PDA

Zobacz pełną wersję : Bezsensowna budowa zapory. Ratuj Dunajec!



bigbas
12-03-2008, 03:47
Przepraszam że zaśmiecam nieco forum ale próbuję zrobić coś dobrego dla nas wszystkich i nagłośnić problem.

Witam serdecznie jeżeli choć w minimalnym stopniu zależy ci na pięknie naszego kraju oraz ochronie naturalnego środowiska- naszego największego skarbu, pomóż nam i sobie, oraz swoim dzieciom. składając jedynie swój podpis pod naszą petycją z linku : http://www.petycje.pl/petycjePodglad.php?petycjeid=2973
Proszę pamiętaj o potwierdzeniu, wtedy twój głos będzie ważny.
Jednocześnie proszę o przesłanie dalej tej wiadomości,ew linku, zależy nam na zebraniu jak największej liczby podpisów.
Poniżej okolice planowanej inwestycji oraz fotografia podobnego obiektu.
Z wyrazami szacunku Paweł Zontek członek
Klubu Przyjaciele Dunajca.

http://bigbas.fotosik.pl/albumy/389697.html

theodolit
12-03-2008, 06:14
O post w sam czas ;)
14 marca jest dniem sprzeciwu wobec tam ;)

http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awi%C4%99to

adam_mk
12-03-2008, 06:22
Jeszcze się nie spotkałem z sytuacją, gdzie ktoś budowałby zaporę bez BARDZO dogłębnej analizy skutków na teraz i na przyszłość.
Gospodarka wodna to nie jest zabawa w błocie!
Straciliśmy wiele lasów i teraz już nie ma "co' trzymać tych wód opadowych. Po każdym dużym deszczu robią się duże spustoszenia, a przy rzekach górskich, to spadnie gdzie indziej a katastrofa wyskakuje też gdzie indziej.
Jeżeli ma powstać tama, to chyba dobrze. To sporo wody dla niemałego terenu. To bezpieczeństwo dla również dużego obszaru.
Potrafi być też ładne.
Jeziorko też jest ładne. Tak jak i rzeka.
Adam M.

labas1
12-03-2008, 06:33
Ale o co chodzi ? :o

Przecież zapora istnieje od 11lat i ma się dobrze .
Autor postu dał ciała , trochę za późno ten protest .
A tak ode mnie na temat tego protestu sprzed 11lat , Górale nie protestowali tylko masa ,,zielonych'' z całej Polski .
Ten temat to historia .

adam_mk
12-03-2008, 06:51
Czyli...
Wiosna idzie - to miś się obudził?! :o
Adam M.

labas1
12-03-2008, 06:53
Czyli...
Wiosna idzie - to miś się obudził?! :o
Adam M.

Dokładnie :lol:

theodolit
12-03-2008, 06:54
Czyli...
Wiosna idzie - to miś się obudził?! :o
Adam M.

Dokładnie :lol:

zawsze można tą zapore hmm zdemontowac ;D

Buschido
12-03-2008, 07:49
To jakiś "nawiedzony" idiota, który nie zauważa, że większe szkody lokalnej florze i faunie wyrządzają ścieki, śmieci i pseudo wędkarze, którzy wyławiają z rzeki wszystko, co jest dłuższe od 20 cm. Nota bene sam mieszkam blisko Dunajca i wiem o czym piszę. Dzięki zaporze w Czorsztynie, którą wybudowano wbrew warszawskim ekologom nie zostaliśmy zalani w 97 roku i później, a region zyskał na jeszcze jednej atrakcji turystycznej - co widać szczególnie w lecie. Co do autora postu: Człowieku rusz się z tej zapyziałej Wa-wy, pojeździej po świecie - polecam szczególnie Szwajcarię i zobacz jak oni poprzecinali rzeczki zaporami wykorzystując je do produkcji prądu oraz w lecie do promocji turystyki wodnej. Jak chcesz skansen - to zrób go sobie u siebie!

Pozdr.

labas1
12-03-2008, 07:53
To jakiś "nawiedzony" idiota, który nie zauważa, że większe szkody lokalnej florze i faunie wyrządzają ścieki, śmieci i pseudo wędkarze, którzy wyławiają z rzeki wszystko, co jest dłuższe od 20 cm. Nota bene sam mieszkam blisko Dunajca i wiem o czym piszę. Dzięki zaporze w Czorsztynie, którą wybudowano wbrew warszawskim ekologom nie zostaliśmy zalani w 97 roku i później, a region zyskał na jeszcze jednej atrakcji turystycznej - co widać szczególnie w lecie. Co do autora postu: Człowieku rusz się z tej zapyziałej Wa-wy, pojeździej po świecie - polecam szczególnie Szwajcarię i zobacz jak oni poprzecinali rzeczki zaporami wykorzystując je do produkcji prądu oraz w lecie do promocji turystyki wodnej. Jak chcesz skansen - to zrób go sobie u siebie!

Pozdr.

Dobrze godocie gazdo .

Rezi
12-03-2008, 08:12
Przepraszam że zaśmiecam .................

kolejny zielony oszołom ?

12-03-2008, 08:46
albo oszołomiony zasmiecacz ...

adam_mk
12-03-2008, 08:52
W papierowych torbach zakupy nosi i ze szkła pije....
Oponami nie pali i butelek PET nie używa....

Tylko jak on tę CocaColę kupuje? :o
Luzem?! :o :o :o
Adam M.

bladyy78
12-03-2008, 08:53
W Polsce jest tak jak nic się nie robi, to ludzie narzekają, że wszędzie robią tylko nie u nas, jak coś robią to pseudo ekolodzy wtrącają się że niszczymy środowisko i cierpi na tym cały kraj, lub lokalna społeczność gdyż blokują strategiczne inwestycje. To lepiej niech co roku woda robi spustoszenie w pewnych rejonach polski przez co cierpią ludzie, dróg tez nie budujmy bo szkoda pięknych terenów dziwie się jeszcze że domy można budować. Ekolodzy to banda oszołomów którzy zamiast zabrać się za to co powinni czyli za prawdziwą ekologie wtrącają nosa tam gdzie czują wielkie pieniądze bo wiedzą że można coś z tego uszczypnąć dla siebie. Jak jesteście takimi ekologami i zależy wam na naszym kraju i nie tylko na naszym to dlaczego nic nie robicie żeby polskie lasy były czystsze energia elektryczna i gaz tańszy wtedy zamiast na wsiach i nie tylko palić w piecach śmieci ludzie ogrzewali by domy gazem i prądem. A przez te wasze śmieszne protesty cierpimy my wszyscy!

Rezi
12-03-2008, 08:59
W papierowych torbach zakupy nosi i ze szkła pije....
Oponami nie pali i butelek PET nie używa....

Tylko jak on tę CocaColę kupuje? :o
Luzem?! :o :o :o
Adam M.

torby papierowe to największy przekręt ekologiczny ........... poparte 8 letnim doświadczeniem zawodowym

pchelek
12-03-2008, 09:06
ekoterrorysci to najgorszy sort - Nad Dunajcem protestowali jedynie zieloni - gorale mieli ich seredznie dosc. Zapora istnieje i ma sie dobrze - powidzi nie ma a gorale maja znakomite jezioro i rozwijajaca sie turystyke.

labas1
12-03-2008, 09:19
Ciekawe czy autor tematu odważy się odezwać po tylu ,,pozytywnych" opiniach ? :lol:

Majka
12-03-2008, 13:24
on pisał o nowym przedsięwzięciu,


Zapora wraz z niewielką elektrownią wodną zostanie zbudowana na rzece Dunajec w Łącku na Sądecczyźnie (woj. małopolskie). Władze gminy liczą, że przedsięwzięcie prywatnego inwestora zwiększy atrakcyjność turystyczną okolicy.

Jak poinformował PAP we wtorek wójt Łącka Franciszek Młynarczyk, samorząd wydając zgodę na inwestycję postawił inwestorowi warunki. Najważniejszym z nich było, aby przy okazji budowy tamy na Dunajcu powstał most służący lokalnej społeczności.

"Spiętrzenie wody i powstanie mini zalewu o powierzchni około 2 hektarów pozwoli też na uruchomienie strzeżonego kąpieliska, które zwiększy atrakcyjność turystyczną gminy" - ocenił Młynarczyk.

Inwestycja na Dunajcu ma już zgodę Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie. Teraz łąccy radni muszą zmienić pod nią miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, co powinno nastąpić do jesieni tego roku. Budowa zapory powinna ruszyć na wiosnę przyszłego roku.

