PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrzewający elektrycznością z COP=1 - WYSTĄP !!!



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 [67] 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177

firewall
19-04-2013, 15:35
Ale ty jesteś fachowcem i zrobisz to sobie bezpiecznie.

bitter
19-04-2013, 19:27
Czy może ktoś z Was ma podgrzewaną podłgę w łazience pod prysznicem? chodzi mi oczywiście o prysznic bezbrodzikowy i podłoge grzaną elektrycznie.

Da się coś takiego bezpiecznie zrobić?

Da się da się, od tego masz zabezpieczenia typu "różnicówka" .. no i oczywiście staranna robota. ...albo ... połóż rurki zamiast kabli hehe

mordka007
19-04-2013, 21:12
Ja niemam brodzika tylko odpływ liniowy i tam też własnie kable polozylem.

Został mi tylko polozyc kabel na korytarzu 11m2 i mam kable rozlozone. wszystko smiga elegancko. w poniedzialek wylewka druga i calosc będzie w 13cm wylewki. :)

Prowadzisz jakiś dziennik albo czy zamieszczasz gdzieś zdjęcia w internecie? Chciałbym luknąć na twoją robotę, niedługo mnie to samo czeka. Kable i sterowniki już kupiłem.

mordka007
19-04-2013, 21:22
Sterowniki i kable do ogrzewania kupione
1890+2618=4508 koszt całego ogrzewania:lol2:

Karol S
20-04-2013, 07:40
W prysznicu mam podgrzewaną podłogę i siedzisko pod skosem hehe:)
Przed ułożeniem nie żałowałem kasy na płynną hydroizolację wylewki i teraz jestem spokojny.
Nie tylko nie mam brodzika ale nie mam też żadnych kotar czy przesłon, po prostu nie ma co sprzątać i nie pachnie brzydko z kotarek.
Podłoga zrobiona ze spadkiem 2% w kierunku odpływu liniowego.

Karol S
20-04-2013, 07:49
Konwektory powinieneś przetestować sam! Próbowaliśmy ich z żoną no i nie przeszły bo one działają wymuszając obieg ciepłego powietrza co jest trochę jakby nienaturalne. Przy konwektorze powietrze jest dobrze ogrzane ale gdy dotyka się przedmiotów to są one chłodniejsze a nawet zimne (stalowy długopis) co właśnie sprawia dziwne odczucia. Wówczas przypadkiem, w tym samym domu trafiliśmy na promiennik i to już inna sprawa. Dobrze wykonany promiennik jest bardzo estetyczny, zajmuje mało miejsca i nie wymusza takiego ruchu ciepłego powietrza no i wszystko jest ogrzane równomiernie co można porównać z tradycyjnym grzejnikiem czy piecem kaflowym.
Niestety promienniki są dużo droższe od konwektorów, choć ogólnie to nie jest duży wydatek.

mordka007
20-04-2013, 14:38
Maila już Ci wysłałem. Kable to thermoval

head67
20-04-2013, 21:04
przy bablach i wylewce akumulacyjnej 7-8 cm czuc w łazience ciepłą podłogę

Arturo72
21-04-2013, 09:38
Drożej wyjdzie w eksploatacji?
Na pewno nie będzie tak zachwalanego przy kablach ogrzewania nie centralnego i nie potrzebnie wydana kasa na regulatory bo one nic nie dadzą.

miloszenko
21-04-2013, 10:01
Ale Twoja plyta z wylewka (laczeni 30 cm) to juz bedzie dzialac miodzio :P

Ech, wszystkich musisz mierzyc swoja miara.

Zdradzisz w koncu ile dales za brookventa?

Pozdrawiam

hydraulik_
21-04-2013, 10:04
Sterowniki i kable do ogrzewania kupione
1890+2618=4508 koszt całego ogrzewania:lol2:

:lol2: > RACHUNEK ZA PRĄD > :(

Ale poważnie im większe zapotrzebowanie na ciepło tym bardziej uzasadnione jest oszczędzanie.

Arturo72
21-04-2013, 10:19
Ale Twoja plyta z wylewka (laczeni 30 cm) to juz bedzie dzialac miodzio :P

Ech, wszystkich musisz mierzyc swoja miara.

Zdradzisz w koncu ile dales za brookventa?

Pozdrawiam
Cały czas powtarzam,że akumulacja owszem ale jeśli kable były kupione z myślą ,że mają być sterowalne w każdym pomieszczeniu osobno to muszą być ułożone w warstwie kleju pod kaflami i grzane non stop w I taryfie inaczej to ze sterowania nici wbrew temu co głoszą "nawiedzeni" kablarze w tym temacie.
Mój dom wychładzał się bez zysków bytowych ok.1-1,5st.C przez 24h z wyłączonym ogrzewaniem,teraz na logikę trzeba wziąść,w jakim przedziale temperaturowym będziemy sterować kablami i w jakim celu.
Brookvent aircycle 1.1 za 4tys.zł.

miloszenko
21-04-2013, 10:21
Arturo, teraz Ci sie ochladza o 1,5 stopnia czy przy jakis mrozach?

Pozdrawiam

Arturo72
21-04-2013, 10:24
Arturo, teraz Ci sie ochladza o 1,5 stopnia czy przy jakis mrozach?

Pozdrawiam
Napisałem wychładzał,przy największych mrozach tej zimy rzędu -15-17st.C

mic81
21-04-2013, 11:45
Cały czas powtarzam,że akumulacja owszem ale jeśli kable były kupione z myślą ,że mają być sterowalne w każdym pomieszczeniu osobno to muszą być ułożone w warstwie kleju pod kaflami i grzane non stop w I taryfie inaczej to ze sterowania nici wbrew temu co głoszą "nawiedzeni" kablarze w tym temacie.
Mój dom wychładzał się bez zysków bytowych ok.1-1,5st.C przez 24h z wyłączonym ogrzewaniem,teraz na logikę trzeba wziąść,w jakim przedziale temperaturowym będziemy sterować kablami i w jakim celu.
Brookvent aircycle 1.1 za 4tys.zł.
Ależ Ty jesteś nie reformowalny i nawijasz ciągle te same banialuki. Zapytaj Lobo czy u niego kable w NCO są bezpośrednio w pod kaflami i czy grzeje w I taryfie.
Proponuję Ci napisz sobie post i go edytuj a nie ciągle w kółko te same wypowiedzi.

mic81
21-04-2013, 11:48
Pytanko do kabelkowiczow: Mam taka podloge: piach, folia, beton 10cm b-20, folia, styropian 2x10cm folia aluminiowa wylewka 7cm, kable i teraz druga wylewka 6cm. Czy waszym zdaniem tak jest ok?

Pytanie do kabelkowiczów i oczywiście do odpowiedzi wywołany się czuję kto ? Główny kablekowicz Arturo.

A nawiązują do tematu sam się zastanawiam jak musi być grubość wylewki żeby łapać się tylko w II taryfie ( oczywiście przy odpowiedniej mocnej izolacji całego domu) i żeby ciągle było to NCO.

mic81
21-04-2013, 11:54
miloszenko jak wychodzisz na grzaniu gazem w ujęciu rocznym ile idzie na CO i CWU.

Arturo72
21-04-2013, 11:59
Pytanie do kabelkowiczów i oczywiście do odpowiedzi wywołany się czuję kto ? Główny kablekowicz Arturo.

Jeśli widzisz różnicę w podłodze nagrzanej do 30-35st.C kablami czy wodną podłogówką i różnicę oddawania tegoż ciepła z podłogi nagrzanej kablami czy wodną podłogówką to powodzenia.

Ależ Ty jesteś nie reformowalny i nawijasz ciągle te same banialuki. Zapytaj Lobo czy u niego kable w NCO są bezpośrednio w pod kaflami i czy grzeje w I taryfie.
Proponuję Ci napisz sobie post i go edytuj a nie ciągle w kółko te same wypowiedzi.
A czemu mam się zapytać ? Ja to wiem a Ty na spokojnie przemyśl w jakim przedziale temperaturowym będziesz sterował te NCO przy kablach w wylewce,chociaż od Ciebie może za dużo wymagam...
Może powtórze,dom traci przez 24h nie grzania 1-1,5st.C,przez 8h przerwy w II taryfie będzie tego z 0,5st.C,pytanie,w jakim celu te NCO ?
Dodam,że w sypialni mam ustawioną niższą temperaturę niż w innych pomieszczeniach.

mordka007
21-04-2013, 13:14
:lol2: > RACHUNEK ZA PRĄD > :(

Ale poważnie im większe zapotrzebowanie na ciepło tym bardziej uzasadnione jest oszczędzanie.

Pewnie byłbyś zadowolony jakbym zapodał sobie pompę za kilkadziesiąt tyś:lol2:
Ja wydałem 4,5tyś plus mój czas na położenie tych kabli, no i jeszcze zapłacę trochę więcej za wylewkę. A plus taki że nie będę musiał się prosić serwisantów, aby co roku kontrolowali mi pompę, która po około 10 latach i tak mi prawdopodobnie padnie. Kable nie potrzebują serwisu, jeśli nie uszkodzisz ich przy montażu to przetrwają ciebie w tej wylewce. Minusem na pewno jest większy rachunek za takie ogrzewanie. Lecz mając spokój, bez stresowe funkcjonowanie w domu - jest warte płacenia tych wcale nie dużo większych rachunków. Tym bardziej, że takie ogrzewanie na początku kosztuje mnie śmieszne pieniądze.

miloszenko
21-04-2013, 13:33
miloszenko jak wychodzisz na grzaniu gazem w ujęciu rocznym ile idzie na CO i CWU.

Okolo 800 m3 na CO/CWU od 1 wrzesnia do poprzedniego weekendu.Teraz praktycznie tylko na CWU. CWU bierze prawie ze 1 M3/dobe.

50-60 m3 poszlo na wygrzanie we wrzesniu, i caly wrzesien/pazdziernik trzymalismy dla malej 25 stopni:)

Ogolnie jestem zadowolny z kalorycznosci domu, choc mostkow jeszcze do zalatania cala lista. Mniej zadowolny jestem w kwot ktore za wszystko placilem, ale musialo byc szybko i niewiele wtedy wiedzialem jak zrobic.

Tak dla potomnych: za reku z instalacja przez firme - ok. 14 tys.
Hydraulika: CWU/CO z przylaczem i wszystkimi pierdolami - 25 tys.
Kominek - odpalony jakies 10 razy w sezonie - 10 tys.

Dzisiaj moge bez problemu zbudowac tymi recami co/cwu za 10 tys z niewiele wysza stawka za KWh.

Pozdrawiam

bitter
21-04-2013, 13:37
Jest jeden wspólny mianownik większości osób w tym wątku. Dobre lub bardzo dobre ocieplenie. Kilka dni temu wyłączyłem ogrzewanie całkowicie. Niesamowite jest to, że w domu nigdy temp nie spada poniżej 22 stopni ;-). Słońce dogrzewa. Dziś w salonie 24. Piękna sprawa. Ciekawe jak będzie latem. Obawiam się, że w tak małym domu pieczenie w piekarniku latem spowoduje katastrofę cieplarnianą ;-(

Lobo_M
21-04-2013, 13:49
Arturo masz 3-4x wieksza wylewke niz inni wiec nie dziw sie ze sterowanie zadne.
Jak u Ciebie zachowuje sie ogrzewanie w takie dni jak teraz: w nocy -3, w dzien slonce? Bo umnie od wielu dni zalacza sie tylko lazienka i czasami sypialnia+ utrzymanie cieplych plytek w wiatrolapie. Jesli mialbym jeden sterownik w czesci dziennej to albo bym mial zimno w lazience albo bez sensu grzal czesc dzienna od pd.
Kiedy Ty to zrozumiesz....

malux20
21-04-2013, 14:17
ja nie mam pokojowego
nie ma kłopotu zadnego z tym
bitter chyba to potwierdzi

bitter
21-04-2013, 15:00
Bitter potwierdzi. Ale będąc szczerym trzeba dodać, że potrzebny też jest odpowiedni układ domu i rozłożenie pomieszczeń względem stron świata. Mój dom ma licząc od wschodu, przez południe na zachód: łazienka, wiatrołap, kuchnia, jadalnia, salon. Idąc dalej dookoła domu zgodnie z ruchem wskazówek zegara mam w części zachodniej - sypialnię, zachodnio-północnej - pomieszczenie gosp, północnej - łazienkę, pokój dziecka, północnowschodniej - drugi pokój dziecka. W ten sposób od najbardziej nasłonecznionej części znajduje się wielkie (jak na mój dom ;-) ) otwarte pomiesczenie ogrzewane słońcem, w tym pomieszczeniu będę miał termostat odcinający dopływ ciepłej wody czyli niczym to się nie różnić będzie od NCO Lobo, kompletnie niczym. Pozostała część domu jest ogrzewana sterownikiem pogodowym. Od kilku dni nie jest ogrzewana wcale i jest ciepło.

A teraz dalej. Na wątku PCI powietrznej policzyłem, że dla dostępnej już PCI za 14 tys zł z montażem o mocy 7kW Panasonica zwrot tej inwestycji biorąc pod uwagę koszty kredytu nastąpi po ok 8 latach uwzględniając koszt ok 3400 zł rocznie za prąd na CO i CWU jaki mam teraz. W zasadzie już mi się opłaca kupić tę pompę ale jestem optymistą i zakładam jeszcze spadek cen więc czekam. Czekam też na jakieś dotacje w mojej okolicy. Tak więc koledzy "kablarze" Mogę zejść do poziomu nieco ponad 1100zł zamiast 3400zł i co roku oszczędzać na wakacje Allinclusive dla jednej osoby w Hiszpanii ;-).

Żeby nie było entuzjastą nie jestem tego rozwiązania bo nie wiem ile wytrzyma PCI i jakich kosztów mogę się spodziewać po drodze. Jeżeli jednak kompletna PCI tej mocy ze sterowaniem pogodowym i montażem zejdzie poniżej 10 tys biorę ją natychmiast jak załatwię kredyt. Wtedy rata za PCI plus prąd do niej wyjdzie mi taniej niż teraz za prąd.

malux20
21-04-2013, 15:04
licz bardziej pod 1500zl to max będzie
u mnie pompa podbiera jednak 1-1,5 kwh na dobę
50 groszy kosztów są do strawienia.

Arturo72
21-04-2013, 15:11
Jak u Ciebie zachowuje sie ogrzewanie w takie dni jak teraz: w nocy -3, w dzien slonce? Bo umnie od wielu dni zalacza sie tylko lazienka i czasami sypialnia+ utrzymanie cieplych plytek w wiatrolapie. Jesli mialbym jeden sterownik w czesci dziennej to albo bym mial zimno w lazience albo bez sensu grzal czesc dzienna od pd.
Kiedy Ty to zrozumiesz....
Od ponad tygodnia pompa jest wyłączona a w domu wczoraj było zależnie od pokoju 19,6st.C do 20,2st.C,nie mam dużych powierzchi przeszklonych,gdzie słońce przegrzewa pomieszczenie.
Co do sterowników to mam pokojowy połączony z pogodowym i narazie fajnie to funkcjonuje,nie mam dużych różnicy temperatur w pomieszczeniach,jedynie na rotametrach zdławiłem przepływ w sypialni co skutkuje niższą temperaturą podczas grzania,w łazience podłogówka jest maksymalnie zageszczona co 5-10cm.

Karol S
21-04-2013, 15:33
Aby salon się latem nie przegrzewał to dobrze jest położyć płytki gresowe czy kamienne na podłodze. Wyłapują one dużo ciepła przez co w pomieszczeniu jest chłodniej niż na zewnątrz. Za to wieczorem podłoga jest przyjemnie ciepła. Sprawdzone rozwiązanie w krajach południowych.

miloszenko
21-04-2013, 16:40
Aby salon się latem nie przegrzewał to dobrze jest położyć płytki gresowe czy kamienne na podłodze. Wyłapują one dużo ciepła przez co w pomieszczeniu jest chłodniej niż na zewnątrz. Za to wieczorem podłoga jest przyjemnie ciepła. Sprawdzone rozwiązanie w krajach południowych.

Ten sam gres w kazdy dzien pochmurny jest bardzo niekomfortowy w dotyku:(

Ciezko grzac w maju czy wrzesniu jak podloga mocno zimna, za to kazda deska czy panel bedzie bardziej neutralne. Nie ma idealnego rozwiazania niestety:(

noname2
21-04-2013, 18:33
Pytanie do wodnych podlogówek
Jak macie rozwiązanie podgrzewanie łazienek w okresach przejściowych i latem. Czlowiek przyzwyczaja się do dobrego tj cieplych podłóg. A w tych okresach to jest z tym krucho.Żałuje że w łazienkach nie polozylem dodatkowo kabli w wylewce. Problem byłby zalatwiony.
Nic nie zmieni dogrzanie powietrza chociażby farelką. To nie to samo co ciepła podłoga. Tutaj widzę wyższość NCO nad WOP.
Chce to rozwiązać problem ciepłych podłóg w tych pomieszczeniach poprzez spiecie wężownicy w buforze jakim jest niewątpliwie PCI do CWU (300 L) i dogrzewanie tylko podlogi łazienek. Można to rozwiązać dwojako. Poprzez powieszenie panela solarnego + zład PCI , lub poprzez kolektor powietrzny lub poprzez wynalazki Jaśka . Sposobów jest masa.
Bitter czy myslaleś nad wpięciem wymiennika PCI P-P do nawiewu za reku? jest tych PCI od groma do sprzedania za cienkie pieniądze. Chyba to zastosuje.
Tylko zastanawiam sie czy to nie bedzie kolidować z nadmuchem reku?? Ktoś ma jakieś doświadczenia? przemyślenia.

Karol S
21-04-2013, 18:34
Można się przyzwyczaić, niektórzy to nawet to lubią:) poza tym można założyć kapcie. Drewno daje odczucie "naturalnego" wówczas gdy jest klejone, podłoga pływająca wydaje dźwięki i jest miękka. Ułożyłem w sypialniach deskę barlinecką pływającą i niestety się zawiodłem, następnym razem będę kleił. W salonie, w części wypoczynkowej mam deskę przyklejoną i tam jest super. W pozostałej części są płytki. Takie rozwiązanie mix.
W przypadku ogrzewania podłogowego najkorzystniejsze będą płytki.

mic81
21-04-2013, 18:57
Arturo masz 3-4x wieksza wylewke niz inni wiec nie dziw sie ze sterowanie zadne.
Jak u Ciebie zachowuje sie ogrzewanie w takie dni jak teraz: w nocy -3, w dzien slonce? Bo umnie od wielu dni zalacza sie tylko lazienka i czasami sypialnia+ utrzymanie cieplych plytek w wiatrolapie. Jesli mialbym jeden sterownik w czesci dziennej to albo bym mial zimno w lazience albo bez sensu grzal czesc dzienna od pd.
Kiedy Ty to zrozumiesz....

Lobo co Ty się tam znasz nie masz PC to weź idź ;)
A tak na poważnie myślę, że ile byś tłumaczył to i tak nic z tego nie będzie.

jasiek71
21-04-2013, 19:04
pytanie,w jakim celu te NCO ?

ale pytasz o Nie centralne ogrzewanie czy Nie centralne sterowanie...
generalnie wszystkie obecnie budowane układy są centralnymi a tylko niewielka część ma Nie centralne sterowanie ...:yes:

jasiek71
21-04-2013, 19:07
Lobo co Ty się tam znasz nie masz PC to weź idź ;)
A tak na poważnie myślę, że ile byś tłumaczył to i tak nic z tego nie będzie.
tu przecież nikt na niczym się nie zna...
jest tylko garstka wyznawców PC co wszystko wiedzą lepiej ...:cool:
Artur...
mam Renault Espace III 2.0 16v to dobre auto...? czy muszę sobie kupić Alfę ...???

bitter
21-04-2013, 19:08
Jak macie rozwiązanie podgrzewanie łazienek w okresach przejściowych i latem. [...]
Bitter czy myslaleś nad wpięciem wymiennika PCI P-P do nawiewu za reku? jest tych PCI od groma do sprzedania za cienkie pieniądze. Chyba to zastosuje.
Tylko zastanawiam sie czy to nie bedzie kolidować z nadmuchem reku?? Ktoś ma jakieś doświadczenia? przemyślenia.

Mnie tam latem nie przeszkadza chłodniejsza podłoga w łazience. Od biedy możesz zakręcić rotametry wszędzie poza łazienkami i dalej grzać.

Co do wpięcia klimy w reku to nie takie proste. Reku bedzie coś dmuchał 100m3/h, w przeciwną będzie pompowała klima 500m3/h, cholera wie w którą stronę będzie wiało ;-) czy do reku czy wyjdzie coś anemostatami. No i 500m3/h to szum jak sk...yn. Jak włączę reku na 350m3/h to słychać a co dopiero 500m3/h

mic81
21-04-2013, 19:12
Jest jeden wspólny mianownik większości osób w tym wątku. Dobre lub bardzo dobre ocieplenie. Kilka dni temu wyłączyłem ogrzewanie całkowicie. Niesamowite jest to, że w domu nigdy temp nie spada poniżej 22 stopni ;-). Słońce dogrzewa. Dziś w salonie 24. Piękna sprawa. Ciekawe jak będzie latem. Obawiam się, że w tak małym domu pieczenie w piekarniku latem spowoduje katastrofę cieplarnianą ;-(

Coś w tym jest. Obecnie mieszkam w bloku z lat 70 tych budowanego w sumie to nie wiem z czego. Dwa lata temu blok przeszedł termomodernizacje (głównie dzięki mojemu dużemu zaangażowaniu - ostatnie piętro, ściana szczytowa, kiepska izolacja dachu a właściwie jej brak rachunki za gaz co drugi miesiąc w zimie około 800 zł - każdy ma swój piec - mój nówka sztuka kondensacyjny) Okna wymienione ale żadne tam rewelacje (dopóki się nie interesowałem ta tematyką - okna to okna - nie było dla mnie różnicy). Budynek w środku jest mocno nieszczelny - mam włącznik światła do kuchni na pionie wentylacyjnym i dmucha mi z niego jak z dmuchawy lodowate zimno :) - a łazienka to ogólnie wiecznie zimna. I teraz tak, przeprowadzono docieplenie 15 cm styro, nadmuchneli coś w przestrzeń między dachem a stropem rachunki za gaz spadły mi o 45 %. Dzisiaj mam już (w normalne zimy to już od co najmniej miesiąca) piec wyłączony i w domu cały czas 21,5 -22 stopnie. Jak słonko przygrzeje ( największe przeszklenia od południa to w mieszkaniu jest gorąco) I tak się teraz zastanawiam jak wybuduję chatę tak fest ocieplona wyeliminuję większość mostków itp itd to czy właśnie takim przysłowiowym piekarnikiem latem nie zrobię w domu checy ?

Arturo72
21-04-2013, 19:14
Pytanie do wodnych podlogówek
Jak macie rozwiązanie podgrzewanie łazienek w okresach przejściowych i latem. Czlowiek przyzwyczaja się do dobrego tj cieplych podłóg. A w tych okresach to jest z tym krucho.Żałuje że w łazienkach nie polozylem dodatkowo kabli w wylewce. Problem byłby zalatwiony.

Jeśli nie trzeba będzie ogrzewać całego domu to zostawię tylko obieg łazienkowy i będzie git ;)
Myślałem o dodatkowych kablach w łazience ale porzuciłem temat,600zł drogą nie chodzi :)

noname2
21-04-2013, 19:46
Jeśli nie trzeba będzie ogrzewać całego domu to zostawię tylko obieg łazienkowy i będzie git ;)
Myślałem o dodatkowych kablach w łazience ale porzuciłem temat,600zł drogą nie chodzi :)

OK ,tylko co ze sterowaniem. ? sterownik natenczas do lazienki ? a co z druga ?? tak wiem ...to po co sobie zrobiłes 2 łazienki?? bo bym się rano nie dopchał przy 3 niewiastach :)

jasiek71
21-04-2013, 19:46
A teraz dalej. Na wątku PCI powietrznej policzyłem, że dla dostępnej już PCI za 14 tys zł z montażem o mocy 7kW Panasonica zwrot tej inwestycji biorąc pod uwagę koszty kredytu nastąpi po ok 8 latach uwzględniając koszt ok 3400 zł rocznie za prąd na CO i CWU jaki mam teraz. W zasadzie już mi się opłaca kupić tę pompę ale jestem optymistą i zakładam jeszcze spadek cen więc czekam. Czekam też na jakieś dotacje w mojej okolicy. Tak więc koledzy "kablarze" Mogę zejść do poziomu nieco ponad 1100zł zamiast 3400zł i co roku oszczędzać na wakacje Allinclusive dla jednej osoby w Hiszpanii ;-).

Żeby nie było entuzjastą nie jestem tego rozwiązania bo nie wiem ile wytrzyma PCI i jakich kosztów mogę się spodziewać po drodze. Jeżeli jednak kompletna PCI tej mocy ze sterowaniem pogodowym i montażem zejdzie poniżej 10 tys biorę ją natychmiast jak załatwię kredyt. Wtedy rata za PCI plus prąd do niej wyjdzie mi taniej niż teraz za prąd.
bierz tą PC bo widzę że rachunki cie "bolą"...:)
auto to masz pewnie malutkie 1.0 z gazem...:cool:

noname2
21-04-2013, 19:59
Mnie tam latem nie przeszkadza chłodniejsza podłoga w łazience. Od biedy możesz zakręcić rotametry wszędzie poza łazienkami i dalej grzać.

Co do wpięcia klimy w reku to nie takie proste. Reku bedzie coś dmuchał 100m3/h, w przeciwną będzie pompowała klima 500m3/h, cholera wie w którą stronę będzie wiało ;-) czy do reku czy wyjdzie coś anemostatami. No i 500m3/h to szum jak sk...yn. Jak włączę reku na 350m3/h to słychać a co dopiero 500m3/h
na szczęście u mnie te 500m3/h nie słychać . sprawdzałem wielokrotnie. a pytanie w którą stronę bedzie dmuchać ?? ta...trza by sprawdzić .

noname2
21-04-2013, 20:05
chciałem pobierać z dołu zasobnika pompy wodę, coby grzac lazienki, ale tam (chociaz na termometrze 60*c ), nie ma ciepła. Roziwązaniem jest podłączenie solara powietrznego lub zwyklego. ...do węzownicy pompy.Wtedy to inna bajka .ech wybory...

Lobo_M
21-04-2013, 20:08
Mnie tam latem nie przeszkadza chłodniejsza podłoga w łazience. Od biedy możesz zakręcić rotametry wszędzie poza łazienkami i dalej grzać.


Jeśli nie trzeba będzie ogrzewać całego domu to zostawię tylko obieg łazienkowy i będzie git ;)
Myślałem o dodatkowych kablach w łazience ale porzuciłem temat,600zł drogą nie chodzi :)
Mi nie chodzi o lato, ale o miesiace przejsciowe, kiedy to np tak jak na poczatku marca byla piekna wiosna pare dni, a potem wrocila zima. Wtedy tez bedziecie zakrecac pozostale obiegi? W miesiacach marzec,kwiecien,pazdziernik to czeste przypadki ze pare dni masz poekne sloneczne cieple, a potem mroz.
Arturo, ja wiem ze chocbys mial te 600zl to bys nie zalozyl kabli, bo to KABLE...
To jest wlasnie to, ze jak zona wymyslila zmiany w przedpokoju to te pare stowek to nieistotne bo to zaskorniaki, ale pare stowek na kable to juz kosmiczny poeniadz...
Poza tym skoro u ciebie przy temp na zewntarz -20, bez zyskow bytowych masz spadek o 1-1,5*C na 24h to smiem twierdzic ze twoj dom nie jest 5litrowy jak to piszesz, no chyba ze to spadek z 10 na 8,5...

Arturo72
21-04-2013, 20:22
Poza tym skoro u ciebie przy temp na zewntarz -20, bez zyskow bytowych masz spadek o 1-1,5*C na 24h to smiem twierdzic ze twoj dom nie jest 5litrowy jak to piszesz, no chyba ze to spadek z 10 na 8,5...
Podczas ostatnich mrozów,było tak -15st.C w nocy i spadek z 21 na 19,5st.C.
Zastanawiałem się poważnie nad kablami do łazienki bo nawet drabinki tam nie będzie ale stwierdziłem,że nie ma sensu.
W lato nie będę grzał a w miesiącach przejściowych ogrzewany będzie cały dom,nie zauważyłem u siebie drastycznych wahań temperatur na + ani na -,bo nie mam dużych przeszkleń od południa,tam jest tylko jedno okno do łazienki :)

bitter
21-04-2013, 21:03
OK ,tylko co ze sterowaniem. ? sterownik natenczas do lazienki ? a co z druga ?? tak wiem ...to po co sobie zrobiłes 2 łazienki?? bo bym się rano nie dopchał przy 3 niewiastach :)

Sterownik pogodowy ... nie musisz mieć czujników wewnątrz domu


bierz tą PC bo widzę że rachunki cie "bolą"...:)
auto to masz pewnie malutkie 1.0 z gazem...:cool:

Auto mam służbowe :-P


Mi nie chodzi o lato, ale o miesiace przejsciowe, kiedy to np tak jak na poczatku marca byla piekna wiosna pare dni, a potem wrocila zima. Wtedy tez bedziecie zakrecac pozostale obiegi?

Lobo ale jesteś niereformowalny albo nie chcesz uwierzyć w to co piszemy. W "niesalonowej" części domu okresy przejściowe, wahania temperatur, nocne przymrozki, słoneczne dni w mroźny dzień ... nie mają ŻADNEGO wpływu na tę część domu! W salonie JEDEN czujnik załatwia temat TAK SAMO JAK U CIEBIE czyli wyłącza ogrzewanie.

Za to możemy sobie podpiąć PCI i mieć 3x mniejsze rachunki. Mnie już by się opłacało a może być jeszcze lepiej.

Lobo_M
21-04-2013, 21:06
Podczas ostatnich mrozów,było tak -15st.C w nocy i spadek z 21 na 19,5st.C.
Zastanawiałem się poważnie nad kablami do łazienki bo nawet drabinki tam nie będzie ale stwierdziłem,że nie ma sensu.
W lato nie będę grzał a w miesiącach przejściowych ogrzewany będzie cały dom,nie zauważyłem u siebie drastycznych wahań temperatur na + ani na -,bo nie mam dużych przeszkleń od południa,tam jest tylko jedno okno do łazienki :)

To czy w okresach przejsciowych bedzie grzany albo nie CALY dom zadecyduje sterownik pokojowy+pogodowy ( bo chyba takie planujesz?) gdzie tutaj wspokniane zamykanie zaworow? Arturo mieszasz sie...
Ponawiam pytanie co bedzie w pomieszczeniach od pn kiedy w marcu bedziesz mial sloneczne dni i mrozne noce?

Lobo_M
21-04-2013, 21:11
Lobo ale jesteś niereformowalny albo nie chcesz uwierzyć w to co piszemy. W "niesalonowej" części domu okresy przejściowe, wahania temperatur, nocne przymrozki, słoneczne dni w mroźny dzień ... nie mają ŻADNEGO wpływu na tę część domu! W salonie JEDEN czujnik załatwia temat TAK SAMO JAK U CIEBIE czyli wyłącza ogrzewanie.

Za to możemy sobie podpiąć PCI i mieć 3x mniejsze rachunki. Mnie już by się opłacało a może być jeszcze lepiej.
Podlacz ten sterownik i pci, wtedy bedziemy kontynuowac dyskusje.
Ciekawe czy majac auto z dwustrefowa klima, nastepne kupilbys z jednostrefowa?

noname2
21-04-2013, 21:34
Sterownik pogodowy ... nie musisz mieć czujników wewnątrz domu

.
ale czy wtedy nie powinienem mieć kotła ze sterowaniem pogodowym? ja takiego nie mam.Zreszta mam Eltermu a nie Kospela. Wybrałem tego bo tam pompka nie musi chodzic cały czas , wybiera się tryb pracy 10, 5, 3 min i praca ciągła.tak OT

Hippek
21-04-2013, 21:35
Arturo mieszasz sie...
Ponawiam pytanie co bedzie w pomieszczeniach od pn kiedy w marcu bedziesz mial sloneczne dni i mrozne noce?

ja Ciebie o to samo pytałam parokrotnie i też nie odpowiedziałeś :) przecież przy Twojej akumulacji też to kuleje :)


.Zreszta mam Eltermu a nie Kospela. Wybrałem tego bo tam pompka nie musi chodzic cały czas , wybiera się tryb pracy 10, 5, 3 min i praca ciągła.tak OT

zdrada! a Kospel właśnie zapodał reklamę w TV :P


nie mam dużych przeszkleń od południa,tam jest tylko jedno okno do łazienki :)

no tak - przy PC gardzisz zyskami słonecznymi :)

jasiek71
22-04-2013, 06:50
Podczas ostatnich mrozów,było tak -15st.C w nocy i spadek z 21 na 19,5st.C.
Zastanawiałem się poważnie nad kablami do łazienki bo nawet drabinki tam nie będzie ale stwierdziłem,że nie ma sensu.
W lato nie będę grzał a w miesiącach przejściowych ogrzewany będzie cały dom,nie zauważyłem u siebie drastycznych wahań temperatur na + ani na -,bo nie mam dużych przeszkleń od południa,tam jest tylko jedno okno do łazienki :)
następny co lubi rześkie klimaty byle tylko udowodnić że można taniej...:D
wiem to, zauważyłem tamto, stwierdziłem..., będę robił...
najpierw trochę pomieszkaj a potem głoś te swoje wywody ...:yes:
znając życie żona szybciutko sprowadzi cie na ziemię...:lol2:

Lobo_M
22-04-2013, 07:50
nie zauważyłem u siebie drastycznych wahań temperatur na + ani na -,bo nie mam dużych przeszkleń od południa,tam jest tylko jedno okno do łazienki :)
To gratuluje wyboru projektu i umieszczenia względem stron świata, gdzie taras jest od wschodu, od razu zamontuj priomienniki ciepła, zimą kiedy słońca jest jak na lekarstwo, u ciebie w domu będzie tylko w kiblu, super. Nie chodzi juz nawet o zyski ale o radość z promieni słonecznych w domu (już nie moge się doczekać twojego tłumaczenia takiej decyzji)

ja Ciebie o to samo pytałam parokrotnie i też nie odpowiedziałeś :) przecież przy Twojej akumulacji też to kuleje :)
A co ma do tego akumulacja??
Skoro od xx dni jest słońce to nie grzeje w wiekszosci domu, a ogrzewanie chodzi w lazience bo gres ma być ciepły (a nie jak to mówią, że można się przyzwyczaić do zimnego, to jest fajne ale latem a nie teraz...), w sypialni też przez kilka dni ogrzewanie "pykało" i jeśli tylko wrócą zimne dni, a niestety maja wrócić, to NCO samo zdecyduje gdzie trzeba podgrzać a gdzie nie. Ja nie toleruje systemów 0/1 dla całości. Ale rozumiem że można się do tego przyzwyczaić/zaakceptować, więc jeśli komuś to pasuje to ok, nic mi do tego, ale nie mowcie że nie ma roznicy. n-ty raz powiem że idealnym porownaniem jest wielostrefowa klima w aucie, to jej zaznał w jednym, kolejny nie kupi bez takiej klimy.

kris1234
22-04-2013, 09:22
Tak trochę OT.

Wczoraj słyszałem ciekawe porónanie.

Amerykanie na wojnę tylko z Irakiem wydali tyle kasy, że możnaby na każdym domu w USA zainstalować ogniwa fotowoltaiczne.

Pomyślcie gdzie bylibyśmy teraz jako ludzkość gdyby cała kasa zamiast na zbrojenie szła w badania naukowe!!!

MasterCheat
22-04-2013, 10:26
Jeszcze porórucę do tematu ogrzewanej podłogi pod prysznicem i odpływem liniowym. Kilka osób widzę ma to już przećwiczone.

Macie tam kabelki w wylewce czy maty grzewcze w warstwie kleju?

Szczeże wolałbym maty bo szybciej się nagrzewa i łatwiej tym sterować, ale jednak przewody w wylewce to chyba bezpieczniej.

Hippek
22-04-2013, 10:38
Jeszcze porórucę do tematu ogrzewanej podłogi pod prysznicem i odpływem liniowym. Kilka osób widzę ma to już przećwiczone.

Macie tam kabelki w wylewce czy maty grzewcze w warstwie kleju?

Szczeże wolałbym maty bo szybciej się nagrzewa i łatwiej tym sterować, ale jednak przewody w wylewce to chyba bezpieczniej.

poczytaj o strefach, w których nie powinno się montowac ani kabli ani wentylatorów na 230V;

tak czy tak to Twoje kable i Twój prysznic :)

MasterCheat
22-04-2013, 10:56
poczytaj o strefach, w których nie powinno się montowac ani kabli ani wentylatorów na 230V;

tak czy tak to Twoje kable i Twój prysznic :)

Szczeże, to z wykaształecenia jestem tak jakby elektrykiem (ale takim wierzącym, a niepraktykującym)... ;) nawet miałem swego czasu uprawnienia SEP więc o strefach wiem conieco.

Pytam tutaj bradziej o praktykę.


PS. kabelki i maty z tego co widze mają zwykle IPX7 więc jest to wystarczające nawet do strefy 0.


A jak juz jesteśmy przy strefach, to tak z ciekawości jak potraktowalibyćie sufit nad wanną i nad przysznicem w pomieszczeniu o wysokości 2,5 m ? strefy teoretycznie sa do wysokości 2,25m

Hippek
22-04-2013, 12:13
Szczeże, to z wykaształecenia jestem tak jakby elektrykiem (ale takim wierzącym, a niepraktykującym)... ;) nawet miałem swego czasu uprawnienia SEP więc o strefach wiem conieco.

Pytam tutaj bradziej o praktykę.


PS. kabelki i maty z tego co widze mają zwykle IPX7 więc jest to wystarczające nawet do strefy 0.


A jak juz jesteśmy przy strefach, to tak z ciekawości jak potraktowalibyćie sufit nad wanną i nad przysznicem w pomieszczeniu o wysokości 2,5 m ? strefy teoretycznie sa do wysokości 2,25m

zwracam honor, o ile pamietam w instrukcji devi czy elektry bylo takie info;

a co powiecie o tym?

http://bi.gazeta.pl/im/9/2559/z2559999Q.jpg

firewall
22-04-2013, 16:31
będzie ciepło:cool:

Hippek
22-04-2013, 17:19
będzie ciepło:cool:

kable beda przykryte 7cm warstwa betonu:-) czyli czysta akumulacja:-)

qubic
22-04-2013, 18:14
U mnie Complete ;) kable zalane są w środku posadzki ;)

u mnie też już na swoim miejscu

Lobo_M
22-04-2013, 18:43
Nowi kablarze, przypomnijcie jakie kable i sterowniki macie?

kurt76
22-04-2013, 20:03
G11 w cenie taniej G12?


http://www.groupon.pl/deals/special/DUON-Marketing-and-Trading-SA/20499669?nlp=&CID=PL_CRM_1_0_0_112&a=2801

http://duon.pl/pliki/Groupon_cennik_oferty.pdf

Cos czuje, ze przelom przed nami....

Lobo_M
22-04-2013, 20:08
Warmup Wis, Sterownik 3iE i 7x St-300

3iE robi wrazenie:-) fajnie ze jest coraz wiecej ladnie prezentujacych sie sterownikow i jest konkretna alternatywa dla Devi, ktore jak na swoja cene za duzo nie daje.

Ja dzisiaj w koncu zamontowalem nowy podlicznik na CWU (stary montowany do gniazda wtykowego niestety polegl jakis czas temu), teraz bedzie taki jak mam do ogrzewania, na szyne DIN. dodatkowo zamontowalem podlicznik ktory bedzie podlaczany do roznych odbiorow, aby sprawdzic co ile zuzywa. Aktualnie jakis czas popracuje na przewodzie zasilajacym WM+router i antena do internetu.

Draken
22-04-2013, 20:24
Nowi kablarze, przypomnijcie jakie kable i sterowniki macie?

