PDA

Zobacz pełną wersję : czy mogę położyć dachówkę cementową?



KARO1
04-09-2003, 08:01
Czy na krokwie 8 x 18 magę położyć dacówkę cementową? Czy ten dach wytrzyma czy lepiej dać sobie spokój?

HenoK
04-09-2003, 08:32
Czy na krokwie 8 x 18 magę położyć dacówkę cementową? Czy ten dach wytrzyma czy lepiej dać sobie spokój?
Za mało informacji podałeś.
Wytrzymałość krokwi zależy dodatkowo od :
ich rozstawu,
klasy wytrzymałości drewna,
długości krokwi lub odległości pomiędzy punktami podparcia,
pochylenia dachu.
Poproś kierownika budowy, inspektora nadzoru lub projektanta konstrukcji o przeliczenie Twojej konstrukcji.
Może być też tak, że krokwie są wystarczająco wytrzymałe, a wzmocnienia wymagają inne elementy.

piotr.nowy
04-09-2003, 13:08
Czy jest jakiś prosty (lub mniej prosty) wzór który daje szansę na samodzielne wyliczenie potrzebnych przekrojów krokwi. Mam daną klasę drewna (K27), kąt nachylenia dachu (45 stopni), Krokwie oparte na ścianach zewnętrznych(wyłącznie) o rozstawie 7m, i rozstaw między osiami krokwi (60cm). :o :o :oops:

HenoK
04-09-2003, 14:41
Czy jest jakiś prosty (lub mniej prosty) wzór który daje szansę na samodzielne wyliczenie potrzebnych przekrojów krokwi. Mam daną klasę drewna (K27), kąt nachylenia dachu (45 stopni), Krokwie oparte na ścianach zewnętrznych(wyłącznie) o rozstawie 7m, i rozstaw między osiami krokwi (60cm). :o :o :oops:
Piotrek przesłałem Ci na priva przykład obliczenia krokwi.
Ogół Forumowiczów przepraszam za nieupublicznienie tego przykładu, ale mógłby mieć do mnie pretensje autor tych obliczeń.
Jak ktoś jest bardzo ciekawy, to przyśle na priva. :)
Czy to są skomplikowane obliczenia ? :wink: :-?

Olmiś
04-09-2003, 20:56
Spokojnie możesz kłaść każdą dachówkę. Ja mam krokwie 8x18 co 90cm dach projektowan pod karpiówkę (ok. 65 kg/m2) Cementowa jest wbrew pozorom lżejsza (ok. 43 kg/m2) niż ceramiczna( ok. 50 kg/m2).
Oczywiscie dokładna waga zależy od producenta i rodzaju dachówek.

HenoK
04-09-2003, 21:27
Czy na krokwie 8 x 18 magę położyć dacówkę cementową? Czy ten dach wytrzyma czy lepiej dać sobie spokój?
Ja na ten temat wypowiedziałem się już wyżej, ale jeżeli chcesz możesz wierzyć temu co

Spokojnie możesz kłaść każdą dachówkę. Ja mam krokwie 8x18 co 90cm dach projektowan pod karpiówkę (ok. 65 kg/m2) Cementowa jest wbrew pozorom lżejsza (ok. 43 kg/m2) niż ceramiczna( ok. 50 kg/m2).
Oczywiscie dokładna waga zależy od producenta i rodzaju dachówek.
Wybór należy do Ciebie.

Olmiś
04-09-2003, 22:20
Generalna zasada jest taka - zawsze bez obaw możesz kłaść lżejsze pokrycie zamiast cięższego. Odwrotnie -lepiej sprawdzić, choć projektanci zawsze dają duuży zapas wytrzymałości ( u mnie cieśle mówili, że z takich elementów to młyn można zbudować). Mój dach to 300 m2 o konstrukcji mieszanej (płatwie, jętki) i nachyleniu 45 st i jak pisałem projektowany pod karpiówkę z możliwością kładzenia jej w koronkę -chyba najcieższa z możliwych opcja pokrycia. Sprawdź co masz wprojekcie - i podejmij decyzję.
Informacje o cieżarze dachówek są na stronach producentów.

HenoK
05-09-2003, 04:59
Generalna zasada jest taka - zawsze bez obaw możesz kłaść lżejsze pokrycie zamiast cięższego. Odwrotnie -lepiej sprawdzić, choć projektanci zawsze dają duuży zapas wytrzymałości ( u mnie cieśle mówili, że z takich elementów to młyn można zbudować). Mój dach to 300 m2 o konstrukcji mieszanej (płatwie, jętki) i nachyleniu 45 st i jak pisałem projektowany pod karpiówkę z możliwością kładzenia jej w koronkę -chyba najcieższa z możliwych opcja pokrycia. Sprawdź co masz wprojekcie - i podejmij decyzję.
Informacje o cieżarze dachówek są na stronach producentów.
Olmiś. Rozumiem, że opierasz się na swoim doświadczeniu. Zauważ jednak, że KARO1 nie podał żadnych dodatkowych informacji, które pozwoliłyby udzielić mu konkretnej informacji. Przy niewielkim rozstawie, niedużej rozpiętości krokwi takie krokwie mogą być znacznie przewymiarowane i wytrzymają obciążenie każdym rodzajem pokrycia, jednak jeżeli te wielkości są dużo większe, a do tego dochodzi mały spadek dachu i dom jest w górach (duże obciążenie od śniegu) i drewno jest kiepskiej jakości, to może to być niewystarczające.
Dlatego nie udzielaj tak pochopnych informacji :

Spokojnie możesz kłaść każdą dachówkę.