PDA

Zobacz pełną wersję : Polskie Pompy Ciepła - Ecopower



Strony : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

v460
08-03-2008, 19:21
Witam,
Stoje przed wyborem pompy ciepla. Czy ktos uzywa pompy Ecopower? Czy polskie pompy ciepla sa cos warte?

Roznica w cenie jest dosc znaczna. Instalacja pompy Ecopower bedzie pewnie o polowe tansza niz Nibe czy Danfoss.

Prosze o jakas rade, bo na inne pompy sie raczej nie zdecyduje (zbyt duzy koszt). Waham sie miedzy tania pompa polska, albo kotlem gazowym najpierw na LPG, a jak bedzie gazociag (2-3 lata) to GZ.

Pozdrawiam
Kuba

v460
09-03-2008, 10:42
hej hej, no naprawde nikt nie ma doswiadczen z tymi pompami?
moze chociaz ktos cos slyszal?

panda
09-03-2008, 13:37
......
Roznica w cenie jest dosc znaczna. Instalacja pompy Ecopower bedzie pewnie o polowe tansza niz ..........
Jak to pewnie ?
Za cennikiem (ceny netto) -
Ecopower B9 o mocy grzewczej 9kW -cena 9200zł (goła pompa)
Kompletna instalacja pompa Ecopower B9 + kolektor ziemny poziomy +kotłownia co/cwu już od 26000zł
Czyli brutto od 31 tys. za PC glikolową + do tego trzeba dodać montaż

HenoK
09-03-2008, 20:35
hej hej, no naprawde nikt nie ma doswiadczen z tymi pompami?
moze chociaz ktos cos slyszal?
Jakiś czas temu interesowałem się tymi pompami : http://www.ppcpompy.pl/ .
Zrezygnowałem z jednego powodu - nie potrafili zapewnić serwisu w mojej miejscowości. Poza tym uważam, że nie ustępują one większości pomp "zachodniej" produkcji.

v460
10-03-2008, 11:05
Jakiś czas temu interesowałem się tymi pompami : http://www.ppcpompy.pl/ .
Zrezygnowałem z jednego powodu - nie potrafili zapewnić serwisu w mojej miejscowości. Poza tym uważam, że nie ustępują one większości pomp "zachodniej" produkcji.


U mnie co prawda az tak tanio by nie wyszlo (chce pompe ok. 16kW i do tego kolektor pionowy), ale mimo wszystko i tak jest znacznie taniej niz "markowe" zagraniczne rozwiazania.
Byc moze na cos takiego sie zdecyduje. Koszt takiej pompy wart jest ryzyka. Jesli sie nie sprawdzi, za pare lat pompe wymienie.

Jak policzylem koszty alternatywnego rozwiazania (najpierw LPG - instalacja ok. 7000, potem zmiana na GZ - ok. 4000, piec z podlaczeniem, przewodami kominowymi etc. ok. 15000, do tego solary ok. 11000). Wychodzi niewiele wiecej niz polska pompa ciepla. Jesli mialbym uzywac LPG przez rok, dwa, trzy (do momentu, kiedy mozliwe bedzie podlaczenie GZ) to roznica w ogole znika.
Gdyby od razu byla mozliwosc podlaczenia GZ, chyba bym nie kombinowal...

Pozdrawiam
Kuba

Marcinn73
25-04-2009, 20:21
Podciągam temat. Obecnie to jedne z najtańszych pomp ciepła na polskim rynku - pytanie - czy również najgorsze? Proszę użytkowników tych pomp lub osoby, które się z nimi zetknęły o wszelkie informacje. Myślę, że będą one istotne nie tylko dla mnie ale także dla innych forumowiczów, którzy stoją przed dylematem - jaka pompę ciepła wybrać. Poza tym - pompa produkowana w Polsce- jeśli byłaby rzeczywiście dobrze skonstruowana, a więc bezawaryjna to myślę, że trzeba wspierać naszych producentów, a niekoniecznie zagranicznych...
Będę wdzięczny za wszelkie opinie na temat firmy produkującej te pompy oraz samych pomp.
Pozdrowienia

sledz98
25-04-2009, 21:27
Sprawa jest jedna - prawie wszyscy producenci pomp ciepła daja 2 lata gwarancji. Skoro nie widać różnicy po co przepłacać? Ja niedługo podpisuję umowę z Ecopol System (http://www.ecopol-system.pl/). Ryzyk fizyk, ale kto nie ryzykuje ten w k..lu nie siedzi.

Marcinn73
26-04-2009, 18:34
Sprawa jest jedna - prawie wszyscy producenci pomp ciepła daja 2 lata gwarancji. Skoro nie widać różnicy po co przepłacać? Ja niedługo podpisuję umowę z Ecopol System (http://www.ecopol-system.pl/). Ryzyk fizyk, ale kto nie ryzykuje ten w k..lu nie siedzi.

A czy mógłbyś napisać ile będzie Cię kosztowała ta pompa łącznie z wszelkimi instalacjami i czy instaluje Ci ją dystrybutor regionalny ze Słupska (czy wykonuje równiez podłogówkę i jak wyglądała sprawa z projektem)?

Marcinn73
27-04-2009, 12:21
Podciągam temat - czy nikt nie ma zainstalowanych polskich pomp ciepła typu właśnie Ecopower (czyli PPC pompy ciepła) czy Ecopol-system lub innych? Podzielcie się opiniami z potencjalnymi nabywcami :)
Pozdrowienia dla wszystkich

Pinok
27-04-2009, 13:13
Witam,

Rozmawiałem z szefem firmy ecopol-system chyba miesiąc temu i na pytanie gdzie można obejrzeć gotową instalację i ewentualnie porozmawiać z użytkownikiem ich urządzenia usłyszałem że właśnie będą instalować PIERWSZĄ i jak skończą to będzie można zobaczyć.

Byłem też u użytkownika pompy Ecopower i chyba jednak wybiorę droższą ale bardziej sprawdzoną i z dłuższą gwarancją pompę IVT. Sam użytkownik był zadowolony z urządzenia ale ja czepialski jestem i nie pasowały mi dźwięki jakie dochodziły podczas pracy. Coś wpadało w wibracje (rezonans) ale odpowiedź że chyba coś jest niedokręcone (powiedział to producent urządzenia) jest dla mnie niedopuszczalna.

Pozdrawiam

grzegorz961
27-04-2009, 15:50
co sie stało ze stroną ppcpompy.pl? nie ma juz?
pojawia sie cos innego, nie widze tam polskich pomp....

Marcinn73
27-04-2009, 16:11
co sie stało ze stroną ppcpompy.pl? nie ma juz?
pojawia sie cos innego, nie widze tam polskich pomp....

Jest.
Podaję link do strony :

http://www.ppcpompy.eu/622.html

Marcinn73
27-04-2009, 16:14
Witam,

Rozmawiałem z szefem firmy ecopol-system chyba miesiąc temu i na pytanie gdzie można obejrzeć gotową instalację i ewentualnie porozmawiać z użytkownikiem ich urządzenia usłyszałem że właśnie będą instalować PIERWSZĄ i jak skończą to będzie można zobaczyć.

Byłem też u użytkownika pompy Ecopower i chyba jednak wybiorę droższą ale bardziej sprawdzoną i z dłuższą gwarancją pompę IVT. Sam użytkownik był zadowolony z urządzenia ale ja czepialski jestem i nie pasowały mi dźwięki jakie dochodziły podczas pracy. Coś wpadało w wibracje (rezonans) ale odpowiedź że chyba coś jest niedokręcone (powiedział to producent urządzenia) jest dla mnie niedopuszczalna.

Pozdrawiam

Jeśli coś wpadało w wibracje i ten użytkownik pytał w serwisie otrzymując taką odpowiedź to co? - serwis się u niego nie pojawił? czy pojawił się i nie umiał rozwiązać problemu? Bardzo mnie interesuje ten temat - czy można prosić o więcej informacji?

Pinok
27-04-2009, 19:04
Problem w tym że ja byłem z szefem firmy w domu klienta, który już ma taką pompę zainstalowaną i to od szefa/producenta taką informację usłyszałem.

Jest jeszcze sprawa sterownika, w IVT (i chyba w innych szwedzkich też) można odczytać takie informacje jak np. godziny przepracowane, godziny ile czasu grzało samo cwu ile co itd.. a niestety w ecopower jest unwersalny sterownik Frisco zaadaptowany tylko na potrzeby PC.

Marcinn73
27-04-2009, 19:53
No to rzeczywiście jeśli sterownik nie umożliwia odczytania tak podstawowych danych to jest kiepski. Ale z drugiej strony różnica w cenie jest spora - z chęcią obejrzałbym taką instalację i zapoznał się ze sterownikiem. A gdzie oglądałeś tę instalację?

Pinok
27-04-2009, 20:44
http://www.frisko.pl/kategoria.php?p=Regulatory,%20obwod%F3w,%20CO,%20w %EAz%B3%F3w,%20cieplnych&idk=25

Sterownik RX77, jest tez instrukcja można zobaczyć jakie ma możliwości.
Instalację oglądałem w Ostrowcu Św.

Marcinn73
27-04-2009, 20:50
http://www.frisko.pl/kategoria.php?p=Regulatory,%20obwod%F3w,%20CO,%20w %EAz%B3%F3w,%20cieplnych&idk=25

Sterownik RX77, jest tez instrukcja można zobaczyć jakie ma możliwości.
Instalację oglądałem w Ostrowcu Św.

No do Ostrowca mam mały kawałeczek... ;)

TypeR
27-04-2009, 20:51
Cześć,
no to ja chyba będę tym pierwszym z Ecopol-System. Jestem po dolnym źródle. Podłogówkę będą robić w czerwcu, pompę montować pewnie w lipcu. Terminy mi odjechały bo jestem w plecy z elektryką i tynkami. Jak już będzie po to zdam relację. Pan Marek z Ecopol-System widać że się stara, jesteśmy w stałym kontakcie. W sumie rekuperacja to nie jego działka ale tu też ustaliliśmy co i jak, bo będzie rekupertor z wężownicą do której można podłączyć jeden obieg z podłogówki i trzeba odprowadzić kondensat. Samej pompy jeszcze nie widziałem, napewno nie wygląda tak "atrakcyjnie" jak zagraniczne ale podzespoły te same. W domu będą dwa obiegi, osobna regulacja temperatury na dole i na poddaszu. Będziemy starali się tak ustawić układ, żeby pompa jak najwięcej pracowała w II taryfie. Początkowo miał być zbiornik buforowy, ale w końcu go nie robimy (sama podłogówka będzie buforem)
To tak na szybko, jak będzie zobaczymy.

Pozdrawiam - Daniel

Marcinn73
27-04-2009, 20:58
Cześć,
no to ja chyba będę tym pierwszym z Ecopol-System. Jestem po dolnym źródle. Podłogówkę będą robić w czerwcu, pompę montować pewnie w lipcu. Terminy mi odjechały bo jestem w plecy z elektryką i tynkami. Jak już będzie po to zdam relację. Pan Marek z Ecopol-System widać że się stara, jesteśmy w stałym kontakcie. W sumie rekuperacja to nie jego działka ale tu też ustaliliśmy co i jak, bo będzie rekupertor z wężownicą do której można podłączyć jeden obieg z podłogówki i trzeba odprowadzić kondensat. Samej pompy jeszcze nie widziałem, napewno nie wygląda tak "atrakcyjnie" jak zagraniczne ale podzespoły te same. W domu będą dwa obiegi, osobna regulacja temperatury na dole i na poddaszu. Będziemy starali się tak ustawić układ, żeby pompa jak najwięcej pracowała w II taryfie. Początkowo miał być zbiornik buforowy, ale w końcu go nie robimy (sama podłogówka będzie buforem)
To tak na szybko, jak będzie zobaczymy.

Pozdrawiam - Daniel

Daniel
A więc życzymy powodzenia i brawo za odwagę dla pioniera :) Z niecierpliwością czekam na Twoje spostrzeżenia i informacje - na pewno się bardzo przydadzą!

ipietak
16-07-2009, 14:56
hej hej, no naprawde nikt nie ma doswiadczen z tymi pompami?
moze chociaz ktos cos slyszal?
Jakiś czas temu interesowałem się tymi pompami : http://www.ppcpompy.pl/ .
Zrezygnowałem z jednego powodu - nie potrafili zapewnić serwisu w mojej miejscowości. Poza tym uważam, że nie ustępują one większości pomp "zachodniej" produkcji.

Witam po długiej przerwie ;)
Mam pompę PPC 10kW zamontowana jesienią 2008 i tak w skali 10pkt

Awaryjność - na razie 10 pkt
Jakość i podzespoły urządzenia - 10 pkt
Estetyka urządzenia - 5
Hałas - teraz 8, przed dotarciem dałbym 4
Łatwość sterowania - to zależy bo na moim oryginalnym sterowniku (z ubogiej wersji pompy) pomiar był co godzinę co dla mnie było za mało. Zamontowałem dodatkowe czujniki, przekaźniki itp i jest OK.
Montaż kotłowni - zmusiłem P. Jarka do montażu mojego zbiornika co spowodowało niestety potem sporo przeróbek - ogrzewanie CWU przez wymiennik i pompę było pomysłem do bani. Zmieniłem na 380l z mamką 120l i jest dobrze.
Kontakt z producentem, słowność, terminowość - 5

Dolne źródło - robiłem sam i nie ruszyła jedna nitka - 5 pkt ;( fuksem mój grunt jest bardzo dobry i nie brakuje wydajności)
Temp max. CWU - 45-48 stopni - za mało na wannę więc osoby chcące z niej korzystać powinny sobie zamontować dod. przepływowy ogrzewacz wody do kranu wannowego.

W domu 100% podłogówka - współpracuje super - w mrozy woda w podł 32 stopnie

Po kilku modyfikacjach i samodzielnej konstrukcji sterowania pompa działa OK, urządzenie mogę polecić bez zastrzeżeń - dokładnie dopytajcie sterownik i zbiornik CWU żeby potem nie było niedomówień.

ipietak
16-07-2009, 15:08
No i zapomniałem dodać:

CWU: na rynku nie ma zbiorników z wężownicą o takiej wydajności żeby podgrzewać przez nią CWU - ja wybrałem zbiornik typu mamka: 120l CWU zanurzona w 260l wody kotłowej - jest super. Na tyle duża że nie brakuje ciepłej wody dla 3 osobowej rodziny, na tyle mały że wszystko spuścimy codziennie i nie ma problemu z legionellą. Do tego u dołu jest wężownica pod solary.

BUFOR: przy wylewce podłogówki (w którą weszło u mnie 2,5 wywrotki piachu i kupa cementu czyli około 40 ton) nie ma sensu dawać 500 czy nawet 1000l zbiornika - pojemność cieplna wody będzie ułamkiem pojemności cieplnej wylewki

SOLAR: jako pomoc w regeneracji dolnego źródła TAK ale tylko gdy masz kiepski grunt. Jam glinę z kamieniami i 300m rury na 10kW pompy - pod koniec maja grunt miał 13 stopni na gł. 1,8 czyli się zregenerował - solara kupiłem rok temu i zamontowałem w czerwcu - teraz bym tego nie robił bo jego koszt mi się nigdy nie zwróci przy tanim cieple z pompy i II taryfy

HenoK
14-11-2009, 13:08
no to ja chyba będę tym pierwszym z Ecopol-System. Jestem po dolnym źródle. Jestem jednym z pierwszych użytkowników pompy ciepła Firmy Ecopol-System.
Więcej na ten temat napisałem w moim Dzienniku budowy: http://forum.muratordom.pl/post3783357.htm#3783357

Liwko
10-05-2010, 11:38
Właśnie jestem po pierwszej mroźnej zimie z pompą Ecopower 8kw i powiem tylko że spisała się naprawdę dobrze. Jedna uwaga dla kupujących, wydajcie troszkę grosza i kupcie z tzw. miękkim startem. Ja chciałem nieco zaoszczędzić i teraz żałuję bo słychać w salonie gdy się włącza i wyłącza. Ale może jeszcze się da coś z tym zrobić.

wihajster
10-05-2010, 21:50
Na takie zjawiska oprócz braku soft-startu ma wpływ także konstrukcja mechaniczna samej pompy ciepła.
...A soft-start zawsze można sobie dokupić i zainstalować, to nie problem.

Liwko
11-05-2010, 08:09
Na takie zjawiska oprócz braku soft-startu ma wpływ także konstrukcja mechaniczna samej pompy ciepła.
...A soft-start zawsze można sobie dokupić i zainstalować, to nie problem.

Dzięki wihajster. A orientujesz się ile taki bajer może w przybliżeniu kosztować, bo kryzys finansowy również niestety odczułem jak to przy końcu budowy bywa.

dekar
11-05-2010, 08:42
Z tego co widzę na stronie producenta to soft-start kosztuje 700zł i jest dostępny jako opcja.

wihajster
11-05-2010, 19:38
Jeśli poszukasz to spokojnie znajdziesz kilka stówek taniej. Albo się przyzwyczaisz, co jest bardzo prawdopodobne :)

Liwko
31-05-2010, 10:20
Jeśli poszukasz to spokojnie znajdziesz kilka stówek taniej. Albo się przyzwyczaisz, co jest bardzo prawdopodobne :)

Masz rację. Z czasem trochę mniej zaczyna mnie to wkurzać. :)

Liwko
17-09-2010, 14:14
Jeżeli chodzi o grzanie CWU to w lipcu pompa zużyła 60kWh dla trzyosobowej rodziny:) Jest świetnie. Teraz czekam na drugą zimę bo według wszelkich informacji powinno być jeszcze o około 20% lepiej. Ciekawe czy uda mi się zejść poniżej 1000zł za grzanie.

haker
25-09-2010, 09:06
Bardzo ciekawe, zobaczymy po tej zimie czy opinie się nie zmienią, a na pewno dojdą nowe.

Liwko
01-10-2010, 10:45
No dobra, pompa przełączona na tryb "auto". Teraz niech sama myśli czy grzać czy nie. Wskazanie licznika 2550kWh. Ruszamy!

Bad
10-10-2010, 15:02
Ja też przymierzam się do pompy tej firmy. Może ktoś jeszcze napisze o swoich doświadczeniach?

Liwko
11-10-2010, 10:15
No i minęło pierwsze 10 dni pracy pompy w trybie "Auto". Pompa zżarła 91kWh z czego około 60 na CO. Dni są jak na razie ciepłe i słoneczne ale za to noce już z przygruntowymi przymrozkami. Czekam na mrozy.

rania
28-10-2010, 09:17
Liwko, czytam Twoje wpisy na roznych watkach o PC i PRZEZ CIEBIE mam coraz wieksza ochote na zastosowanie jej jako alternatywe dla gazu/pradu. Strasznie zachwalasz ten sposob ogrzewania. Masz od tego prowizje? :-)))) Jesli nie to czas aby sie upomniec :-)
Na ktoryms z watkow pisales ile zaplacieles za wsztystko, z tego co pamietam za odwierty - 10 tys. Jak mo mozliwe, ze tak mało? Masz moze wykonawce godnego polecenia? Ile macie metrow kolektorow? Podlogowke robiles sam czy firma? Jaki masz rozstaw rurek?
Bede jeszcze liczyc czy ta pompa bedzie mi sie oplacac. W gre wchodzi oczywiscie tylko tania polska pompa. Podlogowke zrobilibysmy sami. Kolektory ze wzgl na wielkosc dzialki musialyby byc pionowe. Ocieplenie planowalam bardzo grube(do pradu) ale byc moze przy pompie wystarczyloby 20 cm? Po zlikwidowaniu kominka cenowo koszt systemu grzewczego stalby sie akceptowalny (chyba...) Sorry za lawinę pytań :-)

Liwko
28-10-2010, 09:40
Witam
Kurcze z ta prowizją to muszę pomyśleć, tylko nie chce mi się do nich jechać- za daleko:( No ale mamy przecież XXI wiek i od czego są inne media:)
A tak poza tym nie chwalę tylko tej pompy którą posiadam, twierdzę, że ogólnie pompy są genialne tylko ich ceny są czasami z innej planety i z tym próbuję walczyć. Czy mi się to udaje? Mam nadzieje że wielu (tak jak ty:)) zrozumie co to jest takiego ta pompa ciepła, że jest to dość prosta konstrukcja i że kosztuje podobnie co inne źródła ogrzewania. Nie warto przepłacać na produkcie który jest zbudowany z tych samych elementów 20tyś tylko dla naklejki.
Ale do rzeczy.
Odwiertów mam 120m. 83,33zł za metr. Czy to mało czy dużo? Myślę że cena znośna (ale z tymi cenami to też mogli by trochę zejść)
Wykonawcę to mogę ci z czystym sumieniem polecić przedstawiciela firmy PPC na Wielkopolskę. Można się trochę potargować;)
Podłogówkę robił mi kolega hydraulik. Rozstaw co 15cm a w łazienkach co 10.
Przy pompie spokojnie wystarczy 20cm ocieplenia, ja mam 14
Jak masz jeszcze jakieś pytania to wal śmiało.
Pzdr

JacekW_BB
28-10-2010, 13:07
Ja jestem zdania, że najlepszym rozwiązaniem jest zaangażowanie jednego wykonawcy, który wykona dolne źródło i górne. To najbezpieczniejsza forma zarówno dla mnie jak i klienta. Zresztą większość klientów idzie właśnie w tym kierunku.

