PDA

Zobacz pełną wersję : Kiedy odkurzacz centralny ??



aksoj
05-03-2008, 07:26
Witam
Mam pytanko. Na jakim etapie powinienem pomyśleć o instalacji do odkurzacza centralnego. Jak poprowadzić instalację ? W ścianach czy w posadce ? Może macie jakiś sugestie co do wyboru samego sprzętu ?
Z góry dzięki za pomoc !

piwopijca
05-03-2008, 07:53
Mysle ze powinienes myslec juz na etapie projektu. Jezeli zaczales juz budowe to rury kladz zaraz po hydraulicznych. Czy to bedzie sciana czy podloga to zalezy od ukladu scian, miejsca etc. Droga do centrali powinna jak zwykle byc jak najkrutsza i bez zbednych "zalaman"

Pzdr.

emil_d
05-03-2008, 08:25
Mysle ze powinienes myslec juz na etapie projektu. Jezeli zaczales juz budowe to rury kladz zaraz po hydraulicznych. Czy to bedzie sciana czy podloga to zalezy od ukladu scian, miejsca etc. Droga do centrali powinna jak zwykle byc jak najkrutsza i bez zbednych "zalaman"

Pzdr.

Rury powinieneś położyć po wybudowaniu ścian ale przed położeniem styropianu i wylewką. Zasada jest taka, że każde 90 stopni skrętu powoduje wydłużenie drogi obliczeniowej o 1 m. Dlatego staraj się stosować skręty o mniejszym kącie (90 stopni należy stosować tylko przy gniazdach). ze względu na fakt, że rurki te muszą charakteryzować się bardzo dobrymi parametrami (szczelność, śliskość) z tego co pamiętam należy stosować "specjalne" rurki i je kleić.

ciesiel
05-03-2008, 10:28
Najprościej w posadzce - mniej kucia, mniej zakrętów, większa swoboda. Tylko podejścia do gniazdek się podkuwa.
Dlatego instalacja rur - termin: przed wylewkami.
Ja mam BEAM'a.

widmoboy
05-03-2008, 14:10
Dokładnie tak jak przedmówca, najlepiej jeszcze przed instalacją elektryczną. Ja robiłem po i musiałem sie trochę nagimnastykować

aksoj
05-03-2008, 14:59
Najprościej w posadzce - mniej kucia, mniej zakrętów, większa swoboda. Tylko podejścia do gniazdek się podkuwa.
Dlatego instalacja rur - termin: przed wylewkami.
Ja mam BEAM'a.

dzięki a jakiego masz Beama. Też się nad tym zastanawiam. I jak wygląda sprawa instalacji. Czy to jest coś co można samemu zrobić czy lepiej kogoś wynająć. I jeszcze cena. Wszędzie widzę ofery centrali i jakiegoś zestawu. A jak wygląda kwestia samych rór, szufelek itd

Bigbeat
05-03-2008, 15:30
Instalacje do odkurzacza zrób przed hydrauliką i CO.
Hydraulik trochę pokręci nosem, jak będzie musiał minąć rurki od odkurzacza, ale dla niego to pikuś - i w niczym to nie przeszkadza.
Natomiast rurki od odkurzacza powinny mieć jak najmniej zmian kierunku - dlatego dawanie ich po hydraulice to porażka - duża ilość kolanek skutecznie zmniejszy ciąg, ponadto każde kolanko jest potencjalnie miejscem, gdzie może się coś zapchać.
Na stronach beam-a (www.beam.pl i www.beam.com.pl) jest kupa opisów, jak to się robi i liczy i jak się dobiera jednostkę centralną (to zależy m.in. od długości połączenia między jednostką centralną i najdalszym gniazdem, oraz od ilości i rodzaju kolanek), ponadto ludzie z Beama z Bartyckiej (w Warszawie) są bardzo sympatyczni i chętnie doradzą.
Ja zrobiłem sobie sam projekt, policzyłem ile czego potrzeba, pojechałem do nich, oni ocenili mój projekt i zaproponowali pewne (kosmetyczne zresztą) zmiany, kupiłem rurki, kolanka i klej, i w jeden weekend zrobiłem sobie to sam - i nie powiem, żebym się specjalnie narobił.
Mam w sumie 4 gniazda: 1 parter + 2 piętro + 1 w jednostce centralnej w garażu.

jacekp71
05-03-2008, 15:50
j.w.

i rzecz jasna da sie wykonac samodzielnie,
nalezy jednak dokladnie przemyslec usytuowanie gniazd i jednostki !
wieze sie to nie tylko z funkcjonowaniem OC, ale tez doborem odpowiedniej jednostki, za czym z kolei idzie kasa ....

dragon2006
24-01-2011, 10:02
Proste pytanie,bo nie znalazłem w wątku jasnej odpowiedzi,przed czy po tynkach?

dzabij
24-01-2011, 11:09
Moim zdaniem zdecydowanie po tynkach, jest dużo mniejsza szansa że tynkarze uszkodzą rury, a dwa to nigdy nie do końca wiadomo czy gniazdo zlicuje się z tynkiem. Ja robiłem po tynkach i OC i całą hydraulikę.

