) dusze się w pomieszczeniach. Nie mam niestety czujnika wilgotności i muszę go sprawić sobie. Dziś nie zmieniam nic w ustawieniach pieca, temperatury są podobne do wczorajszych i wyłaczyłem rano (pomiarów dokonuję rano) kompletnie wentylację. Dom od 3 dni już będzie grzany w takim samym cyklu więc po jednej dobie powinno to być już zauważalne jeżeli dom wychładza wentylacja. Na anemostatach mam 18 stopni więc mamy już dwa czynniki - mury zewnętrzne oraz wentylacja w jakimś tam stopniu na pewno.

Pomiar zużycia prądu dokonuję z podlicznika. Zgubiłem klucz do skrzynki el i dziś go dopiero dorobiłem więc sprawdzę wskazania głównego licznika i podlicznika po dzisiejszej nocy.


OZC ... cóż liczyłem sam ;-))))) Ale jakby ktoś był chętny to oddam plik do analizy i sprawdzenia błędów.Zmotywowaliście mnie do odpalenia OZC. Całoroczne zapotrzebowanie budynku na ogrzewanie to zaokrąglając 5 500 kWh. W listopadzie OZC pokazuje zużycie 3,17GJ czyli 880kWh co daje prawie 30kWh dziennie. Mam więc przekroczone o 20kWh dziennie co daje błąd na poziomie 40%.

Dziś sprawdzę też jak się mają temperatury ścian w pozostałych narożnikach domu. Co ciekawe przy suficie ściana w którą wchodzi nieocieplone nadproże różni się od temperatury powietrza tylko o 1 stopień co by oznaczało, że jakoś się nie wymroziła. Pomiar robiłem jakieś 50-60 cm od miejsca styku tej belki.

Jasiek czujnika nie mam w salonie. Przwidziałem to, że kominek będzie zakłócał pomiar i umieściłem go w korytarzu za salonem. Niestety tam też ciepło dochodzi. Z takim czujnikiem to mega problem bo gdzie go umieścić skoro salon nagrzewa się od słońca a pokoje na północy nie. Dlatego go wywaliłem i mam pogodówkę.
Acha jeszcze jedno, dom od północy ma częściowo nie przysypane ściany fundamentowe (jakieś 10cm) bo ma tam być wysypany kamień ozdobny (opaska).

kurt76
28-11-2012, 18:31
Mi w pierwszym tyg. mieszkania od 31.12.2011 bralo srednio 24,5 kWh/doba, a w drugim tygodniu (od 07-01-2012) 30,5 kWh/doba. Tak, ze z wygrzewaniem i usuwaniem wilgoci to troche lipa... gdzies masz mega mostek bitter. Termowizja potrzebna... z tego co pamietam w podanych okresach temp. byla tylko troche nizsza niz teraz.

odnosnie rekuperacji.... mam kubature 450 m3, rekuperator 350m3/h.

09:00-13:00 40%
13:00-15:00 60%
15:00-20:00 40%
20:00-09:00 20%

... i zadnych odczuwalnych oznak wychlodzenia w dzien.

Brygada RR
28-11-2012, 18:57
...szczególnie od środka, pod posadzką;)

No co ty ?!

jasiek71
28-11-2012, 20:21
Drodzy moi dziękuję za tak żywe zainteresowanie moim problemem i spieszę odpowiedzieć na wiele wątpliwości.
{ ... }

po całym tym wywodzie obstawiam wentylację i zbyt dużą wilgotność...
po prostu grzejesz fest chałupę a całą wydobywającą się z niej wilgoć szybciutko usuwasz wentylacją...
czym bardziej grzejesz tym bardziej paruje ...
wyparuje cały nadmiar wody to zużycie spadnie :yes:

pamiętaj wywalenie 1 L wody z domu to ok. 0,7kwh energii ...

moje zużycie energii w ostatnich kilku dniach poniżej 40 kwh ...

Jacekss
28-11-2012, 20:44
coś w tym jest bo mnie po ostatnim malowaniu piętra pomimo łagodnej pogody zużycie poszło do góry :)

malux20
28-11-2012, 20:49
ja też myslę że to wilgoć[ale wszystkiego to nie tłumaczy]
przy moim dzisiejszym zużyciu to napiszę to spokojnie no ale jak dawałem 45stopnii w posadzkę a posadzka miała 35-36 to przestawalem wierzyć w jakikolwiek cop pompy - na dobę szło 45-48kwh x cop4 = 180-190kwh / doba TO CHYBA NIEMOŻLIWE BO ZAWAŁ MUROWANY] jednak to bylo tak
u bittera jest to samo ale prawdopodobnie wydłużone w czasie

reniutek
28-11-2012, 21:05
@kurt76 nie odczuwasz wychłodzenia, bo wentylujesz przewidywalnie dla ogrzewania (od do tyle, od do tyle itd).
Moja akumulacyjna podłogówka nie ma szansy się nauczyć, bo ja ją zaskakuję;) Włączam 2 bieg, coby zwentylować np. 1,5h, po czym beztrosko udaję się do pracy, zapomniawszy ją przestawić, wracam po -9-10 godzinach i od razu wiem, że zapomniałam:)
To znaczy Ty robisz dobrze, ja nie bardzo (choć zdarza się to sporadycznie). Ale to skutek mojej ŚWIADOMEJ decyzji o "ręcznym", 3 stopniowym przełączniku. Ibtrona oddałam Panu instalatorowi i grzecznie poprosiłam o fabryczny sterownik.
No i sprawdziłam - u mnie 2 bieg to 230m3 (przy kubaturze 340 m3 to nie wiem, czy to dobrze), czyli wymiana 0,7 kubatury przez kilka godzin.
Przepraszam, wiem , że to nie wątek o wentylacji - udam się do niego z pytaniami:)

bitter
28-11-2012, 21:12
No i poszedłem do licznika i szczena mi opadła. Jakie mam nowoczesne cudo! ;-) I cholera nie wiem co co pokazuje:

A więc o 21:55 mamy:

15.8.1 - 222.74
15.8.2 - 589.14
15.8.0 -811.89

Domyślam się, że to pierwsze to zużycie w taryfie drogiej, drugie w taniej a trzecie w sumie? Jeżeli tak to przez tydzień zużyliśmy 134kWh drogie i 396 kWh taniej. Czyli jakoś tak 100pln za tydzień.

No nic jutro rano odczyt po nocy bez wentylacji. Zgłaszam się rano.

malux20
28-11-2012, 21:25
jakie ty masz stawki za prąd?

moim zdaniem to się zgadza - na razie spokojnie

Hippek
28-11-2012, 21:52
No i poszedłem do licznika i szczena mi opadła. Jakie mam nowoczesne cudo! ;-) I cholera nie wiem co co pokazuje:

A więc o 21:55 mamy:

15.8.1 - 222.74
15.8.2 - 589.14
15.8.0 -811.89

Domyślam się, że to pierwsze to zużycie w taryfie drogiej, drugie w taniej a trzecie w sumie? Jeżeli tak to przez tydzień zużyliśmy 134kWh drogie i 396 kWh taniej. Czyli jakoś tak 100pln za tydzień.

No nic jutro rano odczyt po nocy bez wentylacji. Zgłaszam się rano.

trzecie to suma pierwszego i drugiego:-) kolego, jak tak liczysz OZC jak czytasz licznik, to szacun:-)

Hippek
28-11-2012, 21:58
Przypomnijcie sobie ile zeżarło kwh wygrzewanie płyty u budowlanego_laika a nie będziecie szukać dziury w całym. Bitter śpi na wodzie a podłogówka pracowicie ją usuwa.
Nie bez powodu ustawił grzanie na 26oC i tych 26oC nie może osiągnąć.

budowlany laik przesadzil z wygrzewaniem i mu sie chalupa tak zeschla, az popekala o ile dobrze wywnioskowalam z jego watku

Hippek
28-11-2012, 22:04
a teraz do bitter na uszko:
chlopaku! zejdz do 20stC w drogiej i do 20,5stC w taniej + wymiana na poziomie 0,2 teraz i 0,1 - 0,05 kubatury przy mrozach i bedziesz mial zuzycie, jak reszta (lobo gdzies publikowal swoje zuzycie i bylo na poziomie 33kWh przy -15stC

a Ty idziesz na przekor wszystkim i w domu pewnie 23stC i wymiana 0,7 :-)

Arturo72
28-11-2012, 22:04
budowlany laik przesadzil z wygrzewaniem i mu sie chalupa tak zeschla, az popekala o ile dobrze wywnioskowalam z jego watku
Źle wywnioskowałaś...

a teraz do bitter na uszko:
chlopaku! zejdz do 20stC w drogiej i do 20,5stC w taniej + wymiana na poziomie 0,2 teraz i 0,1 - 0,05 kubatury przy mrozach i bedziesz mial zuzycie, jak reszta (lobo gdzies publikowal swoje zuzycie i bylo na poziomie 33kWh przy -15stC

a Ty idziesz na przekor wszystkim i w domu pewnie 23stC i wymiana 0,7 :-)
No i to prorocze słowa :)
Tutaj się w pełni zgadzam :)

malux20
28-11-2012, 22:10
jakoś tak dzis mi wychodzi'
a w dupie miałbym dom w którym mam trzymać w dzień 20.0 co to jest ? dom i właściciel
kto tu ważniejszy?

Hippek
28-11-2012, 22:29
kszychuint bedzie mial 19stC w lazience, bo to zdrowo i wg zalecen DIN

Hippek
28-11-2012, 22:34
Źle wywnioskowałaś...



rozwin jednym zdaniem, co tam sie stalo, ze se spekalo?

malux20
28-11-2012, 22:35
każdy ma jakieś preferencję
a co nie było tu takich , którzy byli zadowoleni z tych temp

Arturo72
28-11-2012, 22:38
rozwin jednym zdaniem, co tam sie stalo, ze se spekalo?
Do końca nie wiadomo ale prawdopodobnie jest to wada konstrukcyjna domu lub płyty.

Hippek
28-11-2012, 22:47
każdy ma jakieś preferencję
a co nie było tu takich , którzy byli zadowoleni z tych temp

jak sie nie ma, co sie lubi, to sie lubi, co sie ma:-)

Hippek
28-11-2012, 22:49
Do końca nie wiadomo ale prawdopodobnie jest to wada konstrukcyjna domu lub płyty.

albo jedno i drugie ale tego na otodom.pl nie widac:-)

malux20
28-11-2012, 22:49
jak mnie realia zmuszą do takich temperatur
to wywieszę białą flagę i wstawię sobie kopciucha

Hippek
28-11-2012, 22:54
jak mnie realia zmuszą do takich temperatur
to wywieszę białą flagę i wstawię sobie kopciucha
jesli celujesz w 23stC i 0,7 wymiany, to szkoda czasu na flirt z pradem:-)

p,s jaki rejon kraju?

malux20
28-11-2012, 22:56
nad gopłem mieszkam

piotrmak
28-11-2012, 23:14
jakoś tak dzis mi wychodzi'
a w dupie miałbym dom w którym mam trzymać w dzień 20.0 co to jest ? dom i właściciel
kto tu ważniejszy?

Mam ciągle 22.5-23.00 st. C
Kto ważniejszy?
Często reklama:)
Gdybym trzymał temperatury jak kurt:) Byłbym bogaty z samej różnicy temperatur:)

reniutek
28-11-2012, 23:45
Zapotrzebowanie na temperaturę to kwestia bilansu energetycznego osobnika:) tak mi ktoś kiedyś wytłumaczył i tego się trzymam:)
Jakbym miała w domu temp. stale 23st.C, to zostałabym przez moich domowników (wszyscy płci męskiej) wyeksmitowana do łazienki. Kompromis u nas to 21-21,5 st., czasem przemycę więcej (kominek wieczorem). Przy tych temperaturach moi synowie chodzą w koszulkach z krótkim rękawem, a ja w bluzie;) Może to kwestia wieku;) młodzi są ..

reniutek
28-11-2012, 23:48
Do końca nie wiadomo ale prawdopodobnie jest to wada konstrukcyjna domu lub płyty.

hmm ja mam dom zbudowany wg tego samego projektu ... Ale jakoś się nie rozsechł na szczęście. ;)

Lobo_M
29-11-2012, 05:59
a teraz do bitter na uszko:
chlopaku! zejdz do 20stC w drogiej i do 20,5stC w taniej + wymiana na poziomie 0,2 teraz i 0,1 - 0,05 kubatury przy mrozach i bedziesz mial zuzycie, jak reszta (lobo gdzies publikowal swoje zuzycie i bylo na poziomie 33kWh przy -15stC

a Ty idziesz na przekor wszystkim i w domu pewnie 23stC i wymiana 0,7 :-)
Ponizej 0,2 mocno spada sprawnosc wiec nie ma to sensu. No a co wazniejsze to za mala wymiana by byla, ja w ciagu najwiekszej aktywnosci w domu mam 30%, noc 20%.

jak sie nie ma, co sie lubi, to sie lubi, co sie ma:-)
...lubi, to sie kradnie co popadnie. Bardziej ekstremalna wersja, taka polska.

Liwko
29-11-2012, 07:51
bitter, jeżeli OZC miałeś liczone na 20*, to utrzymywanie temperatury 23* to są wyższe koszta o około 15-18%. Do tego zmniejsz wentylacją na 0,2-0,3 kubatury a zużycie spadnie.

Mam pytanie do mieszkających, budujących i planujących.
Czy macie albo planujecie jedynie prysznic w domu?

Arturo72
29-11-2012, 07:52
Czy macie albo planujecie jedynie prysznic w domu?
Ja wręcz odwrotnie,w domu bedzie jedynie wanna ;)

Jacekss
29-11-2012, 07:55
u mnie bedzie i jedno i drugie..

Liwko
29-11-2012, 07:57
ok, ale pytam o sam prysznic.

bitter
29-11-2012, 07:58
trzecie to suma pierwszego i drugiego:-) kolego, jak tak liczysz OZC jak czytasz licznik, to szacun:-)

Hipka a co ja napisałem wcześniej jak nie właśnie to że trzecie to suma pierwszego i drugiego??? Może sama naucz się czytać ze zrozumieniem ;)


a teraz do bitter na uszko:
chlopaku! zejdz do 20stC w drogiej i do 20,5stC w taniej + wymiana na poziomie 0,2 teraz i 0,1 - 0,05 kubatury przy mrozach i bedziesz mial zuzycie, jak reszta (lobo gdzies publikowal swoje zuzycie i bylo na poziomie 33kWh przy -15stC
a Ty idziesz na przekor wszystkim i w domu pewnie 23stC i wymiana 0,7 :-)

Hipka gdybym chciał mieć 20 stopni w domu to zamieszkał bym w szopce za domem tam bez ogrzewania jak słońce zaświeci tyle mam. Mam noworodka w domu i nie wyobrażam sobie żyć w temperaturze 20 stopni. A co do wymiany to ... chce mieć świeże powietrze a nie kisić się w dwutlenku


bitter, jeżeli OZC miałeś liczone na 20*, to utrzymywanie temperatury 23* to są wyższe koszta o około 15-18%. Do tego zmniejsz wentylacją na 0,2-0,3 kubatury a zużycie spadnie.


Liwko OZC miałem liczone na 23 w pomieszczeniach i 25 w łazienkach (sic!) tak więc pomyłki nie ma

Arturo72
29-11-2012, 08:04
Liwko OZC miałem liczone na 23 w pomieszczeniach i 25 w łazienkach (sic!) tak więc pomyłki nie ma
Ja stawiam na "wsysanie" ciepła w dalszym ciągu przez świeży dom.
Po miesiącu grzania podłogówką można wg mnie coś już powiedzieć na temat zużycia energii.
Dlatego byłem wielce zdziwiony mikro zużyciem u Konrada w pierwszych dniach po odpaleniu kabli.
Grzanie kominkiem nie wygrzeje i nie wypędzi wilgoci z wylewek.
Zaciśnij zęby,grzej normalnie a po miesiącu jak zużycie nie spadnie zrób badania termowizyjne :)

malachio
29-11-2012, 08:05
Mam noworodka w domu i nie wyobrażam sobie żyć w temperaturze 20 stopni.



Co wy z tymi noworodkami, jak ci zacznie chorować to się będziesz zastanawiał od czego to. Dzieci nie powinny przebywać w przegrzewanych pomieszczeniach max 22'C, optymalnie 20-21 (w nocy nawet do 19), no chyba że brzdąc goły lata cały dzień :) ale jak znam życie to pewnie nawet część babć by mu czapkę na głowę włożyło.
A na zimę sobie nawilżacz kup, bo bobas jak nic będzie miał katarek i kaszelek od suchego powietrza. Dziecko tylko w czasie kąpieli powinno mieć ciepło.

bitter
29-11-2012, 08:08
No i poszedłem do licznika i szczena mi opadła. Jakie mam nowoczesne cudo! ;-) I cholera nie wiem co co pokazuje:

A więc o 21:55 mamy:

15.8.1 - 222.74
15.8.2 - 589.14
15.8.0 -811.89

Domyślam się, że to pierwsze to zużycie w taryfie drogiej, drugie w taniej a trzecie w sumie? Jeżeli tak to przez tydzień zużyliśmy 134kWh drogie i 396 kWh taniej. Czyli jakoś tak 100pln za tydzień.

No nic jutro rano odczyt po nocy bez wentylacji. Zgłaszam się rano.

No to się zgłaszam
O 7 rano było

droga 224.37
tania 629.01

Zużycie jakie pokazał mi podlicznik tylko na samym piecu CO pokazał 49kWh ale cholera spisałem go rano a między 13-15 pociągnął trochę energii natomiast z odczytów od wczoraj wychodzi, że w taniej poszło prawie 40kWh tak więc licznik raczej działa dobrze bo te 9kWh różnicy przez w taniej taryfie po południu dał radę pociągnąć.

Wyłączenie wentylacji nic nie dało bo zużycie spadło o 1kWh ... czas odpalić kominek

Liwko
29-11-2012, 08:08
Co wy z tymi noworodkami, jak ci zacznie chorować to się będziesz zastanawiał od czego to. Dzieci nie powinny przebywać w przegrzewanych pomieszczeniach max 22'C, optymalnie 20-21 (w nocy nawet do 19), no chyba że brzdąc goły lata cały dzień :) ale jak znam życie to pewnie nawet część babć by mu czapkę na głowę włożyło.
A na zimę sobie nawilżacz kup, bo bobas jak nic będzie miał katarek i kaszelek od suchego powietrza. Dziecko tylko w czasie kąpieli powinno mieć ciepło.

I tu się całkowicie z tym zgadzam! Lepiej jak dzieciak trochę zmarznie niż się przegrzeje.
Przy 23* i ogrzewaniu podłogowym to już jest dla nas koszmar. Idealnie jest między 21 a 22.

Hippek
29-11-2012, 08:18
Co wy z tymi noworodkami, jak ci zacznie chorować to się będziesz zastanawiał od czego to. Dzieci nie powinny przebywać w przegrzewanych pomieszczeniach max 22'C, optymalnie 20-21 (w nocy nawet do 19), no chyba że brzdąc goły lata cały dzień :) ale jak znam życie to pewnie nawet część babć by mu czapkę na głowę włożyło.
A na zimę sobie nawilżacz kup, bo bobas jak nic będzie miał katarek i kaszelek od suchego powietrza. Dziecko tylko w czasie kąpieli powinno mieć ciepło.


dobrze prawisz ale w nowym domu akurat wilgoci to ma aż nadto :)

nawilżacz tak ale najwcześniej za rok :)

Hippek
29-11-2012, 08:22
Hipka a co ja napisałem wcześniej jak nie właśnie to że trzecie to suma pierwszego i drugiego??? Może sama naucz się czytać ze zrozumieniem ;)


czasem interpunkcja ma znaczenie :)



Hipka gdybym chciał mieć 20 stopni w domu to zamieszkał bym w szopce za domem tam bez ogrzewania jak słońce zaświeci tyle mam. Mam noworodka w domu i nie wyobrażam sobie żyć w temperaturze 20 stopni. A co do wymiany to ... chce mieć świeże powietrze a nie kisić się w dwutlenku



zrobiłes błąd w wyborze projektu - trzeba było wybrać dom z antresolą czy jak to się zwie - jak u Liwko - wtedy wstawiasz choinkę z lasu 1:1 na święta i masz 900m3 do oddychania

jasiek71
29-11-2012, 08:22
Wyłączenie wentylacji nic nie dało bo zużycie spadło o 1kWh ...

a jakie odczucia po dobie bez went ...?

może sobie z COP 1 przez dziurki wentyluje ...:cool:

spraw sobie jakiś higrometr będziesz miał jakieś odniesienie ...:yes:

jasiek71
29-11-2012, 08:24
wtedy wstawiasz choinkę z lasu 1:1 na święta i masz 900m3 do oddychania
ponoć balia z planktonem jest lepsza ...:)

a dokładniej fitoplanktonem ...:p

Hippek
29-11-2012, 08:47
hmm ja mam dom zbudowany wg tego samego projektu ... Ale jakoś się nie rozsechł na szczęście. ;)

a "Blower Door Test" robiłaś? bo tam może to było przyczyną popękania

Hippek
29-11-2012, 08:56
ponoć balia z planktonem jest lepsza ...:)

a dokładniej fitoplanktonem ...:p

a gdzie Dziad Mróz zostawi prezenty? elektronika pod wodą to niedobry pomysł

a jak przyniesie DEVI TOUCH?

reniutek
29-11-2012, 08:59
Nie, bo się bałam o wynik:)

Zresztą i tak wiem, że mam nieszczelności, np. durszlak w suficie. W tym roku poprawialiśmy w miarę możliwości te nieszczelności. Ale nie chcę się dobijać testem - jest jak jest:)

reniutek
29-11-2012, 09:13
@bitter
coś nie pasuje z tym kosztem energii (rozumiem, że to całość zużycia?) 100 zł na tydzień
wg stawek u mnie (Enea Ciepły Dom): 134 kwh x 0,68 pln = 91,12 PLN, 396 kwh x 0,29 PLN =114,84 PLN, czyli łacznie nieco ponad 200 zł na tydzień. To tak dla porządku, bo skrupulatna bywam:)
Wg mnie niepotrzebnie wyłączyłes wentylację w ogóle. Przecież wiadomo, że użytkowac będziesz wentylowany dom. W dodatku wyłączenie i wyciąganie wniosków po 1 dobie to trochę bez sensu. Dom musi mieć czas na reakcję, zwłaszcza taki o raczej akumulacyjnej konstrukcji (masz sciany z silikatów).
Daj tę wentylację na 0,3 wymiany, poczekaj KILKA dni. Wtedy ocenisz, czy zużycie spadło i czy rzeczywiscie odczuwasz dyskomfort przy zmniejszonej wymianie. Ja osobiście uważam, że taki poziom wymiany jest ok, a nie znoszę zaduchu.
Jak grzejesz wodę? W tych 50 kwh zużycia przez piec jest też grzanie cwu?
Piec załącza Ci się też w drogiej taryfie (9 kwh) czy źle zrozumiałam?

Liwko
29-11-2012, 09:15
Nie wyłączaj wentylacji!!!

Hippek
29-11-2012, 09:35
Nie, bo się bałam o wynik:)

Zresztą i tak wiem, że mam nieszczelności, np. durszlak w suficie. W tym roku poprawialiśmy w miarę możliwości te nieszczelności. Ale nie chcę się dobijać testem - jest jak jest:)


to trochę tak, jakby nadmuchać prezerwatywkę przed użyciem - później może zadziała a może nie ale w chwili dmuchania była szczelna :)

budowlanemu laikowi pękła przy normalnym użyciu ale test przeszła pokazowo :)

bitter
29-11-2012, 13:14
Raczej sobie przez dziurki nie wentyluje. Kiedyś wyłączyłem niechcący wentylację i zapomniałem o tym. Po dwóch dniach woda na szybkach w drzwiach w wiatrołapie, w łazienkach. Mówię co jest grane, miało być bez wilgoci a tu dupa. No i jak włączyłem wilgoci niet. Co do nocy bez wentylacji w sypialni zaduch jak ja pierniczę.

Muszę ten higrometr na gwiazdkę sobie sprawić. ;-)


@bitter
coś nie pasuje z tym kosztem energii (rozumiem, że to całość zużycia?) 100 zł na tydzień
wg stawek u mnie (Enea Ciepły Dom): 134 kwh x 0,68 pln = 91,12 PLN, 396 kwh x 0,29 PLN =114,84 PLN, czyli łacznie nieco ponad 200 zł na tydzień. To tak dla porządku, bo skrupulatna bywam:)
Wg mnie niepotrzebnie wyłączyłes wentylację w ogóle. Przecież wiadomo, że użytkowac będziesz wentylowany dom. W dodatku wyłączenie i wyciąganie wniosków po 1 dobie to trochę bez sensu. Dom musi mieć czas na reakcję, zwłaszcza taki o raczej akumulacyjnej konstrukcji (masz sciany z silikatów).
Daj tę wentylację na 0,3 wymiany, poczekaj KILKA dni. Wtedy ocenisz, czy zużycie spadło i czy rzeczywiscie odczuwasz dyskomfort przy zmniejszonej wymianie. Ja osobiście uważam, że taki poziom wymiany jest ok, a nie znoszę zaduchu.
Jak grzejesz wodę? W tych 50 kwh zużycia przez piec jest też grzanie cwu?
Piec załącza Ci się też w drogiej taryfie (9 kwh) czy źle zrozumiałam?

Ja podałem stany liczników od zera zamontowania licznika. Wyliczone zużycie jest już po pierwszej fakturze, która była na 114 zł. Tak więc 114+100 to jest jak słusznie piszesz nieco ponad 200 ale za 10 dni bo pierwsza faktura była za 5 dni i od niej minęło kolejne 5 i odczytałem liczniki.
Już pisałem że mierzę tylko CO. Piec załącza się tylko w taniej. Te 9kW to była tania ale pomiędzy 13:00 a 15:00. Włączyłem wentylację i dogrzewam kominkiem. Zrobię teraz test przy włączonej podłogówce w całym domu i grzaniu kominkiem.

Co do odczekania kilku dni. Sądzę, że jeżeli wentylacja miała powodować większe zużycie to już po pierwszym dniu byłoby to widoczne a nie jest. Kupię higrometr i będę wentylował tak aby nie przesuszać domu. Zimą koniecznie muszę zrobić termowizję. A już od tego weekendu zabieram się za ocieplanie nadproży i uszczelnianie połączenia krokwii i wieńca. Więcej nie jestem w stanie poprawić. Dom jest szczelny na tyle na ile mogłem zmierzyć kadzidełkiem przy drzwiach i oknach. Nawet folia sufitowa jest klejona taśmą do ścian. Kurde nie wiem co jest. Najbardziej mi tu prawdopodobne jest spieprzanie ciepła gdzieś w grunt chyba.


A możecie mi powiedzieć ile spada Wam temperatura wody w instalacji (kto ma CO wodne) w momentach przerw w ogrzewaniu?

asolt
29-11-2012, 13:26
[QUOTE=bitter;5653780 A już od tego weekendu zabieram się za ocieplanie nadproży i uszczelnianie połączenia krokwii i wieńca. Więcej nie jestem w stanie poprawić. Dom jest szczelny na tyle na ile mogłem zmierzyć kadzidełkiem przy drzwiach i oknach. Nawet folia sufitowa jest klejona taśmą do ścian. Kurde nie wiem co jest. Najbardziej mi tu prawdopodobne jest spieprzanie ciepła gdzieś w grunt chyba.
[/QUOTE]

Wg mnie obliczenia ozc które sam liczyłeś są zaniżone i nie o 40% a raczej o więcej.

Hippek
29-11-2012, 13:39
Wg mnie obliczenia ozc które sam liczyłeś są zaniżone i nie o 40% a raczej o więcej.

asolt, nie dołożyłeś niepotrzebnie zera za tą czwórką? przecież to go zabije - kasuj to szybciutko albo chociaz przecinek postaw

Jacekss
29-11-2012, 13:46
spada w okolice temp posadzki jaka się ustali, u mnie ok 21-22C

Liwko
29-11-2012, 13:48
spada w okolice temp posadzki jaka się ustali, u mnie ok 21-22C

U mnie podobnie. Teraz ma 21. Temperatura w domu 21,5

asolt
29-11-2012, 14:08
asolt, nie dołożyłeś niepotrzebnie zera za tą czwórką? przecież to go zabije - kasuj to szybciutko albo chociaz przecinek postaw

Bitter sam wspomniał o 40 %. Błąd rzedu 4 % wymaga naprawdę duzo rzetelności i dokładności.

Hippek
29-11-2012, 14:14
Bitter sam wspomniał o 40 %. Błąd rzedu 4 % wymaga naprawdę duzo rzetelności i dokładności.

ale u R&K tez się gibło nie w tę stronę :P moze to jednak kwestia wykonawstwa?

Arturo72
29-11-2012, 14:14
asolt, nie dołożyłeś niepotrzebnie zera za tą czwórką? przecież to go zabije - kasuj to szybciutko albo chociaz przecinek postaw

I tu wychodzi przewaga wodnej podlogowki ;) Kable by go "zabiły" a tak istnieje alternatywa zbicia rachunków :)

Hippek
29-11-2012, 14:18
I tu wychodzi przewaga wodnej podlogowki ;) Kable by go "zabiły" a tak istnieje alternatywa zbicia rachunków :)

albo zbicia podłogówki :)

jest jeszcze jedna alternatywa - zatrudnić się w elektrowni i mieć darmowe kWh jak któryśtam czarodziej :) ale jak znam życie, to właśnie teraz Dział Sprzedaży Liwko Limited wysyła ofertę na priv:)

Lobo_M
29-11-2012, 14:26
Bitter, przy wentylacji wilgotnosc to jedno, a świeżość powietrza to drugie. Ja na to pierwsze już nawet nie patrze (ustalilo sie na poziomie 40-45% i nie ulega zmianom), bo musiałbym działać z Wm ponżej komfortu "świeżości powietrza". Nawet jeśli sprawność przy 10% (55m3/h) byłaby ok, to nie byłoby to dobre, bo raz masz zaduch, dwa nieświeże powietrze. Teoretycznie WM ma stałe nastawy, ale często przy smarzeniu np. ryby chodzi przez 1-2h na 60-70% żeby szybko "oczyść klimat": wiec nie eksperymentj z wyłaczaniem, ocieplaj, docieplaj, łataj dziury puki jeszcze ciepło na dworze.

reniutek
29-11-2012, 14:32
..... Jeżeli tak to przez tydzień zużyliśmy 134kWh drogie i 396 kWh taniej. Czyli jakoś tak 100pln za tydzień.

No nic jutro rano odczyt po nocy bez wentylacji. Zgłaszam się rano.

?? albo ja mam kłopot ze zrozumieniem, albo się nieprecyzyjnie wyraziłeś :)

z cwu nie doczytałam, nie jestem regularnie na forum

A jak wyłaz na strych? Docieplony i uszczelniony?

_artur_
29-11-2012, 15:05
Dodam jeszcze, ze też grzeję prądem:) Dom jest nieco większy (124 m2), gorzej ocieplony (ściany zewnętrzne 20cm styro 0,031, podłoga 18 cm styro 0,036, strop wełna 37-50 cm) + kilka mostków, większość nie do poprawienia (np. nie odcięta ściana zewnętrzna od fundamentowej, a ściany z silikatów :(
Zużycie na ogrzewanie od 01.11.2012 do dzisiaj ok.650 kwh, czyli ok. 24 kwh na dobę (ostatnie dni to 21-22 kwh na dobę). Niemało, ale jednak mniej niż u bittera, mimo gorszych parametrów domu. Dom zamieszkany od 25.11.2011 (czyli drugi sezon grzewczy).

A możesz zdradzić ile kWh zużyłaś na pierwszy sezon?

Mam jeszcze jedno pytanie - czy rekuperatory przy zakupie "fabrycznym" ale bez dedykowanego sterownika mają możliwość włączenia paru "biegów" ręcznie - czyli jest jakiś sterownik gdzie podłączamy kable, bo planuję sterować wszystko ze sterownika PLC który będzie "mózgiem" domu i dedykowany osobny sterownik do reku mi nie pasuje..

