PDA

Zobacz pełną wersję : instalacja hydroforu.



jacekteo
13-03-2008, 20:35
witam. czy ktos z szacownego grona forumowiczow moglby mi przeslac link lub schemat podlaczenia pompy glebinowej ze zbiornikiem hydroforowym?planuje instalacje a nie chcialbym strzelic totalnej gafy.

labas1
13-03-2008, 20:46
Pompa głębinowa zatopiona w studni , zbiornik z wyłącznikiem ciśnieniowym w piwnicy .Do pompy doprowadzone zasilanie.Rurą 1" połączyć pompę ze zbiornikiem , dodatkowo zrobić jakiś wyłącznik el. przy zbiorniku .Zbiornik podłączyć do instalacji domowej , włączyć pompę niech napełni zbiornik (nie zapomnieć o poduszce powietrznej w zbiorniku) , wyregulować ciśnienie i to wszystko .Montowałem sam u siebie .

jacekteo
13-03-2008, 20:50
no wlasnie...chodzi mi o kolejnosc montazu akcesoriow-wl.cisnieniowy, manometr itd.hydrofor ma gumowa membrane i tylko dolne podejscie

labas1
13-03-2008, 21:18
Do podejścia w zbiorniku montujesz wyłącznik ciśnieniowy , następnie rurę .
Tylko jak wejście jest od spodu to może założyć kolanko i wyprowadzić kawałkiem rury. Na manometr pewnie jest wyprowadzenie na górze .

Fido__
30-01-2010, 12:34
Podniosę temat. Czy przy zbiorniku hydroforowym jest jakiś zawór zwrotny? Czy też taki zawór jest przy pompie głębinowej? Od kilku dni cofa mi się woda co powoduje załączanie pompy co kilka minut. Zastanawiam się co może być przyczyną. Mam słaby dostęp do zbiornika i ciężko mi w takich zimowych warunkach tam zajrzeć.

free_shop
30-01-2010, 13:24
Czy przy zbiorniku hydroforowym jest jakiś zawór zwrotny? Czy też taki zawór jest przy pompie głębinowej? Od kilku dni cofa mi się woda co powoduje załączanie pompy co kilka minut. Zastanawiam się co może być przyczyną.
Zawór zwrotny należy samemu zamontować.
Przykładowa instalacja:
- pompa głębinowa (w studni)
- rura (w pomieszczeniu)
- zawór zwrotny
- (ewentualnie zawór kulowy, przydaje się przy wymianie zaworu zwrotnego)
- włącznik ciśnieniowy
- trójnik z odejściem do zbiornika hydroforowego
- manometr (w dowolnym miejscu łatwym do obserwacji)

Przyczyną częstego załączania się pompy może być cofanie się wody (należy zamontować zawór zwrotny) lub brak powietrza w zbiorniku hydroforowym (dopompować).
Uwaga: Zbiorniki hydroforowe są fabrycznie napełniane powietrzem (przeważnie na tabliczce znajduje się wartość ciśnienia). Zgodnie ze sztuką, ciśnienie powietrza powinno być o ok. 10% mniejsze od ciśnienia załączającego pompę, dlatego też należy spuścić lub dopompować powietrze do odpowiedniej wartości.
Np.:
- ciśnienie powietrza 1,8 bara
- ciśnienie załaczające pompę 2 bary
Oczywiście ciśnienie powietrza sprawdza się przy pustym zbiorniku (bez wody)

Fido__
30-01-2010, 15:36
Dzięki za odpowiedź. Już chyba wszystko jasne. Chciałem zmierzyć ciśnienie wewnątrz zbiornika hydroforowego i z wentyla poleciała mi woda. Więc jak nic poszła przepona.

Czy przeponę można wymienić we własnym zakresie, czy też szkoda zabawy i trzeba kupić nowy zbiornik?

CityMatic
30-01-2010, 16:47
Dobrze może koledzy mają rację ze wklejam co widzę ale pytanie było o schenat połączeń, a nie wszyscy wiedzą nawet jak to ma wyglądać- niekiedy warto jest coś zamieścić(nie koniecznie idealne i poprawne)aby ktoś kto sie zna mógł to poprawić lub skomentować

http://images27.fotosik.pl/145/bb6b8896f8e8e5cf.jpg
http://cygii.lh.pl/ewewiert/gleba.png
http://www.hypo.com.pl/porady/gfx/3b.jpg
http://images50.fotosik.pl/58/3878a5457d4a36c1med.jpg

Takie obrazki kiedyś udało mi się pozbierać-sam będę robił taką instalację i jestem ciekaw co i jak?

free_shop
31-01-2010, 19:08
dopowiedż usuwam, ponieważ post został zmieniony

free_shop
31-01-2010, 19:40
Czy przeponę można wymienić we własnym zakresie, czy też szkoda zabawy i trzeba kupić nowy zbiornik?
Tzw. językiem technicznym "kondona" można sobie samemu wymienić.
Jest małe ale :( :
- membranę można kupić w serwisie (w hipersupermarkecie nie dostaniesz).
- koszt może wynosić 80% nowego zbiiornika
Zatem lepiej kupić identyczny nowy zbiornik hydroforowy (szybsze podłączenie), niż bawić się z membraną.
Z praktyki: do pojemności 100 litrów, lepiej kupić nowy zbiornik.