PDA

Zobacz pełną wersję : Pomiar temperatury - naładowanie zasobnika



Jarek_St
01-03-2008, 13:36
Witam.
Chciałbym prosić o poradę jak zrobić najprostszym sposobem wielopunktowy stały pomiar temperatury. Chodzi mi o sprawdzanie naładowania zasobnika przy kotle. Wynik może być np jako kolejne zapalające się diody w zależności od temperatury na odpowiedniej wysokości. Zbiornik ma 2m wysokości i trudno będzie ocenić kiedy rozpalać w piecu.
Jarek

lee28
02-03-2008, 15:24
Może tak :
http://www.elektroda.net/dla_domu/termometrdiodowy.html

adam_mk
02-03-2008, 15:49
To na nic! Pomiar dobry, ale jednopunktowy.
Zdecydowanie lepiej by było mieć pomiar na całych 2 metrach z wskazaniem ile jest i gdzie. To zbiornik z rozdziałem warstwowym.

Ja mam ten sam problem, ale go rozwiązałem tak;
2m co 10cm to 20 punktów pomiaru.
W każdym punkcie będzie sobie mierzył temperaturkę LM35.
Wszystkie wyjścia tych 20 LMów podam na wejścia komparatorów. Na wejście porównawcze podam napięcie z stabilizowanego źródła 1V poprzez potencjometr.
Potencjometr zasilę tym 1V a suwak podam.
W ten sposób ustawiając na skali dowolną temperaturę z przedziału 0 do 100stC co oznacza 0 do 1V w graficzny sposób zobaczę gdzie ona występuje (zapalone diody LED na wyjściach komparatorów). Zobaczę ile i gdzie mam wody o konkretnej temperaturze.

Sterowanie systemem grzewczym typu grzały w nocnej taryfie to zegar i jeszcze jeden komparator wpięty do LMa w konkretnej lokalizacji (nisko).
Proste, ale zadziała. Właśnie dlatego, ze proste. Komplet informacji i pełen wpływ na działanie.
Precyzyjny odczyt temperatury to CPO jako woltmiarka wpięta w suwak tego potencjometru. Widać wprost co obserwuję.
Adam M.

Jarek_St
02-03-2008, 16:35
Dzięki Adamie.
Pamiętałem, że gdzieś pisałeś o LM35. Przy tej wyszukiwarce nie można tego znaleźć, a przeglądnąć Twoich 3876 postów to zbyt duża praca domowa.

adam_mk
03-03-2008, 06:32
Google daje PDFa
:lol:
Adam M.