PDA

Zobacz pełną wersję : Kocioł. Najnowsza technologia - za 2 lata w Polsce...



Last Rico
17-03-2008, 08:56
http://www.muratorplus.pl/technika/instalacje-cieplne/instalacje/kociol-2w1--ogrzewanie-i-rownoczesne-wytwarzanie-pradu,17097_31919.htm

hes
17-03-2008, 10:32
I znowu gaz podrożeje...Prąd zresztą też.

Taki wynalazek będzie sensowny, kiedy będzie możliwe wrzucenie
do kotła paru kawałków prawie darmowego drewna i o wytwarzaniu
prądu nie dowie się energetyka czy urząd skarbowy.

theodolit
17-03-2008, 10:37
http://www.viessmann.pl/pl/products/waermetauscher___bhkw/_vitobloc.html

hmm nie w formei wisielca ;) ale czy to ma sens ? - tzn co z zasilaniem w prund jak go nie trzeba, a potrzeba ciepło etc ?

KrzysztofLis2
17-03-2008, 13:20
Taki wynalazek będzie sensowny, kiedy będzie możliwe wrzucenie
do kotła paru kawałków prawie darmowego drewna i o wytwarzaniu
prądu nie dowie się energetyka czy urząd skarbowy.
To sobie sam zbuduj:
* silnik spalinowy z demobilu,
* odzysk ciepła ze spalin i wody chłodzącej silnik,
* gazogenerator do produkcji gazu drzewnego (tu jest instrukcja budowy najprostszego (http://www.drewnozamiastbenzyny.pl/instrukcja/opis.php)).

Można. :)

Barbossa
17-03-2008, 13:34
jaki skromny...

KrzysztofLis2
17-03-2008, 13:41
Kto?

Barbossa
17-03-2008, 13:43
Kurski

ZW
17-03-2008, 14:18
Hm... pomalkontencę

Jak sami przyznają sprawność generacji prądu to 40%. 60% energii idzie na ogrzewanie.

Nawet jeśli to prawda - koszt energii z gazu 0,15zł/kWh pomnożony przez 2,5 (1/40%) = 37 gr/kWh. Czyli taniej pobierać prąd z ZE niż z tego kotła.

Ale kierunek słuszny.

pozdrawiam

Last Rico
17-03-2008, 14:29
Mało mam czasu teraz - tylko pokażę w jaki sposób działa silnik z tego nowego kotła.
(jeśli ktoś nie widział oczywiście) :)

http://www.youtube.com/watch?v=8GGzlUMzNpQ&feature=related

Yatza
17-03-2008, 14:41
http://www.muratorplus.pl/technika/instalacje-cieplne/instalacje/kociol-2w1--ogrzewanie-i-rownoczesne-wytwarzanie-pradu,17097_31919.htm

Bardzo ciekawe.
Tylko po ile będzie to w sklepie?

Jarek_St
17-03-2008, 17:56
http://www.whispergen.com/main/achomesspecs_info/

http://img532.imageshack.us/my.php?image=wgvidavi10mbty4.flv

Też coś w tym stylu

Last Rico
17-03-2008, 22:23
To mogłaby być naprawdę dobra alternatywa, ale jak zauważył kolega Hes i ZW, w Polsce może
być cała sprawa mało opłacalna z powodu wysokich cen gazu. Pytanie kolegi Yatza też jest zasadne,
może się okazać że kocioł będzie tak drogi, że zakup okaże się po prostu pozbawiony sensu.:(
Wiem że któreś z wysypisk śmieci w Polsce używa tego silnika. Napędza on generator o mocy
200 kW, całość miała jak widziałem wymiary dwóch szaf złożonych plecami, oni mają gaz za free...

Jeśłi chodzi o wytwarzanie gazu z drewna (i napędzanie nim typowego silnika spalinowego), to rzecz
nie jest wcale taka prosta jakby się mogło wydawać. Taki gaz jest silnie zawodniony, równie silnie
zaazotowany, przenikają do niego cząstki żywić i innych agresywnych zanieczyszczeń. Trzeba by
ten gaz bardzo dokładnie oczyszczać, a to już nie jest ani wygodne, ani tanie.

