PDA

Zobacz pełną wersję : Okna-drewno czy plastik?



iwett27
27-03-2008, 18:55
Nie wiem czy na tym forum temat okien moze byc poruszany ( najwyzej usuna) jestem na etapie budowy murów i w sierpniu palnujemy juz okna...no własnie jakie okna mozecie polecic, ktore sa lepsze drewniane czy plastikowe? Moze jakas firma konkretna???? Poradzcie!;)

anna99
27-03-2008, 19:36
Polecam do poczytania:

http://forum.muratordom.pl/wszystko-co-do-tej-pory-bylo-o-oknach-na-forum,t40173.htm

Temat "rzeka" :D :D :D a dyskusja zawsze przypomina tę o wyższości jednych Świąt nad drugimi. Choć ostatnio uśmiałam sie mocno, bo ktoś znowu podjął temat "BK+styropian jest beeeeeeee"... :lol: :wink: :lol:

dzabij
27-03-2008, 20:00
Uuu, to jest mega wątek, poruszany "sryljard" razy na forum i nie ma jednej, jedynie słusznej odpowiedzi. Oba materiały mają wady i zalety, ale w skrócie :

- okna drewniane są zazwyczaj droższe. Zazwyczaj nie oznacza zawsze
- dla mnie okno drewniane ma sens jedynie gdy jest lakierowane lazurem (lakier przezroczysty, podkreślający naturalny rysunek drewna). Drewno i farby kryjące (np. białe) to dla mnie nieporozumienie. Wtedy tylko PCV.
- okno drewniane zazwyczaj wygląda lepiej (w sensie bardziej prestiżowo i elegancko) niż okno PCV w okleinie drewnopodobnej. Zazwyczaj nie oznacza że zawsze
- okna drewniane są podobno bardziej stabilne pod względem rozszerzalności cieplnej w stosunku do okien z PCV (w ciemnej okleinie), co ma znaczenie np. w dużych oknach tarasowych na elewacji południowej (PCV może się w trakcie dnia "zacinać" bo się profile rozszerzą)
- o okna drewniane należy bardziej dbać, znaczy czyścić i od czasu do czasu konserwować specjalnym preparatem do drewna (woskiem)
- prawdopodobnie okna drewniane po kilku - kilkunastu latach będą wymagały odświeżenia, czyli przeszlifowania lekko papierem i ponownego lakierowania.
- okna drewniane powinny być montowane raczej po wykonaniu tynków i wylewek (dużo wody), co nieco komplikuje prace na budowie (np. glify obrabia się po montażu okien a to oznacza że tynkarze muszą pojawić się ponownie na budowie), PCV można montować zaraz po postawieniu murów
- okna drewniane nie są zabezpieczone folią i trzeba uważać aby ich nie usmolić farbą , tynkiem. PCV mają folię zabezpieczającą
- oba typy okien są szczelne, mają porównywalną przenikalność cieplną i można wyposarzyć w takie same bajery (nawiewniki, HS, ograniczniki rozwarcia itp.). Oczywiście jeżeli są dobrze wykonane.
- do drewnianych stosuje się najczęściej klejone warstwowo sosnę i red merantii (zbliżone cenowo). Oczywiście można na zamówienie inne gatunki drewna wybrać, ale będzie drożej.

Co do konkretnej firmy to się nie odważę :-) Natomiast jak poczytasz forum (to co poleca anna99 to napewno spotkasz takie nazwy jak Oknoplast Kraków, Jezierski, MS (PCV), Urzędowski, Adpol, Natura, Goran, Sokółka, MS (drewno).

BTW, ja zdecydowałem się na drewniane :-)

iwett27
28-03-2008, 07:06
Badzo Wam dziekuje!!!!!! Poczytam, i cos wybiore:) Pozdrawiam
iwona

martajochna
28-03-2008, 10:39
Wydaje mnie sie ze przy oknach drewnianych musisz byc ostrozna z wyborem podlog drewnianych i miec juz zaplanowana aranzacje wnetrz, zeby potem sie nie okazalo ze podloga drewniana nie pasuje do okien itp.

Wlasnie wczoraj sprzeczalismy sie z mezem o okna, chyba wole PCV biale wewnatrz i jakies drewnopodobne zewnatrz.Bo szkoda malowac drewniane okna w srodku na bialo...

Pozdrawiam

iwett27
28-03-2008, 10:54
A jakiej firmy okna wybraliście??

martajochna
28-03-2008, 12:30
A jakiej firmy okna wybraliście??