Ja planuje w tym roku kable Elektra + programator tygodniowy dwukanałowy np taki:
http://www.zamel.pl/pl,54,201,programator_czasowy_tygodniowy_dwukanalo wy_zcm12.html

1 kanał - salon, kuchnia, pokoje - grzanie akumulacyjne w II taryfie
2 kanał - łazienki
do tego zainstaluje przełącznik pozwalający ominąć programator tak aby dogrzawać w święta i wielkie mrozy ;)

oprócz tego oczywiście termostaty w każdym pomieszczeniu

słaby punkt tego rozwiązania to brak sterowania pogodowego

Lobo_M
22-04-2013, 20:35
G11 w cenie taniej G12?


http://www.groupon.pl/deals/special/DUON-Marketing-and-Trading-SA/20499669?nlp=&CID=PL_CRM_1_0_0_112&a=2801

http://duon.pl/pliki/Groupon_cennik_oferty.pdf
Cos czuje, ze przelom przed nami....


Tyle ze tylko do konca 2013, potem juz g11, jest 'normalnie'. Skoro firmy chca podpisywac umowy z gwarancja ceny do konca 2016 to swiadczy ze najblizsze dwa lata beda dobre dla odbiorcow, DUON dopiero wchodzi na rynek, mysle ze jego oferta spowoduje rowniez ruchy u innych, Arturo, przypomnij kiedy to mialo byc 1zl/kWh? Za rok,dwa,trzy?

Lobo_M
22-04-2013, 20:36
Ja planuje w tym roku kable Elektra + programator tygodniowy dwukanałowy np taki:
http://www.zamel.pl/pl,54,201,programator_czasowy_tygodniowy_dwukanalo wy_zcm12.html

1 kanał - salon, kuchnia, pokoje - grzanie akumulacyjne w II taryfie
2 kanał - łazienki
do tego zainstaluje przełącznik pozwalający ominąć programator tak aby dogrzawać w święta i wielkie mrozy ;)

oprócz tego oczywiście termostaty w każdym pomieszczeniu

słaby punkt tego rozwiązania to brak sterowania pogodowego
A jakie czujniki do tego wepniesz?

Arturo72
22-04-2013, 20:40
Arturo, przypomnij kiedy to mialo byc 1zl/kWh? Za rok,dwa,trzy?
Wkrótce,zdziwisz się,że tak szybko :)

miloszenko
22-04-2013, 20:43
Arturo, a liczyles jaki dostaniesz rachunek za prad przy takim koszcie 1 KWh?

Ile w dziennej taryfie pojdzie PLN?

Przelicz dobrze czy taka stawka faktycznie CIe bedzie cieszyc...

Pozdrawiam

Draken
22-04-2013, 20:47
A jakie czujniki do tego wepniesz?

To jest dobre pytanie..
Programator tygodniowy odpowiednio skalibrowany (pewnie po 2 sezonach dopiero ;) ) załatwi mi grzanie w II taryfie
Zadaniem termostatów będzie sterowanie temperaturą.. Myślałem o czujnikach powietrznych, ale przy akumulacjii to pewnie średni pomysł

Narazie raczkuje z tym wszystkim, jestem na etapie planowania, więc chętnie skorzystam z rad praktyków w temacie.. :)

Lobo_M
22-04-2013, 20:53
To jest dobre pytanie..
Programator tygodniowy odpowiednio skalibrowany (pewnie po 2 sezonach dopiero ;) ) załatwi mi grzanie w II taryfie
Zadaniem termostatów będzie sterowanie temperaturą.. Myślałem o czujnikach powietrznych, ale przy akumulacjii to pewnie średni pomysł

Narazie raczkuje z tym wszystkim, jestem na etapie planowania, więc chętnie skorzystam z rad praktyków w temacie.. :)
Nie bardzo rozumiem po co programator, skoro i tak chcesz zamontowac termostaty.
Czujniki moim zdaniem, powietrza+podlogowy, w lazienkach moze byc sam podlogowy.


Arturo, minal juz chyba rok od kiedy straszych tym 1PLN, a mowiles ze za dwa lata, o ile teraz przesuwasz to w czasie?
Podpowiem Ci tylko, ze te inwestycje w energetyce ktore mialy spowodowac taki wzrost cen, sa w wiekszosci finansowane z UE, Polska daje tylko wklad wlasny.

Arturo72
22-04-2013, 21:05
Arturo, a liczyles jaki dostaniesz rachunek za prad przy takim koszcie 1 KWh?

Ile w dziennej taryfie pojdzie PLN?

Przelicz dobrze czy taka stawka faktycznie CIe bedzie cieszyc...
Pozdrawiam
A kto powiedział,że taka stawka będzie mnie cieszyc ? Też zużywam prąd na ogrzewanie ale ja myślę realnie o przyszłości za 5,10,15 lat a nie żyję płonną nadzieją,że sprzedam Państwu kWh za 1,5zł a wtedy będę grzał za free.
Nie mam zamiaru budować drugiego domu za kilka lat,dlatego wodna podłogówka a nie kable.

Draken
22-04-2013, 21:05
Nie bardzo rozumiem po co programator, skoro i tak chcesz zamontowac termostaty.

Wyszedłem z założenia, że jeden centralny programator do II taryfy łatwiej ogarnąć niż 8 termostatów ;)
Do tego, takie rozwiązanie jest tańsze - termostaty programowalne kosztują sporo.. (choć cena oczywiście nie jest jedynym wyznacznikiem, jeśli rozwiązanie z samymi termostatami ma być lepsze to się zdecyduje na takie)

Pewnie pisałeś o tym setki razy, ale jak możesz przypomnij jak Ty masz u siebie ;)

jasiek71
22-04-2013, 21:49
A kto powiedział,że taka stawka będzie mnie cieszyc ? Też zużywam prąd na ogrzewanie ale ja myślę realnie o przyszłości za 5,10,15 lat a nie żyję płonną nadzieją
no moja chałupa już stoi prawie 12 lat i ogrzewanie kabelkami ma się dobrze, do tych 15 już nie daleko...
jak zacząłem budowę to też myślałem realnie, zamiast ładować się w 80 tys. kredytu na PC ( ówczesne oferty i kompletnie "czeski film"... ) założyłem kable z bojlerem za 1/10 tej kwoty ...:yes:
pomimo tego że dom już odbiega znacznie od obecnych standardów to ogrzewanie przez te lata jeszcze nie przekroczyło połowy gotówkowego zakupu pompy ciepła...:P

Arturo72
22-04-2013, 21:59
Skąd masz informacje na temat realiów za tyle lat a jednocześnie nie dajesz wiary z zapisy projektu na tę sprzedaż za ~1,5zł/kWh???
Strasznie się motasz...
Nie wierzę poprostu w wybuch na TU-154M,tak jak w to,że Państwo zakupi kWh drożej niż sprzedaje.To dwie podobne "wiary"

jasiek71
22-04-2013, 21:59
Nie mam zamiaru budować drugiego domu za kilka lat,dlatego wodna podłogówka a nie kable.
tak prawdę mówiąc to rozwalenie wylewek, wywalenie z chałupy zajmie ok. jeden dzień potem dzień układania rurek i kolejny ma zalanie ...:P
tak więc nie strasz budową nowego domu ...;)
ale pompy to musieli by chyba darmo dawać ( oczywiście takie z COP 10...) abym się skusił ...:D

qubic
22-04-2013, 21:59
no moja chałupa już stoi prawie 12 lat i ogrzewanie kabelkami ma się dobrze, do tych 15 już nie daleko...
jak zacząłem budowę to też myślałem realnie, zamiast ładować się w 80 tys. kredytu na PC ( ówczesne oferty i kompletnie "czeski film"... ) założyłem kable z bojlerem za 1/10 tej kwoty ...:yes:
pomimo tego że dom już odbiega znacznie od obecnych standardów to ogrzewanie przez te lata jeszcze nie przekroczyło połowy gotówkowego zakupu pompy ciepła...:P

pięknie podsumowane rozterki Arturo :) dopytam się jeszcze nieco zgryźliwie(w kontekscie PCi) - zepsuło ci się coś w tym czasie w systemie grzewczym? ;)

Arturo72
22-04-2013, 22:01
zepsuło ci się coś w tym czasie w systemie grzewczym? ;)
Tak/nie wiem :)
Ale nie mów hop,dopóki nie przeskoczysz ;)

Ja tam nie mam rozterek podobych do Twoich i nie zamontowałem podwójnych baterii wannowych lub dwóch wanien o różnych pojemnościach w jednej łazience czy dwóch par włączników na wypadek zepsucia się jednych :D

Draken
22-04-2013, 22:02
Wkrótce,zdziwisz się,że tak szybko :)

Jeśli prąd miałby być po 1zł/kWh to proporcjonalnie wzrosną też ceny innych paliw..
Jeśli tak się nie stanie to ludzie masowo zaczną w piwnicach montować silniki od Matiza na gaz z generatorami prądu bo wyjdzie taniej ;)

Draken
22-04-2013, 22:05
Nie wierzę poprostu w wybuch na TU-154M,tak jak w to,że Państwo zakupi kWh drożej niż sprzedaje.To dwie podobne "wiary"

Państwo ?!

jasiek71
22-04-2013, 22:07
pięknie podsumowane rozterki Arturo :) dopytam się jeszcze nieco zgryźliwie(w kontekscie PCi) - zepsuło ci się coś w tym czasie w systemie grzewczym? ;)
nic a nic...
dwa lata temu wymieniłem tylko sterowniki na cyfrowe bo miałem takie analogowe bez programatora,( czas pracy w taryfie dyktował mi główny stycznik sterowany zegarem w tablicy...) te stare dalej są sprawne i jak ktoś chętny to mogę podarować... ( trochę badziewne ...):yes:
bojler elektryczny też ma się dobrze, ciągle ten sam od początku ...:P

qubic
22-04-2013, 22:08
Czarnowidze pewnie ripostują tym, że już za chwileczkę, już za momencik ceny PC lecą na łeb na szyję a prądu poszybują w drugą stronę.
.

ale wtedy koszta serwisu poszybują w górę bo na czymś zarobić trzeba przy takiej kosmicznej technologii

Arturo72
22-04-2013, 22:09
Czytam po prostu projekt ustawy, która musi wejść w życie bo przyjęliśmy na siebie takie zobowiązanie.
To czytaj dalej i żyj nadzieją tak jak Jarosław,ba,on jest święcie przekonany że wygra kiedyś wybory ;)
Co z tego,ze ktoś nam kazał ? A jak nie to co się stanie ? Będzie wojna ?

qubic
22-04-2013, 22:10
nic a nic...
dwa lata temu wymieniłem tylko sterowniki na cyfrowe bo miałem takie analogowe bez programatora,( czas pracy w taryfie dyktował mi główny stycznik sterowany zegarem w tablicy...) te stare dalej są sprawne i jak ktoś chętny to mogę podarować... ( trochę badziewne ...):yes:
bojler elektryczny też ma się dobrze, ciągle ten sam od początku ...:P
nooo ..... jak teraz Arturo nic nie napisze to znaczy że zdewastował sobie komputer :D

Draken
22-04-2013, 22:16
To czytaj dalej i żyj nadzieją tak jak Jarosław,ba,on jest święcie przekonany że wygra kiedyś wybory ;)

Bardzo się cieszymy, że nie jesteś wyznawcą Jarosława, ale akurat Twoje 1zł/kWh to mimo wszystko trochę teoria spiskowa w jego stylu :P

Arturo72
22-04-2013, 22:17
nooo ..... jak teraz Arturo nic nie napisze to znaczy że zdewastował sobie komputer :D
A co ma napisać ?

No widzisz, próbujesz obalić cały proces legislacyjny bo wierzysz w jakieś bajki wyssane z palca do czego nie masz nawet cienia podstaw. Albo tylko tak grasz.
Zdradziłeś się gdzieś kiedyś, że próbujesz/próbowałeś handlu PC dlatego rozumiem dlaczego tak walczysz ale zrozum też, że tutejsi "starzy wyjadacze" z kilku lub nast letnim doświadczeniem tego nie kupują a nowi szybko się orientują w co grasz.
No i widzisz,czytasz,czytasz ale ciagle bez zrozumienia.
Prawdopodobnie tak samo "ze zrozumieniem" czytasz projekt,że Państwo zapłaci więcej komuś za kWh niż samo sprzedaje innym.
To byłby drugi "cud nad Wisłą" ale tym razem dla naiwnych :)
Gdzie ja piszę o pompie ciepła ?

qubic
22-04-2013, 22:20
A co ma napisać ?

następne proroctwo że za 10lat dalej pompa nie będzie wymagała przynajmniej serwisu...oczywiście ta sama ;)

Draken
22-04-2013, 22:23
A co ma napisać ?

No i widzisz,czytasz,czytasz ale ciagle bez zrozumienia.
Prawdopodobnie tak samo "ze zrozumieniem" czytasz projekt,że Państwo zapłaci więcej komuś za kWh niż samo sprzedaje innym.
To byłby drugi "cud nad Wisłą" ale tym razem dla naiwnych :)
Gdzie ja piszę o pompie ciepła ?

Jeszcze raz zapytam bo nie rozumiem.. Jakie Państwo??

Arturo72
22-04-2013, 22:23
następne proroctwo że za 10lat dalej pompa nie będzie wymagała przynajmniej serwisu...oczywiście ta sama ;)
Podobne pytanie do "rozumiejących inaczej"
Gdzie ja piszę o pompie ciepła ?

jasiek71
22-04-2013, 22:26
następne proroctwo że za 10lat dalej pompa nie będzie wymagała przynajmniej serwisu...oczywiście ta sama ;)

tutaj to już nawet nie chodzi o ten serwis czy jakąś awarię...
jaka niby jest różnica w płaceniu za prąd przy kablach a płaceniu za prąd i spłacie PC...?
podobnie jest w kupieniu w kredycie większym o 10k jakiegoś auta które pali mniej, np. ten sam model tylko benzyna kontra "klekot "...

head67
22-04-2013, 22:27
przestancie juz z tym propoctwem cen energi jak by miała byc po 1zł firmy juz dawno by to wprowadziły po co maja czekac rok czy dwa

a ja wam mówie ze wprowadzom podatek od PC i co wtedy za 5 lat szukacie gazu

a tera mam 2 pytanka czy jak macie ogrzewanie pod prysznicem akumulacyjne czuc na płytkach ciepło ??
i drugie do Artura możesz dać namiary na twoja firme od PC i wodnej podłogówki chciał bym porównać daj na priva

Arturo72
22-04-2013, 22:33
i drugie do Artura możesz dać namiary na twoja firme od PC i wodnej podłogówki chciał bym porównać daj na priva
Nie podam Ci namiarów na swoją firmę ale polecę za to namiary na firmę,która oferowała mi jakiś czas temu gruntową z odwiertami za 20tys.zł,sprawdzona na forum,zamiast typowej podłogówki oferują maty kapilarne:
http://ghs.vot.pl/?page_id=7 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fghs.vot.pl%2F%3Fpa ge_id%3D7)
Jeśli chcesz powietrzną to dobre ceny ma AJB,także sprawdzona i wystawia się też na allegro.

To nie państwo sprzedaje a prywatni wytwórcy, to nie wymysł tylko wymóg, pod groźbą kary finansowej, osiągnięcia określonego procentu "zielonej" energii do określonej daty, ta nadwyżka kupiony/sprzedany to nie widzimisię żadnego "państwa" tylko bonusowy "zielony" certyfikat.
Poczytaj założenia OZE - dziecko z podstawówki rozumie, mi się nie chce pisać.
A zastanowiłeś się nad tym,kto pójdzie dobrowolnie bez żadych warunków na coś takiego,że skupuje kWh np.po 1,5zł a sprzedaje po 1zł ? Znasz kogoś takiego ? Myślisz czy ten projekt przyćmił Ci zdolność racjonalnego myślenia ?
Wymóg będzie ale skup po 1,5zł a sprzedaż po 2zł bo nikt nikomu nie broni podnieść ceny.

qubic
22-04-2013, 22:35
Gdzie ja piszę o pompie ciepła ?

a np. w tym wątku że jest znacznie taniej niż kablami - pamiętaj że czytają nas nowi forumowicze którzy mogą się opierać na twoich wywodach i dlatego życzyłbym ci żebyś mógł napisać jak jasiek po kilkunastu latach w kontekście serwisu,ponieważ to też jest znaczący koszt ogółem,nie wspominając o zakupie

jasiek71
22-04-2013, 22:36
Gdzie ja piszę o pompie ciepła ?
no fakt ...:P
piszesz o rurach ...
tyle że one nie grzeją ...:D

jasiek71
22-04-2013, 22:40
Nie podam Ci namiarów na swoją firmę ale polecę za to namiary na firmę,która oferowała mi jakiś czas temu gruntową z odwiertami za 20tys.zł,sprawdzona na forum:
http://ghs.vot.pl/?page_id=7
Jeśli chcesz powietrzną to dobre ceny ma AJB,także sprawdzona i wystawia się też na allegro.
daj mi tu takich co kilkanaście lat grzeją ...
jak na razie jak skaczę po różnych wątkach to co najwyżej kilkuletnie i prawie wszyscy coś tam grzebią, regulują, kombinują ...

Arturo72
22-04-2013, 22:44
no fakt ...:P
piszesz o rurach ...
tyle że one nie grzeją ...:D
Jak zapodasz do tych rur grzałkę,nawet w zwykłym termosie to będą grzały :)

andriuss
22-04-2013, 22:48
Prawdopodobnie tak samo "ze zrozumieniem" czytasz projekt,że Państwo zapłaci więcej komuś za kWh niż samo sprzedaje innym.



Arturo nie kuma, więc wytłumaczę: jeśli kupisz 9 kwh po 17 gr. i jedną za 1,70 zł., to średni koszt pozyskania tej energii wynosi ca. 20 gr. Jeszcze przez wiele lat nie będziemy mieli 10% z fotowoltaiki, o ile w ogóle. Najwyższa cena, na obecną chwilę projektu, to 1,30 dla instalacji do 10 kW, duże farmy będą traktowane zupełnie inaczej. Za ten prąd nie zapłaci żadne państwo, tylko jego konsumenci - po prostu wyższa cena zakupu przełoży się na wyższą cenę sprzedaży. Ale i tak te 3 grosze więcej o niczym nie przesądzają, bo dla odmiany w prognozach sprzed dwóch lat 1 kWh miała kosztować w 2013 na rynku hurtowym 24 gr., a kosztuje 17. Czy już przestałeś w tym wszystkim widzieć magię wymagającą cudów nad wisłą?

jasiek71
22-04-2013, 22:49
Jak zapodasz do tych rur grzałkę,nawet w zwykłym termosie to będą grzały :)
no to po co mi rury skoro kablem zrobię to bezpośrednio...
nie będę się też zastanawiał gdzie rozdzielacz wsadzić i jak to wszystko zamaskować ...

jasiek71
22-04-2013, 22:57
a tera mam 2 pytanka czy jak macie ogrzewanie pod prysznicem akumulacyjne czuc na płytkach ciepło ??

jeżeli łazienka jest na czujniku podłogowym i ustawione tak aby była ciepła podłoga to TAK...
ale na ogół to zanim ktoś wlezie pod prysznic najpierw puszcza wodę co by ciepła zaczęła lecieć więc tak na prawdę " wsio ryba "...

Arturo72
22-04-2013, 22:57
no to po co mi rury skoro kablem zrobię to bezpośrednio...
nie będę się też zastanawiał gdzie rozdzielacz wsadzić i jak to wszystko zamaskować ...
Już tyle razy to było wałkowane,że nie napiszę ;)

jasiek71
22-04-2013, 23:01
Już tyle razy to było wałkowane,że nie napiszę ;)

taaa...
jeden taki jak by miał kable to by się nie gorączkował jak tu teraz kociołek elektryczny na co innego zamienić...
ustawiłby sobie sterowniki indywidualnie dla każdego pomieszczenia i zapomniał o instalacji ...

head67
22-04-2013, 23:13
[QUOTE=Arturo72;5942038]Nie podam Ci namiarów na swoją firmę ale polecę za to namiary na firmę,która oferowała mi jakiś czas temu gruntową z odwiertami za 20tys.zł,sprawdzona na forum,zamiast typowej podłogówki oferują maty kapilarne:
http://ghs.vot.pl/?page_id=7 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fghs.vot.pl%2F%3Fpa ge_id%3D7)
Jeśli chcesz powietrzną to dobre ceny ma AJB,także sprawdzona i wystawia się też na allegro.

