PDA

Zobacz pełną wersję : sezonowanie styropianu



krzysztofb
03-09-2003, 21:21
Jestem na etapie ocieplania elewacji. U dostawców widzę dosyć znaczne różnice w cenia styropianu. Tam, gdzie jest droższy mówią, że to dlatego, że jest sezonowany. Przerzuciłem internet pod kątem sezonowania styropianu i znalazłem informację, że faktycznie powinien być sezonowany co najmniej 6 tygodni od daty produkcji aby nie zmieniałrozmiaru. Czy ktoś może podzielić się jakimiś doświadczeniami na temat kłopotów ze styropianem ??

HenoK
04-09-2003, 07:06
Jestem na etapie ocieplania elewacji. U dostawców widzę dosyć znaczne różnice w cenia styropianu. Tam, gdzie jest droższy mówią, że to dlatego, że jest sezonowany. Przerzuciłem internet pod kątem sezonowania styropianu i znalazłem informację, że faktycznie powinien być sezonowany co najmniej 6 tygodni od daty produkcji aby nie zmieniałrozmiaru. Czy ktoś może podzielić się jakimiś doświadczeniami na temat kłopotów ze styropianem ??
Styropian powinien być sezonowany. Z tym, że nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś sezonował go samodzielnie. Czy aż takie różnice w cenie wynikają tylko z sezonowania ?

RobertOC
04-09-2003, 07:24
Nie sezonowanie jest ważne bo zanim dotrze styropian do klienta końcowego jest już dobrych kilka dni po produkcji. Zwróć uwagę na dokładność. Kupiłem tani styropian Genderki jest tak niedokładny, że w zależności od ułożenia płyty jest po kilka mm szpary między płytami. Trzeba dobierać płyty.

04-09-2003, 20:29
Dzisiaj podzwoniłem po producentach. W Styropolu powiedzieli, że styropian powinien być sezonowany w blokach przed pocięciem, W termoorganice powiedzieli, że brak sezonowania może skutkować wykrzywieniem boków. Reasumując z moich rozmów wynika, że sprawa ma znaczenie przed ułożeniem ocieoplenia. Po ułożeniu i pokryciu siatką nic się nie dzieje. Myślę, że moje obawy były na wyrost.
Tak przy okazji - styropian podrożał właśnie o 20-30% (zależnie od dostawcy) to daje 50-60% od wiosny tego roku. To jak na inflację ok. 5% się w głowie nie mieści.

krzysztofb
04-09-2003, 20:30
Tekst powyżej jest mój. Wylogowało mnie....

W-waBiker
05-09-2003, 08:23
A ja robie ściane trójwarstwową i kłade w środek styropian FS 15 Rygipsu, grubość płyty 4 cm, kłade dwie z przeskokiem o połowe płyty żeby uniknąć mostków termicznych, w ten sposób mam grubość styropianu 8 cm i musze powiedzieć, że płyty ładnie do siebie pasują i układają się bez żadnych problemów, a wybrałem go bo grubość mi odpowiadała i tak go już stosuje od początku i nawet niewiedziałem, że płyty mogą do siebie niepasować :o u mnie stykają się co do milimetra...serio, no styropian to styropia...każdy chyba taki sam...
Pozdrawiam.

Pearl
08-09-2003, 14:27
ARBET - styropian tej firmy zakupiłem pod konic sierpnia, jeszcze przed podwyżką, za 118zł za m3. Przyznam się, że W OGÓLE, nie sprawdzałem tego styropianu :( i trochę ryzykuję. No właśnie, dużo ryzykuję? Styropian przed położeniem go na ściany poleży u mnie tydzień, dwa, może trzy. Czy to wystarczy? Po jakim czasie licząc od daty na paczce można przyklejać go do ścian mając pewność, że nic nie będzie się działo?

Pozdrawiam

Pearl

Wowka
08-09-2003, 14:31
Znajomy kupił styropianowe ozdobne listwy "gzymsowe" do ozdobienia sufitu salonu. Materiał okazał sie niesezonowany co okazało się gdy po jakimś czasie zdobiły sie przerwy między listwami dochodzące do 1/2 cm.

Pearl
08-09-2003, 14:43
:o Rety! Producent nie powinien wpuszczać na rynek styropianu, który nie nadaje się do natychmiastowego użycia!!! Bo co też klienta obchodzi sezonowanie - płaci on, więc chce mieć styropian od zaraz gotowy do użycia. Kto jest za?

