PDA

Zobacz pełną wersję : DOTACJA NA POMPĘ CIEPŁA



jack_2000
16-03-2008, 06:48
Witam serdecznie.

Tu i ówdzie przebąkuje się o jakiś dotacji do pompy ciepła -w ramach ograniczania niskiej emisji.

Proszę wpisywać tutaj wszystkie informacje -wiele osób jest zainteresowanych tematem :D

jack_2000
16-03-2008, 06:49
Aha - nie chodzi tutaj o preferencyjny kredyt w BOŚ -bo nie jest on taki "preferencyjny" :x

jack_2000
16-03-2008, 06:51
I teraz garść informacji:

Instalator pinformował mnie, że wchodzi jakaś ustawa dziękiktórej będzie można się starać o dofinansowanie. Zdziwiony byłem,kiedy powiedział że dotacja będzie także przyznawana do już istniejących urządzeń :o .Niestety ni potrafił podać jaka to ustawa.

jack_2000
16-03-2008, 06:53
Jeden z forumowiczów z Krakowa w zasadzie już otrzymał dotację,tzn. czeka na przelew jak to określił (zwrot 40% poniesionych kosztów).

W jego przypadku Urząd Miasta wydał odpowiednią uchwałę w sprawie tych dofinsowań - jak to wygląda u was? gdzie można się czegoś dowiedzieć?

siggi&alka
16-03-2008, 10:35
pytalem juz kiedys o to w moim UMiG ale nie przewiduja takich dotacji. to jest uzaleznione rejonowo, tam gdzie wystepuja obszary chronione albo z wysokim wspolczynnikiem zanieczyszczenia, moze byc cos dofinansowane.
kiedys znalazlem taki artykul w gazecie.
http://images31.fotosik.pl/181/d3d028fc3f52f6cfm.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/d3d028fc3f52f6cf.html)

Wildek
16-03-2008, 14:55
Dołączam sie.
A może są jakieś fundusze europejskie na takie inwestycje. Jezeli tak, to gdzie można znaleźć o tym informacje, gdzie należy składac wnioski i jakie są wymagane dokumenty? Dziękuję

woland1980
16-03-2008, 15:13
Witam, rózwinież szukam informacji, ale na dzień dzisiejszy Wileu Szukało i Nikt nie Znalazł. Niestety. Podobno Polska ma kilka lat na wprowadzenie preferencyjnej taryfy za energię elektryczną do tego typu urządzeń, ale czy to pewnik?

slawek_wlkp
16-03-2008, 17:09
Wiem, ze zostanę zakrzyczany ...


JESTEM ZDECYDOWANIE PRZECIWNY DOTACJOM DO TZW. NIEKONWNCJONALNYCH ŹRÓDEŁ ENERGII

Jeśli ktoś ma ochotę na kolektory słoneczne, pompę ciepła lub inne pomysły to niech finansuje je samodzielnie. Wszyscy którzy sami sfinansowali w/w urządzenia mogą poczuć się frajerami .....
Nie mam ochoty płacić więcej za prąd, paliwa i inne rzeczy tylko dlatgo, że ktoś inny będzie sponsorowany. Każde rozwiązanie powinno ekonomicznie bronić się samo, inaczej to nie ma sensu.
Zamiast trwonić pieniądze na mało efektywne ekonomicznie zabawki, lepiej przeznaczyć je na budowę elektrowni atomowej.

P.S.

Nie jestem przeciwnikiem kolektorów słonecznych i pomp ciepła, ale przeciwnikiem dotacji.

kowalio
16-03-2008, 22:13
... a ja też jestem przeciw, ale o co chodzi ???

tak kolego zabrzmiała Twoja wypowiedź. Czy żałujesz komuś tego, że uchodził nogi na zwrot czegoś co mu się słusznie należy? Nie wiem ile ale każde państwo ma przyznany limit emisji co2 do atmosfery, zaoszczędzone ilości np. na takich prywatnych inwestorach jak użytkownicy pomp ciepła to kupa kasy do budżetu, dzieki komu ?? tym co mają te urządzenia, dlaczego nie mieli by się z udziałowcami tym dzielić ? a to, ze teraz dopiero one się pojawiają no to trudno, nie raz kupiłem coś co następnego dnia było tańsze o połowę, to znaczy że jestem frajer ?

a tak na marginesie, to słyszałem, że zwłaszzca na śląsku takie dotacje się pojawiły, czy ktoś już się dowiadywał z Czestochowy ?

alebum
24-05-2008, 11:37
tez bym sie chetnie dowiedzial cos o dotacjach w wojewodztwie dolnoslaskim. wie ktos cos moze co tutaj piszczy?

HenoK
24-05-2008, 19:57
Mnie interesuje województwo pomorskie :).

bonetka
25-05-2008, 14:49
Tak oto zabijają ducha dotacji :(

W związku z wyżej podanymi okolicznościami na dzień dzisiejszy rezygnujemy z realizacji "Programu ograniczenia niskiej emisji poprzez wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych" z udziałem osób fizycznych. dlaczego bo nie są w stanie tego przerobić ( za dużo kłód pod nogi a szczególnie wymóg

Odnawialne źródła energii, zakupione z wykorzystaniem środków unijnych, pochodzących z w/w Programów Operacyjnych, muszą przez okres co najmniej 5-8 lat stanowić własność podmiotu, który uzyskał dofinansowanie. ...czyli Starostwa czy Gminy ..... a było tyle przygotowań ( ankiety ) itd.
http://www.powiat-myslenice.pl/PHPNuke/modules.php?name=News&file=article&sid=844
najlepiej dać ...ale zrobić wszystko żeby jednak nie dać.......

patrykos2005
22-06-2008, 23:32
W Lubuskim są dotacje na koloktory słoneczne, ale.... jeśli powierzchnia kolektórów jest NIE MNIEJSZA niż 50 mkw... , natomiast Pomp ciepła nie dofinansowują.. Może kiedyś :roll:

kakusek
23-06-2008, 11:23
bonetkaczy ja dobrze zrozumialam ze jestes z powiatu myślenickiego?Ja tez bede sie tam budowac-czyli musze zapomniec o dofinansowaniu na PC :(

Robek Warmia
23-06-2008, 13:57
Myslę, że nie ma szans aby lokalne samorzady same z siebie wprowadziły regulacje o które nam chodzi. To musi byc regulacja ustawowa dla całego kraju.

Też gdzieś czytałem o dotacjach na pomp, ustawa miała byc uchwalona we wrześniu 2008 r. Szukałem czegoś więcej ale nic nie ma. jak uchwalą to się błyskawicznie rozniesie.
Chodzi o przyznane przez UE limity zuzycia Co2 i działania do których sie zobowiązaliśmy przed UE tzn. redukcji emisji CO2. Na razie cisz zobaczymu co dalej będzie

Annja
23-06-2008, 15:17
Jeżeli chodzi o wszelkiego rodzaje dotacje na proekologiczne inwestycje to należy zasięgać języka w Wydziałach Ochrony Środowiska Urzędów Miasta. I nie ma sensu zadawać pytania na forum : "jak to jest z dotacjami", bo w każdej gminie w kraju będą inne uregulowania. Ogólnopolskich przepisów na ten temat nie ma.
Jeżeli zaś chodzi o regulowane ustawą dofinansowanie pomp ciepła w kontekście nakazu zmniejszania emisji CO2, to takie dotacje miałyby moim zdaniem sens tylko w przypadku zastępowania pieca węglowego pompą, albo ewentualnie budowania nowego domu na terenie gdzie nie ma gazociągu. Nie sądzę ażeby państwo zdecydowało się płacić komuś ciężką kasę za pompę w sytuacji gdyby alternatywą było zainstalowanie równie ekologicznego pieca gazowego.
W moim mieście funkcjonują dopłaty do każdego "ekologicznego" źródła ogrzewania ale w max. wysokości 3 tys. zł. Nie ma osobnych dotacji na pompy, zatem w przypadku zainstalowania pompy ciepła to te 3 tys. byłoby kroplą w morzu :wink:

Robek Warmia
24-06-2008, 09:47
Trochę doszukałem. Dyrektywa UE o której wspomniałem to 2002/91/WE

Dotyczy poprawienia charakterystyki energetycznej budynków, chodzi o tzw. certyfikowanie budynków, czyli nadawanie im certyfikatu energooszczędności co łaczy się z spadkiem energi na ich ogrzewanie, a co za tym idzie równiez emisji Co2.

Jest też dyrektywa 93/76/EWG oraz tzw. Program Środowiska Zrównoważonego i Rozwoju" który obligował kraje członkowskie jeszcze w latach 90 tych do działań zmierzających do ograniczenia Co2.
W Niemczech np. w wyniku realizowania tej dyrektywy wprowadzono dotację na wprowadzenie instalacji ogrzewania za pomoca energi odnawialnej w tym równiez pomp ciepła.

Teraz tak : Każdy kraj członkowski ma swobode co do konkretnej regulacji krajowej stanowiącej realizację ogólnych założeń dyrektywy. Czy Polska wdroży ją szybko i będzie współfinansować (jak i ile) to już inna sprawa. Mogą poprzestac np. jedynie na dofinansowaniu nowoczesnych kotłów i powiedzieć, że w ten sposób ograniczają zużycie co2 - mogą ? Mogą. itp itd. Moga bo ostatnia dyrektywa dotyczy certyfikowamia budynków pod względem energooszczędności, a więc formalnie nie wprowadza wymogu dofinansowania, choć ustawodawca krajowy może to zrobić. Moga tez rozszerzyć zakres przedmiotowy ale dofinansowywac to jak teraz BOŚ czyli praktycznie nie dofinansowywać itp itd.

Bardziej precyzyjny i konkretny jest artykuł w czerwcowym budujemy dom str. 60. - autor prof. Jerzy A. Pogorzelski

Nie miałem za dużo czasu by szukac w internecie ale jest coś :

http://swiadectwo.epbd.pl/index.php?kat=3&page=31

Koniec końców myslę że nie ma się czym ekscytować, bo jak w końcu coś wprowadzą to może to nie obejmować pompy (przecież chodzi o najbiedniejszych), a jak obejmie to będzie jakaś nikła dopłata do kredytu etc.

patrykos2005
18-07-2008, 22:14
Jeden z dystrybutorów pomp ciepła, powiedział że są miasta, gdzie dofinansowują :lol: max do 30% inwestycji..
A wspominał o Krakowie, Trójmieście oraz Białymstoku (z tym ostatnim nie był do końca przekonany)

Szymon_J
19-07-2008, 09:40
W Krakowie 40% albo 50% (w rejonie uzdrowiska Swoszowice). Sprawdzone, dziala :)

1950
19-07-2008, 09:51
Wiem, ze zostanę zakrzyczany ...


JESTEM ZDECYDOWANIE PRZECIWNY DOTACJOM DO TZW. NIEKONWNCJONALNYCH ŹRÓDEŁ ENERGII

Jeśli ktoś ma ochotę na kolektory słoneczne, pompę ciepła lub inne pomysły to niech finansuje je samodzielnie. Wszyscy którzy sami sfinansowali w/w urządzenia mogą poczuć się frajerami .....
Nie mam ochoty płacić więcej za prąd, paliwa i inne rzeczy tylko dlatgo, że ktoś inny będzie sponsorowany. Każde rozwiązanie powinno ekonomicznie bronić się samo, inaczej to nie ma sensu.
Zamiast trwonić pieniądze na mało efektywne ekonomicznie zabawki, lepiej przeznaczyć je na budowę elektrowni atomowej.

P.S.

Nie jestem przeciwnikiem kolektorów słonecznych i pomp ciepła, ale przeciwnikiem dotacji.
to nie są dotacje ale dofinansowanie z reguły z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska które załatwia gmina,
przy ograniczeniu niskiej emisji jest to jak najbardziej słuszne,
widocznie nie mieszkasz obok sąsiada, który w kotle węglowym starej generacji pali wszystkim co mu w ręce wpadnie

1950
19-07-2008, 09:55
Jeden z dystrybutorów pomp ciepła, powiedział że są miasta, gdzie dofinansowują :lol: max do 30% inwestycji..
A wspominał o Krakowie, Trójmieście oraz Białymstoku (z tym ostatnim nie był do końca przekonany)
to tego roku w Bieruniu dofinansowanie w programie ograniczenia niskiej emisji wynosiło chyba 70 lub 75%, w tym także kolektory, pompy ciepła i kotły,
niestety to na razie ostatni rok bo muszą skanalizować całą gminę,

sSiwy12
19-07-2008, 10:11
Teoretycznie każda gmina ma prawne możliwości dofinansowania do "energooszczędnych" źródeł ciepła, ba ma nawet ustawowy obowiązek doprowadzenia do tego aby co najmniej 10% nowych domów było ogrzewanych "alternatywnie". Problemem jak zwykle są pieniądze, a w zasadzie ich brak.

Wgregor
19-07-2008, 10:22
Wiem, ze zostanę zakrzyczany ...


JESTEM ZDECYDOWANIE PRZECIWNY DOTACJOM DO TZW. NIEKONWNCJONALNYCH ŹRÓDEŁ ENERGII

Jeśli ktoś ma ochotę na kolektory słoneczne, pompę ciepła lub inne pomysły to niech finansuje je samodzielnie. Wszyscy którzy sami sfinansowali w/w urządzenia mogą poczuć się frajerami .....
Nie mam ochoty płacić więcej za prąd, paliwa i inne rzeczy tylko dlatgo, że ktoś inny będzie sponsorowany. Każde rozwiązanie powinno ekonomicznie bronić się samo, inaczej to nie ma sensu.
Zamiast trwonić pieniądze na mało efektywne ekonomicznie zabawki, lepiej przeznaczyć je na budowę elektrowni atomowej.

P.S.

Nie jestem przeciwnikiem kolektorów słonecznych i pomp ciepła, ale przeciwnikiem dotacji.
to nie są dotacje ale dofinansowanie z reguły z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska które załatwia gmina,
przy ograniczeniu niskiej emisji jest to jak najbardziej słuszne,
widocznie nie mieszkasz obok sąsiada, który w kotle węglowym starej generacji pali wszystkim co mu w ręce wpadnie

Jaka ochrona środowiska? jak pc to przeciez "substancje kontrolowane" http://www.wentylacja.com.pl/przepisy/pdf/PostanowieniaAkt%C3%B3wPrawnych_TARGANSKI.pdf ) ( za sam przegląd "obowiązkowy, coroczny " zapłaci się tyle, ze się odechce. http://wentylacja.com.pl/przepisy/przepisy.asp?ID=3860
Tylko świetna izolacja i odzysk ciepła z wentylacji jest ochroną środowiska, a pompy ciepła to do zabytków , przy takim zużyciu energii zapracują na siebie.

sSiwy12
19-07-2008, 12:06
Jak zwykle Wgregor kłamie :evil:
Prostując. We współczesnych PC nie stosuje się "substancji kontrolowanych" - Związków wchodzących w skład mieszanki np. R407C nie ma na wykazie, że nie wspomnę o PC propanowych.
W układach PC stosowanych do ogrzewania domów jednorodzinnych jest mniej niż 3kg czynnika chłodzącego, i dlatego, nawet pomijając fakt pierwszy, nie podlegają one (PC "domowe) obowiązkom "przeglądu" wynikającym z Ustawy z 2004r.

Wgregor
19-07-2008, 12:23
To decyduje rynek amerykański. Z poprzednim R... też tak było, gdy rynek się zapełnił i spadły obroty, t zmieniamy czynnik, R40... też jest substancją kontrolowaną, tanie instalcje bedą częściej ulegały awarii. A zresztą po co szukać kwadratowych jaj wrogu izolacji, gdy można tanio budować domy zużywające do 40kWh/m2 i to wszystkiego i to bez centralnego!

sSiwy12
19-07-2008, 13:21
Podkarmię Cię, a może zrozumiesz, że prawisz farmazony.
40kWh/m2 - powiadasz. To popisz sie i udowodnij, ze można.
Dom 150m2 i zamieszkały przez 6 osób. Nawet jak dasz 1m izolacji z kazdej mozliwej strony, to potrzeby bytowe:
[CWU (dużo wody bo dwie dorastające nastolatki), pralka, zmywarka, suszrki do włosów, komputery, telewizor (pewnie 2szt, bo jeden dla dziadków), odkurzacz, oświetlenie (dużo, bo dzieci uczące się), sprzęt AGD, wentylacja i gotowanie (dla 6 osób)] znacznie (bardzo znacznie) przewyższą 6.000kWh.
Wylicz proszę, że ocieplenie wewnatrz budynku spowoduje zmniejszenie zuzycia energii na cele bytowe, bo do tego Twoje stwierdzenia sie sprowadzają.
Masz racje w jednym jestem wrogiem, ale nie izolacji, tylko durnowatych stwierdzeń.

Wgregor
19-07-2008, 13:27
Mam dom mam licznik . Wrogu izolacji. Sobie chcesz udowodnić!

1950
19-07-2008, 13:32
Jak zwykle Wgregor kłamie :evil:
Prostując. We współczesnych PC nie stosuje się "substancji kontrolowanych" - Związków wchodzących w skład mieszanki np. R407C nie ma na wykazie, że nie wspomnę o PC propanowych.
W układach PC stosowanych do ogrzewania domów jednorodzinnych jest mniej niż 3kg czynnika chłodzącego, i dlatego, nawet pomijając fakt pierwszy, nie podlegają one (PC "domowe) obowiązkom "przeglądu" wynikającym z Ustawy z 2004r.
uprzedziłeś mnie bo brakło netu,

patrykos2005
30-08-2008, 20:39
Podnoszę

..::M:D::..
21-10-2008, 19:47
w kielcach COŚ (http://miasta.gazeta.pl/kielce/1,88456,5731451,Miasto_zaplaci_za_kolektory_slonec zne_.html) się ruszyło i oby nie zdechło

grzegorz961
21-10-2008, 20:40
dzis w telexpresie podano ze beda dotacje dla Kowalskich z NFOS z kar za przekraczanie limitow CO2. Ale nic blizej nie wiem. A wy?

patrykos2005
21-10-2008, 20:44
dzis w telexpresie podano ze beda dotacje dla Kowalskich z NFOS z kar za przekraczanie limitow CO2. Ale nic blizej nie wiem. A wy? To był WFOŚ - NFOS - to jest inna instytucja :wink:
Pozdrawiam

grzegorz961
21-10-2008, 21:38
straszna roznica, tak jak miedzy centralna instytucja i wojewodzka. chodzi mi o jakies blizsze dane. podzwonie jutro i sie dowiem....

Tedii
21-10-2008, 21:47
Dotują modernizację.
Nowych nie dotują.
Chyba że na geotermię.... :wink:

patrykos2005
22-10-2008, 08:39
Uzyskałem informacje, że taki program jest opracowywany dla osób fizycznych i na ten temat można uzyskać informacje telefoniczną (022) 45 90 100 , (022) 45 90 176 , (022) 45 90 370 lub na stronie internetowej http://www.nfosigw.gov.pl/site/
Za kilka dni powinno się już wszystko wyjaśnić :P

grzegorz961
22-10-2008, 10:03
ok wielkie dzięki

patrykos2005
22-10-2008, 13:32
ok wielkie dziękiA jaką pompe chcesz kupić?

grzegorz961
22-10-2008, 15:45
ja mowie o solarach. a pompę moze NIbe.
Mnie interesuje rynek, na czym moge zarobic. solary beda duzym rynkiem, pompy niekoniecznie. po podwyzkach pradu nie sądze.

cooper
22-10-2008, 16:11
Rozmawiałem dzisiaj w NFOS <EDIT> /Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej/ i istnieje możliwość dotacji do 80%. Oczywiście jest to bardzo skomplikowane ale wykonalne. Czas załatwiania ok 300 dni. Jesli uzbiera się większa liczba osób to pomyslę czy by się tym nie zająć. Proszę o opinie co o tym Państwo myslicie.

grzegorz961
22-10-2008, 16:53
Rozmawiałem dzisiaj w NSOS i istnieje możliwość dotacji do 80%. Oczywiście jest to bardzo skomplikowane ale wykonalne. Czas załatwiania ok 300 dni. Jesli uzbiera się większa liczba osób to pomyslę czy by się tym nie zająć. Proszę o opinie co o tym Państwo myslicie.

mowisz o NFOZ? i dotacje na pompy ciepla czy ogolnie na energie odnawialna?
POwinni wkrotce opublikowac to gdzies....

xyzm
06-11-2008, 10:18
Witam
Również jestem zainteresowany dofinansowaniem montażu pompy ciepła dla osób prywatnych. Czy są jakieś nowe informacje na ten temat?

Na podanej powyżej stronie internetowej, nic nie znalazłem.

Na moje miasto nie ma co liczyć, przynajmniej w najbliższym czasie.

cooper
06-11-2008, 10:22
sprawa jest jak najbardziej aktualna ale aby sprawa była warta zachodu musi byc ok 20-30 chętnych.
Nieważne gdzie i nieważne jaką pompę będzie się instlować.

grzegorz961
06-11-2008, 10:36
sprawa jest jak najbardziej aktualna ale aby sprawa była warta zachodu musi byc ok 20-30 chętnych.
Nieważne gdzie i nieważne jaką pompę będzie się instlować.

skąd to info? Ja mam takie doswiadczenia z urzednikami ze głownie wprowadzaja w bład. Musi byc ROZPORZADZENIE, jakis dokument. inaczej to nic nie warte.

Mam kontakt z facetem ze stowarzyszenia pomp ciepła. On mowil ze ok 15 listopada to wprowadza i jemu wierze. Nie wierze natomiast w zapis ze beda dawac grupom pompowiczow, to bylby nonsens. MOga wprowadzic limit mocy tak jak przy solarach ze od 50 m2. To tez nie byloby miłe

pierwek
06-11-2008, 11:11
na pewno ograniczenia będą takie, żeby niewielu się załapało oprócz rodziny królika

sylvia1
06-11-2008, 11:20
sprawa jest jak najbardziej aktualna ale aby sprawa była warta zachodu musi byc ok 20-30 chętnych.
Nieważne gdzie i nieważne jaką pompę będzie się instlować.
a czy to by obejmowało też tych którzy już zainstalowali?

Ramot
06-11-2008, 11:49
sprawa jest jak najbardziej aktualna ale aby sprawa była warta zachodu musi byc ok 20-30 chętnych.
Nieważne gdzie i nieważne jaką pompę będzie się instlować.

czyli, że wniosek o dofinansowanie jest kolektywny?? Trochę to bez sensu...

popcarol
06-11-2008, 13:25
sprawa jest jak najbardziej aktualna ale aby sprawa była warta zachodu musi byc ok 20-30 chętnych.
Nieważne gdzie i nieważne jaką pompę będzie się instlować.
a czy to by obejmowało też tych którzy już zainstalowali?

Podnosze, wlasnie zainstalowalismy, jakie sa szanse? Powiat Pabianice.

cooper
06-11-2008, 15:32
- co do sensowności takiego rozwiązania to w temacie przelano już morze słów
- co do juz zainstalowanej pompy - jesli inwestycja jeszcze nie jest zakończona to istnieje taka możliwość ale ponieważ sprawa jest skomplikowana sama w sobie to wrócimy do Twojego przypadku jak zbiore odpowiednia ilość chętnych.
- nikogo do niczego nie zmuszam ani nie narzucam - znajda się chetni to ok nie to szkoda zapłace 100% za pompe i tyle

Niebawem podam email by zaiteresowani takim rozwiazaniem mogli ad acta wyslac do mnie zainteresowanie,
Pozdrawiam,
cooper

<EDIT>
Podaje maila dla ewentualnych kontaktów. Nie potrzeba żadnych danych poza mailem. Jak się uzbiera odpowiednia ilość osób to się odezwę i zaczniemy działać. Na dzień dzisiejszy chętne są 4 osoby. Jakoś specjalnie nie szukam chętnych wiec popytajcie znajomych albo sąsiadów z budowy - może się skuszą im szybciej tym dla nas lepiej.

oto mail:
[email protected]

Pozdrawiam,
cooper

xyzm
17-11-2008, 21:55
sprawa jest jak najbardziej aktualna ale aby sprawa była warta zachodu musi byc ok 20-30 chętnych.
Nieważne gdzie i nieważne jaką pompę będzie się instlować.

skąd to info? Ja mam takie doswiadczenia z urzednikami ze głownie wprowadzaja w bład. Musi byc ROZPORZADZENIE, jakis dokument. inaczej to nic nie warte.

Mam kontakt z facetem ze stowarzyszenia pomp ciepła. On mowil ze ok 15 listopada to wprowadza i jemu wierze. Nie wierze natomiast w zapis ze beda dawac grupom pompowiczow, to bylby nonsens. MOga wprowadzic limit mocy tak jak przy solarach ze od 50 m2. To tez nie byloby miłe

Hej i jak jest już 17 wyszło coś? W sumie aż tak mi nie zależy, ale później mogę zapomnieć o temacie...

A te wnioski kolektywne to nie wiem, musiałbym poczytać o tym bo podejrzane to nieco.

mynia_pynia
18-11-2008, 06:47
Na informacje podane przez media należy patrzyć z dużym dystansem.

Owszem jest dopłata do alternatywnych żródeł energi i to od kilku lat, ale należy spełnić podstawowe kryterium: moc.

I tak 30 mv zapotrzebowania to mają duże budynki wielorodzinne, szkoły, przychodnie, mieszkańcy osiedli wewnętrznych. I oni moga wystąpić o dofinansowanie.

cooper
18-11-2008, 07:45
Witam!
Lista rośnie i muszę powiedzieć, że w tempie dającym nadzieje, że komplet się zbierze.
Aby uciac wszelkie spekulacje powiem Wam, ze mam w tym jeden inetres - dostac dotacje na pompe. Chętnie wysłucham krytycznych uwag czy wątpliwości ale i tak bedę robił swoje.
Skalkulowałem sprawę i podjąłem decyzje, ze się tym zajme bo 80% pokryje mi koszty związane z nakładem pracy związanej z pozyskaniem dotacji z nawiązką.
Najważaniejsza rzecz, że nikt z nas, w tym również ja, nie ryzykujemy utraty jakichkolwiek pieniędzy.
Nie mam 100% recepty na te dotacje ale isnieje legalna i spisana procedurami droga wieć dlaczego nie spróbować. Też mi się nie podoba ten kolektyw i wolałbym złożyć wniosek do jakiegoś urzedu i po 7 dniach uzyskać pozytywną opinie - przecież nie jestem szaleńcem by się pakować w 20 obcymi ludzmi w jakąć aferę. Ale takiej mozliwości nie ma i nie ma realnych perspektyw na nią wieć trzeba sobie radzić w warunkach, które są.

agentusek
18-11-2008, 14:58
Wiem, ze zostanę zakrzyczany ...
masz racje zostaniesz zakrzyczany

Zamiast trwonić pieniądze na mało efektywne ekonomicznie zabawki, lepiej przeznaczyć je na budowę elektrowni atomowej.
Zamiast trwonic pieniadze rzad powinien poszukiwac sposobow i budowac odnawialne zrodla energii ale jest za silnie zwiazany mafia paliwowo-weglowa, poza tym to straszliwie nierentowne... i w koncu co na to opinia publiczna - ciemny motloch (bez urazy)
Nie jestem przeciwnikiem kolektorów słonecznych i pomp ciepła, ale przeciwnikiem dotacji.Zachowujesz sie jak pies ogrodnika i ciekawe dlaczego w innych krajach to standard...(wiem dlaczego i mozecie mi nie odpisywac)

grzegorz961
18-11-2008, 17:41
Na informacje podane przez media należy patrzyć z dużym dystansem.

Owszem jest dopłata do alternatywnych żródeł energi i to od kilku lat, ale należy spełnić podstawowe kryterium: moc.

I tak 30 mv zapotrzebowania to mają duże budynki wielorodzinne, szkoły, przychodnie, mieszkańcy osiedli wewnętrznych. I oni moga wystąpić o dofinansowanie.

na pompe ciepła? na solary były (mowimy o dotacjach) ale na pompy? nie słyszałem, pomijajac oczywiscie lokalne fundusze gmin na ener odnawialna. Takie rzeczy sie zdarzaja, to prawda. Ale OGOLNIe to nie slyszalem....

Masz jakies konkretne rozporzadzenie?

mynia_pynia
18-11-2008, 19:05
Na informacje podane przez media należy patrzyć z dużym dystansem.

Owszem jest dopłata do alternatywnych żródeł energi i to od kilku lat, ale należy spełnić podstawowe kryterium: moc.

I tak 30 mv zapotrzebowania to mają duże budynki wielorodzinne, szkoły, przychodnie, mieszkańcy osiedli wewnętrznych. I oni moga wystąpić o dofinansowanie.

na pompe ciepła? na solary były (mowimy o dotacjach) ale na pompy? nie słyszałem, pomijajac oczywiscie lokalne fundusze gmin na ener odnawialna. Takie rzeczy sie zdarzaja, to prawda. Ale OGOLNIe to nie slyszalem....

Masz jakies konkretne rozporzadzenie?

Kolektory, pompa ciepła - jeden pies ;)
Masz racje zagalopowałam się .

mk CocaYna
10-12-2008, 20:21
Uwaga

http://www.nfosigw.gov.pl/site/main/podstrony.php?id=1219147944

ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej informuje, że w chwili obecnej trwają prace nad programem dotyczącym dofinansowania odnawialnych źródeł energii i obiektów wysokosprawnej kogeneracji z przychodów NFOŚiGW gromadzonych na koncie „subfunduszu opłat zastępczych i kar” otrzymywanych na mocy przepisów ustawy Prawo energetyczne z dnia 10 kwietnia 1997 r. (t.j. Dz. U. z 2006, Nr 89, poz. 625 z pózn. zm.).

Program zostanie ogłoszony po zatwierdzeniu przez Radę Nadzorczą.
Planowany termin ogłoszenia programu - styczeń 2009 roku.

cooper
12-12-2008, 19:21
Jest 25 osobo - pomp chętnych + kilka co juz zaplaciło lub zainstalowalo ale tez o nich powalczymy - czekamy do 5.01.2009 i uderzamy w Fundusz.
Last minut - kto chce to sie jeszcze zalapie na dotacje.
Pozdrawiam
Cooper[/img]

jack_2000
12-12-2008, 22:21
Jest 25 osobo - pomp chętnych + kilka co juz zaplaciło lub zainstalowalo ale tez o nich powalczymy - czekamy do 5.01.2009 i uderzamy w Fundusz.
Last minut - kto chce to sie jeszcze zalapie na dotacje.
Pozdrawiam
Cooper[/img]

To może na last minute załapie się założyciel wątku :lol:

Lookita
12-12-2008, 22:38
to moze ,o solarowcach obecnych i przyszlych,tez warto by bylo cos pomyslec....ja chce miec,ale czekam na dotacje....mam wyprowadzenie pod solarki,brakuje mi 8000 do konca instalacji...niby niewiele ,ale...sporo...

cooper
13-12-2008, 10:02
solarowcy geotermialni i witraki sa z innego paragrafu ale jak przetrzemy ścieżke to służę pomocą

cooper
13-12-2008, 15:29
Ruszyła strona TYLKO dla zainteresowanych.
Tutaj http://www.wierzeja.pl/16901/17701.html mozna poczytać nasze ustalenia oraz zapoznać się z dotychczasowym postępem prac.
Tutaj można zgłosić swoje zainteresowanie:
http://www.wierzeja.pl/16901/index.html

Przepraszam że jest to mało profesjonalne ale to nie moja branża i zrobiłem to tak jak umiałem.

HenoK
14-12-2008, 09:55
Uwaga

http://www.nfosigw.gov.pl/site/main/podstrony.php?id=1219147944

ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej informuje, że w chwili obecnej trwają prace nad programem dotyczącym dofinansowania odnawialnych źródeł energii i obiektów wysokosprawnej kogeneracji z przychodów NFOŚiGW gromadzonych na koncie „subfunduszu opłat zastępczych i kar” otrzymywanych na mocy przepisów ustawy Prawo energetyczne z dnia 10 kwietnia 1997 r. (t.j. Dz. U. z 2006, Nr 89, poz. 625 z pózn. zm.).

Program zostanie ogłoszony po zatwierdzeniu przez Radę Nadzorczą.
Planowany termin ogłoszenia programu - styczeń 2009 roku.
Program ma być ogłoszony w styczniu 2009 r. Jednak ustalone już są pewne zasady. W necie znalazłem dwa dokumenty pochodzące z NFOŚiGW:
http://www.czystaenergia.pl/pdf/poleko2008_2_13.pdf
i http://www.eib.org/attachments/general/events/warsaw_06112008_skucha.pdf

Wynika z nich, że przy pompach ciepła przewidywane jest dofnansowanie w wysokości 0,2mln zł/MWt (MWt, to jednostka oznaczająca moc cieplną), czyli inaczej 200 zł/kWt. Zakładając, że większość zainteresowanych dotacją na Forum ma pompy ciepła poniżej 10kWt można się spodziewać dofinansowania rzędu 2000 zł.
Jeszcze jedno minimalna wartość przedsięwzięcia to 20mln zł. Zakładając średni koszt instalacji z pompą ciepła 50 tys. zł, oznacza to konieczność złozenia wniosków na 400 instalacji :(.
Jeśli się mylę, to proszę o sprostowanie.

malypatrys
27-12-2008, 22:44
Mnie także możecie brac pod uwagę, proszę o jakieś info na priv jak to ma wyglądać :wink:

HenoK
12-01-2009, 07:44
Pozwolę sobie odświeżyć wątek.
Na potrzeby grupy ubiegającej się o dotację na instalację z pompą ciepła powstało zamknięte forum prywatne : http://www.pompaciepla.frix.pl/

MarcinIKS
12-01-2009, 08:36
Pozwolę sobie odświeżyć wątek.
Na potrzeby grupy ubiegającej się o dotację na instalację z pompą ciepła powstało zamknięte forum prywatne : http://www.pompaciepla.frix.pl/

I prawie już tydzień czekam zapisanie przez administratora ;)

ciasteczka
12-01-2009, 10:38
ja też jestem chętny do współdziałania...
juz zapisałem sie do forum i czekam na zgodę admina...
pozdrawiam

Ramot
12-01-2009, 11:58
Pozwolę sobie odświeżyć wątek.
Na potrzeby grupy ubiegającej się o dotację na instalację z pompą ciepła powstało zamknięte forum prywatne : http://www.pompaciepla.frix.pl/

I prawie już tydzień czekam zapisanie przez administratora ;)

a mnie zapisało w niecałe 2 godziny... A wpisowe wpłaciłeś? :)

MarcinIKS
12-01-2009, 12:16
a mnie zapisało w niecałe 2 godziny... A wpisowe wpłaciłeś? :)

No jakoś nie widzę nigdzie informacji o wpisowym :D

cooper
14-01-2009, 18:02
jest bardzo ważna informacja na www.pompaciepla.frix.pl dla wszystkich ze stowarzyszenia pompaciepla.

ciasteczka
16-01-2009, 07:32
Juz zostałem zapisany...
dzięki


pędzę przeczytać ważną wiadomość..

tokarool
05-04-2009, 22:34
pewnie nie ale również mnie to interesuje;)

sledz98
06-04-2009, 05:52
Dotacji nie ma i małe szanse żeby były. Dla maluczkich różne fundusze ochrony środowiska nie maja żadnej oferty. Jedynie Bank Ochrony Środowiska daje kredyt. 20% wkładu własnego, na koniec z 80% kredytu 20% jest umarzane. Ale jeśli ktoś ma kredyt na budowę domu, to raczej nie skorzysta z takiego preferencyjnego kredytu, bo w większości przypadków będzie miał problem z udzieleniem zabezpieczenia na taki kredyt.

cubus21
19-05-2009, 12:25
MAZOWIECKIE - http://ecoway.pl zrobili dotacje na pompy ciepła, kolektory inne OZE i temmodernizajcę, dofinansowanie i dopłaty
trwa nabór do wniosku - kto pierwszy ten lepszy, póki co nie oficjlanie więc trzeba pisać do nich bezpośrednio. Niedługo powinni ogłosić nabór na stonie

HenoK
20-05-2009, 09:49
Kolejny naganiacz ? Ciekawe, dlaczego tylko TA FIRMA ma mieć monopol na te dotacje ?

sledz98
20-05-2009, 09:59
A ja mimo braku wiary w końcowy sukces złożyłem pismo o dofinansowanie odwiertów na pompę ciepła do mojego referatu do spraw środowiska. Pewnie nie dadzą ani grosza, ale jakbym nie wysłał, to później całe życie byłbym niespokojny. Niech mi prosto w profil napiszą, że nie dadzą.

seler
03-07-2009, 15:07
Czy jest tu jakaś osoba prywatna zna się i powie mi jakie pompy ciepła sa najtańsze przy zakupie?

adam_mk
03-07-2009, 17:47
zepsute? :roll:
Adam M.

