PDA

Zobacz pełną wersję : Opaska - jaka szerokość



jacekot
20-03-2008, 10:59
Witam
Za jakiś czas będę robił opaskę wokół domu ,ale nigdzie nie znalazłem informacji jaka powinna być jej szrokość . Czy powinna być mniejsza niż nawis dachu czy szersza ?

pablitoo
20-03-2008, 11:06
A co ma nawis dachu / szerokość okapu - rozumiem / do szerokości opaski ??

Ja robię opaskę o szerokości 0,5 metra. Wyłożona będzie kostką brukową .

jacekot
20-03-2008, 15:47
No własnie się zastanawiam. Jednum z celów opaski jest ochrona cokołu przed zabrudzeniem ziemią po przez padający deszcz (ale zdanie) . Więc dlatego się zastanawiam czy powinna wystawać poza okap dachy czy nie ? I czy ma to w ogóle jakiś związek .

anetabo
20-03-2008, 18:41
No własnie się zastanawiam. Jednum z celów opaski jest ochrona cokołu przed zabrudzeniem ziemią po przez padający deszcz (ale zdanie) . Więc dlatego się zastanawiam czy powinna wystawać poza okap dachy czy nie ? I czy ma to w ogóle jakiś związek .

Od ochrony przed deszczem ociekającym z dachu są rynny.

pablitoo
20-03-2008, 18:44
No własnie się zastanawiam. Jednum z celów opaski jest ochrona cokołu przed zabrudzeniem ziemią po przez padający deszcz (ale zdanie) . Więc dlatego się zastanawiam czy powinna wystawać poza okap dachy czy nie ? I czy ma to w ogóle jakiś związek .

Od ochrony przed deszczem ociekającym z dachu są rynny.


O - głos rozsądku :D

beton44
20-03-2008, 18:52
głos rozsądku, ale nie na temat - autor wątku nie obawia się o wodę ściakającą z dachu przecież....


tylko o deszcz odbity od ziemi :o

anetabo
21-03-2008, 07:08
głos rozsądku, ale nie na temat - autor wątku nie obawia się o wodę ściakającą z dachu przecież....
tylko o deszcz odbity od ziemi :o

No przecież jest napisane - jaka szerokość w odniesieniu do okapu - i czy to ma wogóle związek.
pablitoo słusznie zauważył, że nie ma to związku. A ja napisałam dlaczego.

Może zrobisz jakiś rysunek do tego? :)
Podpowiem, że przy szerokim okapie ciupkę mniej pokapuje przy cokole...

bobvilla
21-03-2008, 07:26
Opaska ma chronić elewację budynku przed zachlapaniem i ewntualnie odprowadzic wodę opadową od ściany budynku. Nie spotkałem sie by ktoś robił ja mniejsza od 30 cm. Zwykle robi się ok.50 cm

Barbossa
21-03-2008, 07:46
czasami też służy do łażenia wokół domu, można to też uwzględnić,
moja wtedy musiałaby mieć min. 1m :D

pablitoo
21-03-2008, 07:51
czasami też służy do łażenia wokół domu, można to też uwzględnić,
moja wtedy musiałaby mieć min. 1m :D

Bezwzględna racja - dlatego moja opaska wystarczy jak bedzie miała 0,5m :D

Należy też wziąć pod uwagę to że koszta wykonania opaski o szerokości 1m będą dwa razy większe jak koszta wykonania opaski o szerokości 0,5m ...

:lol:

theodolit
21-03-2008, 07:51
głos rozsądku, ale nie na temat - autor wątku nie obawia się o wodę ściakającą z dachu przecież....


tylko o deszcz odbity od ziemi :o

to trzeba zrobic 'opaske' z iglakow ;) niskie krzewy zrobia 'kurtyne' ;) i elewacha bedzie suchutka :D j/k

Barbossa
21-03-2008, 07:54
Należy też wziąć pod uwagę to że koszta wykonania opaski o szerokości 1m będą dwa razy większe jak koszta wykonania opaski o szerokości 0,5m ...


"otóż nie zgodzę się z Panią, Pani Nino" :D

jacekot
21-03-2008, 09:03
Czyli wg was (większości) nie znaczenia jak szeroka będzie opaska do okoła domu ? Jak będzie miała 5cm , 10 cm lub 60cm będzie spełniała w taki sam sposób swoje zadanie , czyli ochronę cokołu przed pochlapaniem ? I nijak ma to się do wystającego dachu poza obrys budynku( scian ) ? Czyli mogę przyjąć ze jej szerokość zależy od względów estetycznych ?

A nie zgadzam się ze opaska 1m będzie dwa razy droższa od opaski 0,5 m .

Barbossa
21-03-2008, 09:05
5 cm nie spełni
10cm nie spełni
60cm powinno

pablitoo
21-03-2008, 09:07
Czyli wg was (większości) nie znaczenia jak szeroka będzie opaska do okoła domu ? Jak będzie miała 5cm , 10 cm lub 60cm będzie spełniała w taki sam sposób swoje zadanie , czyli ochronę cokołu przed pochlapaniem ? I nijak ma to się do wystającego dachu poza obrys budynku( scian ) ? Czyli mogę przyjąć ze jej szerokość zależy od względów estetycznych ?.


Na pewno 5cm nie bedzie spełniać swojej roli ...



A nie zgadzam się ze opaska 1m będzie dwa razy droższa od opaski 0,5 m .

:lol:

jacekot
21-03-2008, 09:19
Czyli jednak szerokość ma znaczenie !
To od czego ona zależy ?

Barbossa
21-03-2008, 09:25
wg teorii błonowej Prandtla można zacząć od 0,5m

pablitoo
21-03-2008, 09:41
Czyli jednak szerokość ma znaczenie !
To od czego ona zależy ?

Zależy od średniej rocznej ilości opadów deszczu w stosunku do współczynnika kąta opadów i prędkości wiejących wiatrów ...

:lol:

jacekot
21-03-2008, 09:48
Czyli jednak szerokość ma znaczenie !
To od czego ona zależy ?

Zależy od średniej rocznej ilości opadów deszczu w stosunku do współczynnika kąta opadów i prędkości wiejących wiatrów ...

:lol:

hmm to dość proste myślałem ze może to być bardziej skomplikowane :lol:

pablitoo
21-03-2008, 09:51
Kolego - bez jaj - toż to proste jak swiński ogon - Barbossa słusznie napisał - opaska od około 0,5m nie pozwoli podczas intensywnych opadów na chlapanie błotem na elewację ... - pół metra kostki czy czego tam użyjesz jest bezpieczną odległością - natomiast jak opaska ma być jednocześnie komunikacją dookoła domu to może być mało - przyjmij wówczas 1m i po kłopocie ...

jacekot
21-03-2008, 09:56
Kolego - bez jaj - ..

no ładnie takie teksty , :D

ale dzieki za pomoc , może nie wprost , ale zawsze

pablitoo
21-03-2008, 11:59
Kolego - bez jaj - ..

no ładnie takie teksty , :D

ale dzieki za pomoc , może nie wprost , ale zawsze

Przepraszam jeśli uraziłem :oops: - ale w końcu święta z jajkami mamy :D

Last Rico
21-03-2008, 13:28
Do czego ma służyć opaska ? No do tego żeby woda deszczowa z błotem nie odpryskiwała nam
na ścianę. Jeśli tak to 0,5 m wydaje się zbyt mało, bo lekkie nawet porywy wiatru z łatwością
przeniosą brudne kropelki na elewację. Lepiej od płaskich odbijających powierzchni działa drobny
kamień, a jeszcze lepiej trawa. Wystarczy więc jedna, dwie cegiełki na koło od kosiarki, pod trawą
warto położyć grubą folię ułożoną ze skosem od domu i to wszystko.

cemik1
21-03-2008, 13:46
Nie mam opaski wokół domu i po jesieni i zimie nie zauważyłem żadnych śladów po odbitych od ziemii opadach. Na razie wokół ścian jest piach a będzie trawa.