Wowka
08-09-2003, 14:48
Jestem całkowicie za. Ponoć na listwach o których pisałem w poście wyżej jest umieszczany napis - nadaje sie do zastosowania od dnia ...... . Tak słyszałem.
A brak sezonowania u producenta może wynikać z małej bazy magazynowej i duzych kubatur styropianu. Ale właściwie co nas klientów to może obchodzić ?

januszek
08-09-2003, 14:57
styropian jak każde tworzywo ulega skurczom
-pierwotny zaraz po wyjęciu z formy ( :lol: taki blok 1x1x3m)
i wtórnemu który może jeszcze wystąpić po kilku miesiącach,
najlepiej aby producent te bloki przed pocięciem sezonował 1-3 miesiące
ale jest to zamrożenie pieniędzy więc co lepsza :wink: (mniejsza) firma skraca ten czas czego wynikiem są płyty które ulegają skurczowi na placu w magazynie na budowie a w najgorszym przypadku po położeniu na ścianę
czy się coś dzieje jak położymy na ścianę taki niesezonowany styropian?
niestety tak naprężenie sa są tak duże że pęka tynk jeśli ktoś chce zobaczyć taki efekt zapraszam do restauracji atlantyda tam widać każdą płtyę.

Pearl
08-09-2003, 15:24
a co Wy na to:
teraz naciągam siatkę z klejem, a tynkuję dopiero na wiosnę. Do wiosny styropian powinien się "uspokoić"... tylko co z tą siatką? Czy nie straci ona swoich właściwości w wyniku kurczenia się styropianu? Z drugiej strony nie jest chyba najlepiej pozostawiać nieotynkowaną powierzchnię na zimę.

Pozdrawiam

Pearl

krzysztofb
08-09-2003, 19:55
Ja mały kawałek elewacji pokryłem styropianem, siatką i klejem w zeszłym roku a tynk będę kładł za dwa tygodnie. Nic się nie stało. Ważne, żeby styropian był pokryty siatką i dobrym klejem, po tym już nic złego nie powinno się wydarzyć. (mam nadzieję)
Najgorsze jest to, że styropian od początku roku podrożało 50%. Trzeba było sezonować samemu...

mayland
25-10-2007, 16:09
To stary wątek ale go odświeżam. Ponawiam pytanie: Czy producent odpowiada za sezonowanie styropianu? Gdzie szukać informacji czy styropian był sezonowany?
Kupuję styropian jednej ze znanych firm na rynku budowlanym, mają certyfikaty i aprobaty. Czy to powinno mi wystarczyć?

rael_ww
25-10-2007, 18:27
Dobre pytanie. Teraz styropian tanieje. Można kupić po 160zł za m3, a kilka miesięcy temu nawet po 250zł!!! Ale przez to że tanieje - hurtownie boją się zrobić zapas. Często sprowadzają pod konkretne zamówienie.
No właśnie jak sprawdzić to sezonowanie u producenta? Szukać opisu, dat na opakowaniu? Prosić o jakiś certyfikat? Bo to trochę tak, jakbym kupował jogurt bez nadrukowanego terminu przydatności :(. Nie zgadzam się na to!!!

Iszin
25-10-2007, 18:46
Gdyby karać producentów za niesezonowanie styropianu to trzeba by wszystkie firmy zamknąć. Styropian masz sezonowany gdy kupisz go sobie w zimie i przyklejasz na wiosnę, w każdym innym wypadku masz niezdatny do użytku i to są fakty. Przecież produkcja w sezonie idzie na bieżące potrzeby i nikt nie trzyma trzymiesięcznej produkcji na magazynie, kto tak twierdz kłamie.
Z reguły jest tak ze klei sie styropian który był wyprodukowany dwa -trzy dni temu.


pozdrawiam

mayland
25-10-2007, 18:59
Mało kto kupuje styropian i trzyma go przed domem pół roku :o Zazwyczaj robimy elewację=zamawiamy materiał. Przecież to zajmuje dużo miejsca. Nie wyobrażam sobie parkowania pół roku przed garażem bo w garażu sezonuje się styropian do wiosny. :-? Coś nie tak jest w tej teorii...
I nawiązując do wykonanych dobrze i źle elewacji. Na niektórych widać wady skurczowe na innych nie. Właściciele jednych i drugich kupowali styropian i odrazu kładli, sami go nie sezonowali.

rael_ww
25-10-2007, 19:41
Łatwo można poznać że styropian już jakiś czas temu był wyprodukowany po folii w którą styropian jest zapakowany jak jest napięta i płyty się nie wysuwają to styropian jest świeży a jak płyty są w paczce luźne to mija już jakiś czas . Gdzieś czytałem że w pierwszych miesiącach od wyprodukowania styropian zmniejsza swoją objętość do 5% nie wiem czy akurat tyle ale z napięciem folii na paczkach styropianu mam zaobserwowane.

No to już jest jakiś sposób, ale wg mnie temat jest tak poważny i może mieć tak kosztowne konsekwencje, że powinny być bardziej precyzyjne uregulowany.

retrofood
25-10-2007, 19:47
Kiedyś interesował mnie temat. Rozmawiałem z włascicielem zakładu, zwiedzałem go i tam zauważyłem hale z sezonowanym styropianem.
Ale to był koniec lat 90-tych i rynek kupujacego. niesezonowanego styropianu nikt powazny by nie sprzedał, bo walka o klienta szła niemal na noże. Więc cięto wyłącznie bloki wysezonowane.
I porządni producenci sprzedawali świetny towar.
Inaczej było u producentów "podwórkowych", którzy korzystając z dużych ulg na PFRON, a nie posiadając pomieszczeń, sprzedawali tanio i byle jakie bo trzymać nie mieli gdzie.
Poza tym wazna jest jakość granulatu - surowca do produkcji. Najtańszy surowiec - takiej klasy produkt.
Bez znajomości producenta i hurtownika nigdy się nie wie, co sie kupiło. No a wielki popyt skusi i najtwardszych do odstępstw od technologii.

mayland
25-10-2007, 19:49
Kupiłam Styrmann :o

retrofood
25-10-2007, 19:50
Łatwo można poznać że styropian już jakiś czas temu był wyprodukowany po folii w którą styropian jest zapakowany jak jest napięta i płyty się nie wysuwają to styropian jest świeży a jak płyty są w paczce luźne to mija już jakiś czas . Gdzieś czytałem że w pierwszych miesiącach od wyprodukowania styropian zmniejsza swoją objętość do 5% nie wiem czy akurat tyle ale z napięciem folii na paczkach styropianu mam zaobserwowane.

No to już jest jakiś sposób, ale wg mnie temat jest tak poważny i może mieć tak kosztowne konsekwencje, że powinny być bardziej precyzyjne uregulowany.

Nie może to być sposób, bo prawidłowo cięcie następuje po wysezonowaniu u producenta. Bo gdyby nie - toi potem taki wyrób nie trzyma wymiarów, co może być podstawą do reklamacji.
Ale jak jest - sami wiecie.

mayland
25-10-2007, 20:02
Minęło 4 lata od założenia tego wątku i widzę, że nic się w tej kwestii nie zmieniło. Brak ustawodawczych wymogów i zaufanie do producenta wiatrem podszyte. :-? A człowiek płaci tysiące i czeka i czeka i czeka... i nie zna dnia ani godziny kiedy to na jego pieknej elewacji, pokrytej najdroższym na rynku tynkiem, podświetlonej błyszczącymi halogenami wyjdą... nierówności :evil:

ashca
26-10-2007, 10:04
Znajomy, który ma dobre układy w firmach produkujących styropian wydzwaniał i pytał jak długo sezonują styropian przed cięciem. I tak np. Swispoor sezonuje 2 tygodnie, a Arbet 6 tygodni - znaczna różnica, choć to i tak za krótko.

Sp5es
26-10-2007, 19:52
To dośc poważny problem.
Sezonowanie trzeba robić w bloku, przed pocięciem.
Styropian w zależnośći od technologii bardzo różni sie własnościami (sposób odprężania w formie, wyciąganie próźni po spienianiu, temperatura składowania bloku - ma w środku 90 deg C!, czs skłądowania po wstępnym pre-ekspandowaniu, szybkość cięcia bloku, ilość użytego regranulatu itd.).

Najlepiej wziąć parę płyt - i:
- przeważyć , powinno być min 14 kg/m3
- poskładac ze sobą parę płyt i zobaczyć czy nie są skrzywione.

W rzeczywistości nikt tak długo nie sezonuje jak 6 tyg, alre to oczywiście nie zaszkodziłoby.

Niestety większośc producentów kombinuje i o dobry styropian naprawdę trudno.

MARTiiii
27-10-2007, 21:16
Niekrotzy moga sobie sezonowac u sibie gdy maja zamiar konczyc dom w lecie przyszlego roku ;). Ja zamierzam w zimie kupic styropian przechowac u siebie w garazu. Zawsze bedzie taniej... No chyba ze nie moze lezec sobie 4m-c?

retrofood
27-10-2007, 23:18
Niekrotzy moga sobie sezonowac u sibie gdy maja zamiar konczyc dom w lecie przyszlego roku ;). Ja zamierzam w zimie kupic styropian przechowac u siebie w garazu. Zawsze bedzie taniej... No chyba ze nie moze lezec sobie 4m-c?

Nie może leżeć gdy:
1. mają do niego dostęp myszy i szczury;
2. gdy maja do niego dostęp ptaki.
3. i wszelka inna swołocz styropien gryząca, dziobiąca, lub wp....ąca (np. benzyna)