Nie bądź żyła i dawaj namiary bo u nas ceny wodnej podłogówki nie za ciekawie a ci podobno tanio zrobili to grzech nie napisać do nich szukam jescze PC do grzania wody dla teściów

Daga&Adam
23-04-2013, 00:53
daj mi tu takich co kilkanaście lat grzeją ...
jak na razie jak skaczę po różnych wątkach to co najwyżej kilkuletnie i prawie wszyscy coś tam grzebią, regulują, kombinują ...

Najstarsza gruntowka jaka znam ma juz 15 lat (produkcja hibernatusa) - jeszcze na tlokowej sprezarce :) Dziala bezawaryjnie, bez ani jednej wizyty serwisu. To jest tak proste urzadzenie ze ci co pisza o "kosmicznej technologii" chyba nie widzieli nigdy pompy w srodku - polecam, jakies 6-7 elementow w tym tylko jeden ruchomy (sprezarka zwykle juz spiralna czyli niezniszczalna) + pare metrów polutowanych rurek ;) Opamietajcie sie :D

bitter
23-04-2013, 06:22
tutaj to już nawet nie chodzi o ten serwis czy jakąś awarię...
jaka niby jest różnica w płaceniu za prąd przy kablach a płaceniu za prąd i spłacie PC...?
podobnie jest w kupieniu w kredycie większym o 10k jakiegoś auta które pali mniej, np. ten sam model tylko benzyna kontra "klekot "...

Jaśku różnica jest taka, że po kilku latach instaalcja z PCI zaczyna po prostu zarabiać dla Ciebie (czy może lepiej oszczędzać). Jak podałem wcześniej, przy moim zużyciu CO+CWU PCI PW w cenie poniżej 10 tys na raty na 6 lat wychodzi rocznie rata plus prąd na PCI TYLE SAMO co obecnie grzanie czystym prądem. Ale tylko przez 6 lat. Potem każdy rok to ponad 2 tys zł oszczędności. Uważasz, że nie warto?


taaa...
jeden taki jak by miał kable to by się nie gorączkował jak tu teraz kociołek elektryczny na co innego zamienić...
ustawiłby sobie sterowniki indywidualnie dla każdego pomieszczenia i zapomniał o instalacji ...
Do mnie pije?:mad::p:p:p Jak tak to kilka linijek powyżej powinno wyjaśnić czemu kombinuje.

Lobo_M
23-04-2013, 06:44
Pewnie pisałeś o tym setki razy, ale jak możesz przypomnij jak Ty masz u siebie ;)
Kable devi 18W/mb + regulatory Devireg 550

qubic
23-04-2013, 07:01
.... ze ci co pisza o "kosmicznej technologii" chyba nie widzieli ....D

widzieli i dlatego napisali z "przekąsem"

miloszenko
23-04-2013, 07:01
Najstarsza gruntowka jaka znam ma juz 15 lat (produkcja hibernatusa) - jeszcze na tlokowej sprezarce :) Dziala bezawaryjnie, bez ani jednej wizyty serwisu. To jest tak proste urzadzenie ze ci co pisza o "kosmicznej technologii" chyba nie widzieli nigdy pompy w srodku - polecam, jakies 6-7 elementow w tym tylko jeden ruchomy (sprezarka zwykle juz spiralna czyli niezniszczalna) + pare metrów polutowanych rurek ;) Opamietajcie sie :D

Proste urzadzenie a jednak kosztuje nascie razy drozej niz klilmatyzator.

Proste urzadzenie a np. Arturo ma juz bodajze trzecia usterke w instalacji, w ktorej wcale nie najtansza PC pracuje.

Naprawde w 100% zgadzam sie z Jaskiem, iz kable po prostu sa dla uzytkownika najwygodniejsze. Ustawiasz programator na dany pokoj i zapominasz.

Ja mam full podlogowke, jest naprawde super, ale w kazdym pokoju jest inna temperatura jesli w ciagu dnia operuje slonce. Dolozenie sterownikow do kazdego pokoju to kasakra cenowa, w kablach razem z instalacja to sa zupelnie inne pieniadze.

Straszyc cena pradu nie ma sensu, rynek zawsze wszystko weryfikuje, jedno medium nie moze znacznie zdrozej bo wszystkei rynki sa powiazane.

Pozdrawiam

Jacekss
23-04-2013, 09:28
tak prawdę mówiąc to rozwalenie wylewek, wywalenie z chałupy zajmie ok. jeden dzień potem dzień układania rurek i kolejny ma zalanie ...:P
tak więc nie strasz budową nowego domu ...;)


trele morele, jaaasne, łatwo napisać.. bo ... za darmo :)
rozwalenie wylewek a wcześniej parkietów czy płytek to ekstra koszt, do tego wywóz gruzu, potem rozłożenie podłogówki i zalanie czy zasypanie jastrychem, kolejny koszt
na koniec jeszcze zrobienie od nowa parkietów, płytek lub czegoś innego - to kolejne koszta
zsumuj sobie teraz kase za wszystkie te prace, ile to wyniesie? wiadomo dać się da, ale jak zwykle na "papierze" to wszystko łatwo wychodzi

Draken
23-04-2013, 09:28
Moje prawie to samo bo maja 20w/mb i sa niebieskie :P ten sterownik 3iE super tylko ze mam narazie jeden. Kiedys sobie wymienie wszystkie.

Tutaj jest ciekawa oferta, przy zakupie kabli za 1500zł sterownik 3iE za 1zł, zaczynam się poważnie zastanawiać nad Warmup ;)

http://ecoactiv.pl/pl/c/MATY-GRZEJNE/21

Drogba
23-04-2013, 12:05
Witam.
Dla zastanawiających się nad wodną podłogówką a kablami.
Ja akurat wybrałem wodną.

Właśnie zalałem ~ 10 cm wylewki na 117 m2 parteru oraz 40 m2 poddasza użytkowego mojego domu.
Ogrzewanie wodne rurki~ 950 mb (2,64 PLN mb) rozdzielacz 10 obwodowy z rotametrami, szafka podtynkowa, dylatacja , folia srebrna z kratkami,
do tego w wylewce woda zimna + cwu . łłączny koszt za materiał brutto /4980,00 PLN . /swoja robocizna 5 dni/
do tego dojdzie bufor z grzałkami lub kocioł elektryczny i osobno bojler.
Dziękuje za uwagę

Jacekss
23-04-2013, 13:44
za to brak alternatywy w postaci innego źródła ciepła, póki co..
może kiedyś coś interesującego wymyślą, coś znacznie efektywniejszego jak generator na fuel :)

Lobo_M
23-04-2013, 14:33
za to brak alternatywy w postaci innego źródła ciepła, póki co..
może kiedyś coś interesującego wymyślą, coś znacznie efektywniejszego jak generator na fuel :)
Znowu to samo...
Oświeć mnie jaką alternatywę ma Liwko Arturo i inni posiadacze PCI? (alternatywa powinna byc tańsza, tak dla uściślenia)

jasiek71
23-04-2013, 15:13
Jaśku różnica jest taka, że po kilku latach instaalcja z PCI zaczyna po prostu zarabiać dla Ciebie (czy może lepiej oszczędzać). Jak podałem wcześniej, przy moim zużyciu CO+CWU PCI PW w cenie poniżej 10 tys na raty na 6 lat wychodzi rocznie rata plus prąd na PCI TYLE SAMO co obecnie grzanie czystym prądem. Ale tylko przez 6 lat. Potem każdy rok to ponad 2 tys zł oszczędności. Uważasz, że nie warto?


Do mnie pije?:mad::p:p:p Jak tak to kilka linijek powyżej powinno wyjaśnić czemu kombinuje.
he he ...
zainstaluj ze dwa lata spisuj liczniki a potem licz oszczędności ...:yes:
jak byś miał kable w chałupie to te rachunki też by były niższe od tych obecnych więc sens zmian też nie do końca trafny ...:)

jasiek71
23-04-2013, 15:23
trele morele, jaaasne, łatwo napisać.. bo ... za darmo :)
rozwalenie wylewek a wcześniej parkietów czy płytek to ekstra koszt, do tego wywóz gruzu, potem rozłożenie podłogówki i zalanie czy zasypanie jastrychem, kolejny koszt
na koniec jeszcze zrobienie od nowa parkietów, płytek lub czegoś innego - to kolejne koszta
zsumuj sobie teraz kase za wszystkie te prace, ile to wyniesie? wiadomo dać się da, ale jak zwykle na "papierze" to wszystko łatwo wychodzi
u mnie płytki leża na całym dole ale już na tyle długo że przestały się podobać i pewnie będzie zmiana na inne więc zawsze można taki remoncik pyknąć tak przy okazji...
a wszystkie pokoje na poddaszu to wykładziny więc zwinięcie i ponowne rozwinięcie nie jest chyba wielkim kosztem ( tak swoją drogą to u nas część już i tak wymieniona )...:D
łazienki bym nawet nie dotykał bo po co ...

no chyba że inni wystrój chałupy robią raz na cały żywot ...:cool:

jasiek71
23-04-2013, 15:25
Wiesz że "przez" Ciebie poszedłem w kable? :P
doradzałem Tobie też wodne na priv.( to tak ku ścisłości ...)
sam wybrałeś ...:yes:

qubic
23-04-2013, 15:30
Wiesz że "przez" Ciebie poszedłem w kable?

ja też "przez" jaśka :cool:
"przez" rozumiane że przestałem słuchać "straszących inaczej" ;)

jasiek71
23-04-2013, 15:31
ja też "przez" jaśka :cool:
"przez" rozumiane że przestałem słuchać "straszących inaczej" ;)
od .... się ...:D
przecież ja nikogo nie namawiałem ...:bash:

qubic
23-04-2013, 15:35
jasiek jeszcze się okaże że wszyscy kablarze wywodzą się od ciebie a ty tak naprawdę nazywasz się DEVI :yes:

jasiek71
23-04-2013, 15:41
Jedna fota z mojego salonu ;)
a te wolne pola to po kiego ...???

qubic
23-04-2013, 15:51
Poza mną ;)

Jedna fota z mojego salonu ;)

Tam gdzie niema kabli bedzie kominek. duża rogówka i meblościanka.

2 wylewki? jaki był zamysł tej konstrukcji?

jasiek71
23-04-2013, 15:51
Tam gdzie niema kabli bedzie kominek. duża rogówka i meblościanka.

taaa...
a jak ci się odmieni to będzie zimny placek ...
ja już się skutecznie wyleczyłem z takich pomysłów ...

jasiek71
23-04-2013, 15:53
2 wylewki? jaki był zamysł tej konstrukcji?
pewnie żeby kable były na środku...
w praktyce to bez znaczenia ...

Arturo72
23-04-2013, 22:42
Wiem wiem że doradzałeś ale jestem zadowolony z wyboru bardzo ;)
Zadowolony z wyboru to znaczy ? Z koloru tych kabli ? Podaj rachunki za ogrzewanie ?
Oj żebys się nie zdziwił kolego,bo nawet najwięksi twardziele kabli na tym wątku z super domami dziwili się swojemu zużyciu za ogrzewanie gdzie miało być tak pięknie... ;)
Czy zakładasz,ze rachunki zamiast np.3tys.zł wyniosą 6tys.zł za sezon ?
Jeśli nie to lepiej załóż taką ewentualność,to dla dobra swojej psychy ;)
Oczywiście dotyczy to każdego systemu grzewczego ale przy wodzie jest alternatywa zmniejszyć te rachunki,przy kablach niestety na tą chwilę nie ma takiej alternatywy i pozostaje tylko obgryzanie paznokci i zaklinanie licznika,no chyba,że nei zalezy Ci na kasie za ogrzewanie :)

Znowu to samo...
Oświeć mnie jaką alternatywę ma Liwko Arturo i inni posiadacze PCI? (alternatywa powinna byc tańsza, tak dla uściślenia)
Chociażby gaz z czegokolwiek,może być nawet z łajna od siąsiada z biogazu,czy z łupków,jeśli tylko będzie tańszy niż prąd.
Wszystko co ogrzeje wodę może służyć do grzania domu.
Wam pozostaje tylko prąd i to w najgorszej postaci czyli nie komfortowe grzanie powietrzem a kasa za super akumulacyjny dom pójdzie się kopać.

Lobo_M
24-04-2013, 05:46
Zadowolony z wyboru to znaczy ? Z koloru tych kabli ? Podaj rachunki za ogrzewanie ?
Oj żebys się nie zdziwił kolego,bo nawet najwięksi twardziele kabli na tym wątku z super domami dziwili się swojemu zużyciu za ogrzewanie gdzie miało być tak pięknie... ;)
Czy zakładasz,ze rachunki zamiast np.3tys.zł wyniosą 6tys.zł za sezon ?
Jeśli nie to lepiej załóż taką ewentualność,to dla dobra swojej psychy ;)
Oczywiście dotyczy to każdego systemu grzewczego ale przy wodzie jest alternatywa zmniejszyć te rachunki,przy kablach niestety na tą chwilę nie ma takiej alternatywy i pozostaje tylko obgryzanie paznokci i zaklinanie licznika,no chyba,że nei zalezy Ci na kasie za ogrzewanie :)

Chociażby gaz z czegokolwiek,może być nawet z łajna od siąsiada z biogazu,czy z łupków,jeśli tylko będzie tańszy niż prąd.
Wszystko co ogrzeje wodę może służyć do grzania domu.
Wam pozostaje tylko prąd i to w najgorszej postaci czyli nie komfortowe grzanie powietrzem a kasa za super akumulacyjny dom pójdzie się kopać.

Nie czytasz e zrozumieniem (nie dziwi mnie to), nie pisalem o bitterze co moze zmienic na Pci, ale o posiadacza PCi! Na co tanszego zmienisz? Tylko nie mow ze cos powstanie co 'kWh' ciepla wyjdzie taniej niz z COP. bo to jakie samo wrozenie jak prad za 1zl ( choc teraz juz straszych 1,5zl)

Wez kalkulator w reke i policz ile piekar musialby zuzywac na co i cwu zeby miec tachunek 6kpln? Czy ty myslisz co poszesz, czy poprostu klepoej w klawiature bez opamietania?
No i kto jest tak zalamany rachunkami kablarzy? Chyba tylko ty!

bitter
24-04-2013, 07:10
Bitter dostał wycenę. 18 tys za Panasonica bez bajerów z zasobnikiem 200l CWU. Zaczyna oszczędzać po 10 latach. Bitter jeszcze poczeka.

firewall
24-04-2013, 07:20
Te 10 lat uwzględniają kredyt?

Lobo_M
24-04-2013, 07:21
Bitter dostał wycenę. 18 tys za Panasonica bez bajerów z zasobnikiem 200l CWU. Zaczyna oszczędzać po 10 latach. Bitter jeszcze poczeka.
Podpytaj Arturo, on miał przeciez taniej bynajmniej tak mówił, choc na pytanie kto mu robił nabiera wody w usta.

mic81
24-04-2013, 07:35
Arturo masz racje kable są do du... tylko PC się kalkuluję. A R&K , jasiek71, Lobo, piekar25, quibic, to zapewne jakaś grupa spiskowa wspierana pewnie przez zagraniczny kapitał chcący wpędzić Polaków w maliny. Chłopie dopiero teraz przejrzałem na oczy biorę PC do domu za grube tyś i to na kredyt po co mi jakieś podejrzane kable zresztą w jakiejś podejrzanie małej cenie.
;)

aa i zapominałem kszhu tez jakiś podejrzany :))

miloszenko
24-04-2013, 09:35
"Jeżeli dom jest postawiony zgodnie PN stary przez przegrody są normatywne, Przeszedł wymagany PN 13829 test szczelności, to po uwzględnieniu zysków bytowych i słonecznych oraz odzysku ciepła z wentylacji, zużyje poniżej 30kWh/m2 rocznie - Tak małe zużycie wyklucza stosowanie pośrednich centralnych systemów ogrzewania. A co za tym idzie - drogie pompy ciepła z pośrednim skraplaniem, kolektory słoneczne do cwu, kotłownie ( te na biopaliwa również) . By inwestycja w OZE miała szansę się zwrócić - MUSI BYĆ MINIMUM 3 RAZY WIĘKSZE ZUŻYCIE ENERGII
Coś jak instalacja gazowa w samochodzie. Do hybrydowej toyoty palącej po mieście 3.5l/100km nikt gazu nie założy - Polonez palący po mieście 15 lirów - gaz zwraca się błyskawicznie.
CWU - UE podaje, że przeciętny europejczyk zużywa 35lirów ciepłej wody dziennie
Ogrzanie tej ilości wody średnio rocznie do 40st.C ( prysznic) - to 1kWh (0.55zł) - jesteśmy w domu 330 dni - daje to niecałe 200zł na osobę rocznie. By kolektor miał szansę się zwrócić, to przy założeniu, że woda zimna i ścieki są za darmo - zużycie na osobę musi być 3 x wyższe! CO TO MA WSPÓLNEGO Z OSZCZĘDZANIEM??? "

Bardzo obrazowy opis i ciezko sie z nim nie zgodzic.

Mi jest glupio ale nie ukrywam, iz w obecnym domu ledwo 5.5. litrowym zaluje ze nie poszedlem w kable i nie dogrzewam CWU jaskowymi sposobami.

Mialbym dzisiaj 20 tys PLN (plus koszty kredytu) zeby udzwignac rachunki !!!

Moj piec musi pociagnac 10 lat zebym przy obecnych cenach gazu i pradu mogl powiedziec, ze kable sie wlasnie zrownuja w kosztach.

To tak tylko dla przykladu. Wcale dom nie musi byc super pasywny itp zeby kable bylo sens rozwazyc.

Pozdrawiam

Arturo72
24-04-2013, 09:42
EDIT: ciekawy cytat z innego tematu - dużo w nim sensu: [I]"Jeżeli dom jest postawiony zgodnie PN stary przez przegrody są normatywne, Przeszedł wymagany PN 13829 test szczelności, to po uwzględnieniu zysków bytowych i słonecznych oraz odzysku ciepła z wentylacji, zużyje poniżej 30kWh/m2 rocznie - Tak małe zużycie wyklucza stosowanie pośrednich centralnych systemów ogrzewania. A co za tym idzie - drogie pompy ciepła z pośrednim skraplaniem, kolektory słoneczne do cwu, kotłownie ( te na biopaliwa również) . B Coś jak instalacja gazowa w samochodzie. Do hybrydowej toyoty palącej po mieście 3.5l/100km nikt gazu nie założy - Polonez palący po mieście 15 lirów - gaz zwraca się błyskawicznie.Wy chyba naprawdę jesteście ograniczeni lub wychodzą kompleksy... Pytam się jeszcze raz,gdzie piszę o pompie ciepła ? Kszhu,nie każdemu odpowiada temperatura 19st.C w domu,dom jest dla nas,dla komfortowego mieszkania a nie oszczędzania za wszelką cenę kosztem gorszego komfortu.Nie masz pewności,że zamiast spalania na poziomie Pandy będzie spalanie jak w Polonezie i pytanie co wtedy ? Przy kablach nie masz alternatywy,przy wodzie nie ograniczone możliwości.Przykłady są na forum,oficjalnych kilka,utajnionych raczej więcej.

Hippek
24-04-2013, 10:08
Wy chyba naprawdę jesteście ograniczeni lub wychodzą kompleksy... Pytam się jeszcze raz,gdzie piszę o pompie ciepła ? Kszhu,nie każdemu odpowiada temperatura 19st.C w domu,dom jest dla nas,dla komfortowego mieszkania a nie oszczędzania za wszelką cenę kosztem gorszego komfortu.Nie masz pewności,że zamiast spalania na poziomie Pandy będzie spalanie jak w Polonezie i pytanie co wtedy ? Przy kablach nie masz alternatywy,przy wodzie nie ograniczone możliwości.Przykłady są na forum,oficjalnych kilka,utajnionych raczej więcej.

os siebie dodam jedną rzecz - znakomita większość kablarzy ma domki do 150m2; przełózcie ekonomię grzania kablami domu np 250m2 a takie też się buduja w mojej okolicy i to w znakomitej większości.

mały dom idzie napędzić byle czym ale w większym kable zaczynają być finansowo nieuzasadnione; profesorre się gorączkuje, bo ma coś w okolicy stówki metrażu i nie może pojąć, że 750m3 kubatury trzeba czymś ogrzać bez oczekiwania z pełnymi gaciami na fakturę z elektrowni naweto do rzeczonych 19stC (brrr - ciepłe poślady na zimnej desce - brrr).

...a w ogóle to w życiu jest najczęściej tak, że aby wyjąć, trzeba wpierw włożyć :)

Lobo_M
24-04-2013, 10:18
Przy kablach nie masz alternatywy,przy wodzie nie ograniczone możliwości.Przykłady są na forum,oficjalnych kilka,utajnionych raczej więcej.
Wiec pytam kolejny raz, żebys nie musiał szukac po forum opisz to na swoim przykładzie. jaką masz tańsza alternatywę ogrzewania domu zamiast swojej PCi? Jaka na dzień dzisiejszy i jaką widzisz za xx lat?
Ja jako kablarz (osoba bez żadnych alternatyw - twoim zdaniem), na dzień dzisiejszy mam PCi pow-pow (kol Igor jesli dobrze pamietam nick, ma taka i zyje), DGP to kominka (masa ludzi tak ma). No a jesli zaczniesz szaleć że ty to masz reaktory jądrowe tydzież inne wodorowe ustrojstwa jako alternatywę to ja mogę powiedzieć że mam wiatraki (moje chociaz istnieje, twoje to fikcja). Pamiętaj że ja ogrzewam teoretycznie najdroższym źródłęm, więc opcji mam wiele, ty masz COP, więc gdzie ta twoja tańsza alternatywa (tylko bez wróżenia i proroctw, choć z tego to doktorat mógłbyś napisać)

Lobo_M
24-04-2013, 10:23
os siebie dodam jedną rzecz - znakomita większość kablarzy ma domki do 150m2; przełózcie ekonomię grzania kablami domu np 250m2 a takie też się buduja w mojej okolicy i to w znakomitej większości.

mały dom idzie napędzić byle czym ale w większym kable zaczynają być finansowo nieuzasadnione; profesorre się gorączkuje, bo ma coś w okolicy stówki metrażu i nie może pojąć, że 750m3 kubatury trzeba czymś ogrzać bez oczekiwania z pełnymi gaciami na fakturę z elektrowni naweto do rzeczonych 19stC (brrr - ciepłe poślady na zimnej desce - brrr).

...a w ogóle to w życiu jest najczęściej tak, że aby wyjąć, trzeba wpierw włożyć :)
Idealnie trafiłaś w Arturo, który ma AŻ 120m2, czy jeszcze mniej?
Nikt do 250m2 kabli nie poleca, a wiekszość z kablowych oponentów ma <150m2.
Większosc ma takie same temp wewn. 21,5

Hippek
24-04-2013, 10:40
Idealnie trafiłaś w Arturo, który ma AŻ 120m2, czy jeszcze mniej?
Nikt do 250m2 kabli nie poleca, a wiekszość z kablowych oponentów ma <150m2.
Większosc ma takie same temp wewn. 21,5

naprawde 120m2? nie zagłebiałam się, ale przy tym metrażu to poszłam w kablaż :) zgodnie z PC = PocoCito :)

myślałam, że Arturo ma chociaż te marne 180m2

Jacekss
24-04-2013, 11:33
@Lobo_M - hehe oni już alternatywę wykorzystali na wstępie.. mogą liczyć jedynie na jakąś bardziej efektywną PC ;) lub inne cudo techniki za kilopeeleny :)
pisząc to miałem na myśli swój przypadek z kociołkiem Kospela, w razie czego przesiadka na PC, albo na GZ w ostateczności nawet na czarne złoto ;)

Lobo_M
24-04-2013, 11:42
@Lobo_M - hehe oni już alternatywę wykorzystali na wstępie.. mogą liczyć jedynie na jakąś bardziej efektywną PC ;) lub inne cudo techniki za kilopeeleny :)
pisząc to miałem na myśli swój przypadek z kociołkiem Kospela, w razie czego przesiadka na PC, albo na GZ w ostateczności nawet na czarne złoto ;)

To rozumiem Tyle że wtedy robisz lepsze ocieplenie i jesteś świadomy inwestor budujacy nie na 5 lat;-)

qubic
24-04-2013, 12:01
os siebie dodam jedną rzecz - znakomita większość kablarzy ma domki do 150m2; przełózcie ekonomię grzania kablami domu np 250m2 a takie też się buduja w mojej okolicy i to w znakomitej większości.


Hipka rozważ czy przypadkiem kablarze nie są awangardą nowego budowanie,po prostu wygodnego komfortowego niedużego domu-nie dla znajomych czy rodziny,nie dla wystawnych przyjęć na 70 osób.Po co 250m2 ? Myślę że większość kablarzy to zwyczjnie bardzo świadomi inwestorzy.Ja wolę mieć kable za gotówkę niż niby tańszą pompę na kredyt i potem na forach dorabiać ideologię.Przecież to sensu nie ma.

P.S. zapomniałem że pompę też już mam ale p-p z castoramy za kolosalne 700zł. i tu pozdrawiam Arturo bardzo alternatywnie ;)

kris1234
24-04-2013, 12:16
Też właśnie sie zastanawiałem po co ludziom 250 m2???
Jak ktoś nie ma rodziny 2 + 4 lub wiecej to nie widze sensu.

Hippek
24-04-2013, 12:32
Też właśnie sie zastanawiałem po co ludziom 250 m2???
Jak ktoś nie ma rodziny 2 + 4 lub wiecej to nie widze sensu.

ja też tego nie rozumiem, ale pisze, co widze za oknem;

na moje oko jest to leczenie kompleksów nabytych w 30m2 w bloku w 4 osoby z psem, chomikiem i 200l akwarium.

Jacekss
24-04-2013, 12:55
ja też tego nie rozumiem, ale pisze, co widze za oknem;

na moje oko jest to leczenie kompleksów nabytych w 30m2 w bloku w 4 osoby z psem, chomikiem i 200l akwarium.

eee tam... może to po prostu chęć posiadania dużego domu, bo im się podoba.. nie wszyscy myślą racjonalnie i liczą się z kasą ;)
podobnie jest ze wszystkim wkoło.. np zakup samochodu, ktoś kupuje terenowca - dlaczego bo lubi duże samochody..
czasami lepiej odpuścić sobie psychoanalizę.. sorry za OT :)

zyzolek
24-04-2013, 13:02
A ja mam deko ponad 400m2 z garażami i piwnicą, a jednak ciągle brak miejsca na składowanie gratów.

Lobo_M
24-04-2013, 13:06
Przedwczoraj zamontowałem podliczniki pod bojler i WM+router (które juz pół roku leżały i sie o to prosiły, a roboty było na 5min), pierwsze 24h pokazało 6,4kWh CWU i 1kWh WM+router, no ale jedna doba to mało mówi, więc kolejne wyniki razem z CO, raz na miesiąc.

qubic
24-04-2013, 13:08
wracając do tematu niedopasowania do potrzeb to mam nieodparte wrażenie że sterowniki do kabli są niedopracowane. moim zdaniem powinna być możliwość programowania każdego miesiąca lub okresu np.osobno jesieni,osobno zimy,wiosny a nawet może i lata.przecież wiele osób wspomaga się dodatkowymi żródłami ogrzewania i coraz częściej jeden centralny system grzewczy to już przeszłość.poza tym chcemy osiągnąć jak najlepszy komfort jak najniższymi kosztami.

Hippek
24-04-2013, 13:13
wracając do tematu niedopasowania do potrzeb to mam nieodparte wrażenie że sterowniki do kabli są niedopracowane. moim zdaniem powinna być możliwość programowania każdego miesiąca lub okresu np.osobno jesieni,osobno zimy,wiosny a nawet może i lata.przecież wiele osób wspomaga się dodatkowymi żródłami ogrzewania i coraz częściej jeden centralny system grzewczy to już przeszłość.poza tym chcemy osiągnąć jak najlepszy komfort jak najniższymi kosztami.

professorre będzie miał swój autorski system sterowania i chyba się z jaśkiem umawiali na wspólne robótki w innym watku, więc może dopytaj u źródła

Lobo_M
24-04-2013, 13:19
wracając do tematu niedopasowania do potrzeb to mam nieodparte wrażenie że sterowniki do kabli są niedopracowane. moim zdaniem powinna być możliwość programowania każdego miesiąca lub okresu np.osobno jesieni,osobno zimy,wiosny a nawet może i lata.przecież wiele osób wspomaga się dodatkowymi żródłami ogrzewania i coraz częściej jeden centralny system grzewczy to już przeszłość.poza tym chcemy osiągnąć jak najlepszy komfort jak najniższymi kosztami.

Nie bardzo Cię rozumiem, no skoro własnie masz przy kablach NCO to sterowniki w pomieszczeniach gdzie masz jakies inne zyski, na to zareagują. Poza tym po co inne nastawy w kazdym miesiącu? Nie widzę tego.

zyzolek
24-04-2013, 13:31
Nie bardzo Cię rozumiem, no skoro własnie masz przy kablach NCO to sterowniki w pomieszczeniach gdzie masz jakies inne zyski, na to zareagują. Poza tym po co inne nastawy w kazdym miesiącu? Nie widzę tego.

Tu jest właśnie przewaga kabli i NCO.
Grzanie punktowe tylko tam, gdzie jest potrzebne. Latem ustawiasz temp na zero, a w okresach przejściowych satysfakcjonującą cię temperaturę

qubic
24-04-2013, 13:55
Nie bardzo Cię rozumiem, no skoro własnie masz przy kablach NCO to sterowniki w pomieszczeniach gdzie masz jakies inne zyski, na to zareagują. Poza tym po co inne nastawy w kazdym miesiącu? Nie widzę tego.

żeby kabli nie wyłączać jak chyba jasiek.a klimat coraz bardziej dziwny i nierzadko w lecie potrafi być nieco zimno-to już taki skrajny przykład. jeśli w lutym trzyma mi sterownik 22 oC to wydaje mi się że we wrześniu jak niektórzy zaczynają grzać to zbyt wysoka temperatura.poza tym jesienią potrafi być bardzo ciepło i wolałbym niżej ustawić podłogę a okresowo dmuchnąć ciepłem z klimy zamontowanej w salonie(chociaż teraz nie wiem czy to dobre umiejscowienie)
dywaguję ale może niepotrzebnie.

Hippek
24-04-2013, 14:02
żeby kabli nie wyłączać jak chyba jasiek.a klimat coraz bardziej dziwny i nierzadko w lecie potrafi być nieco zimno-to już taki skrajny przykład. jeśli w lutym trzyma mi sterownik 22 oC to wydaje mi się że we wrześniu jak niektórzy zaczynają grzać to zbyt wysoka temperatura.poza tym jesienią potrafi być bardzo ciepło i wolałbym niżej ustawić podłogę a okresowo dmuchnąć ciepłem z klimy zamontowanej w salonie(chociaż teraz nie wiem czy to dobre umiejscowienie)
dywaguję ale może niepotrzebnie.

po to zaimpelmentowano priorytet powietrza LUB podłogi, wybierasz, który Ci pasuje

qubic
24-04-2013, 14:12
no tak masz rację .ja tylko się zastanawiam nad okresami przejściowymi czy aby akumulacja w tym czasie to nie jest niepotrzebne marnowanie energii i w tym sensie mi tutaj brakuje bardziej elastycznego sterowania

Hippek
24-04-2013, 14:23
elastycznie to kable w kleju - oczywiście elastycznym :) CM-17 i jest cacy!


no tak masz rację .ja tylko się zastanawiam nad okresami przejściowymi czy aby akumulacja w tym czasie to nie jest niepotrzebne marnowanie energii

oczywiście, ze jest; nadmiar energii przeniesie z pomieszczenia do pomieszczenia woda w rurce, kabel już nie ( słoneczny dzień i ciemny gres na podłodze); w pomieszczeniu z kablem wzrośnie temp powietrza

qubic
24-04-2013, 14:30
elastycznie to kable w kleju - oczywiście elastycznym :) CM-17 i jest cacy!



oczywiście, ze jest; nadmiar energii przeniesie z pomieszczenia do pomieszczenia woda w rurce, kabel już nie ( słoneczny dzień i ciemny gres na podłodze); w pomieszczeniu z kablem wzrośnie temp powietrza

o tym nie pomyślałem

jasiek71
24-04-2013, 15:08
no tak masz rację .ja tylko się zastanawiam nad okresami przejściowymi czy aby akumulacja w tym czasie to nie jest niepotrzebne marnowanie energii i w tym sensie mi tutaj brakuje bardziej elastycznego sterowania
moim zdaniem komplikowanie sterowania nie ma sensu, jak komuś przeszkadza przypadkowe włączenie w zimnym tygodniu lata to może sobie zawsze wyłączyć sterowniki

jasiek71
24-04-2013, 15:36
bo to jakie samo wrozenie jak prad za 1zl ( choc teraz juz straszych 1,5zl)


kiedyś tam dojdzie do tej zety za kwh tylko że jakie to ma znaczenie...
jak ktoś zużywa 5000 czy 10000kwh to dalej będzie zużywał...

jasiek71
24-04-2013, 15:51
Zadowolony z wyboru to znaczy ? Z koloru tych kabli ? Podaj rachunki za ogrzewanie ?


ty swoich też nie jesteś w stanie podać ...;)
większość pompiarzy zanim jeszcze na dobre zamieszka to już zaczyna "tańcowanie" ...
jak nie czujnik to ciśnienie, jak nie częste rozmrażania to inne pierdoły...

uwierz że są ludzie którzy wolą zapłacić te kilka setek więcej za ogrzewanie niż zastanawiać się czy jak wrócą z pracy do chałupy będą mieli w niej ciepło czy tylko jakiś komunikat na wypasionym wyświetlaczu...:yes:

qubic
24-04-2013, 16:24
moim zdaniem komplikowanie sterowania nie ma sensu, jak komuś przeszkadza przypadkowe włączenie w zimnym tygodniu lata to może sobie zawsze wyłączyć sterowniki

absolutnie jestem daleki od komplikacji ,masz to sprawdzone. z wypowiedzi kszhu można domniemywać że coś tam jednak kombinuje w tym temacie :)

Arturo72
24-04-2013, 20:08
Podpytaj Arturo, on miał przeciez taniej bynajmniej tak mówił, choc na pytanie kto mu robił nabiera wody w usta.
18 tys.zł za Panasa z zasobnikiem 200l to na tą chwilę dobra cena,także nic nie pomogę.

bitter
24-04-2013, 20:46
Te 10 lat uwzględniają kredyt?
Tak, uwzględnia ale względnie tani kredyt.



...a w ogóle to w życiu jest najczęściej tak, że aby wyjąć, trzeba wpierw włożyć :)
Najgorsze że namęczyć się trzeba żeby włożyć bo wyjąć to już można bez problemu :-)


18 tys.zł za Panasa z zasobnikiem 200l to na tą chwilę dobra cena,także nic nie pomogę.
No dobra ale mnie się nie kalkuluje. Choć w zasadzie można by przyjąć, że 10 lat to i tak ok. Ale jak się dołoży niespodziewane awarie, jakieś przeglądy to mało interesujace. Zakładam też, że wprzyszłym roku zużyję mniej CO i wtedy zupełnie się nie opłaci.

Arturo72
24-04-2013, 21:00
A co tu dobrego? Od tej kwoty zwolennik pow. PC do CWU odliczy z 5-6kPLN i jak tu przy współczesnym domku uzasadnić pozostałe 12kPLN + rurki itd. za 5kPLN do samego ogrzewania vs głupie kabelki?
Dobra cena za komplet.
Niektórzy tutaj na forum(pekar,mic) rozważają kable+PCi do cwu za w sumie 12tys.zł.
Gdzie sens ? To chyba oni jedynie wiedzą ;)
5000kWh za c.o + 5000kWh za cwu,rocznie z COP1 ok.4000zł a z COP3 ok.1300zł,róznica roczna 2700zł na korzyść COP3,to u mnie.

klaudiusz_x
24-04-2013, 21:12
Dobra cena za komplet.
Niektórzy tutaj na forum(pekar,mic) rozważają kable+PCi do cwu za w sumie 12tys.zł.
Gdzie sens ?
5000kWh za c.o + 5000kWh za cwu,rocznie z COP1 ok.4000zł a z COP3 ok.1300zł,róznica roczna 2700zł na korzyść COP3,to u mnie.

Zawyżasz ceny za prąd.
Przy założeniu grzania gazem, ekogrochem, śmieciuchem, przy G11 cena za kwh wychodzi powyżej 60gr, czyli tyle ile w G12 w droższej. Biorąc to pod uwagę, za 11000 kwh zapłacimy 3100zł w skali roku dla taniej taryfy.

Arturo72
24-04-2013, 21:15
Zawyżasz ceny za prąd.

Raczej nie a nawet zaniżam,liczyłem średnią cenę kWh dwutaryfowej jako 0,4zł,gdzie w większości przypadków na forum średnia cena kWh w systemie dwutaryfowym wychodzi w przedziale 0,42-0,47zł.
Nie można liczyć surowej ceny tylko z II taryfy gdyż dzieki niej mamy wyższą cenę w I taryfie.

mordka007
24-04-2013, 21:15
ty swoich też nie jesteś w stanie podać ...;)
większość pompiarzy zanim jeszcze na dobre zamieszka to już zaczyna "tańcowanie" ...
jak nie czujnik to ciśnienie, jak nie częste rozmrażania to inne pierdoły...

uwierz że są ludzie którzy wolą zapłacić te kilka setek więcej za ogrzewanie niż zastanawiać się czy jak wrócą z pracy do chałupy będą mieli w niej ciepło czy tylko jakiś komunikat na wypasionym wyświetlaczu...:yes:

Właśnie o to chodzi. Ja mam taką pracę, że potrafię być poza domem nawet kilka miechów. Wybrałem kable ze względu na ich komfort. Dom i tak chciałem wybudować "ciepły" a to, że będę płacić w sezonie za ogrzewanie domu do 3tyś więcej jakoś przecierpię. Myślę że warto mieć głowę spokojną w końcu luksus kosztuje:)

klaudiusz_x
24-04-2013, 21:26
Raczej nie a nawet zaniżam,liczyłem średnią cenę kWh dwutaryfowej jako 0,4zł,gdzie w większości przypadków na forum średnia cena kWh w systemie dwutaryfowym wychodzi w przedziale 0,42-0,47zł.
Nie można liczyć surowej ceny tylko z II taryfy gdyż dzieki niej mamy wyższą cenę w I taryfie.

Nie zgodzę się z tym.
Podałem porównanie dla grzania innymi nośnikami. Przy ich wyborze raczej większość wybiera G11. Wtedy cena z przesyłem może osiągnąć nawet 67gr (do80).
Patrząc na to w tej kategori osobno policzyłem prąd dla taniej po 31gr (tyle kosztuje) + prąd w drogiej który wychodzi po 60gr.
Dla grzejących prądem średnią opłatę obniża duża ilość pobranej energii w taniej.
Przykład R&K-a. Podał średnią na poziomie 38gr z uwzględnieniem wszystkich opłat i taryf.
U mnie przy prqwie 500kwh z jednego licznika srednia przy G11 wyszła 67gr. Przy prawie 900 na fakturze wyszło 55gr.
Nie grzejący prądem nie mają skąd "dozbierać" kwh do średniej 55gr od kwh dla G11.
Mam nadzieję że w wystarczający sposób przedstawiłem mój tok rozumowania :)

Arturo72
24-04-2013, 21:36
Mam nadzieję że w wystarczający sposób przedstawiłem mój tok rozumowania :)
Tok rozumowania zrozumiany ;)
0,42-0,47zł/kWh to przedział podawany przez grzejacych prądem ale z wyższym COP niż 1.
Przy NCO nie do osiagniecia nawet 0,47 gdyż przecież oni sterują na bieżąco kazde pomieszczenie a nie akumulacyjnie bo wtedy NCO to bujda lub wprowadzanie przyszłych użytkowników kabli w błąd :D

miloszenko
24-04-2013, 21:48
Tok rozumowania zrozumiany ;)
0,42-0,47zł/kWh to przedział podawany przez grzejacych prądem ale z wyższym COP niż 1.
Przy NCO nie do osiagniecia nawet 0,47 gdyż przecież oni sterują na bieżąco kazde pomieszczenie a nie akumulacyjnie bo wtedy NCO to bujda lub wprowadzanie przyszłych użytkowników kabli w błąd :D

Arturo, wylacz sobie jedna petle podlogowki i wtedy zrozumiesz co to NCO.

