PDA

Zobacz pełną wersję : siodło do belki drewnianej



Piotr_ok
09-03-2008, 11:31
,do montażu w wieńcu; podajcie namiary kto to produkuje i gdzie można kupić? belka ma wymiary 18x18? znalazlem na wymiar 16 a to troche za malo
pozdrawiam
Piotr

labas1
09-03-2008, 15:08
Witam
Końcówki belki owinąć papą i zalać w wieńcu .

Geno
09-03-2008, 16:32
Drewnienae belki w wieńcu zalane betonem? :o

Czemu w ogóle ma służyć zamocowanie belki w wieńcu?

labas1
09-03-2008, 16:50
Witam
Czasami w ten sposób montuje się belki stropowe, sposób wykonania zgodny ze sztuką budowlaną.

Geno
09-03-2008, 16:51
Witam
Czasami w ten sposób montuje się belki stropowe, sposób wykonania zgodny ze sztuką budowlaną.

Nie spotkałem się z tym i wątpię ,że to zgodnie ze sztuką budowlaną bo jaki tego sens?

labas1
09-03-2008, 16:59
Witam

Sens taki , że ktoś chce mieć ładny strop drewniany z wyeksponowanymi belkami . Łącznie na trzech budowach gdzie byłem kierownikiem był robiony taki strop . W wieńcach zostawiano gniazda , następnie montowano strugane belki z końcami owiniętymi papą. Gniazda póżniej były zalane zaprawą cementową.Oczywiście te roboty wykonuje się przy wykończeniu aby nie ubrudzić belek .

Geno
09-03-2008, 17:03
Witam

Sens taki , że ktoś chce mieć ładny strop drewniany z wyeksponowanymi belkami . Łącznie na trzech budowach gdzie byłem kierownikiem był robiony taki strop . W wieńcach zostawiano gniazda , następnie montowano strugane belki z końcami owiniętymi papą. Gniazda póżniej były zalane zaprawą cementową.Oczywiście te roboty wykonuje się przy wykończeniu aby nie ubrudzić belek .
Ja rozumiem gdyby utworzono gniazdo i po związaniu betonu i usunięciu szalunków wsunięto belki (analogicznie jak to się robi w ścianach murowanych).

"Zalewanie" belek zaprawą , przynajmniej dla mne pozbawione jest zupełnie sensu - choćby ze względu na bardzo odmienne parametry materiałów. Druga sprawa , nie wiem jak wygląda drewno w tej końcówce (po pewnym czasie).

labas1
09-03-2008, 17:11
Oczywiście że belki są wsuwane póżniej , przecież napisałem że przy wykończeniówce.
Zaprawą zalewa się dlatego żeby nie było widać dziur. :D

Geno
09-03-2008, 17:15
Oczywiście że belki są wsuwane póżniej , przecież napisałem że przy wykończeniówce.
Zaprawą zalewa się dlatego żeby nie było widać dziur. :D

..i żeby końcówki sobie później zgniły. Nie wiem czy to akurat najlepszy pomysł. Z jakichś względów końcówki od dawno owijano papą ale czoło przecież było odkryte a gniazdo większe niż belka.

Widocznie się jednak nie znam.

labas1
09-03-2008, 17:28
Nie wiem czy kolega się zna czy nie , ale końcówka drzewa ma jak oddychać bo jest wsunięta tylko ok.10 cm ,nie ma prawa zgnić .
Wystarczy popatrzeć w starych budynkach bez płyt żelbetowych , w ścianach włożone są drewniane belki stropowe i siedzą tak nawet 150 lat (mój rodzinny dom).
To nie jest moja technologia , nasi przodkowie na to wpadli .
Pozdrawiam

Geno
09-03-2008, 17:32
Nie wiem czy kolega się zna czy nie , ale końcówka drzewa ma jak oddychać bo jest wsunięta tylko ok.10 cm ,nie ma prawa zgnić .
Wystarczy popatrzeć w starych budynkach bez płyt żelbetowych , w ścianach włożone są drewniane belki stropowe i siedzą tak nawet 150 lat (mój rodzinny dom).
To nie jest moja technologia , nasi przodkowie na to wpadli .
Pozdrawiam
O tym pisałem w starych budynkach są tak zamocowane ,że nie ma problemu z obiegiem powietrza.

Piotr_ok
09-03-2008, 18:40
idea prosta i zgodna z tym co napisał labas1; chodzi o belki od antresoli ktora bedzie na czescia salonu; uprzedze ewentualne pytanie, jest to uwzglednione w projekcie konstrukcyjnym stropu;
pytanie, jesli zrobie nawet gniazda to jak pozniej wlozyc tam belki? nie da sie :( ; belki trzeba bedzie osadzic w momencie wylewania wienca; moze jednak oprocz owiniecia papa sa jakies inne metody montazu ?
pozdrawiam
Piotr

labas1
09-03-2008, 18:46
Witam
Z jednej strony gniazdo powinno być ,,głębsze" .

