PDA

Zobacz pełną wersję : Rapówka na bloczki fundamentowe?



grzesiek_LA
20-03-2008, 23:19
Witam,

Zastanawiam się jaki jest sens rapówki na bloczkach betonowych? Może ktoś mnie uświadomi. Przecież bloczek to beton nienasiakliwy. Zamierzam nanieść izolację przeciwwilgociową bezpośrednio na bloczki od zewnątrz i od wewnątrz.

Grunt mam piaszczysty ale poziom wody czasami bywa wysoki. Ściana fundamentowa u mnie to 3W.

Dariusz ST
20-03-2008, 23:27
Żaden :-? , zrob jak piszesz , nikt nie bedzie sią bawił z tynkiem, izolacja na bloczki :wink:

adrianek9999
21-03-2008, 07:41
Ja mam rapówkę. Sam robiłem i zajęło mi to 4 godziny. Rzucałem kielnią i tą kielnią z grubsza wygładzałem i nic nie gładziłem rajbetką. Lepiej mi się po tym nanosiło masę. Jak nie chcesz robić rapówki to wypełnij ubytki wodoszczelną masą szpachlową.

bobvilla
21-03-2008, 07:54
Rapówka ma na celu wyrównanie powierzchni pod izolację p.wilgociową. W przypadku stosowania mas bitumicznych duża oszczędność materiału, przy powłokowych właściwie konieczność chyba że będziesz mur oblewał roztworem bitumu

21-03-2008, 08:03
Witam,

Zastanawiam się jaki jest sens rapówki na bloczkach betonowych? Może ktoś ...
dawniej bloczki wykonywano ręcznie ubijając je ubijakiem "babą"
równiez z powodu stosowania nieodpowiedniego kruszywa w takich bloczkach było mase wżerów
aby zmniejszyc ilośc lepiku (abizolu) stosowano rapówke

obecne bloczki sa wibrowane a czasem wibroprasowane, a dobry KB zwraca uwage aby murarze spoinowali warstwy zaprawy

w takim wypadku rapówka jest zbędna

grzesiek_LA
21-03-2008, 08:23
Nie ciapałem się nigdy takim roztworem bitumicznym, więc może fantazjuję...

a zastanawiam się czy nie można by do położenia takiego np. dysperbitu użyć sprężarki i pistoletu do malowania - wtedy można by dokładnie pod ciśnieniem rozprowadzić roztwór, tylko musiałby być pewnie nieźle rozcieńczony.

Barbossa
21-03-2008, 08:27
Witam,

Zastanawiam się jaki jest sens rapówki na bloczkach betonowych? Może ktoś mnie uświadomi. Przecież bloczek to beton nienasiakliwy

no aż tak nienasiąkliwy to on nie jest

grzesiek_LA
21-03-2008, 08:35
Witam,

Zastanawiam się jaki jest sens rapówki na bloczkach betonowych? Może ktoś mnie uświadomi. Przecież bloczek to beton nienasiakliwy

no aż tak nienasiąkliwy to on nie jest

A czy rapówka jest mniej nasiąkliwa od bloczków? (przynajmniej z założenia?)

Barbossa
21-03-2008, 08:38
toć napisali Koledzy, po co rapówka

pelsona
21-03-2008, 08:42
Rapówki bym nigdy nie robił bo zawsze jest ryzyko jej odparzenia i wtedy dopiero jest kłopot
pzdr

Barbossa
21-03-2008, 08:44
pewnie tynki też odradzasz :-?

pelsona
21-03-2008, 08:59
Jak by miały odpaść to zdecydowanie tak- odradzam :wink:

jacekp71
21-03-2008, 10:05
to moze w ogole nie budowac ? .... wtedy na bank nic nie odpadnie .... ;-)

pelsona
21-03-2008, 10:23
Jak mamy wydawać pieniądze których nie mamy to także masz rację :wink:

remx
21-03-2008, 15:11
U mnie (ściana 3W) pilnowałem aby dokładnie zaspoinowali, do tego 2 x dysperbit od zewnątrz i wszystko. Nie widzę potrzeby aby smarować dysperbitem od środka.

Barbossa
21-03-2008, 15:21
U mnie (ściana 3W) pilnowałem aby dokładnie zaspoinowali, do tego 2 x dysperbit od zewnątrz i wszystko. Nie widzę potrzeby aby smarować dysperbitem od środka.
i czemu ten dysperbit u Ciebie służy?

grzesiek_LA
21-03-2008, 15:22
U mnie (ściana 3W) Nie widzę potrzeby aby smarować dysperbitem od środka.

hmm no właśnie - w projekcie mam idąc od zewnątrz: tkanina filtracyjna+styropian+dysperbit+rapówka+bloczki+d ysperbit.

Z tym że w projekcie mam 2W a u mnie będzie 3W.

Ktoś mądry nad tym myślał pewnie, ale ja też nie do końca rozumiem poco izolacja przeciwwilgociowa od środka ?

Barbossa
21-03-2008, 15:27
albo z obu, albo wcale - to ma sens

remx
21-03-2008, 15:27
U mnie (ściana 3W) pilnowałem aby dokładnie zaspoinowali, do tego 2 x dysperbit od zewnątrz i wszystko. Nie widzę potrzeby aby smarować dysperbitem od środka.
i czemu ten dysperbit u Ciebie służy?

Tak do końca to nie wiadomo.
Może głównie spokojowi wewnętrznemu za niewielkie pieniądze

grzesiek_LA
31-03-2008, 09:02
Mam już wymurowane ściany fundamentowe i chyba zmienię zdanie co do rapówki... Teoretycznie wydawało mi się, że wystarczy dokładnie zaspoinować i będzie ok. Widze jednak, że bloczki nie zawsze są idealnie równe, lub mają ostre wystające krawędzie i jest sporo zabawy żeby dokładnie zaspoinować.

Nie wiem czy jest sens nakładać na to dysperbit skoro w spoinach są spore szpary?

Poza tym zastanawiam się wogóle nad sensownością izolacji p. wilgociowej... bo załóżmy że zrobię taką izolację i pojawi się nieszczelność w jednym miejscu - wtedy fundamenty będą ciągły wodę przez to miejsce ale nie będą mogły tej wody oddać. W takim wypadku nie wiem czy nie lepiej by tej izolacji nie było??

pelsona
31-03-2008, 09:21
Mam już wymurowane ściany fundamentowe i chyba zmienię zdanie co do rapówki... Teoretycznie wydawało mi się, że wystarczy dokładnie zaspoinować i będzie ok. Widze jednak, że bloczki nie zawsze są idealnie równe, lub mają ostre wystające krawędzie i jest sporo zabawy żeby dokładnie zaspoinować.

Nie wiem czy jest sens nakładać na to dysperbit skoro w spoinach są spore szpary?

Poza tym zastanawiam się wogóle nad sensownością izolacji p. wilgociowej... bo załóżmy że zrobię taką izolację i pojawi się nieszczelność w jednym miejscu - wtedy fundamenty będą ciągły wodę przez to miejsce ale nie będą mogły tej wody oddać. W takim wypadku nie wiem czy nie lepiej by tej izolacji nie było??
Trzeba bylo bardziej przypilnować ich przy spoinach. Teraz trudno, nic wielkiego się nie stało. Izolować trzeba nie podważaj ugruntowanych praktyk.
Bez przesady, bloczki nie piją wody jak gąbka. Wystarczy popatrzeć jak leżą na paletach na deszczu nawet kilkutygodniowym. Namakają do pewnej głębokości i szlus. Tak więc przez szpary nie namoknie Ci cały mur do cna, bez przesady. Smaruj z obu stron (bo kto smaruje ten jedzie) 8)
pzdr

grzesiek_LA
31-03-2008, 09:33
Trzeba bylo bardziej przypilnować ich przy spoinach.
Może nie do końca udało się przypilnować, ale też zaprawa przy zasychaniu nieco sie kurczy i powstają szczeliny.


Izolować trzeba nie podważaj ugruntowanych praktyk.
Nie to żebym podważał, ale chcę wiedzieć o co w tym chodzi. W sumie na formu są ludzie, którzy chcą buodwać w miarę świadomie. Odpowiedź jak od majstra "bo tak zawsze robimy" nie do końca mnie satysfakcjonuje :)


Bez przesady, bloczki nie piją wody jak gąbka. Wystarczy popatrzeć jak leżą na paletach na deszczu nawet kilkutygodniowym. Namakają do pewnej głębokości i szlus. Tak więc przez szpary nie namoknie Ci cały mur do cna, bez przesady. Smaruj z obu stron (bo kto smaruje ten jedzie)

Niby racja - faktycznie bloczki po przecięciu nie były w środku mokre.

PeZet
07-04-2008, 18:08
Chodzi o to, żeby mniej dysperbitu poszło. I żeby móc dokładniej wysmarować.


Jak by miały odpaść to zdecydowanie tak- odradzam :wink:

Podpisuję się pod radą Pelsony (persony Pelsona) :D

efilo
07-04-2008, 19:37
My stosowaliśmy rapówkę. Po pierwsze dużo dłużej buduje się jak trzeba idealnie spoinować a po drugie nie widziałam jeszcze idealnie rozsmarowanej brei (znaczy dysperbitu czy innego tam) na nierównych ścianach. Jeśli znalazłby się tak dokładny wykonawca to i tak szybciej by mu poszedł komplet ściany+rapówka+dysperbit. No i jak już wcześniej napisano dysperbitu się tyle nie używa.

BTW popieram Barbossę - albo się izoluje albo nie. Po co półśrodki? Izolujesz to izoluj z obu stron.

07-04-2008, 20:04
... Nie wiem czy jest sens nakładać na to dysperbit skoro w spoinach są spore szpary? ...

niektórym poprawia to samopoczucie ...

... Poza tym zastanawiam się wogóle nad sensownością izolacji p. wilgociowej... bo załóżmy że zrobię taką izolację i pojawi się nieszczelność w jednym miejscu - wtedy fundamenty będą ciągły wodę przez to miejsce ale nie będą mogły tej wody oddać. W takim wypadku nie wiem czy nie lepiej by tej izolacji nie było??

czasmi warto wybrac sie nad rzeczke, albo nad rów melioracyjny i zobaczyc czy przyczółki mostowe "stojące w wodzie sa izolowane
i czy ktos izoluje betony w rowach ...

mimo, ze rzekami i rowami płyną wody nieraz bardzo agresywne (nawozy z pol i scieki podłaczone na ostro z detergentami i azotami ... )