PDA

Zobacz pełną wersję : Płyta elektryczna czy gazowa?



Newfie
15-03-2008, 04:55
Właśnie stoję przed wyborem - w domu będzie gaz, ogrzewanie i CWU więc gazowe, mam tylko wątpliwość, czy do kuchni też ciągnąć gaz (konieczne objechanie połowy domu rurkami) - piekarnik będzie i tak elektryczny, ale co z kuchenką? Czy koszty gotowania na gazie są dużo niższe niż prąd? Dodam że kuchenki używam niewiele (obiady najczęściej jadamy poza domem).
Pomóżcie, bo płyta elektryczna bardziej mi się podoba, koszt ciągnięcia instalacji będzie chyba spory, ale może jednak kuchenka gazowa to duża oszczędność?

jacekp71
15-03-2008, 12:18
planowalismy gazówke - nie wyszlo ;-) cale szczescie !

konieczna byla instalacja przez wiatrolap i pol kuchni, do tego wywiew w kuchni przy posadzce (bo poczatki to gaz plynny),
poza tym wyglad plyty (indu.) bardziej pasowal nam do rodzaju/linii kuchni,
do tego szybkosc gotowania i brak oparow gazu, powietrze nie nagrzewa sie od palnikow, nowe garnki mozna kupic za relatywnie male pieniadze,

zona byla sceptyczna, obecnie bardzo zadowolona,

bimbelt
15-03-2008, 20:41
My wybralismy gazowke, bo lubimy dania z wok'a. Kuchnia elektryczna nie zapewnia odpowiednio wysokiej temperatury, by warzywka smazone na woku byly chrupiace.

Plyta gazowa, to rowniez dobry wybor, dla tych, ktorzy duzo gotuja. W takim przypadku mozna zaoszczedzic troche grosza.

Newfie
16-03-2008, 05:06
Zastanowiło mnie to zdanie o temperaturze - na pewno jest tak, że na kuchni gazowej uzyskuje się niższą??? Juz się skłaniałam ku elektrycznej, a to mnie trochę zbiło z tropu :roll:

Paulina&Pawe?
16-03-2008, 16:31
elektryczną tak po prostu.

Zonzi
16-03-2008, 17:58
3 czesciowa gazowo elektryczna.

Do codziennego gotowania elektryczna - czyste garnki, do smazenia i tam gdzie trzeba kontrolowac temperature gazowa.

pozdrawiam
Zonzi

markoto
17-03-2008, 13:58
Wydaje mi sie ze na ceramicznej elektrycznej kuchni trzeba nauczyc sie gotowac. Nie tak latwo zmniejszyc tam plomien, ona przeciez jest goraca pomimo zmniejszenia stopnia grzania. Pewnie jest troche czystsza, ja bede wybierac miedzy gazowa a indykcyjna, elektryczna ceramiczna na pewno nie. Dla mnie wazne jest natychmiastowa reakcja :)
Pewnie i tak zdecyduje sie na gaz ale pociagne sile moze kiedys zmienie zdanie i bedzie ta indukcja :)

Newfie
17-03-2008, 14:12
A ja mam dalej dylematy a moment podjęcia decyzji tuż tuż :cry:

odaro
17-03-2008, 20:55
A co sądzicie o płytach gazowych na płycie szklanej lub ze szkła hartowanego
np. takie

http://www.mastercook.pl/?page=produkty&mcpc_id=1030

Link nie prowadzi bezpośrednio ale chodzi o płytę gazową na płycie szklanej

lub innej firmy.

Wyglądają dość estetycznie, są łatwe w czyszczeniu.

Po ostatnich podwyżkach cen prądu zaczynam się mocno zastanawiać nad taką płytą

markoto
18-03-2008, 07:08
Hmm w pytaniu chyba nie chodzilo o wyglad plyty gazowej tylko czy ciagnac gaz i robic gazowa czy nie i kupic ceramiczna elektryczna :)

Newfie
18-03-2008, 08:13
No własnie, tak jak pisze Markoto - nie chodzi o wygląd, bo ceramiczne mi się podobają

AXENTY
18-03-2008, 08:23
Ja nie prowadziłem gazu przez dom, tylko wkoło domu, w ziemi, co znacznie ograniczyło koszt, a poza tym nie mam rur w domu na wierzchu. Po prostu zaraz za skrzynką licznikową jest rozgałęźnik i rura idzie do kotłowni i do kuchni osobno.
Zdecydowaliśmy się na kuchnię gazowo-elektryczną, gdyż jesteśmy już za starzy na naukę gotowania na prądzie :wink:

irysy
18-03-2008, 09:07
Używamy kuchenki elektrycznej(płyta ceramiczna) od kilku lat i nigdy nie zamienilibyśmy jej na gazową. Czysto i wcale nie drożej w eksploatacji...