Jacek Walewski
tel. 601096066

Liwko
28-10-2010, 13:35
Panie Jacku, a proszę nam pochwalić się tu waszym cennikiem. Ile za DZ pionowe, ile za poziome, ile za poszczególne podzespoły kotłowni, ile za GZ.
Dlaczego niektóre firmy nie mają nic do ukrycia i pokazują na swoich stronach ceny poszczególnych elementów a inne nie?
Ja wiem że 95% przyszłych inwestorów jest głupich jeśli chodzi o pompy ciepła i słyszy tylko nazwy firm, ale bądźcie chociaż szczerzy ile co kosztuje!

JacekW_BB
28-10-2010, 18:37
Ja, gdy przygotowuję wycenę dla klienta, przesyłam w niej tabelkę w Excelu z wyszczególnionymi elementami oraz robocizną. U mnie klient wie ile płaci za poszczególne elementy inwestycji. Wiem, że dużo firm wysyła najogólniejsze oferty lub próbuje wykorzystywać ludzką niewiedzę. Żeby daleko nie szukać - parę dni temu rozmawiałem z klientem, któremu instalator próbował wmówić, że przy podłogówce w całym domu konieczny jest montaż zasobnika c.o., co jest oczywistą bzdurą.

Jacek Walewski
Doradca Klienta
tel. 601096066
Prometeus S.C. Jacek Walewski, Roman Rakoczy
ul. Cieszyńska 367/309
43-300 Bielsko-Biała

rania
28-10-2010, 18:58
Dziękuję liwko za odpowiedź. Mam jeszcze pytanie - czy Twoja pompa wydaje jakis halas? Moja stałaby przez scianę z salonem. Duzo miejsca zajmuje pompa i zasobnik? ? Do lazienki chyba nie trzeba niczego wstawiac?

Liwko
28-10-2010, 19:16
Ale prosimy tu bez reklam. Ostatnio nawet chyba zostały usunięte przez moderatora.
Ale dlaczego tylko klient? Czyżbyście nie byli tak bardzo cenowo konkurencyjni?
Ja tutaj na forum robię wszystko żeby ludzie nie wywalali bez sensu swoich pieniędzy na produkty prawie identyczne i wiem że te wasze pompy są dużo droższe ale nic wielkiego za tym nie idzie. Zróbcie coś! Kupcie wiertnię i wierćcie gratis albo GZ za darmo, nie wiem ale zróbcie coś z tymi cenami bo zależy mi i za pewne innym na czystym powietrzu na naszych osiedlach. W ogóle zauważyłem że strasznie wysokie są ceny robocizny a przecież przy standardowym domu to trwa tylko 1-2 dni. Dlaczego żądacie sobie tak dużo za roboczogodzinę? Klient płaci podwójnie bo zarabiacie raz na pompie, raz na DZ i każecie sobie jeszcze płacić tak dużo za montaż. Niestety zdaję sobie sprawę że mój post i prośba nic w temacie nie zmieni ale musiałem to napisać bo nie lubię być wyginanym i bezinteresownie będę tu na forum nadal pomagał ludziom aby i oni nie zostali wygięci.
Pozdrawiam

Liwko
28-10-2010, 19:25
Dziękuję liwko za odpowiedź. Mam jeszcze pytanie - czy Twoja pompa wydaje jakis halas? Moja stałaby przez scianę z salonem. Duzo miejsca zajmuje pompa i zasobnik? ? Do lazienki chyba nie trzeba niczego wstawiac?

Tak, pompa nie jest bezszelestna, pracuje jak głośna lodówka. Ja mam bez tzw. miękkiego startu (może kiedyś dokupię) i słychać jak się włącza i wyłącza. Na początku było to trochę irytujące ale już się trochę przyzwyczaiłem. Można to łatwo wyeliminować za kilkaset zł. Jak przez grubą ścianę to raczej nie powinno jej być słychać, a jak przez cienką to tylko jak będzie cisza i to nie będzie raczej nic uporczywego.
Łazienkę zostawiamy w idealnym porządku bo taka ma być łazienka;) a pompa zajmuje tyle miejsca co lodówka a zasobnik się wiesza na ścianie albo stawia pionowo, tak jak zwykły bojler.

JacekW_BB
28-10-2010, 19:49
Liwko, Twoje działania są jak najbardziej słuszne. Co do wiertnicy obecnie mam podwykonawce, więc nie mogę nic poradzić nic na ceny za 1 mb. Sam ucieszyłbym się, gdyby ceny były niższe, gdyż to skutkowałoby większą liczbą klientów. Mam nadzieję, że rynek wymusi obniżkę cen.

JacekW_BB
28-10-2010, 19:53
Odnośnie cen, porównywałem ostatnio ceny konkurencji i wypadamy na jej tle bardzo dobrze:-)

Liwko
28-10-2010, 19:59
Liwko, Twoje działania są jak najbardziej słuszne. Co do wiertnicy obecnie mam podwykonawce, więc nie mogę nic poradzić nic na ceny za 1 mb. Sam ucieszyłbym się, gdyby ceny były niższe, gdyż to skutkowałoby większą liczbą klientów. Mam nadzieję, że rynek wymusi obniżkę cen.

Powiem ci tak szczerze, że sam byłem kiedyś zainteresowany robieniem odwiertów jak zrozumiałem jak świetny to interes. Byłem nawet w Bydgoszczy gdzie produkują wiertnie ale z braku wiedzy na ten temat sobie odpuściłem. Nie chciało mi się po prostu tematu dalej zgłębiać bo czym innym się trudnię ale poszukaj człowieka i bierz w leasing a źle na tym nie wyjdziesz bo roboty idę o zakład będzie coraz więcej.

JacekW_BB
28-10-2010, 20:06
Po Nowym Roku to rozważę:-). Przy dobrym sprzęcie można zejść fajnie z ceny i przedstawiać na prawdę konkurencyjne ceny. Teraz rozmawiam z wiertnikiem, który zaproponował mi 65 zł/mb netto, co stanowi i tak świetną cenę.

Liwko
28-10-2010, 20:18
No ja płaciłem 83 Brutto z glikolem i U-rurką. Też się swego czasu machnąłem bo dzisiaj zrobił bym poziomy, i to samemu. Było minęło.

JacekW_BB
28-10-2010, 20:45
A w jakim rejonie miałeś inwestycję, jeśli mogę zapytać? Zastosowali bentonit?

Set7x7
28-10-2010, 20:51
No to może ja zapytam JackaW_BB, szukam PPC 9-10 kW(tak wyszło z analizy energetycznej), podłogówka 180m2 w całym domu (góra i dół), dolne źródło poziome lub pionowe o ile dobra cena. Warunki gruntowe: piasek rzeczny zaraz pod humusem a na 6m w głąb glina na 3m. Wody gruntowe cały rok na min ok. 2-1,5 (obok płynie rzeczka a wody gruntowe zależne są od niej więc jak w rzeczce jest 2m poniżej pg to u mnie na działce to samo. Zimą ok 1,5 ppg a na wiosnę i jesienią to woda podchodzi do 0 (jak jest powódź na Wiśle to wylewa nad poziom ok 20 cm.). Co możesz mi zaproponować i za ile (PPC + podłogówka a jeszcze może być rekuperator do tego)? Mam już kilka ofert ale ceny wahają się niesamowicie (i to te rozsądne bo o Vissmanie nie wspomnę - proponowali coś za ponad 100 tyś bez rekuperacji a to już kompletna paranoja).
Zgadzam się z Liwko absolutnie ceny jakie krzyczą firmy instalujące są niebotyczne. Za 2 -3 dni pracy kilka -kilkanaście tysięcy PLN? Widzę tylko 2 powody - albo maja tylu klientów albo łapią jednego jelenia miesięcznie i też im wystarcza.

Set7x7
28-10-2010, 20:55
Dodam tylko, ze oczywiście te kilka to bliżej 10 niż 3 ;)

Liwko
28-10-2010, 21:01
A jak daleko od domu jest ta rzeczka że się spytam?:)

Set7x7
28-10-2010, 21:04
20m

JacekW_BB
28-10-2010, 21:16
Teraz jak patrzę na ofertę dla klienta, który również miał zapotrzebowanie 10kW jego wycena z k.poziomym i pompą Danfoss DHP-L wyniosła 51 231 zł. brutto. Z k. pionowym 59 786 zakładając, że cena za 1 mb wyniosłaby 65 zł netto. Pompa Danfossa kosztuje 22 100 zł netto. W skład kotłowni wchodzą jeszcze: podlicznik energii, armatura i osprzęt, zasobnik c.w.u. i zbiornik c.o. gdyż klient miał w części pomieszczeń grzejniki.
Jeśli chodzi o robociznę to za montaż pompy liczę 2 300 zł netto, za montaż zasobnika 1 400 zł netto. Za montaż dolnego źródła, k.poziomego 800 zł netto.
Do kwot netto należy dodać 7% VATu.
Przy pompach PPC wyceny byłyby zapewne niższe o ok 10 tys., gdyż pompy tego producenta są o tyle tańsze.

JacekW_BB
28-10-2010, 21:18
A myślał Pan o pompie woda/woda? Badał Pan skład chemiczny wody? Jeśli nie, mogę na mail przesłać parametry, jakie woda powinna spełniać.

JacekW_BB
28-10-2010, 21:21
Odnośnie rekuperacji i podłogówki możesz mi przesłać rzuty i przekroje na [email protected] . Wtedy wycenię.

Set7x7
28-10-2010, 21:23
Biorę pod uwagę woda-woda ale jestem przed badaniami. Mam na działce już studnię głębinową wierconą ale zazwyczaj woda w tych rejonach nie ma zbyt dobrych parametrów (żelazo). Jakie musi spełniać parametry?
Co do tej opisywanej instalacji to jaki zbiornik CWU wchodził w grę?

JacekW_BB
28-10-2010, 21:25
Tutaj akurat było to 300 l.

Set7x7
28-10-2010, 21:28
Wysłałem rzuty na maila.

JacekW_BB
28-10-2010, 21:28
W wytycznych Stiebla jest zapis, że nie żelaza nie powinno być więcej niż 0,2 mg/l

JacekW_BB
28-10-2010, 21:30
A tak z ciekawości - jak wypadam na tle innych ofert?

Set7x7
28-10-2010, 21:32
Nie jest źle ale jeszcze kilka pytań, ile mb kolektora poziomego a ile pionowego? Jaka gwarancja?

JacekW_BB
28-10-2010, 21:41
Gwarancja 24 miesiące na pompę, ja na instalację daję tyle samo z możliwością jej przedłużenia na indywidualnych warunkach.
Co do kolektora poziomego myślę, że z 1 m2 moglibyśmy przy Pana warunkach wyciągnąć 30W, wtedy wystarczyłoby 375 m. Przy pionowym założyłem 45 W/mb. Przy takich warunkach 180 m wystarczy.

JacekW_BB
28-10-2010, 21:46
Przepraszam przy tej mocy pompy poziomego wymiennika powinno być więcej. 450m. Chyba kwestia pory nocnej:-)

Set7x7
28-10-2010, 21:50
A jaka jest cena kotłowni i dolnego źródła (materiałów) bo robociznę już mam?

JacekW_BB
28-10-2010, 21:57
Cenę pompy podałem, zasobnik cwu 2900, co 1500 zł (tam był zasobnik mniejszy, pełniący rolę sprzęgła hydraulicznego), armatura i osprzęt 3500, pompa obiegowa cwu 386, podlicznik 250. Za metr bieżący rury poziomego 2,95, za kg glikolu 3.5 zł. Do tego musi Pan doliczyć za rozdzielacz lub studzienkę. Tu ceny są zależne od ilości sekcji, ja współpracuję z Aspolem, ceny ok 2000 - 2500 zł.

JacekW_BB
28-10-2010, 22:05
Panowie widzę, że offtopic nam się zrobił ;-) Może założymy nowy temat?

Set7x7
28-10-2010, 22:24
może nie do końca bo było o opłacalności polskich pomp a ja mam takie porównanie ofert, które może się przydać przy ich ocenie :) Robione na własny uzytek ale widac z niego różnice w cenach i ofercie.może inni zechcą również podzielić się informacjami jakie oferty dostali i będzie widać kto co i za ile...
Pańska oferta nie odbiega za bardzo od innych - w moim zestawieniu brakuje gdzieś ok. 5000 PLN wg tego co Pan podał jako cenę wyjściową "51 231 zł. brutto" ale może moja sytuacja różni się o tyle. W każdym razie można sobie popatrzeć :). Jeżeli gdzieś sa pomyłki to proszę o korektę (nie wiem ile glikolu wejdzie do mojej instalacji więc zawyżyłem chyba bo policzyłem 450*cena kg).
https://spreadsheets.google.com/pub?key=0AvzEt69e4UcTdFNBM0pueWV3LWw5dHZvb2thdEZub mc&hl=pl&single=true&gid=0&output=html

JacekW_BB
29-10-2010, 08:03
A jeszcze jedno pytanie, czy te oferty, jakie Pan otrzymał, były już po wizycie na placu budowy? To jest decydujące.

photos
29-10-2010, 08:41
No to ja się lekko wetnę i przedstawię moja wycenę obecnie już w realizacji. Umowę podpisałem w marcu tego roku.
Dom o pow po podłogach 170m2.
W skład wyceny wchodzi:
- Wykonanie podłogówki na całej powierzchni domu (po mojej stronie styropian no i wylewki)
- Wykonanie dolnego źródła (kolektor pionowy 160 mb, wraz z napełnieniem)
- Wykoanie instalacji wod-kan w całym budynku
- Wykonanie wentylacji mechanicznej z rekuperacją (wymiana300m3)
- Pompa ciepła Viessmann 7,7 kw z wbudowanym zbiornikiem CWU 170 ltr.
- Montaz pompy, kotłownia, napełnienie i utuchomienie całej instalacji

Wykonawca Viessmann Białystok
Całość 73 tys brutto
Piszę aby zobrazować, że markowe produkty wcale nie muszą być w wysokich cenach. Wszystko jest kwestią rozmowy.

am76
29-10-2010, 08:49
faktycznie taniocha :)

photos
29-10-2010, 08:55
faktycznie taniocha :)

Nie wiem czy zauwazyłeś ze w cene wliczony jest rekuperator - koszt około 17 tys
A tekże instalacja wod - kan - około 3 tys.
Czyli kompletna instalacja C.O 53 tys.
Ja nie mowię o taniosci...bo to mozna ciągnąc w nieskonczoność, wszystko kosztuje ale nie tyle ile niektórym sie wydaje.
Jeżeli uważasz że 53 tys to bardzo dużo to co powiesz na w/w oferte Pana JackaW_BB ??
On proponuje za 59 i bez podłogówki...

Liwko
29-10-2010, 09:01
Ja was proszę, piszecie nie na temat.

photos
29-10-2010, 09:18
Ja was proszę, piszecie nie na temat.

No to teraz na temat :)
teraz prawdopodobnie wziąłbym tą pompę co Ty, pozwoliłoby to urwać jeszcze pare tysiaków. Mam nadzieję ze odwdzięczy mi sie miękkim startem, cichą pracą i mniejszym poborem prądu (to też jest ważne, a czesto pomijane) :)
Ja myśle że wielu ludzi kupiłoby pompy Ecopower, Ecopol faktycznie miał ten problem, że nie mógł podac jakiegos namiaru na instalacje, a wiadomo to jest ważne dla kogoś kto chciałby miec takie cos ale nic o tym nie wie, teraz juz napewno sie rozwineli i jedni i drudzy, w koncu kazdy kiedyś musi zacząć.
Kończąc wątek problemem tych marek jest to że są mało znane...ktos kto wpisze w Google pompa ciepła niestety nie dowie się o nich...trzeba troszke pogrzebać

Liwko
29-10-2010, 09:43
Wiesz, jak ja mówiłem komuś że zakładam pompę ciepła to się wszyscy pukali w głowę i ukradkiem śmiali, teraz jest zupełnie odwrotnie:)
Przekonało mnie do tego raczej ilość pomp w krajach skandynawskich i zachodnich więc nie słuchałem malkontentów tylko powiedziałem sobie że pompa ma być i koniec. Ale jak dostałem pierwszą ofertę od (i tutaj nie zawaham się jej użyć) Nateo na 75tyś. (ok, z podłogówką) to mi się nogi lekko ugięły. Ale najważniejszym w tym wszystkim było właśnie czytanie tego oto forum i wątek http://forum.muratordom.pl/showthread.php?53557-POMPA-CIEP%C5%81A-spostrze%C5%BCenia-uwagi. który przeczytałem cały (a niewielu się może tym pochwalić:)) po którym stwierdziłem, że w tym całym układzie to pompa jest "najmniej" ważna, bo jak się dobrze zrobi DZ i GZ to każda zadziała. Jedna lepiej inna trochę gorzej ale nie są to na tyle duże różnicę by wydawać 20-40tyś więcej więc kupiłem jedną z najtańszych ale na dobrych podzespołach i nie żałuję. Teraz postąpił bym tak samo. tyle że zamiast pionowego DZ zrobił bym poziomy.
Masz rację co do tego że ciężko w Googlach znaleźć tą firmę i to jest ich ewidentny błąd. Mam nadzieję że coś z tym zrobią.
Pzdr

JacekW_BB
29-10-2010, 14:14
Nie wiem czy zauwazyłeś ze w cene wliczony jest rekuperator - koszt około 17 tys
A tekże instalacja wod - kan - około 3 tys.
Czyli kompletna instalacja C.O 53 tys.
Ja nie mowię o taniosci...bo to mozna ciągnąc w nieskonczoność, wszystko kosztuje ale nie tyle ile niektórym sie wydaje.
Jeżeli uważasz że 53 tys to bardzo dużo to co powiesz na w/w oferte Pana JackaW_BB ??
On proponuje za 59 i bez podłogówki...