AlPacino
14-09-2009, 20:10
Co z tymi dotacjami UE?

AlPacino
14-09-2009, 20:10
Co z tymi dotacjami UE?

kat125
14-09-2009, 21:58
Witam,
dostałam e-maila, którego treść zamieszczam poniżej.
Ja już nie skorzystam, może kogoś to zainteresuje.
Pozdrawiam,



"Szanowni Państwo!

Procedury ubiegania się o dotacje UE do instalacji pomp ciepła w Polsce okazały się przerośnięte biurokracją oraz problemami administracyjnymi. Po mozolnych próbach przygotowania niezbędnej dokumentacji do złożenia wniosku okazało się na koniec, że z braku niezbędnych dokumentów oraz rozporządzeń Ministra Rozwoju Regionalnego termin rozpoczęcia naboru wniosków został przesunięty z 8 września na 9 grudnia 2009. http://rpo.mazowia.eu/page/index.php?str=126&id=533

Jak już Państwa wcześniej informowaliśmy widząc mnożące się problemy administracyjno – biurokratyczne równolegle rozpoczęliśmy negocjację z Norweską firmą zajmująca się pompami ciepła. Negocjacje trwały nieco dłużej niż zakładaliśmy ale zakończyły się pełnym sukcesem. W związku z tym miło nam poinformować Państwa, że w ecoway są juz dostępne pompy ciepła Vikersonn (www.vikersonn.no), dla których pozyskaliśmy dotacje bez zbędnych, krajowych formalności. Dotacje na pompy ciepła mają swoje źródło poza granicami Polski, a pompy ciepła Vikersonn dostępne są na wyłączność w ecoway.
Dotacje w formie dopłaty do Polskiej ceny pompy ciepła Vikersonn ustalono na 50%, co oznacza, że każde urządzenie będzie oferowane w cenie, która zawiera już dotację w wysokości 50%.

Projekt dofinansowania obejmuje limitowaną ilość 100 sztuk urządzeń. Zgodnie z kontraktem o dotacje, ecoway zobowiązało się i jest przygotowane obsłużyć klientów w całej Polsce.

Prosimy o wypełnienie wniosku z załącznika oraz przesłanie go w wersji elektronicznej na adres [email protected] z tytułem maila: „Wniosek Aplikacyjny”. Dokładnie kroki inwestycji oraz dofinansowania wyjaśnione są w powyższym dokumencie.
O przyznaniu dotacji decyduje kolejność zgłoszeń oraz stopień zaawansowania robót inwestycyjnych. Pierwszeństwo mają lokalizacje, gdzie montaż zostanie ukończony w 2009.

Więcej szczegółów oraz cennik pomp po uwzględnieniu dofinansowania znajdziecie Państwo na naszej stronie: http://ecoway.pl/eu_dotacje-pompy-ciepla.php

Tych z Państwa, którzy zainteresowani są instalacją kolektorów słonecznych informujemy, że trwają negocjacje ze Szwajcarską firmą zajmującą się techniką solarną. Nie umiemy w tej chwili podać konkretnego terminu zakończenia rozmów. Będziemy starali się poinformować Państwa o wynikach negocjacji przed rozpoczęciem „wiosennego sezonu budowlanego”.


Serdecznie pozdrawiamy,

Zespół ecoway


ul. Ryżowa 49 l 02-495 Warszawa
office/fax: +48 22 882 20 10
[email protected] l www.ecoway.pl"

Mawram
15-09-2009, 00:26
witam,
ja również dostałem informacje powyższą,
ceny rzeczywiście zachęcające:

Model Cena
(standardowa w NOK
oraz po dotacji 50% w PLN)

Vikers&oslash;nn Bj&oslash;rn 5 kW NOK 52 900,-
dotacja 50% = 12 987 zł
Vikers&oslash;nn Bj&oslash;rn 7 kW NOK 53 300,-
dotacja 50% = 13 085 zł
Vikers&oslash;nn Bj&oslash;rn 8 kW NOK 55 000,-
dotacja 50% = 13 503 zł
Vikers&oslash;nn Bj&oslash;rn 9 kW NOK 57 600,-
dotacja 50% = 14 141 zł
Vikers&oslash;nn Bj&oslash;rn 11kW NOK 58 700,-
dotacja 50% = 14 411 zł
Vikers&oslash;nn Bj&oslash;rn 14kW NOK 62 600,-
dotacja 50% = 15 368 zł
Vikers&oslash;nn Bj&oslash;rn 16kW NOK 65 400,-
dotacja 50% = 16 056 zł
Vikers&oslash;nn Bj&oslash;rn 18kW NOK 67 600,-
dotacja 50% = 16 596 zł
Vikers&oslash;nn Bj&oslash;rn 23kW NOK 75 800,-
dotacja 50% = 18 609 zł
Vikers&oslash;nn Bj&oslash;rn 25kW NOK 86 300,-
dotacja 50% = 21 187 zł
Vikers&oslash;nn Bj&oslash;rn 30kW NOK 92 300,-
dotacja 50% = 22 660 zł
Vikers&oslash;nn Bj&oslash;rn 34kW NOK 97 600,-
dotacja 50% = 23 961 zł

Powyższy cennik przygotowano na podstawie ceny pompy ciepła Vikersonn podanej w koronach norweskich w przeliczeniu na PLN zgodnie z kursem ustalonym w umowie o dotacji.


przydałyby się informacje techniczne z norweskiej strony przetłumaczone na np. angielski

czy ktoś miał doświadczenia z tym producentem?

Pinok
15-09-2009, 11:11
Jak ktoś chce tanią pompę ciepła to już lepiej polskie wyroby jak Ecopower z Ostrowca Św. czy Ecopol-system, pieniądze podobne co te z "dopłatami" ale 100% pewne że istnieją :D

sSiwy12
15-09-2009, 11:21
Dla mnie jest to bardzo czytelny i pomysłowy zabieg marketingowy.
Mechanizm jest bardzo prosty. Bierze się towar w cenie X, podnosi się cenę o 100% i oferuje „dotację” (dofinansowanie) w wys. 50% „nowej” ceny.
W efekcie, sprzedajemy produkt w cenie nie różniącej się od innych rozwiązań tego typu, lub o cenie niewiele niższej.
Istnieją zapewne inne uwarunkowania np. zakup tylko z instalacją, prawdopodobnie połączony z wykonaniem np. podłogówki, itp.
W efekcie potencjalny inwestor kupuje pompę ciepła, której łączny koszt może być nawet wyższy od „przeciętnej” ceny rynkowej.

Ps. Najprawdopodobniej producentem rzeczonej pompy ciepła jest jakaś mniej lub bardziej renomowana firma, która zrobi na zamówienie „naszej” firmy znany model, teraz pod nazwą Niedźwiedź.
Możliwe jest też, że to jakiś „wypadający” model – co wcale nie znaczy, że kiepski.

AlPacino
15-09-2009, 11:32
Witam,
oczywiście może być również tak 50% dotacji cena = 16.000zł
my wyciągamy kase chcemy płacić a Pan dolicza jeszcze podatek VAT (7% lub 22%)

Dodatkowo robocizna, połączenie wywierty itp, i faktycznie pompa może nas kosztować wiecej niż normalnie na rynku bez dotacji.

A gdzie serwis, przeglądy z tego co słyszałem to może zrójnować.

A słyszał ktoś o dofinansowania polskich produków 50% tak by w Czechach lub na Ukrainie sprzedawać?

Ja napisze do nich i spróbuje uzyskać dofinansowanie. Tylko przed zapłatą jakich kolwiek kwot poproszę o wycene całościową wszelkich kosztów tak na gotowao.

Pozdrawiam, AP.

HenoK
15-09-2009, 11:35
Najprawdopodobniej producentem rzeczonej pompy ciepła jest jakaś mniej lub bardziej renomowana firma, która zrobi na zamówienie „naszej” firmy znany model, teraz pod nazwą Niedźwiedź.Widzę, że znasz norweski ;).

Pinok
15-09-2009, 11:37
Moim zdaniem sprawa jest oczywista.
100 osób wpłaca zaliczkę i koniec, żadnej pompy nie zobaczą.

HenoK
15-09-2009, 11:58
Moim zdaniem sprawa jest oczywista.
100 osób wpłaca zaliczkę i koniec, żadnej pompy nie zobaczą.Skoro tak uważasz, to daj od razu znać prokuratorowi ;).
Ja mimo wszystko aż takiego przekrętu nie przewiduję, ale ostrożność na pewno nie zawadzi.

Basia_KRK
15-09-2009, 12:00
W Krakowie 40% albo 50% (w rejonie uzdrowiska Swoszowice). Sprawdzone, dziala :)
Wiem, że takie stawki w KRK dotyczą solarów, a pompy ciepła także?

sSiwy12
15-09-2009, 12:25
Jest również taka możliwość, że „załapali się” na polsko-norweski projekt: Development of High-Efficiency, Small-Scale Heat Pumping Units Using Working Fluid R744.

HenoK
15-09-2009, 13:01
Jest również taka możliwość, że „załapali się” na polsko-norweski projekt: Development of High-Efficiency, Small-Scale Heat Pumping Units Using Working Fluid R744.Tylko, że te pompy ciepła, które proponują działają na R407C, a nie na R744 :(.
Poza tym to o czym piszesz, to program badawczy realizowany przez Politechnikę Śląską "Badania rozwojowe wysokosprawnych ziębiarek i pomp ciepła małej mocy na proekologiczny czynnik chłodniczy R744, wykorzystujących dwufazowe strumiennice w celu odzyskania strat dławienia" Politechnika Śląska, kwota dofinansowania - 1 300 000 Euro.
R744, to nic innego ja dwutlenek węgla ;).

sSiwy12
15-09-2009, 13:10
Fakt. Nie zajarzyłem tego „freonu”. :oops:

Szymon_J
15-09-2009, 13:32
W Krakowie 40% albo 50% (w rejonie uzdrowiska Swoszowice). Sprawdzone, dziala :)
Wiem, że takie stawki w KRK dotyczą solarów, a pompy ciepła także?

Tak

Basia_KRK
15-09-2009, 13:54
Dzięki Szymon :wink:

mariankossy
15-09-2009, 16:06
Teraz marketing pomp PC, solary itp. przeszedł wszelakie granice .....


Witam,
dostałam e-maila, którego treść zamieszczam poniżej.
Ja już nie skorzystam, może kogoś to zainteresuje.
Pozdr
[email protected] l www.ecoway.pl"

Artur nie eku....wiaj LWA , i nie puszczaj ludzi w maliny,
Co to za firma ??? Jaki kapitał ???

JEDNOOSOBOWA + strona www

Zaraz mi się przypomina firma sprzedajaca garnki po 7000 zł,
tutaj skala wyzsza bo chcą zysku 2x tyle.

Witam,
czy to jest firma krzak - niech ktoś z warszawy przejdzie się na
Ryżowa 4......
i sprawdzi, jak zrealizują ten projekt 100 pomp nie wierze ze odpuszczą będą realizować kolejne moż i lepsze bo pompy z roku na rok tanieją!
W mojej małej mieścinie jest przynajmniej już 2 takie firmy. Oni robą całą inwestycje za ok. 40 tys zł. pompa z dolnym wymienikiem grunt (pionowy lub poziomy)



AlPacino ty też z Kubą współpracujesz :lol: :lol:


MAZOWIECKIE - http://ecoway.pl zrobili dotacje na pompy ciepła, kolektory inne OZE i temmodernizajcę, dofinansowanie i dopłaty
trwa nabór do wniosku - kto pierwszy ten lepszy, póki co nie oficjlanie więc trzeba pisać do nich bezpośrednio. Niedługo powinni ogłosić nabór na stonie

Uwazajcie bo naganiacze tu działają w zespole, a kto mi nie wierzy niech sprawdzi rejestr działalnosci gospod. ( w Pruszkowie )

terplace
15-09-2009, 17:16
O poziomie firmy świadczy tabela z danymi technicznymi.
Dla pompy ciepła 5kW podawana jest wydajność 5,3m3/h. Róznicę temperatur pomiędzy zasilaniem i powrotem 0,8K. Ne słyszałem o pompie ciepła glikol-woda, w której stosowano by takie parametry.
Brak adresu firmy też wiele mówi.

5,3m3/h to wydajność objętościowa sprężarki. Tylko że dla takiej wydajności sprężarki podawane moce są raczej dla woda/woda a nie glikol/woda. Dla podanych wydajności objętościowych sprężarek przy glikolowym dolnym źródle nie da się uzyskać takich mocy. Faktyczne moce tych urządzeń będą sporo niższe.

AlPacino
15-09-2009, 17:29
Witam, wszystkich

nikogo mariankossy nie naganiam na zakup czy rezygnacje z zakupu PC w tej czy innej firmie. Forum służy do rozmowy i uzyskiwania informacji na ten czy inny temat. Ja na razie przymierzam sie do budowy domu może jeszcze w tym bądź w przyszłym roku. Jestem bardzo poważnie zainteresowany zakupem ekonomicznego źródła energii cieplnej (PC i Solary) od tej czy innej firmy.
Firma ecoway jesli to nie krzak albo naciągacz to bardzo interesująca firma prężna i rozwojowa, wie czego inwestorzy oczekują- żródła ciepła ekonomicznego (koszty utrzymania) i nowoczesnego (praktycznie bezobsługowe działanie, praktyczne i bardzo dokładne) oraz taniego (dofinansowanie UE). Jeśli to zrealizują to sukces murowany. Prawda?

Pozdrawiam,AP.

HenoK
15-09-2009, 17:36
[quote=HenoK]
5,3m3/h to wydajność objętościowa sprężarki. Tylko że dla takiej wydajności sprężarki podawane moce są raczej dla woda/woda a nie glikol/woda. Dla podanych wydajności objętościowych sprężarek przy glikolowym dolnym źródle nie da się uzyskać takich mocy. Faktyczne moce tych urządzeń będą sporo niższe.No to dałem plamę. Na swoje usprawiedliwienie napiszę tylko, że o ile przy urządzeniach chłodniczych podawanie tej wydajności jest powszechne, to przy grzewczych pompach ciepła spotyka się to niezmiernie rzadko. Zazwyczaj podaje się przepływ glikolu i wody kotłowej. To mnie zmyliło :oops: .
Swoją drogą dane techniczne tych pomp ciepła są więcej niż skromne, co utwierdza mnie w przekonaniu, że ta firma dopiero wchodzi na rynek.

terplace
15-09-2009, 19:38
To dlaczego nie podaje adresu, telefony, itp.
http://vikersonn.no/kontakt.php ?

Domenę zarejestrowała firma:
J&j Bygg Ans

reprezentowana przez:

Jacek Rogowski


Telefonnummer: 99 25 80 59
Telefaks: Ukjent
Mobiltelefon: Ukjent
Bes&oslash;ksadresse: Stensetveien
3300, Hokksund
Postadresse: Stensetveien
3300, Hokksund
Hjemmeside: Ukjent // mer info fra 180.no
Epost: Benytt kontaktskjema under
Kontaktperson: Jacek Rogowski

Pinok
15-09-2009, 19:55
Czyli wszystko zrobione na potrzeby przekrętu.

mariankossy
15-09-2009, 20:06
zobaczcie tu: http://vikersonn.no/ najwyraźniej to nie firma "krzak" tylko może mało u nas popularna norweska firma...

Ta " firma " jest bardzo malo znana nawet w Norwegii :lol: :lol: :lol:
Ze stroną www też sie nie wysilili , tak jak z firmy Ec..... ( coś tam , cośtam 8)

(wpisz w google :Warmepumpen Vilkerson albo samo " Vilkerson" i sprawdż ile wyswietli wyników,
znalazłem tylko to :
http://translate.google.com/translate?hl=pl&sl=no&u=http://finnher.com/Hjem-og-Hage/Vikersonn-varmepumpe-l360.html&ei=OuCvSrjYMoWW_Qam5fXYDA&sa=X&oi=translate&resnum=6&ct=result&prev=/search%3Fq%3Dvikersonn%26hl%3Dpl%26lr%3D%26client% 3Dopera%26rls%3Dpl%26sa%3DG

Chyba jednak ten misternie tkany plan jednak zawodzi 8) 8) 8)



Niezła " piramida " się szykowała,
kto już wtopił kase to nich się chociaż pochwali :wink:

To też dobreee :lol: :lol:

Powyższy cennik przygotowano na podstawie ceny pompy ciepła Vikersonn podanej w koronach norweskich w przeliczeniu na PLN zgodnie z kursem ustalonym w umowie o dotacji.

Na usługach mają jasnowidza i znaja jaki bedzie kurs korony do złotego w przyszłości po podpisaniu umowy :o :o :o

terplace
15-09-2009, 20:32
Niezła " piramida " się szykowała,
kto już wtopił kase to nich się chociaż pochwali :wink:



Niekoniecznie, to może być taki "projekt" marketingowy. Niestety w Polsce panuje jeszcze przekonanie o wyższości produktów zagranicznych nad krajowymi, niezależnie od ich rzeczywistej wartości, co chciał wykorzystać autor projektu. To relikt jeszcze z PRL-u, kiedy rzeczywiście tak było. Teraz to szwedzkie meble produkuje się w Polsce, a i tak je każdy kojarzy z "jakością" ze szwecji.

No i jeszcze pomysł z dotatcją. Dostać dotację to jak dostać kupe kasy za darmo. :D To tak jak z promocjami w sklepach. Przyjmuje się marzę 100% i wystawia się towar. Jak się coś sprzeda to fajnie a jak nie to trdno. Potem robi się promocję 50% i dopiero sprzedaje się po uczwiwej marży doecelową partię towaru, a ludzie stoją w kolejkach szczęśliwi bo ktoś im dał upust 50%.

HenoK
15-09-2009, 20:56
Mnie ciekawi w tej sprawie jeszcze coś innego.
100 pomp ciepła, do każdej dotacja min. 12tys. zł, razem to ponad 1mln zł dotacji, czyli środków publicznych.
Czy nie obowiązuje tu przypadkiem ustawa Prawo zamówień publicznych wraz ze wszystkimi z tym związanymi procedurami ?
Takie podejście do sprawy dawałoby szansę na to, żeby były to pompy ciepła o dobrych parametrach zakupione po najniższych cenach.
Firma "krzak" miałaby w takiej sytuacji raczej marne szanse.

mariankossy
15-09-2009, 22:00
Na ten temat najlepiej jak się wypowie Cooper 8) 8)


Jak tam P. Kuba poszło z dotacją do PC ??
[email protected] - kontakt do Coopera

Cooper napisał :

jest bardzo ważna informacja na www.pompaciepla.frix.pl dla wszystkich ze stowarzyszenia pompaciepla.


Jest 25 osobo - pomp chętnych + kilka co juz zaplaciło lub zainstalowalo ale tez o nich powalczymy - czekamy do 5.01.2009 i uderzamy w Fundusz.
Last minut - kto chce to sie jeszcze zalapie na dotacje.
Pozdrawiam
Cooper

Może coś nam rozjaśni 8) 8)

am76
16-09-2009, 10:47
Witam, czy mogę prosić o kontakt na prv osobę która dostała dofinansowanie do PC w Krakowie.
Pozdrawiam
AM

ArthurH
19-10-2009, 20:11
Na początku witam wszystkich forumowiczów.


[email protected]
Zacznę o tego, że niestety nie mam czasu śledzić oraz tym bardziej zabierać głosu na forum. Ale skoro już moja osoba została na tym forum wymieniona z imienia i nazwiska postanowiłem też zabrać głos w tej sprawie.


Teraz marketing pomp PC, solary itp. przeszedł wszelakie granice ..... Wszelkie granice to przechodzi marketing podpasek, batoników i cudownych jogurtów na wszelkie dolegliwości. Pompy ciepła są rewelacyjnym rozwiązaniem grzewczym w 90% przypadków najlepszym i najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem do ogrzania budynku. Póki co marketing tych urządzeń jest raczej mizerny ponieważ "stara branża" nie chce zmian.


Artur nie eku....wiaj LWA , i nie puszczaj ludzi w maliny,
Co to za firma ??? Jaki kapitał ???
Tą wypowiedz traktuję osobiście. To właśnie ta wypowiedź zmotywowała mnie do napisania tego postu. Jeżeli Panie mariankossy uważa Pan, że wkur... to zapraszam na "solówę" po lekcjach za szkołą :)


JEDNOOSOBOWA[/size] + strona www Tak jesteśmy firmą zarejestrowaną jako działalność jednoosobowa. Chyba kolega nie zna się na prawie. Spółki z o.o. (z ograniczoną odpowiedzialnością) powstały, żeby ograniczyć odpowiedzialność udziałowców i przenieść ją na klientów. Właściciel działalności gospodarczej odpowiada za wszelkie zobowiązania firmy całym majątkiem firmy oraz całym swoim prywatnym majątkiem w przeciwieństwie do Sp. z o.o. która odpowiada tylko majątkiem firmy. Językiem Pana mariankossy: Łatwiej się kradnie i oszukuje klientów przez spółkę bo niczym się nie ryzykuje.


Zaraz mi się przypomina firma sprzedajaca garnki po 7000 zł,
tutaj skala wyzsza bo chcą zysku 2x tyle.
Na naszym rynku to Viessmann, Nibe, Danfoss,... są jak sprzedawcy garnków. Blisko 50% ceny pomp to marża leniwego instalatora i jego niedouczonego kolegi handlowca. Ja jako człowiek staram się być uczciwy a to już chyba dużo jak na nasze społeczeństwo. Szukamy rozwiązań, które będą dla osób ogrzewających domy najlepsze pod względem ekonomiczny jak i ekologicznym. Polecam wszystkim forumowiczom film do obejrzenia: "Niewygodna Prawda" http://pl.wikipedia.org/wiki/Niewygodna_prawda To właśnie ten film zainspirował mnie do pracy dla ecoway.


czy to jest firma krzak - niech ktoś z warszawy przejdzie się na
Ryżowa 4......
i sprawdzi, jak zrealizują ten projekt

Oczywiście zapraszamy wszystkich zainteresowanych.



Uwazajcie bo naganiacze tu działają w zespole…
No to w końcu jednoosobowo czy w zespole? :) Tak jesteśmy zespołem nastawionych na rozwój, prężnych i uczciwych ludzi szukających najlepszych rozwiązań w dziedzinie energetyki i źródeł odnawialnych. Oczywiście zawsze będziemy mieli przeciwników (instalatorów oraz sprzedawców) oleju, gazu i innych tradycyjnych metod ogrzewania co zresztą widać po tym wątku.



reprezentowana przez:

Jacek Rogowski
Projekt Vikersonn to konsorcjum firm norweskich i polskich w skład w którego wchodzą specjaliści z branży pomp ciepła zarówno w Polsce jak i w Norwegii. Pan Jacek Rogowski pracuje w Norwegii od 17 lat. Jako ciekawostka powiem, że wiceprezes Microsoftu jest Polakiem, Kubica jeździł dla Niemców a Dudek bronił w Anglii...


Czyli wszystko zrobione na potrzeby przekrętu.
Przekręt to jest to co się dzieje na wszystkich forach a zwykli ludzi w to wierzą: http://wyborcza.pl/1,75478,6333155,Falszywe_rekomendacje_zalewaja_sie c.html
Prawdopodobnie część userów wymądrzająca się na tym forum też jest loginem jakiś agencji PR-owej reklamującej jakieś produkty lub jest opłaca przez którąś z korporacji.
Przekrętem jest również "ta" firma, która jest głównym sponsorem muratora i w związku z tym tego forum pewnie też: http://forum.muratordom.pl/poszukiwany-serwisant-viessmanna-warszawa-please,t171881.htm Firma nie prezentuje ani jakości, ani serwisu ale za to prezentuje absurdalne europejskie ceny zarówno za produkty jak i obsługę. Największy problem w Polsce mieliśmy ze znalezieniem dobrych fachowców do instalacji i serwisowania. Dlaczego? Z tych samych przyczyn co połowa ludzi na tym forum chwalących się, że samemu wybudowała dom. Ponieważ instalatorzy i pseudo fachowcy nie znają się na robocie, są leniwi i rozpuszczeni złodziejskimi marżami rzędu 30%-50%, które oczywiście na koniec płaci klient.



oczywiście może być również tak 50% dotacji cena = 16.000zł
my wyciągamy kase chcemy płacić a Pan dolicza jeszcze podatek VAT (7% lub 22%)

A gdzie serwis, przeglądy z tego co słyszałem to może zrójnować.

Ja napisze do nich i spróbuje uzyskać dofinansowanie. Tylko przed zapłatą jakich kolwiek kwot poproszę o wycene całościową wszelkich kosztów tak na gotowo.
Tak, podane na naszej stronie ceny są ceny netto (ta informacja jest również zawarta na naszej stronie: http://ecoway.pl/oferta_pompy_cennik.php)
Również zgodzę się, że ceny serwisu przy złodziejskich marżach mogą zrujnować. Polityka naszej firmy jest zgoła odmienna.
Jeżeli wysłał Pan do nas zapytanie to albo już otrzymał Pan od nas kompletną ofertę albo wkrótce ją Pan dostanie.


to bardzo interesująca firma prężna i rozwojowa, wie czego inwestorzy oczekują- żródła ciepła ekonomicznego (koszty utrzymania) i nowoczesnego (praktycznie bezobsługowe działanie, praktyczne i bardzo dokładne) oraz taniego (dofinansowanie UE)
I z tym akurat trudno się nie zgodzić :) Jesteśmy firmą, która od początku szuka najlepszych rozwiązań w dziedzinie budownictwa i ogrzewnictwa zarówno pod względem kosztów początkowych jak i kosztów eksploatacji. Z założenia pracujemy na niskich marżach i wymuszamy dobre ceny oraz wysoką jakość na produkty oraz montaż u naszych partnerów biznesowych. Stawiamy na wysoką jakość za rozsądne pieniądze.


A kto nam nie wierzy to niech nas sprawdzi i sam się przekona albo przepłaca za kiepskie produkty z marnym serwisem. Pozostaje jeszcze opcja dać się oszukać i jeździć bryczką po autostradzie czyli palić węglem (ekogroszek) albo przepłacać kilkukrotnie za olej opałowy.

Pozdrawiam Serdecznie
Artur Haber

mariankossy
19-10-2009, 20:35
Dalej czekam na odpowiedż z Norwegii.

A firma Vikersonn odpowie mi czy nie na moje pytania?

sSiwy12
20-10-2009, 09:50
Tak bardzo delikatnie – odniosę się do tego co napisał właściciel firmy.

Oferowana pompa ciepła „Niedźwiedź” wydaje się interesującą i atrakcyjną ofertą, ale tylko do czasu nawet „zgrubnej” analizy.
Porównajmy pompę ciepła o mocy około 10kW.
Pomijając niezbyt precyzyjne dane techniczne, przyjrzyjmy się cenie tej pompy.

Oferowana tu pompa ciepła przedstawia wartość (brutto) 30.000zł (bez dotacji), bo tak należy liczyć. Za taką cenę producent oferuje w zasadzie „golasa”, bez pomp obiegowych, bez awaryjnej grzałki elektrycznej, bez czujnika pogodowego lub pokojowego, zaś sam sterownik, a w zasadzie jego funkcje nie powalają.
I takie „coś” ma wartość (brutto) 30.000zł – ciekawe za co tak wysoka cena.

No ale dystrybutor tych pomp ciepła załatwił na nie (tylko na nie) 50% dotację, czyli cena do zapłaty wynosi około 15.000zł. Rewelacja „ugrałeś” 50% bonus, ale czy faktycznie cena jest taka rewelacyjna?
Moim zdaniem nie, bo za taką cenę kupimy bez problemów (a w zasadzie problem jest, bo raczej trudno jest kupić takiego „golasa), naprawdę wiele innych pomp, w tym znanych producentów.

Nikt nie wie ile kosztuje kompletna pompa ciepła tj. na „gotowo” do grzania CO i CWU.

Aby była jasność, nie dyskredytuję ani tej pompy ciepła, ani producenta, ani dystrybutora. Podaję tylko fakty.

ArthurH
21-10-2009, 12:46
Nie jestem właścicielem firmy ale dziękuję za awans :)


bez pomp obiegowych, bez awaryjnej grzałki elektrycznej, bez czujnika pogodowego lub pokojowego, zaś sam sterownik, a w zasadzie jego funkcje nie powalają.
Według Norweskiej koncepcji pompa ciepła ma być niezawodnym, powszechnym urządzeniem grzewczym, które działa bezawaryjnym przez wiele lat.
Jako, że pompy obiegowe są elementami z założenia o najmniejszej żywotności montowane są poza pompą ciepła z uwagi na łatwy dostęp i możliwość wymiany.
Grzałki nie są niezbędnym elementem dobrze dobranej i prawidłowo zainstalowanej pompy ciepła. Mamy w ofercie grzałki, które stosujemy zależnie od wymagań klienta i potrzeb instalacji.
Zarówno czujnik pogodowy jak i pokojowy wchodzą w skład pakietu montażowego.
Funkcją sterownika nie jest powalać tylko bezawaryjnie, prosto i skutecznie sterować pompą ciepłą i ogrzewaniem w domu. Te funkcje bez problemu spełnia zastosowany sterownik, jest prosty w obsłudze, sprawdzony i bezawaryjny.


Nikt nie wie ile kosztuje kompletna pompa ciepła tj. na „gotowo” do grzania CO i CWU.

Wszystkie ceny podane są na naszej stronie internetowej, dla porządku zamieszczam przykład kompletnej wyceny pompy o mocy 9kW.


Pompa ciepła Bjorn 9 kW typu woda-woda
14 141 PLN

System odwiertów dolnego źródła 165m (3 x 55m)
Kompletna instalacja pionowego dolnego źródła w kształcie U rurki z rury Pe HDPE 40x3,0 10 atm. Układ podprowadzony do kotłowni, odpowietrzony i wypełniony wodnym roztworem alkoholu etylowego o stężeniu 25%.
18 975 PLN

Instalacja systemu
Dostawa, montaż, uruchomienie oraz regulacja pompy ciepła przez profesjonalny zespół doświadczonych instalatorów.
2 000 PLN

Zasobnik o pojemności 200l do ciepłej wody użytkowej
2 600 PLN

Zestaw instalacyjny do CWU
Instalacja zasobnika ze wszystkimi hydraulicznymi elementami w tym pompy obiegowej WILO do CWU.
590 PLN

Razem (netto): 38 306 PLN - koszt kompletniej instalacji pompy 9kW CO + CWU z odwiertami i wszystkimi niezbędnymi elementami instalacji

Do pełni szczęścia (full opcji) brakuje tylko pompy obiegowej górnego źródła. Koszt dobrej pompy obiegowej wacha się w granicach 300 - 500 PLN. Ostateczny wybór pompy obiegowej górnego źródła powinien być dokonywany przez projektanta/instalatora po uwzględnieniu wszystkich specyficznych cech konkretnej instalacji C.O. a nie parametrów samej pompy ciepła.

Projekt Vikersnon to tylko jeden z projektów w które zaangażowało się ecoway. Nadal szukamy dotacji w gminach i środkach UE.
Montujemy również pompy innych - może bardziej znanych, ale nie zawsze lepszych marek.

sSiwy12
21-10-2009, 14:18
System odwiertów dolnego źródła 165m (3 x 55m)
Kompletna instalacja pionowego dolnego źródła w kształcie U rurki z rury Pe HDPE 40x3,0 10 atm. Układ podprowadzony do kotłowni, odpowietrzony i wypełniony wodnym roztworem alkoholu etylowego o stężeniu 25%.
18 975 PLN


Jaki VAT?
A co z „kwitami” na te odwierty?

I najważniejsze pytanie – co w tej pompie jest tak wyjątkowego, że jej faktyczna (bez „dotacji”) wartość (cena) jest dwa razy większa niż podobnych pomp ale innych producentów?

Wasza oferta z 50% dotacją na PCi niczym się nie różni od innych i to bez dotacji . Choćby ten przykład, z bardziej „wypasioną” pompą z możliwością rozbudowy o funkcję chłodzenia i bez dotacji.

Kolektor gruntowy pionowy o łącznej długości odwiertów 160 m.
Cena całości instalacji z kolektorem pionowym: 42 900 zł netto + 7% podatku VAT tj. 45 903,00 zł
brutto. Cena zawiera: budowę kolektora gruntowego, dostawę, montaż i uruchomienie pompy
ciepła NIBE Fighter 1240-8 kW.


Wniosek z tego jest prosty, albo te dotacje to Wasz chwyt marketingowy, albo dotacje nabijają kasę producentowi, który „sprzedaje” swój produkt po zawyżonej cenie (x2 – minimum).

ArthurH
23-10-2009, 12:39
System odwiertów dolnego źródła 165m (3 x 55m)
Kompletna instalacja pionowego dolnego źródła w kształcie U rurki z rury Pe HDPE 40x3,0 10 atm. Układ podprowadzony do kotłowni, odpowietrzony i wypełniony wodnym roztworem alkoholu etylowego o stężeniu 25%.
18 975 PLN
Jaki VAT?
A co z „kwitami” na te odwierty?
Nie rozumiem za bardzo tych pytań. Jak to jaki VAT? Zgodnie z ustawą, na materiały budowlane z montażem dla osób prywatnych obowiązuje stawka VAT 7% a dla przedsiębiorstw obowiązuje stawka VAT 22%.
Jak klient życzy sobie „kwity” to robimy projekt geologiczny oraz dokumentację hydrogeologiczną. Koszt sporządzenia takich dokumentów dla domku jednorodzinnego wacha się w granicach 2000-2500 PLN i nie jest to zależne w żaden sposób od tego czy klient wybrał pompę: Vikersonn, Nibe, IVT, Danfoss, Ochsner,…

Jeżeli chodzi o sam temat odwiertów. Na potrzeby projektu Vikersonn w którym ecoway zobowiązało się obsłużyć klientów w całej Polsce, przyjęliśmy zryczałtowaną stawkę w wysokości 115 PLN/mb kompletnej instalacji dolnego źródła. Jest to raczej atrakcyjna oferta. Tym bardziej, że nie jest to cena ofertowa tylko końcowa. Czestą praktyką w naszym kraju jest podawanie przez "specjalistów" niskiej ceny ofertowej, która potem zmienia się (z tysiąca różnych problemów i powodów) na koniec robót (oczywiście w górę). U nas wszystkie podawane ceny są ostateczne. Klient wpłaca i czeka już tylko na pomyślne ukończenie robót. Zdajemy sobie sprawę, że w danym położeniu jakaś lokalna firma wiercąca jest w stanie zrobić takie odwierty taniej, nasza cena jest po prostu uśredniona dla całej Polski. W tym miejscu zachęcam wszystkie rzetelne, tańsze i profesjonalne firmy wiercące do nawiązywania z nami współpracy. Podkreślam, że jesteśmy bardzo wymagający i wybredni podczas doboru współpracujących z nami firm.


