PDA

Zobacz pełną wersję : Podłączenie okapu do wentylacji



arkoxxx
25-02-2008, 21:02
Witam.
W kuchni gdzie będzie znajdowała się kuchenka gazowa mam jeden kanał wentylacji grawitacyjnej. Chcę zamontować okap elektryczny wywiewny. Poradzono mi by kanał z tego okapu wyprowadzić nad sufitem i podłączyć właśnie do kanału wentylacyjnego. Oczywiście otwór w kuchni zostanie swoją drogą. Czy takie rozwiązanie jest zgodne z przepisami?

glowac
25-02-2008, 23:02
tak

arkoxxx
26-02-2008, 06:27
Dziękuję za szybką odpowiedź. Spędzało mi to sen z powiek.

pablitoo
26-02-2008, 07:11
tak

Nie.

W pomieszczeniach gdzie zastosowao wentylację grawitacyjną nie można stsosować wentylacji mechanicznej - a wyciąg mechaniczny spod okapu to wentylacja mechaniczna - żaden kominiarz nie dokona Ci odbioru kanałów wentylacyjnych - no i z drugiej strony to wbrew logice - zaraz pojawią sie posty w stylu "nawiewa zimne powietrze z kratki wentylacyjnej w łazience - dlaczego i co robić ? " ...

Nikoru
26-02-2008, 07:13
To może ja tez zadam pytanie w nurtującej mnie kwestii.
Kanały wentylacyjne w kuchni będą w rogu. Kuchenkę (indukcyjną) planuję mniej więcej 2 metry od nich. Nad kuchenką miałby być okap (wyciąg).
Czy 2 metry od wyciągu do wentylacji to nie za daleko? Kiedyś czytałam, że maksymalnie 1 metr. Ale wtedy zostałaby zburzona cała koncepcja kuchni :-?

glowac
26-02-2008, 08:23
[b]pablitoo[b]
nie zgadzam sie z tym co napisałeś.
wynika na to że są różne interpretacje.
jeden kominiarz akceptuje jedyną wentylację mechaniczną w budynku, inny nie.... i mówi że potrzeban jest grawitacyjna, która i tak nie działa...

było kilka wątków na ten temat - warto poszukać.
ja obstaje przy swoim.

może jakiś fachowiec się wypowie, który zawodowo się tym zajmuje

pablitoo
26-02-2008, 08:44
pablitoo
nie zgadzam sie z tym co napisałeś.
wynika na to że są różne interpretacje.
jeden kominiarz akceptuje jedyną wentylację mechaniczną w budynku, inny nie.... i mówi że potrzeban jest grawitacyjna, która i tak nie działa...

było kilka wątków na ten temat - warto poszukać.
ja obstaje przy swoim.

może jakiś fachowiec się wypowie, który zawodowo się tym zajmuje

Masz prawo się nie zgadzać :D

Mój kominiarz podczas odbioru wentylacji jasno i wyraźnie sie opowiedział - nie wolno - wyciąg mechaniczny zaburzy prawidłowe funkcjonowanie wentylacji grawitacyjnej - spowoduje on wysysanie z budynku powietrza w ilości odpowiadajacej wydatkowi wentylatora , natomiast ta sama ilość powietrza nie zostanie do budynku dostarczona - spowoduje to powstanie podciśnienia w budynku i zasysanie powietrza z zewnątrz innym kanałem wentylacyjnym ...

arkoxxx
26-02-2008, 09:12
tak

Nie.

W pomieszczeniach gdzie zastosowao wentylację grawitacyjną nie można stsosować wentylacji mechanicznej - a wyciąg mechaniczny spod okapu to wentylacja mechaniczna...
Pablitoo, to znaczy, że w domu gdzie nie ma wentylacji mechanicznej nie wolno stosować wyciągów kuchennych mechanicznych? Niewiele domów ma taką wentylację a większość montuje okapy?
Może jakiś fachowiec zajmujący się tematem na codzień się wypowie, może warto przytoczyć odpowiedni przepis?