Ważne tylko, żeby robiła Ci to dobra firma znająca się na rzeczy. Ok, koniec tego Offtopica:-) Możemy inny temat założyć:-)

Liwko
02-11-2010, 09:07
No i minął pierwszy miesiąc sezonu grzewczego 2010/2011. Pompa zżarła 369kWh z czego około 90 na CWU. Niestety nie umiem podać ile dokładnie w I i ile w II taryfie bo dopiero kilka dni temu uporałem się z ustawieniem sterownika bo oczywiście nie dostałem wcześniej instrukcji a Google jednak nie wszystko wie:( Przyjmuję z dużym prawdopodobieństwem że w I było to około 40. Wychodzi średnio 12 na dobę z czego 3 na CWU. Jak na razie jest dobrze. Pamiętam rok temu jak chatka była niewygrzana szło dwa razy więcej. No i ta nieszczęsna CCWU:(

Liwko
01-12-2010, 08:15
1.12.2010-559kWh z czego około 90 na CWU. Licznik znowu nie wiele powie co do drugiej taryfy bo sterownik w tygodniu pracuje dobrze za to w weekendy się nie przestawia i dwa pełne wskazywał I taryfę (szału z nim dostanę) Szacuję że 165 to pierwsza a 394 to druga. W tym czasie bawiłem się mocno z ustawieniami bo tego lata dociepliłem dach i na poddaszu zrobiło się za gorąco. W grudniu jeszcze planuję trochę poeksperymentować. Zobaczymy co z tego wyjdzie.
Ogólnie jest coś nie tak z tym moim sterownikiem. Od godz 21 do 6 powinien przestawić licznik na II taryfę i wczoraj tak zrobił. Dzisiaj o 7.30 poszedłem sprawdzić i pokazał że w II pompa zużyła 9kWh a w I przez 1,5h 13??? Porąbało go czy co? Dziwna sprawa ale chyba się dużo wcześniej przełączył.

Forsa80
01-12-2010, 11:45
Wtrące swoje 3 grosze ...
Zamówiliśmy pompę ciepła w firmie Ecopol - początkowo chyba tak jak Liwko trafiliśmy na Nateo i ich cena powaliła mnie na kolana. Spowodowała nawet, że poddaliśmy kompletnie temat pompy i zaczęliśmy myśleć o pellecie. Po kilku rozmowach z właścicielami instalacji z Ecopol'u zacząłem jednak rozważać ich propozycję, jednak nadal deko potanić (np. wykonać dolne źródło samemu, czy podłogówkę).
Stanęło na tym, że Ecopol wykona nam kotłownię, pompę, DZ, my wykonamy podłogówkę itd.
Za około 2-3 tygodnie pompa będzie montowana, i wówczas będę mógł podzielić się jakimiś doświadczeniami z własnego domku. Póki co uważam jednak, że jest to pełna profeska.
Dom ma mniej więcej 160-170m2 użytkowej. Po podłogach weszło jednak niemal 2000 metrów rury Alu-PEX. Wszędzie będzie podłogówka, dodatkowo w garażu, łazienkach i nad schodami grzejniki, ale wpięte w obwody podłogówki (na osobnych obwodach z rozdzielacza). Odwiertów łącznie na 250 m.
Co do kosztów:
podłogówka wraz z podłączeniem rozdzielaczy i wejściem do kotłowni + nitka rur na strych pod rekuperator (jako taka ala klima) 12500 pln
odwierty za całość bez glikolu 18000 pln
teraz jeszcze pompa + kotłownia mniej więcej 22-23000 pln
Cena chyba nie jest najgorsza, biorąc pod uwagę, że za piec na pellety wraz z kotłownią itd + np. solarki musielibyśmy dać podobne pieniądze, a co do pracy samego urządzenia dam znać po Świętach.

dekar
01-12-2010, 13:36
Cena chyba nie jest najgorsza (...)

Faktycznie cena dobra, myślę, że takie wyceny będą coraz częściej się pojawiać.

Charakterystyczne jest, że ceny instalacji pomp ciepła wykazują wyraźną tendencję spadkową.
Rozmawiałem z różnymi wykonawcami przez około rok czasu i nie miałem sytuacji w której następna oferta po roku była droższa od poprzedniej.

Podam przykład dla pompy Ecopower 9kW (kotłownia+DZ) którą mam zainstalowaną (cena bez podłogówki)

IV 2009 43 872
VIII 2009 42 383
IV 2010 37 900

Przez rok cena spadła o ok. 13%

Osobiście myślę, że jak firmy zaczną zamykać się w koszcie inwestycji (DZ+kotłownia+podłogówka) nie przekraczającym 50 tyś zł to idea ogrzewania pompą ciepła znacznie przyśpieszy zdobywanie popularności.
W czasie kiedy sam szukałem wykonawcy jedynie firma oferująca pompy PPC proponowała cenę w tym zakresie, ale myślę, że to kwestia najbliższych 2-3 lat kiedy i inne firmy zaczną schodzić poniżej tego poziomu.

photos
01-12-2010, 14:19
Bo na razie cenę nabijają same pompy i odwierty....Podłogówka no to wiadomo robocizna kosztuje rura też i jak coś potanieje to raczej nie wiele, ale już koszt odwiertów przez ostatnie dwa lata spadł o 100 %. Pompa ciepła też mogłaby być jeszcze tańsza i uważam że jest to fizycznie możliwe ale Polscy producenci też za darmo jej nie oddadzą. Ich ceny są czasem mniej czasem bardziej atrakcyjne, ale wiedzą ze nie ma co tak mocno zjeżdżać bo jeżeli klient jest zdecydowany na Pompę, dostanie wycenę od nich tańszą niż zagranicznych producentów to na 99 % kupi od nich. Klient już trochę wyedukowany, bo ja się trochę bałem, to było ponad rok temu, inna sprawą jest ze trafiła mi się zagranicznego producenta w podobnej cenie.
Ogólnie tendencja jest dobra tylko nie wiem czy mam się cieszyć czy nie....ja już kupiłem :) A ktoś kto teraz na siłę wciska argumenty "antypompowe" że tak to nazwę, za 3-4 lata też kupi ale już po dużo niższych cenach...pewnie też i poglądy mu się zmienią...

Liwko
01-12-2010, 14:51
tylko nie wiem czy mam się cieszyć
Może tym że mniej kominów będzie w twojej okolicy:)

photos
01-12-2010, 15:01
Z tego co się orientuję to w moim powiecie jestem 3 :) także jeszcze trochę wody upłynie...ale masz racje jakiś powód zawsze jest :)

Liwko
01-12-2010, 15:12
Z tego co się orientuję to w moim powiecie jestem 3 :) także jeszcze trochę wody upłynie...ale masz racje jakiś powód zawsze jest :)

No niestety nadal jesteśmy dość daleko za zachodem:(
Ale to się zmieni, trzeba myśleć pozytywnie:)

Grem
01-12-2010, 19:11
Dom ma mniej więcej 160-170m2 użytkowej. Po podłogach weszło jednak niemal 2000 metrów rury Alu-PEX. Wszędzie będzie podłogówka, dodatkowo w garażu, łazienkach i nad schodami grzejniki, ale wpięte w obwody podłogówki (na osobnych obwodach z rozdzielacza).

Wychodzi ok 12 metrów rury na metr kwadratowy. U mnie jak pierwszy instalator chciał położyć 9 metrów bieżących na metr kwadratowy, to po przeliczeniu oporów przepływu na pętlach pogoniłem go. Drugi położył średnio niecałe 5 metrów bieżących rury na metrze powierzni i w domu ciepło. Ale może w całym domu planujesz parkiet i wtedy podobno trzeba gęściej układać.

HenoK
01-12-2010, 20:03
Wychodzi ok 12 metrów rury na metr kwadratowy. 160-170m2 powierzchni użytkowej wcale nie musi oznaczać takiej samej powierzchni podłóg. Podejrzewam, że w tym wypadku jest grubo ponad 200 m2 powierzchni posadzek.

Arturo72
01-12-2010, 21:03
A ktoś kto teraz na siłę wciska argumenty "antypompowe" że tak to nazwę, za 3-4 lata też kupi ale już po dużo niższych cenach...pewnie też i poglądy mu się zmienią...
No ja należę na dzień dobry do przeciwników pomp ciepła ale ze względu właśnie na cenę a nie ze względu na ideę grzania pompą(min.50tys. za kotłownie to dalej dużo za dużo)
I wiem nawet,że za 3 czy nawet 5 lat,jeśli nie będzie innego tańszego źródła ciepła zmienię kociołek prądowy na PC lub cosik innego :)
Trochę kasy do przodu...
No ale cóż,każdy ma własny rozum ;)

photos
01-12-2010, 21:28
no jakie minimum...nie wliczajac podlogowki, bo moim zdaniem powinno to byc juz standardowo montowane w domach, wiec czy przy piecu na gaz czy PCi podlogowka kosztowalaby tyle samo...pompa, kotlownia i odwierty to koszt okolo 35 tys, a przy kolektorze poziomym nawet mniej niz 30...liczac dla mojego domu...dobry piec z kondensatem kosztuje okolo 10 tys, zbiornik na ciepla wode i ogolnie kotlownia okolo 3-4 tys. Czyli dla mnie pompa wyszla o 15-20 tys wiecej. Uwazam ze warto. Ale tak jak napisales kazdy mysli po swojemu

Jastrząb
01-12-2010, 21:40
no jakie minimum...nie wliczajac podlogowki, bo moim zdaniem powinno to byc juz standardowo montowane w domach, wiec czy przy piecu na gaz czy PCi podlogowka kosztowalaby tyle samo...pompa, kotlownia i odwierty to koszt okolo 35 tys, a przy kolektorze poziomym nawet mniej niz 30...liczac dla mojego domu...dobry piec z kondensatem kosztuje okolo 10 tys, zbiornik na ciepla wode i ogolnie kotlownia okolo 3-4 tys. Czyli dla mnie pompa wyszla o 15-20 tys wiecej. Uwazam ze warto. Ale tak jak napisales kazdy mysli po swojemu
Arturo72 jest znany z tego ze tak manipuluje cyframi, zeby na sile wykazac jaka to PC jest droga i w kazdym przypadku bezsensowna.
Twierdzil tez ze ludzie kupuja droga pompe zeby sie pochwalic przed sasiadami itp. Nie warto czytac jego tendencyjnych postow nawet.

pozdrawiam,
marcin

Arturo72
01-12-2010, 21:53
no jakie minimum...nie wliczajac podlogowki, bo moim zdaniem powinno to byc juz standardowo montowane w domach, wiec czy przy piecu na gaz czy PCi podlogowka kosztowalaby tyle samo...pompa, kotlownia i odwierty to koszt okolo 35 tys, a przy kolektorze poziomym nawet mniej niz 30...liczac dla mojego domu...dobry piec z kondensatem kosztuje okolo 10 tys, zbiornik na ciepla wode i ogolnie kotlownia okolo 3-4 tys. Czyli dla mnie pompa wyszla o 15-20 tys wiecej. Uwazam ze warto. Ale tak jak napisales kazdy mysli po swojemu
Nie wliczając podłogówki to moja kotłownia to koszt max.5tys.zł lub w wersji super ekonomicznej 9tys.zł ;)
Żeby nie było,że manipuluje cyferkami-kotłownia light=5tys.zł:
http://www.ogrzewanie-tim.pl/pl/p/Kociol-elektryczny-EKW-12-AsZN-firmy-Elterm/514
http://hurtownialech.pl/pl_PL/p/ELEKTROMET-WJ-Q-Nordic-2400-ELEKTRONIK-60l-014-06-8313/2875
+robocizna i pierdoły ok.2tys.zł
kotłownia hight ekonomic=9tys.zł:
http://www.eko-instal.pl/dimplex-bwp-20a-pompa-ciepla-do-cwu.html
http://www.ogrzewanie-tim.pl/pl/p/Kociol-elektryczny-EKW-12-AsZN-firmy-Elterm/514
Moja koncepcja to tania kotłownia,wyższe rachunki(niekoniecznie) i różnica w stosunku do PC kolosalna.
Jak powiedziałem,za parę lat nie wykluczam zapodania PC po całości z odwiertami.

Arturo72 jest znany z tego ze tak manipuluje cyframi, zeby na sile wykazac jaka to PC jest droga i w kazdym przypadku bezsensowna.
Twierdzil tez ze ludzie kupuja droga pompe zeby sie pochwalic przed sasiadami itp. Nie warto czytac jego tendencyjnych postow nawet.
pozdrawiam,
marcin
Zdecydownie moje wypowiedzi są tendencyjne zwłaszcza,ze przymierzam się do...PC do cwu :)
Na siłę nie muszę wykazywać,że PC jest droga,przecież to każdy widzi...no może oprócz Ciebie ;)
Dalej twierdzę,że ludzie kupujący PC za 80-90tys.zł nie kupują jej z ekonomicznego punktu widzenia.

am76
01-12-2010, 22:30
Dalej twierdzę,że ludzie kupujący PC za 80-90tys.zł nie kupują jej z ekonomicznego punktu widzenia.
ale to niemożliwe - nie ma tak drogich pomp małej mocy
i jeszcze dodam, że nie każdy polak ma we krwi rycie w ziemi za poszukiwaniem węgla, znaczy się ekologia też jest trochę istotna

Arturo72
01-12-2010, 22:37
ale to niemożliwe - nie ma tak drogich pomp małej mocy
Oczywiście nie jest to cena samej pompy ale cała instalacja grzewcza.

i jeszcze dodam, że nie każdy polak ma we krwi rycie w ziemi za poszukiwaniem węgla, znaczy się ekologia też jest trochę istotna
Jeśli to miała być aluzja do mojego miejsca zamieszkania to ja jak najbardziej czuje się Polakiem ale ty widzę jesteś tylko polakiem...

am76
01-12-2010, 22:47
no ale trakie są ceny systemów grzewczych, co prawda mój system z pompą ciepła bedzie kosztował 51tyś ale np. sąsiad wydał na ogrzewanie gazowe i kominek z płaszczem 80tyś

HenoK
02-12-2010, 06:08
+robocizna i pierdoły ok.2tys.zł
O tym tak naprawdę będziesz mógł napisać w momencie jak będziesz miał zainstalowaną i działającą kotłownię, a jeszcze lepiej po pierwszym roku eksploatacji.

Jastrząb
02-12-2010, 08:54
Na siłę nie muszę wykazywać,że PC jest droga,przecież to każdy widzi...no może oprócz Ciebie ;)
Dalej twierdzę,że ludzie kupujący PC za 80-90tys.zł nie kupują jej z ekonomicznego punktu widzenia.
Wiesz, ja Ci kiedys pare razy pisalem jak wygladalo to u mnie kosztowo. A jak by wygladalo przy innych paliwach. Zazwyczaj potem znikales bez slowa bo z konkretnymi wartosciami nie da sie polemizowac. Ale po paru dniach wracales do swojego standardowego: "PC jest nieekonomiczna, za droga, ble ble, i kupowana dla szpanu". W kazdym przypadku. Kropka.

marcin
P.S.
Jakbym sie nie staral, nie znalazl bym PC do mojego domu za 80-90 tys. Nawet z podlogowka. Ty po prostu nie chcesz pewnych rzeczy zrozumiec. Co wiecej, tym zdaniem potwierdzasz to co napisalem poprzednio: tak manupulujesz kwotami, bierzesz je od czapy, zeby tylko wykaz to co z gory sobie zalozyles.

Prosze, nie odpowiadaj. Ja naprawde nie mam ochoty Ci po raz kolejny udowadiac ze biale jest biale, bo mi szkoda czasu. I tak nie zrozumiesz.

Liwko
02-12-2010, 09:16
O co wam chodzi? Po pierwsze piszecie nie w temacie, a po drugie wszyscy z nas mają ciepło, tanio i bezobsługowo. Nie mamy kominów i nie trujemy siebie i sąsiadów.
Zostawmy siebie nawzajem i zajmijmy się tymi od śmieciuchów. Pokażmy im że można inaczej i to często przy niższych inwestycjach. Ja rozumiem że najtaniej to postawić dom ze zwykłym ociepleniem i do tego dokupić śmieciucha z marketu i grzać bele czym. Ale później zachciewa się np. solarów bo się nie chce palić latem i już inwestycja podobna do naszych. Albo gaz, żeby tylko sam gaz to jeszcze rozumiem ale najczęściej dochodzi do tego kominek z płaszczem i znowu kicha. Nie mówię już o solarach bo przy gazie to w ogóle idiotyzm. Niektórzy mi zarzucają że usilnie namawiam do PC przy okazji obalając mit że to musi być drogie. No i co w tym złego się pytam? My już mieszkamy i wiemy że te nasze systemy działają ale inni stoją przed wyborem i się najzwyczajniej w świecie boją! Pokażmy im, namawiajmy, zapraszajmy, niech się przekonają że można mieszkać inaczej.
Pzdr

piwopijca
02-12-2010, 10:11
Hm... ale tak wogole to o co chodzi w tym temacie?
Przyznam sie, ze chyba temat tego watku wymknal sie spod kontroli ... i znowu to samo. W kazdym temacie o pompach te same spiewki, przeciez to jest juz nudne a Wam sie jszcze nie znudzilo? Ciagle przekonywanie tych samych osob, to nie ma sensu. Oni juz maja piece i tylko podpuszczaja zeby udowodnis sobie ze dokonali dobrego wyboru itp, itd...

Pzdr.

Forsa80
02-12-2010, 12:24
160-170m2 powierzchni użytkowej wcale nie musi oznaczać takiej samej powierzchni podłóg. Podejrzewam, że w tym wypadku jest grubo ponad 200 m2 powierzchni posadzek.

Dokładnie na piętrze mam skosy i w najniższym miejscu jakieś 70 cm wysokości, dach ma kąt 35 stopni więc powierzchnia użytnowa maleje strasznie. Rurki poukładane są co 7,5 cm w wiatrołapie i łazienkach, 15 cm kotłownia i garderoba + pod szafkami itp., 10 cm pozostałe pomieszczenia.

dekar
02-12-2010, 12:29
Aby przywrócić wątek na właściwe tory podzielę się swoimi wrażeniami po na razie przyznaję dość krótkim okresie używania pompy ciepła Ecopower C9.

Zainstalowana na początku listopada.
Firma instalacyjna zrobiła cały zakres prac związanych z systemem CO i CWU (za wyjątkiem rozprowadzenia rur do wody).

Co do obsługi nie mam zastrzeżeń, wszystko terminowo. Moje pytania i wątpliwości zawsze rozwiązywane chociaż nie zawsze od ręki, no, ale bez przesady w końcu nie jestem jedynym klientem.
W ramach ustalonej ceny dostałem więcej niż było zakładane podłogówki i mocniejszą ostatecznie pompę (pierwotnie miała być C7).

Dlatego pod względem jakości pracy i podejścia do klienta istalatora nie mam żadnych zastrzeżeń i jeżeli ktoś będzie potrzebował namiarów to mogę przesłać na priv.

Jedyne moje zastrzeżenie budzi wątpliwa ilość metrów odwiertów (tylko 100m), ale z bilansu energetycznego DZ wynika, że powinno wystarczyć. Zobaczymy...

Sama pompa urodą nie grzeszy. Zwykłe blaszane pudło z małym wyświetlaczem na środku. Mi to nie przeszkadza, kotłownia to nie salon, ale dla fana estetyki czy gadżetów może to być trudno akceptowalne.
Nie mam miękkiego startu więc przy uruchamianiu słychać dźwięk jak gdyby ktoś pacnął otwartą dłonią w metalowe pudło czy pojemnik, dźwięk jest raczej głuchy, więc przy grubszej ścianie czy oddaleniu kotłowni od pomieszczeń mieszkalnych nie powinien być słyszalny.

Kiedy już pompa zastartuje pracuje raczej cicho, ciszej od mojej lodówki :cool:, chociaż aby być szczerym to mam ją trochę walniętą, więc jest głośniejsza od przeciętnej ;)

Cała instalacja kotłowni zajęła ok. 2,5m2 w pom. gosp. (było by mniej ale przepust pod rury DZ wyszedł budowlańcom nie do końca tam gdzie powinien i tak z 0,5m2 kotłownia więcej "zjadła").

