PDA

Zobacz pełną wersję : Skutki wichury EMMA



odaro
09-03-2008, 19:45
Jak myślicie co było przyczyną że ostatnia wichura Emma przewróciła całą ścianę szczytową. Jest to elewacja zachodnia. Teoretycznie wszystko zostało wykonano ze sztuką. Wieniec na ścianie kolankowej jest nie widać go bo jest obmurowany.

Cała ściana jest do rozbiórki i do ponownego wymurowania.

Niestety przydarzyło się to koleżance mojej żony.

Jestem ciekawy co o tym sądzicie.


http://images26.fotosik.pl/173/2ed865878863faf5.jpg (www.fotosik.pl)

http://images32.fotosik.pl/172/5e2eb3711598b9ed.jpg (www.fotosik.pl)

http://images34.fotosik.pl/172/35cb5272a1892a7a.jpg (www.fotosik.pl)

http://images30.fotosik.pl/173/a93fd1240f5a7a83.jpg (www.fotosik.pl)

http://images31.fotosik.pl/173/a5514dc4b8eef160.jpg (www.fotosik.pl)

http://images32.fotosik.pl/172/062e943b8008924a.jpg (www.fotosik.pl)

Sasha
09-03-2008, 19:48
trochę masakra... szkoda bo pewnie będzie musiała robić te ściankę drugi raz :roll:

jacekp71
09-03-2008, 19:52
jesli wszystko bylo w zgodzie ze sztuka, to powodem byl niezwykle silny napór wiatru, i tyle,
do tego brak podparcia od wewnątrz - sciany dzialowej na przyklad,

siła wyższa,
shit happens,

Bigbeat
09-03-2008, 19:53
Jak myślicie co było przyczyną że ostatnia wichura Emma przewróciła całą ścianę szczytową.
Mocno dmuchało ;)

odaro
09-03-2008, 19:54
jesli wszystko bylo w zgodzie ze sztuka, to powodem byl niezwykle silny napór wiatru, i tyle,
do tego brak podparcia od wewnątrz - sciany dzialowej na przyklad,

siła wyższa,
shit happens,

Ale gdzie jest powiedziane że każda ściana szczytowa musi być podparta ścianą działową, każdy projekt jest inny.

Mirek_Lewandowski
09-03-2008, 19:55
Tak sobie myślę, patrząc na to, że mój cieśla, stary dziadek, wiedział co robi przybijając krokiew od wewnętrznej strony przy ścianie.

odaro
09-03-2008, 19:57
Jak myślicie co było przyczyną że ostatnia wichura Emma przewróciła całą ścianę szczytową.
Mocno dmuchało ;)

Chyba nie chcesz napisać że jak mocno dmuchało to ma prawo przewrócić się ściana szczytowa w co drugim domku. To chciałeś powiedzieć :wink:

jacekp71
09-03-2008, 19:59
jesli wszystko bylo w zgodzie ze sztuka, to powodem byl niezwykle silny napór wiatru, i tyle,
do tego brak podparcia od wewnątrz - sciany dzialowej na przyklad,

siła wyższa,
shit happens,

Ale gdzie jest powiedziane że każda ściana szczytowa musi być podparta ścianą działową, każdy projekt jest inny.

oczywiscie ze nigdzie ;-)
wspomnialem o tym, jako o kolejnym pechowym zbiegu okolicznosci ....

jajmar
09-03-2008, 20:01
Wieniec na ścianie kolankowej jest nie widać go bo jest obmurowany.


Piszesz że jest wieniec na ściance kolankowej a poleciała szczytówka.

Jakiej grubości są ściany (24) ? Wieniec piszesz że jest jaki ma wymiar?
A tak wogóle to w budynku nie widać śladu rdzeni w ściance kolankowej jak jest to zamocowane? Wieńca do okoła też nie widać. Może są użyte kształtki wieńcowe.... ? Masz może fotkę ze środka na tą pochyłą ścianę ?

jajmar
09-03-2008, 20:03
Chyba nie chcesz napisać że jak mocno dmuchało to ma prawo przewrócić się ściana szczytowa w co drugim domku.

Niezamocowana ma prawo, niestety. Szytówki zawsze się kotwiło, teraz robi sie wieneic górą.

