PDA

Zobacz pełną wersję : Pytanie o przyłącze gazu



GriszaDG
05-03-2008, 21:38
Chciałbym zapytać kogoś, kto jest dobrze zorientowany w temacie. Chodzi mi o przekładkę gazociągu na posesji. Ponieważ w miejscu w którym idzie rura z gazem stanie budynek, będzie konieczne przełożenie gazociągu. Architekt robiąc plan zagospodarowania, stosowną przekładkę naniósł na mapkę. Zakład gazowniczy wydał warunki techniczne co do takiej przekładki. Wpięcie do głównego gazociągu pozostanie to samo.
Pytanie 1.
Czy trzeba wykonywać jakiś projekt (dokumentację) do przekładki gazociągu, czy wystarczy że zrobi to osoba z uprawnieniami i po zakończeniu budowy odpowiednie zmiany geodeta naniesie na mapę powykonawczą???
Pytanie 2.
Czy potrzebny jest projekt (dokumentacja) do instalacji gazowej wewnątrz budynku, czy wystarczy, ze wykona ją kompetentna osoba, a Zakład gazowniczy dokona odbioru???

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

profus
05-03-2008, 21:46
Co do przekładki to dokładnie nie wiem. Jeżeli chodzi o instalację wewnętrzną u mnie potrzebny był projekt od przyłącza do samego kotła gazowego i traktowane to było jako całość instalacji wewnętrznej, choć musiałem jeszcze zrobić zawór na budynku. Wynikałoby z tego, że na wszystko dotyczące gazu musi być projekt. A wykonawca z uprawnieniami ma zrobić zgodnie z projektem.

theodolit
05-03-2008, 21:48
Chciałbym zapytać kogoś, kto jest dobrze zorientowany w temacie. Chodzi mi o przekładkę gazociągu na posesji. Ponieważ w miejscu w którym idzie rura z gazem stanie budynek, będzie konieczne przełożenie gazociągu. Architekt robiąc plan zagospodarowania, stosowną przekładkę naniósł na mapkę. Zakład gazowniczy wydał warunki techniczne co do takiej przekładki. Wpięcie do głównego gazociągu pozostanie to samo.
Pytanie 1.
Czy trzeba wykonywać jakiś projekt (dokumentację) do przekładki gazociągu, czy wystarczy że zrobi to osoba z uprawnieniami i po zakończeniu budowy odpowiednie zmiany geodeta naniesie na mapę powykonawczą???
Pytanie 2.
Czy potrzebny jest projekt (dokumentacja) do instalacji gazowej wewnątrz budynku, czy wystarczy, ze wykona ją kompetentna osoba, a Zakład gazowniczy dokona odbioru???

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Ad1 - projekt musi byc
Ad2 - projekt musi byc i podlega pozwoleniu na budowe

zreszta oba projektu musza byc uzgodnione w PGNIG tzn u dostawcy gazu

Wykonane tez musza byc przez uprawnione osoby

[edit] co do tego Ad 1 - co tam architekt w PZT naniosl ? i jak to uzgodnił w zudzie, gazowni ....
a noz widelec - jest tam projekt przekladki, czy warunki na przekłądke dopiero pozniej powstały ?

Wg mojego stanu wiedzy nie powinno byc pozwolenia na budowe bez tych przekladek - bo uzgodnienie ze przekładka bedzie to 1 a wykonanie projektu i tej przekladki to 2...

tak czy inaczaj bez projektanta z uprawnianiemi wlasciwymi sie nie obejdzie