Zaki
18-03-2008, 13:41
My niestety będziemy mieć gazową, bo dostaliśmy ją w prezencie ślubnym :evil: Osobiście wolę elektryczne. Obecnie mieszkamy u rodziców, w kuchni jest kuchenka gazowa i płyta ceramiczna, ja gotuję tylko na ceramicznej. Niewiem jak się przestawię na ten gaz :roll:

Newfie
18-03-2008, 14:01
O, to jesteś osobą jakiej poszukuję :D Dlaczego wolisz gotować na elektrycznej???

jasabar
18-03-2008, 14:26
Ja od siedmiu lat mam ceramiczną płytę i w domu też taka będzie, niezależnie czy będzie tam gaz, czy nie. Napewno trzeba się przyzwyczaić, że gotuje się na niej inaczej niż na gazówce.
Nie wiem, czy koszty gotowania na gazie są niższe. Podczas przyrządzania potraw gaz pali się bez przerwy, a w kuchenkach elektrycznych płyta nagrzewa się i wyłącza podczas pracy oszczędzając prąd. Jeśli nie gotujecie dużo, to koszty chyba nie będą wysokie.
Ja gotuję tylko obiady (no chyba,że jest impreza, to nie tylko :wink:), więc nie tak wiele. Znajomi jednak dziwią się, że płacimy takie same rachunki jak oni.

Newfie
18-03-2008, 14:44
Nie masz problemów z dużą bezwładnością termiczną? Gaz zawsze można zmniejszyc i efekt jest od razu a płyta ceramiczna?.. ALe jestem już coraz bardziej do niej przekonana, gotuję w domu mało

jasabar
18-03-2008, 14:52
Gotuję w ten sposób, że najpierw ustawiam max temperaturę, a kiedy widzę, że zaczyna się ostro gotować, ustawiam niższą i nie ma już żadnego problemu. Po tylu latach wyczuwam już ten moment zanim wykipi :wink:
Zaletą jest również to, że nie mam tłustych ścian, jakie występują przy gotowaniu na gazie.

Maja W.
18-03-2008, 14:52
W domu rodziców była gazowa... Obecnie użytkuję elektryczną i jest świetna. W domu też będzie elektryczna, ale prawdopodobnie indukcja.

jacekp71
19-03-2008, 09:05
Nie masz problemów z dużą bezwładnością termiczną? Gaz zawsze można zmniejszyc i efekt jest od razu a płyta ceramiczna?.. ALe jestem już coraz bardziej do niej przekonana, gotuję w domu mało

nie wiem jak to jest z ceramiczną, ale przy indukcyjnej bezwladnosc praktycznie nie istnieje - jeden klik i mamy zmniejszona moc ;-)
jesli do tego jest timer, to juz nawet nie trzeba podchodzic do kuchenki ....

Newfie
19-03-2008, 09:22
Wyłania mi się obraz, że najlepszym rozwiązaniem będzie płyta jaką widziałam ostatnio - dwa punkty indukcyjne i dwa normalne elektryczne ceramiczne :wink:

Zaki
24-03-2008, 22:10
O, to jesteś osobą jakiej poszukuję Dlaczego wolisz gotować na elektrycznej???

Wolę ceramiczną ponieważ:
-nastawiam temp. na max, jak zaczyna się gotować, to zmniejszam, albo wyłączam, samo sie dogotowywuje. Mam tak opanowane, ze np ziemniaki załączam na "dwójkę" i mogę wyjść z kuchni i wrócić za godziną, będą mięciutkie (a woda się nie zagouje). Na gazie by mi to dawno wykipiało i się przypaliło.
-łatwiej się czyści ceramiczną, no i lepiej wygląda.
Jedynie do smażenia używam gazu, bo na ceramicznej to dosyc długo trwa, choć znowu na gazie szybciej się przypala.

Newfie
25-03-2008, 04:38
Dzięki za Wasze wypowiedzi, podjęłam już decyzję - jednak będzie to elektryczna, z dwoma polami indukcyjnymi. Gazu do kuchni nie wciągam :)

mowaleria
26-03-2008, 22:38
U nas też będzie elektryczna - z gazem nie chcę mieć nic do czynienia 8) Gorzej będzie jak nie będzie prądu :roll: