PDA

Zobacz pełną wersję : optymalna wysokość ścany kolankowej



ifka13
27-02-2008, 10:13
jak w temacie- chcemy podnieść ścianę kolankową w projekcie domu C117A codzienny o jednego pustaka- tj łącznie wysokość będzie ok 90cm przy kącie dachu 35stoopni (w projekcie jest 40stopni)- co o tym sądzicie,
wyżej już nie chcemy podnosić bo obawiamy się zaburzenia symetrii domu.
jak podnosiliscie ścianki i do jakiej wysokości, czym sie kierowaliście?

mynia_pynia
27-02-2008, 10:25
Podniosłam ścianę z 45 do 70 cm, dach dwuspadowy kąt nachylenia 41 st.
Cel jest zawsze ten sam - polepszenie funkcjonalności życia na poddaszu :)
U mnie ta zmiana spowoduje powiększenie powierzchni pomieszczeń na poddaszu o 6m2.

Szef23
27-02-2008, 11:45
Ja podnioslem scianke kolankowa na 130 cm Kat dachu 40 stopni

dzióbek
27-02-2008, 12:23
90 cm tak, ale przy kącie conajmniej 40 stopni, dlaczego zmieniacie na 35?
Przy tak małym kącie może dom stracić proporcje, widziałam ten projekt i nie powinniście zmieniać dachu (no chyba że macie tak w warunkach). Tym bardziej im większy kat dachu tym pomieszczenia na poddaszu bardziej funkcjonalne. :P

czaguz
27-02-2008, 12:47
My dodalismy jeden pustak. mamy teraz 90 cm. Oprocz lepszej fukcjonalosci poddasza wszystko po staremu. Polecam.

ifka13
27-02-2008, 13:04
zmieniamy kąt dachu bo chcemy zastosować dach jak w projekcie M39 Miły dzien muratora zagaszając wejście do domu i garaż u z przodu domu i z tyłu taras
tak nam sie podoba;)
projekt dopiero za dwa tygodnie kupimy, wiec jeszcze rozważamy ten ruch, malujemy widoki domu z okapami i bez w różnych kątach dachu;)
tak czy inaczej oryginalne zadaszenie w codziennym nam sie nie podoba, dlatego chcemy go zmienić

beton44
27-02-2008, 20:07
było już....

optymalna wysokość ścianki kolankowej -

około 3 metry - po prostu jeszcze jedna kondygnacja :-?

ifka13
27-02-2008, 20:42
za taką odpowiedź z góry dziękuję, nie skorzystam

sailor_ro
28-02-2008, 08:02
W projekcie miałem 110,teraz mam 135 (z wieńcem),kat dachu ten sam,bo podnoszę kalenicę o 25 cm.Uważam że bedzie ok.

Pozdrawiam

Player
28-02-2008, 08:15
kąt dachu kopertowego 32'
kolanko na gotowo 90cm i jest ok
nie zmieniaj kolanka!

pierwek
28-02-2008, 08:18
ponieważ nie podobają mi się domy ze ścianą kolankową a z podwyższoną to już zupełnie... wysokość taka żeby ściany kolankowej nie było widać czyli od 0 do 25cm

bimbelt
28-02-2008, 09:38
Mam w sasiedztwie dwa "potworki", w ktorych nieumiejetnie podwyzszono scianki kolankowe. W jednym przypadku poza podwyzszeniem powyzszych, okazalo sie, ze krokwie zrobiono za krotkie. Efekt mozna sobie wyobrazic - podwyzszone scianki kolankowe, przy zmniejszonym kacie nachylenia dachu i skroconych okapach. Fuj. Ja rozumiem, ze kazdy chce mieszkac wygodnie, ale bez przesady. Dom musi tez sie jakos prezentowac z zewnatrz.

jacekp71
28-02-2008, 09:43
było już....

optymalna wysokość ścianki kolankowej -

około 3 metry - po prostu jeszcze jedna kondygnacja :-?