NIjak Twoje rozumowanie tej kwestii nie przystaje do tego, iz innym doradzasz co wybrac na CO/CWU.

Arturo72
24-04-2013, 21:56
Arturo, wylacz sobie jedna petle podlogowki i wtedy zrozumiesz co to NCO.

NIjak Twoje rozumowanie tej kwestii nie przystaje do tego, iz innym doradzasz co wybrac na CO/CWU.
Na trzech pętlach w pomieszczeniach gdzie chcę mieć niższą temperaturę(sypialnia,wiatrołap,pokój nie użytkowany) mam skręcony przepływ do minimum także wiem co to jest regulacja temperatur w pomieszczeniach kazdych z osobna ale Nie Centralne Ogrzewanie to nie to samo.

miloszenko
24-04-2013, 22:03
SIe zafiksowales i widze, ze CI nie przejdzie:P

Twoja instalacja dziala jak NCO jesli konretneo petle wylaczysz/wlaczysz. Roznica jest tylko taka, ze wszystko mozesz sterowac lacznie jesli tylko chcesz, ale sterujesz za pomoca kotla/pompy. Kablarze typowego kotla nie maja, ale sposob przekazywania energii jest dokladnie taki sam jak przy oddzielnie sterowanych petlach ( a nawet lepszy).

Kiedys Ci tlumaczylem czemu kable maja przewage w poczatkowej fazie grzania, gdyz przekazuja 100% mocy na kazdym odcinku kabla. Podlogowka nawet po godz. pracy na powrocie, czyli jeszcze jakos w polowie petli jeszcze nie specjalnie grzeje (ma temp. wylewki). WIem, bo sprawdzalem termowizja, po ponad godzinie bylem dopiero w stanie zauwazyc pierwsze pol stopnia roznicy.

Pozdrawiam

jasiek71
24-04-2013, 22:04
a to, że będę płacić w sezonie za ogrzewanie domu do 3tyś więcej jakoś przecierpię.

zapłacisz co najwyżej te trzy "klocki "...
a nie 3K więcej ...:yes:

jasiek71
24-04-2013, 22:09
Na trzech pętlach w pomieszczeniach gdzie chcę mieć niższą temperaturę(sypialnia,wiatrołap,pokój nie użytkowany) mam skręcony przepływ do minimum także wiem co to jest regulacja temperatur w pomieszczeniach kazdych z osobna ale Nie Centralne Ogrzewanie to nie to samo.
jak już sobie trochę pomieszkasz to porozmawiamy o tych skręconych pętlach...:yes:
przy kablach pstrykniesz sobie na sterowniku co ci pasi w danym pomieszczeniu i tyle, nie zastanawiasz się co będzie przy -30* czy +30*...

jasiek71
24-04-2013, 22:14
Przy NCO nie do osiagniecia nawet 0,47 gdyż przecież oni sterują na bieżąco kazde pomieszczenie
a to ciekawe ...
u mnie jak na razie 0,4043 zł za kwh a nikt jakoś specjalnie się nie "szczypał" aby tylko w taniej grzać, prać czy zmywać ...:yes:

Arturo72
24-04-2013, 22:15
SIe zafiksowales i widze, ze CI nie przejdzie:P

Twoja instalacja dziala jak NCO jesli konretneo petle wylaczysz/wlaczysz. Roznica jest tylko taka, ze wszystko mozesz sterowac lacznie jesli tylko chcesz, ale sterujesz za pomoca kotla/pompy. Kablarze typowego kotla nie maja, ale sposob przekazywania energii jest dokladnie taki sam jak przy oddzielnie sterowanych petlach ( a nawet lepszy).
O właśnie."Nowi" kablarze nie mają o tym pojęcia bo wmawia się im cały czas,że NCO to cud zarezerowany tylko dla kabli.
Różnica jest tylko taka,że ja ustawiam swoje NCO na rozdzielaczu a kablarze na dodatkowo zakupionym sterowniku ;)


Kiedys Ci tlumaczylem czemu kable maja przewage w poczatkowej fazie grzania, gdyz przekazuja 100% mocy na kazdym odcinku kabla. Podlogowka nawet po godz. pracy na powrocie, czyli jeszcze jakos w polowie petli jeszcze nie specjalnie grzeje (ma temp. wylewki). WIem, bo sprawdzalem termowizja, po ponad godzinie bylem dopiero w stanie zauwazyc pierwsze pol stopnia roznicy.
Pozdrawiam
Dokładnie,ale tutaj przy dużej akumulacji widzę bardziej zaletę wody niż kabli.
Kable muszą być lepiej sterowalne,woda nie koniecznie.


a to ciekawe ...
u mnie jak na razie 0,4043 zł za kwh a nikt jakoś specjalnie się nie "szczypał" aby tylko w taniej grzać, prać czy zmywać ...:yes:
Podaj zużycie,najlepiej popartę zdjęciami licznika oddzielnie dla c.o i cwu i odddzielnie dla prądu bytowego.
Chociaż u Ciebie zawsze nie będzie to miarodajne przy zużyciu cwu i tym wprowadzasz w błąd "zielonych" kablarzy.

jasiek71
24-04-2013, 22:26
Chociaż u Ciebie zawsze nie będzie to miarodajne przy zużyciu cwu i tym wprowadzasz w błąd "zielonych" kablarzy.
no fakt...:cool:
ale jak sobie dopiszę z 1000kwh w taniej na to dodatkowe CWU to średnia będzie jeszcze lepsza...:lol2:

mic81
24-04-2013, 22:29
Dobra cena za komplet.
Niektórzy tutaj na forum(pekar,mic) rozważają kable+PCi do cwu za w sumie 12tys.zł.
Gdzie sens ? To chyba oni jedynie wiedzą ;)
5000kWh za c.o + 5000kWh za cwu,rocznie z COP1 ok.4000zł a z COP3 ok.1300zł,róznica roczna 2700zł na korzyść COP3,to u mnie.
ale wykopał no, prawda przyznaje przeszedł mi przez głowę ten głupi pomysł ale już mi przeszło i wybór oscyluje w okolicach http://www.e-bhu.pl/prod/68/bojlery-elektryczne/od-150-do-300-litrow/vizengo-bojler-elektryczny-atlantic-300-litrow-1476.html

Arturo72
24-04-2013, 22:30
no fakt...:cool:
ale jak sobie dopiszę z 1000kwh w taniej na to dodatkowe CWU to średnia będzie jeszcze lepsza...:lol2:
Żeby nie było żadnego "ale" to zapodaj skan faktury ze zużycia prądu,sami sobie obliczymy średnią cenę kWh :)

Arturo72
24-04-2013, 22:32
ale wykopał no, prawda przyznaje przeszedł mi przez głowę ten głupi pomysł ale już mi przeszło i wybór oscyluje w okolicach http://www.e-bhu.pl/prod/68/bojlery-elektryczne/od-150-do-300-litrow/vizengo-bojler-elektryczny-atlantic-300-litrow-1476.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.e-bhu.pl%2Fprod%2F68%2Fbojlery-elektryczne%2Fod-150-do-300-litrow%2Fvizengo-bojler-elektryczny-atlantic-300-litrow-1476.html)
No zajebiaszczo ;)
Atlantic jest moim faworytem...jeśli chodzi o pompy ;)
Obliczyłeś koszt podgrzania i zużycia dobowego cwu i strat dobowych tegoż zasobnika ?
Jakie wnioski i wyliczenia ?

mic81
24-04-2013, 22:39
No zajebiaszczo ;)
Atlantic jest moim faworytem...jeśli chodzi o pompy ;)
Obliczyłeś koszt podgrzania i zużycia dobowego cwu i strat dobowych tegoż zasobnika ?
równie dobrze mogę wróżyć z fusów przy 3 dzieci ze średnią wieku 13 miesięcy, na parę / paręnaście pierwszych lat będzie ok ( dane tech http://www.e-bhu.pl/prod/68/bojlery-elektryczne/od-150-do-300-litrow/vizengo-bojler-elektryczny-atlantic-300-litrow-1476.html) później się zobaczy

jasiek71
24-04-2013, 22:40
ale wykopał no, prawda przyznaje przeszedł mi przez głowę ten głupi pomysł ale już mi przeszło i wybór oscyluje w okolicach http://www.e-bhu.pl/prod/68/bojlery-elektryczne/od-150-do-300-litrow/vizengo-bojler-elektryczny-atlantic-300-litrow-1476.html
trzeba chyba na głowę upaść aby to kupić ...:cool:

Arturo72
24-04-2013, 22:43
trzeba chyba na głowę upaść aby to kupić ...:cool:
No to zabiłeś ćwieka mic81 ;)

mic81
24-04-2013, 22:44
trzeba chyba na głowę upaść aby to kupić ...:cool:
doradź koledze coś w okolicach 200 L >

jasiek71
24-04-2013, 22:46
Żeby nie było żadnego "ale" to zapodaj skan faktury ze zużycia prądu,sami sobie obliczymy średnią cenę kWh :)

od 2003 roku do dzisiaj całkowite zużycie prądu na posesji ....
dzienna 23549kwh
nocna 80492kwh
przy obecnych stawkach nawet dziesięcioletnia średnia jest ok. 0,41zł za kwh ...:yes:

jasiek71
24-04-2013, 22:47
doradź koledze coś w okolicach 200 L >

a czemu taki duży ...???

Arturo72
24-04-2013, 22:51
doradź koledze coś w okolicach 200 L >
Jasiek doradzi kolektor a ja jeśli będzie duże zużycie cwu to w bardziej cywilizowany i sprawdzony sposób ale wg Ciebie "głupii" czyli pompa ciepła do cwu ale ona sama w połączeniu z innym źródłem ciepła nie jest ekonomicznym rozwiązaniem i tu wychodzi "zaleta" kabli przy dzisiejszych cenach pomp ciepła do całości :)
Przerabiałem to przy Kospelu,Ty masz "gorsze" zadanie,bo pod c.o nie podepniesz nic co będzie opłacalne pod kątem cwu.

przy obecnych stawkach nawet dziesięcioletnia średnia jest ok. 0,41zł za kwh ...:yes:
A ja policzyłem po 0,4zł/kWh :)

mic81
24-04-2013, 22:51
a czemu taki duży ...???
kuźwa no nie wiem jak mam skalkulować bandę 3 małych pijawek na przyszłość Jak pójdą w ślady mamy to wody będzie się lało.

jasiek71
24-04-2013, 22:57
kuźwa no nie wiem jak mam skalkulować bandę 3 małych pijawek na przyszłość Jak pójdą w ślady mamy to wody będzie się lało.
wsadź mały baniak, jak zacznie brakować to szybko nauczą się oszczędzać ...:yes:
a przy okazji opłaty za wodę i kanalizę też spadną ...:)

mic81
24-04-2013, 23:03
wsadź mały baniak, jak zacznie brakować to szybko nauczą się oszczędzać ...:yes:
a przy okazji opłaty za wodę i kanalizę też spadną ...:)
a tak na serio to co byś polecił :)

Arturo72
24-04-2013, 23:07
a tak na serio to co byś polecił :)
Nic sprawdzonego poza oszczędnością cwu nie wymyśli się.
No chyba,ze zabieranie ratorośli ze sobą na delegacje ;)
Wszystko inne to prowizorka ale jeśli ktoś w takim czymś gustuje to czemu nie ale tutaj "komfort" kabli nie idzie w parze z "prowizorką" i zdaniem się na łaskę natury ;)

jasiek71
24-04-2013, 23:10
a tak na serio to co byś polecił :)
tak na szybko to np.http://allegro.pl/bojler-elektryczny-120l-1-8kw-ariston-pro-r-i3200519859.html
samej straty postojowej będzie z 350-400kwh rocznie mniej ...
a te 1700zł różnicy w zakupie z nawiązką zamortyzuje ci okresowe dopalanie w drogiej taryfie, znając życie to sama różnica w stratach postojowych zrównoważy niedobór pojemności o ile w ogóle będzie brakować ...:yes:

Arturo72
24-04-2013, 23:16
tak na szybko to np.http://allegro.pl/bojler-elektryczny-120l-1-8kw-ariston-pro-r-i3200519859.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fbojle r-elektryczny-120l-1-8kw-ariston-pro-r-i3200519859.html)

Wg mnie zdecydowanie za mało na 3 dzieci i dwóch dorosłych,nawet jeśli będzie grzany do 80st.C.
Trzeba chyba będzie przełknąć gorzką pigułkę w postaci dodatkowej i nie opłacalnej PCi do cwu ;)

Ale co tam,Lobo i jego NCO jest wykładnią,oczywiście jak zawsze o cwu zapomina dodać,że większość czasu spędza w delegacji i cwu ma hotelowe a dodatkowo 3000kWh ze zniżka jako pracownik energetyki ;)

Ale ja się nie odzywam bo mam wodną podłogówkę :D

jasiek71
24-04-2013, 23:24
Wg mnie zdecydowanie za mało na 3 dzieci i dwóch dorosłych,nawet jeśli będzie grzany do 80st.C.
Trzeba chyba będzie przełknąć gorzką pigułkę w postaci PCi do cwu ;)
no patrz ty się a u mnie wystarczyło tylko drobne usprawnienie i średnia z ostatniego roku to 49 L na dobę grzanej do 60* ...:D
bez tego usprawnienia ok. 100 L ...:cool:

a tak na poważnie jak ktoś musi udowadniać sobie i innym że musi wylewać dużo wody to niech lepiej za jakimś śmieciuchem się rozejrzy ...:yes:
spali się śmieci i mamy ciepła wodę ...:cool:

jasiek71
24-04-2013, 23:26
ale tutaj "komfort" kabli nie idzie w parze z "prowizorką" i zdaniem się na łaskę natury ;)
komfort kabli idzie w parze z bojlerem ...:yes:

Arturo72
24-04-2013, 23:31
komfort kabli idzie w parze z bojlerem ...:yes:

Dokładnie,120-140l na dwie osoby,na 5 osób co najmniej 300l a wtedy zużycie łuuu.
No ale przecież jak ktoś ma kable to nie patrzy na zużycie tylko na komfort ;)

a tak na poważnie jak ktoś musi udowadniać sobie i innym że musi wylewać dużo wody to niech lepiej za jakimś śmieciuchem się rozejrzy ...:yes:
spali się śmieci i mamy ciepła wodę ...:cool:

Jeśli pijesz do mnie to ja/my od 40 lat kąpie/my się w wannie i nie widzę powodu,żeby w nowym domu pozbawiać się przyzwyczajeń i komfortu kąpania się na rzecz obmywania się pod prysznicem,dla nie wtajemniczonych,w łazience nie mam prysznica tylko jest jedynie wanna.
Przede wszystkim komfort i żadnych wyrzeczeń typu prysznic,niższa temperatura w domu itp.
Dom jest dla mnie a nie ja/my dla domu :)

bitter
25-04-2013, 06:55
Kiedys Ci tlumaczylem czemu kable maja przewage w poczatkowej fazie grzania, gdyz przekazuja 100% mocy na kazdym odcinku kabla. Podlogowka nawet po godz. pracy na powrocie, czyli jeszcze jakos w polowie petli jeszcze nie specjalnie grzeje (ma temp. wylewki). WIem, bo sprawdzalem termowizja, po ponad godzinie bylem dopiero w stanie zauwazyc pierwsze pol stopnia roznicy.

Pozdrawiam

A co to za zaleta w domach gdzie spadek temperatury jest 1 stopień na dobę? Rozumiem gdybyś miał kable na wierzchu i chciałbyś się na nich położyć, żeby było od razu ciepło ;-) Piec startuje o 22 i zaczyna grzać, po jakiego kija mi od razu ciepła woda tu i tam. Przy moich 10cm betonu na podłodze żadna różnica i żadna zaleta.


Wg mnie zdecydowanie za mało na 3 dzieci i dwóch dorosłych,nawet jeśli będzie grzany do 80st.C.
Trzeba chyba będzie przełknąć gorzką pigułkę w postaci dodatkowej i nie opłacalnej PCi do cwu ;)
120l na pewno za mało. A gdybym miał wydać 6 tys na PCi do CWU to wolałbym już nawet wydać te 18 tys za PCi do grzania całego domu. Załóż sobie że podgrzejesz 200l wody dziennie do temp 45 stopni daje Ci to ok 3 tys kWh rocznie czyli w taniej 950zł. Przy PCi do CWU zaczniesz oszczędzać dopiero za 10 lat nie licząc kosztów kredytu. Obserwując żywotność dzisiejszych urządzeń wątpliwy wydatek. Poniżej 100zł za grzanie wody miesięcznie to chyba nie jest jakiś kosmiczny wydatek. Przy 300l jak pisze Arturo (choć wątpie że tyle wyjdzie) masz dopiero 1400zł rocznie czyli nieco ponad stówka miesięcznie. .Zadne łuuuu

jasiek71
25-04-2013, 07:24
Dokładnie,120-140l na dwie osoby,na 5 osób co najmniej 300l a wtedy zużycie łuuu.

najlepiej przyjąć ze 100 L na osobę to zakup PC zwróci się błyskawicznie...:cool:
zainstalujesz sobie zasobnik 300 L i połowę zużycia energii na podgrzewanie można potraktować jako stratę...:yes:

jasiek71
25-04-2013, 07:31
Jeśli pijesz do mnie to ja/my od 40 lat kąpie/my się w wannie i nie widzę powodu,żeby w nowym domu pozbawiać się przyzwyczajeń i komfortu kąpania się na rzecz obmywania się pod prysznicem,dla nie wtajemniczonych,w łazience nie mam prysznica tylko jest jedynie wanna.
Przede wszystkim komfort i żadnych wyrzeczeń typu prysznic,niższa temperatura w domu itp.
Dom jest dla mnie a nie ja/my dla domu :)
wszystkich mierzysz swoją miarą ...:yes:
jeżeli ktoś do umycia się potrzebuje basen wybudować to nic mi do tego, ale nie znaczy że wszyscy tak muszą ...

qubic
25-04-2013, 07:34
najlepiej przyjąć ze 100 L na osobę to zakup PC zwróci się błyskawicznie...:cool:
zainstalujesz sobie zasobnik 300 L i połowę zużycia energii na podgrzewanie można potraktować jako stratę...:yes:

300L na domek to mi wygląda na spore przewymiarowanie i jak napisał jasiek niepotrzebny wydatek.100 L spokojnie starczy na prysznic dla 3 osób a i szybko się nagrzewa. przecież nikt nie stoi pod prysznicem godzinami żeby mieć taki zapas wody.

jasiek71
25-04-2013, 07:49
a jak już jesteśmy przy przyzwyczajeniach ...
każdy obecnie gdzieś mieszka i używa ciepłej wody w ilości jaka mu odpowiada, praktycznie w każdym domu/ mieszkaniu jest wodomierz wiec zadajmy sobie troszeczkę trudu i poobserwujmy zużycie wody, do jakiej temp. grzejemy itp...
zamiast głupio pytać jaki zasobnik będzie najlepszy "dla mnie/ mojej rodziny" , to wyjdzie samo z obserwacji ...:yes:
średnia z tygodnia powie nam dość dużo na temat zużycia wody i raczej nie sugerować się np. sobotnim prawie dwukrotnie większym zużyciem bo przeważnie są jakieś większe sprzątania, prania itp, lepiej w ten jeden dzień mieć ustawiony mniejszy zasobnik bez limitu taniego prądu niż cały tydzień podtrzymywać większy w gotowości a wykorzystywać w połowie ...:yes:

Lobo_M
25-04-2013, 08:57
Raczej nie a nawet zaniżam,liczyłem średnią cenę kWh dwutaryfowej jako 0,4zł,gdzie w większości przypadków na forum średnia cena kWh w systemie dwutaryfowym wychodzi w przedziale 0,42-0,47zł.
Nie można liczyć surowej ceny tylko z II taryfy gdyż dzieki niej mamy wyższą cenę w I taryfie.
W takim bądź razie ogrzewajacy prądem maja przewage nad grzejącymi gazem, węglem itd, bo oni maja G11 i kWh zawsze wyjdzie drożej niż nawet 50% w G12x na cele bytowe.

Tok rozumowania zrozumiany ;)
0,42-0,47zł/kWh to przedział podawany przez grzejacych prądem ale z wyższym COP niż 1.
Przy NCO nie do osiagniecia nawet 0,47 gdyż przecież oni sterują na bieżąco kazde pomieszczenie a nie akumulacyjnie bo wtedy NCO to bujda lub wprowadzanie przyszłych użytkowników kabli w błąd :D


O właśnie."Nowi" kablarze nie mają o tym pojęcia bo wmawia się im cały czas,że NCO to cud zarezerowany tylko dla kabli.
Różnica jest tylko taka,że ja ustawiam swoje NCO na rozdzielaczu a kablarze na dodatkowo zakupionym sterowniku ;)

Ty jesteś zbyt ograniczony, żeby to zrozumieć. Jak twój rozdzielacz reaguje na zyski bytowe, a szczególnie zyski od słońca czy np kominka? Latasz po domu i co mięc minut zmieniasz na rozdzielaczu. Ty ciągle NCo traktujesz jako system który ma w kazdym pomieszczeniu utrzymywać inna temperaturę! Tak może być ale w większości przypadkoów kazdy ma w pokojach t1 a w łazienkach t2, tyle że NCO dba żeby to t1 i t2 było takie jak jest zadane, uwzględniając pozostałe zyski/źródła ciepła. Zrozum to człowieku.


Ale co tam,Lobo i jego NCO jest wykładnią,oczywiście jak zawsze o cwu zapomina dodać,że większość czasu spędza w delegacji i cwu ma hotelowe a dodatkowo 3000kWh ze zniżka jako pracownik energetyki ;)
Ale ja się nie odzywam bo mam wodną podłogówkę :D
Muszę cię zmartwić, bo moje wyjazdy to rzadkość, a zniżka na 3000kWh kończy się z końcem czerwca:-)


Jeśli pijesz do mnie to ja/my od 40 lat kąpie/my się w wannie i nie widzę powodu,żeby w nowym domu pozbawiać się przyzwyczajeń i komfortu kąpania się na rzecz obmywania się pod prysznicem,dla nie wtajemniczonych,w łazience nie mam prysznica tylko jest jedynie wanna.
Przede wszystkim komfort i żadnych wyrzeczeń typu prysznic,niższa temperatura w domu itp.
Dom jest dla mnie a nie ja/my dla domu :)
Ja 25 lat mieszkałem w domu z trzema łazienkami, gdzie były dwie wanny i prysznic i w wannie z reguły kąpał się pies;-) Domownicy preferowali prysznic mimo że na koszt nikt uwagi nie zwracał.
Poza tym prysznic w domu masz, a to czy bedziesz go używał czy nie to już nie mój biznes.
Ale pamiętaj że jak juz zamieszkasz to rób te skany faktur i zdjecia liczników o które tak ludzi pytasz. Najlepiej skan za prąd i wodę. Ciekawy jestem ile bedziesz jej zuzywał bo zarzekasz się ze zużywasz xrazy tyle co cała reszta forumowiczów. Skoro tak jest to za wode i ścieki zapłacisz więcej niż za jej ogrzanie.

Arturo72
25-04-2013, 09:56
[QUOTE=Lobo_M;5 Ty jesteś zbyt ograniczony, żeby to zrozumieć. Jak twój rozdzielacz reaguje na zyski bytowe, a szczególnie zyski od słońca czy np kominka? Latasz po domu i co mięc minut zmieniasz na rozdzielaczu. Ty ciągle NCo traktujesz jako system który ma w kazdym pomieszczeniu utrzymywać inna temperaturę! Tak może być ale w większości przypadkoów kazdy ma w pokojach t1 a w łazienkach t2, tyle że NCO dba żeby to t1 i t2 było takie jak jest zadane, uwzględniając pozostałe zyski/źródła ciepła. Zrozum to człowiek.[/Quote] Wijesz się jak wąż i przedstawiasz coraz bardziej nie dorzeczne teorię.Zrozum człowieku,że grzejesz tylko w nocy a więc o jakich zyskach bytowych mówisz ? Z księżyca ? Chyba że oklamujesz wszystkich i grzejesz tylko w I taryfie.2h taniej taryfy w dzień przeznaczam tylko na cwu bo od 6.00 do 13.00 dom wychodzi się tylko o jakies 0.3st.C jeśli wogóle się wychodzi,kolejne odpalenie c.o nastąpi po 22.00.Zrozum to człowieku i nie wprowadzaj ludzi w błąd.

miloszenko
25-04-2013, 10:11
Arturo no jestes ograniczony i juz:P Wyjdz z pudelka, pomysl logicznie czasem a nie frontem do wszystkich.

Lobo trafnie stwierdzil, ze jak bedziesz zuzywal tyle wody ile deklarujesz to predzej ograniczysz zuzycie wody niz bedziesz sie trzymal scisle planowanego zuzycia.

Masz tak tanie grzanie CWU ze bedzie Cie rwac przy rachunku za wode/scieki.

Pozdrawiam

Lobo_M
25-04-2013, 10:19
Wijesz się jak wąż i przedstawiasz coraz bardziej nie dorzeczne teorię.Zrozum człowieku,że grzejesz tylko w nocy a więc o jakich zyskach bytowych mówisz ? Z księżyca ? Chyba że oklamujesz wszystkich i grzejesz tylko w I taryfie.2h taniej taryfy w dzień przeznaczam tylko na cwu bo od 6.00 do 13.00 dom wychodzi się tylko o jakies 0.3st.C jeśli wogóle się wychodzi,kolejne odpalenie c.o nastąpi po 22.00.Zrozum to człowieku i nie wprowadzaj ludzi w błąd.

Znowu Cię zaskoczę, bo ogrzewanie może pracować 5-7 13-16 (22-24 tylko w pokoju syna i łazience), a kluczowe dla komfortu i przegrzewania jest grzanie 13-16, bo jeśli w tych godzinach bedzie nieuzasadnione ładowanie( bo jeden sterownik bedzie miał dylemat czy w sloneczny dzien niedogrzac czesci pn, czy przegrzac pd) to po 16 bedziesz sie gotował w domu.
skoro nie grzejesz CO 13-16 to twoja sprawa, ja wole miec stała temp w dzien, a nie grzeje wlasnie 22-24 (z wyjatkiem dwoch pomieszczeń), bo po co mi utrzymuwac w nocy na sile temp 21,5? twoje nastawy są dla mnie nie logiczne. Czy twoja PCi w zime w mroźny dzien jest w stanie miedzy 13-15 (bo mowisz ze masz 2h II taryfy w ciagu dnia) pracowac na co i cwu? czy jest po prostu za słaba?

miloszenko
25-04-2013, 10:21
Lobo, nie denerwuj sie, wszyscy tutaj klamia, a prawda jest tylko jedna i Arturo ja zna.

Jest taki polityk co tez zna tylko jedna prawde. A prawda jest wtedy jak sie ma PC :P

Pozdrawiam

Hippek
25-04-2013, 10:23
no patrz ty się a u mnie wystarczyło tylko drobne usprawnienie i średnia z ostatniego roku to 49 l na dobę grzanej do 60* ...:d
bez tego usprawnienia ok. 100 l ...:cool:



cop=2

:)

Hippek
25-04-2013, 10:26
Lobo, nie denerwuj sie, wszyscy tutaj klamia, a prawda jest tylko jedna i Arturo ja zna.



może tak a może nie - pamietamy, że Lobo Cetera zapomiał o darmowych 3000kWh, pamiętamy :)

Hippek
25-04-2013, 10:32
nie kalkuluje mi się łączenie CWU z super sterowalnym ogrzewaniem, które kosztowało mnie ~2,5kPLN a rocznie nie powinno zużywać więcej niż 2000kWh.

2000kWh / 140m2 netto = 14,28kWh/m2/rok pasywnie, professorre, pasywnie :)

ja za rok wyciągam ten post aTy wyciagasz fakturę - zgoda?

Lobo_M
25-04-2013, 10:41
może tak a może nie - pamietamy, że Lobo Cetera zapomiał o darmowych 3000kWh, pamiętamy :)

Jak by Lobo_M chciał cos ukryć to by o znizce na FM nawet nie wspominał a skanów faktur nie dawał. Z tego co pamietam to Lobo_M zawsze podaje dane w kWh a nie PLN wiec w czym Hipka ma problem? Czy po prostu chce pobic pianę?

Hippek
25-04-2013, 11:02
Jak by Lobo_M chciał cos ukryć to by o znizce na FM nawet nie wspominał a skanów faktur nie dawał. Z tego co pamietam to Lobo_M zawsze podaje dane w kWh a nie PLN wiec w czym Hipka ma problem? Czy po prostu chce pobic pianę?

na fakturze widniało ok 8000kWh :) i o tym pamiętamy :)

po forumowym sledztwie wyszły te 3000kWh, bo wcześniej o nich zapomniałeś:)

chyba kolega żytek drążył ten temat

Lobo_M
25-04-2013, 11:45
na fakturze widniało ok 8000kWh :) i o tym pamiętamy :)

po forumowym sledztwie wyszły te 3000kWh, bo wcześniej o nich zapomniałeś:)

chyba kolega żytek drążył ten temat

A to dziwne bo jak parie miesiecy temu byly wsmianki o Zytko, ze piszeszw podobnym stylu, to dziwnie pisalas ze nie wiesz o kogo chodzi...
Mysle ze musisz powertowac jeszcze dalej.
Strzelasz w plot, bo ja nie z tych co ukrywaja, szczegolnie w mojej poerwszej fazie bytnosci na FM, teraz jestem mniej wylewny bo zbyt wielu tu "hater"-ow...

qubic
25-04-2013, 12:21
czyżby Hipka siała zamęt jak Żytko? i w dodatku w podobnym stylu? o tym też pamiętamy ;)

Hippek
25-04-2013, 12:23
czyżby Hipka siała zamęt jak Żytko? i w dodatku w podobnym stylu? o tym też pamiętamy ;)

skoro tak twierdzicie, to tak, to ja :)

mic81
25-04-2013, 13:05
a jak już jesteśmy przy przyzwyczajeniach ...
każdy obecnie gdzieś mieszka i używa ciepłej wody w ilości jaka mu odpowiada, praktycznie w każdym domu/ mieszkaniu jest wodomierz wiec zadajmy sobie troszeczkę trudu i poobserwujmy zużycie wody, do jakiej temp. grzejemy itp...
zamiast głupio pytać jaki zasobnik będzie najlepszy "dla mnie/ mojej rodziny" , to wyjdzie samo z obserwacji ...:yes:
średnia z tygodnia powie nam dość dużo na temat zużycia wody i raczej nie sugerować się np. sobotnim prawie dwukrotnie większym zużyciem bo przeważnie są jakieś większe sprzątania, prania itp, lepiej w ten jeden dzień mieć ustawiony mniejszy zasobnik bez limitu taniego prądu niż cały tydzień podtrzymywać większy w gotowości a wykorzystywać w połowie ...:yes:

trafia to do mnie, dzięki zbiornik będzie max 150 L :)

Hippek
25-04-2013, 13:14
trafia to do mnie, dzięki zbiornik będzie max 150 L :)

G12W i na sobotnie sprzątanie nie zabraknie

mic81
25-04-2013, 13:46
G12W i na sobotnie sprzątanie nie zabraknie
nie wiem nawet jaką enea ma ma ofertę na II taryfę :)

kurt76
25-04-2013, 16:04
G11 w cenie taniej G12?


http://www.groupon.pl/deals/special/DUON-Marketing-and-Trading-SA/20499669?nlp=&CID=PL_CRM_1_0_0_112&a=2801 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.groupon.pl%2Fd eals%2Fspecial%2FDUON-Marketing-and-Trading-SA%2F20499669%3Fnlp%3D%26CID%3DPL_CRM_1_0_0_112%26 a%3D2801)

http://duon.pl/pliki/Groupon_cennik_oferty.pdf (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fduon.pl%2Fpliki%2F Groupon_cennik_oferty.pdf)

Cos czuje, ze przelom przed nami....

zamowilem ta oferte, po przemysleniu sprawy stwierdzilem, ze jest to dolek cenowy... jako nowa firma werbuja klientow prawie po kosztach, aby uzyskac plynnosc finansowa.

Hippek
25-04-2013, 18:45
zamowilem ta oferte, po przemysleniu sprawy stwierdzilem, ze jest to dolek cenowy... jako nowa firma werbuja klientow prawie po kosztach, aby uzyskac plynnosc finansowa.

myślę, że spółka zajmująca się przesyłem nie pozwoli Ci zapomnieć o sobie :)

Krzysiek_BB
25-04-2013, 19:36
może tak a może nie - pamietamy, że Lobo zapomiał o darmowych 3000kWh, pamiętamy :)

Nie jest to tak do konca darmowe 3 MWh (mam również taka zniżke) ponieważ:
traktowane to jest jako dochód liczony w drogiej taryfie i na licie wypłaty widnieje 170 PLN przychodu z którego to jest sciagany podatek,
w ten sposob juz płacimy za te 250 kWh ~ 35 PLN co przekłada sie na ~ 0,13 PLN / kWh
i teraz trzeba do tego doliczyc w zaleznosci od zuzycia do kazdego kilowata w taniej tar ~ 6 gr, a w drogiej ~ 14 gr.

W ten sposób poniesione koszty z tych 3000 kW na rok wynosza:
W drogiej 1kWh = 27 groszy
W taniej 1kWh = 19 groszy

czy naprawde mamy taki straszny bonus ... w postaci tych 3 MWh za które i tak płacimy jak wyzej ????????
w przyblizeniu zyskujemy na tej znizce realnie ~ 330 PLN / ROK zuzywajac ja w taniej taryfie

miloszenko
25-04-2013, 19:43
Arturo i tak CI nie uwierzy, na pewno masz jakis inny bonus i na pewno czegos nie mowisz:P

Pozdrawiam

Hippek
25-04-2013, 19:56
Nie jest to tak do konca darmowe 3 MWh (mam również taka zniżke) ponieważ:
traktowane to jest jako dochód liczony w drogiej taryfie i na licie wypłaty widnieje 170 PLN przychodu z którego to jest sciagany podatek,
w ten sposob juz płacimy za te 250 kWh ~ 35 PLN co przekłada sie na ~ 0,13 PLN / kWh
i teraz trzeba do tego doliczyc w zaleznosci od zuzycia do kazdego kilowata w taniej tar ~ 6 gr, a w drogiej ~ 14 gr.

W ten sposób poniesione koszty z tych 3000 kW na rok wynosza:
W drogiej 1kWh = 27 groszy
W taniej 1kWh = 19 groszy

czy naprawde mamy taki straszny bonus ... w postaci tych 3 MWh za które i tak płacimy jak wyzej ????????
w przyblizeniu zyskujemy na tej znizce realnie ~ 330 PLN / ROK zuzywajac ja w taniej taryfie

patrząc na wartość pieniężną to g...no;
chodziło o to, że Lobo podawał całkowite zużycie na CO w okolicach 4kkWh a na fakturze ukazało się blisko 8kkWh :)

spójrzmy na to inaczej:

3000kWh / 200dni sezonu grzewczego = 15kWh/dobę, które masz do dyspozycji w cenie taniej taryfy w dowolnych godzinach - co pozwala na bardzo dużą dowoloność w programowaniu termostatów

mnie naprawdę ziębi i nie grzeje te wasze 300 czy 1300pln, bo ja z tego nic nie mam ani na tym nie tracę:) chodzi o rzetelność w podawaniu spalania całego domu w okresie rocznym, jak to robi jasio

Krzysiek_BB
25-04-2013, 20:05
patrząc na wartość pieniężną to g...no;
chodziło o to, że Lobo podawał całkowite zużycie na CO w okolicach 4kkWh a na fakturze ukazało się blisko 8kkWh :)

spójrzmy na to inaczej:

3000kWh / 200dni sezonu grzewczego = 15kWh/dobę, które masz do dyspozycji w cenie taniej taryfy w dowolnych godzinach - co pozwala na bardzo dużą dowoloność w programowaniu termostatów

mnie naprawdę ziębi i nie grzeje te wasze 300 czy 1300pln, bo ja z tego nic nie mam ani na tym nie tracę:) chodzi o rzetelność w podawaniu spalania całego domu w okresie rocznym, jak to robi jasio


nie chce tu nikogo bronic ale moze LOBO podawał samo CO (4MWh) a na fakturze miał całkowite .....8 MWh
Ja mieszkajac w bloku zuzywałem cos kolo 2700 kWh / rok a CO było z thermy.
Odnosnie znizki zaczyna sie ona w styczniu i przekłoadowo w sty zuzyjesz 1500 nastepnie w lutym 1500 co daje 3000 kWh
i juz mamy po znizce ..... i od marca płacimy jak wszyscy .... czasy taryf na licznikach mamy te same co Wy .....
pozdrawiam

Hippek
25-04-2013, 20:17
nie chce tu nikogo bronic ale moze LOBO podawał samo CO (4MWh) a na fakturze miał całkowite .....8 MWh
Ja mieszkajac w bloku zuzywałem cos kolo 2700 kWh / rok a CO było z thermy.
Odnosnie znizki zaczyna sie ona w styczniu i przekłoadowo w sty zuzyjesz 1500 nastepnie w lutym 1500 co daje 3000 kWh
i juz mamy po znizce ..... i od marca płacimy jak wszyscy .... czasy taryf na licznikach mamy te same co Wy .....
pozdrawiam

czyli na pozostale 165 dni w okresie letnim wyszło mu 24kWh / dobę :P

zostawmy to już - kto czytał od początku, to wie, o co chodzi.

qubic - kiedy zaczynasz proces wygrzewania? metodologią HeniA czy zdroworozsądkowo?

firewall
25-04-2013, 20:32
Nie wiem dlaczego, ale w...wia mnie nalot po raz n-ty na Lobo. Nie widziałem człowieka na oczy, ale zawsze widziałem w jego stopce ilość zużytych kWh na ogrzewanie i cwu. I naprawdę, w dupie mam, ile płacił za kWh i czy miał zniżkę z energetyki czy tez nie!
Co to ma za znaczenie?!

qubic
25-04-2013, 20:40
qubic - kiedy zaczynasz proces wygrzewania? metodologią HeniA czy zdroworozsądkowo?

parter mam wygrzany w zeszlym roku,natomiast piętro wygrzewam za 3 tygodnie bo dopiero co wylali..a jak to jest zdroworozsądkowo? :)

qubic
25-04-2013, 20:43
Nie wiem dlaczego, ale w...wia mnie nalot po raz n-ty na Lobo. Nie widziałem człowieka na oczy, ale zawsze widziałem w jego stopce ilość zużytych kWh na ogrzewanie i cwu. I naprawdę, w dupie mam, ile płacił za kWh i czy miał zniżkę z energetyki czy tez nie!
Co to ma za znaczenie?!

o przypomniałeś mi.popieram, takie samo mam wrażenie.zawsze było podane jeszcze na starym nicku i my początkujący mogliśmy się na czymś oprzeć.

