PDA

Zobacz pełną wersję : Brama garażowa - 2x2,5m czy 1x4,5m?



jz
25-03-2008, 13:50
Witam,

Stoję przed decyzją wyboru bramy garażowej segmentowej bez automatyki do garażu dwustanowiskowego. Zastanawiam się czy wstawić dwie bramy po 2,5m szer., czy może jedną 4,5m szer. lub ew. 5.0m szer. Pod względem wyglądu oba wybory pasują do projektu (link w stopce).
Szerokość garażu po poszerzeniu to 6,3m (6,05m szer. pomieszczenia garażu).

Proszę o podpowiedzi i opinie osób doświadczonych w tym temacie.

Dziękuje!

theodolit
25-03-2008, 13:53
bez automatyki - tzn napedu - domyslam sie ze jako 1 skrzydło ciężkie nieco bedzie.

pozatym widze plusy dodatnie i plusy ujemne 1 skrzydła ...

np. po co otwierac calosc jak 1 samochod wyjezdza. Jednak pewnie 1 skrzydlo wyjdzie tańsze ...

mako5
25-03-2008, 14:17
bez automatyki - tzn napedu - domyslam sie ze jako 1 skrzydło ciężkie nieco bedzie..

Kwestia dobrze dobranych i ustawionych sprężyn ale raczej łatwo nie będzie.


pozatym widze plusy dodatnie i plusy ujemne 1 skrzydła ...

Plusy ujemne? Ciekawe :-)


np. po co otwierac calosc jak 1 samochod wyjezdza. Jednak pewnie 1 skrzydlo wyjdzie tańsze ...

Chyba nie bardzo tańsze. Takie duże wrota są dość drogie a przy dwóch małych bramach można zastosować lekkie i tanie bramy uchylne. Duża brama to jakieś 5kzł. Moim zdaniem jak się chce przyoszczędzić to brać dwie małe a jak bardziej zależy Ci na wyglądzie i w sumie wygodzie (zwłaszcza po zainstalowaniu automatu) to jedna duża. Ja wybrałem jedną dużą na 5m.

pablitoo
25-03-2008, 14:22
Chyba nie bardzo tańsze. Takie duże wrota są dość drogie a przy dwóch małych bramach można zastosować lekkie i tanie bramy uchylne. Duża brama to jakieś 5kzł. Moim zdaniem jak się chce przyoszczędzić to brać dwie małe a jak bardziej zależy Ci na wyglądzie i w sumie wygodzie (zwłaszcza po zainstalowaniu automatu) to jedna duża. Ja wybrałem jedną dużą na 5m.

Ja również - jedne duże skrzydło - tylko u mnie z automatyką ...

Weźcie jeszcze pod uwagę jeden aspekt tematu : jedna duża czy dwie małe - mianowicie - żona :D
U mnie ten aspekt był najważniejszy - jedna duża brama - to jest to :lol:

jz
25-03-2008, 14:24
Duża brama to jakieś 5kzł. Moim zdaniem jak się chce przyoszczędzić to brać dwie małe a jak bardziej zależy Ci na wyglądzie i w sumie wygodzie (zwłaszcza po zainstalowaniu automatu) to jedna duża. Ja wybrałem jedną dużą na 5m.

Jak Ci się sprawuje ta brama 5m? Wszystko działa bez problemu? Jesteś zadowolony? Ile kosztowała Cię taka brama i kiedy? Czy jest ocieplona?

