PDA

Zobacz pełną wersję : Altana śmietnikowa



gabba
07-03-2008, 15:56
Czy budujecie, gdzieś w pobliżu ogrodzenia tzw. altankę śmietnikową?
W projekcie zagospodarowania architekt ją wrysował, jednak czy w ogóle warto?
Jak macie to rozwiązane?

jacekp71
07-03-2008, 17:17
planujemy w linii ogrodzenia miejsce na kubel smietnikowy, z dostepem z obu stron (ogrod / ulica),
czy zrobimy ? czas pokaze ....

Trociu
07-03-2008, 17:26
Dodatkowo dorzuce, że jakiś czas temu w muratorze było opisane jak w taki "domek" wkomponować kominek wentylacyjny szamba. Myślę o tym intensywnie. Ale pewnie ten "domek" będzie się stawiał na samym końcu.

Witos
07-03-2008, 19:01
Wystarczy dobra segregacja i problem śmieci zniknie.

Wosto
07-03-2008, 19:07
Dodatkowo dorzuce, że jakiś czas temu w muratorze było opisane jak w taki "domek" wkomponować kominek wentylacyjny szamba. Myślę o tym intensywnie. Ale pewnie ten "domek" będzie się stawiał na samym końcu.
Pamiętasz może w którym numerze (przyznam, że to może być ciekawe rozwiązanie)?
Pozdrawiam.

czaguz
07-03-2008, 19:29
Ja tez bym chcial przynajmniej przyklad zobaczyc....

kosmo77
07-03-2008, 20:21
Witam, moi sąsiedzi mają altanki śmietnikowe z prawdziwego zdarzenia, tj ogrodzony murkiem śmietnik z daszkiem oraz furtkami z dwóch stron - jedna dla domowników, druga do zabierania śmieci. U mnie jest altanka smieciowa dla ubogich - bez daszka, po prostu wnęka w ogrodzeniu 1.5 m x 1.5 m, z jedną furtką od zewnątrz. W obu przypadkach działa tak jak powinno - czyli stoi tam kosz na śmieci do którego wrzuca się - tu niespodzianka - śmieci. a co jakiś czas śmieci zabiera śmieciarka.
Nie wiem jakie są koszty, ale
a) wg mnie daszek jest zupełnie niepotrzebny - bo po co dach nad śmietnikiem który ma swoją pokrywę?
b) dwie furtki są potrzebne gdy nie można wejść tą furtką od zewnątrz (dla śmieciarzy). A nie można gdy jest ona daleko od bramy lub 'normalnej' furtki. Jak jest blisko to nie ma sensu inwestycja w dwie.
c) czyli wystarczy mała 'wnęka' w ogrodzeniu na postawienie śmietnika, do tego jedna furtka aby było jakoś ogrodzone i to wszystko. Reszta - daszek, murek, dodatkowe wejście - to raczej dla estetyki, jeśli komuś widok kosza na śmieci przeszkadza.

Gorgio
07-03-2008, 20:57
Przykład (http://www.muratordom.pl/ogrod-i-otoczenie/pomysly-na-ogrod/smietnik-z-daszkiem,6461_2991.htm) i Parę fotek (http://dom.gazeta.pl/ogrody/5,72079,2590943.html)

dominikams
09-03-2008, 00:00
Witam, moi sąsiedzi mają altanki śmietnikowe z prawdziwego zdarzenia, tj ogrodzony murkiem śmietnik z daszkiem oraz furtkami z dwóch stron - jedna dla domowników, druga do zabierania śmieci. U mnie jest altanka smieciowa dla ubogich - bez daszka, po prostu wnęka w ogrodzeniu 1.5 m x 1.5 m, z jedną furtką od zewnątrz. W obu przypadkach działa tak jak powinno - czyli stoi tam kosz na śmieci do którego wrzuca się - tu niespodzianka - śmieci. a co jakiś czas śmieci zabiera śmieciarka.
Nie wiem jakie są koszty, ale
a) wg mnie daszek jest zupełnie niepotrzebny - bo po co dach nad śmietnikiem który ma swoją pokrywę?
b) dwie furtki są potrzebne gdy nie można wejść tą furtką od zewnątrz (dla śmieciarzy). A nie można gdy jest ona daleko od bramy lub 'normalnej' furtki. Jak jest blisko to nie ma sensu inwestycja w dwie.
c) czyli wystarczy mała 'wnęka' w ogrodzeniu na postawienie śmietnika, do tego jedna furtka aby było jakoś ogrodzone i to wszystko. Reszta - daszek, murek, dodatkowe wejście - to raczej dla estetyki, jeśli komuś widok kosza na śmieci przeszkadza.

