PDA

Zobacz pełną wersję : jak odzyskać ciepło ze spalin?



grzechk
28-02-2008, 09:53
Witam,
od jakiegoś czasy zastanawiam się w jaki sposób można odzyskać ciepło, które razem z dymem idzie przez komin w niebo. Mam piec na paliwo stałe, do niego podłączony wkład kominowy(tj rury ze stali nierdzewnej). Wychodzące z komina spaliny mają b. wysoką temp., a tym samym ta stalowa rura mocno się nagrzewa. Czy ktoś może w jakiś sposób wykorzystuje to uciekające ciepło.

Duży Boban
28-02-2008, 10:32
Tego ciepła sie nie odzyskuje. Jak zrobisz jakiś wymiennik ciepła w kominie to obniżysz temperaturę spalin i być może zaczną sie problemy z sadzą, cugiem i kondensującą wodą w kominie.

Trociu
28-02-2008, 10:57
Ja myślałem o zrobieniu czegoś a'la DGP kominkowe. Jednak czekam z tym na swojego instalatora, żeby mu ten temat przedstawić. Dużo ciepła nie chcę - tylko, żeby mi dogrzało łazienkę nad kotłownią.

zbigmor
28-02-2008, 12:12
sposobów jest bardzo dużo, pierwszy najstarszy to wydłużyć przewód kominowy czyli mówiąc wprost postawić piec kaflowy, drugi pomysł to płaszcz wodny zakładany między kominem a piecem, trzeci to DGP, czwarty to wciąganie powietrza do pieca po wstępnym ogrzaniu go ciepłem z komina

Wydaje mi się, że najpewniejszym jest wstawienie czujnika temp. spalin i sprzężenie go ze sterownikiem kotła, aby nie pozwolił podnieść temp. w kominie.

Zdun Darek B
01-05-2008, 17:56
Można także zamontować pierścienie lub kanały kumulacyjne ... lub kominek z dobrym=precyzyjnym sterowaniem temperatury puszczanej w komin np Dynamic www.wklady-kominkowe.com.pl Dostępna pełna automatyka spalania w cenie od 519euro . Darek B www.kafle-kominki.pl