PDA

Zobacz pełną wersję : Tybet



abromba
16-03-2008, 22:24
Jednak jak mam jakieś ważne przemyślenia to wchodzę na to forum :)

Tak sobie pomyślałam, że jako Polacy mamy po prostu moralny obowiązek upomnieć się o prawo Tybatańczyków do własnego kraju,języka, kultury.
To, co robią Chińczycy jest tak podobne do planowego wyniszczania Polaków przez Hitlera i Stalina, że skojarzenia same się nasuwają.
Pierwszą moją myślą na wieść o masakrze było to,że hańbą będzie jechać na olimpiadę i ją oglądać.
Ale Dalajlama zawsze podkreslał,że im więcej osób z zachodu przyjedzie do Tybetu, tym więcej będzie informacji o tym, co się tam dzieje i tym większe poczucie wsprawcia u tych Tybetańćzyków, którzy zostali,że świat o nich pamięta.
Tak więc mam nadzieję,że sportowcy, kibice czy inni przyjezdni zdobędą się na pokazanie,że o dramacie Tybetu wiedzą i milczeć nie będą.

czmirek
17-03-2008, 06:26
a dlaczego tylko tybet ? a kurdowie a baskowie a katalonczycy wszystkie te nacje maja swoj jezyk swoja tradycje i kulture a wiele narodow w rosii ? nie posiadajacych zadnych praw autonomicznych.
tybet jest "modny" w chwili jak chynczycy zabija kilku mnichow. to na tyle

Żelka
17-03-2008, 10:01
Czy Tybet od wieków nie był państwem a Chińczycy im to zabrali? :roll: Tybet to państwo pod okupacjom Chin, tak to przynajmniej rozumiem
Tu nie chodzi o to aby teraz każda mniejszość na świecie miała swoje państwo, tu chodzi o to aby zwrócić niezależność komuś kto ja od wieków miał i została mu ona siłom odebrana.

abromba
25-03-2008, 09:02
a dlaczego tylko tybet ? a kurdowie a baskowie a katalonczycy wszystkie te nacje maja swoj jezyk swoja tradycje i kulture a wiele narodow w rosii ? nie posiadajacych zadnych praw autonomicznych.
tybet jest "modny" w chwili jak chynczycy zabija kilku mnichow. to na tyle

Lista prawdopodobnych ofiar na stronach Fundacji Helsińskiej
http://www.hfhrpol.waw.pl/Tybet/raport.php?raport_id=647

Czmirku? Ile masz lat? Jezeli mniej niż 18, to twoja niewiedza jest usprawiedliwiona, jeżeli więcej - porażająca. Geopolitycznie sytuacja Tybetu przypomina sytuację Litwy albo Łotwy albo właśnie Polski w czasie zaborów. Przeczytaj post Zeljki.
Jezeli wg Ciebie upominanie sie o prawa człowieka to kwestia "mody" - hmm..
Mimo wszystko sytuacja Basków i Katalończykow jest nieporównywalna - bo tam od czasów Franco chwała Bogu ludzi się nie morduje w imię prawa. Porównywanie z Kurdami tez jest nie do końca trafione - ogrom represji wobec nich jest nieporównywalnie większy niż w Tybecie, ale Tybetańczycy własciwie żadnych prób zbrojnego przeciwstawiania się Chińczykom nie podejmują. Ponadto jesli już - to nalezy protestowac i przed ambasadą Turcji i Chin, a nie przed żadną.

jest taki piękny wiersz Brodskiego, który równie pięknie śpiewa Czyżykiewicz - Pieśń o Bośni albo Giną Ludzie (jest na tyle uniwersalny,że ten drugi tytuł jest znacznie właściwszy)
Puenta jest taka:

"Wśród wyznawców każdej wiary
są mordercy i ofiary
twe milczenie wskaże teraz
kogo wspierasz"

Barbossa
25-03-2008, 13:23
Jednak jak mam jakieś ważne przemyślenia to wchodzę na to forum :)

Tak sobie pomyślałam, że jako Polacy mamy po prostu moralny obowiązek upomnieć się o prawo Tybatańczyków do własnego kraju,języka, kultury.
.

od tego powinno być ONZ

abromba
25-03-2008, 18:25
Ludzie, co się z wami dzieje?
Wszystko macie gdzieś? Zawsze jest ktoś inny, do "zajęcia stanowiska" ? W Tybecie mordują ludzi a waszym problemem są gnijące cebulki tulipanów i dobór odcienia płytek.

