PDA

Zobacz pełną wersję : Temperatura zewnętrznej ściany od wewnątrz



Barbossa
11-03-2008, 10:41
pytanie ot takie sobie, ale bardzo potrzebuję jakichkolwiek informacji na ten temat
- własne pomiary, jeżeli ktoś robił
- czy są jakieś "poprzeczki" postawione takim przegrodom, jeżeli chodzi o temperaturę powierzchni tej ściany wenwątrz pomieszczenia?
im więcej ludzi ma takie dane tym lepiej
oczywiście chodzi o okres obniżonych temp zewnętrznych, czyli jaka na zewnątrz, a jaka temp powierzchni przegrody (lub okolic)


chyba raz na jakiś czas można samemu czegoś potrzebować, hę :-?
plizzz

aha, zapomniałe dodać, że jaka ta przegroda to już nie ma takiego znaczenia, chociaż prosiłbym o opis (1W, 2W, 3W i podanie jaka grubość izolacji, materiał na ściany do pominięcia)

tadzel
11-03-2008, 10:55
Nie wiem czy ci się przyda ta informacja. Czujka temperatury przylepiona do sciany w kącie pokoju. Sciana z porothermu 44 bez zadnych ociepleń. Różnica temp. pomiędzy czujka na scianie a czujką w odległosci metr od sciany i na wysokosci metra wahała sie od 3,5 do 2,5 stopnia przy temp jakie były tej zimy.

Barbossa
11-03-2008, 10:56
oczywiście, że tak, dzięki

Barbossa
11-03-2008, 10:57
oczywiście, że tak, ten sposbób pomiaru też coś wnosi do tematu,
dzięki

tadzel
11-03-2008, 11:17
Przyrząd eletroniczny kupiony w markecie ma czujke wew. i drugą na metrowym przewodzie. Dwie skale pokazują temp OUT i IN oraz rejestruje temp max i min.

Talbot
11-03-2008, 12:03
Dokłądnie w tej chwili nie pamiętam, ale z tego co kojarzę, to temperatura wewnętrznej powierzchni ściany zewnętrznej, przy temperaturze w pomieszczeniu na poziomie 20 stC nie powinna być niższa niż o 3-4 stC od temperatury pomieszczenia - aby był odczuwalny kofort termiczny w pomieszczeniu.
Co znalazłem, to wzór na wartosc zalecanej stabilności cieplenej przegrody, która powinna być większ niż 4,5.
Z tego wzoru mamy po przekształceniu wzór na temperaturę wewnętrzenj powierzchni przegrody zewnętrznej:

Twew s=[fi*Tpom+Tzew s)/(1+fi)]

Twew s - temperatura wewnętrzenj powierzchni przegrody
fi - stabilnosć cielna > 4,5, optymalnie: 12-15
Tpom - temperatura wewnątrz pomieszczenia
Tzew s - temperatura zewnętrzenj powierzchni przegrody (w pżybliżeniu równa temepraturze otoczenia zewnętrznego, różnica 2-3 stC)
Wartości temperatur podaje się w stopniach Celsjusza.


To powinno ci pozwolić ocenić jaka powinna być wartosć temperatury wewnętrznej na ścianie.

Pozdrawiam

RAPczyn
11-03-2008, 13:37
Ostatnio bawiłem się pirometrem z korektą emisyjności. Temp. wew. pomieszczenia około 17stC, temp. ściany na h=150cm wynosiła około 15stC (w narożnikach przy podłodze i suficie dochodziło do 11stC) - temp. zew. około 0stC. Ściana poro25+12cm styr.

Temp. wew. 23,6stC temp. ściany wew. 22,9stC temp. ściany zew. 13,1stC.
Wielka płyta+10cm styr.

Barbossa
11-03-2008, 13:49
na czym polega ta korekta emisyjności?

