PDA

Zobacz pełną wersję : Kominy - Kominek



Szef23
21-03-2008, 09:28
Wlasnie nadeszla pora na kominy

Przejzalem archiwum i sporo sie juz dowiedzialem ale mam jeszcze kilka pytan

W projekcie mam zaprojektowane kominy z cegly pelnej o przewodzie spalinowym 14x14
dymowym do kominka 20x20
oraz wentylacyjne 14x14

Moj projektan dopisal jednak ze maja to byc kominy typu leier http://www.leier.pl/tarnow/ofirmie/1000_ofirmie.php

Ktore wybrac ?? Murowane czy systemowe ??

Kotlownia

Nie wiem dlaczego w kotlowni mam zaprojektowane 3 kominy
1 spalinowy
2 wentylacyjne
????
Przewidziany jest kociol kondensacyjny Vitodens 200W 4,8-19 kW z dwu plaszczowa rura z nierdzewki Przylacze spalin fi 60 przylacze powietrza fi 100 wiec do przewodu 14x14 spokojnie wejdzie

Kominek

Niestety nie wiem jeszcze jaki kominek wybiore
Ma on sluzyc jedynie do okazjonalnego rozpalania byc moze z roprowadzeniem powietrza do kilku sasiednich pomieszczen
Zapotrzebowanie mojego domu to 7,5 kW Moze doradzicie jakis model lub producenta ??

No ale do rzeczy bo chodzilo mi o kominy :D

Czy przewod dymowy 20x20 ( 400 cm2) wystarczy dla takiego kominka ??
Widzialem ze na forum wiele osob zaleca rure fi 200 wiec chyba moj spokojnie wystarczy ?? A moze go zmniejszyc ???

Doprowadzenie powietrza do kominka
Doczytalem ze najlepiej zrobic to pod posadzka rura PCV z czerpnia zlokalizowana od strony polnocno zachodniej jakies 20 cm nad poziomem terenu
Czy rura PCV pomaranczowa fi 110 wystarczy do tego ??

W przyszlosci chcialbym miec rowniez kominek na pietrze Jak w takim wypadku rozwiazac problem czerpni ??
Niestety kominek nie bedzie stal na zadnej z zewnetrznych scian
Tak grubej rury chyba nie mozna puscic w stopie wylewanym ??

Z gory dziekuje za pomoc

Barbossa
21-03-2008, 09:37
szukałeś, a nie znalazłeś :-? (http://forum.muratordom.pl/komin-systemowy-czy-murowany,t8816.htm?highlight=komin%20murowany%20sy stemowy)

Szef23
21-03-2008, 09:40
szukałeś, a nie znalazłeś :-? (http://forum.muratordom.pl/komin-systemowy-czy-murowany,t8816.htm?highlight=komin%20murowany%20sy stemowy)

Tego watku akurat nie znalazlem :)
Wiec juz na temat systemowy czy murowany mam sporo odpowiedzi :)

Moze ktos mi jeszcze odpowie na reszte pytan :)

pelsona
21-03-2008, 10:57
Ja wybrałem i postawiłem komin systemowy. Ze zwykłym kominem jak Ci Szefie123 niechlujnie zrobią albo trafisz kiepską cegłę to będziesz miał same kłopoty od smrodu poczynając a na wykwitach kończąc. Poczytaj trochę to się przekonasz, aż skóra cierpnie. Przy kominach systemowych nie ma tego zagrożenia chociaż są inne ale to na inną okazję.
Przekrój 400cm2 jest wymogiem dla kominów o przekroju prostokątnym.
Dla systemowych rura fi 200 jest wystarczająca choć daje tylko 314cm2 w przekroju ale jest korzystniej bo dym ulatuje spiralą i mniej się sadza osadza na kołowym przekroju.
Kanały wentylacyjne i spalinowe zarazem traktuje się jako jeden komin w całości a nie trzy jak piszesz.
Doprowadzenie powietrza do kominka co najmniej rura fi 160 częsciowo w chudziaku bo potem takiego przekroju nie ukryjesz.
Robienie kominka na piętrze to poroniony pomysł i jak najszybciej o tym zapomnij , pomijajac fakt czy uzyskałbyś odpowiedni ciąg kominowy.
pzdr

Włodek W.
24-03-2008, 20:59
pelsona
Napisał co trza 8) nic dodac . 8) (tez mam komin sytemowy)fi200 Jest OK.
Pozdr. :D

WM 08
28-03-2008, 13:38
Nie wiem czemu doprowadzenie powietrze do kominka ma być rurą okrągłą. My daliśmy prostokątną 10x20 cm, świetnie schowała się w wylewce (nie musiała być w chudziaku), łatwo było wyprowadzić na zewnątrz i podłączyć do czerpni powietrza :lol: Większy otór kominowy nie jest problemem, gorzej jak otwór jest mniejszy, a kominek, który Ci się spodoba ma szersze wyprowadzenie spalin. Redukcja z większego na mniejszy przekrój komina spalinowego chyba nie jest wskazane. Zastanów się jaki chcesz mieć kominek i jaki jest przekrój odprowadzenia spalin.

WM 08
28-03-2008, 13:42
I jeszcze jedno, nie wszystkie kominki mają doprowadzenie spalin bezpośrednio do wkładu.

pelsona
28-03-2008, 14:12
I jeszcze jedno, nie wszystkie kominki mają doprowadzenie spalin bezpośrednio do wkładu.
chyba chciałeś powiedzieć powietrza nie spalin :wink:
Nie musi być...........powietrze zassie przez szuflady, spokojnie.
pzdr

WM 08
28-03-2008, 15:17
O, tak sorry, oczywiście, że powietrza. Nie do końca się zgadzam, że wystarczy pobór powietrza z pomieszczenia. Jeżeli pobór następuje nie z zewnątrz, to musimy pamiętać o częstym dostarczaniu nowego tlenu z zewnątrz przez wietrzenie. Spalanie potrzebuje dużo tlenu i lepiej dostarczać bezpośrednio do kominka z zewnątrz.

pelsona
31-03-2008, 08:01
Nie zrozumiałeś mnie WM 08. Pisząc nie musi być...... chodziło mi o to, że kominek i tak sobie będzie pobierał przez szuflady tyle powietrza ile będzie potrzebował z rury pod kominkiem oczywiście. Dodam tylko tyle, że ta rura nie musi mieć specjalnego trwałego połączenia z wkładem. O to mi chodziło, a nie to że rury ma w ogóle nie być :-?
pzdr

WM 08
31-03-2008, 12:21
Tylko jest jeszcze jedno "ale" jeżeli przewód nie będzie doprowadzony do wkładu, a tylko pod wkład, to musisz mieć świadomość, że zimne powietrze zimą będzie schładzało powietrze w domu kiedy nie będzie palić się w kominku. Może warto z tego względu poszukać wkładu z doprowadzeniem powietrza bezpośrednio do paleniska.

kubek2002
31-03-2008, 12:31
Tylko jest jeszcze jedno "ale" jeżeli przewód nie będzie doprowadzony do wkładu, a tylko pod wkład, to musisz mieć świadomość, że zimne powietrze zimą będzie schładzało powietrze w domu kiedy nie będzie palić się w kominku. Może warto z tego względu poszukać wkładu z doprowadzeniem powietrza bezpośrednio do paleniska.


Chyba że zastosuje się przepustnice :D , i nie będzie schładzania powietrza w domu

pelsona
31-03-2008, 13:11
a może taka jak tutaj z automatyką (http://www.kratki.com/product_info.php?cPath=86&products_id=1959)
A przy okazji co myślicie o tym wkładzie.
pzdr

kubek2002
31-03-2008, 13:23
a może taka jak tutaj z automatyką (http://www.kratki.com/product_info.php?cPath=86&products_id=1959)
A przy okazji co myślicie o tym wkładzie.
pzdr

Mam takie ustrojstwo od nich http://www.kratki.com/product_info.php?products_id=745, i jestem zadowolony
Jestem zwolennikiem najprostszych rozwiązań,im więcej automatyki, przepustów, rur tym gorzej i drożej :D :D

WM 08
01-04-2008, 09:38
Moja koleżanka ma taki wkład z "kurtyną powietrzną" i jest bardzo niezadowolona.
Niebardzo rpzumię zasadę dopływu powietrza do tego wkładu, bo jeżeli drzwiczki i popielnik są uszczelnione i nie ma doprpwadzenia powietrza do wkładu, to jak czerpie powietrze?

pelsona
02-04-2008, 08:30
Piszą o możliwości zastosowania zewnętrznego dolotu powietrza ilustrując to zdjęciem wkładu od dołu.
Ciekawy jestem dlaczego koleżanka jest niezadowolona z tego wkładu skoro jest cały żeliwny, posiada szyber i deflektor, kurtynę powietrzną przeciw zabrudzeniu szyby, pokaźną moc, przystępną cenę, czego chcieć więcej??
pzdr

PeZet
07-04-2008, 20:55
Powiem wam, że mnie Lewa Zuzia 15kW zainteresowała. Generalnie oferta, myślę, jest sensowna, na pierwszy rzut oka.
Jedyna moja wątpliwość - ZASADNICZA - to brak informacji, czy są to wkłady do palenia ciągłego, czyli klasy C. A to jest podstawa, jeśli wkład ma pełnić funkcję kotła CO. Kiedyś w hipermarkecie, hehe, pana w dziale kominkowym spytałem, który ich wkład ma klasę C. W odpowiedzi pan sie rozejrzał, sapnął, kaszlnął, spojrzał z nadzieją na stojący obok telefon ("Niech zadzwoni! Teraz!"), po czym dał mi swój własny jedno-egzemplarzowy folder od producenta wkładów, w którym takich informacji nie było. :D
Tak więc nie wiem, czy mogę w tych wkładach od Kratki palić całą zimę dzień w dzień, noc w noc.
Jeśli coś na ten temat wiecie, powiedzcie.

pelsona
08-04-2008, 12:36
A mnie zainteresowała Zuzia Eko. Ciekawe czy nie przekombinowali z tymi dolotami powietrza ale wygląda to sensownie. Myślę, że te wkłady są do ciągłego palenia. Ciekawe czy ktoś ma jakieś doświadczenia z tymi wkładami.
pzdr

PeZet
09-04-2008, 10:14
A masz PEWNOŚĆ? Certyfikat, dokument... Nic nie piszą o tym. Pokazują certyfikat uprawnień spawacza. Ja mam prawo jazdy kat B i nie znaczy to, że ... no właśnie, że co?

grzyba
30-08-2008, 12:46
No właśnie. Co to za firma. Interesuję się Zuzią PW 15KW prawa. Reklamują spawy ale co z resztą?