PDA

Zobacz pełną wersję : Co s?dzicie o kolektorach s?onecznych ?



Producent ogrzewania
04-09-2003, 13:46
Witam wszystkich, od 6-ciu lat zajmuję się kolektorami słonecznymi i systemami solarnymi. W 1998 roku pytano mnie na targach wskazując na kolektor ..."przepraszam, ta brama to się otwiera na bok czy do góry"... :-) ale na szczęście ostatnio poziom wiedzy na temat źródeł odnawialnych energii bardzo wzrósł i pytania są już bardzo sprecyzowane i techniczne. Ciekawi mnie opinia lub może doświadczenia bywalców forum "muratora" na temat tych urządzeń.

Doki
04-09-2003, 15:42
Kolektory sloneczne to rozwiazanie wrecz oczywiste i od razu sobie takie zaloze, ale dopiero wtedy, gdy wydatek poniesiony na ich instalacje bedzie sie zwracal nie po 15-20 latach, jak teraz, ale po 3-5.

tgb
04-09-2003, 16:26
Ja zdecydowałem się zainstalować. Nie do końca była to decyzja umotywowana ekonomicznie, ale ten aspekt też grał jakąś rolę (z moich laickich szacunków wynika, że zwrócą się po ok. 10 latach).
Zawsze chciałem, żeby mój dom był w jakiś ponadstandardowy sposób energooszczędny bądź "ekoogiczny" (to już niestety jest słowo-wytrych, które prawie nic nie oznacza), a taka inwestycja była w moim zasięgu finansowym.
Na oczyszczalnie ścieków nie mogłem sobie pozwolić (min. 30 m do studni :( ), pompa ciepła była zbyt droga, rekuperację różne autorytety wybiły mi z głowy... A na kolektory skusiłem się w promocji u Vaillanta :D (razem z kotłem, zasobnikiem i pozostałymi "gratami").

Doświadczeń chwilowo jeszcze brak - dom jeszcze nie zamieszkany :(