Zdaniem wójta, zapora ma spełniać wszystkie wymagania wspólnego systemu obszarów objętych ochroną przyrody Natura 2000, który obejmuje całą gminę Łącko; jej głównym zadaniem będzie produkcja czystej energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.

adam_mk
12-03-2008, 16:23
Rozumiem.
Zdania nie zmieniam.
Misia obudzonego odwołuję!
Adam M.

bigbas
12-03-2008, 16:34
Witam mam przyjemność uczestniczyć w wielu dyskusjach na innych forach jednak nigdy nie spotkałem się z tak miłym i kulturalnym przyjęciem jak tu. Mimo wszystko wydaje mi się że wasza postawa jest podyktowana nieznajomością tematu lub mocnym wpływem lobbystycznych grup budowlanych. Jednocześnie zapewniam że nie wywodzę się z żadnej z ekstremistycznych grup proekologicznych. Moją ,dla wielu mogłoby wydawać się wadą jest to że oprócz wychowania dzieci, pracy zawodowej, oraz wielu zajęć związanych z wykańczaniem nowo przebudowanego domu posiadam pewne zainteresowania hobbystyczne jakimi są narciarstwo, żeglarstwo, akwarystyka morska oraz wędkarstwo. Przy okazji tzw. moczenia kija, nieuniknionym jest bezpośredni kontakt z otaczającą przyrodą. Do pewnego czasu bawiło mnie tylko chwytanie ryb i ich uwalnianie (nie jestem zwolennikiem rybiego mięsa). Po osiągnięciu pewnego pułapu świadomości , wyostrzeniu zmysłów na nasze otoczenie dostrzegłem jak gwałtownie postępuje jego degradacja. Zdaję sobie sprawę że pewnych zmian nie da się uniknąć bo jest to związane z postępem cywilizacji ale bardzo rażą mnie pewne nielogiczne i nie ekonomiczne posunięcia zamaskowane pod obietnicami np. uzyskania ekologicznej energii. Proszę zwróćcie uwagę jak olbrzymie nakłady finansowe są obecnie uruchomione w zachodniej europie właśnie na renaturalizację środowiska (co jest kosztowniejsze) w tym wyprostowanych betonowych rzek, które w chwili obecnej stanowią zagrożenie bo nie spełniają roli hamulca powstrzymującego wodę powodziową. Przykłady można by mnożyć. Na powstaniu ww. MEW skorzystają jedynie samorządowcy forsujący na siłę (ogólnie wiadomo z jakich pobudek) te inwestycje oraz ich wykonawcy gdyż uzyskana wartość energii jest niewspółmiernie niska do kosztów jakie poniesiemy na budowę, utrzymanie tych obiektów i ew. późniejsze ich usuwanie, ale co tam niech się martwią nasi potomni!! Nam również zwisa piękno naszego kraju i rodzima turystyka. my pojedziemy na wakacje na zachód na renaturalizowane tereny.
Swoim egoistycznym postem pragnąłem choć w minimalnym stopniu, na ile potrafię, przyczynić się do tego aby moje dzieci i ew w przyszłości wnuki miały szanse nacieszyć się krajobrazem niektórych zakątków naszej pięknej ojczyzny.

Pozdrawiam, niezłomny Paweł Zontek

Ps. dla niezorientowanych poniżej tekst petycji.



W oparciu o doniesienie Polskiej Agencji Prasowej z dnia 5 lutego 2008 roku, na temat planów budowy Małej Elektrowni Wodnej (MEW) na Dunajcu, Klub Przyjaciół Dunajca stanowczo protestuje przeciwko nieodwracalnemu zniszczeniu najpiękniejszej górskiej rzeki naszego kraju !
Planowane inwestycje budowy MEW stoją w sprzeczności z Ramową Dyrektywą Wodną, uchwaloną w 2000 roku przez Parlament i Radę Unii Europejskiej oraz z ogólnymi tendencjami renaturalizacji rzek i potoków, skutecznie realizowanymi na terenie Państw tej wspólnoty.
Budowle i instalacje, związane z pozyskiwaniem energii elektrycznej, spowodują zmniejszenie atrakcyjności krajobrazowych tego regionu, jak i swobodnego uprawiania rekreacji.
Nastąpią nieodwracalne zmiany:
- w wędrówkach tarłowych ryb;
- w składzie ichtiofauny;
- w termice wody.

Ponadto wystąpi:
- zamulanie dna i gromadzenie nieczystości;
- zatrzymanie naturalnego przepływu rumoszu skalnego;
- ograniczenie spławności;
- zwiększone niebezpieczeństwo tworzenia się zatorów lodowych;
- utrata walorów krajobrazowych.

Korzyści płynące z pozyskiwania energii elektrycznej, pochodzących z MEW, będą niewspółmierne do strat , jakie poniesie przyroda i korzystający z niej ludzie. Rzeka Dunajec to bezcenny skarb, a sięganie po to narodowe dziedzictwo celem osiągnięcia finansowych korzyści, jest zwykłym barbarzyństwem !

Klub Przyjaciół Dunajca,
przy ZO PZW Nowy Sącz


Dodatkowo, chciałbym zwrócić uwagę, że w/w teren, środkowego Dunajca, został zgłoszony na listę obszarów chronionych "Natura 2000 " oraz to, że rzeka Dunajec przyciąga każdego roku niezliczone rzesze wędkarzy i innych turystów, gdzie przy zabudowie przemysłowej, oznaczać będzie finansowy upadek dla ludzi żyjących w tym regionie z turystyki.


W imieniu Klubu Przyjaciół Dunajca, bardzo proszę Pana Marszałka, o interwencję i zablokowanie planowania takich szkodliwych dla środowiska inwestycji i z góry dziękuję za pozytywne ustosunkowanie się do tej sprawy.

www.przyjacieledunajca.pl

rafal9
12-03-2008, 16:50
Popieram protest,
ta inwestycja ne ma na celu działań antypowodziowych, lecz jest jedynie pseudopomysłem jakiegoś silnie wpływowego inwestora.
Jaka może być moc takiej elektrowni? 0.1 - 0.5 MW? Nawet finansowo to się nigdy nie zwróci, nie mówiąc już o nieodwracalnych stratach środowiskowych.

Dajcie temat do CBA - powinni tę sprawę zbadać, bo jest bardzo śmierdząca.

bigbas
12-03-2008, 23:02
Mam jeszcze jedną prośbę do osób które pomogły składając podpis akceptujący petycję o potwierdzenie tego w tym wątku podobnie jak uczynili to przeciwnicy.
Pozwoli mi to na ocenę danego środowiska pod kątem ewentualnych podobnych działań z mojej strony w przyszłości.
Bardzo dziękuję i pozdrawiam Paweł Zontek

lump praski
13-03-2008, 03:48
Popieram protest.

adam_mk
13-03-2008, 06:32
Mineralkę sobie kupi i polezie uczyć robaka pływać!
Jeszcze jeden nawiedzony ichtiomiłośnik!
Adam M.

rafal9
13-03-2008, 09:37
jakie ryby przestaną wędrować ??
jakie zmiany nastąpią w ichtiofałnie ??
jakie zmiany będą w termice wody ??
o ile zwiększy się ograniczenie spławności ??
o ile zwiększy sie niebezpieczeństwo tworzenia zatorów lodowych ??
ile walorów krajobrazowych się straci ??

Brednie i nic więcej,
nie zaśmiecaj wątku.

bigbas
13-03-2008, 14:01
Wszystkie odpowiedzi znajdziemy pod tym linkiem. Miłej lektury. Pozdrawiam Paweł Zontek

http://www.rzekaleba.pl/news.php?readmore=56

Krzysztofik
13-03-2008, 15:00
Jak wybory na Kubie.
Za petycją 251, przeciw 0.
Niesamowite.
Dla przyzwoitości wpisz przynajmniej dwa głosy przeciw.

bigbas
13-03-2008, 15:14
Myślę że problem tylko tkwi w nieświadomości ludzi, trudno czasami do nich dotrzeć, ale umieją liczyć własne pieniądze i czasami potrafią dostrzec że ktoś chce położyć na nich 'łapę" pod pretekstem pseudo przydatnych inwestycji.

Barbossa
13-03-2008, 17:37
Wszystkie odpowiedzi znajdziemy pod tym linkiem. Miłej lektury. Pozdrawiam Paweł Zontek

http://www.rzekaleba.pl/news.php?readmore=56
pod tym linkiem jest ekokupa i żadnych odpowiedzi

gdzie jakieś konkrety, oprócz dotychczasowego ekobełkotu

no i z tą nieświadomością ludzi to trochę ostrożniej, jak i pseudo przydatnymi inwestycjami

bigbas
13-03-2008, 18:40
Gratuluje bystrości :lol: w dwie godzinki 110stron przeczytałeś? I do tego widzę że dogłębnie przeanalizowałeś :lol:

Krzysztofik
13-03-2008, 20:50
Gratuluje bystrości :lol: w dwie godzinki 110stron przeczytałeś? I do tego widzę że dogłębnie przeanalizowałeś :lol:
Czytaliśmy po kilka stron, spostrzeżenia przedstawiliśmy Barbossie i stąd te wnioski.
Stosujemy tu system amerykański zwany pracą zespołową, kiedyś zwana u nas kolektywami.

bigbas
13-03-2008, 20:59
Kolektyw mówisz to nie kojarzy mi się z ameryką :D
Jasne co dwie głowy to nie jedna :P

Krzysztofik
13-03-2008, 21:26
Przeczytaj kilkadziesiąt razy.

bigbas
13-03-2008, 21:30
przeczytałem to co masz napisane nad emblematem i tego najbardziej nie rozumiem :cry:

Krzysztofik
13-03-2008, 21:40
przeczytałem to co masz napisane nad emblematem i tego najbardziej nie rozumiem :cry:
Wszyscy myslący wiedzą , że to nic nie znaczy jak dyplom "zażondzania i markietingu" :wink:

Krzysztofik
13-03-2008, 21:46
Mam propozycje.
Przyjedź w moje strony i popatrz sobie jak poczynają sobie Twoi ziomkowie z inwestycjami, jak sie zachowują, i ile czynią zła.
Jak "liźniesz " powyższy problem, to wywołaj mnie do dyskusji.

tomek1950
13-03-2008, 22:03
Mam propozycje.
Przyjedź w moje strony i popatrz sobie jak poczynają sobie Twoi ziomkowie z inwestycjami, jak sie zachowują, i ile czynią zła.
Jak "liźniesz " powyższy problem, to wywołaj mnie do dyskusji.

Krzysztofik, proszę nie uogólniaj. Mam chałupe na Mazurach, przeprowadzam się jeszcze w tym roku z Warszawy, ale nie to jest ważne. Śmieci w okolicznych lasa, przy polnych drogach tony. Puszki po piwie, plastikowe butelki po "orężadach", worki po nawozach, butelki po oleju do smarowania łańcuchów pił spalinowych, butelki po wódce, butelki po "mózgojebach", stare telewizory, odkurzacze, lodówki, kanapy itp. To według Ciebie wszystko wyrzucili warszawiacy? Zastanów się. Szambiarz z gminnej firmy, który opróżnił moje szambo zawartość wylał dwa kilometry dalej do rowu melioracyjnego. Moja wina, ja i moja rodzina napełniliśmy to szambo.

bigbas
13-03-2008, 22:21
Mam propozycje.
Przyjedź w moje strony i popatrz sobie jak poczynają sobie Twoi ziomkowie z inwestycjami, jak sie zachowują, i ile czynią zła.
Jak "liźniesz " powyższy problem, to wywołaj mnie do dyskusji.

To zdecyduj się wreszcie czy jesteś za czy przeciw durnym inwestycjom?
Czy to też musisz ustalić kolektywnie :lol:

Krzysztofik
13-03-2008, 22:43
Nie uogólniam, tylko zwracam uwage na p e w n e zachowania.
Jeśli interesują Cie zachowania "przyjezdnych" to zapytaj w najbliższej chałupie.
Jeśli oddałeś swoje szambo gminie i tylko Twoje znalazło sie w rowie ...jest bardzo wymowne.
Uważam Cie za najmniej szkodliwego przybysza z WARSZAWY :wink: :D
Wracając do puszek i innych śmieci w lesie. Sami zbieramy i wasze i nasze puszki co widać jak jedziesz na wiosne w nasze strony.

tomek1950
13-03-2008, 22:52
Dziękuję za opinię. :D

Własne śmieci, jak narazie zabieram w niebieskim worku do Warszawy i wrzucam do pojemnika na moim osiedlu. Płacę za ten pojemnik. Przy okazji spacerów po lesie, nie tylko okazjonalnie na wiosnę, wynosimy dziesiatki puszek i butelek. One też lądują w warszawskim kontenerze. A jeśli chodzi o szambowóz, to odbierał zawartość z kilku gospodarstw, w większości (3:2) zamieszkałych czasowo przez warszawiaków. O tym przypadku powiadomił mnie sąsiad (warszawiak) bo rów był niedaleko jego chałupy.

Pozdrawiam

lump praski
14-03-2008, 01:18
Zapory. prostowanie koryta rzekom, wysuszanie bagien - to jest polityka z lat 50yvh i 60ych. Przyniosla ona ogromne szkody nie tylko srodowisku naturalnemu - wyginiecie pewnych gatunkow zwierzat, ptakow, ryb i itp , ale i przyczynila sie do zmian mikro klimatycznych , braku wody w pewnych rejonach, itp .......ale jak mawiali starozytni Rzymianie ' Polak nowe przyslowie zawsze sobie kupi, ze i przed szkoda i po szkodzie glupi....." i bedzie malpowal wszystko z piecdziesiecioletnim opoznieniem.
Ja to zadnym wladzom nie ufam , ani tu, ani tam- czego sie tkna to spier...... ,a dbaja tylko o wlasne du...., kosekwencje na dluzsza mete g...... ich obchodza.
Przykladem Everglades na Florydzie.

bigbas
14-03-2008, 03:05
Wszystkie odpowiedzi znajdziemy pod tym linkiem. Miłej lektury. Pozdrawiam Paweł Zontek

http://www.rzekaleba.pl/news.php?readmore=56
pod tym linkiem jest ekokupa i żadnych odpowiedzi

gdzie jakieś konkrety, oprócz dotychczasowego ekobełkotu

no i z tą nieświadomością ludzi to trochę ostrożniej, jak i pseudo przydatnymi inwestycjami

Ponoć to ty jesteś hehe ta "druga głowa"??? Pierwsza już się zmyła.

Nie znałem tego forum ale widzę że niektórzy, na których uczestnictwo w konstruktywnej dyskusji (sądząc po tytułach tfuu) myślałem że mogę liczyć, mają jedynie do powiedzenia tyle co ten reprezentant - barba cośtam

lump praski
14-03-2008, 04:08
Ekhm........w Olsztynie to burmistrz calle City Halll przelecial bez dyskusji.

lump praski
14-03-2008, 04:14
Ciezarna nawet nie pogardzil. Jakie tam dyskusje !

Krzysztofik
14-03-2008, 07:45
Ekhm........w Olsztynie to burmistrz calle City Halll przelecial bez dyskusji.
Łykaj, łykaj, ("informacje") tylko pamiętaj powoli bo sie zadławisz :wink: :)
Swoją drogą, przydałby sie ktoś taki Twojej bufetowej
:D

rafal9
14-03-2008, 09:25
Nie znałem tego forum ale widzę że niektórzy, na których uczestnictwo w konstruktywnej dyskusji (sądząc po tytułach tfuu) myślałem że mogę liczyć, mają jedynie do powiedzenia tyle co ten reprezentant - barba cośtam
ja też myślałem ze w twoim linku będzie coś konkretnego, a tymczasem są tam same eko-bzdury np:
- budowa zbiornika ma zatrzymywać fale powodziową według opracowań ma zmniejszyć wodę powodziową z wody 100 letniej do wody bezpiecznej 50 letniej i to jest według ekoterrorystów złe
......
.....

w związku z tym moje pytanie brzmi jak można produkować zieloną energię bez zapór wodnych ?? czyżbyś namawiał nas do budowy elektrowni jądrowej ??

Brednie wciskane przez lobbujący układ, który wyklada potężną kasę i jest w stanie zawładnąć umysłami wielu,
widać po Twoim przykładzie.

Wyluzujcie, oderwijcie się trochę od tej wszechobecnej władzy kapitału,
oderwijcie się od tej gonitwy za inwestycjami, które w większości są nieprzemyślane i nikomu niepotrzebne,
zacznijcie myśleć, a nie powtarzać slogany wciskane przez układ mafijny zbudowany na sieci powiązań kapitałowych.

Czystość umysłu - tego wszystkim w tym świecie potrzeba.

Na jaką cholerę potrzebna jest ludziom kolejna mini-tama wzbogacająca kabzę jakiegoś szacher macher mafioza siedzącego w kieszeni burmistrzów i wójtów?

Barbossa
14-03-2008, 09:33
[quote=Barbossa]

Ponoć to ty jesteś hehe ta "druga głowa"??? Pierwsza już się zmyła.

Nie znałem tego forum ale widzę że niektórzy, na których uczestnictwo w konstruktywnej dyskusji (sądząc po tytułach tfuu) myślałem że mogę liczyć, mają jedynie do powiedzenia tyle co ten reprezentant - barba cośtam
widzisz ekopajacu, próbujesz obrazić za mocne słowa, w czym wtóruje Ci jakaś tam łajza z warszafki, czepiając się olsztyńskiego prezia

mpoplaw przybliżył Ci to o czym mi się nawet nie chciało pisać

swoją drogą na której stronie tego przejmującego "dokumentu" jest info o tej zaporze?

chcesz konstruktywnej dyskusji?,to odp... się od tytułów i napisz coś z sensem, wyjdzie Ci to na zdrowie

rafal9
14-03-2008, 10:47
Brednie wciskane przez lobbujący układ?
z ust mi to wyjąłeś, te wszystkie eko-brednie to tylko lobbowanie przez zwolenników wysokich cen prądu węgla i gazu, a dzięki temu próbuje się tłumaczyć ciągle rosnące ceny prądu

dla przypomnienia Francja produkuje 80% prądu w elektrowniach atomowych i prąd ma najtańszy w europie, tam nie ogrzewa się węglem, starymi kapciami, oponami, zużytym olejem silnikowym zadymiając atmosferę, tylko prądem, statystycznie na jednego mieszkańca Francji przypada 9MWh/rocznie Polska 4MWh/rocznie USA 14MWh/rok

Nie wiem, czy ironizujesz, czy nie rozumiesz, ale układem określam biznes lobbujący przeciwko ekologom.
Popieram ekologów, popieram ich działania i rozumiem ich żądania.

A co do energii elektrycznej to się grubo mylisz - doktryna UE w tym zakresie jest jasna: żadnych nowych elektrowni atomowych. W Niemczech plany na najbliższe 50 lat zakładają wyłącznie elektrownie węglowe.

Biznes mafijny zakręcił wszystkim za bardzo w głowach.

Wyluzować, odpocząć, przemyśleć i nie gonić za światem, który ma się ku upadkowi - zobaczcie do czego prowadzi konsumpcyjny do bólu styl życia na przykładzie ameryki, która jest na krawędzi upadku.