Dwie furtki sa po to, że nie musisz się martwić o śmietnik, jak przyjeżdża śmieciara po śmiecie. Nie musisz być w domu. Po prostu zostawiasz niezamkniętą furtkę od ulicy i po krzyku. Nikt na teren nie wejdzie, bo druga furtka jest zamknięta.

A daszek nie ma chronić przez opadami, co przed słońcem - żeby śmiecie się nie podgrzewały i nie waniały jeszcze bardziej, niż to mają w zwyczaju :wink:

Trociu
10-03-2008, 07:38
Dodatkowo dorzuce, że jakiś czas temu w muratorze było opisane jak w taki "domek" wkomponować kominek wentylacyjny szamba. Myślę o tym intensywnie. Ale pewnie ten "domek" będzie się stawiał na samym końcu.
Pamiętasz może w którym numerze (przyznam, że to może być ciekawe rozwiązanie)?
Pozdrawiam.
Niestety nie pamięta. Po prostu przejrzałem opis i mi wystarczyło. Sprawa jest prosta. Za jednym ze słupków podtrzymujących daszek chowasz rurę PCV od odpowietrzenia i wystawiasz ją (najlepiej) ponad daszek. Ewentualnie z tego co pamiętam, odpowietrzenie ma być wystawione na jakieś 15cm ponad grunt, więc każde zakonczenie wchodzi w grę. Ważne, aby właśnie ten "domek" zamaskował tą rurę.

kosmo77
10-03-2008, 09:17
Dwie furtki sa po to, że nie musisz się martwić o śmietnik, jak przyjeżdża śmieciara po śmiecie. Nie musisz być w domu. Po prostu zostawiasz niezamkniętą furtkę od ulicy i po krzyku. Nikt na teren nie wejdzie, bo druga furtka jest zamknięta.

A daszek nie ma chronić przez opadami, co przed słońcem - żeby śmiecie się nie podgrzewały i nie waniały jeszcze bardziej, niż to mają w zwyczaju :wink:

O jedną furtkę też nie muszę się martwić - jest od strony ulicy i jest otwarta, więc śmieci można zabrać. Po prostu wnęka na kosz jest ogrodzona naokoło więc nie da się przez nią wejść na posesję. A co do ochrony od słońca, to pewnie masz rację - w cieniu okres 'trwałości' śmieci na pewno się wydłuży.

tczarek
10-03-2008, 09:22
Witam,
Pozwolę sobie też zabrać głos w temacie. Daszek i zamknięta furtka chroni także amatorów pojemników na śmieci, których działenie było obserwowane w mojej okolicy.
Jednej nocy z mojej uliczki zgineły kosze na śmieci które stały bez żadnego zabezpieczenia.
Tym bardziej przydaje się wspomniana altana.

Lunetka
31-07-2008, 15:04
A macie może jakieś przykładowe projekty takich śmietników murowanych z daszkiem poza tym z Muratora?

pablitoo
31-07-2008, 15:20
Wystarczy dobra segregacja i problem śmieci zniknie.

Masz rację - ale nie do końca - ja segreguję śmieci i takie posegregowane odbiera mi miejscowy ZUK za darmo . Jednak nie wszystkie - tylko Papier , Plastik i Szkło , odpadków bio lub inne jeszcze nie odbierają / ale mam nadzieję że to tylko kwestia czasu / .
Siłą rzeczy na wyżej wymienione kubeł jest niezbędny - takowy posiadam - na razie stawiam go obok wjazdu do garażu - przyszłościowo altanka na kubeł również jest w planach :)

jacekot
01-08-2008, 10:35
A jak kwestie prawne ? Czy mozna pojemnik na smieci postawić pod ogrodzeniem ?

Moje pytanie bo własnie tam zamierza zrobić . W rogu ogrodzenia zamknięty kwadrat 1,5x1,5 i dwie furtki. Ale ktoś mi ostanio powiedział ze sąsaid może się nie zgodzić . Czy są jakieś uregulowanie i przepisy prawne zabraniające na umieszczeni kubła na smieci przy ogrodzeniu ?

Mymyk_KSK
01-08-2008, 15:33
Wystarczy dobra segregacja i problem śmieci zniknie.

Masz rację - ale nie do końca - ja segreguję śmieci i takie posegregowane odbiera mi miejscowy ZUK za darmo . Jednak nie wszystkie - tylko Papier , Plastik i Szkło , odpadków bio lub inne jeszcze nie odbierają / ale mam nadzieję że to tylko kwestia czasu / .


a w których "okolicach Krakowa" działa taki prężny ZUK odbierający za darmo posegregowane śmieci? bo ja żadnego nie mogłam sie doprosić (MPO, Remondis, Sita) a bardzo mi na tym zależy...

a nawiązując do tematu - my mamy "zbiorczy" śmietnik dla kilku domów przy głównym wjeździe. Natomiast ostatnio dla kilku Klientów zaprojektowałam śmietnik-drewutnię: osobne pomieszczenie na kubły na smieci i kompostownik, osobne na drewno do kominka, zapas kory do ściólkowania, nawozy itp. - a oba pomieszczenia wkomponowane w ogrodzenie jako jednen "domek".