Natomiast silnik zastosowany w tym kotle żadnych zanieczyszczeń się nie boi, gdyż spalanie paliwa
przebiega nie wewnątrz, a na zewnątrz silnika. co jest jego zasadniczą zaletą, tak więc tu można by
było stosować drewno, koks, węgiel, no cokolwiek niekoniecznie gaz ziemny.

Sama zasada łączenia ogrzewania z produkcją prądu na potrzeby domu jest bardzo nęcąca.
Gdyby zainstalować silnik Stirlinga choćby w powiązaniu z PRAWIDŁOWO wykonanym kotłem
na ekogoszek, to myślę że taki zestaw długo by w sklepie nie stał, bo 1kW, to jest już trochę mocy.
Przebitka też na razie nie jest najgorsza bo 1kg węgla, kosztuje tyle co 1kW/h energii elektrycznej,
przy czym z 1kg węgla śmiało można uzyskać 4 kW przez godzinę, lub 400 W przez 10 godzin
zakładając 40 % sprawności - oczywiście sam silnik. Sprawność ogólna będzie większa bo gorące
ciągle gazy kierujemy dalej do c.o.

HenoK
18-03-2008, 14:43
http://www.viessmann.pl/pl/products/waermetauscher___bhkw/_vitobloc.html

hmm nie w formei wisielca ;) ale czy to ma sens ? - tzn co z zasilaniem w prund jak go nie trzeba, a potrzeba ciepło etc ?
Vitoblok miałem okazję oglądać kilka lat wcześniej, jednak kocioł HRE Remehy to zupełnie inna skala - może być zastosowany w pojedynczym gospodarstwie domowym.
Kto wie, czy nie jest to sposób na prognozowane braki w energii elektrycznej ?

KrzysztofLis2
18-03-2008, 14:47
Jest, jeśli masz pewność, że nigdy Ci gazu nie zabraknie... A to moim zdaniem zamiana siekierki na kijek. Tyle tylko, że ten prąd to polski mamy a gaz jednak w większości z importu.

Barbossa
18-03-2008, 14:51
prąd polski, może tak ( bo stare padaki kupować to żaden biznes), ale dostawca tego prądu już nie

theodolit
18-03-2008, 14:53
Jest, jeśli masz pewność, że nigdy Ci gazu nie zabraknie... A to moim zdaniem zamiana siekierki na kijek. Tyle tylko, że ten prąd to polski mamy a gaz jednak w większości z importu.

NO i prund tez sie staje elementem importu/exportu wiec nie wiadomo czyj prad w sieci ;)

KrzysztofLis2
18-03-2008, 14:57
Kto by nie był jego dostawcą, zawsze jakiś górnik czy inna pielęgniarka może się oflagować pod biurem dostawcy i coś wywalczy.
Życzę powodzenia w strajkowaniu pod biurami Gazpromu. :)

HenoK
18-03-2008, 14:57
Jest, jeśli masz pewność, że nigdy Ci gazu nie zabraknie... A to moim zdaniem zamiana siekierki na kijek. Tyle tylko, że ten prąd to polski mamy a gaz jednak w większości z importu.
Ale zawsze masz dwa źródła zasilania (nie zamierzam zupełnie rezygnować z usług ZE) :).

KrzysztofLis2
18-03-2008, 14:59
Ja nie mówię, żeby rezygnować z zaopatrzenia w prąd z sieci. :)
Mnie się tylko wydaje, że mało bezpieczne źródło energii (gazociąg z Rosji) nie może być dobrą alternatywą dla innego mało bezpiecznego nośnika. :)

theodolit
18-03-2008, 15:05
Ja nie mówię, żeby rezygnować z zaopatrzenia w prąd z sieci. :)
Mnie się tylko wydaje, że mało bezpieczne źródło energii (gazociąg z Rosji) nie może być dobrą alternatywą dla innego mało bezpiecznego nośnika. :)

Ja nie szczerze mowiac nie rozumie podejscia do mało bezpiecznego gazociagu z rosji ;p Sami sobie robimy tego mało bezpieczne źródło - bo walimy po łapach jak mozemy i robimy wszystko zeby byc postrzegani niepowaznie ;) jak zwykle dopuki bedzie sie im biznes krecił gaz bedzie ;)

KrzysztofLis2
18-03-2008, 15:12
Nie no, dopóki ta rura będzie szła z jednego kraju i jeden prezydent będzie miał kurek do jej zakręcenia, nigdy nie będzie w pełni bezpieczna. :)

theodolit
18-03-2008, 15:16
Nie no, dopóki ta rura będzie szła z jednego kraju i jeden prezydent będzie miał kurek do jej zakręcenia, nigdy nie będzie w pełni bezpieczna. :)


z takim podejsciem to 90% materiałów napedowych ma ;p a ropa naftowa ? tez paru panuw decyduje o wszystkim i chyba precedensy pokazuja wiekszy rozmach niz np walka gazpromu z ukraina ... ;p

uwazam, ze mało kto na dłuższa mete pozwoli sobie na ograniczanie dostaw surowcow - moze walczyc o wyzsza cene - ale taka przewaga monopolisty :P

Barbossa
18-03-2008, 16:28
Nie no, dopóki ta rura będzie szła z jednego kraju i jeden prezydent będzie miał kurek do jej zakręcenia, nigdy nie będzie w pełni bezpieczna. :)
dlatego robią bypas Bałtykiem :-?

paradox, że właśnie ta jedna (rura, nie z jednego - kraju), nie pozwala zbytnio na szantaż

KrzysztofLis2
18-03-2008, 16:43
No tak, bo zakręcenie kurka nam (albo Ukrainie) to też zakręcenie kurka Niemcom. :)

Przynajmniej na razie...

Bigbeat
18-03-2008, 16:45
Przy tych mocach, jakie to osiąga, alternatywą dla ZE nie będzie Może jako wspomaganie - ale czy ktoś liczył, ile kosztuje wytworzona w ten sposób 1kWh?

KrzysztofLis2
18-03-2008, 18:54
Przy tych mocach, jakie to osiąga, alternatywą dla ZE nie będzie Może jako wspomaganie - ale czy ktoś liczył, ile kosztuje wytworzona w ten sposób 1kWh?
Owszem, w tym wątku:

Hm... pomalkontencę

Jak sami przyznają sprawność generacji prądu to 40%. 60% energii idzie na ogrzewanie.

Nawet jeśli to prawda - koszt energii z gazu 0,15zł/kWh pomnożony przez 2,5 (1/40%) = 37 gr/kWh. Czyli taniej pobierać prąd z ZE niż z tego kotła.
:)

1950
18-03-2008, 19:10
ale to równolegle z ogrzewaniem

Jarek_St
18-03-2008, 19:26
Do obliczenia kosztu kWh(el) trzeba chyba wziąć ogólną sprawność urządzenia, a nie procentowy rozdział en. e/ en. ceplnej.

KrzysztofLis2
18-03-2008, 19:35
To zależy.

Jeśli potrzeba Ci prądu a ciepła akurat nie, to ze 100% energii otrzymujesz tylko 40% prądu.

Jeśli zużywasz jeszcze to ciepło, koszt prądu spada. Tylko trzeba wiedzieć, ile tego ciepła aktualnie zużywasz...

theodolit
18-03-2008, 20:31
Nie no, dopóki ta rura będzie szła z jednego kraju i jeden prezydent będzie miał kurek do jej zakręcenia, nigdy nie będzie w pełni bezpieczna. :)
dlatego robią bypas Bałtykiem :-?

paradox, że właśnie ta jedna (rura, nie z jednego - kraju), nie pozwala zbytnio na szantaż

Jak mnie pamiec nie myly to chcieli przez Polske pojechac - ale strzelilismy focha ;) no to sie, jak to zwykle bywa, z niemcami dogadali i nad objezdzaja ;( ale tacy to juz jestesmy - zawsze nam cos nie pasuje :P

o ironio - bedziemy jeszcze od niemcow ich rosyjski gaz odkupywac - jako rezerwa - ehhh zycie

HenoK
04-09-2008, 09:42
Temat ożył w wątku :
http://forum.muratordom.pl/elektrocieplownia-domowa,t139711.htm :).