PDA

Zobacz pełną wersję : Awaria okna - błąd przy otwieraniu - okucie



Bikerus
15-03-2008, 16:23
Mam dosc pilny problem (bo mi zimno do chaty leci ;) )

Okno było uchylone (standardowo u góry) i przy zamykaniu go, nie zostało dobrze dociśnięte, a klamka poszła w dół :evil:
Tym samym okucie sie zacięło i powstała szpara na ok. 3 cm w prawym górym rogu okna (ze strony gdzie nie ma klamki)
Klamką juz sie nie da ruszyć praktycznie w żądną stronę (ruchy po kilka cm max), docisnąć rogu tez sie nie da...

Jest jakas opcja aby to samodzielnie naprawić czy muszę czekać na serwis do poniedziałku ???

Wszelka pomoc milo widziana.
thx
Pozdrawiam,


ps. okno PCV, 5 letnie, okucie nie wiem jakie :(

Bikerus
15-03-2008, 17:20
Sprawa rozwiązana :)
Jak to mawiają : "nic na siłę, wszystko młotkiem"

Było brutalnie ale skutecznie :lol:

Chyba kupie do domu takie same okucia, bo jeśli wytrzymały coś takiego, to oznacza, że są prawie niezniszczalne :wink: 8)

pepi
15-03-2008, 17:29
A ja mam tego typu problem. Próbowałem otworzyć okno przekręciłem klamke tylko 45* i teraz nie moge już dalej, moge tylko zamknąć, a otworzyć już się nie da. Co z tym może być, nie chce nić na siłe, bo jak popsuje to moge już nie zamknąć, a noce zimne.

JacekS
15-03-2008, 18:20
a jakie masz okucia na oknach pewnie z blokadą uchyłu?

pepi
15-03-2008, 19:10
a jakie masz okucia na oknach pewnie z blokadą uchyłu?

Nie wiem, okna urzędowskego zakupione 5lat temu.

O blokadzie uchyłu wtedy się nie mówiło.

JacekS
15-03-2008, 19:19
nie bardzo rozumiem z położenia klamki 45 stopni udało ci się zamknąć okno i teraz nie możesz go otworzyć , czy da się otworzyć a nie ma uchyłu.
Jeżeli się da otworzyć to przesmaruj okucia a jak nie pomoże to trzeba rozkręcić okucia i zobaczyć czy nie przeskoczyło na jakimś ząbku. Na okuciach pisze jaka to firma

pepi
15-03-2008, 19:28
Moge zamknąć. Klamka może przesunąć się tylko o 45*, brakuje jej do otwarcia okna drugie 45*. Czyli moge rozszczelnić w dolnym położeniu i nić więcej.

JacekS
15-03-2008, 19:36
stuknij do mnie na gg

Lenart
15-03-2008, 19:49
A mi pękły zaczepy i to już drugi, po jednym w obu skrzydłach
I nie wiem co z tym zrobić, nigdzie nie mozna takich kupić.
A czy można gdzies kupić całe okucia ?
(okna plastiki kupione ponad 10 lat temu z Niemiec od jakiejś
firmy "import " której już nie ma)

JacekS
15-03-2008, 19:56
Lenart wszystko można tylko zależy jaką masz szerokośc i głębokość rowka okuciowego najlepiej to odczytaj na okuciach nazwę lub wklej zdjęcie okucia i uszkodzony element

Lenart
15-03-2008, 20:07
patrzyłem - nazwy nie ma na tych okuciach,
zdjęcia wkleję za godzinę bo mi sie akumulatorki rozładowały

Lenart
15-03-2008, 21:13
próbuję :
http://images24.fotosik.pl/177/795428b410eb8763.jpg (www.fotosik.pl)

JacekS
15-03-2008, 21:15
niestety u mnie Not Found

Lenart
15-03-2008, 21:34
teraz chyba mi sie udało :
http://images24.fotosik.pl/177/795428b410eb8763.jpg (www.fotosik.pl)
http://images26.fotosik.pl/177/3aaf2013145200ae.jpg (www.fotosik.pl)

pepi
15-03-2008, 21:35
stuknij do mnie na gg

Nie stukne, bo nie urzywam :D

JacekS
16-03-2008, 12:09
Lenart wydaje mi się że to okucia roto ale głowy nie dam.Najprościej to podjechać do jakiejś firmy która montuje okna napewno dobierzesz zaczep .
Okucia można wymienić na nowe czyli na nowo okuć skrzydło pod warunkiem ,że ud się wyjąć trzpień w górnym zawiasie skrzydła po dziesięciu latak może to być trudne l

pepi
16-03-2008, 13:45
Znalazłem na okuciu takie dwie litery, G-U Czy to wam coś mówi.

JacekS
16-03-2008, 14:02
tak to jest nazwa okucia
G-U Polska ma siedzibę w Poznaniu

pepi
16-03-2008, 14:38
Czy jest sposób na rozwiązanie mojego problemu na miejscu i moge to rozwiązać sam. Czy wołać fachowca z urzędowskiego, albo takiego co się zna na okuciach G-U

JacekS
16-03-2008, 14:45
napisałem na priv ale jak masz na gwarancjii a nie chcesz poznać zasady działania okuć to wezwij serwis

finlandia
17-03-2008, 10:45
Czy jest sposób na rozwiązanie mojego problemu na miejscu i moge to rozwiązać sam. Czy wołać fachowca z urzędowskiego, albo takiego co się zna na okuciach G-U
Jesli wykluczymy regulacje to wydaje mi sie ze prawdopodobnie rozpieło Ci sie okucie. To sie zdarza. Ale nie bede pisal jak je ew. zamknac, bo jesli to zrobisz to bedzie murowany problem z otwarciem. a jak jest otwarte to te okucie trzeba naprawic.
Zadzwon w pierwszej kolejnosci do dealera. Moze cos poradzi, bo dobry dealer to nie tylko sprzedaz ale i serwis, takze pogwarancyjny.
A jak nie, to dzwon do fabryki, popros o nr serwisanta i załatwisz sprawę

pepi
17-03-2008, 11:29
Czy jest sposób na rozwiązanie mojego problemu na miejscu i moge to rozwiązać sam. Czy wołać fachowca z urzędowskiego, albo takiego co się zna na okuciach G-U
Jesli wykluczymy regulacje to wydaje mi sie ze prawdopodobnie rozpieło Ci sie okucie. To sie zdarza. Ale nie bede pisal jak je ew. zamknac, bo jesli to zrobisz to bedzie murowany problem z otwarciem. a jak jest otwarte to te okucie trzeba naprawic.
Zadzwon w pierwszej kolejnosci do dealera. Moze cos poradzi, bo dobry dealer to nie tylko sprzedaz ale i serwis, takze pogwarancyjny.
A jak nie, to dzwon do fabryki, popros o nr serwisanta i załatwisz sprawę

Ok. jurto odwiedze dealera, napisze na czym stanęło.

Arkady1978
18-03-2008, 15:37
Po 1 sprawdź czy na całym obwodzie skrzydło równomiernie jest dociągnięte do ościeżnicy, jeżeli nie, to dociskaj miejscu które odstaje i spróbuj przesunąć klamkę.
Jeżeli to nie podziała to spróbuj dociskać narożnik w górnej części po stronie zawiasów i tez ruszać klamką. Jeżeli to nie pomorze to dociskaj górny i dolny narożnik od strony klamki cały czas próbując przekręcać klamką. Jeżeli i tym razem bez rezultatu, to spróbuj trochę mocniej ruszyć klamką (z werwą :) ). Daj znać jak Ci poszło

pepi
18-03-2008, 17:30
Po 1 sprawdź czy na całym obwodzie skrzydło równomiernie jest dociągnięte do ościeżnicy, jeżeli nie, to dociskaj miejscu które odstaje i spróbuj przesunąć klamkę.
Jeżeli to nie podziała to spróbuj dociskać narożnik w górnej części po stronie zawiasów i tez ruszać klamką. Jeżeli to nie pomorze to dociskaj górny i dolny narożnik od strony klamki cały czas próbując przekręcać klamką. Jeżeli i tym razem bez rezultatu, to spróbuj trochę mocniej ruszyć klamką (z werwą :) ). Daj znać jak Ci poszło