Barbossa
14-03-2008, 12:11
Wyluzować, odpocząć, przemyśleć i nie gonić za światem, który ma się ku upadkowi - zobaczcie do czego prowadzi konsumpcyjny do bólu styl życia na przykładzie ameryki, która jest na krawędzi upadku.

masz rację, pewnie dlatego budujesz ekologicznie, z krowich placków, nie zamierzasz używać prądu, żadnej formy kanalizy, ciuchy nosisz z lnu, do roboty (i na budowę) jeździsz konno, lub pojazdem Flinstonów

widzę w Tobie ciszę drzew, szum fal, z przyrodą tworzysz jedność
tak trzymać!

rafal9
14-03-2008, 12:31
masz rację, pewnie dlatego budujesz ekologicznie, z krowich placków, nie zamierzasz używać prądu, żadnej formy kanalizy, ciuchy nosisz z lnu, do roboty (i na budowę) jeździsz konno, lub pojazdem Flinstonów

widzę w Tobie ciszę drzew, szum fal, z przyrodą tworzysz jedność
tak trzymać!

Bingo. Zgadłeś. :D

Człowiek dużo więcej konsumuje niż potrzebuje,
wizja konsumpcji jako celu samego w sobie już niestety upadła, a upadek ameryki dobitnie to potwierdzi.
Podobnie jak upadły teorie liberalizmu jako jedynego środka do szczęśliwości świata tego.

Nie chodzi o rezygnację z podstawowych potrzeb bo one są niewielkie, ale o zrównoważony rozwój człowieka i świata.
Naprawdę można wszystkie potrzeby ludzi zaspokoić niskim, nienapastliwym i nieagresywnym kosztem.
Warto tylko o tym czasami pomyśleć.

Jedno jest pocieszające, że ogólnoświatowe tendencje zdają się skręcać z tych zgubnych liberalno-kapitalistycznych ścieżek na nową drogę, o którą teraz trzeba walczyć, by była to droga w odpowiednim kierunku.

Barbossa
14-03-2008, 12:50
ogólnoświatowe może tak
ale lewactwo europejskie to porażka, teraz nieśmiało próbują coś zrobić, ale to
makijaż na trupie

lump praski
14-03-2008, 13:29
Przypowiesc o Zlotej Rybce. ( bajka rosyjsko-amerykanska)

Byla se taka rybka, zlota ci ona byla bo ikre skladala i potem ta ikra ladowala do zakasek w Towarzystwie i tu i tam ( a szczegolnie przydawala sie tym ktorym woda sodowa do lba uderzala z nadmiaru wladzy i pieniedzy tak jak np bylemu od wczoraj gubernatorowi stanu Nowy Jork Eliottowi Spitzerowi - taki troche bardziej bogaty burmistrz Olsztyna).
Ale na skutek postepujacej czystosci wod rybka cos zdychac zaczela i z ikra zaczelo byc krucho.
Niedobrze !
Z zakaskami do wodki, znaczy sie.
Podrapali sie w glowe amerykanscy amatorowie mrozonego kawioru raz, podrapali drugi..........niechetnie, bo niechetnie ale kase wyslupali z oszczednosci i udali sie z problemem na Uniwersytet. Problem wyluszczyli.
Tak i tak, problem zaistnial, rybka zdycha, ratujmy Srodowisko !
Pieniadze sa coby rybke ratowac, udala sie ekspedycja amerykanska na ziemie rosyjska problem badac.
Niedobrze !
Czystosc wod taka, ze lepiej gorzale pic non - stop niz wode ze zrodelka.....niz dziwnego, ze rybka zdycha. I jak to w tamtych rejonach - nic sie zrobic nie da.
Wrocila amerykanska ekspedycja z niczym.
Miny sie amatorom zabawy wydluzyly.....bibki bez kawioru ???????
Ratujcie, radzcie, robcie cos !
Radzili, radzili az uradzili.
Rybka nie moze juz tam ( postepujaca czystosc wod i tak dalej), ale moze tu !
Dawac rybke !
Zlapali, zapakowali ,troskliwie przez Atlantyk przetaszczyli, w oczka zagladneli i ucieszeni do wody wpuscili.
Nie minelo pare chwil - rybka kaput.
Niedobrze !

lump praski
14-03-2008, 13:45
Radzili, radzili, w glowe sie drapali az uradzili - musi jej sie krajobraz nie podobac - znow kontener sprowadzili , w oczka rybce zagladneli, do wody wpuscili w innym miejscu. Nie minelo pare chwil - rybka kaput.
Amatorzy mrozonego kawioru nerwowi zaczeli byc - tyle kasy poszlo a tu nic !
Robcie cos, ratujcie Srodowisko !
No to uradzili, ze rybka wybredna taka, jakby jedzowata troche - ona chce taka warunki t u jak t a m. Ale toczka w toczke ma byc !
Kase z oszczednosci znow amatorzy kawioru wyslupali.
Dawaj stwarzac rybce warunki !
No, ale to juz na full bylo, nawet pasterze na balalajkach przygrywali jak rybke znow sprowadzili, w oczka zagladneli, do wody wpuscili........
Wszystko sie zgadzalo - warunki takie jak t am tylko t u......rece zatarto, wodke sprowadzono i do Empire Club zadzwoniono........
Rybka kaput.
Ze smetnymi minami Towarzystwo sie rozeszlo ( ale wodke wypito)
I ja tam bylam, miod i wodke pilam i dobrze sie bawilam..........
Zegnaj Zlota Rybko !

bigbas
14-03-2008, 13:53
Kolejne dowody na to że "betonowe" lobby" nie ma racji.
http://www.energia.org.pl/print.php?what=article&id=76

lump praski
14-03-2008, 14:06
Eeeee tam. J ak barylka ropy bedzie po $ 200 to zobaczysz jak wszyscy a najwiecej ci tutaj przedmowcy beda pro ekologicznie nastawieni ! ! ! !
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

rafal9
14-03-2008, 14:21
Eeeee tam. J ak barylka ropy bedzie po $ 200 to zobaczysz jak wszyscy a najwiecej ci tutaj przedmowcy beda pro ekologicznie nastawieni ! ! ! !
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

A kto kazał światu uzależnić się od szejka?
A kto kazał światu tak pompować cenę ropy, żeby szejkowie stratni na dalarach nie byli?
A komu zależy na takim kursie dolara?

Co zrobić, żeby wilk syty i owca cała, czyli dolar niski i szejk syty? Pompować cenę ropy ile się da.
Głupi świat i tak kupi, bo trzymają go w szachu.

A dlaczego trzymają świat w szachu? A bo potężne lobby wojenno-wydobowczo-rafineryjne skutecznie zablokowało na wiele lat rozwój technologii pozwalających na masową produkcję pojazdów niebenzynowych.
Do tego dołączyły się rządy, pobierające niezły haracz w postaci podatków od ropy i cała układanka jest złożona.

To z tym ludzkość powinna walczyć, a nie rozwiązywać problem poprzez jakieś bzdurne betonowe sarkofagi, które niczego nie rozwiązują.

Rozbić lobby, uniezależnić świat - to może tylko ktoś nowy, świeży. Indie plus Obama - to naprawdę może być nowy kierunek, ale potężne macki ogólnoświatowego układu mafijnego łatwo się nie poddadzą.

lump praski
14-03-2008, 14:28
Ludzkosc jest najbardziej skora do walki i ekologicznych rozwiazan jak ja cos mocno uderza po kieszeni...np ceny ropy.......
wtedy jest bardzo waleczna ! jak lew albo tygrys nawet - na wymarciu nota bene.
Nie tylko szejkowie niezle na tym wychodza, ale i sasiad - no i sasiad sobie nie odmowi zeby podniesc ceny gazu a szczegolnie jak przyszla zima bedzie w Polsce mrozna i sniezna.......Miller Leszek sie klania i gaz z Norwegii.
Polak zawsze nowe przyslowie sobie kupi - ze i przed szkoda i po szkodzie glupi.....

bigbas
14-03-2008, 17:06
Przed chwilą w Teleexpresie zwrócono uwagę na bezsensowne działania meliorantów na przykładzie rzeki Redy. Czyżby coś drgnęło "w majtach i zaczną się dobierać do tyłków tym barbarzyńcom ? :D :D :D

Barbossa
14-03-2008, 17:30
ekoodmiana lewakka, skasowanego... :roll:

lump praski
14-03-2008, 17:48
W kosmos sie lata na paliwie hydro jakims tam jakims, czyli technologia jest, i dawno jest, ale jej sie nie upowszechnia bo po co jak mozna sobie kase nabic - rodzina Busha przeciez na handlu ropa sie dorobila ( dziadek to do ostatniej chwili z Hitlerem handlowal )i - jak wszyscy przypuszczaja - nadal dorabia.....Wszystkie pociotki, krewni i znajomi krolika w firmie Haliburton, ktora ma najwieksze kontrakty w Iraku.....dobra, zobaczymy co bedzie dalej.

lump praski
14-03-2008, 18:30
Pewnie, wysokie ceny gazu i ropy wymuszaja inne rozwiazania - tylko dlaczego jak atom taki dobry to nikt go nie chcial.....

lump praski
14-03-2008, 18:33
Kto tu mowi o upadku Ameryki......Ameryka to bagaty kraj i sobie poradzi - w Ameryce kaszelek to zapalenie pluc gdzie indziej. Mowimy o grupach interesu, ale jesli ogladasz filmy amerykanskie i z nich czerpiesz wiedze o usa to nic dziwnego.............

lump praski
14-03-2008, 18:40
Putin to zyskal, ale jak wasz Miller Leszek nie dal pociagnac gazu z Norwegii...zreszta teraz ludziom Millera daje sie stanowiska w MSZecie.

kierba
14-03-2008, 19:04
Dla wszystkich którzy uważają ten protest przeciwko MEW za ekoterroryzm link http://www.energia.org.pl/print.php?what=article&id=76
Poza tym nie jestem i pewnie większość osób przeciw MEW ekologiem tylko osobą która spędza dużo czasu nad woda i widzi co wyprawiają melioranci.... No może mam(y) trochę świadomości ekologicznej....