Pozdrawiam
Artur

Instaltechnic
29-11-2012, 16:13
...Mam jeszcze jedno pytanie - czy rekuperatory przy zakupie "fabrycznym" ale bez dedykowanego sterownika mają możliwość włączenia paru "biegów" ręcznie - czyli jest jakiś sterownik gdzie podłączamy kable, bo planuję sterować wszystko ze sterownika PLC który będzie "mózgiem" domu i dedykowany osobny sterownik do reku mi nie pasuje...Artur

Część rekuperatorów na rynku bez problemu obsłużysz bez sterowników. Możesz mieć np. bez sterownika - bieg 1; zwierasz dwa przewody - bieg 2; zwierasz inne dwa przewody - bieg 3. W przypadku pytań napisz maila, to pomogę ;)

Lobo_M
29-11-2012, 16:21
Część rekuperatorów na rynku bez problemu obsłużysz bez sterowników. Możesz mieć np. bez sterownika - bieg 1; zwierasz dwa przewody - bieg 2; zwierasz inne dwa przewody - bieg 3. W przypadku pytań napisz maila, to pomogę ;)

A ja bym posłuchał pytań i odpowiedzi na forum, zawsze czegoś człowiek się nauczy a PLC to rzecz warta nauki. Chyba że kolega Instaltechnic udziela rad tylko na prv.

Instaltechnic
29-11-2012, 16:37
A ja bym posłuchał pytań i odpowiedzi na forum, zawsze czegoś człowiek się nauczy a PLC to rzecz warta nauki. Chyba że kolega Instaltechnic udziela rad tylko na prv.

Myślę że moja odpowiedź na ogólne pytanie jest wystarczająca. Jeżeli kolega chce posłużyć się PLC, to nic więcej mu raczej nie trzeba. Przecież nie napiszę listy reku i sposobu połączeń przy każdym :)

Powodzenia życzę przy nauce PLC na forum (musisz mieć dużo czasu). Pozdrawiam.

Lobo_M
29-11-2012, 17:28
Myślę że moja odpowiedź na ogólne pytanie jest wystarczająca. Jeżeli kolega chce posłużyć się PLC, to nic więcej mu raczej nie trzeba. Przecież nie napiszę listy reku i sposobu połączeń przy każdym :)

Powodzenia życzę przy nauce PLC na forum (musisz mieć dużo czasu). Pozdrawiam.
Tlumaczyc podlaczenia nie musisz, ale jak bys podal jakis przyklad, choc wydaje mi sie ze kazda Wm moze byc wysterowana przez PLC, mniej lub bardziej zaawansowanym sposobem.
Podstawy PLC mam bo dwa semestry studiow to walkowalem, a reszty bez problemu w razie potrzeby naucze sie z tutorialow, online i metota prob i bledow, nie taka "wiedze tajemna" ludzie przyswajaja, ale dzieki za "checi".

jasiek71
29-11-2012, 17:34
I tu wychodzi przewaga wodnej podlogowki ;) Kable by go "zabiły" a tak istnieje alternatywa zbicia rachunków :)

rachunki same się "zbiją" jak ogarnie co i jak ...:yes:

jak już wszystko ogarnie i wysuszy to obstawiam ze 25kwh na dobę przy tych samych warunkach...:)

bitter grzej normalnie i nic tam nie wyłączaj, zapisuj wyniki i temp. zewnętrzne sam zobaczysz że po jakimś czasie będziesz miał mniejsze zużycie przy tych samych parametrach...

bitter
29-11-2012, 18:43
Wg mnie obliczenia ozc które sam liczyłeś są zaniżone i nie o 40% a raczej o więcej.as
asolt niedowiarku a niby dlaczego miałbym się pomylić o 40%? Raczej nie bo nawet licząc mój dom według kalkulatorów dostępnych na różnych stronach wychodzi wynik zbliżony do tego jaki pokazało mi OZC. Jedyną rozbieżność jaką mam o nie wprowadziłem wykusza a zastąpiłem go prostą ścianą. Daje to zapewne odchyłkę ale nie sądzę, że więcej niż 5% na całości domu.

Co do zarzutów o dokładność. Już wspominałem - styro uszczelniałem każdą płytę sam przez 3 dni, styro na podłodze układałem 3 dni sam w 3!!! warstwach na zakładkę, wełna była codziennie przeze mnie kontrolowana. Okna zamontowane w warstwie ocieplenia z taśmami paroszczelnymi od wewnątrz. Nie ma lipy.


spada w okolice temp posadzki jaka się ustali, u mnie ok 21-22C
No i to jest dziwne. U mnie właśnie teraz temperatura 27 stopni. Niestety nie wiem do ilu się nagrzała od 13-15 bo nie było mnie w domu. W niedzielę zrobię pomiary i wykres jak temperatura rośnie i spada. Ale na pewno nigdy nie spadła u mnie poniżej 24 stopni. W takim razie jaką temperaturę posadzki macie teraz zaraz po zakończeniu taniej taryfy? Albo ci co grzeją całodobową jaką mają cała dobę. U mnie rano woda podgrzewająca posadzkę ma 30 stopni i spada do 13 jak pamiętam do maks 24 stopni. Dużo? Mało?


Bitter sam wspomniał o 40 %. Błąd rzedu 4 % wymaga naprawdę duzo rzetelności i dokładności.
A że niby mi tej rzetelności zabrakło? Każde pomieszczenie wprowadzone, podłogi, stropy, okna też. Jestem laikiem ale przyłożyłem się do tego. Asolt jak Ci się chce sprawdzić mogę przesłać plik i projekt i możesz sobie sprawdzić.

I tu wychodzi przewaga wodnej podlogowki ;) Kable by go "zabiły" a tak istnieje alternatywa zbicia rachunków :) To na pewno pozwala mi spać spokojnie. Jeżeli w ciągu dwóch lat się nie poprawi mam zawsze alternatywę w postaci PCI choćby. Ale najpierw termowizja w mrozy jak znajdę jakąś atrakcyjną ofertę.


rachunki same się "zbiją" jak ogarnie co i jak ...:yes:
jak już wszystko ogarnie i wysuszy to obstawiam ze 25kwh na dobę przy tych samych warunkach...:)

bitter grzej normalnie i nic tam nie wyłączaj, zapisuj wyniki i temp. zewnętrzne sam zobaczysz że po jakimś czasie będziesz miał mniejsze zużycie przy tych samych parametrach...

Jasiek Ty nadziejo moja ;-)

asolt
29-11-2012, 20:00
ale u R&K tez się gibło nie w tę stronę :P moze to jednak kwestia wykonawstwa?

Uwzgledniając brak niektórych izolacji i wilgoć technologiczną u R&K obliczenia ozc są poprawne. Nastepne sezony będą bardziej miarodajne, po zakonczeniu wszystkich prac izolacyjnych i wysuszeniu budynku

asolt
29-11-2012, 20:11
as
asolt niedowiarku a niby dlaczego miałbym się pomylić o 40%? Raczej nie bo nawet licząc mój dom według kalkulatorów dostępnych na różnych stronach wychodzi wynik zbliżony do tego jaki pokazało mi OZC. Jedyną rozbieżność jaką mam o nie wprowadziłem wykusza a zastąpiłem go prostą ścianą. Daje to zapewne odchyłkę ale nie sądzę, że więcej niż 5% na całości domu.


Być może dobrze policzyłeś, ale moje doświadczenia w poprawianiu obliczeń wykonanych przez ze tak powiem amatorów pokazują na odchyłki od 50 do ponad 100 % na minus. Daje to samozadowolenie z posiadania energooszczędnego domu, ale rzeczywistość to brutalnie weryfikuje.Mozesz podeslać plik zrodłowy obliczeń ale w komplecie z wszystkimi danym, rzutami, usytuowaniem, planem zagospodarowania terenu, itd. Samo przeglądanie obliczen bez dokładnych danych nic nie daje.
Nie posądzam Ciebie o brak rzetelności czy też chęci wykonania tych obliczen dobrze, ale ja po wykonaniu kilku setek takich obliczeń, zajeć z twórcami tego oprogramowania, konsultacji z wykładowcami AGH, czasami wysyłam zapytania do Sankomu, a przy okazji zglosiłem kilka błedów w działaniu tego programu. Po prostu moze brakowac Tobie wiedzy z tej dziedziny i dlatego może byc lekki rozjazd w wynikach.
Co do kalkulatorów, gdyby one były tak dokladne to nikt by sie nie bawił w tworzenie programów typu Audytor OZC, Arcadia Thermo, Builddesk i innych.

R&K
29-11-2012, 20:12
ale u R&K tez się gibło nie w tę stronę :P moze to jednak kwestia wykonawstwa?

gibie się gibie
u mnie nie było w ogóle czegoś takiego jak wygrzewanie , dom nadal jest nie dokoncony , do zaizolowania mam garaż
i już o tym wile razy pisałem ogrzewam na poddaszu ładnych dziesiąt m3 więcej niz w OZC bo nie mam 3 drzwi do nieużytkowanych pomieszczen więc kubatora znacznie wyzsza

mimo tego wszystkiego różnice nie są az tak duże wzgledem OZC jak u bittera , nie pamikuje i uważnie sie przyglądam ....

_artur_
29-11-2012, 20:19
Myślę że moja odpowiedź na ogólne pytanie jest wystarczająca. Jeżeli kolega chce posłużyć się PLC, to nic więcej mu raczej nie trzeba. Przecież nie napiszę listy reku i sposobu połączeń przy każdym :)

Powodzenia życzę przy nauce PLC na forum (musisz mieć dużo czasu). Pozdrawiam.

plc to nie problem.. pare w zyciu zaprogramowałem, drabinkę poukładam jakoś, to nie maszyna która ma kilka,parametrów w ciągu sekundy mierzyć i coś tam robić, w zasadzie rozważam bartosza, jangaz albo brink.
w zasadzie jesze jedna ogólna odpowiedz na tym etapie byłaby potrzebna na takie pytanie: załóżmy że reku ma 3 biegi i czy ja mogę ustawić ze np. 1 to 50m3/h , dwójka to np. 150 a trójka to 300m3/h.. czy ja te wartości mogę ustawiac (jesli tak to czym) czy to na sztywno producent ustala ?

pozdrawiam..

bitter
29-11-2012, 20:41
Być może dobrze policzyłeś, ale moje doświadczenia w poprawianiu obliczeń wykonanych przez ze tak powiem amatorów pokazują na odchyłki od 50 do ponad 100 % na minus.

Zapewne masz rację ale nawet na zdrowy rozum czy dom z takimi parametrami ocieplenia jak mój (20 grafitu na ścianach, 20 styro 0.40 w podłodze, 40cm wełny okna trzy szyby w warstwie ocieplenia i 106m powierzchni całkowitej, może generować dwa razy większe straty niż RK, który ma dom prawie dwa razy większy tyle, że w bardziej zwartej bryle? Toć to 3-4 razy większe zużycie energii na m2. Czyżby dodanie wykuszu okna narożnikowego (nie uwzględniłem tego w OZC a tylko wpisałem zwykłe okna) oraz bryła z dwoma podcieniami tarasowymi generowała tak ogromne straty? Sam już nie mam pojęcia co to może być.

jasiek71
29-11-2012, 20:48
A możecie mi powiedzieć ile spada Wam temperatura wody w instalacji (kto ma CO wodne) w momentach przerw w ogrzewaniu?

mam co prawda kable ale zawsze jakieś odniesienie będzie ...
stan na 21:00
kuchnia 25m2, temp. pomieszczenia 22,5*,temp. podłogi wg. sondy 22,6*, temp. podł. wg termometru szpilkowego leżącego na płytkach 22,6*, pomiędzy 13 a 15 doładowane 3,26kwh...

salon 33m2, temp. pomieszczenia 22,5* , temp. podł. sonda 22,5* , wg termometru 22,6* , 13-15 doładowane 3,61kwh

bitter jak możesz to podłącz sobie sterownik pokojowy do kabla i postaw w jakimś chłodniejszym pokoju i ustaw temperaturę jaka was interesuje, kociołek niech chodzi bez żadnego ograniczenia temp. wody...

zobaczymy co się będzie działo...:yes::cool:

asolt
29-11-2012, 20:49
Zapewne masz rację ale nawet na zdrowy rozum czy dom z takimi parametrami ocieplenia jak mój (20 grafitu na ścianach, 20 styro 0.40 w podłodze, 40cm wełny okna trzy szyby w warstwie ocieplenia i 106m powierzchni całkowitej, może generować dwa razy większe straty niż RK, który ma dom prawie dwa razy większy tyle, że w bardziej zwartej bryle? Toć to 3-4 razy większe zużycie energii na m2. Czyżby dodanie wykuszu okna narożnikowego (nie uwzględniłem tego w OZC a tylko wpisałem zwykłe okna) oraz bryła z dwoma podcieniami tarasowymi generowała tak ogromne straty? Sam już nie mam pojęcia co to może być.

Dom Konrada ma najlepsze ocieplenie pośród domów które dotychczas liczyłem. Rownie dobre a może nieco lepsze ma jedynie j-j ale on budował nieco inaczej.
Twoje parametry ocieplenia są dobre ale nie rewelacyjne.

reniutek
29-11-2012, 20:54
A możesz zdradzić ile kWh zużyłaś na pierwszy sezon?

....

Pozdrawiam
Artur

niestety, sama chciałabym to wiedzieć:( Licznik miałam założony 06.09.2011 i odczytany 27.04.2012. Całość zużycia to 9350 kwh.
Ale w to wchodzi całość wykończeniówki, czyli tynki, wylewki, regipsy, itd. maszyny i halogeny fachowców, żarówki setki gdzie się da, wygrzewanie posadzki przed położeniem kafli przez 4 tygodnie (nie było jeszcze sufitu i ocieplenia i cała energia szła sobie w niebo:). Poza tym już po zamieszkaniu do polowy grudnia nie miałam progu w drzwiach wejściowych, do końca stycznia drzwi wewnętrznych, w tym do wiatrołapu. Kanały wentylacji dociepliliśmy 2 tygodnie temu, dołożyliśmy też wełnę na strop. Przez pierwsze tygodnie musiałam nacieszyć się też ciepłą podłogą, grzałam ją kilka stopni więcej niż obecnie.
Jak widać - w moim przypadku pierwszy sezon jest niewiadomą. Nie spisywałam licznika, bo mam w skrzynce na zewnątrz (wrrr ) i trochę też z powodu zmęczenia sprawami budowlanymi/ .
Raz w lutym, jak odnotowałam na termometrze -25 st.C (6 lutego), z ciekawości udałam się do skrzynki i po odczytaniu dobowego zużycia 72 kwh (na wszystko, nie tylko na ogrzewanie) powlokłam się do domu i zrobiłam sobie solidnego drinka. Następnie wykonałam telefon do małżonka i przekazałam mu, że musi jeszcze więcej pracować, ponieważ inaczej pójdziemy z torbami ;)

jasiek71
29-11-2012, 21:01
Twoje parametry ocieplenia są dobre ale nie rewelacyjne.

rzuć okiem na moją stopkę i co myślisz ...?
a zużycie mam znacznie mniejsze od bittera :yes:

malux20
29-11-2012, 21:01
bitter postawił energooszczędny a przy okazji nie podporządkowywal komfortu i wyglądu pod licznik

w salonie ma wykusz[ fajny efekt ze stołem]
duże przeszklenia
i doświadczenie życiowe że nie trzeba robić wszystkiego z wypasem na maxa żeby być zadowolonym z domku
i moim zdaniem nie da się oszukać natury
jak nie przed to po wprowadzeniu trzeba zaplacić za wygrzewanie

jasiek71
29-11-2012, 21:02
Raz w lutym, jak odnotowałam na termometrze -25 st.C (6 lutego), z ciekawości udałam się do skrzynki i po odczytaniu dobowego zużycia 72 kwh ( ... )
he he he...
ja najwięcej zanotowałem 126kwh na wszystko ...:cool:

Arturo72
29-11-2012, 21:05
Dom Konrada ma najlepsze ocieplenie pośród domów które dotychczas liczyłem.
.
5 cm więcej styropianu daje taką różnicę ? O czym Ty gadasz,bitter ma o wiele mniejszy dom od Konrada...
Straty do gruntu,które Konrad ograniczył przez płytę nie są aż tak duże,żeby mogły generować taką różnicę w zużyciu.
Czuję spisek... ;)

jak nie przed to po wprowadzeniu trzeba zaplacić za wygrzewanie
I tu jest pies pogrzebany,miesiąc ostrego grzania podłogówką powinno ustabilizować zużycie.

reniutek
29-11-2012, 21:09
@ jasiek71 :) I jaka była Twoja reakcja?
Może dla pocieszenia dla bittera dodam jeszcze, że któregoś dnia w marcu, kierując się biblijną zasadą PRAWDA WAS WYZWOLI ponownie odwiedziłam skrzynkę. Zużycie wynosiło coś ok.32 czy 35 kwh na wszystko.
Drinka zapodałam PRZED odczytem;)

asolt
29-11-2012, 21:12
rzuć okiem na moją stopkę i co myślisz ...?
a zużycie mam znacznie mniejsze od bittera :yes:

Podaj zuzycie w pierwszym sezonie. Cała ta sprawa jest dosyc dziwna, Ty masz dom w III strefie, bitter ma I strefie i tym bardziej powinno u niego lepiej niz u ciebie a nie jest.

jasiek71
29-11-2012, 21:16
@ jasiek71 :) I jaka była Twoja reakcja?