Jeszcze zadnych nie wybralismy, jestesmy na etapie szukania ekipy budowlanej na przyszla wiosne ale szczerze mowiac juz mam caly zarys aranzacji wnetrz mojego domu :)

Wydaje mi sie ze pewnie wezmiemy okna naszego lokalnego sprzedawcy AMMA

Pozdrawiam i zycze przemyslanych decyzji :)

dzabij
28-03-2008, 18:32
Ja wybrałem Stollar Olecko drewno meranti. Jeżeli zdecydujesz się na konkretną firmę, to spróbuj zobaczyć te okna wstawione w jakimś domu, w salonie jest zawsze wszystko super pięknie, a na żywo jest zawsze inaczej. Jak to zrobić - zapytaj dystrybutora gdzie ostatnio montował, zapytaj na lokalnej grupie budującej czy ktoś takich nie ma itp. Napewno ktoś się zgodzi aby pokazać, mi się udało :-)

Arkady1978
02-04-2008, 19:51
O oknach na forum muratora było już sporo a nawet bardzo duzo.
Zanim wybierzesz to zajrzyj na www.oknotest.pl
Znajdziejsz tam bardzo wiele informacji co nalezy wiedziec zanim zdecydujesz się kupić. Z wymienionych tutaj polecam Oknoplast Kraków PCV, z drewna Adpol

finlandia
04-04-2008, 09:21
Ja wybrałem Stollar Olecko drewno meranti. Jeżeli zdecydujesz się na konkretną firmę, to spróbuj zobaczyć te okna wstawione w jakimś domu, w salonie jest zawsze wszystko super pięknie, a na żywo jest zawsze inaczej. Jak to zrobić - zapytaj dystrybutora gdzie ostatnio montował, zapytaj na lokalnej grupie budującej czy ktoś takich nie ma itp. Napewno ktoś się zgodzi aby pokazać, mi się udało :-)
Stollar Olecko? Dawno kupowałes? I gdzie je znalazłes w swoich okolicach? No chyba ze nie jest to ten Henryków k. Ząbkowic Śląskich..
Obecnie ze Stollara została tylko nazwa. No i technologia. Ok, i tradycja..

Arkady1978
04-04-2008, 09:36
Finlandia jak zwykle wszechobecny :) Pozdr.

dzabij
04-04-2008, 10:01
Stollar Olecko? Dawno kupowałes? I gdzie je znalazłes w swoich okolicach? No chyba ze nie jest to ten Henryków k. Ząbkowic Śląskich..
Obecnie ze Stollara została tylko nazwa. No i technologia. Ok, i tradycja..

Henryków koło Piaseczna w mazowieckim :-)

Jeszcze nie mam tych okien, mam zamówione na koniec czerwca.

Mam się bać ? :roll:

finlandia
04-04-2008, 11:28
Stollar Olecko? Dawno kupowałes? I gdzie je znalazłes w swoich okolicach? No chyba ze nie jest to ten Henryków k. Ząbkowic Śląskich..
Obecnie ze Stollara została tylko nazwa. No i technologia. Ok, i tradycja..

Henryków koło Piaseczna w mazowieckim :-)

Jeszcze nie mam tych okien, mam zamówione na koniec czerwca.

Mam się bać ? :roll:
Chyba niekoniecznie. Stollar został przejęty przez dawne Euro - Okno z Suwałk(producenta niedrogiego plastiku). Ten wykorzystał lepsze logo, a produkcję przeniósł do Suwałk. A wiec.. zostały sentymenty, ale mam nadzieję, że okna Stollar do dalej dobry produkt. Nie montowałem, nie sprzedawalem, chociaz do swojego okna ekspozycyjnego zastrzeżeń nie mam. Mam za to inne typy:)

dzabij
04-04-2008, 11:42
Dzięki, trochę mnie uspokoiłeś. Przed zakupem objechałem kilka budów gdzie te okna były wstawione, podotykałem, pokręciłem i wydawały się OK, więc się zdecydowałem. Przy okazji koleżanka teściowej je sprzedaje, więc cena był dobra :-)

karlasta
05-04-2008, 18:09
MS Pomorska Fabryka - okna w okleinie orzechowej :-)
solidnie wykonane okna! polecam!

arktyk
07-04-2008, 12:49
U mnie są okna firmy plastico z Kołobrzegu. Profil Veka 5 komorowy półzlicowany. okucia Vinkhaus. Na razie sprawują się nieźle.