Tym postem definitywnie żegnam się z Forum Muratora. Po czterech latach chyba czas powiedzieć dość.

vadiol
25-03-2008, 19:13
Abromba

Zdaje sie , ze odbieramy na tych samych falach . Proponuje , zebysmy w formie protestu , ogolili sobie glowy na "zero" , aby upodobnic sie do buddyjskich mnichow .

czmirek
25-03-2008, 19:23
Tym postem definitywnie żegnam się z Forum Muratora. Po czterech latach chyba czas powiedzieć dość.

na komentarz mnie nie stac.

w kurtystanie ginie rocznie kilka set do kilku tysiecy osob brutalnie mordowanych przez turkow i innych wiec o wiele wiecej niz w tybecie i kto protestuje NIKT.
dlaczego bo kurdowie nie maj nic kompletnie nic i nikogo nie interesuj. zadnej ropy zadnych gazociagow i ropociagow wiec kogo to obchodzi? kto protestuje?
NIKT
baskowie protestuja walcza i gina i gnija w wiezieniach za udzial w ETA gina rowniez niewinni ludzie tak jak polityk lewicy tuz przed wyborami. i kto sie wstawia za baskami nikt bo polityka to nie odpowiada niech baskowie dusza sie pod panowaniem madrytu
chyba nie znasz nastrojow w barcelonie i co oni mysla o madrycie dumna katalonia byla samodzielna o wiele wczesniej i dluzej niz polska.
a geopolityczna sytuacja tybetu jest do dupy i nie upomna sie o tybet zadne powazne organizacje miedzynarodowe dlaczego ? dlatego ze nikt nie podskoczy zoltka bo ich jest ok. miliarda a tybetanczykow ilu? niestety nie wiem.
kazdy narod ma prawo do samostanowienia i tybet i baskowie i narody za uralu
i nie wiem dlaczego tybet nagle jest na czolowkach gazet, moze dlatego ze musza czym zapchac szpalty. a ze w kolumbi partyzanci zarzynaja mieszkancow wsi setkami miesiecznie to co z tego w tybecie byly kamery jest lama a w dzungli nie ma kamer ludzie gina w milczeniu.
swiad jest porabany i zaden protest tego nie zmieni tym badrdziej protest w muratorze

Grzegorz Saczek
25-03-2008, 19:31
Ludzie, co się z wami dzieje?
Wszystko macie gdzieś? Zawsze jest ktoś inny, do "zajęcia stanowiska" ? W Tybecie mordują ludzi a waszym problemem są gnijące cebulki tulipanów i dobór odcienia płytek.

Tym postem definitywnie żegnam się z Forum Muratora. Po czterech latach chyba czas powiedzieć dość.
A czego oczekujesz? Chcesz protestować - bij finansowo w Chińczyków i nie kupuj chińszczyzny. Nie realne? Tak pewnie myśli duża część ludzi i dlatego Chińczycy mogą i będą robić u siebie co im się podoba. 10, 1000, 1mln ofiar - to kwestia "polityki" utrzymania się przy władzy...

Barbossa
26-03-2008, 16:44
Ludzie, co się z wami dzieje?
Wszystko macie gdzieś? Zawsze jest ktoś inny, do "zajęcia stanowiska" ? W Tybecie mordują ludzi a waszym problemem są gnijące cebulki tulipanów i dobór odcienia płytek.

Tym postem definitywnie żegnam się z Forum Muratora. Po czterech latach chyba czas powiedzieć dość.
groźba? obietnica?

generalnie tybet (mi) kojarzy się z miejscem gdzie większość to ma, są instytucje międzynarodowe, które też tam to mają, nie ma co się tak podniecać, polityka i tyle

vadiol
26-03-2008, 19:31
Abromba

Moim zdaniem , powinnismy wystosowac list do Chucka Norrisa , aby on zajal sie ta sprawa . Chuck byl ulubionym uczniem Bruca Lee . Bruce uczyl sie sztuk walki w klasztorze Szaolin . Klasztor znajduje sie w Tybecie i prowadza go buddyjscy mnisi . A wiec z logicznego punktu widzenia , ten post jest ok .

Barbossa
27-03-2008, 14:27
dobre, udało Ci się, popłakałem się :D

vadiol
27-03-2008, 20:34
Barbossa

Biorac caloksztalt Twoich wypowiedzi pod uwage , musze stwierdzic , ze pieknie mnie skomplementowales .

pjr
05-04-2008, 21:36
Tybet.....? Jak spbie pomyślę: Dalajlama, mnisi, modlitwa... I jak sobie pomyślę: Ojciec Rydzyk, kler zglądający pod kołdry, Świątynia Opatrzności Bożej.... Nie! Dziekuję!
Chociaż ludzi szkoda.
I dlatego załatwie Chińczyków. Przestanę kupować ich produkty!

czmirek
06-04-2008, 09:11
I dlatego załatwie Chińczyków. Przestanę kupować ich produkty!

odpowiedz mi w takim razie jak przezyjesz w tym dziwnym swiecie bez chinszczyzny ???? nie sadze ze da sie zyc bez chinskich produktow.
mimo wszystko zycze wytrwalosci w podjetym postanowieniu

pjr
06-04-2008, 19:33
odpowiedz mi w takim razie jak przezyjesz w tym dziwnym swiecie bez chinszczyzny ???? nie sadze ze da sie zyc bez chinskich produktow.
mimo wszystko zycze wytrwalosci w podjetym postanowieniu[/quote]

Ja już wszystko od nich kupiłem. Już mi nic nie potrzeba :wink: .