PDA

Zobacz pełną wersję : Grubość dylatacji przy podłodze na gruncie



avzi
05-09-2003, 09:02
Mój inspektor zalecił ułożenie 5cm styropianu jako dylatację pomiędzy ścianą fund. a wylewką z betonu B20 (chodzi o pierwszą wylewkę, której wierzch pokryje się z wierzchem ścian fundamentowych.

Wiem, że większość z was daje 1-2 cm dylatację. Stad pytanie: mam kazać im to powyjmować i zamienić na węższe płyty, czy ostatecznie może być. Na B20 pójdzie w przyszłości styropian, a na to jeszcze druga wylewka (ta również będzie oddylatowana, ale juz na pewno nie 5cm). Dodam, że ściany fundamentowe będą ocieplone od zewnątrz styropianem. Nie ma też piwnicy.

Jeśli to niedopuszczalne, to proszę o uzasadnienie.
Będę wdzięczny za szybkie porady, bo jutro zalewam betonem.

grzegorz_D12
05-09-2003, 09:17
U mnie po pierwsze nie było żadnej dylatacji przy podłodze na gruncie (i myślę, że u większości tak jest) - styropian owszem był, ale ponizej i służył do ocieplenia stanu zero. No i jeszcze rodzaj betonu - z B20, to byś mógł robić strop - jest on chyba ciut :wink: za mocny na podłogę na gruncie...

Grzegorz

avzi
05-09-2003, 10:14
Co do klasy betonu, nie chcę się rozwodzić - wolę dać trochę mocniejszy niż zbyt słaby. Chodzi mi tu tylko o tę cholerną dylatację: czy 5cm to nie za dużo, a jeśli tak, to czym to grozi?

Marc
05-09-2003, 13:45
Ja bym dał 1 cm albo wcale. Jak mi murarz robił dylatacje to też mu zaproponowałem 5 cm (bo taki miałem styropian). W odpowiedzi usłyszałem, że to za dużo. Niestety nie wiem czemu. Jak się dowiem to będziesz miał po wylewkach.

Mam duże zaufanie do tego murarza, stąd myślę, że ma rację. Ja bym nie robił eksperymentów, przynajmniej w takiej sprawie, bo koszt ewentualnych napraw będzie duży.

Pzdr

wiaterek
05-09-2003, 16:22
cze,
ja mam powierzchnie 50m2, plyta betonowa wylana na ubitej warstwie piasku, bez dylatacji, beton z gruszki b20. na to pojdzie 10cm steropianiu, 5 cm wylewki zbrojonej siatka 4mm 15x15cm, ktora bedzie oddylatowana od sciany na 1cm. tak mi zaprojektowano i tak jest dobrze. poniewaz ja dobudowuje do starej czesci nowa, w starej zerwalem podlogi, ktore byly na legarach, tez 10cm steropianu, zbrojenie, wylewka zbrojona 5 cm i 1 cm dylatacji od sciany, beton b20 i po roku jest ok.
pozdr. Witek
acha, styropuian FS20! i podloze wyrownane: sa 2 szkoly wylewka lub wysypanie piaskiem, ja mam, wylewke.