PDA

Zobacz pełną wersję : chamaecyparis lawsoniana glauca



ANIAILIS
27-03-2008, 18:37
witam, kupiłam na razie 20 szt cyprysików na żywopłot i właśnie wyczytałam, że osiągają wymiary szer.1,50m, wys. 5,0m. Czy rzeczywiście? to trochę za dużo jak na zywopłot :-? . jak długo rośnie?(czy szybko)? i czy pod wpływem strzyżenia stracą kolumnowy pokrój? chciałabym mieć je wysokie na ok.2,0m.
czy ktoś ma doświadczenia z tymi cyprysikami?

Mirek_Lewandowski
27-03-2008, 19:34
Było...
Czort wie, co kupiłaś. Prawdopodobnie nazwa zbiorowa dla niebieskawej formy lawsona, może nawet jakiś niebieski mnożony przez sadzonki.
Urośnie pewno i 10 m. Trzeba ciąć. W/g mnie nadaje się na żywopłot nieszczególnie- trzeba umiejętnie ciąć, żeby się zagęszczał. Jak wszystkie lawsony- lubi wilgotne powietrze, cierpi od wysuszających wiatrów, w wyjątkowo mrożne zimy potrafi przemarznąć, choć u mnie przetrwał bez widocznych szkód -30.

ANIAILIS
28-03-2008, 07:04
dzięki, Mirku, za odpowiedź. jak będę obcinać tylko czubki to sie nie zagęści? w jakim rozstawie je wsadzić? bo w sklepie polecono mi co 50 cm, ale wydaje mi się, że za gęsto?

ANIAILIS
28-03-2008, 07:13
znalazłam wątek o tej roślinie, akoś mi wcześniej umknął :oops:
może lepiej posadziś je pojedynczo, czy w małych grupach, a nie w szpalerze?
a czy mógłyś Mirku pokazać zdjęcie twojego?

zygmor
01-04-2008, 08:37
Wyręczę tu Mirka i podeślę Ci adresik gdzie możesz obejrzeć spory egzemplarz chaemacyparis lawsonii "Alumii"
http://www.esveld.nl/htmldiaen/c/chlalu.htm

ANIAILIS
01-04-2008, 09:14
dzięki, zygmor :)

Arek99
07-04-2008, 08:53
nawiązując do tego krzewu. Posadziłem swoje rok temu (chyba 40 szt.), przyjęły się, wszystko ok. Teraz zauważyłem, że na niektórych robią się ciemno czerwone końcówki wyglądające jak szyszki. Po roztarciu na ręce są białe jak mąka. Nie wiem co to jest, czy to jakiś szkodnik, grzyb, czy może rzeczywiście są to szyszki? Wcześniej tego nie byo, wystęują na niektórych krzakach, głównie w górnej części.

juras
07-04-2008, 09:54
witam,

To samo kupiłem rok temu (80 szt.) w OBI, ale widzę, że to teraz w każdym markecie jest.
Po konsultacji z p. Mirkiem dalej nie wiadomo co to za odmiana, bo coś na tych metkach jest pochrzanione. Tak czy inaczej zima była lekka i nic im się nie stało, zeszłoroczne lato upalne i też spoko. 2 sztuki mi wyleciało, ale to z powodu chyba nornic.
Rośnie to jak szalone, bo w zeszłym roku urosło ok. 25cm.

Pozdrawiam

Mirek_Lewandowski
07-04-2008, 19:17
nawiązując do tego krzewu. Posadziłem swoje rok temu (chyba 40 szt.), przyjęły się, wszystko ok. Teraz zauważyłem, że na niektórych robią się ciemno czerwone końcówki wyglądające jak szyszki. Po roztarciu na ręce są białe jak mąka. Nie wiem co to jest, czy to jakiś szkodnik, grzyb, czy może rzeczywiście są to szyszki? Wcześniej tego nie byo, wystęują na niektórych krzakach, głównie w górnej części.

A dajże mu spokojnie kwitnąc!

Arek99
08-04-2008, 14:12
nawiązując do tego krzewu. Posadziłem swoje rok temu (chyba 40 szt.), przyjęły się, wszystko ok. Teraz zauważyłem, że na niektórych robią się ciemno czerwone końcówki wyglądające jak szyszki. Po roztarciu na ręce są białe jak mąka. Nie wiem co to jest, czy to jakiś szkodnik, grzyb, czy może rzeczywiście są to szyszki? Wcześniej tego nie byo, wystęują na niektórych krzakach, głównie w górnej części.

A dajże mu spokojnie kwitnąc!

dzięki Mirek
uspokoiłeś mnie
obyś miał tylko rację ;-)