PDA

Zobacz pełną wersję : Orchidea - jak pielęgnować ?



martynka1
10-03-2008, 10:13
No właśnie... Dostałam piękną, kwitnącą, liliowo-fioletową orchideę i nie mam pojęcia jak ją pielęgnować coby jej nie zmarnować... Słyszałam, że to bardzo delikatna roślina. :roll:

Elfir
10-03-2008, 10:28
Jeżeli to Phalenopsis to nie jest taki delikatny.
Warunki pielęgnacji:
1. Podłoże musi być przewiewne, luźne, nie zbite i nie mokre, bo to epifit.
2. Podlewać obficie, ale rzadko. Najlepiej wstawiając doniczke do pojemnika w wodą na 10-20 minut a potem odsączyć
3. Doniczka nie moze stać we wodzie. Natomiast wskazana jest wysoka wilgotnośc powietrza. Dlatego doniczkę mozna ustawić na szerokiej podstawce wypełnionej keramzytem i zalanej wodą. Keramzyt oddziela dół doniczki od lustra wody w podstawce
4. Nie obcinać korzeni powietrznych
5. Nie dopuścić do kurzenia się liści
6. Stanowisko jasne, ale nie w bezpośrednim słońcu
7. Całe lato może spędzić w ogrodzie, np powieszone w ampli pod koroną drzewa
8. Temperatura latem 25 stopni, zimą 20-18, w nocy trochę chłodniej. Niższe temperatury stymulują powstawanie pędów kwiatowych.

Aluland
10-03-2008, 12:00
Mam pytanie jak podciać gdy przekwitnie?

arcobaleno
10-03-2008, 12:25
Wyjątkowo mało wymagająca roślinka jak dla mnie :D
Kupiłam jakies 2-3 miesiące temu, podlewałam dopiero 3 razy (właśnie poprzez wstawienie na 15 minut do miski z wodą). Co jakiś czas dolewam mu wody na podstawke, stoi bezposrednio na niej (bez keramzytu) bo jest w plastikowej, przeżroczystej doniczce, która ma "podniesione dno" czyli nie stoi bezposrednio na wodzie.
Kwiaty które były są do tej pory i cały czas rozwijają się nowe :D
Piękny jest !
A słyszałam, ze podlewa sie ją wtedy, gdy wszystkie korzenie nabiorą białego nalotu - jak są ciemnozielone to znaczy, ze mają jeszcze wystarczajaco wody - i po to właśnie (dla tej obserwacji) są te przeźroczyste doniczki :wink:
I absolutnie nie przesadzać w zwykłą doniczke z ziemią - te plastikowe, w których się je kupuje nie sa moze najpiękniejsze, ale mają od spodu pełno dziurek - wentylację :wink: - dzięki której korzenie chłoną ten mikroklimat, który wytwarza sie poprzez parowanie wody z podstawki..

Ale sie wymądrzam, co? Na kwiatach mało sie znam (jeszcze), ale o tych trochę sobie poczytałam, bo chcę, zeby mi się ładnie trzymał :wink:

Elfir
10-03-2008, 13:22
Dopóki ped jest zielony nie odcinać po przekwitnieciu - może wytworzyć jeszcze pedy boczne z kwiatami.

martynka1
12-03-2008, 09:00
Elfir, Arcobaleno ślicznie Wam dziękuję za rady :P

Capricorn
18-03-2008, 21:59
Ja jeszcze dodam, że przeciągów nie lubią, ani nagłych spadków temperatur - np. otwarcia okna w pomieszczeniu, w którym przebywają. No, przynajmniej te roślinki, które ja mam w domu. :D

Maja W.
27-03-2008, 16:22
Orchidee są takie piękne... Jak mijam je w ogrodniczych to pieję z zachwytu. No i rok temu dostałam na dzień kobiet taką z fioletowymi drobnymi kwiatami... Niestety po kilku tygodniach obleciały nierozwinięte 3 pączki... :roll: a po kilku następnych opadły i kwiaty... :evil: No i przez kilka następnych tygodni miałam taki uschnięty badyl i tylko liście mi się rozwijały... Zgniły korzenie - pewnie przelałam go kilka razy :( W końcu się wkurzyłam i poszedł w kubeł :oops: :oops: :oops:

Ale znów sobie kupię i będę się stosować do rad Elfir!!