Pojemnik na CWU dostałem zwykły emaliowany, stojący, 300l z dwoma wężownicami z opcją na podłaczenie solarów, ale raczej z tego nie skorzystam. Miły w dotyku w skajowym kożuszku :D

Co do samych parametrów pracy to na razie trudno mi się wypowiadać. Przez pierwsze dwa tygodnie pompa zjadała mi ok. 6,5-7kW na dobę (mam podlicznik na pompę niestety bez rozdziału na CO i CWU), ale na zewnątrz było ciepło, więc głównie pracowała pompka do CO (prawie non stop bo włączony był tryb "zima") i podgrzewanie wody. Dodam też, że ponieważ budynek jest niezamieszkany mam ustawione niskie temperatury grzania zarówno CO jak i CWU (oczekiwaną temperaturę w budynku ustawiłem na 8 stopni a wodę na 17).

Po tych dwóch tygodniach to sytuacja się komplikuje, bo padł sterownik w pompie :mad: Uszkodzenie nie wyłączyło pompy całkowicie a jedynie nie załączała się sprężarka, więc minęło parę dni zanim się zorientowałem. Było mi trudniej bo nie wiedziałem jakiej temperatury się spodziewać przy nieocieplonym budynku, więc dopiero po paru dniach wiedziałem już, że coś jest nie tak. Reakcja serwisu była późna, bo akurat nadszedł pierwszy atak zimy i minęło 5 dni zanim udało się usunąć usterkę.
Tak więc nie wiem jakie parametry pracy osiąga pompa w bardziej zimowych warunkach, po kilkunastu godzinach pracy od naprawy temperatura w budynku podskoczyła o 4 stopnie.

Podsumowując to na razie jestem zadowolony, gdyby nie ten sterownik to byłbym bardzo zadowolony, całe szczęście, że zdecydowałem się na pierwszy sezon grzewczy w niezamieszkałym budynku...
Zobaczę też jak będzie się spisywać DZ, na razie jest ok, ale też i nie jest mocno eksploatowane.
Biorąc pod uwagę cenę jaką zapłaciłem i jakość obsługi z jaką się spotkałem to nie żałuję decyzji, trudno mi wyobrazić sobie co też mogą zaoferować tzw. "markowi" producenci aby uzasadnić swoje ceny.

aslom1
05-12-2010, 19:25
Hej!Tak się przyglądam i...powiem-świetna argumentacja!Osobiście od niedawna mam PC i muszę stwierdzić,że dziś,teraz,nie powinno być innych wyborów!Osobiście... ,nie buduje się domu MARZEŃ,by zostać palaczem!(nie mam uprzedzeń do tego zawodu!) Pozdrawiam

am76
09-12-2010, 22:26
Hej!Tak się przyglądam i...powiem-świetna argumentacja!Osobiście od niedawna mam PC i muszę stwierdzić,że dziś,teraz,nie powinno być innych wyborów!Osobiście... ,nie buduje się domu MARZEŃ,by zostać palaczem!(nie mam uprzedzeń do tego zawodu!) Pozdrawiam

Oj tak - moi znajomi (ludzie z bloków) w oczekiwaniu na rurę z gazem zdążyli znienawidzić swój nowy domy.

Liwko
01-01-2011, 13:02
No to mamy nowy rok i trzeba podjąć jakieś noworoczne postanowienie;)
Mam w końcu dobrze ustawiony sterownik do podlicznika PC wiec od dzisiaj zacznę podawać dokładne dane jeśli chodzi o zużycie w poszczególnych taryfach.
Licznik wskazuje na dzień dzisiejszy
I-3601 (od lutego w większości tylko tak liczył)
II-1022
PC w miesiącu grudniu zużyła 1045kWh. Mam jeszcze jeden problem z jej ustawieniem. Chodzi o to że im zimniej na dworze tym do wyższych temperatur nagrzewa mi dom co nie jest ekonomiczne. W najzimniejsze dni temp. dochodziła w domu do 23,5oC a w łazienkach do 28! Tak więc kombinacji ciąg dalszy bo chciałbym od czasu do czasu posiedzieć przy kominku a przy takich temperaturach to mało przyjemne.
pzdr

Grem
01-01-2011, 19:43
Pokombinuj z krzywą grzania. Ustaw sterownik na mniej pochylonej by ze spadkiem temperatury na zewnątrz w domu pozostawała niemal bez zmian.Działa przy bezwietrznej pogodzie.

wihajster
01-01-2011, 22:20
Jedyne moje zastrzeżenie budzi wątpliwa ilość metrów odwiertów (tylko 100m), ale z bilansu energetycznego DZ wynika, że powinno wystarczyć. Zobaczymy...

100 metrów odwiertów dla dziewiątki? Nie odważyłbym się tyle zastosować...
Toż to dla siódemki za mało.....
Jakie masz temperatury dolnego po dwóch godzinach pracy?

Liwko
02-01-2011, 09:15
Pokombinuj z krzywą grzania. Ustaw sterownik na mniej pochylonej by ze spadkiem temperatury na zewnątrz w domu pozostawała niemal bez zmian.Działa przy bezwietrznej pogodzie.

Tak właśnie zrobiłem ale to już jest ostatnia krzywa (0) do której mogę zejść. Myślę że powinno to pomóc. Pożyjemy, zobaczymy:)

Sławek...
02-01-2011, 10:55
...jak nie pomaga spłaszczenie krzywej to możesz ją całą przesunąć w dół , tylko wtedy musisz uważać czy nie będzie za chłodno w domu jak temp na zewnątrz się podniesie (jak było cieplej to dom się nadmiernie nie grzał?)
bardziej dokładne byłoby przełamanie krzywej (wypłaszczenie jej od tej temp zewn przy której zaczyna przegrzewać dom)

Liwko
03-01-2011, 12:28
...jak nie pomaga spłaszczenie krzywej to możesz ją całą przesunąć w dół , tylko wtedy musisz uważać czy nie będzie za chłodno w domu jak temp na zewnątrz się podniesie (jak było cieplej to dom się nadmiernie nie grzał?)
bardziej dokładne byłoby przełamanie krzywej (wypłaszczenie jej od tej temp zewn przy której zaczyna przegrzewać dom)

Takich wodotrysków w sterowniku to ja nie mam:) ale i chyba nie będą potrzebne. Temp. w domu spadła mi teraz do 20,3oC więc podniosłem tylko temp. o 1oC i czekam na efekty. Mam teraz komfortowa 21, ekonomiczna 19. Nie pozostaje nic innego jak znowu czekać na mrozy;)

Dasal
04-01-2011, 13:29
Witam,

Chciałbym się przedstawić na tym forum.

Buduje domek pod Łodzią - jednorodzinny o pow. uż. 189 m2 (250m2 po podłogach), z cz. podpiwn. (70m2) i garażem na 2 auta 60m2 (garaż i piwnice nieogrzewane - odizolowane od reszty budynku). GZ ogrzewanie podłogowe + went mech z odzyskiem, kominek tylko rekreacyjnie, bez dystrybucji (no być może pośrednio przez went. mech). Ocieplenie 20cm na 25-porothermie oraz 30 na dachu i 20 na gruncie. Okna 3 szybowe + roletami zew.

Staram się zadbać w szczegółach aby dom był jak najbardziej energooszczędny.
Działka 3000 m. niezalesiona. Grunt piasek (naprawdę tylko piasek - lekko wilgotny - wody gruntowe daleko pod ziemią).

Od pewnego czasu interesuje się pompami ciepła. Byłem zawsze zdecydowany na ekogroszek, ze względy na koszty, ale ostatnio po namowach znajomych interesuje się właśnie pompami ciepła, głównie ze względu na wygodę korzystania z tego typu urządzeń w przyszłości i koszty ich eksploatacji w przyszłości. Nie stać mnie było na markowe pompy ale już na takiego Ecopowera, czy Ekopola tak (zwłaszcza jak zrobię wymiennik poziomy) TAK.
Na tym etapie rozważam firmy:
- Euteris (cena dość wysoka ale dają monitoring on-line)
- Ekopol-system - mało jeszcze wiem
- Ecopower (najbardzie preferowana aktualnie) też jest monitoring i soft start.
- Exoterm (niby najbardziej efektywna, ale czy to nie gra marketingowców)

Dotychczasowi oferenci dobierali PC:

PC 10-12 KW
DZ - pionowy wymiennik 250 mb (5*50m)
- lub 1000mb poziomy wymiennik na obszarze około 1000m2 - mam miejsce - ale ten piach:(
+ 500l na bufor CO
+ 500l na bufor CWU

W związku z tym może koledzy drodzy pomożecie mi się zdecydować na producenta PC oraz na rodzaj DZ.
Chciałbym sondy pionowe, ale ich cena, z drugiej strony poziome 1000mb i pytanie czy wyda w zimie w tym piachu.

Może ktoś się jeszcze wypowie na temat PC Euteris lub Exoterm.

Pozdrawiam
Dasal

Sławek...
04-01-2011, 14:39
...Euteris jest w takiej cenie , że za podobne pieniądze kupisz Junkersa, Vaillanta, IVT i wiele innych, więc ja optowałbym za którąś z tych opcji...
co do Exoterm to sam zadałeś dobre pytanie na jej temat... jest to produkt "dziwnie tani" w porównaniu do innych producentów i "o niebo lepszy" ;) hmm... dziwne połączenie.... ;)

Liwko
04-01-2011, 15:04
Jeśli chcesz rzeczywiście wybudować dom dość mocno energooszczędny i masz tak trudny grunt na płaski kolektor to na twoim miejscu poszedłbym właśnie w taką powietrzną jak ten Exotherm. Na stronie jest dość mało o niej informacji ale cena jest zachęcająca. Wszystko zależy jak duże zapotrzebowanie będzie miał twój dom na CO i CWU.

Liwko
04-01-2011, 15:10
A, i jeszcze nie daj się namówić przy tak dużej powierzchni podłogówki na dodatkowy bufor CO.

wihajster
04-01-2011, 15:31
To co się nazywa Exotherm to widziałem już pod innymi markami, rasowy "Chińczyk".
Pompa powietrzna nie ma takiej żywotności co gruntowa, koledzy z branży klimatyzacyjnej wiedzą w czym rzecz ;)
Jeśli jest tyle terenu, to ja zaproponowałbym inwestorowi raczej przewymiarowany kolektor poziomy, sporo tańszy a tylko niewiele droższy w eksploatacji.
LUB: poszukać jeszcze, można znaleźć bez większych problemów tańszą ofertę z odwiertami, czasem bardzo zbliżoną do poziomego ;)

Dasal
05-01-2011, 09:53
A, i jeszcze nie daj się namówić przy tak dużej powierzchni podłogówki na dodatkowy bufor CO.

A dlaczego nie stosować bufora CO? Czy 500l to za mało do takiej podłogi?
Bufor tak naprawdę przy tej inwestycji to niewiele, zaczyna się od 1500 zł.

Chciałbym max wykorzystać taryfę nocną do grzania CO.

Liwko
05-01-2011, 10:02
500l to i tak niewiele a podłogówka zazwyczaj jest wystarczającym buforem. Nie kupuj go od razu, zawsze można w razie czego dokupić.

Dasal
05-01-2011, 10:06
Jeśli jest tyle terenu, to ja zaproponowałbym inwestorowi raczej przewymiarowany kolektor poziomy, sporo tańszy a tylko niewiele droższy w eksploatacji.
LUB: poszukać jeszcze, można znaleźć bez większych problemów tańszą ofertę z odwiertami, czasem bardzo zbliżoną do poziomego ;)

Teren jest duży i może zostać wykorzystany pod kolektor poziomy, może być także ułożony częściowo pod sączkami POŚ.
Ale jeżeli ma być mniej wydajny to może faktycznie odwierty w lepszej cenie szukać.

Spotkałem się ostatnio z firmą robiącą odwierty po 49 zł (cena PROMO w sezonie zimowym ale zawiera sondę, zalanie glikolem i próby szczelności, więc wszystko czego mi trzeba na dziś dzień).

wihajster
05-01-2011, 10:58
A dlaczego nie stosować bufora CO? Czy 500l to za mało do takiej podłogi?
Bufor tak naprawdę przy tej inwestycji to niewiele, zaczyna się od 1500 zł.
Chciałbym max wykorzystać taryfę nocną do grzania CO.
Bufor będzie Ci potrzebny jeśli zdecydujesz się na automatykę do podłogówki z termostatami i elektrozaworami.
Ale nie polecam tego do pompy ciepła.
Poza tym bufor w KAŻDYM przypadku przy podłogówce przynosi straty!! Płacisz za napęd dodatkowej pompy obiegowej.
Do korzystania z tańszego prądu najlepiej nadaje się sama podłoga.

rydzadam
05-01-2011, 11:00
A dlaczego nie stosować bufora CO? Czy 500l to za mało do takiej podłogi?
Bufor tak naprawdę przy tej inwestycji to niewiele, zaczyna się od 1500 zł.

Chciałbym max wykorzystać taryfę nocną do grzania CO.

Jeśli chodzi o akumulację ciepła to 150 m2 posadzki odpowiada pi razy drzwi 3000 litrów wody, więc dodatkowy zasobnik 500 litrów wiele nie wniesie, ale już 2000 litrów (koszt ogromny) - tak. Jak coś namieszałem w obliczeniach/szacunkach - proszę mnie poprawić.

wihajster
05-01-2011, 11:05
Teren jest duży i może zostać wykorzystany pod kolektor poziomy, może być także ułożony częściowo pod sączkami POŚ.
Ale jeżeli ma być mniej wydajny to może faktycznie odwierty w lepszej cenie szukać.
Spotkałem się ostatnio z firmą robiącą odwierty po 49 zł (cena PROMO w sezonie zimowym ale zawiera sondę, zalanie glikolem i próby szczelności, więc wszystko czego mi trzeba na dziś dzień).

Trzeba być desperatem żeby wiercić zimą.... Nikt mnie już nie namówi na wiercenie "poza sezonem", ostatnio kończyłem odwierty przy śniegu i -6st.C, w dodatku wiało niemiłosiernie, woda zamarzała w wężach po 10minutach. Takich prac nie da się wykonać dobrze zimą.

rwxw
07-01-2011, 22:48
A dlaczego nie stosować bufora CO? Czy 500l to za mało do takiej podłogi? .
Bufor jeśli nie jest konieczny to przynosi tylko straty. Dodatkowa obiegówka, mieszanie wody, straty samego bufora, komplikacja ukłądu, koszt. A zysk żaden. Może mieć sens, gdy, jak napisał wihajster, dokładnie sterujesz wszystkimi obiegami za pomocą siłowników, co przy podłogówce ma średni sens, albo gdy masz same grzejniki, albo gdy instalacja gz jest niedostosowana do pompy, bo nie można wymusić w niej wymaganego przepływu wody z powodu za dużych oporów.

Jastrząb
08-01-2011, 07:12
Jeśli chodzi o akumulację ciepła to 150 m2 posadzki odpowiada pi razy drzwi 3000 litrów wody, więc dodatkowy zasobnik 500 litrów wiele nie wniesie, ale już 2000 litrów (koszt ogromny) - tak. Jak coś namieszałem w obliczeniach/szacunkach - proszę mnie poprawić.
Z moich wyliczen w moim przypadku kiedys wynikalo ze bufor 500l zostanie naladowany przez niecale 2h pracy PC.
Wiec w okresie zimnym gdy PC chodzi 12h dobe, bufore wiele nie pomaga a i nie da sie go na zapas w taniej taryfie naladowac.
W okresie cieplejszym, gdyby nawet pozostawalo troche czasu w taniej taryfie na ladowanie bufora, to nie jest on potrzebny, bo jest na tyle cieplo, ze samo grzanie w taniej taryfie zapewnia komfort. Dom sie nie wychladza w okresie drogiej taryfy na tyle, zeby uzycie zmagazynowanego ciepla bylo uzasadnione/potrzebne. Akumulacyjnosc posadzki w zupelnosci wtedy wystarcza.
Dom murowany, ocieplony 15/30cm. Przy mniejszym ociepleniu, czy domu szkieletowym pewnie wyglada to inaczej.

marcin

Dasal
10-01-2011, 22:20
Dzięki za Wasze uwagi.

Rozmawiałem w tym tyg. z magikiem od odwiertów i potwierdził, ze u niego w domu podłoga zupełnie wystarcza jako bufor. Temperatura spada max 1-1.5'C w ciągu dnia po pracy nocnej, gdy na zewnątrz nie mniej niż -10'C. To mi spokojnie wystarczy, więc bez sensu dodatkowe koszty bufora i obsługi.

Pytanie do użytkowników Ecopower'ów. Jak sterownik obsługuje 2 taryfe? Doczytałem, że można ustawiać 2 taryfy, ale jak PC reaguje. Czy ustawiamy priorytet dla 2 taryfy i dopiero załącza się w droższej gdy spada temp. poniżej jakieś progu. Czy ktoś już to przetestował.

Liwko
11-01-2011, 14:05
Na sterowniku ustawiasz temp. ekonomiczną i komfortową. Czyli w tanich godzinach podbijasz do komfortowej np. 22 a w drogich masz np.20. Spisuje się to dość dobrze ale jedna uwaga. Teraz mają do tych pomp jakiś inny sterownik ale na moim można tylko raz dziennie przejść z komfortowej na ekonomiczną i z ekonomicznej na komfortową. Dla mnie to nie problem bo mam taryfę G12W i nie mam tanich godzin w dzień, ale jeśli ktoś będzie chciał mieć G12 i wykorzystywać dwie tanie godziny w dzień (tak np w ENEA) to musi się dowiedzieć czy ten sterownik to potrafi.
Pzdr

dekar
11-01-2011, 14:32
100 metrów odwiertów dla dziewiątki? Nie odważyłbym się tyle zastosować...
Toż to dla siódemki za mało.....
Jakie masz temperatury dolnego po dwóch godzinach pracy?

Firma podobno chce specjalizować się przede wszystkim w odwiertach i szczycą się wysokimi uzyskami energii z gruntu przy niewielkiej ilości metrów odwiertów. To tyle z marketingu stosowanego ;)

Co do praktyki to trudno oszacować czy tyle metrów wystarcza, bo budynek jest jeszcze niezasiedlony, od zewn. nieocieplony i mostków terminczych od cholery (np. brak podbitki, parapetów itp.) pozatykałem te bardziej "wiejące", ale efekt jest dalece odbiegający od ideału.
Przy takich warunkach i dużych mrozach najniższa temperatura na dolnym źródle przy o wiele dłuższej pracy niż 2 godziny wynosiła około We -2,5 Wy -5,5 (w pewnym momencie -2,8/-6,1) niżej nie zeszło.

dekar
11-01-2011, 15:10
(...)Teraz mają do tych pomp jakiś inny sterownik ale na moim można tylko raz dziennie przejść z komfortowej na ekonomiczną i z ekonomicznej na komfortową. (...)Pzdr
Na moim można co najmniej przechodzić 2 razy dziennie, nie sprawdzałem czy więcej, tyle widzę na ekranie a nie próbowałem scrollować bo tyle mi wystarczy.
Mam też coś takiego jak program taryfowy, ale z tego co mi wytłumaczył serwisant to dotyczy on tylko grzania zbiornika CWU i ewentualnie bufora jeżeli jest zrobiony. Na razie nie wnikałem ile w tym prawdy bo temat chwilowo mnie nie interesuje (jestem na taryfie budowlanej :().

Liwko
11-01-2011, 15:16
Ten program taryfowy dotyczy grzałek CO i CWU. Gdy jest taka potrzeba grzałki załączają się w taniej taryfie. Ja i zapewne ty z tego nie będziemy korzystać.
Pzdr
Podobno można przed odbiorem przejść na normalną taryfę.

dekar
12-01-2011, 10:07
Podobno można przed odbiorem przejść na normalną taryfę.
Niestety nie u mnie :(

figurka01
12-01-2011, 13:48
Witam,

Czy ktoś z forumowiczów ma zainstalowaną gruntową pompę ciepła firmy Exotherm?? Czy to faktycznie jest chińczyk? Z tego co mi powiedziedzli wszystkie podzespoły są markowe . Bardzo proszę o jakąś opinię.