żadna ...:cool:
takich sytuacji jest raptem kilka - kilkanaście w roku, moja posesja zużywa ok. 12000 kwh rocznie na wszystko...
jak dla mnie do zaakceptowania :yes:

malux20
29-11-2012, 21:17
to też fakt
ja bittera dom po wygrzaniu[czyli zarok -dwa] oceniam na 30kwh w taki dzień jak dziś

asolt
29-11-2012, 21:21
5 cm więcej styropianu daje taką różnicę ? O czym Ty gadasz,bitter ma o wiele mniejszy dom od Konrada...
Straty do gruntu,które Konrad ograniczył przez płytę nie są aż tak duże,żeby mogły generować taką różnicę w zużyciu.
Czuję spisek... ;)

I tu jest pies pogrzebany,miesiąc ostrego grzania podłogówką powinno ustabilizować zużycie.

Bitter ma 20 cm styro a Konrad ma 30 cm, róznica to 10 a nie 5 cm, ma fundament słabo ocieplony, a Konrad ma płytę z 30 cm xps o lambda=0,035, bitter ma ocieplenie podłogi 20 cm styro 0,04, nie wiem jakie są róznice we wsp. okien, a na pewno są, rózni sie lambda welny. Być moze wg Ciebie są to róznice nie istotne, ale jednak są.
Nieznany jest stopien zawilgocenia domu bittera i tu jest chyba najwazniejsza przyczyna tak dużego zuzycia.

jasiek71
29-11-2012, 21:22
Podaj zuzycie w pierwszym sezonie. Cała ta sprawa jest dosyc dziwna, Ty masz dom w III strefie, bitter ma I strefie i tym bardziej powinno u niego lepiej niz u ciebie a nie jest.
tu masz od kąt mam licznik...
2003-2004 d-603kwh, n-139kwh
2004-2005 d-2370kwh, n-5114kwh
2005-2006 d-1932kwh, n-9172kwh
2006-2007 d-2742kwh, n-8374kwh
2007-2008 d-3048kwh, n-11478kwh
2008-2009 d-2104kwh, n-8397kwh
2009-2010 d-2451kwh, n-8520kwh
2010-2011 d-2775kwh, n-9430kwh
2011-2012 d-2641kwh, n-9708kwh

jak dla mnie to ma źle sterowane ogrzewanie i trochę wilgoci ...

swiki
29-11-2012, 23:16
No to się zgłaszam
O 7 rano było
droga 224.37
tania 629.01
Zużycie jakie pokazał mi podlicznik tylko na samym piecu CO pokazał 49kWh ale cholera spisałem go rano a między 13-15 pociągnął trochę energii natomiast z odczytów od wczoraj wychodzi, że w taniej poszło prawie 40kWh tak więc licznik raczej działa dobrze bo te 9kWh różnicy przez w taniej taryfie po południu dał radę pociągnąć.

MHm i ja sie odzywam - zazurawilam do moich notatek z zeszlego roku i niestety nie pociesze Cie - powierzchnia z tego co kojarze to poobna bo ja mam 95 m Ty tez niecale 100, ja 20 styro ale zwykly, fundament dokladalam - mialam chyba 10, teraz napewno 5 wiecej, okna najzwyklejsze i od polnocy najwieksze wiec zyski tylko u dzieci, i.....miesiac po wprowadzeniu i najwieksze mrozy zuzycie na poziomie (temp w domu przypominam prawie 25 stopni bylo bo mi ciagle zimno bylo)niecale 40 kW/ dobe, (zima -20 do -30 stopni)
Ale.....marzec gdzie temp -5,-10 zuzycie ok 30-35 wiec niewiele mniej w sumie.

Ten rok juz jakiej ponad 30% mniejsze zuzycie wiec sporo

Zawsze może odkopać fundamenty i zaizolować ponownie
ja tak robilam

bitter
30-11-2012, 07:19
alo halo - dlaczego uważacie że mam kiepsko zaizolowane fundamenty? Mam 12cm hydrostyru na ścianach aż do ław, nie mam zaizolowanych ław ale kto ma??? Odkopywanie ław to samobójstwo. Przecież to grozi zawaleniem budynku.

Liwko
30-11-2012, 07:20
Odkopywanie ław to samobójstwo. Przecież to grozi zawaleniem budynku.

Masz rację, nie rób tego!!!

jasiek71
30-11-2012, 08:09
alo halo - dlaczego uważacie że mam kiepsko zaizolowane fundamenty? Mam 12cm hydrostyru na ścianach aż do ław, nie mam zaizolowanych ław ale kto ma??? Odkopywanie ław to samobójstwo. Przecież to grozi zawaleniem budynku.
zostaw to izolowanie ...
poczekaj aż ustabilizuje się temperatura gruntu pod budynkiem, teraz znaczną część energii ładujesz pod podłogę:yes:

jasiek71
30-11-2012, 08:21
mam co prawda kable ale zawsze jakieś odniesienie będzie ...
stan na 21:00
kuchnia 25m2, temp. pomieszczenia 22,5*,temp. podłogi wg. sondy 22,6*, temp. podł. wg termometru szpilkowego leżącego na płytkach 22,6*, pomiędzy 13 a 15 doładowane 3,26kwh...

salon 33m2, temp. pomieszczenia 22,5* , temp. podł. sonda 22,5* , wg termometru 22,6* , 13-15 doładowane 3,61kwh


a tak o 8:00 dzisiaj
kuchnia
22,8* / 22,8* / 24,2 w nocy doładowane 4,01kwh

salon
22,5 / 22,8 / 23,2 / 3,88kwh...

ostatnia doba ogrzewanie 37kwh...

malux20
30-11-2012, 08:54
chodzi o izol. poziomą a nie tylko pionową?
ja się od wczoraj bawie ustawieniami i całkiem możliwe że pompa łyknie z 10-14 kwh [xcop to też dużo]
temp w domu 22-22,5

bitter
30-11-2012, 10:53
Tak mnie nosi i zastanawia to zużycie (choć bez przesady nie jest takie złe jak na bezobsługowe) że zastanawiam się czy Jasiek albo inny wynalazca nie próbował nigdy podłączyć zwykłego klimatyzatora jako PCi. Za 2 tysie na Alle można kupić klimę 3,5kW. Przy 10 godzinach pracy czyli tyle ile jest taniej taryfy większość energii mogę uzyskać z tej klimy. Koszt inwestycyjny w porównaniu z PCI żaden. Dało by się rozebrać taką klimę i wpuścić rurki z wymiennika powietrza (bo chyba tam takie coś jest - nie rozbierałem nie wiem) w jakiś bojlerek 50litrów i podgrzewać w nim wodę a z niego ciągnąć wodę do zasilania pieca elektrycznego?

Arturo72
30-11-2012, 11:02
Tak mnie nosi i zastanawia to zużycie (choć bez przesady nie jest takie złe jak na bezobsługowe) że zastanawiam się czy Jasiek albo inny wynalazca nie próbował nigdy podłączyć zwykłego klimatyzatora jako PCi. Za 2 tysie na Alle można kupić klimę 3,5kW. Przy 10 godzinach pracy czyli tyle ile jest taniej taryfy większość energii mogę uzyskać z tej klimy. Koszt inwestycyjny w porównaniu z PCI żaden. Dało by się rozebrać taką klimę i wpuścić rurki z wymiennika powietrza (bo chyba tam takie coś jest - nie rozbierałem nie wiem) w jakiś bojlerek 50litrów i podgrzewać w nim wodę a z niego ciągnąć wodę do zasilania pieca elektrycznego?Czyli powracamy do dyskusji sprzed lat na temat podłączenia hewalexa pod ogrzewanie :) Wg mnie warto coś takiego w

Jacekss
30-11-2012, 11:16
podłączyć to pewnie można tylko pytanie skąd będzie pobierał powietrze i do jakich temperatur min to to coś pracuje ? :)

k-g
30-11-2012, 11:49
Współczynnik U wynosi około 1.1 W/m2K dla tak ocieplonych ścian jak u bittera, powierzchnia samych ścian zewnętrznych w pionie daje ponad 10m2, przyjmijmy temperaturę gruntu 0,5m poniżej terenu czyli w strefie przemarzania dla obecnych temperatur +4*C. Daje to straty na poziomie 2/3 powierzchni okien całego domu. W mrozy będzie jeszcze gorzej.

Hippek
30-11-2012, 12:13
Czyli powracamy do dyskusji sprzed lat na temat podłączenia hewalexa pod ogrzewanie :) Wg mnie warto coś takiego w

arturo się zawiesił - zresetuje go ktoś?

piotrmak
30-11-2012, 12:30
Tak mnie nosi i zastanawia to zużycie (choć bez przesady nie jest takie złe jak na bezobsługowe) że zastanawiam się czy Jasiek albo inny wynalazca nie próbował nigdy podłączyć zwykłego klimatyzatora jako PCi. Za 2 tysie na Alle można kupić klimę 3,5kW. Przy 10 godzinach pracy czyli tyle ile jest taniej taryfy większość energii mogę uzyskać z tej klimy. Koszt inwestycyjny w porównaniu z PCI żaden. Dało by się rozebrać taką klimę i wpuścić rurki z wymiennika powietrza (bo chyba tam takie coś jest - nie rozbierałem nie wiem) w jakiś bojlerek 50litrów i podgrzewać w nim wodę a z niego ciągnąć wodę do zasilania pieca elektrycznego?

Zaczynasz bitter zwyczajnie "przekombinowywać"
Pewnie się da coś takiego zrobić ale wykonanie pewnie przedroży jakiś tani oryginał

Instaltechnic
30-11-2012, 13:03
Tlumaczyc podlaczenia nie musisz, ale jak bys podal jakis przyklad, choc wydaje mi sie ze kazda Wm moze byc wysterowana przez PLC, mniej lub bardziej zaawansowanym sposobem.
Podstawy PLC mam bo dwa semestry studiow to walkowalem, a reszty bez problemu w razie potrzeby naucze sie z tutorialow, online i metota prob i bledow, nie taka "wiedze tajemna" ludzie przyswajaja, ale dzieki za "checi".

Dokładnie tak - każdą można podpiąć pod sterowanie w budynku i użytkownik zapomina żeby cokolwiek klikać, chyba że ma dożo gości itp. ale to też mogę spokojnie czujki i odpowiednie sterowanie zapewnić.

Po dwóch latach i ucząc się metodą prób i błędów można już nauczyć się spokojnie konkretami sterować. Masz rację :)

Próbuję wkleić prosty przykład:
151622

bitter
30-11-2012, 13:11
podłączyć to pewnie można tylko pytanie skąd będzie pobierał powietrze i do jakich temperatur min to to coś pracuje ? :)

Jak to skąd - z zewnątrz jak normalny klimatyzator


Zaczynasz bitter zwyczajnie "przekombinowywać"
Pewnie się da coś takiego zrobić ale wykonanie pewnie przedroży jakiś tani oryginał

No nie bardzo może przekroczyć. Klima 2 tys - bojler tysiak, robota dwa weekendy .... za 3 tysie kupisz pompę ciepła? Dziwi mnie, że nikt do tej pory tego nie zrobił. Mnie trochę szkoda nawet 3 tys po to żeby się przekonać że to nie działa ale mnóstwo tu instalatorów, ludzi z dostępem do używanych urzadzeń itp. Takie połączenie daje komfort sterowania jakie mam z pieca, przy temperaturach jak teraz nie martwię się o COP bo jest pewnie ze 3, przy dużych mrozach klima może się wyłączać i sam piec popier ....

qubic
30-11-2012, 14:17
arturo się zawiesił - zresetuje go ktoś?

Hipka jak zawsze szybka ;) :D

Liwko
30-11-2012, 14:21
arturo się zawiesił - zresetuje go ktoś?

Coś się musiało wydarzyć! Do niego to nie podobne! Miiiilliiiicjaaaaa!!!!

qubic
30-11-2012, 14:26
Coś się musiało wydarzyć! Do niego to nie podobne! Miiiilliiiicjaaaaa!!!!

może pompa mu się zatrzymała.....

Liwko
30-11-2012, 14:27
może pompa mu się zatrzymała.....

Już??? Przecież jeszcze jej nie ma:eek:

Jacekss
30-11-2012, 14:30
:) system mu sie pewnie zwiesił jak pisał posta, a potem Winda wysiadła...

Liwko
30-11-2012, 14:34
:) system mu sie pewnie zwiesił jak pisał posta

To chyba mu się zwiesił w połowie wysyłania :cool:

qubic
30-11-2012, 14:46
To chyba mu się zwiesił w połowie wysyłania :cool:

...a może zerknął na licznik i przemnożył przez COP ? ;)

blekowca
30-11-2012, 14:49
Bitter spróbuj jeszcze pokombinować z dłuższą opaską poziomą wokół fundamentów, to ciepło co pakujesz w grunt pod domem nie powinno dzięki temu szybko uciekać. Szczegóły masz tu (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?15342-p%C5%82yta-fundamentowa&p=4481957&viewfull=1#post4481957).
Pozdrawiam
blekowca

zyzolek
30-11-2012, 15:28
Bitter, a jaką temperaturą zasilasz podłogówkę, czy robisz to przez cały czas taniej taryfy?
Jakie masz różnice temperatur powietrza między okresem grzania w taniej taryfie i postoju w drogiej? Jakie różnice temperatur podłogi?
Coś mi się wydaje, że chyba źle zarządzasz energią. Nie korzystasz z bezwładności podłogi betonowej i wody. Chyba za dużo i niepotrzebnie ładujesz w taniej taryfie, stąd ten duży pobór prądu. Wystarczy tylko podgrzać wodę w instalacji OP do jakiegoś momentu a potem stop, co by nie przegrzewać niepotrzebnie. Zimna woda w rurkach wyłączonego OP ma i musi mieć tyle stopni co podłoga. Te 13 stopni jest niemożliwe, więc pewnie walnięty ten czujnik. 13 stopni ma zimna woda z sieci wodociągowej.

zyzolek
30-11-2012, 15:32
Arturo pewnie walczy na budowie

jasiek71
30-11-2012, 17:54
Tak mnie nosi i zastanawia to zużycie (choć bez przesady nie jest takie złe jak na bezobsługowe) że zastanawiam się czy Jasiek albo inny wynalazca nie próbował nigdy podłączyć zwykłego klimatyzatora jako PCi. Za 2 tysie na Alle można kupić klimę 3,5kW. Przy 10 godzinach pracy czyli tyle ile jest taniej taryfy większość energii mogę uzyskać z tej klimy. Koszt inwestycyjny w porównaniu z PCI żaden. Dało by się rozebrać taką klimę i wpuścić rurki z wymiennika powietrza (bo chyba tam takie coś jest - nie rozbierałem nie wiem) w jakiś bojlerek 50litrów i podgrzewać w nim wodę a z niego ciągnąć wodę do zasilania pieca elektrycznego?
nie opłaca się kombinować z przerabianiem...
jak już cie tak nosi to kup takiego wynalazka http://allegro.pl/hewalex-powietrzna-pompa-ciepla-pcwu-3-8-do-c-w-u-i2787536060.html i podłącz bezpośrednio w obieg ogrzewania...:)

malux20
30-11-2012, 18:08
bitter a ile mają twoje grzałki w kospelu ?
s6 z atlantica ma opcję 3kw plus 3kw
kosztowałaby z 11-12 tyś z montażem
odejmujac cenę kospela [2-3 tyś]
to nie są duże koszty-9-10 tyś
dla twojego spokoju wpiszę że ostatnie doby u mnie średnio wychodzą 10 kwh x cop

grzeniu666
30-11-2012, 18:28
...requ ... Ja mam na prą DC a całe sterowanie odbywa się napięciowo potencjometrem, który wyrzucam i podłączam sterownik (nie PLC bo to przeżytek).