Krzysztofik
09-03-2008, 20:07
Brak ścian działowych przed położeniem dachu.
Za szybka budowa .
Ściany, dach a potem środek, to nie najlepsze rozwiązanie.
Łatwo mi się to mówi bo mam dach czterospadowy :wink:

odaro
09-03-2008, 20:09
Wieniec na ścianie kolankowej jest nie widać go bo jest obmurowany.


Piszesz że jest wieniec na ściance kolankowej a poleciała szczytówka.

Jakiej grubości są ściany (24) ? Wieniec piszesz że jest jaki ma wymiar?
A tak wogóle to w budynku nie widać śladu rdzeni w ściance kolankowej jak jest to zamocowane? Wieńca do okoła też nie widać. Może są użyte kształtki wieńcowe.... ? Masz może fotkę ze środka na tą pochyłą ścianę ?

Wieniec jest tak jak przy dachu dwuspadowym czyli w miejscu mocowania murłaty
czyli w ścianie szczytowej go nie ma ale to chyba jest zgodnę z sztuką budowlaną.

Może lepiej by było jak by wieniec chociaż trochę zachodził na ścianę szczytową ale nie ma obowiązku że musi być wieniec na około całego domu jeżeli dach jest dwuspadowy.

jajmar
09-03-2008, 20:15
Wieniec jest tak jak przy dachu dwuspadowym czyli w miejscu mocowania murłaty
czyli w ścianie szczytowej go nie ma ale to chyba jest zgodnę z sztuką budowlaną.

Może lepiej by było jak by wieniec chociaż trochę zachodził na ścianę szczytową ale nie ma obowiązku że musi być wieniec na około całego domu jeżeli dach jest dwuspadowy.

A są rdzenie do stropu? Jeżeli jest tylko wieniec to kiepsko.
Bez rdzeni wieniec powinien opasać cały budynek.
Za szczytówką powinna być działowa lub w niej powinny byc rdzenie lub powinien być po obwodzie wieniec, rozwiązan jest kilka a tu wyglada ze nie wykonano żadnego.

jacekp71
09-03-2008, 20:16
nie ma obowiązku, to prawda,
sam tak mam, a i widzialem kilka podobnych budowli,

oczywiscie zdarza sie, ze szczytowe sa wiencowane gora, jak pisze jajmar,
ale zdarza sie rzadko,

labas1
09-03-2008, 20:20
Niezamocowana ma prawo, niestety. Szytówki zawsze się kotwiło, teraz robi sie wieneic górą.

Dokładnie , dawnie biło się długie gwoździe do krokwi przy murze i wpuszczało w co drugą spoinę muru .
Teraz wykonuje się wieniec pod murłatę i ciągnie się go po ścianie szczytowej , a szczególnie na ścianie z pustaka pianowego .

budulec1
09-03-2008, 20:30
Ale gdzie jest powiedziane że każda ściana szczytowa musi być podparta ścianą działową, każdy projekt jest inny.
Nie musi, ale powinna (jak widać na załączonym obrazku).
Inne sposoby usztywniania ścian szczytowych to wprowadzanie załaman.
W tym wypadku mamy dodatkowo jeszcze dwa spore okna. Ciekawe, czy konstruktor je przegapił.
I jeszcze jedno pytanie: są w tym budynku jakieś wieńce, bo na zdjęciu nie widać?

budulec1
09-03-2008, 20:32
Teraz wykonuje się wieniec pod murłatę i ciągnie się go po ścianie szczytowej , a szczególnie na ścianie z pustaka pianowego .
Czemu służy ten "wieniec" na ścianie szczytowej i jak pracuje?

pzdr

jacekp71
09-03-2008, 20:32
a jaka jest gwarancja, ze scian szczytowa pod wienicem tez sie nie przewroci ?
do wienca sie nie kotwi, a jesli puscila na spoinie, to moze i pusci pod wiencem ....
myle sie ? ;-)

budulec1
09-03-2008, 20:33
myle sie ? ;-)
nie

odaro
09-03-2008, 20:37
Wieniec jest tak jak przy dachu dwuspadowym czyli w miejscu mocowania murłaty
czyli w ścianie szczytowej go nie ma ale to chyba jest zgodnę z sztuką budowlaną.

Może lepiej by było jak by wieniec chociaż trochę zachodził na ścianę szczytową ale nie ma obowiązku że musi być wieniec na około całego domu jeżeli dach jest dwuspadowy.

A są rdzenie do stropu? Jeżeli jest tylko wieniec to kiepsko.
Bez rdzeni wieniec powinien opasać cały budynek.
Za szczytówką powinna być działowa lub w niej powinny byc rdzenie lub powinien być po obwodzie wieniec, rozwiązan jest kilka a tu wyglada ze nie wykonano żadnego.

W ścianach kolankowych na który jest murłata są rdzenie żelbetowe od stropu.

jajmar zgadzam się w Tobą że w ścianie szczytowej powinny być rdzenie żelbetowe idące od stropu.
Jak tak zrobiłem u siebie w lukarnach mimo że forum było innego zdania

http://forum.muratordom.pl/lukarna-a-konstrukcja-zelbetowa,t114503.htm

gdzie wnioski były takie że w lukarnach nie trzeba a ściana szczytowa utrzymuje się swoim ciężarem.

Później jednak widziałem budowy gdzie w ścianach szczytowych biegły
2 rdzenie żelbetowe od stropu przynajmniej do wysokości 2/3 ściany szczytowej.

Uważam że jest to najlepsze rozwiązanie lepsze niż wieniec po całym obwodzie.

Na zdjęciach ścian się przełamała prawie na tej samej wysokości co wieniec na ścianach prostopadłych.

labas1
09-03-2008, 20:40
Obaj się mylicie , ściana pod wieńcem nie ma prawa się odwarstwić , w całości też się nie przewróci bo jest powiązana zbrojeniem z wieńcem z pod murłat . :D

odaro
09-03-2008, 20:42
[quote=odaro]


I jeszcze jedno pytanie: są w tym budynku jakieś wieńce, bo na zdjęciu nie widać?

Wieniec jest ... tak jak pisałem wcześniej :)

odaro
09-03-2008, 20:47
Obaj się mylicie , ściana pod wieńcem nie ma prawa się odwarstwić , w całości też się nie przewróci bo jest powiązana zbrojeniem z wieńcem z pod murłat . :D

Ty mówisz o wieńcu na końcu ściany szczytowej a my o wieńcu na końcu ściany kolankowej

labas1
09-03-2008, 20:58
Obaj się mylicie , ściana pod wieńcem nie ma prawa się odwarstwić , w całości też się nie przewróci bo jest powiązana zbrojeniem z wieńcem z pod murłat . :D

Ty mówisz o wieńcu na końcu ściany szczytowej a my o wieńcu na końcu ściany kolankowej

To nie do Ciebie , ubiegłeś mnie w pisaniu.

jajmar
09-03-2008, 21:36
Czemu służy ten "wieniec" na ścianie szczytowej i jak pracuje?


Spina cąły budynek, przenosi siły rozciągające pochodziące od rekacji dachu na wieniec na ścianie kolankowej (utrzymując ściany w pionie) szczególnie wymagane gdy brak rdzeni zakotwionych w stropie, i oczywiście usztywnia szczytówke - przejmując głownie obciązenie wiatrem, wtedy jet zginany.

labas1
09-03-2008, 21:40
Czemu służy ten "wieniec" na ścianie szczytowej i jak pracuje?


Spina cąły budynek, przenosi siły rozciągające pochodziące od rekacji dachu na wieniec na ścianie kolankowej (utrzymując ściany w pionie) szczególnie wymagane gdy brak rdzeni zakotwionych w stropie, i oczywiście usztywnia szczytówke - przejmując głownie obciązenie wiatrem, wtedy jet zginany.

Dokładnie , podpisuję się obiema rękami

odaro
09-03-2008, 21:49
Czemu służy ten "wieniec" na ścianie szczytowej i jak pracuje?


Spina cąły budynek, przenosi siły rozciągające pochodziące od rekacji dachu na wieniec na ścianie kolankowej (utrzymując ściany w pionie) szczególnie wymagane gdy brak rdzeni zakotwionych w stropie, i oczywiście usztywnia szczytówke - przejmując głownie obciązenie wiatrem, wtedy jet zginany.

Ale jest chyba trudny technicznie do wykonania -zaszalowania?

Moja ekipa miała dziwne miny jak im o tym mówiłem

labas1
09-03-2008, 21:58
Ale jest chyba trudny technicznie do wykonania -zaszalowania?

Moja ekipa miała dziwne miny jak im o tym mówiłem

Dla dobrej ekipy nie powinno być problemu , odradzać będą ci , którzy nie wiedzą jak to zrobić .

jajmar
09-03-2008, 22:04
Ale jest chyba trudny technicznie do wykonania -zaszalowania?

Moja ekipa miała dziwne miny jak im o tym mówiłem

Dla dobrej ekipy nie powinno być problemu , odradzać będą ci , którzy nie wiedzą jak to zrobić .

albo tacy którym się najzwyczjniej w świecie nie chce, albo bo tak nie robili itd, ekipa wymówek na nie zawsze znajdzie ze 100 byleby roboty było mniej za tą samą kase.

jacekp71
09-03-2008, 22:52
Ale jest chyba trudny technicznie do wykonania -zaszalowania?
Moja ekipa miała dziwne miny jak im o tym mówiłem

sasiadowi wylewali wieniec nad trzema duzymi, trojkatnymi scianami szczytowymi,
no i mieli niefajne miny - juz przy szlowaniu ;-)

pkm
10-03-2008, 04:58
U mnie w miejscowości, przewróciło 5 szczytów na nowobudowanym osiedlu domków, przy okazji niszcząc 2 stropy...ku przestrodze.
Obecnie mało kto zabezpiecza odpowiednio ściany szczytowe, a to duży błąd ,szczyty należy szczególnie dokładnie usztywniać przed montażem więźby..ale mało kto to robi.
Metod na usztywnienie jest kilka np.:
-rdzenie wypuszczone ze stropów, połączone z wieńcem nad nadprożem(w tym przypadku)
-ściany poprzeczne murowane łącznie lub z wypuszczonymi kotwami.

budulec1
10-03-2008, 10:01
Czemu służy ten "wieniec" na ścianie szczytowej i jak pracuje?


Spina cąły budynek, przenosi siły rozciągające pochodziące od rekacji dachu na wieniec na ścianie kolankowej (utrzymując ściany w pionie) szczególnie wymagane gdy brak rdzeni zakotwionych w stropie, i oczywiście usztywnia szczytówke - przejmując głownie obciązenie wiatrem, wtedy jet zginany.
Oczywiście, że tak będzie, jesli wieniec będzie w jednym poziomie, wtedy bedzie "spinał".
Przekazując obciążenia na słupki, będzie pracował jak belka i wszystko bedzie ok.
Natomiast jeśli zrobimy go na ścianie szczytowej to będzie to tylko pozorne wzmocnienie. Oczywiście jeśli dodamy słupki lub powiążemy go ze ścianami działowymi itp będzie to usztywnienie.

Geno
10-03-2008, 10:41
Wieniec zmieni schemat statyczny ściany szczytowej.

budulec1
10-03-2008, 12:56
Wieniec zmieni schemat statyczny ściany szczytowej.
Pod warunkiem jego prawidłowego zakotwienia.
Samo wykonanie nic nie da

adanielak1
10-03-2008, 14:12
Witam wszystkich!
Przeczytałam fachową rozmowę i proszę o opinię. Tylko tu się nie śmiać ze mnie, bo ja początkująca jestem i duuuże braki w fachowym słownictwie :oops: . Mój dach wielospadowy ma być, ścianka kolankowa wysokości 50 cm. czy też powinna być zakończona wieńcem lub innym wiązaniem?
http://www.extradom.pl/grafiki/3500/teren_big.gif
http://www.extradom.pl/grafiki/3500/big695.jpg

pierwek
10-03-2008, 14:18
oczywiście, że tak.
a ten wieniec na ścianie kolankowej musi być połączony słupkami z wieńcem stropu

adanielak1
10-03-2008, 14:36
Nie ma to jak konkretne, proste i zrozumiałe odpowiedzi! :lol: :lol: :wink:

Geno
10-03-2008, 14:45
oczywiście, że tak.
a ten wieniec na ścianie kolankowej musi być połączony słupkami z wieńcem stropu
Wieniec na ściance kolankowej nie jest konieczny. Moga być same rdzenie żelbetowe.

budulec1
10-03-2008, 21:05
oczywiście, że tak.
a ten wieniec na ścianie kolankowej musi być połączony słupkami z wieńcem stropu
Wieniec na ściance kolankowej nie jest konieczny. Moga być same rdzenie żelbetowe.

pod warunkiem, ze ich rozstawy będą odpowiadały rozstawom mocowania murłaty