PDA

Zobacz pełną wersję : Czy ktoś z was sam kładł gladź?



elais
27-02-2008, 10:47
Nie mam za równych tynków cem-wap. pasowałoby położyć gładź, ale to dosyć duży koszt. Czy ktoś z was sam kładł gładź?Czy to bardzo trudne?Na co uważać, jaką masę stosować Cekol, czy znacie coś innego tańszego???

Piotr B. CDS
27-02-2008, 11:39
ile producentów tyle gładzi.
długa paca, najpierw gruntujemy, potem obsadzamy narozniki. Do wyrównania ścian możesz uzyć gipsu szpachlowego a potem nwierzchniowy czy finiszowy, jak zwał tak zwał..:) po kazdej warstwie szlifujemy papierem ściernym..

paca w ruch i ucz sie sam... jesli uwazasz że dasz rade to próbuj..chyba że masz obydwie przysłowioowe dwie lewe rece.
pozdr

XX
27-02-2008, 11:50
najgorsze w gładzi jest nie jej nakładanie tylko szlifowanie.
Kup dobrą maseczkę i ...powodzenia - skoro ja mogłam polożyć i wyszlifować gładzie to Ty też mozesz;)

_Robert_K
27-02-2008, 11:54
Jedno pomieszczenie ok 14 mkw. to dla niesprawnego majsterkowicza ok. 1,5 tyg. pracy.....ciężkiej pracy.... zakładając 2x gipsowanie + 2 x szlifowanie

jaro150
27-02-2008, 12:44
Było wiele już o tym na forum .Ja też o tym pisałem
Ja u siebie położyłem gładź na ok 300 m2 ściany . Wypracowana technika (trochę podpatrzona , zasłyszana i wyczytana - pod kątem dobrze zrobić ale się nie narobić ) :
1. przetarcie tynku cem-wap papierem ściernym 80-100 celem pozbycia się luźnych ziaren piasku , które przy nakładaniu gładzi mogą bruździć
2. zagruntować - wzmacnia podłoże i zapobiega szybkiemu wypijaniu wody z nałożonej pierwszej warstwy gładzi
3. nakładać pierwszą warstwę gipsu dociskając pacę - po nałozeniu będzie wyczuwalna chropowatość tynku cem-wap
4. Po związaniu gipsu (nie robią się już odciski palca ale jest mokry ) nakładać drugą warstwę gipsu nieco już grubszą. Ruchy w miarę długie jak najmniej poprawiać nałożoną już warstwę.
5. Po związaniu gipsu ale jeszcze mokry (j.w.) przetrzeć (zmoczyć) pacą z gąbką pas ok 1mb ściany od sufitu do podłogi i stalową pacą bez gipsu mocno dociskając przjechać kilka razy ścianę ścinając wszelkie nierówności wystające , natomiast mleczko gipsowe które zbierze się na pacy zatka mniejsze dziurki. Większe wgłebienia - nałożyć trochę świeżego gipsu. Ten punkt to całe klu programu , które zaoszczędza nam masę szlifowania . Po wyschnięciu robi się w miarę równa szklista powierzchnia.
6. Przeszlifować lekko ścianę siateczką 100-120 wg potrzeby
7. Odpylić , przejechać wszystko białą gotową masą akrylową szeroką pacą. Masa jest droga ale wychodzi jej niewiele u mnie ok 25 kg na 300
m2
8. Przeszlifować delikatnie siateczką 220 lub gąbka z drobnym papierem- operacja raczej kosmetyczna.
9 Zagruntować rozcieńczonym 1 do 1 gruntem i można malować
W ten sposób gdzie pierwszy pokój robiłem przez kilka dni nakładanie-schnięcie -szlifowanie i tak 2 razy + poprawki - efekt niezadawalajacy doszedłem do pokoju ok 50 m2 ścian w 2 dni gładziutkie ściany .
Powodzenia !

Cinek23
27-02-2008, 19:19
Nie rozumiem, po co na tynk C-W chcesz kłaść gładź gipsową?! Kup sobie gładź wapienną. Super sprawa i sam to zrobisz.

zbigmor
27-02-2008, 20:41
Nie mam za równych tynków cem-wap. pasowałoby położyć gładź, ale to dosyć duży koszt. Czy ktoś z was sam kładł gładź?Czy to bardzo trudne?Na co uważać, jaką masę stosować Cekol, czy znacie coś innego tańszego???

Popełniłem kilka razy tą czynność, ale dla kogoś bym się nie odważył.
Za pierwszym razem na 90% nie wyjdzie idealnie, ale satysfakcja z samodzielnego wykonawstwa i zaoszczędzenia pieniędzy zrekompenuje tą jakość.
Z mojej praktyki wygląda to tak, że zawsze używałem gipsaru, który należy dobrze wymieszać (wiertarka + mieszadło) i kłaść warstwy nie tylko zaklejające otworki w tynku, ale nieco grubsze. Prawdziwe wyzwanie to szlifowanie, choć dla ścian to i tak pikuś w porównaniu do sufitu. Pomoże maseczka, szlifierka oscylacyjna z siateczką do szlifowania zamiast papieru ściernego.
Powodzenia

chopinetka
27-02-2008, 20:55
Witam

Czy ktoś robił sam gładź wapienną? Bardzo to trudne? Nie wiedziałam, że to można po prostu kupić.

pozdrawiam

XX
27-02-2008, 21:31
ja wlasnie chetnie podpytam - zostaly mi 2 pomieszczenia i chcialabym tam zrobic gladz wapienna....gdzie to mozna kupic ?

Cinek23
27-02-2008, 21:43
Ja kładłem u siebie gładź wapienną firmy Kreisel. Jest to dziecinnie proste i przyjemne i nie trzeba szlifować. Faktura jest oczywiście inna niż gładzi gipsowej, która po szlifowaniu jest jak lustro. Przy gładzi wapiennej mamy idealnie gładką powierzchnię, jednak dostrzegalna jest faktura tynku. Naprawdę polecam to rozwiązanie, ja nigdy nie położyłbym na tynk C-W gładzi gipsowej, jeśli ktoś nie lubi lustrzanych ścian to jest to idealne rozwiązanie. Ściana w gładzi wapiennej, nie jest też podatna na zarysowania, jak gładź gipsowa.