Jakiś sterownik "wielozadaniowy" (zamiast PLC)? Jaki?

Hippek
30-11-2012, 18:43
Nie pojmuję Twojego toku myślenia ale stanowczo przesadzasz - toż to rozpusta:p

a mnie niezmiennie kreci Twoja Roza Wiatrow!

Jakbym byla facetem, to krecilabym przy niej smiglem co wieczor.

Brygada RR
30-11-2012, 19:00
Tak sobie sprawdzam swój rekuperator, z jaką temp. wpada wam powietrze do pokoi?

ja mam -1 C na zewnątrz, 23 C w domu i 13,5 na wylocie powietrza do pokoi

ale około 20 % kanałów nie jest ocieplona łącznie z rekuperatorem

jasiek71
30-11-2012, 19:30
Tak sobie sprawdzam swój rekuperator, z jaką temp. wpada wam powietrze do pokoi?

ja mam -1 C na zewnątrz, 23 C w domu i 13,5 na wylocie powietrza do pokoi

ale około 20 % kanałów nie jest ocieplona łącznie z rekuperatorem

mam 22,5* w domu, 3* na zewnątrz i leci 15,2* z anemostatu a mam samo GWC...:yes:

R&K
30-11-2012, 19:34
aby było miarodajnie podam Ci rano

na razie mamy na zewnątrz 3,8
w domu niezmiennie 20,8

tempr w rekuperatorze
czerpnia 9,9
wyrzut 12,9
nawiew 16,5
wywiew 18,5

temp w anemostacie nawiewowym 19,2
temp w anemostacie wyciągowym 21,9

firewall
30-11-2012, 19:38
A jak tam zużycia dobowe?

jasiek71
30-11-2012, 19:39
aby było miarodajnie podam Ci rano

na razie mamy na zewnątrz 3,8
w domu niezmiennie 20,8

tempr w rekuperatorze
czerpnia 9,9
wyrzut 12,9
nawiew 16,5
wywiew 18,5

temp w anemostacie nawiewowym 19,2
temp w anemostacie wyciągowym 21,9
Konrad chodzi GGWC ?
jakie temp. na pętlach ...?

bitter
30-11-2012, 19:39
Bitter, a jaką temperaturą zasilasz podłogówkę, czy robisz to przez cały czas taniej taryfy?
Jakie masz różnice temperatur powietrza między okresem grzania w taniej taryfie i postoju w drogiej? Jakie różnice temperatur podłogi?
Coś mi się wydaje, że chyba źle zarządzasz energią. Nie korzystasz z bezwładności podłogi betonowej i wody. Chyba za dużo i niepotrzebnie ładujesz w taniej taryfie, stąd ten duży pobór prądu. Wystarczy tylko podgrzać wodę w instalacji OP do jakiegoś momentu a potem stop, co by nie przegrzewać niepotrzebnie. Zimna woda w rurkach wyłączonego OP ma i musi mieć tyle stopni co podłoga. Te 13 stopni jest niemożliwe, więc pewnie walnięty ten czujnik. 13 stopni ma zimna woda z sieci wodociągowej.

Grzeję podłogę 3 razy w ciągu dnia. Od 22 - 00, potem od 4 rano do 6 rano i od 13-15. Temperaturę wody ustala sterownik w zależności od temperatury na dworze. Zazwyczaj mam 29-30 stopni ogrzaną podłogę choć sterownik pokazuje, że chciałby dać 38. Pewnie ze względu na krótki czas grzania (2 godziny) nie daje rady jej nagrzać do takiej temperatury. Może lepiej byłoby ustawić niższą krzywą grzania czyli niższą temperaturę i grzać cała noc? Nie wiem o co ci chodzi z tymi 13 stopniami ja nic nie pisałem o 13 stopniach. Moja woda ma jak pisałem 29-30 i spada o dwa trzy stopnie w okresach bez grzania.


nie opłaca się kombinować z przerabianiem...
jak już cie tak nosi to kup takiego wynalazka http://allegro.pl/hewalex-powietrzna-pompa-ciepla-pcwu-3-8-do-c-w-u-i2787536060.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fhewal ex-powietrzna-pompa-ciepla-pcwu-3-8-do-c-w-u-i2787536060.html) i podłącz bezpośrednio w obieg ogrzewania...:)
Tak tylko to wielkie gówno a poza tym, jak to sprząc z istniejącym piecem który steruje mi temperaturą grzania podłogi. Trzeba by tego hewalexa wpiąć w bojler i z tego bojlera pobierać wodę do pieca ale to spowoduje zgłupienie sterownika pieca bo on na poborze wody z podłogi mierzy sobie temperaturę i wie czy grzać czy nie a tutaj miałby ciągle podgrzaną wodę. Z kolei wpuszczenie tego równolegle z piecem spowoduje kompletną niesterowalność. Można też wywalić piec ale ta pompa przy mrozach nie da rady sama.


bitter a ile mają twoje grzałki w kospelu ?
s6 z atlantica ma opcję 3kw plus 3kw
kosztowałaby z 11-12 tyś z montażem
odejmujac cenę kospela [2-3 tyś]
to nie są duże koszty-9-10 tyś
dla twojego spokoju wpiszę że ostatnie doby u mnie średnio wychodzą 10 kwh x cop

Ja mam kospela 12kW. Według obliczeń wystarczył by 8 ale za 100zł więcej był 12 więc wziąłem taki. Pompa o takiej mocy jak piszesz w duże mrozy nie da rady.Ja

k masz 10kWx COP to pewnie masz ok 30kW czystego prądu więc i tak lepiej niż ja.

blekowca
30-11-2012, 19:47
aby było miarodajnie podam Ci rano

na razie mamy na zewnątrz 3,8
w domu niezmiennie 20,8

tempr w rekuperatorze
czerpnia 9,9
wyrzut 12,9
nawiew 16,5
wywiew 18,5

temp w anemostacie nawiewowym 19,2
temp w anemostacie wyciągowym 21,9
Konrad a mógłbyś podać kiedy skończyły ci się pod dachem temperatury powyżej 20*

R&K
30-11-2012, 19:47
jeszcze bez GWC - ostatnio zmniejszyłeś temperaturę chyba do 2 stopni
zobaczę koło północy co się będzie działo

blekowca - w ciągu dnia mnie nie ma
ale 2 dni temu w dzień było 9 stopni więc pod dachem naście - podejrzewam że blisko 20 własnie ...

jasiek71
30-11-2012, 19:49
Grzeję podłogę 3 razy w ciągu dnia. Od 22 - 00, potem od 4 rano do 6 rano i od 13-15. Temperaturę wody ustala sterownik w zależności od temperatury na dworze. Zazwyczaj mam 29-30 stopni ogrzaną podłogę choć sterownik pokazuje, że chciałby dać 38. Pewnie ze względu na krótki czas grzania (2 godziny) nie daje rady jej nagrzać do takiej temperatury. Może lepiej byłoby ustawić niższą krzywą grzania czyli niższą temperaturę i grzać cała noc? Nie wiem o co ci chodzi z tymi 13 stopniami ja nic nie pisałem o 13 stopniach. Moja woda ma jak pisałem 29-30 i spada o dwa trzy stopnie w okresach bez grzania.




he he he ...
to tak jak bym nastawił trzy razy po dwie godziny cały dom ...
przy takim sterowaniu zawsze będzie duże zużycie ...
daj sterownik do najchłodniejszego pokoju, piec ustaw na max grzanie jak sterownik mu każe ( bez żadnych krzywych itp. ) jak w jakichś pomieszczeniach zacznie sie robić za ciepło pomimo że w tym najchłodniejszym jeszcze nie zagrzało to zrób korekty na rotametrach...
taki układ musi hulać ...:yes:

grzeniu666
30-11-2012, 20:14
Zależy co kto lubi - ja nie preferuję gotowych "sterowników" bo takowych nie ma a PLC na prosty sterownik to za duża i za droga maszyna, na coś więcej (baza, logika dostosowująca, wizualizacja www itp.) za bardzo toporny a "dopasienie" tego to stanowczo za drogo.
Zacznij od jakiegoś arduino uno a w necie znajdziesz projekciki praktycznie do każdego mniej lub bardziej szalonego pomysłu.

Ja też wolę "customa" bo planuję więcej dziwactw do połapania.

Tani PLC (Fatek), bez HMI (nie chcę) chyba nie zrujnuje (2-3 tys?) a myślę zrobi co chcę (WM, Jaśkowy kolektor, trochę elektryki, pogada z Satelem...). O Arduino słyszałem, ale jakoś intuicyjnie obawiam się że mniej trwały/pewny, a i nie wiem czy zrobi to wszystko...

Brygada RR
30-11-2012, 20:24
aby było miarodajnie podam Ci rano

na razie mamy na zewnątrz 3,8
w domu niezmiennie 20,8

tempr w rekuperatorze
czerpnia 9,9
wyrzut 12,9
nawiew 16,5
wywiew 18,5

temp w anemostacie nawiewowym 19,2
temp w anemostacie wyciągowym 21,9

Jak zwiększyłem z 1 na 3 to temp. wzrosła do 14 C, chyba nie jest źle z tą wydajnością jak na Lunę.

bitter
30-11-2012, 20:49
he he he ...
to tak jak bym nastawił trzy razy po dwie godziny cały dom ...
przy takim sterowaniu zawsze będzie duże zużycie ...
daj sterownik do najchłodniejszego pokoju, piec ustaw na max grzanie jak sterownik mu każe ( bez żadnych krzywych itp. ) jak w jakichś pomieszczeniach zacznie sie robić za ciepło pomimo że w tym najchłodniejszym jeszcze nie zagrzało to zrób korekty na rotametrach...
taki układ musi hulać ...:yes:

Jasiek szczujesz szczujesz ;-) Problem z tym sterownikiem, że musiałbym teraz kable ciągać po ścianach bo niestety przewodowy jest. Też się zastanawiałem czy to nie zwiększa zużycia takie cykanie ale na zdrowy rozum to czy dam 12kW w dwie godziny czy wpompuję 2kW przez 12 godzin to przecież tyle samo prądu. Czy grzanie ciągłe może zaoszczędzić energii poprzez to że jest ciagłe a nie szarpane? Ktoś to może udowodnić?

jasiek71
30-11-2012, 20:56
Jasiek szczujesz szczujesz ;-) Problem z tym sterownikiem, że musiałbym teraz kable ciągać po ścianach bo niestety przewodowy jest. Też się zastanawiałem czy to nie zwiększa zużycia takie cykanie ale na zdrowy rozum to czy dam 12kW w dwie godziny czy wpompuję 2kW przez 12 godzin to przecież tyle samo prądu. Czy grzanie ciągłe może zaoszczędzić energii poprzez to że jest ciagłe a nie szarpane? Ktoś to może udowodnić?

jakie "cykanie"?
sterownik każe kociołkowi grzać bo za zimno...
kociołek zapier... swoimi 12kw do momentu aż sterownik każe przestać i tyle ...
zrób na próbę na kablu i testuj ...:yes:

Instaltechnic
30-11-2012, 21:18
aby było miarodajnie podam Ci rano

na razie mamy na zewnątrz 3,8
w domu niezmiennie 20,8

tempr w rekuperatorze
czerpnia 9,9
wyrzut 12,9
nawiew 16,5
wywiew 18,5

temp w anemostacie nawiewowym 19,2
temp w anemostacie wyciągowym 21,9

Mam takie pytanie, gdzie i od czego się podgrzewa powietrze wpadające z 16,5 do 19,2 stopnia oraz gdzie się chłodzi z 21,9 do 18,5 po drodze z pomieszczeń do reku?

bitter
30-11-2012, 21:42
Tak się zastanawiam. Czy pomiar temperatury ziemi przy fundamentach też coś pokaże? Pomyślałem, że może wbiję pręt w ziemię żeby zrobić dziurkę wpakuję sondę i zmierzę przy fundamentach i gdzieś z dala od domu ...

R&K
30-11-2012, 22:04
Mam takie pytanie, gdzie i od czego się podgrzewa powietrze wpadające z 16,5 do 19,2 stopnia oraz gdzie się chłodzi z 21,9 do 18,5 po drodze z pomieszczeń do reku?
Faktycznie to lekka bzdura ale może nawiewy idą w pomieszczeniach ciepłych stąd się ogrzewa w nich płynące powietrze a wywiewy natychmiast trafiają do zimnych i tam wychładzają. Albo po prostu błędy/tolerancja odczytów?to ani bzdura ani bledy - to zycie Panowie , samo zycie ...policzcie ile i jak moze przeniesc energi suche powietrze , droge jaka musi przebyc i powierzchnie kanalow i wszytsko bedzie jasne ...w tym momencie powietrze czerpane jest spod dachu rura Fi200 i dlugości nastu mertowczesc rur z domu idzie w dachu w warstwie ocieplenia i tu widac wplyw temperatury wewnętrznej na czerpane powietrze, dodatkowo jednostka i rury w PT są w ok 16-17 stopniach ....

piotrmak
30-11-2012, 22:13
Zależy co kto lubi - ja nie preferuję gotowych "sterowników" bo takowych nie ma a PLC na prosty sterownik to za duża i za droga maszyna, na coś więcej (baza, logika dostosowująca, wizualizacja www itp.) za bardzo toporny a "dopasienie" tego to stanowczo za drogo.
Zacznij od jakiegoś arduino uno a w necie znajdziesz projekciki praktycznie do każdego mniej lub bardziej szalonego pomysłu.

Swietne porady:P
Mam to sobie sam polutować, czy "wynająć" elektronika?
Wiem, wiem, każdy budujący dom sobie z tym poradzi. Rada pikuś dla każdego:)

malux20
30-11-2012, 22:20
bitter za malo wierzysz w własny dom s6 starczyłaby CI ile dni masz poniżej -15 przez 24h
ale teraz to lepiej bez nerwowych ruchów

Krzysiek_BB
30-11-2012, 22:25
Tak się zastanawiam. Czy pomiar temperatury ziemi przy fundamentach też coś pokaże? Pomyślałem, że może wbiję pręt w ziemię żeby zrobić dziurkę wpakuję sondę i zmierzę przy fundamentach i gdzieś z dala od domu ...

BITTER daj juz spokoj z eksperymentami mialem tak samo, tez sie zdawalo ze cos mam nietak zrobilem termowizje i dalej nic nie wykazywalo ale po okolo 60-70 dniach wszystko sie ustabilizowalo zuzycie spadlo temperatura wzrosla i "jest OK" musisz poprostu wygrzac wylewke i wyzbyć sie wody. Ja swoja tak sowicie pielegnowalem ze wlalem w nia po zrobieniu w sumie ~ 800L wody zeby dojrzewala powoli, tez niestety to odpokutowalem przez pierwsze 1,5 msc chlonela energii ile sie jej wladowalo teraz po okolo 70 dniach temperatura sie ustabilizowała na poziomie 21*C (podłoga 22,1) a zuzycie zaczelo stopniowo spadac. (obecnie 38kW/24) poczatek około 55kW/24.
Wylewka akumulacyjna w sumie z wykonczeniem około 12cm - kable grzejne 12kW + rutki (jeszcze nigdzie nie podpiete)
Mam jeszcze niedocieplony strop i w ten sposob grzeje nie 100 a ~ 200m2.
Dom mam o gorszych parametrach, 25 porotherm styro 15cm (0,040) podoga 2x5 cm (zakładka) dach 2x15cm
temp na dole 21* na nieogrzewanym i jeszcze długo nie użytkowym piętrze +18*C

Nie panikuj zaciśnij żeby i grzej normalnie zycze powodzenia i duzo wiary w nizsze zuzycie.

zyzolek
30-11-2012, 22:37
Bitter źle zarządzasz energią. Puszczasz na maksa co z pieca wyjdzie.
Daj na podłogę 28-30 stopni i tyle. Załóż jakiś kaganiec. Zanim czujnik powietrza zareaguje, a podłoga się zdąży nagrzać, to już dawno czas taniej taryfy się skończy. Jak już puszczasz na maksa to góra 2-4 godzin w nocy plus 2 za dnia i to w zupełności wystarczy, co by przepompować i wymienić całą wodę w podłodze. Potem bezwładność wody i betonu.

Hippek
30-11-2012, 22:39
Też się zastanawiałem czy to nie zwiększa zużycia takie cykanie ale na zdrowy rozum to czy dam 12kW w dwie godziny czy wpompuję 2kW przez 12 godzin to przecież tyle samo prądu. Czy grzanie ciągłe może zaoszczędzić energii poprzez to że jest ciagłe a nie szarpane? Ktoś to może udowodnić?

TB udowadniał tu i tam a ja streszczę CI łopatologicznie:

grzałką 0,1kWh przez 100h nie zagotujesz wiadra wody ale grzałką 10kW w 1h już tak

kurt76
30-11-2012, 23:20
Mnie juz ten stopień skomplikowania śmieszy lekko; generalnie nie o to chodzi. 10% ergonomii jest warty 20% oszczędności. oczywiście mówimy o domach max 4 litrowych.

_artur_
30-11-2012, 23:22
Rozumiem, że myślisz o reku z wentylatorami na prąd AC a to nie tędy droga, poszukaj DC a wtedy będziesz sterował płynnie wydajnością bo w tych AC to raczej producent ustala "wydajność" i musiałbyś przerabiać delikatnie elektronikę.

mysle o DC, jak potencjometrem to tez moze byc bo z PWMa albo nawet z wyjść OC da sie tym sterowac..
ale czy oprócz tego potencjometru jest tez mozliwość sterowania 3ma biegami czy tylko wtedy potencjometrem?


Jakiś sterownik "wielozadaniowy" (zamiast PLC)? Jaki?

no właśnie.. przyłączam się do pytania..


Zależy co kto lubi - ja nie preferuję gotowych "sterowników" bo takowych nie ma a PLC na prosty sterownik to za duża i za droga maszyna, na coś więcej (baza, logika dostosowująca, wizualizacja www itp.) za bardzo toporny a "dopasienie" tego to stanowczo za drogo.
Zacznij od jakiegoś arduino uno a w necie znajdziesz projekciki praktycznie do każdego mniej lub bardziej szalonego pomysłu.

od adurino?? hmm.. PLC ma sterowac tez np. oswietleniem, współpracowac z alarmem, bramą, sterowac kablami grzejnymi, zczytywac liczniki, odłączać napięcie w niektórych obwodach jak będzie alarm zazbrojony (np. gniazdko do żelazka) itp. do tego sterowanie z pilota, tabletu itp. a plc ma tą zaletę że jest nie do zaj... znaczy raczej się nie zawiesi.. w pracy mam kilka projektów na stm32 czy na atmegach2560 razem z gsmem czy lanem więc mam trochę pojęcia i tym bardziej na plc chcę to zrobić.. procki itp. to najwyżej jako konwertery na modbusa będą działać.. do każdego narzędzia trzeba mieć odpowiedni młotek..


Ja też wolę "customa" bo planuję więcej dziwactw do połapania.

Tani PLC (Fatek), bez HMI (nie chcę) chyba nie zrujnuje (2-3 tys?) a myślę zrobi co chcę (WM, Jaśkowy kolektor, trochę elektryki, pogada z Satelem...). O Arduino słyszałem, ale jakoś intuicyjnie obawiam się że mniej trwały/pewny, a i nie wiem czy zrobi to wszystko...

o cos takiego..
jeszcze kwestia obudowy.. plc do rozdzielni wsadzę i połączę wszystko ze wszystkim.. a rzeźba w g... jak w zimę coś się np. powiesi i grzenie nie będzie działa mi nie pasuje..


Z chęcią będę przyglądał rozwojowi projektu;)
Mi takie rozwiązanie jednak w ogóle nie pasuje a poza tym koszty porażają. Arduino to tylko wprawka i sam nawet się nad nim nie zastanawiam tylko idę również w hardware custom ale jak ktoś nie lubi to jest potężny raspberry pi i shield do arduino a na niego to już wszystkie shieldy świata - wychodzi niezmiernie tanio oraz wszechstronnie (zamiast drogiego satela kilka dodatkowych linii kodu a nawet htpc na tym postawisz przy okazji http://www.cooking-hacks.com/index.php/documentation/tutorials/raspberry-pi-to-arduino-shields-connection-bridge)

koszty.. w sumie pewnie jak ze wszystkim..
ja akurat pracuję w firmie alarmy między innymi zakladającej, do tego produkcja elektroniki itp. więc sporo rzeczy będę miał po kosztach, kable itp.


Swietne porady:P
Mam to sobie sam polutować, czy "wynająć" elektronika?
Wiem, wiem, każdy budujący dom sobie z tym poradzi. Rada pikuś dla każdego:)

no właśnie.. dlatego tym bardziej plc są dosyć dobrze udokumentowane i z reguły wsparcie jest b.dobre..
aha i pln nie trzeba lutować więc śrubowkręt i obcinaczki do kabli wystarczą..

pozdrawiam
Artur

p.s. oczywiście jak zacznę coś robić w temacie to dziennik założę i bedzie tam ładnie to opisane..

Arturo72
01-12-2012, 00:08
arturo się zawiesił - zresetuje go ktoś?

Coś się musiało wydarzyć! Do niego to nie podobne! Miiiilliiiicjaaaaa!!!! .

może pompa mu się zatrzymała... .

:) system mu sie pewnie zwiesił jak pisał posta, a potem Winda wysiadła...

Arturo pewnie walczy na budowie

Normalnie jestem w szoku ;)

Przyczyna "zawiechy" była prozaiczna,pisałem posta w aucie z fona i nagle światło zmieniło się na zielone i puściłem w eter to co było :)

bitter
01-12-2012, 07:34
BITTER daj juz spokoj z eksperymentami mialem tak samo, tez sie zdawalo ze cos mam nietak zrobilem termowizje i dalej nic nie wykazywalo ale po okolo 60-70 dniach wszystko sie ustabilizowalo zuzycie spadlo temperatura wzrosla i "jest OK" musisz poprostu wygrzac wylewke i wyzbyć sie wody. [...]

[...] po okolo 70 dniach temperatura sie ustabilizowała na poziomie 21*C (podłoga 22,1) [...].


Coś chyba musi być na rzeczy z tą wodą. Żeby nie było ja nie panikuje. Nawet jeżeli zużycie utrzyma się na takim poziomie jak mam to warto było bo nie szufluję ekogroszka i nie muszę palić w kominku (w poprzednim domu zjarałem prawie 20m3 drewna w kominku z płaszczem, kręgosłup mnie do dziś boli od noszenia tych belek).

Patrząc na temperatury Waszych posadzek musi gdzieś być przyczyna. Ja żeby było ciepło w domu muszę utrzymywać temperaturę posadzdki powyżej 28 stopni a często mam 30. Tu więc gdzieś jest pies pogrzebany. Jest jeszcze jeden aspekt o którym zapomniałem napisać. Na podłodze w pokojach mam panele 10cm a pod nimi (nie krzyczcie :) ) od 2-5mm podkładu styropianowego. Musiałem się wprowadzić błyskawicznie i niestety nie miałem czasu i umiejętności bawić się w wylewki samopoziomujące a chciałem mieć podłogi w całym domu na jednym poziomie. Dorównując więc z poziomem gresu w korytarzu musiałem popodkładać coś. Zamówiłęm podkład przez internet przysłali ... styropianowy. nie było czasu założyłem. Patrząc jednak na to, że pod posadzką mam 20cm a nad 0,3 - 0,5 cm ciepło raczej wie gdzie ma iść ale chętnie posłucham opinii.

Normalnie jestem w szoku ;)

Przyczyna "zawiechy" była prozaiczna,pisałem posta w aucie z fona i nagle światło zmieniło się na zielone i puściłem w eter to co było :)

Jakbym siebie widział. A Administratorzy z forum dalej nie uruchomili chyba aplikacji tapatalk na smartfony co? Przypuśćmy na nich szturm to może coś zrobią. Kto korzysta z różnych forów niech spróbuje - mega wypas i wygoda pisania nawet w toalecie ;-)

Brygada RR
01-12-2012, 08:32
Jakbym siebie widział. Administratorzy z forum dalej nie uruchomili chyba aplikacji tapatalk na smartfony co? Przypuśćmy na nich szturm to może coś zrobią. Kto korzysta z różnych forów niech spróbuje - mega wypas i wygoda pisania nawet w toalecie ;-)

W tapatalk chyba nie wyświetlają się reklamy więc nie ma co liczyć na tą funkcjonalność, czy oni nie wiedzą ze i tak połowa ludzi ma zainstalowane adblockery, no ale w końcu to forum jest dla adminów a nie dla nas.

Smutna prawda!

tutli_putli
01-12-2012, 08:57
jakie "cykanie"?
sterownik każe kociołkowi grzać bo za zimno...
kociołek zapier... swoimi 12kw do momentu aż sterownik każe przestać i tyle ...
zrób na próbę na kablu i testuj ...:yes:

Moje sterowniki na początku miały ustawioną temp. podłogi na 35* a dogrzać miały pomieszczenia na 18*. Chodziły kiedy chciały jak tylko temp. podłogi trochę spadła to załączały się w dowolnych godzinach mimo, że miały kaganiec i oczywiście grzały dłużej i poza taryfami. Zmieniliśmy ustawienia podłogi na 23* i zablokowaliśmy możliwość dowolnego załączania i się ustabilizowały. Temperatura powietrza utrzymuje się tak jak chcemy (przy 35* była taka sama) a podłoga grzeje tylko w kagańcu i te 23* spokojnie wystarczają. Rożnica w zużyciu to połowa tego co było na początku.

Brygada RR
01-12-2012, 09:00
Na podłodze w pokojach mam panele 10cm a pod nimi (nie krzyczcie ) od 2-5mm podkładu styropianowego.

bitter przy 10 cm to rzeczywiście ciężko ogrzać chatę :):):)

Ja mam 8mm panele praktycznie w całym domu pod nimi 2mm podkładu xps, dom 108 m2 w pokojach 22-23 C w łazienka grzana o wiele mocniej do 28 C na podłodze ale nie mam takiego zużycia. podkład specjalnie do podłogówki dziurkowany ale nie wiem czy to ma takie duże znaczenie.

Brygada RR
01-12-2012, 09:03
Dzisiaj pierwszy dzień nowego miesiąca, możecie napisać wasze zużycie za listopad.

Strasznie ciemny był to miesiąc nie pamiętam kiedy świeciło słońce, więc i zysków słonecznych za bardzo nie było, co innego dzisiaj:)

R&K
01-12-2012, 09:14
ostatnie 7 dni od soboty do soboty
24.11 - 783,3 --> 01.12 889,9 7 dni = 106,4kWh
tydzien wcześniej od niedzieli do niedzieli było 156,5 kWh

za cały listopad
01.11 - 336,8 --> 01.12 889,9 30 dni = 553,1 kWh co daje 18,44 na dobę

Brygada RR
01-12-2012, 09:19
ostatnie 7 dni od soboty do soboty
24.11 - 783,3 --> 01.12 889,9 7 dni = 106,4kWh
tydzien wcześniej od niedzieli do niedzieli było 156,5 kWh

za cały listopad
01.11 - 336,8 --> 01.12 889,9 30 dni = 553,1 kWh co daje 18,44 na dobę

Piękne zużycie

Lobo_M
01-12-2012, 09:29
587kWh-> 19,6kWh/dobę, 0,12mp drzewa (dla zobrazowania do jedna półka koło mojego komika, w moim DB można ocenić jak wygląda).
XI 2010 było 552kWh
XI 2011 520kWh
Jak widac u mnie zużycie rośnie, chyba myszy wynoszą mi styropian:-)

Liwko
01-12-2012, 09:32
Przyczyna "zawiechy" była prozaiczna,pisałem posta w aucie z fona i nagle światło zmieniło się na zielone i puściłem w eter to co było :)

Czyli zwyczajnie, uzależnienie. Po pierwszym wypadku zazwyczaj przechodzi.

Brygada RR
01-12-2012, 10:07
Ja niestety nie mam licznika na ogrzewanie więc na całość to I - 194,60 II - 988,00 czyli jakieś 420 PLN na wszystko

Instaltechnic
01-12-2012, 11:00
Czyli zwyczajnie, uzależnienie. Po pierwszym wypadku zazwyczaj przechodzi.

Ale często i tak na krótko...jak to bywa z uzależnieniem. :D

Instaltechnic
01-12-2012, 11:09
bitter przy 10 cm to rzeczywiście ciężko ogrzać chatę :):):)

Ja mam 8mm panele praktycznie w całym domu pod nimi 2mm podkładu xps, dom 108 m2 w pokojach 22-23 C w łazienka grzana o wiele mocniej do 28 C na podłodze ale nie mam takiego zużycia. podkład specjalnie do podłogówki dziurkowany ale nie wiem czy to ma takie duże znaczenie.

Daje sporo - i dobry panel do podłogówki i dobry podkład. Oprócz danych producentów i obliczeń, testowałem kilka kombinacji w rożnych pomieszczeniach naprzemiennie.

Kilka drobiazgów jak się zsumuje potrafi bardzo zmienić charakterystykę przekazywania ciepła i mamy ciepłą "wylewkę", chłodną podłogę i chłodne pomieszczenie. Jak do tego dodamy mało wydajny reku i w pomieszczeniu mamy nawiew, to jest nieekonomicznie i niefajnie.

Lobo_M
01-12-2012, 11:29
Najlepiej zmierzyć pirometrem, temp na powierzchni posadzki. Znasz temp zasilania, może nawet masz czujnik i znasz temp posadzki. więc sprawdź w różnych pomieszczeniach. Porównaj pomieszczenia z panelami i kaflami, a może nawet masz w jednym pomieszczeniu kafle i palele (jadalnia, kuchnia salon?). Empirycznie najlepiej to sprawdzić.

korys
01-12-2012, 11:58
za cały listopad 85.1 kWh na CO. domek 71.1 m2 . na razie klimatyzator daje radę.
poprzedni rok - ten sam okres samymi kablami 174 kWh

korys
01-12-2012, 12:08
Daje sporo - i dobry panel do podłogówki i dobry podkład. Oprócz danych producentów i obliczeń, testowałem kilka kombinacji w rożnych pomieszczeniach naprzemiennie.

Kilka drobiazgów jak się zsumuje potrafi bardzo zmienić charakterystykę przekazywania ciepła i mamy ciepłą "wylewkę", chłodną podłogę i chłodne pomieszczenie. Jak do tego dodamy mało wydajny reku i w pomieszczeniu mamy nawiew, to jest nieekonomicznie i niefajnie.

Ja bym delikatnie zmodyfikował Twój wpis:
Kilka drobiazgów jak się zsumuje potrafi bardzo zmienić charakterystykę przekazywania ciepła i mamy ciepłą "wylewkę", POTĘŻNY MOSTEK CIEPLNY DO GRUNTU PRZEZ ŁAWĘ i chłodne pomieszczenie. to jest nieekonomicznie i niefajnie.
W/g moich zgrubnych szacunków oceniam stratę przez fundament bittera dla warunków listopadowych 15 -25 kWh na dobę

orko
01-12-2012, 12:38
... Też się zastanawiałem czy to nie zwiększa zużycia takie cykanie ale na zdrowy rozum to czy dam 12kW w dwie godziny czy wpompuję 2kW przez 12 godzin to przecież tyle samo prądu. Czy grzanie ciągłe może zaoszczędzić energii poprzez to że jest ciagłe a nie szarpane? Ktoś to może udowodnić?
TB udowadniał tu i tam a ja streszczę CI łopatologicznie:

grzałką 0,1kWh przez 100h nie zagotujesz wiadra wody ale grzałką 10kW w 1h już tak

Co do wiadra to zgoda, ale co do ogrzewania domu kompletne pudło.

orko
01-12-2012, 13:12
W/g moich zgrubnych szacunków oceniam stratę przez fundament bittera dla warunków listopadowych 15 -25 kWh na dobę
Ale to daje od 15*200=3000 kwh do 25*200 = 5000 kwh na sezon grzewczy. Oj naczytałeś się wypowiedzi TB, ale za to domek masz niezły.