RAPczyn
11-03-2008, 14:33
Z http://www.ircon.pl/p_faq.php

11.Co to jest emisyjność?
Wszystkie pirometry są skalibrowane w stosunku do ciała idealnie czarnego. Ciało czarne jest doskonałym emiterem, czyli emituje tyle samo energii ile pochłania ( ma emisyjność równą 1,0). Wszystkie inne ciała mają emisyjność mniejszą niż ciało czarne, ich współczynnik emisyjności jest mniejszy niż 1,0 . Przykładowo jeśli współczynnik emisyjności obiektu wynosi 0,8 oznacza to że emituje on tylko 80% energii w porównaniu z ciałem czarnym. W takim przypadku pirometr pokaże niższą temperaturę niż w rzeczywistości, chyba że ustawimy odpowiedni współczynnik emisyjności. Ustawienia współczynnika emisyjności na 0,8 oznacza ustawienie 20% wzmocnienia do sygnału. W takiej sytuacji urządzenie �myśli�, ze mierzy temperaturę ciał czarnego i wskazuje poprawną wartość.

Barbossa
11-03-2008, 17:29
up
może jeszcze ktoś coś...
n/t temperatur


chciałbym do celów powiedzmy nie tylko amatorskich mieć coś takiego jak pirometr z higrotermometrem, czyli coś, co mierzy temp ściany, powietrza, jego wilgotność i wyznacza punkt rosy, czyli określi kiedy się skropli coś na ścianie
przy okacji, może ktoś ma godne polecenia takie urządzenie, tak w granicach 1-1,2 KPLN, najlepiej z kwitkiem potwierdzającym prawidłowość pomiarów

budulec1
11-03-2008, 20:47
przy okacji, może ktoś ma godne polecenia takie urządzenie, tak w granicach 1-1,2 KPLN, najlepiej z kwitkiem potwierdzającym prawidłowość pomiarów
takie rzeczy to tylko w erze

bwojtek
11-03-2008, 21:13
- czy są jakieś "poprzeczki" postawione takim przegrodom, jeżeli chodzi o temperaturę powierzchni tej ściany wenwątrz pomieszczenia?
Z tego co wiem to tylko w postaci maksymalnego współczynnika "U" przegrody a już sama temperatura będzie zależała do różnicy temperatur.

sylvia1
12-03-2008, 06:59
barbossa u nas temp pomieszczenia 20-21 temp ściany (blisko okna) oscylowała ok 18-19 st. przy temp zewn ok 0. jak wyliczyłam to fi z wzoru powyżej to :o wyszło ok 8-9 w narożnikach już nie jest tak wesoło

Barbossa
12-03-2008, 07:01
przy okacji, może ktoś ma godne polecenia takie urządzenie, tak w granicach 1-1,2 KPLN, najlepiej z kwitkiem potwierdzającym prawidłowość pomiarów
takie rzeczy to tylko w erze

również uwielbiam Twe merytoryczne wypowiedzi (http://www.alfatech.com.pl/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=244&category_id=2&option=com_phpshop&Itemid=26)
następnym razem chociaż spróbuj

Barbossa
12-03-2008, 07:05
- czy są jakieś "poprzeczki" postawione takim przegrodom, jeżeli chodzi o temperaturę powierzchni tej ściany wenwątrz pomieszczenia?
Z tego co wiem to tylko w postaci maksymalnego współczynnika "U" przegrody a już sama temperatura będzie zależała do różnicy temperatur.

i owszem, właśnie podane wyżej fi pozwala określić temp, wiadać, że zależy od róznicy temp

sylvia1 - dziękuję,
o niebo merytoryczniej niż pewna osoba

Barbossa
13-03-2008, 06:49
up
może ktoś jeszcze ma swoje doznania w tym temacie?

Cypek
13-03-2008, 08:46
Poświęciłem chwilkę i pomierzyłem.
Ściana 3 W (poro + wełna)
Na zewnątrz 4C (ściana w cieniu), wewnątrz na ścianie (bez okna i grzejnika) 18C, w pomieszczeniu 20,5C
Ale wystarczy przenieść się z pomiarem na ścianę z oknem lub grzejnikiem lub ściana nasłoneczniona i pomiary są inne. Podobnie z narożnikami. Wynik +/- 1C na ścianie.