PDA

Zobacz pełną wersję : gruz z rozbiórki na drogę?



radziu81
26-02-2008, 10:57
rozbieram budynek gospodarczy co z tym gruzem? jak na drogę to jak to wykonać co radzicie? pozdrawiam

zbigmor
26-02-2008, 10:59
rozbieram budynek gospodarczy co z tym gruzem? jak na drogę to jak to wykonać co radzicie? pozdrawiam

Gruz z rozbiÓrki to czasami bardzo cenny materiał. Jaką masz drogę obecnie? Czy chcesz ją poprawić, czy po prostu pozbyć się gruzu? Jaki jest rodzaj gruzu?

radziu81
26-02-2008, 11:09
wiesz droga jest w planach wiec muszę ja zbudować. będę miał ten gruz wiec trzeba go wykorzytać. ziemia to mało przepuszczalny piasek... co radzisz jak wykonać tą drogę? muszę podnieść poziom drogi o ok 50 cm (takie wymogi terenu)

zbigmor
26-02-2008, 11:34
wiesz droga jest w planach wiec muszę ja zbudować. będę miał ten gruz wiec trzeba go wykorzytać. ziemia to mało przepuszczalny piasek... co radzisz jak wykonać tą drogę? muszę podnieść poziom drogi o ok 50 cm (takie wymogi terenu)

Nie moja specjalność, ale gruz na pewno możesz do tego wykorzystać.
Skąd na wierzchu mało przepuszczalny piasek? Poza tym piasek z reguły jest dobrze przepuszczalny.

arktyk
26-02-2008, 14:05
Gruz budowlany powstały z resztek po budynku gospodarczym to bardzo dobry materiał na utwardzenie drogi. Ciężarówka takiego gruzu to koszt aktualnie około 150-200 zł. Jak zrobić drogę? To zależy... Jeśli ma być ona dobrą drogą to należy ją wykorytować, usunąć humus, wyłożyć gruzem i rozgarnąć, a następnie nasypać tłuczniem i szlamem, żużlem lub odpadkami asfaltu. Takie rozwiązanie pozwala zrobić w miarę przyzwoitą drogę, jednakże jest dosyć kosztowne i nie wszędzie się sprawdzi. Jeżeli masz bardzo grząską drogę, to usunięcie humusu i wykorytowanie może okazać się błędem. W takiej sytuacji po prostu na istniejącą lub planowaną polną drogę należy wysypać gruz i rozgarnąć go spychaczem. Dla wyrównania można to wszystko przysypać piaskiem (tak było u mnie) i już da się w mairę dobrze po tym jeździć, a koszty są znośne. Następnie w miarę posiadania sił i środków można nawieźć i rozgarnąć np. żużel lub szlam.
Pozdrawiam,

jacekp71
26-02-2008, 20:43
w podobny sposob jak opisany wyzej zrobiono tymczasowe ulice na calym moim osiedlu (ok. 40ha terenu),
i sie doskonale sprawdza .... jako prowizorka rzecz jasna ;-)

patka
26-02-2008, 20:52
pamietaj zeby ten gruz nie byl bardzo duzy, dodam ze u nas duzy gruz wszedl w humus jak w ciasto i niec z niego nie zostalo mimo spore ilosci wywrotek, fakt droga twarda w miare i nie byla korytowana

L.E.FemFem
05-03-2008, 22:10
Ja robiłem osobiście 80m drogi w pole. Usunąłem humus dałem gruz, potem żwir. Rozjechały to ciężarówki i jest super. Gruzu poszło od groma, dlatego brałem nawet duże kawały i rozwalałem je młotem. Zrobiłem z tego całkiem przyzwoitą drogę ale wymagało to dużo czasu i pracy.

Sad Ripper
06-03-2008, 05:13
Ok, a ja mam tak - mam sporo żużla i sporo gruzu rozbiórkowego - chce zrobic podjazd do domu, wymyśliłem, że wykorytuje, położę te dwie warstwy, na wierzch dam kliniec, żwierek i kostke - tylko co najpierw - żużel czy gruz?

sad ripper

patka
06-03-2008, 08:18
wydaje mi sie ze jak chcesz to nakryc wszystko kostka to najlepiej gruz z zuzlem wymieszc, np klasc cienkie warstwy na przemian. sam zuzel tworzy powloke ktora jest kiepsko przepuszczalna. A tak sie ladnie powinno wymieszac. Ale niech sie znawcy wypowiedza :wink: