PDA

Zobacz pełną wersję : Drzewka przy płocie z sąsiadem a przepisy?



magangs
10-03-2008, 09:03
Jeden sąsiad chce się ogrodzić od drugiego i sadzi przy samym płocie drzewka, które kiedys będą gęste i wysokie i skutecznie zapewnią dyskrecję, ale przy okazji jednemu z nich zasłonią słońce. Czy ma on możliwość zmuszenia sąsiada do wycięcia tych drzewek czy też nic mu do tego i każdy może u siebie w ogrodzie posadzić co mu sie tylko podoba?

hanka55
10-03-2008, 09:36
http://forum.muratordom.pl/problem-z-drzewami-sasiada,t77075.htm?highlight=odleg%B3o%B6%E6%20p%B 3otu

Elfir
10-03-2008, 13:24
Wszystko co wykonuje się na swojej działce nie może zakłócać korzystania z działki sąsiedniej. Dotyczy to również drzew, które zacieniając posesję moga uniemożliwic uprawę na niej roślin i właściwe naświetlenie domu.

Sąsiad ma prawo samowolnie przyciąć te gałęzie, które przechodzą na jego stronę.

magangs
10-03-2008, 14:18
No dobra ale przechodzenie gałęzi na drugą posesję to jedna sprawa a rzucanie cienia to druga. Mnie interesuje ten drugi przypadek.

hanka55
10-03-2008, 14:34
Wszystko co wykonuje się na swojej działce nie może zakłócać korzystania z działki sąsiedniej. Dotyczy to również drzew, które zacieniając posesję moga uniemożliwic uprawę na niej roślin i właściwe naświetlenie domu.

Elfir
11-03-2008, 07:12
Ale dochodzić swoich praw można tylko na drodze cywilnej, jesli zacieniające drzewa rosną na działce sąsiada.

loydtea
11-03-2008, 08:27
No zaraz wg. takiego podejścia to ja nie powinienm sadzić żadnych drzew. Mam działke 10 ar, dom zajmuje 3/4 działki, gdziekolwiek posadzę drzewa, czy inne krzewy będę sąsiadowi robił cień. Z tego co ja wiem, jest konieczność utrzymania pewnej odległości od płotu i tylko tyle.

glilka
11-03-2008, 08:39
a ja sie bardzo ciesze z drzew u moich sasiadow, bo bez nich moja "nowa" dzialka bylaby lysa, tak mam juz "20-30" letnie sosny, swierki, modrzewie (chyba) mam tuje ;) mam tez nielubiane brzozy (nasionka wszedzie przez 2 tyg w roku) baaa ale cos za cos ;) tam gdzie rosna sosny zostawilam sobie "zwykla" siatke zamiast ogrodzenia, zeby dobrze je bylo widac :P - piekne a miejsca u mnie nie zajmuja i igiel nie sypia :D

zawsze mozna zapytac sasiada czy nie ma nic p/ko drzewu w tym miejscu - moze tak bedzie prosciej? ja lubie drzewa / cien - zawsze to chlodniej niz na letniej patelni :D

Elfir
11-03-2008, 11:02
Z tego co ja wiem, jest konieczność utrzymania pewnej odległości od płotu i tylko tyle.

Żle wiesz. Zajrzyj do KC. Możesz sadzić nawet 10 cm od płotu, jeśli zapewnisz wymienione wczesniej warunki.
Jeżeli masz małą działkę, sadź niewielkie drzewa.

loydtea
11-03-2008, 13:23
Jeżeli masz małą działkę, sadź niewielkie drzewa

POwiedz to wydziałowi ochrony środowiska w urzędzie, który w zamian za wycięte dęby zażyczył sobie zasadzenie świerków.

Elfir
12-03-2008, 07:40
Świerk brewera rośnie bardzo wolno i nie jest wysoki
Świerk kłujący "Iseli" to wąska kolumna, tak samo Świerk pospolity "Cupressina".
Nie mówiąc już o np. takim "Nidiformis" :)