Liwko
12-01-2011, 13:56
To pytanie to raczej nie w tym temacie.

niedowiarek
21-01-2011, 23:18
Jako, że to moje pierwsze wypociny na forumie liczę na litość w kwetyi sensowności wypowiedzi.
Zacne Panie - tudzież Waćpanowie- nawreszcie mogę rzec, iż będzie trzy dni jak posiadam pompę Ecopower oraz całą masę
wątpliwości co do celowości posiadania takowej. W pierwszym poście było pytanie "Czy polskie pompy ciepla sa cos warte?"
W moim przypadku polska pompa była warta kupę forsy, a teraz przyjszła chwila prawdy, czy warto było...
Na dzień dobry chciałbym podziękować szanownemu gremium piszących o pompach ciepła na forumach.
Pomogło mi to w uodpornieniu się na znaczące spojrzenia i potakiwanie głowami wszystkich większych niedowiarków
niż ja i autorytatywne wypowiedzi (naturalnie krytyczne) pozostałej części lokalnej populacji, która nie posiada wątpliwości na temat
sensowności stosowania urządzeń grzewczych innych niż wytwarzających spaliny. Jak już wspomniałem pompe posiadam od paru
chwil, wię dopiero się jej uczę, a już wzbogaciłem się o masę nowych rozterek. Na dzień dobry wraz z pompą zapodałem dwa urządzenia
pomiarowe, coby się nimi chełpić: na zasilaniu licznik energii elektrycznej, a po stronie instalacji ciepłomierz. System ogrzewania to ściany
z niewielką ilością podłogi. Po trzech dobach stopniowo podniosłem temp. max. czynnika grzewczego do 25C. Przy tych parametrach mogę
powiedzieć, że boli patrzeć jak zasuwa licznik prądu - za to serce rośnie jak obliczę COP. Niestety wraz z podnoszeniem temperatury
wody w instalacji jakoś ta wartość leci i dzisiaj ma już tylko 4,8 ( a pewnie jeszcze nieźle spadnie). Bardziej martwi mnie jednakowoż coś innego:
1. przy pompie Ecopower C9 przepływ górnego źródła nie chce być większy niż ok. 1,1m3/h, mimo, iż wg wszelkich znaków na ziemi i niebie
opory instalacji nie powinny być większe niż ok. 1 m.
2. Dolne źródło (poziome 600m fi 40 + kolektor od rozdzielacza 2x40m fi 50) po 3 dniach pracy już nie daje ~5/1C tylko ~3/-1,5C - czy to normalne dla wilgotnej gliny?

HenoK
22-01-2011, 08:28
Niestety wraz z podnoszeniem temperatury
wody w instalacji jakoś ta wartość leci i dzisiaj ma już tylko 4,8 ( a pewnie jeszcze nieźle spadnie). Bardziej martwi mnie jednakowoż coś innego:
1. przy pompie Ecopower C9 przepływ górnego źródła nie chce być większy niż ok. 1,1m3/h, mimo, iż wg wszelkich znaków na ziemi i niebie
opory instalacji nie powinny być większe niż ok. 1 m.
2. Dolne źródło (poziome 600m fi 40 + kolektor od rozdzielacza 2x40m fi 50) po 3 dniach pracy już nie daje ~5/1C tylko ~3/-1,5C - czy to normalne dla wilgotnej gliny?
Gratuluję niezłego COP :).
Nie wiem z czego wnioskujesz, że opory GZ są równe 1m? Piszesz, że masz ciepłomierz. Jeżeli nie jest to model z ultradźwiękowy, to na samym ciepłomierzy masz opory ~1m, a gdzie pozostałe elementy : wymiennik płytowy PCi, zawory, kolana, filtry, rozdzielacze podłogówka ?
Wynik DZ +3/-1,5 st. C to także nic niepokojącego - bardzo dobry wynik.

niedowiarek
22-01-2011, 18:16
Dzięki HenoK za słowa otuchy. Powalczyłem sobie dzisiaj trochę z instalacją i Ufff....
Opory instalacji mam policzone przez wykonawcę i najdłuzsza pętla w teoryji posiada prawie metr słupa wody oporów przy projektowanym przepływie (coś 95 kg/h na tą petlę - cała instalacja ok. 900 kg/h). Zapodałem bypas z węża ogrodowego w układzie: PC - filtr siatkowy 1" - ciepłomierz - PC. Ciepłomierz ultradźwiękowy Qn 6m3/h - opory przy tym przepływie wg mnie do pominęcia. I co? :bash::mad: @!#%%^(&*^T%##$@$!*_. Przepływ poniżej kubika na godzinę. Pomiar spadku ciśnienia na wężu ogrodowym: ok. 0,1 bara. Pomiar mocy PC przy pracującej samej pompce obiegowej c.o.: ok. 100 W. Nooooo.... to cza sie odezwać do Pana Ecopowera. Pan Jarek radzi jak zaglądnąć pod maskę PC (może pompka obiegowa jednak nie jest nastawiona na trzeci bieg, a na drugi?). Zaglądam i oczom nie wierzę: nawet Pan Jarek nie miał racji - bieg nie jest na środku - jest trzeci....... nie, zaraz, w tą stronę to jest przecież bieg pierwszy! Dawaj na trójkę - przepływ poszedł wgórę na 1,3 m3/h. Powiedzcie czy to możliwe żeby przy tym przepływie wymiennik miał kilka metrów oporu? Po całym dniu główkowania i grzebania w instalacji na to mi wychodzi. Acha. Po zmianie biegu w pompce gz i podniesieniu temp. grzania do 28C dz. zjechała do -1,5C/2,5C, a COP... no cóż zbliżył się do czwórki. Pożywiom - uwidim. Czy ma ktoś dane jak się zachowuje temp. w poziomym dz na początku eksploatacji?

niedowiarek
22-01-2011, 19:06
Dz wkopane było w październiku. Pętle w wykopach o szerokości 1,2 m na głębokości ponad 2 m, a miejscami ponad 2,5. Grunt spoisty, ni to glina, ni to less cholera wie.... Na pewno nie piasek, ani skała. Wykopy do tej pory "rysują" - tzn. Matka Natura pokazuje gdzie było kopane (osiadanie). Na samym początku dawało 6C, po 30 min 5C, po jednym dniu 4-5C, a teraz (czwarta doba) po 3 godzinach pracy 2,5-3, a na powrocie z pompy -1,5. Moc gz w granicach 10 kW.
Dz pracuje dopiero 4 dni, czas żeby się opanowało i nie obniżało temp. w takim tempie, bo braknie mi włosów na czerepie:eek:

rwxw
22-01-2011, 19:13
Powiedzcie czy to możliwe żeby przy tym przepływie wymiennik miał kilka metrów oporu?
Przepływ masz dobry jak na 9kW, wymiennik może dawać spory opór w mojej pompie 8kW to 117hPa, czyli 1.2m słupa wody po ciepłej stronie, do tego obliczenia z rzeczywistością też nie muszą się w 100% zgadzać. Temperatury dz też są ok jak na tą porę roku. Ziemia daje 2.5 stopnia, więc trudno od niej wymagać pod koniec stycznia więcej. Czy bieg obiegówki dz też masz ustawiony na 3-kę.

niedowiarek
22-01-2011, 19:48
Pompa dz jest na 3 biegu, na dodatek jest tam pompa cokolwiek mocniejsza(gz: UPS 25-70 / dz: UPS 25/80). Dz dopełniam systematycznie wodą, bo jeszcze się odpowietrza. Próbowałem "przegonić" pojedyncze pętle, ale podejrzewam, iż trza se dać na zwolnienie i poczekać trochę, aż się stopniowo przegoni i ustabilizuje. Taka niecierpliwa natura... no ale po trzecim pyfku przy takim towarzyswie forumowym zaczynam byc kontenty :D. Wszak za cztery dnióweczki grzania chałupki 115 m2 wyszło zaledwie pół seteczki (PLN).... A tak nawiasem, to może trza było grzać bezpośrednio zamiast wewalić tyle ankoholu w dz:lol2:

rwxw
22-01-2011, 20:02
może trza było grzać bezpośrednio zamiast wewalić tyle ankoholu w dz:lol2:
Coś w tym jest, z mojego dz można by zrobić 800 butelek wódki, więc można by grzać ładnych kilka zim i to z jakim cop ;-) Ale marnotrawstwo...

niedowiarek
22-01-2011, 20:15
Już miałem się dołożyć swoją 8-setką flaszków, gdy znienacka szanowna Połowica oznajmiła: "przykro mi, ale znów musisz spać ze mną". I to wew gościnie u Jej rodziny!!! No tośmy się zagrzali... W poniedziałek zajrzę na budowę, to się dowiem jak bardzo:yes:

Liwko
23-01-2011, 12:13
niedowiarek, coś dla ciebie:D
Niechętnie żem zasnął, bo ze żoną własną,
niechętnie się budzę, bo mi się śnią cudze.
:D

niedowiarek
23-01-2011, 13:47
Liwko, proroku, zatrudnij się u wróżek, marnujesz się na technicznym forumie.
A na forum poetów też zrobiłbyś furorę :)

niedowiarek
24-01-2011, 14:44
Zacząłem się wymądrzać, to mnie pokarało..... :(
Wczoraj nie wytrzymałem i pojechałem na budowę popatrzeć jak pięknie pracuje nowy nabytek. Powinny być efekty, bo podniosłem ograniczenie wody grzewczej do 28C. I rzeczywiście w domu 17-20 C :D - przyda się regulacja obwodów :yes: Wchodzę do garażu, pompa akurat ma postój. No to extra.
Spoglądam na licznik prądków... i tu mnie zmroziło. Za 27 godzin zużycie 60 kWh !!!!!!!!!!!!!!!. Znaczy pompowało non stop i dopiero co się zatrzymało. A miało być tak pięknie. Na zewnątrz w okolicach zera, a tu taki rachuneczek. Załączyłem pompę: a potaż ty jak potrafisz pracować skoro się rozpędziłaś!
COP 3,8. No to coraz lepiej. Niby nie ma tragedii, ale serduszko zaczyna pikać..... . Tłumaczę to sobie tak ( coby się pocieszyć): jak nagrzałeś cały budynek o 5C w ciągu jednej doby, a wszystkie mury masz z silikatki to czego się spodziewałeś???? Średni COP za te 27 h wyszedł 4,0 - to przecież nie tak źle.
Powiedzcie, że jutro będzie lepiej bo się popłaczę :(

Liwko
24-01-2011, 14:58
Będzie już tylko lepiej;)

niedowiarek
24-01-2011, 14:59
Noooo.......... Chciałem mieć taniznę... Trza się będzie kopsnąć do energetyki po taryfę G12, to może coś pomoże. A póki co jadę na kontrolę, bo wczoraj zjechałem z temp. gz do 25C. Ciekawe co tam słychać. Odezwę się wieczorem, (jak mnie nie przegonicie za marudzenie) :D

niedowiarek
24-01-2011, 17:25
Chyba trochę za wcześnie na prezentację. Na razie moja budowa to wielki poligon doświadczalny. Wyniki mogłyby spowodować niezły chaos w muzgu u furiata, który spróbowałby je analizaować :). Codziennie mam inne ustawienia, a brakuje jeszcze wentylacji, sufitów gk, nie wspominając o takich drobiazgach jak schody, podłogi, drzwi czy choćby najbardziej niezbędne przed przeprowadzką parapety:cool:

niedowiarek
24-01-2011, 17:59
Podlicznik to ja posiadam 1,5 (6) A, a że pracuje na granicy możliwości w zapasie już czeka następny 5 (20) A. Leżały sobie z odzysku i czekały na okazję do pracy. Jak bym się uparł, to i energię bierną se pomierze :P A co?.... Problem w tym, że pompa nie jest eksploatowana w normalnych warunkach i wyniki nijak się nadają do porównań. Jedyne co to bez problemu mogę mieć COP-y w każdym momencie lub średnie za dowolne okresy :D A czy tabela z wartościami cop przydałaby się, bo to jest proste jak są odczyty en.el. i ciepłomierza? I czy można takie dane umieścić w tym arkuszu z Twojego podpisu?

rwxw
24-01-2011, 21:42
I czy można takie dane umieścić w tym arkuszu z Twojego podpisu?
Wszystko można. Dorób sobie do arkusza odpowiednie kolumny i umieszczaj, przyda się, a na pewno nie zaszkodzi.

niedowiarek
27-01-2011, 13:30
Pomyślałem sobie, że policzę ile tak naprawdę teraz kosztuje mnie ciepełko. Za 1 kWh płacę:mad:0,52 PLN. 1 kWh=3,6 MJ. COP>4 ale na pewno spadnie - przyjmuję że będzie 4. Czyli 0,52/3,6/4=0,036 PLN/MJ.
Dobrze kombinuję?

A teraz dla porównania ilość energii w paliwach:

Gaz ziemny - 34 MJ/m3 - 1,8 PLN/m3 -> 0,053 PLN/MJ
Węgiel kamienny 24 MJ/kg - 0,60 PLN/kg -> 0,025 PLN/MJ

Czyli wychodzi, że jak zmienię taryfę na G12 i cena średnia wyjdzie jakieś 0,4 PLN/kWh -> 0,028 PLN/MJ

Dobrze to rachuję? Ciekaw jestem jaka może być faktyczna sprawność nowoczesnych kotłów gazowych i węglowych?

Liwko
27-01-2011, 13:47
Prawie dobrze. Do gazu należy dodać jeszcze przesyłowe czyli wyjdzie około 2,2zł a do węgla przywóz i wywóz. Ile, tego nie umiem ci policzyć.

rydzadam
27-01-2011, 13:59
Węgiel 24 MJ/kg ???? w cenie 600 zł za tonę ?????? chciałoby się :)

niedowiarek
27-01-2011, 14:00
Ceny za konkurencyjne paliwa wziąłem ostrożnie, z tendencją na mniejsze. Tylko czy nie robię błędów w jednostkach. Bo jeżeli nie to byłoby taniej z prądu niż węglem :cool:

rydzadam
27-01-2011, 14:04
Co do węgla, to wychodzi ok. 0,040 zł/MJ niestety bez względu, czy to ekogroszek, czy zwykły kamienny (tu może troszkę mniej - 0,035zł)

niedowiarek
27-01-2011, 15:54
Znaczy, że gotowa energia cieplna z koła o sprawności 70% z taniego węgla to będzie 0,035/0,7=0,05 PLN/MJ. Nie wychodzi mi na to, żeby to było taniej niż z porządnego kotła gazowego. A podobno jest:eek:

yaiba83
27-01-2011, 17:30
Przy dzisiejszych cenach węgiel już nie wychodzi tak kolorowo jak dawniej. Palenie węglem wychodzi prawie 2 razy drożej niż drewnem.
Przy węglu mniej się narobisz, lepiej ciepło trzyma ale więcej kosztuje i w tym przypadku pompiarze mają większe pole do popisu by przekabacić na swoją stronę kopiucha jeżeli chodzi o opłacalność.

Liwko
27-01-2011, 18:48
Mój kolega też mówi że przez piec to tylko w alkoholizm wpadnie:)
Nie ma co porównywać rzeczy nieporównywalnych.

hydraulik_
27-01-2011, 20:33
[QUOTE=niedowiarek;4534180]Pomyślałem sobie, że policzę ile tak naprawdę teraz kosztuje mnie ciepełko. Za 1 kWh płacę:mad:0,52 PLN. 1 kWh=3,6 MJ. COP>4 ale na pewno spadnie - przyjmuję że będzie 4. Czyli 0,52/3,6/4=0,036 PLN/MJ.
Dobrze kombinuję?

A teraz dla porównania ilość energii w paliwach:

Gaz ziemny - 34 MJ/m3 - 1,8 PLN/m3 -> 0,053 PLN/MJ
Węgiel kamienny 24 MJ/kg - 0,60 PLN/kg -> 0,025 PLN/MJ

Czyli wychodzi, że jak zmienię taryfę na G12 i cena średnia wyjdzie jakieś 0,4 PLN/kWh -> 0,028 PLN/MJ

Dobrze to rachuję? Ciekaw jestem jaka może być faktyczna sprawność nowoczesnych kotłów gazowych i węglowych?[/QUOTE


A co ze sprawnością kotłów gazowy to 95 % ale węglowy to 60-70%

niedowiarek
27-01-2011, 21:01
Ja to wpadnę w alkoholizm z powodu grzania........ ale w gardło :lol2:. Na budowie mam PC, u kochanej TEŚCIOWEJ, gdzie przyszło mi mieszkać jest kocioł żeliwny najlepiej by mu dać koksu, od biedy węgla, a dostaje najczęściej miał i inne badziewie, a ja się muszę wspomagać płynami :lol2:, bo inaczej nici z alkoholizmu. Jakiś taki wybredny organizm:(. Acha - wrzuciłem do arkusza przeliczenie kosztu uzyskania 1 GJ energii cieplnej z mojej pompy. Zna kto może ceny na rynku dla porównania?

niedowiarek
27-01-2011, 21:21
A co ze sprawnością kotłów gazowy to 95 % ale węglowy to 60-70%
Dlatego właśnie porwałem się na tezę:

Nie wychodzi mi na to, żeby to było taniej niż z porządnego kotła gazowego.

rydzadam
28-01-2011, 06:22
Poprawka. Policzyłem dokładniej, zakładając realne ceny węgla, jego kaloryczność i sprawność kotła. Dobry Ekogroszek kosztuje 0,45-0,48 zł/MJ !!! Zwykły dobry węgiel - ok. 0,40 zł/MJ. Praktyka to potwierdza, bo rocznie na opał (drewno kominkowe+ ekogroszek) wydaję prawie 3500 zł, a dom po podłogach ma 130m2 + piwnica, ocieplenie 15 ściany (szkielet drewniany), 25 dach. Trochę przedmuchów jeszcze jest, z którymi walczę, ale na pewno nie zejdę z kosztem poniżej 3000 zł/rok przy ok. 20-21st.C w domu. I kto mi jeszcze powie, że węglem/drewnem jest tanio ???

niedowiarek
28-01-2011, 06:53
Mimo wszystko, aż tak drogo to chyba nie jest. Ja bym przesunął odrobinę przecinek:)

niedowiarek
28-01-2011, 07:27
W kwestii tematu:
Czy są jakieś istotne różnice między pompami Ecopower i Ecopol. Miał ktoś możliwość porównania?

niedowiarek
28-01-2011, 08:01
W Ecopowerze standard przewiduje sterownik Frisco RX700 (chyba). Ja za niewielką dopłatą wziąłem RX900 z pogodówką. Jeszcze nie wiem czy się przyda, ale jest możliwość sterowania pogodowego, z lub bez regulacji temp. wewnętrznej.

rydzadam
28-01-2011, 08:02
Mimo wszystko, aż tak drogo to chyba nie jest. Ja bym przesunął odrobinę przecinek:)

fakt :)

HenoK
28-01-2011, 08:37
W kwestii tematu:
Czy są jakieś istotne różnice między pompami Ecopower i Ecopol. Miał ktoś możliwość porównania?
Różnią się jeszcze miejsce pomp obiegowych. W Ecopower są one umieszczone w obudowie, w Ecopolu montowane są oddzielnie.
Ecopol ma swój własny sterownik firmowy, do którego można podłączyć w zasadzie dowolny sterownik pokojowy lub pogodowy.

dekar
28-01-2011, 09:33
W kwestii tematu:
Czy są jakieś istotne różnice między pompami Ecopower i Ecopol. Miał ktoś możliwość porównania?
Ostatnio byłem na stronie PPC i aktualnie pompy Ecopower mają w standardzie nowy sterownik RX910 (wcześniej bodajże RX700) i dodali opcję monitoringu pracy pompy przez internet. Z analizy instrukcji tego sterownika wynika, że jest możliwość wpięcia w obwód pokojowego czujnika temperatury.

niedowiarek
28-01-2011, 10:01
Opcja monitoringu przez internet jest dodatkowo płatna. Ceny sterowników systematycznie spadają, moim zdaniem warto poczekać z wodotryskami. Natomiast mam obiecane, że producent sterownika udostępni mapę pamięci (zmiennych). Sterownik ma standardowe złącze RS232 z protokołem Modbus RTU - no to dla kaprysu można sobie podpiąć komputra i odpalić jakąś scadę. Tyle, że trza mieć trzy rzeczy: czas, natchnienie i chęci.... :D

wihajster
28-01-2011, 20:25
Sa trochę inne typoszeregi
Ecopol 6,8,9,10,13 itd kw
Ecopower to 7,9,11,14 itd kw

Pewnie jest inna interpretacja parametrów, zdaje się że robią na tych samych sprężarkach więc zakładając że wymienniki porobnej wydajności jest to "wsjo rawno" ;)
Ale ten drugi lepiej wygląda w papierach :D
Pozdrawiam przy okazji :)

kbab
30-01-2011, 09:37
[QUOTE=niedowiarek;4534180]Pomyślałem sobie, że policzę ile tak naprawdę teraz kosztuje mnie ciepełko. Za 1 kWh płacę:mad:0,52 PLN. 1 kWh=3,6 MJ. COP>4 ale na pewno spadnie - przyjmuję że będzie 4. Czyli 0,52/3,6/4=0,036 PLN/MJ.
Dobrze kombinuję?

A teraz dla porównania ilość energii w paliwach:

Gaz ziemny - 34 MJ/m3 - 1,8 PLN/m3 -> 0,053 PLN/MJ
Węgiel kamienny 24 MJ/kg - 0,60 PLN/kg -> 0,025 PLN/MJ

Czyli wychodzi, że jak zmienię taryfę na G12 i cena średnia wyjdzie jakieś 0,4 PLN/kWh -> 0,028 PLN/MJ

Dobrze to rachuję? Ciekaw jestem jaka może być faktyczna sprawność nowoczesnych kotłów gazowych i węglowych?[/QUOTE


A co ze sprawnością kotłów gazowy to 95 % ale węglowy to 60-70%

witam i z góry przepraszam, że wcinam się w temat pc chociaż jej nie mam, ale za to chciałbym nieco uprościć oraz zbliżyć nieco podawane tu koszty do rzeczywiście poniesionych. Zatem proponuję wyliczenia robić nie w MJ a w kWh (jednostka powszechnie znana), przecież nie jest problemem wyliczenie każdego nośnika energii w kWh, zwłaszcza że przy pc wystarczy ilość zużytych kWh pomnożyć przez sprawność pieca (przecież to piec jak każdy inny tylko o większej sprawności) czyli COP, dla porównania kosztów ogrzewania sporządziłem tabelę (wg przyjętych cen jednostkowych w moim przypadku koszt eksploatacji PC przy COP 3,5 oraz poniesionym koszcie prądu wg G-11 byłby 1,66 raza wyższy od ogrzewania kominkiem). Również przyjmowana do wyliczeń cena energii w 2 taryfie odbiega od poniesionego kosztu, moim zdaniem adekwatna cena 1kWh byłaby wynikiem poniesionej zapłaty za fakturę podzielonej przez zużytą ilość kWh (suma NT+WT), rozliczanie ogrzewania wg 27 czy 28 za gr/kWh jest obarczone sporym niedoszacowaniem poniesionych kosztów. Załączam swoje wypociny
http://img684.imageshack.us/img684/1931/capturekxd.jpg
http://img684.imageshack.us/img684/1931/capturekxd.jpg
nie wkleiłem nagłówka tabeli, ale to dotyczy domu wolno stojącego o bardzo dobrej izolacji cieplnej pow 120m2 zapotrzebowanie roczne = 16500 kWh w tym 4500 na cwu

kbab
30-01-2011, 09:47
dorzucę jeszcze rozliczenie energii elektrycznej wg G-11 z faktur za ost 5 lat, w rubryce razem % zmiana to wzrost najwyższej (ostatniej) ceny do najniższej
http://img16.imageshack.us/img16/7797/capturenf.jpg
zatem w moim przypadku nie widzę innej ceny niż 0,5523zł/kWh - bo wg ostatniej faktury taką zapłaciłem. Przy takich relacjach cenowych w swoim przypadku nie widzę ekonomicznego uzasadnienia zamiany kominka z pw na PC, jeśli się mylę to proszę mnie wyprowadzić z błędu.

Liwko
30-01-2011, 10:12
W styczniu na CO i CWU PC zużyła 697kWh co po przeliczeni już po nowych cenach (0,27 i 0,68 ) daje kwotę 257,07zł przy zużyciu dla taryf 25/75%. Średnia wychodzi 0,37zł więc bardzo podobna jak dla całego domu dla którego jest niecałe 40gr. Trzy razy rozpaliłem w kominku po 3h.

kbab
30-01-2011, 10:29
W styczniu na CO i CWU PC zużyła 697kWh co po przeliczeni już po nowych cenach (0,27 i 0,68 ) daje kwotę 257,07zł przy zużyciu dla taryf 25/75%. Średnia wychodzi 0,37zł więc bardzo podobna jak dla całego domu dla którego jest niecałe 40gr. Trzy razy rozpaliłem w kominku po 3h.
nadal masz Pan opory (czy po prostu niechęć) do poniesionych kosztów, przecież wystarczy kwotę z ost rachunku podzielić przez zużytą energię (NT+WT) - ta cena jest rzeczywistą, różnorodne taryfy dostawcy są jedynie jego wybiegiem przed wprowadzeniem ludzi w błąd, kiedyś na rachunku była jedynie ilość zużytej energii i koszt jednostkowy, dzisiaj czasem przy zmianie ceny w okresie rozliczeniowym brakuje na fakturze linijek na jednej stronie aby wyliczyć należną kwotę, za to zapłacona kwota i zużyta energia jest jedynym rzeczywistym odnośnikiem. Dodam, że jeśli użytkownik kominkiem dostarcza więcej energii niż PC to niestety ten drugi piec jest uzupełnieniem ogrzewania drewnem.

Liwko
30-01-2011, 10:37
kbab, czy czytałeś odpowiedź w innym temacie jaką ci udzieliłem na to pytanie?

Liwko
30-01-2011, 10:38
Oto ona
Załóżmy że mamy dwa identyczne domy z identyczną instalacją na prąd czy PC. Ale w jednym z nich jest jeden TV, jedna pralka, jedna lodówka, jeden komputer a w drugim jest 6 TV, 7 pralek, 11 lodówek, 15 komputerów i do tego jeszcze 20 piekarników i mikrofalówek. Pomijając zyski cieplne z tych odbiorników jak będziesz liczył dla poszczególnych domów zużycie na CO i CWU skoro masz do tego podlicznik?
Przed podwyżką było 25 w I i 64gr w II taryfie. Od połowy grudnia mam dobrze ustawiony sterownik na podliczniku i wychodzi mi że 75% zużywa mi PC w II taryfie.
W styczniu na CO i CWU PC zużyła 697kWh co po przeliczeni już po nowych cenach (27,68 ) daje kwotę 257,07zł. A średnia wychodzi 0,37zł więc bardzo podobna jak dla całego domu.
Ale napiszę ci jeszcze lepszy myk. Na pozostałe potrzeby zużywam dużo prądu i dziennie jest to około 17kWh. 17x30=510 i gdybym miał G11 to za cały prąd zapłaciłbym 280zł a teraz z PC zapłacę 204(pozostały prąd)+257(PC)=461zł. I teraz odejmując te 280zł wyjdzie mi że PC w styczniu mnie kosztowała 181zł! Rozumiesz? Gdybym nie miał PC to najprawdopodobniej miałbym G11 bo by mi się dwie taryfy nie opłacały i za prąd zapłaciłbym 280!

kbab
30-01-2011, 10:53
nie jestem drobnostkowy i dla mnie najważniejszy jest koszt całkowity, jeśli z faktur wliczę poniesione koszty następnie wyliczę koszt jednostkowy (tu 1kWh) to na przełomie ostatnich 5 lat wydatnio zmniejszyłem zużycie energii elektrycznej, utrzymuję stan zużycie gazu oraz dębiny, Natomiast niewiele zmienia się roczne zużycie energii, muszę dodać że nie doliczam uzysku z solarów (one sporo obniżają przeciętny koszt kWh), ale za to nie płacę i nie jestem w stanie policzyć ile energii one dostarczają, moje wyniki są w tabeli
http://img526.imageshack.us/img526/5033/captureqvq.jpg

kbab
30-01-2011, 10:58
kbab, czy czytałeś odpowiedź w innym temacie jaką ci udzieliłem na to pytanie?

czytałem i również się do tego odniosłem

Liwko
30-01-2011, 10:59
nie jestem drobnostkowy i dla mnie najważniejszy jest koszt całkowity, jeśli z faktur wliczę poniesione koszty następnie wyliczę koszt jednostkowy (tu 1kWh) to na przełomie ostatnich 5 lat wydatnio zmniejszyłem zużycie energii elektrycznej, utrzymuję stan zużycie gazu oraz dębiny, Natomiast niewiele zmienia się roczne zużycie energii, muszę dodać że nie doliczam uzysku z solarów (one sporo obniżają przeciętny koszt kWh), ale za to nie płacę i nie jestem w stanie policzyć ile energii one dostarczają, moje wyniki są w tabeli
http://img526.imageshack.us/img526/5033/captureqvq.jpg

O co ci chodzi bo nie za bardzo rozumiem? Dzieląc kwotę mojego rachunku przez ilość kWh wychodzi mi niecałe 40gr za 1kWh ale to wcale nie oznacza że tyle mam liczyć za ogrzewanie!!! 27gr w drugiej i 68 w pierwszej to są ceny z wszystkimi stałymi i zmiennymi z rachunku. Co cię obchodzi kto ile prądu zużywa na inne cele? Mamy tu przecież podawać zużycie na CO i CWU a nie za TV!

Liwko
30-01-2011, 11:02
czytałem i również się do tego odniosłem
Gdzie bo jakoś tego nie widzę?
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?10576-Ogrzewaj%C4%85cy-elektryczno%C5%9Bci%C4%85-WYST%C4%84P-!!!&p=4539770#post4539770

niedowiarek
30-01-2011, 11:09
Przy takich relacjach cenowych w swoim przypadku nie widzę ekonomicznego uzasadnienia zamiany kominka z pw na PC, jeśli się mylę to proszę mnie wyprowadzić z błędu..
kbab, ważne jest w tym wszystkim, to żebyś Ty był zadowolony. Widzisz jeden woli róże, drugi piwo duże...:D. Też bym się w twoim przypadku wzbraniał przed wymianą systemu ogrzewania. Kiedyś dokonałeś wyboru i nagłe rewolucje tylko dołożyłyby Ci stresów, wydatków, i bałaganu w chałupie. Nie możesz wszelako podważać sposobu obliczeń kosztów z uwzględnieniem prądu w innej taryfie, niż G11. Ja też taką posiadam i będę zmieniał. Nawet gdybym nie miał PC, to okazuje się,że w moim rejonie wystarczy w okresie tańszej strefy zużyć 30% energii żeby było taniej. Porównywałem faktury moją G11 i drugą G12 Twoim sposobem i się to potwierdza :p. Dawniej byłem zdania podobnie jak Ty, że G12 może kryć pułapkę w postaci drożyzny w czasie, gdy najwięcej prądu idzie. Cena 0,40 zł/kWh przy ogrzewaniu (średnia z rachunku) u Liwko wyjdzie z paluszkiem w ...... . Będą wtedy zasppokojone nadwyżki opłat za inne prądożerne ustrojstwa, a w rozliczeniu zbliżymy się jeszcze do Twoich kosztów ogrzewania. A poza tym, jeżeli palisz dębiną z sprawnością 0,7% (jak to jest w tabelce) no to zdrowia i chęci:no:

Liwko
30-01-2011, 11:14
Dodam, że jeśli użytkownik kominkiem dostarcza więcej energii niż PC to niestety ten drugi piec jest uzupełnieniem ogrzewania drewnem.
W moim konkretnym przypadku kominek powoduje tylko straty. Rozpaliłem tej zimy go trzy razy (w styczniu) po 3h. Gdybym go wywalił na bank miałbym mniejsze rachunki ale nie wywalę bo fajnie się sprawdza w okresach przejściowych no i fajnie go rozpalić od czasu do czasu.

Liwko
30-01-2011, 11:39
Całościowe zużycie prądu 63% w drugiej taryfie według rachunku z ostatnich dwóch miesięcy.

Jastrząb
30-01-2011, 12:07
ale to dotyczy domu wolno stojącego o bardzo dobrej izolacji cieplnej pow 120m2 zapotrzebowanie roczne = 16500 kWh w tym 4500 na cwu
16500 na CO i CWU dla domu 120m2? Jesli tak, to to jest 100KWh/m2 na CO. Nie nazwalbym tego domem o bardzo dobrej izolacji.

marcin

Jastrząb
30-01-2011, 12:08
nie jestem drobnostkowy i dla mnie najważniejszy jest koszt całkowity, jeśli z faktur wliczę poniesione koszty następnie wyliczę koszt jednostkowy (tu 1kWh) to na przełomie ostatnich 5 lat wydatnio zmniejszyłem zużycie energii elektrycznej, utrzymuję stan zużycie gazu oraz dębiny, Natomiast niewiele zmienia się roczne zużycie energii, muszę dodać że nie doliczam uzysku z solarów (one sporo obniżają przeciętny koszt kWh), ale za to nie płacę i nie jestem w stanie policzyć ile energii one dostarczają, moje wyniki są w tabeli
http://img526.imageshack.us/img526/5033/captureqvq.jpg

Sorry kbab, ale Twoje zalozenie co do ceny pradu jest IMHO bez sensu.
Owszem, teraz koszt jednostkowy z faktury masz 0,55. I jakbys zostal przy takiej taryfie i zaczal zuzywac wiecej pradu (np na PC), to zgoda ze tyle by zostalo na KWh. No moze by grosz lub dwa bylo mniej, bo oplaty stale by sie rozlozyly na wieksza ilosc KWh. Ale to rzecz pomijalna.

Ale gdybys mial zaczac zuzywac wiecej pradu, to wtedy przejscie na licznik dwutaryfowy, zmiejszylo by Ci koszt jednostkowy KWh spokojnie gdzies do 0.4PLN, tak jak pisza inni. I moim zdaniem, wedlug takiej ceny, a nie po 0,55 powinienes liczyc eksploatacje PC.

WIec zalozenie, ze prad do PC kupowalbys po 0,55 jest bez sensu.
Tak samo jak moim skromnym zdaniem, zalozenie sprawnosci kominka w okolicy 70%.

marcin

kbab
30-01-2011, 12:41
.
kbab, ważne jest w tym wszystkim, to żebyś Ty był zadowolony. Widzisz jeden woli róże, drugi piwo duże...:D. Też bym się w twoim przypadku wzbraniał przed wymianą systemu ogrzewania. Kiedyś dokonałeś wyboru i nagłe rewolucje tylko dołożyłyby Ci stresów, wydatków, i bałaganu w chałupie. Nie możesz wszelako podważać sposobu obliczeń kosztów z uwzględnieniem prądu w innej taryfie, niż G11. Ja też taką posiadam i będę zmieniał. Nawet gdybym nie miał PC, to okazuje się,że w moim rejonie wystarczy w okresie tańszej strefy zużyć 30% energii żeby było taniej. Porównywałem faktury moją G11 i drugą G12 Twoim sposobem i się to potwierdza :p. Dawniej byłem zdania podobnie jak Ty, że G12 może kryć pułapkę w postaci drożyzny w czasie, gdy najwięcej prądu idzie. Cena 0,40 zł/kWh przy ogrzewaniu (średnia z rachunku) u Liwko wyjdzie z paluszkiem w ...... . Będą wtedy zasppokojone nadwyżki opłat za inne prądożerne ustrojstwa, a w rozliczeniu zbliżymy się jeszcze do Twoich kosztów ogrzewania. A poza tym, jeżeli palisz dębiną z sprawnością 0,7% (jak to jest w tabelce) no to zdrowia i chęci:no:

oczywiście zgadzam się z tym, że taryfa G-12 jest bardziej opłacalna, ale czy prąd do co c cwu kosztuje nas 26-28gr/kWh? - z tym się nie zgadzam - ale pytam dlaczego tak jest tu przyjęte, bo chcemy pokazać jakie to niektóre piece są cacy? Policzmy to uczciwie - dokładnie tyle co płacimy na fakturze, dokładnie średnia za kWh jest tą rzeczywiście poniesioną, będzie super jak ktoś przy G-12 potrafi z ceną zejść poniżej 40gr. Proszę zauważyć, że przyjmując cenę 28gr a nie zapłacone np; 40gr zaniżamy koszt dokładnie o 30%, czy o to tu chodzi?
O co chodzi z tym kominkiem i sprawnością 0,7 (za mało, za dużo)?? To nie ja wymyśliłem tylko producent (niektórzy podają więcej)
http://www.cichewicz.pl/produkty/kominek_z_plaszczem_wodnym_spectra.php
oczywiście to nijak ma się do pc 300-400%, za to wsad jest o wiele tańszy

niedowiarek
30-01-2011, 12:47
http://img526.imageshack.us/img526/5033/captureqvq.jpg Tak z czystej ciekawości przeliczyłem ile trzeba by zapłacić za prąd w Twoim budyku.

Przyjąłem:

- gaz 6051,79 kWh pokrywam energią przez PC z sprawnością COP 3,5 - zużywam 6051,79/3,5 kWh prądu
- prąd 2298 kWh - zużywam tyle samo, bo to na inne cele niż grzewcze
- dębina 12600kWh pokrywam energią przez PC - zużywam 12600/3,5 kWh

Wychodzi mi 7627 kWh
Po cenie średniej 0,40 zł (G12) zapłacę 3050 złociszy
Po cenie 0,55 wyjdzie 4194

Prawda, że nie ma tragedii?
Oczywiście można dywagować, czy gaz poszedł na grzanie, czy inne cele itd...

Dla porównania moi znajomi mają tylko PC i za cały prąd w domku 115 m2 zapłacili 2,3 tys. złotych (wg rachunków)
I też by trzeba dywagować czy to się daje porównać z innym domkiem.
Ja mam pomiar to wiem że COP mam ponad 4 i nic więcej....
Ile zapłacę za rok mieszkania? Czas pokaże.