retrofood
14-03-2008, 19:08
Pewnie, wysokie ceny gazu i ropy wymuszaja inne rozwiazania - tylko dlaczego jak atom taki dobry to nikt go nie chcial.....

albo kompletnie brednie Waścianka prawisz, albo to tak zakręcony skrót myślowy, że slalom specjalny przy nim jest prosty jak sto metrów sznurka w kieszeni

lump praski
14-03-2008, 20:07
Dobrze...lopatologicznie albo jak po sznurku.....dlaczego nikt nie chcial elektrowni atomowych jak takie dobre. A historia o rybce jest prawdziwa -nie bedzie wkrotce prawdziwego kawioru. :roll: :roll: :roll:

retrofood
14-03-2008, 20:22
no wytłumacz mi jak to jest, że nikt nie chciał elektrowni atomowych, a setki ich na swiecie jest. Ja tego nie pojmuję.

lump praski
14-03-2008, 21:16
Alez ja ci nie bronie postawic sobie gdzies blisko twojego domu - byle daleko od mojego !

retrofood
14-03-2008, 22:08
no zara, to nie jest odpowiedź

retrofood
14-03-2008, 22:10
A historia o rybce jest prawdziwa -nie bedzie wkrotce prawdziwego kawioru. :roll: :roll: :roll:

Oj, małolata, Ty jeszcze ruskich nie znasz...

tomek1950
14-03-2008, 22:29
Alez ja ci nie bronie postawic sobie gdzies blisko twojego domu - byle daleko od mojego !

Jak napisał retrofood, jeszcze Ci nie przystawili "GAJowi" lufy Kałasza do ucha "sprawdzając" np. posiadanie lub stan apteczki. Przejedź się proszę samochodem na wschód od Polski. I opisz wrażenia. Ja to robiłem wielokrotnie. Adrenaliny do bólu.
No chyba, że lubisz tak co 40 km...

lump praski
14-03-2008, 22:59
Nie bardzo rozumiem - jak przystawia kalasznikowa jesitrowi do ogona to zaraz ikre zniesie ?????? Jesiotry gina bo maja tak zanieczyszczona wode !
Bralam udzial w probie ratowania i to opisalam - ciekaw z czym wam sie to skojarzylo, bardzo ciekawe.

retrofood
14-03-2008, 23:03
Bralam udzial w probie ratowania i to opisalam - ciekaw z czym wam sie to skojarzylo, bardzo ciekawe.

Ratowania jesiotra??? Nie czytałem. Daj adres.

lump praski
14-03-2008, 23:06
A poszukaj sobie. Albo wystosuj pismo do rosyjskiego MSZ - udziela ci wszystkich potrzebnych info dotyczacych zanieczyszczenia i ochrony srodowiska w Rosji ! :lol: :lol: :lol: :lol:

tomek1950
14-03-2008, 23:11
Nie bardzo rozumiem - jak przystawia kalasznikowa jesitrowi do ogona to zaraz ikre zniesie ?????? Jesiotry gina bo maja tak zanieczyszczona wode !
Bralam udzial w probie ratowania i to opisalam - ciekaw z czym wam sie to skojarzylo, bardzo ciekawe.

Może wiesz jak to jest w USA, ja nigdy nie byłem tam. A byłaś w ZSRR lub w obecnej "demokratycznej" Rosji?
Kałasznikowa przystawia się tam kierowcy, za uchem i tonem nieznoszącym sprzeciwu mówi: daj 2,5, 10 dolarów. Zależy gdzie, zależy jakie samopoczucie ma posiadacz Kałasza. Nigdy nie wiesz czy go na przykład potworny kac nie męczy...., a palec na spuscie nie drży.

lump praski
14-03-2008, 23:11
Wczoraj wlasnie zapuszkowali blogera, ktoremu sie Putin nie podobal.

lump praski
14-03-2008, 23:11
Wczoraj wlasnie zapuszkowali blogera, ktoremu sie Putin nie podobal.

lump praski
14-03-2008, 23:14
To bardzo przykra sytuacja.....ale nawet to nie dziala na jesiotry !

retrofood
14-03-2008, 23:17
To bardzo przykra sytuacja.....ale nawet to nie dziala na jesiotry !

to Ty małolata nie piłaś wody z Wołgi i śmiesz mówić coś o zdrowiu jesiotrów???? Boże, dlaczego zmusiłeś mnie do dyskusji z taką miernotą....

tomek1950
14-03-2008, 23:19
:D :D :D :D Ikry nie znosiłem w takich przypadkach. Nie jestem jesiotrową. :wink: :D

retrofood
14-03-2008, 23:30
:D :D :D :D Ikry nie znosiłem w takich przypadkach. Nie jestem jesiotrową. :wink: :D

Ty mi wyglądasz na smakosza :D , tylko zwróć uwagę, że i TAM kawior strasznie podrożał :D a kiedys w kącie sklepu stała beczka z kawiorem... i komu to, kurna, przeszkadzało?????

tomek1950
14-03-2008, 23:43
Widziałem to Stachu, żal d.... sciskał, że taka masa kawioru się marnuje. Nie miałem sposobu by zabrać te specjały do kraju. A w bani serwowano szampanskoje i frukty, czyli wodku i ogurcy. :wink: :lol: :lol: :lol: :lol:

lump praski
14-03-2008, 23:49
Too bad, kawioru niet. Mowie o tym prawdziwym a nie podrabianym sprzedawanym teraz jako kawior. Jesiotrowi nie odpowiada czystosc wody w rzekach rosyjskich a w amerykanskich sie nie przyjal. '
Ale oczywiscie jesiotr to tylko przyklad.

retrofood
14-03-2008, 23:57
Too bad, kawioru niet. Mowie o tym prawdziwym a nie podrabianym sprzedawanym teraz jako kawior. Jesiotrowi nie odpowiada czystosc wody w rzekach rosyjskich a w amerykanskich sie nie przyjal. '
Ale oczywiscie jesiotr to tylko przyklad.

och, zwróć uwagę, że rozmawiasz ze znawcami prawdziwego kawioru, a nie z jakimiś dyletantami, ktorzy pójdą na plewy... za stare wróble my som.

tomek1950
14-03-2008, 23:57
Widziałem raz, jak nad Wołgą, się ten kawior robi :o :evil:
Od tego czasu kawiorem nie "zakanszam". :o :o :o :o

2112wojtek
15-03-2008, 00:02
Too bad, kawioru niet. Mowie o tym prawdziwym a nie podrabianym sprzedawanym teraz jako kawior. Jesiotrowi nie odpowiada czystosc wody w rzekach rosyjskich a w amerykanskich sie nie przyjal. '
Ale oczywiscie jesiotr to tylko przyklad.
Kto ci tych głupot naopowiadał o zagrozeniu jesiotra przez zanieczyszczenie wód w Rosji? Tak ekologicznie "czystego" mordu jakiego się tam dokonuje na rybie to ze świecą szukać :D :D Jesiotra nie ma , bo go Astrachańczycy z głodu zeżarli, podobnie jak jak dziczyznę na Ukrainie.
Podobnie jak Tomek widziałem te "trujące" metody pod Astrachaniem :D .

lump praski
15-03-2008, 00:20
Rozumiem. Tam woda czysta i trawa zielona.........

2112wojtek
15-03-2008, 00:41
I ptak po rosyjsku kwili.

lump praski
15-03-2008, 01:06
To piekne. Czyli polowe populacji jesiotra zjedli a polowe wytruli. I mimo takiego traktowania nie chcial sie tarzac w luksusach w Ameryce ! Na glowie stawal caly panel ichtiologow,ekologow i psychologow. I nic. :( :( :( Teraz jak chlopaki urzadzaja bibki za pieniadze podatnikow to jak to wyglada bez rosyjskiego kawioru, no jak ????????

2112wojtek
15-03-2008, 01:40
Teraz jak chlopaki urzadzaja bibki za pieniadze podatnikow to jak to wyglada bez rosyjskiego kawioru, no jak ????????

Mają dużo ikry ,bo brat bliźniak dostarcza im z pałacu viagrę.

lump praski
15-03-2008, 03:29
Nie kazda ikra to kawior. I moj dom to Nowy Jork wiec mysle o zupelnie kims innym - konkretnie Eliott Spitzer - do przedwczoraj gubernator stanu Nowy Jork. A Donaldowi niech ktos doniesie, ze wypadl koszmarnie w czerwonym krawacie - wygladal jak urzednik nizszego szczebla z Ohio. ( przepraszam Ohio.) Krawat sie nosi o ton koloru nizej lub wyzej niz kolor marynarki . :lol:

Barbossa
15-03-2008, 06:08
a może by tak na temat ekoterroru, nie polityki :roll:
i ochrony dunajca

lump praski
15-03-2008, 13:48
Zadnych tam sie w stanach juz nie buduje - a jakies stare nawet wysadza w powietrze - zmienia sie podejscie do gospodarowania zasobami wodnymi. No i przede wszystkim nie zabetonowywuje sie i nie prostuje koryt rzekom - bo zwieksza to zagrozenie powodziowe.

retrofood
15-03-2008, 14:16
Zadnych tam sie w stanach juz nie buduje - a jakies stare nawet wysadza w powietrze -
nieprawda, nawet bobry budują, widziałem w telewizji.

lump praski
15-03-2008, 14:30
To swietnie, ze jeszcze ktos oglada telewizje....... 8) :D :lol:
Chetnie porozmawialabym o tech - terrorze i propagandzie, ze oto w imiie "postepu" (" progress") zniszczymy komunikacje publiczna ( bo kazdy ma lub bedzie mial samochod z silnikiem s p al i n o w y m), zetniemy stuletnie sekwoje, wpuscimy zanieczyszczenia ropo-podobne do rzeki, przyspieszymy nurt rzekom obetonowujac je itp itd.