:D :D :D :D

daggulka
28-02-2008, 09:45
Ścianka 115 po wszystkiemu (czyli po wylewkach :wink: ) ...dach dwuspadowy 45st. Podwyższaliśmy o jeden pustak...jest ok.

zatom
28-02-2008, 13:49
Czekam aż ktoś szczerze przyzna
"Podniosłem ściankę, bo chcę mieć wiecej miejsca, zaburza to wygląd / proporcje domu, koncepcję architekta ale ma to dla mnie mniejsza znaczenie bo wygoda jest najważniejsza".

sailor_ro
28-02-2008, 14:11
A sluchajcie pytanie z innej beczki,kiedy podnosicie scianki,czy na etapie adaptacji projektu,czy juz po uzyskaniu pozwolenia na budowę??I jesli w tym drugim przypadku to czy kiero nanosi wam zmiany na projekt czy zostawiacie to jak jest??
Jestem ciekaw,bo moj sie zgodzil zeby podniesc,sam mi doradzil ze lepiej o pustak niż o pół (ja tak chciałem) i teraz sie zastanawiam(musze go podpytac) czy zmieniac na projekcie czy zostawic??

Pozdrawiam

Vafel
28-02-2008, 16:03
Żeby było śmieszniej to mi jeden architekt powiedział, że podniesienie ścianki kolankowej jest istotnym odstępstwem od projektu bo zmieniają się wymiary zewnętrzne budynku (wysokość) i wymaga zmiany pozwolenia na budowę :-)

Geno
28-02-2008, 16:04
Żeby było śmieszniej to mi jeden architekt powiedział, że podniesienie ścianki kolankowej jest istotnym odstępstwem od projektu bo zmieniają się wymiary zewnętrzne budynku (wysokość) i wymaga zmiany pozwolenia na budowę :-)
Miał rację.

pablitoo
28-02-2008, 16:15
Żeby było śmieszniej to mi jeden architekt powiedział, że podniesienie ścianki kolankowej jest istotnym odstępstwem od projektu bo zmieniają się wymiary zewnętrzne budynku (wysokość) i wymaga zmiany pozwolenia na budowę :-)

Miał rację.

Oczywiście że miał rację ... - oprócz zmiany zewnętrznych gabarytów budynku zmienia sie również powierzchnia użytkowa oraz kubatura budynku - a po takich zmianach / zmianach istotnych rzecz jasna / to już nie jest ten sam budynek na który dostało sie PnB .

Dodam jeszcze że jestem właśnie świeżo po odbiorze mojego domu przez PINB - w decyzji zezwalającej na użytkowanie i zamieszkanie są podane wszystkie dane budynku / kubatura , powierzchnia użytkowa , całkowita etc ... / jakie zostały wydane w PnB ...

dakota
28-02-2008, 18:20
Oczywiście, że trzeba korygować wniosek o pozwolenie na budowę, już korygowałam, bo pani architekt 10 cm wysokości ścian na parterze "uciekło". Kubatura inna i jeszcze trzeba sprawdzić czy moc grzewcza pieca wystarczająca....
A w przypadku poddasza to prócz kubatury wielkość powierzchni użytkowej się zmienia.

Mnie trochę dziwi to podnoszenie niemal przez wszystkich ścian kolankowych, wiele osób pewnie się stara zachować proporcje, ale wiele niestety nie, o czym świadczą napotykane nagminnie domki w za małych "czapeczkach" . :(

Moja ściana kolankowa ma wysokość jednego pustaka - projekt indywidualny. I taka pozostanie. 8)

sailor_ro
28-02-2008, 18:49
Oczywiście, że trzeba korygować wniosek o pozwolenie na budowę, już korygowałam, bo pani architekt 10 cm wysokości ścian na parterze "uciekło". Kubatura inna i jeszcze trzeba sprawdzić czy moc grzewcza pieca wystarczająca....
A w przypadku poddasza to prócz kubatury wielkość powierzchni użytkowej się zmienia.

Mnie trochę dziwi to podnoszenie niemal przez wszystkich ścian kolankowych, wiele osób pewnie się stara zachować proporcje, ale wiele niestety nie, o czym świadczą napotykane nagminnie domki w za małych "czapeczkach" . :(

Moja ściana kolankowa ma wysokość jednego pustaka - projekt indywidualny. I taka pozostanie. 8)

