PDA

Zobacz pełną wersję : strop terriva a strop lany



martajochna
27-03-2008, 12:10
Witajcie,
przejrzalam forum i nie znalazlam nic j/w.Za bardzo nie znam sie na konstrukcji stropow itp i prosilabym o wszelkie rady.

Mianowicie murarz stwierdzil ze strop terriva i inne tego typu to wywalanie pieniedzy w bloto a tanszy jest strop lany no i 4 tys zl zaoszczedzone przy stropie lanym.Czy mial racje??
Dodam ze dom jest parterowy z pddaszem uzytkowym.

Prosilabym o wszelkie komentarze.
Pozdrawiam

Whitemag
27-03-2008, 12:41
Nie ma to jak troska murarza o Twoja kieszen...
Rob tak, jak masz w projekcie.

EZS
27-03-2008, 12:45
nie wiem, czy taniej. Ja miałam w projekcie lany i zmieniłam na teriwe. Teriwa jest grubsza. Potrzebujesz na nią gary i belki - na mój strop (60m2) wyszło za ok 5 tyś. Do tego zbrojenie i beton. Zbrojenia znacznie mniej, niż w lanym (a stal jest droga) zaś betonu powiedzmy 1/2 - 2/3 tego co w lanym. Potrzebujesz też mniej desek i stempli (tak o połowę). Czyli różnica w kosztach, jeżeli jest to niewielka na korzyść lanego. Teriwa jest podobno cichsza. Na pewno grubsza, czyli rośnie ci wysokość schodów (albo maleje - zależy co na co zmieniasz) i musisz to potem uwzględnić. Jeżeli klatka schodowa jest mała, to schody mogą się zrobić zbyt strome. W drugą stronę już lepiej. Przy lanym musisz mieć pewność, że beton dobrze wpłynął pod zbrojenie - wibrować? Leje się B20, on dość szybko tężeje a do tego z pompy idzie bardzo szybko i trzeba dobrej ekipy, żeby dobrze zalali.
W moim przypadku zadecydowały dwa fakty - nie byłam pewna umiejętności murarza w układaniu zbrojenia oraz zależało mi na czasie- strop lany musi swoje odstać a na teriwie można było zacząć górę po kilku dniach.

Co byś nie wybrała, to ma być twój wybór a nie murarza :D

pierwek
27-03-2008, 13:10
Mianowicie murarz stwierdzil ze strop terriva i inne tego typu to wywalanie pieniedzy w bloto a tanszy jest strop lany no i 4 tys zl zaoszczedzone przy stropie lanym.

jak murarz ma uprawnienia konstruktora i zaprojektuje nowy (lany) strop + zagwarantuje Ci na piśmie, że wykona go za xxzł (materiał w tej cenie) i to xx < od stropu teriva to możnaby ostrożnie w to wejść...

trafiłaś na skarb w osobie murarza - niezmiernie rzadko wykonawca troszczy się o portfel inwestora... :lol: zwykle chce tylko ułatwić sobie robotę albo odnieść jakąś inną korzyść

Yatza
27-03-2008, 15:15
Mianowicie murarz stwierdzil ze strop terriva i inne tego typu to wywalanie pieniedzy w bloto a tanszy jest strop lany no i 4 tys zl zaoszczedzone przy stropie lanym.

jak murarz ma uprawnienia konstruktora i zaprojektuje nowy (lany) strop + zagwarantuje Ci na piśmie, że wykona go za xxzł (materiał w tej cenie) i to xx < od stropu teriva to możnaby ostrożnie w to wejść...

trafiłaś na skarb w osobie murarza - niezmiernie rzadko wykonawca troszczy się o portfel inwestora... :lol: zwykle chce tylko ułatwić sobie robotę albo odnieść jakąś inną korzyść

Dla wykonawcy strop gęstożebrowy (jak Teriva) jest wygodniejszy w robocie. To ciekawe że murarz namawia na lany. Może ma jakieś złe doświadczenia?

Ja mam lany (jak w projekcie). Myślę że przy prostym stropie kosztowo oba wychodzą jednak podobnie. Terivę zrobi się szybciej. No ale wszelkie zmiany w projekcie stropu wymagają interwencji konstruktora i przy skomplikowanym stropie, Teriva może się nie opłacać.

martajochna
27-03-2008, 15:38
Dziekuje wszystkim za komentarze ;)

Pozdrawiam

marek.Bud
28-03-2008, 19:03
w projekcie oryginalnie mialem terrive, zmienilem i zaadaptowalem na robiony na mokro. mysle ze jest tanszy. narazie robie nad piwnica tj. jakies 65m2 i wience na wszystkich scianach ( rowniez tam gdzie nie ma piwnic) - zbrojenie za 3tys zl, betonu 10m3 + schody zelbetowe. aktualnie zbrojony, jutro bedzie wiadomo czy cos stali zostanie czy nie :roll:
Zbrojenie po adaptacji, dodatkowo przeliczalem sam, wole byc pewien.
jak mowili poprzednicy robiony na mokro wymaga wiecej wlozonej pracy i materialu ale ......ja tam wole na mokro. h stropu - 12cm

karlasta
01-04-2008, 19:31
my mamy terive, i jakos nie kojarzy mi sie dobrze. podczas zalewania stropu w jednej sekundzie poszly 3 gary.... i koles prawie przelecial do parteru.....

Marcin_Pe
01-04-2008, 20:39
mnie tez majster namawial na terive - troskliwi wszyscy jacys...;)
teriva nie jest cichsza, jak niektórzy mówią. u mnie na strop lany wyszlo 23m betonu, gdyby byla teriva - 11 (wg. instrukcji) - średnia oszczędność... Mi nie kalkulowalo sie zupelnie - zrobilem caly strop za cene samych elementow terivy. Jesli poszukasz tanszego betonu i desek - monolit wyjdzie taniej.

pierwek
02-04-2008, 08:35
tańszy beton to ten gdzie jest większa niż normalnie zawartość piasku czy ten ze zmniejszoną zawartością cementu ?
;)

Marcin_Pe
02-04-2008, 16:43
to ten bez waty;)