Co do kosztu dwóch bram czy jednej, to koszt będzie raczej podobny.

jz
25-03-2008, 14:27
Weźcie jeszcze pod uwagę jeden aspekt tematu : jedna duża czy dwie małe - mianowicie - żona :D

Hehe, właśnie :) Jeszcze wczoraj moja żona mówiła, że z szerszą bramą będzie się jej lepiej parkować ;) A jeszcze lepiej, żeby wjeżdzała prosto i wyjeżdżała prosto i żeby nie musiała patrzeć w lusterka ;)

BTW: Próbowaliście otwierać tę bramę bez użycia automatyki (taki test w razie braku prądu lub awarii napędu)?

theodolit
25-03-2008, 14:31
Plusy ujemne? Ciekawe


cooo nigdy nie widziałeś/słyszałes tego genialnego stwierdzenia ? ;)



Weźcie jeszcze pod uwagę jeden aspekt tematu : jedna duża czy dwie małe - mianowicie - żona
U mnie ten aspekt był najważniejszy - jedna duża brama - to jest to


i bedziesz swoim samochodem wyjezdzałz garazu jak żona będzie parkowała ?

pablitoo
25-03-2008, 14:57
i bedziesz swoim samochodem wyjezdzałz garazu jak żona będzie parkowała ?

Nie - ale zamykam oczy :lol:

Mam bramę 5m - jakbym chciał wstawić dwie mniejsze to pośrodku musiałbym wstawić słupek - załóżmy że 20cm - światło wjazdu wówczas miałoby 2,4m - dla mojej kochanej małżonki to zdecydowanie za mało - takoż przy jednej dużej bramie ryzykuję jedynie otarcie samochodu stojącego wewnątrz , w przypadku dwu bram zagrożone by również były krawędzie murów w świetle wjazdów :D



BTW: Próbowaliście otwierać tę bramę bez użycia automatyki (taki test w razie braku prądu lub awarii napędu)?

Ja próbowałem - mam bramę Hormanna - odblokowuję rygiel , rozłączam napęd i za rączkę ciągnę bramę do góry - nie jest za lekko ...

mako5
25-03-2008, 16:26
Jak Ci się sprawuje ta brama 5m? Wszystko działa bez problemu? Jesteś zadowolony? Ile kosztowała Cię taka brama i kiedy? Czy jest ocieplona?

Nie wiem jak się sprawuje bo dopiero zamówiona. Brama segmentowa ocieplona dobrej firmy to koszt 5kzł, napęd z 1,5kzł czyli z montażem nieco ponad 7kzł za całość. Brama 5m na 2m w kolorze z palety RAL i grubość panelu 4,5cm

kowalio
25-03-2008, 21:53
w projekcie miałem także dwoje małych drzwiczek po 2,20 ale dla wyglądu wybrałem 4metry. W takiej dużej wstawiłem świetliki, ładnie się komponują i trochę światła wpada do środka. Próbowałem jednak ją zamykać ręcznie, no niby da radę ale ja mam trochę pary, kobita nie da rady za nic w świecie. Także mam Hormana z izolacją 4cm z pianki.

Jeżlei chcesz bez autoamtu to nawet się nie zastanawiaj - dwie mniejsze !

androzek
25-03-2008, 22:12
Oczywiście 1 brama 5 metrowa.I nie mam co więcej komentować.Im szersz tym lepsza ( zwłaszcza dla kobiety )

cieszynianka
25-03-2008, 22:57
My daliśmy 5-metrową, znajomi dali 4,5 m i mówią, że niewygodnie. Nie chciałam ze słupkiem i wcale nie dlatego, żebym miała trudności z parkowaniem, ale taka duża mi się bardziej podobała. My mamy z napędem, ale próbowałam otwierać ręcznie i nie jest to wcale ciężkie, mimo, że postury jestem nikczemnej (nędzne 48 kg żywej wagi). Jeśli system jest dobry i dobrze wyregulowany, to nie ma problemu z otwarciem, a napęd zawsze można dołożyć.
Ps. Mamy Hormana, 4 cm ocieplenia, z napędem, złoty dąb, proste przetłoczenia. Z zamontowaniem zapłaciliśmy 6200 zł (grudzień 2008r)
Pozdrawiam :D