No dobra, a jaka jest procedura takiej zmiany,oczywiscie łapie sie w parametrach decyzji WZ, pytam,bo moze i lepiej po legalu wszystko załatwić,a nie łudzić sie ze nie przyjda,albo ze przyjda i nie zobaczą.Chociaż mój kumpel tak budował dom,że jak zawołał kierownika żeby zinwetaryzował wszystko,to gościu mówi: to wyście zbudowali już ten dom,bo przez 3lata żadnego odzewu z Waszej strony.Potem wyszło że dom wyższy o metr niż w projekcie,jakieś lukarny,wykusze itd.Tesciu kolegi złożył odkumenty w nadzorze,to kiero szedł i je wycofywał,bo sobie pzypomniał,ze czegoś tam jeszcze nie zmienił.Wiec moje pytanie,co on może zmieniac,jesli zmiany sa istotne,chociażby podniesienie wysokości domu.
pozdrawiam

dakota
28-02-2008, 19:15
Oczywiście, że trzeba korygować wniosek o pozwolenie na budowę, już korygowałam, bo pani architekt 10 cm wysokości ścian na parterze "uciekło". Kubatura inna i jeszcze trzeba sprawdzić czy moc grzewcza pieca wystarczająca....
A w przypadku poddasza to prócz kubatury wielkość powierzchni użytkowej się zmienia.

Mnie trochę dziwi to podnoszenie niemal przez wszystkich ścian kolankowych, wiele osób pewnie się stara zachować proporcje, ale wiele niestety nie, o czym świadczą napotykane nagminnie domki w za małych "czapeczkach" . :(

Moja ściana kolankowa ma wysokość jednego pustaka - projekt indywidualny. I taka pozostanie. 8)

No dobra, a jaka jest procedura takiej zmiany,oczywiscie łapie sie w parametrach decyzji WZ, pytam,bo moze i lepiej po legalu wszystko załatwić,a nie łudzić sie ze nie przyjda,albo ze przyjda i nie zobaczą.Chociaż mój kumpel tak budował dom,że jak zawołał kierownika żeby zinwetaryzował wszystko,to gościu mówi: to wyście zbudowali już ten dom,bo przez 3lata żadnego odzewu z Waszej strony.Potem wyszło że dom wyższy o metr niż w projekcie,jakieś lukarny,wykusze itd.Tesciu kolegi złożył odkumenty w nadzorze,to kiero szedł i je wycofywał,bo sobie pzypomniał,ze czegoś tam jeszcze nie zmienił.Wiec moje pytanie,co on może zmieniac,jesli zmiany sa istotne,chociażby podniesienie wysokości domu.
pozdrawiamNie wiem jaka jest procedura w momencie, gdy już się zaczęło budować. Ja dopiero złożyłam wniosek o pozwolenie. Kiedy zauważyłam, że wysokość jest nieprawidłowa, zgłosiłam projektantowi, on poprawił rysunki przekrojów i dane dotyczące kubatury i pobiegł wymienić kartki w teczkach już złożonych w Starostwie.

msobanie
28-02-2008, 21:17
Witam,
Na pytanie:
"optymalna wysokość ścany kolankowej" - zapytalbym: a jakie przyjmujemy kryterium optymalizacji?
Mowiac wprost: co chcesz uzyskac, na czym Ci zalezy?
Odpowiedz na to pytanie wiele wyjasni.
Ja nie podnosilem, zbyt wiele widzialem "rakiet".
Miejsca mam i tak duzo. A domek wyglada zgrabnie, tak jak w projekcie.
Pozdrawiam
Mirek

Szef23
28-02-2008, 22:08
Nie wydaje mi sie zeby moj dom wygladal jak rakieta :/ co najwyzej jak mala rakietnica ;)

Mysle ze wysokosc scianki kolankowej w duzej mierze zalezy od szerokosci obiektu Im szerszy tym wyzsza scianke mozna zastosowac Moj ma 9m szerokosci i scianke kolankowa 1,3m

Oto elewacja z cada
http://img265.imageshack.us/img265/9921/domsq1.jpg

bar_kam
29-02-2008, 07:02
Chyba nie ma "złotego środka", ważne, zeby nie przesadzić, dom z bardzo wysoką ściana kolankową i "za małym" do tego dachem wygląda jak dla mnie koszmarnie - juz chyba wolę lekko stracić na funkcjonalności poddasza...

Killer_su
29-02-2008, 08:08
Czekam aż ktoś szczerze przyzna
"Podniosłem ściankę, bo chcę mieć wiecej miejsca, zaburza to wygląd / proporcje domu, koncepcję architekta ale ma to dla mnie mniejsza znaczenie bo wygoda jest najważniejsza".

