PDA

Zobacz pełną wersję : GRUZEŁEK CYNOBROWY czereśnie, wiśnie, winorośl, jabłonie, grusze, śliwy



jutlandia
08-03-2008, 11:12
Witam :cry:
na ciętej przeze mnie zeszłej wiosny gałęzi na czereśni pojawiły się pomarańczowe kuleczki grzyba wciskające się przez korę

co mogę zrobić?
czy muszę usunąć całą główną gałąź? to najładniejsza gałąź na moim drzewie... :(
i jak uniknąć takich błędów na przyszłość.... :cry:

Mirek_Lewandowski
08-03-2008, 12:26
Wyrżnąć czym prędzej, cięcie zasmarować emulsją białą z Topsinem, Funabenem, co tam masz.

jutlandia
08-03-2008, 15:35
:cry: ale całą gałąź muszę? czy tylko tę (ok 10 cm) gałąź boczną i jakoś "wydrążyć"? :cry: a jak tak to jakim narzędziem?[/img][/url]

Mirek_Lewandowski
08-03-2008, 18:53
Poniżej miejsca zakażenia, ok 1 cm nad innym pędem.

Mirek_Lewandowski
08-03-2008, 20:28
Czerwona gruzełkowatość
Objawy: na obumierających gałęziach pojawiają się czerwonawe pęcherzyki, wielkości główki od szpilki
Przyczyna: choroba grzybowa, szybko rozprzestrzenia się na roślinach źle pielęgnowanych, zarodniki grzyba poprzez uszkodzoną korę przedostają się do tkanek rośliny, w których rozwijają się strzępki grzybni, wydzielają one trucizny powodujące obumieranie gałęzi,
Atakowane rośliny: drzewa owocowe, krzewy porzeczek i agrestu, również krzewy ozdobne,
Zwalczanie: nie można zwalczyć chemicznie, chore części rośliny należy wyciąć - uschnięte gałęzie należy wycinać w miejscach, gdzie drewno jest zdrowe, rany po cięciu posmarować środkiem zapobiegającym wyciekaniu soków, wycięte gałęzie natychmiast usunąć, najlepiej spalić,

jutlandia
11-03-2008, 10:04
Kupiłam Topsin M 500 SC, niestety na ulotce nic nie piszą o takiej sytuacji a raczej o pryskaniu.
czy mogę w tym celu zmieszać go z Funabinem Eko? a jeśli tak to w jakim stosunku?

z góry dziękuję :(

Wciornastek
11-03-2008, 10:33
Nic nie mieszaj słuchaj Mirka. Zgodnie z tym co i owszem - farba emulcyjna z dodatkiem 2% preparatu Topsin M 500 SC. Ale przy jednym drzewie i jednej gałęzi to nie ma co sie paprac. Weż pedzelek i posmaruj niejsce ciecia preparatem bezposrednio z butelki.