PDA

Zobacz pełną wersję : Klej do p?ytek ceramicznych a ... gres



Jakubek
31-08-2003, 01:12
Mam mały problem i proszę o poradę. :cry:
Przez dobrych kilka lat nie interesowałem się nowościami z dziedziny
budownictwa i przyszedł czas dokonania remontu podłogi w przedpokoju i
kuchni. Ponieważ remontuję mieszkanie zawsze bez pomocy fachowców to i tym
razem postanowiłem ułożyć płytki we własnym zakresie.
Po dokonaniu zakupu zaprawy klejowej okazało się, że klej ten nie powinien :o
być stosowany do płytek gresowych. Czy ktoś mi może wytłumaczyć dlaczego?
Czym się różni klej do płytek ceramicznych od kleju do gresu?
Co się może stac jeżeli użyję tego kleju do klejenia gresu?

HenoK
31-08-2003, 07:53
Mam mały problem i proszę o poradę. :cry:
Przez dobrych kilka lat nie interesowałem się nowościami z dziedziny
budownictwa i przyszedł czas dokonania remontu podłogi w przedpokoju i
kuchni. Ponieważ remontuję mieszkanie zawsze bez pomocy fachowców to i tym
razem postanowiłem ułożyć płytki we własnym zakresie.
Po dokonaniu zakupu zaprawy klejowej okazało się, że klej ten nie powinien :o
być stosowany do płytek gresowych. Czy ktoś mi może wytłumaczyć dlaczego?
Czym się różni klej do płytek ceramicznych od kleju do gresu?
Co się może stac jeżeli użyję tego kleju do klejenia gresu?
Gres ma mniejszą przyczepność od innych płytek ceramicznych a jednocześnie strukturę mikroporowatą, która powoduje, że jego zabrudzenie może powodować, trudne do usuniecia przebarwienia.
Dlatego od niedawna do gresów producenci polecają specjalne zaprawy klejowe.
Więcej na ten temat znajdziesz w artykułach :
ZASTOSOWANIE BIAŁEJ ZAPRAWY KLEJOWEJ DO PRZYKLEJANIA MARMURÓW (http://dziennik.dziennikbudowy.pl/Ekspres.nsf/0/5AD09DC123F21037C1256B22002B9946?OpenDocument&Start=1&Count=1000&ExpandView&View=sn&Cat=np_Roboty%20glazurnicze)

Jak wybierać kleje do płytek ceramicznych (http://www2.gazeta.pl/dom/1,22153,824294.html)

Jak przyklejać płytki gresowe? (http://www.slowoludu.com.pl/gazeta/codzienna/2001/12xii/7.pdf) (w formacie PDF)

Co może się stać, gdy zastosujesz inny klej ?
W skrajnych przypadkach płytki mogą odchodzić od podłoża i możesz mieć problemy z ich doczyszczeniem (można tego uniknąć przy bardzo starannym układaniu).

ssaka
31-08-2003, 15:42
hej witam ...nie bede sie tu wymadrzal ze klej taki a taki ma strukture taka a taka ..;-)
musisz uzyc kleju do gresow ...innego wyjscia nie ma ...chyba ze chcesz kleic powtornie ...kleje do terakoty czy glazury nie sa tak elastyczne jak ten do gresu ...ja juz "trochu" pokleilem i sam sprawdzilem na sobie i nie tylko .....klej musi byc specjalny tzn.do gresu .....w innym wypadku to strata pieniedzy i nerwow
pozdr

HenoK
31-08-2003, 22:07
hej witam ...nie bede sie tu wymadrzal ze klej taki a taki ma strukture taka a taka ..;-)
musisz uzyc kleju do gresow ...innego wyjscia nie ma ...chyba ze chcesz kleic powtornie ...kleje do terakoty czy glazury nie sa tak elastyczne jak ten do gresu ...ja juz "trochu" pokleilem i sam sprawdzilem na sobie i nie tylko .....klej musi byc specjalny tzn.do gresu .....w innym wypadku to strata pieniedzy i nerwow
pozdr
ssaka Mimo wszystko podchodziłbym do tego spokojniej. Zgadzam się z tym, że lepiej jest zastosować specjalny klej do gresów. Jednak zastosowanie kleju do płytek ceramicznych też jest możliwe. Kilka lat temu nie były specjalnych klejów do gresów i na zwykły klej do płytek ceramiczych położono tysiące metrów gresów. Czy uważasz, że wszystkie one są źle przyklejone ?
Przy niechlujnym wykonawstwie, nieprzestrzeganiu technologii przewidzianej przez producenta nawet najlepsza - specjalna zaprawa klejowa nie pomoże.
Jakubek Jeżeli już ten zwykły klej masz to przestrzegając technologii i zabezpieczając powierzchnię płytek przed zabrudzeniem np. preparatami firmy Sopro (http://www.sopro.pl/czyszczenie.html). Chyba, że producent zaprawy wyraźnie zaznacza, że nie może być ona stosowana do gresów.

