PDA

Zobacz pełną wersję : zimne okna



Greg P
21-03-2002, 15:21
Jesienią wymieniłem w budynku 25 letnim stare okna drewniane (typ skrzynkowy) na PCV Thyssen AD z szybą k=1,1 (wg producenta). Mimo zalet (łatwe do utrzymania w czystości, wygodne otwieranie, lepsze tłumienie hałasu) w zimne dni jest subiektywne uczucie chłodu od okna, a na dole szyby pojawia się rosa. Wentylacja jest dość dobra, wilgotność względna w pomieszczeniu ok.50%. Rachunki za gaz (ogrzewanie) tej zimy były takie same jak ubiegłych latach. Proszę o radę jak mógłbym sprawdzic, czy szyby mają rzeczywiście k=1,1, czy nie zostałem oszukany, bo po wymianie okien na nowe z szybą termofloat opłaty za ogrzewanie powinny spaść.

krzychol
21-03-2002, 20:34
Greg P
wywołałeś temat dla mnie aktualny bo w całym domu (jeszcze nie mieszkam) założyłem okna Tyssen k=1,1. Co do parowania to być może w pomieszczeniach była zbyt niska temperatura stąd rosa na szybach. Co do rachunków za gaz to w tym roku zima była "bardziej zimna" niż w latach ubiegłych, a więc takie same rachunki za gaz to relatywnie niższe zużycie gazu.
Jak ociepliłeś okna na styku z parapetami?
Pozdrawiam Krzychol

Greg P
22-03-2002, 08:00
Pomieszczenia były ogrzewane normalnie, temperatura wynosiła ok. 20-22 st.C. Okna stały na klockach drewnianych, pod nimi wciśnięto piankę montażową.Po stwardnięciu klocki wyjęto i uzupełniono piankę. Nowych parapetów zewnętrznych jeszcze nie ma, bo ma być wykonane ocieplenie zewnętrzne i wtedy je założymy. Stare parapety po montażu okien zostały przyklejone tymczasowo po prostu na piankę.

zuzka
22-03-2002, 10:36
Czy można z tego wnioskować, że system Thyssen jest kiepski.
A może ktoś podpowie jaki jest dobry. Rehau?

pitbull
22-03-2002, 10:43
Prawdopodobnie masz same szyby k=1,1 a to nie znaczy ze cale okno ma ten sam wspolczynnik. Stary numer sprzedajacych okna.

Majka
22-03-2002, 10:47
System jest w porządku, po prostu chciałbyś uzyskać za szybko wyniki. Okna przecież zajmują Ci małą powierzchnie ścian, dopiero jak zrobisz prawdziwe ocieplenie z zewnątrz zauważysz różnicę w spalaniu gazu. Tak się jeszcze zastanawiam czy pianka montażowa jest wystarczająca jako ocieplenie pod oknem?!
Majka

pitbull
22-03-2002, 10:51
Tak, mozesz dac jeszcze ocieplenie pod parapetem zewnetrznym.

<font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: pitbull dnia 2002-03-22 11:45 ]</font>

Alanta
22-03-2002, 10:56
Poza tym okna skrzynkowe, nawet stare, są dosyć dobre (pod warunkiem, ze nie są zbyt wypaczone), szczególnie te, które mają dużą odległość pomiędzy płaszczyznami szyb (np.20cm). Między nimi powstaje zamknięta warstwa powietrza, która jest dobrym izolatorem. Ja mam sentyment do tych okien, kiedyś potrafili je dobrze robić :smile:

Frankai
22-03-2002, 11:03
Przypuszczam, że i teraz można zamówić u stolarza i jak jest dobry też Ci ich nie sknoci. Tylko, że podobnie jak ze szprosami na szybach, albo oknach z małymi okienkami - mycie szyb nie jest hobby większości z nas, a mycie szkrzynkowych i ze stałymi szprosami na szybie nie należy do przyjemności. No i takie okno siłą rzeczy będzie droższe.
Przypomnę o jeszcze jednym plusie - jak dziecko Ci zbije szybę w zimie, to jeszcze masz szansę, że skończy się na jednej i śnieg nie będzie Ci sypał do wnętrza.

_Piotr
25-03-2002, 07:31
On 2002-03-22 10:56, Alanta wrote:
Poza tym okna skrzynkowe, nawet stare, są dosyć dobre (pod warunkiem, ze nie są zbyt wypaczone), szczególnie te, które mają dużą odległość pomiędzy płaszczyznami szyb (np.20cm). Między nimi powstaje zamknięta warstwa powietrza, która jest dobrym izolatorem.

Ykhm... czy aby na pewno? Jak to jest z izolacyjnością okien skrzynkowych? Bo ja akurat takowe mam i każdy, kto je widzi, mówi: "ooo, skrzynki - trzeba będzie wymienić...". Czy ktoś zna w przybliżeniu współczynnik k takich okien, zakładając oczywiście, że są szczelne?

pitbull
25-03-2002, 10:23
Takich okien nie masz nawet co porownywac. To sa wartosci rzedu 2,5 W/m2K.

Greg P
25-03-2002, 11:11
Nie znam współczynnika U okien skrzynkowych,jednak subiektywnie przy starych oknach nie czuło się chłodu w mroźne dni, przy nowych niestety tak. Generalnie inwestycja w to rozwiązanie to ciężka pomyłka.

_Piotr
25-03-2002, 11:18
Tylko 2,5? To chyba nieźle, zważywszy, że wciąż sprzedaje się współczesne okna z szybą zespoloną ze szkła typu float wypełnione powietrzem i mają z tego co wiem jakieś 2,9 W/m2K. Czyżby więc skrzynki nie były aż tak złe? :smile:

Kuba1975
16-01-2017, 10:46
:spam:

jareko
16-01-2017, 12:25
Skoro odswiezony temat ;)
Skrzynki to Uw>3.5 plus niezmierzalna infiltracja powierza.
20 cm odległość miedzy szybami to kosmos strat gdyz konwekcja powierza z tej przestrzeni jest niewyobrażalna.
Powyzej 2 cm radykalnie spada izolacyjność powietrza w zakmnietej przestrzeni wlasnie przez jego ruch w przegrodzie

Michał33
20-03-2018, 11:39
Szyby w oknach powinny być napełnione argonem. Argon należy uzupełniacć co 10 lat.

Ok**se
20-03-2018, 12:06
Szyby w oknach powinny być napełnione argonem. Argon należy uzupełniacć co 10 lat.

tiaaaaa.....ciekawa teoria i jakże prosto wykonalna przy dzisiejszej konstrukcji szyb

finlandia
21-03-2018, 00:27
Szyby w oknach powinny być napełnione argonem. Argon należy uzupełniacć co 10 lat.

Tak, już kiedyś reklamowałeś firmę z odpowiednią ofertą..
A realnie - jesteś w stanie policzyć co da takie dopełnienie?