2112wojtek
15-03-2008, 15:01
iropo-podobne do rzeki, przyspieszymy nurt rzekom obetowujac je itp itd.

Jeszcze raz poproszę , tylko tym razem po polsku.

lump praski
15-03-2008, 15:16
Alez prosze - Ty, mamy wyciek ropy do Wisly -
- A ch.j z tym, czy to wazne....ja wody z Wisly nie pije, tylko piwo-...

2112wojtek
15-03-2008, 15:44
....ja wody z Wisly nie pije, tylko piwo-...
Piwo z Wisły ? :o :o Dziwny gust, ale nie moja sprawa.
Co jednak znaczy "iropo-podopne" i "obetowujac" ?
To jakieś pojęcia operowe czy teatralne ?

lump praski
15-03-2008, 16:00
Sobota, polaczenia neuronowe dzialaja wolniej.......a moze tak zawsze ?

lump praski
15-03-2008, 16:10
Wracajac do bobrow - ich tamy maja stosunkowo maly zasieg i zmieniaja eko- system w minimalny sposob albo wcale.

Barbossa
15-03-2008, 17:36
polecam sex, to uspokaja, działa odprężająco i wpływa na pojęcie priorytetów,
spróbuj, to działa
teatr, operę odpuść, chyba że zaprzyjażniony aktor/wokal Cię zaspokoi

lump praski
15-03-2008, 17:52
Ten teatr i Opera dziala na niektorych jak plachta na byka...... :lol: :lol: :lol
Sex dobra rzecz, ale swiat na nim sie nie konczy.

retrofood
16-03-2008, 16:32
Ten teatr i Opera dziala na niektorych jak plachta na byka...... :lol: :lol: :lol
Sex dobra rzecz, ale swiat na nim sie nie konczy.

pewnie, skończy się gdy sexu nie bedzie...

abromba
16-03-2008, 18:51
Nie było mnie z rok na forum, wpadłam zobaczyć czy może coś o Tybecie piszecie, ale skoro są tematy "ekologiczne" to przeczytałam.
Na link na chwilę obecną nie weszłam, więc nie mam opinii wstępnej co do planowanej inwestycji.
Pierwsza uwaga jest taka, że skoro planowana inwestycja ma miejsce na terenie Natury 2000, to biorąc pod uwagę jej oddziaływanie (niewątpliwie znaczące) nalezy poczekać na DOBRZE zrobioną prognozę oddziaływania na środowisko projektowanego planu miejscowego.
Natomiast reakcja części forumowiczów mnie zafascynowała: czy naprawdę nie znacie innych słów niż "ekoterroryści" czy "ekologiczne oszołomy?" Ja w ramach dyskusji o Rospudzie przez pewnego miłego forumowicza uznana za osobę, która "dorobiła się domku na protestach". Jak wykazały losy postepowań w sprawie Rospudy właśnie znaczna część protestujących powołała się na istotne i ważne argumenty, tak merytoryczne jak i proceduralne. A casus bandy cwaniaków z "ekologicznego Mazowsza" czy jak tam się nazywali, co to zablokowali budowę złotych tarasów, a z ochroną środowiska naprawdę nie miało to nic wspólnego, nie powinien rzutować na realną ocenę, że obecnie rzeczywiście mamy większą wiedzę co do skutków wielu inwestycji. Tama we Włocławku spowodowała nieodwracalne zmiany koryta Wisły - drastyczne poglębienie dna poniżej zapory (i stopień w Nieszawie tak naprawdę ma ratować dno) jak i zgromadzenie ponadmetrowej warstwy szlamu na dnia zapory (bardzo nieciekawego szlamu). Utrudnienie migracji ryb (głównie trociowatych) jest dla mnie tak oczywiste,że dziwię się,że określacie to jako bzdury. Dlatego zapory są dyskusyjne. Spowolnienie nurtu powoduje zmniejszenie natlenienia wody, większą podatność na eutrofizację.
Plusem może być retencja wody, walory rekreacyjne, "czysta" energia. Dlatego należy dokonać rzetelnej oceny kosztów i strat - i to nie tylko ekonomicznej ale i dla środowiska.
Protest na tym etapie byłby cokolwiek przedwczesny, gdyby nie to,że pertycypacja społeczna w obecnej procedurze jest stanowczo spóźniona (robi się już po zaprojektowaniu ustaleń planu). Dlatego taki "protest" ma sens jako rodzaj wyrażenia opinii o planowanej inwestycji - chyba lepiej na wczesniejszym etapie, bo wtedy łatwiej wypracować w oparciu o merytoryczne podstawy możliwie optymale rozwiązanie.

Więc powściagnijcie choć nieco swoje dosadne uwagi, bo świadczą one jedynie o nieznajomości problemu.

lump praski
16-03-2008, 20:32
Republikanie w rodzaju Busha ( bo sa odmiany) rozpropagowali termin "ekoterroryzm", szczegolnie jak ekolodzy oprotestowywali ich jakies idiotyczne inwestycje , ktroe mialy niby przynosic zyski, ale niszczyly srodowisko w promieniu trzech powiatow ( county).
No i tak sie to rozciagnrelo nawet na Irak - ten terroryzm znaczy. Podobno tam tez sie kryli w piasku terrorysci. :D :D :D :D :D
Poziom dyskusji z kims kto ma problemy z erekcja, jest pantoflarzem i prymitywnym macho przy okazji a wydaje mu sie, ze zjadl wszystkie rozumy musi byc wlasnie taki.
Co do toreb na zakupy to trend jest taki zeby miec swoje siatki, wielokrotnego uzytku ( np siec sklepow w usa " Trader Joe" ).

lump praski
16-03-2008, 20:49
Z sexem rzeczywiscie moze byc problem - w niektorych akwenach wodnych meskie ryby przeksztalcaja sie w obojniaki - jest to skutek wydalanych przez czlowieka srodkow hormonalnych( i antykoncepcyjne ), antydepresantow, antybitykow i innych lekow.( zwiazki chemiczne z ktorych skladaja sie te leki nie rozpadaja sie) O tej calej przydomowej chemii, pestycydach i herbicydach nie wspome .......
Dyskutowano na tym forum czy szczepionki nie przyczyniaja sie do zachorowania na autyzm wsrod dzieci - a problem moze sie potegowac wraz z postepujacym zanieczyszczeniem srodowiska i np powolnym uszkadzaniem pewnych bardziej podatnych genow na skutek np picia skazonej wody.
Czlowiekowi wydaje sie, ze panuje nad przyroda a tymczasem ona bierze cichy i tragiczny odwet .........

adam_mk
16-03-2008, 21:47
Witaj abromba

Całe życie bałem się głupoty i ortodoksów "którzy wiedzieli lepiej!"
Naoglądałem się i nasłuchałem tych oszołomów niemało!
BARDZO WYSOKO cenię rzetelnie wykonane oceny sytuacji. Analizy za i przeciw w oparciu o dogłębną wiedzę.
Argumentacja typu - "nie, bo to szkodzi!" zawsze działa na mnie jak płachta na byka!
Zazwyczaj pytam JAK SZKODZI? CZYM? JAKIE SĄ TE SZKODLIWE MECHANIZMY?!
Wtedy zwykle dowiaduję się - ja (my) wiem(y) lepiej!

To takie indywidua określam mianem ekoterrorystów (określiłbym i inaczej, ale tu mechanizmy same zmieniają pewne sformułowania na łagodniejsze)

Jestem za zrównoważonym rozwojem, bilansowaniem zysków i strat po dogłębnej, wielowątkowej i wielopłaszczyznowej analizie w oparciu o naprawdę dogłębną znajomość tematu i rzetelną wiedzę.

Adam M.

abromba
16-03-2008, 22:14
Taki rodzaj protestów jednak w obecnych realiach jest dość usprawiedliwiony: realizujący inwestycje często działają metodą faktów dokonanych. W wypadku zniszczeń przyrody fakt dokonany jest zwykle nieodwracalny.
Niestety znów przywołam casus Rospudy - tak decyzje administracyjne były opatrzone rygorem natychmiastowej wykonalności. W wielu innych wypadkach też tak się dzieje.

lump praski
16-03-2008, 23:11
Doglebne analizy sa konieczne - ale czesto nie ma odpowiednich funduszy ( a wladze i wielkie korporacje np proodukujace chemikalia i farmaceutyki czesto takie badania blokuja) albo wyniki sa utajnianie tak jak bylo w przypadku prob udowodnienia, ze paierosy sa szkodliwe. Wielkie koncerny papierosowe dysponowaly wynikami juz w latach 60ych, ale utajnily je. Na dodatek zaczely dodawac skladnik chemiczny, ktory jeszcze bardziej uzaleznial ludzi od palenia.

adam_mk
16-03-2008, 23:12
Ale przyroda to także my.