I najważniejsze pytanie – co w tej pompie jest tak wyjątkowego, że jej faktyczna (bez „dotacji”) wartość (cena) jest dwa razy większa niż podobnych pomp ale innych producentów?
Wyjątkowość technologii Vikersonn polega na zastosowaniu sprawdzonych, praktycznych rozwiązań, których celem jest maksymalne przedłużenie żywotności sprężarki oraz optymalne zwiększenie jej wydajności.
Cena jest polityką producenta i absolutnie nie jest prawdą, że pompa Vikersonn jest droższa od pomp innych producentów.
Vikersonn Bjorn 8kW w Norwegii - NOK 55 000 * 0,50 PLN/NOK = 27 500 PLN
Nibe Fighter 1140 8kW w Europie – 7 569 € * 4,19 PLN/€ = 31 714 PLN
Pompa Nibe jest zdecydowanie droższa od pompy Vikersonn.


Wasza oferta z 50% dotacją na PCi niczym się nie różni od innych i to bez dotacji . Choćby ten przykład, z bardziej „wypasioną” pompą z możliwością rozbudowy o funkcję chłodzenia i bez dotacji.
Czy ta pompa jest bardziej „wypasiona” czy nie to jest raczej Pana opinia. Vikersonn dysponuje również modułem do rozbudowy o funkcję chłodzenia. Trzeba sobie jednak uświadomić fakt, że funkcja chłodzenia jest „przereklamowana”. Nie powinno się jej stosować z ogrzewaniem podłogowym czy grzejnikowym (można ewentualnie dokładając drogi system czujników). Moduł chłodzenia można zastosować jedynie w instalacji w której są zainstalowane klimakonwektory ze skraplaczem a to generuje „chore” koszty instalacji C.O. Po za tym domy, które buduje się w dzisiejszej technologii niezmiernie rzadko wymagają klimatyzacji w naszej szerokości geograficznej.


Kolektor gruntowy pionowy o łącznej długości odwiertów 160 m.
Cena całości instalacji z kolektorem pionowym: 42 900 zł netto + 7% podatku VAT tj. 45 903,00 zł
brutto. Cena zawiera: budowę kolektora gruntowego, dostawę, montaż i uruchomienie pompy
ciepła NIBE Fighter 1240-8 kW.
Dokładnie tak wygląda dobra wycena na pompie Nibe. Oczywiście ta cena jest osiągalna tylko w niektórych lokalizacjach w kraju i u konkretnych instalatorów. Średnia cena dla całej Polski będzie wyższa. Dla porównania podam ofertę na moim zdaniem bardziej „wypasionej” pompie Vikersonn. Dodatkowym plusem w tej ofercie jest zbiornik 200l a nie 160l (oferowane w Nibe) co naszym zdaniem jest za mało dla 4 osobowej rodziny. Dodatkowym ważnym plusem jest fakt, że Nibe jest instalowane przez przeszkolonego hydraulika (Pana Kazia) a przy instalacji Vikersonn w skład profesjonalnego zespołu instalacyjno-serwisowego wchodzi chłodniarz i elektronik co nie pozostaje bez znaczenia dla długiej, bezawaryjnej i optymalnej pracy pompy ciepła Vikersonn.
Pompa ciepła Vikersonn Bjorn 8kW + odwierty + CWU. Cena kompletnej instalacji z kolektorem pionowym: 34 218 zł netto + 7% podatku VAT = 36 613 zł.
Czyli mamy praktycznie 10 000 zł w kieszeni. Ja tam wolał bym zabrać rodzinę na fajne wakacje niż przepłacać 25% za porównywalne produkty z marnym serwisem.


Wniosek z tego jest prosty, albo te dotacje to Wasz chwyt marketingowy, albo dotacje nabijają kasę producentowi, który „sprzedaje” swój produkt po zawyżonej cenie (x2 – minimum).
Niestety rozczaruje Pana ani jedno ani drugie co starałem się udowodnić powyżej. Nieładny chwyt marketingowy to stosuje Nibe pokazując, że np. pompa FIGHTER 1140 - 10kW ma COP 5. Nie chce wchodzić w szczegóły techniczne ale tak naprawdę moc użytej sprężarki w tej pompie dla warunków 0/35 jest równa 9,94 kW (Nibe podaje 10kW), zaś pobór prądu jest 2,13 kW (Nibe podaje 2kW) czyli COP wynosi 9,94/2,13 = 4,66 a nie 5 jak wyszło „inżynierom” w Nibe. Wiadomo, że 5 ładnie wygląda w katalogu ale jest niestety tylko i wyłącznie „ściemą” marketingową. Zresztą podobne sytuacje można mnożyć u praktycznie wszystkich producentów na rynku.

Ostatnio usłyszane: Wstawiła baba wodę na herbatę i zawrzała :D :D :D

sSiwy12
23-10-2009, 13:59
[quote=sSiwy12][quote="ArthurH

Cena jest polityką producenta i absolutnie nie jest prawdą, że pompa Vikersonn jest droższa od pomp innych producentów.
Vikersonn Bjorn 8kW w Norwegii - NOK 55 000 * 0,50 PLN/NOK = 27 500 PLN
Nibe Fighter 1140 8kW w Europie – 7 569 € * 4,19 PLN/€ = 31 714 PLN
Pompa Nibe jest zdecydowanie droższa od pompy Vikersonn.


Ale my jesteśmy też w Europie. A u nas cena takiej pompy bez dotacji wynosi 23.000,- również najnowszy model 1145 jest oferowany w tej cenie.
Niemożliwe, a to: http://www.ceneo.pl/2713063, i nowsze (1145) np. na stronie http://www.biawar.com.pl/index.php/cenniki/view-category.html

Czyli w Europie ta pompa jest tańsza niż Wasza.

Tak więc, po co dorabiać ideologię o 50% dotacji, skoro jest to niezła pompa w niezłej cenie.

Tak się Szanowny Pan rozpisał o fachowości Waszej, zarzucając konkurencji „niefachowość” (jestem ciekaw na jakiej podstawie), że ubrany w pawie piórka, podaje Pan, że bardziej „wypasiona” pompa w cenie 36.613 z VAT, jest tańsza od poprzedniej wyceny, tej z przedwczoraj i to bez podatku VAT.

To która wycena jest fachowa? :lol:

Armidia
23-10-2009, 14:32
a ja z innej bajki, że tak Panom przerwę pasjonującą skądinąd dyskusję :wink:
na stronie
http://www.swiadectwaenergetyczne.edu.pl/aktualnosci/Doplata-do-ekologicznych-systemow-ogrzewania-wykorzystujacych-OZE-%28odnawialne-zrodla-energii%29/339.html
znajduje się krótka zajawka o programie dopłat do OZE dla osób fizycznych, jaki planuje uruchomić w przyszłym roku NFOŚiGW (wiadomość jest z 3.08.2009)
póki co mało konkretów, ale przynajmniej wiadomo jakie instytucje śledzić

Pozdrawiam,
Armidia

HenoK
27-10-2009, 18:32
Ostatnio usłyszane: Wstawiła baba wodę na herbatę i zawrzała :D :D :DNiektórym nie jest tak do śmiechu. Nie mogą się doczekać na odpowiedź z Ecoway : http://forum.muratordom.pl/ecoway-doplaty-dla-prywatnych-inwestorow,t164700.htm

sSiwy12
28-10-2009, 08:10
Nie będę rozwijał tematu, tylko zasygnalizuję dwa istotne aspekty tych „dotacji”.

Czy wiecie, że kwota tej „dotacji” w wys. około 15.000zł w najlepszym przypadku może być uznana jako dochód, a w najgorszym razie jako darowizna i należy uiścić podatek. + ewentualne odsetki + ewentualna kara + itp.

Takie działania firmy produkującej jak i ich przedstawiciela „podpadają” pod Ustawę o nieuczciwej konkurencji, a tam kary bardzo srogie (np. w wysokości 10% rocznego przychodu)

FISKUS CZUWA, UOKiK też 8) :lol:

ArthurH
29-10-2009, 17:35
Zacznę od tego, że nie mam czasu i nie chce mi się odpisywać na brednie, po za tym nie lubię się powtarzać. Panie sSiwy12 albo Pan niepotrzebnie mąci albo po prostu nabija Pan sobie posty.


Ale my jesteśmy też w Europie.Oczywiście chodziło mi o ceny pomp w Europie poza polską.
Vikersonn Bjorn 8kW w Norwegii - NOK 55 000 * 0,50 PLN/NOK = 27 500 PLN
Nibe Fighter 1140 8kW w Europie – 7 569 € * 4,19 PLN/€ = 31 714 PLN


Tak się Szanowny Pan rozpisał o fachowości Waszej, zarzucając konkurencji „niefachowość” (jestem ciekaw na jakiej podstawie), że ubrany w pawie piórka, podaje Pan, że bardziej „wypasiona” pompa w cenie 36.613 z VAT, jest tańsza od poprzedniej wyceny, tej z przedwczoraj i to bez podatku VAT.

To która wycena jest fachowa? :lol:Obydwie. Na poprzedniej stronie tematu chciał Pan porównać pompę 10kW. Ponieważ Vikersonn nie ma w typoszeregu takiej pompy (jest 9kW lub 11kW). Podałem wycenę kompletnej instalacji opartej na pompie Vikersonn Bjorn 9 kW. Później chciał Pan porównania do pompy NIBE Fighter 1240-8 kW, wiec podałem wycenę kompletnej instalacji opartej na pompie Vikersonn Bjorn 8 kW. Wszystkie podawane ceny zarówno przeze mnie oraz na naszej stronie: http://ecoway.pl/oferta_pompy_cennik.php są cenami netto (chyba że jest wyraźnie zaznaczone inaczej).


jest to niezła pompa w niezłej cenie.Tu akurat nie mogę się nie zgodzić.


Niektórym nie jest tak do śmiechu. Nie mogą się doczekać na odpowiedź z Ecoway : http://forum.muratordom.pl/ecoway-doplaty-dla-prywatnych-inwestorow,t164700.htm
Dziękuję bardzo za tą informację. Odniosłem się stosownie do tej sytuacji w temacie, którego link podany jest powyżej.


Takie działania firmy produkującej jak i ich przedstawiciela „podpadają” pod Ustawę o nieuczciwej konkurencji, a tam kary bardzo srogie (np. w wysokości 10% rocznego przychodu)

FISKUS CZUWA, UOKiK też 8) :lol:Panie sSiwy12 – nie strasz ludzi. Widać, że konkurencja najwidoczniej przestraszyła się dobrego produktu Vikersonn. Formalnie w Polsce pompy ciepła Vikersonn sprzedawane są po prostu w cenie wyrażonej w PLN i taka też kwota figuruje na umowie. To tak jakby Pan straszył ludzi, że jak kupią z rabatem po sezonowym 30% to też dostaną podatek, a firma karę od UOiK. Nie ładnie tak straszyć, nie ładnie….


...znajduje się krótka zajawka o programie dopłat do OZE dla osób fizycznych, jaki planuje uruchomić w przyszłym roku NFOŚiGW (wiadomość jest z 3.08.2009)...NFOŚiGW jest centralną jednostką administracyjną, która ma za zadanie wspierać finansowo inwestycje służące ochronie środowiska. Niestety klient indywidualny w ogóle go nie interesuje. Realizację mniejszych projektów ceduje na fundusze wojewódzkie, ale te również nie są zainteresowane bezpośrednią współpracą z mieszkańcami więc cedują temat na gminy. Niby gminy mogą ubiegać się o środki do WFOŚiGW ale rzadko kiedy to robią (najczęściej z lenistwa i braku wiedzy) czego rezultat doskonale widzimy. Aktualnie NFOŚiGW uruchomił program wsparcia dla inwestycji poprzez kredyty z dopłatami – dla dużych inwestycji i planuje dla małych, ale to wciąż nie będzie dotacja tylko dopłata do kredytu. Jedyne co się zmieni to tylko to, że BOŚ przestanie być monopolistą w tym „produkcie” finansowym. Suma sumarum i tak trzeba będzie zapłacić więcej niż kupując za gotówkę, bo kredyt to kredyt i ma swoją cenę, a to że niższą to i tak niewiele zmienia. Czyli niestety nadal wszystko pozostaje po staremu.

mariankossy
29-10-2009, 18:37
Pytanie p. @ArthurH , czy firma Vikersonn Bjorn sprzedaje PC własnej produkcji czy to chinszczyzna ( składana w Norwegii).

Podstawowe podzespoły PC ( spreżarki, sterowanie ) jakich firm?

sSiwy12
30-10-2009, 08:59
Już się pogubiłem, to jest ta dotacja do tych 100 pomp, czy jej nie ma. :lol:
I nie „straszę” nabywców, tylko sprzedawcę.
Jak jest dotacja, to są podatki – w tym VAT. Zgadnij, kto je odprowadza?
F-ra jest tylko jednym „dowodem” w sprawie rzekomej dotacji. Jak firmie zrobią sprawę, to dowodem będą i zapisy na FM i to co na stronie firmy, a zwłaszcza wniosek o dofinansowanie.

Ten cyrk rzekomymi dotacjami, to bardzo zręczne posunięcie promujące zarówno produkt jak i Waszą firmę, tyle że niezbyt oryginalny. Kilka lat wcześniej pewna firma handlująca wyrobami medycznymi zrobiła dokładnie to samo („fikcyjny” producent, jedyny przedstawiciel w Polsce z prawem dotacji do tego wyrobu, itp.), ale miała łatwiej, bo dotacje UE były nowością. Zawojowali rynek. Niestety przy jakiejś okazji US dopatrzył się tych „dotacji”. W efekcie wszczęto postępowanie, nałożono zaległe podatki + nawiązki. Wyszli z tego, bo stał za tym kapitał niemiecki i właściciel miał z czego zapłacić (odpisał od podatku w Niemczech).
Polecam również lekturę Ustawy o ochronie konsumentów i konkurencji – zwłaszcza Art.6.1.6 i 9.2.1.

To była taka „przestroga” dla firmy. :roll:

A teraz rada dla potencjalnego nabywcy.

Zarządajcie od sprzedawcy „certyfikatu bezpieczeństwa”. Musi być on wystawiony na konkretny model, konkretnej firmy (producenta), bo w razie „czegoś” będą kłopoty.
Moim zdaniem jest to pompa niewiadomego pochodzenia, bo nikt nie wie kto jest jej producentem – bo nie jest nim firma z podanej strony.

ArthurH
06-11-2009, 16:29
To była taka „przestroga” dla firmy. :roll:Bardzo dziękujemy za czujność i ogromną troskę o naszą firmę. Ecoway ze swojej strony nie łamie żadnego prawa, wręcz ma prawo oferować produkty i usługi w dowolnych cenach. Skoro pompy są tańsze o połowę od innych to chyba widać, że ktoś do nich dopłaca. Nie jest to Polski rząd ani Unia Europejska, ale dotacja realizowana w ramach projektu Vikersonn. Nikogo nie zmuszamy do skorzystania z tej szansy.


Wyszli z tego, bo stał za tym kapitał niemieckiZnam również kilka firm o których zresztą wyrażałem wcześniej w tym temacie swoją opinię z niemieckim kapitałem. Od zawsze Niemcy chcą nas w pewien sposób okraść i nie ma się co dziwić byliśmy i nadal niestety jesteśmy dla nich łatwym kąskiem.
Tak się zastanawiam jaką firmę Pan reprezentuje, ewentualnie jaka firma sponsoruje Pana wypowiedzi na forum? Bo wydaje mi się, że normalny, zdrowy, dorosły mężczyzna nie pisał by od 4 lat dzień w dzień po 4 posty dziennie (wałkując w kółko te same tematy) tak dla samej przyjemności. Być może się mylę i jest to rodzaj hobby. Jeżeli tak to przepraszam wszystkich których uraziłem.

Elfir
06-11-2009, 16:37
Jak, drodzy forumowicze, bedziecie niegrzeczni to przyjdzie wielki, zły Niemiec i was oszuka.

:evil:

sSiwy12
06-11-2009, 17:04
Wyszli z tego, bo stał za tym kapitał niemieckiZnam również kilka firm o których zresztą wyrażałem wcześniej w tym temacie swoją opinię z niemieckim kapitałem. Od zawsze Niemcy chcą nas w pewien sposób okraść i nie ma się co dziwić byliśmy i nadal niestety jesteśmy dla nich łatwym kąskiem.
.

Tylko, że akurat w tym (opisywanym) przypadku, to RP „okradła” Niemców, naliczając im podatek od „rzekomych” dotacji, dopłacanych przez „kogoś” do ich wyrobu sprzedawanego na terenie RP.
To był dokładnie taki sam mechanizm jak u Was występuje.


..... Skoro pompy są tańsze o połowę od innych to chyba widać, że ktoś do nich dopłaca.

I jeszcze raz nie jest to prawdą: wykazałem na przykładach, że w cenie przez Was proponowanej, sprzedaje porównywalne pompy ciepła, kilka innych firm.

Nie znalazłem również na przywołanej stronie http://www.eeagrants.org/ tego rzekomego projektu, który taką dotację uruchomił.

Dalej jednak nie otrzymaliśmy odpowiedzi, kto jest producentem tych pomp ciepła. Dlaczego jej nie udzielacie?

sindafil
07-11-2009, 19:12
witam forumowiczów.