Pozdr,

krogulec14
04-05-2008, 16:08
do mojej ostatniej inwestycji okna Nexbaum - i jestem zadowolony

pa-ma
06-05-2008, 23:17
AVANTE - okna plastikowe z okleiną (złoty dąb) v-komorowe, profil stalowy 2mm (a nie 1,7mm - bardzo częsty), szyba zewnętrzna 6mm (a nie 4mm) chyba że ktoś chce "klejonkę" , okucia Roto.
nie chciałem drewnianych bo... pracowałem jako stolarz przy drewnie :D

Arkady1978
07-05-2008, 08:12
Wzmocnienie 2 mm czy 1,7 dla większości okien to przerost formy nad treścią, wystarczy jak jest 1,5, natomiast najczęściej w oknach występuje 1,1-1,3 - niestety.
Szyba 6 mm od zew ??? a to niby po co czemu ma to służyć ? Możesz to uzasadnić, 6 najczęściej stosuje się kiedy szyba przekracza dopuszczalne gabarytu tj 3m2 w innych przypadkach nie ma sensu stosować tej grubości chyba ze masz za dużo pieniędzy i nie wiesz co z nimi zrobić.
A co do twojej tezy ze PCV lepsze od drewna, bo robiłeś jako stolarz, to wybacz ale pozostawię to bez komentarza.

anula302
07-05-2008, 09:47
Nam właśnie zamontowali okna drewniane z takiej rodzinnej stolarni w Wesołej koło Warszawy - jak na razie to wyglądają solidnie.

finlandia
07-05-2008, 11:44
AVANTE - okna plastikowe z okleiną (złoty dąb) v-komorowe, profil stalowy 2mm (a nie 1,7mm - bardzo częsty), szyba zewnętrzna 6mm (a nie 4mm) chyba że ktoś chce "klejonkę" , okucia Roto.
nie chciałem drewnianych bo... pracowałem jako stolarz przy drewnie :D
Widocznie pracowałeś w złej firmie.. ? Znam takich ktorzy pracują w "stolarni" i nie potrafią zrozumieć dlaczego ludzie czasem wybierają okna z innego materiału..

pa-ma
07-05-2008, 12:24
Ależ mi się oberwało ...!!! :lol: :lol: :lol:
Słuchajcie generalnie pcv nie może być lepsze niż drewno!
Obecnie mieszkam u teściów i mają okna drewniane i są bardzo dobre!, nic się z nimi nie dzieje (poprawiałem tylko okucia, ale to inna sprawa) więc dlaczego wybrałem pcv - bo są ładne i nie trzeba ich malować po kilku latach, tamte drewniane niestety już nie wyglądają ładnie. Oczywiście dzisiaj mogę mieć tylko nadzieję że pcv będą ładne - okaże się za lat ...
pracowałem na stolarni - (troszkę to źle zabrzmiało w moim opisie) ale głownie przy drewnie liściastym i absolutnie uważam że jest to suuuper materiał - wszystkie podłogi (oprócz płytek) i schody będę miał z litego drewna, parapety wewn. też!!!!!
stal - 2mm za dużo, 1,5mm -jest OK, z 1,1 za mało.... ja wolę więcej co z pewnością wpływa na sztywność ramy (jeśli byłoby inaczej to 1,1mm też byłoby dobrze)
szyba 6mm - na tym się nie znam, rozmawiałem z kolegą który żyje z obróbki szkła, nie potrafię wytłumaczyć dlaczego jest lepsze (sztywność, tłumienie dźwięku etc...) w każdym razie nie przekonasz mnie że to nie ma znaczenia.
pozdrawiam Was ciepło i bez drzazgi :D

finlandia
07-05-2008, 14:36
Ech, wszedł Klient i nie dokonczylem mysli wysyłając skróconą odpowiedz..
przepraszam jesli zle to odebrales.

Mialem jeszcze dodac tą szybę : Avante np. dodawało zestaw z (chyba) szybą 6 mm ze wzgledu na lepsze parametry dzwiekochlonne.
Pozatym i wieksza wytrzymaloscia na uszkodzenie roznic nie ma.

pa-ma
07-05-2008, 15:14
wiecie jakie są najładniejsze okna - takie które się Wam podobają czy drewniane czy z pcv - jeśli będziecie zadowoleni to dla Was będą the best!. i to jest najważniejsze
pozdr

hybris
05-06-2008, 15:16
i na koniec:
jaką bieliznę wybrać? bawełnianą czy może z pcv (gdyby taka była dostępna)?

labas1
05-06-2008, 19:34
i na koniec:
jaką bieliznę wybrać? bawełnianą czy może z pcv (gdyby taka była dostępna)?

Ale dowcipniś.

krzymi
06-07-2008, 19:54
Mamy plastyk .Zajmuje sie remontami naprawami itd.Wiedzialem od poczatku tylko plastyk jest b e z o b s l u g o w y.


Krzymi

arktyk
07-07-2008, 07:52
Mamy plastikowe. Były tańsze i są teoretycznie bezobsługowe.

Pozdr,

czandra
08-07-2008, 22:35
PCV - tańsze i bardziej praktyczne. Do tego mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne.