PDA

Zobacz pełną wersję : Ulga na zakup gruntu



GrzegorzK
22-03-2002, 04:27
Witam

Bardzo proszę o pomoc we właściwej interpretacji przepisów:

Z lektury artykułu zamieszczonego na stronach infor.pl dotyczącego ulgi na zakup gruntu dowiedziałem się, że w przypadku zakupu lokalu miedzkalnego od developera mogę skorzystać z w/w ulgi jeżeli w 2001r. zaliczkowałem na ten cel "...Prawo do ulgi przysluguje równiez w przypadku nabycia gruntu budowlanego, a takze dokonania zaliczkowych wplat na jego nabycie, w zwiazku z kupnem mieszkania lub domu od firmy budujacej w ramach dzialalnosci gospodarczej.".
Jednak wg. US zastosowanie a tutaj orzecznictwo Naczelnego Sadu Administracyjnego z 25 listopada 1999 r. (sygn. akt III SA 7602/9:cool:, w którym czytamy: "Odliczeniu od dochodu podlegaja wydatki na zakup gruntu lub prawa wieczystego uzytkowania gruntu przeznaczonego pod budowe budynku mieszkalnego, nie zas gruntu, na którym taki budynek, bedacy czescia skladowa gruntu lub stanowiacy odrebna nieruchomosc, zostal juz wczesniej wzniesiony", oraz "zakup lokalu mieszkalnego stanowiacego odrebny przedmiot wlasnosci powoduje, ze wydatek ten obejmuje takze wartosc udzialu we wspólwlasnosci nieruchomosci. Dlatego tez odliczenie od podatku dotyczace zakupu gruntu pod budowe nie moze byc stosowane przy nabyciu lokalu , który kupowany jest lacznie ze zwiazanym z nim udzialem we wspólwlasnosci nieruchomosci wspólnej" - wyrok NSA z 6 listopada 1999 roku, III S.A. 4616/97.
W 2001r zaliczkowałem na udział we współwłasności gruntu - posiadam odpowiednią fakturę. Akt Notarialny przyrzeczenia przeniesienia prawa własności określa udział we współwłasności gruntu jako ułamek którego licznik stanowi suma powierzchni mieszkania i powierzchni przynależnych natomiast mianownik stanowi powierzchnię części urzytkowej budynku. Jednak do wyznaczenia tego ułamka brakuje części danych: powierzchni miejsca parkingowego jako powierzchni przynależnej oraz powierzchni użytkowej budynku. Końcowy Akt notarialny będzie podpisany w 2002r. i będzie zawierał wielkość udziału w gruncie i jego cenę. W chwili obecnej mogę uzyskać od developera oświadczenie dla US o cenie 1m2 gruntu.
Czy mogę skorzystać z ulgi na zakup gruntu?
Jeżeli nie będę mógł skorzystać z ulgi na zakup gruntu, to czy kwota wpłacona w 2002r będąca pozostałą częścią zapłaty za udział w gruncie zaliczana jest do kosztów poniesionych w ramach dużej ulgi budowlanej?

dziuba
22-03-2002, 13:46
Polecam stronę ww.pit.pl i wybranie podatki 2001
Ja dostałam całą stertę faktur korygujących, gdzie grunt jest liczony jakoś osobno, ale jeszcze się w to nie wgryzłam.