PS Pokażcie swoje orchidee :D

izat
27-03-2008, 17:32
zaczynajcie od kupowania białych storczyków, są łatwiejsze w utrzymaniu
przezroczyste doniczki są po to, żeby światło docierało do korzeni :)
ja swoje podlewam prysznicem :) raz na tydzień
co 3 tygodnie zasilam nawozem do storczyków
rekord, to 19 kwiatów na jednej łodyżce

Aluland
27-03-2008, 18:20
który kwiat jest którym? mam dość już sporów, chce usłyszec głos fascynatów, a przy okazji jak o nie dbac..
http://images27.fotosik.pl/183/73c7cb12e92f67edm.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/73c7cb12e92f67ed.html)
http://images28.fotosik.pl/184/2c0e874ad23f1c24m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/2c0e874ad23f1c24.html)

Aluland
27-03-2008, 19:56
Żona mnie męczy, pomocy, w temacie j.w. :D

izat
27-03-2008, 20:00
doprecyzuj pytanie, bo nie wiadomo o co w nim chodzi :(
oba pokazane przez Ciebie są storczykami

Aluland
27-03-2008, 20:57
czyli kazdy z nich to storczyk lecz innego gatunku?
jeżeli tak to, czy wymagają takiej samej pielegnacji? czy innej?

izat
28-03-2008, 07:47
wymagają takiej samej pielęgnacji :)

Aluland
28-03-2008, 15:21
zaczynajcie od kupowania białych storczyków, są łatwiejsze w utrzymaniu
przezroczyste doniczki są po to, żeby światło docierało do korzeni :)
ja swoje podlewam prysznicem :) raz na tydzień
co 3 tygodnie zasilam nawozem do storczyków
rekord, to 19 kwiatów na jednej łodyżce
czyli tak..tak..? :D :D

Elfir
31-03-2008, 07:26
Górne zdjęcie to chyba dendrobium a dolne - cięzko powiedziec bez kwiatu. Moze oncidium?

kaura
04-04-2008, 19:20
Na górnym zdjeciu jest Dendrobium (prawdopodobnie) nobile.
Po przekwitnieciu podlewać umiarkowanie- tak jak Phalenopsisy (przez zamaczanie) Bedzie wypuszczał nowe przyrosty, jeśli mu będzie dobrze.
Można go zraszać.
Żeby zakwitł ponownie nalezy go trochę pogłodzić, przesuszyć i ochłodzić.
Czyli w zimie przez 3 miesiace nie podlewać i postawić na chłodnym północnym parapecie, lub w garażu. Potem podlewać i nawożic normalnie.
Zaraz po rozpoczeciu podlewania powinny pojawic się pąki kwiatowe.
Dendrobia źle toleruja suche powietrze, sa wtedy podatne na ataki przędziorków, które wysysaja z nich soki i potrafią je usmiercić.

A co do robienia prysznica- Dendrobia i Cymbidia to lubią, natomiast zlewanie wodą Phalenopsisów może spowodować gnicie od środka. Woda zbiera sie u nasady liści. I wtedy dla kwiatka raczej ratunku nie ma.

A na drugim zdjeciu Alulanda- ale jaja- storczyk wielkanocny :D

a tu część mojej parapetowej hodowli

http://lh4.google.pl/kasiaura7/Rtse7YaPa1I/AAAAAAAAADE/YGIwWHuJaYM/s144/DSC00557.JPG.jpg
http://lh5.google.pl/kasiaura7/RtsgsoaPa2I/AAAAAAAAADk/Oic9tnLe8Tg/s144/DSC00551.JPG.jpg

sulik82
17-04-2010, 10:47
Witam.
Widze że znasz sie na kwiatach a ja mam problem.
Po zakupie kwiatu za dużo go podlewałem i w rezultacie zatopiłem moją orchidee. Po przeczytaniu jak dbać o nią przestałem ją podlewać. ale jak na razie to wszystkie kwiaty odpadły i mam tylko łodygi. co mam teraz zrobić? czy można jeszcze go uratować? Dzieki za odpowiedź