EDIT
Nie wytrzymałem i właśnie jestem po rozmowie z zakładem kominiarskim. Bardzo miły Pan poinformował mnie, że takie rozwiązanie nie jest zgodne z przepisami. Rozsądnie jednak stwierdził, że ludzie tak robią. Warunek jest taki, że okap mam zamontować po ich wizycie :lol:

Flexus
26-02-2008, 09:24
Kominiarze, przepisy, wolno, nie wolno ... A gdzie logika i rozsądek?

Jeśli wyciągałoby się mechanicznie z kuchni 200m3/h - 600m3/h (zależnie od okapu i biegu wentylatora), to skąd ta ilość powietrza ma się w tej kuchni brać? Którędy napłynie?

Teoretycznie -
gdyby okno w kuchni było otwarte lub baaaardzo nieszczelne okna w mieszkaniu a drzwi wewnętrzne otwarte, to byłaby szansa, że cofki z wywiewnych kanałów grawitacyjnych w kuchni by nie było.

A praktycznie?
Mało kto pamięta o otwieraniu okna w kuchni przy włączonym okapie, okna są szczelne, a drzwi wewnętrzne zamknięte, i dobrze jeśli rozszczelnione są okna w pokojach. A co wtedy?

Przy wyciąganiu mechanicznym powietrza na zewnątrz przy pomocy okapu kuchennego, do kuchni, w której okno nie jest otwarte, napływa zbliżona ilość powietrza z zewnątrz głównie przez kanał lub kanały wywiewne wraz z kurzem, roztoczami i innymi brudami, które w tych kanałach gromadzą się przez lata.

Smacznego!

arkoxxx
26-02-2008, 09:35
Co do wypowiedzi Flexusa to jak najbardziej ma rację. Z pewnością trzebaby pilnować, by w czasie pracy wyciągu maksymalnie rozszczelniać/uchylać okno w kuchni.
Mnie zastanawia jeszcze jedno, proszę o opinię na ten temat. Kuchnia jest otwarta, wręcz jest częścią salonu. W salonie jest kominek do którego jest doprowadzony kanał z zewnątrz Fi 160. I tu dochodzę do sedna: czy ten kanał nie wyrówna ciśnienia w domu?

pablitoo
26-02-2008, 09:56
tak

Nie.

W pomieszczeniach gdzie zastosowao wentylację grawitacyjną nie można stsosować wentylacji mechanicznej - a wyciąg mechaniczny spod okapu to wentylacja mechaniczna...
Pablitoo, to znaczy, że w domu gdzie nie ma wentylacji mechanicznej nie wolno stosować wyciągów kuchennych mechanicznych? Niewiele domów ma taką wentylację a większość montuje okapy?
Może jakiś fachowiec zajmujący się tematem na codzień się wypowie, może warto przytoczyć odpowiedni przepis?

Dokładnie - nie wolno - można zastosować okap z pochłaniaczem i filtrem - nie wolno stosować wentylatora wywiewnego .


EDIT
Nie wytrzymałem i właśnie jestem po rozmowie z zakładem kominiarskim. Bardzo miły Pan poinformował mnie, że takie rozwiązanie nie jest zgodne z przepisami. Rozsądnie jednak stwierdził, że ludzie tak robią. Warunek jest taki, że okap mam zamontować po ich wizycie :lol:

No właśnie - i po temacie - natomiast jak ludzie robią to już inna sprawa - tylko potem pojawiają sie na naszym forum wątki jak przytoczyłem powyżej ...

pablitoo
26-02-2008, 10:01
EDIT
Nie wytrzymałem i właśnie jestem po rozmowie z zakładem kominiarskim. Bardzo miły Pan poinformował mnie, że takie rozwiązanie nie jest zgodne z przepisami. Rozsądnie jednak stwierdził, że ludzie tak robią. Warunek jest taki, że okap mam zamontować po ich wizycie :lol:

No właśnie - i podczas corocznej wizyty kominiarza trzeba będzie ten okap zdemontować ... - paranoja ...

