PDA

Zobacz pełną wersję : Kiedy odkryć hortencję?



Stokrotka
15-03-2008, 08:51
Kochani, poradźcie - mam trzy hortensje ogrodowe, posadzone w zeszłym roku - zeszłoroczne majowe przymrozki zrobiły z nich krótko mówiąc jesień średniowiecza.

Tej zimy owinęłam je agrowłókniną i teraz nie wiem, kiedy ją zdjąć? Widzę, że pędy idą pełną parą,boję się, żeby im nie zaszkodziło zbyt długie okrycie, w drugiej strony, jedna noc z przymrozkiem i hastalavista kwiatki na ten rok.

Co robicie z hortensjami ogrodowymi w gruncie?

andk
15-03-2008, 09:16
Od kilku lat - nic.
Przy takich zimach jakie mamy nie okrywam wcale. Problemem są nasze wiosny. W poprzednim roku rozwijały się pięknie, do nocy z 1 na 2 maja. Zastanawiałem się czy przykryć na noc - były przesłanki na przymrozek. Ale lenistwo zwyciężyło :evil: . No i hortensje były w lato przepiękne, zielone - oczywiście bez kwiatów. W tym roku przezimowały bez problemu (trochę pies połamał :( ). Mam nadzieję, że przed przymrozkami upilnuję tym razem :D

hanka55
15-03-2008, 13:18
Jak najpóźniej. Pod agrowłókniną nic im się nie stanie - ona przepuszcza powietrze i światło.
Moje róże pienne - nadal są w "koszulkach" choć w dzień bywa i +20C. Ale w nocy -9 !

monia i marek
15-03-2008, 14:03
Ja w ubiegłym roku miałam ten sam problem, a w tym roku jestem już bardziej ostrożna i nadal trzymam przykryte, choć mimo to mam obawy, bo listki rozwijają się na całego.

bobiczek
15-03-2008, 14:11
a ja moich nie przyciałem i teraz te stare badyle sa zielone, mają listki.
zamknąc oczy i ciąć? czy juz teraz zostawić je?

hanka55
15-03-2008, 14:24
Od wtorku, prognostycy zapowiadają powrót zimy i śniegi, więc lepiej zostaw bobiczku. Świeżo cięte, mogą szybciej przymarznąć.

bobiczek
27-03-2008, 22:23
no wczoraj mi znajoma mówiła że oni NIGDY nie tną od dołu. Zostawiaja te badyle co sie zazielenią bo podobno tylko one MAJA KWIATY. A tną tylko suszki. No to jak?

hanka55
27-03-2008, 22:50
Dokładnie tak, jak mówia znajomi :-)
Hortensje ogrodowe Hydrangea macrophylla, tworzą kwiaty poprzedniwego roku i one sobie śpią w ukryciu przez całą zimę. Dlatego tak ważna jest ochrona hortensji w zimie - by nie przemrozić pędów, na których pojawią się kwiaty :-)
One pochodzą z cieplejszego klimatu Japonii i Chin i nasze mrozy bywają dla nich zabójcze. (Nie mówiąc o pomysłach golenia pedów kwiatowych :lol: )

Jesli nie wiesz, które to suche, wymarzłe badyle, poczekaj aż zdrowe wypuszczą listki - wtedy dobrze wiadać suszki do usunięcia.

http://forum.muratordom.pl/hortensja,t52244.htm?highlight=hortensja

Będzie dobrze, trzymam kciuki za Twoje kwitnienie :-)

ewa
28-03-2008, 09:37
Potwierdzam. I dlatego taka ciężka jest wiosna bo trzeba pilnować przymrozków. W zeszłym roku odkryłam i w maju mi wszystkie przymarzły.

dusia2006
28-03-2008, 10:31
ja nigdy nie okrywałam krzewu ale też obrywałam te suche resztki kwiatów dopiero w kwietniu/maju, chyba pomaga takie naturalne okrycie pąków

Stokrotka
28-03-2008, 17:32
a ja moich nie przyciałem i teraz te stare badyle sa zielone, mają listki.
zamknąc oczy i ciąć? czy juz teraz zostawić je?

To zależy Bobiczku, o jakiej hortensji mówimy - hortensje krzewiaste ścina się na wiosnę nisko, no i nie ma potrzeby okrywać ich na zimę, problemy są, tak jak pisze Hanka, z hortensjami ogrodowymi.

dusia2006
28-03-2008, 17:57
poniżej krótko i ciekawie o gatunkach i odmianach hortensji
http://www.szkolkarstwo.pl/article.php?id=187

bobiczek
01-04-2008, 00:08
Byłem z kumplem - starym działkowcem na weselu w świeta. Mówi - tnij co suche, resztę zostaw. Zostawiam w tym roku (nietypowo) wszystko co ma zielone na sobie - kumpel mówi że właśnie to kwitnie pieknie-zobaczymy.
Jak się sprawdzi-zmieniam technologie cięcia.