Liwko
30-01-2011, 12:50
oczywiście zgadzam się z tym, że taryfa G-12 jest bardziej opłacalna, ale czy prąd do co c cwu kosztuje nas 26-28gr/kWh? - z tym się nie zgadzam - ale pytam dlaczego tak jest tu przyjęte, bo chcemy pokazać jakie to niektóre piece są cacy? Policzmy to uczciwie - dokładnie tyle co płacimy na fakturze, dokładnie średnia za kWh jest tą rzeczywiście poniesioną, będzie super jak ktoś przy G-12 potrafi z ceną zejść poniżej 40gr. Proszę zauważyć, że przyjmując cenę 28gr a nie zapłacone np; 40gr zaniżamy koszt dokładnie o 30%, czy o to tu chodzi?
O co chodzi z tym kominkiem i sprawnością 0,7 (za mało, za dużo)?? To nie ja wymyśliłem tylko producent (niektórzy podają więcej)
http://www.cichewicz.pl/produkty/kominek_z_plaszczem_wodnym_spectra.php
oczywiście to nijak ma się do pc 300-400%, za to wsad jest o wiele tańszy

No to przecież to piszemy!!!
O matko święta, jeszcze raz. Średnia za PC w moim przypadku za ostatnie dwa miesiące to 37gr! Ale latem za CWU średnia to 27gr bo tylko grzeje ją w taniej taryfie!!!

kbab
30-01-2011, 13:00
16500 na CO i CWU dla domu 120m2? Jesli tak, to to jest 100KWh/m2 na CO. Nie nazwalbym tego domem o bardzo dobrej izolacji.

marcin

tą wartość zaokrągliłem z danych tabeli z internetu, tam podana jest na 11491kWh rocznie,
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?172206-pr%C4%85d-gaz-olej-w%C4%99giel-inne&p=4526747&viewfull=1#post4526747
w mojej tabeli jest to zmienna, którą można dowolnie dopasować ale na jej podstawie są wyliczane koszty poszczególnych nośników energii, uważam że taka wiedza powinna być pomocna przy wyborze systemu ogrzewania, a z tej tabeli najważniejszy jest koszt 1kWh ponoszony przy wykorzystaniu wybranego (dostępnego) nośnika energii, oczywiście ceny jednostkowe można aktualizować

niedowiarek
30-01-2011, 13:05
O co chodzi z tym kominkiem i sprawnością 0,7 (za mało, za dużo)?? To nie ja wymyśliłem tylko producent (niektórzy podają więcej)

Chodzi o czepianie się szczegółów:P Ot taka mała pomyłka w tabelce: 0,7% to w liczbach 0,007.Gdyby tak było musiałbyś przetaszczyć 100 razy więcej tej dębiny, a ja zapłaciłbym roczne za prąd więcej niż za pompę ciepła:lol2:

kbab
30-01-2011, 13:10
No to przecież to piszemy!!!
O matko święta, jeszcze raz. Średnia za PC w moim przypadku za ostatnie dwa miesiące to 37gr! Ale latem za CWU średnia to 27gr bo tylko grzeje ją w taniej taryfie!!!

Nigdy za 1kWh nie płaciłeś Pan 27gr (proszę sprawdzić obojętnie jaką fakturę) to dlaczego wg takiej ceny chcesz Pan rozliczać pobraną energię. Wszystkie taryfy są wybiegiem, "dopasowaniem" dostawcy do odbiorcy, ostateczna cena to ta zapłacona podzielona przez zużytą energię (NT+WT), szczęśliwy odbiorca to ten który zapłaci mniej niż 40gr,

kbab
30-01-2011, 13:19
Chodzi o czepianie się szczegółów:P Ot taka mała pomyłka w tabelce: 0,7% to w liczbach 0,007.Gdyby tak było musiałbyś przetaszczyć 100 razy więcej tej dębiny, a ja zapłaciłbym roczne za prąd więcej niż za pompę ciepła:lol2:

przepraszam, w nagłówku jest błąd, na tej kolumnie są dokonywane inne działanie dlatego sprawność jest wyrażana liczbą dziesiętną, przecież przy pc jest 3,5 a nie 350%, ostateczny wynik jest wyliczony prawidłowo, chyba że Pan widzi jakiś błąd, chętnie poprawię,

miejski
30-01-2011, 13:24
A jam pytanie:

Co powyższe gadanie ma wspólnego z pompami PPC Ecopower?

Przecież jest wątek ogólny o PC (fakt, że nieźle już zaśmiecony), więc tam się przenieście aby liczyć wyższość jednych kilowatów nad drugimi

Liwko
30-01-2011, 13:27
Nigdy za 1kWh nie płaciłeś Pan 27gr (proszę sprawdzić obojętnie jaką fakturę) to dlaczego wg takiej ceny chcesz Pan rozliczać pobraną energię. Wszystkie taryfy są wybiegiem, "dopasowaniem" dostawcy do odbiorcy, ostateczna cena to ta zapłacona podzielona przez zużytą energię (NT+WT), szczęśliwy odbiorca to ten który zapłaci mniej niż 40gr,

Mówisz nie płaciłem? No jasne że nie płaciłem bo nie zapłaciłem nic.
Odkopałem swój rachunek za dwa miesiące letnie gdzie miesięcznie PC zużywa mi na CWU 60kWh
Zużycie 736kWh, kwota 336,67/kWh=0,46zł za 1kWh
A teraz zakładając że nie mam PC i nie używam CWU ilość kWh zmniejszy się o 120. Używam G11 i płacę 55gr za kWh. Zużywam 616kWh za kwotę 338zł!
Czyli wychodzi że tą CWU mam latem za darmo:)
Widzisz jak wszystko można ładniej policzyć?
Zrozum, mając podlicznik do danego źródła należy z niego korzystać i podawać jego wyliczenia jako właściwe. To jest mądre urządzenie i nie należy z nim dyskutować:)

niedowiarek
30-01-2011, 13:38
kbab. Chciałem Cię tylko rozluźnić. To miał być niewinny żarcik. Zauważ, że Ty chcesz za wszelką cenę sprowadzić koszty ogrzewania do średniej ceny prądu z faktur. Jest w tym jakaś metoda. Rozumiem, że boisz się większych obciążeń za prądki zużyte w droższej taryfie. Ale i na to jest sposób. Jak stwierdzę, że mi się to opłaci to poproszę o warunki techniczne rozdzielenia instalacji. Ja będę miał licznik dla PC i będę używał tylko II(niskiej) taryfy. Gwagantuję Ci, że wyjdzie poniżej 0,3 zł/kWh. A jak zagrzeję chałupkę kochanej małżonce, ona mając prąd w G11 zaprosi mnie na TV przy świecach.... ech, sama sielanka. Będę szczegółowy 12600*0,3zł/4=945zł (u mnie jest COP=4). Resztę opłaci małżonka tak jak Ty - za prąd i gaz. Czy to drożej niż u Ciebie?

Pozdrawiam i przepraszam, że ośmieliłem się zażartować.

kbab
30-01-2011, 13:58
re Liwko, za darmo to możesz mieć cwu ale z solarów i to tylko w przypadku systemu w obiegu grawitacyjnym, a za zużyty prąd w tym czasie powinieneś policzyć wg zapłaconej średniej, i nie inaczej. Wyjaśnij proszę jakie straty ponosisz z używania kominka, aż tak przepłacasz za brykiet?
Re niedowiarek, jeśli w realu za prąd zejdziesz poniżej 0,3zł/kWh (tak mają tylko pracownicy koncernów energetycznych) to jesteś mistrz nad mistrze, ale tak samo jak ja dokładnie wiesz, że dostawca na to nie pozwoli i obojętnie jakby nie kombinować w teorii, praktyka to urealni i wyjdzie na to, że zamiast taniej zapłacimy więcej, tak samo teoretycznie dostawca może policzyć prąd dla "specjalnych" wybranych klientów po np 1gr/kWh, ale przy opłatach stałych odpowiednio podniesionych, czy wówczas wykorzystując taką taryfę będziemy co i cwu rozliczać wg tej stawki?

niedowiarek
30-01-2011, 14:27
Dzielę 12600 przez 4. Potrzebuję zamiast dębiny 3150 kWh.
Z ciepłą wodą jest już gorzej: COP przy wyższej temp. gz wyjdzie nie więcej niż 3,5.
Zatem zamiast gazu muszę zużyć jeszcze ze 2000 kWh na cwu.
No to jazda:
- robię drugi licznik, bo się uparłem. A co? Wolno mi!
-Szukam u swojego dostawcy prądu na stronie https://ebok.pge-rzesa.pl/kalkulator.php?t=G
-Wprowadzam zużycie 5150 kWh (wszystko w II taryfie)
-Daję 12 m-cy do drugiej tabelki
-Znaczę układ 3-fazowy
-Klikam policz
Wynik: 1541,66 zł
-Dzielę przez 5150......
Ups....
Zwracam honor. Wyszło 0,30 zł/kWh, a powiedziałem, że będzie poniżej....
Muszęsię chyba zacząć więcej chlapać w ciepłęj wodzie :D

kbab
30-01-2011, 14:33
Tak z czystej ciekawości przeliczyłem ile trzeba by zapłacić za prąd w Twoim budyku.

Przyjąłem:

- gaz 6051,79 kWh pokrywam energią przez PC z sprawnością COP 3,5 - zużywam 6051,79/3,5 kWh prądu
- prąd 2298 kWh - zużywam tyle samo, bo to na inne cele niż grzewcze
- dębina 12600kWh pokrywam energią przez PC - zużywam 12600/3,5 kWh

Wychodzi mi 7627 kWh
Po cenie średniej 0,40 zł (G12) zapłacę 3050 złociszy
Po cenie 0,55 wyjdzie 4194

Prawda, że nie ma tragedii?
Oczywiście można dywagować, czy gaz poszedł na grzanie, czy inne cele itd...

Dla porównania moi znajomi mają tylko PC i za cały prąd w domku 115 m2 zapłacili 2,3 tys. złotych (wg rachunków)
I też by trzeba dywagować czy to się daje porównać z innym domkiem.
Ja mam pomiar to wiem że COP mam ponad 4 i nic więcej....
Ile zapłacę za rok mieszkania? Czas pokaże.

trochę nie tak, wyszłoby sporo mniej, a to dlatego, że sprawność zastosowanych urządzeń w moim domu powoduje spore straty, zatem przy pc powinno się to uwzględnić i o te straty pomniejszyć zapotrzebowanie na energię, ale fakt jest taki, że pc to piec jak każdy inny tylko o wyjątkowej sprawności, ale wykorzystuje drogi nośnik energii, tu pomijam różnice inwestycyjne

niedowiarek
30-01-2011, 14:47
trochę nie tak, wyszłoby sporo mniej, a to dlatego, że sprawność zastosowanych urządzeń w moim domu powoduje spore straty, zatem przy pc powinno się to uwzględnić i o te straty pomniejszyć zapotrzebowanie na energię, ale fakt jest taki, że pc to piec jak każdy inny tylko o wyjątkowej sprawności, ale wykorzystuje drogi nośnik energii, tu pomijam różnice inwestycyjne
kbab. Zaczynam Cię lubić. Właśnie ze względu na koszty inwestycyjne zacząłem na etapie projektu, zrezygnowałem z różnych innych wydatków, nie budowałem kominów, przyłącza gazowego, wybrałem najtańszą pompę jaką znalazłem i wcale nie wyszło taniutko....
No cóż, jest to wybór....
Mam nadzieję, że po latach utwierdzę się w przekonaniu, tak jak ty, że był trafny.

Liwko
30-01-2011, 15:10
Wyjaśnij proszę jakie straty ponosisz z używania kominka, aż tak przepłacasz za brykiet?


Kominek jest bardzo dużym mostkiem ciepła i paląc w nim tak jak ja czyli tej zimy 3, słownie trzy razy po 3h powoduje tylko straty.

miejski
30-01-2011, 15:16
Panowie (i ew. Panie),

Postawcie się w roli kogoś kto szuka tu informacji o pompach PPC, a co znajduje?
Wasze osobiste przepychanki i wyjaśnienia jak kto liczy kilowaty. I jedyna wspólna z tematem rzecz przez ostatnie 3 strony tego wątku to chyba to, że Liwko posiada PPC.

A więc proszę po raz drugi: piszcie na temat, czyli zgodnie z tytułem wątku. ew. załóżcie nowy o liczeniu kWh przy PC.

Liwko
30-01-2011, 16:18
Słuszna uwaga.

kbab
30-01-2011, 16:42
Słuszna uwaga.

już mnie tu nie ma, chciałem tylko odpowiedzieć na pytanie niedowiarka z 8 str

niedowiarek
30-01-2011, 19:43
Pewnie jest inna interpretacja parametrów, zdaje się że robią na tych samych sprężarkach więc zakładając że wymienniki porobnej wydajności jest to "wsjo rawno" ;)

W moim przypadku (Ecopower C9) w karcie katalogowej widnieje moc cieplna 8,8 kW. W praktyce przy wygrzewaniu budynku i ograniczeniu temp. gz wsterowniku na 25C pompa zachowuje się tak, że:
- zatrzymuje się jak temp. zasilania wody grzewczej osiągnie 27,1C - nie wiem dlaczego, muszę poczytać w instrukji sterownika.
- delta temp. po stronie gz utrzymuje się wokolicy 6-8 C zależnie od przepływu i temperatury zewnętrznej
- COP przy tych parametrach gz i dz w okolicach 4/1 do 2,5/-1,5 pod koniec cyklu pracy nie spada poniżej 4 (katalogowo 3,9)
Przy okazji, miejski, na temat pomp PPC faktyczne trudno naiskać coś w postach. Ty i tak masz już trochę łatwiej, co nie znaczy, że nie masz racji. Poniosło nas wszystkich. :oops:

Forsa80
31-01-2011, 20:47
Chciałem prosić bardziej doświadczonych kolegów w kwestii pomp ciepła o poradę - z góry przepraszam, że nie dotyczy to pompy Ecopower, ale również polskiej Ecopol.

Od czwartku zeszłego tygodnia pompa zaczęła męczyć się u mnie w domku.
Przepracowała do dziś 94 h na potrzeby CO (CWU wyłączona w sterowniku).

W tej chwili temp. w domu wynosi 18,5C, przez chwilę było 20,5C, ale fachowcy twierdzili, że nie da się robić przy takiej temp.
Po 3 dobach w zasadzie pracy pompy non stop temp. DZ wynosiła 1 C na wyjściu z pompy i 5-5,5 C na powrocie do niej, temperatura GZ to 32 na wyjściu z pompy i 25 na powrocie.

Pytanie podstawowe to czy to normalne, że pompa pracuje non stop 3 doby i dopiero wówczas osiąga temp.? Temp. po pierwszym dniu wynosiła 16C i w sumie pozostałe 2 doby pompa pracowała nad pozostałymi 4C.
Druga sprawa to podpowiedzcie coś, aby odświeżyć temat jak to cholerstwo optymalnie ustawić :-), czy macie tę samą temp. zadaną na noc i dzień i jakie parametry wody itd. wstawiacie w sterownik. Sorry wiem powinienem poszukać i powertować forum i pewnie bym to znalazł, ale może coś się zmieniło i dodacie coś nowego za co z góry dziękuję.

Po tych pięciu dniach użytkowania tego brzęczącego cuda muszę przyznać - JEST NIEŹLE :-), muszę jedynie jedną ścianę wygłuszyć dodatkowo wełną bo nie da się w nim usnąć :-( non stop coś brzęczy ... , ale po raz pierwszy od 2 miesięcy nie muszę jeździć i dokładać do kozy, wnosić i docinać ton drewna czy węgla :-)

kbab
31-01-2011, 20:49
już mnie tu nie ma, chciałem tylko odpowiedzieć na pytanie niedowiarka z 8 str

w rewanżu spłodziłem arkusz dla różnych nośników energii w dolnych rubrykach jest porównana PC do innych systemów grzewczych (odpowiedź na pytanie kiedy się PC zwróci) - prawidłowa odpowiedź, oczywiście nigdy, ale po jakimś czasie może się zwrócić różnica kosztów inwestycyjnych w różnicy kosztów eksploatacyjnych - kiedy - zapraszam na str
https://spreadsheets.google.com/ccc?key=tQAmsjRNiB2P61uI816EQwg&authkey=CPfu-_8B#gid=0
można dane wstawiać wg swoich możliwości i potrzeb

Gosc***
31-01-2011, 21:04
Fora80 - założyłem nowy wątek odnośnie PC Ecopol - nie będziemy zaśmiecać tego wątku
A jest nas już chyba na tyle dużo, że wątek powinien mieć rację bytu
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?172592-Pompy-Ciep%C5%82a-Ecopol-System&p=4543748#post4543748

HenoK
31-01-2011, 21:08
I bardzo dobrze :).

karcio102
04-02-2011, 11:11
Witam

Już od miesiąc jestem szczęśliwym posiadaczem pompy Ecopower 11.
Montaż przeprowadziła firma PPC czyli producent w/w pomp.
Kolektor poziomy 600 m fi 40. Ziemia marna bo sam piach. 4 obwody po 150 m na głębokości około 2m.
W kotłowni bufor zbiornik kombinowany ( dwa w jednym ) 750 / 200 czyli 550 litrów na CO i 200 litrów na CWU. Podstawowa zaleta to mało miejsca.
W domu ogrzewanie mieszane tj na parterze 84m2 podłogówki, a na piętrze w sypialniach kaloryfery.
Z tego właśnie powodu czyli możliwości regulacji postawiony został ten bufor.
Na zewnątrz 1 czujnik temperatury , na parterze 1 sterownik "Auraton 2005" i na piętrze sterownik "Auraton 2005".
Zainstalowanie bufora wymogło dodatkowy zakup pompek obiegowych ( na wyjściu z bufora ).
Poza tym zainstalowałem cyrkulację i softstart. Dopłaciłem też za sprężarkę copland.
Łącznie wyszło około 40 000 ( tylko pompa, dolne źródło i kotłownia ).
Na razie nie mieszkam więc temperatura w domu ustawiona na 15 w dzień i 10 w nocy.
Instalacja pracuje sprawnie i cicho - pompy nie słychać za ścianą.
Przy montażu pompy padło kolanko więc pompę zabrano i uruchomiono dopiero po kilku dniach (akurat wypadły święta). Na trzeci dzień awaria ciśnienia ( najprawdopodobniej odpowietrzenie na poradziło sobie ze świeżą instalacją DZ). Mistrz przyjechał w tym samym dniu, odpowietrzył i od miesiąca już tylko komunikat "instalacja sprawna".
Od 27.12 to dziś zużyłem 580 kWh czyli jak dla mnie OK.
Dom 140m2. Drewniany. Nie wszystko jeszcze ocieplone i ciepło ucieka. Dom zresztą drewniany więc dziury a raczej szpary ( np. na węgłach czyli rogach ) jeszcze występują i trzeba je co jakiś czas optykać.

Czyli ogólnie i szczególnie polecam.

A jak można zmierzyc COP. Mam podlicznik energii i co dalej ?

Pozdrawiam
Andrzej

Jastrząb
04-02-2011, 11:19
A jak można zmierzyc COP. Mam podlicznik energii i co dalej ?
Pozdrawiam
AndrzejBylo wielokrotnie. Musisz miec tez grzalke awaryjna w PC.
Wlaczasz grzalke (o znanej lub zmierzonej mocy). Sprawdzasz roznice temperatur mieszy zasielniem podlogowki a powrotem. Cieplo wlasciwe wody jest znane. Na tej podstawie wyliczasz przeplyw wody w instalacji.