edde
25-03-2008, 23:16
My daliśmy 5-metrową, znajomi dali 4,5 m i mówią, że niewygodnie. Nie chciałam ze słupkiem i wcale nie dlatego, żebym miała trudności z parkowaniem, ale taka duża mi się bardziej podobała. My mamy z napędem, ale próbowałam otwierać ręcznie i nie jest to wcale ciężkie, mimo, że postury jestem nikczemnej (nędzne 48 kg żywej wagi). Jeśli system jest dobry i dobrze wyregulowany, to nie ma problemu z otwarciem, a napęd zawsze można dołożyć.
Ps. Mamy Hormana, 4 cm ocieplenia, z napędem, złoty dąb, proste przetłoczenia. Z zamontowaniem zapłaciliśmy 6200 zł (grudzień 2008r)
Pozdrawiam :D

cholibka, to ty gdzieś z przyszłości piszesz :o

cieszynianka
25-03-2008, 23:27
Sorry!!!!!
Grudzień 2007 :D

mako5
26-03-2008, 09:20
Ps. Mamy Hormana

Jak Hormana to mam nadzieję że dokupiliście dodatkowe radio (które w odróżnieniu od radia Hormana ma jakieś zabezpieczenia) :-).

pablitoo
26-03-2008, 09:51
Jak Hormana to mam nadzieję że dokupiliście dodatkowe radio (które w odróżnieniu od radia Hormana ma jakieś zabezpieczenia) :-).

No jakżeby inaczej - ja nie dokupiłem - ale chyba bedę musiał - bo średnio kilka razy dziennie ktoś usiłuje mi sie włamać do garażu z powodu niekodowanej transmisji pomiedzy pilotem i napędem ...

:-?

mako5
26-03-2008, 10:18
No jakżeby inaczej - ja nie dokupiłem - ale chyba bedę musiał - bo średnio kilka razy dziennie ktoś usiłuje mi sie włamać do garażu z powodu niekodowanej transmisji pomiedzy pilotem i napędem ...

Cóż, mam nadzieję że nie będę musiał napisać "a nie mówiem" :). Jak sądzę do domu masz drzwi antywłamaniowe a zamykasz na skobelek ;-).

pablitoo
26-03-2008, 10:30
Cóż, mam nadzieję że nie będę musiał napisać "a nie mówiem" :). Jak sądzę do domu masz drzwi antywłamaniowe a zamykasz na skobelek ;-).

Nie mam wogóle drzwi ... :wink:

Od kilku lat moi teściowei mają i używają bramę Hormanna z napędem SupraMatic , tak samo jak kilku moich znajomych / nie wspomnąc o sąsiadach / - jeszcze do nikogo sie nikt nie włamał odczytując na skanerze kod pilota bramy ...

Pomijając szczegóły - czy myślisz że zeskanowanie kodu zmiennego stanowi jakiś problem ??
Dla fachowca dysponującego odpowiednim sprzętem - żaden - dlatego argument o niekodowanej transmisji uważam za absurdalny .
Dla mnie przy wyborze bramy ważnejsza była jakość wykonania w szczegółach i detalach , trwałość , wygląd , dostęp serwisu i support techniczny .

Ale jak kto woli ... każdy z nas ma w końcu wolny wybór :lol:

PS. Nie ubezpieczyłem domu od upadku meteorytu - chyba popełniłem jednak błąd ... - w końcu prawdopodobieństwo upadku meteorytu jest chyba większe od włamania się do mojego garażu ze pomocą zeskanowanego kodu pilota ...

mako5
26-03-2008, 12:52
Od kilku lat moi teściowei mają i używają bramę Hormanna z napędem SupraMatic , tak samo jak kilku moich znajomych / nie wspomnąc o sąsiadach / - jeszcze do nikogo sie nikt nie włamał odczytując na skanerze kod pilota bramy ...

Cóż, pozwolisz że dla mnie to nie będzie argument za nie stosowaniem podstawowych zabezpieczeń. Mam znajomych co nie zamykają auta i nikt niczego nie ukradł ale ja mimo to zamykam...


Pomijając szczegóły - czy myślisz że zeskanowanie kodu zmiennego stanowi jakiś problem ??

