PDA

Zobacz pełną wersję : Pytanie o służebność drogi



andy_doskonaly
28-02-2008, 13:41
Moi drodzy mam pytanie takie trochę z innej beczki.

Mam działkę z dojezdem drogą służebną z wpisem do aktu własności działki. Takie pytanie - jakie obowięzki (prawne) ma taka osoba - chodzi mi o np: zagwarantowanie drogi pozwalającej na swobodny dojazd do posesji tzn utwardzony.

Czy ktoś wie jakie i gdzie mogę znaleźć taką informację.

Będę wdzięczny za informację.

acca5
28-02-2008, 13:48
za drogę odpowiada właściciel- ale niestety życie pokazuje że jak chcesz tę drogę mieć jako taka przejezdną to sam musisz koło niej pochodzić- wyrównać, nasypać tłucznia czy co innego. właścicielem drogi będziesz jak ja odkupisz od obecnego właściciela- co lepsze kupno czy wywrotka 25 ton ? poza tym w służebności musisz pytać sie za każdym razem jak chcesz poprowadzić każde media właściciela o zgodę na papierze.

i z innej beczki ten piękny dom budujesz czy to tylko twoja wizja przyszłości.

andy_doskonaly
28-02-2008, 13:54
No właśnie. Niestety mamy trochę upierdliwego właściciela i robi nam problemy. Przy drodze jest sporo domów i nie wszyscy chcą wykupu, a gmina nie chce nic robić bo to nie jej.

Właściciel woli płacić podatki niż oddać na gminę.

Zastanawiam się czy są argumenty aby ją trochę przymusić ?

acca5
28-02-2008, 14:05
Chcesz się sądzić?

andy_doskonaly
28-02-2008, 14:08
Nie mam takiego zamiaru i chęci ale zastanawiam się jak taką osobę sprowadzić na ziemię.

Zbyszek 1'
28-02-2008, 14:57
Andy polecam
http://forum.muratordom.pl/droga-prywatna-brak-mozliwosci-przejazdu-zla-nawierzchnia,t122051.htm

pewnie po przeczytaniu tego wątku to ty sprowadziłeś się na ziemię.

Problem macie duży - musicie dogadać się z właścicielem, albo starać się wykupić od niego tą nieruchomość i jak gmina zechce to możecie jej tą drogę przekazać. Jeżeli nie macie służebności dotyczących przeprowadzania mediów to możecie mieć problem, właściciel może wam nawet zabronić w poprawie stanu tej drogi, bo w końcu to jego ziemia - a wy możecie co najwyżej przechodzić i przejeżdżać (jeżeli się da)

remx
28-02-2008, 15:02
Właściciel takiej drogi nic nie musi wam utwardzać ani ulepszać. To jego droga, jedyne na co wam pozwala to jeździć i chodzić. Zdziwiłbym się gdyby było inaczej.

emalin
28-02-2008, 15:43
Jeżeli nie macie służebności dotyczących przeprowadzania mediów to możecie mieć problem, właściciel może wam nawet zabronić w poprawie stanu tej drogi, bo w końcu to jego ziemia - a wy możecie co najwyżej przechodzić i przejeżdżać (jeżeli się da)

Właśnie - ja mam wpisaną notarlnie służebność przejazdu / przechodu, ale nie mam wpisanej służebności związanej z przeprowadzeniem mediów i gdyby nie zgoda właścicielki na piśmie, to żadna firma od przyłączy by się za zrobienie ich nie wzięła.
Właśność to własność :)

andy_doskonaly
28-02-2008, 16:40
Media to ja mam - tzn w drodze i czy oni muszą się godzić na zrobienie przyłącza ?

JacekS
28-02-2008, 16:47
A co sie stanie z tą służebnością jak właściciel sprzeda drogę obcej osobie? :oops:

hustawek
28-02-2008, 17:49
A co jeśli właściel tej służebności zaorze mi droge - tym samym utrudni "prawo przejścia i przejazdu"? Czy mogę go podać do sądu?

pzdr

28-02-2008, 18:11
Media to ja mam - tzn w drodze i czy oni muszą się godzić na zrobienie przyłącza ?
zgoda na media to ich dobra wola - zarówno nad drogą jak i pod drogą
A co sie stanie z tą służebnością jak właściciel sprzeda drogę obcej osobie? :oops:
służebnośc dla Twojej działki pozostaje /powinienes zadbac o to aby była wpisana do ksiąg wieczystych/
A co jeśli właściel tej służebności zaorze mi droge - tym samym utrudni "prawo przejścia i przejazdu"? Czy mogę go podać do sądu?

pzdr
nie ma prawa Ci utrudniac przejazdu /a jednoczesnie nie musi ułatwiac/
jesli masz służebnośc stwierdzona wyrokiem sądowym i wpisana w ksiegi wieczyste zggłaszasz sprawe policji, a kiedy ta nie reaguje składasz skarge na opieszałość policji do prokuratury

andy_doskonaly
29-02-2008, 07:30
Służebność mam zagwarantowaną i wpisaną do aktu notarialnego jak wszyscy mieszkańcy ulicy - ale czy to do czegoś więcej nie upoważnia ?

zbigmor
29-02-2008, 07:32
Służebność mam zagwarantowaną i wpisaną do aktu notarialnego jak wszyscy mieszkańcy ulicy - ale czy to do czegoś więcej nie upoważnia ?

Niestety nie. Jeśli dojeżdzasz do działki po drodze utwardzonej to jak zmusisz właściciela (np gminę) do czegokolwiek?
Instalacje też będziesz budować w drodze bez niczyjej zgody?

andy_doskonaly
29-02-2008, 07:36
No to chociaż o tyle dobrze ale niestety latarnie czy w zimę śnieg to już gmina umywa ręcę więc zostają łopaty. Oby takie zimy jak obecna :)