Lunetka
01-08-2008, 23:21
Mymyk_KSK, a może pokazać ten swój projekcik?

B.Art
02-08-2008, 07:48
My się zdecydowaliśmy na budowę takiego śmietnika - jednocześnie będzie służył za skład na narzędzia ogrodnicze, hydrofor ogrodowy i inne ogrodowe akcesoria i dodatkowo jest miejsce na składowanie drewna do kominka. W sumie są to takie 2,5 pomieszczenia. Mamy dwie furtki do śmietnika taką od ulicy i od posesji i dodatkowa furtka do składziku ogrodniczego.
Dogadaliśmy się z sąsiadem i wybudowaliśmy go wspólnie, dzięki czemu nie trzeba było budowli odsuwać od granicy działki.

Fotki powinny być w dzienniku budowy.

pzdr

Mymyk_KSK
02-08-2008, 13:32
Mymyk_KSK, a może pokazać ten swój projekcik?

moge przeslac na priv-maila bo to wielkie rysunki ;-)

Lunetka
02-08-2008, 19:12
Mymyk_KSK, a może pokazać ten swój projekcik?

moge przeslac na priv-maila bo to wielkie rysunki ;-)
byłabym wdzieczna :)

gawel
03-09-2008, 19:48
Raczej skromna w postaci tylo małej furtki i daszku boki z gotowych paneli drenianych takich zewnętrznych :roll:

Piotr_M
04-09-2008, 07:48
planujemy w linii ogrodzenia miejsce na kubel smietnikowy, z dostepem z obu stron (ogrod / ulica),
czy zrobimy ? czas pokaze ....

Planuję podobnie + altana na drewno kominkowe - mam tylko pytanie czy woda z dachu musi być odprowadzana na działkę czy spad dachu może wychodzić poza ogrodzenie?

Mymyk_KSK
04-09-2008, 20:23
planujemy w linii ogrodzenia miejsce na kubel smietnikowy, z dostepem z obu stron (ogrod / ulica),
czy zrobimy ? czas pokaze ....

Planuję podobnie + altana na drewno kominkowe - mam tylko pytanie czy woda z dachu musi być odprowadzana na działkę czy spad dachu może wychodzić poza ogrodzenie?


Prawo mówi tak:
"Dz. U. Nr. 75 poz. 690
w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Rozdział 5
Uzbrojenie techniczne działki i odprowadzenie wód powierzchniowych

§ 28. 1. Działka budowlana, na której sytuowane są budynki, powinna być wyposażona w kanalizację umożliwiającą odprowadzenie wód opadowych do sieci kanalizacji deszczowej lub ogólnospławnej.

2. W razie braku możliwości przyłączenia do sieci kanalizacji deszczowej lub ogólnospławnej, dopuszcza się odprowadzanie wód opadowych na własny teren nieutwardzony, do dołów chłonnych lub do zbiorników retencyjnych.

§ 29. Dokonywanie zmiany naturalnego spływu wód opadowych w celu kierowania ich na teren sąsiedniej nieruchomości jest zabronione"

Moim zdaniem, jeśli woda z rynien śmietnika będzie odprowadzona na działkę - na teren utwardzony, to w miejsce położone jak najbliżej korytka odwodnienia ( odpowiednim spadem).
PS. I tak tez jest w projekcie ;-)

alenrok
22-02-2009, 08:48
Znalazłam temat w GazetaDom.pl, można coś podejrzeć dla siebie. http://dom.gazeta.pl/ogrody/1,72079,5919424,Smietnik_z_konceptem.html
http://dom.gazeta.pl/ogrody/51,72079,5919424.html?i=0
Ja jestem na etapie projektu i mam z tym problem . Jak zakryć to swoją drogą , ale przede wszystkim gdzie go dać? Problem wynika z tego,że przy wieździe na działkę mam 4,5 m żeby zmieśćić bramę , furtkę i ten niszczęsty kubeł na śmieci.

Afrodyta
17-04-2009, 22:43
Widziałam takie rozwiązanie na żywo. Całkiem fajnie wygląda, kiedy śmietnik jest schowany w wielkiej budzie dla psa, z dachem identycznym jak dom. Dostęp z obu stron.

Planuje właśnie coś podobnego :wink: