PDA

Zobacz pełną wersję : Sorbaria sorbifolia - czy ktoś ma w ogrodzie ??



Haynauer
05-03-2008, 17:38
Czy ktos ma u siebie sorbarię sorbifolię - tawułę jarzębolistną..? Jak ona wyglada duża..? Projektant zaplanował mi tego dużo, a nigdzie nawet zdjecia nie mogę znależć, jak wygląda trochę większy krzew... wszedzie tylko malutkie sadzonki...

Mirek_Lewandowski
05-03-2008, 17:47
Tu masz foto:
http://www.atlas-roslin.pl/gatunki/Sorbaria_sorbifolia.htm
tutaj opis:
http://www.zszp.pl/index.php?sub=rosliny&rco=Sorbaria%20sorbifolia&dnr=4
Żadne cudo. Na cholerę tyle tego? Ulubione ziele projektanta?

Inez_30
05-03-2008, 20:03
Mam to w ogrodzie, chociaż nie wiedziałam jak się nazywa 8) .
Ładnie wygląda gdy kwitnie, ale potem, rzeczywiście nie wyróżnia się niczym szczególnym.

hanka55
05-03-2008, 20:30
I jest okropnie ekspansywna - powinna mieć "ograniczkik korzeniowy", bo lubi rozmanażać się podziemnie.
2 lata temu, posadziałam 1-pędową sadzonkę; jesienią zrobiło się z niej 3 duże krzaki, które własnie wywaliłam/ przesadziłam do ogródka sąsiada :D

Haynauer
06-03-2008, 09:55
wielkie dzięki za te linki... fajne źródło informacji...
mam mieć ogród taki trochę naturalistyczny...działka jest zadrzewiona stąd te sorbarie...

mokka
06-03-2008, 10:28
A co ona ma wspólnego z ogrodem naturalistycznym? Ja moją wywaliłam, wyglądała poza okresem kwitnienia jak mały sumak i tak samo szybko się rozłaziła.

Haynauer
06-03-2008, 13:21
A co ona ma wspólnego z ogrodem naturalistycznym?

no ma utworzyć taką grupę krzaczorów... jak w parku...


wyglądała poza okresem kwitnienia jak mały sumak

...a co to jest sumak..?

mokka
06-03-2008, 13:51
Sumak:
http://www.drzewapolski.pl/Drzewa/Sumak/Sumak.html
Ogród naturalistyczny trochę inaczej mi się kojarzy jak nasadzenia parkowe, ale to moje subiektywne odczucia :D . Jak dużą masz działkę, z ciekawości pytam?

Haynauer
06-03-2008, 14:46
1800 m kw. z tego 1350 m kw. zadrzewione...

skama
06-03-2008, 17:06
Zazdroszczę. Ja kupiłam 3000m posadziłam już chyba ze trzysta drzew i krzewów i czekam z niecierpliwościa kiedy urosną. A wciąż takie malutkie!!!

Haynauer
06-03-2008, 17:37
moje drzewa mają pięćdziesiąt kilka lat a w sumie niektóre z nich to wyglądają jakby miały z 10 lat... starsznie wolno rosną... myślę, że dopiero jak będą mieć z osiemdziesiąt lat będą łądnie wyglądać...

Arabella
06-03-2008, 18:40
Ładnie wygląda - ale jest rzeczywiście agresywna jak chwast. Posadziłabym ją w rogu działki w celu zakrzaczenia - ale tylko w jednym i miałabym ją na oku :roll: . Panienka która sprzedawała mi sadzonkę usilowała wmowić mi ze to taki nowy rodzaj paproci, nie przeszkadzało jej że pokryta była białym kwiatem. Ten kwiat mnie urzekł - ale od tego czasu sunęłam juz kilkadziesiąt odrostów. Chwila nieuwagi - a zarośnie całą wolną przestrzeń.
:evil: pozdrawiam

zygmor
07-03-2008, 07:54
moje drzewa mają pięćdziesiąt kilka lat a w sumie niektóre z nich to wyglądają jakby miały z 10 lat... starsznie wolno rosną... myślę, że dopiero jak będą mieć z osiemdziesiąt lat będą łądnie wyglądać...

Haynauer, też mam 50-60 letni starodrzew na działce głównie sosny brzozy i dęby, stworzyłem kolekcję różnych krzewów ozdobnych w tym kwasolubnych. Sąsiedztwo lasu i przewaga sosen w starodrzewiu pomogła mi w uzyskaniu zadawalającego dla tych roślin środowiska. Pomimo piaszczystej gleby wszystko rośnie tu nie najgorzej, choć dużo wolniej niż na odkrytych działkach bez starodrzewy, ale to coś za coś...

Haynauer
07-03-2008, 12:40
Też mam sosny i piaszczysta glebę... jakie krzewy rosną dobrze w takich warunkach...?? u mnie projektant zaplanował cisy różnego rodzaju, jałowce i kosodrzewinę, a po brzegach działki dla osłony sorbarię, kalinę i jaśminowce...

zygmor
07-03-2008, 13:02
O ile będziesz w stanie je poregularnie podlewać to praktycznie wszystkie, no może z wyjątkiem tych z miejsc podmokłych. Choć i tym można stworzyć właśc iwe siedlisko.
Posiadam naprawdę bogatą kolekcję krzewów ozdobnych ok. 100 gatunków i dodatkowo kilkaset różaneczników. Gdyby nie automatyczne podlewanie to pewnie kolekcja nie byłaby taka bogata. Także gleba to nie wszystko, można troszkę jej pomóc szczególnie na początku.
Zaczęliśmy od wykarczowania tego co nie potrzebne, a później było wyrównanie terenu i posianie trawy. To czynność o tyle prosta, że można to zrobić samemu.
W trakcie tych prac początkowych powstawała koncepcji całości ogrodu. Głównie dotyczyło to dróg i ścieżek oraz tras ich przebiegu. Ich trasa nie zmieniła się od prawie 20 lat, choć doszły już od tego czasu nowe.
Wszystkie oczka i skłony czy nasypy powstały w drugim etapie po uzyskaniu względnie utrzymanego trawnika. Na tym etapie powstał system automatycznego podlewania, który funkcjonuje do dziś.
Nie miałem żadnego planu ogrodu, a nawet przygotowania w tym kierunku, ale podstawa jest prosta. Najlepiej stworzyć jedną, lub kilka ścieżek, które będą prowadziły poprzez całą działkę, mogą się krzyżować, albo i nie. Gdzie niegdzie można postawić ławki. A w zależności od stopnia nasłonecznienia sadzimy rośliny. O ile chodzio o ogródek skalny to można do budowy jego struktury wykorzystać gruz z budowy i obsypać to ziemią ogrodową. Warto zastosować konstrukcje drewniane czy z innych materiałów do podtrzymywania roślin szczególnie pnących.
A przede wszystkim nie bój się sadzić tego czego nie masz w wykazie. To Twój ogród i to Tobie i Twojej Rodzinie ma się on podobać przez kolejne lata. Dlatego warto warto trochę w nim popracować i od razu będziesz inaczej na niego patrzył.

Inez_30
13-03-2008, 20:22
W tamtym roku posadziłam jedną sadzonkę tego krzewu. Dzisiaj zauważyłam, że mam ich już trzy. Jakby ktoś chciał, to mam na zbyciu 8)
A tak poważnie, to ostrożnie z tą rośliną Haynauer. Może warto sadzić te rośliny w jakichś opaskach?

Elfir
14-03-2008, 07:21
Też mam sosny i piaszczysta glebę... jakie krzewy rosną dobrze w takich warunkach...?? u mnie projektant zaplanował cisy różnego rodzaju, jałowce i kosodrzewinę, a po brzegach działki dla osłony sorbarię, kalinę i jaśminowce...

Kalina koralowa (V.opulus) i cisy lubia wilgotne stanowiska. Chyba, że w projekcie była kalina hordowina (V.lantana), która woli suche stanowiska.