Myślę że trudność zeskanowania kodu zmiennego jest podobna jak kodu stałego. Tyle że ten zeskanowany kod zmienny można sobie wsadzić w... cokolwiek bo on już nie zadziała. A stały wręcz przeciwnie.


Dla fachowca dysponującego odpowiednim sprzętem - żaden - dlatego argument o niekodowanej transmisji uważam za absurdalny .

To tak jak dostęp przez internet do banku. Używa się SSL'a nie dlatego że wtedy trudniej podsłuchać. Jest równie łatwo. Tyle że podsłuchaną transmisję zakodowaną SSL'em można wyrzucić do kosza a odkodowaną łatwo użyć do niecnych czynów. Niby drobiazg ale robi to pewną różnicę.


Dla mnie przy wyborze bramy ważnejsza była jakość wykonania w szczegółach i detalach , trwałość , wygląd , dostęp serwisu i support techniczny .

A kto mówi że to nie jest istotne? To jest bardzo istotne. Hormann ma bardzo fajne bramy dlatego nikt nie mówi aby ich nie kupować.


PS. Nie ubezpieczyłem domu od upadku meteorytu - chyba popełniłem jednak błąd ... - w końcu prawdopodobieństwo upadku meteorytu jest chyba większe od włamania się do mojego garażu ze pomocą zeskanowanego kodu pilota ...

Jeśli tak szacujesz zagrożenie to ok. Poczucie bezpieczeństwa to podstawa :-). Tak jak pisałem po prostu nie chcę kiedyś musieć napisać "a nie mówiłem". Można dugo dyskutować czy się zabezpieczać czy nie ale na pewno warto mieć świadomość możliwych zagrożeń.

pablitoo
26-03-2008, 13:23
Cóż, pozwolisz że dla mnie to nie będzie argument za nie stosowaniem podstawowych zabezpieczeń. Mam znajomych co nie zamykają auta i nikt niczego nie ukradł ale ja mimo to zamykam...

Podstawowym zabezpieczeniem dla mnie w garażu nie jest zmienny kod pilota tylko system alarmowy w domu - w garażu czujka PIR/MW plus czujka otwarcia bramy plus czujka ppożarowa i temperatury. Cały system alarmowy połaczony z monitoringiem agencji ochrony .



Myślę że trudność zeskanowania kodu zmiennego jest podobna jak kodu stałego. Tyle że ten zeskanowany kod zmienny można sobie wsadzić w... cokolwiek bo on już nie zadziała. A stały wręcz przeciwnie.

:D



To tak jak dostęp przez internet do banku. Używa się SSL'a nie dlatego że wtedy trudniej podsłuchać. Jest równie łatwo. Tyle że podsłuchaną transmisję zakodowaną SSL'em można wyrzucić do kosza a odkodowaną łatwo użyć do niecnych czynów. Niby drobiazg ale robi to pewną różnicę.

Jak powyżej .



Jeśli tak szacujesz zagrożenie to ok. Poczucie bezpieczeństwa to podstawa :-). Tak jak pisałem po prostu nie chcę kiedyś musieć napisać "a nie mówiłem". Można dugo dyskutować czy się zabezpieczać czy nie ale na pewno warto mieć świadomość możliwych zagrożeń.

Zagrożenie szacuję poważnie - dlatego mam zainstalowany i działający system alarmowy wraz z monitoringiem w domu .
I dzięki temu właśnie mam poczucie bezpieczeństwa - a nie dzięki zmiennej sekwencji kodów które generuje pilot od bramy garażowej ...

