PDA

Zobacz pełną wersję : budować z silikatów 24 czy 18 cm?



panikierowniczka
28-02-2008, 18:01
To, że będę budowała z silikatów jest pewne – zapałałam miłością do tego materiału już dawno temu. Do tej pory byłam za budową z bloczków o szerokości 24 cm ale zaczynam się łamać, że może jednak 18cm – dom może mieć max. 9 m szerokości więc te 6 cm mniej z każdej strony zaczyna mnie kusić. W wątku jak budować silką pojawiały się wersje, że kierownicy trochę boją się tych 18 a ściany są bardziej wiotkie - ale ja nie buduję nad morzem. Pojawiały się też głosy że trochę ryzykownie jest robić bruzdy i inne wycinki w tak wąskim materiale no i akomodacja ciepła będzie chyba większa przy 24 cm.

Co wybrać i jakie jeszcze mogą być konsekwencje tej decyzji

Ziarutek
29-02-2008, 09:30
Witam,

Też kiedyś sie nad tym zastanawiałem.
Doszedłem jednak do wniosku, że zostanę przy 24 cm.
Nie mam jako takiego "mocnego" uzasadnienia tej decyzji, postawiłem sobie po prostu kilka pytań, na które nie potrafiłem odpowiedzieć:

- ile zaoszczędzę (kwotowo) - to akurat da sie policzyć ;);
- ile zyskam miejsca? (można zrobić lekki nawis (np.~4cm) bloczka na fundamencie przy 24 cm jest to stabilne a jak przy 18 cm?)
- projekt kupiłem gotowy, adaptujący ten projekt nie miał za dużej wyobraźni, jak na takiego trafisz to powie Ci, że zmieniaj ale problemy typu zbrojenie wieńców i podciągów zostawi Tobie na głowie i Kierownikowi Budowy (który za darmo tego nie policzy albo wyśle do konstruktora) = koszty.
- właściwości silikatów - dobra izolacyjność akustyczna - przy 18 cm nie wiem czy też taka dobra;
- aukumulacja cieplna - j.w.
- przy 24 cm muru i 15 cm styropianu - wstawienie okien "zlicowanych" ze ścianą zewnętrzną wygląda wg mnie fajnie, przy 18 cm przy licowaniu będzie kiepsko, chyba ze zamocujesz okna w warstwie ocieplenia, bo parapetów wewnętrzych ubywa 6 cm.

Nie neguje budowania ściany konstrukcyjnej z 18 cm, ale dla świętego spokoju zrobiłem 24, jest o wiele więcej trudnych tematów przy budowaniu żeby zaprzątać sobie tym głowę.

Pozdrawiam

Witos
29-02-2008, 17:04
24 bo przy 18 cm zaczniesz schizować jak tylko dojdziesz z budową do stopu. 24 to jednak solidna i mocna konstrukcja no i jest na czym oprzeć np. płytę kanałową. Zresztą po tym weekendzie i tak sama do tego dojdziesz.

JanuszC
29-02-2008, 17:52
Temat juz kiedys był. Ci co budowali z 18-ki żałują . Poszukaj

panikierowniczka
01-03-2008, 09:46
Dzięki, czyli jednak jak zwykle pierwotna decyzja była najrozsądniejsza - zbuduję z 24 i może tylko pokuszę się o konstrukcyjne wewnętrzne z 18

brachol
01-03-2008, 12:26
Dzięki, czyli jednak jak zwykle pierwotna decyzja była najrozsądniejsza - zbuduję z 24 i może tylko pokuszę się o konstrukcyjne wewnętrzne z 18
moim zdaniem wlasnie wewnetrzne konstrukcyjne powinny byc z 24 a zewnetrzne z 18 no ale kazdy robi jak uwaza

efilo
01-03-2008, 16:37
brachol,
podtrzymasz swoją tezę jak napiszę że mam monolit nad głową?

ja tez rozważałam 18 i stwierdziłam że nie czułabym się z tą świadomością bezpiecznie.

panikierowniczka
buduje z 24 i z miłą chęcią zapłacę te dodatkowe 'kilka złotych' (choć oczywiście wolałabym żeby nie było różnicy cenowej :lol: )

dominikams
01-03-2008, 20:05
Ja tez z 24 (a właściwie 25). Mój dom ma 10 m szer., i tez mnie kuisiło, żeby zaoszczędzić na grubościach ścian. Jednak opinie forumowiczów dały mi do myślenia, dodatkowo architekt tłumaczyła coś o trudnościach w oparciu stropu, więc długo się nie zastanawiałam.

emalin
01-03-2008, 22:22
Producenci mówią, że dom jednokondygnacyjny można z 15 budować.
Z 18 można do czterech kondygnacji.

Jeśli ktoś lubi mieć grubiej i będzie lepiej spał po nocach to niech buduje z 24 :)

brachol
03-03-2008, 06:04
brachol,
podtrzymasz swoją tezę jak napiszę że mam monolit nad głową?

w takim wypadku wszystkie sciany robilbym z 18

panikierowniczka
03-03-2008, 08:19
moim zdaniem wlasnie wewnetrzne konstrukcyjne powinny byc z 24 a zewnetrzne z 18

a dlaczego?

Geno
03-03-2008, 08:53
moim zdaniem wlasnie wewnetrzne konstrukcyjne powinny byc z 24 a zewnetrzne z 18

a dlaczego?
Zagadka.

Masz regał z trzema pionowymi półkami i jedną poziomą na tych pionowych.

Które półki są najbardziej obciążone?


_____________________
I a I a I

gdzie długość półki poziomej to 2a a odległość między pionowymi a


Takie małe uproszczenie.

aglig
03-03-2008, 11:49
Zbudowałam z 18 wszystkie ściany nośne, strop monolityczny. Z tym, że sciany zewnętrzne są trójwarstwowe 12 silka 15 cm styropianu i 18 silka. Uważam że dobrze wybrałam, ściany są solidne. Jedyny problem który wystąpił to trzeba było uważnie kuć przy rozdzielni pod podłogówke ale według mnie to żaden problem. Nie mam rolet zewnętrznych może wtedy to byłby jakiś problem. Zalety cienkich ścian jeśli chcesz mieć opaski wokół drzwi to mozna kupić takie regulowane z tym ze koszt jest wyższy im szersza jest ściana. Druga rzecz to parapety i tu jest kwestia jakie grube i jakie ci sie podobają. Ja ponieważ mam ścianę trójwarstwową mogłam sobie pozwolić na parapety zew z piaskowca. Problem mam przy wewnętrznych bo okna muszą znajdować się w warstwie ocieplenia a to daje mi szerokość parapetu tynk 1,5 cm+18 silka+13 styropian+ 5 cm żeby wystawały to jest około 38 do 40 cm a takich parapetów nie produkują w standardzie trzeba zamawiać na wymiar i są droższe od zwykłych. Wszystko jedno co wybierzesz każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy.

Redakcja
14-08-2014, 16:16
Nasza podpowiedź. Film o budowaniu i zaletach bloczków wapienno-piaskowych.

1037

Zobacz inne filmy z serii "Muruj z Muratorem" (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Ftv.muratordom.pl%2 Fcykle-tematyczne%2Fmuruj-z-muratorem-krok-po-kroku%2C13%2F)