Piotr_ok
09-03-2008, 19:03
tez o tym myslalem, ale bedzie ciezko; wieniec ma 25 cm i bedzie zalewany razem ze stropem; z jednej strony belka bedzie wchodzic w wieniec z drugiej w belke betonowa; jesli zrobie w wiencu glebsze gniazdo to bedzie prawie na wylot (i moze to jest rozwiazanie), jesli zrobie w belce to nie wiem czy nie bedzie to problem z wytrzymaloscia belki ...
zastanawiam sie czy nie osadzic belki, zabezpieczyc i nie zalewac stropu i wiency ...
pozdrawiam
Piotr

labas1
09-03-2008, 19:33
A czy ta belka betonowa jest podciągiem ? - jeśli tak , to nie powinno się wpuszczać belki drewnianej w nią , bo będzie osłabiona konstrukcyjnie .
Gdybam bo nie widzę projektu , ale jeśli jest tak jak napisałem to w belce żelbetowej trzeba wstawić markę stalową .

Piotr_ok
09-03-2008, 19:43
podciag; czyli mam szukac 'marki stalowej'? w projekcie mam wlasnie napisane 'systemowe złacze siodłowe', moze to to samo co 'marka stalowa'?
pozdrawiam
Piotr

labas1
09-03-2008, 19:59
Dokładnie , musi być złącze siodłowe (marka)
[/img]

Piotr_ok
09-03-2008, 20:49
a czy wiesz pod jaka nazwa tego szukac? w necie nie znalazlem szukajac złącza siodłowego ...
pozdrawiam
Piotr

labas1
09-03-2008, 21:03
a czy wiesz pod jaka nazwa tego szukac? w necie nie znalazlem szukajac złącza siodłowego ...
pozdrawiam
Piotr

W hurtowniach budowlanych można kupić , ale może być problem z nazewnictwem , różne są nazwy : marka , kotwa , złącze.
http://www.halfen-deha.pl/index.php@id=17.html

Barbossa
10-03-2008, 07:27
propozycja w linku chybiona
na wieńcu nie możesz tego położyć?

labas1
10-03-2008, 07:33
propozycja w linku chybiona
na wieńcu nie możesz tego położyć?

Nie chybiona , płaską powierzchnię przykłada się do szalunku , po zalaniu i rozszalowaniu spawa się kątownik lub płaskownik do marki i jest siodło dla belki drewnianej .

Geno
10-03-2008, 08:32
propozycja w linku chybiona
na wieńcu nie możesz tego położyć?

Nie chybiona , płaską powierzchnię przykłada się do szalunku , po zalaniu i rozszalowaniu spawa się kątownik lub płaskownik do marki i jest siodło dla belki drewnianej .
To chybione, raz ,że spawane na budowie dwa jak siodło jest ocynkowane to po spawaniu będzie kiepsko.

Nie łatwiej kotwić?

Piotr_ok
23-04-2008, 21:53
konstruktor po dlugim namysle sie wyjail i powiedzial ze najlepiej bedzie zamocowac belki na wieszakach no tylko oczywiscie problem bo znalazlem do 160 mm a belke mam 180
pozdr
Piotr

Barbossa
24-04-2008, 13:36
nie wiem o jakich wieszakach piszesz, ale końcówki belek możesz sfazować do 16cm

Piotr_ok
24-04-2008, 15:42
mogę i do 5 ;) ale nie o to chodzi, skoro zaprojektowal belke 18 to i wieszak powinien byc 18 albo podane inne rozwiazanie; wkurza mnie 'ja zaprojektowalem a ty czlowieku szukaj i glowkuj czy to jest mozliwe do zrobienia'
wieszak - http://www.inzynierbudownictwa.pl/kat_inz/inzynierbudownictwa/fotografie/1202291068.jpg
pozdr
Piotr

Barbossa
24-04-2008, 16:19
słaby projektant co projektuje belkę o przekroju kwadratowym
2,5 centa z obu stron, jak wlezie w te blachy to i tak będzie nie do poznania, a estetyczniej

Piotr_ok
24-04-2008, 18:47
chyba słaby bo stali mi w monolit tyle dal ze murarz sie smial ze wilczy szaniec nie jest taki solidny :)
w koncu to nie zjego kieszeni idzie ...
pozdr
Piotr

osek
24-04-2008, 21:02
chyba słaby bo stali mi w monolit tyle dal ze murarz sie smial ze wilczy szaniec nie jest taki solidny :)
w koncu to nie zjego kieszeni idzie ...
pozdr
Piotr

heh, przezbrojone też jest źle zrobione ;)
a czoło belki w ścianie musi miec dylatacje.
wieszaki powinni w hurtowni Ci zamówić.