KiZ
26-03-2008, 13:34
pablitoo,
nie przesadzaj, bronisz z lekka beznadziejnej sprawy, to jest ewidentna wtopa hormanna ;)

pablitoo
26-03-2008, 13:48
pablitoo,
nie przesadzaj, bronisz z lekka beznadziejnej sprawy, to jest ewidentna wtopa hormanna ;)

:lol:

Panowie - a czy ja napisałem że jest inaczej ?? Bezwzględnie lepiej jest mieć zmienny kod niż go nie mieć - ale - NIE JEST TO ŻADNE ZABEZPIECZENIE GARAŻU - zabezpieczeniem jest system alarmowy , czujki ruchu , kontaktrony , kurtyny IR etc ...
Po co mi zmienny kod w pilocie jak każde uchylenie bramy o 5 cm spowoduje wyzwolenia alarmu włamaniowego , dodatkowo jakikolwiek ruch w pomieszczeniu uczyni to samo .
To jest zabezpieczenie - a nie zmienny kod !
- czy jak złodziej przyjedzie ciągnikiem i bedzie chciał wyrwać bramę z jajami to zmienny kod mnie przed tym uratuje ?? A jak bedzie chciał wyciąć dziure w bramie to również zmienny kod mnie przed tym uchroni ??

Dlatego jak ja kupowałem bramę zmienny kod nie był dla mnie wogóle ważny - zabezpieczeniem dla mnie jest system alarmowy i zabezpieczenia tegoż systemu zamontowane w garażu .

:D

mako5
26-03-2008, 17:16
Panowie - a czy ja napisałem że jest inaczej ?? Bezwzględnie lepiej jest mieć zmienny kod niż go nie mieć - ale - NIE JEST TO ŻADNE ZABEZPIECZENIE GARAŻU - zabezpieczeniem jest system alarmowy , czujki ruchu , kontaktrony , kurtyny IR etc ...

Sam kod zmienny nie jest żadnym zabezpieczeniem ale zabezpieczenie musi być kompleksowe i ten kod jest tylko jednym z elementów układanki. Z takim podejściem zapewne byś nie zamykał na klucz drzwi wejściowych bo przecież jest ALARM i OCHRONA a założę się że jednak zamykasz na klucz. Mam rację czy jednak nie zamykasz?

pablitoo
26-03-2008, 17:44
Jak Hormana to mam nadzieję że dokupiliście dodatkowe radio (które w odróżnieniu od radia Hormana ma jakieś zabezpieczenia) :-).


Sam kod zmienny nie jest żadnym zabezpieczeniem ale zabezpieczenie musi być kompleksowe i ten kod jest tylko jednym z elementów układanki.

No to jest tym zabezpieczeniem czy nie jest ?? Raz piszesz że jest , drugi że nie jest :D
Kompleksowe zabezpieczenie budynku / czy też pomieszczenia - garażu / opiera się na całkowicie innych urządzeniach działających całkowicie integralnie i nie mających żadnego powiązania ze zmiennym kodem w pilocie bramy :)
Czy on jest , czy go nie ma - nie ma to dla systemu żadnego znaczenia .

Nie mylmy pojęć - zmienny kod w pilocie nieHORMANA nie jest żadnym zabezpieczeniem - jest tylko elementem urządzenia którego zadaniem jest sterowanie otwierania bramy. Elementem którego napędy Hormanna nie mają - ale też spełniają swoją nadrzędną funkcję - czyli otwierają i zamykają bramę .

:D

mako5
27-03-2008, 10:18
No to jest tym zabezpieczeniem czy nie jest ?? Raz piszesz że jest , drugi że nie jest :D

Czytaj ze zrozumieniem. Kod jest zabezpieczeniem ale absolutnie nie powinien być jedynym zabezpieczeniem.


Kompleksowe zabezpieczenie budynku / czy też pomieszczenia - garażu / opiera się na całkowicie innych urządzeniach działających całkowicie integralnie i nie mających żadnego powiązania ze zmiennym kodem w pilocie bramy :)

To jak z tym drzwiami wejściowymi? Zamykasz na zamek czy tylko na klamkę? Klamka przecież jest wystarczająca. W końcu spełnia swoją nadrzędną funkcję czyli otwiera i zamyka drzwi.

pablitoo
27-03-2008, 10:38
To jak z tym drzwiami wejściowymi? Zamykasz na zamek czy tylko na klamkę? Klamka przecież jest wystarczająca. W końcu spełnia swoją nadrzędną funkcję czyli otwiera i zamyka drzwi.