Flexus
26-02-2008, 10:02
Z pewnością trzebaby pilnować, by w czasie pracy wyciągu maksymalnie rozszczelniać/uchylać okno w kuchni.
Rozszczelnienie okna w kuchni nie wystarczy. Trzeba je uchylać i to zdecydowanie, jeśli już jest ten okap z lekkomyślnie zainstalowanym wyciągiem powietrza na zewnątrz.

Mnie zastanawia jeszcze jedno, proszę o opinię na ten temat. Kuchnia jest otwarta, wręcz jest częścią salonu. W salonie jest kominek do którego jest doprowadzony kanał z zewnątrz Fi 160. I tu dochodzę do sedna: czy ten kanał nie wyrówna ciśnienia w domu?
Hm... Trudno z biodra strzelać czy wystarczy. Zależy - wentylacja mechaniczna czy grawitacyjna, ile wywiewów, ile m3/h wentylacji, ile m3/h okapu, jakie okna, itd.
Ja mam w domu okna i drzwi szczelne bez rozszczelniania, nawiew do domu tylko jeden - właśnie pod kominek ale fi200 (fi160 wydawało mi się za mało) i to bez żadnej przepustnicy. A wywiewy mechaniczne bez reku mam tylko dwa: jeden w kuchni tylko poprzez okap, a drugi w łazience. Łącznie maks. 300m3/h. I żadnych wywiewów grawitacyjnych! Przepraszam - jest tylko jeden w kuchni, ale z przepustnicą zamkniętą gdy wywiewy mechaniczne są włączone, a otwartą jedynie przy wyłączonych wywiewach mechanicznych (zamykanie przepustnicy sprzężone z włącznikiem wywiewów mechanicznych).

glowac
26-02-2008, 10:21
no tak, ale idąc tym tropem, każdy kto ma super szczelne okna i nie roszczelnia ich lub nie otwiera to ma taki sam efekt
czyli powietrze jest zasysane przez instalację....
i gdzie tu logika?
i na to się zgadzają kominiarze????
bezsens
dlatego jestem zdania że można.

przykładem braku znajomości prawa jest brak zgody na wentylację mechaniczną z kuchenką gazową bez grawitacji....
ręce opadają
jedna wyklucza drugą - no chyba że ktoś ma by-passy na instalacjach...
nie ma tu logiki i dlatego jestem zdania że można podłaczyć okap:)

pablitoo
26-02-2008, 10:40
- montaż okapu nad kuchenką z pochłaniaczem i filtrem / bez wyciągu mechanicznego / - i nie ma problemu ...

Flexus
26-02-2008, 10:50
glowac
Zaprezentowana przez Ciebie "logika" przypomina mi scenkę z filmu z Flipem i Flapem. Oto ona.
Zlew, nad nim dwa kurki. Flip odkręca lewy - woda wypływa z prawego. Zamyka go więc i otwiera prawy - woda wypływa z lewego. Zamyka go i co robi? Nachyla się i wpatruje się, nie wiadomo po co, w odpływ kanalizacyjny. "Logiczna" reakcja - prawda? I co się dzieje dalej? Nagle dostaje w twarz krótkim silnym strumieniem wody właśnie z tego odpływu. Odwraca się, mruga po swojemu oczami z płaczliwym wyrazem twarzy i ... idzie dalej, jak gdyby nigdy nic. Mnie ten gag bardzo bawi do dziś. A Ciebie?

glowac
Wentylacja to wymiana powietrza, a nie tylko wywiewy. Więc jeśli są wywiewy, to również muszą być nawiewy. A że ludzie (w tym kominiarze) o tym często nie mają zielonego pojęcia, to nie usprawiedliwia nierozsądnego wyciągania powietrza na zewnątrz przy pomocy okapu kuchennego bez zapewnienia nawiewu do kuchni.

