PDA

Zobacz pełną wersję : "Pion Świecowy" co to wogole jest...



Xiff
09-03-2008, 08:15
Witam.. U brata robimy remoncik w lazience w budownictwie z wielkiej plyty. Jest tam grzejnik w formie rury idacej pionowo do gory i w polowie zakrecajacej w dol. Laczna dlugosc 4 m stoi w samym rogu i na gorze ma odpowietrznik. wyglada na to ze to jest polaczone szeregowo z reszta kaloryferow u sasiadow. Oczywiscie to ma juz ze 30 lat i chcielismy go wymienic n a jakis zeberkowy albo cokolwiek innego byle ladniejszego.
Niestety spoldzielnia nie pozwala bo odpowiedzieli nam ze w planach jest przewidziany jedynie pion swiecowy i tylko takie grzejniki moga byc. Czy ktos z was walczyl juz z czym takim?
Jezeli sie nie da to bedziemy musieli go jakos estetycznie zabudowac, ale stracimy wtedy troche ciepła i miejsca.

czekam na propozycje. po swietach zaczynamy roboty.

Haynauer
09-03-2008, 11:09
wyciąć go w cholerę... jaką on może mieć moc..? z 200 W..? dogadać się z instalatorem ze spółdzielni w sprawie spuszczenia wody i wtedy go wyciąć, lepiej nie robić tego oficjalnie bo będą piętrzyć problemy... a w zastepstwie można na ścianie drabinkę elektryczną, jesli w ogóle potrzebna, bo w wiuelkiej płycie z reguły łazienki małe i bez okien, a przez to dość ciepłe...

beton44
09-03-2008, 12:35
wyciąć go w cholerę

raczej musi się nie spodobać tym którzy są "dalej" na tej rurze :-?

09-03-2008, 12:36
... chcielismy go wymienic n a jakis zeberkowy albo cokolwiek innego byle ladniejszego ...
wydaje mi sie ze mozesz wymienic ten grzejnik na pionową rure o sporej srednicy z odpowietrzeniem tak jak jest na górze ...
albo grzejnik umieszczony wysoko (z ryzykiem ze będzie chłodniej przy podłodze)

panda
09-03-2008, 13:15
...... wyglada na to ze to jest polaczone szeregowo z reszta kaloryferow u sasiadow. Oczywiscie to ma juz ze 30 lat i chcielismy go wymienic n a jakis zeberkowy albo cokolwiek innego byle ladniejszego.
Niestety spoldzielnia nie pozwala .....
I prawidłowo :) Dawniej w ten sposób robiono ogrzewanie małych pomieszczeń, nazywa się to pion grzejny (tzw. świecowy). Czyli inaczej ta rura którą chcesz wyciąć to zasilanie następnych grzejników, jeśli nie u Ciebie to u sąsiadów. Jak ją zamienisz na grzejnik to wyziębisz następne grzejniki, trzeba by je przekryzować.

Haynauer
09-03-2008, 14:47
Jest tam grzejnik w formie rury idacej pionowo do gory i w polowie zakrecajacej w dol.

przeciez wyraźnie jest napisane, że nie jest to typowa "świeca"...


raczej musi się nie spodobać tym którzy są "dalej" na tej rurze

z opisu wynika, ze nie ma nikogo dalej na tej rurze...


ta rura którą chcesz wyciąć to zasilanie następnych grzejników

czy to wynika z opisu..? przeciez można zmostkować przy podłodze i zrobić małą półeczkę...

czarnyf22
09-03-2008, 15:01
zapewne mieszkasz na ostatnim piętrze więc bez problemu wytnij to oczywiście nie mówiąc nic nikomu. Ja zrobiłem coś takiego mieszkając w środku bloku. Wyciąłem świece dałem suszrke na obejściu. U ciebie sprawa jest ułatwiona bo nawrt spuszczać wszystkiej wody nie trzeba tylko tyle co w świecy jest.

Xiff
09-03-2008, 18:35
no wlasnie jest to ostatnie pietro.
Tak czy siak nawet jakbym to wycinal to bym musial zamknac obieg pomiedzy rurkami czyli jakies spawanko sie szykuje.
W miare mozliwosci i chcialbym tam wpiac inny grzejnik bo identyczna sytuacje mamy w sasiednim mieszkaniu i tam zostalo to zabudowane z otworkami i w lazience jest duzo chlodniej. A szkoda grzac pradem skoro sie placi za ogrzewanie w czynszu.

czarnyf22
10-03-2008, 11:12
suszarkowy grzejnik wstaw. A spawać raczej nie trzeba bo możesz nagwintować tylko najpierw zmierz średnice rury. 8)

Xiff
10-03-2008, 20:03
tylko tak dedukuje, ze jezeli wstawie tam taki grzejnik i np. zawor termostatyczny to zakrecajac u siebie obieg zamkne u wszystkich, bo to chyba szeregowo jest polaczone jesli sie nie myle. czyli chyba musialbym podlaczyc na stale albo tylko jakies kulowe zawory wstawic wrazie czego jakby trzeba bylo zdjac na chwile grzejnik. pytanie tylko czy sam grzejnik nie spowoduje jakichs oporow wiekszych w calym pionie, bo wtedy przyjda do mnie i sprawa sie rypnie.

czarnyf22
12-03-2008, 21:42
zrób grzejnik na obejściu tak żęby grzejnik był niezalerzny od innych

Xiff
13-03-2008, 15:47
oo.. wreszcie ktos ladnie ujal to o czym myslalem.. mysle ze to bedzie najlepsze rozwiazanie.

Mumuka
31-01-2014, 11:23
zrób grzejnik na obejściu tak żęby grzejnik był niezalerzny od innych

trochę może głupie pytanie - co to znaczy "na obejściu"?

Mam dwie rury w łazience pionowe, idą jeszcze wyżej do sąsiadki na górę (mieszkam na przedostatnim piętrze), i chciałem do nich podłączyć grzejnik łazienkowy 'drabinkowy', z tego co się dowiadywałem to właśnie jest ten "pion świecowy" u mnie aktualnie

powiedziano, że nie można, bo nie będzie działało, itd. - ale widzę, że w Waszych komentarzach działa i jest OK?
(pod warunkiem, że się nie założy zaworu termostatycznego)

co rozumiecie przez "na obejściu" - że podłączenia obydwa w jedną rurę, czy jedno w jedną, a drugie w drugą?
Dzięki i pozdrawiam

Daro_ufo
02-09-2014, 11:14
Przepraszam za odkop ale mam dosyć podobny "problem" jak @Mumuka. Czy do takiego pionu świecowego można się podpiąć/zamienić na coś innego wydajniejszego? Ktoś zaproponował mi zabudowę tego pionu ale wydaje mi się, że wydajność zabudowanego pionu będzie bardzo niewielka.

Elfir
02-09-2014, 12:37
Ja miałam pion świecowy w łazience i korytarzu. Łazienkowy podpięłam pod ten z korytarza tuż przy pododze (były obok siebie) i wyprowadziłam podłączenie do grzejnika drabinkowego w łazience.

Daro_ufo
02-09-2014, 17:03
Za zgodą spółdzielni czy samowolka? U mnie spółdzielnia nie jest chętna do współpracy jeżeli chodzi o "świeczki"

Jatamen
03-09-2014, 18:03
szukasz specjalistę z przyrządem do zamrażania rur co. Przyjedzie, odetnie, zrobi obejście, zamontuje zawory, razem z grzejnikiem. Pełna profeska zero problemów i kosztuje to zależnie od regionu około 100 samo zamrożenie