Hehhh - uściślijmy :
- jeżeli uważasz że każdy zamek w drzwiach i klamka w oknach to zabezpieczenie to niechaj będzie - zmienny kod pilota bramy też jest jej zabezpieczeniem .

Brama posiada napęd który ją zamyka i otwiera - pilot - czyli sterownik jest jej kluczem - takim samym jak klucz w drzwiach , czy klamka z ryglem w oknie - tylko pilot bramy nieHormana jest bardzo skomplikowanym kluczem , natomiast pilot bramy Hormana prostym jak świński ogon kawałkiem metalu . Prosty zamek w drzwiach vs cyfrowy zamek kodowy - ale zawsze jest to zamek i wg Twojej nomenklatury - zabezpieczenie przed otwarciem .
Takim samym zabezpieczeniem przed otwarciem jest również łańcuszek powieszony pomiędzy futryną a skrzydłem drzwi .
Jeżeli takie "zabezpieczenia" uważasz za system zabezpieczeń - no cóż - Twoja wola :)

Cała dyskusja rozpoczęła sie od mojego stwierdzenia : "zagrożenie szacuję poważnie - dlatego mam zainstalowany i działający system alarmowy wraz z monitoringiem w domu .
I dzięki temu właśnie mam poczucie bezpieczeństwa - a nie dzięki zmiennej sekwencji kodów które generuje pilot od bramy garażowej ..."
- dlatego wg mnie zmienny kod pilota dla integralnego systemu zabezpieczeń w budynku jest zbędnym ersatzem który swoim działaniem absolutnie nic nie wnosi do dodatkowego zabezpieczenia garażu - nie jest wogóle zabezpieczeniem - zabezpieczeniem są elementy systemu alarmowego zainstalowane w garażu .
Dlatego podczas nabywania przeze mnie bramy - ten zbędny ersatz wogóle nie był przeze mnie brany pod uwagę ...

:D

edde
27-03-2008, 11:43
nie to zebym się czepiał ;) ale moze ze swoją gorącą dyskusją przeszlibyście na P.W. albo wątek o zabezpieczeniach hormana czy instalacjach alarmowych,
gwoli ścisłości tytuł tego wątku brzmi:
"Brama garażowa - 2x2,5m czy 1x4,5m?" ...

mako5
27-03-2008, 11:57
nie to zebym się czepiał ;) ale moze ze swoją gorącą dyskusją przeszlibyście na P.W. albo wątek o zabezpieczeniach hormana czy instalacjach alarmowych

No trochę się rozpisaliśmy :-). Ja już kończę na ten temat :D .

WM 08
28-03-2008, 15:35
My mamy 1X4,5 m, pewnie chciałabym 2X2,5m, ale o tym trzeba było pomyśleć na etapie projektu. Przy dwóch bramach musiałby być słupek co zawęziłoby światło wjazdu. Za wersją dwóch bram przemawiało nie otwieranie pełnych wrót kiedy chce się wjechać 1 autem. Koszt 2 bram jest zdecydowanie większy niż jednej. Odpadła wersja uchylnych bram bo podjazd mamy tylko 10m więc przy postawieniu 2 aut przed garażem uniemożliwiłoby uchylanie. Co do wagi bramy 4,5 m to bez problemu radzę sobie z podnoszenie (jestem kobietą). Mamy zamiar zainstalować automat, ale póki co radzę sobie :lol:

piotr.wojkowice
02-10-2011, 11:48
Witam
Ja troszkę w innej sprawie bo jestem na etapie projektu garażu i też się zastanawiam czy 1x5,0m czy może 2x2,5m. Proszę was o opinie bo zastanawia mnie jedna kwestia przy bramie 5,0m gdy wjadą dwa auta do garażu i ustawią się prosto to zostaje tylko między jednym a drugim samochodem ok. 1m Czy to nie za mało i nie uderzacie o drugi samochód przy otwieraniu? łatwo się wysiada? Bo problem jest z tym wysiadaniem z auta po prawej stronie?