ZW
26-02-2008, 11:07
...
W pomieszczeniach gdzie zastosowao wentylację grawitacyjną nie można stsosować wentylacji mechanicznej - a wyciąg mechaniczny spod okapu to wentylacja mechaniczna ...

Hm...
A może nie wolno mieszać wyciągu z grawitacją jeśli w domu jest piec z otwartą komorą np kominek. Powód: żeby wentylator nie zaciągał czadu z urządzenia do pomieszczenia.

Jakie są ale jeśli brak pieca ?

Flexus
26-02-2008, 11:12
ZW
Przepis jest. Chcesz wiedzieć dlaczego go wprowadzono. Rozumiem. Oto odpowiedź.
Gdy jest piec z otwartą komorą spalania - aby nie zaczadzieć, oraz aby z wywiewów nie cofało brudami.
Gdy pieca nie ma - aby z wywiewów nie cofało brudami.

ZW
26-02-2008, 12:27
Smutny wybór. Brudy z kuchni albo z komina...

To jak się powinno robić okap - bez wentylatora ?

Flexus
26-02-2008, 12:52
Smutny wybór. Brudy z kuchni albo z komina...

To jak się powinno robić okap - bez wentylatora ?
Oto możliwe rozwiązania:
1. Okap bez wentylatora - tylko grawitacyjny wywiew.
2. Okap z wentylatorem, ale powietrze wraca do kuchni poprzez filtr przeciwzapachowy.
3. Okap z wentylatorem z wyrzutem na zewnątrz, ale okno w kuchni ma włącznik okapu - otwarcie okna włącza okap (jeśli kochana żoneczka zapomni otworzyć okno, to przykrość - wentylator w okapie nie zadziała).
4. Okap z wentylatorem z wyrzutem na zewnątrz, ale w kuchni jest czerpnia świeżego powietrza w ścianie kuchni pod sufitem z przepustnicą, której otwarcie włącza okap, a zamknięcie wyłącza.

arkoxxx
26-02-2008, 12:52
Smutny wybór. Brudy z kuchni albo z komina...

To jak się powinno robić okap - bez wentylatora ?

Wychodzi na to, że z wentylatorem ale bez wyprowadzenia na zewnątrz. Czyli smrody i tłuszcz w filtr a para wodna spowrotem do kuchni

Flexus
26-02-2008, 13:04
Wychodzi na to, że z wentylatorem ale bez wyprowadzenia na zewnątrz. Czyli smrody i tłuszcz w filtr a para wodna spowrotem do kuchni
Wniosek błędny. Można pozbywać się wilgoci, ale z zapewnienem nawiewu świeżego powietrza do kuchni. Przeczytaj rozwiązania 3 i 4, o których napisałem wyżej. Można też zastosować to co mam w domu, ale to rozwiązanie dobre tylko przy wentylacji mechanicznej bez reku:

Ja mam w domu okna i drzwi szczelne bez rozszczelniania, nawiew do domu tylko jeden - właśnie pod kominek ale fi200 (fi160 wydawało mi się za mało) i to bez żadnej przepustnicy. A wywiewy mechaniczne bez reku mam tylko dwa: jeden w kuchni tylko poprzez okap, a drugi w łazience. Łącznie maks. 300m3/h. I żadnych wywiewów grawitacyjnych! Przepraszam - jest tylko jeden w kuchni, ale z przepustnicą zamkniętą gdy wywiewy mechaniczne są włączone, a otwartą jedynie przy wyłączonych wywiewach mechanicznych (zamykanie przepustnicy sprzężone z włącznikiem wywiewów mechanicznych).
Możliwe, że są jeszcze jakieś inne rozwiązania problemu. Jednak w każdym musi być zapewniony nawiew świeżego powietrza do kuchni.