Teraz wlaczasz PC. Z podlicznika sprawdzasz ile pradu bierze PC. Znasz juz przeplyw wody w instalacji. Odczytujesz roznice temp. na podlogowce, -> prsote wyliczenie z uwzgldenieniem ciepla walsciwego wody -> i masz moc grzewcza pompy. Dzielisz moc grzewcza pompy przez to co pompa pobiera z gniazdka (podlicznik) i masz COP.

marcin

karcio102
04-02-2011, 15:10
Dzięki.
Czy na razie odpuszczam bo nie za bardzo rozumiem.
U mnie grzałka jest chyba tylko w buforze ale sterowana jest z pompy więc nawet jak ją włączę ( nie wiem jeszcze jak ) to nie wiem czy cała jaj moc idzie na podłogówkę czy też na ogrzanie wody w buforze. Chyba że trzeba tak działać długo żeby układ się ustabilizował. A potem muszę jeszcze jakoś włączyć tą pompę obiegową ??
Katastrofa.
Ale jeszcze raz dziękuję.
Pozdrawiam
Andrzej

rwxw
05-02-2011, 12:47
Pytanie podstawowe to czy to normalne, że pompa pracuje non stop 3 doby i dopiero wówczas osiąga temp.? Temp. po pierwszym dniu wynosiła 16C i w sumie pozostałe 2 doby pompa pracowała nad pozostałymi 4C. Druga sprawa to podpowiedzcie coś, aby odświeżyć temat jak to cholerstwo optymalnie ustawić :-), czy macie tę samą temp. zadaną na noc i dzień i jakie parametry wody itd. wstawiacie w sterownik.
Tak, to normalne. PC ma małą moc i grzeje niskotemperaturowo, więc trzeba trochę poczekać zanim temperatura w domu naciągnie. Ogrzewasz tony betonu w podłodze, ściany i to trwa bo bezwładność jest bardzo duża. Przy ogrzewaniu wysokotemperaturowym ogrzewasz powietrze, a ono ma małą bezwładność, więc i efekt jest szybki mimo zimnych ścian i podłóg. Z tego też wynika, że przy pc nie ma sensu obniżać temperatur na noc, bo bezwładność na to i tak nie pozwoli. Co do ustawień, to zależy, czy masz 1 czy 2 taryfy. Jeśli 1 to ustawiasz pc, tak, żeby temperatura Ci odpowiadała i już. Jeśli 2, to w taniej ustawiasz nieco wyższą temperaturę, a w drogiej nieco niższą (np. o 1-2 stopnie na sterowniku pokojowym lub jeśli masz tylko pogodowy to podbijasz temperaturę o kilka stopni w taniej) i pc będzie pracowała przede wszystkim w taniej.

okobar
05-02-2011, 18:00
zainteresowałem się tymi pompkami, szczególnie po lekturze postów liwko


niestety nie mają nikogo w opolskim

Liwko
07-02-2011, 15:34
zainteresowałem się tymi pompkami, szczególnie po lekturze postów liwko


niestety nie mają nikogo w opolskim

Zadzwoń do przedstawiciela na Wielkopolskę, ale do Pana Kozłowskiego bo podobno jest dwóch przedstawicieli. On mi właśnie robił instalację a odległości do mnie i do ciebie porównywalne.

Liwko
28-02-2011, 15:18
W lutym PC zużyła 862kWh pracując 72% w drugiej taryfie (to przez te mrozy) co daje kwotę 332zł. W kominku rozpaliłem raz a temperatury to 22oC w salonie, 20 w sypialni, 24-25 w łazienkach. W pozostałych pokojach 21-22oC. Ogólnie od 1.10.2010 pompa zużyła 3632kWh i śmiało można powiedzieć że powyżej 75% pracy była w II taryfie (październik, listopad powyżej 80%) za kwotę 1300zł (CO, CWU).

hydraulik_
04-03-2011, 18:12
W lutym PC zużyła 862kWh pracując 72% w drugiej taryfie (to przez te mrozy) co daje kwotę 332zł. W kominku rozpaliłem raz a temperatury to 22oC w salonie, 20 w sypialni, 24-25 w łazienkach. W pozostałych pokojach 21-22oC. Ogólnie od 1.10.2010 pompa zużyła 3632kWh i śmiało można powiedzieć że powyżej 75% pracy była w II taryfie (październik, listopad powyżej 80%) za kwotę 1300zł (CO, CWU).

ja mam 250 m2 (z grzejnikami ) w lutym poszło 900kWh z groszami na samo CO a PC P-W Atlantic typ16 Alfea.Mam taryfę G11 pompa pracuje równo 24 h/na dobe.

karpiel
04-03-2011, 20:39
Witam,

Czy ktoś z forumowiczów ma zainstalowaną gruntową pompę ciepła firmy Exotherm?? Czy to faktycznie jest chińczyk? Z tego co mi powiedziedzli wszystkie podzespoły są markowe . Bardzo proszę o jakąś opinię.

Chinczyk Chinczyk :) Dla przykładu Samochody Chinskie tez mają np: markowe silniki (zazwyczaj Mercedesa) co nie oznacza, że jest to super sprzęt :):):)

Liwko
04-03-2011, 20:52
ja mam 250 m2 (z grzejnikami ) w lutym poszło 900kWh z groszami na samo CO a PC P-W Atlantic typ16 Alfea.Mam taryfę G11 pompa pracuje równo 24 h/na dobe.

To znaczy że nie piszesz w odpowiednim temacie.

niedowiarek
09-03-2011, 19:20
Czy ktoś ma sterownik RX910 przy swojej PC. Mam problem z sterowaniem pompą obiegową c.o. i chciałem skonsultować gdzie popełniam błąd.

Liwko
01-04-2011, 09:34
W marcu PC zużyła 535kWh na CO i CWU w 88% w II taryfie za kwotę 170zł.
Od początku sezonu grzewczego 1.10.2010 do 1.04.2011 PC zużyła 4214kWh za kwotę 1475zł.
Przełączyłem PC na tryb "Lato" więc zaczyna grzać tylko CWU a to groszowe sprawy więc myślę że rok zamknę kwotą 1600zł. Mam nadzieję że nie będzie już potrzeby jej ponownie przełączać. W razie kilku pochmurnych dni przepalę w kominku.
W tym roku muszę usunąć kilka moich błędów więc myślę że następna zima będzie jeszcze tańsza. Swoją drogą te dwie ostatnie zimy jak na złość były powiedział bym "niestandardowe":) a rachunki bardzo zadawalające. Czekam teraz na normalną polską zimę.
Pzdr
Ps. Przez dwa lata kompletnie nic nie nawaliło, oby tak dalej:)

michaldruk
06-05-2011, 08:37
witam :welcome:
właśnie zdecydowałem się po burzy mózgów :bash: na zakup pompy ecopower firmy ppc .( ukłon w stronę LIWKO duża w tym zasługa jego wpisów :bye: )
mam dom o powierzchni 150 m2 http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-koniczynce-g/m443398b9374e0
dostałem oferty min. z nibe danfoss wiessmann junkers ivt. zdecydowałem się na ppc dzięki wpisom na tym forum
,więc postaram się coś opisywać w miarę postępu prac.
realizacja ma rozpocząć się pod koniec maja. mam nadzieję że pomogę komuś w podjęciu podobnej decyzji

photos
06-05-2011, 09:02
a zakres prac i kwotę jaka za to zapłacisz możesz zdradzić?? Tak informacyjnie abyśmy na bieżąco byli z cenami :)

Liwko
06-05-2011, 09:14
:)
Jak to mówią; Będzie pan zadowolony...

Zapomniałem o podaniu wyniku za kwiecień i podaje do dzisiaj, 97kWh II, 18kWh I=39zł:)
Dwie noce miałem włączone CO i 5 razy rozpaliłem w kominku to 3-4h
Jak jest w dzień słońce to nie ma problemu, dom go wystarczająco nałapie by nie trzeba było grzać. Gorzej jak słońca nie ma.

michaldruk
06-05-2011, 09:17
a zakres prac i kwotę jaka za to zapłacisz możesz zdradzić?? Tak informacyjnie abyśmy na bieżąco byli z cenami :)
Typ obiektu:
Powierzchnia użytkowa obiektu: 150[m2] podłogi do ogrzania 170 m2
Zapotrzebowanie na moc dla ogrzewania: 52[W/m2]
Ciepła woda użytkowa: tak
Rodzaj dolnego źródła: kolektor pionowy
Rodzaj instalacji CO: podłogowa
Ilość użytkowników CWU 4

W skład instalacji wchodzą:
• pompa ciepła dwu wymiennikowa o mocy cieplnej 10,8kW - Ecopower C11( sprężarka typu scroll firmy Copeland/Sanyo, wymienniki płytowe Swep, osprzęt Danfoss, z regulatorem pogodowym RX910 )
• pompy obiegowe, zasobnik CWU wbudowany 400ltr,
• zbiorniki wyrównawcze,pompki obiegowe, zawory itp:
* podłogówka ok 170 m2

dolne źródło kolektor pionowy ok 200 metrów w 2 lub 3 studniach
pompa oczywiście z soft startem
całość wykonana przez ppc (podłoogówka odwierty kotłownia ) wraz z uruchomieniem ok 53.000 :popcorn: z konkurencji najlepiej wypadł junkers 73.000 :jawdrop:

Liwko
06-05-2011, 09:31
Czy nie za duża ta pompa (moc)? Moim zdaniem 9 w zupełności by starczyła. Ilu was będzie mieszkać bo zbiornik na CWU też dość duży?

photos
06-05-2011, 09:37
No właśnie tez tak się zastanawiam czy ta pompa nie za duża. Ale nie zaszkodzi, bo 200 mb kolektora pionowego wraz z mocą tą mocą sprawi ze pompa będzie miała większe szanse zamykać się tylko w II taryfie. Cena za całość uważam że dobra. Niech się inni uczą :) np Ecopol za podobną instalacje zażyczył sobie w granicach 70 tys.

michaldruk
06-05-2011, 09:46
Czy nie za duża ta pompa (moc)? Moim zdaniem 9 w zupełności by starczyła. Ilu was będzie mieszkać bo zbiornik na CWU też dość duży?
drogi liwko
różnica w cenie pompy i co za tym idzie odwiertów to ok 2.000 pln więc przy całości mało istotna
a 2 tygodnie temu urodziła mi się druga córka więc rodzinka będzie raczej ciepłolubna
a i 400 litrów cwu jak się panny zaczną pluskać może ledwo starczać ;)

Liwko
06-05-2011, 09:53
drogi liwko
różnica w cenie pompy i co za tym idzie odwiertów to ok 2.000 pln więc przy całości mało istotna
a 2 tygodnie temu urodziła mi się druga córka więc rodzinka będzie raczej ciepłolubna
a i 400 litrów cwu jak się panny zaczną pluskać może ledwo starczać ;)

Gratulacje! Mój kolega ma ich już 5, ale próbuje dalej:D

To kiedy będziemy mogli zapisać cię do klubu PC?

michaldruk
06-05-2011, 10:02
dodam jeszcze że orłem okazał się pan z firmy ZELOS :sleep:
który chciał mi sprzedać pompę wissmanna ale stwierdził że jestem niepoważny
ponieważ chciałem dostać od niego ofertę wstępną na maila .miły pan stwierdził że temat jest zbyt rozległy aby o nim pisać i trzeba się spotkać .
ja stwierdziłem że jeżeli jego oferta jest znacznie droższa to nie będę na nią tracił czasu ani jego ani mojego i dalej upierałem się aby podał mi przybliżoną kwotę.
po fakcie okazało się że chodziło o grubo ponad 80.000 . pozdrawiam pana z sanito . odmówiłbym mu mailowo ale ,,temat jest zbyt rozległy".

michaldruk
06-05-2011, 10:04
Gratulacje! Mój kolega ma ich już 5, ale próbuje dalej:D

To kiedy będziemy mogli zapisać cię do klubu PC?
pan Jarek obiecał mi rozpocząć jeszcze w maju
będę pisał na bieżąco w miarę postępów prac :wiggle:

photos
06-05-2011, 10:15
pan Jarek obiecał mi rozpocząć jeszcze w maju
będę pisał na bieżąco w miarę postępów prac :wiggle:
Ato jest krótki temat...Odwierty robili u mnie jeden dzień. Podłogówkę wraz z szafkami i instalacja wod-kan 2 bądź trzy dni - w tym rozprowadzenie kanałów do rekuperatora. Jeszcze pewnie zejdzie im ze dwa dni na zrobienie kotłowni, montaż pompy, montaż rekuperatora i uruchomienie całości. W sumie tydzień roboty

michaldruk
06-05-2011, 10:18
15.06 mam urodziny więc może zrobią mi prezent
:wave:

Liwko
06-05-2011, 10:21
michaldruk, obejrzałem twój projekt i szkoda że nie ma w nim łazienki nad kotłownią. Mógłbyś zupełnie zrezygnować z cyrkulacji. Do kuchni jej i tak nie rób, moim zdaniem nie ma sensu. Oczywiście jeśli będzie zmywarka.

Liwko
06-05-2011, 10:22
15.06 mam urodziny więc może zrobią mi prezent
:wave:

Witamy w klubie Panie bliźniak;)

michaldruk
06-05-2011, 10:29
mądrego przyjemnie posłuchać a nawet poczytać .
właśnie się nad tym zastanawiałem.
odnośnie projektu mam lustrzane odbicie i ie robiłem na górze pokoju na wprost schodów
tylko zostawiłem otwarty salonik do zabaw dla dzieciaczków .
dziękuję za radę odnośnie cyrkulacji

miejski
06-05-2011, 12:08
Ja też wkrótce dołączę do użytkowników PPC Ecopower.
Oferta PPC na pompę C11 + zasobnik 300l + DZ poziome 600 m + podłogówkę - całość za ok. 50 000 zł (brutto)
Dom jak w dzienniku, podłogówki wyjdzie pewnie ze 150 m2.

U mnie mają wejść z podłogówką ok 10-15 czerwca.

michaldruk
Czy Twoja cena jest ceną netto (tak jak w ofercie podaje p. Jarek) czy brutto?
I jaki to zbiornik wbudowany 400 l litrów oferuje PPC?

niedowiarek
06-05-2011, 13:23
Miejski. A nie próbowałeś podejść sąsiada o przysługę. Albo wysłać piękniejszej połowy? :). Odrobiłbyś sąsiadce :cool:

miejski
06-05-2011, 19:46
niedowiarek ale o ssso chodzii.... :-)

żona m
06-05-2011, 20:28
przepraszam bardzo, nie mam zamiaru nigdzie się udawać, tym bardziej, ze sąsiadka to stara panna. :P

niedowiarek
06-05-2011, 20:29
Oprzysługę sąsiedzką :). Taki mały off-topic. Ależ Ty masz układ! Za płotem producent, wytwórca, konstruktor, wykonawca i serwisant w jednej osobie.

niedowiarek
06-05-2011, 20:32
przepraszam bardzo, nie mam zamiaru nigdzie się udawać, tym bardziej, ze sąsiadka to stara panna. :P

Nojeżeli tak, to się wycofuję. Nie było tematu:cool:

michaldruk
06-05-2011, 21:35
Ja też wkrótce dołączę do użytkowników PPC Ecopower.
Oferta PPC na pompę C11 + zasobnik 300l + DZ poziome 600 m + podłogówkę - całość za ok. 50 000 zł (brutto)
Dom jak w dzienniku, podłogówki wyjdzie pewnie ze 150 m2.

U mnie mają wejść z podłogówką ok 10-15 czerwca.

michaldruk
Czy Twoja cena jest ceną netto (tak jak w ofercie podaje p. Jarek) czy brutto?
I jaki to zbiornik wbudowany 400 l litrów oferuje PPC?
netto
co do zasobnika cwu to szczegółów nie znam po prostu
zapomniałem dopytać

żona m
06-05-2011, 21:36
spoko;)

michaldruk
06-05-2011, 21:38
będę opisywał na bieżąco etapy

karcio102
12-05-2011, 22:21
Witam.
Pompa Ecopower C11 użytkowana od stycznia.
Czy moja pompa działa poprawnie jeśli temperatura dolnego źródła na wejściu ma 9,6 stopnia a na wyjściu 9,5 ?
Czyli jak rozumiem nie ma żadnego odbierania ciepła.
Pompa działa obecnie w trybie letnim.
Ciśnienie w instalacji dolnego źródła to 2 około Atmosfery
Zimą była różnica około 4 stopni tj wejście 5 st i wyjście 1 stopień.

Pytanie drugie to na jaką temperaturę ustawiliście CWU ?

Trzecie pytanie to ile taka pompa zużywa latem prądu ?

A może powinienem ustawić jakieś krzywe ??

Pozdrawiam
Andrzej

Liwko
13-05-2011, 09:05
A grzeje CWU? Skoro tak to coś masz nie tak ze wskazaniami. Poczekaj aż się załączy i poobserwuj przez ten czas wskazania.
CWU mam podbite do 45oC 30min przed 6.00 i 30min po 21.00. Przez resztę doby mam 40oC. (podbicie w taniej taryfie)
Latem PC na CWU zużywa mi około 60kWh miesięcznie. Groszowe sprawy:)
Krzywe latem są zbędne.

karcio102
13-05-2011, 12:18
Dzięki
Ale ja jeszcze nie mieszkam i CWU jest ustawione na utrzymywanie 30st.
I faktycznie woda jest ciepła.
Pompa załącza się ale ile razy pracuje przez dobę to nie powiem bo mnie nie ma na "budowie".
Ciekawi mnie raczej czy przy pracy pompy może nie być spadku temperatury na wejściu i wyjściu dolnego źródła bo jak rozumiem to oznacza że nie ma oddawania ciepła.
Pozdrawiam
Andrzej

Liwko
13-05-2011, 12:22
To jak będziesz na budowie, zmień na 30min nastawy do np. 40oC i poobserwuj.

wibart
01-06-2011, 08:54
michaldruk, obejrzałem twój projekt i szkoda że nie ma w nim łazienki nad kotłownią. Mógłbyś zupełnie zrezygnować z cyrkulacji. Do kuchni jej i tak nie rób, moim zdaniem nie ma sensu. Oczywiście jeśli będzie zmywarka.

Dlaczego łazienka nad kotłownią (tak bedzie u mnie, druga na parterze obok kotłowni) nie wymaga cyrkulacji?
Czy ktoś ma Ecopower lub Ecopal (lub jakąś inna PC) w POlsce centralnej (łódź, kutno, płock, łowicz). Szukam "bliskich" uzytkowników.

photos
01-06-2011, 08:57
Dlaczego łazienka nad kotłownią (tak bedzie u mnie, druga na parterze obok kotłowni) nie wymaga cyrkulacji?
Bo odległość jaką ma do pokonania ciepła woda jest bardzo mała, a co za tym idzie i bez cyrkulacji ciepła woda bardzo szybko dotrze do kranu

Liwko
01-06-2011, 09:21
Dokładnie. Cyrkulacja jest fajna ale za to strasznie energochłonna. Dzisiaj bym jej nie robił a rurki poprowadził jak najkrótszą drogą.

Od 1.04 do 1.06 zużycie na CWU 37kWh I i 172kWh II taryfa. Koszt 73zł. Trzy osoby + cyrkulacja przez 2h dziennie.
Dwie noce pracowała też na CO.

HenoK
01-06-2011, 19:47
Czy ktoś ma Ecopower lub Ecopal (lub jakąś inna PC) w POlsce centralnej (łódź, kutno, płock, łowicz). Szukam "bliskich" uzytkowników.
Zapytaj też w wątku : http://forum.muratordom.pl/showthread.php?172592-Pompy-Ciep%C5%82a-Ecopol-System :).

michaldruk
01-06-2011, 20:44
witam
u mnie zgodnie z umową pojawił się pan Jarek a zaraz po nim panowie Łukasz i Krzysztof.
słowem podłogówka zrobiona w niecałe trzy dni ( plus kawałek ściennego i dwa grzejniki )
i aby nie przesadzić z wazeliną ,powiem tylko że jak na razie wysunęli się na prowadzenie
pod względem mojego zadowolenia z wykonawców :yes:

michaldruk
01-06-2011, 20:46
Dlaczego łazienka nad kotłownią (tak bedzie u mnie, druga na parterze obok kotłowni) nie wymaga cyrkulacji?
Czy ktoś ma Ecopower lub Ecopal (lub jakąś inna PC) w POlsce centralnej (łódź, kutno, płock, łowicz). Szukam "bliskich" uzytkowników.
za plus minus miesiąc zapraszam do Nadarzyna

niedowiarek
02-06-2011, 21:31
za plus minus miesiąc zapraszam do Nadarzyna

Jak się tylko nadarzy okazja, to nie omieszkam się wprosić :)

wihajster
02-06-2011, 21:40
(lub jakąś inna PC) w POlsce centralnej (łódź, kutno, płock, łowicz). Szukam "bliskich" uzytkowników.
Możesz zajechać do mnie, pokażę Ci co najmniej kilka pomp ;)

wibart
03-06-2011, 01:36
Zainstalowanych? :) PC? :)

wibart
03-06-2011, 01:38
za plus minus miesiąc zapraszam do Nadarzyna

Dzieki :) Będę sie przypominał za jakiś czas :)