Jest nas teraz trochę zbyt dużo. Każdy chce mieć jak na filmie.
Autko, domek, kominek...
Wczasy za granicą...
Latem jaką klimę... Zawsze mikrowelę, telewizorek, komóreczkę i SMSy
że o necie nie wspomnę...
NA PEDAŁY TO MA BYĆ CZY NA WĘGIEL DRZEWNY?!!! :o

Albo człowiek to też człowiek, albo wytrujmy tak z połowę i będzie luźniej!

A dobrych pomysłów brak...
Elektrownia atomowa TAK, ale daleko! Węglowa TAK, ale nie u nas!!! (Lubin).
Naj;lepsza to "zielona" tylko żadnych spietrzeń, bo biedne rybki głupieja i żadnych wiatraczków, bo ptaszkom szkodzi!
No, i NICZEGO NIE SPALAĆ!!!

Nie popier.myliło sie tu coś komuś?! :roll:

Adam M.

lump praski
16-03-2008, 23:15
Nie, nie popie.dolilo sie. Czlowiek jest zdolny szukac takich rozwiazan, ktore beda jak najmniej szkodliwe dla srodowiska jak i dla niego samego. i to uswiadamiaja wszystkim ekolodzy. Technologie sa - jest kwestia ich wdrazania, a wielkie korporacje nie sa oczywiscie zainteresowane.

adam_mk
16-03-2008, 23:20
Poczytaj sobie... :roll:
http://forum.muratordom.pl/wegiel-brunatny-pod-legnica-a-nasze-domy,t123367.htm?sid=0f10ccfcb3b6ef4051e1c4b9e93c9 d58
Kilkanaście stron BARDZO racjonalnego podejścia do tematu...
To samo forum...
Ci sami ludzie...

Adam M.

lump praski
16-03-2008, 23:21
Jaka korporacja farmaceytyczna bedzie zainteresowana badaniami jaki efekt na geny i zachorowalnosc na pewne choroby ma codzienne picie skazonej hormonami, antydepresantami i antybiotykani wody ?
Jakie sa short term i long term effects ? ( czyli skutki krotko i dlugo okresowe )

adam_mk
16-03-2008, 23:32
Płaczesz nad rozlanym mlekiem jak płoną lasy!

Lada sekunda grozi nam pandemia. Uwalniamy tyle CO2 że przez kilka tysięcy lat Ziemia będzie wracała do normy, jak jej ktoś pozwoli.
Wyhodowaliśmy "homo domestcus" który głupieje jak mu korki wykręca...
W panikę wpada...
Migracje mikrych organizmów przebiegają z prędkością lotu Boinga...
Dawniej , jak rejs trwał kilka miesięcy, to mogło sie wykluć i zadziałać to, co musiało. Teraz jak się wykluje, to zanim sie ktoś obejrzy będzie "po rybach".
Siedliśmy na beczkę prochu i podpaliliśmy lont o nieznanej długości...
Zabawa zapałkami w tej sytuacji, trochę denerwująca niektórych, niczego już nie zmienia...
Adam M.

lump praski
16-03-2008, 23:38
Ameryknie maja inne podejscie- mniej fatalistyczne a bardziej pragmatyczne - skad wiesz, ze nie zmienia ? ? Moze wlasnie zmienia. Poza tym $ 200 za barylke ropy wymusi inne rozwiazania.

lump praski
16-03-2008, 23:40
Uwazasz, ze nagly wzrost zachorowalnosci np na autyzm to drobiazg ?
Powiedz to rodzicom chorego dziecka.

adam_mk
16-03-2008, 23:51
Przepraszam, ale bredzisz!
Pochylasz się ze współczuciem na ZNANYMI sobie przypadkami czy sprawami!
Powołujesz na głupi w swej masie naród!
Naród zwolniony poziomem dostępnej techniki z obowiązku myślenia!

Chore autystyczne dziecko i jego rodzice kontra ginięcie całych dziesiątków gatunków! :roll:
Dziwne podejście...
Ludzkie, współczujące, Chrześcijańskie nawet...
Ale głupie...
Kompletnie spersonalizowane, dedykowane, ukierunkowane na "biednego Jasia K." czy "chorą Małgosię C."

Głaskasz temat i dobrze Ci to robi.
Głosisz "jedynie słuszne prawdy"

A prawda przecież nie istnieje... Tak jak dobro czy zło...
Czy mikroby dżumy czy trądu są "złe"?
Są jakie są i bardzo chcemy, aby ich nie było czy, raczej, żeby były "tam gdzieś daleko od nas"...
Adam M.

haha
16-03-2008, 23:51
Ameryknie maja inne podejscie- mniej fatalistyczne a bardziej pragmatyczne - skad wiesz, ze nie zmienia ? ? Moze wlasnie zmienia. Poza tym $ 200 za barylke ropy wymusi inne rozwiazania.

...hehe amerykanie to, amerykanie tamto... , a ja sie wiele nauczylem od amerykanow. :P Robie czasami zakupy proszac o papierowa torbe,http://img210.imageshack.us/img210/5443/zzzzzzxk3.jpg dobrze sie w niej przechowuje torby plastikowe, ktore sluza mi do zbierania lajna psiego na spacerach z moim pieskiem. 8) Wywalam je do kanalizacji burzowej na ulicy. :D

lump praski
16-03-2008, 23:52
W Trader Joe mozesz sie zaopatrzec w torby i siatki wielorazowego uzytku - ale jak nie masz takiej potrzeby ......... to nie masz.

haha
16-03-2008, 23:56
W Trader Joe mozesz sie zaopatrzec w torby i siatki wielorazowego uzytku - ale jak nie masz takiej potrzeby ......... to nie masz.

...i co ? mam je pozniej po kupach prac? Ja wole jak ci wspomnieni amerykanie , plastikowe do kanalzacji burzowej wywalac. :D

adam_mk
16-03-2008, 23:57
Omijasz temat?
:roll:
Czemu?
"zły" jest?
Adam M.

lump praski
16-03-2008, 23:57
Jak mozna dyskutowac z Polakiem, ktory nazywa Amerykanow " w masie " - glupim narodem ? To dlaczego uzywasz Internetu amerykanskiego wynalazku ? Jaki narod w " masie" jest glupi albo madry ? Polacy w "masie" sa madrzy ? Jak mierzy sie taka " mase" ?Jaka jest jednostka " masy " ?

adam_mk
17-03-2008, 00:00
Słusznie!
Są ludzie udrażniający te instalacje! mają pracę, zarobek, utrzymują rodziny, jakaś firma im sprzęt produkuje, jakiś uniwersytet czy instytut prace pisze o zjawisku...
Jest ruch w interesie!
Chcesz to "zabić"?! :o
Adam M.

adam_mk
17-03-2008, 00:01
Opanuj swą ignorancję! Internet to nie amerykański wynalazek!

Brak argumentów? Omijamy tematy?
Adam M.

lump praski
17-03-2008, 00:02
Chore na autyzm dziecko wpisuje sie na liste ginacych gatunkow.....nikt w stanach nie zamierza zaprzestac szukania przyczyn tej choroby choc sprawa teraz wydaje sie beznadziejna . C o do kupienia siatki na zakupy wielorazowego uzytku - na razie nie masz ochoty prac, ale byc moze ekolodzy w niektorych stanach przeprowadza projekt ich obowiazkowego uzywania.

lump praski
17-03-2008, 00:03
Efekty polskiej madrosci w " masie" widac, slychac i czuc.......

haha
17-03-2008, 00:04
Chore na autyzm dziecko wpisuje sie na liste ginacych gatunkow.....nikt w stanach nie zamierza zaprzestac szukania przyczyn tej choroby choc sprawa teraz wydaje sie beznadziejna . C o do kupienia siatki na zakupy wielorazowego uzytku - na razie nie masz ochoty prac, ale byc moze ekolodzy w niektorych stanach przeprowadza projekt ich obowiazkowego uzywania.

....nie siej bzdurnej paniki. :P

adam_mk
17-03-2008, 00:08
Poczytaj sobie "swój" rocznik statystyczny, dobrze?
Adam M.

lump praski
17-03-2008, 00:08
Bede siac panike .... bedziesz pral.

lump praski
17-03-2008, 00:10
Sa male klamstwa, duze klamstwa i statystyka ....
A co konkretnie mam wyczytac w Roczniku Statystycznym ?
Ze Polacy zabieraja sie za projekty, rodem z polowy zeszlego stulecia ?

adam_mk
17-03-2008, 00:10
Idę spać.
Tu już jest dość późno... a jutro też jest dzień.
Nie ma sensu ta wymiana zdań...
Adam M.

haha
17-03-2008, 00:11
Bede siac panike .... bedziesz pral.

lubie czystosc i robie to co dwa dni z duza iloscia detergenow. 8) Kilka galonow w miesiacu odprowadzam w siec kanalizacyjna. 8)

adam_mk
17-03-2008, 00:13
Amerykanin przyszywany, jak każdy zresztą Amerykanin - wie lepiej!
Irakijczykom to wytłumacz, że masz rację! Kijem , może?
Czemu wyrażasz myśli w języku wyraźnie uwstecznionego i godnego litości i pogardy narodu?
Adam M.

lump praski
17-03-2008, 00:14
Jasne, jak sie juz uzywa takich pociskow, ze jakis narod jest "glupi w masie" to po tym kazda wymiana zdan jest bezprzedmiotowa.
Niech ktos uswiadomi mnie jaka jest jednosta takiej " glupoty w masie " ?

lump praski
17-03-2008, 00:15
Uzywam dwoch jezykow. Zadnego narodu nie nazywam " glupim w masie ".

adam_mk
17-03-2008, 00:16
Powiem Ci..
Jutro...
Adam M.

lump praski
17-03-2008, 00:16
Ale wydaje sie, ze lubisz amerykanskie filmy ?

haha
17-03-2008, 00:18
.....ja np. wole obserwowac tych co chodza do teatru i opery. :P Fajna komedia. :P

lump praski
17-03-2008, 00:22
.....chyba nie ma ich wielu w twoim srodowisku.

lump praski
17-03-2008, 00:23
....wiec dobrze, ze zycie ci daje taka szanse.

haha
17-03-2008, 00:25
......hehe haha :lol: . Pisz wiecej siejac panike. :P

ps. w wiekszosci bzdurna. hehe

lump praski
17-03-2008, 00:31
To dlaczego cvzytasz te bzdury ? Sa inne watki a nawet...........ksiazki. A nawet....gazety sa. I czasopisma kolorowe gdzie nie trzeba czytac tylko patrzec. Cos sobie mozesz wybrac.

haha
17-03-2008, 00:35
To dlaczego cvzytasz te bzdury ? Sa inne watki a nawet...........ksiazki. A nawet....gazety sa. I czasopisma kolorowe gdzie nie trzeba czytac tylko patrzec. Cos sobie mozesz wybrac.


...kocham "smiesznosc". 8)

ps.hehe :lol: haha

haha
17-03-2008, 00:38
...a teraz ide troche poplakac. :D

John Adams "leci" na HBO. :(

lump praski
17-03-2008, 00:38
Kochasz smiesznosc ? A jak to robisz ?
Koniecznie ogladaj, to na pewno wybitny film historyczny, jak na HBO.

haha
17-03-2008, 00:39
A jak to robisz ?

...tak jak zawsze. :D

lump praski
17-03-2008, 02:55
Jak na razie to pare zdjec, wielki cykor na reku i jeden dobry dowcip - smiesznosc cie kocha z wzajemnoscia.

Barbossa
17-03-2008, 16:41
ale kupy narobiliście, więcej na temat proszę

2112wojtek
17-03-2008, 17:45
Niech ktos uswiadomi mnie jaka jest jednosta takiej " glupoty w masie " ?

1 lump praski i to w skali bezwzględnej.

lump praski
17-03-2008, 20:49
Ja - lajza, ekopajac, ekoterrorysta, malolata, miernota, ortodoks, przyszywana Amerykanka, oszolom - byc moze cos ominelam - po doglebnych analizach, analizach i jeszcze raz analizach, ( takich jak i te co poprzedzaly zapewne decyzje budowania tamy i nie tylko) po przeczytaniu Rocznikow ale nie Tacyta tylko Statystycznych, dowiedziawszy sie jak Narod potrafi byc g l u p i w m a s i e, idac za rada swiatlego Barbossy, zajmuje sie dzis s e k s e m, czego i moim niezwykle analitycznym interlokutorom, zycze. W razie co, do nabycia jest Cialis i Viagra. Idzie wiosna !

Barbossa
18-03-2008, 13:48
Ja - lajza, ekopajac, ekoterrorysta, malolata, miernota, ortodoks, przyszywana Amerykanka, oszolom - byc moze cos ominelam
nie przeceniaj się, chyba, że masz ileś tam kont/nicków i piszesz sama do siebie


.. dowiedziawszy sie jak Narod potrafi byc g l u p i w m a s i e, idac za rada swiatlego Barbossy, zajmuje sie dzis s e k s e m, czego i moim niezwykle analitycznym interlokutorom, zycze. W razie co, do nabycia jest Cialis i Viagra. Idzie wiosna !

widzisz, typowe dla niedojrzałej osoby, takie popadanie w skrajnosci;
światły to ja nie jestem, tylko swoje wiem i to raczej z jakiś tam (lepszych czy gorszych) doświadczeń
a już z pewnośćią nie popadam w totalne ociemnienie li tylko z powodu, że Ktoś na forum zamiesćił jakieś "rozpaczliwe" kwilenie bo coś tam, gdzieś tam,
w dodatku bez żadnych konkretów

dorośniesz, to uspokoisz grę, teraz korzystaj z uciech młodości, bo to zbyt szybko mija

pan heniek
18-03-2008, 14:21
Ja - lajza, ekopajac, ekoterrorysta, malolata, miernota, ortodoks, przyszywana Amerykanka, oszolom - byc moze cos ominelam - po doglebnych analizach, analizach i jeszcze raz analizach, ( takich jak i te co poprzedzaly zapewne decyzje budowania tamy i nie tylko) po przeczytaniu Rocznikow ale nie Tacyta tylko Statystycznych, dowiedziawszy sie jak Narod potrafi byc g l u p i w m a s i e, idac za rada swiatlego Barbossy, zajmuje sie dzis s e k s e m, czego i moim niezwykle analitycznym interlokutorom, zycze. W razie co, do nabycia jest Cialis i Viagra. Idzie wiosna !


....czyli srali muchy. :P

ps. a-ha, polecam cos na virusy. :P

http://img393.imageshack.us/img393/1889/xxznu5.jpg :D

lump praski
18-03-2008, 15:14
Nikt sie nie obraza - konstruktywna dyskusja powoduje wzrost libido .

Barbossa
18-03-2008, 16:32
Nikt sie nie obraza - konstruktywna dyskusja powoduje wzrost libido .

tak trzymaj...

ps
jak jesteś ładna, to może w czymś pomóc :roll:
zresztą, wystarczy, jak młode :D


yyyy
sam zrobiłem k... nie na temat w temacie... :-?

lump praski
18-03-2008, 18:12
K.............. tylko jak jestes mlody i przystojny.
W temacie jestes oblatany i expert, wiec nie ma nawet sensu zebys zajrzal do tak popularnego zrodla jakim jest wikipedia envirnmental impacts of dams - jezyk prosty, ale zawsze sluze tlumaczeniem

lump praski
18-03-2008, 18:15
Zreszta, wystarczy jak mlody.

joan
18-03-2008, 19:21
ps. a-ha, polecam cos na virusy. :P

http://img393.imageshack.us/img393/1889/xxznu5.jpg :D bezsensownie budować takie zapory... 8)

szanujacy sie henio
18-03-2008, 20:16
ps. a-ha, polecam cos na virusy. :P

http://img393.imageshack.us/img393/1889/xxznu5.jpg :D bezsensownie budować takie zapory... 8)

przezorny zawsze ube...... :P , no chyba, ze z zona. 8)

joan
18-03-2008, 20:29
przezorny zawsze ube...... :P , no chyba, ze z zona. 8)
chociażby dlatego bezsensowne :wink: 8)

PS Taka "zapora" znaleziona u mojego męża = pozew rozwodowy znaleziony nastepnego dnia na stole - ze śladem ust mych "ubranych" w czerwonokrwistą szminkę - dla lepszych wspomnień o mnie... 8) :lol:
ale ja mało tolerancyjna jestem... 8)

Cpt_Q
18-03-2008, 20:36
...
PS Taka "zapora" znaleziona u mojego męża = pozew rozwodowy znaleziony nastepnego dnia na stole...

lepiej żeby po kryjomu przywlókł jakąś francę do domu :o :lol:

lump praski
18-03-2008, 20:49
Czy nie warto zalozyc Fundacji w Obronie Dunajca ( pozyskiwanie srodkow, reprezentacja prawna} albo Stowarzyszenia ? Zbieranie podpisow moze okazac sie niewystarczajace.
Rowniez warto poruszyc problem wsrod naszych gorali w Colorado i Chicago.

retrofood
18-03-2008, 21:06
Czy nie warto zalozyc Fundacji w Obronie Dunajca ( pozyskiwanie srodkow, reprezentacja prawna} albo Stowarzyszenia ? Zbieranie podpisow moze okazac sie niewystarczajace.
Rowniez warto poruszyc problem wsrod naszych gorali w Colorado i Chicago.
_________________
a ja chadzam do teatru, do Opery i Filharmonii oraz tam, gdzie król piechotą chadzał

Cytat uzupełniłem, bo stopka, widzę, systematycznie się rozrasta.

lump praski
18-03-2008, 21:27
Who cares........

joan
19-03-2008, 09:03
...
PS Taka "zapora" znaleziona u mojego męża = pozew rozwodowy znaleziony nastepnego dnia na stole...

lepiej żeby po kryjomu przywlókł jakąś francę do domu :o :lol:
Ależ skąd. 8)
Lepiej... (przecież nie dla mnie tylko dla niego :wink: ) to żebym ja tego przy nim nie znalazła. :wink:
Nie bez kozery wzięłam sobie inteligentego faceta - powinien do końca dni swoich ćwiczyć samokontrolę i jakby co inteligentnie zacierać ślady :wink: 8) :lol: .

lump praski
19-03-2008, 14:00
Niedobrze , jak juz budowa tamy z sexem sie niektorym panom kojarzy.

Krzysztofik
19-03-2008, 14:04
......
Nie bez kozery wzięłam sobie inteligentego faceta - powinien do końca dni swoich ćwiczyć samokontrolę i jakby co inteligentnie zacierać ślady :wink: 8) :lol: .
Przypomniała mi sie zagadka, kiedy kobieta najdłużej krzyczy po seksie :D



Wtedy gdy facet "zaciera ślady" w firanke :wink:

lump praski
19-03-2008, 14:27
:D :D :D :D :D moze byc, ale w nowoczesnych wnetrzach nie ma firanek. Ratujmy Dunajec dalej.