Mówisz i masz! Podnoszę ściankę kolankową bo będę mieszkał wewnątrz domu, a nie na zewnątrz. Przy podnoszeniu ścianki kolankowej ważne jest jeszcze to ile mamy wzrostu. Np. ja mam 1,9m i nie mam ochoty co chwila walić łbem o sufit, ale na przykład moja żona 1,65 miała by i tak wygodnie bez podnoszenia ścianki.
Poza tym nie ma co rozpaczać nad proporcjami domu. Jezeli dach jest duży i do tego odpowiednio się wykończy elewację i opuści podbitkę to wszystko będzie OK.

zioło
29-02-2008, 11:36
[quote=zatom]Mówisz i masz! Podnoszę ściankę kolankową bo będę mieszkał wewnątrz domu, a nie na zewnątrz. Przy podnoszeniu ścianki kolankowej ważne jest jeszcze to ile mamy wzrostu. Np. ja mam 1,9m i nie mam ochoty co chwila walić łbem o sufit, ale na przykład moja żona 1,65 miała by i tak wygodnie bez podnoszenia ścianki.
Poza tym nie ma co rozpaczać nad proporcjami domu. Jezeli dach jest duży i do tego odpowiednio się wykończy elewację i opuści podbitkę to wszystko będzie OK.

Święte słowa, też podnoszę ściankę do wysokości efektywnej 1,15m z 0,9m. A co do estetyki, to więcej widziałem domów w stylu, w których dach czerwony, rynny i okucia zielone (wiem: wykonane z miedzi), podbitka brązowa, okna żółte a do tego błękitna elewacja. I która wersja jest bardziej estetyczna? Z podniesioną ścianką kolankową o 1-2 pustaki czy z "ciekawym" doborem kolorów? Kwestia gustu.
Pozdrawiam

jacekp71
29-02-2008, 11:44
a nie lepiej od razu znalezc / wykonac projekt zadowalajacy tych co maja ponad 190cm wzrostu, zamiast tworzyc potworki poprzez zmiany w bryle ?

podnoszenie scianki to juz troche musztarda po obiedzie, zwlaszcza kiedy sie wie ze sie jest wysokim ;-)

pierwek
29-02-2008, 11:47
dokładnie... przecież z projektu widać jaka jest wysokość i powierzchnia poddasza nie trzeba stawiać więźby żeby się przekonać że jednak poddasze będzie ciut za niskie lub za małe

ZUZEK
29-02-2008, 11:48
Ja z projektantem poszliśmy ostro - 190 cm.

Kąt nachylenia dachu - 22 stopnie - zatem w najwyższym miejscu poddasza - 320 cm.
Wizualizacja wygląda fajnie (niestety, w realu może być inaczej).

Wszystko rekompensują dość szerokie okapy (80 cm) i projekt wykonania elewacji.

Generalnie styl architektoniczny mało polski ale to już rzecz gustu.

zioło
29-02-2008, 12:20
a nie lepiej od razu znalezc / wykonac projekt zadowalajacy tych co maja ponad 190cm wzrostu, zamiast tworzyc potworki poprzez zmiany w bryle ?

Życzę powodzienia w znalezieniu projektu, który spełni wszystkie oczekiwania przyszłego użytkownika. Chyba, że ktoś chce projekt indywidualny, to może sobie wymyślac jak chce, a i tak nie dokońca wiadomo co z tego wyjdzie, bo rzeczywistość ma tylko trochę wspólnego z wizualizacją na kartce papieru. Niewielkie zmiany nie wpływają ujemnie na estetykę, ale trzeba wiedzieć jak je zrobić. 25-50 cm wyższej ścianki kolankowej nie bardzo zmieni wygląd domu przy ewentualnej korekcie innych parametrów (np. wydłużenie krokwi o 10 cm) a naprawdę poprawi funkcjonalność. Ale to jest tylko moje prywatne zdanie.
Pozdrawiam

Killer_su
29-02-2008, 14:48
a nie lepiej od razu znalezc / wykonac projekt zadowalajacy tych co maja ponad 190cm wzrostu, zamiast tworzyc potworki poprzez zmiany w bryle ?
podnoszenie scianki to juz troche musztarda po obiedzie, zwlaszcza kiedy sie wie ze sie jest wysokim ;-)

Bzdury gadasz :D Ja kupiłem projekt z założeniem, że będę podnosił ściankę. Można zamówić rysowany, ale to przede wszystkim trwa sporo, a obawiam się, że z uwzględnieniem wszystkich potrzeb to albo wyszłoby mi to samo, albo Gierkowska kostka :P