Lobo_M
25-04-2013, 20:48
patrząc na wartość pieniężną to g...no;
chodziło o to, że Lobo podawał całkowite zużycie na CO w okolicach 4kkWh a na fakturze ukazało się blisko 8kkWh :)

Przczytaj to co zacytowalem, chyba cos sie zakrecilas...
9707kWh, to bylo to co sie, jak to nazwalas, ukazalo na fakturze, ktora udostepnilem na forum. Skoro na co zuzylem ~4000 na cwu ~2000 to czy na reszte 3700 to cos dziwnego, zakladajac ze wszystko, lacznie z hydroforem mam na prad.

klaudiusz_x
25-04-2013, 20:51
Przczytaj to co zacytowalem, chyba cos sie zakrecilas...
9707kWh, to bylo to co sie, jak to nazwalas, ukazalo na fakturze, ktora udostepnilem na forum. Skoro na co zuzylem ~4000 na cwu ~2000 to czy na reszte 3700 to cos dziwnego, zakladajac ze wszystko, lacznie z hydroforem mam na prad.
W stopce masz 4108kWh + 1mp drzewa kominkowego na CO. Dla mnie wszystko jest jasne.
Ile zapłacił? Tyle na ile miał fakturę. O co kłótnia?

miloszenko
25-04-2013, 20:55
Klotnia o to, ze na pewno powinien zaplacic wiecej, bo przeciez przy kablach nie moze placic tak samo. To nie moze byc prawda, prawda jest tylko w rachunkach gdzie COP jest przynajmniej >3 :P

Pozdrawiam

qubic
25-04-2013, 21:04
zawsze fajna energia(elektryczna ;) przepływała na tym wątku i może być tak dalej ,trzeba mieć trochę wiary w ludzi. ja tam wierzę że nawet arturo przestanie kiedyś pompować jak wściekły :D

Hippek
25-04-2013, 21:04
Przczytaj to co zacytowalem, chyba cos sie zakrecilas...
9707kWh, to bylo to co sie, jak to nazwalas, ukazalo na fakturze, ktora udostepnilem na forum. Skoro na co zuzylem ~4000 na cwu ~2000 to czy na reszte 3700 to cos dziwnego, zakladajac ze wszystko, lacznie z hydroforem mam na prad.

trzeba było wtedy tak napisać :)


zawsze fajna energia(elektryczna ;) przepływała na tym wątku i może być tak dalej ,trzeba mieć trochę wiary w ludzi. ja tam wierzę że nawet arturo przestanie kiedyś pompować jak wściekły :D

a i owszem, ale w pewnym momencie nastąpił wysyp megateoretyków, którzy po przeczytaniu ulotek reklamowych producentów wiedzieli więcej od tych, którzy mieli te kable pod stopami :)


ja tam wierzę że nawet arturo przestanie kiedyś pompować jak wściekły :D

powiem, jak bedzie: położy fakturę na forumowy stół i pozatyka wam buzię; nie położy jej na pewno R$K oraz professorre :P

Hippek
25-04-2013, 21:17
parter mam wygrzany w zeszlym roku,natomiast piętro wygrzewam za 3 tygodnie bo dopiero co wylali..a jak to jest zdroworozsądkowo? :)

to jest tak, jak na parterze :P

qubic
25-04-2013, 21:29
to jest tak, jak na parterze :P

aha to chyba jednak robiłem wg.metodologii :) ze względu na położony perlitogips bardzo stopniowałem wygrzewanie

Arturo72
25-04-2013, 21:31
trafia to do mnie, dzięki zbiornik będzie max 150 L :)


mi 140l grzane tylko w taniej taryfie (rano od 5-6 i 13-15) starcza na styk przy prysznicu, kąpiel np wieczorem to juz grzanie w drogiej taryfie

Jeśli trafia a sam nie jesteś w stanie określić ile zużywasz do tej pory wody i zdajesz się wyłącznie na czyjeś sugestie to ok,Twoja kasa ;)
Przynajmniej mnie nie będziesz wyklinał ;)



powiem, jak bedzie: położy fakturę na forumowy stół i pozatyka wam buzię; nie położy jej na pewno R$K oraz professorre :P
Zdecydowanie tak będzie :)
Już się zaopatrzyłem w stosowny licznik zużycia energii na c.o+cwu a fakturę swoja drogą pokażę bo nie będzie czego ukrywać :)
185753

Lobo_M
25-04-2013, 21:37
trzeba było wtedy tak napisać :)

Teraz nie odwracaj kota ogonem ( chyba ze masz Jarek na drugie), Ty taka wyedukowana i nie wiedzialas ze faktura za en. el. to nie tylko koszt CO? Po prostu piszesz co ci slina na jezyk nawinie. Grunt zeby byla afera, bo przeciez kłamstwo powtorzone wiele razy staje sie prawdą. Bicia piany ciąg dalszy.

Hippek
25-04-2013, 21:43
Teraz nie odwracaj kota ogonem ( chyba ze masz Jarek na drugie), Ty taka wyedukowana i nie wiedzialas ze faktura za en. el. to nie tylko koszt CO? Po prostu piszesz co ci slina na jezyk nawinie. Grunt zeby byla afera, bo przeciez kłamstwo powtorzone wiele razy staje sie prawdą. Bicia piany ciąg dalszy.

na drugie mam Marta.

zauważ, że Krzysiek_BB napisał to, co Ty wtedy zataiłes i nikt się nie rozwodzi nad tematem:) za stara doopa jestem, żeby tracic swój czas na wertowanie forum, by Ci udowodnić, co pisałeś, więc skończmy już ten nierówny pojedynek:)

firewall
25-04-2013, 21:46
A może Maria? Był w końcu Jan Maria:cool:

Hippek
25-04-2013, 21:47
Nic dodać, nic ująć... niestety:/

przecież ignorujecie, wiec w czym problem?


A może Maria? Był w końcu Jan Maria:cool:

jaśka zostaw w spokoju - to nie jego wina, że mu tak dali

Lobo_M
25-04-2013, 21:49
Już się zaopatrzyłem w stosowny licznik zużycia energii na c.o+cwu a fakturę swoja drogą pokażę bo nie będzie czego ukrywać :)

A masz mozliwosc pmiaru osobno CO i CWU?

Lobo_M
25-04-2013, 21:53
na drugie mam Marta.

zauważ, że Krzysiek_BB napisał to, co Ty wtedy zataiłes i nikt się nie rozwodzi nad tematem:) za stara doopa jestem, żeby tracic swój czas na wertowanie forum, by Ci udowodnić, co pisałeś, więc skończmy już ten nierówny pojedynek:)

Hehe, przeciez to ze mam znizke bylo jak byk na skanie faktury ktory podalem. Szczerze to mnie to rybka bo kWh to kWh. Wiec skoro ktos bedzie mial kWh taniej niz ja bo np ma umowe z Duon to tez mam go oskarzac o to?

Hippek
25-04-2013, 21:54
Hehe, przeciez to ze mam znizke bylo jak byk na skanie faktury ktory podalem. Szczerze to mnie to rybka bo kWh to kWh. Wiec skoro ktos bedzie mial kWh taniej niz ja bo np ma umowe z Duon to tez mam go oskarzac o to?

jak Ty fajnie nic nie rozumiesz:)

EDIT: skoro jasiek na cały sezon i cały dom zużyje 12kkWh a Ty 9,2kkWh, to licząc za kWh 0,40pln Twoje superocieplenie i superWM z superkominkiem pozwala zaoszczędzic w stosunku do styropianu jaśka 100pln / mies czyli 1200pln rocznie :)

przepraszam, ale dla mnie EOT


A masz mozliwosc pmiaru osobno CO i CWU?

pomyśl trochę! przecież on wszystko pędzi PC :) przypomnij się latem, to poda Ci średnią z miesiąca, kiedy się najbardziej poci a co za tym idzie myje a zimą sobie odejmiesz od całości i wyjdzie Ci CO :P

qubic
25-04-2013, 21:58
przecież on wszystko pędzi PC :)

no to teraz trzeba będzie jeszcze pokazywać licznik wody.skąd będzie wiadomo że tak dużo zużywa ?

Arturo72
25-04-2013, 21:59
A masz mozliwosc pmiaru osobno CO i CWU?
Chyba nie,aczkolwiek nie badałem tematu.

przypomnij się latem, to poda Ci średnią z miesiąca, kiedy się najbardziej poci a co za tym idzie myje a zimą sobie odejmiesz od całości i wyjdzie Ci CO :P
O właśnie,od lipca będę chyba już mieszkał i grzał cwu także licznik wskaże przez kilka miechów zużycie tylko na cwu :)

no to teraz trzeba będzie jeszcze pokazywać licznik wody.skąd będzie wiadomo że tak dużo zużywa ?
j.w *COP4
Licznika zużycia ilości cwu nie posiadam.

Lobo_M
25-04-2013, 22:00
pomyśl trochę! przecież on wszystko pędzi PC :) przypomnij się latem, to poda Ci średnią z miesiąca, kiedy się najbardziej poci a co za tym idzie myje a zimą sobie odejmiesz od całości i wyjdzie Ci CO :P
Serio? Wiec pol roku wrozenie z fusow.
Kiedys ktos podawal chyba dane ze sterownika pci o ilosci kwh na co i cwu, no chyba ze takie opje to tylko w pompach >50kpln

qubic
25-04-2013, 22:02
tania pompa to i przyoszczędzili na wyposażeniu ;)

bitter
25-04-2013, 22:05
300L na domek to mi wygląda na spore przewymiarowanie i jak napisał jasiek niepotrzebny wydatek.100 L spokojnie starczy na prysznic dla 3 osób a i szybko się nagrzewa. przecież nikt nie stoi pod prysznicem godzinami żeby mieć taki zapas wody. Zapas nie jest po to aby starczyło na długi prysznic a żeby starczyło do czasu kiedy pojawi się tania taryfa. Jeżeli dwie osoby wezmą prysznic rano to przy 120l masz już pusty baniak i zaczyna się grzać w drogiej taryfie bo do 12:00 daleko. Pół biedy jak już nie używasz za dużo wody. Jak wskoczy pod prysznic trzecia to już czerpie z drogiej.


[...] na pewno nie kalkuluje mi się łączenie CWU z super sterowalnym ogrzewaniem, które kosztowało mnie ~2,5kPLN a rocznie nie powinno zużywać więcej niż za 2000zł.
"powinno". Przy zużyciu CWU i CO za kwotę 3500, prąd do PCI i rata za PCI poniżej 10 tys zł wynosi mniej niż czysty prąd. Po 6 latach kredyt siękończy i masz 1/3 ceny prądu. Problem w tym, że porządna PCI kosztuje dwa razy tyle.


Ty jesteś zbyt ograniczony, żeby to zrozumieć. Jak twój rozdzielacz reaguje na zyski bytowe, a szczególnie zyski od słońca czy np kominka? Latasz po domu i co mięc minut zmieniasz na rozdzielaczu. Ty ciągle NCo traktujesz jako system który ma w kazdym pomieszczeniu utrzymywać inna temperaturę! Tak może być ale w większości przypadkoów kazdy ma w pokojach t1 a w łazienkach t2, tyle że NCO dba żeby to t1 i t2 było takie jak jest zadane, uwzględniając pozostałe zyski/źródła ciepła. Zrozum to człowieku.
Wiesz a tak mnie zastanawia jedna rzecz, bo już kiedyś doszliśmy że cena wykonania podłogówki z kablami i wodnej (bez pieca) jest zbliżona. Każdą można wykonać samemu. Ułożenie rurek niczym się nie różni od ułożenia kabli, cena rurki tańsza niż kabla, rozdzielacz nie kosztuje majątku. Koszt pieca można pominąć jeżeli zastosuje się po prostu bojler z dużą grzałą za ... no właśnie ile ... tysiak starczy? I teraz jak z takiego ukłądu zrobić NCO? Do każdego pokoju dajemy sterownik za 35 zł i na rozdzielaczu montujemy siłownik za 65zł. Za 100pln mamy sterowanie temperaturą w pomieszczeniu. Kto komu broni wsadzić taki sterownik do każdego pokoju i siłownik na każdą pętlę? Sterowniki devi czy jakieś tam kosztują z tego co piszecie kilka razy tyle. Jak się komuś chce niech policzy ceny materiałów do wykonania takie wodnej podłogówki i ceny kabli ze sterownikami. Ciekaw jestem różnicy w cenie bo moim zdaniem funkcjonalność będzie identyczna a w przypadku rurek pozostanie jeden cenny skarb. Bojler zawsze będzie można zamienić na PCi jak potanieją ...


na drugie mam Marta.
A na pierwsze?

mic81
25-04-2013, 22:09
Koledzy z kablami jakie macie moce przyłączeniowe bo muszę jutro podać do Enei a nie wiem w ile podać.

qubic
25-04-2013, 22:12
chyba 14 podawałem w enei

jasiek71
25-04-2013, 22:28
Zapas nie jest po to aby starczyło na długi prysznic a żeby starczyło do czasu kiedy pojawi się tania taryfa. Jeżeli dwie osoby wezmą prysznic rano to przy 120l masz już pusty baniak i zaczyna się grzać w drogiej taryfie bo do 12:00 daleko. Pół biedy jak już nie używasz za dużo wody. Jak wskoczy pod prysznic trzecia to już czerpie z drogiej.

no...i...???
średnia roczna za 1kwh wyjdzie o 1grosz więcej...?
nie bardzo wiem w czym problem z tym grzaniem...
z nocy masz nagrzany zasobnik, rano banda wychlapuje i spada do pracy / szkoły...
o 13:00 zasobnik ładuje się z powrotem, wieczorem banda go wychlapuje a w nocy jest ładowany od nowa ...




Wiesz a tak mnie zastanawia jedna rzecz, bo już kiedyś doszliśmy że cena wykonania podłogówki z kablami i wodnej (bez pieca) jest zbliżona. Każdą można wykonać samemu. Ułożenie rurek niczym się nie różni od ułożenia kabli, cena rurki tańsza niż kabla, rozdzielacz nie kosztuje majątku. Koszt pieca można pominąć jeżeli zastosuje się po prostu bojler z dużą grzałą za ... no właśnie ile ... tysiak starczy? I teraz jak z takiego ukłądu zrobić NCO? Do każdego pokoju dajemy sterownik za 35 zł i na rozdzielaczu montujemy siłownik za 65zł. Za 100pln mamy sterowanie temperaturą w pomieszczeniu. Kto komu broni wsadzić taki sterownik do każdego pokoju i siłownik na każdą pętlę? Sterowniki devi czy jakieś tam kosztują z tego co piszecie kilka razy tyle. Jak się komuś chce niech policzy ceny materiałów do wykonania takie wodnej podłogówki i ceny kabli ze sterownikami. Ciekaw jestem różnicy w cenie bo moim zdaniem funkcjonalność będzie identyczna a w przypadku rurek pozostanie jeden cenny skarb. Bojler zawsze będzie można zamienić na PCi jak potanieją ...




i co to ma udowodnić ...?
a jak ktoś nie chce mieć tej "druciarni"...???

Lobo_M
25-04-2013, 22:34
EDIT: skoro jasiek na cały sezon i cały dom zużyje 12kkWh a Ty 9,2kkWh, to licząc za kWh 0,40pln Twoje superocieplenie i superWM z superkominkiem pozwala zaoszczędzic w stosunku do styropianu jaśka 100pln / mies czyli 1200pln rocznie :)
Chyba lepiej porownac ilosc kWh na CO i CWU, bo nie kazda kWh to zyski bytowe, np hydrofor, kazdy ma tez inny tryb zycia.


Koledzy z kablami jakie macie moce przyłączeniowe bo muszę jutro podać do Enei a nie wiem w ile podać.
13kW

Lobo_M
25-04-2013, 22:38
Arturo kolejna spawa ze letni i zimowy Cop to inne wartosci, wiec twoje letnie obserwacje nijak beda sie mialy do kresu zimowego.

Arturo72
25-04-2013, 22:39
i co to ma udowodnić ...?
a jak ktoś nie chce mieć tej druciarni...???
Nic,dla ludzi logicznie myślacych nic ale dla ludzi,którzy z niewiedzy decyduja się na kable i zamknięcie się na inne źródło ciepła może rozjaśnic sytuacje,że nie tylko kablami można sterować każde pomieszczenie osobno,które to uważam i będę cały czas uważał za bezsens w domach budowanych pod akumulację ciepła w 100% z II taryfy.
A druciarni w podłodze masz więcej niż bitter opisał.

jasiek71
25-04-2013, 22:40
Arturo kolejna spawa ze letni i zimowy Cop to inne wartosci, wiec twoje letnie obserwacje nijak beda sie mialy do kresu zimowego.

temperatura wody z sieci w lecie to ok. 15* a w zimie to ok.5*...
tak więc odnośnik z lata ma się nijak do zimowego ...:cool:

Arturo72
25-04-2013, 22:45
Znowu Cię zaskoczę, bo ogrzewanie może pracować 5-7 13-16 (22-24 tylko w pokoju syna i łazience), a kluczowe dla komfortu i przegrzewania jest grzanie 13-16, bo jeśli w tych godzinach bedzie nieuzasadnione ładowanie( bo jeden sterownik bedzie miał dylemat czy w sloneczny dzien niedogrzac czesci pn, czy przegrzac pd) to po 16 bedziesz sie gotował w domu.
?
A co Cię zmusza,żeby grzać w godzinach 13-16 ? U mnie po wyłączeniu ogrzewania o 6.00 temperatura w domu ok.22.00 spadła bez zysków mniej niż 1st.C,ja nie mam potrzeby grzania w godzinach dziennej II taryfy.
Sterownik był ustawiony na 22st.C w godz. 22-00 i od 2-6.

jasiek71
25-04-2013, 22:49
Nic,dla ludzi logicznie myślacych nic ale dla ludzi,którzy z niewiedzy decyduja się na kable

taaa...
logicznie myślący mają taką prowizorkę w technicznym jak u ciebie a PC stoi na krawężnikach zamiast na jakimś estetycznym stojaku ...
o różnych przypadłościach typu czujniki, ciśnienie i inne duperele to nawet nie chce się wspominać...
u mnie o tym że mam jakieś ogrzewanie zainstalowane informują tylko sterowniki w każdym pomieszczeniu które są dla domowników termometrami i zegarkami ...
miało być "druciarni"...:yes:
widać jak rozumiesz to co piszemy...

jasiek71
25-04-2013, 22:52
A co Cię zmusza,żeby grzać w godzinach 13-16 ? U mnie po wyłączeniu ogrzewania o 6.00 temperatura w domu ok.22.00 spadła bez zysków mniej niż 1st.C,ja nie mam potrzeby grzania w godzinach dziennej II taryfy.
Sterownik był ustawiony na 22st.C w godz. 22-00 i od 2-6.
najpierw trochę pomieszkaj a potem porozmawiamy o tym zmuszaniu do grzania w dzień ...:yes:

Tomek B..
25-04-2013, 22:52
Zabezpieczenie główne przedlicznikowe 25A. Lepiej dokupić te kilka kilowatów załapując 32A
chyba 14 podawałem w enei

Arturo72
25-04-2013, 22:53
taaa...
logicznie myślący mają taką prowizorkę w technicznym jak u ciebie a PC stoi na krawężnikach zamiast na jakimś estetycznym stojaku ...
o różnych przypadłościach typu czujniki, ciśnienie i inne duperele to nawet nie chce się wspominać...
u mnie o tym że mam jakieś ogrzewanie zainstalowane informują tylko sterowniki w każdym pomieszczeniu które są dla domowników termometrami i zegarkami ...
miało być "druciarni"...:yes:
widać jak rozumiesz to co piszemy...
Oszczędzę pisania o twoich badziewnych prowizorkach,które sklecasz z części ze składu złomu i które to oferujesz inwestorom...
Jak już pisałem,z gó..na bata się nie slepi :)

Lobo_M
25-04-2013, 22:56
A co Cię zmusza,żeby grzać w godzinach 13-16 ? U mnie po wyłączeniu ogrzewania o 6.00 temperatura w domu ok.22.00 spadła bez zysków mniej niż 1st.C,ja nie mam potrzeby grzania w godzinach dziennej II taryfy.
Sterownik był ustawiony na 22st.C w godz. 22-00 i od 2-6.
Przed edycja podales spadek 0,3 , czemu zmieniles zdanie? Kazdy post edytujesz, mysl co piszesz

Moje sterowniki maja histereze 0,2. Jesli sa mrozy i malo zyskow to miedzy 13-16 na pewno cos sie zalaczy.
Pytanie jest, po co grzejesz 22-00? Po co ci w nocy 22? Tak samo po co zalaczasz ogrzewanie o 2 w nocy przeciez max do 4 ogrzewanie sie wylaczy i masz zero grzania 4-22, no ale ty masz hiperakumulacje wiec u ciebie to inny swiat