Roman69
01-10-2013, 08:36
Najlepiej i najtaniej ZREZYGNUJ z odkurzacza centralnego. Mnie kosztował ok 20 tys. A po kilku miesiącach żona stwierdziła, że jednak zdecydowanie woli zwykły odkurzacz za 500 zł. Jedynym plusem odkurzacza centralnego jest większa siła ciągu.

cienki66
01-10-2013, 13:07
Najlepiej i najtaniej ZREZYGNUJ z odkurzacza centralnego. Mnie kosztował ok 20 tys. A po kilku miesiącach żona stwierdziła, że jednak zdecydowanie woli zwykły odkurzacz za 500 zł. Jedynym plusem odkurzacza centralnego jest większa siła ciągu.

20 tyś. za OC to chyba w jakimś hotelu.

Pozdro

agagrusz
02-10-2013, 08:53
Roman 69 a mozesz napisać dlaczego Twoja żona woli zwykły odkurzacz? Z ciekawości pytam co jej konkretnie nie pasuje. Bo ja dla odmiany już przenigdy nie chciałabym zwykłego odkurzacza...
odkurzacz za 20 tys... możesz zdradzić dlaczego kosztował aż tyle?

homecactus
02-10-2013, 11:55
Ja zrobiłem instalację OC po tynkach (po hydraulice i po innych instalachach - ale wcześniej, miałem zaplanowane gdzie będzie ułożona instalacja od OC), a przed posadzkami. Rury idą w posadzce w najniższej warstwie styropianu.
Instalację układałem sam, po przeczytaniu kilku instrukcji na różnych stronach - generalnie, nie jest to jakaś filozofia.

Ułożenie całej instalacji to około dzień pracy. Chyba że jest dużo gniazd, bo z nimi jest ciut więcej roboty niż z układaniem prostej rury.

Koszt materiałów - 300zł

Koszt odkurzacza (Profi 40, + zestaw sprzątający) - 1700zł

Generalnie odkurzacze, w zależności od wielkości i marki kosztują od 1200 do 4000zł. Pewnie są jeszcze tańsze i jeszcze droższe, ale nie wiem, co trzeba mieć w instalacji, żeby kosztowała 20ty zł!

Wiem, że firmy co układają instalacje życzą sobie około 250zł od punktu (z materiałem)

pzdr

wachlarzyk
08-10-2013, 09:18
Rzeczywiście j/w najprościej i najlepiej zamontować rury w podłodze. Powiem szczerze, że sceptycznie podchodziłam do sprawy wykonania takiego centralnego odkurzacza, ale odkąd go mam nie wyobrażam sobie używania tradycyjnego. OC - rewelacyjna rzecz, wygodna i wcale nie taka droga jak mysli wiele osób.

Barbara54
30-09-2014, 11:20
ja zaczełam myśleć o odkurzaniu centralnym w trakcie tworzenia projektu domu.. nie byłam 100% zdecydowana dlatego powstał projekt i wtedy stwierdziłam, że chce mieć w swoim domu odkurzanie centralne i projektant nałożył poprawki na mój projekt :)

CzarnyIwan
30-09-2014, 12:37
U mnie instalacja rur do odkurzacza była robiona po tynkach (elektryce), przed hydraulikiem. Robił to człowiek który sprzedaje odkurzacze i robi instalację. Trochę żałuje że sam tego nie zrobiłem. Popatrzyłem jak on to robił i jest to wręcz banalnie proste. Gniazda i szufelki już sam pozakładam. Warto pamiętać o kilku zasadach które są tu wałkowane wielokrotnie. Przed tynkami nie polecam. Towarzyszący tynkowaniu wszechobecny syf może mieć destrukcyjny wpływ na instalację.

autorus
30-09-2014, 13:15
planuję zaplanować po tynkach . Ale w suficie podwieszanym. Tak żeby było ciekawiej ;)

Myjk
08-10-2014, 08:47
Towarzyszący tynkowaniu wszechobecny syf może mieć destrukcyjny wpływ na instalację.
Nie da się skutecznie zaślepić?

CzarnyIwan
08-10-2014, 08:57
Nie da się skutecznie zaślepić?

Jeden lubi ogórki drugi jak mu nogi śmierdzą..:stirthepot:

Artur-Reda
17-10-2014, 07:40
planuję zaplanować po tynkach . Ale w suficie podwieszanym. Tak żeby było ciekawiej ;)

W suficie nie polecam jeżeli jest możliwość zrobienia w posadzce. Skierowanie wylotu z gniazd na sufit powoduje, że tworzy się układ wznoszący, co z kolei ciągnie za sobą (nie zawsze, zalezy jeszcze od paru innych czynników) konieczność przewymiarowania jednostki czyli doboru nieco większej niż w normalnym wypadku.

co do planowania instalacji Centralnego Odkurzania najlepiej zrobić to na etapie planowania domu i innych instalacji tak, aby było jak najmniej kolizji.

Generalnie każdy instalator zrobi Ci projekt za darmo. Jak się nie jest pewnym , czy projekt jest dobrze wykonany lepiej zlecić to specjaliście, ktory kompleksowo zajmie się usługą.