Na teraz to sprawdziłem tylko to, że skrzydło odstaje od strony klamki, przy zawiasach przylega do ramy. Próbuje klamką ruszać lewo-prawo i narazie nic. Idze zima, nic na siłe bo rozwale okno i zawieji, zasypie i nawet forum nie pomoże.

bodzio81
27-10-2012, 15:21
witam ma poważny problem mam okno w łazience które się zacięło było długi czas tylko uchylone i teraz nie da się go zamknąć nie ma szans klamki przekręcić w dół przekręca się tylko z 5 cm i więcej nie ma szans czy może ktoś pomóc doradzić i po prostu całą noc i dzień jest uchylone a kąpiel to masakra każda pomoc mile widziana

IVO333
28-10-2012, 09:41
witam ma poważny problem mam okno w łazience które się zacięło było długi czas tylko uchylone i teraz nie da się go zamknąć nie ma szans klamki przekręcić w dół przekręca się tylko z 5 cm i więcej nie ma szans czy może ktoś pomóc doradzić i po prostu całą noc i dzień jest uchylone a kąpiel to masakra każda pomoc mile widziana
Może być kilka przyczyn, trochę za mało informacji. Jakiej firmy są okucia, różne marki mają swoje charakterystyczne usterki? Najpierw powinieneś spróbować podczas przekręcania klamki mocno docisnąć róg skrzydła przy górnym zawiasie.

bodzio81
28-10-2012, 16:00
nie ma szans dociskam i żadnych efektów a firma to chyba kormar tak pisze koło klamki a jeśli na siłę kręce klamką to słychać takie stukanie jak by cos blokowało

bodzio81
28-10-2012, 17:04
i bez efektów po za tym że ręka mnie boli bałem się że klamke wyłamie jeśli szarpałem tak z siła to czuć na boku nad klamką taki stukanie w środku jak by coś zablokowane dociskałem tu i tam i juz mi sił brakuje

bodzio81
28-10-2012, 17:16
i nie ma szans aby to zamknąć opadam z sił masakra

finlandia
28-10-2012, 19:36
Popatrz gdzie odstaje. ZWykle to właśnie górny róg przy zawiasie. Może trochę jakiegoś marowidła psiukniętego od gury. Choćby i WD 40 moze pomoc w tej sytuacji.
Moze trzeba sprobowac unieść skrzydło? Dopchnąć. Pokombinować, popatrzec z boku gdzie się coś odpycha kiedy probujesz przekrecić klamkę i tam sprobowac docisnąć. A moze i coś od gory wpadło na okucie. Nie ma na to jednej metody.

IVO333
28-10-2012, 20:01
i bez efektów po za tym że ręka mnie boli bałem się że klamke wyłamie jeśli szarpałem tak z siła to czuć na boku nad klamką taki stukanie w środku jak by coś zablokowane dociskałem tu i tam i juz mi sił brakuje
To stukanie nad klamką to uderzanie listew zasuwnicy o siebie, napotyka duży opór wyżej i jedna się odgina przy próbie zamknięcia a później prostuje się i uderza w tą widoczną. Znakiem tego opór jest albo na górnym narożniku nad klamką albo na rozwórce.
Jeśli masz dostęp od zewnątrz do uchylonego okna weź śrubokręt i wykręć z ościeżnicy co się da (zaczepy obwodowe, zaczep mikrowentylacji) najlepiej po jednym i za każdym razem próbuj czy się da zamknąć. Na tym ramieniu na którym wisi uchylone skrzydło masz od spodu jakieś 10-15cm od zawiasu wystające elementy. Wysmaruj je czym masz pod ręką i też próbuj. Najczęściej opór jest albo na zaczepie mikro albo na tych ustrojstwach pod ramieniem rozwórki.
Jeśli to nie pomoże to przeszkadza blokada zintegrowana z rozwórką a tego zdalnie nie mam mocy tłumaczyć.
P.S. Jeśli inne okna masz tego samego producenta daj zdjęcie zasuwnicy, znając producenta okuć łatwiej coś powiedzieć.

bodzio81
28-10-2012, 21:51
inne okna są chyba innej marki chyba że jak mi się uda zrobić jakieś zdjęcia przy uchylonym oknie to dam ale prubowałem odkęcać te uchwyty i odkręciłem po stronie klamki te dwa uchwyty i też bez efektu ale wpadłem na pomysł aby przesunąć ten górny uchwyt o połowe jego wysokości tak aby mi zaczepiało się u góry bo przekręca mi tylko tyle i troszkę już bardziej dolega ale dalej mnie to drażni może jutro coś sprubuję nasmarować i zobaczymy

Edix
23-07-2013, 16:12
Witam, mój problem z oknami polega natym że nie mogę ich zamknąć -są to okna (2) uchylane u góry - klamką mogę przekręcić tylko do połowy i koniec dalej nie idzie siłą poszło parę razy a teraz kaplica i w dodatku jedno się zacieło coś w lewym rogu nad klamką trzyma i koniec. Jeśli możecie coś poradzić to z góry dziękuję.

finlandia
23-07-2013, 17:03
To takie zwykle. nieduze okno uchylane z klamka iu gory?
Sprawdz czy na "sucho" Ci chodzi? Tzn jak masz uchylone okno, to mozesz przekrecic klamke?

Edix
23-07-2013, 17:44
Okno zwykłe PCV jak jest uchylone to także przekręcić klamki nie mogę

finlandia
23-07-2013, 18:23
Dla porządku - masz skrzydło rozwierno- uchylne. Jeśli się da je otworzyć na rozwierne, to zrób to i wtedy spawdź czy klamka chodzi (zakładam że nie masz blokady).
No i w pierwszej kolejności zacznij od niezłego smarowania okuć.

Edix
23-07-2013, 18:56
Mogę odciiągnąć skrzydło okna na ok 3 cm ale tylko dół. Jak ruszam klamką widać w tej szczelinie, że działa tylko góra we wskazanym na rys. miejscu trzyma.

finlandia
23-07-2013, 20:03
Wezwij fachowca. W ostatnim takim przypadku w ramach kombinacji utknęłem przy oknie na godzinę.

Edix
24-07-2013, 11:43
202340Znalazłem przyczynę odkręciłem zawias u dołu okna mocno szarpnąłem i poszło. Blokował mały „bolec „ u góry w okuciu. Blokował ponieważ potrójna blaszka została zerwana i górne elementy się nie ruszały. Pytanie ile kosztuje taka część jak na załączonym obrazku?
Ale drugie okno w kuchni sprawdziłem i tam elementy ruszane klamką chodzą ale tylko do połowy a okno tylko mogę uchylić u góry, zamknąć już nie mogę. Oczywiście już według rady przesmarowałem wszystkie okna.

finlandia
29-07-2013, 11:04
Pytanie ile kosztuje taka część jak na załączonym obrazku?
Ale drugie okno w kuchni sprawdziłem i tam elementy ruszane klamką chodzą ale tylko do połowy a okno tylko mogę uchylić u góry, zamknąć już nie mogę. Oczywiście już według rady przesmarowałem wszystkie okna.
Zdaje się że Twój post pozostał bez odpowiedzi, bo nie mamy co napisać.
O cenę pytaj w sklepie, który takie rzeczy sprzedaje. A z tym może być problem, bo to nie jest "aktualnie funkcjonujący na rynku" model okucia.
W pierwszej kolejności zwróć się do sprzedawcy Twoich okien, w drugiej do producenta, w trzeciej - szukaj firmy zajmującej się głównie serwisem.
Cena? To może być coś za 20-30zł. Ale i 100 i więcej zł, jeśli to "model kolekcjonerski" czyli nie produkowany.
Zasadniczo takich rzeczy nie kupuje się normalnie w sklepie a szuka pod konkretne zamówienie i wtedy więcej kosztuje poświęcony czas i telefony niż sam narożnik.

Co do okna w kuchni - na otwartym oknie sprawdź, czy klamka / okucie działa do końca. Jak nie - tzn. że problem jest w okuciu. Jeśli działa ok - to trzeba regulować skrzydło.