Lobo_M
01-12-2012, 13:21
za cały listopad 85.1 kWh na CO. domek 71.1 m2 . na razie klimatyzator daje radę.
poprzedni rok - ten sam okres samymi kablami 174 kWh
Z tego wynika że taki klimatyzator ma cop tylko 2 (listopad wiec ciepło). Czy może inne masz temp. w teraz a inne rok temu.
174kWh to niecałe 6kWh/dobę, jak by nie było bardzo mało, możesz powiedzieć jaki masz projekt i jak dom jest wykonany? Bo wynik budzi szacunek

jasiek71
01-12-2012, 13:44
Dzisiaj pierwszy dzień nowego miesiąca, możecie napisać wasze zużycie za listopad.



od 1,11, 2012 do 1,12,2012 1255,83kwh co daje średnio 41,86kwh ...
w dalszym ciągu bez kominka ...

korys
01-12-2012, 13:45
Ale to daje od 15*200=3000 kwh do 25*200 = 5000 kwh na sezon grzewczy. Oj naczytałeś się wypowiedzi TB, ale za to domek masz niezły.


to może przedstaw swoje wyliczenia tego mostka i podyskutujemy merytorycznie ( może przyznam rację ) zamiast wyciągać pochopne wnioski. ( TB nie czytam )

korys
01-12-2012, 13:59
Z tego wynika że taki klimatyzator ma cop tylko 2 (listopad wiec ciepło). Czy może inne masz temp. w teraz a inne rok temu.
174kWh to niecałe 6kWh/dobę, jak by nie było bardzo mało, możesz powiedzieć jaki masz projekt i jak dom jest wykonany? Bo wynik budzi szacunek

Tak, w zeszłym roku grzałem tylko do 20 C , teraz 21 - 22. Poza tym obserwuję przewagę ogrzewania podłogowego nad nadmuchem ciepłego powietrza.
Domek własnego projektu - typ stodoła. Płyta fundamentowa - 35 cm styro 0.038 ściany gazobeton klejony 30 cm styro 0.04 okna fix trzy szyby U 0.8 - 82% orientacja południowa, 18% zachodnia. strop drewniany wełna 60 cm 0.04. GWC rurowy . reku własnej konstrukcji na wymienniku Hitex, went EBM. kable grzewcze w płycie

Liwko
01-12-2012, 14:01
Ile masz Jasiek m2 okien?

Lobo_M
01-12-2012, 14:03
Tak, w zeszłym roku grzałem tylko do 20 C , teraz 21 - 22. Poza tym obserwuję przewagę ogrzewania podłogowego nad nadmuchem ciepłego powietrza.
Domek własnego projektu - typ stodoła. Płyta fundamentowa - 35 cm styro 0.038 ściany gazobeton klejony 30 cm styro 0.04 okna fix trzy szyby U 0.8 - 82% orientacja południowa, 18% zachodnia. strop drewniany wełna 60 cm 0.04. GWC rurowy . reku własnej konstrukcji na wymienniku Hitex, went EBM. kable grzewcze w płycie

Zawstydzilbys nawet turbodymomena������

jasiek71
01-12-2012, 14:10
Ile masz Jasiek m2 okien?

26m2 ?

Liwko
01-12-2012, 14:11
26m2 ?

Ja mam w mniejszym domu 41 :D

jasiek71
01-12-2012, 14:14
Ja mam w mniejszym domu 41 :D

współczuję żonie z myciem...:D
no chyba że ty jedziesz na szmacie ...:cool:

Liwko
01-12-2012, 14:17
współczuję żonie z myciem...:D
no chyba że ty jedziesz na szmacie ...:cool:

Ja tylko trójkąty nad drzwiami frontowym i na taras. Są najbardziej upierdliwe. :)
Ostatnio ktoś powiedział o naszym domu, że wieczorem wygląda jak z bajki, tak oświetlony od wewnątrz:) Aż urosłem :D

jasiek71
01-12-2012, 14:20
Ostatnio ktoś powiedział o naszym domu, że wieczorem wygląda jak z bajki, tak oświetlony od wewnątrz:) Aż urosłem :D
he he...
http://www.huf-haus.com/en/home.html

Liwko
01-12-2012, 14:22
he he...
http://www.huf-haus.com/en/home.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.huf-haus.com%2Fen%2Fhome.html)

O rzesz... :lol2:

Arturo72
01-12-2012, 16:22
ostatnie 7 dni od soboty do soboty
24.11 - 783,3 --> 01.12 889,9 7 dni = 106,4kWh
tydzien wcześniej od niedzieli do niedzieli było 156,5 kWh

za cały listopad
01.11 - 336,8 --> 01.12 889,9 30 dni = 553,1 kWh co daje 18,44 na dobę
Konrad mam pytanie,ile m2 grzejesz w swoim domu ?

Hippek
01-12-2012, 16:35
Co do wiadra to zgoda, ale co do ogrzewania domu kompletne pudło.

do domu jest dokładnie odwrotnie ale ja daję wedkę a nie rybę - taka już jestem

bitter
01-12-2012, 19:39
bitter przy 10 cm to rzeczywiście ciężko ogrzać chatę :):):)
oczywiście 10 mm ;-)



Najlepiej zmierzyć pirometrem, temp na powierzchni posadzki. Znasz temp zasilania, może nawet masz czujnik i znasz temp posadzki. więc sprawdź w różnych pomieszczeniach. Porównaj pomieszczenia z panelami i kaflami, a może nawet masz w jednym pomieszczeniu kafle i palele (jadalnia, kuchnia salon?). Empirycznie najlepiej to sprawdzić.
Mam w pomieszczeniach albo panele albo gres, pirometru nie posiadam ;-)

np ja :D
zboczeniec :P

bitter
01-12-2012, 20:33
Jeszcze jedna ciekawostka z dzisiaj. Wpadłem na strych aby zając się dociepleniem moich belek żelbetowych. Proste to nie jest bo dostęp do narożnika jest dla szczura może i łatwy dla człowieka masakra. Czuje się jak grotołaz w gardzieli. Ale do rzeczy. Robię inspekcję wykonania ocieplenia stropu i zauważyłem jedną rzecz. Wełna przykrywa w jednym miejscu ścianę i wystaje poza obrys tej ściany ledwo kilka cm wchodząc na styropian. Miało to być tak zrobione, że wełna pokrywająca strop wchodzi na ścianę i dalej na styropian na elewacji aż do jego końca. Mam nadzdzieję że rozumiecie. Chcąc sprawdzić jak daleko jest mur pod wełną wsadziłem pod nią rękę i .... mokro. Co ciekawe przesuwając po murze 10cm w lewo i w prawo od tego miejsca już mokro nie było. Czyżby rosa? Jeżeli tak to dlaczego w jednym miejscu a nie na całej ścianie? Jutro wparuję na strych i posprawdzam w kilku innych miejscach.

piotrmak
01-12-2012, 22:33
Tak, w zeszłym roku grzałem tylko do 20 C , teraz 21 - 22. Poza tym obserwuję przewagę ogrzewania podłogowego nad nadmuchem ciepłego powietrza.
Domek własnego projektu - typ stodoła. Płyta fundamentowa - 35 cm styro 0.038 ściany gazobeton klejony 30 cm styro 0.04 okna fix trzy szyby U 0.8 - 82% orientacja południowa, 18% zachodnia. strop drewniany wełna 60 cm 0.04. GWC rurowy . reku własnej konstrukcji na wymienniku Hitex, went EBM. kable grzewcze w płycie

Mogłbyś rozwinąć zdanie co znaczy orientacja południowa 82%, zachodnia 18% ?
To już daje 100%. Co z północą i wschodem? Masz dom na północ i wschód grubości żyletki?
Tylko nie mów, że na 71 m2 masz korytarz 30-to metrowy:P Jak w hotelu:)

korys
01-12-2012, 22:46
Mogłbyś rozwinąć zdanie co znaczy orientacja południowa 82%, zachodnia 18% ?
To już daje 100%. Co z północą i wschodem? Masz dom na północ i wschód grubości żyletki?
Tylko nie mów, że na 71 m2 masz korytarz 30-to metrowy:P Jak w hotelu:)

widzę, że z dodawaniem jakoś sobie radzisz, ale już z wnioskowaniem nie za bardzo.

Arturo72
01-12-2012, 22:49
widzę, że z dodawaniem jakoś sobie radzisz, ale już z wnioskowaniem nie za bardzo.
Wnioski takie,że dom jest obrotowy w promieniu 90st lub bliźniak ;)

korys
01-12-2012, 22:58
Wnioski takie,że dom jest obrotowy w promieniu 90st lub bliźniak ;)


możesz przybliżyć tę jednostkę " promień 90 st " - może czegoś nowego się nauczę. to z matematyki, astronomii, czy z innej dziedziny nauki...?

qubic
01-12-2012, 23:08
Arturo to pompiarz i wszystko liczy przy współczynniku COP :D

Arturo72
01-12-2012, 23:09
możesz przybliżyć tę jednostkę " promień 90 st " - może czegoś nowego się nauczę. to z matematyki, astronomii, czy z innej dziedziny nauki...?
No dobra,niech Ci będzie k o n t 90st ale to jest podobne do 82% strona południowa i 18% strona zachodnia,przynajmniej ja się czegoś nowego nauczę z geografii ;)

Arturo to pompiarz i wszystko liczy przy współczynniku COP :D
Ale za to cwu liczę w m3 a nie w kWh lub co gorsza jak robią niektórzy nie liczą wogóle ;)

asolt
01-12-2012, 23:09
możesz przybliżyć tę jednostkę " promień 90 st " - może czegoś nowego się nauczę. to z matematyki, astronomii, czy z innej dziedziny nauki...?

To podobna jednostka do takiej gdzie miarę kąta podajemy w % a nie w stopniach.

korys
01-12-2012, 23:09
To jest "arturologia stosowana", bardzo dobra bo można postawić każdą tezę a nawet wszystko udowodnić... przyzwyczaj się na tym forum;)


spoko... jakie ...... pytanie, taka .... odpowiedź. ot co.

Hippek
01-12-2012, 23:37
spoko... jakie ...... pytanie, taka .... odpowiedź. ot co.

nie wiem, kim jestes, ale juz Cie lubie

Hippek
01-12-2012, 23:43
To jest "arturologia stosowana", bardzo dobra bo można postawić każdą tezę a nawet wszystko udowodnić... przyzwyczaj się na tym forum;)

a forumowy mentor, ktorego cytuje, najlepiej zapetla rzeczy proste czego przykladem jego autorski watek o wentylu i hydroforze:-)

malux20
02-12-2012, 07:23
587kWh-> 19,6kWh/dobę, 0,12mp drzewa (dla zobrazowania do jedna półka koło mojego komika, w moim DB można ocenić jak wygląda).
XI 2010 było 552kWh
XI 2011 520kWh
Jak widac u mnie zużycie rośnie, chyba myszy wynoszą mi styropian:-)

jak na chałupę parterową to dla mnie mistrzostwo zresztą każdy z was robi wrażenie ma mnie swoimi domami
ja na 123m2 w tamtym tygodniu miałem57kwh temp w domu śr 21-22[cop pewnie 3-4]

szacunkowo listopad 180-200kwh-bo to pierwsze dnii mojego domu.

coulignon
02-12-2012, 07:54
No dobra,niech Ci będzie k o n t 90st

nie chciałbam się jakoś specjalnie pastwić .....

ale.....

kur.......

Arturo72
02-12-2012, 08:31
nie chciałbam się jakoś specjalnie pastwić .....

ale.....

kur.......
Ale o co chodzi ? O k o n t ? Przecież specjalnie napisałem kursywą,bo chyba nie o st. ;)
To specjanie dla ludzi podniecających się w trakcie czytania,zrobiłem jeszcze przerwy między literami,żeby można było łatwiej przeczytać :)

To nic nie da, szczególnie tutaj... poziom niekumacji taki, że... tylko olać...
Kto tu jest bardziej nie kumaty to nie będę polemizował,tym bardziej z Tobą,bo jesteś już na starcie na przegranej pozycji...

R&K
02-12-2012, 09:08
Konrad mam pytanie,ile m2 grzejesz w swoim domu ?
cały dom jest ogrzewany zgodnie z OZC tj do 21 stopni
jesli pytasz czy czegoś nie grzeje to - nie
poniewaz poddasze to skosy pow uzytkowej w domu mam ok 145 2

obecnie ogrzewam tez 3 schowki na poddaszu bo nie mam do nich drzwi a one do OZC nie były brane pod uwage bo z założenia maja być nie ogrzewane

Arturo72
02-12-2012, 09:16
cały dom jest ogrzewany zgodnie z OZC tj do 21 stopni
jesli pytasz czy czegoś nie grzeje to - nie
poniewaz poddasze to skosy pow uzytkowej w domu mam ok 145 2
Czyli rozumiem,ze garaż też grzejesz do tej temperatury ?
Tak się pytam bo przeglądnąłem Arizonę i tam wychodzi trochę mniej m2 jak masz w stopce,nawet z garażem ;)

_artur_
02-12-2012, 10:03
jeszcze pytanie z innej beczki dot. kabli..
do jakiej temperatury rozgrzewa się kabel np. 10W/m czy 17W/m ? i mniej więcej w jakim czasie?
czy przy sterowaniu (akumulacyjnym) robimy tak ze grzejemy płytę do np. 23* wyłączamy i płyta oddaje ciepło a sterownik mierzy temp. w płycie czy jakoś tak jest to realizowane?
bo zakładam że kabel 10 czy 17W/m ma inną temp maksymalną więc trzeba mierzyć gdzieś pod posadzką..
i jak mniej więcej oceniacie zdolność akumulacji ciepła przez płyty wasze fundamentowe? czy jest to zależne od ustawionej temperatury? czy raczej czasu grzania? wiadomo że teoretycznie damy albo wyższą temp ale krócej lub niższą dłużej ale czy widzicie różnicę przy różnych ustawieniach.. oczywiście ideałem byłoby w 2giej taryfie zrobić tylko grzanie.. projekt się robi, płyta się liczy więc na OZC i wybór konkretnych materiałów jeszcze będzie trochę czasu..

R&K
02-12-2012, 11:21
miałem wcześniej w stopce pow. użytkową czyli 145 m2 ale były pytania o tą nieścisłość w stosunku do wpisów w moim DB dotyczącym wyliczeń asolt'a - przez kogoś została mi wytknięta .... dlatego zmieniłem w stopce i jest nie pow użytkowa tylko pow. grzewcza - nigdy tego nie ukrywałem i nie zatajałem - żeby nie było !!! i garażu nie ogrzewam
ponadto moja pow użytkowa jest nieco większa niż w projekcie (o kilka m2) bo mam znacznie większą łazienkę na poddaszu
pow użytkowa liczona jest bodajże pow. 1,5 stąd powierzchnia podłóg jest znacznie większa niż pow. użytkowa w domach z poddaszem użytkowym ...
aby było miarodajne i porównywalne chyba wszyscy powinnyśmy się przerzucić na kubaturę (m3)

R&K
02-12-2012, 11:23
jeszcze pytanie z innej beczki dot. kabli..
do jakiej temperatury rozgrzewa się kabel np. 10W/m czy 17W/m ? i mniej więcej w jakim czasie?
czy przy sterowaniu (akumulacyjnym) robimy tak ze grzejemy płytę do np. 23* wyłączamy i płyta oddaje ciepło a sterownik mierzy temp. w płycie czy jakoś tak jest to realizowane?
bo zakładam że kabel 10 czy 17W/m ma inną temp maksymalną więc trzeba mierzyć gdzieś pod posadzką.

u mnie w większości pomieszczen są kable 10W
mocniejsze chyba tylko w lazience gdzie mala powierzchnia grzewcza , bo masz geberit, prysznic, jakas szafke etc .... - wtedy potrzebny jest mocniejszy kable ....