Elfir
17-04-2010, 12:13
jeśli korzenie nie zgniły, to owszem, jest koniec. Jesli nie - trzeba poczekać od 4 do 5 m-cy aż wypuści nowe pędy kwiatowe. u mnie kwitną praktycznie non stop.

sulik82
18-04-2010, 11:26
jeśli korzenie nie zgniły, to owszem, jest koniec. Jesli nie - trzeba poczekać od 4 do 5 m-cy aż wypuści nowe pędy kwiatowe. u mnie kwitną praktycznie non stop.

hmm, na górze to chyba troszke zgniły ale w doniczce to są ciemno zielone. a mam podlewać czy jak na razie zostawić bez wody?

Elfir
19-04-2010, 09:31
Poczekaj aż się zrobią srebrzyste. Tylko wówczas podlewa się storczyki.

EZS
19-04-2010, 10:56
ja mojego wstawiłam do przezroczystego wazonu a na dno wsypałam kamyki. Tak z pół wazonu. Kamyki cały czas są w wodzie a storczyk wypuścił sobie jakąś odnogę i wsadził w te kamyki i... jest mu dobrze. W efekcie od pół roku nie podlewam go wcale, jedynie dolewam wody do kamyków, a on sobie radzi sam i cały czas kwitnie. Ma zapowiedziane, że jak nie, to wywalam, bo go nie lubię (nie lubię storczyków :) ). Dostałam, to ma szansę, niech rośnie. Chyba o tym wie....

G.N.
20-04-2010, 09:53
Kilka miesięcy temu dostałem Phalenopsisa, postawiłem między pozostałymi i niestety dopiero po paru dniach przyuważyłem że podłoże mu co nieco pleśnieje (widocznie był mocno przelewany).
Wymieniłem podłoże ale niewiele to dało, a pleśń zaczęła pojawiać się na na podłożu pozostałych. Z pewnymi obawami spryskałem roztworem Miedzianu 50 WP trzy razy w odstępie tygodnia i storczyki oszalały. Wszystkie kwitną od pół roku i nigdy dotąd nie miały tyle ani tak dużych kwiatów.

jaki
21-04-2010, 10:04
http://www.storczyki.pl/?dzial=3&pokaz=uprawa

milkapyszna1
24-08-2010, 22:34
mnie odadly wszystkie kwiatuszki ale wszystko jest zielone ale pedy sa jakies takie bialym nalotem pokryte znaczy nie wiem w sumie jak to okreslic czy juz po kwiatku czy da sie go zranimowac? dostalam do jakies 2 miesiace temu i tak nagle mu opadly wszystkie a calyczas kwitl pieknie

milkapyszna1
24-08-2010, 22:38
w doniczce korzenie zywo zielone do tego tylko te powierzchniowe na koncach sa jakies suche

Juliett66
20-04-2011, 11:25
Potrzebuję pomocy, mam dwa storczyki, ale nie mam pojęcia jak się nazywają. Ale piszę, tu, bo w ogóle nie kwitną od pół roku mniej więcej. I co ma robić?
Pierwsza to taka różowo-fioletowa, odkąd dostałam ją jakoś 2 lata temu, to kwitła 2 razy, z tym ze podczas drugiego kwitnienia, pączki odpadały i teraz w ogóle nie kwitnie tylko dwa listki urosły.
Druga, to biała, chyba łatwiejsza odmiana, to też kwitła 2 razy, ale mam ją od roku. teraz ma samego badyla, a ta pierwsza same liście.
Zauważyłam, że biała ma takie pomarszczone liście. Proszę o radę!
Przesyłam obecne zdjęcia storczyków i te podczas kwitnienia (dawno temu)