glowac
26-02-2008, 13:24
Flexus
pytanie było czy można - odp brzmi - tak można
bo na tak zadane pytanie można odpowiedziec zarówno tak, jak i nie.
nie wiadomo - jakie są okna (szczelne, czy nie, a jak szczelne czy są może nawiewniki...), czy może pion jest oddzielny, a może łączony?
arkoxxx podał tyle informacji ile podał więc moja odp brzmi tak - można
zostawiając problem wentylacji, a pozostając przy oczyszczeniu powietrza najlepszy do wykonania jest okap z filtrem przeciwzapachowym, który jedynie mieli powietrze i je "oczyszcza".

arkoxxx - wybór należy do Ciebie - ale pamiętaj, że jeżeli na coś się zdecydujesz to musisz pamiętać o:
- zgodzie odbierającego kominiarza na rozwiązanie (żebyś dla picu nie demontował czegoś)
- był zadowolony z rozwiązania i żeby spełniało Twoje oczekiwania.

arkoxxx
26-02-2008, 13:34
[...] arkoxxx - wybór należy do Ciebie - ale pamiętaj, że jeżeli na coś się zdecydujesz to musisz pamiętać o:
- zgodzie odbierającego kominiarza na rozwiązanie (żebyś dla picu nie demontował czegoś)
- był zadowolony z rozwiązania i żeby spełniało Twoje oczekiwania[...]

Wiec jestem skłonny zainstalować okap, podłączyć do kanału, zainstalować na oknie dodatkowo nawiewnik oraz liczyć na to, że kanał do kominka zdoła stabilizować ciśnienie w domu

Andriu
26-02-2008, 13:58
moim zdaniem tak na chłopski rozum to wentylacja grawitacyjna jest potrzebna gdy mamy urządzenie z otwartą komora spalania po to aby wyciągać czad i inne nieczystości ze spalania gazu, natomiast okap nie pracuje na okrągło 24/dobę aby nie działała w ogóle wentylacja grawitacyjna. wówczas gdy nie działa went grawitacyjna działa okap i on wyciąga i wyrzuca to co nie zrobi went. grawitacyjna
na pewno powietrze trzeba dostarczać ale żeby od razu były takie zakazy, w tej kwesti powinny iść jakieś ustępstwa, a co w sytuacja często stosowanej w blokach gdzie okap wpinają do tego samego kanału wentylacyjnego wtedy cofki powietrza nie będzie.

gator
21-05-2011, 21:56
Prosiłbym o radę. Kuchnię mam połączoną z salonem i korytarzem sporymi otworami, bez drzwi. Jest też wentylacja grawitacyjna i spore okno jakieś półtora metra od miejsca gdzie będzie kuchenka gazowa. Mam zamiar założyć okap, ale nie wiem czy mój pomysł będzie zgodny z przepisami. Otóż chciałem zapytać czy można dla celów odprowadzenia wentylowanego powietrza z okapu wykuć dedykowaną dziurę w ścianie na zewnątrz (zakończyć ją na zewnątrz rodzajem mini-komina z kolana i kawałka rury z daszkiem) i tą rurą odprowadzać z okapu? Pomijam kwestię estetyczną wystającego kawałka rury ze ściany na zewnątrz - to nieistotne. Tylko czy przepisy czegoś takiego nie zabraniają? Komin taki nie musiałby raczej sięgać ponad dach, bo to nie żadne spaliny tylko zanieczyszczone powietrze...
Prosiłbym o radę!
Pozdrawiam!!!

mich83
10-09-2013, 19:55
Odświezam temat :-)

A moze rozwiązaniem było by zamontowanie w kazdej kratce wentylacyjnej wentylatora higro sterowanego ( włącza sie gdy poziom wilgoci dojdzie do podanego przez nas poziomu a gdy poziom sie obnizy kratka sie zamyka , wiec powietrze nie moze byc nawiewane ). Czy mozna by w kazdej kratce zostosowac takie rozwiązanie ?