Przejrzeliśmy z żoną cały wątek i muszę stwierdzić, że jest to ciekawa dyskusja pomiędzy sprzedawcą, a ... no właśnie - kim?
Pan siwy przedstawia pewne argumenty, a Pan H. swoje.
Jesteśmy właśnie na poziomie oferty z firmy Ecoway na zakup pompy. Rozmowa wstępna (telefoniczna) była bardzo rzeczowa, można by rzec, profesjonalna. Nie można zarzucić firmie niekompetencji i nieznajomości tematu pomp ciepła. Przechodziliśmy już kilkanaście takich rozmów i większość z nich nasuwała nam mnóstwo wątpliwości co do słuszności wyboru ogrzewania naszego domu pompą ciepła. Jesteśmy zwykłymi klientami z "ulicy", którzy zaciągnęli języka. Rozmowa z Panem H. była najbardziej jasną w wypowiedzi. Nie mieliśmy żadnych wątpliwości po przedstawieniu swojej wersji instalacji. Otrzymaliśmy fachową odpowiedź na wszystkie pytania związane z rozwiązaniami przez nas proponowanymi. Nawet kwestia przyłączenia pompy do istniejącego rozwiązania technicznego (pobór wody ze studni głębinowej i zrzut do stawu) nie sprawił firmie Ecoway żadnych problemów- dopasowali się. No, jesteśmy zafascynowani sposobem sprzedaży produktu.
Zaglądaliśmy na stronę producenta. Owszem, można by się czepiać tego, że nie ma danych adresowych. Pan Jacek Rogowski jest przedstawicielem w Norwegii. Często się zdarza, że polska firma chcąc rozwinąć interes musi mieć kogoś swojego w obcym kraju żeby było łatwiej się dogadać. Ja osobiście, mieszkając w Holandii robię interesy z polskimi hurtownikami w Skandynawii czy w Chinach. Bo łatwiej. Niestety, Polacy to leniwy naród jest i zawsze będzie szukał ułatwień.
Reasumując - kupuję PC w Ecoway - żądają 10% pierwszej wpłaty i gwarantują montaż w ciągu 5-6 tyg. czyli przed prawdziwą zimą chałupa będzie ciepła. Nic więcej mnie nie martwi.
Pozdrawiam

Pinok
07-11-2009, 19:41
A czy w tych profesjonalnych rozmowach zdradzili tajemnicę tak skrywaną na forum czyli kto jest producentem tych pomp ?

sindafil
07-11-2009, 19:46
Vikersonn, oczywiście.
Pozdrawiam

mariankossy
07-11-2009, 20:34
Vikersonn, oczywiście.
Pozdrawiam

Tak naklejka na obudowie "Vikersonn" za 5 centów,
a " bebechy " PRC

sindafil
07-11-2009, 20:48
80% produktów dostępnych na rynku jest made in china lub korea i wali mnie to w sumie. ważne żeby działało. Jeśli ktoś mi oferuje gwarancje dwuletnią i możliwość wieczystej to co mnie obchodzi kto to składał . Niech to nawet będą pigmeje.
Pozdrawiam

mariankossy
07-11-2009, 20:58
witam forumowiczów.

Przejrzeliśmy z żoną cały wątek i muszę stwierdzić, że jest to ciekawa dyskusja pomiędzy sprzedawcą, a ... no właśnie - kim?
Pan siwy przedstawia pewne argumenty, a Pan H. swoje.
Jesteśmy właśnie na poziomie oferty z firmy Ecoway na zakup pompy. Rozmowa wstępna (telefoniczna) była bardzo rzeczowa, można by rzec, profesjonalna. Nie można zarzucić firmie niekompetencji i nieznajomości tematu pomp ciepła. Przechodziliśmy już kilkanaście takich rozmów i większość z nich nasuwała nam mnóstwo wątpliwości co do słuszności wyboru ogrzewania naszego domu pompą ciepła. Jesteśmy zwykłymi klientami z "ulicy", którzy zaciągnęli języka. Rozmowa z Panem H. była najbardziej jasną w wypowiedzi. Nie mieliśmy żadnych wątpliwości po przedstawieniu swojej wersji instalacji. Otrzymaliśmy fachową odpowiedź na wszystkie pytania związane z rozwiązaniami przez nas proponowanymi. Nawet kwestia przyłączenia pompy do istniejącego rozwiązania technicznego (pobór wody ze studni głębinowej i zrzut do stawu) nie sprawił firmie Ecoway żadnych problemów- dopasowali się. No, jesteśmy zafascynowani sposobem sprzedaży produktu.
Zaglądaliśmy na stronę producenta. Owszem, można by się czepiać tego, że nie ma danych adresowych. Pan Jacek Rogowski jest przedstawicielem w Norwegii. Często się zdarza, że polska firma chcąc rozwinąć interes musi mieć kogoś swojego w obcym kraju żeby było łatwiej się dogadać. Ja osobiście, mieszkając w Holandii robię interesy z polskimi hurtownikami w Skandynawii czy w Chinach. Bo łatwiej. Niestety, Polacy to leniwy naród jest i zawsze będzie szukał ułatwień.
Reasumując - kupuję PC w Ecoway - żądają 10% pierwszej wpłaty i gwarantują montaż w ciągu 5-6 tyg. czyli przed prawdziwą zimą chałupa będzie ciepła. Nic więcej mnie nie martwi.
Pozdrawiam

Tak, tak Holandia to piękny kraj i ....
w tej cenie pojadą ci zamontować do Holandii :D :D

A serwis przyjedzie z Norwegii na każdy twój telefon, juz to widzę :lol:



Przyslij zdjęcia z montażu. 8)

mariankossy
07-11-2009, 20:58
witam forumowiczów.

Przejrzeliśmy z żoną cały wątek i muszę stwierdzić, że jest to ciekawa dyskusja pomiędzy sprzedawcą, a ... no właśnie - kim?
Pan siwy przedstawia pewne argumenty, a Pan H. swoje.
Jesteśmy właśnie na poziomie oferty z firmy Ecoway na zakup pompy. Rozmowa wstępna (telefoniczna) była bardzo rzeczowa, można by rzec, profesjonalna. Nie można zarzucić firmie niekompetencji i nieznajomości tematu pomp ciepła. Przechodziliśmy już kilkanaście takich rozmów i większość z nich nasuwała nam mnóstwo wątpliwości co do słuszności wyboru ogrzewania naszego domu pompą ciepła. Jesteśmy zwykłymi klientami z "ulicy", którzy zaciągnęli języka. Rozmowa z Panem H. była najbardziej jasną w wypowiedzi. Nie mieliśmy żadnych wątpliwości po przedstawieniu swojej wersji instalacji. Otrzymaliśmy fachową odpowiedź na wszystkie pytania związane z rozwiązaniami przez nas proponowanymi. Nawet kwestia przyłączenia pompy do istniejącego rozwiązania technicznego (pobór wody ze studni głębinowej i zrzut do stawu) nie sprawił firmie Ecoway żadnych problemów- dopasowali się. No, jesteśmy zafascynowani sposobem sprzedaży produktu.
Zaglądaliśmy na stronę producenta. Owszem, można by się czepiać tego, że nie ma danych adresowych. Pan Jacek Rogowski jest przedstawicielem w Norwegii. Często się zdarza, że polska firma chcąc rozwinąć interes musi mieć kogoś swojego w obcym kraju żeby było łatwiej się dogadać. Ja osobiście, mieszkając w Holandii robię interesy z polskimi hurtownikami w Skandynawii czy w Chinach. Bo łatwiej. Niestety, Polacy to leniwy naród jest i zawsze będzie szukał ułatwień.
Reasumując - kupuję PC w Ecoway - żądają 10% pierwszej wpłaty i gwarantują montaż w ciągu 5-6 tyg. czyli przed prawdziwą zimą chałupa będzie ciepła. Nic więcej mnie nie martwi.
Pozdrawiam

Tak, tak Holandia to piękny kraj i ....
w tej cenie pojadą ci zamontować do Holandii :D :D

A serwis przyjedzie z Norwegii na każdy twój telefon, juz to widzę :lol:



Przyslij zdjęcia z montażu. 8)

sSiwy12
08-11-2009, 12:16
Nawet kwestia przyłączenia pompy do istniejącego rozwiązania technicznego (pobór wody ze studni głębinowej i zrzut do stawu) nie sprawił firmie Ecoway żadnych problemów- dopasowali się. No, jesteśmy zafascynowani sposobem sprzedaży produktu..

Też jestem „zafascynowany” sposobem sprzedaży tej pompy ciepła – zwłaszcza „nawijce” o dotacji i „umiejscowienia” producenta tej pompy.

A powiedzieli, że musisz mieć pozwolenie na odprowadzenie ścieków ?

A skąd taka pewność, że producentem tej pompy jest:


Vikersonn, oczywiście.


Bo moim zdaniem nie ma żadnych podstaw aby tak sądzić.

Rozumiem również, że bez zastrzeżeń można przyjąć takie oto stwierdzenie:


W celu zachowania tradycyjnych standardów jakościowych Vikers&oslash;nn Bj&oslash;rn jest w 100% produkowany w Europie. Każde urządzenie objęte jest wieczystą gwarancją pod warunkiem regularnego serwisowania przez autoryzowanych przedstawicieli.


Ciekawym też jest fakt, że broszura (prospekt) istnieje tylko w języku polskim, opisujący Norwegię, ogólne zasady działania pompy ciepła, ogólnie stwierdzający, że Norwegia ma duże doświadczenie w produkcji pomp ciepła. Ani słowa o tym kto jest producentem tej pompy.

Jaka istnieje pewność, że ta pompa ciepła nie jest składana „chałupniczo” w jakimś niewielkim warsztacie – nawet w Polsce, a podana strona (norweska) ma tylko sprawić złudzenie o innym producencie – bo nawet w prospekcie nie określono kraju wytwórcy.

Dla jasności. Nie twierdzę, że ta pompa ciepła jest zła lub (i), że firma ją instalująca nie robi tego fachowo.

Mój sprzeciw budzi filozofia wprowadzania tej pompy ciepła na nasz rynek, bo bazuje ona (filozofia) na niedomówieniach i po prostu na kłamstwach – co, moim zdaniem, nie rokuje dobrze na przyszłość.

artmag
08-11-2009, 13:49
sSiwy12, ja nie w temacie, ale bardzo dziękuje, za skuteczną broń do walki z namolną reklamą. :D

sSiwy12
08-11-2009, 14:14
ktoś mi oferuje gwarancje dwuletnią i możliwość wieczystej to co mnie obchodzi kto to składał . Niech to nawet będą pigmeje.


Pigmeje? W Europie? :o

A tak nawiasem mówiąc nie mogą dać niższej „gwarancji” niż 2 lata, bo to masz zagwarantowane ustawowo od sprzedawcy.

Gwarancja „wieczysta” – a przedstawiają gdzieś jakie warunki należy spełnić i ile kosztuje ten obowiązkowy serwis.

Nie sprzedaję, ani nie instaluję pomp ciepła. Ale daję Ci propozycję. Na każde zakupione urządzenie (nawet na samochód) udzielę Ci wieczystej, swojej gwarancji, po upływie odpowiedzialności ustawowej sprzedawcy, pod warunkiem, że po tym okresie ja będę „serwisował” Twoje urządzenie – serwis odpłatny, oczywiście.
A co tam, będę Ci zwracał 1/5 rocznych udokumentowanych kosztów zakupu paliwa, które to urządzenie zużywa nominalnie.
Wchodzisz w to? :lol:

sindafil
08-11-2009, 19:04
o ściekach nic nie mówili bo ścieki odprowadzam do własnej oczyszczalni.
mówiłem o zrzucie z PC do stawu, też przeze mnie wykopanego. Prosty system woda-woda. Pobór ze studni głębinowej a zrzut do stawu , w którym i tak ciągle woda opada.
Nie wiem dlaczego, ale ktoś usunął mój wątek z zapytaniem czy ktoś już korzystał z usług "ecoway". teraz już się nie dowiem.

sSiwy12
08-11-2009, 20:12
Zrzut wody z PCi jest ściekiem.

sindafil
08-11-2009, 20:14
ups... w takim razie proszę o rozwinięcie tematu zrzutu. widocznie nie jestem do końca poinformowany.

Dlaczego zrzut wody to ściek. Dla mnie laika system woda-woda jest prosty. Pobieram wodę ze studni wrzucam ją do PCi , odbieram ciepło i zrzucam zimną wodę (niezanieczyszczoną) do drugiej studni oddalonej o ileś tam metrów od pierwszej. Jeśli się mylę - proszę o skorygowania myślenia.
Dziękuję
Pozdrawiam

jarecki89
30-11-2009, 13:25
to moze ,o solarowcach obecnych i przyszlych,tez warto by bylo cos pomyslec....ja chce miec,ale czekam na dotacje....mam wyprowadzenie pod solarki,brakuje mi 8000 do konca instalacji...niby niewiele ,ale...sporo...

Jak sie załatwia taka dotacje na pompe ciepła ?
W sumie pierwszy raz sie z czyms takim tutaj spotykam.

korax
10-12-2009, 18:50
Jako, że zbliżam się do „zołtego wieku”, a dzieci wyfrunęły w świat postanowiliśmy się przenieść „za miasto”.
W przyszłym roku zaczę załatwiać formalności, tak aby w 2011 się przeprowadzić.
Mam wątpliwości w sprawie ogrzewania.
Czytając wypowiedzi z tgo i innych forum postanowiłem i porównać koszty ogrzewania.
Do swojej kalkulacji przyjąłem następujące założenia:
1. BARDZO WAŻNE: przyjmujemy, że WSZYSTKIE DANE podawane nam przez PRODUCENTÓW i DYSTRYBUTORÓW SĄ PRAWDZIWE!!!
2. Kupujemy urządzenia ze ŚREDNIEJ półki.
3. Ceny nośników energii z grudnia br i w ciągu 10-lecia wzrosną w podobnyej skali
4. Dom parterowy 100 m2 z częściowym podpiwniczeniem (mija Pani robi super przetwory, a i warzywa trzeba też gdzieś przechować).
5. Zapotrzebowanie cieplne 60W/m2 czyli 6 Kw na dom
6. Czas pracy systemu w sezonie grzewczym 1800 h
7. Zapotrzebowanie cieplne domu 10 800 KWh na sezon
8. Przy zastosowaniu PC ogrzewanie podłogowe, przy innych tradycyjne-nowoczesne grzejniki komwektorowe i 35 l wody w intalacji (dla wyjaśnienia – wolę mieć na podłodze w pokojach polskie drewno, a nie piekielnie drogie i wiadomo gdzie robione panele).
9. Zapotrzebowanie cieplne ogrzewania podłogowego i grzejnikowego jest takie samo (wydaje mi się, że grzejniki są oszczędniejsze, ale nie umiem tego udowodnić)

korax
10-12-2009, 18:52
A teraz policzmy ile kosztuje ogrzewanie:
I. Pompa ciepła
- średnie sezonowe COP pompy 3,5
- zużycie prądu przez pompy obiegowe dolnego i górnego źródła ok. 0,6kW czyli 1080 KWh
- cena brutto 1 KWh w taryfie dziennej 0,56 zł a w nocnej 0,28 zł (dane z f-ry VAT)
- Pompa pracuje taryfie nocnej w godz. 22-6 i 13-15 czyli 10 h/dzień. Jest to możliwe przy ogrzewaniu
podłogowym, gdyż jest to świetny bufor ciepła (dane od dystrybutora).
Obliczenia:
10 800 Kwh/3,5 = 3086 KWh + 1080 KWh = 4166 Kwh
Koszty ogrzewania w roku: 4166 Kwh x 0,28 zł/Kwh = 1166. 48 w zaokrągleniu 1170,00 zł

A teraz aletrnatywy:
II. Gaz ziemny
- piec kondensacyjny o sprawności średniorocznej 108% (dane producenta)
- z 1 m3 gazu ziemnego otrzymujemy 9,6 KWh
- cena 1 m3 gazu ziemnego wynosi 1,85 zł (dane z f-ry VAT)
- pobór prądu przez piec 90 W czyli 162 KWh w średniej cenie 0,42 zł

Obliczenia:
10 800 Kwh/9,6 KWh/m3 = m3
1125 m3/ 108% = 1042 m3
Energia elektr. 162 KWh x 0,42 = 68 zł
Koszty ogrzewania w roku: 1042 m3x 1,85 zł = 1929 + 68 = 1997 w zaokrągleniu 2000,00 zł
Różnica Pc – gaz 2000 – 1170 = 870 zł

korax
10-12-2009, 18:53
Ogrzewanie prawie bezobsługowe

III. Pellet (pelety)


- kocioł z palnikiem (skandynawskim) na pelety o sprawności 94% (dane producenta)
- z 1 kg pelletu otrzymujemy 5,4 KWh
- cena 1 Mg pelletu wynosi 600 zł
- pobór prądu przez piec 100 W czyli 180 KWh w średniej cenie 0,42 zł = 76 zł sezon

Obliczenia:
10 800 Kwh/5,4 KWh/kg = 2000 kg
2000 kg / 94% = 2130 kg
Koszty ogrzewania w roku: 2130 kg x 0,60 zł = 1278 + 76 = 1354 w zaokrągleniu 1360,00 zł
Różnica Pc – pellet 1360 – 1170 = 190 zł


IV. Owies


- kocioł z palnikiem (skandynawskim) na owies o sprawności 94% (dane producenta)
- z 1 kg owsa otrzymujemy 4 KWh
- cena 1 Mg owsa wynosi 300 zł
- pobór prądu przez piec 100 W czyli 180 KWh w średniej cenie 0,42 zł = 76 zł sezon

Obliczenia:
10 800 Kwh/4 KWh/kg = 2700 kg
2700 kg / 94% = 2880 kg
Koszty ogrzewania w roku: 2880 kg x 0,30 zł = 864 + 76 = 940 w zaokrągleniu 940,00 zł
Różnica Pc – owies 940 – 1170 = -230 zł
Czyli palenie owsem jest najtańsze

korax
10-12-2009, 18:55
A teraz ile nas kosztują urządzenia:

I. Pompa ciepła 40 000 zł
- z wymiennikiem pionowym (poziomy nie wchodzi w grę z powodu dużych drzew na działce)
- w ofertach instalacji „pod klucz” od kilku firm ceny wahały się od 31 do 53k a więc średnia
to 40k
dodatkowo dokumenty geoologiczne odwiertów 5000 zł a więc razem 45 000 zł

II. Gaz ziemny
- piec kondensacyjny o mocy 20 KW wraz z instalacją i wyprowadzeniem spalin (bez komina) 10 000 zł
np. BUDERUS GB022+S12

III. Kotłownia na pellet lub owies 18 000 zł
kocioł z palnikiem (skandynawskim) 15 KW 9 000 zł
komin 5 000 zł
bufor ciepła 3 700 zł
zasobnik na paliwo 300 zł

IV. Instalacja co

Podłogowa 100 m2 14 000 zł
Grzejnikowa 100 m2 9 000 zł

korax
10-12-2009, 18:56
A teraz różnice:

Różnica Pc – gaz 45 000 – 10 000 = 35 000 zł (+ 870 zł/rok ogrzewania)
Różnica Pc – pellet 45 000 – 18 000 = 27 000 zł (+ 190 zł/rok ogrzewania)
Różnica Pc – owies 45 000 – 18 000 = 27 000 zł (- 230 zł/rok ogrzewania)
W przypadku roczej lokaty (4% po potrąceniu podku Belki) otrzymujemy:
40 000 (35 000 zł +5000 ) x 4% = 1600 zł -870 zł = 730 zł taniej gazem + kasa w kieszeni a nie w pompie i podłogówce
32 000 (27 000 zł +5000) x 4% = 1280 zł -190 zł = 1090 zł taniej pelletem + kasa w kieszeni a nie w pompie i podłogówce
32 000 (27 000 zł +5000) x 4% = 1280 zł +230 zł = 1510 zł taniej owsem + kasa w kieszeni a nie w pompie i podłogówce
Wg danych producentów przy zastosowaniu odpowiednio dużego zasobnika paliwa obsługa pieca ogranicza się do uzupełniania zasobnika i opróżniania popielnika raz na tydzień
A jeśli ktoś nie chce to na pewno za 1500 zł (wychodzi po 60 zł na tydzień) znajdzie chętnego do wsypywania owsa i usuwania popiołu – notabene bardzo cennego jako nawóz.
I niech nikt nie plecie o głodnych dzieciach w Afryce:
- owies energetyczny nia bardzo nadaje się nawet na paszę,
- nikt nigdy tego owsa nie zawiózłby do Afryki,
- paląc owies popierasz polskie rolnictwo

Pinok
10-12-2009, 18:59
Panie korax, i co w tych wywodach jest na temat dotacji na pompy ciepła ?

Na tematy kosztów, czasu zwrotu, czy się opłaca czy nie, jest kilka jeśli nie kilkanaście wątków.

HenoK
10-12-2009, 19:18
Aby nie zaśmiecać wątku o dotacjach na temat wywodów koraxa napisałem tutaj :
http://forum.muratordom.pl/post3857032.htm#3857032

mariankossy
10-12-2009, 19:30
A teraz różnice:
..............................................

A jeśli ktoś nie chce to na pewno za 1500 zł (wychodzi po 60 zł na tydzień) znajdzie chętnego do wsypywania owsa i usuwania popiołu – notabene bardzo cennego jako nawóz.
I niech nikt nie plecie o głodnych dzieciach w Afryce:
- owies energetyczny nia bardzo nadaje się nawet na paszę,
- nikt nigdy tego owsa nie zawiózłby do Afryki,
- paląc owies popierasz polskie rolnictwo

Moje Małe pytanko 8) (rolnikiem nie jestem )

A kto w POLSCE produkuje " owies energetyczny" ??

Gdzie go mozna kupić i w jakiej cenie za 1q ?

HenoK
10-12-2009, 19:50
A kto w POLSCE produkuje " owies energetyczny" ??

Gdzie go mozna kupić i w jakiej cenie za 1q ?http://www.allegro.pl/item831216135_owies_ekologiczny_certyfikat.html
Wcale nie 300 zł/tone, tylko 500 :(, chociaż można znaleźć też po 250zł/tonę. Trzeba tylko doliczyć transport, składowanie.

mariankossy
10-12-2009, 20:39
A kto w POLSCE produkuje " owies energetyczny" ??

Gdzie go mozna kupić i w jakiej cenie za 1q ?http://www.allegro.pl/item831216135_owies_ekologiczny_certyfikat.html
Wcale nie 300 zł/tone, tylko 500 :(, chociaż można znaleźć też po 250zł/tonę. Trzeba tylko doliczyć transport, składowanie.


znalazłem coś takiego :
http://www.allegro.pl/item828138184_zyto_przenzyto_lubin_owies_ekologicz ne.html

aleeeee nie za 500zł/tone tylko 1000zł/tone

a nie ekologiczne a energetycznego owsa znalazłem to :

http://www.silesia.org.pl/upload_oze/W.Mielus_3.pdf

A hitem tego jest stwierdzenie (tamze str. 6) :

..." Wprocesie spalania nie powstaje CO2, nie ma zatem wpływu na efekt cieplarniany " :o :o

8) to czysty ( kliniczny) przykład marketingu " dla łowiec :D :D

Pan Włodek daje ostro " po zaworach " Dobrrreeeee :lol: :lol:

krzyholu
20-01-2010, 07:27
witam
czy ktos namacalnie ma juz zamontowana taka pompe ciepla ?
czy ktos ma vikersonna ?
moze jakies doswiadczenia obecnych forumowiczow
moze jakis NAMACALNE przyklady

pytanie na forum - KTO MA JUZ TA POMPE CIEPLA i jak sie sprawdza ???

sluza
22-01-2010, 17:28
witam
czy ktos namacalnie ma juz zamontowana taka pompe ciepla ?
czy ktos ma vikersonna ?
moze jakies doswiadczenia obecnych forumowiczow
moze jakis NAMACALNE przyklady

pytanie na forum - KTO MA JUZ TA POMPE CIEPLA i jak sie sprawdza ???

człowieku, nikt nie ma, nikt nie widział.
A po referencje zgłoś sie do ecoway. Są bardzo rzeczowi: pobór ze studni, zrzut do stawu. Baaaaaaaardzo kompetentni

sluza
22-01-2010, 17:31
witam forumowiczów.

Przejrzeliśmy z żoną cały wątek i muszę stwierdzić, że jest to ciekawa dyskusja pomiędzy sprzedawcą, a ... no właśnie - kim?
Pan siwy przedstawia pewne argumenty, a Pan H. swoje.
Jesteśmy właśnie na poziomie oferty z firmy Ecoway na zakup pompy. Rozmowa wstępna (telefoniczna) była bardzo rzeczowa, można by rzec, profesjonalna. Nie można zarzucić firmie niekompetencji i nieznajomości tematu pomp ciepła. Przechodziliśmy już kilkanaście takich rozmów i większość z nich nasuwała nam mnóstwo wątpliwości co do słuszności wyboru ogrzewania naszego domu pompą ciepła. Jesteśmy zwykłymi klientami z "ulicy", którzy zaciągnęli języka. Rozmowa z Panem H. była najbardziej jasną w wypowiedzi. Nie mieliśmy żadnych wątpliwości po przedstawieniu swojej wersji instalacji. Otrzymaliśmy fachową odpowiedź na wszystkie pytania związane z rozwiązaniami przez nas proponowanymi. Nawet kwestia przyłączenia pompy do istniejącego rozwiązania technicznego (pobór wody ze studni głębinowej i zrzut do stawu) nie sprawił firmie Ecoway żadnych problemów- dopasowali się. No, jesteśmy zafascynowani sposobem sprzedaży produktu.
Zaglądaliśmy na stronę producenta. Owszem, można by się czepiać tego, że nie ma danych adresowych. Pan Jacek Rogowski jest przedstawicielem w Norwegii. Często się zdarza, że polska firma chcąc rozwinąć interes musi mieć kogoś swojego w obcym kraju żeby było łatwiej się dogadać. Ja osobiście, mieszkając w Holandii robię interesy z polskimi hurtownikami w Skandynawii czy w Chinach. Bo łatwiej. Niestety, Polacy to leniwy naród jest i zawsze będzie szukał ułatwień.
Reasumując - kupuję PC w Ecoway - żądają 10% pierwszej wpłaty i gwarantują montaż w ciągu 5-6 tyg. czyli przed prawdziwą zimą chałupa będzie ciepła. Nic więcej mnie nie martwi.
Pozdrawiam

Ja nie mogę. Dołączył 7 listopada i od razu 7 listopada wysłał pean na cześć ecoway jako zadowolony klient. Normalnie ślepy los

w.m.
22-01-2010, 18:55
Planuję zakupić pompę ciepła do sowjego domu. Koszt został wyliczony na
45 000 zł.
Pytanie mam takie czy ktoś z Was brał kredyt w BOŚ na preferencyjnych warunkach i czy to się w ogóle opłaca. Muszę w ciągu 6 miesięcy zdecydować się na źródło ogrzewania.
Czekam na jakieś dofinansowanie z UE lub PFOŚiGW. Chyba się nie doczekam ponieważ "klientów indywidualnych" mają w d...e. Tak jak i cały "nasz" rząd.

Pozdrawiam

sluza
25-01-2010, 09:03
To jest jeszcze ciekawe. Na kilkunastu forach norweski dot. energii odnawialnej lub pod różnymi artykułami pojawiły się dokładnie 12 września 2009 identyczne komentarze:
"Jeg bruker de beste varmepumpene
http://www.vikersonn.no/"

to miało uwiarygodni najlepsze pompy VIKERSONN???

Jeśli się mylę to niech ecoway mnie sprostuje: czy dotacja niewiadomego pochodzenia jest po prostu sporym rabatem na pompy ciepła produkowane w Chinach, gdzie minimalną ilością do realizacji zamówienia w tych cenach jest 100 sztuk?

HenoK
25-01-2010, 10:10
Wysłany: 07-Lis-2009 20:12:44 :

Reasumując - kupuję PC w Ecoway - żądają 10% pierwszej wpłaty i gwarantują montaż w ciągu 5-6 tyg. czyli przed prawdziwą zimą chałupa będzie ciepła. Nic więcej mnie nie martwi.Minęło już trochę więcej jak 5-6 tygodni. Jesteś więc zapewne zadowolonym użytkownikiem PC. Jak się sprawuje?

sluza
26-01-2010, 17:18
Nowe wieści z Norwegii.
Mój znajomek, Norweg zajmujący się pompami ciepła, a więc z branży i ze znajomością rynku pomp ciepła w Norwegi przesłał mi ciekawą odpowiedź na pytanie o Vikersonn i dotacje, cytuję:


"no idea, never heard about it, I have asked the heatpump organisation in Norway and they havent eather heard aboutthis company or the refund...."

temat robi się coraz ciekawszy...

Basia_KRK
04-02-2010, 20:58
W Krakowie 40% albo 50% (w rejonie uzdrowiska Swoszowice). Sprawdzone, dziala :)
Wiem, że takie stawki w KRK dotyczą solarów, a pompy ciepła także?

Tak
Czy to prawda, że zlikwidowali od tego roku dotacje w Krakowie na pompy ciepła? :roll:

seler
20-04-2010, 09:27
Nowe wieści z Norwegii.
Mój znajomek, Norweg zajmujący się pompami ciepła, a więc z branży i ze znajomością rynku pomp ciepła w Norwegi przesłał mi ciekawą odpowiedź na pytanie o Vikersonn i dotacje, cytuję:


"no idea, never heard about it, I have asked the heatpump organisation in Norway and they havent eather heard aboutthis company or the refund...."

temat robi się coraz ciekawszy...


Niektórzy widocznie nie rozumieją co jest napisane. Forumowicze proszą o kontakt do osób, u których działa pompa Vikersonn, a nie o opinie naganiaczy i instalatorów.
Kuzyn dał się namówić tekiemu jednemu naganiaczowi z Nibe i w efekcie ma niewyregulowana pompę i rachunek za 3 miesięczny okres grzewczy 10.000zł. kopie rachunku zainteresowanym mogę na priva przesłać.

grzegorz961
12-07-2011, 11:28
Na rynku robi sie glosno, ze takie dotacje wprowadzono w lodzkiem. I to solidne, bezposrednie. NIe moge sie tam dodzownic, czy cos wiecie?
Na stronie nic nie ma jeszcze.

Jak cos prosze o kontakt [email protected]

melisana
22-07-2011, 11:59
Witam . Jestem z wielkopolski i u nas kicha , żadnej pomocy dla działań proekologicznych . Starałam sie o dotacje do pomp , rekuperatora, ekologicznej oczyszczalni scieków - nigdzie i nic . Jak na to patrzę to działania naszego kraju dla ekologi to stek bzdur . Mydlą oczy całej Brukseli a tak na prawde nic nie dają zwykłemu szaraczkowi . Jeżeli chodzi o dotacje w Łódzkim to jeszcze dwa miesiące temu były , po prostu dzwoń i pytaj .

plusfoto
07-12-2011, 19:56
Na rynku robi sie glosno, ze takie dotacje wprowadzono w lodzkiem. I to solidne, bezposrednie. NIe moge sie tam dodzownic, czy cos wiecie?
Na stronie nic nie ma jeszcze.

Jak cos prosze o kontakt [email protected]

Zajrzyj tu - opisałem dotację
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?53557-POMPA-CIEP%C5%81A-spostrze%C5%BCenia-uwagi.&p=5003324#post5003324

Basia_KRK
06-02-2012, 23:26
podnoszę wątek - ktoś się orientuje jak teraz wygląda sprawa dotacji ??

amerikan1
07-02-2012, 14:49
QUOTE=Basia_KRK;5180361]podnoszę wątek - ktoś się orientuje jak teraz wygląda sprawa dotacji ??[/QUOTE]
Dotacji brak jak narazie to tylko preferencyjny kredyt.
99581[

kupiecjudex
20-02-2012, 16:06
Do mnie zadzwonił handlowiec z którym rozmawiałem na temat PC, z pytaniem czy wiem ze ruszyły dotacje, ... nie wiele wiem na ten temat. Umówiłem się na piątek zobaczymy....

aksamitka
20-02-2012, 17:39
Znalazlem cos takiego:

http://www.ecoway.pl/dotacje-pompy-ciepla


szkoda ze nie w Małopolsce :(

kupiecjudex
20-02-2012, 19:41
Poczytałem o tych dotacjach. Jednym to wielka ściema!!!!!!!!!!!!
Na obszarze Natura 2000 nie buduję - punktów 0;
Instalacji nie modernizuje tylko zakładam nową, bo przecież dom buduję dopiero - punktów 3, zamiast 10.
Umowy z wykonawcą nie mam - punktów 0, jak będę mniał umowę to 3 punkty.
Zatem jak dobrze pójdzie, mogę mieć ogółem 6 punktów, z taką ilością punktów nie ma sensu składasć wniosku.
A żeby było jeszcześmieszniej to do podziału jest 2,5 - 3 miliony na całe mazowieckie!!!!!! Ręce opadają.

gulda
20-02-2012, 21:07
Witam!
jestem z wlkp Wrzesnia. No u nas tez kiepsko , pani w starostwie odp , ze nictakiego nie ma. Czy ktos ma jakies nowe wiadomosci na ten temat?jak to wyglada w wlkp?Prosze o kontakt [email protected]

Grem
23-02-2012, 17:51
Do mnie zadzwonił handlowiec z którym rozmawiałem na temat PC, z pytaniem czy wiem ze ruszyły dotacje, ... nie wiele wiem na ten temat. Umówiłem się na piątek zobaczymy....

Jeśli chodzi o dotacje w łódzkim to wykonywaliśmy już kilka inwestycji w oparciu o ten program i procedura wygląda następująco:
- koniecznie musisz wziąć kredyt w BOŚ lub innym banku, który jest w programie
- dotacja to 40% kosztów kwalifikowanych które stanowi kwota wyliczona wg wzoru: moc pompy w kW x 2000 zł ( pompa 8 kW x 2000 zł = 16000 zł ) bez względu na koszt inwestycji
- dotacja zostaje wypłacona dopiero po odbiorze budynku, który musi nastąpić w ciągu 12 m-cy ( nie dotyczy to osób, które modernizują istniejącą kotłownię poprzez wymianę istniejącego źródła ciepła na pompę. Osoby te otrzymują dotację do kredytu w ciągu miesiąca od odbioru instalacji po modernizacji.)
- korzystający z dotacji musi zapłacić prowizję za przyznanie kredytu bankowi, jakieś odsetki jeśli z niego dłużej korzysta i podatek Belki od kwoty dotacji
Szczegóły na
http://new.wfosigw.lodz.pl/pliki_/zasady_2012/dok/PP-OA.pdf
http://new.wfosigw.lodz.pl/strona/strony.php?id=80

rydzadam
24-02-2012, 09:40
Jeśli chodzi o dotacje w łódzkim to wykonywaliśmy już kilka inwestycji w oparciu o ten program i procedura wygląda następująco:
- koniecznie musisz wziąć kredyt w BOŚ lub innym banku, który jest w programie
- dotacja to 40% kosztów kwalifikowanych które stanowi kwota wyliczona wg wzoru: moc pompy w kW x 2000 zł ( pompa 8 kW x 2000 zł = 16000 zł ) bez względu na koszt inwestycji
- dotacja zostaje wypłacona dopiero po odbiorze budynku, który musi nastąpić w ciągu 12 m-cy ( nie dotyczy to osób, które modernizują istniejącą kotłownię poprzez wymianę istniejącego źródła ciepła na pompę. Osoby te otrzymują dotację do kredytu w ciągu miesiąca od odbioru instalacji po modernizacji.)
- korzystający z dotacji musi zapłacić prowizję za przyznanie kredytu bankowi, jakieś odsetki jeśli z niego dłużej korzysta i podatek Belki od kwoty dotacji
Szczegóły na
http://new.wfosigw.lodz.pl/pliki_/zasady_2012/dok/PP-OA.pdf
http://new.wfosigw.lodz.pl/strona/strony.php?id=80

Czyli 40% z przykładowych 16.000 ? Czy 16.000 ?

plusfoto
24-02-2012, 10:11
Już o tym dokładnie pisałem tutaj: http://forum.muratordom.pl/showthrea...24#post5003324 (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?53557-POMPA-CIEP%C5%81A-spostrze%C5%BCenia-uwagi.&p=5003324#post5003324)

rydzadam
24-02-2012, 12:05
Już o tym dokładnie pisałem tutaj: http://forum.muratordom.pl/showthrea...24#post5003324 (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?53557-POMPA-CIEP%C5%81A-spostrze%C5%BCenia-uwagi.&p=5003324#post5003324)

Czyli tak jak myślałem - wielka ściema, jak w przypadku solarów zresztą. Dotowanie głównie banków no i w postaci dodatkowego podatku - również skarbu państwa.

Basia_KRK
04-03-2012, 08:40
Do mnie zadzwonił handlowiec z którym rozmawiałem na temat PC, z pytaniem czy wiem ze ruszyły dotacje, ... nie wiele wiem na ten temat. Umówiłem się na piątek zobaczymy....
i jakie wieści?

maciek1000000
06-03-2012, 23:48
slyszalem gdzies ze jest jakis fundusz z ktorego mozna uzyskac 10% wartosci inwestycji, ile w tym prawdy nie wiem ale mowilo mi juz o tym dwoch sprzedawcow, bo tez jestem dosc pilnie zainteresowany

dodatkowo w krakowie preferencyjny kredyt w BOS, RRSO 1,5% rocznie ale kredyty tylko na 4 lata max i 1kW max 3500zl

kupiecjudex
08-03-2012, 16:43
i jakie wieści?

Sory długo nie zaglądalem na ten wątek.
Wychodzi tak: w sumie przy mojej inwestycji 6 punktów bym dostał, co przy koszcie całej instalacji PC z DZ tak jak u mnie ok. 85 tys. mogę liczyć na dotację ok 5 tys. zł.
Do tego trzeba wypelnić pół ryzy formularzy, a drugie poł ryzy dokumentów zebrać. Jechać do Wawy (w moim przypadku 150 km.) złożyć to i czekać, podobno na jednej wizycie się nie skończy, ta cała dotacja też nie jest pewna że ją otrzymam.
Generalnie uznałem że szkoda czasu.
To o tych dotacjach do 40 % to raczej jakiś chwyt marketingowy niż rzeczywistość.

kupiecjudex
08-03-2012, 16:50
Po za tym przy mojej chałupie 250 m2 koszt PC to ok 85 tys, a do tego łączne z instalacją Co i Wod - Kan ok 135 tys. Więc chyba sobie tą PC odpuszcze.
Kilka wycen mam , wszyskie dość podobne, niestety.

hydraulik_
08-03-2012, 17:05
Na mazowszu jest dotacja do PC na zasadzie konkursu wysokości 40 %

chcialbympompe
08-03-2012, 18:23
Po za tym przy mojej chałupie 250 m2 koszt PC to ok 85 tys
Kosmiczne pieniądze. Jeżeli masz gaz ziemny to nie ma sensu w to brnąć. Jeżeli nie masz to przemyśl PC powietrzną - koszty instalacji będą zauważanie mniejsze niż 50% podanej kwoty.

kupiecjudex
08-03-2012, 18:39
Na mazowszu jest dotacja do PC na zasadzie konkursu wysokości 40 %

W wysokości do 40%. Wysokość czysto teoretyczna. Jestem z mazowsza temat dogłębnie przestudiowałem. Tak jak pisałem wyżej czysty marketing.

kupiecjudex
08-03-2012, 18:44
Kosmiczne pieniądze. Jeżeli masz gaz ziemny to nie ma sensu w to brnąć. Jeżeli nie masz to przemyśl PC powietrzną - koszty instalacji będą zauważanie mniejsze niż 50% podanej kwoty.

Baaaaaa... no właśnie nie mam ziemnego i mieć nie będę. Powietrzna .... COP inaczej wychodzi (mniej korzystnie), opłacalność wątpliwa, zwłaszcza po uwolnieniu cen energii co niedługo nastąpi. Gaz z butli poważnie rozważam, pod ziemią bym ją zakopał.... na razie kupiłem 10 m3 drzewa do kominka resztę analizuję ale cienko ta analiza mi wychodzi :sick:

chcialbympompe
08-03-2012, 18:50
Baaaaaa... no właśnie nie mam ziemnego i mieć nie będę. Powietrzna .... COP inaczej wychodzi (mniej korzystnie), opłacalność wątpliwa, zwłaszcza po uwolnieniu cen energii co niedługo nastąpi. Gaz z butli poważnie rozważam, pod ziemią bym ją zakopał.... na razie kupiłem 10 m3 drzewa do kominka resztę analizuję ale cienko ta analiza mi wychodzi :sick:
Ja mam od 6 lat gaz z butli i obecnie zamierzam instalować PC powietrzną. Wg mnie koszty spadną o 40-50%. Zwrot inwestycji szacuję na 7 lat. Jak nie masz gazu ziemnego to tańszy od PC będzie tylko piec na palio stałe.

syper
08-03-2012, 20:49
Czyli 40% z przykładowych 16.000 ? Czy 16.000 ?

To wcale nie wygląda tak różowo. Trzeba pamiętać, że dotacje są opodatkowane więc realna dotacja to max 20-25%. Jedyne co jest w tym ok to że można uzyskać nisko oprocentowany kredyt w BOŚ ale nie byłaby to Polska gdyby nie dodatkowe obwarowania. W zachodniopomorskim kredyt na max 10 lat i 80 % wartości inwestycji. Zabezpieczeniem kredytu nie może być sama pompa - trzeba poręczenia albo zabezpieczenia hipotecznego.

rydzadam
09-03-2012, 06:50
Baaaaaa... no właśnie nie mam ziemnego i mieć nie będę. Powietrzna .... COP inaczej wychodzi (mniej korzystnie), opłacalność wątpliwa, zwłaszcza po uwolnieniu cen energii co niedługo nastąpi. Gaz z butli poważnie rozważam, pod ziemią bym ją zakopał.... na razie kupiłem 10 m3 drzewa do kominka resztę analizuję ale cienko ta analiza mi wychodzi :sick:

Gaz ze zbiornika będzie Cię kosztował minimum 0,30 zł / kWh nawet jak zatankujesz w lato po dobrej cenie. Energia z PC powietrznej będzie kosztowała 0,13-0,15 zł/kWh. Załóżmy, że zużyjesz rocznie strzelam 20.000 kWh - sam sobie odpowiedz, co się bardziej opłaca :) Co do kosztów PC cytowanych przez Ciebie (85.000), do tego CO i wod-kan za 50.000 to jakiś koszmar. Przez niektórych uważana za najlepszą na świecie :) PC powietrzna Mitsubishi Zubadan kosztuje z montażem połowę z tego co piszesz (ok. 40.000), a można taniej, rzędu 30.000 za 16 kW firmową pompę już z montażem i zasobnikiem na CWU. Przemyśl te koszty, bo na prawdę można 50.000 taniej to wszystko zrobić i do tego mieć małe rachunki w przyszłości. Za 50.000 można kupić sporo przyjemności, np. podróż dokoła Świata :)

rydzadam
10-03-2012, 06:04
Tez tak kiedys myslalem. Kupie swoja butle i zakopie.
Jak policzylem wszystkie koszty projektow, zezwolen, UDT itd. szybko zrezygnowalem.
Czy napewno chcesz co 10 lat wykopywac ta butle aby wykonac obowiazkowy przeglad?
Zainstalowalem gruntowa PC i wyglada na to ze po 7-10 latach mi sie zwroci wiekszy koszt w porownaniu z "zakopanym propanem".

Tak dla ścisłości - nie trzeba wykopywać zbiornika, żeby zrobić tzw. rewizję wewnętrzną UDT, teoretycznie trzeba za to wejść do zbiornika, wcześniej przygotowanego, odgazowanego, umytego, itp. żeby zmierzyć ścianki, ocenić spawy, króćce, itp. a to już nie lada problem :)

andriuss
10-03-2012, 10:13
Baaaaaa... no właśnie nie mam ziemnego i mieć nie będę. Powietrzna .... COP inaczej wychodzi (mniej korzystnie), opłacalność wątpliwa, zwłaszcza po uwolnieniu cen energii co niedługo nastąpi. Gaz z butli poważnie rozważam, pod ziemią bym ją zakopał.... na razie kupiłem 10 m3 drzewa do kominka resztę analizuję ale cienko ta analiza mi wychodzi :sick:

85 KPLN za pompę? Skrajność. Przeanalizuj sobie wobec tego inną skrajność:

http://allegro.pl/pompa-ciepla-18kw-copeland-tanie-grzanie-i2196398634.html

Niech COP wyniesie 2 zamiast 4, wtedy przy kilkunastu MWh będziesz płacił 4 KPLN rocznie zamiast 2 KPLN. Z różnicy w wysokości 70 KPLN będziesz mógł kupić jeszcze dwie (jeśli się chińczyk rozsypie po kilku latach, ale nie musi, bo to Copeland) i dokładać do rachunków przez 20 lat.

miki121
10-03-2012, 10:22
Tutaj nie zgodzę się że jeżeli to sprężarka Copeland-a w tym chińczyku to to samo co np. w daikinie :)
Każdy duży producent sprężarek np. Copeland, Hitachi, Mitsubishi itp. produkuje często na zlecenie dla innych firm serie sprężarek ze swoim logo i modelem którego zazwyczaj nie można odnaleźć w żadnym katalogu danego producenta.
Często firmy produkujące tani sprzęt zamawia też sprężarki z niższej jakości materiałów a nieraz z rozwiązań technologicznych z przed ładnych paru lat z których dany producent już dawno wyszedł.
Często firmy sprzedające pompy ciepła powietrzne do CWU zamawiają sprężarki ME i potem marketing wykorzystuje to w sprzedaży że jest to sprężarka ME i och i ach.

andriuss
10-03-2012, 11:16
Tutaj nie zgodzę się że jeżeli to sprężarka Copeland-a w tym chińczyku to to samo co np. w daikinie :)


A ja tego nie sugeruję. Np. matryce do telewizorów LED powstają w jednej fabryce, z tym, że te najlepszej jakości trafiają do Sony, ciut gorsze np. do LG a kiepskie do wynalazków. Ale to tylko urządzenie, znam telewizory Orion czy Clatronic, które chodziły po 18 lat czy lodówki z PRL-u, chyba też nie najwyższej jakości, które chodzą od 40 lat. To zawsze w dużej mierze loteria.

miki121
10-03-2012, 11:22
Niestety tu dobrze określiłeś chodzą 18 czy 40 lat.
Na dzień dzisiejszy producentom pomp ciepła czy kotłów czy klimatyzatorów nie zależy aby ich produkt pracował bez awarii 25 lat :(
Ja mam najstarszą klimę pod opieką marki Hitachi która jest z 1993-5 roku nie pamiętam ale cały czas śmiga a to już prawie 20 lat :)

chcialbympompe
10-03-2012, 11:58
No niestety ale tak są projektowane praktycznie wszystkie urządzenia dostępne obecnie na rynku. Mają przetrwać okres gwarancji a po nim najlepiej by było gdyby rozpadły się w drobny mak. Polecam film z linku poniżej:
http://www.youtube.com/watch?v=QPPW8KM7eEU
Mam nadzieję, że PC są chociaż trochę inaczej projektowanie...

syper
10-03-2012, 12:19
Nie oszukujmy się - inwestycja w PC teoretyczni nie zwróci się wcześniej niż po kilkunastu/kilkudziesięciu latach. Prawda jest taka, że płacimy głównie za komfort a to trudno przeliczyć na konkretną kasę ;). PC to urządzenia praktycznie bezobsługowe, czyste, estetyczne i zajmujące niewiele miejsca i to jest w nich fajne. Poza tym koszt samego urządzenia to tylko część samej inwestycji - dla przykładu instalacja dolnego źródła ciepła (odwierty, sondy itp) to prawie równowartość samej PC.

rydzadam
10-03-2012, 12:34
... Poza tym koszt samego urządzenia to tylko część samej inwestycji - dla przykładu instalacja dolnego źródła ciepła (odwierty, sondy itp) to prawie równowartość samej PC.

... Chyba, że chodzi o PC powietrze-woda :)

hydraulik_
10-03-2012, 15:08
W wysokości do 40%. Wysokość czysto teoretyczna. Jestem z mazowsza temat dogłębnie przestudiowałem. Tak jak pisałem wyżej czysty marketing.
Co jest marketingiem??? Ża daja 40 % )pomniejszone o podatek ,To przyjmij 20 % a resztę ukradną .20 % też dobre

hydraulik_
10-03-2012, 15:13
Po za tym przy mojej chałupie 250 m2 koszt PC to ok 85 tys, a do tego łączne z instalacją Co i Wod - Kan ok 135 tys. Więc chyba sobie tą PC odpuszcze.
Kilka wycen mam , wszyskie dość podobne, niestety.
Robiłem pc i podłogówkę i wod kan w 280 m2 za 90 000

syper
10-03-2012, 16:09
Robiłem pc i podłogówkę i wod kan w 280 m2 za 90 000

U mnie wycena za pompę gruntową Nibe 6,5 Kw + 2 odwierty 70 m z sondami + podłogówka na całości (140 m kw.) 65000 brutto

miki121
10-03-2012, 16:20
Trochę dużo chyba że odwierty z wypełnieniem przez dobrą firmę która się zna na robocie :)

kupiecjudex
10-03-2012, 18:04
Trochę dużo chyba że odwierty z wypełnieniem przez dobrą firmę która się zna na robocie :)

No zgadłeś. Odwiertu jest 400 m czyli 4x100 w sumie to prawie połowa tej ceny.

chcialbympompe
12-03-2012, 21:09
Z tego co się dowiadywałem to koszt około 2-3kzł. Zamyka się w kilku godzinach (jeżeli wszystko będzie OK).

ana-76
23-03-2012, 08:05
dowiedziałam się że wwjewództwie MAZOWIECKIM i ŁÓDZKIM mozna starać się o dotację :)

miki121
23-03-2012, 08:26
Łódź wiem bo dwóch moich klientów korzysta z jakiś dotacji. Ale o mazowieckim nie wiedziałem. Dzięki za info ANn

ana-76
23-03-2012, 08:51
bo mazowieckie od ubiegłego tygodnia, łódzkie trochę wcześniej ;)

piter719
23-03-2012, 12:11
bo mazowieckie od ubiegłego tygodnia, łódzkie trochę wcześniej ;)

to ja z warmińsko-mazurskiego mogę starać się o taką dotację czy tylko mieszkańcy

ana-76
23-03-2012, 14:49
hehehe chyba tylko mieszkańcy danego województwa :) bo dzisiaj u nas w biurze kończyli dokumentacje dla gościa z mazowieckiego, w poniedziałek mój m jest umówiony z facetem z banku który ma preferencyjne kredyty na ME

lujski
23-03-2012, 14:49
wiecie cos moze o wielkopolsce ?? - gdzie szukac takich informacji ???

Sadicus
29-03-2012, 19:08
bo mazowieckie od ubiegłego tygodnia, łódzkie trochę wcześniej ;)

Potwierdzam, Mazowieckie ma

piotrmak
29-03-2012, 20:10
Moze wiesz ile kosztuje i jak dlugo trwa taka procedura?
Na moj gust to musi byc jakis koszmar.

Trwa to max 3-5 godzin. Koszt ok. 800 zł
Rydzadam dobrze Ci pisze. Nic nie trzeba odkopywać. To jakiś mit który nie wiadomo skąd się wziął z tym odkopywaniem

Magnolia18
29-03-2012, 22:55
nie wiem jak w innych miastach na slasku ale w Gliwicach na moje oko tez mozna dostac dotacje, do 50%, max 4K pln
kotly na biomase, solary, pompy ciepla ( wymagane zezwolenie na odwiert, zatem jutro odpytam urzednikow czy aby powierzne nie sa brane pod uwage ... niby absurdalne pytanie, pompa to pompa, tyle dziwow i baboli jednak w urzedach, ze ... tfu tfu na psa i tak dalej )

edit ... tak, Pani Naczelnik potwierdzila, ze pompa to pompa ... IMHO nie zawracaj glowy

AnStrix
23-05-2012, 14:05
Wie ktoś może jak ma się sprawa w woj. lubelskim? Na kolektory słoneczne dotacje są ale chodzi mi głównie o pompy ciepła i jej realizacje. Dzięki z góry za szybką odpowiedź.

flisiu
23-05-2012, 19:49
nie wiem jak w innych miastach na slasku ale w Gliwicach na moje oko tez mozna dostac dotacje, do 50%, max 4K pln
kotly na biomase, solary, pompy ciepla ( wymagane zezwolenie na odwiert, zatem jutro odpytam urzednikow czy aby powierzne nie sa brane pod uwage ... niby absurdalne pytanie, pompa to pompa, tyle dziwow i baboli jednak w urzedach, ze ... tfu tfu na psa i tak dalej )

edit ... tak, Pani Naczelnik potwierdzila, ze pompa to pompa ... IMHO nie zawracaj glowy

a dotacja jeszcze jest uzalezniona od gminy?? kurcze bo ja tez mieszkam na slasku i jak bylem w UMiG to mi Pani grzecznie powiedziala ze nie ma zadnych dotacji na pompy. tylko jakbym chcial zdjac azbest z dachu...:P

E*x**M
24-05-2012, 14:56
15.03.2012 - 16.04.2012 był ostatni nabór.
Problem w tym, że wielu klientów nie dostało jeszcze odpowiedzi a według zasad powinni już ją otrzymać, więc jest jakaś niejasność.