PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki dach - raz jeszcze



rogi
04-09-2003, 07:06
Będę miał dach o prostej konstrukcji i bardzo małym spadku około 30 st.
Jaką dachówkę powinienem założyć?. Nie będzie stropu betonowego. Krokwie 12x20. Sufitu bedą podwieszane.
Chciałbym blachę ale wydaje mi się, że jest głośne podczas deszczu, a odległość między sufitem a kalenicą wyniesie u mnie tylko 60-70 cm. Poza tym może woda się cofać pod łączenia blachy przy małym spadku - co zrobić, może bitumiczna? Choc dowiedziałem się, że pod bitumiczna też może sie cofać. Co zrobić?

RobertOC
04-09-2003, 07:37
Proponuję bitumiczną. Może być układana ze spadkiem od 12st. Pod dachówkę daje się papę podkładową więc jest podwójne zabezpieczenie. Zakładam że poddasze jest nieużytkowe bo jeśli tak to musi być folia paroprzepuszczalna, a ona jest po to żeby wodę dostającą się pod pokrycie odprowadzić na zewnątrz.
Jeśli nie zależy ci na estetyce możesz ułożyć papę zgrzewalną. Układa się ją już na bardzo małych spadkach.

rogi
04-09-2003, 07:44
Dzięki!

HenoK
04-09-2003, 07:52
Będę miał dach o prostej konstrukcji i bardzo małym spadku około 30 st.
Jaką dachówkę powinienem założyć?. Nie będzie stropu betonowego. Krokwie 12x20. Sufitu bedą podwieszane.
Chciałbym blachę ale wydaje mi się, że jest głośne podczas deszczu, a odległość między sufitem a kalenicą wyniesie u mnie tylko 60-70 cm. Poza tym może woda się cofać pod łączenia blachy przy małym spadku - co zrobić, może bitumiczna? Choc dowiedziałem się, że pod bitumiczna też może sie cofać. Co zrobić?
Co prawda dawne normy zalecały stosowanie dachówek przy spadkach powyżej 30 stopni, ale obecne technologie dachówek zakładkowych pozwalają na nieco mniejsze spadki (od 22 stopni). Zobacz np. zalecenia firmy http://braas-polska.com.pl/media/logobraas.gif (http://braas-polska.com.pl/html/d1.html) czy też http://www.roben.pl/upload_module/roben_banery/top_logo.gif (http://www.roben.pl/faq_archive.xml?11145)

ceka
04-09-2003, 09:58
Ja też jestem za dachówką bitumiczną - wygląda całkiem, całkiem.. :D

Ella
04-09-2003, 10:53
Też mam 30st i zastanawiam się, czy mogę bezpiecznie położyć marsylkę, która ma dolną granicę (wg zaleceń) 28st.

rogi
04-09-2003, 10:59
Wyczytałem,że dachówka braas może być kładziona na dachach od 10 st.
Koszt materiałów 1 m2 wynosi: dachówka - około 27 zł + elementy wykończeniowe około 25 zł. Co daje około 52 zł. Wydaje mi sie, że bitumiczna wyjdzie taniej? Choć braas jest chyba trwalszy?
Ella jaki masz strop? jaką planujesz konstrukcje dachu?

HenoK
04-09-2003, 12:10
Wyczytałem,że dachówka braas może być kładziona na dachach od 10 st.
Koszt materiałów 1 m2 wynosi: dachówka - około 27 zł + elementy wykończeniowe około 25 zł. Co daje około 52 zł. Wydaje mi sie, że bitumiczna wyjdzie taniej? Choć braas jest chyba trwalszy?
Ella jaki masz strop? jaką planujesz konstrukcje dachu?
Tylko przeczytaj do końca :
Kąt pochylenia połaci jest ściśle związany z rodzajem warstwy wstępnego krycia, dlatego dokładne informacje na ten temat znaleźć można w Instrukcjach montażu Braas.

Ella
04-09-2003, 21:48
Mój dom będzie miał poddasze nieużytkowe, więc zdecydowaliśmy się na wiązary kratowe (czyli więźba i strop w jednym). Konstrukcję dachu mam obliczoną pod dachówkę.
pozdrawiam

HenoK
04-09-2003, 22:16
Też mam 30st i zastanawiam się, czy mogę bezpiecznie położyć marsylkę, która ma dolną granicę (wg zaleceń) 28st.


Mój dom będzie miał poddasze nieużytkowe, więc zdecydowaliśmy się na wiązary kratowe (czyli więźba i strop w jednym). Konstrukcję dachu mam obliczoną pod dachówkę.

Możesz położyć, jeżeli będziesz ściśle przestrzegała instrukcji montażu producenta (a właściwie nie Ty a fachowcy).

tczarek
05-09-2003, 08:28
Przy tak małych spadkach należało by zastanowić się nad konstrukcją dachu. Trzeba dodać do cięzaru dachówki, ciężar mokrego śniegu, który z takkiego dachu wcale nie będzie tak szybko spadał.Jak wiadomo ciężar dachówki jest dość znaczny. Także więźba powinna być odpowoednia. To że blacha jest głośna to nieprawda. Przy odpowiedniej grubości ocieplenia i płyty GK na poddaszu wcale nie słychać deszczu. Ocieplenie grubości 25 cm i jest OK.

HenoK
05-09-2003, 09:59
Przy tak małych spadkach należało by zastanowić się nad konstrukcją dachu. Trzeba dodać do cięzaru dachówki, ciężar mokrego śniegu, który z takkiego dachu wcale nie będzie tak szybko spadał.Jak wiadomo ciężar dachówki jest dość znaczny. Także więźba powinna być odpowoednia. To że blacha jest głośna to nieprawda. Przy odpowiedniej grubości ocieplenia i płyty GK na poddaszu wcale nie słychać deszczu. Ocieplenie grubości 25 cm i jest OK.
tczarek. Zastanowić się nad konstrukcją dachu to za mało. Trzeba ją dobrać po wykonaniu obliczeń, w którch zostanie uwzględniony miedzy innymi :
ich rozstawu krokwi lub wiazarów,
klasy wytrzymałości drewna,
długości krokwi lub odległości pomiędzy punktami podparcia,
pochylenia dachu,
obciążenie od śniegu,
obciążenie od wiatru,
obciążenia użytkowe

Ella
05-09-2003, 14:29
No ale mam nadzieję, że projektant standardowo to wszystko wziął pod uwagę, wiedząc, że planuję dachówkę !!!
Czy uważacie, że powinnam o coś dodatkowo zapytać?
Pozdrawiam :)

HenoK
05-09-2003, 16:58
No ale mam nadzieję, że projektant standardowo to wszystko wziął pod uwagę, wiedząc, że planuję dachówkę !!!
Czy uważacie, że powinnam o coś dodatkowo zapytać?
Pozdrawiam :)
Podejrzewam, że uwazględnił to wszystko. W końcu to on odpowiada za prawidłowość Twojej konstrukcji.

Filo
05-09-2003, 19:24
Witam,

Tondach Romańska od 22 stopni i dodatkowo dość ładna.
Przy gontach należy uwzględnić koszt pełnego deskowania dachu.

Z pozdr, Filo.

Krystian
05-09-2003, 21:08
Dachówka na dach o nachyleniu 10 st.
Czy zgadzacie się ze zdaniem niektórych producentów, że to żaden problem, wystarczy odpowiednio dobrać konstrukcję i izolację pod dachówką... :o ?

HanoK, Filo - pomóżcie!!!

HenoK
05-09-2003, 22:12
Dachówka na dach o nachyleniu 10 st.
Czy zgadzacie się ze zdaniem niektórych producentów, że to żaden problem, wystarczy odpowiednio dobrać konstrukcję i izolację pod dachówką... :o ?

HanoK, Filo - pomóżcie!!!
Krystian. Brass na swoich stronach podaje, że spadek minimalny wynosi 10 stopni (ok. 17%), ale trzeba postępować zgodnie z instrukcją.
W necie takiej instrukcji nie znalazłem, ale możesz porównać co pisze na ten temat w swojej instrukcji WIEKTOR (http://www.wiekor.pl/Koramic/Sites/WiekorPL/Site.nsf/b200cf8cefbd4155c1256735003435ea/dc130191a332333ec1256c0d003577bb/$FILE/WIEKORinstrukcja.pdf) [ format PDF ] - w skrócie przy pochyleniu od 20 - 24 stopni dodatkowym zabezpieczeniem powinna być folia wstępnego krycia, poniżej 20 stopni - szczelny dach spodni (np. pełne deskowanie z papą na lepiku).

Shadock
05-09-2003, 22:42
Mam podobną konstrukcję i będę krył dach dachówką cementową Braas'a. Nie jestem przekonany, czy pokrycie dachówką bitumiczną jest tańsze, gdyz w tym przypadku trzeba wykonać dodatkowe pokrycie dachu płytami (bądź jak wola niektórzy - deskami) na których dopiero będzie opołożona dachówka bitumiczna.
Pod dachówkę cementową powinna wystarczyc folia wstępnego krycia - jest znacznie tańsza.
Po drugie jeśli dach jest przeliczony na dachówkę, to zakładam, że projektant wiedział co robi.
Po trzecie w domu rodziców dach pokryty jest blachodachówką, zaś ocieplenie to 10cm styropianu i 10 cm wełny (wiem, że nie powinno się mieszać izolacji, ale to było kilka ładnych late temu ;) ), i... słychac każdy deszcz... Taka uroda blachodachówki.

Reasumując: ze względu na koszty, estetykę, trwałość - ja osobiście stawiam na dachówkę cementową Braas pokrywaną warstwą Lumino - szczególnie jeśli dach ma prosta konstrukcję (dwuspadowy).

Pozdrawiam