Arturo72
02-12-2012, 12:36
miałem wcześniej w stopce pow. użytkową czyli 145 m2 ale były pytania o tą nieścisłość w stosunku do wpisów w moim DB dotyczącym wyliczeń asolt'a - przez kogoś została mi wytknięta .... dlatego zmieniłem w stopce i jest nie pow użytkowa tylko pow. grzewcza - nigdy tego nie ukrywałem i nie zatajałem - żeby nie było !!! i garażu nie ogrzewam
ponadto moja pow użytkowa jest nieco większa niż w projekcie (o kilka m2) bo mam znacznie większą łazienkę na poddaszu
pow użytkowa liczona jest bodajże pow. 1,5 stąd powierzchnia podłóg jest znacznie większa niż pow. użytkowa w domach z poddaszem użytkowym ...
aby było miarodajne i porównywalne chyba wszyscy powinnyśmy się przerzucić na kubaturę (m3)
No właśnie nie jest prawdą,że w Twoim przypadku pow.grzewcza to 175m2 a tylko 145m2 bo taką powierzchnie grzejesz i do takiej powierzchni trzeba by odnościć Twoje zużycie energii.
Czyli biorąc pod uwagę wyliczenia asolta 18kWh/m2/rok wychodzi,że przez sezon powinieneś zużyć 2610kWh,średnio ok.12kWh/dobę.
Jestem ciekawy posezonowego zużycia.
Jeśli chodzi o kubaturę to jest to dobre rozwiązanie bo wiadomo,że parterówka o pow.użytkowej 120m2 to nie jest to samo co poddasze o takiej samej powierzchni i rachunki będą wyższe w przypadku parterówki.
Przy takim odniesieniu dotychczasowe zużycie energii przez maluxa budzi respekt :)

jasiek71
02-12-2012, 14:21
Przy takim odniesieniu dotychczasowe zużycie energii przez maluxa budzi respekt :)
poczekajmy do końca zimy ...:yes:

R&K
02-12-2012, 15:05
No właśnie nie jest prawdą,że w Twoim przypadku pow.grzewcza to 175m2 a tylko 145m2 bo taką powierzchnie grzejesz i do takiej powierzchni trzeba by odnościć Twoje zużycie energii.

i tak i nie! grzeje 173 m2 i czy Ci sie to podoba czy nie to tak jest ! podawanie 145 m2 tez nie jest prawdziwe bo co z powierzchnia poniżej 150 cm wysokości ? gdzie sa rozłożone kable ?? - dlatego jesli ktokolwiek chce porównywać moje wyniki ze swoimi powinien też wziąć pod uwagę kubaturę
wyliczenia są dla powierzchni podłóg robione a nie dla powierzchni użytkowej i cały sezon będzie pow 3200 kWh (1 sezon zakładam nawet pod 4000)

masz pytania o metodologię lub wątpliwości ? pytaj Asolt'a

Liwko
02-12-2012, 15:10
i tak i nie! grzeje 173 m2 i czy Ci sie to podoba czy nie to tak jest ! podawanie 145 m2 tez nie jest prawdziwe bo co z powierzchnia poniżej 150 cm wysokości ?

Masz ściankę kolankową? Co masz nad głową od momentu 150cm aż do poziomego sufitu? Powierzchnia użytkowa to dobry sposób podawania powierzchni domu i grzania. (czasami obarczona niewielkim błędem)

kurt76
02-12-2012, 15:26
Mimo wszystko kubatura bylaby najlepszym sposobem porownywania domów; moj np. ma 450 m3 i cala ta objetosc jest grzana (po kalenice).

info dla bittera: dokopalem sie do archiwalnych danych i moj pierwszy sezon grzewczy zakonczylem srednia dobowa 42 kWh/doba, temp. parter 21* pietro 19*. Wszystko w taniej.... a zima to byla straszliwa ;)

za ostatni tydz. 26.11-02.12 srednia 19,14 kWh na dobe. hmmm.. cos malo poprzedni odczyt robilem w pon. po 15-tej, a ostatni przed chwila czyli 6 czy 7 podzielnik?

jak 6 to srednia wynosi 24 kWh/doba

R&K
02-12-2012, 15:41
z mojego OZC

Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd: 3266 kWh/rok
Powierzchnia ogrzewana budynku AH: 173 m2
Kubatura ogrzewana budynku VH: 419,8 m3
Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EAH: 18,9 kWh/(m2·rok)

Arturo72
02-12-2012, 15:43
Kubatura ogrzewana budynku VH: 419,8 m3

A no właśnie,grzejesz przestrzeń o pojemności 420m3,ja będę grzał tylko 118m2 pow.użytkowej ale pojemność tej powierzchni to 350m3.

kurt76
02-12-2012, 15:59
A no właśnie,grzejesz przestrzeń o pojemności 420m3,ja będę grzał tylko 118m2 pow.użytkowej ale pojemność tej powierzchni to 350m3.

Zdecydowanie poslugujmy sie kubatura grzana..... jasiek skomentuj.

Lobo_M
02-12-2012, 16:11
Wysokosc liczyć do sufitu, czy może do stropu, jak by nie bylo tą przestrzeń też się ogrzewa. Bo przy sufikach podwieszanych to różnica, u mnie 15cm. 418m3 do sufity, 440 do stropu.

coulignon
02-12-2012, 16:16
ja też mam z tym kłopot - antresola nie ma podłogi ale to nie oznacza że jej nie grzeję. Niby 134m2 uzytkowej a kubatury aż 440m3

swiki
02-12-2012, 16:32
a tak wogole to co robi ten temat w tym dziale? Co ogrzewanie podłogowe ma współnego z międzią i jak ktoś kto chce się cośdowiedzieć na ten temat ma TU TRAFIĆ? bO JA BYM NIGDY NIE WPADŁA NA TO ŻE O OGRZEWANIU WYCZYTAM W DZIALE EKSPERTÓW Anie ogrzewaniu

_artur_
02-12-2012, 16:33
17W/m po kilku min nie do utrzymania w ręce; nie wiem jaka temp. i do ilu by się rozgrzał bo wyłączyłem z obawy o przegrzanie.

a jak sterujesz kablami? grzejesz i sterownik wyłącza jak jest określona temp w pomieszczeniu czy dodatkowo kaganiec drugotaryfowy czy jeszcze do tego temp. płyty gdzies badasz?

btw. czy kabel grzejny moze sie przegrzac? w sumie to drut oporowy wiec nie powinien..

Lobo_M
02-12-2012, 16:36
a jak sterujesz kablami? grzejesz i sterownik wyłącza jak jest określona temp w pomieszczeniu czy dodatkowo kaganiec drugotaryfowy czy jeszcze do tego temp. płyty gdzies badasz?

btw. czy kabel grzejny moze sie przegrzac? w sumie to drut oporowy wiec nie powinien..
Nie moze sie przegrzac, takie kable uklada sie rowniez w "powietrzu" pod podlogami na legarach.

R&K
02-12-2012, 16:38
Wysokosc liczyć do sufitu, czy może do stropu, jak by nie bylo tą przestrzeń też się ogrzewa. Bo przy sufikach podwieszanych to różnica, u mnie 15cm. 418m3 do sufity, 440 do stropu.

dobre pytanie - nie pamiętam jak u mnie liczył Asolt też mam inną wysokość budynku a inna wysokość zabudowy wnętrz ze względu na podwieszany sufit , wg tego co podaje Arturo ma w domu 2,96 :D

swiki
02-12-2012, 16:43
a co do porównywania to powinniśmy podawać:
pow użytkową
kubaturę
strefę w której zmieszkujemy
temp w domu w poszczególnych pomieszczeniach (bo niektórzy być możę w nieużywanych pomieszczeniach temp utrzymują np 17 stopni)
sposób ogrzewania (kabla, wodna maty)
głębokość posadowienia ogrzewania w podłodze (lub w ścianach zaznaczyć jak ktoś ma)
parametry domu - tzn izolacje, okna itd
ale także zyski ze słońca czyli ukierunkowanie poszczególnych pokoi względem stron świata
ilość osób przebywających (nie zameldowanych ale stale będących, ew ilośćosób bywających i w jakich godzinach)
itd itd iutd
nierealne i niemożliwe - nie da się porównać bo każdy poprostu inaczej funkcjonuje i ma inne wymagania.
te dyskusje dają nam jakąś ogólną wiedzę na zasadzie mniej więcej

R&K
02-12-2012, 16:47
kiedyś ktoś wymyślił by w stopce podawać parametry domu - one w dużej mierze podają to o czym piszesz ...czas chyba obok pow grzewczej lub pow użytkowej dopisywać kubaturę , a obok okien ewentualnie ich powierzchnie , inne rzeczy nie są aż tak istotne do szybkiego wyciągania wniosków, strefa klimatyczna .... wiekszość z nas w profilu ma wpisaną miejscowość lub region Polski - TY niestety nie masz ;) :P

jasiek71
02-12-2012, 16:57
oraz chyba koszt m2.

czy kafelki w łazience za 100 zł szt. też wchodzą w koszt m2...:cool:

a tak na poważnie wszystko w moim domu co miało wpływ na ogrzewanie (fundamenty, kompletne ściany ,izolacje, okna i system grzewczy ) kosztowało 82 tys. czyli 532 zł za m2 ...

jasiek71
02-12-2012, 17:04
Zdecydowanie poslugujmy sie kubatura grzana..... jasiek skomentuj.
to jest ciężkie do ogarnięcia...
czy kubatura to pusta przestrzeń wewnątrz izolacji budynku ?
czy razem z grubością ścian, pustek pod sufitami podwieszanymi itp...?
czy dodatkowo zaizolowany strych tez się wlicza ...?

Lobo_M
02-12-2012, 17:19
Dlatego kubatura będzie jakimś najlepszym przybliżeniem plus temp. docelowa oraz chyba koszt m2. Bo to jakie materiały, za ile, gdzie działka i jak dom położony to już kwestia wyboru inwestora, za który to wybór "odpowiada".

Koszt m2 to zaden wyznacznik, bo jakie znaczenie na zuzycie ma rodzaj tynku, firma gresu, koszt armatury? Zaden a roznica w cenie moze byc bardzo duza, jeden wstawia gres za 29zl/m2 drugi za 129zl/m2

malux20
02-12-2012, 17:44
poczekajmy do końca zimy ...:yes:
jasiu tu masz rację
wcale nie jestem pewien czy tak będzie kolorowo
druga opcja że jak policże po zimie wszystko to się okaże że sam prąd też byłby fajny

swiki
02-12-2012, 17:56
kiedyś ktoś wymyślił by w stopce podawać parametry domu - one w dużej mierze podają to o czym piszesz ...czas chyba obok pow grzewczej lub pow użytkowej dopisywać kubaturę , a obok okien ewentualnie ich powierzchnie , inne rzeczy nie są aż tak istotne do szybkiego wyciągania wniosków, strefa klimatyczna .... wiekszość z nas w profilu ma wpisaną miejscowość lub region Polski - TY niestety nie masz ;) :P
uwazam ze sa istotne, bo jezeli ktos ma dom 130 m ale mieszka w nim w 2 osoby to nie bedzie grzal wszystkich pokoi do normalnych temperatur, inaczej tez jak ma sie male dzieci, bo z automatu temp troche wyzsze sa, to samo gdy dzieci juz sporo starsze i ich w domu nei ma ciagle a rodzice pracuja dnie cale itd itd itd no i najwazniejsze - temp w pomieszczeniach - nie ze ogolnie ok tylu, tylko w kazdym ;) Uczciwie.
Wtedy to da lepszy obraz ;)

Co do wymiaru okien - moje sa od polnocy - czy to nie jest istotne?

Lobo_M
02-12-2012, 18:39
Dla mnie to sa dwie rozne sprawy. Calkowiecie nie lacze kosztow wykonczenia z kosztami ogrzewania. Jesli tak, to mozna podawac koszty stanu deweloperskiego (tynki posadzki), to co dalej nie ma calkowicie wplywu na ogrzewanie, a jest raczej kwestia gustu i tego ile chcemy wydac na wykonczenie, a tutaj nie ma gornej granicy.

Arturo72
02-12-2012, 18:46
Dla mnie to sa dwie rozne sprawy. Calkowiecie nie lacze kosztow wykonczenia z kosztami ogrzewania.
Dokładnie.

piotrmak
02-12-2012, 18:54
Myślę, że trochę wszyscy zapędzili się z liczeniem kosztów ogrzewanie, podając wynik z dokładnością do pięciu miejsc po przecinku.
Kategorii liczenia może być wiele.
Jak porównać dom z garażem w bryle, do domu bez garażu?
Jak porównać dom np. Marcina, który sam pisze, że często mieszka zawodowo w hotelu do domu z czwórką dzieci? Które jak wychodzą to zawsze trzeba po nich sprawdzić drzwi:) A jeszcze jak jedno wyjdzie....i innym się zachciewa wyjść. I tak po kolei:)
Co zmienia te kilkanaście kilowatów?

qubic
02-12-2012, 19:09
Liczenie kosztów ogrzewania co do przecinka w kontekście innych wydatków np.przytoczonego kiedyś paliwa do samochodu ,jawi się nieco dziwacznie..ale...
podawanie tych info np. w stopce uważam za najlepszy pomysł który przybliża nam wszystkim właściwe rozwiązania, optymalne systemy oraz daje obraz na funkcjonowanie domów w zależności od sposobu użytkowania.Wydaje się że najlepiej byłoby ustandaryzować ten opis dla trafniejszej interpretacji i uważam że kontrowersyjny koszt m2 też powinien się tam znaleźć,tylko może sam stan SSO,dach,izolacje,wylewki bez włączania w to wykończeniówki.

piotrmak
02-12-2012, 19:18
Była polemika na temat kabli, wodnej z kospelem i wodnej z PC?
I co z tego wyszło?
Wstaw jeszcze więcej zmiennych, jak SSO a wyjdą jaja jak berety:)
Jeden robi sam, inny ekipami z fakturami, trzeci na kredycie. To jest nie do przeliczenia.
Ja cenię 14 stopni w garażu i suche buty dwa razy (wjazd i wyjazd) inny czapkę i łopatę do śniegu, rozgrzewanie auta przez 5 minut byle to nie weszło w koszty domu!!!!
Nie da się tego porównać. Każda ze stron się okopie przy swoim:)

Arturo72
02-12-2012, 19:30
i uważam że kontrowersyjny koszt m2 też powinien się tam znaleźć,tylko może sam stan SSO,dach,izolacje,wylewki bez włączania w to wykończeniówki.
Ja uważam,że nie ma takiej potrzeby a sam pomysł za bezsensowny.
Każdy zna chyba ceny materiałów budowalnych,chyba,że się mylę ?

Dlatego jeśli nie znajdzie się przynajmniej przybliżonego wspólnego mianownika to nie ma sensu mielić non stop nad wyższością jednego rozwiązania nad drugim zwłaszcza w różnych środowiskach.
Kubatura.

swiki
02-12-2012, 20:01
KUBATURA + TEMPERATURA
bez tego drugiego tez bedzie ciezko cokolwiek interpretowac i oceniac czy porownywac.

Arturo72
02-12-2012, 20:09
KUBATURA + TEMPERATURA
bez tego drugiego tez bedzie ciezko cokolwiek interpretowac i oceniac czy porownywac.
Zdecydowanie :)

Lobo_M
02-12-2012, 20:15
...
Jak porównać dom np. Marcina, który sam pisze, że często mieszka zawodowo w hotelu do domu z czwórką dzieci?
To często to pisze Arturo, a Arturo nie wróżka ale prawdę Ci powie;-)

Hippek
02-12-2012, 20:15
KUBATURA + TEMPERATURA
bez tego drugiego tez bedzie ciezko cokolwiek interpretowac i oceniac czy porownywac.

doprecyzujmy: temperatura, jak sa goscie, bo dla siebie to Liwko trzyma 19stC :-)

Brygada RR
02-12-2012, 20:25
Kominek lub jego brak też wpływa na wyniki !

R&K
02-12-2012, 20:38
brygada już zmieniła stopkę , ja też ....