PDA

Zobacz pełną wersję : Wiązary dachowe (kratowe)



Vafel
08-03-2008, 21:21
Czy do montażu prefabrykowanych wiązarów kratowych zawsze konieczny jest dźwig?

I w jaki sposób mocuje się takie wiązary do ścian? Jakimiś śrubami do wieńca, czy może jest jakaś murłata?

Czy montaż takich wiązarów to skomplikowana sprawa? Czy ekipa, która wcześniej tego nie robiła poradzi sobie z tym (tradycyjne dachy robili, ale wiązarów kratowych nie)?

Dzięki wielkie,

an-bud
08-03-2008, 21:38
a co jest w projekcie ? można zatopić w wieńcu płaskowniki i potem skręcić z kratownicą, prosta robota

andre59
08-03-2008, 23:13
Czy do montażu prefabrykowanych wiązarów kratowych zawsze konieczny jest dźwig?

I w jaki sposób mocuje się takie wiązary do ścian? Jakimiś śrubami do wieńca, czy może jest jakaś murłata?

Czy montaż takich wiązarów to skomplikowana sprawa? Czy ekipa, która wcześniej tego nie robiła poradzi sobie z tym (tradycyjne dachy robili, ale wiązarów kratowych nie)?

Dzięki wielkie,
Dźwig nie jest konieczny, wystarczy sześciu robotników. Czterech stojacych na dole, dwóch stojących na wieńcu.
Wiązar o rozpiętości 11m waży ok 100kG.

Ja wiązary mocowałem za pomocą pionowych kotew zabetonowanych w wieńcu.
Można też mocować wiązary do murłaty za pomocą ocynkowanych łączników kątowych.

Montaż nie jest skomplikowany, myśląca ekipa poradzi sobie z tym zadaniem.

jajmar
09-03-2008, 08:24
Co do dźwigu konieczny nie jest ale wg mnie warto, u mnie wrzucenie i wstępne rozmieszczenie dźwigarów zajeło niecałe dwie godziny pracy dźwigu.
Wsadzenie tego recznie zajełoby pewnie 6-8 osobom cały dzień.

Vafel
09-03-2008, 09:25
Dzięki wielkie. Martwił mnie ten dźwig, bo w okolicy nie mam żadnego, a za dojazd kilkadziesiąt kilometrów pewnie przyszłoby sporo zapłacić. A skoro nie jest koniecznie niezbędny, to jest jakaś alternatywa...

docent56
09-03-2008, 20:49
Można zamówić Pudzianowskiego.A sposób mocowania powinien być narysowany w projekcie.

Barbossa
10-03-2008, 07:33
Dzięki wielkie. Martwił mnie ten dźwig, bo w okolicy nie mam żadnego, a za dojazd kilkadziesiąt kilometrów pewnie przyszłoby sporo zapłacić. A skoro nie jest koniecznie niezbędny, to jest jakaś alternatywa...

oj docent56, docent56
pudzian może być droższy od dźwigu, nie myslisz ekonomicznie
wysoką masz tę chałupę?
czasami tramsport z hds -em może wystarczyć do podania na "górę", dalej ręcznie

agnieszkakusi
10-03-2008, 08:26
u mnie montowali ręcznie i wcale nie wyglądali na Pudzianowskiego :wink:

Vafel
10-03-2008, 08:39
wysoką masz tę chałupę?
czasami tramsport z hds -em może wystarczyć do podania na "górę", dalej ręcznie

O to, to... To jest dobra myśl, bo chałupa niziutka (w końcu parterówka)... Dzięki wielkie :)