Jakubek
01-09-2003, 23:37
HenoK, z artykułów które poleciłeś wyczytałem, że te wszystkie najnowsze wynalazki winny być stosowane w halach produkcyjnych, supermarketach itp, tj. na powierzchniach o intensywnym ruchu w sposób ciągły obciążonych przez pieszych, wózki, ciężkie regały czy palety z towarem.
W mieszkaniu tak wielkich obciążeń nie ma, gdyż meble przestawia się raz na np. pół roku (przy gruntownym sprzątaniu) a i kilkuosobowa rodzinka nie chodzi non-stop przez 16 godzin po przedpokoju i kuchni.

Dzięki za rzeczową odpowiedź.

HenoK
02-09-2003, 05:02
HenoK, z artykułów które poleciłeś wyczytałem, że te wszystkie najnowsze wynalazki winny być stosowane w halach produkcyjnych, supermarketach itp, tj. na powierzchniach o intensywnym ruchu w sposób ciągły obciążonych przez pieszych, wózki, ciężkie regały czy palety z towarem.
W mieszkaniu tak wielkich obciążeń nie ma, gdyż meble przestawia się raz na np. pół roku (przy gruntownym sprzątaniu) a i kilkuosobowa rodzinka nie chodzi non-stop przez 16 godzin po przedpokoju i kuchni.

Dzięki za rzeczową odpowiedź.
Ja co prawda, aż tak szczegółowo tych artykułów nie studiowałem, ale uważam, że wyciągnąłeś słuszne wnioski. Życzę powodzenia w układaniu posadzki.

02-09-2003, 08:54
W 1994 roku położyłem gres na balkonie. Nikt wtedy nie myślał o wysublimowanych technologiach. Zachodnie kleje typu ceresit jeszcze nie były na moją kieszeń.Kupiłem więc raczkującą technologię ATLAS Plus. Fuga 3 mm (zwykła, pewnie uniwersalna ) też trzyma jak cholera. Nic nie odpada, nic się z gresem nie dzieje.
Dziś przy budowie domu mam pełny asortyment materiałów w zasięgu ręki i kieszeni. Wybieram więc technologie odpowiednie do materiału.
Jak masz gres - użyj więc klej do gresu, co ci szkodzi go użyć jeśli jest?
Cenowo chyba nie jest tak strasznie. W koścu nie budujesz hipermatketu.

HenoK
02-09-2003, 10:37
...Cenowo chyba nie jest tak strasznie....
Wyjdzie to ponad dwukrotnie drożej - bo Jakubek zwykły klej już ma kupiony. Gdyby go nie miał radziłbym mu to samo co Ty.

andrzej K.
21-10-2003, 10:53
Kleje do gresu mają szczególne zastosowanie na tarsach, balkonach, słowem - tam gdzie powierzchnia jest narażona na działanie zmiennych warunkow atmosferycznych. Wewnątrz spokojnie można stosować znacznie tańsze kleje do płytek, których większość jednak można używać i do gresu, co jest wyszczególnione na opakowaniu. Natomiast jeżeli producent pisze, że nie można, to chyba ma jakieś podstawy.

HenoK
21-10-2003, 11:07
Kleje do gresu mają szczególne zastosowanie na tarsach, balkonach, słowem - tam gdzie powierzchnia jest narażona na działanie zmiennych warunkow atmosferycznych. Wewnątrz spokojnie można stosować znacznie tańsze kleje do płytek, których większość jednak można używać i do gresu, co jest wyszczególnione na opakowaniu. Natomiast jeżeli producent pisze, że nie można, to chyba ma jakieś podstawy.
Np. takie, że produkuje droższy klej, który jest "specjalnie" przeznaczony do gresów.
Ciekawe, że kilka lat temu nie było "specjalnych" klejów do gresów, a położono ich na zwykły klej hektary...